Anatomická ľudská fyziológia zahŕňa mnoho orgánov, okruhov, kardiovaskulárny systém má dôležitú funkciu. Skladá sa zo srdca, krvných ciev, zabezpečuje krvný obeh, lymfy v celom tele, vrátane jeho vzdialených kútov. Zoznámte sa so štruktúrou vitálneho systému, s funkciami orgánov, ktoré sú v ňom zahrnuté, s bežnými chorobami, so znakmi ich liečby.

Čo je kardiovaskulárny systém

Kardiovaskulárny systém alebo ľudský obehový systém pozostáva z okruhu orgánov zodpovedných za čerpanie krvi cez krvné cievy, lymfatické cievy, aortu, žily, kapiláry. Hlavná vec je srdce, ktoré zabezpečuje pohyb tekutín. Pomocné - cievy, ktoré prenášajú krv, kyslík a dodávajú ich do každej bunky tela. Tieto dve štruktúrne jednotky v schéme sú zodpovedné za zabezpečenie životne dôležitého účinku celého organizmu.

štruktúra

Srdce a krvné cievy sú hlavnými orgánmi systému. Nosia krv, lymfy cez krv, lymfatické kapiláry. Vzhľadom na to, že sa kvapaliny neustále pohybujú, poskytujú sa funkcie prietoku krvi, transport látok do buniek. Títo užívatelia dostávajú z tkanív živiny, kyslík, hormóny, vitamíny, minerály, oxid uhličitý a metabolické produkty.

Osoba má 4-6 litrov krvi, z ktorých polovica nie je zapojená do obehu, ale je v krvi "depot" - slezina, pečeň, žily brušnej dutiny, subkutánne spojky krvných ciev. Kardiovaskulárne anatomické uzliny slúžia na rýchle zvýšenie hmotnosti cirkulujúcej krvi v kritických situáciách. Existuje arteriálna krv, ktorej množstvo je až 20% z celkového objemu, kapiláry obsahujú až 10%, venózna krv - až 80%.

Krvné cievy

Systém dutých elastických rúrok, líšiaci sa štruktúrou, priemerom, mechanickými vlastnosťami, je nádoby. Podľa typu pohybu sú rozdelené na tepny (správne - zo srdca do orgánov), žily (do srdca z orgánov). Kapiláry (na snímke) - malé anatomické krvné cievy, prenikajú všetky bunky, tkanivá tela. Duté žily sa vyznačujú tenkými žilovými stenami, znížením svalového, elastického tkaniva.

Anatómia a fyziológia srdca

Dutý svalový orgán, rytmicky redukujúci, zodpovedný za kontinuitu prietoku krvi cez cievy, nazývaný srdce. Anatómia ľudského kardiovaskulárneho systému ju nazýva hlavnou zložkou. Veľkosť srdca je asi päsťou, hmotnosť je 500 g. Silný orgán pozostáva zo štyroch komôr rozdelených prepážkou do pravého a ľavého polovice: nižšie sú komory, horné komory sú predsiene. Každá komora s predsieňom jednej strany je spojená atrioventrikulárnym otvorom, ktorý otvára a zatvára ventil.

funkcie

Hlavnými a najdôležitejšími funkciami kardiovaskulárneho systému je poskytnúť orgánom živiny, biologicky aktívne zložky, kyslík a energiu. S produktmi rozpadu odvodenými z krvi. Najdôležitejšou funkciou srdca je vynútiť krv z žíl do tepien, prenášať kinetickú energiu do krvi. Taktiež sa nazýva čerpadlo v dôsledku fyziológie. Srdce sa vyznačuje vysokou produktivitou, rýchlosťou procesov, bezpečnostnou rezervou a stabilnou obnovou tkaniva, tvorí nervovú reguláciu cievnych kruhov.

Kruhy krvného obehu

U ľudí a všetkých stavovcov je uzavretý obehový systém pozostávajúci z ciev malého, veľkého kruhu krvného obehu s centrálnymi nervovými impulzmi. Malé alebo respiračné slúži na prenos krvi zo srdca do pľúc v opačnom smere. Začína z pravej komory, pulmonárny kmeň, končí s ľavým átriom s tečúcou pľúcnou tepnou, žilami. Veľký slúži na spojenie srdca s ostatnými časťami tela. Začína s aortou ľavej komory a tvorí žily pravého predsiene.

V malom, v dôsledku venózneho tlaku, je krv nasýtený kyslíkom, oxid uhličitý je odstránený pľúcnymi kapilárami - najmenšími nádobami. Ďalej sú rozlíšené nasledovné kardiovaskulárne lôžka systému krvného obehu:

 • placenty - u plodu v maternici;
 • srdce - časť veľkého kruhu;
 • Willis - tepny vertebrálnych, vnútorných karotických tepien v základni mozgu sú potrebné na kompenzáciu nedostatku prívodu krvi do orgánov.

Kardiovaskulárne choroby

Hlavné orgány kardiovaskulárneho systému sú náchylné na rôzne ochorenia. Najčastejšie kardiovaskulárne patológie sa nazývajú:

 1. Ateroskleróza je ochorenie tepien, zmena stavu steny krvných ciev, obehová porucha.
 2. Ochorenie koronárnych artérií (CHD) je aterosklerotická lézia koronárnych artérií, čo vedie k ischémii myokardu.
 3. Arteriálna hypertenzia alebo vysoký krvný tlak (nad 140 x 90 mm Hg).
 4. Kardiovaskulárne ochorenie - nadobudnuté alebo vrodené. Zahŕňa reumatické lézie ventilov (kontrakcia, zlyhanie, stenóza).
 5. Myokarditída je zápal srdcového svalu v dôsledku infekcie, parazitov, imunitných, alergických reakcií.
 6. Kardiomyopatia, perikarditída - progresívna lézia nejasnej etiológie.
 7. Arytmia - nadmerné zníženie alebo porucha predsiení a komôr.

Liečebné metódy

Na liečenie kardiovaskulárnych ochorení sa používajú lieky predpísané lekárom, ktoré sa užívajú v určitom kurze. Pomáhajú normalizovať systém, eliminujú zlyhania. Bežné lieky a postupy:

 1. Dusičnany - na rozšírenie krvných ciev, zníženie ischémie, angíny, prevencie chorôb. Liečte nitrospray, nitromint, nitroglycerín.
 2. Antidoštičky - s ischémiou, defekt na zníženie agregácie trombocytov. Liečte nízke dávky aspirínu, tiklopidínu.
 3. Antikoagulanciá - proti nadmernému zrážaniu krvi. Priamy heparín, Enoxaparín a nepriamy warfarín sa používajú na infarkt myokardu, angínu pectoris, atriálnu fibriláciu.
 4. Blokátory kalciového kanála - Verapamil, Nifedipín sa používajú na arytmie, tachykardiu a pľúcnu hypertenziu.
 5. Diuretiká - Furosemid, Indapamid sa používajú na kongestívne zlyhanie srdca, hypertenziu, odstránenie tekutiny.
 6. Lieky na zníženie hladiny lipidov - statíny (atorvastatín) a fibráty (fenofibrát) znižujú hladiny cholesterolu v krvi, zabraňujú ateroskleróze.
 7. Antiarytmiká, srdcové glykozidy - s poruchou obehu. Posilniť silu a účinnosť kontrakcií srdca.
 8. Kardiovaskulárna chirurgia na stenách žíl, chirurgia bypassu koronárnych artérií, implantácia chlopní.

video

Informácie uvedené v článku sú len informačné. Materiály výrobku nevyžadujú samošetrenie. Iba kvalifikovaný lekár môže diagnostikovať a poradiť o liečbe na základe individuálnych charakteristík konkrétneho pacienta.

Štruktúra a princíp srdca

Srdce je svalový orgán u ľudí a zvierat, ktoré pumpujú krv cez cievy.

Funkcie srdca - prečo potrebujeme srdce?

Naša krv poskytuje celému telu kyslík a živiny. Okrem toho má aj funkciu čistenia, ktorá pomáha odstraňovať metabolický odpad.

Funkciou srdca je pumpovanie krvi cez krvné cievy.

Koľko krvi má človek srdce čerpadlo?

Ľudské srdce pumpuje v jednom dni od 7 000 do 10 000 litrov krvi. Ide o približne 3 milióny litrov ročne. Ukazuje sa až 200 miliónov litrov za celý život!

Množstvo čerpanej krvi počas minúty závisí od aktuálnej fyzickej a emocionálnej záťaže - čím väčšie je zaťaženie, tým viac krvi potrebuje telo. Takže srdce môže prechádzať cez 5 až 30 litrov za minútu.

Obehový systém pozostáva z približne 65 tisíc plavidiel, ich celková dĺžka je približne 100 tisíc kilometrov! Áno, nie sme zapečatené.

Cirkulačný systém

Obehový systém (animácia)

Ľudský kardiovaskulárny systém tvoria dva kruhy krvného obehu. Pri každom tlknutí srdca sa krv pohybuje naraz v obidvoch kruhoch.

Cirkulačný systém

 1. Deoxygenovaná krv z hornej a dolnej vene cava vstupuje do pravého predsiene a potom do pravej komory.
 2. Z pravej komory sa do pľúcneho kmeňa dostane krv. Pľúcne tepny priťahujú krv priamo do pľúc (pred pľúcnymi kapilárami), kde dostávajú kyslík a uvoľňujú oxid uhličitý.
 3. Keď dostal dostatok kyslíka, krv sa vráti do ľavej predsiene srdca cez pľúcne žily.

Veľký okruh krvného obehu

 1. Z ľavej predsiene sa krv pohybuje do ľavej komory, odkiaľ sa ďalej prečerpáva aortou do systémovej cirkulácie.
 2. Keď prešiel náročnou cestou, krv cez duté žily opäť prichádza do pravého predsiene srdca.

Obvykle je množstvo krvi vysunutej zo srdcových komôr s každým kontrakciou rovnaké. Rovnaký objem krvi súčasne prúdi do veľkých a malých kruhov.

Aký je rozdiel medzi žilami a tepnami?

 • Žily sú určené na transport krvi do srdca a úlohou tepien je dodávať krv v opačnom smere.
 • Krvný tlak v žilách je nižší ako v tepnách. V súlade s tým sa tepny stien vyznačujú vyššou elasticitou a hustotou.
 • Tepny nasýtenia "čerstvého" tkaniva a žily odoberajú "odpadovú" krv.
 • V prípade vaskulárneho poškodenia sa krvácanie tepien alebo krvi môže odlíšiť podľa intenzity a farby krvi. Arteriálna - silná, pulzujúca, bijúca "fontána", farba krvi je jasná. Venózna - krvácanie s konštantnou intenzitou (nepretržitý tok), farba krvi je tmavá.

Anatomická štruktúra srdca

Hmotnosť srdca človeka je len asi 300 gramov (v priemere 250 g pre ženy a 330 g pre mužov). Napriek relatívne nízkej hmotnosti je to bezpochyby hlavným svalom ľudského tela a základom jeho životne dôležitých aktivít. Veľkosť srdca je skutočne približne rovnaká ako päsť človeka. Športovci môžu mať srdce, ktoré je jeden a pol násobne väčšie ako obyčajná osoba.

Srdce sa nachádza uprostred hrudníka na úrovni 5-8 stavcov.

Normálne je spodná časť srdca umiestnená väčšinou v ľavej polovici hrudníka. Existuje variant vrodenej patológie, v ktorej sú všetky orgány umiestnené v zrkadle. Nazýva sa transpozícia vnútorných orgánov. Pľúca, vedľa ktorej je srdce umiestnené (zvyčajne vľavo), má menšiu veľkosť v porovnaní s druhou polovicou.

Zadná plocha srdca je umiestnená v blízkosti chrbtice a predná časť je spoľahlivo chránená hrudnou kosťou a rebrami.

Ľudské srdce pozostáva zo štyroch nezávislých dutín (komôr) rozdelených oddielmi:

 • dve horné a ľavé predsiene;
 • a dve dolné - ľavé a pravé komory.

Na pravej strane srdca sa nachádza pravá predsieň a komora. Ľavú polovicu srdca predstavuje ľavá komora a atria.

Dolné a horné duté žily vstupujú do pravého predsiene a pľúcne žily vstupujú do ľavej predsiene. Pľúcne tepny (tiež nazývané pľúcny kmeň) vychádzajú z pravej komory. Z ľavej komory stúpa vzostupná aorta.

Štruktúra srdcových stien

Štruktúra srdcových stien

Srdce má ochranu pred pretiahnutím a inými orgánmi, ktoré sa nazývajú perikardiálne alebo perikardiálne vrecúško (druh obalu, v ktorom je orgán uzavretý). Má dve vrstvy: vonkajšie husté pevné spojivové tkanivo, nazývané vláknitá membrána perikardu a vnútorná (perikardiálna séra).

Nasleduje silná svalová vrstva - myokard a endokard (tenká vnútorná membrána spojivového tkaniva srdca).

Samotné srdce pozostáva z troch vrstiev: epikard, myokard, endokard. Je to kontrakcia myokardu, ktorá pumpuje krv cez cievy tela.

Steny ľavej komory sú asi trikrát väčšie ako steny vpravo! Táto skutočnosť je vysvetlená skutočnosťou, že funkcia ľavej komory spočíva v presadzovaní krvi do systémovej cirkulácie, kde je reakcia a tlak omnoho vyššia než v malom.

Srdcové ventily

Zariadenie srdcového ventilu

Špeciálne ventily srdca umožňujú neustále udržiavať tok krvi v pravom (jednosmernom) smere. Ventily sa otvárajú a zatvárajú jeden po druhom, buď nechaním krvi alebo zablokovaním cesty. Zaujímavé je, že všetky štyri ventily sú umiestnené pozdĺž tej istej roviny.

Trikuspidálny ventil sa nachádza medzi pravou predsieňou a pravou komorou. Obsahuje tri špeciálne platne-krídla, schopné počas kontrakcie pravej komory, aby poskytli ochranu proti krvnému reverznému prúdeniu (regurgitácii) v átriu.

Podobne funguje aj mitrálna chlopňa, len je umiestnená na ľavej strane srdca a je dvojzložková vo svojej štruktúre.

Aortálna chlopňa zabraňuje odtoku krvi z aorty do ľavej komory. Zaujímavé je, že keď sa ľavá komora zmršťuje, aortálna chlopňa sa otvára v dôsledku krvného tlaku na ňu, a tak sa presunie do aorty. Potom, počas diastoly (obdobie relaxácie srdca), spätný tok krvi z tepny prispieva k zatváraniu ventilov.

Normálne má aortálna chlopňa tri letáky. Najčastejšou vrodenou anomáliou srdca je bicuspidálna aortálna chlopňa. Táto patológia sa vyskytuje u 2% ľudskej populácie.

Pľúcny (pľúcny) ventil v čase kontrakcie pravej komory dovoľuje, aby krv prúdila do pľúcneho kmeňa a počas diastoly nedovoľuje, aby prúdenie prechádzalo opačným smerom. Tiež pozostáva z troch krídel.

Srdcové cievy a koronárny obeh

Ľudské srdce potrebuje potravu a kyslík, ako aj akýkoľvek iný orgán. Plavidlá poskytujúce (vyživujú) srdce krvou sa nazývajú koronárne alebo koronárne. Tieto cievy sa odchyľujú od základne aorty.

Koronárne tepny dodávajú srdcu krvi, koronárne žily odstraňujú deoxygenovanú krv. Tieto tepny, ktoré sa nachádzajú na povrchu srdca, sa nazývajú epikardiálne. Subendokardiálne sa nazývajú koronárne artérie skryté hlboko v myokarde.

Väčšina odtoku krvi z myokardu sa vyskytuje prostredníctvom troch srdcových žíl: veľkých, stredných a malých. Pri tvorbe koronárneho sínusu padajú do pravého predsiene. Predné a vedľajšie žily srdca dodávajú krv priamo do pravého predsiene.

Koronárne artérie sú rozdelené do dvoch typov - vpravo aj vľavo. Posledná z nich pozostáva z predných medzikomorových a obalových tepien. Veľká srdcová žila vpichuje do zadnej, strednej a malej žily srdca.

Aj úplne zdraví ľudia majú svoje vlastné jedinečné znaky koronárneho obehu. V skutočnosti plavidlá nemusia vyzerať a byť umiestnené tak, ako je znázornené na obrázku.

Ako sa srdce vyvíja (forma)?

Na vytvorenie všetkých systémov tela potrebuje plod jeho vlastný krvný obeh. Preto je srdce prvým funkčným orgánom vznikajúcim v ľudskom embryu, objavuje sa približne v treťom týždni vývoja plodu.

Embryo na samom začiatku je len zhluk buniek. Ale s priebehom tehotenstva sa stávajú čoraz viac a teraz sú spojené a formujú sa v naprogramovaných formách. Najskôr sa vytvoria dve trubice, ktoré sa potom zlúčia do jedného. Táto trubica je zložená a spúšťa sa tvorí slučku - primárnu slučku srdca. Táto slučka je pred všetkými zostávajúcimi bunkami v raste a rýchlo sa predlžuje, potom leží vpravo (možno vľavo, čo znamená, že srdce bude umiestnené v podobe zrkadla) vo forme krúžku.

Takže zvyčajne na 22. deň po počatí prichádza prvé kontrakcie srdca a 26. deň plod má svoj vlastný krvný obeh. Ďalší vývoj zahŕňa výskyt septa, tvorbu chlopní a remodeláciu srdcových komôr. Priečky tvoria do piateho týždňa a srdcové chlopne budú tvorené deviatym týždňom.

Zaujímavé je, že srdce plodu začína behať s frekvenciou bežného dospelého - 75-80 kusov za minútu. Potom na začiatku siedmeho týždňa je impulz asi 165-185 úderov za minútu, čo je maximálna hodnota, po ktorej nasleduje spomalenie. Novorodenský pulz je v rozmedzí 120-170 kusov za minútu.

Fyziológia - princíp ľudského srdca

Zvážte podrobne zásady a zákony srdca.

Cyklus srdca

Keď je dospelý pokojný, jeho srdce zmrzne okolo 70-80 cyklov za minútu. Jeden pulz pulzu sa rovná jednému kardiálnemu cyklu. Pri takejto rýchlosti redukcie trvá jeden cyklus asi 0,8 sekundy. Z toho času je predsieňová kontrakcia 0,1 sekundy, komory 0,3 sekundy a relaxačná doba 0,4 sekundy.

Frekvencia cyklu určuje vodič srdcovej frekvencie (časť srdcového svalu, v ktorej vznikajú impulzy, ktoré regulujú srdcovú frekvenciu).

Rozlišujú sa tieto pojmy:

 • Systol (kontrakcia) - takmer vždy, tento koncept znamená kontrakciu srdcových komôr, čo vedie k krvnej krvi pozdĺž arteriálneho kanála a maximalizácii tlaku v tepnách.
 • Diastol (pauza) - obdobie, kedy je srdcový sval v relaxačnom štádiu. V tomto bode sú komory srdca naplnené krvou a tlak v tepnách klesá.

Takže meranie krvného tlaku vždy zaznamenáva dva indikátory. Ako príklad uveďte čísla 110/70, čo to znamenajú?

 • 110 je horný počet (systolický tlak), to znamená krvný tlak v tepnách v čase srdcového tepu.
 • 70 je nižšie číslo (diastolický tlak), to znamená, že krvný tlak v tepnách v čase relaxácie srdca.

Jednoduchý opis srdcového cyklu:

Srdcový cyklus (animácia)

V čase relaxácie srdca, predsiení a komôr (cez otvorené ventily) sú naplnené krvou.

 • Vyskytuje sa systol (kontrakcia) predsiení, čo vám umožňuje úplne presunúť krv z predsiene do komôr. Atriálne kontrakcie začínajú v mieste prítoku žíl do nej, čo zaručuje primárne stlačenie ich úst a neschopnosť krvi vracať späť do žíl.
 • Atria sa uvoľnia a ventily, ktoré oddeľujú predsiene od komôr (trikuspidálne a mitrálne) blízko. Vyskytuje sa komorová systóza.
 • Ventrikulárna systóla tlačí krv do aorty cez ľavú komoru a do pľúcnej tepny cez pravej komory.
 • Nasleduje pauza (diastol). Cyklus sa opakuje.
 • Zvyčajne je pri jednom impulznom tlkote dva srdce (dva systoly) - najskôr sú prsia a potom komory znížené. Okrem komorovej systoly sa nachádza aj predsieňová systóza. Zmiernenie predsiení nemá pri meraní srdcovej činnosti hodnotu, pretože v tomto prípade je dostatočný čas na uvoľnenie (diastol) na to, aby sa komory naplnili krvou. Avšak, akonáhle srdce začne biť častejšie, predsieňová systóla sa stáva kľúčovou - bez nej by komory jednoducho nemali čas vyplniť krvou.

  Krv presadzujúca tepny sa vykonáva iba vtedy, keď sú komory kontrahované, to sú tieto tlaky-kontrakcie nazývané pulz.

  Srdcové svaly

  Jedinečnosť srdcového svalu spočíva v jeho schopnosti rytmických automatických kontrakcií, striedajúcich sa s relaxáciou, ktoré sa kontinuálne konajú po celý život. Myokard (stredná svalová vrstva srdca) predsiení a komôr je rozdelená, čo im umožňuje kontrahovať oddelene od seba.

  Kardiomyocyty sú svalové bunky srdca so špeciálnou štruktúrou, ktorá umožňuje vysielať excitačné vlny zvlášť koordinovaným spôsobom. Takže existujú dva typy kardiomyocytov:

  • bežní pracovníci (99% z celkového počtu srdcových svalových buniek) sú navrhnuté tak, aby prijímali signál z kardiostimulátora pomocou vodivých kardiomyocytov.
  • špeciálne vodivé (1% z celkového počtu buniek srdcového svalu) vytvárajú kardiomyocyty vodivý systém. Vo svojej funkcii sa podobajú na neuróny.

  Rovnako ako kostrové svalstvo, srdcový sval je schopný zvýšiť objem a zvýšiť účinnosť svojej práce. Objem srdca vytrvalostných športovcov môže byť o 40% väčší ako u obyčajnej osoby! Toto je užitočná hypertrofia srdca, keď sa tiahne a je schopná pumpovať viac krvi v jednom mŕtvici. Existuje ďalšia hypertrofia - tzv. "Športové srdce" alebo "srdce býka".

  Spodná línia spočíva v tom, že niektorí športovci zvyšujú hmotnosť samotného svalu, a nie jeho schopnosť pretiahnuť veľké objemy krvi. Dôvodom sú nezodpovedné zostavené vzdelávacie programy. Absolútne každé telesné cvičenie, najmä silu, by malo byť postavené na základe kardio. V opačnom prípade prílišná fyzická námaha na nepripravené srdce spôsobuje myokardiálnu dystrofiu, čo vedie k predčasnej smrti.

  Systém prenosu srdca

  Vodivý systém srdca je skupina špeciálnych formácií pozostávajúcich z neštandardných svalových vlákien (vodivé kardiomyocyty), ktoré slúžia ako mechanizmus na zabezpečenie harmonickej práce srdcových oddelení.

  Impulzná cesta

  Tento systém zaisťuje automatizáciu srdca - excitáciu impulzov narodených v kardiomyocytoch bez vonkajších stimulov. V zdravom srdci je hlavným zdrojom impulzov sínusový (sínusový) uzol. Vedie a prekrýva impulzy od všetkých ostatných kardiostimulátorov. Ak sa však vyskytne akákoľvek choroba, ktorá vedie k syndrómu slabosti sínusového uzla, potom prebrajú iné funkcie srdca. Takže atrioventrikulárny uzol (automatické centrum druhého rádu) a zväzok His (tretí poriadok AC) sa môže aktivovať, keď je sínusový uzol slabý. Existujú prípady, keď sekundárne uzly posilňujú svoj vlastný automatizmus a počas normálnej prevádzky sínusového uzla.

  Sínusový uzol sa nachádza v hornej zadnej stene pravého predsiene v bezprostrednej blízkosti ústia nadradenej dutej žily. Tento uzol iniciuje impulzy s frekvenciou približne 80-100 krát za minútu.

  Atrioventrikulárny uzol (AV) sa nachádza v dolnej časti pravého predsiene v atrioventrikulárnej septa. Táto oblasť zabraňuje šíreniu impulzov priamo do komôr, čím sa obchádza uzol AV. Ak je sínusový uzol oslabený, potom atrioventrikulár prevezme svoju funkciu a začne prenášať impulzy do srdcového svalu s frekvenciou 40-60 kontrakcií za minútu.

  Potom atrioventrikulárny uzol prechádza do zväzku His (atrioventrikulárny zväzok je rozdelený na dve nohy). Pravá noha spadne do pravej komory. Ľavá noha je rozdelená na dve polovice.

  Situácia s ľavou nohou jeho zväzku nie je úplne pochopená. Predpokladá sa, že ľavé nohavicové vlákna prednej vetvy sa rozširujú na prednú a bočnú stenu ľavej komory a zadné odbočky vlákna zadnej steny ľavej komory a spodné časti bočnej steny.

  V prípade slabosti sínusového uzla a blokády atrioventrikulárneho systému je jeho zväzok schopný vytvoriť impulzy rýchlosťou 30-40 za minútu.

  Vodivý systém prehlbuje a rozvetvuje sa na menšie vetvy, prípadne sa mení na Purkinje vlákna, ktoré prenikajú celým myokardom a slúžia ako prenosový mechanizmus na kontrakciu svalov komôr. Purkinje vlákna sú schopné iniciovať impulzy s frekvenciou 15-20 za minútu.

  Výnimočne dobre vyškolení športovci môžu mať normálnu srdcovú frekvenciu v pokoji až na najnižšie zaznamenané číslo - len 28 srdcových pulzov za minútu! Avšak pre priemerného človeka, aj keď vedie veľmi aktívny životný štýl, tepová frekvencia pod 50 úderov za minútu môže byť znakom bradykardie. Ak máte taký nízky počet pulzov, mali by ste vyšetriť kardiológ.

  Srdcový rytmus

  Srdcová frekvencia novorodenca môže byť približne 120 úderov za minútu. Pri dospievaní sa pulz obyčajnej osoby stabilizuje v rozpätí od 60 do 100 úderov za minútu. Dobre trénovaní športovci (hovoríme o ľuďoch s dobre vyškolenými kardiovaskulárnymi a respiračnými systémami) majú pulz od 40 do 100 úderov za minútu.

  Rytmus srdca je ovládaný nervovým systémom - sympatika posilňuje kontrakcie a parasympatika oslabuje.

  Srdcová aktivita do určitej miery závisí od obsahu vápnikových a draselných iónov v krvi. Ostatné biologicky aktívne látky tiež prispievajú k regulácii srdcového rytmu. Naše srdce môže začať biť častejšie pod vplyvom endorfínov a hormónov vylučovaných pri počúvaní vašej obľúbenej hudby alebo bozk.

  Okrem toho endokrinný systém môže mať významný vplyv na srdcový rytmus a frekvenciu kontrakcií a ich silu. Napríklad adrenálna sekrécia dobre známeho adrenalínu spôsobuje zvýšenie srdcovej frekvencie. Opačným hormónom je acetylcholín.

  Heart tóny

  Jednou z najjednoduchších metód na diagnostiku srdcových chorôb je počúvanie hrudníka stetofonendoskopom (auskultácia).

  V zdravom srdci, pri vykonávaní štandardnej auskultácie sa počujú iba dva zvuky srdca - nazývajú sa S1 a S2:

  • S1 - zvuk je počuť, keď sú atrioventrikulárne (mitrálne a trikuspidálne) ventily zatvorené počas systoly (kontrakcie) komôr.
  • S2 - zvuk vytvorený pri zatváraní lunátových (aortálnych a pľúcnych) ventilov počas diastoly (relaxácie) komôr.

  Každý zvuk sa skladá z dvoch zložiek, ale pre ľudské ucho sa zlučujú do jedného kvôli veľmi malému času medzi nimi. Ak sa pri normálnych auskultatívnych podmienkach počujú dodatočné tóny, môže to znamenať ochorenie kardiovaskulárneho systému.

  Niekedy sa v srdci vyskytujú ďalšie abnormálne zvuky, ktoré sa nazývajú zvuky srdca. Zvyčajne prítomnosť hluku naznačuje akúkoľvek patológiu srdca. Napríklad šum môže spôsobiť návrat krvi v opačnom smere (regurgitácia) v dôsledku nesprávnej prevádzky alebo poškodenia akéhokoľvek ventilu. Hluk však nie je vždy symptómom ochorenia. Ak chcete objasniť príčiny vzniku ďalších zvukov v srdci, urobte si echokardiografiu (ultrazvuk srdca).

  Ochorenie srdca

  Nie je prekvapením, že počet kardiovaskulárnych ochorení rastie na svete. Srdce je komplexný orgán, ktorý v skutočnosti spočíva (ak sa môže nazývať odpočinok) iba v intervaloch medzi srdcami. Každý komplexný a neustále fungujúci mechanizmus si sám vyžaduje najdôkladnejší postoj a stálu prevenciu.

  Len si predstavte, aké obrovské bremeno padá na srdce, berúc do úvahy náš životný štýl a bohatú výživu nízkej kvality. Zaujímavé je, že kardiovaskulárna úmrtnosť je v krajinách s vysokými príjmami pomerne vysoká.

  Obrovské množstvo potravín konzumovaných obyvateľmi bohatých krajín a nekonečné úsilie o peniaze, ako aj súvisiace stresy, zničia naše srdce. Ďalšou príčinou šírenia kardiovaskulárnych ochorení je hypodynamia - katastroficky nízka telesná aktivita, ktorá ničí celé telo. Alebo naopak, negramotná vášeň pre ťažké fyzické cvičenia, ktoré sa často vyskytujú na pozadí srdcových ochorení, ktorých prítomnosť si ani počas cvičení "zdravia" ani podozrenie a dokáže zomrieť.

  Životný štýl a zdravie srdca

  Hlavnými faktormi, ktoré zvyšujú riziko vzniku kardiovaskulárnych ochorení, sú:

  • Obezita.
  • Vysoký krvný tlak.
  • Zvýšený cholesterol v krvi.
  • Hypodynamia alebo nadmerné cvičenie.
  • Bohaté nízko kvalitné jedlá.
  • Depresívny emocionálny stav a stres.

  Urobte čítanie tohto veľkého článku zlomovým bodom vo svojom živote - vzdať sa zlých návykov a zmeniť svoj životný štýl.

  Vlastnosti ľudského srdca

  Aby sa zabezpečila primeraná výživa vnútorných orgánov, srdce pumpuje priemerne sedem ton krvi denne. Jeho veľkosť je rovnaká ako zatiahnutá päsť. V priebehu života tento orgán robí asi 2,55 miliárd úderov. Konečná tvorba srdca nastáva do 10. týždňa intrauterinného vývoja. Po narodení sa typ hemodynamiky mení drasticky - od kŕmenia matky s placentou k nezávislému pľúcnemu dýchaniu.

  Prečítajte si v tomto článku.

  Štruktúra ľudského srdca

  Svalové vlákna (myokard) sú prevládajúcim typom srdcových buniek. Oni tvoria svoj objem a sú v strednej vrstve. Mimo telo je pokrytá epikardom. Je na úrovni pripevnenia aorty a pľúcnej tepny obalenej, smerujúceho nadol. Tak sa okolo srdca vytvorí perikard. Obsahuje približne 20 - 40 ml čírej kvapaliny, čo neumožňuje držať letáky spolu a počas kontrakcií zraniť.

  Vnútorná škrupina (endokard) je zložená na polovicu v mieste spojenia predsiení do komôr, do úst aorty a do pľúcneho kmeňa tvoriacich ventily. Ich chlopne sú pripojené k prstencu spojivového tkaniva a voľná časť toku krvi sa pohybuje. Aby sa zabránilo inverzii častí v predsieni, sú pripojené k vláknu (akord), ktorá prechádza z papilárnych svalov komôr.

  Srdce má nasledujúcu štruktúru:

  • tri membrány - endokard, myokard, epikardium;
  • perikardiálny vak;
  • arteriálne krvné komory - ľavé predsiene (LP) a komory (LV);
  • oddelenia s venóznou krvou - pravá predsieň (PP) a komora (RV);
  • ventily medzi LP a LV (mitrálne) a trojlisté vpravo;
  • dva ventily vymedzujú komory a veľké cievy (aortu vľavo a pľúcnu tepnu napravo);
  • septum rozdeľuje srdce na pravú a ľavú polovicu;
  • eferentné cievy, tepny - pľúcna (venózna krv z pankreasu), aorta (arteriálna krv z LV);
  • podanie, žily - pľúcna (s arteriálnou krvou) vstupujú do LP, duté žily spadajú do PP.

  Odporúčame prečítať si článok o malých abnormalitách srdca. Z nej sa dozviete príčiny patológie u detí, adolescentov a dospelých, príznaky problému a diagnostické metódy, liečbu ochorenia a prognózu pre pacientov.

  A tu viac o umiestnení srdca vpravo.

  Vnútorná anatómia a štrukturálne vlastnosti ventilov, predsiení, komôr

  Každá časť srdca má svoju vlastnú funkciu a anatomické vlastnosti. Všeobecne platí, že LV je silnejší (v porovnaní s pravým), pretože pohybuje krvou v tepnách s námahou, čím prekonáva vysokú odolnosť cievnych stien. PP je rozvinutejšie ako ľavé, krv z celého tela a ľavá len z pľúc.

  Pravé predsiene

  Prijíma krv z dutých žíl. Vedľa nich je oválny otvor spojujúci PP a LP v srdci plodu. U novorodenca sa uzatvára po otvorení pľúcneho prietoku krvi a potom úplne zarastený. V systole (kontrakcia) prechádza venózna krv do pankreasu cez trikuspidálny (trikuspidálny) ventil. PP má pomerne silný myokard a kubický tvar.

  Ľavé predsiene

  Arteriálna krv z pľúc prechádza v LP cez 4 pľúcne žily a potom preteká dierou v LV. Steny LP sú 2 krát tenšie ako pravé. Tvar LP je podobný tvaru valca.

  Pravá komora

  Má vzhľad obrátenej pyramídy. Kapacita pankreasu je približne 210 ml. Môže byť rozdelená na dve časti - arteriálny (pľúcny) kužeľ a skutočnú dutinu komory. V hornej časti sú dva ventily: trikuspidálny a pľúcny kmeň.

  Ľavá komora

  Vyzerá to ako invertovaný kužeľ, jeho spodná časť tvorí vrchol srdca. Hrúbka myokardu je najväčšia - 12 mm. Na vrchu sú dva otvory - na spojenie s aortou a PL. Obaja sú blokované ventilmi - aortálnou a mitrálnou.

  Tricuspid ventil

  Pravý atrioventrikulárny ventil pozostáva zo stlačeného krúžku, ktorý ohraničuje otvor a ventily, nemusí byť 3, ale 2 až 6.

  Funkciou tohto ventilu je zabrániť vypúšťaniu krvi v systéme RV v systéme PP.

  Pľúcny ventil

  Nedovoľuje, aby sa krv vrátila späť do pankreasu po jeho znížení. V kompozícii sa nachádzajú chlopne v tvare polmesiaca. V strede každého z nich je uzol, ktorý uzatvára uzáver.

  Mitrálna ventil

  Má dve dvere, jedna je vpredu a druhá je vzadu. Keď je ventil otvorený, prúdi krv z LP do LV. Keď je komora stlačená, jej časti sú uzavreté, aby umožnili krvi prechádzať do aorty.

  Aortálny ventil

  Tvoria ho tri polovice. Rovnako ako pľúca, neobsahuje vlákna, ktoré držia chlopne. V oblasti ventilu sa aorta rozťahuje a má drážky nazývané sínusy.

  Cirkulácia krvného obehu

  V alveolách pľúc dochádza k výmene plynov. Prichádzajú žilovú krv z pľúcnej tepny a opúšťajú pankreas. Napriek tomuto názvu pľúcne tepny nesú krv žilovej kompozície. Po uvoľnení oxidu uhličitého a okysličovaní cez pľúcne žily prechádza krv do lipósu. To tvorí malý kruh prietoku krvi nazývaný pľúcny.

  Veľký kruh pokrýva celé telo. Z LV sa arteriálna krv šíri cez všetky cievy, kŕmenie tkanív. Zbavený kyslíka, venózna krv prúdi z vena cava do PP, potom do pankreasu. Kruhy sú medzi sebou uzatvorené a poskytujú nepretržitý prúd.

  Aby krv mohla vstúpiť do myokardu, musí najprv prechádzať do aorty a potom do dvoch koronárnych artérií. Oni sú nazývaní tak kvôli tvaru vetví, ktoré sa podobajú na korunu (korunu). Venózna krv zo srdcového svalu prechádza hlavne do koronárneho sínusu. Otvára sa do pravého predsiene. Tento okruh krvného obehu sa považuje za tretí, koronárny.

  Pozrite sa na video o štruktúre ľudského srdca:

  Aká je špeciálna štruktúra srdca dieťaťa?

  Do veku šiestich rokov má srdce tvar gule kvôli veľkým predsádkam. Jeho steny sú ľahko natiahnuté, sú oveľa tenšie ako u dospelých. Vytvára sa sieť vlákien šľachy, ktoré upevňujú ventily ventilov a papilárnych svalov. Celý vývoj všetkých štruktúr srdca končí do veku 20 rokov.

  Až dva roky srdcový tlak tvorí pravú komoru a potom časť ľavej. Pri rýchlosti rastu až do 2 rokov sú atria vedúce a po 10 sú hlavné komory. Až do desiatich rokov sa LV nachádza vpravo.

  Hlavné funkcie myokardu

  Srdcový sval sa v štruktúre líši od ostatných, pretože má niekoľko jedinečných vlastností:

  • Automatizmus - vzrušenie pôsobením vlastných bioelektrických impulzov. Najprv sa vytvárajú v sínusovom uzle. Je hlavným kardiostimulátorom, generuje signály okolo 60 - 80 za minútu. Základné bunky vodivého systému sú uzly rádu 2 a 3.
  • Vodivosť - impulzy z miesta tvorby sa môžu rozšíriť zo sínusového uzla na PP, LP, atrioventrikulárny uzol cez ventrikulárny myokard.
  • Úzkosť - v reakcii na vonkajšie a vnútorné podnety sa aktivuje myokard.
  • Kontraktilita - schopnosť zmršťovať, keď je vzrušená. Táto funkcia vytvára čerpacie schopnosti srdca. Sila, s ktorou myokard reaguje na elektrický stimul, závisí od tlaku v aorte, od stupňa rozťahovania vlákien v diastole a od objemu krvi v bunkách.

  Ako to srdce

  Fungovanie srdca prechádza troma fázami:

  1. Zníženie PP, LP a relaxácia pankreasu a LV s otvorením ventilov medzi nimi. Prechod krvi do komôr.
  2. Komorová komora - otvorené cievne chlopne, krv prúdi do aorty a pľúcnej tepny.
  3. Všeobecná relaxácia (diastol) - krv napĺňa predsiene a tlačí na ventily (mitrálne a trikuspidálne) až po ich odhalenie.

  Počas obdobia kontrakcie komôr je tlak medzi krvou a ventilmi v predsieni zatvorený. V diastole klesá tlak v komorách, stane sa nižší ako u veľkých ciev, potom sú časti pľúcnych a aortálnych ventilov uzavreté, takže krvný tok sa nevráti.

  Odporúčame vám čítať článok o vrodených srdcových chybách. Z nej sa dozviete príčiny vývoja patológie, klasifikácie a príznakov malformácií, diagnostiky a možnosti liečby.

  A tu viac o auskultácii srdca.

  Srdce poskytuje pokrok v krvi vo veľkom a malom kruhu vďaka koordinovanej práci atriov, komôr, veľkých ciev a ventilov. Myokard má schopnosť produkovať elektrický impulz, vykonávať ho z uzlov automatismu do buniek komôr. V odpovedi na signál sa svalové vlákna stanú aktívnymi a kontrastujú. Srdcový cyklus sa skladá zo systolického a diastolického obdobia.

  Dôležitú funkciu zohráva koronárna cirkulácia. Jeho vlastnosti, malý pohybový vzor, ​​krvné cievy, fyziológia a regulácia sú kardiológmi skúmané na podozrenie na problémy.

  Zložitý vodivý systém srdca má mnoho funkcií. Jeho štruktúra, v ktorej sú uzly, vlákna, oddelenia, ako aj ďalšie prvky, pomáha v celkovej práci srdca a celého krvotvorného systému v tele.

  Kardiológ v dosť dospelom veku môže odhaliť srdce vpravo. Táto anomália často nie je život ohrozujúca. Ľudia, ktorí majú srdce na pravej strane, by mali jednoducho predtým varovať lekára pred vykonaním EKG, pretože údaje sa mierne líšia od štandardných.

  Z dôvodu tréningu sa srdce športovca líši od priemerného človeka. Napríklad z hľadiska objemu mŕtvice, rytmu. Avšak bývalý športovec alebo pri užívaní stimulantov môže začať choroby - arytmia, bradykardia, hypertrofia. Aby ste tomu zabránili, stojí za to pitie špeciálnych vitamínov a liekov.

  Normálne sa veľkosť srdca človeka mení po celý život. Napríklad u dospelých a detí sa môže líšiť desaťnásobne. Plod je oveľa menší ako dieťa. Veľkosť komôr a ventilov sa môže líšiť. Čo keď dajú malé srdce?

  MRI srdca sa vykonáva podľa parametrov. Dokonca aj deti sú vyšetrované, indikácie sú srdcové chyby, ventily, koronárne cievy. MRI s kontrastom preukáže schopnosť myokardu akumulovať tekutinu, odhaľuje nádory.

  Ak sa vyskytne nejaká odchýlka, je indikovaný rtg lúč srdca. Môže odhaliť tieň v norme, zväčšenie veľkosti orgánu, chyby. Niekedy sa rádiografia vykonáva s kontrastným pažerákom, rovnako ako v jednom, troch a niekedy aj v štyroch projekciách.

  Je možné identifikovať MARS srdca u detí do troch rokov, adolescentov a dospelých. Zvyčajne také anomálie prechádzajú takmer bez povšimnutia. Ultrazvuk a ďalšie metódy diagnostiky štruktúry myokardu sa používajú na výskum.

  Ak existuje extra prepážka, môže sa vytvoriť tri-predsieňové srdce. Čo to znamená? Ako nebezpečná je neúplná forma u dieťaťa?

  Anatómia a fyziológia srdca: štruktúra, funkcia, hemodynamika, srdcový cyklus, morfológia

  Štruktúra srdca každého organizmu má mnoho charakteristických nuancií. V procese fylogenézy, to znamená, že vývoj živých organizmov je zložitejší, srdce vtákov, zvierat a ľudí získava štyri komory namiesto dvoch komôr v rybách a troch komorách v obojživeloch. Takáto komplexná štruktúra je najvhodnejšia na oddelenie toku arteriálnej a venóznej krvi. Okrem toho anatómia ľudského srdca zahŕňa veľa najmenších podrobností, z ktorých každá plní svoje presne definované funkcie.

  Srdce ako orgán

  Takže srdce nie je nič iného ako dutý orgán pozostávajúci zo špecifického svalového tkaniva, ktorý vykonáva funkciu motora. Srdce sa nachádza v hrudníku za hrudnou kosťou, viac vľavo a jeho pozdĺžna os je nasmerovaná dopredu, doľava a dole. Predná časť srdca je ohraničená pľúcami, takmer úplne zakrytá, pričom iba malá časť sa nachádza hneď vedľa hrudníka zvnútra. Hranice tejto časti sa inak označujú ako absolútna srdcová dutina a môžu sa určiť poklepaním na hrudnú stenu (perkusie).

  Pri ľuďoch s normálnou konštitúciou má srdce polovičnú horizontálnu polohu v hrudnej dutine, u osôb s astenickou konštitúciou (tenká a vysoká) je takmer vertikálna av hypersténiách (hustá, nahromadená, s veľkou svalovou hmotou) je takmer horizontálna.

  Zadná stena srdca prilieha k pažeráku a veľkým hlavným cievam (k hrudnej aorty, dolnej vene). Spodná časť srdca je umiestnená na membráne.

  vonkajšia štruktúra srdca

  Vekové funkcie

  Ľudské srdce sa začína tvoriť v treťom týždni prenatálneho obdobia a trvá celé obdobie gravidity, prechádzajúcimi štádiami z jednokomorovej dutiny do štvorkomorového srdca.

  rozvoj srdca v prenatálnom období

  Tvorba štyroch komôr (dve predsiene a dve komory) sa vyskytuje už v prvých dvoch mesiacoch tehotenstva. Najmenšie štruktúry sú úplne tvorené rodom. V prvých dvoch mesiacoch je srdce embrya najviac ohrozené negatívnym vplyvom niektorých faktorov na budúcu matku.

  Srdce plodu sa podieľa na krvnom obehu prostredníctvom svojho tela, ale vyznačuje sa krvnými obehami - plod ešte nemá vlastné dýchanie pľúcami a "dýcha" placentovou krvou. V srdci plodu sú niektoré otvory, ktoré vám umožnia "vypnúť" pľúcny prietok krvi z obehu pred narodením. Počas pôrodu, sprevádzané prvým výkrikom novorodenca, a preto v čase nárastu intraarachatického tlaku a tlaku v srdci dieťaťa, tieto otvory sa uzavrú. Ale to nie je vždy prípad, a môžu zostať v dieťati, napríklad otvorené oválne okno (nemalo by sa zamieňať s takou chybou ako defekt predsieňového septa). Otvorené okno nie je poruchou srdca, a potom, ako dieťa rastie, stane sa zarastené.

  hemodynamika v srdci pred a po pôrode

  Srdce novorodenca má zaoblený tvar a jeho rozmery sú 3-4 cm dlhé a šírka 3-3.5 cm. V prvom roku života dieťaťa sa srdce výrazne zväčšuje a je dlhšie ako v šírke. Hmotnosť srdca novorodenca je asi 25-30 gramov.

  Ako dieťa rastie a rozvíja, srdce tiež rastie, niekedy významne pred vývojom samotného organizmu podľa veku. Do veku 15 rokov sa srdcová hmotnosť zvyšuje takmer desaťnásobne a jej objem sa zvyšuje viac ako päťnásobne. Srdce rastie najintenzívnejšie až do piatich rokov a potom počas puberty.

  U dospelých je veľkosť srdca približne 11-14 cm dlhá a šírka 8-10 cm. Mnohí správne veria, že veľkosť srdca každého človeka zodpovedá veľkosti jeho zaťatých päste. Hmotnosť srdca u žien je asi 200 gramov a u mužov asi 300 až 350 gramov.

  Po 25 rokoch začínajú zmeny v spojivovom tkanive srdca, ktoré tvoria srdcové chlopne. Ich elasticita nie je rovnaká ako v detstve a dospievaní a hrany sa môžu stať nerovnomerné. Ako človek rastie a potom človek starne, zmeny sa vyskytujú vo všetkých štruktúrach srdca, ako aj v nádobách, ktoré ho kŕmia (v koronárnych tepnách). Tieto zmeny môžu viesť k rozvoju mnohých srdcových ochorení.

  Anatomické a funkčné znaky srdca

  Anatomicky je srdce orgánom rozdeleným priečkami a ventilmi do štyroch komôr. "Horné" dva sa nazývajú atria (atrium) a "nižšie" dve - komory (ventrikulum). Medzi pravou a ľavou predsieňou je medzistavcová septa a medzi komorami - medzikomorou. Bežne tieto oddiely nemajú v sebe žiadne otvory. Ak existujú otvory, vedie to k zmiešaniu arteriálnej a žilovej krvi a následne k hypoxii mnohých orgánov a tkanív. Takéto otvory sa nazývajú defekty septa a súvisia so srdcovými poruchami.

  základná štruktúra srdcových komôr

  Hranice medzi hornou a dolnou komorou sú atrioventrikulárne otvory - vľavo, pokryté letáky s mitrálnou chlopňou a vpravo, pokryté letáky s trikuspidálnym ventilom. Integrita septa a správna funkcia ventilového krídla zabraňujú zmiešaniu toku krvi v srdci a prispievajú k jasnému jednosmernému pohybu krvi.

  Atria a ventrikuly sú odlišné - atria sú menšie ako komory a menšia hrúbka steny. Takže stena ušných činí asi len tri milimetre, stena pravej komory - asi 0,5 cm a vľavo - asi 1,5 cm.

  Predsieni majú malé výčnelky - uši. Majú nevýznamnú sací funkciu pre lepšie vstrekovanie krvi do predsieňovej dutiny. Pravé predsieň pri jeho uchu tečie do úst vena cava a do ľavej pľúcnej žily v množstve štyroch (menej často päť). Pľúcna tepna (bežne nazývaná ako pľúcny kmeň) vpravo a aortálna žiarovka vľavo prechádzajú z komôr.

  štruktúru srdca a jej ciev

  Vnútri hornej a dolnej komory srdca sú tiež rôzne a majú svoje vlastné charakteristiky. Povrch predsiení je hladší ako komory. Z ventilového krúžku medzi predsieňom a komorou vznikli tenké ventily spojivového tkaniva - bicuspid (mitrálne) na ľavej strane a trikuspidálne (trikuspidálne) vpravo. Druhý okraj listu sa otáča vnútri komôr. Ale aby sa nezavesili voľne, sú podporované, akoby, tenkými závitmi šľachy nazývanými akordy. Sú ako pramene, natiahnuté pri zatváraní letákov a kontraktačné pri otvorení ventilov. Akordy pochádzajú z papilárnych svalov komorovej steny - pozostávajú z troch vpravo a dvoch v ľavej komore. Preto má komorová dutina hrubý a nerovný vnútorný povrch.

  Funkcie predsiení a komôr sa tiež líšia. Vzhľadom k tomu, že átria tlačí krv do komôr, musí byť, miesto vo veľkej a dlhej lode na prekonanie odporu svalového tkaniva majú minimálny, takže átria sú menšie a ich steny sú tenšie ako je tomu u komôr. Komorové komory krútia krv do aorty (vľavo) a do pľúcnej tepny (vpravo). Podmienečne je srdce rozdelené na pravú a ľavú polovicu. Pravá polovica je len pre tok venóznej krvi a ľavý je pre arteriálnu krv. "Pravé srdce" je schematicky označené modrou farbou a "ľavé srdce" je červené. Bežne sa tieto prúdy nikdy nezmiešajú.

  srdcovú hemodynamiku

  Jeden kardiálny cyklus trvá asi 1 sekundu a vykoná sa nasledovne. V čase plnenia krvi s predsieňmi sa uvoľňujú steny - dochádza k predsieňové diastole. Sú otvorené ventily cava a pľúcnych žíl. Trikuspidálne a mitrálne ventily sú zatvorené. Potom sa predsieňové steny utiahnu a zatlačí krv do komôr, trikuspidálne a mitrálne chlopne sa otvoria. V tomto bode dochádza k systole (kontrakcii) predsiení a diastole (relaxácia) komôr. Po odobratí krvi komorami sú trikuspidálne a mitrálne ventily zatvorené a ventily aorty a pľúcnej tepny otvorené. Ďalej sú komory (komorová systóza) znížené a atria sú opäť naplnené krvou. Prichádza spoločný diastol srdca.

  Hlavná funkcia srdca je redukovaná na čerpanie, to znamená tlačenie určitého objemu krvi do aorty takým tlakom a rýchlosťou, že krv je dodávaná najodľahlejším orgánom a najmenším bunkám tela. Navyše, arteriálna krv s vysokým obsahom kyslíka a živín, ktorá vstupuje do ľavej polovice srdca z ciev pľúc (prúdi do srdca cez pľúcne žily), je zasunutá do aorty.

  Venózna krv s nízkym obsahom kyslíka a iných látok sa odoberá zo všetkých buniek a orgánov systémom dutých žíl a prúdi do pravého polca srdca z horných a dolných dutých žíl. Ďalej sa venózna krv vytlačí z pravej komory do pľúcnej tepny a potom do pľúcnych ciev, aby sa uskutočnila výmena plynu v alveolách pľúc a aby sa obohatila kyslíkom. V pľúcach sa zhromažďuje arteriálna krv v pľúcnych žilách a žilách a opäť sa dostáva do ľavej polovice srdca (v ľavej predsieni). A tak pravidelne srdce vykonáva čerpanie krvi cez telo s frekvenciou 60-80 úderov za minútu. Tieto procesy sú označené pojmom "kruhy krvného obehu". Existujú dve z nich - malé a veľké:

  • Malý kruh obsahuje tok žilovej krvi z pravej predsiene cez trikuspidálnej chlopne do pravej komory - potom do pľúcnej tepny - ďalej do artérie pľúc - okysličenej krvi v pľúcnych mechúrikov - prietok arteriálnej krvi na minútu žily pľúc - pľúcne žily - ľavej predsiene,
  • Veľký kruh zahŕňa prietok arteriálnej krvi z ľavej predsiene cez mitrálnej chlopne do ľavej komory - aortou v arteriálnej stromu všetkých orgánov - po výmene plynu v tkanivách a orgánoch krvi sa stáva žilovej (s vysokým obsahom oxidu uhličitého, miesto kyslíka) - ďalej len žilového riečišťa tela - v systém vena cava sa nachádza v pravom predsieni.

  Video: krátka anatómia srdca a srdcového cyklu

  Morfologické znaky srdca

  Na to, aby vlákna srdcového svalu mohli kontrahovať synchronne, je potrebné, aby sa na ne dostali elektrické signály, ktoré excitujú vlákna. Toto je ďalšia kapacita vedenia srdca.

  Vodivosť a kontraktilita je možná vzhľadom na to, že srdce v autonómnom režime generuje elektrinu samo osebe. Tieto funkcie (automatizmus a excitabilita) sú zabezpečené špeciálnymi vláknami, ktoré sú neoddeliteľnou súčasťou vodivého systému. Posledne menované sú elektricky aktívne bunky sínusového uzla, atrioventrikulárny uzol, zväzok His (s dvoma nohami - pravou a ľavou) a vlákna Purkinje. V prípade, že pacient má poškodenie myokardu, postihuje tieto vlákna, vzniká porucha srdcového rytmu, inak nazývaná arytmia.

  Normálne elektrický impulz vychádza z buniek sínusového uzla, ktorý sa nachádza v oblasti pravého predsieňového prívesku. Počas krátkeho časového obdobia (asi pol milisekundy) sa impulz šíri cez predsieňový myokard a potom vstúpi do buniek atrioventrikulárnej križovatky. Zvyčajne sa signály prenášajú do AV uzla pozdĺž troch hlavných ciest - lúčov Wenkenbach, Torel a Bachmann. AV uzliny doba prenosu momentu je predĺžená na 20-80 milisekúnd, potom pulzy prepadnúť pravej a ľavej nohy (rovnako ako predné a zadné vetvy ľavej nohy) ventriculonector do Purkyňových vlákien, a v dôsledku toho pracovnej myokard. Frekvencia prenosu impulzov vo všetkých dráhach sa rovná pulzovej frekvencii a je 55-80 impulzov za minútu.

  Takže myokard alebo srdcový sval je stredný plášť v stene srdca. Vnútorné a vonkajšie plášte sú spojivové tkanivá a nazývajú sa endokard a epikardium. Posledná vrstva je súčasťou perikardiálnej vrecka alebo srdcovej košeľu. Medzi vnútorným letákom perikardu a epikardia sa vytvorí dutina, naplnená veľmi malým množstvom tekutiny, aby sa zabezpečila lepšia skĺzka letákov perikardu v čase srdcovej frekvencie. Bežne je objem tekutiny až 50 ml, prebytok tohto objemu môže naznačovať perikarditídu.

  štruktúru srdcovej steny a škrupiny

  Krvné zásobovanie a inervácia srdca

  Napriek skutočnosti, že srdce je čerpadlo na zabezpečenie celého tela kyslíkom a živinami, potrebuje aj arteriálnu krv. Z tohto hľadiska má celá stena srdca dobre vyvinutú arteriálnu sieť, ktorá je reprezentovaná rozvetvením koronárnych (koronárnych) artérií. Ústie pravých a ľavých koronárnych artérií sa odchyľujú od koreňa aorty a sú rozdelené na vetvy, ktoré prenikajú do hrúbky srdcovej steny. Ak sa tieto hlavné tepny ucpávajú krvnými zrazeninami a aterosklerotickými plakmi, pacient vyvinie infarkt a orgán prestane plne vykonávať svoje funkcie.

  umiestnenie koronárnych artérií zásobujúcich srdcový sval (myokard)

  Frekvencia, ktorou srdce porazí, je ovplyvňované nervovými vláknami, ktoré sa rozprestierajú od najdôležitejších nervových vodičov - vagus nerv a sympatický kmeň. Prvé vlákna majú schopnosť spomaliť frekvenciu rytmu, druhá - zvýšiť frekvenciu a silu srdcového tepu, to znamená, že sa správajú ako adrenalín.

  Na záver treba poznamenať, že anatómia srdca môže mať akékoľvek abnormality u jednotlivých pacientov, a preto len lekár môže určiť normu alebo patológiu u ľudí po vykonaní vyšetrenia, ktorý je schopný vizualizovať kardiovaskulárny systém najinformatívnejšie.

  Okrem Toho Čítal O Plavidlách

  Cerebrálna angiodystónia - porušenie tónu mozgových ciev

  Dôležitým ukazovateľom ľudského zdravia - tón. Skutočnosť, že je potrebné presne sledovať tento ukazovateľ, je známy mnohým, ale nie každý zoberie do úvahy skutočnosť, že tón nie je len v svaloch.

  Určenie ESR metódou Panchenkov

  Rýchlosť sedimentácie erytrocytov (ESR) je jedným z ukazovateľov celkového a podrobného krvného obrazu. Na meranie tohto indikátora použite niekoľko spôsobov. Analýza ESR podľa Panchenkova je jedným z nich.

  Krvácanie pod kožou

  Krvácanie pod kožou je zvyčajne ľahko rozpoznateľné. Ak napríklad ublížite sebe a krv z poškodených krvných ciev vnikne do okolitého tkaniva, uvidíte modrinu. Ak ste boli uhryznutí hmyzom a ste neustále vyčesávať toto miesto, potom je jasné, čo spôsobuje lokálne krvácanie.

  Počiatočné prejavy nedostatočnosti cerebrálnej krvi: liečba, príčiny, príznaky, príznaky

  Táto patológia sa týka kompenzovaného štádia latentne sa vyskytujúcich cerebrovaskulárnych porúch.Táto skupina zahŕňa pacientov, ktorí s vyššou potrebou prietoku krvi do mozgu (intenzívna duševná práca, prepracovanie atď.), Kompenzácia krvného obehu nie je plne realizovaná.

  Ako nebezpečná je detská bradykardia a ako ju liečiť.

  Bradykardia u detí je stav, v ktorom je srdcová frekvencia (srdcová frekvencia) nižšia ako štandardné hodnoty pre túto vekovú skupinu. U detí rôzneho veku sú tieto údaje odlišné.

  Kompletný prehľad IRD podľa zmiešaného typu: príčiny, diagnóza, liečba

  Z tohto článku sa dozviete: čo je IRR na zmiešanom type, ako sa prejavuje. Ťažkosti s diagnostikou, spôsobmi liečby a prognózou.Vegetatívna vaskulárna dystónia (VVD) je komplex symptómov z rôznych orgánov a systémov, ktoré sa objavujú na pozadí poruchy v ich regulácii prostredníctvom autonómneho nervového systému.