Problémy v dýchacej sústave môžu byť dnes skutočným trápením pre každého človeka, bez ohľadu na jeho vek alebo miesto pobytu. Chudobná ekológia, denný stres a dlhodobý pobyt v zle vetranej miestnosti môžu ovplyvniť dĺžku trvania inhalácie a výdychu, ako aj hĺbku dýchania, čo spôsobuje nepríjemné pocity. Obtiažnosť dýchania spôsobená strachom alebo šokom nespôsobuje úzkosť a rýchlo prechádza.

Symptómy ťažkosti s dýchaním

Ak dôjde k zlyhaniu dýchania pri záviditej frekvencii, je potrebné venovať pozornosť všeobecnému zdravotnému stavu. Ak sa človek často ťažko dýcha, nie je dostatok vzduchu, môže to slúžiť ako živý dôkaz o výskyte vážnej choroby.

Ak chcete rozpoznať patológiu, musíte venovať pozornosť nasledujúcim faktorom:

 • dýchacie vzory;
 • trvanie dýchavičnosti;
 • frekvencia záchvatov;
 • vonkajšie faktory.

Príčiny problémov s dýchaním

Ochorenia dýchacích ciest

Ak v poslednej dobe ste často trpeli vírusovými ochoreniami v spojení s kašľom, proces výmeny plynov s pľúcami sa stal oveľa komplikovanejším. Tento problém je obzvlášť známy ľuďom, ktorí si namiesto toho, aby šli k lekárovi, si vyberali samoliečbu doma. V tomto prípade sa choroba stane chronickou a kapacita pľúc sa významne zníži.

Ak sa v tomto opise dozviete, okamžite prejdite na lekára, aby ste dokázali kompletne diagnostikovať a predpisovať účinný priebeh liečby. Choroba pľúc je veľmi vážna. Nedovoľte, aby všetko prebehlo!

Chronická obštrukčná choroba pľúc predstavuje potenciálne riziko pre život človeka. S ním sa pľúca stanú letargickými a v nich sa objavia hroty.

Ľudia, ktorí prestali fajčiť, majú problémy s dýchaním. Človek cíti túžbu po fajčení, čo sťažuje dýchanie.

Srdcové patológie

Ak nemáte dostatok vzduchu počas fyzickej aktivity (vzpieranie, lezenie po schodoch, chôdza miernym tempom), môže to znamenať poškodenie arteriálnych ciev privádzajúcich srdcový sval. Výskyt dýchavičnosti - jeden z prvých príznakov angíny. Bolesť v srdci spolu s ťažkosťami s dýchaním je malý príznak veľkej choroby, ktorá musí byť diagnostikovaná čo najskôr.

Cievne choroby

Dýchavičnosť je príznakom, ktorý sa často prejavuje u pacientov, ktorí utrpeli mozgovú príhodu, chrípku alebo boli vážne zranení. Dyspnoe je obvykle sprevádzané ospalosťou, poruchou pozornosti a zníženou aktivitou. Môže to byť príznak zníženia alebo zvýšenia intrakraniálneho tlaku. Cievne kŕče vedú aj k ťažkostiam s dýchaním. V tomto prípade sa vyžaduje vyšetrenie neurológom.

Bronchiálna astma

Toto ochorenie sa vyvíja z chronickej formy bronchitídy. Často sa objavuje, ak človek uprednostňuje, aby nevenoval pozornosť kašľu a upokojil sa s výrazom "prejsť sám". Bronchiálna astma môže byť plná vážnych následkov na dýchaciu sústavu ako celok. Pacienti majú často záchvaty, ktoré komplikujú uvoľňovanie vzduchu.

Poruchy nervového systému

Silný stres sprevádzaný zvýšeným krvným tlakom má silný vplyv na dýchací proces. Keď človek zažije silné vzrušenie, jeho mozog musí dostať dvojitú časť kyslíka. Ak sa tak nestane, je možné, že vývoj respiračného kŕčov. Problém je eliminovaný ako pokojný.

Na normalizáciu dýchania je potrebné určitý čas sledovať jeho rytmus.

anémia

Progresívna anémia často spôsobuje problémy s dýchaním. Preskúmanie pľúc a porušenie srdca sa neodhalí. Ich krvný test a celková pohoda pacienta pomôžu určiť ochorenie. Zvyčajne ťažké dýchanie sprevádza strata sily, nevoľnosti a chronickej únavy.

Alergická reakcia

Nikto nemôže poznať všetky alergény, na ktoré je jeho telo citlivé. Problémy s dýchaním môžu byť spôsobené zložkou obsiahnutou v lieku. V tomto prípade je potrebná núdzová lekárska starostlivosť.

nadváha

Ľudia s nadváhou sú oboznámení s problémom dýchavičnosti. Pre obéznych pacientov môže byť aj bežná cesta do obchodu skutočnou múkou. Akékoľvek fyzické aktivity pre obéznych ľudí, vrátane chôdze v priemernom tempe a čistenie apartmánu, je sprevádzané porušením respiračného rytmu.

Na odstránenie tohto problému je veľmi dôležité schudnúť prostredníctvom diéty a miernej telesnej aktivity. Príliš intenzívne cvičenie bude len bolelo.

Čo ak ťažko dýchate?

Obtiažnosť dýchania môže byť spôsobená intenzívnou fyzickou prácou. Zároveň tkanivá organizmu produkujú oxid uhličitý a energiu, čo si vyžaduje zvýšenú dodávku kyslíka. Netrénovaný dýchací systém sa s touto úlohou nedokáže vyrovnať.

Dýchanie môže byť ťažké v oblastiach, ktoré majú nedostatok kyslíka. Patria medzi ne:

 • horské oblasti;
 • zle vetrané miestnosti;
 • miesta s bohatou prítomnosťou alergénov.

Ak je vzduch v miestnosti čistý a ťažkosti s dýchaním nemôžu súvisieť s jeho kvalitou, odporúča sa podstúpiť nasledujúce postupy:

 1. Kardiogram srdca v pokoji a po cvičení;
 2. Určenie objemu pľúc a jeho výkonnosti;
 3. Kompletný krvný obraz s dôkladnou štúdiou prvkov, ktoré zabezpečujú transport molekúl kyslíka.

Prečo je ťažké dýchať po jedle?

Občas ťažkosti s dýchaním sú znakom problémov s tráviacim systémom. Je potrebné konzultovať s gastroenterológom a vykonať všetky nevyhnutné výskumy vrátane endoskopie a ultrazvuku brušných orgánov.

Ako normalizovať výmenu vzduchu v miestnosti?

Bohužiaľ, aj v dobre vetraných miestnostiach je kvalita ovzdušia oveľa horšia ako zvonka. Množstvo prachu, rozdelenie domácností a všetky druhy povlakov systematicky znečisťuje vzduch v striedajúcich sa priestoroch. Malé pracovné miestnosti, ktoré zamestnávajú päť alebo viac ľudí, sú automaticky ohrozené. Ak je osoba v malej miestnosti s veľkým počtom ľudí dlhú dobu, môže mať ťažkosti s dýchaním.

Takéto priestory predstavujú mimoriadne nebezpečenstvo alergií a ľudí s bronchiálnou astmou.

Ako zlepšiť veci? Stačí stať sa dodržiavaním viacerých pravidiel:

 • dodržiavanie noriem ekológie kancelárií;
 • pravidelné vetranie a vetranie pracovných a obytných oblastí;
 • poskytovanie prestávok na vysávanie miestnosti;
 • pravidelné mokré čistenie;
 • montáž moderných čističiek vzduchu s filtrami;
 • montáž snímačov na prítomnosť oxidu uhličitého v priestoroch.

Aby sa zabránilo zlyhaniu dýchania, je dôležité zachovať aktívny životný štýl, posilniť odolnosť voči nervovému a fyzickému stresu a tiež udržať normálnu telesnú hmotnosť.

Ak je to možné, vykonajte kardio cvičenie s miernou intenzitou, ktoré sú zamerané na posilnenie srdcového svalu a rozvoj vytrvalosti. Ak ste si všimli chronické respiračné poruchy, ihneď sa obráťte na lekára o najpresnejšiu diagnózu a predpíšte potrebný priebeh liečby.

Ak nájdete chybu, vyberte textový fragment a stlačte Ctrl + Enter.

Zdieľajte príspevok "Čo ak dýchate ťažko?"

Tvrdé dýchanie - príčiny

Po fyzickej námahe, vzhľadom na vzrušenie, emočné výbuchy, dýchanie často rastie alebo dyspnoe sa objaví. Tieto reakcie sú normálne pre zdravé telo. Ale pri absencii takýchto provokačných faktorov je dôležité venovať zvláštnu pozornosť, keď je ťažké dýchať - dôvody môžu byť oveľa vážnejšie a nebezpečné ako vyššie uvedené.

Prečo je niekedy ťažké dýchať?

Problém opísaný v lekárskej komunite sa nazýva dyspnoe. Táto podmienka je spôsobená nedostatkom kyslíka (hypoxia) mäkkých tkanív alebo ciev. V dôsledku toho mozgové neuróny vytvárajú impulzy, ktoré spúšťajú kŕče hladkého svalstva a dýchavičnosť.

Existujú tri typy dyspnoe:

 • inšpiratívne (ťažké dýchať);
 • expirácia (ťažko vydychovať);
 • zmiešané (oba symptómy).

V prvom prípade je srdcová choroba s najväčšou pravdepodobnosťou:

 1. Choroba koronárnych artérií sprevádzaná stláčaním bolesti v hrudi.
 2. Srdcové zlyhanie s kongestívnou povahou, ťažkosti s dýchaním sa objavujú iba v horizontálnej polohe a prechádzajú, keď sedí, stojí (orthopnea).
 3. Paroxysmálna dýchavičnosť (srdcová astma) je veľmi nebezpečná situácia, rozvíja sa do udusenia a môže byť smrteľná, ak nekontaktujete sanitku.

Navyše, inspiračná dýchavičnosť môže naznačovať ochorenie priedušiek a nádorov pľúc. V dôsledku vyplnenia lumenov týchto orgánov hlienom, rakovinovými nádormi alebo viskóznym spútom sa množstvo prichádzajúceho vzduchu znižuje a v dôsledku toho dochádza k hladovaniu kyslíkom. Stáva sa ťažké dýchať a existuje kašeľ kvôli potrebe vykašliavať obsah priedušiek a vyčistiť ich lúmen.

Expiračná dyspnoe je charakteristická spazmami pľúc, ktoré sa zvyčajne vyskytujú počas záchvatu bronchiálnej astmy. Po vdýchnutí sa hladké svaly silne znižujú, čo sťažuje výdych.

Pri zmiešanom syndróme - konštantné dýchavice sa predpokladá veľa patológií:

 1. Záchvaty paniky, pri ktorých sa adrenalín uvoľňuje do krvi, v dôsledku čoho dochádza k hyperventilácii pľúc a zrýchleniu srdcového rytmu.
 2. Anémia alebo anémia spôsobená nedostatkom železa (častejšie u žien). V dôsledku nedostatku kovových iónov v tele krv nie je dostatočne nasýtená kyslíkom, čo vedie k hypoxii.
 3. Tromboflebitída hlbokých žíl. Jednou z jeho komplikácií je pľúcny tromboembolizmus, ktorého prvý znak je považovaný za ťažkú ​​dýchavičnosť.
 4. Obezita je závažný stav, keď abnormálne bunky pokrývajú vnútorné orgány a srdce. Tuk zabraňuje dodávaniu kyslíka do tkanív, čo spôsobuje hypoxiu.

Okrem toho existuje koncepcia fyziologickej dyspnoe: ťažkosti s dýchaním spôsobené sedavým životným štýlom. V takýchto prípadoch sa problém vyskytuje v dôsledku nedostatočnej záťaže a je ľahko vyriešený vykonaním jednoduchých cvičení.

Prečo je ťažké dýchať po jedle?

Ak sa pozoruje uvažovaný klinický prejav po jedle, existuje možnosť, že v tráviacich orgánoch dochádza k zápalovým procesom. Často tento príznak hovorí o takýchto ochoreniach:

 • žalúdočný vred;
 • zvýšená kyslosť;
 • syndróm dráždivého čreva;
 • pankreatická patológia;
 • pažeráka.

Ťažko sa dýchať cez nos - z iných dôvodov

Faktory, ktoré bránia prístupu:

 • nazálna kongescia v dôsledku infekčných, alergických a vírusových ochorení (sinusitída, sinusitída, rinitída);
 • nosné mandle;
 • opuch alebo cysty v sínusoch;
 • silný opuch slizníc (môže byť spôsobený použitím určitých liekov, napríklad naftyzín);
 • krvácanie z nosa.

Po jedle prečo je ťažké dýchať

Dýchavičnosť. Dôvod je v žalúdku

Jednou z príčin nedostatku dychu, ťažkosti s dýchaním, kašeľ a dokonca aj astma môže byť. zhutnenie a zväčšenie pečene a sleziny v dôsledku akumulácie toxínov. Stláčajú a obmedzujú pohyb membrány, ťažké dýchanie, zníženie príjmu kyslíka a dusíka v tele. Mimochodom, membrána osciluje osemnásťkrát za minútu s amplitúdou 4 cm a vytláča vonkajšie svaly srdca, čím zabezpečuje jej hladký chod, rovnako ako celý obehový systém. Preto je potrebné včas vyčistiť pečeň a slezinu pomocou dostupných metód, pravidelne sa používajú pre tento bodliak, čakanka, koreň dúhovky, biele akácie kvety, agape atď. "DAMA" NÁZOV PO TREVI

Budem bývať na bodliaku. Rozsah použitia je skvelý. Považuje sa za najsilnejšiu rastlinu, ktorá sa používa na liečbu ochorení pečene a gastrointestinálneho traktu (hepatitída, cirhóza, cholecystitída, kolitída atď.). Je to neškodný fytoterapeutický prostriedok na obnovenie pečene, ktorý nemá žiadne vedľajšie účinky ani pri vysokých dávkach. Rozdrvte ovocie na prášok a vezmite 1 lyžičku. tri až štyrikrát denne 20 minút pred jedlom s vodou. Môžete variť a čaj z rozdrveného na práškové semená rastor.psha. 1 lyžička suroviny naliať 250 ml vriacej vody, trvať 30 minút a napätie. Piť horúce v malých dúškami 1 polievková lyžica. trikrát denne, pol hodiny pred jedlom. Postup liečby je v obidvoch prípadoch mesiac. Ak je ochorenie zanedbané, opakujte príjem v priebehu dvoch až troch týždňov. Dávka detí sa znížila o polovicu.

REDUCING ACIDITY CORRECTLY Ďalšou častou príčinou nedostatku dychu je spojená s problémami gastrointestinálneho traktu a podvýživy, keď sa proteíny nerozdeľujú na aminokyseliny a tuky do glycerolu a mastných kyselín a neposkytujú stavebný materiál na obnovu epitelu žalúdka a dvanástnika. U ľudí sa neustále mení stav acidobázickej rovnováhy, ktorý sa musí udržiavať pomocou výživy. Tu je jednoduchý príklad: máte chorý žalúdok, takže. ako sa zvyšuje kyslosť žalúdočnej šťavy, a to znamená, že žalúdočná sliznica je oslabená, kyselina ho spája, dráždi žľazy a potom sa produkuje ešte viac kyseliny chlorovodíkovej. Vezmite si sódu, šupku alebo minerálnu vodu na zníženie alebo neutralizáciu kyslosti. A ak už jedlo už strávil. Švajčiarsky hráč sa okamžite otvorí, obsah žalúdka sa presunie do dvanástnika. Ale ak ste práve konzumovali a okamžite pili minerálnu vodu alebo šupku, potom sa do dvanástnika dostane neliečené jedlo. Bude hnilobou a dráždiť črevnú sliznicu a konečník. Týmto spôsobom môžete hnať hlboko vnútri a narušiť celý tráviaci systém. Časté užívanie liekov znižujúcich kyslosť vedie k trvalému poklesu žalúdočnej kyslosti. V dôsledku toho je gatekeeper neustále otvorený a nestrávené jedlo jednoducho "padá" zo žalúdka a prechádza "v tranzite" cez celý gastrointestinálny trakt. Z tohto dôvodu je brucho stlačené, roztiahnuté, vyvíjajú sa veľké množstvá plynov, stúpa a zužuje membránu, čo by malo, ako bolo uvedené vyššie, pomôcť srdcu pracovať. V tejto situácii je veľmi preťažená, pretože jej vonkajšie svaly nedostávajú impulz od bránice. Osoba sa udusí a začne uzdravovať srdce. Ale najprv musíte zabezpečiť, aby plyny nestlačili membránu. Brucha by mala byť mäkká, malá. Potom bude srdce schopné pracovať normálne. Po výdatnom jedle urobte niečo kyslé, aby ste pomohli pri trávení. Zníženie kyslosti by malo trvať len dve až štyri hodiny po jedle. Napríklad piť rovnakú minerálnu vodu. Je dobré piť to pred spaním, keď sa spočíva žalúdok. V takýchto situáciách je užitočné použiť samostatnú výživu, aby ste vstúpili do menu čo najviac z vonných bylín. ANGULILA AIRA AIR korenia, koreň angelica a kalamus pomáhajú zmierniť fermentáciu v žalúdku a uvoľniť membránu. Angelica koreň, ktorý má špecifický zápach, dramaticky znižuje fermentáciu, tlak plynu v brušnej dutine, zabíja hniloby. Použitie vo forme odvaru: 10 g (1 lyžička) surovín nalejte 250 ml horúcej vriacej vody do misky na smalt, pokryte viečkom, zahrievajte 30 minút na vodnom kúpeli, ochlaďte na izbovú teplotu, napnite. Uveďte objem varenej vody do pôvodného stavu. Piť horúce na 1/3 lyžice. trikrát denne, 30 minút pred jedlom, ako antispazmikum, stimulujúci chuť do jedla, expektorant, diaphoretik, ktorý drasticky znižuje tvorbu plynu v brušnej dutine. Kurz liečby je mesiac. Z kalamusu môžete pripraviť odvar alebo tinktúru. 3 lyžičky. suché drvené korene nalejte 0,5 litra vody, priveďte k varu a varte na nízkej teplote 30 minút. Trvať na chladenie a napätie. Napíšte tretinu pohára trikrát denne, pol hodiny pred jedlom. Tinktúra 1:10 (50 g koreňov nalejte 0,5 litra vodky, trvajte tri týždne, trúcajte denne, nefiltrujte) piť 20 kvapiek do 50 ml vody trikrát denne pol hodiny pred jedlom. Kurz v obidvoch prípadoch je mesiac. Nina TARASOVA, Travnitsa, Lipetsk

Zdroj: Tajomstvo liečenia, # 3, 2014

Nedostatok vzduchu: príčiny ťažkostí s dýchaním sú kardiogénne, pľúcne, psychogénne a iné.

Dýchanie je prirodzený fyziologický úkon, ktorý sa neustále objavuje a na ktorý väčšina z nás nevenuje pozornosť, pretože samotné telo reguluje hĺbku a frekvenciu dýchacích pohybov v závislosti od situácie. Pocit, že možno nie je dostatok vzduchu známy každému. Môže sa objaviť po rýchlom behu, vyliezť na vysokom poschodí schodov s veľkým vzrušením, ale zdravé telo sa rýchlo vyrovná s takým nedostatkom dychu, čo spôsobuje dýchanie normálne.

Ak krátkodobá dýchavičnosť po námahe nespôsobuje vážnu úzkosť, rýchlo zmizne počas pokoja, potom dlhé alebo náhle výrazné ťažkosti s dýchaním môžu signalizovať vážnu patológiu, často vyžadujúcu okamžitú liečbu. Akútny nedostatok vzduchu pri uzatváraní dýchacieho traktu cudzím telom, pľúcny edém, astmatický záchvat môže stáť život, preto akékoľvek respiračné ochorenie si vyžaduje objasnenie jeho príčiny a včasnú liečbu.

Nielen dýchacia sústava sa zúčastňuje procesu dýchania a poskytuje tkanivám kyslík, hoci jej úloha je samozrejme prvoradá. Nemožno predstaviť dýchanie bez správneho fungovania svalovej kostry hrudníka a bránice, srdca a krvných ciev a mozgu. Zloženie krvi, hormonálny stav, aktivita nervových centier mozgu a rôzne vonkajšie príčiny - športové tréningy, bohaté jedlá a emócie ovplyvňujú dýchanie.

Telo sa úspešne prispôsobuje kolísaniu koncentrácie plynov v krvi a tkanivách a v prípade potreby zvyšuje frekvenciu respiračných pohybov. S nedostatkom kyslíka alebo zvýšenými potrebami jeho dýchania sa urýchľuje. Akidóza spojená s množstvom infekčných ochorení, horúčky, nádorov spôsobuje zvýšenie dýchania, aby sa odstránil prebytok oxidu uhličitého z krvi a normalizovalo jeho zloženie. Tieto mechanizmy sú zahrnuté sami, bez našej vôle a úsilia, ale v niektorých prípadoch nadobúdajú charakter patologických.

Akékoľvek ochorenie dýchacích ciest, aj keď je dôvod zjavný a neškodný, si vyžaduje vyšetrenie a diferencovaný prístup k liečbe, preto keď je pocit, že nie je dostatok vzduchu, je lepšie ísť na lekára - terapeuta, kardiológ, neurológ, psychoterapeut.

Príčiny a typy respiračného zlyhania

Keď človek dýcha ťažko a nemá dostatok vzduchu, hovorí o dýchavičnosti. Táto vlastnosť sa považuje za adaptačný akt v reakcii na existujúcu patológiu alebo odzrkadľuje prirodzený fyziologický proces adaptácie na meniace sa vonkajšie podmienky. V niektorých prípadoch sa stáva ťažké dýchať, ale nevzniká nepríjemný pocit nedostatku vzduchu, pretože hypoxia je eliminovaná zvýšenou frekvenciou respiračných pohybov - v prípade otravy oxidom uhoľnatým, práca v dýchacích prístrojoch, prudký nárast na výšku.

Dýchavičnosť je inšpiratívna a expiračná. V prvom prípade nie je dostatok vzduchu počas inhalácie, v druhej - pri výdychu, ale zmiešaný typ je možný, keď je ťažké inhalovať a vydychovať.

Dyspnoe nie vždy dopĺňa ochorenie, je to fyziologické, a to je úplne prirodzený stav. Príčiny fyziologickej dyspnoe sú:

 • Fyzická aktivita;
 • Vzrušenie, silné emocionálne utrpenie;
 • Byť v upchanom, zle vetranej miestnosti, na vysočinách.

Fyziologické zvýšenie dýchania dochádza reflexne a po krátkej dobe prechádza. Ľudia so zlou fyzickou kondíciou, ktorí majú sedavé "kancelárske" práce, trpia nedostatkom dychu v dôsledku fyzickej námahy častejšie než tí, ktorí pravidelne chodia do telocvične, do bazéna alebo len denne chodia. Pri zlepšení celkového fyzického vývoja dochádza k zníženiu dýchania menej často.

Patologická dýchavičnosť sa môže akútne rozvinúť alebo byť neustále narušená, dokonca aj v pokoji, veľmi zhoršená najmenšou fyzickou námahou. Osoba sa udusí počas rýchleho uzatvorenia dýchacieho traktu cudzorodým telom, opuch laryngeálnych tkanív, pľúc a iných ťažkých stavov. Pri dýchaní v tomto prípade telo nedostane nevyhnutné ani minimálne množstvo kyslíka a ďalšie ťažké poruchy sa pridajú k dýchavičnosti.

Hlavné patologické dôvody, pre ktoré je ťažké dýchať, sú:

 • Choroby dýchacieho systému - pľúcna dyspnoe;
 • Patológia srdca a krvných ciev - srdcová dyspnoe;
 • Porušenie nervovej regulácie dýchacieho záchvatu - dýchavičnosť centrálneho typu;
 • Porušenie zloženia krvného plynu - hematogénna dýchavičnosť.

Z dôvodu srdca

Ochorenie srdca je jedným z najčastejších dôvodov, prečo je ťažké dýchať. Pacient sa sťažuje, že nemá dostatok vzduchu a tlačí do hrudníka, zaznamená výskyt edému v nohách, cyanózu kože, únava atď. Zvyčajne pacienti, ktorí majú v dôsledku zmien v srdci poruchy dýchania, už boli vyšetrení a dokonca prijali vhodné lieky, ale dyspnoe nielenže pretrváva, ale v niektorých prípadoch sa zhoršuje.

Ak patológia srdca nie je počas inhalácie dostatočná, to znamená inspiračná dušnosť. Dopĺňa srdcové zlyhanie, môže byť udržiavaný aj v pokoji v ťažkých štádiách, zhoršuje sa v noci, keď pacient leží.

Najčastejšie príčiny srdcovej dyspnoe:

 1. Ischemická choroba srdca;
 2. arytmie;
 3. Kardiomyopatia a myokardiodystrofia;
 4. Vady - vrodené vedú k dušnosti v detstve a dokonca aj v novorodeneckom období;
 5. Zápalové procesy v myokarde, perikarditíde;
 6. Srdcové zlyhanie.

Výskyt ťažkostí s dýchaním v srdcovej patológii je najčastejšie spojený s progresiou srdcového zlyhania, pri ktorom buď nie je dostatočný srdcový výdaj a tkanivo trpí hypoxiou, alebo stagnácia sa vyskytuje v pľúcach v dôsledku insolvencie myokardu ľavej komory (srdcovej astmy).

Okrem nedostatku dychu, často v kombinácii so suchým a bolestivým kašľom, u pacientov so srdcovým ochorením existujú ďalšie charakteristické ťažkosti, ktoré trochu uľahčujú diagnostiku - bolesť v oblasti srdca, "večerný" opuch, cyanóza kože, prerušenia srdca. Stáva sa ťažšie dýchať v náchylnej polohe, takže väčšina pacientov dokonca spí polčasne, čo znižuje tok žilovej krvi z nohy do srdca a prejav dušnosti.

príznaky zlyhania srdca

Pri úprave srdcovej astmy, ktorá môže rýchlo prejsť do alveolárneho edému pľúc, sa pacient doslova udušuje - rýchlosť dýchania presiahne 20 za minútu, tvár sa zmení na modrú, hrdla sa zväčšujú, hlien sa spopolní. Pľúcny edém vyžaduje núdzovú starostlivosť.

Liečba srdcovej dyspnoe závisí od základnej príčiny, ktorá ju spôsobila. Na dospelého pacienta so zlyhávaním srdca sú predpísané diuretické lieky (furosemid, veroshpiron, diacarb), ACE inhibítory (lisinopril, enalapril atď.), Beta-blokátory a antiarytmiká, srdcové glykozidy, kyslíková terapia.

Deti sú vystavené diuretikám (diakarbum) a lieky iných skupín sú prísne dávkované kvôli možným vedľajším účinkom a kontraindikáciám u detí. Vrodené chyby, pri ktorých sa dieťa začína uškrtiť od prvých mesiacov života, môžu vyžadovať urgentnú chirurgickú korekciu a dokonca aj transplantáciu srdca.

Pľúcne príčiny

Patológia pľúc je druhým dôvodom, ktorý vedie k ťažkostiam s dýchaním, čo je možné ako ťažkosti s dýchaním a dýchaním. Pľúcna patológia s respiračným zlyhaním je:

 • Chronické obštrukčné ochorenia - astma, bronchitída, pneumokróza, pneumokonióza, pľúcny emfyzém;
 • Pneumatické a hydrotortálne;
 • nádory;
 • Cudzie telesá dýchacieho traktu;
 • Tromboembolizmus vo vetvách pľúcnych artérií.

Chronické zápalové a sklerotické zmeny pľúcneho parenchýmu výrazne prispievajú k zlyhaniu dýchania. Sú zhoršené fajčením, zlými environmentálnymi podmienkami, opakujúcimi sa infekciami dýchacieho systému. Dyspnoe sa najprv stará počas fyzickej námahy a postupne nadobúda charakter konštanty, pretože choroba prechádza do závažnejšej a nevratnejšej fázy kurzu.

S patológiou pľúc je narušená zloženie krvi v krvi, nedostatok kyslíka, ktorý v prvom rade chýba v hlave a mozgu. Závažná hypoxia vyvoláva metabolické poruchy nervového tkaniva a vývoj encefalopatie.

Pacienti s bronchiálnou astmou dobre vedia, ako sa pri útoku narúša dýchanie: je ťažké vydychovať, bolesť na hrudníku, bolesť na hrudi, arytmia je možná, spút, keď je ťažko oddelené kašeľ a extrémne zriedkavé, krvácajú žily. Pacienti s takým nedostatkom dychu sedia s rukami na kolenách - táto pozícia znižuje venózny návrat a stres na srdce a zmierňuje stav. Najčastejšie je ťažké dýchať a nie je dostatok vzduchu pre takého pacienta v noci alebo skoro ráno.

S ťažkým astmatickým záchvatom sa pacient usmieva, koža sa stáva modrastou, panika a nejaká dezorientácia je možná a astmatický stav môže byť sprevádzaný kŕčmi a stratou vedomia.

Pri poruchách dýchania spôsobených chronickou pľúcnou patológiou sa mení vzhľad pacienta: hrudník sa formuje v tvare hlave, rozširuje sa medzera medzi rebrami, hrdla sú veľké a rozšírené, ako aj periférne žily končatín. Rozšírenie pravého polovice srdca na pozadí sklerotických procesov v pľúcach vedie k jeho nedostatočnosti a dýchavičnosť sa stáva zmiešanou a závažnejšou, to znamená, že nielen pľúca sa nedokážu dýchať, ale srdce nedokáže zabezpečiť adekvátny prietok krvi, ktorý preniká krvou venóznou časťou väčšej cirkulácie.

Nedostatok vzduchu je tiež v prípade pneumónie, pneumotoraxu, hemotoraxu. Keď zápal pľúcneho parenchýmu nie je len ťažké dýchať, teplota stúpa, zjavné príznaky intoxikácie na tvári a kašeľ sprevádzaný spútom.

Mimoriadne závažná príčina náhleho respiračného zlyhania sa považuje za respiračný trakt cudzieho telesa. Môže to byť kúsok jedla alebo malý detail hračiek, ktoré dieťa náhodne inhaluje pri hraní. Obeť s cudzím telom sa začína tlčiť, zmení sa na modrú, rýchlo stráca vedomie a zastavenie srdca je možné, ak pomoc nepríde včas.

Pľúcny vaskulárny tromboembolizmus môže tiež viesť k náhlemu a rýchlo sa zvyšujúcemu dýchaniu, kašli. Vyskytuje sa častejšie ako osoba, ktorá trpí patológiou ciev nohy, srdca, deštruktívnymi procesmi v pankrease. Pri tromboembolizme môže byť stav extrémne závažný so zvýšenou asfyxiou, modrou kožou, rýchlym apnoe a palpitáciami.

U detí je dýchavičnosť najčastejšie spojená s požitím cudzieho telesa počas hry, zápalom pľúc a opuchom laryngeálnych tkanív. Croup - edém s laryngeálnou stenózou, ktorý môže sprevádzať širokú škálu zápalových procesov, od banálnej laryngitídy až po záškrt. Ak si matka všimla, že dieťa často dýcha, bledne alebo zmení modrá, prejavuje jasnú úzkosť alebo dýchanie a je úplne prerušené, mali by ste ihneď hľadať pomoc. Závažné respiračné zlyhanie u detí je plné zadusenia a smrti.

V niektorých prípadoch je príčinou ťažkej dýchavičnosti alergia a angioedém, ktoré sú sprevádzané aj stenózou laryngeálneho lumenu. Príčinou môže byť potravinový alergén, osí bodnutie, inhalácia peľu rastlín, droga. V takýchto prípadoch potrebujú deti aj dospelí naliehavú lekársku starostlivosť na zastavenie alergickej reakcie a asfyxia môže vyžadovať tracheostómiu a umelú ventiláciu pľúc.

Liečba pľúcnej dyspnoe by mala byť diferencovaná. Ak je príčinou cudzí orgán, mali by sa čo najskôr odstrániť, v prípade alergického edému sa deťom a dospelým ukáže zavedenie antihistaminík, glukokortikoidných hormónov a adrenalínu. V prípade asfyxie sa vykoná tracheo alebo konikotómia.

Pri bronchiálnej astme zahŕňajú viacstupňové liečby beta-adrenomimetiká (salbutamol) v sprejoch, anticholinergiká (ipratropiumbromid), metylxantíny (aminofylín), glukokortikosteroidy (triamcinolón, prednizolón).

Akútne a chronické zápalové procesy vyžadujú antibakteriálnu a detoxifikačnú terapiu a kompresiu pľúc počas pneumo-alebo hydrothorax, zhoršenie obštrukcie dýchacieho traktu nádorom - indikácia chirurgického zákroku (prepichnutie pleurálnej dutiny, torakotómia, odstránenie časti pľúc atď.).

Mozgové príčiny

V niektorých prípadoch sú problémy s dýchaním spojené s poškodením mozgu, pretože sa nachádzajú najdôležitejšie nervové centrá, ktoré regulujú činnosť pľúc, krvných ciev a srdca. Dyspnoe tohto typu je charakteristické štrukturálnym poškodením mozgového tkaniva - trauma, neoplazma, mŕtvica, edém, encefalitída atď.

Poruchy funkcie dýchania v mozgovej patológii sú veľmi rozmanité: je možné spomaliť dýchanie a zvýšiť ho, objaviť sa rôzne typy patologického dýchania. Mnohí pacienti s ťažkou mozgovou patológiou sú na umelom vetraní pľúc, pretože jednoducho nemôžu dýchať.

Toxický účinok odpadových produktov mikróbov, horúčka vedie k zvýšeniu hypoxie a okysľovania vnútorného prostredia tela, kvôli čomu sa objavuje dýchavičnosť - pacient dýcha často a hlučne. Teda sa telo snaží rýchlo zbaviť nadbytku oxidu uhličitého a poskytnúť tkanivám kyslík.

Relatívne neškodnú príčinu mozgovej dyspnoe možno považovať za funkčné poruchy v mozgu a periférnom nervovom systéme - autonómna dysfunkcia, neuróza, hystéria. V týchto prípadoch je dýchavičnosť v prírode "nervózna" a v niektorých prípadoch je viditeľná voľným okom aj pre odborníka.

Pri vegetatívnej dystónii, neurotických poruchách a banálnej hystére sa zdá, že pacient má nedostatok vzduchu, časté dýchacie pohyby a zároveň môže kričať, plakať a správať sa extrémne vzdorovito. Počas krízy sa človek môže dokonca sťažovať, že sa dusí, ale nemá fyzické známky zadusenia - nezmení sa a vnútorné orgány naďalej správne fungujú.

Respiračné poruchy počas neurózy a iných porúch psychiky a emocionálnej sféry sú utišené sedatívami, ale často sa lekári stretávajú s pacientmi, u ktorých sa takáto nervová dyspnoe stáva trvalou, pacient sa sústreďuje na tento príznak, často vzdychne a urýchľuje dýchanie počas stresu alebo emočného výbuchu.

Liečba mozgovej dyspnoe sa zaoberá resuscitáciou, terapeutmi, psychiatrami. Pri ťažkých léziách mozgu s neschopnosťou samého dýchania pacientka prechádza umelou pľúcnou ventiláciou. V prípade nádoru by sa mala odstrániť a v závažných prípadoch by sa mali zastaviť neurózy a hysterické formy dýchacích ťažkostí sedatívami, trankvilizérmi a neuroleptikami.

a hematogénne

Hematogénna dýchavica sa vyskytuje vtedy, keď je narušené chemické zloženie krvi, keď sa zvyšuje koncentrácia oxidu uhličitého a vzniká acidóza v dôsledku cirkulácie kyslých metabolických produktov. Táto respiračná porucha sa prejavuje anémiami s veľmi odlišným pôvodom, malígnymi nádormi, závažným zlyhaním obličiek, diabetickou kómou, ťažkou intoxikáciou.

Pri hematogénnej nedostatočnosti dychu sa pacient sťažuje, že často nemá dostatok vzduchu, ale samotný proces inhalácie a výdychu nie je narušený, pľúca a srdce nemajú zjavné organické zmeny. Podrobné vyšetrenie ukazuje, že dôvodom častého dýchania, ktorý zachová pocit, že nie je dostatok vzduchu, sú zmeny v elektrolyte a zložení plynu v krvi.

Liečba anémie zahŕňa vymenovanie doplnkov železa, vitamínov, výživy, transfúzie krvi v závislosti od príčiny. V prípade zlyhania obličiek a pečene sa vykonáva detoxikačná liečba, hemodialýza a infúzna terapia.

Ďalšie príčiny ťažkosti s dýchaním

Mnohí ľudia vedia pocit, keď bez zjavného dôvodu nevzliekať bez ostrej bolesti na hrudi alebo chrbte. Väčšina sa okamžite strachuje, premýšľa nad srdcovým záchvatom a zachytáva sa v platóze, ale dôvod môže byť iný - osteochondróza, herniovaný intervertebrálny disk, medzirebrovinová neuralgia.

Pri interkostálnej neuralgii pacient pocíti silnú bolesť v polovici hrudníka, zhoršená pohybmi a inhaláciou, zvlášť citliví pacienti môžu paniku, dýchať často a povrchne. Pri osteochondróze je ťažké inhalovať a pretrvávajúca bolesť v chrbtici môže spôsobiť chronickú dýchavicu, ktorá sa dá ťažko odlíšiť od ťažkého dýchania v pľúcnej alebo srdcovej patológii.

Liečba dýchacích ťažkostí pri chorobách pohybového aparátu zahŕňa fyzikálnu terapiu, fyzioterapiu, masáž, podporu liekov vo forme protizápalových liekov, analgetiká.

Mnohé očakávané matky si sťažujú, že s nárastom trvania tehotenstva sa im stáva ťažšie dýchať. Tento príznak môže dobre vyhovovať norme, pretože rastúca maternica a plod zvyšuje membránu a znižuje vyhladenie pľúc, hormonálne zmeny a tvorbu placenty zvyšujú počet respiračných pohybov, aby sa tkanivá oboch organizmov dostali kyslíkom.

Počas tehotenstva sa však dýchanie musí starostlivo posúdiť, aby sa nestratila vážna patológia, ktorá by sa javila ako prirodzený nárast, ktorý môže byť anémia, tromboembolický syndróm, progresia srdcového zlyhania v prípade poruchy ženy atď.

Tromboembolizmus pľúcnych artérií je považovaný za jeden z najnebezpečnejších dôvodov, pre ktorý môže žena začať uškrtiť počas tehotenstva. Táto podmienka predstavuje hrozbu pre život, sprevádzaná prudkým nárastom dýchania, ktorý sa stáva hlučným a neúčinným. Asfyxia a smrť sú možné bez prvej pomoci.

Z tohto dôvodu, keď sme zvážili iba najčastejšie príčiny ťažkosti s dýchaním, je zrejmé, že tento príznak môže naznačovať dysfunkciu takmer všetkých orgánov alebo systémov tela a v niektorých prípadoch je ťažké izolovať hlavný patogénny faktor. Pacienti, ktorí majú ťažkosti s dýchaním, potrebujú starostlivé vyšetrenie a ak sa pacient uduje, potrebujú naliehavú kvalifikovanú pomoc.

Akýkoľvek prípad nedostatku dychu vyžaduje výlet lekárovi, aby zistil jeho príčinu, samošetrenie v tomto prípade je neprijateľné a môže viesť k veľmi vážnym následkom. To platí najmä o respiračných poruchách u detí, tehotných žien a náhlych záchvatoch dýchavičnosti u ľudí v akomkoľvek veku.

Video: Čo zabraňuje dýchaniu? Program "Live je skvelý!"

Vytlačiť všetky príspevky označené značkou:

Prejsť na sekciu:

 • Cievne choroby, ochorenia s vaskulárnym faktorom

Krok 1: plaťte za konzultáciu pomocou formulára → Krok 2: po zaplatení položte svoju otázku v nižšie uvedenom formulári ↓ Krok 3: Môžete tiež poďakovať špecialistovi inou platbou za ľubovoľnú sumu ↑

Nedostatok vzduchu

Dýchanie je fyziologický proces, ktorý takmer nevenujeme pozornosť. Ale tu sa dajú okamžite zistiť ťažkosti dýchania, ktoré lekári nazývajú dýchavičnosť, prejavujúca sa formou nedostatku vzduchu, problémy s vdychovaním a vydychovaním. A v mnohých prípadoch tieto príznaky naznačujú vážnu chorobu.

Takmer vždy pocit nedostatku vzduchu je spôsobený hypoxiou - poklesom obsahu kyslíka v tkanivách alebo hypoxémiou - poklesom koncentrácie kyslíka priamo v krvi. Obe tieto stavy spôsobujú aktiváciu dýchacieho centra nášho mozgu, máme pocit nedostatku vzduchu, v reakcii na ktorý sa dýchanie stáva častejšie, v ktorom dochádza k intenzívnejšej výmene plynu medzi krvou a atmosférickým vzduchom, čo znižuje hladovanie tkaniva kyslíkom.

Čo môže spôsobiť vznik tejto podmienky?

Srdcová slabosť - vedie k stagnácii v pľúcach a tkanivách, dochádza k narušeniu výmeny plynov v pľúcach, objavuje sa dýchavičnosť.

Respiračná (pľúcna) nedostatočnosť - oslabenie výmeny plynov spôsobené stratou funkčne aktívnej časti pľúc v dôsledku zápalu, sklerózy pľúcneho tkaniva, lézie nádoru, zrútenie pľúc, bronchospazmus a ťažkosti s vydychovaním atď.

Primárne zníženie koncentrácie kyslíka v krvi v prípade otravy, anémie, ochorenia krvného systému atď.

Existuje veľa funkčných porúch alebo chorôb, pri ktorých je ťažké dýchať. Preto sa pokúsime opísať tie hlavné.

takže:

 • Zlá fyzická forma - detraining V tejto situácii dochádza ku skráteniu dychu pri zvýšenej fyzickej aktivite a vo všeobecnosti je normálna reakcia na ne. Srdce začína aktívne pumpovať krv a pracovné svaly vyžadujú viac energie a kyslíka. Z tohto dôvodu môže osoba začať cítiť nedostatok vzduchu, jeho dýchanie reflexne urýchľuje kompenzáciu nedostatku kyslíka v tkanivách. Táto situácia nepredstavuje hrozbu pre zdravie, ukazuje však, že je potrebné postarať sa o vašu fyzickú kondíciu.
 • Kongestívne srdcové zlyhanie Nedostatok vzduchu a dýchavičnosť v tejto patológii sú výsledkom chronického prerušenia dodávky krvi do všetkých tkanív tela. Jedným z najcharakteristickejších znakov kongestívneho srdcového zlyhania je nútená sedenie pacienta. Nedostatok vzduchu nastáva v ľahu, často v noci, a keď sa posuniete do sediacej polohy, klesá.
 • Srdcová astma: pri tejto chorobe sa nedostatok vzduchu vyvíja veľmi rýchlo a môže sa vyvinúť do útoku udusenia. Dyspnoe pretrváva v sedacej polohe, sprevádzané ostrým ožiarením kože, chrumkavým dýchaním a kašľom. Toto je veľmi závažné porušenie, ktoré ohrozuje ľudský život a vyžaduje si naliehavú lekársku starostlivosť.
 • Tromboembolizmus pľúcnej artérie Trombóza, ktorá sa môže tvoriť v hlbokých žilách dolných končatín, môže vypadnúť a pohybovať sa krvným prietokom a blokovať lúmen pľúcnej tepny. To vedie k akútnej ischémii a pľúcnemu infarktu, ktorý sprevádza pocit nedostatku vzduchu. Okrem toho sa táto vaskulárna katastrofa prejavuje agresívnym kašľom, cyanózou tváre, bodavou bolesťou na hrudníku atď. Táto podmienka tiež vyžaduje naliehavú lekársku intervenciu.
 • Koronárna choroba srdca Nepohodlie, tesnosť na hrudníku je klasickým príznakom angína pektoris - jedným z prejavov koronárnej artérie. Pacienti to niekedy označujú za pocit nedostatku vzduchu. V mnohých vážnych prípadoch vrátane infarktu myokardu môže ischémiový záchvat spôsobiť srdcovú slabosť, klasické srdcové zlyhanie a záchvat srdcovej astmy. Ide o mimoriadne nebezpečný stav, naliehavú lekársku starostlivosť.
Pľúcne ochorenia:
 • bronchiálna astma, pri ktorej ťažkosti s vydychovaním a nedostatkom vzduchu vyvíjajú paroxysticky - na pozadí kŕčových priedušiek a bronchiolov pod vplyvom stresu, kontaktu s alergénom alebo s ostrými zmenami v environmentálnych parametroch;
 • spontánny pneumotorax (vzduch prichádzajúci do pleurálnej dutiny, ktorým je výstelka pľúc), v ktorej sa pľúca zmrštia a dýchací povrch pľúc klesá. Podmienkou je aj nedostatok vzduchu, náhle blednutie, bolesť v hrudníku atď.
 • vzhľad pocitu nedostatku vzduchu po jedle alebo počas jedla alebo udusenia môže naznačovať, že cudzí orgán vstúpil do dýchacích ciest.
Ďalšie ochorenia:
 • Sympatho-adrenálna kríza alebo záchvaty paniky. Silné emocionálne vzrušenie, strach, úzkosť atď. sprevádzať uvoľňovanie adrenalínu v krvi - stresový hormón. Urýchľuje metabolizmus organizmu a zvyšuje spotrebu kyslíka tkanivami. Preto počas záchvatov paniky alebo v stresových situáciách môže človek začať cítiť nedostatok vzduchu. Problémy s dýchaním môžu byť tiež prejavom hysterického syndrómu. Za týchto podmienok je pocit nedostatku dychu charakteristický.
 • Anémia Železo je súčasťou molekuly proteínov hemoglobínu, ktorá je obsiahnutá v červených krvinkách. Práve tento proteín je zodpovedný za transport kyslíka z pľúc do buniek celého tela. Keď nedostatok železa vyvoláva anémiu nedostatku železa, vo vysokých štádiách, ktoré môžu spôsobiť relatívnu hypoxiu - hladovanie tkaniva kyslíkom, pocit nedostatku vzduchu a dýchavičnosť pri najmenšom fyzickom úsilí.
 • Obezita Ide o vážnu patológiu, ktorej hlavnou hrozbou je nahromadenie tukových tkanív na vnútorných orgánoch. Takéto dodatočné zaťaženie neumožňuje pľúcam úplne dýchať a srdce neredukuje účinné zníženie. Preto to všetko vedie aj k zníženiu kyslíka v tkanive a vzniku nedostatku dychu.
 • pocit nedostatku vzduchu, ktorý sa vyskytuje vo výške inhalácie spolu so syndrómom bolesti, môže byť dôkazom neuritídy medzičasových nervov, napríklad v prípade herpesu;
 • je ťažké dýchať pre pacientov s rôznymi poraneniami na hrudníku, ako sú poranenia mäkkých tkanív alebo zlomeniny rebier, pri ktorých zranenia neumožňujú úplný nádych a spôsobujú ostrú bolesť;
 • nedostatok vzduchu, kýchanie, kašeľ, pocit bolesti alebo hrudka v krku môže naznačovať vývoj pneumónie, ťažkej bronchitídy alebo alergickej reakcie;

Ako sa zbaviť ťažkostí s dýchaním?

Pocit nedostatku vzduchu nie je choroba, ale je to len jeden z prejavov akejkoľvek patológie. Preto pri liečbe ťažkostí s dýchaním v klinike CELT sa hlavná pozornosť venuje objaveniu príčiny tohto príznaku. Keď to našli, naši lekári budú liečiť základnú chorobu, v dôsledku ktorej dôjde k zmiznutiu dýchania.

Malo by sa vždy pamätať na to, že dýchanie je životne dôležitá funkcia tela. Preto v prípade jeho porušenia, najmä ak sa objaví náhle, je potrebné ihneď vyhľadať lekársku pomoc.

Objednajte stretnutie prostredníctvom aplikácie alebo telefonicky +7 (495) 788-33-88

Je ťažké dýchať - čo je zlé?

Môže byť ťažké dýchať v rôznych chorobách a podmienkach. Vrátane dýchavičnosti sa môže vyskytnúť u zdravých ľudí. Mechanizmus tvorby dyspnoe nie je v súčasnosti dobre pochopený a niekedy nie je jasné, prečo má zdravý človek subjektívny pocit dyspnoe.

Dyspnoea a jej typy

Ťažké, zmenené dýchanie sa nazýva dýchavičnosť. Subjektívne dyspnoe pocíti človek ako dýchavičnosť kvôli nedostatku vzduchu. Objektívne sa prejavuje zmenou hlavných indikátorov funkcií vonkajšej dýchania. Stáva sa však aj to, že človek je ťažko dýchať, ale tento pocit nie je objektívny.

Mnohí experti to vysvetľujú tým, že na súčasnej úrovni vedomostí nie sú známe všetky otázky regulácie dýchacích ciest, ako aj príčiny rôznych porúch.

Podľa jednotlivých fáz vonkajšieho dýchania existujú tri typy dyspnoe:

 • inspiračná - charakterizuje ťažkosti s dýchaním a vyskytuje sa v pleuríze, pľúcnej fibróze, srdcovom zlyhaní, ako aj pri zúžení priedušnice alebo veľkých priedušiek;
 • expirácia - je charakterizovaná ťažkosťami pri výdychu a vyskytuje sa pri zúžení lúmenu malých priedušiek (napríklad keď sa v nich nahromadí tajomstvo alebo pri kŕčoch priedušiek); extrémna expiračná dyspnoe je záchvat bronchiálnej astmy;
 • zmiešaná - inspiračná a expiračná, keď je ťažké inhalačné a výdychové; To sa môže vyskytnúť pri kombinácii bronchiálnej astmy a chronického srdcového zlyhania.

Prečo ťažko dýchať

Dyspnoe môže byť znakom širokej škály ochorení. Môžu to byť ochorenia dýchacieho systému, kardiovaskulárneho systému, krvného systému (napríklad anémia), metabolických porúch, chorôb, ktoré vedú k poruche pohyblivosti hrudníka a membrány (napríklad obezita, poškodenie rebier alebo chrbtice). V dôsledku všetkých týchto ochorení trpí funkcia vonkajšieho dýchania.

Dyspnoe sa môže vyskytnúť aj pri léziách centrálneho nervového systému, pri silnom strese u zdravých ľudí a dokonca aj pri malých emočných účinkoch u pacientov trpiacich neurózou (centrálna dyspnoe). V tomto prípade je ťažké dýchať v dôsledku zmien v respiračnom centre, ktoré sa nachádzajú v medulla oblongata.

Symptómy dyspnoe pri rôznych chorobách

V prípade srdcového ochorenia, výskyt dýchavičnosti naznačuje zlyhanie srdca a krvnú stasu v pľúcnom obehu, to znamená v pľúcach. Spočiatku sa pacienti sťažujú, že dýchajú ťažko, keď nie je dostatok vzduchu počas fyzickej námahy a potom sa vyskytujú astmatické záchvaty (záchvaty srdcovej astmy) s ťažkosťami dýchania a pokoja.

Dyspnoe môže byť jedným zo znakov myokarditídy (zápal srdcového svalu). Pacienti si môžu sťažovať, že tlačí srdce a dýchajú ťažko. Rovnaké pocity sa môžu vyskytnúť pri srdcovej neuróze, chorobe súvisiacej s poruchami autonómneho nervového systému.

V prípade bronchiálnej astmy je naopak ťažké vydychovať dýchanie a záchvaty bronchiálnej astmy sú sprevádzané záchvatmi bronchospazmu s úplnou nemožnosťou vydychovať. Pri akútnych a chronických zápalových procesoch sa dýchavičnosť objavuje v dôsledku poklesu dýchacieho povrchu alveolov a vyznačuje sa častým plytkým dýchaním.

S poraneniami na hrudi, porušením koreňov chrbtových nervov hrudnej chrbtice (medzičasová neuralgia) je pacient narušený pocitom, že niečo stláča hrudník a dýcha ťažko. Niekedy s osteochondrózou cervikorakálnej chrbtice je ťažké dýchať pri ležaní na chrbte. Významná dýchavica sa môže vyskytnúť aj pri obezite alebo pri konštantnom predávaní. Po jedle je ťažké dýchať - jedna z hlavných sťažností takýchto pacientov. Dyspnoe po jedle môže tiež nastať pri ochoreniach tráviaceho traktu, napríklad pri chronickej gastritíde so zníženou sekréciou žalúdočnej šťavy.

Ľudia trpiaci na neurózu často sťažujú, že majú ťažké a ťažké dýchanie v krku. Rovnaké príznaky sa môžu objaviť u zdravých ľudí pod vplyvom silného stresu.

Ak rodičia zistia, že dieťa dýcha ťažko, mali by ste okamžite konzultovať s lekárom, pretože hlavnými príčinami nedostatku dychu u detí sú závažné ochorenia pľúc, srdca alebo anémie.

Čo keď dýchate ťažko

Keďže dyspnoe môže byť príznakom mnohých ochorení, dokonca lekár nemusí vždy okamžite pochopiť dôvody svojho výskytu. K tomu musíte absolvovať vyšetrenie predpísané lekárom a až po stanovení konečnej diagnózy môže byť predpísaná primeraná liečba.

Je ťažké dýchať - to nie je choroba, ale jedným z príznakov najrôznejších ochorení, miernych aj závažných. Dyspnoe sa vyskytuje aj u zdravých ľudí, avšak keď dôrazne dýchate, nemali by ste sťažovať lekára.

Tvrdé dýchanie - príčiny

Po fyzickej námahe, vzhľadom na vzrušenie, emočné výbuchy, dýchanie často rastie alebo dyspnoe sa objaví. Tieto reakcie sú normálne pre zdravé telo. Ale pri absencii takýchto provokačných faktorov je dôležité venovať zvláštnu pozornosť, keď je ťažké dýchať - dôvody môžu byť oveľa vážnejšie a nebezpečné ako vyššie uvedené.

Prečo je niekedy ťažké dýchať?

Problém opísaný v lekárskej komunite sa nazýva dyspnoe. Táto podmienka je spôsobená nedostatkom kyslíka (hypoxia) mäkkých tkanív alebo ciev. V dôsledku toho mozgové neuróny vytvárajú impulzy, ktoré spúšťajú kŕče hladkého svalstva a dýchavičnosť.

Existujú tri typy dyspnoe:

 • inšpiratívne (ťažké dýchať);
 • expirácia (ťažko vydychovať);
 • zmiešané (oba symptómy).

V prvom prípade je srdcová choroba s najväčšou pravdepodobnosťou:

 1. Choroba koronárnych artérií sprevádzaná stláčaním bolesti v hrudi.
 2. Srdcové zlyhanie s kongestívnou povahou, ťažkosti s dýchaním sa objavujú iba v horizontálnej polohe a prechádzajú, keď sedí, stojí (orthopnea).
 3. Paroxysmálna dýchavičnosť (srdcová astma) je veľmi nebezpečná situácia, rozvíja sa do udusenia a môže byť smrteľná, ak nekontaktujete sanitku.

Navyše, inspiračná dýchavičnosť môže naznačovať ochorenie priedušiek a nádorov pľúc. V dôsledku vyplnenia lumenov týchto orgánov hlienom, rakovinovými nádormi alebo viskóznym spútom sa množstvo prichádzajúceho vzduchu znižuje a v dôsledku toho dochádza k hladovaniu kyslíkom. Stáva sa ťažké dýchať a existuje kašeľ kvôli potrebe vykašliavať obsah priedušiek a vyčistiť ich lúmen.

Expiračná dyspnoe je charakteristická spazmami pľúc, ktoré sa zvyčajne vyskytujú počas záchvatu bronchiálnej astmy. Po vdýchnutí sa hladké svaly silne znižujú, čo sťažuje výdych.

Pri zmiešanom syndróme - konštantné dýchavice sa predpokladá veľa patológií:

 1. Záchvaty paniky, pri ktorých sa adrenalín uvoľňuje do krvi, v dôsledku čoho dochádza k hyperventilácii pľúc a zrýchleniu srdcového rytmu.
 2. Anémia alebo anémia spôsobená nedostatkom železa (častejšie u žien). V dôsledku nedostatku kovových iónov v tele krv nie je dostatočne nasýtená kyslíkom, čo vedie k hypoxii.
 3. Tromboflebitída hlbokých žíl. Jednou z jeho komplikácií je pľúcny tromboembolizmus, ktorého prvý znak je považovaný za ťažkú ​​dýchavičnosť.
 4. Obezita je závažný stav, keď abnormálne bunky pokrývajú vnútorné orgány a srdce. Tuk zabraňuje dodávaniu kyslíka do tkanív, čo spôsobuje hypoxiu.

Okrem toho existuje koncepcia fyziologickej dyspnoe: ťažkosti s dýchaním spôsobené sedavým životným štýlom. V takýchto prípadoch sa problém vyskytuje v dôsledku nedostatočnej záťaže a je ľahko vyriešený vykonaním jednoduchých cvičení.

Prečo je ťažké dýchať po jedle?

Ak sa pozoruje uvažovaný klinický prejav po jedle, existuje možnosť, že v tráviacich orgánoch dochádza k zápalovým procesom. Často tento príznak hovorí o takýchto ochoreniach:

 • žalúdočný vred;
 • zvýšená kyslosť;
 • syndróm dráždivého čreva;
 • pankreatická patológia;
 • pažeráka.

Ťažko sa dýchať cez nos - z iných dôvodov

Faktory, ktoré bránia prístupu:

 • nazálna kongescia v dôsledku infekčných, alergických a vírusových ochorení (sinusitída, sinusitída, rinitída);
 • nosné mandle;
 • opuch alebo cysty v sínusoch;
 • silný opuch slizníc (môže byť spôsobený použitím určitých liekov, napríklad naftyzín);
 • krvácanie z nosa.

Okrem Toho Čítal O Plavidlách

Prečo sú monocyty zvýšené v krvi, čo to znamená?

Monocyty sú zrelé, veľké bielych krviniek obsahujúcich len jedno jadro. Tieto bunky patria medzi najaktívnejšie fagocyty v periférnej krvi. Ak krvný test ukázal, že monocyty sú zvýšené, máte monocytózu, znížená hladina sa nazýva monocytopénia.

Miera ESR u mužov

Rýchlosť, pri ktorej dochádza k sedimentácii erytrocytov v ľudskom tele (skrátená ESR), je najdôležitejším ukazovateľom krvi. Jeho hodnotou je možné posúdiť, v akom pomere sú skupiny plazmatických proteínov.

Prečo sa vyskytuje a ako sa vysporiadať s primárnou pľúcnou hypertenziou

Primárna pľúcna hypertenzia je neobvyklý výskyt ochorenia charakterizovaného pretrvávajúcim vysokým tlakom v pľúcnej tepne. V opačnom prípade sa choroba nazýva idiopatická pľúcna arteriálna hypertenzia.

Čo je srdcový blok, prečo sa vyskytuje jeho stupeň, liečba?

Tento článok poskytuje kompletné informácie o patológii srdcového bloku. Prečo sa vyskytuje, aké sú blokády, ako sa prejavujú a aké liečenie je potrebné.

Čo je migréna? Ako odstrániť bolesť: masáž, pilulky, ľudové prostriedky. Liečba migrény doma

Často sú bolesti hlavy spojené s migrénou. Tento symptóm však neznamená, že osoba má túto chorobu. V skutočnosti migréna nie je bežnou patológiou.

Čo je ROE v krvnom teste

ROE v krvi je reakcia alebo rýchlosť sedimentácie erytrocytov.
Normálna ROI pre ženy viac ako pre mužov.Je to spôsobené fyziologickými procesmi ženského tela.
Zvýšenie rýchlosti je často spojené so zápalovým procesom a je jeho prvým znakom.