Z tohto článku sa dozviete: čo je angiografia koronárnych artérií podľa toho, aké indikácie sa toto vyšetrenie vykonáva. Príprava koronárnej angiografie, jej realizácia a perióda obnovy.

Koronárna angiografia (skrátená KG, iný názov je angiografia koronárnej artérie) je minimálne invazívna metóda vyšetrenia koronárnych (koronárnych) artérií (ciev zásobujúcich srdcový sval), čo im umožňuje zúženie alebo úplné zablokovanie.

CG je "zlatým štandardom" vyšetrenia srdcových ciev, ktorý prekonáva všetky presné diagnostické metódy. Pre jeho implementáciu lekári prepichujú femorálnu alebo radiálnu artériu, ktorou vedie dlhý katéter do koronárnych artérií. Kontrast sa následne vstrekuje cez tento katéter, aby sa umožnila vizualizácia artérií pomocou röntgenových lúčov. Kontrast vám umožňuje identifikovať miesta ich čiastočného alebo úplného prekrývania.

KG sa často používa v kardiológii a chirurgii srdca na identifikáciu aterosklerotických lézií koronárnych artérií a diagnostikuje rôzne formy koronárnych ochorení srdca, vrátane infarktu myokardu (MI) a angíny pectoris.

Intervenčné kardiológovia alebo kardiochirurgia vykonávajú túto skúšku.

Indikácie pre CG

Koronárna angiografia poskytuje lekárom dôležité informácie o stave ciev zásobujúcich srdce. To môže pomôcť diagnostikovať rôzne ochorenia srdca, plánovať ďalšie liečenie a vykonávať určité postupy.

Výsledkom CG je obrazový obraz (angiografia), ktorý ukazuje miesta zúžení alebo prekrývajúce sa koronárnych artérií.

Kliknite na fotografiu na zväčšenie

Táto vyšetrovacia metóda sa môže použiť na diagnostiku mnohých ochorení srdca, vrátane:

 • Ischemická choroba srdca (CHD) je ochorenie, pri ktorom aterosklerotické plaky v koronárnych artériách narušujú prívod krvi do myokardu. Choroba koronárnych artérií môže viesť k infarktu myokardu a angíne.
 • Infarkt myokardu je nebezpečné ochorenie spôsobené náhlym prerušením dodávania krvi do časti myokardu v dôsledku úplného prekrytia lúmenu koronárnej artérie.
 • Angina pectoris je ochorenie, ktoré sa prejavuje lisovaním alebo tupou bolesťou srdca spôsobenou obmedzením prívodu krvi do srdcového svalu.

Aj CG sa niekedy vykonáva podľa nasledujúcich údajov:

 • Prítomnosť vrodených alebo získaných srdcových ochorení pred operáciou.
 • Patologické výsledky neinvazívnych testov na hodnotenie tolerancie na záťaž (záťažové testy).
 • Srdcové zlyhanie.

Po obdržaní údajov o CG doktor dokáže presne stanoviť diagnózu, identifikovať príčinu príznakov ochorenia a ponúknuť pacientovi riešenie problému.

kontraindikácie

Koronarografia srdcových ciev v núdzových podmienkach nemá absolútne kontraindikácie.

Relatívne kontraindikácie pre CG:

 1. Akútne zlyhanie obličiek.
 2. Chronické zlyhanie obličiek pri diabete mellitus.
 3. Pokračujúce krvácanie v zažívacom trakte.
 4. Nevysvetlená horúčka, ktorá môže byť spojená s infekciou.
 5. Neošetrená infekcia.
 6. Mŕtvica v akútnom období.
 7. Závažná anémia.
 8. Arteriálna hypertenzia vysokého stupňa, nepodliehajúca lekárskej liečbe.
 9. Porušenie rovnováhy vody a elektrolytov.
 10. Nedostatok spolupráce s pacientom v dôsledku duševnej alebo systémovej patológie.
 11. Prítomnosť komorbidnej choroby, ktorá dramaticky skracuje predpokladanú dĺžku života alebo zvyšuje riziko lekárskych zásahov.
 12. Odmietnutie pacienta pokračovať v liečbe, ktoré môže zahŕňať stenting, posun alebo výmenu chlopne.
 13. Predávkovanie srdcových glykozidov.
 14. Prítomnosť závažných alergií na kontrast.
 15. Ťažké lézie periférnych artérií, ktoré obmedzujú cievny prístup.
 16. Dekompenzované zlyhanie srdca alebo akútny pľúcny edém.
 17. Zhoršenie zrážania krvi.
 18. Infekčná lézia aortálnej chlopne (endokarditída).

Koronárna angiografia

Angiografia koronárnych artérií sa vykonáva v stacionárnych podmienkach v röntgenovej operačnej miestnosti. Na jej implementáciu sa podieľa kardiologický chirurg alebo intervenčný kardiológ, anesteziológ, operatívna zdravotná sestra a anestéziológ. Toto vyšetrenie sa môže vykonať podľa plánovaných indikácií, keď lekári dokážu podrobne vysvetliť, čo je koronárna angiografia, a naliehavo, keď nie je čas na vysvetlenie.

Kliknite na fotografiu na zväčšenie

Príprava na postup

V naliehavých prípadoch je príprava na postup minimálna, zahŕňa záznam z elektrokardiogramu, odber krvi (nie sú očakávané žiadne výsledky, pretože je potrebná okamžitá operácia) a skrátené vyšetrenie lekárom.

Pred CG musí pacient povedať svojmu lekárovi:

 • prítomnosť akýchkoľvek alergických reakcií;
 • užívať akékoľvek lieky.

Pred plánovanou CG sa príprava na vyšetrenie vykoná dôkladnejšie, zahŕňa úplné vyšetrenie lekárom, ktorý predpisuje nevyhnutné minimum laboratórneho alebo inštrumentálneho vyšetrenia na základe stavu pacienta a existujúcich súvisiacich ochorení.

Všeobecné odporúčania na prípravu cievnej angiografie:

 • Vezmite so sebou všetky lieky, ktoré užívate v nemocnici. Opýtajte sa svojho lekára, ktoré lieky majú pokračovať, a ktoré z nich je potrebné zrušiť pred koronárnou angiografiou.
 • Ak máte cukrovku, opýtajte sa svojho lekára, ak potrebujete podať injekciu inzulínu alebo užívať perorálne lieky pred CG.
 • Po polnoci nejde jesť ani piť pred prieskumom.
 • Ráno pred vyšetrením urobte hygienickú sprchu.

anestézie

CG sa zvyčajne uskutočňuje pri lokálnej anestézii, takže pacient je počas realizácie vedomý, ale miesto zavedenia katétra je anestetizované.

Docela často sú pacienti sedatívní, čo spôsobuje ospalosť a uvoľnenie. Pacienti však stále zostávajú vedomí a môžu sa riadiť pokynmi lekárov, ktorí niekedy počas vyšetrenia vyžadujú, aby sa zhlboka nadýchli a zadržali dych.

Niekedy u malých detí sa na výkon CG používa celková anestézia, pretože počas procedúry musí ležať nehybne.

monitorovanie

Počas postupu je pacient sledovaný, jeho srdce je aktívne. Anestéziológ je zvyčajne zodpovedný za túto časť vyšetrenia. Elektródy sú pripojené k pacientovi, čo mu umožňuje sledovať jeho elektrokardiogram v reálnom čase, ako aj snímače, ktoré merajú krvný tlak a nasýtenie krvi kyslíkom.

Priebeh prieskumu

Samotná koronárna angiografia trvá približne 30-60 minút. Nižšie je postupný postup tohto postupu:

 1. Po vstupe do röntgenovej operačnej miestnosti budete vyzvaní, aby ste si ľahli na špeciálnom stole. Ak je katéter vložený cez femorálnu artériu do slabín, táto oblasť je oholená a ošetrená antiseptikom.
 2. Do predlaktia sa umiestni intravenózny katéter, na tele sa prilepia elektrokardiogramové elektródy a na rameno sa umiestni manžeta s krvným tlakom.
 3. Ste pokrytý sterilnou bielizňou, po ktorej sa miesto vpichu tepny anestetizuje injekciou lokálneho anestetika.
 4. V stehne alebo predlakku sa femorálna alebo radiálna tepna prepichne ihlou. Tenký vodič sa zavádza cez ihlu (vyzerá to ako dlhý drôt), pozdĺž ktorého vstupuje do lúmenu nádoby špeciálny zavádzateľ.
 5. Diagnostický katéter je umiestnený cez tento zavádzač, ktorý prechádza cez cievy do koronárnych artérií.
 6. Potom, čo hrot katétra vstúpi do úst požadovanej koronárnej artérie, lekár injekčne injekčne podáva malé množstvo kontrastu a súčasne vykoná fluoroskopiu (nepretržité röntgenové vyšetrenie, ktoré umožňuje získať obrazový obraz s roztiahnutím kontrastu cez cievy).
 7. Zavedenie kontrastu sa môže opakovať niekoľkokrát, lebo niekedy sa lekári musia pozrieť na cievy srdca z rôznych uhlov.
 8. Potom sa špička katétra vloží do inej koronárnej artérie a skúšobný postup sa zopakuje.
 9. Po vizualizácii obidvoch koronárnych artérií v rôznych uhloch je vyšetrenie ukončené, diagnostický katéter a zavádzacie zariadenie sú odstránené z tela.
 10. Ak sa cievny prístup uskutočnil cez femorálnu artériu, lekár po odstránení zavádzacieho zariadenia silne stlačil miesto zavlečenia asi 10 minút, aby zastavil krvácanie. Ako alternatívu k tomuto tlaku je možné použiť špeciálne zariadenia na utesnenie alebo stehovanie otvoru v stene tepny.
 11. Ak sa zavádzač zaviedol do radiálnej tepny, aplikuje sa tesné obväzu alebo špeciálna opuchová manžeta, ktorá sa môže odstrániť za 2-3 hodiny.

Táto sekvencia účinkov sa môže líšiť v závislosti od klinických podmienok. Napríklad môže byť doplnená angioplastikou a stentovaním, pri ktorých sa rozpoznané oblasti konstrikcie alebo blokovania koronárnych artérií rozširujú nafúknutím balónika alebo stentu. Niekedy na konci koronárnej angiografie nie je zavádzajúci z tepny odstránený, pretože plánuje vykonať angioplastiku alebo stentovanie druhý deň.

Obnova po CG

Po vyšetrení sa pacient premiestni na pooperačné oddelenie, kde sa vykonáva lekársky dohľad nad jeho stavom. Ak bola procedúra vykonaná cez radiálnu tepnu, ihneď po prechode z operačnej miestnosti sa môže osoba posadiť a má povolené chodiť po niekoľkých hodinách. Ak bola CG vykonaná cez femorálnu artériu, pacient musí ležať na chrbte bez toho, aby ohýbal zodpovedajúcu nohu, na čas určený lekárom. Súčasne sa odporúča piť veľa vody, aby sa kontrast vstreknutý do tela eliminoval obličkami. Ak nie je nauzea, môžete jesť niečo čitateľné.

Väčšina pacientov po plánovanom CG ísť domov druhý deň. Počas týždňa môžu byť narušené všeobecnou únavou, bolesťou v mieste punkcie cievy a prítomnosťou hematómu v tej istej oblasti.

Príklady odporúčaní po prepustení z nemocnice:

 • Počas 1 až 2 týždňov sa nenechajte kúpať, nepoužívajte saunu, kúpeľ alebo bazén. V tejto chvíli môžete sprchovať.
 • Ak je v mieste vpichu nádoby náplasť, môže sa odstrániť ďalší deň po vyšetrení.
 • Neodpravujte auto na 1 týždeň.
 • Nevysávajte závažie, nevykonávajte 1-2 týždne.

Okrem týchto odporúčaní môže lekár predpísať určité lieky. Tieto pokyny musí pacient starostlivo sledovať.

Možné komplikácie

Koronárna angiografia sa považuje za bezpečný postup. Ale ako každá lekárska metóda, jej implementácia môže byť sprevádzaná určitými komplikáciami.

Riziko vážnych komplikácií sa odhaduje na 1 prípad na 1000 procedúr koronárnej angiografie.

Kto je znázornený koronárna angiografia a jej diagnostické schopnosti

Koronárna angiografia je invazívna výskumná metóda, ktorá pomáha identifikovať stupeň priechodnosti srdcových ciev. To sa robí pomocou priamej injekcie do kanálu kontrastného činidla, čo vám umožní získať veľmi objektívny obraz o prívode krvi do srdcového svalu.

Napriek tomu, že táto technika nie je nová, začala sa vykonávať v 60. rokoch minulého storočia, zachováva si vysokú diagnostickú hodnotu.

Kto potrebuje takýto výskum a kontraindikácie

Štúdium srdcových ciev je zvyčajne určené v nasledujúcich prípadoch:

 • IHD (angína, srdcový záchvat) v neprítomnosti účinnosti liečebnej terapie;
 • bolesti na hrudníku;
 • zlyhanie srdca;
 • pľúcny edém ischemického pôvodu;
 • ventrikulárne arytmie a iné život ohrozujúce arytmie;
 • príprava na operáciu srdcového svalu (angioplastika, posunovanie a stentovanie);
 • posúdenie stavu ciev po operácii.

Indikácie koronárnej angiografie sú určené závažnosťou pacienta, avšak v niektorých prípadoch existujú aj kontraindikácie tohto typu štúdie:

 • individuálna neznášanlivosť na kontrast;
 • poškodenie obličiek a pečene, ak existuje možnosť normalizovať prácu orgánov lekárskymi metódami, potom sa môže uskutočniť výskum;
 • anémia a ďalšie poruchy v systéme zrážania krvi;
 • ťažký diabetes mellitus;
 • infekčné ochorenie v akútnom štádiu;
 • peptický vredový ochorenie s jeho exacerbáciou;
 • septická endokarditída;
 • drogovo necitlivej hypertenzie.

Obvykle sa koronárna angiografia uskutočňuje plánovaným spôsobom. Ale s prudkým zhoršením stavu pacienta po operácii na srdcových cievach je naplánované núdzové vyšetrenie.

Odporúčame Vám, aby ste si prečítali:

Ako sa pripraviť?

Ako koronárna angiografia? Najprv musíte prejsť trochu tréningom. Pacient musí zložiť krvný test so založením jeho skupiny. Prítomnosť infekcie HIV a vírusovej hepatitídy B a C určuje laboratórium.

Pre prevenciu ochorení a liečbu prejavov kŕčových žíl na nohách naši čitatelia odporúčajú Anti-varikózny gél "VariStop", naplnený rastlinnými výťažkami a olejmi, jemne a účinne odstraňuje prejavy ochorenia, zmierňuje príznaky, tóny a posilňuje krvné cievy.
Stanoviská lekári.

Mali by ste tiež urobiť kardiogram a echo cg. Kardiológ zhromažďuje históriu ochorenia, určuje prítomnosť komorbidít.

Ak je to potrebné, pacient podstúpi ďalšie výskumy, pitie alkoholu - trankvilizéry, antihistaminiká, analgetiká alebo hemostatické látky.

Koronárna angiografia sa vykonáva na prázdny žalúdok, takže pacient je vopred varovaný, že posledné jedlo by nemalo byť skôr ako 12 hodín pred vyšetrením.

Lekár by mal vedieť, ktoré lieky pacient užíva, av prípade potreby odporúča dočasné zastavenie užívania liekov niekoľko dní.

Technika

Postup sa vykonáva v polohe sklonu. V tomto prípade si pacient počas celej štúdie zachováva plné vedomie.

 1. Miestna anestézia sa používa na zmiernenie bolesti. Potom sa na koži v hornej časti stehna vytvorí rez, niekedy v oblasti predlaktia. Ak je pokožka v oblasti rezu pokrytá vlasmi, je toto miesto oholené.
 2. Katéter je vedený do krvného riečišťa cez rez a vedený pod kontrolou monitora k koronárnym artériám. Potom sa cez ňu zavedie špeciálna látka, aby sa získal kontrast.
 3. Po určitom čase, ktorý je potrebný na vyplnenie dutín nádob, sa odoberajú obrázky. Pre úplnosť sú vyrobené z rôznych uhlov.
 4. Monitorovanie stavu pacienta vykonáva anesteziológ a kardioreanimatológ. S rozvojom nepredvídaných akútnych stavov môžu poskytnúť pomoc v núdzi.

V niektorých prípadoch môže lekár v prípade prítomnosti stenózy koronárnej artérie kombinovať koronárnu angiografiu a dilatáciu balónika alebo stentovanie.

Obnova pacienta po ukončení postupu bez komplikácií je jeden alebo dva dni.

Ako nebezpečná je koronarografia?

Ako ukazuje zistenie, toto vyšetrenie pacienta uspokojivo toleruje, avšak v niektorých prípadoch možno pozorovať následky, ktoré vyžadujú pomoc špecialistu:

 1. Vývoj krvácania v mieste punkcie.
 2. Poruchy rytmu.
 3. Alergická reakcia na zavedenie kontrastu.
 4. Odstránenie vnútornej časti aorty.
 5. Akútny infarkt myokardu.

Ak bol pacient správne vyškolený a bol vyšetrený skúseným odborníkom, potom počas štúdie bude riziko komplikácií minimálne. To však prinúti lekára vopred varovať pred možnými dôsledkami, po ktorých musí pacient písomne ​​povoliť štúdium.

Existujú rôzne typy vaskulárnej diagnostiky srdcového svalu vrátane CT a koronárnej angiografie. Toto je najinovatívnejšia a neinvazívna metóda.

Poskytuje vysokú presnosť pri získaní výsledku vaskulárnej permeability, stupňa ich poškodenia aterosklerotickými plakmi.

MSCT-koronárna angiografia umožňuje posúdiť stav pacienta po stentovaní alebo chirurgickom aorto-koronárnom bypasse. Takmer žiadne kontraindikácie a môžu slúžiť ako dobrá alternatíva k invazívnej technike.

Počas štúdie sa intravenózne podáva pacientovi do 100 ml röntgenového kontrastného činidla. Postup je veľmi rýchly a trvá maximálne 10 minút.

Veľkou nevýhodou tejto štúdie je, že nie každá klinika si môže dovoliť nákup takéhoto drahého zariadenia.

Koronarografia srdcových ciev: podstata metódy, indikácie, kontraindikácie

Ischémia srdcového svalu je stav, ktorý je pre človeka veľmi nebezpečný. Včasná diagnostika ochorení, ktoré vedú k poruchám obehu, vám umožňuje vybrať si najúčinnejšiu taktickú liečbu a zlepšiť kvalitu života pacienta. Odborníci uznávajú koronárnu angiografiu srdcových ciev ako najinformatívnejšiu metódu výskumu - s pomocou nej sa lekár dozvie o umiestnení, rozsahu a povahe zúžení lúmenu tepny, ktorá nesie krv do myokardu. Dozviete sa, ako sa vykonáva koronárna angiografia, indikácie, kontraindikácie, príprava na štúdium, ako aj možné komplikácie z nášho článku.

Stručné historické pozadie

Takmer pred sto rokmi, v roku 1929, nemecký vedec W. Forrsmann po zdĺhavých pokusoch pod kontrolou fluoroskopie prešiel cez ľavú ulnárnu žilu do pravého atriového močového katétra 65 cm dlhého. Napriek tomu, že tento experiment bol v tom čase kritizovaný kolegami vedeckého pracovníka, dnes ho možno bezpečne považovať za zakladateľa koronárnej angiografie.

Po 11 rokoch - v roku 1940 - lekári z New Yorku A. Cournard a D. Richards poskytli verejnosti údaje o hemodynamických parametroch kardiálnej katetrizácie u pacientov s reumatickými chlopňovými defektami. Zároveň títo vedci vytvorili diagnostický program, ktorý umožňuje použitie metódy v klinickej praxi. V roku 1956 získali autori koronárnej angiografie Nobelovu cenu za fyziológiu a medicínu.

V približne rovnakom čase - v roku 1953 - Seldinger vyvinul metódu s nízkym dopadom na katetrizáciu srdca, čo uľahčilo diagnostiku a znížilo riziko jeho komplikácií.

V roku 1958 M. Sones vyvinul a vykonal selektívnu koronárnu angiografiu, ktorá je dnes variáciou metódy.

Podstata a typy koronárnej angiografie

Koronárna angiografia je teda metódou štúdia koronárnych (koronárnych) ciev srdca, v ktorých sú injikované kontrastným činidlom a vykonávajú sériu röntgenových lúčov v rôznych projekciách. Je to "zlatý štandard" pre diagnostiku stavu srdcových ciev.

V závislosti od dôkazov môže byť štúdia vykonaná v rôznych množstvách:

 • vo všeobecnosti koronárna angiografia sú všetky koronárne tepny diagnostikované;
 • počas koronárnej angiografie sa selektívny kontrast zavádza do iba niekoľkých ciev - tých, ktoré je potrebné preskúmať.

Dnes existuje metóda koronárnej angiografie, ktorá sa vykonáva pomocou multislice vypočítanej tomografie. Súčasne sa do tela pacienta vstrekuje kontrastné činidlo a potom sa umiestni do zariadenia MSCT. Výhody CT koronárnej angiografie sú:

 • nie je potrebná hospitalizácia pacienta;
 • krátka diagnostika;
 • vysoký informačný obsah.
 • spravidla vyššie náklady ako tradičná koronárna angiografia;
 • pomerne nízka dostupnosť pre určité segmenty obyvateľstva.

Existuje celá rada indikácií na vykonanie každej z metód, z ktorých každá má výhody aj nevýhody vo vzťahu k iným. Typ koronárnej angiografie požadovanej pacientom určuje lekár na základe klinickej situácie.

Aj počas tejto štúdie sa môžu v prípade potreby vykonať niektoré dodatočné manipulácie s cieľom objasniť stupeň a povahu lézie koronárnych artérií. Patria medzi ne:

 • ľavostranná ventrikulografia (pomocou nej doktor zhodnotí kontraktilitu ľavej komory, charakter pohybu jej steny, diagnostikuje nedostatočnosť mitrálnej chlopne, ak nejaká existuje);
 • aortografia (arteriografia aorty) - umožňuje zistiť nedostatočnosť aortálnej chlopne a posúdiť stav steny rôznych častí aorty, povahu jej poškodenia a veľké tepny, ktoré sa z nej rozširujú;
 • koronaroshuntografiya (vykonané po chirurgickom zákroku CABG na stanovenie priechodnosti posunov).

svedectvo

Koronárna angiografia je predpísaná osobám, ktoré trpia koronárnou chorobou srdca, ktoré majú vysoké riziko vzniku komplikácií tejto patológie alebo ak predchádzajúca liečba nepreukázala pozitívny výsledok.

Takže údaje pre túto štúdiu sú nasledovné:

 • prvú angínu pectoris;
 • nestabilná (progresívna) angína;
 • angína, ktorá nereaguje na tradičné lieky;
 • postinfrakčná stenokardia (ktorá sa objavila ihneď po infarkte myokardu);
 • v skutočnosti infarkt myokardu (je nevyhnutné urýchlene uskutočniť štúdiu - počas prvých 12 hodín od nástupu ochorenia);
 • príznaky nedostatočného dodávania krvi (ischémie) srdcového svalu, zistené na elektrokardiograme alebo vykonaním denného EKG monitorovania;
 • vzorky s fyzickou aktivitou (ergometria na bicykli, bežiaci pás, transesofageálna elektrostimulácia), v ktorej bola zistená ischémia myokardu;
 • ťažké poruchy srdcového rytmu;
 • potreba diferenciálnej diagnostiky so srdcovou chorobou inej (neischemickej) povahy;
 • niektoré zranenia na hrudníku;
 • hypertrofická kardiomyopatia;
 • infekčná endokarditída;
 • Kawasakiho choroba.

Koronárna angiografia sa okrem toho vykonáva pri príprave na transplantáciu srdca, srdca, pľúc, obličiek alebo pečene a niekedy na určenie stavu koronárneho lôžka u ľudí z povolania súvisiaceho s rizikom - pilotov, vodičov určitých druhov dopravy, kozmonautov a iných.

kontraindikácie

Koronárna angiografia sa môže vykonať u pacientov v akomkoľvek veku, ktorí sú v akomkoľvek - dokonca aj v ťažkom stave. Hodnota tejto metódy výskumu v mnohých klinických situáciách je taká veľká, že nemá absolútne kontraindikácie - pre ktoré je absolútne nemožné vykonať diagnostiku. Existujú relatívne kontraindikácie, ktoré zahŕňajú:

 • neznášanlivosť pacienta na konkrétny rádiopasný prípravok;
 • hypertenzia, v ktorej je veľmi ťažké (nekontrolované) zníženie tlaku liekom;
 • znížená koncentrácia draslíka v krvi (hypokaliémia);
 • ťažká, nekontrolovaná ventrikulárna arytmia;
 • poruchy koagulačného systému;
 • dekompenzované zlyhanie srdca;
 • akútna infekčná choroba;
 • ťažké zlyhanie obličiek;
 • Zdvih (zdvih);
 • ťažká anémia;
 • chronická infekčná choroba v akútnom štádiu;
 • aktívne krvácanie akejkoľvek povahy (gastrointestinálne, maternicové a iné).

Ak má pacient vyššie uvedené ochorenie, je koronárna angiografia odložená, až sa jeho stav stabilizuje. Ak je nutná núdzová štúdia, doktor ho môže vykonať aj napriek prítomnosti relatívnych kontraindikácií (samozrejme, riziko komplikácií v tejto situácii je výrazne zvýšené, ale niekedy je možné len zachrániť život pacienta).

Potrebujem prípravu na koronárnu angiografiu

Koronárna angiografia je vážna štúdia, ktorá si vyžaduje určitú prípravu.

Po prvé, pacient by mal byť čo najviac informovaný o podstate štúdie, o cieľoch lekára, jeho predpisovaní a možných komplikáciách. Okrem toho je pacient predbežne vyšetrený. Môže byť pridelený:

 • podrobný krvný obraz;
 • krvný test pre skupinu a faktor Rh;
 • biochemický krvný test (pečeň, obličky, elektrolyty);
 • krvný test na zrážanie (koagulogram);
 • krvný test na infekcie (hepatitída B, C, HIV, syfilis atď.);
 • elektrokardiogram;
 • Ultrazvuk srdca (echokardiografia);
 • testovanie stresových EKG;
 • denné sledovanie EKG;
 • konzultácie so špecializovanými odborníkmi a vyšetrenia, ktoré odporúčajú (v prípade pacienta so sprievodnou patológiou).

Je dôležité, aby pacient varoval lekára pred alergickými reakciami, ktoré sa ho niekedy vyskytli (najmä alergie na lieky), hovorili o všetkých chronických ochoreniach a uviedli, ktoré lieky neustále užíva. Ak tieto lieky môžu ovplyvniť informačný obsah koronárnej angiografie, lekár môže pri hodnotení výsledkov štúdie odporučiť ich zrušenie alebo zohľadniť fakt ich prijatia.

Koronárna angiografia sa vykonáva v závislosti od klinickej situácie:

 • podľa plánu alebo núdzového stavu;
 • ambulantnej alebo v oddelení srdcovej chirurgie.

Výskum vykonaný na prázdny žalúdok - posledné jedlo by malo byť najneskôr 8 hodín pred tým.

Pacient vedie toaletu miesta, kde bude nádoba prepichnutá a odstraňuje vlasy z tejto oblasti tela. Pred začatím koronárnej angiografie potrebuje aj lieky, ak ich predpísal lekár.

Metodológia výskumu

Koronárna angiografia je invazívnou štúdiou. Počas celého obdobia správania pacienta dohliada na stav pacienta anesteziológ a kardioreanimatológ.

 • Po prvé, srdcový chirurg vykonáva lokálnu anestéziu miesta vpichu - injektuje lidokain, ultracain alebo iné lokálne anestetikum vo vrstvách. V procese výskumu je pacient vedomý.
 • Ďalej lekár vykoná punkciu artérie - ramena, axilárneho, radiálneho alebo femorálneho (podľa uváženia lekára a podľa dostupného zariadenia), nainštaluje zavedenie, vloží katéter do lumen ihly a potom odstráni ihlu na prepichnutie.
 • Aby sa zabránilo koagulácii krvi, systém sa premyje zmesou heparínu a fyziologického roztoku.
 • Pod kontrolou ultrazvukového prístroja alebo fluoroskopie sa katéter pohybuje pozdĺž tepny v smere srdca až po vzostupnú aortu.
 • Keď sa katéter dostane do aorty pod kontrolou krvného tlaku, premiestni sa do spoločného trupu alebo do ktorejkoľvek z nich (vľavo, vpravo alebo vetvy) koronárnych artérií.
 • Do katétra sa vstrekuje kontrastné činidlo, ktoré sa šíri cez krvný obeh krvným riečnym krúžkom a naplní sa koronárnymi artériami.
 • Séria röntgenových snímok v rôznych projekciách sa vykonáva, výsledky sú digitalizované, zaznamenané v počítači, následne vydané pacientovi na elektronických médiách spolu so záverom a môžu byť tiež vytlačené.

V procese diagnostiky zariadenia registrujú EKG, tlak v aortálnej a srdcovej komore.

Pacient počas koronárnej angiografie pocíti ľahkú bolesť pri punkcii tepny a počas lokálnej anestézie, cíti teplo zo zavedenia kontrastnej drogy, niekedy - bolesti, charakteristickej pre záchvat angíny.

Na konci štúdie lekár odstráni katéter z krvného obehu pacienta a aplikuje špeciálny sterilný tlakový obväz na miesto prepichnutia, aby zastavil krvácanie. Po 30 minútach nahraďte obvyklý obväz, ktorý sa odstráni po 24 hodinách.

Ak sa počas koronárnej angiografie zaznamenajú zmeny, ktoré sú eliminované chirurgickými intervenciami - stenting, CABG, balóniková angioplastika, môžu sa vykonať ihneď po dokončení diagnózy.

Pobyt pacienta pod dohľadom zdravotníckeho personálu závisí od prístupu, cez ktorý bol vložený katéter, ako aj od jeho všeobecného stavu:

 • Ak bola koronárna angiografia vykonaná cez radiálnu artériu, pacient môže odísť do oddelenia v priebehu niekoľkých hodín za predpokladu, že si udržia jemný režim pre pažu, ktorej tepna bola prepichnutá.
 • Zvyšné prístupy vyžadujú, aby pacient zostal v nemocnici jeden deň po štúdiu.

Ak chcete urýchliť odstránenie kontrastnej látky a uľahčiť prácu obličiek, pacient by mal piť viac tekutín av prípade príznakov komplikácií koronárnej angiografie (pozri nižšie) ihneď vyhľadajte lekára.

Čo ukazuje štúdia

Pri naplnení lumenu koronárnych artérií poskytuje kontrastná látka lekárovi príležitosť posúdiť stav celého tepnového systému srdca a primeranosť prívodu krvi do myokardu týmito cievami. Preto sa zistí patologické zmeny v artériách, oblastiach a stupni ich zúženosti, reakcia na kontrakciu srdcového svalu.

Typ a stupeň zúženia (stenóza) je hlavným parametrom, ktorý zaujíma lekára počas koronárnej angiografie.

 • Ak je lumen cievy zúžený o menej ako 50%, nie je narušený prívod krvi do myokardu, čo znamená, že riziko vzniku ischemických komplikácií je malé. Avšak s progresiou patologického procesu (napríklad rast aterosklerotického plátu alebo tvorby steny) sa zníži lumen cievy - prognóza bude nepriaznivá.
 • Ak je lumen cievy zúžený o 50% alebo viac, myokard trpí deficitom kyslíka. Tento stav vyžaduje rýchlu obnovu jeho normálneho krvného zásobenia, pretože oneskorenie môže viesť k infarktu. Pacientovi sa odporúčajú také typy zákrokov, ako je operácia bypassu koronárnej artérie, balónová angioplastika alebo umiestnenie stentu.

Spor stenózy stenózy. Existuje niekoľko typov, ktoré sa vyznačujú inou prognózou pre pacienta:

 • miestna stenóza je najpriaznivejšou možnosťou, pretože ovplyvňuje oblasť plavidla malého rozsahu;
 • difúzna stenóza zachytáva dlhý úsek cievy, zatiaľ čo plochy zužujúceho sa a normálneho dutiny cievy sa nahradia navzájom;
 • nekomplikovaná stenóza - hladké hladké steny;
 • zložitá stenóza - v mieste zúžení je umiestnený aterosklerotický povlak s ulceráciou alebo blízko stenálneho trombu; je to nebezpečné pre vysokú pravdepodobnosť progresie procesu.

Okrem stenózy môže koronárna angiografia tiež odhaliť oblasti oklúzie (oklúzie) lumen cievy a aterosklerózy rôznej závažnosti.

Po dokončení štúdie lekár informuje pacienta o výsledkoch, odpovede na otázky a odporúčania na liečbu.

komplikácie

Spravidla, ak subjekt spĺňa všetky odporúčania a lekár správne diagnostikuje, komplikácie koronárnej angiografie takmer nikdy nedosiahnu. Niekedy sa takéto komplikácie môžu vyskytnúť:

 • krvácanie z miesta punkcie (vyskytuje sa u 1 pacienta z 1000);
 • hematóm (v národnom - modrina), opuch v mieste punkcie;
 • tvorba pseudoaneurysmu v prístupovom bode;
 • alergická reakcia na kontrast (spravidla sa používajú lieky obsahujúce jód, ktoré sú celkom alergénne);
 • poruchy srdcového rytmu;
 • trombóza koronárnych ciev;
 • vegetačné reakcie (arteriálna hypotenzia, bradykardia, studený pot a iné);
 • ischemická cievna mozgová príhoda;
 • infarkt myokardu;
 • poškodenie tepny, cez ktorú je vložený katéter, až kým sa neroztrhne;
 • kontrastom indukovaná nefropatia (poškodenie obličiek spôsobené kontrastným činidlom);
 • smrť pacienta (menej ako 1 prípad na 1000 vyšetrení).

Riziko komplikácií je vyššie u týchto kategórií pacientov:

 • deti a osoby staršieho / senilného (vek 65 rokov a viac);
 • osoby so srdcovým ochorením;
 • osoby s nedostatočnou funkciou ľavej komory (EF menej ako 35%);
 • dochádza k zúženiu ľavej koronárnej artérie;
 • Osoby so sprievodnou chronickou patológiou v štádiu dekompenzácie (renálne, zlyhanie pečene, diabetes a iné).

záver

Koronárna angiografia je metóda štúdia stavu koronárnych artérií srdca, ktorá zahŕňa zavedenie kontrastnej látky do nich a následné držanie série röntgenových lúčov v rôznych projekciách. Jedná sa o veľmi informatívny spôsob diagnostiky, ktorý umožňuje zistiť miesto a stupeň zúženosti (stenózy) tepny u pacienta s rôznymi formami ochorenia koronárnej tepny, zhodnotiť riziko komplikácií a vyvinúť najefektívnejšiu taktickú liečbu.

Hlavnou indikáciou koronárnej angiografie je koronárna srdcová choroba, neexistujú žiadne absolútne kontraindikácie, ale existuje niekoľko relatívnych, ktoré je lepšie vylúčiť pred tým, ako sa začne študovať.

Diagnóza je spravidla dobre tolerovaná subjektmi, komplikácie sú extrémne zriedkavé.

Ak vám lekár odporučí podrobiť koronárnu angiografiu, pravdepodobne existujú náznaky tejto štúdie, ktorej komplikácie sú oveľa horšie a nebezpečnejšie ako táto. Nemali by ste premýšľať o tom, či sa chystáte diagnostikovať alebo nie - samozrejme, pretože v mnohých prípadoch ide o koronárnu angiografiu, ktorá pomáha zlepšiť kvalitu života chorých a dokonca ich zachrániť.

Ktorý lekár sa má kontaktovať

Kardiolog sa nasmeruje na koronárnu angiografiu. Pacient dostane konzultáciu po hĺbkovom vyšetrení kardiológa. Môžete sa obrátiť na kardiológa od okresného lekára. Okrem týchto lekárov sa na vyšetrení pacienta pred operáciou zúčastňuje funkčný diagnostikovaný lekár, röntgenový chirurg a anesteziológ.

Lekárska animácia na "Coronarography":

Príprava koronárnej angiografie srdcových ciev

Koronárna angiografia srdcových ciev je röntgenová štúdia arteriálnych ciev srdca s použitím rádioaktívnej látky, ktorá umožňuje identifikovať miesto, stupeň a povahu zúženia vnútorného lumenu artérií. Táto vysoko informatívna metóda diagnostiky sa používa na objasnenie diagnózy pacienta s koronárnym ochorením srdca (koronárna choroba srdca). Umožňuje lekárovi vybrať si najvhodnejšiu liečebnú taktiku (koronárne stentovanie, balónová angioplastika, chirurgický aorto-koronárny bypass alebo farmakoterapia) tohto závažného ochorenia, čo môže viesť k závažným komplikáciám.

Typy koronárnej angiografie

V závislosti od rozsahu štúdie môže byť tradičná koronárna angiografia:

 • všeobecné: štúdia všetkých koronárnych ciev;
 • selektívne: je určený len jeden alebo niekoľko koronárnych ciev;

V súčasnej dobe môže byť koronárna angiografia srdcových tepien pomocou počítačového tomografu. Táto technika sa nazýva CT koronárna angiografia alebo MSCT (multispirálna počítačová tomografia koronárnych ciev). Po zavedení rádioaktívnej látky pacienta sa umiestni do multiskladovej počítačovej tomografie. Táto technika úspešne konkuruje tradičnej koronárnej angiografii, pretože môže byť vykonaná v kratšom čase a nevyžaduje hospitalizáciu pacienta.

Každá z uvedených metód má svoje vlastné indikácie a má svoje vlastné nevýhody a výhody, lekár dokáže určiť potrebný typ vyšetrenia srdcových ciev.

Indikácie a kontraindikácie

Koronárna angiografia srdcových ciev je predpísaná v prípadoch, keď pacient má podľa klinickej a neinvazívnej inštrumentálnej diagnostiky vysoké riziko výskytu komplikácií koronárnej artérie, alebo je použitá liečebná terapia pre aterosklerotické cievne lézie neúčinná. V závislosti od konkrétneho klinického prípadu sa táto skúšobná metóda môže vykonať núdzovým alebo plánovaným spôsobom.

Indikácie pre určenie koronárnej angiografie srdcových ciev môžu byť:

 • Symptómy IHD (prvá vyskytujúca sa alebo nestabilná angína pectoris);
 • detekcia príznakov myokardiálnej výživy alebo zmeny ischémovej genézy zistené na EKG alebo počas Holterovej EKG monitorovania;
 • pozitívne testy s fyzickou aktivitou (test na bežiacom páse, CPPS, VEM, Echo-KG stres);
 • neúčinnosť farmakoterapie angíny pectoris;
 • identifikácia nebezpečných porúch rytmu;
 • postinfrakčná stenokardia (vznik angíny pectoris ihneď po infarkte myokardu);
 • infarkt myokardu (postup sa urýchlene uskutočňuje v prvých 12 hodinách ochorenia);
 • diferenciálna diagnostika chorôb srdca, ktoré nie sú spojené s poškodením koronárnych ciev;
 • asymptomatická IHD;
 • príprava na operáciu na otvorenom srdci;
 • prípravok na transplantáciu obličiek, pečene, pľúc a srdca;
 • aortálna patológia;
 • podozrenie na infekčnú endokarditídu;
 • hypertrofická kardiomyopatia;
 • prenesená trauma hrudníka;
 • Kawasakiho choroba.

Neexistujú absolútne kontraindikácie koronárnej angiografie. Táto diagnostická metóda sa môže použiť na vyšetrenie pacientov akejkoľvek vekovej skupiny bez ohľadu na ich celkový stav. Relatívne kontraindikácie môžu byť také ochorenia a stavy:

 • hypersenzitívna reakcia pacienta na lieky na lokálnu anestéziu alebo zložky rádioaktívnej látky (v takýchto prípadoch sa nahradia liekmi, ktorým nie je pozorovaná alergická reakcia);
 • nekontrolovaná ventrikulárna arytmia;
 • nekontrolovaná arteriálna hypertenzia;
 • nízke hladiny draslíka v krvi;
 • zlyhanie srdca v štádiu dekompenzácie;
 • vysoká teplota;
 • závažné zlyhanie obličiek.

Za vyššie uvedených okolností môže byť vaskulárna koronárna angiografia uskutočnená až po stabilizácii stavu pacienta.

Príprava pacienta

Pri vymenúvaní koronárnej angiografie srdcových ciev lekár vysvetľuje pacientovi podstatu, účel a možné vedľajšie účinky alebo komplikácie tejto diagnostickej metódy. Pred vykonaním tohto diagnostického postupu je pacientovi priradená séria vyšetrení:

 • klinický krvný test;
 • analýza na stanovenie krvnej skupiny a faktora Rh;
 • biochemický krvný test;
 • koagulácia;
 • krvné testy na hepatitídu B a C, Wasserman a HIV;
 • EKG v dvanástich vedeniach;
 • echokardiografia;
 • v prípade potreby sa vymenúvajú ďalšie vyšetrenia a konzultácie s lektormi príbuzných špecialít.

Pacient musí nevyhnutne informovať lekára o prítomnosti alergických reakcií na lieky, chronické ochorenia (cukrovka, hypertenzia, peptický vred, mŕtvica alebo srdcový záchvat) a neustále užívané lieky.

Koronárna angiografia sa môže vykonať na ambulantnej alebo hospitalizovanej báze srdcovej chirurgie. Lekár musí upozorniť pacienta na to, že štúdia sa vykoná na prázdny žalúdok. Pred začatím postupu sa miesto prepichnutia pripraví:

 • WC;
 • oholenie zápästia, axily alebo oblasti svalov.

Ak je to potrebné, pred začatím liečby by mal pacient užívať lieky predpísané lekárom.

Ako je koronárna angiografia srdcových ciev?

Pri vykonávaní koronárnej angiografie pozoruje tím pacientov stav pacienta: kardioreanimatológ, anesteziológ. Pred prepichnutím tepny chirurg vykonáva lokálnu anestéziu. Potom sa vykonávajú nasledujúce akcie:

 1. Po prepichnutí femorálnej, axilárnej, brachiálnej alebo radiálnej tepny (výber prístupu sa určuje v závislosti od dostupného zariadenia alebo podľa preferencií lekára) sa do lúmenu ihly na prepichnutie zavedie špeciálny katéter pomocou vodidla (intradusser).
 2. Po vložení katétra a indukovača sa odstráni prepichová ihla a na zabránenie koagulácie krvi sa pacientovi injekčne podá heparín a celý systém sa premyje zmesou fyziologického roztoku a heparínu.
 3. Katéter pod kontrolou fluoroskopie alebo Echo-KG sa pohybuje cez krvné cievy v hornej časti aorty.
 4. Od tohto okamihu pacient začne neustále merať krvný tlak a katéter jemne prechádza do spoločného kmeňa alebo do jednej z vetv koronárnych artérií.
 5. Prostriedok s rádioaktívnym povlakom sa vstrekuje do katétra pomocou špeciálnej striekačky, ktorá prúdi krvou do koronárnych ciev a niekoľko sekúnd sa naplní.
 6. Pomocou špeciálneho prístroja-angiografu sa zaznamenávajú získané výsledky: patologické zmeny v koronárnych artériách, kŕčovitosť akordov, oblasti stenózy a reakcia na kontrakciu srdcového svalu. Pri fotografovaní sa vykonáva vizualizácia pravostrannej a ľavej koronárnej artérie.
 7. Výsledky možno zaznamenať na röntgenových lúčoch alebo na röntgenovej videokazety. Pomocou softvéru sa výsledky digitalizujú (v prípade potreby je možné vykonať trojrozmerný obraz koronárnych artérií). Záznam výsledkov sa pacientovi podá v rukách formou písomného záveru a záznamu röntgenových snímok (na disku alebo filme).

Po dokončení zobrazovania lekár odstráni systém a zastaví krvácanie sterilným tlakovým obväzom, ktorý sa skladá z utierky lisovanej so špeciálnym zariadením na vytvorenie tlaku na oblasť prepichnutej tepny. Tlak sa uvoľní 15 minút po aplikácii obväzu a po pol hodine sa zariadenie odstráni a obvyklé tlakové obväz sa aplikuje na miesto vpichu. Bandáž sa odstráni jeden deň po prieskume.

Ak existujú určité indikácie ihneď po dokončení štúdie, pacientovi môže byť ponúknutá rekonštrukčná endovaskulárna liečba: balónová angioplastika alebo koronárne stentovanie.

Pri vykonávaní koronárnej angiografie cez radiálnu artériu sa pacient môže vrátiť domov do niekoľkých hodín po dokončení štúdie. Odporúča sa, aby sledoval benígny režim a obmedzil ohyb hornej končatiny, kde bola vykonaná punkcia artérie. Po postupe prevencie možných porúch funkcie obličiek sa pacientovi odporúča piť veľa tekutín. Ak pocítite ťažkú ​​slabosť, dýchavičnosť, znížený krvný tlak, ostrú bolesť alebo opuch v mieste prepichnutia, okamžite sa poraďte s lekárom.

Pri iných druhoch prístupu je pacient počas dňa pod lekárskym dohľadom a spĺňa odpočinok v posteli.

komplikácie

Koronárna angiografia s dodržiavaním všetkých pravidiel na jej implementáciu a odporúčania lekára je pomerne komplikovaná. Najčastejšie komplikácie sú:

 • krvácanie v mieste punkcie artérie (približne 0,1% pacientov);
 • tvorba hematómu, edém alebo falošná aneuryzma v oblasti punkovanej tepny;
 • vývoj arytmií;
 • koronárna trombóza;
 • alergická reakcia na rádioaktívnu látku (jód je zahrnutý v jeho zložení);
 • vazovaginálne reakcie: blednutie, studený pot, zníženie krvného tlaku, spomalenie pulzu.

Ťažké komplikácie koronárnej angiografie sú veľmi zriedkavé. Môžu byť:

 • infarkt myokardu;
 • cerebrálna ischémia;
 • mŕtvice;
 • poškodenie alebo prasknutie nádoby, cez ktorú je vložený katéter;
 • úmrtia (menej ako 0,1% prípadov).

Maximálne riziko komplikácií možno pozorovať v takýchto prípadoch:

 • vek detí;
 • pacienti starší ako 65 rokov;
 • stenóza ľavej koronárnej artérie;
 • zlyhanie ľavej komory s ejekčnými frakciami menej ako 35%;
 • chlopňovité ochorenie srdca;
 • závažné formy chronických ochorení (diabetes mellitus, tuberkulóza, zlyhanie obličiek atď.).

Výsledok koronárnej angiografie

Po ukončení koronárnej angiografie sa výsledky štúdie vysvetlia pacientovi a odporúčajú sa pre ďalšiu taktiku liečby. Hlavným parametrom pre hodnotenie stavu koronárnych ciev je typ a stupeň stenózy.

Ak sa zistí zúženie cievneho lumenu až na 50%, ďalší priebeh ochorenia neohrozuje vývoj závažných patologických stavov. V takýchto prípadoch arteriálna stenóza neznižuje prívod krvi do srdca, ale ďalšia prognóza môže byť nepriaznivá, pretože infarkt myokardu sa môže vyskytnúť pri výskyte zrazeniny v stene a úplné zablokovanie cievy u pacienta.

Ak sa zistí, že cievna stenóza je viac ako 50%, na úspešné liečenie patológie je potrebné obnoviť normálny prívod krvi do myokardu, pretože tento stupeň zúžení tepien môže viesť k významným rizikám možných komplikácií. Za týmto účelom môže byť pacientovi ponúknutá operácia: stenting, balónová angioplastika alebo bypass koronárnej artérie.

Aj počas koronárnej angiografie sú detekované typy stenózy. Zúženie tepien môže byť:

 • lokálne: stenóza rozširuje malú časť tepny;
 • difúzia: stenóza zachytáva významnú časť tepny;
 • nekomplikovaná: oblasť stenózy je hladká s hladkými okrajmi;
 • komplikované: v mieste stenózy sa deteguje ulcerovaný aterosklerotický plak a deteguje sa parietálny trombus.

Aj v dôsledku koronárnych artérií možno opísať úplné oklúzie (oklúzie) koronárneho lumenu a závažnosť aterosklerózy v troch koronárnych artériách.

Koronárna angiografia sa považuje za "zlatý štandard" pre diagnostiku srdcových ciev. Tento typ diagnostických štúdií si vyžaduje dostupnosť sofistikovaných zdravotníckych pomôcok a tím vysoko kvalifikovaných lekárov (kardiolog, kardio-resuscitátor a anesteziológ). Koronárna angiografia môže byť vykonaná v týchto inštitúciách:

 • Výskumný ústav kardiológie alebo kardiochirurgie;
 • špecializované kardiologické centrá;
 • oddelenia kardiovaskulárnej chirurgie v multidisciplinárnych nemocniciach okresných, mestských alebo regionálnych nemocníc.

Channel One, program "Zdravie" s Elenou Malyshevou na tému "Coronarography":

Indikácie koronárnej angiografie

Kto musí robiť výskum? Čítania sú veľmi široké, sú čoraz väčšie. Považujeme za najčastejšie prípady, keď je výskum nevyhnutný.

Indikácie koronárnej angiografie

Koronárna angiografia je potrebná na načasovanie (ako pohotovosť) a na liečbu stenóznych lézií koronárnych artérií. Ak je zúženie kritické (viac ako 50% lumenu artérie), potom je naliehavo potrebné rozhodnúť: pacient potrebuje chirurgiu bypassu koronárnej artérie alebo operáciu angioplastiky. Ak nie je kontrakcia kritická, potom môže byť dostatok liekov.

kontraindikácie

Neexistujú žiadne absolútne kontraindikácie. Ak pacient trvá veľmi dlho a užíva si lieky na zriedenie krvi a nie je naliehavá potreba koronárnej angiografie, postup môže byť odložený na 7-10 dní. V tomto prípade sa odporúča zrušiť liečbu. Je nevyhnutné, aby po ukončení procedúry krv sa rýchlo zastavila a nebolo riziko krvácania.

Ako sa postupuje?

Preskúmame priebeh celého postupu koronárnej angiografie srdcových ciev "zo strany pacienta".

Hospitalizácia a príprava

Pacient vstúpi na oddelenie večer, alebo ráno príde na určenú hodinu na vyšetrenie. Musí mať krvné testy v rukách (lekár určí, ktoré z nich), elektrokardiografia a výsledky ultrazvukového srdca.

Na pohotovosti alebo na oddelení dostane pacient informácie o súhlase, ktoré musia byť podpísané (ak si nemyslíte na štúdium). Koronárna angiografia sa vykonáva na prázdny žalúdok, trvanie celého postupu je od 30 minút do 2 hodín. Vyhoďte pacienta nasledujúci deň. Ráno pred vypustením sa vykonajú všetky testy.

Tento postup možno vykonať dvoma spôsobmi (hovoríme o štandardnej plánovanej diagnostickej metóde): cez cievy ruky a cez femorálnu artériu.

Spôsoby zavedenia katétra pre koronárnu angiografiu srdcových ciev

Pred koronárnou angiografiou na zmiernenie nervového napätia sa uskutoční injekcia (premedikácia).

Zvyčajne je pacient v priebehu štúdie vedomý a komunikuje s lekárom. V zriedkavých prípadoch sa vyžaduje, aby bol pacient ponorený do spánku s liekom - potom bude anesteziológ na štúdii.

Čo sa deje v samotnej operačnej sále?

Po koronárnej angiografii

Pacientovi sa neodporúča vystúpiť z postele na 5 až 10 hodín. Takýto rozdiel je jasný - v skutočnosti niektorí pacienti užívajú lieky, ktoré krvácajú. A nie vo všetkých prípadoch je možné ich pred procedúrou zrušiť.

Môžete jesť ihneď po procedúre. Chirurg prišiel na oddelenie, aby prediskutoval všetky detaily štúdie.

Záznam koronárnej angiografie sa dôkladne a opakovane skúma a analyzuje lekárom. Kópia videa sa dostane do vašich rúk okamžite v operačnej miestnosti.

Po ďalšom dni vyhoďte pacienta, ak nie sú žiadne komplikácie. Môžete začať pracovať za jeden deň.

Komplikácie postupu

V praxi sú komplikácie extrémne zriedkavé - nie viac ako 1%. Od 0,19 do 0,99% komplikácií po tejto štúdii sú uvedené v literatúre.

 • Krvácanie a opätovné použitie tlakového obväzu. Po ukončení štúdie príde k vám lekár, ktorý urobil tento postup. Vstupuje tak často, ako to vyžaduje situácia.
 • Alergické reakcie na kontrast. Môže sa vyskytnúť nevoľnosť, vracanie, vyrážka. Problémy pretrvávajú samy osebe, alebo sú uvedené alergické zásahy.
 • Infarkt myokardu, arytmia, bolesť v srdci - nie viac ako 0,05%. Na oddelení vedľa pacienta bolo dovolené nájsť milovaného. Dvaja lekári to určite pozorujú: doktorka oddelenia a lekár, ktorý urobil koronárnu angiografiu. Takéto komplikácie v tom čase budú diagnostikované.
 • Kontrastami vyvolaná nefropatia (akútne poškodenie obličiek) sprevádza krátkodobé zvýšenie hladiny kreatinínu v krvi v dôsledku kontrastu. Kreatinín je produkt proteínového metabolizmu, ktorý je dôležitým ukazovateľom funkcie obličiek. Kontrast sa zobrazuje do 24 hodín bez poškodenia obličiek.
 • Perforácia a pretrhnutie koronárnej artérie. Vyskytuje sa u 0,22% pacientov. Táto komplikácia sa objavuje u pacientov s pokročilou aterosklerózou koronárnych artérií. (Vestník praxe núdzovej lekárskej pomoci, 2014). U viac ako 99% pacientov môže byť komplikácia odstránená na operačnom stole.

zistenie

Koronárna angiografia je nevyhnutná pre lekára, aby posúdil vlastnými očami ako, kde a prečo sú postihnuté koronárne artérie. Po vyšetrení dostane pacient presnú diagnózu.

Môže sa stať, že počas koronárnej angiografie budete ihneď korigovaný zúženými tepnami (nafúknite balón pod tlakom v mieste stenózy).

Percento komplikácií po štúdii je nízke a informatívny obsah metódy je spoľahlivý a dôležitý pre ďalšiu liečbu.

Indikácie koronárnej angiografie

Hlavné indikácie pre túto diagnostickú metódu sú nasledovné:
- akútny infarkt myokardu u pacientov, ktorých stentovanie považuje lekár za potrebné (počas prvých 12 hodín od začiatku klinických prejavov);
- závažná stabilná angína 3 - 4 FC (funkčná trieda);
- stabilná angína so známkami ťažkej ischémie s miernym fyzickým namáhaním;
- variantová angína;
- nedostatok účinku prebiehajúcej farmakoterapie, v tomto prípade sa rieši otázka uskutočniteľnosti stentingu alebo CABG;
- prenesený infarkt myokardu sprevádzaný fatálnymi arytmiami (ventrikulárna fibrilácia, úplná AV - blokáda atď.) alebo klinická smrť;
- vysoké riziko náhlej srdcovej smrti;
- neschopnosť vykonať EKG alebo ultrazvuk srdca so záťažou (nízka tolerancia na fyzické námahy, ako aj u pacientov s nízkou ejekčnou frakciou ultrazvukom);
- pred vykonaním operácie srdcových chlopní u pacientov starších ako štyridsať rokov, ako aj pri bolestiach za hrudnou kosťou a v oblasti srdca;
- objasnenie diagnózy pre klinické alebo odborné indikácie, - v prípadoch, kde sú výsledky iných metód vyšetrenia pochybné;
- recidívy stenocardie alebo infarktu myokardu v priebehu 9 až 12 mesiacov po stentovaní a CABG.

Kontraindikácie pre koronárnu angiografiu

Neexistujú absolútne kontraindikácie pre túto metódu.
Z relatívnych kontraindikácií sú nasledujúce: akútne infekčné ochorenie, anémia (pokles hemoglobínu v krvi), patológie zrážanie krvi s možným rizikom predĺžené krvácanie, mŕtvice, akútnou alebo chronickou chorobou iných orgánov (akútne chirurgické alebo gynekologické patológie, dekompenzácia diabetes, astma bronchiale a t d.,).

U každého pacienta indikácie a kontraindikácie stanovuje kardiológ, kardiolog a v prípade potreby lekári iných špecializácií prísne individuálne.

Príprava na štúdiu

Pred koronárnou angiografiou je veľmi dôležité sledovať režim pitia a spôsob stravovania. Štúdia sa vykonáva striktne na prázdny žalúdok (posledný príjem potravy je 6-8 hodín), pretože v priebehu intravenózneho podávania kontrastu a aspirácie (dýchacích ciest) vracania sa môže vyvinúť zvracanie. Dve až tri hodiny pred štúdiom je dovolené piť nie veľmi veľké množstvo čistej pitnej vody na správne fungovanie obličiek, pretože to sú oni, ktorí odstránia kontrastný prostriedok z tela.

V prípade plánovanej štúdie, keď je pacient poslaný z klinickej alebo kardiologickej nemocnice, by mal mať na rukách nasledujúce vyšetrovacie metódy: všeobecnú analýzu moču, klinický podrobný krvný test s počtom krvných doštičiek, protrombínový index, čas zrážania krvi a ďalšie indikátory systému zrážania krvi, biochemická analýza krvi, testy na HIV, syfilis, hepatitídu B a C, výsledky EKG, echokardiografia (ultrazvuk srdca).

Ak sa pacient podrobí výskumu v núdzovom prípade (tiesňový tím, z kardiológie alebo jednotky intenzívnej starostlivosti s podozrením na infarkt myokardu), tieto vyšetrenia sa môžu v prípade potreby vykonať naliehavo.

Ako sa vykonáva koronárna angiografia?

Koronárna angiografia je invazívnou diagnostickou metódou, tj v procese výskumu sa implantácia uskutočňuje do tkanív a orgánov ľudského tela. Vykonáva sa v plánovanom alebo núdzovom príkaze. Počas rutinného vyšetrenia je pacient hospitalizovaný niekoľko dní pred kardiologickým alebo kardiochirurgickým oddelením nemocnice, kde sa podľa uváženia ošetrujúceho lekára vykonávajú vyššie popísané diagnostické metódy.

Predtým, ako sestra prevezme pacienta na palubu do lekárskej ordinácie, dostane premedikáciu - zavedenie liekov proti bolesti a sedatív (ketorol, Relanium, intramuskulárne alebo intravenózne). Ďalší posun pacienta na stole v kancelárii, anestézii vpichu radiálneho tepny (zápästie) alebo stehnovej tepny (v rozkroku) podkožnej anestézia lidokaín alebo iného anestetiká, a potom pokračovať priamo do defektu (prepichnutie kože a ciev). Po prístupe do tepny (najčastejšie radiálne) sa do neho vkladá zavádzač - sterilná jednorazová trubica s ventilom, ktorý zabraňuje vniknutiu krvi a bočný port na zavedenie kontrastu. Vodiaci drôt sa zavádza cez zavádzacie zariadenie, ktoré zasahuje do aortálnej radiálnej tepny s koronárnymi dutinkami. Ďalej, vodiaci katéter je vložený a inštalované v ústí pravej a ľavej koronárnej tepny, katéter je nesený na zavádzanie materiálu nepriepustného pre žiarenie, ktorá umožňuje vidieť tieň tepny na obrazovke, ako srdcové tepny a bez kontrastu absorbujú röntgenové žiarenie. Keď sa to stane, zobrazenie sa uskutoční pomocou röntgenového zariadenia, ktoré umožňuje zhodnotiť koronárnu artériu v rôznych projekciách (tepna nie je v rovnakej rovine).

Výsledky kontrastu sa zobrazia na obrazovke inštalácie a potom sa uložia do počítača s ďalším hodnotením a interpretáciou výsledkov. Po úspešnom kontraste sa katéter buď odstráni, alebo lekári rozhodnú, či je potrebné vykonať núdzovú balónikovú angioplastiku alebo zaviesť stent do zúženej tepny.

Po ukončení procedúry sa na zápästie aplikuje tlakový obväz, ktorý nevyžaduje ďalšie obväzy, a pacient je odvezený do oddelenia. Celý postup trvá asi 15 - 30 minút bez toho, aby spôsobil bolestivé pocity u pacienta, bez toho, aby sa počítalo miesto punkcie (prepichnutie).

Po vyšetrení, ktoré sa uskutočňuje plánovaným spôsobom, pacient zostáva na kardiologickom oddelení niekoľko dní, aby zhodnotil celkový stav a rozhodol o ďalších metódach liečby. Ak je to potrebné, čas hospitalizácie sa môže zvýšiť v súlade s potrebou kardiochirurgickej liečby.

V prípade núdzového vyšetrenia sa pacient prenesie do kardioreanimačného oddelenia na ďalšie pozorovanie a liečbu.

Interpretácia výsledkov koronárnej angiografie

Vyhodnotenie údajov získaných počas koronárnej angiografie vykoná röntgenový chirurg, kardiolog a kardiológ. V závislosti od stupňa zúženosti koronárnych artérií sa rozlišujú nasledujúce pojmy:

- oklúzia - úplná oklúzia tepny s aterosklerotickým plakom alebo krvnou zrazeninou - lúmen artérie sa zúži viac ako 90% podľa koronárnej angiografie;
- stenóza - čiastočná zúženie tepien o 30 - 90%, - rozlíšiť ústie vrtu stenózy (v ústí artérie alebo nie viac ako tri milimetre zo svojho pôvodu), lokálne stenózu (1 - 3 mm artérie), rozsiahle stenózy (u značnej časti zúženie tepny jeho lúmenom);
- aneuryzma tepny (výčnelok steny, ktorý zasahuje do normálneho prietoku krvi a je plný ruptúry steny s krvácaním);
- kalcifikácia artérie (ukladanie vápenatých solí spravidla v kombinácii s aterosklerotickými plakmi v stenách tepny, ktoré tiež spôsobujú zúžení a zhoršený prietok krvi v tepne).

Obrázok znázorňuje čiastočnú obštrukciu koronárnej artérie.

Výsledky sú pre lekárov dôležité z hľadiska potreby chirurgickej liečby. Napríklad, ak je stupeň zúženosti artériového lúmenu viac ako 75%, pacientovi je zobrazená srdcová chirurgická reperfúzia (obnovenie toku krvi) myokardu.

Komplikácie koronárnej angiografie

Vzhľadom na to, že táto štúdia je invazívna a hlavne vykonávaná na srdci, existuje riziko komplikácií, ktoré sa podľa štatistiky vyvíjajú v dvoch prípadoch zo sto. Úmrtnosť počas koronárnej angiografie je nižšia ako 1%. Napriek tomu vo veľmi zriedkavých prípadoch sa môže vyvinúť fibrilácia komôr, koronárna arteriálna trombózu s vývojom rozsiahleho infarktu myokardu, mŕtvice, trombózy radiálne tepny, infekčný zápal v mieste vpichu, akútne zlyhanie obličiek, ako reakciu na vylučovanie kontraste prostredníctvom obličiek, alergická reakcia na kontrastné až do vývoja anafylaktického šoku.

Prevencia komplikácií je starostlivý história proti ochorením obličiek, anafylaktoidná (apllergicheskih) reakcia, najmä jódu príprav a včasné podanie antikoagulanciá (heparín, Fraxiparin, warfarín).

Diaľkové komplikácie možno považovať za štatistické údaje, že nízke dávky žiarenia získané počas zobrazovacích štúdií srdca zvyšujú riziko rakoviny u pacientov v priemere o 3%.

Doktorový terapeut Sazykina O. Yu.

Koronárna angiografia - indikácie

Radiokontrastná metóda výskumu - koronárna angiografia srdca - je najspoľahlivejšia a najpresnejšia metóda diagnostiky. Toto je jediné vyšetrenie, pomocou ktorého doktor dokáže určiť závažnosť ochorenia a rozhodne:

 1. či má byť pacient pripojený k obehovým systémom;
 2. implantovať stent počas balónovej angioplastiky;
 3. Urobte plastové nádoby alebo môžete urobiť s lekárskym ošetrením.

Koronárne vyšetrenie srdca je indikované pre ľudí s nasledujúcimi patologickými stavmi:

 • pľúcny edém;
 • arytmie;
 • endokarditída;
 • arteriálna hypertenzia;
 • kardiopulmonálna resuscitácia;
 • porucha komorového rytmu;
 • angína pectoris;
 • odlúčenie intimálnej artérie;
 • zlyhanie srdca;
 • pred operáciou srdcových ochorení;
 • infarkt myokardu;
 • bolesti na hrudníku;
 • koronárnej choroby srdca (CHD).

Koronárna angiografia - kontraindikácie

Keďže sa tento postup považuje za malú, nemôže to byť bez súhlasu pacienta. Neexistuje absolútna kontraindikácia koronárnej angiografie, ale neodporúča sa pacientom s nízkou hladinou draslíka, s anémiou alebo s poruchami krvácania. Vzhľadom na to, že sa počas koronárneho zákroku injekčne aplikuje kontrastné činidlo, pred operáciou sa majú podstúpiť testy na možné alergie.

Okrem toho je potrebné zvážiť vedľajšie účinky farbiva: poruchu funkcie obličiek, najmä u pacientov s cukrovkou, zlyhaním srdca alebo obličiek. Takíto pacienti sú pripravení na koronarokardiografiu v stacionárnych podmienkach. Koronárny liek je predpísaný opatrne starším pacientom, pacientom s výraznými fluktuáciami hmotnosti, so závažnými patologickými pľúcami, s peptickým vredom.

Koronárna angiografia - príprava

Koronárna angiografia sa vykonáva na prázdny žalúdok, aby sa zabránilo zvracaniu, vniknutiu potravy do pľúc alebo strate vedomia. V predchádzajúcich prevádzkových dňoch by ste mali vypiť veľa tekutín, aby ste predišli poškodeniu obličiek. Príprava koronárnej angiografie srdca v oddelení zahŕňa:

 • inštalácia kanyly;
 • ak je to nevyhnutné, kvapková infúzia sa vykonáva na zníženie rizika zlyhania obličiek;
 • aby sa zabránilo nežiadúcej úzkosti, je povolené užívať sedatíva pred koronárnou cestou;
 • miesto prepichnutia je oholené, vyčistené;
 • holenie by sa nemalo robiť doma, aby sa zabránilo infekcii.

Ako urobiť koronárnu angiografiu

Koronaroskopia sa uskutočňuje pri lokálnej anestézii. Lekár prepichne femorálnu tepnu alebo žilu pacienta do nohy / ramena, kde sú inštalované špeciálne "brány" (plastová trubica, ktorá otvára vstup pre ostatné potrebné nástroje). Procedúra koronárnej angiografie je bezbolestná, ale ak sa opakuje, môže pacient pocítiť nepríjemné pocity v oblasti punkcie, pretože anestézia v tej istej oblasti bude pôsobiť menej.

Potom sa do aorty vloží katéter, ktorým sa vstrekuje kontrastné činidlo do srdcových tepien. Chirurg pozoruje proces a fotografuje z rôznych uhlov pomocou röntgenového prístroja. Katéter sa inštaluje striedavo na ľavej a pravej koronárnej artérii. Po odstránení je oblasť injekcie uzavretá špeciálnym obväzom alebo očkami. Ďalej špecialista odhadne získané snímky na zúženie koronárnych ciev a prítomnosť oklúzií (oklúzií) v nich.

Koronarografia srdcových ciev - účinky

Najzávažnejšou komplikáciou aortokoronarografie je komplikácia vaskulárneho prístupu. Jeho prominentným príznakom je krvácanie z tepny v mieste vpichu. Frekvencia vaskulárnych komplikácií v prvých dňoch po operácii dosahuje 12%. Ďalšie účinky po koronárnej angiografii:

 1. Hematóm. Vzniká po uvoľnení krvi z tepny. Väčšina hematómov počas koronárnej angiografie nie je nebezpečná, ale veľmi veľké môžu viesť k venóznej trombóze, kompresii nervu a strate pocitu.
 2. Retroperitoneálne krvácanie. Stav, ktorý ohrozuje život pacienta počas koronárnej angiografie. Nebezpečenstvo je, že krvácanie sa zistí neskoro poklesom krvného tlaku, bolesťou brucha, poklesom hemoglobínu.
 3. Arteriovenózna píšťalka. Počas koronárnej angiografie sa vykoná punkcia a niekedy ihla prechádza do žily cez tepnu, čo vedie k vzhľadu medzi nimi kanálom. Fistula sa počas roka konzervatívne zatvára.

Ako často môžete urobiť koronárnu angiografiu

Preskúmanie plavidiel sa preto nemôže nazývať bezpečným, preto sa pacienty majú vyhnúť riziku, aby si vypočuli odporúčania lekárov. Koronárna angiografia srdca je v každom konkrétnom prípade predpísaná tak často, koľkokrát je potrebná, pretože lekár sa rozhodne pre konkrétnu liečbu vrátane operácie. Je koronárna angiografia nebezpečná? Riziká sú prítomné, ale je to oveľa horšie, že ich nevykonávame a nedostaneme infarkt alebo smrť z nesprávnej liečby.

Cena koronárnej angiografie

V Rusku je koronárna angiografia najbežnejšou diagnostickou metódou v kardiologickej praxi. Jeho náklady závisia od úrovne kliniky, kvalifikácie zamestnancov, druhu anestézie, dĺžky pobytu v nemocnici a mnohých ďalších faktorov. Ak má pacient politiku OMS, postup bude pre neho bezplatný. Priemerná cena za koronárnu angiografiu v Moskve a regióne sa pohybuje od 8 000 do 30 000 rubľov.

Video: čo je koronárna angiografia a ako sa robí

recenzia

Nikolay, 42 rokov

Nevedel som, koronárna angiografia srdca - čo je to a ako sa procedúra líši od koronárnej angiografie, až kým nebudem naplánovaný postup. Príprava bola krátka a inšpekcia plavidiel trvala približne pol hodiny. Cítil som sa dobre počas procedúry, ale dva dni som bol veľmi slabý. Cena za vyšetrenie srdcových ciev je 19 000 rubľov.

Ako sa vykonáva koronárna angiografia, videl som, keď moja matka mala ischémiu. Nemyslel som, že by som musel podstúpiť tento strašný, podľa môjho názoru, postup. Chápem, že vám umožňuje vidieť stav plavidiel lepšie ako iné metódy, ale dôsledky ma vystrašili. Skúmanie bolo však veľmi jednoduché, bez bolesti a komplikácií.

Koronárna angiografia bola urobená pre pápeža naliehavo na podozrenie na infarkt myokardu. Myslel som, že postup by bol lacný, keby som samostatne našiel katalóg a kúpil potrebné zásoby na operáciu v internetovom obchode, ale lekár povedal, že takúto prax nemajú. Nuž, nemal čas objednať, pretože postup bol už drahý.

Okrem Toho Čítal O Plavidlách

Top 10 liekov najlepšie pomôcť pre kŕčové žily

Liečba kŕčových žíl nie je ľahká úloha. Mal by sa začať, keď sa objavia prvé príznaky, ušetrí sa z operácie a výrazne sa zlepší kvalita života. Na vyliečenie kŕčových žíl s jedným liekom je nemožné, vyžaduje si integrovaný prístup.

Prečo sú monocyty zvýšené v krvi, čo to znamená?

Monocyty sú zrelé, veľké bielych krviniek obsahujúcich len jedno jadro. Tieto bunky patria medzi najaktívnejšie fagocyty v periférnej krvi. Ak krvný test ukázal, že monocyty sú zvýšené, máte monocytózu, znížená hladina sa nazýva monocytopénia.

Operácia krčnej tepny: ak je to potrebné, vykonané možnosti, komplikácie, rehabilitácia

Operácia karotidovej arterie (SA) je určená hlavne pacientom trpiacim zúžením cievy a je navrhnutý tak, aby zabezpečoval dostatočný prísun krvi do mozgu.

Prečo sú neutrofily znižované v krvi, čo to znamená?

Neutrofily sú najväčšou skupinou bielych krviniek, ktoré chránia telo pred mnohými infekciami. Tento typ bielych krviniek sa tvorí v kostnej dreni. Penetrujúc do tkanív ľudského tela, neutrofily ničia patogénne a cudzie mikroorganizmy metódou ich fagocytózy.

Cerebrálna angiodistoniya pri liečbe detí

Mozgová angiodystónia je patológia, ktorá sa prejavuje porušením schopnosti krvných ciev mozgu prispôsobiť sa negatívnemu vplyvu prostredia. Súčasne dochádza k zlyhaniu mechanizmov regulujúcich cievny tonus, čo v konečnom dôsledku vedie k poškodeniu mozgovej cirkulácie.

Operácia orezávania aneuryzmy mozgu a jej dôsledky

Odrezávanie cievnej aneuryzmy je chirurgický postup používaný na liečbu patológie. Väčšina vaskulárnych aneuryziem je globulárna, s úzkym hrdlom a rozšírením v tvare dómu.