Aorta je najväčšia krvná cieva v ľudskom tele. Aorta a jej vetvy dodávajú krv a s ňou kyslík a živiny, orgány a systémy. Zdravie a zdravie celého organizmu závisí od stavu aorty.

Zúženie aorty alebo stenózy aorty v oblasti lunárneho ventilu zasahuje do normálneho pohybu krvi. Pri stenóze je ťažké vytečenie krvi z dutiny ľavej komory počas jej systolického kontrakcie srdca.

Podiel aortálnej stenózy vo všetkých prípadoch prítomnosti srdcových chýb je až 25%. Toto ochorenie je niekoľkokrát častejšie u mužov, často sprevádzané ďalšími defektmi ventilov.

dôvody

Vrodené zúženie aorty vzniká v dôsledku abnormálneho vývoja plodu - dvojitého ventilu. Takáto malformácia sa zvyčajne vyskytuje až 30 rokov.

Získaná stenóza sa zvyčajne vyskytuje vo veku viac ako 60 rokov. Dôvody získaného zúženia aorty môžu byť:

 • Ventily ventilov sú reumaticky ovplyvnené (deformované, spájané, majú zvýšenú hustotu, strácajú elasticitu, v dôsledku čoho sa ventilový krúžok zužuje).
 • Ateroskleróza aorty (tvorba plakov cholesterolu na stenách aorty).
 • Reumatoidná artritída.
 • Kalcifikácia (ukladanie soli) aortálnej chlopne.
 • Systémový lupus erythematosus (autoimunitné ochorenie, pri ktorom je ovplyvnená koža, srdce, gastrointestinálny trakt, obličková panva, nervový systém).
 • Infekčná endokarditída (ochorenie srdca, pri ktorom je jeho vnútorná membrána zapálená).
 • Renálne zlyhanie.

klasifikácia

Existuje niekoľko znakov klasifikácie aortálnej stenózy:

V závislosti od pôvodu sa rozlišuje aortálna stenóza:

V závislosti od umiestnenia obmedzenia:

 • Subvalvulárne (do 30% prípadov).
 • Stenóza vĺn aorty (frekvencia približne 60%).
 • Prevzdušňovací ventil (10%).

V závislosti od závažnosti je 3 stupne ochorenia:

 • 1 - otvorenie plavidla v mieste zužovania má plochu v rozmedzí 1,2-1,6 cm štvorcového (normálna veľkosť - 2,5 až 3,5) a gradient (t.j. rozdiel) tlaku v srdci (jeho ľavej komore) a cieva (aorta) je 10 až 35 mm Hg.
 • 2 - hodnoty týchto indikátorov 0,75-1,2 cm.kv. a 35-65 mm, ortuť. resp.
 • 3 - plocha do 0,75 cm štvorcového, gradient nad 65 mm Hg.

Podľa stupňa porúch spôsobených stenózou srdcovej aorty existujú dva spôsoby priebehu ochorenia:

 • Kompenzované.
 • Dekompenzované (alebo kritické).

Vývojové štádia a symptómy aortálnej stenózy

V závislosti od závažnosti a závažnosti príznakov je v rozvoji ochorenia 5 fáz:

 • Najjednoduchšie. Zúženie plavidla je zanedbateľné. Žiadne príznaky. Stenóza je detegovaná počúvaním (auskultatívne). Pozoruje sa kardiológ bez špeciálnej liečby. Prvá fáza sa nazýva plná kompenzácia.

Charakterizované nasledujúcimi príznakmi:

 • Závraty.
 • Únava.
 • Dyspnoe so strednou intenzitou fyzickej námahy.

Takýmto stupňom sa diagnostika uskutočňuje na základe EKG a / alebo rádiografie. Zistený gradient vo veľkosti 35-65 mm Hg. je základom operácie. Táto fáza je sprevádzaná latentným (implicitným) srdcovým zlyhaním.

Symptómy aortálnej stenózy štádiu 3 (alebo relatívne zlyhanie srdca):

 • Časté mdloby.
 • Ťažká dýchavičnosť.
 • Vznik angíny (záchvaty bolesti v srdci v dôsledku nedostatočného prívodu krvi do srdcového svalu).

Ak je gradient väčší ako 65 mm Hg. povinná chirurgická liečba je potrebná.

Srdcové zlyhanie je vyslovené. Vyskytnú sa príznaky:

 • Dyspnoe v pokoji.
 • Manifestácia srdcovej astmy v noci, ktorá sa prejavuje suchým kašľom, pocitom nedostatku vzduchu, zvýšeným diastolickým tlakom, cyanózou (cyanózou) tváre.

Odstránené záchvaty s použitím nitroglycerínu, liekov proti bolestiam, hypotenzív (redukcia tlaku), diuretiká, prietok krvi, zavedenie pletencov na končatiny a kyslíkovú terapiu. V niektorých prípadoch je možná chirurgická korekcia, ale menej účinná ako v štádiu 1-3 stenózy aortálnej úst.

Srdcové zlyhanie pokračuje. Dyspnoe je trvalé, prejavuje sa edémový syndróm. Použitie liekov na krátky čas zmierňuje príznaky. Chirurgický zákrok v tejto fáze je kontraindikovaný.

liečba

Liečba stenózy aorty má tri oblasti:

 • Sledovanie kardiológa - každé šesť mesiacov by sa mali pacienti vyšetriť, aj počas prvej fázy stenózy.
 • Liečba liekov je zameraná na normalizáciu prívodu krvi do srdca, elimináciu arytmií, reguláciu hladín krvného tlaku, zmiernenie príznakov srdcového zlyhania.
 • Chirurgická liečba stenózy aorty (vykonávaná pod podmienkou, že neexistujú žiadne kontraindikácie):

Endovaskulárna balóniková dilatácia je perkutánna intervencia, čo je nárast otvorenia v mieste aortálnej stenózy so špeciálnym balónom, ktorý sa po injekcii nafúkne. V mnohých prípadoch je táto operácia neúčinná a po chvíli sa znovu objaví stenóza.

Plastická membrána aortálnej chlopne - používa sa s malými zmenami v letákoch ventilov, napríklad u novorodencov. Oprava ventilu na obnovenie jeho funkcií.

Rossova operácia - používaná v pediatrickej kardiochirurgii. Zahŕňa transplantáciu ventilu z pľúcnej tepny do oblasti aorty.

Výmena aortálnej chlopne - ventil je úplne odstránený, na jeho miesto je vložená umelá protéza.

Pri včasnej chirurgickej liečbe a neustálom monitorovaní je riziko smrti u pacientov s aortálnou stenózou významne znížené.

Stenóza aortálnej chlopne: ako a prečo sa vyskytuje, príznaky, ako sa liečiť

Z tohto článku sa dozviete: čo je aortálna stenóza, aké sú mechanizmy jej vývoja a príčiny jeho výskytu. Symptómy a liečba choroby.

Aortálna stenóza je patologické zúženie veľkej koronárnej cievy, cez ktorú vstupuje krv z ľavej komory do cievneho systému (v systémovej cirkulácii).

Čo sa deje v patológii? Z rôznych dôvodov (kongenitálne malformácie, reumatizmus, kalcifikácia) sa lumen aorty zužuje pri výstupe z komory (v oblasti ventilov) a sťažuje to, aby krv pretekala do cievneho systému. V dôsledku toho sa zvyšuje tlak v komore komory, objem kŕčovej krvi klesá a v priebehu času sa objavujú rôzne príznaky nedostatočného prívodu krvi do orgánov (rýchla únava, slabosť).

Toto ochorenie je dlhodobo (desaťročia) úplne asymptomatické a prejavuje sa až po zúžení lúmenu cievy o viac ako 50%. Výskyt príznakov srdcového zlyhania, angíny pektoris (typ koronárnej choroby) a mdloby značne zhoršuje prognózu pacienta (priemerná dĺžka života sa zníži na 2 roky).

Patológia je nebezpečná z dôvodu jej komplikácií - dlhodobá progresívna stenóza vedie k nezvratnému zvýšeniu komory (dilatácie) ľavej komory. Pacienti s ťažkými symptómami (po zúžení lumen cievy o viac ako 50%) vyvinú srdcovú astmu, pľúcny edém, akútny infarkt myokardu, náhlu srdcovú smrť bez zjavných príznakov stenózy (18%), zriedkavo ventrikulárnu fibriláciu, čo zodpovedá zástave srdca.

Vyšetrenie aortálnej stenózy je úplne nemožné. Metódy chirurgickej liečby (ventilová protetika, dilatačná dilatácia pomocou balónikovej dilatácie) sú indikované po objavení sa prvých príznakov aortálnej kontrakcie (dýchavičnosť s miernou námahou, závrat). Vo väčšine prípadov je možné výrazne zlepšiť prognózu (viac ako 10 rokov pre 70% prevádzky). Klinické pozorovanie sa vykonáva v ktoromkoľvek štádiu života.

Kliknite na fotografiu na zväčšenie

Kardiológ ošetruje pacientov s aortálnou stenózou, srdcová chirurgia vykonávajú chirurgickú korekciu.

Podstata aortálnej stenózy

Slabá väzba veľkého krvného obehu (krv z ľavej komory cez aortu vstupuje do všetkých orgánov) je trikuspidálna aortálna chlopňa v ústach cievy. Odhaľuje to, že prechádza časťou krvi do cievneho systému, ktorý komôrka vytláča počas kontrakcie a zatvára, zabraňuje ich pohybu späť. Na tomto mieste sa objavujú charakteristické zmeny v cievnych stenách.

V patológii dochádza k rôznym zmenám listu a tkaniva aorty. Môžu to byť jazvy, adhézie, adhézie spojivového tkaniva, usadeniny vápenatej soli (stužovanie), aterosklerotické pláty, vrodené malformácie chlopne.

Kvôli takýmto zmenám:

 • svetlo plavidla sa postupne zužuje;
 • ventilové steny sú nepružné, husté;
 • nedostatočne otvorené a zatvorené;
 • zvýši sa krvný tlak v komore, čo spôsobí hypertrofiu (zhrubnutie svalovej vrstvy) a dilatáciu (zvýšenie objemu).

Výsledkom je nedostatok zásobovania všetkými orgánmi a tkanivami krvou.

Stenóza aorty môže byť:

 1. Nad ventil (od 6 do 10%).
 2. Subvalvulárny (od 20 do 30%).
 3. Ventil (od 60%).

Všetky tri formy môžu byť vrodené, iba získané. A keďže ventilová forma je bežnejšia, hovorí o aortálnej stenóze, zvyčajne to znamená túto formu ochorenia.

Patológia veľmi zriedkavo (v 2%) sa javí ako nezávislá, najčastejšie sa spája s inými malformáciami (mitrálnou chlopňou) a ochoreniami kardiovaskulárneho systému (koronárna choroba srdca).

Stenóza aorty

Aortálna stenóza je zúženie aortálneho otvoru vo ventilovej oblasti, čo bráni toku krvi z ľavej komory. Stenóza aorty v štádiu dekompenzácie sa prejavuje závratmi, mdlobami, únavou, dýchavičnosťou, záchvatmi angíny pektoris a udusením. V procese diagnostiky aortálnej stenózy sa prihliada na EKG, echokardiografiu, röntgenové vyšetrenie, ventrikulografiu, aortografiu, kardiálnu katetrizáciu. Pri stenóze aorty sa používa balóniková valvuloplastika a náhrada aortálnej chlopne; možnosti konzervatívnej liečby tejto poruchy sú veľmi obmedzené.

Stenóza aorty

Aortálna stenóza alebo stenóza aortálneho otvoru je charakterizovaná zúžením odtokového traktu v oblasti aortálnej poloplánovej chlopne, čo sťažuje systolické vyprázdnenie ľavej komory a tlakový gradient medzi komorou a aortou prudko stúpa. Podiel aortálnej stenózy v štruktúre iných srdcových chýb tvorí 20-25%. Stenóza aorty je u mužov 3-4 krát častejšie než u žien. Izolovaná stenóza aorty v kardiológii je zriedkavá - v 1,5-2% prípadov; vo väčšine prípadov je tento defekt kombinovaný s inými chlopňovými defektmi - mitrálnou stenózou, aortálnou nedostatočnosťou atď.

Klasifikácia aortálnej stenózy

Podľa pôvodu sa rozlišuje vrodená (3-5,5%) a získaná stenóza aorty. Vzhľadom na lokalizáciu patologického zúženia môže byť aortálna stenóza subvalvulárna (25-30%), supravalvulárna (6-10%) a ventil (približne 60%).

Závažnosť stenózy aorty je determinovaná gradientom systolického tlaku medzi aortou a ľavou komorou, ako aj oblasťou otvorenia ventilu. Pri menšej aortálnej stenóze stupňa I je plocha clony od 1,6 do 1,2 cm2 (rýchlosťou 2,5-3,5 cm2); gradient systolického tlaku je v rozmedzí 10 až 35 mm Hg. Art. Stredná stenóza aorty stupňa II je indikovaná, keď je plocha ventilového otvoru 1,2 až 0,75 cm2 a tlakový gradient je 36 až 65 mm Hg. Art. Závažná aortálna stenóza stupňa III sa pozoruje, keď je plocha otvorenia ventilu menšia ako 0,74 cm2 a tlakový gradient sa zvyšuje na viac ako 65 mm Hg. Art.

V závislosti od stupňa hemodynamických porúch sa aortálna stenóza môže vyskytnúť v kompenzovanom alebo dekompenzovanom (kritickom) klinickom variante, a preto možno rozlíšiť 5 fáz.

Stupeň I (plná kompenzácia). Aortálna stenóza môže byť detegovaná iba auskulturáciou, stupeň zúženia aortálnej úst je zanedbateľný. Pacienti potrebujú dynamické monitorovanie kardiológa; chirurgická liečba nie je indikovaná.

Stupeň II (latentné srdcové zlyhanie). Vyskytujú sa sťažnosti na únavu, dýchavičnosť s miernou námahou, závraty. Znaky stenózy aorty sa určujú podľa EKG a röntgenového žiarenia s tlakovým gradientom v rozmedzí 36-65 mm Hg. Ktorý slúži ako indikácia na chirurgickú korekciu defektu.

Štádium III (relatívna koronárna nedostatočnosť). Zvyčajne sa zvyšuje dýchavičnosť, výskyt angíny pectoris, mdloby. Gradient systolického tlaku presahuje 65 mm Hg. Art. Chirurgická liečba aortálnej stenózy v tomto štádiu je možná a nevyhnutná.

Štádium IV (ťažké srdcové zlyhanie). Rozrušený nedostatkom dychu v pokoji, nočné záchvaty srdcovej astmy. Chirurgická korekcia defektu je vo väčšine prípadov už vylúčená. u niektorých pacientov je kardiálna chirurgia potenciálne možná, ale s menším účinkom.

V stupňa (terminál). Srdcové zlyhanie sa postupne zvyšuje, dýchavičnosť a edémový syndróm sa vyslovujú. Liečba liekov môže dosiahnuť iba krátkodobé zlepšenie; chirurgická korekcia aortálnej stenózy je kontraindikovaná.

Príčiny aortálnej stenózy

Získaná stenóza aorty je najčastejšie spôsobená reumatickými léziami chlopní. V tomto prípade sa ventilové chlopne deformujú, spájajú, stávajú sa hutné a tuhé, čo vedie k zúženiu ventilového krúžku. Príčiny získanej stenózy aortálneho ústia môžu byť tiež aortálna ateroskleróza, kalcifikácia aortálnej chlopne, infekčná endokarditída, Pagetova choroba, systémový lupus erythematosus, reumatoidná artritída a konečné štádium zlyhania obličiek.

Vrodená stenóza aorty sa vyskytuje pri kongenitálnom zúžení aortálnych alebo vývojových abnormalít, bicuspidálnej aortálnej chlopne. Vrodené ochorenie aortálnej chlopne sa zvyčajne vyskytuje pred dosiahnutím veku 30 rokov; získané - v neskoršom veku (zvyčajne po 60 rokoch). Urýchlite tvorbu aortálnej stenózy, fajčenia, hypercholesterolémie, arteriálnej hypertenzie.

Hemodynamické poruchy aortálnej stenózy

Pri stenóze aorty sa vyvinú hrubé intrakardiálne a potom všeobecné hemodynamické poruchy. Je to spôsobené ťažkosťami vyprázdňovania dutiny ľavej komory, v dôsledku čoho dochádza k významnému zvýšeniu systolického tlakového gradientu medzi ľavou komorou a aortou, ktorá môže dosiahnuť 20 až 100 mm mm alebo viac. Art.

Funkcia ľavej komory v podmienkach zvýšenej záťaže je sprevádzaná jej hypertrofiou, ktorej stupeň závisí od závažnosti zúženia aortálneho otvoru a životnosti defektu. Kompenzačná hypertrofia zaisťuje dlhodobé zachovanie normálneho srdcového výkonu, čo bráni rozvoju srdcovej dekompenzácie.

Avšak pri stenóze aorty dochádza k porušeniu koronárnej perfúzie dostatočne skoro, čo súvisí so zvýšením end-diastolického tlaku v ľavej komore a stlačením subendokardiálnych ciev hypertrofickým myokardom. Preto sa u pacientov s aortálnou stenózou prejavujú príznaky koronárnej insuficiencie dlho pred vznikom srdcovej dekompenzácie.

Keďže kontraktilná schopnosť hypertrofovanej ľavej komory sa znižuje, veľkosť zdvihového objemu a ejekčnej frakcie klesá, čo je sprevádzané dilatáciou myogénnej ľavej komory, zvýšeným end-diastolickým tlakom a vývojom systolickej dysfunkcie ľavej komory. Na tomto pozadí sa zvyšuje tlak v ľavej predsieni a pľúcny obeh, t.j. arteriálna pľúcna hypertenzia sa vyvíja. Súčasne klinický obraz aortálnej stenózy môže byť zhoršený relatívnou nedostatočnosťou mitrálnej chlopne ("mitralizácia" poruchy aorty). Vysoký tlak v systéme pľúcnej artérie prirodzene vedie k kompenzačnej hypertrofii pravej komory a potom k úplnému zlyhaniu srdca.

Symptómy aortálnej stenózy

V štádiu úplnej kompenzácie aortálnej stenózy pacienti dlho necítia dlhý pocit nepohodlia. Prvé prejavy sa spájajú so zúžením ústia aorty na približne 50% jej lúmenu a sú charakterizované nedostatkom dychu počas fyzickej námahy, únavy, svalovej slabosti, pocitu palpitácie.

V štádiu koronárnej insuficiencie, závraty, mdloby s rýchlou zmenou v polohe tela, záchvaty angíny pectoris, paroxysmálne (nočné) dýchavičnosť, v závažných prípadoch sa pripisujú záchvaty srdcovej astmy a pľúcneho edému. Prognosticky nepriaznivá kombinácia angíny s synkopálnymi stavmi a najmä - príchodom srdcovej astmy.

S rozvojom nedostatočnosti pravého ventrikulárneho systému sa zmienil edém, pocit ťažkosti v správnom hypochondriu. Náhla srdcová smrť pri stenóze aorty sa vyskytuje v 5-10% prípadov, hlavne u starších ľudí s ťažkým zúžením ventilového otvoru. Komplikácie aortálnej stenózy môžu byť infekčná endokarditída, poruchy ischemickej cerebrálnej cirkulácie, arytmie, AV blokáda, infarkt myokardu, gastrointestinálne krvácanie z dolného zažívacieho traktu.

Diagnóza aortálnej stenózy

Vzhľad pacienta s aortálnou stenózou sa vyznačuje bledosťou kože ("bledosť aorty") v dôsledku tendencie k periférnym vazokonstrikčným reakciám; v pokročilých štádiách sa môže vyskytnúť akrocyanóza. Periférny edém je zistený pri ťažkej aortálnej stenóze. Keď sa perkusia určuje rozšírením hraníc srdca doľava a dole; palpáciou dochádza k posunu apikálneho impulzu, systolického tremoru v jugulárnej fosílii.

Auskulatívne príznaky aortálnej stenózy sú hrubé systolické šelesty nad aortou a nad mitrálnou chlopňou, tlmenie I a II tónov na aortu. Tieto zmeny sa zaznamenali aj počas fonokardiografie. Podľa EKG sa určujú príznaky hypertrofie ľavej komory, arytmií a niekedy blokády.

V období dekompenzácie na rádiografiách sa prejavuje rozšírenie tieňa ľavej komory vo forme predĺženia oblúka ľavého obrysu srdca, charakteristickej aortálnej konfigurácie srdca, poststeenotickej dilatácie aorty, príznakov pľúcnej hypertenzie. Pri echokardiografii sa určuje zhrubnutie aortálnych ventilov, ktoré obmedzujú amplitúdu pohybu ventilových letákov v systole, hypertrofia steny ľavej komory.

Na meranie tlakového gradientu medzi ľavou komorou a aortou sa vyšetrujú srdcové dutiny, čo umožňuje nepriamo posúdiť stupeň aortálnej stenózy. Ventrikulografia je potrebná na zistenie súbežnej mitrálnej nedostatočnosti. Aortografia a koronárna angiografia sa používajú na diferenciálnu diagnostiku aortálnej stenózy s aneuryzmou vzostupnej aorty a koronárnej artérie.

Liečba stenózy aorty

Všetci pacienti, vrátane s asymptomatickou a úplne kompenzovanou aortálnou stenózou by mal byť starostlivo sledovaný kardiológa. Odporúča sa, aby mali echokardiografiu každých 6 až 12 mesiacov. Aby sa zabránilo infekčnej endokarditíde, vyžaduje tento kontingent pacientov preventívne antibiotiká pred ošetrením zubov (liečba zubným kazom, extrakcia zubov atď.) A inými invazívnymi postupmi. Gravidné riadenie u žien s aortálnou stenózou vyžaduje starostlivé sledovanie hemodynamických parametrov. Indikáciou ukončenia tehotenstva je závažný stupeň aortálnej stenózy alebo zvýšenie príznakov srdcového zlyhania.

Liečba aortálnej stenózy je zameraná na elimináciu arytmií, prevenciu koronárnych ochorení, normalizáciu krvného tlaku, spomalenie progresie srdcového zlyhania.

Radikálna chirurgická korekcia aortálnej stenózy sa prejavuje pri prvých klinických prejavoch defektu - výskytu dýchavičnosti, bolesti angíny, synkopálnych stavov. Na tento účel môže byť použitá balóniková valvuloplastika - endovaskulárna balóniková dilatácia aortálnej stenózy. Tento postup je však často neúčinný a je sprevádzaný následnou recidivujúcou stenózou. Pre nepatrné zmeny v hrudných chlopniach aortálnej chlopne (najčastejšie u detí s vrodenými defektami) sa používa otvorená oprava chirurgickej aortálnej chlopne (valvuloplastika). V detskej kardiálnej chirurgii sa Rossova operácia často vykonáva, zahŕňajúca transplantáciu pľúcneho ventilu do aortálnej polohy.

S príslušnými indikáciami sa uchýlili k plastickej nadklapannogo alebo subvalvulárnej aortálnej stenóze. Hlavnou metódou liečby aortálnej stenózy je dnes atetická chlopňa, v ktorej je úplne odstránený postihnutý ventil a nahradený mechanickou analógovou alebo xenogénnou bioprotézou. Pacienti s umelým ventilom vyžadujú celoživotný príjem antikoagulancií. V posledných rokoch sa uskutočnila výmena perkutánnej aortálnej chlopne.

Prognóza a prevencia aortálnej stenózy

Aortálna stenóza môže byť asymptomatická už mnoho rokov. Výskyt klinických príznakov významne zvyšuje riziko komplikácií a úmrtnosti.

Hlavnými, prognosticky významnými príznakmi sú angina pectoris, mdloby, zlyhanie ľavej komory - v tomto prípade priemerná dĺžka života nepresiahne 2-5 rokov. Pri včasnom chirurgickom zákroku aortálnej stenózy je 5-ročné prežitie asi 85%, 10-ročné - asi 70%.

Opatrenia na prevenciu aortálnej stenózy sú redukované na prevenciu reumatizmu, aterosklerózy, infekčnej endokarditídy a ďalších faktorov, ktoré prispievajú k jej vzniku. Pacienti s aortálnou stenózou podliehajú klinickému vyšetreniu a pozorovaniu kardiológov a reumatológov.

Stenóza aorty: príčiny, symptómy a liečebné metódy

Aortálna stenóza je zúženie veľkej koronárnej cievy, ktorou krv vstupuje do systémovej cirkulácie z ľavej komory. Z rôznych dôvodov, na ktoré sa pozrieme neskôr, sa aortálny lúmen zužuje vo ventilovej oblasti. Táto patológia veľmi komplikuje tok krvi z komory, čo vedie k rôznym negatívnym dôsledkom.

Zúženie lúmenu aortálnej chlopne vedie k negatívnym dôsledkom.

Dôležité vedieť! Aorta je jednou z najväčších a najvýznamnejších ciev v tele, ktorá jej dodáva krv bohatú na kyslík. Stenóza ústia aorty je defekt srdca a hlavných ciev, vďaka ktorému teleso ako celok a jeho najdôležitejšie orgány dostávajú menej arteriálnej krvi a v dôsledku toho kyslík.

Aortálna chlopňa pozostáva z troch chlopní, ktoré sa otvárajú, keď krv postupuje. Štruktúra ventilov sa môže meniť pod vplyvom akýchkoľvek ochorení, a preto dochádza k aortálnej stenóze.

Klasifikácia aortálnej stenózy

Po prvé, stenóza aortálnej chlopne je rozdelená na vrodené a získané. Vrodená je rozdelená na tri typy: supravalvulárnu, chlopňovú a subvalvulárnu aortálnu stenózu. Získané najčastejšie je typ stenózy ventilu.

Okrem toho aortálna stenóza je rozdelená do piatich etáp v závislosti od závažnosti ochorenia:

 • Etapa 1 Je kompenzovaná možnosť, pri ktorej je zúženie aorty zanedbateľné. Pacient v tejto fáze by však nemal zabudnúť na jeho diagnózu: kardiológ by mal byť pravidelne navštevovaný.
 • Etapa 2 Takzvané latentné srdcové zlyhanie. Pacientka pravidelne cíti závraty, slabosť, dýchavičnosť aj pri malej fyzickej aktivite a rýchlo sa unaví. Chirurgia sa zvyčajne vyžaduje.
 • Etapa 3 Existujú rovnaké príznaky ako v predchádzajúcom štádiu, ale častejšie a závažnejšie sa navyše pridávajú mdloby a stenokardia. Chirurgický zákrok je potrebný.
 • Štádium 4. Nazýva sa to závažné srdcové zlyhanie. Zaznamenávajú sa znaky predchádzajúcej fázy, objavuje sa dýchavičnosť bez fyzickej námahy a možné záchvaty srdcovej astmy. Operácia v tejto fáze je pridelená veľmi zriedkavo a neprináša maximálny účinok.
 • Etapa 5 Je terminál. Príznaky zahŕňajú neustály dýchavičnosť, opuch dolných končatín. Operácie v tejto fáze sa nevykonávajú. S pomocou liečebnej terapie sa stav pacienta môže zlepšiť na krátky čas.

Symptómy aortálnej stenózy

Charakteristiku tejto choroby možno považovať za to, že môže byť asymptomatický už mnoho rokov a prejavuje sa len vtedy, keď sa lumen aorty znižuje o polovicu. Preto je dôležité podstúpiť preventívne vyšetrenia u kardiológa.

Keď organizmus dostáva menej krvi obohatenej o kyslík, objavujú sa charakteristické príznaky:

 • závraty;
 • všeobecná slabosť;
 • únava;
 • bledosť;
 • dýchavičnosť;
 • mdloby;
 • bolesť v oblasti hrudníka, dávajúca sa ľavej ruke a / alebo lopatke;
 • opuch dolných končatín (najmä v členkoch);
 • zvýšenie brušnej dutiny v dôsledku stagnujúcej tekutiny;
 • srdcová astma;
 • zvýšená srdce;
 • závady v srdcovom rytme.
Keď stenóza v tele nemá dostatok kyslíka, môžete mdieť

Zvážte niektoré príznaky a ich príčiny podrobnejšie:

 1. Angína a bolestivý syndróm. Pri stenóze aortálneho ústia je ľavá komora hypertrofovaná, pretože na prekonanie zúženého lumenu musí vynaložiť väčšie úsilie na zabezpečenie prietoku krvi. To spolu so skutočnosťou, že srdcové cievy nemôžu správne poskytnúť srdcové svalstvo kyslíkom, čo vedie k angíne a pocitu bolesti na hrudníku. Najvýraznejšie sa tieto príznaky vyskytujú počas fyzickej námahy, ale čím viac sa ochorenie rozvíja, tým častejšie narúša pacienta a je v kľude.
 2. Dýchavičnosť, opuch, srdcová astma. Krv stagnuje v rôznych orgánoch, ako sú pľúca, obličky, pečeň, svalové tkanivo atď., Pretože srdce sa nedokáže vyrovnať so zvýšeným zaťažením. To vedie k vzniku týchto príznakov. V počiatočných štádiách sa zriedka objavujú s nezvyčajnými alebo ťažkými nákladmi. S vývojom choroby sa objavujú častejšie a bez ohľadu na stres.

Komplikácie aortálnej stenózy

Je to dôležité! Ak sa nelieči, choroba postupuje, prechádza všetkými fázami vývoja až k terminálu a vedie k smrti.

Táto choroba je smrteľná, pretože spôsobuje komplikácie, ktoré nie sú kompatibilné so životom. Objavujú sa spravidla po zúžení lumenu aorty o polovicu. Zvážte ich:

 • arytmie;
 • srdcová astma;
 • pľúcny edém;
 • infarkt myokardu;
 • krvácanie v zažívacom trakte;
 • ischemické poruchy;
 • systémový tromboembolizmus;
 • srdcové arytmie ekvivalentné zástave srdca: ventrikulárna tachykardia, kompletná AV blokáda atď.;
 • náhla srdcová smrť.

Okrem priamo prebiehajúceho ochorenia môžu byť komplikácie spôsobené operáciou. Po operácii na aortálnej chlopni sa môžu vyskytnúť nasledujúce komplikácie:

 • poruchy rytmu;
 • bakteriálna endokarditída;
 • tromboembolizmus (krvné zrazeniny);
 • restenóza (recidíva choroby).
Pri stenóze nedochádza k dostatočnému kyslíku v dôsledku zúženia aorty.

Prevencia komplikácií

Prevenciu možno rozdeliť do dvoch skupín:

 1. Trvalá prevencia. Zahŕňa neustále používanie liekov, ktoré zmierňujú krv a tým zabraňujú tvorbe krvných zrazenín ("Curantil", "Aspirín", "Cardiomagnyl", "Warfarín" atď.).
 2. Prevencia po operácii. Pozostáva z vykonania priebehu antibiotickej liečby, aby sa zabránilo vzniku infekcií. Okrem operácie na aorty platí to aj pre všetky ostatné operácie v priebehu života pacienta, vrátane extrakcie zuba. To znamená, že je potrebné úplne zabrániť riziku bakteriálnej infekcie, ktorá môže viesť k bakteriálnej endokarditíde.

Príčiny aortálnej stenózy

Stenóza aorty môže byť dvoch typov: získaná a vrodená. Zvážte príčiny ochorenia oboch typov.

 • reumatizmus aortálnych chlopní;
 • fajčenie;
 • infekčná endokarditída;
 • ateroskleróza aorty;
 • hypercholesterolémia;
 • kalcifikácia ventilu atď.

To všetko vedie k deformácii ventilov a zúženiu lumenu aorty.

 • vrodený aortový otvor;
 • subaortická stenóza ovplyvňujúca interventrikulárnu septum;
 • bicuspidová aortálna chlopňa.

Zistili vrodené stenózu aorty u novorodencov v našej dobe spravidla pomerne úspešne. Ak nebol diagnostikovaný, prejavuje sa u človeka až do 30 rokov. Na porovnanie, poznamenávame, že získaná stenóza sa najčastejšie prejavuje po 60. Vrodená stenóza má v prvom roku života asi desať percent úmrtí u dojčiat. Subaortická stenóza je dedičné ochorenie, takže ak je prítomná v blízkych príbuzných, je potrebné starostlivo vyšetriť dieťa.

Diagnóza aortálnej stenózy

Ak existujú nejaké príznaky, diagnostika sa vykoná rôznymi spôsobmi:

 1. Skúmanie pacienta so záznamom jeho sťažností. Zahŕňa posúdenie vzhľadu (bledosť, nadýchanie atď.) A počúvanie hrudníka, ktoré dokážu zistiť srdcové zvuky a dýchavičnosť v pľúcach, ak majú krvnú stasu.
 2. Laboratórne metódy zahŕňajú všeobecnú analýzu moču a rôzne krvné testy (všeobecné, biochemické, imunologické). S ich pomocou môžete zistiť prítomnosť zápalu, poruchy vnútorných orgánov atď.
 3. Prístrojové metódy poskytujú najpresnejšie výsledky a umožňujú Vám čo najpresnejšiu diagnostiku. Patria medzi ne:
 • EKG (elektrokardiografia), vykonávané jednorazovo alebo denne;
 • PCG (fonokardiografia);
 • Röntgenové lúče;
 • Ultrazvuk - najpresnejší zo všetkých neinvazívnych výskumných metód. Umožňuje vám posúdiť stav aortálnej chlopne, stupeň zúženosti aortálneho lumenu, merať plochu lumenu, detekovať a vyhodnotiť hypertrofiu ľavej komory atď.

Ak vyššie uvedené metódy nepostačujú na uskutočnenie vylepšenej diagnózy, používajú sa invazívne metódy. Najčastejšie sa používajú pred operáciou na aortálnej chlopni. Napríklad vykonávajú katetrizáciu srdcových komôr, čo umožňuje presne určiť stupeň ochorenia.

Úplne stenóza aorty nie je vyliečená

Liečba stenózy aorty

Začatie liečby je potrebné pochopiť, že táto choroba nie je úplne vyliečená. Včasná liečba vám však umožňuje zastaviť vývoj ochorenia a predĺžiť život pacienta a navyše zabrániť vzniku koronárnych ochorení, normalizovať arytmiu a hypertenziu.

Používajú sa dve hlavné metódy liečby stenózy:

Liečba

Bez chirurgického zákroku je farmakologická liečba účinná iba v počiatočných štádiách, keď zúženie lumenu nie je väčšie ako 30% a takmer žiadne charakteristické symptómy. Používa sa aj na vrodenú stenózu až do dosiahnutia veku, v ktorom môže byť operácia vykonaná na ventile (14 - 18 rokov).

Všetky terapeutické lieky sú predpísané individuálne po dôkladnej diagnostike. Zvážte ich podrobnejšie:

 • Beta-blokátory (Coronal, Concor) sa používajú na normalizáciu srdcového rytmu;
 • znížiť frekvenciu a zvýšiť silu srdcových kontrakcií predpísať srdcové glykozidy ("Digitoxin", "Strofantin");
 • antihypertenzíva sa používajú na zníženie krvného tlaku (Lisinopril, Perindopril);
 • diuretiká ("Furosemid", "Veroshpiron", "Indapamid") sa používajú na odstránenie nadbytočnej tekutiny, zníženie tlaku a opuchu;
 • Metabolity (Preductal, Mildronate) sú predpísané na normalizáciu metabolizmu v bunkách myokardu.

Chirurgická intervencia

Dôležité vedieť! Zvyčajne sa po 60 rokoch vyskytuje aortálna stenóza. Chirurgická intervencia zlepšuje prognózu od 2 rokov (bez operácie) po 10 rokov (po operácii).

Pri prvých zjavných príznakoch aortálnej stenózy sa vyžaduje chirurgický zákrok:

 • dýchavičnosť po miernom cvičení;
 • závraty;
 • slabosť;
 • v blízkosti synkopa;
 • bolesti na hrudníku.

Ak je lumen aorty menej ako 75%, operácia je nevhodná, pretože s vysokou pravdepodobnosťou vedie k náhlej srdcovej smrti.

Zvážte, aké operácie sa vykonávajú pre túto chorobu.

Typy operácií

 1. Rozptyl (rozšírenie) aorty balónikom. Minimálna invazívna operácia, v ktorej je zavedený katéter s balónikom do femorálnej tepny, sa presúva na miesto zúženosti a nafúkne balónik, čím sa zväčšuje zúžený priestor.
 2. Plastická membrána aortálnej chlopne. Operácia brucha, v ktorej je srdce spojené so srdcovo-pľúcnym strojom. Metóda operácie (disekcia steny aorty s náplasťou, vyrezanie vláknitej platne atď.) Závisí od špecifického typu stenózy (subvalvulárny, supravalvulárny, ventil).
 3. Výmena aortálnej chlopne. Taktiež abdominálna chirurgia, v ktorej je aorta oddelená, je ventil odstránený a nahradený umelou protézou.
 4. Ross Prosthetics. Ďalšia operácia brucha odporúčaná pre mladých pacientov s vrodenou stenózou. Keď je na mieste aortálnej chlopne vložte pľúca, čo zase nahradí umelé. Táto operácia ukazuje nízke riziko pooperačných komplikácií a dobrú prognózu v dôsledku trvanlivosti implantátu.
Ross Protétika - výmena brušnej aortálnej chlopne

Predpoveď pacienta

Bez včasnej liečby je prognóza nepriaznivá: stenóza rýchlo prechádza všetkými jej štádiami a vedie k smrti za 2 až 3 roky. Liečba liekov v počiatočných štádiách a operácia v správnom čase výrazne zlepšujú prognózu. Podľa štatistík získanej stenózy viac ako 70% operovaných pacientov predlžuje prognózu 10 rokov.

Prevencia aortálnej stenózy

Prevencia sa dá rozdeliť na primárne a sekundárne. Primárna prevencia je u tých pacientov, u ktorých nie je táto diagnóza vykonaná. Jeho cieľom je zabrániť tejto chorobe. Čo robiť:

 • prestať fajčiť, pretože nikotín významne zvyšuje riziko kardiovaskulárnych ochorení;
 • držať sa zdravej výživy, aby sa zabránilo ateroskleróze;
 • eliminovať akékoľvek chronické infekcie (pyelonefritída, zubný kaz, chronická tonzilitída).

Sekundárna profylaxia je predpísaná u pacientov s aortálnou stenózou. Zahŕňa takéto celoživotné opatrenia:

 • pravidelné návštevy kardiologa (1 - 2 krát za rok);
 • pravidelné vyšetrenie je tiež 1-2 krát za rok (EKG atď.);
 • neustále používanie antikoagulancií;
 • absolvovanie kurzu antibiotík na akékoľvek invazívne účinky (zubné ošetrenie atď.);
 • strava s optimálnym obsahom vápnika, draslíka a sodíka.

Nezabudnite prejsť preventívnymi vyšetreniami na klinike, často pomáhajú odhaliť skryté choroby a začať včas liečiť. Ťa žehnaj!

Stenóza aorty

Aortálna stenóza je ochorenie súvisiace s poruchami srdcového systému. Slovom "zverák" sa rozumie organické poškodenie štruktúry srdcového chlopňa alebo ventilového otvoru. Príčiny takýchto ochorení sa líšia od vrodených abnormalít až po dôsledky infekčnej endokarditídy.

Charakterom skupiny ochorení, ktoré zahŕňajú aortálnu stenózu, je výskyt vážnych hemodynamických porúch. Keďže normálny prietok krvi je narušený, srdce musí pumpovať veľké objemy krvi a vyrovnať sa s vyšším intrakardiálnym tlakom, ako keby sa dokázalo vyrovnať s normálnym krvným prietokom. V dôsledku toho sa v práci jednotlivých orgánov vyskytuje množstvo zranení.

Tiež je potrebné vedieť, že aortálna stenóza má jednu dôležitú vlastnosť - je veľmi pomalá vo svojej manifestácii. Je to spôsobené silnejšou svalovou vrstvou ľavej komory. Už dlhšie zvládne účinky vysokého krvného tlaku, ku ktorému dochádza u neho s aortálnou stenózou.

Stenóza aorty

Pod stenózou v medicíne rozumie zúženie. Stenóza aortálnej chlopne je charakterizovaná pretrvávajúcim zúžením ústia aorty. Môže byť získaný (pod vplyvom určitých ochorení) a vrodený (geneticky definovaný defekt ventilu ústnej aorty a následne vrodenej stenózy aorty).

Podľa lokalizácie poškodenia je stenóza aortálnej chlopne rozdelená na subvalvulárnu a ventilovú. Najčastejším typom aortálnej stenózy je samozrejme získaná chlopňová aortálna stenóza. Keď sa v lekárskej literatúre uvádza diagnóza aortálnej stenózy, štandardne ide o kongenitálnu stenózu aortálnej chlopne.

Aortálna stenóza príčiny

Jednou z najčastejších príčin aortálnej stenózy je reumatická horúčka. Pod vplyvom príčinného činidla reumatizmu B sa vyskytuje hemolytický streptokok, tavenina komínov (podporné chlopne spojivového tkaniva), potom sú listy aortálnej chlopne spojené a fibróza. Potom sa na ventily usadzuje kalcifikácia a veľkosť aorty sa významne zužuje. Výsledkom je aortálna stenóza.

Zmeny súvisiace s vekom vedú aj k vzniku aortálnej stenózy: výskytu vápenatých solí na aortálnej chlopni, jej následnej fibrózy a zhoršenej pohyblivosti.

Je tiež dôležité pochopiť, aké patologické procesy spúšťajú aortálnu stenózu v srdci. Tieto procesy sú mimoriadne dôležité pre správne vnímanie klinického obrazu a určenie súčasného liečebného režimu.

Normálne je veľkosť aortického foramenu u dospelých približne 4 cm, pri výskyte aortálnej stenózy sa tento otvor zužuje. Výsledkom toho je, že otvorenie aorty má oveľa menšiu plochu ako normálne. Zníženie oblasti aortálnej clony vedie ku komplikácii prechodu krvného toku do aorty z ľavej komory. Aby sa zmenila a odstránila táto ťažkosť a nedošlo k narušeniu procesu normálneho prívodu krvi do tela, srdce sa snaží zvýšiť úroveň tlaku v komore ľavej komory. Tlak sa zvyšuje v čase systoly ľavej komory - momentu, kedy sa krv prenáša srdcovým rytmom do aorty. Okrem toho srdce automaticky predlžuje čas systoly. Takto sa srdce snaží "vytlačiť" krv cez zúžený aortálny otvor postihnutý stenózou aorty a zvyšuje čas na prechod krvi do aorty. Srdce spúšťa tieto mechanizmy s jediným cieľom zabezpečiť normálny prietok krvi do aortálneho systému.

Účinok zvýšeného tlaku v komore ľavej komory zostáva v srdci nepotrestaný. V reakcii na zvýšenie systolického tlaku sa v ľavej komore objavuje hypertrofia svalovej vrstvy (myokardu). Vyvíja sa tak, aby sa myokard mohol vyrovnať s vysokým tlakovým gradientom a zaistiť uvoľnenie takého objemu krvi, ktorý môže zásobovať orgány, ktoré potrebujú dobre krv. Zvýšená svalová hmotnosť ľavej komory je však oveľa horšia ako relaxácia a rozťahovanie. Z tohto dôvodu sa pri diastole (relaxácia ľavej komory) diastolický tlak rýchlo zvyšuje.

Zvyčajne srdce vykonáva nasledujúci cyklus:

1. Predsieňová systóla: v dôsledku svalovej kontrakcie sa krv zasunie do komôr. Potom uvoľnia atria a prichádza diastol.

2. komorová systóza. Počas kontrakcie ventrikulárneho myokardu preteká krv do pľúcnych žíl z pravej komory a do aortálneho systému z ľavej komory. A potom sa ponáhľa do kruhov krvného obehu.

3. Celkový diastol.

Je dôležité si uvedomiť, že keď existuje jedna fáza srdcového cyklu v jednej časti srdca, opak sa uskutočňuje v inej časti. Keď je systólium v ​​predsieni, diastol bude v tomto okamihu v komorách.

Vysoký tlak v komore ľavej komory v čase jej uvoľnenia naruší proces, pri ktorom ľavé predsieň posunie prietok krvi do komory ľavej komory. Jednoducho povedané, ľavé predsiene nebudú úplne vyprázdnené a v ňom bude určité množstvo krvi. Preto ľavá predsieň zvyšuje počet jeho kontrakcií, takže v nej nie je žiadna "extra krv".

Ale napriek tomu, že myokard v ľavej komore je dostatočne silný, dokonca sa nemôže vyrovnať so zvyšujúcim sa tlakom. V určitom okamihu komôrka prestáva odolávať tlaku a rozširuje sa (pôsobí sa) pod jej pôsobením. V roztiahnutej komore tlak stále rastie a už postihuje ľavé predsieň. Nemožno bojovať s vysokým diastolickým tlakom vo komorovej komore, ktorá je naplnená krvou, aj predsiene sa tiahnu. Vysoký tlak ľavej predsiene ovplyvňuje pľúcne žily a objavuje sa fenomén pľúcnej hypertenzie.

Výsledkom toho je, že výskyt aortálnej stenózy vedie k nasledujúcim patologickým stavom:

1. Zvýšená ľavá komora už nedokáže vyhnúť normálny objem krvi, čo znamená, že sa môže vyvinúť nedostatočná funkcia ľavej komory.

2. V dôsledku dlhej existencie aortálnej stenózy, ktorá už nie je sprevádzaná žiadnymi kompenzačnými procesmi, môže byť ovplyvnené pravé srdce. V dôsledku rastúceho tlaku sa stenóza mitrálnej aorty objaví v ľavej komore, potom v ľavej predsieni a následnom vplyve na pľúcne žily. Bude charakterizovaná prítomnosťou aortálnej stenózy a nedostatočnosťou mitrálnej chlopne, ktorá sa objaví v dôsledku preťahovania pravého srdca.

Predpokladá sa, že čas, počas ktorého sa myokard z ľavej komory už nebude vyrovnávať s vysokým systolickým tlakom a napokon sa tiahne a spôsobí následné zmeny charakteristické pre stenózu aorty, dosahuje v priemere 4 roky.

Mimochodom, na klinike aortálnej stenózy existuje takzvaný koncept "kritickej stenózy". Toto je zníženie otvorenia aortálnej chlopne na 0,75 cm2. S touto variantou aortálnej stenózy sa pacient rýchlo vyvinie pľúcny edém a zlyhanie srdca.

A ak má otvor aortálnej chlopne oblasť od 1,2 cm do 0,75 cm, potom sa táto stenóza nazýva mierna aortálna stenóza.

Preto keď sa otvor aortálnej chlopne zužuje v rozmedzí od 2,0 do 1,2 cm, táto stenóza sa bude nazývať menej závažná.

Symptómy aortálnej stenózy

Ako už bolo uvedené vyššie, zvyčajne po dlhú dobu sa pacienti sťažujú na prejavy aortálnej stenózy. Po dlhú dobu je v štádiu kompenzácie. Sťažnostiam pacientov sa objavujú nejaké nepríjemné pocity, keď je otvorenie aortálnej chlopne už takmer na polovicu.

Prvé "hovory" o možnej prítomnosti aortálnej stenózy sú synkopa alebo mdloby. Ich prejav je vysvetlený v nasledujúcom mechanizme, ktorý sprevádza aortálnu stenózu. Faktom je, že v prípade aortálnej stenózy sa objaví mechanizmus "pevného uvoľnenia". Spočíva v tom, že počas cvičenia srdce nemôže zvýšiť srdcový výkon v dôsledku zúženia otvoru aortálnej chlopne. Vzhľadom na nedostatok dostatočného zásobovania krvou sa pri fyzickej námahe vyskytujú závraty, nevoľnosť a slabosť u pacientov s aortálnou stenózou. Pri neskorých stupňoch stenózy sa môže objaviť aj dočasná strata vedomia.

Aj príznaky aortálnej stenózy sa môžu prejaviť pri srdcovej ischemickej bolesti. Tento klinický prejav sa vysvetľuje skutočnosťou, že koronárne artérie, ktoré sú súčasťou systému srdcového prívodu krvi, začínajú v letákoch s aortálnou chlopňou. Kvôli narušeniu hladiny normálneho tlaku medzi ľavou komorou a aortovým otvorom dochádza k poklesu prietoku krvi do týchto tepien. V dôsledku toho nie je dostatok krvi do srdca dostatočný, čo znamená, že sa objaví ischémia myokardu a jej klinické prejavy, bolesť srdca.

Tretia subjektívna sťažnosť s aortálnou stenózou je dýchavičnosť. Z dôvodu zhoršenej funkcie ľavej komory, najprv v diastole a potom v systole, sa dýchavičnosť môže zmeniť na zlyhanie ľavej komory. Vyskytne sa kašeľ s veľkým, speneným ružovým spútom. Je to penivý spúť s ružovou farbou - jasným znakom stagnácie v pľúcnom kruhu krvného obehu. Ružová farba spúta je spôsobená miernym prechodom červených krviniek z pľúcnej tepny do alveol, ktoré sú tesne obklopené pľúcnymi cievami.

Konečne však diagnóza aortálnej stenózy je možná len s úplným vyšetrením pacienta. To je jediný spôsob, ako odhaliť množstvo symptómov charakteristických pre stenózu aorty.

Najskôr venujte pozornosť vzhľadu. Pri stenóze aorty bude koža bledá. Je to spôsobené tým istým poškodením a znížením vylučovania ľavej komory.

Keďže ľavá komora v stenóze aorty získala ešte vyššiu svalovú hmotu a rýchlejšie sa zmenšuje, nie je ťažké určiť silný apikálny impulz a charakteristické trepky celej predsieňovej oblasti. Najčastejšie ide o otras mozgu v rezonancii s tlkotmi srdca.

Ak si dáte ruky do druhého medzikostného priestoru pozdĺž pravej okoloprudnoy línie (toto je miesto, kde sa aorta zvyčajne suší), môžete cítiť tras prstami, ktoré sa objavia v čase kontrakcie ľavej komory. Tento tras je výsledkom prietoku krvi cez zúženú aortu. A čím viac sa aorta zužuje, tým jasnejšie a lepšie bude tento tremor alebo "purr" určený.

Ak začnete študovať pulz, pacient s aortálnou stenózou bude mať zriedkavo malú náplň. Zriedkavejšie kontrakcie sa vysvetľujú druhým kompenzačným mechanizmom, ktorý spustí srdce - zvýšením frekvencie kontrakcií ľavej komory.

A ak budete študovať krvný tlak, potom prítomnosť aortálnej stenózy bude znamenať zníženú v porovnaní s normálnym systolickým ("horným") tlakom.

Nepochybne najzreteľnejší klinický príznak stenózy aorty bude jednoznačný obraz, ktorý doktor vypočuje pomocou stetofonendoskopu.

Keď je aortálna chlopňa vysušená na príznak stenózy ústnej aorty, je ľahké nájsť systolický, hrubý šum. Dôvod jej výskytu je rovnaký ako u "jitter", ktorý už bol opísaný vyššie. Krv prechádza strhnutou časťou aorty, vznikajú jej "zákruty" a hluk je počuť. Tak ako trepanie, tento jav sa vyskytuje v čase kontrakcie ľavej komory (to znamená jeho systoly).

Navyše existujú ďalšie zaujímavé zmeny v práci chlopňového aparátu srdca, ktoré je možné počuť. Pretože do systémovej cirkulácie je zaslaný pomerne malý objem krvi, druhý tón (ktorý je tón diastoly ľavej komory a je získaný zabitím troch aortálnych chlopní) je oveľa slabší ako normálne. Malé množstvo krvi slabí aortálnu chlopňu s malou silou. Niekedy je tento druhý tón ťažko počuť. Dôvodom je veľmi jednoduché: v prípade aortálnej stenózy sú ventily najčastejšie fibrózou, čo znamená, že sú neaktívne a opäť sa omývajú oveľa menšou silou a zvukom.

Pokiaľ diastolický tlak v komore ľavej komory nezačne zvyšovať, 1. tón (tón čistoty) bude znieť pomerne normálne. Ale keďže sa zvyšuje trvanie systoly ľavej komory, lekár s hudobným uchom bude môcť počúvať mierny pokles systolického systolického tónu.

Okrem toho, keď dôjde k dekompenzácii a tlak sa počas diastoly zvyšuje, 3. a 4. tóny sa objavujú v oblasti vrcholu srdca. Tieto tóny sa neprejavujú v období normálneho fungovania srdcového ventilu a preto sú považované za patologické. Tieto tóny povedú lekárovi, že ľavá predsieň je už zapojená a snaží sa tlačiť krv do ľavej komory, kde je brzdená vysokým diastolickým tlakom.

Keď je patologický proces zanedbávaný, klinické symptómy presahujú medze srdca a nachádzajú sa v tých orgánoch, ktorých krvná zásoba je narušená, s jedným alebo iným prorokom. Pri stenóze aorty sú najčastejšie postihnuté pľúca. Ak ich počúvate so stetofonendoskopom, môžete počuť vlhké bublina dýchavičnosť - znamenie prítomnosti tekutiny v pľúcach. Keď vyrazíte do pľúc, ak je v nich tekutina, môžete počuť, že perkusný zvuk bude kratší a menej rezonujúci.

Liečba aortálnej stenózy

Liečba aortálnej stenózy zahŕňa chirurgické a konzervatívne metódy. Pri konzervatívnych metódach sa zameriava na odstránenie účinkov porúch krvného toku, porúch srdcového rytmu a zabránenie vzniku infekčnej endokarditídy.

Najskôr sa pokúste odstrániť fenomén stagnácie v pľúcnom kruhu krvného obehu. Diuretiká sú predpísané (najčastejšie používaný furosemid). Je dôležité predpísať ich s prihliadnutím na všetky klinické, inštrumentálne a subjektívne údaje a aplikovať s veľkou opatrnosťou.

Pri fibrilácii predsiení sú predpísané srdcové glykozidy (Digoxin).

Prípravky draslíka sa v liečbe aortálnej stenózy rozšírili.

Na zlepšenie uvoľnenia hypertrofovaného myokardu sa používajú B-blokátory alebo antagonisty vápnikových blokátorov (najmä tie, ktoré patria do série Verapamil).

Použitie skupiny dusičnanov v aortálnej stenóze je kontraindikované. Dusičnany znižujú srdcovú výkonnosť a minimálny objem krvi. To môže ľahko viesť k zníženiu krvného tlaku na kritickú úroveň.

Najčastejšie sú konzervatívne metódy liečby kombinované s chirurgickými: používajú sa pri predoperačnej príprave pacienta av pooperačnom období.

Hlavnou metódou liečby aortálnej stenózy sú chirurgické metódy liečby. Závisia od stupňa dekompenzácie defektu, rôznych porušení vyplývajúcich z poruchy a prítomných kontraindikácií.

Najčastejšie používaná aortálna aortálna ventil alebo balónový plastový ventil.

Hlavné indikácie chirurgickej korekcie aortálnej stenózy sú:

1. Prítomnosť uspokojivej funkcie myokardu.

2. Ak je systolický tlakový gradient v oblasti aortálnej chlopne vyšší ako 60 mmHg. Art.

3. Na kardiograme sú príznaky zvýšenej hypertrofie ľavej komory.

Na druhej strane hlavnými kontraindikáciami operácie budú:

1. Gradient tlaku na aortálnom ventile je nad 150 mm od st.

2. Výrazné dystrofické zmeny myokardu ľavej komory.

Operácia stenózy aorty

Jednou z najčastejšie používaných operácií je náhrada umelých aortálnych chlopní. Ak sa však v zátvorkách v aortálnej stenóze nájdu malé zmeny, je účelnejšie obmedziť pacientov na menej rozsiahly chirurgický zákrok: okamžité oddelenie priľnavého ventilu aortálneho ventilu.

Prebieha operácia umelého nahradenia trikuspidálnej aortálnej chlopne, ktorá bola predtým spojená s kardiopulmonálnym bypassom. To znamená, že srdce je úplne odpojené ("bez napätia") od celkového prietoku krvi.

Po zahájení kardiopulmonárneho bypassu sa aorta rozdelí a aortálna chlopňa sa preskúma a potom sa odstráni. Veľkosť otvoru aortálnej chlopne sa meria, jej rozmery sa porovnávajú s implantátom, ktorý sa nachádza priamo v operačnej miestnosti. Uistite sa, že implantát zodpovedá veľkosti otvoru, je šitý. Potom chirurg kontroluje oblasť operácie pre integritu. Potom sa skontroluje funkčná schopnosť novej protézy ventilu. Potom sa odstránia možné vzduchové bubliny, pretože ich prítomnosť pri prirodzenom prietoku krvi v srdci môže viesť k embolizácii a smrti. Po tom všetkom je hrudník uzavretý a šitý.

Po chirurgickom zákroku sa veľa pozornosti venuje prevencii pooperačných komplikácií. Najčastejšie sa bojí nástupu pooperačnej infekčnej endokarditídy. Preto pacienti po operácii na korekciu aortálnej stenózy sú na terapii širokospektrálnymi antibiotikami. Druhou komplikáciou, ktorá sa najviac obávala, je tromboembolizmus. Z tohto dôvodu pacienti po takomto chirurgickom zákroku dlhodobo užívali antikoagulanciá a antiagregačné lieky. Aspirín a heparín sú najčastejšie používané.

Počas operácie protetiky sa používajú rôzne typy implantátov: guľôčkové alebo diskové protézy vyrobené z umelých materiálov alebo biologické implantáty odobrané z biologického materiálu pacienta. Samozrejme, najlepší, a to druhý podtyp protéz. Keďže sú odobraté z tela pacienta, znižuje sa riziko vzniku odmietnutia nového ventilu u pacientov s aortálnou stenózou.

Je dôležité pochopiť, že čím skôr sa implantuje nový ventil, tým lepšie výsledky je možné dosiahnuť. Ak sa operácia vykonáva v počiatočných štádiách stenózy aorty, riziko pooperačných komplikácií bude oveľa nižšie a pooperačná rehabilitácia bude pre pacienta jednoduchšia.

Okrem Toho Čítal O Plavidlách

Roztrhané plavidlo na tvári: čo robiť?

Zdravá červenka na tvárach v mladom veku často naznačuje, že kapilára je blízko povrchu kože. Bohužiaľ, táto poloha nádoby ich ohrozuje častou škodou - čo vedie k vzniku červených škvŕn, "hviezd", retikulov.

Čo rozširuje krvné cievy: drogy, ľudové prostriedky, strava

Z tohto článku sa dozviete, ako rozšíriť krvné cievy tela. Opísané ľudové lieky, lieky a výrobky, ktoré je možné použiť na tento účel.Vasokonstrikcia je jedným z najčastejších problémov s kardiovaskulárnym systémom.

Krv z očí (Hemolacria)

Hemolacria je zriedkavé ochorenie sprevádzané krvavými slzami. Prvé informácie o ňom sa začali objavovať v 16. storočí. V tých dňoch spôsobila krv z očí najťažšie emócie u ľudí.Hemolakri ako prejav hormonálnych porúchV gynekológii existuje taká vec ako endometrióza.

Liečba kŕčových žíl v domácnosti: účinné metódy

V tomto článku sa dozviete: metódy na liečbu kŕčových žíl v nohách doma (rovnako ako domáca liečba panvových kŕčových žíl a iných typov ochorení). Výber efektívnych receptov.

Nízky krvný tlak - príčiny a liečba

Krvný tlak je jedným z hlavných ukazovateľov stálosti vnútorného prostredia ľudského tela. Skladá sa z dvoch indikátorov: systolický a diastolický krvný tlak.Systolický krvný tlak sa pohybuje od 110 do 130 mm Hg.

Prečo sú neutrofily znižované v krvi, čo to znamená?

Neutrofily sú najväčšou skupinou bielych krviniek, ktoré chránia telo pred mnohými infekciami. Tento typ bielych krviniek sa tvorí v kostnej dreni. Penetrujúc do tkanív ľudského tela, neutrofily ničia patogénne a cudzie mikroorganizmy metódou ich fagocytózy.