Dnes je k dispozícii kompletná konzultácia.

len skúsený profesor cévnej chirurgie

lekári lekárskych vied

Stará cena 5 000 2 500 ₽ - 50%

Endovasálna laserová koagulácia žíl. 1. kategória obtiažnosti. vrátane anestézie (lokálna anestézia).

Stará cena 42 660 ₽ 35 550 ₽ - 20%

Kurz lymphopressotherapy 10 procedúr. Prijali kandidát na lekárske vedy Phlebologist

Stará cena 27 600 ₽ 23 000 ₽ - 20%

Recepciu vedie lekár najvyššej kategórie, prof. Komrakov. VO

Stará cena 3 500 ₽ Od 2970 ₽ - 30%

Jedna skleroterapia po celej dolnej končatine (penová skleroterapia, mikroskleroterérapia).

Stará cena 7 500 ₽ 6 750 ₽ propagácie

Kŕčové žily, krvné zrazeniny, chlopňová nedostatočnosť, edém v nohách

- To všetko je dôvodom na vykonanie ultrazvuku žíl dolných končatín

a konzultujte s phlebologistom.

Stará cena 2 000 ₽ 1 800 ₽ - 10%

Lymfo-tlaoterapia je indikovaná pre

edém dolných končatín, lymfóza.

Vykonáva sa aj v kozmetike.

Stará cena 18 000 ₽ 12 800 ₽ - 30%

Teplota pri trombóze

Trombóza hlbokých a povrchných žíl dolných končatín je jednou z vážnych ochorení kardiovaskulárneho systému. Rozvíja sa na pozadí rôznych faktorov a postupuje takto: v dôsledku nedostatku výživy ciev, ich steny oslabujú a strácajú svoju normálnu štruktúru. Nádrže strácajú vnútornú obkladovú vrstvu (endotel), elastín a kolagénové vlákna z nich zmiznú, v dôsledku čoho sa nádoby sami strácajú elasticitu, stávajú sa predĺžené a vnútorný povrch ich stien sa stáva drobivým. Pri súčasnom oslabení rýchlosti krvného prietoku, stláčania alebo mechanického poškodenia žíl vytvárajú oblasti stagnácie krvi, nesúce s nimi odpadové produkty buniek tela.

Diagnóza trombózy a úloha telesnej teploty v ňom

Ak urobíte správnu a včasnú diagnózu trombózy povrchových ciev je dosť jednoduché, porážka hlbokých žíl dolných končatín s trombózou je prakticky asymptomatická. Určovanie ochorenia je najčastejšie možné len v poslednej chvíli, keď plávajúca krvná zrazenina už zanechala "väzbu" a začala sa uvoľňovať do ciev alebo dokonca prenikla do pľúcnej tepny a zablokovala ju a spôsobila pacientovi kašeľ, bolesť na hrudi a dýchavičnosť. ťažkých foriem.

Ďalšia diagnostika a liečba trombózy

Konečná diagnóza trombózy dolných končatín sa uskutočňuje hlavne metódou ultrazvukovej diagnostiky alebo duplexnou angioskopingou. Táto metóda umožňuje deväťdesiat päť percent istoty na identifikáciu oblastí krvných ciev postihnutých trombózou, na určenie rozsahu poškodenia a potrebu určitých liečebných metód. Liečba trombózy sa môže vykonávať ambulantne aj v nemocnici, ak sa zmení na ťažkú, tromboembolickú formu. Liečia sa liekovými metódami - užívajú sa venotonické lieky, antiagregačné lieky a antikoagulanciá, ktoré zabraňujú zrážaniu krvi, aplikujú obväzy s masťami a kompresmi na báze heparínu na postihnuté miesto; metódy vonkajšej terapie - elastické bandáže a nosenie kompresného spodného prádla. V prípade ťažkej trombózy a možnosti vzniku krvnej zrazeniny sa uchýli k chirurgickému zásahu - odstránením postihnutej oblasti cievy alebo inštaláciou špeciálneho filtra (tzv. Filtru cava) do dolnej cievy, aby sa zastavili plávajúce krvné zrazeniny.

Trombóza hlbokých žíl

Trombóza hlbokých žíl je stav, v ktorom sa vytvárajú krvné zrazeniny (krvné zrazeniny). V podstate sa tvorí hlboká žilová trombóza v dolných končatinách a je oveľa menej spoločná s inou lokalizáciou. U žien je predispozícia k tejto chorobe viac kvôli použitiu perorálnej kombinovanej antikoncepcie. Príčinou úmrtia môže byť pľúcna embólia, ak nejestvuje žiadna liečba. Hlboká venózna trombóza sa vyskytuje u 20% obyvateľov. Post-trombotický syndróm sa môže vytvoriť ako neskorá komplikácia. Tiež tvorba krvných zrazenín, pravdepodobne v povrchových žilách, ale spravidla je v tomto prípade pomerne zriedkavé komplikácie.

Tvorba hlbokej žilovej trombózy

Ak je vnútorná výstelka žilových stien poškodená v dôsledku chemických, alergických, mechanických účinkov, ako aj v prítomnosti infekčných ochorení, existuje možnosť vzniku hlbokej žilovej trombózy. To sa môže vyskytnúť aj vtedy, keď je krvný tok spomalený alebo sú ovplyvnené poruchy zrážania.

Trombóza hlbokých žíl nohy sa vyskytuje v prípade stagnácie, tj dlhodobej nehybnosti alebo nehybnosti. Vyskytuje sa to aj v prípade pevnej polohy s nohami spustenými, pri dlhých cestách pri preprave, u ľudí, ktorí pracujú v sede alebo v stoji. Malý trombus, ktorý sa vytvoril na žilovej stene, môže spôsobiť zápal, po ktorom sa vyskytnú rôzne zranenia. V tomto pláne začne tvorba ďalších krvných klastrov. Hlboká venózna trombóza sa vyznačuje prítomnosťou niekoľkých krvných klastrov v hlbokej žile, čo vedie k zápalu cievnej steny.

Primárnou trombózou hlbokých žíl je flebotrombóza, ktorá sa vyznačuje tým, že krvná zrazenina má nestabilnú fixáciu. Sekundárna hlboká žilová trombóza je tromboflebitída, v dôsledku ktorej sa vnútorná výstelka žíl zapáči.

Ľudia najviac postihnutí chorobou:

- v starobe;

- počas operácie;

- v prítomnosti nádoru pankreasu, pľúc a žalúdka;

- počas tehotenstva, v období poporodenia;

- ak je prítomný antifosfolipidový syndróm;

- s nadmernou hmotnosťou;

- pri užívaní hormonálnych liekov;

- s vysokou hladinou homocysteínu a fibrinogénu;

- pri nedostatku proteínov C, S a antitrombínu.

Svalová kontrakcia umožňuje miernu návrat krvi cez žily. V pooperačnom období má pacient s chronickým ochorením dlhodobú fixnú pozíciu, čo vedie k tvorbe krvných zrazenín.

Trombóza hlbokých žíl sa môže vyskytnúť v horných končatinách v nasledujúcich prípadoch:

- v prítomnosti katétra. Katéter, ktorý je prítomný dlhší čas a začína dráždiť žilové steny a vyvoláva tvorbu krvných zrazenín;

- v prítomnosti implantovaného kardiofibrilátora alebo kardiostimulátora;

- v prítomnosti zhubných nádorov;

- pri nadmernej záťaži športovcov (záchranári, plavci, baseballoví hráči). Pri kompresii žíl v horných končatinách vycvičených svalov ramenného opasku sa choroba vyvíja.

Významné hemodynamické poruchy spôsobujú hlbokú žilovú trombózu dolnej končatiny a z tohto dôvodu je diagnostika zložitejšia. Pacient netrpí všeobecným stavom a možno asymptomatickým.

Symptómy hlbokej žilovej trombózy

Trombóza hlbokých žíl je vždy sprevádzaná niekoľkými príznakmi, ktoré poukazujú na poškodenie venózneho odtoku pri zachovaní arteriálneho prítoku. Príznaky vždy závisia od polohy lézie (mezenterický, portál, retinálne žily). Viditeľným znakom je opuch a odfarbenie kože v mieste krvnej zrazeniny. Môže sa vyskytnúť aj začervenanie a pocit ťažkosti a tepla v nohách. Bolesti sa zvýšia denne. Môže sa vyskytnúť výrazný bolestivý syndróm, ktorý sprevádza bolesť na hrudi, kašeľové epizódy, horúčka. To prispieva k oddeleniu a migrácii krvnej zrazeniny v pľúcnych cievach. Hlboká žilová trombóza nôh môže byť asymptomatická a môže viesť k smrteľným komplikáciám.

Trombóza hlbokých žíl nohy môže prejaviť bolesť v svaloch (teľa), ktoré sa pri pohybe v členku zvýšia. Táto choroba sa klinicky prejavuje pomerne zle. Možno, že prejav bolesti len na palpácii alebo bolesti bude miestnym oblúkom. Vzhľad končatiny zostane nezmenený a príležitostne môže teplota vzrásť v dôsledku zvýšeného prietoku krvi cez povrchovú žilu spojenú s hypertenziou. Väčšinou sa vyskytuje v oblasti členkov výrazný opuch, rovnako ako v stehnách alebo stehnách. S pomocou elektrotermometra je možné získať spoľahlivé informácie týkajúce sa zdravých končatín a asymetrie teploty kože pacienta.

Pacient utrpí prebytok žilových žíl. Tuhosť v pohyboch nie je charakteristická pre hlbokú žilovú trombózu, avšak mnohí pacienti môžu mať príznaky aseptickej flebitídy a periflebitídy. Trombóza femorálnej žily je výraznejšia. Všetko závisí od zúženia lumen cievy a šírenia krvných zrazenín. Pacient bude mať zväčšené stehno a členku. Možno zvýšenie tibuálnych lymfatických uzlín, teplota tela dosiahne 38 ° C.

V závislosti od formy a miesta vývinu tromboflebitídy sa objavia zodpovedajúce príznaky. V oblasti očí sa vyskytne aj nadmernosť. Saphenózne žily sú najčastejšie postihnuté. V mieste priechodu žily dochádza k silnej bolesti. Pri palpácii je žila tvrdá a opuchnutá a spôsobuje bolesť.

Lokalizácia krvnej zrazeniny nielen v poškodenej stenách ciev, ale aj v lúmene, sa môže prejaviť pri akútnej hlbokej žilovej trombóze. V tomto prípade bude odtok krvi blokovaný. Pri hlbokej žilovej trombóze veľmi často dochádza k odtoku krvi do saphenóznej žily cez komunikatívnu. Priebeh ochorenia bude asymptomatický, avšak na spodnej časti nohy, spodnej časti brucha, na bedrových kĺboch, stehnách budú viditeľné žilové kolaterály.

Ak je v krvnej žľaze krvná zrazenina, pacient bude mať závažnejšie príznaky. Bolesť bude vo vnútornej časti stehna, koža sa bude zväčšovať a stane sa červená, bolesť bude akútna. Povrchové žily zväčšujú. Ak je lúmen čiastočne zablokovaný, dôjde k miernemu bolesti v oblasti nohy, slabín, prednej brušnej steny a gluteálnej oblasti. Koža sa stáva modrastou v prípade úplného uzavretia lúmenu. Pacient obmedzuje pohyb, stráca slabosť.

Akútna hlboká žilová trombóza

Ide o zápal žilových stien, v dôsledku čoho vzniká krvná zrazenina, ktorá uzavrie lumen. Akútna trombóza hlbokých žíl môže postihnúť rôzne časti tela. Ženy sú najviac náchylné na túto chorobu. Alergické reakcie, infekčné choroby (zápal pľúc, tonzilitída, osteomyelitída, vrie, flegmón atď.) A zranenia prispievajú k rozvoju.

Virchow Triad kombinuje hlavné patogenetické faktory: pomalý prietok krvi, zmenená štruktúra cievnej steny, zvýšené krvotvorné vlastnosti. Zápal začína vo vnútornej žilovej membráne, čo vedie k vzniku trombu.

Trombóza hlbokých žíl začína miernym edémom a silnou bolesťou v žilnej žilke. Môžu sa rozšíriť po celej dolnej končatine alebo lokalizovať v stehne, nohe, nohe. Teplota tela dosahuje 39 ° C, pacienti majú pocit slabosti. Na zapálenej časti sú viditeľné červené pruhy. Koža je lesklá a napätá, tvorí sa edém, vďaka ktorému sa noha zvyšuje o 2 cm.

Pri akútnej trombóze nohy je nástup akútny s intenzívnou bolesťou. Po niekoľkých dňoch sú viditeľné rozšírené povrchové nádoby. Začína sa rozvíjať kolaterál. Končatina je studená. Pri vysokej nadmorskej výške končatiny sa znižuje bolesť a pocit plnosti. Zosilnená bolesť v postihnutej časti spôsobuje hlboký nádych a kašeľ. Obmedzený pohyb členku.

Pre diagnózu v počiatočnom štádiu sú identifikované príznaky:

- Bishhard. Bolesť sa zintenzívni prstom zatlačením na vnútornú časť päty alebo členku.

- Homans. Keď späť ohyb nôh spôsobí ostrú bolesť svalov (teľa).

- Opittsa-Ramines pomocou prístroja s manžetou na meranie tlaku. Vzduch je fúkaný hruškou na 50 mm a za prítomnosti zápalu sa v žilách vyskytne ostrý bolesť, ktorá sa znižuje so znížením tlaku v manželi.

- Lovenberg. Manžeta je umiestnená na strednú tretinu nohy a je aplikovaný tlak 80 mm, čo môže spôsobiť intenzívne zvýšenie bolesti lýtkových svalov.

Pri porážke panvových a bedrových žíl v segmentoch trupu a končatín sa objavuje edém, bolesť vyžarujúca sa v slabinách a prítomnosť cyanózy. Teplota tela môže dosiahnuť 40 ° C a je sprevádzaná odlievaním potu a zimnica. Povrchové žily prednej brušnej steny a stehna sa rozširujú, koža sa stáva bledá, na strane lézie sa končatina prudko zvyšuje. Edém môže ísť na pohlavné orgány. Pri pohyboch sa pozoruje silná bolesť v kĺboch.

Akútna ileofemorálna hlboká žilová trombóza zahŕňa nasledujúce klinické formy:

1. Modré hľuzy, ktoré sú sprevádzané výrazným opuchom končatiny a poklesom BCC.

2. Biela flegmatizácia, sprevádzaná absenciou arteriálnej pulzácie, ako aj prítomnosť reflexnej arteriálnej kŕče.

V tomto prípade sú všetky ochorenia končatín ochorené. Končatina sa niekoľkokrát zväčšuje, koža sa stáva fialovou. Pri vstupe infekcie sa ukáže naplnená fetid a tmavá kvapalina petechiae. Teplota pokožky klesá. V distálnych tepnách končatín nie je pulzácia. Existuje dýchavičnosť, tachykardia, anémia. Znižuje sa krvný tlak, vzniká septický stav a hypovolemický šok. Je možné vyvinúť gangrénu.

Vždy existuje nebezpečenstvo prasknutia krvnej zrazeniny a jej prechodu do srdcových ciev, mozgových ciev, očí a pľúc. Spravidla sú infikované a slúžia ako zdroj šírenia infekcií, ako je celulitída, absces, sepsa. Dýchacie zlyhanie sa tiež zvýši. Príznaky sa vyvíjajú od niekoľkých hodín až po niekoľko dní.

Diagnóza hlbokej žilovej trombózy

Hlavnou úlohou v diagnostike hlbokej žilovej trombózy je určiť lokalizáciu krvnej zrazeniny a stupeň poškodenia. Správna diagnóza umožňuje dosiahnuť maximálny účinok v liečbe a detekcii ochorenia v počiatočnom štádiu. Známky indikujúce trombus:

- zvýšená teplota a začervenanie kože v mieste kŕčových žíl;

- bolesť pri palpácii;

- Bolestná šnúra sa objaví pozdĺž postihnutej oblasti.

- Po sedení a dlhej chôdzi sa v nohách vyskytujú bolesti ťahajúceho sa charakteru;

Pri jednom alebo viacerých príznakoch nie je možné určiť presnú diagnózu. Kompletný krvný obraz, test na nádorové markery, koagulogram, ako aj test D-diméru, pretože potvrdzuje prítomnosť trombózy.

Krvný test dokáže zistiť zápalovú odpoveď: zvýšenie ESR, zvýšenie koncentrácie C-reaktívnych peptidov a fibrinogénu, leukocytóza. Koagulogram naznačuje presný posun v zvýšení zrážanlivosti krvi. Pri hlbokej žilovej trombóze hlbokých žíl zostáva zvýšená koncentrácia D-diméru počas prvých siedmich dní vysoká.

Duplexné skenovanie je najbežnejšia metóda prieskumu. Ak sú však nad svalom krvné zrazeniny av prípade pochybností sa na duplexnú skúšku použije duplexná rádiografia. Na rozdiel od ultrazvukových vyšetrení získajte spoľahlivejšie informácie. Pacientovi sa injekčne podá injekcia kontrastné činidlo v žilách a potom sa pozerá na rentgen. To vám umožňuje lokalizovať krvné zrazeniny. Možno, CT alebo MR - angiografia.

Na parietálnu trombózu hlbokých žíl bude indikovať prítomnosť parietálneho prekrytia a voľného prietoku krvi po duplexnom skenovaní, ktoré neprekrývajú žilové lúmeny. V prípade podozrenia na vývoj embólie sa štúdia pľúc uskutočňuje za použitia röntgenových lúčov, vrátane rádioaktívneho markera. Okrem toho predpisuje echokardiografiu a ekg.

Dopplerovská sonografia poskytuje spoľahlivé informácie o femorálnej žile. Avšak, skúmanie hlbokých žíl nohy, spoľahlivé informácie budú oveľa menej. Tiež táto metóda umožňuje určiť prítomnosť krvnej zrazeniny s asymptomatickým priebehom. K tomu dochádza v prípade neúplného uzavretia lúmenu.

Nasledujúce príznaky naznačujú prítomnosť hlbokej žilovej trombózy:

- Počas vdýchnutia sa nezmenila pohyb krvi v stehenných tepnách. To naznačuje jeho prítomnosť medzi myokardom a femorálnou žilou.

- Po vylúčení krvi z žíl ležania lekárom sa krvný prietok v stehennej časti nezvýši. To naznačuje prítomnosť krvnej zrazeniny medzi stehno a holeň.

- V prednej, popliteálnej, femorálnej a tibiálnej žily sa spomalila rýchlosť krvi.

- pohyb krvi je odlišný na rôznych končatinách.

Phlebography je štúdium žíl zavedením kontrastnej látky do nich na báze jódu. Neškodí zdraviu. Prítomnosť hlbokej žilovej trombózy bude indikovaná:

- prudko zúžený lúmen plavidla;

- obštrukcia kontrastného činidla v žilách;

- nerovnomerné cievne kontúry naznačujú prítomnosť plakov a kŕčových žíl;

- parietálny trombus je zaoblený a nie je natretý substanciou.

V súčasnosti sa s pomocou zariadení výskum vykonáva niekoľkými spôsobmi. Základom výskumu je röntgenové a ultrazvukové žiarenie. Odlišujú sa od dávky, stupňa invazívnosti, trvania a nákladov na procedúry. Najbežnejšie:

- Ultrazvuková angiografia založená na rôznych schopnostiach absorbovať a odrážať ultrazvukové vlny. Pri vykonávaní používajte farebné mapovanie toku krvi. Nevýhodou tejto metódy je veľká závislosť získaných výsledkov na technických charakteristikách pomôcky a lekárskej kvalifikácie.

- Smer a rýchlosť toku krvi v rôznych cievnych oblastiach umožňuje určiť Dopplerov ultrazvuk. Táto metóda anatómie a štruktúry neposkytuje žiadne údaje.

- Phleboscintigrafia. Liečivo, ktoré obsahuje rádioaktívne izotopy s minimálnym časovým rozpadom, sa vstrekuje do žily. Zariadenie zaznamenáva, ako sa kontrastný prostriedok distribuuje cez krvný obeh.

- Na štúdium žíl v dolných končatinách použitím kontrastnej látky obsahujúcej jód aplikujte venografiu.

Najmodernejšími metódami na diagnostiku hlbokej žilovej trombózy je multispirálna počítačová tomografia a magnetická rezonancia. Lekári používajú tieto metódy iba vtedy, ak nedostali presný výsledok kvôli inej diagnóze.

Pri vykonávaní ultrazvuku treba brať do úvahy, že presnosť informácií závisí od citlivosti farebného dopplerového prístroja. Táto metóda umožňuje identifikovať hlbokú žilovú trombózu, hustotu, fixáciu krvnej zrazeniny na koronárnych stenách, dĺžku, prítomnosť plovoucej plochy, stupeň obštrukcie. Štúdia umožňuje určiť čas tvorby krvnej zrazeniny, skúmať prítomnosť obchádzok a hustotu ozveny. Duplexné vyšetrenie v ultrazvukovej štúdii dokáže odhaliť poškodené žilové ventily.

V prípade podozrenia na hlbokú žilovú trombózu sú obidve končatiny vždy diagnostikované. Odhalená diagnóza: spodná dutina, ileálna, femorálna, nožná žila, perforácia a povrchové žily. V prípade edému z nohy sú diagnostikované cievy oboch končatín. Je to spôsobené tým, že tvorba krvnej zrazeniny na jednom mieste môže viesť k vzniku asymptomatických krvných zrazenín v iných častiach venózneho systému.

Na identifikáciu hlbokej žilovej trombózy sa používa kompresná technika, ktorá je založená na tlaku oblasti nohy, kde sa nachádza hlboká žila. Diagnóza zachytáva celý objem končatiny od slabín po chodidlo. Pri absencii krvnej zrazeniny sa pri lisovaní venózne steny zatvoria. Ak je uzáver neprítomný alebo neúplný, je tu nahromadenie krvi v lúmene. O hlbokej žilovej trombóze hovoria nasledovné príznaky:

- pri lisovaní nie je uzavreté žilové steny;

- nie je zvýšený prietok krvi nad tlakovým bodom;

- porušilo vyplnenie lumenu krvných ciev.

Pre pacientov s opuchom, nadváhou je diagnostika ťažká. Najpresnejšie výsledky možno dosiahnuť vyšetrením poplitealov, suurí a žíl hornej tretiny stehna. Pri diagnostikovaní dolnej nohy dosahuje presnosť informácií 50%. Osobitná pozornosť sa venuje anatomickým štruktúram povrchových femorálnych žíl.

Liečba hlbokej žilovej trombózy

Ak sa zistí hlboká žilová trombóza, liečba by mala začať okamžite. Môže sa vykonávať ambulantne aj v nemocnici, závisí to od závažnosti a štádia ochorenia. Embólia hlbokej žilovej trombózy sa lieči len chirurgicky.

Hlboká žilová oklúzna trombóza je konzervatívne liečená. Spravidla sú antikoagulanciá predpísané na zníženie zrážania krvi, čím sa znižuje pravdepodobnosť vzniku nových formácií. Hlavnou drogou je heparín a jeho deriváty.

Cieľom liečby je neprípustnosť prechodu na plávajúce krvné zrazeniny. Heparín sa môže používať iba v nemocnici, aby sa zabránilo rôznym komplikáciám pod prísnym lekárskym dohľadom. Predpísaným heparínom však existuje vždy pravdepodobnosť krvácania. Dávka liečiva závisí od indikátorov krvnej koagulácie metódou APTTV.

Heparíny s nízkou molekulovou hmotnosťou sú najvhodnejšou liečbou. Pacient môže podkožne podávať liečivo samostatne. V takom prípade je predávkovanie vylúčené, môžete tak urobiť aj bez toho, aby ste skontrolovali krv zrážanlivosti.

Ak je to potrebné, pri konzervatívnej liečbe, môže byť vykonané na ambulantnej báze s potrebnými liekmi. Vedenie ambulantnej liečby si vyžaduje pravidelné ultrazvukové vyšetrenie s najmenšími zmenami v štáte.

Na klinike môžete liečiť neembolický trombus femorálnych žíl, dodržiavajúc všetky pravidlá. V prvý deň diagnózy by ste mali začať podávať injekcie. Perorálne nepriame koagulanty (Coumadin, warfarín) sa môžu podávať 3. deň injekcií globulínov s nízkou molekulovou hmotnosťou. Tiež tri dni po užití liekov musí pacient darovať krv. Zvyšok testov sa vykonáva podľa pokynov lekára. Zvyčajne sa počas prvých siedmich dní podáva krv 3 krát, potom 2 krát týždenne a 1 čas, počas prvého mesiaca prijatia. Potom sa nepriame antikoagulancia užívajú tri mesiace s darcovstvom krvi každé dva týždne.

Ak nedôjde k poškodeniu, je potrebné vykonať ultrazvukové vyšetrenie dvakrát v priebehu dvoch týždňov a potom, ako to predpisuje lekár. Ak neexistuje žiadna dynamika alebo sa všeobecný stav zhorší, hospitalizácia je nevyhnutná, mala by sa diagnostikovať rakovina. Je to z hlbokej žilovej trombózy, ktorá je najčastejšie smrteľná.

Pacienti s DVT by mali pravidelne nosiť pančuchový tovar triedy 2 alebo 3. V prípade chronického obliterujúceho arteriálneho ochorenia dolnej končatiny by malo byť veľmi opatrné nosiť elastické kompresné spodné prádlo. Kompresia je kontraindikovaná u pacientov, ktorých regionálny systolický tlak zadnej tibiálnej artérie je menší ako 80 mm. Tiež povinná predpísaná antikoagulačná liečba. Odporúča sa použiť Fondaparinkus alebo NMG.

Trombolýza je postup, pri ktorom sa krvné zrazeniny rozpúšťajú. Vykonávajú to len lekári. Po zavedení katétra sa vstrekne trombolytikum do uzavretej nádoby. Spravidla je takéto liečenie predpísané iba v ťažkých prípadoch v dôsledku výskytu krvácania. Avšak vďaka tejto metóde môžu byť veľké krvné zrazeniny rozpustené. Najväčší účinok možno dosiahnuť rozpustením tvorby v hornej vene cava.

Venózna trombektómia - chirurgické odstránenie útvarov. Vyrába sa len v prípade vážneho ochorenia, pretože existuje vysoká pravdepodobnosť nekrózy. Pri plávajúcom tvare nastavte filter Cava. Tento spôsob liečby je jediný pre tých, ktorí sú kontraindikované antikoagulanciá. Tiež pri absencii zlepšenia po liečbe sa filter implantuje do dolnej dutej žily.

Indikáciou chirurgického zákroku pri HKD je obnovenie priechodnosti žilového lôžka, zachovanie funkcie venóznych chlopní, zníženie závažnosti post-trombotických ochorení. Objem operácie závisí od prevalencie a lokalizácie krvných zrazenín, ako aj od prítomnosti patológie, trvania ochorenia, závažnosti celkového stavu pacienta.

V rovnakom čase môžete okrem liekov používať aj ľudové lieky. Mastné kyseliny, ktoré sú súčasťou rybieho oleja, môžu zničiť fibrín, ktorý sa podieľa na tvorbe krvnej zrazeniny. Aplikujte rôzne kúpele byliniek pred spaním.

Prevencia hlbokej žilovej trombózy

Prevencia zahŕňa niekoľko rôznych opatrení, ktoré riešia príčinu, ktorá môže spôsobiť hlbokú žilovú trombózu. Predovšetkým je potrebné:

- prestať fajčiť;

- nezabudnite viesť zdravý životný štýl;

- s vysokým obsahom cholesterolu by ste tiež mali bojovať;

- nosiť kompresné pančuchy;

- chráňte pred nadmerným výkonom;

- opustiť vysoké podpätky;

- pravidelne brať kontrastnú sprchu;

- potraviny by mali byť racionálne;

- počas dlhšieho sedenia je nevyhnutná masáž tela, pravidelná chôdza.

Fyzická kultúra hrá najdôležitejšiu a najdôležitejšiu úlohu pri prevencii hlbokej žilovej trombózy. Denné aj krátkodobé triedy môžu zabrániť výskytu choroby. Ak máte podozrenie na tvorbu krvných zrazenín, mali by ste sa chrániť pred nosením pevných nohavíc, pevných ponožiek, pevných korzetov a pásov, vyhýbať sa prehrievaniu (parný kúpeľ, sauna). Nemali by ste mať horúce kúpele a depiláciu horúcim voskom.

Účelná prevencia je pomerne zložitým procesom kvôli veľkému počtu rizikových faktorov. V nemocnici sa profylaxia uskutočňuje pomocou správne vybranej antikoagulačnej a dezagregačnej liečby. V prípade sedavého spôsobu života je potrebná pravidelná gymnastika a telesná výchova, aby sa zabránilo stagnácii.

V prípade nútenej imobilizácie (letecký let, dlhá cesta) pite veľa vody a pravidelne by ste mali pohybovať prstami a nohami. Je potrebné vyhnúť sa chrípke na končatinách a nekontaktovať infekčných pacientov. V prípade prevencie opätovného výskytu choroby je potrebné užívať vitamíny B12, B6, E, odporúčame nosiť pančuchový tovar na zdravotnícke účely.

Symptómy tromboflebitídy

Tromboflebitída: príznaky primárnej choroby

Najčastejšie cievne ochorenia dolných končatín, ktoré môžu spôsobiť tromboflebitídu, sú kŕčové žily dolných končatín a chronická žilová insuficiencia hlbokých žíl dolných končatín.

Kŕčové žily dolných končatín sa prejavujú v podobe rozšírených žíl na dolnej časti nohy a prípadne na stehne. V miestach môžu zväčšené žily tvoriť tzv. Kŕčové kosti - modrofarebné, zaoblené (sférické) formácie nad kožou, mierne bolestivé alebo bezbolestné. Samotná žila môže mať zvlnený vzhľad, byť viditeľná pod kožou, modrastú farbu. Ale to sú vonkajšie príznaky. Okrem toho, s kŕčovými žilami, človek môže pocítiť únavu nôh, bolesť a nepríjemné ťahanie po žilách. Na konci pracovného dňa sa môže objaviť edém hltana.

Pri chronickej žilovej nedostatočnosti hlbokých žíl nie sú zvyčajne žiadne zjavné vonkajšie prejavy. Najčastejšie človek sťažuje na bolesti v nohách počas dlhej chôdze, ťažkosti v oblasti nohy a opuchy vo večerných hodinách. Podmienka sa zlepšuje so zvýšenou polohou nohy, ale keď sa obaľuje s elastickým obväzom, bolesť sa zvyčajne zvyšuje. Je to spôsobené tým, že upínanie povrchových žíl obväzom v prítomnosti insolventných hlbokých žíl spôsobuje, že celkový venózny odtok krvi je ešte ťažší.

Všetky tieto príznaky kŕčových žíl alebo chronickej venóznej insuficiencie hlbokých žíl v prípade tromboflebitídy samozrejme pretrvávajú.

Tromboflebitída: príznaky zápalu a trombózy

Názov samotnej choroby - "tromboflebitída" - pozostáva z dvoch častí, čo naznačuje dva procesy, ktoré sa vyskytujú súčasne - trombóza a flebitída. A to sú príznaky zápalu a trombózy, ktoré umožňujú diagnostiku tromboflebitídy.

Ak tromboflebitída dolných končatín, bez ohľadu na miesto vzniku krvnej zrazeniny, človek cíti bolesť v nohách (alebo zvýšenie už existujúcej bolesti), opuch nôh.

Znaky zápalu pri povrchovej žilovej tromboflebitíde sa objavujú už v prvých dňoch ochorenia. Bolesť tromboflebitídy sa v tomto prípade šíri pozdĺž žíl, ktoré sú viditeľné pod kožou. Žilky na tromboflebitídu, mimochodom, sa môžu rozšíriť a stať sa ešte viditeľnejšie, koža nad nimi niekedy červenú v pruhoch (pozdĺž žily). Stehná samotná s tromboflebitídou sa stáva trochu otokom. A pokožka na mieste tromboflebitídy sa stáva horúcou, napnutou a hustou. Tieto oblasti je možné ľahko pocítiť. Toto je miesto krvnej zrazeniny (trombu) s tromboflebitídou.

Keď sa tromboflebitída postupuje, pre pacientov je ťažké chodiť a môže sa zvýšiť ich telesná teplota. Zvyčajne s tromboflebitídou je telesná teplota nízka - až do 37,5 ° C, zriedka - až do 38 ° C. Táto teplota sa zvyčajne udržiava len počas akútnej fázy zápalu, to znamená prvých 5-6 dní. Potom sa teplota zvyčajne normalizuje alebo zostáva mierne zvýšená. Zvýšená telesná teplota s tromboflebitídou je voliteľná funkcia. Niekedy tromboflebitída prúdi na pozadí normálnej teploty.

Tromboflebitída: opakuje sa

Existujú dve pravidlá týkajúce sa tromboflebitídy. Každý pravidelný prípad tromboflebitídy dolných končatín zvyšuje riziko ďalšieho. Každá následná tromboflebitída je zvyčajne ťažšia a nebezpečnejšia ako predchádzajúca.

Po tromboflebitíde dochádza k poklesu elasticity venóznej steny, čo zvyšuje žilovú kongesciu a krvné zrazeniny. Vnútorná výstelka žily po tromboflebitíde nemusí byť tak hladká, že na pozadí zhrubnutia krvi vyvolá tvorbu zrazenín, z ktorých sa vytvárajú krvné zrazeniny. Niekedy po tromboflebitíde zostáva trombus v žilách a potom sa zníži lumen žily, čo spôsobí žilovú kongesciu, chronický zápal a vysoké riziko rekurentnej tromboflebitídy.

Venohepanol je účinný liek na prevenciu a liečbu tromboflebitídy povrchových a hlbokých žíl dolných končatín. Skladá sa z troch aktívnych zložiek - heparín, troxerutín a dexpanthenol.

Heparín má protiedémové, protizápalové a antitrombotické pôsobenie. Troxerutín je účinný venotonický, zvyšuje tón žilovej steny a normalizuje kapilárnu priepustnosť. Táto zložka zlepšuje výživu a metabolizmus tkaniva, čo vedie k lepšiemu zotaveniu tkaniva po poranení.Dexpanthenol stimuluje opravu poškodeného tkaniva, má ochranný a protizápalový účinok, zlepšuje stav pokožky počas tromboflebitídy a zaisťuje maximálnu absorpciu heparínu. Venohepanol sa vyrába vo forme gélu, ktorý sa dokonale vstrebáva, nezanecháva mastné stopy na oblečení a účinne pôsobí.

Hlboká žilová tromboflebitída nie je taká bežná ako tromboflebitída povrchových žíl. Hlboká žilová tromboflebitída je vážna a často život ohrozujúca choroba. Súčasne sú príznaky tromboflebitídy hlbokých a povrchových žíl často podobné, ale je celkom možné rozlíšiť tieto choroby s cieľom začať liečbu v čase.

Hlboká žilová tromboflebitída: príčiny

Počas života žíl dolných končatín dostávajú najväčšie zaťaženie. Celosvetovo je to prepojenie s verným človekom, na rozdiel od celého zvieracieho sveta, je evolučným faktorom. Posilnenie záťaže žíl dolných končatín je tiež dlhodobá potreba sedieť alebo stáť, tehotenstvo a ďalšie faktory.

Krv prechádza žilami pod tlakom, pretože musí byť chápaná smerom nahor, smerom k srdcu a pľúcam, čo pôsobí proti sile gravitácie. Aby sa zabránilo spätnému toku krvi žilami zhora nadol, vo vnútri žíl sú špeciálne ventily. Časom žily dolných končatín a ich ventily nemusia odolávať tomuto zaťaženiu a už sa s ním nemôžu vyrovnávať. V niektorých prípadoch sú ventily po pôrode mierne alebo sa zrútili kvôli porážke žíl. V dôsledku toho začnú žily dolných končatín expandovať. Súčasne krv trvá dlhšie v žilách, zahustí sa, ďalej dráždi žilovú stenu a zapríčiňuje zápal. A zápal spolu so zhrubnutím krvi vedie k trombóze. Takže existuje tromboflebitída. Okrem toho vysvetľuje, prečo sa v žilách dolných končatín najčastejšie vyskytuje tromboflebitída.

Tromboflebitída hlbokých žíl sa môže vyskytnúť pri dlhodobej imobilizácii, najmä na pozadí zvýšenej zrážanlivosti krvi (po chirurgickom zákroku, pôrode, rakovine a zraneniach s niektorými krvnými chorobami po strate krvi).

Tromboflebitída hlbokých žíl je tiež vyvolaná porážkou žíl s infekčnými a alergickými ochoreniami, rovnako ako zranenia dolnej končatiny. Užívanie určitých liekov môže mať tiež vedľajšie účinky vo forme zvýšeného zrážania krvi a zápalu žíl. Medzi tieto lieky patria predovšetkým hormonálne antikoncepčné tabletky.

Tromboflebitída hlbokých žíl: príznaky trombózy

Tromboflebitída hlbokých žíl dolných končatín je na rozdiel od tromboflebitídy povrchových žíl ťažko zistiteľná počas prvých 5 až 6 dní po nástupe choroby. A súčasne je to najdôležitejšia a najdôležitejšia fáza hlbokej žilovej tromboflebitídy. Je to spôsobené tým, že tromboflebitída hlbokých žíl najprv spôsobuje trombózu a potom zápal. To znamená, že hlboká žilová tromboflebitída by bola správne nazývaná flebotrombóza.

Tieto prvé 5-6 dni s hlbokou žilovou tromboflebitídou sú najnebezpečnejšie. V tomto období krvná zrazenina vo vnútri žily nie je pevne fixovaná v dôsledku zápalu, takže sa môže ľahko posunúť a prechádzať cez žilu až po pľúcnu tepnu. Takže trombus v hlbokej žilovej tromboflebitíde sa môže dostať do pľúc a viesť k náhlej smrti pacienta alebo závažnej post-trombotickej pneumónii, ktorá je veľmi zle liečená a často končí smrťou.

Tromboflebitída hlbokých žíl dolných končatín začína výraznými klenutými bolesťami v nohách, ktoré sa pri chôdzi zhoršujú. Otok sa objaví v oblasti postihnutej tromboflebitídy. To znamená, že príznaky nemusia byť najprv veľmi výrazné, takže pacienti nie vždy idú na lekára včas a idú do nemocnice, kde sa má liečiť hlboká žilová tromboflebitída dolných končatín.

Tromboflebitída hlbokých žíl: príznaky flebitídy

Počas 5-6 dní, ak nie je tromboembolizmus a (alebo) ak existuje niekoľko krvných zrazenín, začína zápal žily. V tomto čase je riziko krvnej zrazeniny výrazne znížené. Za to sú príznaky zápalu.

Takže pri hlbokej žilovej tromboflebitíde príznaky flebitídy sú sčervenanie kože nohy, bolesť povrchových žíl dolných končatín, ktoré sa môžu dokonca cítiť pod kožou. Často v tomto období stúpa telesná teplota. Zvyčajne nedosahuje veľmi vysoké počty s tromboflebitídou a trvá ďalších 5-6 dní. Potom sa môže udržať buď veľmi mierne zvýšenie teploty alebo normalizácia teploty.

Hlboká žilová tromboflebitída: dôsledky

V prípade včasnej diagnostiky hlbokej žilovej tromboflebitídy je všetka liečba zameraná na prevenciu pľúcnej embólie. Najnebezpečnejším dôsledkom hlbokej žilovej tromboflebitídy je pľúcna tromboembólia.

Po hlbokej žilovej tromboflebitíde, bez ohľadu na to, ako sa snažia vyliečiť, spravidla zostáva bolesť a opuch v zóne tromboflebitídy. Je ťažké dlho chodiť na pacientov, musia byť neustále v miestnej a všeobecnej liečbe. Tento stav sa nazýva posttromboflebitický syndróm (PTSD). Ale kompresné pančuchy (ponožky) a elastické obväzy nepomáhajú. Pri tvorbe posttromboflexického syndrómu sa kvalita života pacientov znižuje až na invaliditu.

Aj v prípade post-tromboflebitického syndrómu sa pri najmenšom poškodení dolnej končatiny môže vyskytnúť trofický vred - nezhojujúci, dlhotrvajúci a ťažko liečiteľný zranený.

V liečebnom režime tromboflebitídy a posttromboflebitického syndrómu sa úspešne použili miestne prípravky na báze heparínu s prídavkom troxerutínu a dexpanthenolu. Ukrajinská farmaceutická spoločnosť BHFZ vyvinula práve taký komplexný prípravok založený na všetkých týchto troch účinných zložkách - Venoepanol Gel. Venohepanolový gél sa aplikuje na postihnutú časť dolnej končatiny 1-3 krát denne. Obvykle stačí na jedno použitie gélového stĺpca dlhého 5 cm.

Tromboflebitída dolných končatín vyžaduje okamžitú liečbu. Liečba tromboflebitídy musí brať do úvahy štádiu ochorenia a byť dlhá, komplexná a priebežná. Tromboflebitída je liečená pod prísnym dohľadom lekára.

Tromboflebitída: kedy mám byť v nemocnici?

Tromboflebitída povrchových žíl dolných končatín sa zvyčajne lieči ambulantne pod dohľadom miestneho chirurga.

V nemocnici je žiaduca liečba hlbokej žilovej tromboflebitídy dolných končatín, najmä v prvých dňoch, kedy je riziko pľúcnej embólie najvyššie.

Núdzová hospitalizácia pre tromboflebitídu je indikovaná v prípade vzostupnej tromboflebitídy v dôsledku rizika hlbokej žilovej trombózy.

Liečba tromboflebitídy by sa mala uskutočňovať v špecializovaných oddeleniach cievnej chirurgie alebo flebologických oddelení. V prípade nemožnosti hospitalizácie na týchto oddeleniach sa pacienti s tromboflebitídou liečia na všeobecnom chirurgickom oddelení.

Tromboflebitída: konzervatívna liečba

Liečba tromboflebitídy je zameraná na elimináciu zápalového a trombotického procesu, ako aj pri anestézii.

Teraz pacienti s tromboflebitídou nie sú predpísané prísne odpočinok v posteli. Odporúča sa, aby vytvorili elastický obväz a udržali fyzickú aktivitu na udržanie krvného obehu v dolných končatinách. Pri tromboflebitíde povrchových žíl je indikovaná elastická bandáž dolných končatín. Pri hlbokej žilovej tromboflebitíde sa zvyčajne nepoužíva elastické bandážovanie. Potrebujete vedieť, že pri prekrývaní nohy v prípade hlbokej žilovej tromboflebitídy sa bolesť neznižuje, na rozdiel od kŕčových žíl a tromboflebitídy povrchových žíl. Je to spôsobené tým, že hlavný venózny odtok sa vykonáva cez hlboké žily.

Ak sú hlboké žily dolných končatín postihnuté tromboflebitídou, krvný odtok sa zhoršuje ešte viac. A upnutie povrchových žíl dolných končatín tiež vedie k maximálnej venóznej stagnácii, zvýšenej bolesti a opuchu.

Pri hlbokej žilovej tromboflebitíde, obvykle počas prvých 5 až 6 dní, je predpísaný odpočinok v lôžku, aby sa zabránilo oddeleniu krvnej zrazeniny a driftu do pľúcnej tepny. Najlepšie zo všetkého, keď sa vykonáva v rámci nemocnice na monitorovanie stavu krvných zrazenín, rovnako ako závažnosť tromboflebitídy a poruchy obehu v dolnej končatine.

Je veľmi účinný pri tromboflebitíde pri užívaní chladu. Takže ľad, ktorý sa aplikuje na oblasť tromboflebitídy, má nielen protizápalový, ale aj analgetický účinok.

Na liečbu tromboflebitídy sa používajú protizápalové lieky, venotonika, dezagreganty (antikoagulanciá) a deriváty rutínu (vitamín P). Ak nie je potrebné vysvetliť účinok protizápalových, antikoagulačných (znižujúcich zrážanie krvi) a venotonických (tonizačných žíl), potom sa deriváty rutínu musia zastaviť oddelene. P-vitamínová aktivita je veľmi dôležitá pri liečbe tromboflebitídy. Tak derivát rutínu, ako je troxerutín, má silný venotonický a angioprotektívny účinok, ako aj lokálny anti-edémový a protizápalový účinok. Preto deriváty rutínu musia byť nutne zahrnuté do liečby tromboflebitídy.

Všetky vyššie uvedené lieky sa majú podávať pacientom s tromboflebitídou, lokálne a orálne alebo parenterálne (subkutánne, intramuskulárne alebo intravenózne).

Tromboflebitída: chirurgická liečba

Lekár dostane spravidla záverečnú informáciu o tromboflebitíde pomocou ultrazvuku.

Hlavnou chirurgickou intervenciou pre tromboflebitídu povrchových žíl je ligácia alebo odstránenie kŕčových žíl - trombózne aj priechodné.

Pri hlbokej žilovej tromboflebitíde je chirurgická liečba zriedka používaná a iba v núdzových prípadoch. Koniec koncov, nie je možné odstrániť hlboké žily dolných končatín, pretože bez nich človek nemôže. Preto v prípade ťažkej trombózy s vysokou hrozbou oddelenia trombu sa robí chirurgické pokusy na jej extrakciu silami vaskulárnych chirurgov.

Tromboflebitída: liečba účinkov

Bez ohľadu na to, ako starostlivo sa lieči zápalový proces v prípade hlbokej žilovej tromboflebitídy, jeho následky spravidla zostávajú ako znížená elasticita postihnutej žily. Taktiež nie je vždy možné operatívne alebo lekársky odstrániť trombus a možná protéza alebo cievna steha ešte úplne nerešpektuje funkciu žilovej cievy. V každom prípade žila už po tromboflebitíde takmer vždy nie je schopná plne zvládnuť celú venóznu záťaž. A tento stav sa nazýva posttromboflebitický syndróm (PTFS).

Gél Venohepanol spĺňa všetky požiadavky na liečivo na lokálnu liečbu tromboflebitídy. Gél Venohepanol obsahuje antikoagulačnú a antitrombotickú aktívnu zložku heparín, ktorý má aj protizápalový účinok. Rutínový derivát derivovaný z troxerutínu vo venohepanolovom géli poskytuje celý rozsah účinkov potrebných na liečenie tromboflebitídy. A dexpanthenol pôsobí ako vodič heparínu do zóny tromboflebitídy. Gél Venohepanol sa aplikuje na oblasť dolnej končatiny, kde je tromboflebitída, 2-3 krát denne. Pri liečbe tromboflebitídy sa venohepanolový gél najlepšie používa pod obväzom. Aby sa zabránilo tromboflebitíde, venohepanolový gél sa jednoducho aplikuje na pokožku.

Tromboflebitída - symptómy, popis choroby

V súčasnosti sa mnohí ľudia stretávajú s takou chorobou, akou je tromboflebitída v ich živote. Čo sa vás opýta? Toto je veľmi časté ochorenie, najmä preto, že postihuje dolné končatiny ľudského tela.

Tromboflebitída je stále dosť závažné cievne ochorenie. Keď dôjde k takejto chorobe, v cievnych stenách (žilách) sa objaví zápalový proces s tvorbou slušnej krvnej zrazeniny nazývanej trombus, ktorá zase upcháva lumen cievy a krvný tok je úplne alebo čiastočne zablokovaný. Táto choroba je dosť vážna a ak ju nezačnete liečiť včas, existujú nebezpečné a závažné komplikácie a riziko smrti človeka je veľmi vysoké.

Tromboflebitída sa vyskytuje v dôsledku rôznych druhov ochorení, ktoré sú povahy infekcie. Tiež sa táto choroba môže objaviť ako dôsledok ťažkej práce alebo prítomnosti zápalu v akejkoľvek otvorenej rane, ktorá postupne prechádza na stenu cievy.

Je vedecky dokázané, že táto choroba je dôsledkom vývoja kŕčových žíl. Krvná zrazenina uzatvára krvnú cievu, nazýva sa to aj krvná zrazenina. Pri vývoji takéhoto procesu sú dôležité tri hlavné veci: vysoká koagulačná schopnosť krvi, poškodenie steny cievy a poškodenie krvného obehu. Trombus nemôže sama o sebe zmiznúť, často uzatvára lumen cievy a kvôli tomu dochádza k narušeniu procesu krvného obehu, môže sa úplne oddeliť od steny cievy a krvou do krvných ciev iných vnútorných orgánov.

Existuje tiež ochorenie, ako je flebitída. Neexistuje žiadny trombus, ale v stenách krvných ciev je zápalový proces.

Choroba môže spôsobiť veľa príčin. ako napríklad:

 • prietok krvi cez cievy v pomalšom režime;
 • rôzne infekcie a zápalové procesy;
 • vysoká koagulácia krvi;
 • zmena štruktúry v stenách žíl;
 • prítomnosť rôznych zranení a ran;
 • významné zníženie vlastností celého organizmu, aby reagovalo na rôzne environmentálne podnety, a to ako fyziologické, tak aj chorobné;
 • zloženie krvi sa výrazne zmenilo.

Tromboflebitída sa môže vyskytovať v niekoľkých formách. ako napríklad:

 • Chronická (choroba je asymptomatická, existujú obdobia exacerbácie)
 • Akútne (ochorenie sa vyvíja rýchlo);
 • Subakútne (súčasne sa postihuje niekoľko žíl, súčasne sa môžu objaviť a zmiznúť v rôznych častiach žíl novo vytvorené zápalové ohniská).

Ale z miesta, kde sa nachádza trombus alebo zápal, sa rozlišuje tromboflebitída dolných končatín:

 • hlboká žilová tromboflebitída
 • tromboflebitída povrchových žíl

A v závislosti od štádia vývoja zápalu rozlišujeme tromboflebitídu s hnisom a bez hnisu.

Zistime, aké sú trombóza a vaskulárna tromboflebitída.

Takže s tromboflebitídou dochádza k zápalovému procesu v stenách krvných ciev a objavuje sa ich krvná zrazenina v lúmene. Ak sa objaví zápalový proces a v povrchových subkutánnych krvinkách sa zablokuje žila, potom sa táto choroba nazýva tromboflebitída. Často sa vyskytuje pri kŕčových žilách, obzvlášť ťažko zanedbávaných, alebo človeku trpí žilovou nedostatočnosťou, ktorá už prešla do chronickej formy. V prítomnosti kŕčových žíl sa tromboflebitída na povrchových žilách často obnovuje, rýchlo sa rozvíja a spôsobuje vážne následky.

Prítomnosť opuchu, silná bolesť v postihnutej žilke a tiež jej začervenanie zvyšuje dramaticky teplotu u ľudí, čo naznačuje hlavné príznaky vývoja tejto choroby. Krvná zrazenina zriedka zostáva na mieste a často sa pohybuje hore a dole, niekedy padá do oblasti hlbokých žíl.

Takáto choroba, ak je spustená, je veľkým nebezpečenstvom. Je veľmi dôležité, aby lekár predpisoval správne a správne liečenie, pretože existuje vysoké riziko vážnych následkov, ako je: výskyt krvnej zrazeniny v takých hlbokých žilách ako sú nohy, stehná, panva; infekcia v krvnom obehu tela (sepsa); zablokovanie trombu pľúcnej tepny alebo jej vetvy.

Pokiaľ ide o cievnu trombózu, zvyčajne sa nachádza v hlbokých vozňoch a v medicíne sa tiež nazýva flebotrombóza. Tento typ ochorenia je najťažší a najnebezpečnejší. Symptomatológia sa vyznačuje miestom lokalizácie trombu a stupňom upchatia lumenu krvnej cievy. Zvyčajne, keď sa trombóza nachádza v hlbokých žilách, dolné končatiny pacienta sa opuchnú, čo sa stáva modrým, bolesť takmer chýba. Teplota môže stúpať, v celom tele bude slabosť. Tí pacienti, ktorí najčastejšie ležia, trpia viac z flebotrombózy, ktorá sa nachádza v nohách. Ak je v nohách ťažká a mierne opuchnutá, potom to naznačuje prítomnosť prvého symptómu hlbokej žilovej flebotrombózy v nohách pacienta. Takáto trombóza má tendenciu pokračovať ďalej a v dôsledku toho sa pľúcne tepny alebo ich vetvy blokujú. V medicíne sa tento jav nazýva tromboembolizmus. To sa líši od hlbokej trombózy od povrchovej tromboflebitídy, pretože sa vyskytuje mnohokrát častejšie.

Ak sa niektorá časť trombu oddelí od cievy a pretečie do pľúcnych tepien s prietokom krvi, potom sa tento proces nazýva pľúcna embólia. Čím väčší je trombus v mierke, tým väčšie je riziko smrti a osoba zomrie doslova pol hodiny od začiatku svojho vývoja.

Ak nie je veľký, pacient sa môže vyhnúť smrti, ale bude mať vážne problémy s dýchaním a prietokom krvi v tele. V tomto prípade je potrebná okamžitá lekárska starostlivosť v rámci resuscitácie.

Ak sa tento typ ochorenia vyskytuje vo vetvách pľúcnych artérií, je plný výskytu zápalu pľúc alebo srdcového zlyhania, ktorý prúdi do chronickej formy.

Aké sú príznaky a príznaky ochorenia, ako je tromboflebitída dolných končatín? Pozrime sa na ne podrobnejšie.

Po prvé, hlavným príznakom vzniku takejto choroby je prítomnosť silnej bolesti v zadnej časti dolnej končatiny, ako aj to, že ste svaly tlačili rukou. Ďalej vzhľad opuchu v dolných končatinách a na tvári v oblasti očí, ako aj sčervenanie. Symptomatológia ochorenia závisí od umiestnenia trombu, štádia a formy ďalšieho prejavu tromboflebitídy.

Čo sa týka príznakov tromboflebitídy na povrchových žilách, príčinou jej vývoja sú predovšetkým kŕčové žily. Najčastejšie sa nachádza v oblasti veľkej saphenóznej žily a je najznámejším a najrozšírenejším akútnym vaskulárnym ochorením. Je charakterizovaná prítomnosťou teplôt do 38 rokov a viac, veľmi silná a ostrá bolesť, kde je veľká saphenózna žila, na koži je začervenanie a opuch. Po stlačení na ňu pocity bolesti a to, že sa zdalo, že je opuchnutá, rozšírila a stala sa ťažšia.

Ak sa vyvinul v hlbokých žilách v oblasti dolných končatín, znamenia budú závidieť z lokalizácie krvnej zrazeniny a jej rozsahu. Najskôr sa v oblasti gastrocnemovho svalu prudko objaví silná bolesť, zdá sa, že tento sval začína zväčšovať pred našimi očami a ak zloží nohu, bolesť bude ešte silnejšia a viac neprípustná. Zároveň teplota skáče nahor, noha nižšie sa zväčšuje a farba kože sa zmení na modrú. O niekoľko dní neskôr sa v časti pod trupom objaví veľké množstvo žíl, ktoré sú opuchnuté a pripomínajú oko. Keď sa pokúšate otočiť nohu z vnútornej strany, pacient pocíti ostrú bolesť v oblasti gastrocnemia svalu, aj keď ju práve vyvíjate tlak. Tiež bolesť sprevádza tlak na dolnú časť nohy z prednej a zadnej strany. Ale ak stlačíte pravú a ľavú stranu, bolesť chýba. V lekárskej praxi sa tento jav nazýva príznakom Mojžiša.

Ak sa ochorenie vyvíja v žilách umiestnených v oblasti stehna, potom príznaky budú menej závažné a závažné. Bolesť môže byť pociťovaná z vnútra stehna, v tejto oblasti je tiež mierne sčervenanie a opuch kože a žily pod kožou sa opuchnú.

Ak je tromboflebitída lokalizovaná vo všeobecnej femorálnej žile, príznaky sú také, že vzniká silná bolesť v dolnej končatine, stane sa opuchnutá, edémová a modrá. U ľudí dochádza v celom tele silným trasením, vysokou teplotou, stehnou nad a v oblasti slabín, povrchové žily veľmi opuchnuté.

Ak v dôsledku vývoja tejto choroby dôjde k ovplyvneniu ileofemorálneho segmentu hlavnej žily, príznaky sú vážnejšie a závisia od toho, ako je celkový alebo čiastočný upchatý lúmen cievy.

 1. Ak oklúzia lúmenu cievy nie je úplná, potom bolesť v oblasti sacrum, dolnej časti brucha a spodnej časti chrbta nie je silná u chorého človeka. Cíti všeobecné nevoľnosť a mierne zvýšenie telesnej teploty. V prípade oddelenia krvnej zrazeniny od steny žily vzniká tromboembolizmus v pľúcnej tepne. Týmto procesom je možné rozpoznať, že ide o znak takej choroby, počas ktorej sa žila zapálila, inými slovami je to tromboflebitída.
 2. V prípade úplného zanesenia cievy s krvnou zrazeninou je príznakom prítomnosti ochorenia výskyt silnej bolesti v oblasti slabín, napučiava sa, potom sa noha zväčšuje a nádor sa pohybuje smerom k zadku a prednej časti brušnej steny. Postupne sa tento nádor stáva ťažším, farba kože sa mení na modrú alebo bielu, žily sa stávajú veľmi nápadné. Teplota stúpa na 38-40 stupňov, trasenie a slabosť v celom tele, všetky príznaky na tvári, že telo sa otrávilo sám.

Liečba tejto choroby.

Liečba tromboflebitídy sa môže uskutočňovať s použitím liekov alebo chirurgickým zákrokom.

Keď je tok tromboflebitídy hlbokých žíl v akútnej forme, je potrebné, aby bol v posteli, aby sa predišlo riziku postupu mikroflóry a následného vzhľadu embólie. Na zlepšenie venózneho odtoku krvi, opuch výrazne zmizol a bolesť sa zastavila, odporúča sa dať nohu na špeciálnu pneumatiku nad obvyklou pozíciou. Pri normálnom fungovaní kardiovaskulárneho systému pacienta je potrebné spotrebovať viac tekutín, asi 2,5-3 litrov za deň.

Ak je tromboflebitída povrchná a prebieha v akútnej a subakútnej forme, potom človek môže sedieť 10-20 dní od ležiaceho stavu, otočiť sa a dokonca vytiahnuť nohu z pneumatiky a udržať ju v priamom, nie ohnutom stave. Ak je forma ochorenia chronická alebo subakútna, potom sa na zahriatie nohy môžu použiť teplé kompresie. To má zaistiť lepšie zabezpečenie prietoku krvi.

Avšak ak je táto forma akútna a vyskytuje sa niekoľko dní, potom sú takéto obklady, ako aj obväzy s použitím tuku, zakázané, aby nezvyšovali bolestivé pocity. Aby ste sa zbavili bolesti a normalizovali krvný tok, môžete blokovať novokain na bedrovej oblasti podľa Višnevského metódy. Aby ste to dosiahli, musíte zadať roztok Novocain v dávke 0,25-0,5% v dávke 80 ml. v oblasti obličkového tkaniva na strane, ktorá trpí viac. Takéto snímky by sa mali robiť každých 5 až 6 dní. Celkovo by mali dostať 23 kusov. V prípade pocitu pulzu na žilách nohy zranenej nohy sa môže aplikovať studený kompres. Ak však nie je, alebo je slabo hmatateľný, potom takýto kompresia prispieva k zvýšeniu cievneho kŕče.

Pri výskyte povrchovej tromboflebitídy v chronickej forme v prítomnosti trombu sa odporúča použiť také metódy liečby ako fyzioterapia. Onositsya k nim: infračervené žiarenie, svetelná terapia pomocou elektrickej lampy s reflektorom (Solux), ultrafialové žiarenie a mnoho ďalších. Ak sa ochorenie dlhodobo nachádza v chronickom štádiu, nemá exacerbácie a žiadne poruchy trofického plánu, lekári môžu odporučiť, aby sa podrobili plavbám v lekárskych penziónoch, napríklad v Sochi-Matsesta alebo v Pyatigorsku.

Ak tromboflebitída všetkých svojich foriem toku predpísala použitie antikoagulancií v spojení s vyššie uvedenými metódami. Takéto lieky prispievajú k tomu, že krvné zrazeniny sú menej. Ak má pacient vedľajšie účinky na takéto lieky alebo nie je vhodný z iných dôvodov, môže sa nahradiť metódou, pri ktorej sa používajú pijavice (hirudoterapia). Pijavice vylučujú látku, ako je hirudín, ktorá pomáha znižovať viskozitu a zrážanlivosť krvi, ako aj zmierňuje kŕče v žilách. Používajú sa v množstve až 10 kusov, umiestňujú sa na chorú nohu pozdĺž opuchnutej žily a opakujú liečbu po 5-6 dňoch. Ale predtým musí byť noha oholená, ak sú vlasy a umývajú sa v teplej vode bez použitia mydla. Ak sa pijavice začali rýchlo začať vykonávať svoju prácu, môžete si nechať pokožku naložiť sladkou vodou alebo glukózou. Keď sa pijavica plná krvi, čerpá sa a to je asi 20 ml. potom sa oddelí. Použitie tejto metódy je prísne zakázané v prípadoch zníženia hladiny hemoglobínu v krvi, nízkej krvnej zrážanlivosti počas tehotenstva a použitia liekov obsahujúcich ortuťové látky.

Aby sa znížilo množstvo protrombínu obsiahnuté v krvi, ako aj významne znížilo riziko vzniku krvnej zrazeniny v žilách, lekár predpísal použitie liekov, ako sú: fenilín, sipkumar. Dikumarín a neodikumarín. Avšak pri ich používaní je vždy potrebné sledovať hladinu protrombínu, ukazovatele jeho normy sa pohybujú v rozmedzí od 87 do 100% a ak pacient trpí tromboflebitídou, potom sú tieto ukazovatele už od 117-127%.

Ak je príliš vysoká, mala by sa znížiť na normálnu hodnotu, aby sa nevyvolával prietok krvi z nosohltanu, maternice, ďasien, moču atď.

Keď sa používajú antikoagulanciá, dochádza k rýchlemu poklesu množstva protrombínu, ale to závisí od jeho tolerancie voči týmto liekom a veku osoby. Títo ľudia nad 60 rokov sú najviac náchylní na tieto lieky. V prípade detekcie krvi v moči je použitie takýchto liekov okamžite vylúčené z priebehu liečby. Vo všeobecnosti, v prítomnosti rôznych krvácaní, lekári predpisujú iné lieky, ktoré pomáhajú zvýšiť koaguláciu krvi. Ide o 10% roztok chloridu vápenatého, skupinu vitamínu K alebo transfúziu krvi s použitím sérových a hemostatických látok.

Používanie antikoagulancií je tiež zakázané, ak má pacient otvorené rany, vredy, ochorenia obličiek, pečene, hemoragickú diatézu alebo tuberkulózu, ktoré sa vyskytujú v otvorenej forme. Ak sa vyskytne hnisavá kožovitá flebitída a teplota tela je vysoká až 38-40 stupňov, pacientovi sú predpísané lieky zo skupiny antibiotík. Ak chcete priamo ovplyvniť krvnú zrazeninu, predpíšte lieky ako fibrinolytické. Výsledkom ich použitia je tromín zničený (fibrinolýza). Sú to drogy ako: chymotrypsín, urokináza, fibrinolyzín, trypsín, streptokináza atď.

Ak použijete metódy chirurgického zákroku, použite ligáciu postihnutých žíl, excíziu, disekciu alebo odstránenie z povrchových žíl uzlov s krvnými zrazeninami.

tromboflebitída

Tromboflebitída je zápal steny žíl s tvorbou krvnej zrazeniny (trombu) v nich. Spočiatku sa choroba klasifikuje ako flebitída. v ktorom sú zapálené steny žíl, ale bez tvorby krvných zrazenín. Kombinácia príčin spočíva v rozvoji ochorenia: infekcia, spomaľuje prietok krvi žilami, znižuje reaktivitu tela, mení zloženie krvi, zvyšuje zrážanie krvi a narúša integritu cievnych stien.

Existuje akútna, subakútna a chronická tromboflebitída. Lokalizáciou sa izoluje tromboflebitída hlbokých a povrchových žíl a povahou procesu - hnisavá a nepuriózna.

Lokalizáciou sa izoluje tromboflebitída hlbokých a povrchových žíl a povahou procesu - hnisavá a nepuriózna.

Symptómy tromboflebitídy

Pri akútnej tromboflebitíde hlbokých žíl v prvých dňoch dochádza k výrazným bolestiam končatín, teplota stúpa na 39,5-40 stupňov, dochádza k výraznému opuchu celej končatiny, koža na ňom je napnutá, lesklá, bledá a niekedy aj cyanotická.

Napätá končatina je zvyčajne chladnejšia než zdravá. V prípadoch prechodu akútnej tromboflebitídy na purulentný vývoj viacnásobných abscesov sa pozoruje pozdĺž trombóznej žily, čo môže viesť k celulitíde končatiny. Veľmi často sa akútna tromboflebitída vylieči bez toho, aby sa dostali do chronickej fázy. Trvanie akútnej tromboflebitídy od 10 dní do 3 mesiacov. a ďalšie.

Akútna tromboflebitída povrchových žíl začína miernou bolesťou pozdĺž povrchových žilových kmeňov, teplota stúpa na 37,5 ° C, zriedka 38 ° C a neskôr sa teplota stáva podrodnou a normálnou. U postihnutej končatiny dochádza k miernemu opuchu. Koža pozdĺž žíl je hyperemika v podobe pásov, potom sa objavia tesnenia rôznych veľkostí, v závislosti od priemeru postihnutej žily, ktorú možno určiť starostlivým palpáciou. Najčastejšie postihuje veľkú subkutánnu a zriedkavo malú saphenóznu žilu dolných končatín. Trvanie ochorenia je od 10 do 30 dní.

Chronická tromboflebitída hlbokých a povrchných žíl trvá dlho - od niekoľkých mesiacov až po 1 rok alebo viac.

Pri migrácii tromboflebitídy postihuje hlavne povrchové žily horných a dolných končatín. Náhle sa objavujú bolestivé uzliny pozdĺž žíl, koža nad nimi sa napučiava a červená. Takéto uzliny sa vyskytujú pozdĺž povrchových žíl v rôznych častiach jednej alebo druhej končatiny. Celkový stav pacienta sa veľmi líši. Teplota je často subfebrila. Migračná tromboflebitída sa často opakuje a trvá niekoľko rokov. Táto choroba je u mužov častejšia. Je charakterizovaná súčasnou léziou artérií a patrí do skupiny trombangitídy obliterans.

Liečba tromboflebitídy

Liečba tromboflebitídy môže byť konzervatívna a chirurgická. Pri akútnej tromboflebitíde (najmä pri hlbokých žilách) sa odporúča prísny odpočinok v lôžku, aby sa zabránilo šíreniu mikroflóry a embólie. Zvýšená poloha končatiny na pneumatike zlepšuje venózny odtok a znižuje opuch a bolesť. Odporúča sa piť (až 2-3 litre za deň), ak nie sú žiadne kontraindikácie z kardiovaskulárneho systému

Pri akútnej a subakútnej povrchovej tromboflebitíde sa pacienti môžu nechať otočiť, sedieť a uvoľniť končatinu z pneumatiky počas 10 až 20 minút. A udrží to horizontálne. Na zlepšenie sekundárnej cirkulácie pri subakútnej a chronickej tromboflebitíde sa odporúčajú otepľovacie kompresie. Pri akútnej tromboflebitíde, najmä v prvých dňoch ochorenia, by sa nemali používať termické postupy, tukové obväzy spôsobené zvýšenou bolesťou. Na zníženie bolesti a zlepšenie krvného obehu sa používa blokáda vishnevského lumbálneho novokaínu: do perifyziálnej celulózy postihnutej strany sa injekčne aplikuje 80 ml 0,25 až 0,5% roztoku novokaínu, pričom opakované injekcie sa podávajú počas 5 až 6 dní (23-krát). Použitie chladu v týchto prípadoch je prípustné, ak má pacient pulz v tepnách nohy postihnutej končatiny. S oslabením alebo bez pulzovania sa zima zhoršuje kŕčom tepien.

Fyzioterapeutické metódy (ultrafialové ožarovanie, Solux, infračervené žiarenie atď.) Sa používajú v chronickom štádiu povrchovej tromboflebitídy počas organizácie trombu. Kúpeľná liečba (Pyatigorsk, Sochi-Matsesta) môže byť vyriešená striktne individuálne len pre dlhodobú chronickú povrchovú tromboflebitídu bez exacerbácií a trofických porúch.

Na liečbu tromboflebitídy vo všetkých štádiách antikoagulancií používaných v kombinácii s vyššie uvedenými metódami. Antikoagulanciá znižujú zrážanlivosť krvi. Hirudinoterapia (pijavice) sa má používať iba pri akútnej tromboflebitíde, ak má pacient kontraindikácie proti antikoagulanciám. Hirudin, spadajúci z žliaz pijavice v krvi, znižuje jeho viskozitu a zrážanlivosť. Spolu s týmto zmizne kŕč arteriálnych ciev. Pijavice môžu byť umiestnené súčasne na 5-10 kusoch na končatine pozdĺž postihnutej cievy, po 5-6 dňoch opakovať postup. Koža na končatine by mala byť oholená a umývaná teplou vodou bez mydla. Pre rýchle lekárstvo je koža rozmazaná roztokom glukózy alebo sladkej vody. Force pijavice by nemala byť odstránená, pretože to, čerpanie 10-20 ml krvi, zmizne samo o sebe. Neodporúča sa používať pijavice na liečbu anémie, nízke zrážanie krvi v prvých mesiacoch tehotenstva a počas liečby ortuťovými prípravkami.

Dikumarín, neodikumarín, fenilín, sipkumar a iné znižujú obsah protrombínu v krvi a tým zabraňujú tvorbe nových krvných zrazenín v cievach, tieto lieky sa majú používať pod kontrolou protrombínu v krvi, ktorého miera sa pohybuje od 87 do 100% a tromboflebitída dosahuje 117- 127%. Zníženie protrombínu na 25-30% by sa malo považovať za marginálne, pretože môže viesť k krvácaniu z nosa, ďasien, maternice, hematúrie atď.

Rýchle zníženie protrombínu v krvi pod vplyvom antikoagulancií je spojené s vekom a individuálnou citlivosťou pacienta na tieto lieky. Najcitlivejšie pacienti sú starší ako 60 rokov. Pri výskyte mikrohematúry sa dacha dočasne zastaví. Pri objavení sa ďalšieho krvácania sa liek zruší a predpísané znamená zvýšenie zrážanlivosti krvi (vitamín K, 10% roztok chloridu vápenatého perorálne, transfúzia hemostatických dávok krvi a séra).

Antikoagulanciá sú kontraindikované v prítomnosti čerstvých rán, vredov, otvorených foriem pľúcnej tuberkulózy, ochorení obličiek, pečene, hemoragickej diatézy atď. Antibiotiká sa používajú na liečbu vysokej horúčky alebo podozrenia na hnisavú tromboflebitídu. Ako prostriedok priameho ovplyvňovania krvných zrazenín sa používajú fibrinolytické liečivá, ktoré v počiatočnom štádiu procesu vedú k lýze krvných zrazenín. Fibrinolytické liečivá zahŕňajú fibrinolyzín, streptokinázu, urokinázu, trypsín, chymotrypsín.

Chirurgické metódy: ligácia žily, disekcia, venektómia a excízia trombóznych povrchových miest žily.

Okrem Toho Čítal O Plavidlách

Aký je rozdiel medzi antikoagulanciami a antiagregačnými látkami?

Existuje množstvo liekov, ktoré sú určené na riedenie krvi. Všetky tieto lieky možno rozdeliť do dvoch typov: antikoagulanciá a činidlá proti krvným doštičkám.

Čo robiť, ak sa plameň v oku praskne, príčiny patológie

Z tohto článku sa dozviete: príčiny, prečo máte v oku vypuknuté plavidlo, ktoré môže mať vplyv na to. Potrebujem liečbu? čo sa stane s vami.Plná funkcia očnej sietnice je zabezpečená choroidom vo forme kapilárno-venóznej siete.

Ako odstrániť červené cievy na tvári - zbaviť sa rosacey

Kuperoz nemôže byť pokrytý práškom alebo základom, je potrebné ho odstrániť. Preto článok popisuje, ako odstrániť červené cievy na tvári doma.Ale všimnite si, že nie je nezvyčajné, aby sa červené siete zamieňali s ochoreniami lupus erythematosus (postihuje celé telo), hemangiómami (benígnymi novotvarmi).

Kŕče - príčiny a liečba

Čo sú kŕče?Zovšeobecnené konvulzívne kontrakcie (zachytiť rôzne svalové skupiny) môžu byť pomalé, trvajú pomerne dlhý čas (tonikum) alebo rýchle, často striedajúce sa stavy kontrakcie a relaxácie (klonické).

Všetko o aneuryzme srdca

Patologické vyhadzovanie stenčenej steny myokardu v medicíne je definované ako aneuryzma srdca. Súčasne klesá kontraktilná funkcia oblasti srdcového svalu alebo úplne chýba, dochádza k jej zmenám.

Ateroskleróza karotických arterií liečba ľudových liečiv

Karoticka aterosklerózaKarotidové artérie sú krvné cievy, ktoré zásobujú krk a mozog kyslíkom a výživou.Okrem porážky iných ciev sa môže vyskytnúť aj ateroskleróza karotických artérií.