Keď vidíme lekára, vo väčšine prípadov dostaneme odporúčanie na krvný test. Na základe výsledkov výskumu lekár urobí určité závery, predbežne diagnostikuje a predpíše ďalšie diagnostické metódy na potvrdenie. Pre osoby bez lekárskej výchovy majú ukazovatele, ako napríklad úroveň červených krviniek, leukocytov, krvných doštičiek, veľmi vágny význam a čísla samotné nič nehovoria. V článku sa budeme zaoberať tým, čo krvné doštičky ukazujú v krvnom teste a akú úlohu zohrávajú v ľudskom tele.

Ako sú v analýzach krvné doštičky a aké sú ich funkcie?

Krvné doštičky sú zložky (tvarované) prvky krvi, ktoré sú zodpovedné za proces zrážania. Vonku vyzerajú ako červené oválne alebo guľaté platne s hladkým povrchom. Krvné doštičky dozrievajú v kostnej dreni. Trvá to asi osem dní. Približne rovnaké trvanie a obdobie ich životaschopnosti.

Počet krvných doštičiek v krvnom teste (PLT) sa považuje za normálny, ak sa pohybuje medzi 150 - 400 x 109 buniek / l, to znamená 150 - 400 tisíc v jednom mililiter. Niektoré laboratóriá používajú odlišný koeficient pre zobrazenie výsledkov - tisíc / μl (x 103 buniek / μl).

Hemostatické funkcie krvných doštičiek sú zabezpečené vzhľadom na ich schopnosť navzájom sa držať (proces agregácie) a zabraňovať krvácaniu, čo je ich hlavnou úlohou. Ale táto fyziologická vlastnosť krvných doštičiek nie vždy funguje v prospech osoby, pretože ak sa v organizme vyskytujú poruchy, môžu sa tvoriť krvné zrazeniny. Navyše vysoký obsah týchto buniek môže prispieť k rozvoju tuberkulózy, reumatizmu, ulceróznej kolitídy a iných ochorení.

Ďalšie vlastnosti krvných doštičiek zahŕňajú adhéziu (adhéziu k povrchu) a adsorpciu (depozíciu) na povrchu.

Krvné testy na vyšetrenie funkcie a hladiny trombocytov

Krvné testovanie je prvým krokom k správnej diagnostike. Koniec koncov, celkový obraz stavu tela sa odráža na forme s výsledkami laboratórnych štúdií, ktoré sú základom pre identifikáciu patológie.

Krvný test sa vykonáva v dvoch verziách: klinické (všeobecné) a biochemické.

Kompletný krvný obraz krvných doštičiek

Krvný test zahŕňa meranie charakteristík, ako je hladina hemoglobínu, počet bielych krviniek, červené krvinky, CP (farebný indikátor), ESR. Aj vo výsledkoch štúdie bolo zistené priemerné množstvo krvných doštičiek. Na základe týchto údajov je možné pochopiť, ako funguje organizmus ako celok a či existujú odchýlky vo svojej práci. Je spravidla menovaný, keď ide na lekára s prípadnými sťažnosťami na primárnu detekciu:

 • akékoľvek zápalové procesy vyskytujúce sa v tele;
 • krv a hematopoetické ochorenia;
 • zlyhanie ľudského imunitného systému;
 • prítomnosť alergických reakcií;
 • problémov v systéme koagulácie krvi.

Test krvných doštičiek sa vykonáva aj pre tehotné ženy, ľudí trpiacich kŕčovými žilami, kardiovaskulárnymi chorobami, patologickými stavmi pečene a autoimunitnými ochoreniami.

Kompletný krvný obraz je vhodný, pretože nevyžaduje špeciálnu prípravu. Odporúča sa samozrejme, že sa procedúra uskutoční ráno a na prázdny žalúdok po predchádzajúcej predtým sledovanej strave (vynechanie tuku a vyprážaných potravín, sódy, iných sladkých nápojov, alkoholu, fajčenia a aspirínu denne). Za takýchto podmienok budú klinické ukazovatele spoľahlivejšie. Počas počiatočnej liečby sa však pacientovi nie vždy podarí splniť tieto požiadavky, a preto v počiatočnom štádiu vyšetrenia bude lekár dostatočne získaný výsledok bez toho, aby vyhovoval vyššie uvedeným.

Odber vzoriek krvi vykonáva laboratórny technik, materiál sa odoberá z prsta, ale v poslednej dobe mnohé laboratóriá praktizujú odber vzoriek krvi na analýzu z žily (v závislosti od spôsobov a nástrojov, ktoré lekárske zariadenie funguje). Biomateriál z žily sa považuje za vhodný.

Vykonanie kompletného krvného obrazu nie je potrebné ráno a na prázdny žalúdok. Takéto prísne obmedzenia nie sú potrebné, štúdia sa môže vykonať kedykoľvek, stačí predísť intenzívnemu fyzickému a emocionálnemu stresu a jesť výživné jedlo. Pôstková kaša a voda 1-2 hodiny pred štúdiou významne neovplyvní výsledok. Niektoré produkty (alkohol, tučné jedlá, džús, káva a čaj s cukrom) by sa mali opustiť niekoľko dní pred analýzou, ako aj opaľovanie, fyzioterapia a lieky.

Biochemická analýza

Táto analýza obsahuje podrobnejšie informácie a podrobný zoznam ukazovateľov, pretože na jej zavedenie je potrebný väčší objem krvi a len venózna krv. Pomocou toho môžete určiť:

 • prítomnosť zápalových procesov;
 • rôzne ukazovatele týkajúce sa stavu krvi;
 • stav metabolizmu vody a soli, ako aj hormonálna rovnováha;
 • počet základných stopových prvkov (prebytok alebo nedostatok) atď.

Vo všeobecnosti je biochemická analýza schopná zobraziť prácu väčšiny orgánov a štádiu vývoja ochorenia. Uvádzame niektoré ukazovatele biochemickej analýzy:

 • proteíny (globulíny, albumín, celkový proteín);
 • uhľohydráty (glukóza);
 • krvné enzýmy (amyláza, pankreatická amyláza, ALT, AST, alkalická fosfatáza);
 • pigmenty (bilirubín);
 • stopové prvky (draslík, horčík, sodík, vápnik, železo, chlór, fosfor);
 • metabolizmus dusíka (kyselina močová, močovina, kreatinín) atď.

Príprava na biochemickú analýzu je plánovaná a dôkladnejšia, pretože vyžaduje dôsledné a prísne dodržiavanie stravy (odmietnutie vyprážaného, ​​mastného, ​​pikantného, ​​slaného, ​​kávy, čaju, sýtených nápojov, alkoholu, liekov). Je potrebná dostatočná doba medzi večernými jedlami a analýzou (odporúča sa presunúť večeru predchádzajúceho dňa na skorší čas).

Odber vzoriek krvi sa vykonáva len z žily v špecializovanom laboratóriu, minimálny požadovaný objem je 5 ml.

Krvné testy na zrážanie krvi (agregácia krvných doštičiek)

Štúdia Lee-White. Táto metóda určuje čas, počas ktorého vzniká krvná zrazenina (od okamihu odberu krvi až po jej vzhľad). Predĺženie zrážania časového intervalu ohrozuje nadmerné straty krvi.
Tento indikátor je veľmi dôležitý pre tehotné ženy, preto túto analýzu prechádzajú dvakrát. Koagulogram sa odporúča aj pre pacientov s ochorením pečene, rizikom trombózy, trpiacimi kŕčovými žilami a určite pred a po rôznych chirurgických zákrokoch.
Odporúča sa vykonať analýzu ráno na prázdny žalúdok (alebo 8 hodín po jedle), ktorý predtým odmietol piť silné a alkoholické nápoje. Technika vedenia spočíva v tom, že z pacientovej žily sa odoberie približne jeden mililiter krvi do dvoch skúmaviek (bežných a silikónových), uchovávaných pri teplote 37 ° C, po ktorých sa zaznamená čas od okamihu odobratia krvi do okamihu jeho zloženia. Za normálnych okolností by časový interval mal byť v normálnej skúmavke 5 až 7 minút a v silikónovej skúmavke by mala byť 20-25 minút. Okrem toho sa berie do úvahy aj index, akým je kontaktný index (pomer jedného času k druhému), ktorý má tiež svoje normatívne hranice (1,7-3,0 cu).

Analýza Sukharev. Indikácie vedenia sú rovnaké a vyššie uvedené ochorenia, príprava na odber vzoriek krvi je rovnaká, rozdiely sú len v špecifikách vedenia. Na analýzu s použitím tejto techniky sa odoberá krv z prsta a špeciálna skúmavka, Panchenkovova kapilára, slúži ako kontajner pre plot. Prvá kvapka krvi sa odstráni bavlneným tampónom, potom sa kapilára naplní na úroveň 25 až 30 mm. Potom každých 30 sekúnd (použije sa stopka), technik zmení pozíciu trubice z jednej strany na druhú (umiestni sa horizontálne). Pri tomto procese dochádza k postupnému zahusteniu krvi, kým sa úplne nepohybuje. Začiatok procesu by sa mal uskutočniť v priebehu 30-120 sekúnd, dokončenie - do 3-5 minút.

Znížená zrážanlivosť (viac času) môže naznačovať anémiu (rôznych typov), tehotenstvo, dysfunkciu krvných doštičiek, predávkovanie liekmi na znižovanie krvného tlaku.

Zvýšená zrážanlivosť (kratší čas) často indikuje hormonálnu nerovnováhu, aterosklerózu, infekčné ochorenia atď.

Čo ukazujú krvné doštičky v krvných testoch: výsledky dekódovania

Čo znamenajú krvné doštičky pri krvnom vyšetrení? Hovorme o ich regulačnom obsahu a dôsledkoch odchýlok od normy. Výsledkom laboratórnej analýzy môže byť rýchlosť, zvýšená alebo znížená hladina krvných doštičiek. Každý z týchto štátov má svoj vlastný pôvod, ktorý má určiť lekár.

Miery krvných doštičiek

Normové ukazovatele pre deti a dospelých sa navzájom líšia, rovnako ako ukazovatele pre mužov a ženy. Okrem toho test krvných doštičiek počas tehotenstva bude mať aj iné výsledky. Zvážte hranice normy pre rôzne pohlavia a vekové kategórie:

Zvýšený obsah

Ak index prekročí 400 x 109 buniek / l, potom to znamená trombocytózu. Príčiny môžu mať rôznu etiológiu: nedávne chirurgické zákroky, odstránenie sleziny, zápalové procesy v tele (reumatizmus, tuberkulóza, absces atď.), Anémia rôzneho pôvodu, onkológia alebo ťažké fyzické vyčerpanie.

Znížený obsah

Ak je index nižší ako 150 x 109 buniek / l, mali by sme sa rozprávať o trombocytopénii. Príčiny sú vrodené (existuje niekoľko syndrómov, ako sú Fanconi, Wiskott-Aldrich atď.), Ako aj získané. V dôsledku fyziologických vlastností môže dôjsť k zníženiu hladiny tvorby krvných doštičiek, môže sa vyskytnúť ich predčasná smrť, v dôsledku čoho ich koncentrácia nebude dostatočná. Ďalšie dôvody na zníženie počtu krvných doštičiek v krvi zahŕňajú autoimunitné ochorenia, rôzne anémie, DIC, nádory kostnej drene a metastázy, kongestívne zlyhanie srdca, choroby infekčného pôvodu (toxoplazmóza, malária atď.), Trombóza obličkových žíl, ovplyvňujúce zrážanie krvi, idiopatickú autoimunitnú trombocytopenickú purpuru a iné ochorenia.

Krvné doštičky ako zložky krvi zohrávajú dôležitú úlohu v koordinovanej práci tela. Zvyšovanie a zníženie koncentrácie v krvi má pre nás negatívne dôsledky. Čo možno urobiť na odstránenie príčiny? Ak nie je zistená žiadna choroba a úroveň trombocytov stále nie je normálna, mali by ste zvážiť váš životný štýl a stravu. Uspokojte ho s dostatočným množstvom vitamínov a mikroprvkov, nejedzte tučné a nezdravé jedlá, dodržujte frekvenciu jedál, pite čo najviac tekutiny (najmä počas trombocytózy) a viesť zdravý životný štýl (neprepracujte).

Kde môžem darovať krv na analýzu trombocytov?

Analýza počtu krvných doštičiek v krvi sa môže vykonať v akomkoľvek laboratóriu, pretože tento indikátor je zahrnutý vo všeobecnom klinickom krvnom teste. Zostáva len určiť vhodnú polohu každej osoby na klinike, jej povesť s cieľom získať odborné poradenstvo. Avšak dopyt a dostupnosť krvného testu má opačnú stranu. Riadky a potreba vykonať analýzu v prísne stanovenom čase vytvárajú určité nepríjemné pocity počas návštevy štátnej klinike.

Súkromné ​​laboratóriá poskytujúce túto službu majú pre pacienta priateľšiu atmosféru. Okrem pohodlia lekárskeho postupu by sa však malo brať do úvahy úroveň profesionality zamestnancov a presnosť výskumu vykonávaného klímou. Aby ste nehrali lotériu so svojím zdravím, stojí za to vybrať si laboratórium, ktoré dokazuje stabilnú kvalitu práce už niekoľko rokov.

Všetky potrebné požiadavky plní napríklad nezávislé laboratórium "INVITRO", ktoré má širokú geografiu prítomnosti v hlavnom meste aj v celom Rusku. Využíva najnovšie vybavenie, priateľský a kvalifikovaný personál. Všetky testy sú k dispozícii za prijateľné ceny. V akejkoľvek oblasti ste, kontaktujte nás - je zaručená pohodlná a vysokokvalitná diagnostika!

Charakteristika krvných doštičiek, koagulácia krvi

Červené krvné doštičky alebo krvné doštičky sú malé telieska, ktorých veľkosť je približne 1/3 veľkosti erytrocytov. 1 mm3 krvi obsahuje asi 300 000 týchto častíc. Krvné doštičky kontrolujú stratu krvi s poškodením ciev a koaguláciou krvi.

Krvné zrážanie. Krv, ktorá sa vyliala z krvných ciev, sa rýchlo stáva viskóznou a čoskoro tuhne a premenuje sa na červenú želé, v ktorej mikroskopické vyšetrenie odhalí tenké nerozpustné vlákna fibrínového proteínu vytvoreného z plazmového fibrinogénu pod pôsobením enzýmu trombín. Po nejakej dobe sa táto želatínová hmotnosť (krvná zrazenina) znižuje a z nej sa vypúšťa kvapôčkové kvapalné sérum. V dôsledku toho sa zrazenina zmení na trombus, ktorý sa skladá z fibrínových vlákien s vytvorenými krvnými prvkami medzi nimi. V štúdii krvi v testovacej kapiláry výsledný trombus pláva v okolitom sére.

Tvorba trombu je veľmi zložitý proces, ktorého realizácia si vyžaduje rôzne faktory. Pod pôsobením enzýmu trombín sa fibrinogén premení na fibrínové vlákna. V normálnej krvi, ktorá netečie z cievy, je prítomný trombínový prekurzor - protrombín, ktorý sa stáva aktívnou formou enzýmu pod pôsobením enzýmu trombokinázy (starý názov je tromboplastín, moderný názov je protrombináza), ktorý sa zase uvoľňuje z poškodený. V prítomnosti vápenatých solí bude protrombináza podporovať premenu protrombínu na trombín a teda aj trombózu. Pre tvorbu krvnej zrazeniny sú preto potrebné 4 podmienky:

- vápenaté soli, bežne prítomné v krvi;

- poškodené bunky, z ktorých sa uvolňuje trombokináza;

- tvorba trombínu z protrombínu v prítomnosti trombokinázy;

- konverzia fibrinogénu na fibrín pôsobením trombínu.

Proces trombózy možno vyjadriť nasledujúcim vzorcom:

protrombín + vápnik + trombokináza = trombín;

Tvorba trombínu nastáva v pečeni. Vitamín K je potrebný pre jeho syntézu.

Zrážanie krvi - zvyšuje sa, keď:

a) teplota okolitého vzduchu prevyšuje telesnú teplotu;

b) v kontakte s rôznymi nerovnosťami, napríklad zúbkovanými okrajmi poškodených krvných ciev alebo chirurgických stehov.

Zrážanie krvi sa spomaľuje:

a) počas chladenia;

b) ak sú uložené v nádobe, ktorej steny sú potiahnuté parafínom zvnútra (na vytvorenie trombu, povrch je zmáčaný vodou a parafín má vodoodpudivú vlastnosť;

c) s prídavkom citrátu draselného alebo sodného, ​​ktoré viažu vápenaté soli prítomné v krvi.

Proces tvorby krvnej zrazeniny (trombu) v dutine ciev alebo dutiny srdca sa nazýva trombóza a vyskytuje sa napríklad vo femorálnej tepne ako komplikácia chirurgických zákrokov alebo v cievach srdca. Časť (embolus) oddelená od trombu môže pretekať srdcom a prechádzať srdcom do pľúcnych tepien, kde spôsobuje obštrukciu jednej z jej vetiev, čo niekedy vedie k smrti bleskom.

Krvný obraz krvných doštičiek a zrážania krvi

Koagulogram - aký druh analýzy, ako pripraviť, kde sa má urobiť, výsledky dekódovania u dospelých, detí, tehotných žien

Koagulogram je komplexná podrobná štúdia zameraná na určenie hlavných krvných faktorov, ktoré charakterizujú jeho schopnosť koagulovať. Krvná zrážavosť je jednou zo základných funkcií, ktoré zabezpečujú normálnu funkciu tela a odchýlka od normálnych parametrov niekoľkých parametrov ohrozuje alebo zvyšuje krvácanie alebo rýchle zrážanie krvi v tesných krvných zrazeninách. Úplne zhodnotia údaje o koagulograme, príslušný lekár diagnostikuje včas a predpíše liečbu, zabráni vzniku mozgovej príhody, infarktu, obličkových hepatálnych patológií a nebezpečných komplikácií počas tehotenstva.

Coagulogram - čo je tento krvný test

Koagulogram je špeciálny laboratórny krvný test, ktorý monitoruje funkciu hemostázy - komplexný biosystém zameraný na zachovanie prietoku krvi, udržiavanie procesov zastavenia krvácania, včasné rozpúšťanie hustých zrazenín (krvné zrazeniny).

Rozdielne, analýza vyšetrujúca prácu hemostázy sa nazýva hemostasogram.

Na udržanie základných funkcií krv musí byť:

 • dostatočne tekuté na prepravu kyslíka a živín cez cievy do tkanív a orgánov, odstránenie produktov rozkladu a toxínov, udržiavanie imunitného systému a termoregulácie;
 • mať určitý stupeň viskozity, aby uzavreli medzery vo veľkých a malých plavidlách pri zranení.

Ak sa zrážanie krvi zníži na kritické hodnoty, v prípade krvácania to vedie k masívnej strate krvi a smrti tela.

Nadmerná hustota a zvýšená zrážavosť (hyperkoagulácia) naopak vedú k vzniku krvných zrazenín, ktoré môžu blokovať najdôležitejšie cievy (pľúcne, koronárne, mozgové) a vedú k tromboembolizmu, infarktu a mŕtvici.

Analýza hemostasogramu je veľmi dôležitá, pretože správne fungujúci systém hemostázy zabraňuje život ohrozujúcim krvným stratám a spontánnemu tvorbe trombov a zablokovaniu vaskulárneho lôžka krvnými zrazeninami.

Odber vzoriek krvi z žily na koagulograme

Štúdia sa považuje za zložitú, lebo na pochopenie práce systému krvného zrážania musí lekár dokázať samostatne vyhodnotiť každý parameter a analyzovať spolu všetky ukazovatele.

Koagulogram obsahuje veľké množstvo parametrov, z ktorých každý odzrkadľuje špecifickú funkciu hemostázy.

Existujú dva typy hemostasiogramov:

 • jednoduché (základné, približné, skríningové, štandardné);
 • Rozšírená (rozšírená).

Základná štúdia identifikuje alebo vylučuje skutočnosť, že došlo k porušeniu fungovania systému zrážania krvi. Analýza pomáha orientovať, v ktorom prepojení sa odchyľuje od normy, a potom - ak sa objaví podozrenie na vývoj ochorenia, je určená rozšírená analýza.

Štandardný koagulogram zahŕňa: protrombín v% Kvik alebo PTI, INR, fibrinogén, APTTV, TV. Podrobná analýza poskytuje rozšírenú štúdiu, počas ktorej sa určuje nielen kvalita kvalitatívnych zmien, ale aj kvantitatívne ukazovatele.

Úplná analýza koagulogramu sa vykonáva s prihliadnutím na množstvo faktorov koagulácie, pričom odchýlka každej z týchto hodnôt od normálnych hodnôt vedie k vážnym problémom. Bez toho sa štúdia považuje za orientačné.

Okrem indikátorov základného koagulogramu zahŕňa rozšírený hemostasogram aj TV - trombínový čas, anti - trombín III, D - dimér. Okrem nich sa vykonáva niekoľko typov štandardných kologramov vrátane niektorých indikátorov potrebných na posúdenie hemostázy v známych podmienkach (pred chirurgickým zákrokom, počas gravidity, antikoagulačnou liečbou).

Komu a za akých okolností môže byť vymenovaný

Hemostasiogram je priradený pacientovi v nasledujúcich diagnostických štúdiách, chorobách, podmienkach:

 • všeobecná myšlienka fungovania systému hemostázy;
 • odchýlky od normálneho zrážania krvi;
 • plánované a núdzové operácie (s cieľom vyhnúť sa riziku masívnej straty krvi alebo naopak aktívnej trombóze);
 • vaskulárne poruchy na dolných končatinách (hlboká žilová trombóza, kŕčové žily), panvové orgány, črevá, pľúcna embólia;
 • hemoragické patológie (hemofília, hemoragická horúčka, trombocytopatia, trombocytopénia, von Willebrandova choroba, časté krvácanie z nosa, subkutánne krvácanie);
 • mŕtvica, fibrilácia predsiení, srdcový infarkt, koronárna choroba srdca;
 • tehotenstvo, pôrod, cisársky rez;
 • závažná toxikóza;
 • podozrenie na DIC (diseminovaná intravaskulárna koagulácia);
 • diagnostikovanie príčin potratu;
 • kontrola liečby antikoagulanciami, riedidlami krvi (Warfarin, Dabigatran, Trental, Heparin, Clexan, Fraxiparin, lieky na báze kyseliny aspirínovej);
 • užívanie antikoncepčnej pilulky (analýza 1 krát za 3 mesiace), pretože látky, ktoré sú súčasťou perorálnej antikoncepcie, môžu spôsobiť akútnu trombózu u mladých žien, čo často vedie k vážnym stavom;
 • chronické ochorenie pečene, vrátane cirhózy; hodnotenie funkcie syntézy proteínových komplexov - koagulačné faktory krvi;
 • autoimunitné systémové patologické stavy (lupus erythematosus, reumatoidná artritída, sklerodermia);
 • užívanie hormónov, anabolické steroidy;
 • hirudoterapia (liečba pijavicami), aby sa zabránilo krvácaniu (krvácanie, subkutánne krvácanie).

Ako sa pripraviť na analýzu

Náklady na nesprávnu analýzu zrážania krvi sú život ohrozujúce krvácanie alebo prekrývajúce sa krvné cievy s krvnými zrazeninami s poruchou krvného zásobovania dôležitých orgánov.

Na to, aby bola štúdia dôveryhodná, sú potrebné základné opatrenia, ktoré zahŕňajú nasledujúce pravidlá prípravy:

 • dojčatá do 12 mesiacov nemajú kŕmenie v rozmedzí 30 - 40 minút pred odberom krvi;
 • deti vo veku 1-5 rokov sa nemajú kŕmiť v rozmedzí 2-3 hodín pred štúdiom;
 • dospelých a mladých pacientov starších ako 5 rokov, aby prestali jesť 12 hodín pred analýzou;
 • odstrániť fyzický stres a psychický stres 30 minút pred odberom krvi;
 • odstrániť fajčenie tabaku 30 minút pred štúdiom;
 • Upozorňujte lekára na užívanie akýchkoľvek antikoagulancií.

Kde môžem darovať krv na zrážanie. Priemerný cenový rozsah

Hemostasiogram vykonávajú kvalifikovaní laboratórni lekári v klinike, zdravotníckom stredisku, laboratóriách, ktoré majú potrebné vybavenie, reagencie.

Náklady na vyšetrenie sa určujú podľa druhu koagulogramu (základný alebo rozšírený), počtu parametrov, ktoré sa majú určiť a pohybuje sa od 350 do 3000 rubľov. Pacienti, ktorí čakajú na narodenie dieťaťa, sa podrobia bezplatnej štúdii, ak majú politiku OMS, pretože štúdia je klasifikovaná ako povinná počas tehotenstva.

Ako je analýza?

Krv na hemostázu odobranú z žily. Miesto odberu vzoriek krvi je dezinfikované antiseptikom a prepichne kožu pomocou injekčnej striekačky alebo vakuového systému. Trauma žily a okolitých tkanív nie je povolená, aby sa zabránilo nespoľahlivým výsledkom v dôsledku možného prenikania tromboplastínových fragmentov z poškodených tkanív do biomateriálu na vyšetrenie.

Na koagulograme sa krv zbiera z žily.

S tým istým účelom sú 2 tuby naplnené krvou, z ktorých posledná je odoslaná na analýzu.

Ako dlho trvá: ako dlho čakať na výsledky

Výsledky koagulogramu sa zvyčajne získavajú po 1 až 2 dňoch. Termín pripravenosti analýzy súvisí s objemom určených faktorov, zaťažením laboratória, špecifikami kuriérskej služby.

Ukazovatele a štandardy analýzy u dospelých a detí

Vzhľadom na to, že proces hemostázy je hodnotený v niekoľkých systémoch jednotiek a niekoľkých metódach, koagulogramové indexy v rôznych laboratóriách sa môžu líšiť.

Je nepraktické a dokonca aj nebezpečné analyzovať samotný koagulogram, pretože špecialista berie do úvahy množstvo faktorov neznámych pre pacienta a ich kombináciu pri dešifrovaní indikátorov. Niekedy sú malé odchýlky určitých ukazovateľov nebezpečné a zároveň odchýlky od ostatných nemusia znamenať vážnu chorobu.

Vyhodnotením parametrov získaných na hemostazóme doktor dokáže určiť príčinu odchýlok od normálnych hodnôt a pochopiť, či sa vyskytli v dôsledku patológie v systéme zrážania alebo iných ochorení, ktoré vykazujú podobné znaky na koagulograme, tj robiť diferenciálnu diagnózu.

Analýza sa vykonáva v laboratóriu

Aktivovaný čiastočný (čiastočný) tromboplastínový čas je jedným z najdôležitejších parametrov hemostázy (iné skratky APTT, ART). Indikuje čas potrebný na vytvorenie krvnej zrazeniny po zavedení určitých činidiel do krvnej plazmy. Hodnoty tohto ukazovateľa priamo súvisia so zmenami v iných ukazovateľoch hemostasogramu.

Možná patológia v prípade odchýlky APTT

Úroveň fibrinogénu (Fib)

Fibrinogén (faktor I) je špeciálny proteín produkovaný bunkami pečene. Na mieste pretrhnutia krvných ciev sa mení na nerozpustné fibrínové vlákna, ktoré stabilizujú hmotnosť trombu, ktorý upcháva nádobu, a zostáva fixovaný až do vyliečenia poškodenia.

Pravdepodobné stavy a choroby pri zmene hladín fibrinogénu

Protrombín (faktor F II)

Ide o základné faktory koagulovateľnosti a je neaktívnou frakciou proteínu, ktorý sa pod pôsobením vitamínu K transformuje na aktívny trombín, ktorý sa tiež podieľa na tvorbe zrazeniny, ktorá zastavuje krvácanie.

Ak existuje odchýlka od faktorov I - II od normy, ohrozuje vývoj krvácajúcej a spontánnej trombózy bez prítomnosti poškodenia a vzniku patologických krvných zrazenín, ktoré sa môžu odtrhnúť od steny žily alebo tepny a blokovať prietok krvi.

Na pochopenie zmien procesov hemostázy, určených koncentráciou protrombínu, použite koagulačné testy:

 • PTI (protrombínový index). Toto je percentuálny pomer medzi individuálnym časom, ktorý pacient potrebuje na koaguláciu krvi na dočasnú koagulačnú rýchlosť kontrolnej plazmy. Normálna hodnota 97 je 107%. Nízka rýchlosť naznačuje nadmernú tekutosť krvi, ochorenie pečene, nedostatok vitamínu K, diuretický príjem, antikoagulanciá. Patologický posun veľkým spôsobom (často - s použitím antikoncepčných piluliek) naznačuje nebezpečné zhrubnutie krvi a hrozbu tvorby trombov.
 • ON (pomer protrombínu) - indikátor inverzný k parametru PTI;
 • INR (medzinárodný normalizovaný postoj). Zobrazuje rýchlosť tvorby krvnej zrazeniny v percentách. Typickým prípadom vyžadujúcim hodnotenie INR je pacient, ktorý dostáva warfarín, warfarex, finilín, sinkumar.
 • PTV alebo protrombínový čas (PT, PV, RECOMBIPL-PT). Určuje interval (v sekundách) požadovaný protrombínom na transformáciu na aktívny trombín.

Možné patológie v prípade odchýlky PTV

Protrombín v% Kviku

Toto je jeden z najvýznamnejších a najcitlivejších spôsobov stanovenia protrombínu v porovnaní s profilom PTI a PTV. Rýchlosť Kviku sa dosiahne, keď sa získa percentočné porovnanie aktivity koagulačných faktorov plazmy pacienta so stanovenou normou.

Doba zrážania Lee-Biely

Parameter odráža mieru adhézie krvných doštičiek, čo naznačuje zvýšenú aktivitu hemostázy a riziko trombózy (so zníženou frekvenciou), alebo zvýšená pravdepodobnosť krvácania, ak sa čas zvýši.

Trombínový čas (TT, TV)

Indikátor vyjadruje rýchlosť premeny fibrinogénu na fibrínové vlákna a fixuje zrazeninu krvných doštičiek v mieste poškodenia.

Možné abnormálne podmienky s odchýlkami TV od normy

Ukazovatele koagulačných enzýmov

Odráža úroveň aktivity enzýmov II, V, VII, VIII, IX, X, XI, XII, ktorých hodnoty nesúvisia s fyziologickými príčinami a odchýlka od normy vždy indikuje vývoj patológií.

Čas a doba aktivácie plazmovej rekalcifikácie (GRP a AVR, v danom poradí)

Obidve štúdie určujú celkovú aktivitu hemostázy a rýchlosť tvorby fibrínovej zrazeniny a líšia sa iba spôsobom, akým sa uskutočňuje analýza.

Pri znížení AVR, GRP existuje riziko trombózy. Zvýšené hladiny signalizujú hrozbu krvácania už s malými poraneniami spôsobenými popáleninami, šokom, trombocytopéniou (zníženým počtom krvných doštičiek) a liečbou riedidlami krvi.

Proteínový komplex, ktorého hladina sa určuje pri autoimunitných patologických ochoreniach, pretože zvyčajne nie je žiadny enzým lupus v krvi. Jeho detekcia v krvi naznačuje vysoké riziko antifosfolipidového syndrómu (APS), čo môže spôsobiť fetoplacentárnu insuficienciu v predčasnom tehotenstve.

D-dimér

Proteínové prvky fibrínu zostávajúce po deštrukcii krvných zrazenín. Ich zvýšený počet indikuje príliš intenzívnu tvorbu krvných zrazenín a možnosť takých stavov ako sú: infekcie a zápaly, zlyhanie obličiek a pečene, srdcový záchvat, trombóza, sepsa, veľké hematómy, zhubné nádory.

Niekedy sa pozoruje nárast dimérov po operáciách v starobe na pozadí používania plazminogénu.

Rozpustné fibrín-monomérne komplexy (SFMK)

Zvýšená koncentrácia týchto molekulárnych proteínových zlúčenín (prechodné produkty medzi fibrinogénom a fibrínom) varuje pred možnou trombózou.

doštičky

Základné bunky podporujúce hemostatické procesy normálne tvoria 150000-400000 μl. S poklesom počtu diagnostikovaných trombocytopénie.

Proteín C

Proteín schopný znížiť aktivitu koagulačných procesov, zabraňujúci tvorbe veľkých zrazenín.

Antitrombín III

Proteín, čo je fyziologický antikoagulant, ktorý je stále prítomný v plazme a najaktívnejšie (75-80%) inhibuje aktivitu trombínu, zabraňuje nadmerným tvorbám krvných zrazenín a tvorbe trombov.

Pravdepodobné patológie v prípade odchýlok antitrombínu 3 od normy

Proteín S

Proteín, bez ktorého nemôže fungovať ani antitrombín, ani proteín C. Úroveň sa môže iba znížiť, čo je podmienené vrodeným nedostatkom proteínu S, ochorení pečene, užívaním warfarínu a iných antikoagulancií. normy analýzy u dospelých a detí

Normálne hodnoty parametrov hemostasogramu

Väčšina parametrov hemostázy je pre dospelých a mladých pacientov len trochu odlišná. Značný rozdiel je charakteristický pre deti po narodení 2 mesiacov života.

Tabuľka normálnych indikátorov koagulogramu

Pri analýze koagulogramu treba brať do úvahy, že referenčné hodnoty, metódy a jednotky merania v jednotlivých laboratóriách sa môžu líšiť.

Coagulogram počas tehotenstva

Počas tehotenstva dieťaťa dochádza k vysokým zaťaženiam a významným zmenám v hemostáze, čo je podmienené vývojom uteroplacentárnej cirkulácie u tehotnej ženy.

Počas tohto obdobia sa telo snaží chrániť s možným vývojom prerušenia placenty, krvácaním z maternice, tvorbou intravaskulárnych krvných zrazenín. Koagulogram pomáha včas identifikovať riziko potratu, krvácania, negatívne účinky na funkciu mozgu a iných orgánov plodu.

Pri závažnej preeklampsii sa môže vyvinúť život ohrozujúca komplikácia - DIC, ktorá sa najprv prejaví výskytom mnohých malých krvných zrazenín, poškodením prietoku krvi medzi matkou a plodom a potom do zlyhania mechanizmov koagulácie krvi (acoagulation). Takýto patologický stav v 1. štádiu vedie k placentárnej nedostatočnosti, hypoxii plodu, k vysokej pravdepodobnosti blokovania artérií dôležitých orgánov a neskôr k riziku masívneho krvácania a smrti tehotnej ženy a plodu.

Preto žena, ktorá čaká na dieťa raz trimester (a častejšie s komplikáciami), musí mať hemostasogram.

Hemostáza u tehotných žien

Je to dôležité! Všetky uvedené normy sú približné, nie sú zjednotené. Príslušné dekódovanie koagulogramu môže vykonávať iba pôrodník-gynekológ. Je prísne neodporúča používať informácie z internetu a rady z fór na internete.

Interpretácia hemostasómu počas tehotenstva

Zvyčajne sa v prvých troch mesiacoch môžu znižovať parametre zrážania krvi, ale na konci tehotenstva sa naopak zvyšujú, pretože dochádza k príprave na krvnú stratu počas pôrodu.

Pravdepodobné abnormálne stavy s odchýlkou ​​hemostázy od normy

Ak v hemostasóme majú 1 alebo 2 indikátory odchylné hodnoty, neznamená to, že pacient je okamžite ohrozený vážnou komplikáciou. Spravidla to znamená iba úpravu mechanizmov hemostázy, ktorá pracuje v režime, ktorý je v súčasnosti potrebný pre tehotnú ženu.

Skutočne ohrozujúce patológie sa odrážajú v koagulograme významnou odchýlkou ​​od normy súboru ukazovateľov

Správny a včasný hemostasogram - kľúč k úspešnej liečbe získaných a vrodených ochorení v štádiu vývoja a v počiatočných štádiách, prevencia krvácania alebo naopak abnormálna tvorba krvných zrazenín. Analýza koagulovateľnosti krvi u žien, ktoré nosia dieťa, umožní lekárovi zabrániť prerušeniu placenty, nedostatočnému rozvoju plodu v dôsledku vaskulárnej trombózy, potratu, vývoja preeklampsie, DIC, nebezpečného krvácania a smrti. Z dôvodu zložitosti štúdie je však neprijateľné nezávisle vyvodzovať závery o prítomnosti alebo neprítomnosti patológií. Len kvalifikovaný špecialista je schopný vykonať presnú analýzu a urobiť správnu predpoveď.

Krvný test krvných doštičiek: čo to je, prečo a ako správne darovať

obsah
 • 1. Norma pre doštičky
 • 2. Odchýlky od normy
 • 3. Ako normalizovať ukazovatele

Krvné doštičky sú jednou z diagnostických štúdií, ktoré sú predpísané v procese určenia patológie. Ak je obsah týchto zložiek vyšší alebo nižší ako normálne, potom sa choroba vyvíja v tele. Krvné doštičky vykonávajú základné funkcie. Tieto bunky poskytujú regeneráciu tkaniva a pomáhajú znížiť citlivosť tela na baktérie. Určenie ich počtu je zahrnuté v štandardnom všeobecnom krvnom teste. Tento postup vám umožňuje zistiť, koľko a aké bunky sa nachádzajú v krvnej plazme. Existujú aj iné typy výskumu krvných doštičiek.

Norma pre doštičky

Test krvných doštičiek je štandardný postup, ktorý sa podáva takmer všetkým pacientom. S pomocou výskumu je možné odhaliť prítomnosť odchýlok od prípustných hodnôt.

Venózna krv sa zvyčajne používa na určenie indexu. Pacient musí darovať krv na krvné doštičky ráno na prázdny žalúdok. Táto podmienka sa musí dodržať, pretože jesť jedlo môže ovplyvniť výsledok.

Takáto diagnostická štúdia je potrebná, ak potrebujete identifikovať prítomnosť patológií:

 • srdce a krvné cievy;
 • orgány močového systému;
 • gastrointestinálny trakt;
 • orgánov dýchacieho systému.

Takáto analýza by sa mala vykonať v prípade podozrenia na malígne nádory, imunologické poruchy, abnormality v endokrinnom systéme a mnohé ďalšie problémy.

Krv na krvné doštičky môže byť tiež darovaná na profylaxiu, aby sa detegovali patologické procesy v čase.

Čo by mali byť bežné indikátory, závisí od mnohých faktorov, hlavne pri zohľadnení veku pacienta:

 1. U detí do jedného roka by počet krvných doštičiek nemal byť nižší ako 160 a nie vyšší ako 320 jednotiek.
 2. Od jedného do štyroch rokov sú prípustné hodnoty od 150 do 400.
 3. Od piatich rokov do dospievania by koncentrácia týchto buniek mala byť 150 až 450.
 4. U dospelých mužov a žien sa za normálne považuje 200 až 400 jednotiek.

Dávka krvi na krvných doštičkách je jedným z najpresnejších a informatívnych diagnostických opatrení. V procese dešifrovania výsledku musí lekár vziať do úvahy individuálne vlastnosti pacienta, ako aj prítomnosť akýchkoľvek patologických stavov.

Odchýlky od normy

Ak krvný test pre krvné doštičky alebo plt preukázal nárast, potom je tento stav diagnostikovaný ako trombocytóza. Takýto stav môže byť nezávislou chorobou alebo môže byť výsledkom iných patologických procesov.

Ak chcete zvýšiť obsah týchto krvných zložiek, môžete:

 • genetické ochorenie krvi;
 • meningitída;
 • hepatitída;
 • emočné preťaženie;
 • zápalové procesy v tele;
 • nedostatok železa;
 • dlhodobé užívanie glukokortikosteroidov.

Takáto odchýlka sa pozoruje aj po odstránení sleziny.

U žien počas tehotenstva môže tiež zvýšiť plt. K tomu dochádza, ak sa tehotná žena obáva vážnej toxémie.

Takéto porušenia predstavujú vážne nebezpečenstvo pre ľudské zdravie: krv sa zahustí, tvoria sa krvné zrazeniny, ktoré narušujú proces krvného obehu. To vedie k rozvoju infarktu, mŕtvice, koronárnej choroby a ďalších komplikácií.

Iba antikoagulanciá môžu odstrániť tento problém. Tieto lieky zriedia krv.

Plt drop sa nazýva trombocytopénia. Tento problém je veľmi nebezpečný, pretože krv sa stáva tenšou a riziko krvácania sa zvyšuje, a to ako na vonkajšej, tak na vnútornej úrovni.

Znížený počet krvných doštičiek sa môže pozorovať pri nasledujúcich ochoreniach:

 • s vírusom ľudskej imunitnej nedostatočnosti;
 • s hepatitídou;
 • v prípade rakoviny krvi;
 • pre poruchy kostnej drene.

A takýto problém sa vyvíja aj v dôsledku priebehu chemoterapie, kvôli zneužívaniu alkoholických nápojov, omamných látok.

Pokles plt sa môže vyskytnúť aj za podmienok, ktoré vedú k zničeniu týchto buniek. To sa môže vyskytnúť pri autoimunitných ochoreniach po operácii myokardu počas tehotenstva v dôsledku použitia určitých liekov.

Zvýšenie aj zníženie počtu krvných doštičiek naznačujú vážne problémy s telom. Preto je potrebné vykonať ďalší výskum.

Ako normalizovať ukazovatele

Ak plt test ukázal odchýlku od normy, potom je potrebné zistiť príčinu tohto stavu. Môžu predpisovať kompletné krvné doštičky.

So zníženým výsledkom je predpísaná vhodná liečba.

V prípade poklesu ukazovateľov na kritickú úroveň je osoba hospitalizovaná a pod lekárskym dohľadom je určená, čo viedlo k zničeniu krvných doštičiek.

Hlavné možnosti odstránenia elevácie krvných doštičiek sú:

 • antikoagulanciá. Pomáhajú znižovať zrážanlivosť krvi;
 • imunomodulačné činidlá. Zabraňujú agregácii krvných doštičiek;
 • v niektorých prípadoch môžu predpisovať protizápalové lieky.

Aby bolo možné získať presné výsledky, je potrebné správne odovzdať postup zberu materiálu. Ako urobiť test môžete povedať špecialistovi.

Obvykle je potrebné dodržiavať tieto odporúčania:

 1. Nežte potravu počas osem hodín pred procedúrou.
 2. Zastavte konzumáciu alkoholu a cigariet niekoľko dní pred testom.
 3. Pri používaní liekov, ktoré môžu ovplyvniť zrážanlivosť krvi, musí byť ich použitie ukončené.
 4. Odporúča sa vyhnúť sa akémukoľvek fyzickému a emocionálnemu stresu.
 5. Pol hodiny pred uvedením biomateriálu potrebného na uvoľnenie a uklidnenie.

Osoba, ktorá vykonala analýzu, môže získať výsledky v ten istý deň.

Tento test môžete absolvovať na akejkoľvek klinike v Moskve av iných mestách. Môžete tiež kontaktovať súkromné ​​zdravotnícke zariadenie alebo nezávislé laboratórium.

Odporúča sa podstúpiť tento postup, a to nielen v prípade akýchkoľvek príznakov, ale aj prevencie. To umožní čas na určenie ochorenia, pretože niektoré patologické stavy môžu byť asymptomatické.

Ako darovať krv na krvné doštičky?

Ako užívať krv na krvné doštičky

Stanovenie počtu krvných doštičiek je zahrnuté v štandardnom krvnom teste a je potrebné posúdiť účinnosť koagulačného systému.

Táto štúdia sa nevyhnutne vykonáva u pacientov, ktorí sa obrátili na lekára s krvácaním.

Aby ste to vedeli, musíte vedieť, ako darovať krv za krvné doštičky, čo to je a aké sú výsledky analýzy vo všeobecnosti.

Čo sú krvné doštičky?

Krvné doštičky sú krvné bunky, ktoré sú zodpovedné za ich zrážanie. V skutočnosti to nie sú ani bunky, ale fragmenty veľkých megakaryocytov, ktoré sa nachádzajú v kostnej dreni.

Vo voľnom plávaní krvné doštičky nevykonávajú svoju hlavnú funkciu, ale sú kedykoľvek pripravené vstúpiť do procesu zrážania krvi.

Keď je stena cievy poškodená alebo zapálená, krvné doštičky sa aktivujú a posielajú priamo.

Sú pripevnené k vnútornému plášťu cievy a navzájom sa navzájom prilepia a vytvoria voľnú zrazeninu - biely trombus.

Potom sa na nej umiestnia iné krvné bunky, rovnako ako fibrín, špeciálny plazmatický proteín. V dôsledku toho sa trombus stáva silným a spoľahlivo pokrýva poruchu cievnej steny.

Ako sa pripraviť na dodanie krvných doštičiek?

Zvyčajne sa krvný test krvných doštičiek vykonáva v klinike alebo súkromnom laboratóriu.

Aby ste sa na to pripravili a získali spoľahlivé výsledky, musíte postupovať podľa dvoch jednoduchých odporúčaní:

 1. V predvečer dňa analýzy nemôže jesť veľmi mastné potraviny a piť alkohol.
 2. Analýza sa uvádza na prázdny žalúdok. Ráno môžete piť len pohár vody.

Je mimoriadne dôležité, aby ste nekonzumovali nič z rána v deň testu, inak potravina stimuluje gastrointestinálny trakt, krv bude prúdiť do brušných orgánov a výsledky štúdie budú nespoľahlivé.

Ako užívať krv na krvné doštičky?

Predtým pre analýzu bol prst prepichnutý špeciálnou ihlou lancety a krv sa odobrala dlhou pipetou. Je to veľmi bolestivý postup, čo je dôvod, prečo mnohí pacienti odložili návštevu liečebne dlho.

Často, dokonca aj po hlbokom prepichnutí, krv nepretekala a zdravotná sestra tlačila prst s celou jej silou, čo spôsobilo ďalšiu bolesť.

Dnes je krv na analýzu prevažne prevzatá z žily umiestnenej v kubitálnej fúzii.

Tento postup je prakticky bezbolestný: až v momente vloženia ihly môže pacient pociťovať miernu injekciu.

Niekedy kvôli špecifickým vlastnostiam štruktúry žíl môže ihlica vstúpiť do nej nesprávne, ale jediné, čo ohrozuje pacienta v tomto prípade, nie je veľmi krásna modrina, ktorá po niekoľkých dňoch zmizne sama o sebe.

Aby sa vyriešil rýchlejšie, môžete niekoľkokrát denne rozmazať pokožku tejto oblasti s heparínovou masťou.

Niektorí pacienti, väčšinou štíhle dievčatá, môžu mať po analýze krvi závraty a slabosť, niekedy aj mdloby. Preto po darovaní krvi by ste mali sedieť aspoň 10-15 minút.

Odporúča sa jesť niečo sladké, napríklad čokoládový bar, ktorý by ste s vami mali mať vopred.

Ako pochopiť výsledky analýzy?

U dospelých je normálny obsah krvných doštičiek v krvi 180-320 tisíc v 1 mikrolitre. Počas menštruácie môže spodná hranica normálu klesnúť na 80 tisíc / μl a počas tehotenstva na 100 tisíc / μl.

Normálne hladiny trombocytov naznačujú, že počiatočné štádiá krvného zrážania fungujú normálne.

Zníženie hladín krvných doštičiek sa pozorovalo pri nasledujúcich chorobách a ochoreniach:

 1. Idiopatická trombocytopenická purpura (Verlgovova choroba). Rozvíja sa častejšie v detstve a dospievaní. Je charakterizovaný výskytom modrín na tele a miernym krvácaním slizníc. Trombocytopenická purpura sa môže vyvinúť aj u dospelých. Prečítajte si tiež o tom, čo je trombocytopenická purpura.
 2. Lieky, ktoré sprevádzajú pokles hladín krvných doštičiek vrátane chemoterapie. Zvýšte počet krvných doštičiek po chemoterapii
 3. Onkologické ochorenia.
 4. Hemoblastóza alebo malígne nádory krvného systému, vrátane leukémie (nádorové bunky "upchávajú" kostnú dreň a megakaryocyty, prekurzory krvných doštičiek, jednoducho nemajú miesto).
 5. Závažná anémia.
 6. Choroby pečene (pečeň vylučuje trombopoetín - látka, ktorá stimuluje tvorbu krvných doštičiek).
 7. Chronické srdcové zlyhanie.
 8. Syndróm hypersplenizmu je prejavom patologicky zvýšenej funkcie sleziny.

Zvýšenie hladín krvných doštičiek sa pozorovalo v nasledujúcich ochoreniach a ochoreniach:

 1. Intenzívna fyzická námaha (v dôsledku prerozdelenia krvi a jej uvoľnenia z depa).
 2. Vážna strata krvi, najmä niekoľko dní po ňom.
 3. Trombóza a tromboembolizmus.
 4. Hemoblastóza, pri ktorej dochádza k zvýšenej reprodukcii nádorových megakaryocytov.
 5. Zápalové procesy vrátane systémových ochorení spojivového tkaniva.

Dôležité: Interpretácia výsledkov analýzy krvných doštičiek vykonáva ošetrujúci lekár na základe komplexnej štúdie ďalších krvných parametrov, koagulogramu a biochemickej analýzy.

Počítanie krvných doštičiek je možné pomocou niekoľkých metód, z ktorých jeden je počet krvných doštičiek podľa Fonia.

Požiadavky na darcovstvo krvných doštičiek

Ako darovať krv na krvné doštičky

Ktokoľvek starší ako 18 rokov sa môže stať darcom krvi (účinok na dodávanie krvných doštičiek). Musí však spĺňať tieto požiadavky:

 • Darca by nemal trpieť chronickými ochoreniami.
 • Mala by mať normálne parametre koagulácie krvi.
 • V čase darovania darcov krvi by nemali byť chorí z infekčných a zápalových ochorení.
 • Testy na vírusovú hepatitídu a infekciu HIV by mali byť negatívne.

Trombocytárna hmotnosť je vyrobená z darovanej krvi, ktorá sa často stáva poslednou nádejou pre pacientov, ktorí trpia masívnym a život ohrozujúcim krvácaním.

Počet krvných doštičiek: čo je to, prepis, výsledky, hodnota, recenzie

Aká je táto analýza?

Krvný test na krvné doštičky alebo koagulogram je analýza zrážania krvi (hemostáza) vykonávaná počas tehotenstva, kŕčových žíl, pred chirurgickým zákrokom a po operácii, pri ochoreniach pečene a autoimunitných ochoreniach.

Indikácie pre analýzu

Krvný test na krvné doštičky odhaľuje poruchu krvácania, t.j. pokles alebo zvýšenie. Zvýšené zrážanie krvi môže viesť k ochoreniam, ako je infarkt, mŕtvica alebo trombóza.

Zvýšené zrážanie krvi je normou počas tehotenstva. Odporúča sa vykonať krvný test krvných doštičiek pri plánovaní rodiny, pretože predispozícia ženy k zvýšenému zrážaniu krvi môže mať vplyv na zdravie nenarodeného dieťaťa. Keď sa tvorí krvná zrazenina v cievach placenty, môže dôjsť k potratu alebo predčasnému pôrodu, dieťa sa môže narodiť so závažnými poruchami mozgu.

Analýza výsledkov / rýchlosti / dekódovania

KRÁĽOVÝ KOAGULOGRAM - TABUĽKA UKAZOVATEĽOV NORMU PRE DOSPELÝCH A DETÍ

Hlavné ukazovatele koagulogramu sú tabuľkou štandardov:

U detí sú údaje trochu iné. Najmä u novorodencov je rýchlosť fibrinogénu 1,25-3,00 g / l.

Pred každým chirurgickým zákrokom sa vyšetrí koagulogram dieťaťa, ak je podozrenie na hemofíliu alebo inú hematopoetickú anomáliu s častým krvácaním z nosa.

ČO SIGNIFIKÁCIA MÁ INDIKÁTORY KAAGULOGRAMU V PRÍPADE PRÍBEHU - NORMY A PRÍČINY DEFINÍCIE NORMOV

Ženy dostávajú počas trvania trikrát koagulogram krvi počas každého trimestra. Pod vplyvom hormonálnej úpravy celého tela počas tehotenstva sa mení ženský hemostázový systém. Tieto zmeny však nie sú patologické, ale normálne, fyziologické. V ženskom tele tvorí tretí, uteroplacentárny kruh krvného obehu. Množstvo krvi pohybujúce sa vnútri budúcej matky sa zvyšuje.

Za normálnych okolností sa počas prvého trimestra gravidity môže výrazne zvýšiť čas zrážania žien. Keď sa približujeme k pôrodu, tento ukazovateľ je naopak výrazne znížený. Je to spôsobené tým, že sa telo začne chrániť pred nadchádzajúcou stratou krvi počas pôrodu.

Takáto štúdia ako koagulogram počas gravidity je potrebná na včasné zistenie hrozby predčasného pôrodu alebo potratu v dôsledku tvorby trombu. Porušenie ženskej hemostázy môže nepriaznivo ovplyvniť mozgovú aktivitu vyvíjajúceho sa plodu.

Okrem toho, ak majú údaje o zrážaní krvi ženy v práci, môžu doktori zabrániť nadmernej strate krvi a pomôcť pri náhlej abnormálnej krvácaní.

Pri prijímaní indikátorov výskumu s nebezpečnými odchýlkami od normy lekári predpisujú ďalší krvný test koagulogramu tehotnej ženy. Takáto potreba vzniká najčastejšie v prítomnosti vaskulárnych ochorení v budúcej matke, v kŕčových žilách, pri ochoreniach pečene alebo imunitnom systéme, ak má tehotná žena negatívny Rh faktor alebo má predispozíciu na zvýšenie zrážanlivosti krvi.

Tu sú niektoré bežné indikátory tehotného koagulogramu:

Hlavné indikátory koagulogramu

Hlavným indikátorom je čas zrážania, medzera, cez ktorú tvorí tesná zrazenina, ktorá zastavuje krvácanie. Pre vzorku kapilár by mala byť táto doba od 30 sekúnd do 3 minút, pre venóznu krv, a to až do 10 minút.

Protrombínový index

Protrombínový index alebo koagulogram PTI je porovnávacia štúdia, ktorá umožňuje určiť odchýlku v čase zrážanlivosti vzorky pacienta z indexov zdravého človeka. Za normálnych okolností by chyba nemala byť väčšia ako 7%. Ak sú dávky vyššie, môžu sa vyskytnúť problémy s pečeňou. Avšak v niektorých prípadoch, napríklad počas tehotenstva, indikátor môže vzrastať z fyziologických dôvodov, nemusí to byť ukazovateľ konkrétnej choroby. To však neznamená, že analýza by sa mala upustiť, práve pravidlá pre tehotné ženy sú trochu iné. Coagulogram INR sa vykonáva aj u pacientov, ktorí dlhodobo užívajú hormonálne lieky alebo antikoncepčné prostriedky.

Úroveň koncentrácie fibrinogénu

Na vylúčenie ochorenia štítnej žľazy, akútnej infekcie alebo na zistenie malígnych novotvarov sa tiež vykonáva koagulogram, fibrinogén vo vzorke by normálne mal mať koncentráciu od 5,9 do 11,7 μmol / l. Ak sú indikátory oveľa vyššie alebo nižšie, ihneď ich odošlete odborníkovi, aby ste objasnili diagnózu.

Okrem Toho Čítal O Plavidlách

Prečo hustá krv?

Krv je dôležitou biologickou zložkou ľudského tela a zabezpečuje jeho normálne fungovanie. Mnoho faktorov ovplyvňuje plynulosť a viskozitu krvi. Hrubá krv môže byť u žien i mužov. Táto patológia môže viesť k niektorým chorobám a zhoršovať kvalitu ľudského života, pretože rýchlosť pohybu a hustota tejto kvapalnej tkanivá sú zodpovedné za plné fungovanie takmer všetkých orgánov.

SHEIA.RU

Pulzujúca Viedeň na krku Čo impulzuje žilu na krku a čo robiťOpuch žíl, sprevádzaný výraznou pulzáciou z boku a náhle sa objavujúci v submandibulárnej oblasti, je príznakom, ktorý vyžaduje veľkú pozornosť a niekedy aj pomoc kvalifikovaného lekára.

Revízia aterosklerózy obliterans v nohách: príčiny, štádia, liečba

Z tohto článku sa dozviete: čo je obťažujúca ateroskleróza ciev dolných končatín, aké sú jej štádiá. Aké sú dôsledky tejto choroby, metódy diagnostiky a liečby.

Prečo aterosklerotická kardiálna skleróza spôsobuje smrť

V posledných rokoch sa pozoroval proces "omladenia" určitých typov srdcových ochorení.Výrazným príkladom je aterosklerotická vaskulárna lézia srdca, čo vedie k vzniku sklerotických zmien.

Srdcová arytmia - čo je to a ako sa liečiť?

Arytmie srdca - porušenie frekvencie, rytmu a sekvencie kontrakcií srdca. Môžu sa vyskytnúť pri štrukturálnych zmenách v systéme vodivosti pri ochoreniach srdca a (alebo) pod vplyvom vegetatívnych, endokrinných, elektrolytických a iných metabolických porúch, s intoxikáciou a niektorými liečivými účinkami.

Čo je nižší infarkt myokardu

Infarkt je akútny stav, často komplikácia koronárnej choroby srdca. Je charakterizovaný nekonštantným prietokom krvi do srdca. A ak do 20 minút krv nedosiahne časť srdca, potom jej bunky zomrú.