Z tohto článku sa dozviete: priebeh cievnej mozgovej príhody, jej príznaky. Možné komplikácie, prognóza, ako liečiť patológiu.

Náhle mŕtvica - smrť (smrť, zničenie) nervových buniek najdôležitejšej časti mozgu - jeho kmeň - v dôsledku akútnych porúch cerebrálneho obehu.

Tak ako pri každej inej mŕtvici, zničené tkanivo stráca svoju funkciu. Ale s lokalizačným procesom v kmeňovom tele je okamžite ohrozený život. V tejto zóne sú umiestnené nervové centrá, ktoré regulujú najdôležitejšie funkcie udržiavania vitálnej aktivity tela - respiračné a kardiovaskulárne (vazomotorické).

Preto poruchy krvného obehu v trupu spôsobujú pretrvávajúce poruchy spôsobujúce nevoľnosť (úplná paralýza končatín, tváre a dokonca aj prehltnutie) alebo môžu viesť k úmrtiu v priebehu niekoľkých hodín po nástupe choroby. Takéto rozlišovacie znaky stonky mozgu umožňujú rozlíšiť ho ako samostatnú formu od ťahov akejkoľvek inej lokalizácie.

Je možné prežiť niekoľko (asi 20%), podliehajúcich včasnej liečbe (v prvých 3 hodinách) lekárskej starostlivosti. Prognóza úplného zotavenia nie je väčšia ako 2-3%. Neuropatológovia (neurológovia) sa zaoberajú liečbou spolu s odborníkmi na resuscitáciu.

Aké sú vlastnosti patológie

Nárazový mozg je spôsobený tým, že cievy, ktoré prinášajú krv do tejto časti mozgu, nie sú schopné poskytnúť im živiny a kyslík. Keď k tomu dôjde, bunková smrť, ktorej funkcia nebude schopná prebrať zostávajúce neuróny.

Miechový kmeň je špeciálnou zónou nielen pre nervový systém, ale aj pre organizmus ako celok, pretože obsahuje hlavné centrá podporujúce jeho životaschopnosť.

Stručná exkurzia do anatómie

Kmeň je najstaršou časťou mozgu. Pre svoju dôležitosť zaujíma najhlbšie miesto v lebke - na jej základni (na dne). Prostredníctvom nej prechádza všetka informácia zo zmyslových orgánov do mozgovej kôry a všetky motorické impulzy vychádzajú z kôry k miechy, keď kmeň prechádza priamo do mozgu. Anatomické časti trupu a funkcie, za ktoré sú zodpovedné, sú popísané v tabuľke.

Funkcie mozgového kmeňa. Kliknite na fotografiu na zväčšenie

Kóma po mŕtvici - ako zvýšiť šance na prežitie?

Mŕtvica je nebezpečná choroba, ktorá často vedie k postihnutiu alebo smrti pacienta.

Pri rozsiahlom poškodení mozgových buniek v dôsledku hemoragickej alebo ischemickej mozgovej príhody vzniká kóma.

V akejkoľvek forme ochorenia je prognóza taká, že zotavenie pacienta po kóme bude trvať dlhú dobu na rehabilitáciu.

Ako určiť začiatok kómy?

Väčšina ľudí sa zaujíma o to, koľko dní trvá kóma mŕtvicu, zvyčajne kóma môže trvať od 2 hodín do 6-10 dní, ale niekedy to je odložené na mesiace a roky.

Nástup kómy možno rozpoznať nasledujúcimi znakmi:

 • vzhľad tichého a nespojeného prejavu;
 • charakteristické bludy a zmätok;
 • niekoľko minút po hlavných príznakoch nedostatočnej reakcie na vonkajšie podnety;
 • výskyt zvracania, letargia tela;
 • slabé palpácie pulzu, niekedy dochádza k rýchlemu dýchaniu.

Stupeň kómy

Na zjednodušenie rozlíšenia lekári rozlišujú nasledujúce stupne stavu kómy v mozgovej príhode:

 1. 1 stupeň. Určené inhibíciou alebo stratou vedomia so zachovaním reflexov. Toto je mierne poškodenie mozgových buniek počas cievnej mozgovej príhody a mierna inhibícia funkcií nervového systému. Súčasne sú oslabené kožné reflexy a zvyšuje sa svalový tonus;
 2. 2 stupeň. Diagnostikovaná tým, že pacient spadne do hlbokého spánku, nedostatočná odpoveď na vonkajšie podnety, kožné reflexie a bolesť;
 3. 3 stupeň. Spôsobuje to rozsiahle krvácanie a je podmienené absenciou mnohých reflexov, vedomia, reakcie žiakov na svetlo;
 4. 4 stupeň. Nie je porovnateľný so životom, pretože je charakterizovaný absenciou spontánneho dýchania, prudkým poklesom tlaku a hypotermie. Všetky chýbajú reflexy. Pacient v tomto štádiu kómy prakticky stratil šance na návrat do normálneho života.

Čo sa stane s mužom v kóme?

V hlbokom štádiu kómy nie je možné prebudiť alebo reagovať na rôzne podnety.

Nemá žiadne reflexy, žiaci sú zúžené, nereagujú na svetlo, nedochádza k žiadnej reakcii na stimuláciu bolesti.

Niekedy dochádza k nedobrovoľnému močeniu a defekácii.

Zachovávajú sa len základné reflexie (prehĺtanie, dýchanie).

Riziko úmrtia závisí od týchto ukazovateľov:

 • po druhej mŕtvici sa vyskytla kóma;
 • trvanie kŕčov v končatinách 2-3 dni;
 • pacient má asi 70 rokov;
 • nedostatočná reakcia na zvuky, bolesť a krvný obeh;
 • smrti mozgových buniek.

Obraz je možné objasniť pomocou krvných testov, magnetickej rezonancie a počítačovej tomografie. Pri ischemickom krvácaní existuje veľa šancí na zotavenie pacienta.

Starostlivosť o pacienta

Keď sa dostanete do kómy po mozgovej mŕtvici, človek potrebuje neustálu starostlivosť. Po prvé, potrebuje vyškolený zdravotnícky personál.

Pacient musí byť pravidelne podávaný, aby sa zabezpečili opatrenia na zabránenie výskytu vredov. Pri kóme pacient necíti nič, nie je schopný pohybu, a preto bez toho, aby sa vykonali preventívne opatrenia, sa objavia tlakové vredy.

Pacient musí byť chránený pred nástupom infekcie, udržiavať fyzickú kondíciu. Lekárska starostlivosť zahŕňa poskytovanie základných vitamínov a mikroelementov pacientovi.

Aké sú riziká perinatálnej encefalopatie? Podrobné informácie o liečbe a prevencii chorôb u detí.

Ako dostať osobu z kómy

Vystúpenie z kómy po mŕtvici môže trvať dlho. Úplné zotavenie všetkých funkcií po prebudení nie je možné a závisí od stupňa ochorenia.

Pacient a jeho príbuzní by mali naladiť dlhú prácu na jeho rehabilitácii.

Pri mŕtvici a ďalšom kóme sa časť mozgových buniek zničí. Dokonca aj pri zanedbateľnej časti ich vyhynutia dôjde k strate dôležitých funkcií tela.

Úlohy rehabilitácie zahŕňajú prenos týchto funkcií do iných častí mozgu. Je to možné prostredníctvom denných cvičení a cvičení, ktoré sa postupne stanú zložitejšou.

Môže dôjsť k strate alebo zmätku pamäte. Obeť znovu zoznámil s celou rodinou, postupne obnoviť svoje návyky a zručnosti (sa učí jesť a chodiť, čistenie zubov).

Príbuzní by mali uľahčiť proces rehabilitácie, starostlivosti o chorých.

Pacient musí viesť zdravý životný štýl, aby sa ochránil pred druhým mozgom.

Po prvé sa u pacienta objavujú zrkadlá rohovky a hltanu, kožné reflexie, svalové reakcie. Potom sa obnovia reči a vedomie, ale sú možné bludy, halucinácie a mentálne zakalenie.

Predpoveď a šance na prežitie

Často sa kóma s mozgovou príhodou diagnostikuje pri príchode ambulancie a potrebuje okamžitú resuscitáciu.

Je tiež potrebné mať na pamäti, že existuje riziko opätovné krvácania u 5% pacientov počas 3-5 dní po mozgovej príhode, 3% pacientov - 4 mesiace, takže sa môžete vyhnúť relaps iba počas operácie.

Pre úľavu od príznakov bezvedomia aplikovať resuscitáciu, v ktorej tiež zahŕňa operáciu, vám umožní rýchlo a efektívne priniesť pacientovi z takého štátu.

Počas operácie sa krvácanie eliminuje a aneuryzma je orezaná, čo spôsobuje príznaky mŕtvice.

Pri náhlom nástupe kómy pacient stratí vedomie, neprebúdza viac ako 6 hodín a príznaky sa zvyšujú. To môže viesť k smrti mozgu.

Na objasnenie diagnózy ochorenia sa dodatočne urobí encefalogram.

Ale v niektorých prípadoch sa pacienti môžu zobudiť niekoľko mesiacov alebo rokov po páde do kómy. E

To sa deje len v 9% prípadov a súvisí s realizáciou nepreskúmaných rezerv mozgu. Čím mladší je pacient, ktorý spadol do kómy, tým viac možností je jeho zotavenie.

Ako rozpoznať prístup kómy

Po mozgovej mozgovej príhode sa často vyskytuje kóma, najmä u starších ľudí, ale pacienti ju ignorujú.

Po vypadnutí z bezvedomia si človek môže spomenúť tieto príznaky:

 • poškodenie reči;
 • zívanie;
 • ťažké závraty;
 • rýchle dýchanie;
 • bledosť;
 • parestézia s necitlivosťou alebo prejavom v niektorých častiach tela.

Aby ste zabránili objaveniu sa patologických procesov v mozgových bunkách, musíte brať vaše zdravie vážne a viesť zdravý životný štýl.

Mali by ste tiež spomenúť na príznaky výskytu choroby a ak sa zdajú byť naliehavo vyhľadané lekársku pomoc.

V podstate je kóma dôsledkom vegetatívneho stavu. Obnova pacienta závisí od príčin, miesta, závažnosti a rozsahu poškodenia mozgu.

Čo je nebezpečný kóma po mŕtvici

Kóma po mŕtvici - stav medzi životom a smrťou, spojený s úplnou porážkou a prerušením mozgu a všetkých fyziologických systémov. Ide o druh ochrannej reakcie tela, ktorá má neuspokojivú prognózu. Pravdepodobnosť zotavenia po kóme sa zaznamenáva zriedkavo a vyžaduje dlhodobú rehabilitáciu.

Prečo sa pacient dostal do kómy

Kóma v mozgovej príhode je dôsledkom apoplexie sprevádzaného krvácaním z mozgu a vedie k stavu v bezvedomí s čiastočnou stratou reflexov.

Existujú hemoragické a ischemické cievne mozgové príhody, ktoré sa vyznačujú poškodením krvných ciev mozgu.

Osoba môže prísť do tohto stavu kvôli viacerým faktorom:

 • vnútorné cerebrálne krvácanie, ku ktorému dochádza vtedy, keď tlak stúpa v jednom zo segmentov;
 • ischémia - nedostatočné dodávanie krvi akémukoľvek orgánu;
 • edém mozgu v dôsledku zhoršenej hormonálnej funkcie a hypoxie mozgových buniek;
 • ateroómu (degenerácia) cievnych stien;
 • intoxikácia tela;
 • kolagenózy charakterizované zmenami v spojivových tkanivách (kapiláry);
 • depozícia (angiopatia) v cerebrálnych cievach beta-amyloidového proteínu;
 • akútny nedostatok vitamínov;
 • ochorenia krvi.

Kóma s ischemickou cievnou mozgovou príhodou je menej často diagnostikovaná, hlavne sprevádzaná samostatným odchodom z nej. Pri hemoragickom krvácaní je stav komatózy nebezpečný, pretože vedie k nekróze veľkých oblastí mozgu.

Ako zistiť, kto

Doslovný význam slova "kóma" je hlboký spánok. Skutočne, pacient v kóme po mŕtvici vyzerá ako niekto, kto spí. Človek žije, len sa nemôže prebudiť, pretože reakcia úplne chýba.

Existuje niekoľko znakov, ktoré dokážu rozlíšiť komatózu od klinickej smrti, mdloby alebo hlbokého spánku. Patria medzi ne:

 • dlhé bezvedomie;
 • slabá činnosť mozgu;
 • sotva výrazné dýchanie;
 • sotva hmatateľný pulz;
 • nedostatok reakcie žiakov na svetlo;
 • sotva zistiteľný tep srdca;
 • porušenie prenosu tepla;
 • spontánny pohyb čriev a močenie;
 • nereagovanie na podnety.

Vyššie uvedené príznaky pre každú osobu sa prejavujú individuálne. V niektorých prípadoch pokračuje prejav základných reflexov. Čiastočné uchovanie spontánneho dýchania niekedy nevyžaduje pripojenie k prístroju a prítomnosť funkcií prehĺtania vám umožňuje odmietnuť výkon sondy. Často je kóma sprevádzaná reakciou na svetelné podnety so spontánnymi pohybmi.

Kóma sa rýchlo rozvíja. Avšak pri ischemickej mozgovej príhode je možná včasná detekcia kómy.

Dôsledky mozgovej mŕtvice sa dajú predpovedať, ak má osoba nasledovné príznaky:

 • závraty;
 • znížené videnie;
 • ospalosť sa prejavuje;
 • zmätené mysle;
 • zívanie sa nezastaví;
 • silná bolesť hlavy;
 • končatiny sú znecitlivené;
 • narušený pohyb.

Včasná reakcia na varovné príznaky poskytuje ľuďom ďalšiu šancu na život a následne priaznivú prognózu priebehu ochorenia.

Stupeň kómy s mŕtvicou

Post-mŕtvový kóma je pomerne zriedkavý (fixovaný v 8% prípadov) fenoménu. Toto je veľmi vážna situácia. Správne predpovedajte dôsledky určením stupňa kómy.

V lekárstve sa vyskytuje 4 stupne vývoja kómy v mozgovej príhode:

 1. Prvý stupeň sa vyznačuje inhibíciou, ktorá sa prejavuje nedostatočnou odpoveďou na bolesť a dráždivé účinky. Pacient je schopný kontaktovať, prehltnúť, mierne prevrátiť, vykonávať jednoduché akcie. Má pozitívny výhľad.
 2. Druhý stupeň sa prejavuje potlačením vedomia, hlbokým spánkom, nedostatkom reakcií, zúžením žiakov, nerovnomerným dýchaním. Sú možné spontánne svalové kontrakcie, fibrilácia predsiení. Šance na prežitie sú sporné.
 3. Tretí atónový stupeň je sprevádzaný stavom v bezvedomí, úplnou absenciou reflexov. Žiaci sa dohodnú a nereagujú na svetlo. Nedostatok svalového tonusu a reflexov šliach vyvoláva záchvaty. Pevná arytmia, zníženie tlaku a teploty, nedobrovoľný pohyb čriev. Predikcia prežitia sa znižuje na nulu.
 4. Štvrtý stupeň je rozdielna areflexia, svalová atónia. Fixované rozšírené žiaky, kritické zníženie telesnej teploty. Všetky funkcie mozgu sú narušené, dýchanie je nepravidelné, spontánne, s dlhým zdržaním. Obnova nie je možná.

V stave kómy po mŕtvici človek nepočuje, neodpovedá na podnety.

Je takmer nemožné určiť, ako dlho trvá kóma. Závisí od závažnosti a rozsahu poškodenia mozgu, od miesta patológie a príčiny mŕtvice, od jej typu, ako aj od rýchlosti liečby. Najčastejšie prognózy sú nepriaznivé.

Priemerná dĺžka trvania osoby v kóme je 10-14 dní, ale v lekárskej praxi existujú prípady mnohých rokov vegetatívneho stavu.

Je dokázané, že pri absencii kyslíka v mozgových bunkách viac ako mesiac, životaschopnosť osoby nie je obnovená.

Najčastejšie sa smrť vyskytuje 1-3 dni po zadaní kómy. Letálny výsledok je určený týmito faktormi:

 • recidivujúca mŕtvica viedla k ponoreniu do "hlbokého spánku";
 • nedostatok reakcií na zvuky, svetlo, bolesť;
 • vek pacientov nad 70 rokov;
 • zníženie sérového kreatinínu na kritickú úroveň - 1,5 mg / dl;
 • rozsiahle poškodenie mozgu;
 • nekróza mozgových buniek.

Presnejší klinický obraz je možné získať laboratórnymi krvnými testami, vypočítanou diagnostikou alebo zobrazením magnetickou rezonanciou.

Úvod do umelého kómu po mŕtvici

Niekedy je potrebné odstrániť vedomie človeka, aby sa vylúčili život ohrozujúce zmeny v mozgu.

V prípade kompresného tlaku na mozgové tkanivo ich opuch alebo krvácanie a krvácanie spôsobené poraneniami hlavy, krvácaním a krvácaním pacienta sú ponorené do umelého kómu, ktorý je schopný nahradiť anestéziu v krízových dňoch.

Dlhodobá analgézia umožňuje zúžiť cievy, znížiť intenzitu cerebrálneho toku, aby sa zabránilo nekróze mozgového tkaniva.

Sedácia je spôsobená zavedením kontrolovanej vysokej dávky špeciálnych liekov, ktoré pri resuscitačných podmienkach stlačujú centrálny nervový systém.

Táto podmienka môže trvať dlhý čas a vyžaduje neustále sledovanie stavu pacienta. Akékoľvek reakcie na vonkajšie podnety, pohyby naznačujú možnosť návratu vedomia.

Úlohou lekárskeho personálu je pomáhať pri odchodu z kómy.

Úvod do sedácie má vedľajšie účinky, ktoré sa prejavujú komplikáciami dýchacieho systému (tracheobronchitída, pneumónia, pneumotorex), zhoršená hemodynamika, zlyhanie obličiek, ako aj neurologické patológie.

Starostlivosť a liečba pacientov v kóme

Pri poruche vedomia je kóma po zdvihu sprevádzaná nezávislým dýchaním a palpitáciami. Trvanie kómy počas zdvihu nie je možné predpovedať, preto je potrebná špeciálna starostlivosť o pacienta.

Tu sú niektoré odporúčania:

 1. Power. Vzhľadom na to, že komatózni pacienti jedia prostredníctvom špeciálnej sondy inštalovanej v žalúdku, potravina by mala mať tekutú konzistenciu. Ideálne pre túto detskú výživu: mliečny výrobok alebo ovocné a zeleninové pyré v plechovkách.
 2. Hygiena. Aby sa zabránilo vzniku vredov a zápalov, aby sa udržala čistota tela, je potrebné každodenne ošetriť pokožku pacienta mydlovou vodou alebo špeciálnymi prostriedkami a taktiež očistiť pacientovu ústa mokrými utierkami z gázy. Hrebeň denne (najmä dlhé vlasy) a umyte aspoň raz týždenne chlpaté časti tela.
 3. Zmena polohy. Aby sa zabránilo odlesňovaniu, pacient by sa mal systematicky otáčať rôznymi smermi.

V prípade rozsiahlej hemoragickej mozgovej príhody sa ukáže chirurgické odstránenie hematómu vo vnútri mozgu, čím sa zvyšuje pravdepodobnosť návratu.

Kóma spôsobená ischemickou mozgovou príhodou je liečená špecializovanou reanimáciou neurologického oddelenia. Ak dôjde k porušeniu funkcií podporujúcich život, je pacient pripojený k zariadeniu na umelé dýchanie (ALV) a monitoru, ktorý zaznamenáva indikátory tela. Eutanázia je zakázaná v Rusku, takže život človeka bude zachovaný tak dlho, ako to trvá niekoľko dní.

Keď je predpísaná ischemická mozgová príhoda:

 • antikoagulanciá (aspirín, heparín, warfarín, trental);
 • nootropné lieky (cavinton, mexidol, actovegin, cerebrolyzín).

Ukončite kóma

Funkcie stratené v dôsledku kómy po zdvihu sa pomaly vrátia. Vystúpenie z kómy po zdvihu zahŕňa nasledujúce kroky:

Starostlivosť o pacienta

 1. Funkcia prehĺtania (mierne) sa vráti, koža a svaly reagujú na vonkajšie prejavy. Muž reflexívne posúva končatiny, hlavu. Lekár predpokladá pozitívny vývoj.
 2. Pacient sa začína bloudiť, halucinácie sú možné, návrat vedomia, pamäť, videnie a čiastočne rečové funkcie obnovené.
 3. Pohybová aktivita sa obnoví: pacient najprv sedí, potom pomaly stúpa a následne kráča s podporou.

Po návrate vedomia k pacientovi sa ukazuje, že tomografická štúdia určuje rozsah poškodenia mozgu a zvolí spôsob následného zotavenia.

Rehabilitačný proces trvá dlhý čas a vyžaduje morálnu a fyzickú silu od pacienta i príbuzných.

Mŕtvica a kóma sprevádza zničenie mozgových buniek a strata vitálnych funkcií tela. Úlohou rehabilitácie je zabezpečiť, aby sa tieto procesy nerozšírili do iných častí mozgu. K tomu, každý deň dlhší čas, ľudia by mali vykonávať špeciálne gymnastické cvičenia, ktoré sa postupne stávajú zložitejšími.

Úlohou príbuzných obete komunity je pomôcť vyhnúť sa z tohto stavu a vytvoriť najvýhodnejšie morálne a psychologické podmienky pre rehabilitačné obdobie.

Odporúčania pre príbuzných pacientov

Vystúpenie z kómy si vyžaduje zvýšenú pozornosť.

Aby sa predišlo opätovnému výskytu záchvatov, je potrebné dodržiavať nasledujúce odporúčania:

 • inšpirovať nádej na obnovu;
 • vytvoriť priaznivé psychologické prostredie a príjemné prostredie;
 • motivovať každodenné aktivity a chváliť za úspech;
 • zvládnuť zručnosti ručnej masáže.

Iba láska, starostlivosť a pozornosť môžu robiť zázraky. Milujte a starajte sa o seba a svojich blízkych a priaznivý výhľad nebude trvať dlho.

Mŕtvica: druhy (ischemické, hemoragické), príčiny, symptómy, liečba, prognóza

Náhla mŕtvica je považovaná za jednu z najťažších foriem poškodenia mozgu na pozadí akútneho porušenia prietoku krvi. Nie je to náhoda, pretože v kufri sa sústreďujú hlavné podporné centrá nervov.

Medzi pacientmi s mozgovou príhodou mozgového kmeňa prevažujú starší jedinci s príslušnými predpokladmi narušeného krvného toku - hypertenzia, ateroskleróza, patológia zrážania krvi, srdce predisponujúce k tromboembolizmu.

Miechový kmeň je najdôležitejšou oblasťou, ktorá slúži ako spojenie medzi centrálnym nervovým systémom, miechou a vnútornými orgánmi. Ovplyvňuje činnosť srdca, dýchacieho ústrojenstva, udržiava telesnú teplotu, fyzickú aktivitu, reguluje svalový tonus, autonómne reakcie, rovnováhu, sexuálnu funkciu, podieľa sa na orgánoch zraku a sluchu, poskytuje žuvanie, prehĺtanie, obsahuje vlákna chuťových pohárov. Je ťažké pomenovať funkciu nášho tela, čo by stálo bez účasti mozgového kmeňa.

štruktúra mozgového kmeňa

Kmeňové štruktúry sú najstaršie a zahŕňajú pony, medullu a stredný mozog, niekedy aj mozoček. V tejto časti mozgu sú jadrá kraniálnych nervov, sú vodivé motorické a senzorické nervové dráhy. Toto oddelenie je umiestnené pod pologuľami, prístup k nemu je mimoriadne náročný a s opuchom kmeňa sa rýchlo začína posúvať a stláčať, čo je smrteľné pre pacienta.

Príčiny a typy stoniek

Príčiny stresovej mŕtvice sa nelíšia od príčin iných porúch krvného toku v centrálnom nervovom systéme:

 • Arteriálna hypertenzia, ktorá spôsobuje nezvratné zmeny v mozgových tepnách a artériách, steny krvných ciev sú krehké a skôr alebo neskôr sa môžu zlomiť krvácaním;
 • Ateroskleróza, ktorá sa vyskytuje v absolútnej väčšine starších ľudí, vedie k vzniku mastných plakov v tepnách, ktoré krmivajú mozog, výsledkom je prasknutie plakov, trombóza, upchatie cievy a nekróza medulky;
 • Aneuryzmy a vaskulárne malformácie sú príčinou mŕtvice u mladých pacientov bez komorbidity alebo v kombinácii s nimi.

Diabetes a ďalšie metabolické poruchy, reumatizmus, chlopňové srdcové chyby a poruchy zrážanlivosti krvi, vrátane pri užívaní liekov na zmierňovanie krvného tlaku, zvyčajne predpísaných kardiologickým pacientom, prispievajú k rozvoju cievnej mozgovej príhody.

V závislosti od typu poškodenia je mozgová príhoda ischemická a hemoragická. V prvom prípade sa tvorí zaostrenie nekrózy (infarktu), v druhom prípade odtok krvi do mozgového tkaniva nastáva pri pretrhnutí krvnej cievy. Ischemická mozgová príhoda prebieha priaznivejšie a s hemoragickým opuchom a intrakraniálnou hypertenziou sa rýchlo zvyšuje, a preto je miera úmrtnosti oveľa vyššia v prípade hematómov.

Video: základné o typoch mŕtvice - ischemické a hemoragické

Zjavenie poškodenia mozgového kmeňa

Mŕtvica je sprevádzaná poškodením dráh, jadier kraniálnych nervov, čo je sprevádzané bohatými príznakmi a ťažkými poruchami vnútorných orgánov. Príznaky ochorenia sa prejavujú akútne, začínajúc intenzívnou bolesťou v okcipitálnej oblasti, poškodením vedomia, paralýzou, závratmi, tachykardiou alebo bradykardiou, prudkými výkyvmi telesnej teploty.

Mozgové príznaky spojené so zvýšeným intrakraniálnym tlakom, zahŕňajú nevoľnosť a vracanie, bolesti hlavy, zhoršené vedomie až do stavu komatózy. Potom spojte príznaky poškodenia jadier kraniálnych nervov, fokálnych neurologických symptómov.

Ischemická cievna mozgová príhoda sa prejavuje rôznymi striedajúcimi sa syndrómami a znakmi postihnutia jadier lebečných nervov strany, kde sa vyskytla nekróza. Súčasne možno pozorovať:

 1. Paréza a svalová paralýza v postihnutej časti kmeňa;
 2. Odchýlka jazyka v smere porážky;
 3. Paralýza opačnej časti tela so zachovaním práce tvárových svalov;
 4. Nystagmus, nerovnováha;
 5. Paralýza mäkkého patra s ťažkosťami s dýchaním, prehĺtaním;
 6. Vynechanie storočia na strane mŕtvice;
 7. Paralýza tvárových svalov na postihnutej strane a hemiplegia opačnej časti tela.

Je to len malá časť syndrómov sprevádzajúcich srdcový infarkt. Pri malých ohniskách (až jeden a pol centimetrov) sú možné izolované poruchy citlivosti, pohyby, centrálna paralýza s patologickou rovnováhou, poruchy ruky (dysartria), izolované poruchy svalov na tvári a jazyka s poruchou reči.

Pri hemoragickej stonke mozgovej príhody rýchlo rastú príznaky, okrem motorických a senzorických porúch sa jasne prejavuje intrakraniálna hypertenzia, vedomie je narušené a kóma je vysoko pravdepodobná.

Znaky krvácania v kmeňu môžu byť:

 • Hemiplegia a hemiparéza - paralýza svalov tela;
 • Rozmazané videnie, parezový pohľad;
 • Porucha reči;
 • Zníženie alebo nedostatočná citlivosť na opačnej strane;
 • Depresia vedomia, kóma;
 • Nevoľnosť, závrat;
 • Zvýšenie telesnej teploty;
 • Porušenie dýchania, srdcová frekvencia.

Mŕtvica sa zvyčajne vyskytuje náhle, príbuzní, kolegovia alebo chodci na ulici sa môžu stať svedkami. Ak je príbuzný postihnutý hypertenziou alebo aterosklerózou, potom by mali príznaky upozorniť blízkych. Takže náhle ťažkosti a nesúdržnosť reči, slabosť, bolesť hlavy, nemožnosť pohybov, potenie, skoky v telesnej teplote, srdcový tep musí byť dôvodom okamžitého zavolania záchrannej služby. O tom, ako rýchlo sa ľudia orientujú, život človeka môže závisieť, a ak sa pacient dostane do nemocnice v prvých niekoľkých hodinách, šanca na záchranu života bude omnoho väčšia.

Niekedy sa vyskytujú malé miesta nekrózy v mozgovom moku, najmä tie, ktoré sú spojené s tromboembolizmom, bez dramatických zmien stavu. Slabá slabosť postupne rastie, objavuje sa závrat, chôdza sa stáva neistou, pacient má dvojité videnie, sluch a zrak sa znižuje a príjem potravy je ťažký kvôli zdureniu. Tieto príznaky tiež nemožno ignorovať.

Náhla mŕtvica je považovaná za najťažšiu patológiu, a preto jej dôsledky sú veľmi vážne. Ak v akútnom období je možné zachrániť život a stabilizovať stav pacienta, odstrániť ho z kómy, normalizovať tlak a dýchať, potom vzniknú významné prekážky v rehabilitačnej fáze.

Po stonke, paréza a paralýza sú zvyčajne nezvratné, pacient nemôže chodiť alebo dokonca sedieť, reč a prehĺtanie sú narušené. Pri jedle sú ťažkosti a konzumácia potrebuje buď parenterálnu výživu, alebo špeciálnu výživu s tekutým a čistým jedlom.

Kontakt s pacientom, ktorý utrpel stonkovú mozgovú príhodu, je ťažký v dôsledku poruchy reči, zatiaľ čo rozum a povedomie o tom, čo sa deje, je možné zachovať. Ak existuje možnosť aspoň čiastočne obnoviť reč, príde na záchranu apasaziológ, ktorý pozná techniky a špeciálne cvičenia.

Po infarkte alebo hematóme v kmeňovom mozgu pacienti zostávajú postihnutí, vyžadujú si stálu účasť a pomoc pri jedle a hygiene. Bremeno starostlivosti spadá na plecia príbuzných, ktorí by si mali byť vedomí pravidiel kŕmenia a liečby vážne chorých pacientov.

Komplikácie pri stonke nie sú nezvyčajné a môžu spôsobiť smrť. Najbežnejšou príčinou smrti je opuch mozgového kmeňa s jeho pretrhnutím pod pevnou membránou mozgu alebo v okcipitálnom forame, nekorigované poruchy srdca a dýchanie, epileptický stav je možný.

V neskoršom období sa vyskytujú infekcie močových ciest, zápal pľúc, trombóza nôh žily, bolesti prsníkov, čo je uľahčené nielen neurologickým deficitom, ale aj nútenou ležiacou pozíciou pacienta. Nie je vylúčená sepse, infarkt myokardu, krvácanie do žalúdka alebo čriev. Pacienti s miernejšou formou stonky, ktorí sa snažia pohybovať, sú vystavení vysokému riziku pádov a zlomenín, čo môže byť aj smrteľné.

Príbuzní pacientov s mozgovou mŕtvicou už v akútnom období chcú vedieť, aké sú šance na liečbu. Bohužiaľ v niektorých prípadoch lekári nemôžu aspoň aspoň nejako dúfať, lebo vďaka tejto lokalizácii lézie ide predovšetkým o záchranu životov a ak je možné stabilizovať tento stav, prevažná väčšina pacientov zostáva hlboko postihnutá.

Neschopnosť korigovať arteriálny tlak, vysoká, neklesajúca, telesná teplota, stav komatózy slúžia ako nepriaznivé prognostické znaky, pri ktorých je pravdepodobnosť smrti počas prvých dní a týždňov po nástupe choroby vysoká.

Stem Stroke Treatment

Mŕtvica je vážna, život ohrozujúca podmienka, ktorá si vyžaduje okamžité nápravné opatrenia a prognóza ochorenia závisí od toho, ako rýchlo sa začne liečba. Bez výnimky by pacienti mali byť hospitalizovaní v špecializovaných oddeleniach, hoci v niektorých regiónoch je tento údaj strašne malý - približne 30% pacientov včas príde do nemocnice.

Najlepší čas na začatie liečby sa považuje za prvý 3-6 hodín od nástupu ochorenia, zatiaľ čo aj vo veľkých mestách s vysokým prístupom k lekárskej starostlivosti sa liečba často začína o 10 alebo viac hodín neskôr. Trombolýza sa uskutočňuje u jednotlivých pacientov a CT a MRI za 24 hodín sú pravdepodobnejšie fantaziou ako skutočnosťou. V tejto súvislosti sú prognózované údaje naďalej sklamaním.

Pacient s mozgovou príhodou by mal stráviť prvý týždeň na jednotke intenzívnej starostlivosti pod neustálym dohľadom odborníkov. Po dokončení najakútnejšej periódy je možné preniesť do komory včasnej rehabilitácie.

Charakter liečby má znaky v ischemickom alebo hemoragickom type lézie, ale existujú určité všeobecné vzorce a prístupy. Základná liečba je zameraná na udržanie krvného tlaku, telesnej teploty, funkcie pľúc a srdca a krvných konštánt.

Ak chcete zachovať funkciu pľúc, potrebujete

 1. Sanitácia horných dýchacích ciest, tracheálna intubácia, umelá pľúcna ventilácia;
 2. Kyslíková terapia s nízkou nasýtenosťou.

Potreba tracheálnej intubácie pri stonke je spojená so zhoršeným prehĺtaním a reflexom kašľa, čo vytvára predpoklady pre obsah žalúdka do pľúc (aspirácia). Kyslík v krvi je kontrolovaný pulznou oximetriou a jeho saturácia (saturácia) kyslíkom nesmie byť nižšia ako 95%.

Pri poškodení mozgového kmeňa existuje vysoké riziko porúch kardiovaskulárneho systému, preto sú potrebné:

Dokonca aj u pacientov, ktorí netrpeli arteriálnou hypertenziou, sú preukázané antihypertenzívne lieky na prevenciu recidivujúcej cievnej mozgovej príhody. Navyše, keď tlak prekročí počet 180 mm Hg. Art., Riziko exacerbácie porúch mozgu sa zvyšuje takmer o polovicu a zlá prognóza o štvrtinu, takže je dôležité neustále monitorovať tlak.

Ak bol tlak vysoký pred poškodením mozgu, potom sa považuje za optimálny na udržanie v úrovni 180/100 mmHg. Art., Pre ľudí s počiatočným normálnym tlakom - 160/90 mm Hg. Art. Tieto relatívne vysoké počty súvisia so skutočnosťou, že keď tlak klesne na normálne, taktiež klesá miera dodávania krvi do mozgu, čo môže zhoršiť negatívne účinky ischémie.

Labetalol, captopril, enalapril, dibazol, klofelin, nitroprusid sodný sa používajú na úpravu krvného tlaku. V akútnom období sa tieto lieky podávajú intravenózne pod kontrolou úrovne tlaku a perorálne podanie je možné neskôr.

Niektorí pacienti naopak trpia hypotenziou, ktorá je veľmi škodlivá pre postihnutú časť mozgu, pretože hypoxia a poškodenie neurónov sa zvyšujú. Na korekciu tohto stavu sa uskutočňuje infúzna terapia roztokmi (reopolyglukín, chlorid sodný, albumín) a používajú sa vazopresorové látky (norepinefrín, dopamín, mezatón).

Kontrola biochemických krvných konštánt sa považuje za povinnú. Takže pri znížení hladiny cukru sa vstrekne glukóza so zvýšením inzulínu o viac ako 10 mmol / l. V jednotke intenzívnej starostlivosti sa neustále meria hladina sodíka a osmolarita krvi, pričom množstvo uvoľneného moču sa berie do úvahy. Infúzna terapia je indikovaná znížením objemu cirkulujúcej krvi, ale zároveň je povolený určitý prebytok diurézy nad množstvom infúznych roztokov ako opatrenie na prevenciu edému mozgu.

Takmer všetci pacienti s mŕtvicovými mŕtvicami majú zvýšenú telesnú teplotu, pretože centrum termoregulácie sa nachádza v postihnutej časti mozgu. Zníženie teploty by malo byť od 37,5 stupňa, pre ktoré sa používajú paracetamol, ibuprofen, naproxen. Dobrý účinok sa dosahuje tiež pri zavádzaní síranu horečnatého do žily.

Najdôležitejším krokom pri liečbe mozgovej mŕtvice je prevencia a kontrola mozgového edému, čo môže viesť k presunutiu stredných štruktúr a ich vpichu do okcipitálneho foramenu pod cerebellum a táto komplikácia je sprevádzaná vysokou úmrtnosťou. Na potlačenie mozgového edému použite:

 1. Osmotické diuretiká - glycerín, manitol;
 2. Zavedenie roztoku albumínu;
 3. Hyperventilácia počas IVL;
 4. Svalové relaxancie a sedatíva (pancuronium, diazepam, propofol);
 5. Ak vyššie uvedené opatrenia nevyvolajú výsledok, indikuje sa barbiturátová kóma, cerebrálna hypotermia.

Vo veľmi ťažkých prípadoch, keď nie je možné stabilizovať intrakraniálny tlak, svalové relaxanciá, sedatíva sa používajú súčasne a vznikne umelé dýchanie. Ak to ani nepomôže, vykonávajú chirurgický zákrok - hemicranotómiu zameranú na dekompresiu mozgu. Niekedy vyčerpajte komory mozgu - s hydrocefalom so zvýšeným tlakom v lebečnej dutine.

Symptomatická liečba zahŕňa:

 • Antikonvulzíva (diazepam, kyselina valproová);
 • Tserukal, motilium s ťažkou nevoľnosťou, vracanie;
 • Sedatíva - Relanium, haloperidol, magnézia, fentanyl.

Špecifickou terapiou ischemickej cievnej mozgovej príhody je podávanie trombolýzy, zavedenie antiagregačných činidiel a antikoagulancií na obnovenie prietoku krvi cez trombovanú cievu. Intravenózna trombolýza sa má vykonať počas prvých troch hodín po zablokovaní cievy s použitím alteplázy.

Antiplateletová terapia pozostáva z vymenovania aspirínu, v niektorých prípadoch je indikované použitie antikoagulancií (heparín, fraxiparín, warfarín). Na zníženie viskozity krvi je možné použiť reopolyglucín.

Všetky tieto metódy špecifickej liečby majú prísne indikácie a kontraindikácie, a preto sa individuálne rozhoduje o možnosti ich použitia u konkrétneho pacienta.

Na obnovenie poškodených štruktúr mozgu je potrebná neuroprotektívna liečba. Na tento účel sa používajú glycín, piracetam, encephabol, cerebrolyzín, emoxipín a ďalšie.

Špecifickou liečbou hemoragických mŕtvice je použitie neuroprotektorov (mildronát, emoxipín, semax, nimodipín, actovegin, piracetam). Chirurgické odstránenie hematómu je ťažké z dôvodu jeho hlbokej polohy, s výhodami stereotaktickej a endoskopickej intervencie, čo minimalizuje operatívnu traumu.

Prognóza mŕtvice mozgového kmeňa je veľmi vážna, úmrtnosť na srdcový záchvat dosahuje 25%, krvácanie do konca prvého mesiaca uhynie viac ako polovicou pacientov. Medzi príčiny smrti patrí hlavné miesto edému mozgu s premiestnením kmeňových štruktúr a ich zovretie v okcipitálnom foramenovi pod dura mater. Ak je možné zachrániť život a stabilizovať stav pacienta, potom po zdvihu stonky pravdepodobne zostane zdravotne postihnutým z dôvodu poškodenia životne dôležitých štruktúr, nervových centier a ciest.

Ak sa kóma vyvinula po cievnej mozgovej príhode, čo očakáva od pacienta

S rozvojom mozgovej kómy človek úplne stráca kontakt s vonkajším svetom. Tento stav nastane po hemoragickej mŕtvici alebo extrémne závažnom ischemickom priebehu. Začiatok mimo komatu znamená smrť mozgu. Menšie stupne môžu mať za následok obnovenie vedomia alebo prechod na vegetatívnu reguláciu životne dôležitých procesov. Zvyčajne je prognóza na zotavenie nepriaznivá.

Prečítajte si v tomto článku.

Príčiny kómy po mŕtvici

Tok signálu z vonkajšieho sveta do mozgu sa prejavuje prostredníctvom špeciálnej siete neurónov, ktorá sa nazýva retikulárna formácia. Je zodpovedný za úroveň bdelosti, procesy budenia a inhibície centrálneho nervového systému. Keď nastane zdvih, zničenie tohto spojenia je spôsobené:

 • zvýšenie intrakraniálneho tlaku;
 • opuch mozgového tkaniva;
 • priame poškodenie kmeňových buniek;
 • rozsiahle zameranie ischémie alebo hemoragie v hemisférach mozgu.

Najbežnejšou príčinou kómy je hemoragická mŕtvica, môže začať s vážnym stupňom straty vedomia a smrteľným výsledkom. U niektorých pacientov dochádza k postupnej progresii príznakov - od stavu stratu až po zastavenie reakcie na životné prostredie.

Ischemická forma akútnej cerebrovaskulárnej príhody vedie ku komatóznemu stavu iba vtedy, keď je blokovaná veľká arteriálna vetva. U takýchto pacientov sa spravidla vyskytuje recidivujúca mozgová príhoda, neexistuje žiadna zabezpečovacia (obtoková) zásobovacia sieť krvi, dochádza k rozšírenej aterosklerotickej vaskulárnej lézii.

A tu viac o hemoragickej mozgovej príhode.

Symptómy zmeny stavu

Symptomatológia je určená stupňom inhibície vyššej nervovej aktivity. V závislosti od hĺbky existuje niekoľko typov tejto závažnej komplikácie mŕtvice.

 • zmätený vedomie
 • ohromený,
 • pacient je inhibovaný alebo miešaný,
 • môžu existovať duševné poruchy;
 • strnulosť,
 • reakcia na podráždenie pomalé, znížené,
 • môže pacient piť, pohybovať sa, ale neodpovedá na prejav, ktorému je adresovaný,
 • svalový tonus je vysoký,
 • žiaci sa zmenšujú, keď sa na ne nasmeruje svetlo, ale oči sa rozchádzajú na boky, "plávajú",
 • kožné reflexy sú veľmi slabé;
 • strnulosť,
 • pohyby vzácne a chaotické,
 • chýba koordinácia,
 • dýchanie je hlučné, hlboké,
 • nedobrovoľný výtok moču a výkalov,
 • žiaci sú úzke, prakticky neexistuje žiadna reakcia na svetlo,
 • existuje odpoveď na podráždenie rohovky a hltanu,
 • trhanie jednotlivých svalových vlákien,
 • po napnutí sa svaly uvoľňujú a kŕmia pravidelne;
 • nedostatok vedomia, všetky druhy reflexov,
 • žiak menej ako 2 mm,
 • nízky svalový tonus, periodické kŕče,
 • nedobrovoľné fyziologické schopnosti
 • krvný tlak sa dramaticky zníži
 • dýchanie je zriedkavé, nie rytmické, plytké,
 • pokožka je zima;
 • znamená smrť mozgu,
 • žiadne reflexie, svalový tonus,
 • široký žiak
 • dýchanie zastaví,
 • tlak a impulz na veľkých nádobách nie sú stanovené.

Koľko ľudí je v kóme

Trvanie kómy je veľmi individuálne. Závisí od miesta a veľkosti zamerania poškodenia mozgu, ako aj od prítomnosti sprievodného poškodenia srdca a veku pacienta. Minimálna dĺžka trvania je 1-2 hodiny a maximálne trvá niekoľko rokov s prechodom pacientov na vegetatívny stav, v ktorom nie je žiadna aktivita mozgovej kôry, ale sú zachované autonómne reflexy.

Napriek tomu, že po 6 mesiacoch je návrat pacienta k plnému vedomiu takmer nemožný, ale stále sa považuje za živú osobu, ktorá potrebuje udržať dýchanie a srdcový tep. Čím dlhšia je doba kómy, tým menšia pravdepodobnosť následnej normalizácie mozgu.

Prognóza po ischemickej, hemoragickej

Cerebrálne krvácanie zvyčajne prebieha v závažnejšej forme. Úmrtnosť u týchto pacientov dosahuje 70%, aj po odstránení hematómu indikátor nie je oveľa nižší. Nežiaduce faktory zahŕňajú:

 • prelom krvi v komorách mozgu;
 • nekontrolovaná arteriálna hypertenzia;
 • veľké množstvo hematómu;
 • progresívne napučiavanie mozgu;
 • príznaky predpojatosti;
 • akútne zlyhanie srdca;
 • zvýšenie kreatinínu v krvi;
 • konvulzívny syndróm, nedostatok vedomia, reakcia na podráždenie bolesti dlhšie ako 3 dni;
 • vek po 70 rokoch.

Pri ischemickej mŕtvici sa zaznamenáva benígnejší priebeh, zriedka sa spája s hlbokým poškodením vedomia. Stáva sa to pri opakovaných vaskulárnych katastrofách, masívnom upchávaní mozgových ciev s cholesterolovými plakmi, nedostatočnej liečbe alebo úplnom nerešpektovaní odporúčaní lekárov.

Obštrukcia cerebrálnej artérie

Prekoma a prvý stupeň kómy môžu stále pacientovi dať šancu na zotavenie, s vyššou mierou sa prognóza považuje za pochybnú, výskyt mimoriadneho kómu sa zvyčajne považuje za smrteľný.

Dôsledky pre starších ľudí

Prognóza obnovenia aktivity mozgu v starobe je oveľa horšia. Po opätovnom získaní vedomia pacienti majú zvyčajne neurologickú poruchu vo forme:

 • znížené videnie;
 • strata citlivosti;
 • motorické poruchy - paralýza, kŕče, hyperkinéza;
 • abnormálne reflexy;
 • poruchy reči, psychika;
 • pretrvávajúca strata pamäti, schopnosť samoobsluhy.

Avšak konečný záver o následkoch kómy po mŕtvici môže byť urobený iba na základe kompletnej diagnózy, ktorá zahŕňa ultrazvuk ciev hlavy a krku, MRI alebo CT mozgu v kombinácii s angiografiou.

Ako to príde z hlbokej kómy

Pokiaľ dôjde k intenzívnemu resuscitačnému meraniu v čase, dôjde k úspešnej operácii a lézie nepresiahne susedné zóny, edém mozgu sa zvládne, potom sa pacient začne zotavovať. Proces obnovenia stratených funkcií prebieha v opačnom poradí:

 • najprv oči otvorené, žiak reaguje na svetlo, rohovkový reflex;
 • existuje schopnosť prehltnúť a bolesť, pacient môže sledovať s očami pohyby ľudí alebo predmetov;
 • myseľ prechádza stupňami stuporov a stuporov, delirium a halucinácie sú často zaznamenané;
 • môžu sa vyskytnúť záchvaty;
 • s priaznivým priebehom sa obnoví kontakt s ostatnými ľuďmi.

Prechod od kómy k vegetatívnemu stavu sprevádza otvorenie očí k zábleskom svetla, hlasitým zvukom, pacient môže stiniť, ale nemá podvedomej reakcie na podnety. Zachytenie, žuvanie a prehĺtanie reflexu pretrvávajú. V dôsledku úplnej nehybnosti sa často vyskytujú zápaly pľúc, pneumónie, infekcie moču.

Obnova funkcií mozgu (až do doby jeho celkovej smrti) sa vyskytuje v dôsledku takýchto procesov:

 • transformácia kmeňových buniek do neurónov;
 • rast procesov konzervovaných buniek;
 • nahradenie stratených funkcií priľahlými oblasťami mozgu.

A tu je viac o mozgovej príhode.

Kóma po mŕtvici sa objavuje u pacientov s rozsiahlymi léziami, častejšie s krvácaním v mozgu, príznakmi edému a dislokáciou stopky. Táto komplikácia má štyri stupne závažnosti, ktoré ďalej určujú prognózu ozdravenia mozgu. U starších ľudí je to menej priaznivé.

Vychod z kómy sa vyskytuje za hodinu alebo niekoľko rokov. Môže dôjsť k postupnému prebudeniu vedomia alebo k prechodu na vegetatívny stav.

Užitočné video

Pozrite sa na video o stupni zhoršenia vedomia:

Pomerne nebezpečná hemoragická mozgová príhoda sa môže vyvinúť aj pri tepelnom údere. Príčiny rozsiahlej ľavej hemisféry sú zakorenené v stabilnej arteriálnej hypertenzii. Kóma sa môže stať okamžite, s narastajúcimi príznakmi. Liečba môže byť neúčinná.

Ischemická mŕtvica sa vyskytuje u starších ľudí pomerne často. Následky po 55 rokov sú mimoriadne ťažké, oživenie je ťažké a nie vždy úspešné, ale prognóza nie je taká optimistická. Komplikovaná mozgová mŕtvica v prítomnosti cukrovky.

Operácia sa vykonáva s zdvihom nie je v každom prípade. Keď hemoragická mozgová príhoda spôsobí niekoľko možností intervencie. Predpoveď po trochu zlepšenie. Môže dôjsť k neúmyselným následkom.

Skutočnou hrozbou pre život je stonková mozgová príhoda. Môže to byť hemoragické, ischemické. Príznaky pripomínajú infarkt, podobne ako iné ochorenia. Liečba dlhodobého, úplného zotavenia po mŕtvici mozgového kmeňa je takmer nemožná.

Bohužiaľ, opakovanie úderov nie je nezvyčajné. Môže byť aj ischemická a hemoragická. Pravdepodobnosť závisí od životného štýlu pacienta, od stupňa oslobodenia od provokačných faktorov. Príčiny môžu mať zlé návyky. Je dôležité si všimnúť prvé príznaky a symptómy, aby ste odstránili riziká. Prognóza a následky sú oveľa horšie ako prvýkrát.

Je potrebné merať tlak po zdvihu každú pol hodinu v prvých dňoch. Existujú skoky po ischémii aj hemoragickej. Je to nebezpečné ako vysoké, tak nízke. Tablety sa často predpisujú dlhšie. Čo by malo byť normálne po mŕtvici?

Ak sa vyskytla ischemická mozgová mŕtvica, následky sú dosť ťažké. Odlišujú sa v závislosti od postihnutej oblasti - ľavej a pravej strane, mozgového kmeňa. Symptómy účinkov sú vyslovené, liečba trvá dlhšie ako rok.

Ak u mladých došlo k mŕtvici, existuje malá šanca na úplné uzdravenie. Príčiny patológie sú často v dedičných ochoreniach a nesprávnom životnom štýle. Symptómy - strata vedomia, kŕče a iné. Prečo dochádza k ischemickej mozgovej príhode? Aké liečenie sa poskytuje?

Ischemická mozgová príhoda nastáva v dôsledku rôznych porúch, príčiny spočívajú v nesprávnom spôsobe života. Príznaky závisia od typu lézie - ľavej, pravej hemisféry, čelného laloku. Stáva niekoľko stupňov a tiež prideľujú lacunárne, rozsiahle. Nebezpečným následkom je opuch mozgu.

Kóma v mozgovej príhode: príčiny a šance

Tento patologický stav je charakterizovaný úplnou inhibíciou centrálnej nervovej aktivity a je sprevádzaný stratou vedomia bez príznakov smrti mozgu. Pre taký stav, ako je mozgový kóma, sa vyznačuje poklesom životných funkcií a absenciou reflexov. Najbežnejšou príčinou vzniku tohto ochorenia je sekundárne poškodenie mozgu, ktoré sa vyskytlo na pozadí poruchy prívodu krvi do mozgového tkaniva.

dôvody

Po mŕtvici mozgová kóma je častou komplikáciou hemoragickej a ischemickej mozgovej mŕtvice. Táto podmienka sa vyskytuje v prípadoch, keď veľká mozgová katastrofa narušuje normálne fungovanie centrálnej nervovej aktivity.

Takéto stavy môžu vyvolať výskyt ischemickej cievnej mozgovej príhody:

 • Ateroskleróza mozgových ciev. Keď sa aterosklerotická plaketa objaví intravaskulárne, pozoruje sa obštrukcia lumenu tejto cievy, čo vedie k podvýžive samostatnej časti mozgu;
 • Hemodynamické poruchy. S konštantnou labilitou krvného tlaku a organickými poruchami v cievach mozgu dochádza k poruche mäkkých tkanív;
 • Kardioembolické poruchy. V tomto prípade sa oklúzia mozgových ciev uskutočňuje prostredníctvom krvných zrazenín, ktoré sa prenesú zo srdcových chlopní alebo srdcových komôr. Také stavy ako infarkt myokardu a arytmia môžu vyvolať oddelenie krvnej zrazeniny.

Vývoj takzvanej kómy a hemoragickej mozgovej príhody je podporovaný nasledujúcimi faktormi:

 • Prítomnosť vaskulárnych aneuryziem;
 • Vonkajšie poškodenie veľkých plavidiel;
 • Zlyhanie tvorby steny krvných ciev.

Hemoragická mŕtvica je vážnejší a život ohrozujúci stav. Tento stav je spojený s krvácaním v mozgu. Mozgové krvácanie je ťažké bojovať. Kóma po hemoragickej mŕtvici je ťažšia.

príznaky

Rozpoznať tvorbu kómy s mozgovou mozgovou príhodou môže byť na týchto charakteristických znakoch:

 • Oblak vedomia a charakteristický nezmysel;
 • Nesúvislý a tichý prejav
 • Všeobecná slabosť;
 • Rýchle dýchanie a slabý pulz.

Po nástupe týchto príznakov, človek, ktorý utrpel masívnu mŕtvicu, dochádza k strate reakcií na vonkajšie podnety. Pri hemoragickej mŕtvici môžu byť pridané ďalšie príznaky.

Stupne závažnosti

V neurologickej a neurochirurgickej praxi sa rozlišuje niekoľko stupňov závažnosti stavu komatózy počas mozgovej kómy vznikajúcej na pozadí hemoragickej alebo ischemickej mozgovej príhody.

Každý stupeň má svoje vlastné charakteristiky:

 • 1 stupeň. Tento stupeň je charakterizovaný hlbokou stratou vedomia, sprevádzanou zachovaním reflexov. V prvom stupni kómy dochádza k výraznému poškodeniu mozgových buniek. Okrem toho môže osoba zaznamenať zvýšenie svalového tonusu;
 • 2 stupeň. V tejto situácii je osoba, ktorá utrpela mozgovú príhodu mozgového kmeňa, v somnolentnom stave. Nemá žiadne reakcie na bolesť, reflexie kože a reakcie na vonkajšie podnety;
 • 3 stupeň. Tento stupeň sa pozoruje u ľudí, ktorí utrpeli rozsiahlu hemoragickú mozgovú príhodu. Klinický obraz 3 stupňov je charakterizovaný ischemikou a neprítomnosťou ľahkej reakcie žiakov. Pravdepodobnosť odchodu z kómy po mozgovej príhode a šanca na prežitie je veľmi nízka;
 • 4 stupeň. Tento stupeň je sprevádzaný poklesom telesnej teploty, poklesom krvného tlaku a nedostatkom dýchania. Osobu chýbajú všetky reflexy. V tomto scenári sú šance na prežitie prudko znížené a prognózy sú sklamaním.

Ako poznať mozog

Ak má pacient hemoragickú cievnu mozgovú príhodu a je v charakteristickom stave hlboké kómy, nereaguje na vonkajšie podnety.

V mozgovej kóme sa zaznamenáva zúženie pupíru, isflexia a absencia bolestivých reakcií. Pre mnoho ľudí je mozgová kóma sprevádzaná spontánnym vyprázdňovaním výkalov.

Zvýšenie rizika smrti na pozadí mozgovej kómy sa prejavuje pod vplyvom takýchto faktorov:

 • Pokročilý vek nad 70 rokov;
 • Predtým utrpel mŕtvicu;
 • Trvanie spazmu horných a dolných končatín presahuje 3 dni.

Takzvaná cerebrálna kóma po mŕtvici vzniká v dôsledku rozsiahlej oblasti ischémie. K tomu dochádza vtedy, keď má pacient veľkú krvnú cievu. Keď je ischemická mozgová príhoda charakterizovaná plynulým vývojom kómy. Niekoľko dní pred vznikom kómy človek cíti tzv. Precomb a ohromujúci. Okrem toho sa títo pacienti sťažujú na závrat, zníženú zrakovú ostrosť a konštantnú ospalosť. Z vonkajšieho hľadiska tento jav vyzerá ako hlboký hlboký spánok.

Keďže mŕtvica a kóma často idú bok po boku, je charakteristický náhly nástup mozgovej kómy na pozadí hemoragickej mŕtvice. Takíto ľudia rýchlo strácajú vedomie, po ktorom sa nemôžu zotaviť.

Aj v lekárskej praxi existuje umelá kóma pre mozgovú príhodu, ktorá je vyvolaná lekármi intenzívnej starostlivosti prostredníctvom špeciálnych prípravkov. Toto opatrenie je nevyhnutné na prevenciu smrteľných účinkov v mozgu. Takzvaná umelá kóma a účinky tohto stavu sú nepredvídateľné.

Liečba a starostlivosť

Bez ohľadu na príčinu mozgovej kómy sa človek, ktorý je v kóme po mŕtvici, prepraví na jednotku intenzívnej starostlivosti, pretože na udržanie života je potrebné špeciálne vybavenie.

Vo väčšine prípadov táto podmienka nie je sprevádzaná stratou tepovej frekvencie a schopnosťou dýchať nezávisle. V ťažkých prípadoch sa človek prenesie do zariadenia umelého života. Trvalé mechanické vetranie pre zdvih je nevyhnutným opatrením. Takíto ľudia nemôžu hovoriť, pohybovať sa, vidieť a samoobslužne, a preto potrebujú špecializovanú starostlivosť.

Otázka, koľko dní vylučovanie človeka z kómy pokračuje počas mozgovej príhody, nemá časový limit. Dĺžka pobytu v tomto štáte sa líši od niekoľkých dní až po niekoľko desaťročí. V závislosti od závažnosti brainstormingu a trvania kóma závisí od úplnosti obnovenia životných funkcií.

Príbuzní a blízkych pacientov, ktorí utrpeli stonku, by mali byť trpezliví. Rehabilitačná fáza zahŕňa vykonávanie dennej sady cvičení zameraných na prenos stratených funkcií na iné štruktúry mozgu.

jedlo

V kóme dostane osoba parenterálnu alebo sondovú výživu. Na tento účel boli vyvinuté špecializované zmesi vrátane súboru aminokyselín, emulgovaných tukov a ďalších potravinových zložiek. Často stravovanie týchto pacientov zahŕňa detské rastlinné a ovocné pyré.

hygiena

Základom hygienických opatrení je prevencia predĺžení a trofických vredov, ktoré sú spojené s dlhodobým pobytom v pasívnej polohe. Každý deň sa pokožka chorého človeka ošetrí mydlovou vodou a jeho ústa sa otrie špeciálnymi vlhkými utierkami.

Najmenej 1 krát za 7 dní je potrebné umyť tie časti tela, ktoré obsahujú vlasy. Ako jedna z možností na prevenciu tvorby záchytných vrstiev spôsobuje zmenu polohy tela. Za týmto účelom je pacient v tomto stave niekoľkokrát denne obrátený zo strany na stranu.

liečba

V prípade masívneho krvácania je pacient po vážnej mŕtvici vo vážnom stave s kómou, odporúča sa chirurgický zákrok na odstránenie hematómu, ktorý sa vytvoril. Táto udalosť zvýši šance na obnovu.

Mŕtvica mozgu a kóma spôsobená ischemickými zmenami v mozgu sú liečené v podmienkach jednotky intenzívnej starostlivosti neurologickej nemocnice. Pri absencii životne dôležitých funkcií je osoba prepojená so zariadením na podporu života. Takíto ľudia vykazujú liečbu nootropnými liekmi, ako aj antikoagulanciá.

Ukončite kóma

Návrat stratených funkcií vyššej nervovej aktivity sa postupne vyskytuje. Tento zdĺhavý a zložitý proces zahŕňa nasledujúce fázy:

 1. Normalizácia funkcie prehltnutia. Okrem toho osoba obnovuje reakciu kože-sval na vonkajšie podnety. Takí ľudia začínajú reflexne pohybovať hlavou, hornou a dolnou končatinou;
 2. Čiastočné obnovenie reči a vizuálnej funkcie. U takýchto pacientov sa vedomie postupne vracia, čo sa prejavuje vo chvíľach spontánnej ilúzie;
 3. Obnova motorickej aktivity. Osoba, ktorá utrpela mozgovú vlnu, na ktorú sa znovu naučí sedieť, potom sa postupne postaví na nohy a začne chodiť s pomocou príbuzných alebo zdravotníckych pracovníkov.

Po návrate do vedomia sa mu odporúča podstúpiť vyšetrenie MRI, aby sa zistila závažnosť poškodenia mozgových štruktúr.

Okrem Toho Čítal O Plavidlách

Zrážanie krvi: príčiny

Stav krvi priamo závisí od kardiovaskulárneho systému, a to aj napriek tomu, že mnohí lekári, pri zisťovaní problémov so srdcom, sa najprv snažia sústrediť na posilnenie srdcového svalu a dilatáciu krvných ciev.

Normálna hodnota ESR pre ženy

Keď osoba prichádza na kliniku a sťažuje sa na akúkoľvek chorobu, najprv sa jej ponúka, aby vykonal všeobecný krvný test. Zahŕňa kontrolu takých dôležitých ukazovateľov krvi pacienta ako hemoglobínu, počet leukocytov, rýchlosť sedimentácie erytrocytov (ESR).

Potrava pre plaky v krčných tepnách

Ako odstrániť cholesterolové plaky z krčnej tepny a vyliečiť aterosklerózuJednou z najnebezpečnejších patológií cievneho systému je ateroskleróza, ktorá je dôsledkom zablokovania krvných ciev.

Tlakové skoky - vysoké a nízke: príčiny a liečba

Z tohto článku sa dozviete: z akého tlaku sa skočí a čo toto porušenie naznačuje. Aké poruchy v tele spôsobujú drastické tlakové straty, čo treba urobiť na normalizáciu zmenených indexov.

Príznaky a liečba kŕčových žíl

Kŕčové žily maternice - choroba vyvolaná vývojom patologických procesov v žilovom systéme, čo vedie k zhoršeniu krvného obehu. Zo súčasných druhov je to najmenej bežná forma ochorenia.

Aortálna nedostatočnosť: podstata patológie, príčiny, rozsah, liečba

Z tohto článku sa dozviete: prečo existuje nedostatočnosť aortálnej chlopne, aké zmeny sa vyskytujú v srdci v tejto patológii, aké nebezpečné sú a či môže byť vyliečená.