Najkomplexnejšou oblasťou ľudského tela, pokiaľ ide o diagnostiku porúch a chorôb, je mozog. Obzvlášť ťažké je vyšetriť stav vaskulárneho systému mozgu. Existuje však moderná a účinná diagnostická metóda pre túto časť tela a my o tom v tomto článku rozprávame. Dozviete sa, čo je MRI mozgových ciev a prečo sa nazýva angiografia, ako sa vykonáva a čo ukazuje. Tiež vám poviem, aké indikácie sú potrebné na vymenovanie tohto vyšetrenia a na ktorých pacientov sa neodporúča.

Ktorá technológia sa používa na skenovanie ciev mozgu?

Systém ciev ľudského mozgu je ťažké vizualizovať aj na najpokročilejších zdravotníckych pomôckach. A ak napríklad pomocou nádorových vyšetrení a zranení možno vidieť pomocou RTG vyšetrenia, nie je schopná preukázať iné typy patológií. Na posúdenie stavu ciev v tejto časti tela sa používa zobrazovanie hlavy a krku magnetickou rezonanciou. Dnes je to jeden z najefektívnejších, progresívnych a informatívnych spôsobov výskumu tejto oblasti. MRI vám tiež umožňuje podrobne študovať stav cievnej siete hlavy a krku, takáto štúdia má dokonca aj samostatný názov - vaskulárnu angiografiu.

Ako sa MRI líši od röntgenového žiarenia?

Mnohí pacienti, ktorým sa predpisuje tento typ štúdie, sa pýtajú: ako sa zobrazenie magnetického rezonancie hlavy alebo krku líši od rádiografického vyšetrenia tých istých častí tela? A existujú skutočne významné rozdiely.

Pri vykonávaní aktívnych rádioaktívnych lúčov nanášaných róntgenovým žiarením. Pod ich vplyvom sa na filme odrážajú určité oblasti tela a špecifické štruktúry v ľahšej farbe - to sú kostné štruktúry. Röntgenové lúče sú informatívne iba pre diagnostiku zranení pevných štruktúr a jednoduchšie kostí a chrupaviek lebky. Mäkké tkanivá hlavy a krku vyzerajú rozmazané na obraze a je takmer nemožné vizualizovať nádoby. Na posúdenie funkcie cievneho systému sa používa ďalšia diagnostická metóda - angiografia.

Počas röntgenového snímania je pacient vystavený škodlivým účinkom žiarenia a aj keď je dávka minimálna, v niektorých kategóriách populácie je v takom objeme tiež nežiaduca. Röntgenové lúče sa neodporúčajú pre malých pacientov, dojčiace a tehotné, ako aj pre ľudí, ktorí už majú veľkú dávku žiarenia nahromadeného v tele. Preto je magnetické tomografické štúdium považované za najviac informatívne a menej škodlivé pre skenovanie štruktúr hlavy a krku.

Kto je MRI hlavy?

Vzhľadom na to, že táto metóda vyšetrenia má vysokú presnosť, je relatívne bezpečná a nemá takmer žiadne škodlivé účinky na telo pacienta, je to ten, ktorý je pacientom častejšie predpísaný na vyšetrenie hlavy a krku. Indikácie pre jeho vymenovanie sú najčastejšie spojené s neurologickými poruchami v tele pacienta.

svedectvo

 1. Tento postup sa odporúča všetkým, ktorí trpia rôznymi chorobami alebo patológiami cerebrálneho cievneho systému. Medzi nimi môžu byť napríklad krvácanie do mozgu, mŕtvica ako ischemických, tak hemoragických vlastností.
 2. Táto štúdia patrí medzi prvých, ktoré lekár predpísal pacientom, ktorí utrpeli zranenia, ako aj poranenia hlavy a krku, najmä ak sú sprevádzané vnútorným krvácaním.
 3. MRI je povinná štúdia v prítomnosti akýchkoľvek mozgových nádorov, ako aj v prípade podozrenia na ich prítomnosť.
 4. Predpísaná je na stratu sluchu, ktorá je sprevádzaná súčasným poškodením reči a sluchovým postihnutím u pacienta.
 5. Často sa odporúčajú lekári počas komplexnej diagnostiky so závažnými dlhotrvajúcimi bolesťami hlavy.
 6. Je to hlavný diagnostický postup pre nádory cerebro-cerebrálneho uzla mozgu.
 7. Používa sa pri štúdiu stavu hlavy a krku v predtým identifikovaných infekčných ochoreniach ľudského nervového systému, ako je meningitída, HIV alebo absces.
 8. Často sa predpisuje pacientom, ktorí sú oboznámení s paroxyzmálnym stavom.
 9. Je potrebné pre rôzne anomálie štruktúry mozgového cievneho systému, napríklad pri aneuryzme alebo trombóze.
 10. MRI mozgových ciev by sa mala aplikovať na pacientov, ktorí boli predtým diagnostikovaní s "epilepsiou", a môže sa vykonať viac ako raz.
 11. Magnetické tomografické vyšetrenie sa vykonáva aj v prípade patologických stavov v regióne Sellar, hypofýze.
 12. Priame indikácie na MRI hlavy a krku - roztrúsená skleróza, ako aj chronická sinusitída.
 13. Používa sa tiež pri rôznych patológiách lebečnej bázy.
 14. Bezodplatne pridelené neurodegeneratívnym ochoreniam.

kontraindikácie

Predtým sme hovorili o výhodách a bezpečnosti tejto metódy, ale napriek tomu má MRI snímanie mozgových ciev, alebo čo sa nazýva angiografia, a má významnú nevýhodu. Existujú početné kontraindikácie použitia tejto diagnostickej metódy. Môžu byť rozdelené do dvoch skupín: absolútne kontraindikácie a relatívna. Ak vaša kontraindikácia patrí do druhej skupiny, to znamená, že je relatívna, potom sa môže vykonať vyšetrenie MRI, ale len vtedy, ak sú dodržané príslušné bezpečnostné opatrenia. Medzi relatívne kontraindikácie patria:

 1. Je potrebné odmietnuť tento postup ľuďom, ktorí sa veľmi báli o uzavreté priestory, cítili sa nepohodlne alebo dokonca paniky v uzavretej miestnosti.
 2. Nie je potrebné vykonať vyšetrenie u ľudí, ktorí používajú nervové stimulanty.
 3. MRI sa neodporúča pre pacientov s neferomagnetickými implantátmi vo vnútornom uchu.
 4. Je lepšie opustiť magnetickú tomografickú štúdiu tých, ktorí nosia protetické srdcové chlopne.
 5. Tento typ diagnostiky sa nevzťahuje ani na pacientov s inzulínovými pumpami.
 6. S mimoriadnou opatrnosťou a len ako posledná možnosť je magnetická rezonancia použiteľná u pacientov so srdcovým zlyhaním, lekári s takou diagnózou odporúčajú, aby ľudia zvolili alternatívne metódy, ak je to možné.

Existuje však množstvo absolútnych kontraindikácií, ktoré úplne vylučujú možnosť vykonania tohto vyšetrenia:

 1. Angiografia, teda MRI cerebrálnych ciev, sa nepoužíva pre ľudí s kardiostimulátormi.
 2. Priamou kontraindikáciou je prítomnosť kovových alebo elektronických implantátov, ktoré sa počas snímania nedajú odstrániť.
 3. Je tiež zakázané vykonávať túto diagnózu pre tých, ktorí majú hemostatický klip v cerebrálnom cievnom systéme.

Treba poznamenať, že magnetická diagnostika je zakázaná za prítomnosti aspoň najmenšieho množstva kovu v tele pacienta. Preto je potrebné s mimoriadnou opatrnosťou liečiť ľudí s tetovaním, pretože dekoratívne výkresy môžu často obsahovať kovové častice v farbiacom prostriedku. Je tiež potrebné nezabudnúť na extrakciu piercingu. V tehotenstve je tento typ skenovania povolený, ale len vtedy, ak existujú závažné náznaky, po konzultácii so skúseným lekárom, nie počas prvého trimestra a striktne bez použitia kontrastu.

Aké choroby diagnostikuje tento postup?

Angiografia alebo magnetické vyšetrenie mozgových ciev je schopná vizualizovať širokú škálu abnormalít v ich práci, ako aj patológiu ich štruktúry. MRI ukazuje:

 1. Prvé známky mozgovej príhody, jej súčasného stavu alebo dôsledkov.
 2. Ak je vaskulárny systém vystavený aterosklerotickým zmenám, diagnóza ukáže aj tie najmenšie porušenia vaskulárnej permeability.
 3. Pri tomto type diagnózy sa vždy objavia trombózne cievy.
 4. V štúdii tejto metódy nemožno nevšimnúť rôzne zmeny v tkanivách, ktoré sú spôsobené prítomnosťou nádorov.
 5. Je ľahké určiť umiestnenie dislokácie nádoru, jeho veľkosť, povahu a čo je najdôležitejšie - koľko to zasiahlo vaskulárnu sieť.
 6. Identifikujte zmeny štruktúr mozgu vrátane ciev, ktoré sa objavili v dôsledku otrasov.
 7. Táto štúdia dokáže odhaliť aj najmenšiu vaskulárnu aneuryzmu.
 8. Ľahko diagnostikuje hematómy mozgu, prenáša ich obraz v trojrozmernej forme.
 9. Potvrdzuje alebo popiera prítomnosť kontúzie mozgu.

Ako je skenovanie?

Pred uskutočnením štandardného MRI od pacienta nevyžaduje žiaden prípravok, je potrebný iba v prípade použitia kontrastného prostriedku. Ale bez ohľadu na typ skenovania - s kontrastom alebo bez kontrastu, stojí za to informovať lekára vopred o vašom zdravotnom stave. Vrátane toho je potrebné spomenúť chronické choroby, prítomnosť alergických reakcií na rôzne lieky. Je tiež dôležité informovať lekára o strachu z uzavretých priestorov a tehotenstva. V prípade, že si nie ste istí, že počas dlhého skenovania budete môcť pozorovať nehybnosť, informujte svojho poskytovateľa zdravotnej starostlivosti a diskutujte s ním o možnom používaní sedatív. Budete vyzvaní, aby ste podpísali formálny súhlas s postupom.

Zariadenie MRI je vybavené širokou hadičkou, do ktorej je umiestnený stôl s pacientom počas skenovania. Treba poznamenať, že angiografia s možnosťou a dostupnosťou vhodného vybavenia sa vykonáva na najmodernejších zariadeniach, ktoré nemajú bočné steny.

Postup pri skenovaní:

 1. Pacient ležal na gauči, jeho končatiny sú fixované v pevnom stave so špeciálnymi pásikmi. Ak osoba má zhoršenú kontrolu nad pohybmi vlastného tela, potom užíva sedatíva.
 2. Hlava je namontovaná na upevňovacom valci, na krk sa umiestnia drôty, pomocou ktorých sa údaje prenášajú na monitor.
 3. Gauč zasunie do tomografického tunela a začne sa skenovať.
 4. Zdravotnícky pracovník je v tom čase už v ďalšej miestnosti. Môžete ho kontaktovať prostredníctvom mikrofónu, ktorý je inštalovaný priamo vo fotoaparáte.
 5. Pacient necíti bolesť, v komore je ľahké dýchať, pretože je tu zabudovaný klimatizačný systém.
 6. Po ukončení procedúry pacient okamžite pokračuje v bežnom zákroku, nebude potrebovať rehabilitáciu ani odpočinok.
 7. Diagnostik vytlačí prijaté snímky, pripraví prepis výsledkov skenovania a odovzdá všetko to pacientovi alebo jeho lekárovi.
 8. Stojí za zmienku, že angiografia je dlhý postup. Môže to trvať hodinu a pol, najmä ak sa použije kontrast.

Štúdium mozgových ciev s kontrastom

Angiografia je spočiatku neinvazívna diagnostická metóda, ale niekedy je nemožné bez zavedenia kontrastného činidla. Použite to na lepšiu vizualizáciu a presnejšie výsledky, najmä ak máte problémy s diagnostikou. Použitie špeciálnych látok zvyšuje kontrast tkanív na obrazovke monitora, čo umožňuje podrobnejšie preskúmať ich. Takáto látka sa podáva rôznymi spôsobmi, lekár si individuálne vyberie jeden z nich, rovnako ako dávku liečiva. Stojí za zmienku, že kontrast často spôsobuje alergie a rôzne vedľajšie účinky.

Koľko stojí tento postup?

Náklady na skenovanie mozgových ciev takýmto spôsobom závisia od mnohých faktorov: regiónu krajiny, úrovne kliniky a jej celkovej cenovej politiky, kvalifikácie lekára, používania kontrastu a osobitného zdravotného stavu pacienta. Tento typ diagnózy nie je najdrahší, jeho náklady sú pomerne nízke. V priemere v krajine, náklady na magnetické skenovanie mozgu je asi päťtisíc rubľov. Komplexná diagnostika všetkých oddelení a štruktúr mozgu na MRI stroji bude stáť oveľa viac, cena takejto služby sa môže rovnať stotisíc rubľov.

MRI mozgových ciev: čo ukazuje a ako sa vykonáva

Nie je možné podrobne vyšetriť mozgové cievy pomocou ultrazvuku alebo rádiografie a v niektorých prípadoch tieto diagnostické metódy neumožňujú odborníkom identifikovať všetky patologické procesy. V takýchto situáciách môže byť pacientovi priradená výskumná metóda, ako je skenovanie pomocou magnetickej rezonancie.

MRI cerebrálnych ciev (alebo MR-angiografia) je vysoko informatívny, bezbolestný a neškodný diagnostický nástroj, ktorý umožňuje získať dvojrozmerné a trojrozmerné obrazy cievnej siete hlavy a krku v akejkoľvek rovine. Takáto štúdia sa môže uskutočniť s alebo bez zavedenia kontrastného činidla.

V tomto článku sa budeme oboznámiť s možnosťami, indikáciami a kontraindikáciami, spôsobmi prípravy a vykonávania MRI mozgových ciev. Po preskúmaní týchto informácií získate úplný obraz o tomto diagnostickom postupe a budete sa môcť obrátiť na svojho lekára so svojimi otázkami.

Princíp MRI mozgových ciev

Podstatou tejto diagnostickej metódy je použitie elektromagnetických vĺn spôsobujúcich oscilácie atómov vodíka, ktoré sú prítomné vo vodných molekulách v ľudskom tele. Pri prechode tkanivami spôsobujú nukleárnu rezonanciu, ktorá je fixovaná zariadením vo forme obrazu.

MRI scan poskytuje jasné a informatívne obrazy mozgových ciev. Takáto štúdia je pre pacienta neškodná, pretože ionizujúce žiarenie používané v CT alebo röntgenových lúčoch sa nepoužíva na zobrazovanie. Ak je to potrebné, môže byť po krátkom čase opätovne vykonané.

MRI je neinvazívny postup a často úplne nahrádza endoskopické diagnostické postupy. Vďaka možnostiam takéhoto skenovania sa stala "virtuálna endoskopia".

Čo pomôže zistiť MRI mozgových ciev

MRI v móde angiografie mozgových ciev umožňuje preskúmať stav všetkých tepien a žíl v najmenších detailoch. Štúdia umožňuje získať podrobné obrazy sekcií ciev, na ktorých sú viditeľné všetky ich zložky (steny, lúmeny, útvary, nádory atď.). Okrem toho je postup schopný zobrazovať systém krvného toku v mozgových cievach v 3D režime.

Pri štúdiu výsledkov štúdie lekár dokáže identifikovať:

 • trombóza;
 • aneuryzma;
 • abnormality v štruktúre krvných ciev;
 • ateroskleróza;
 • stratifikácia cievnych stien;
 • arterio-venózne malformácie.

Použitie režimu 3D umožňuje získať zobrazenie procesu krvného obehu. Zároveň odborníci rozlišujú arteriálny a venózny prietok krvi. Výsledný obraz nám umožňuje vyhodnotiť celý proces krvného obehu v mozgu a identifikovať aj minimálne odchýlky od normy.

Extrémna zrozumiteľnosť získaná použitím MRI obrazov krvných ciev umožňuje použitie kontrastných látok iba v ťažkých prípadoch alebo v prítomnosti nádorov a metastáz. Zavedenie kontrastu dáva lekárom príležitosť identifikovať vzdelávanie v úplne počiatočnom štádiu svojho vývoja, keď v iných štúdiách ešte nie sú viditeľné kvôli prítomnosti veľkých plavidiel.

svedectvo

MRI mozgových ciev môže byť predpísané na zistenie nasledujúcich ochorení a stavov:

 • krvácanie spôsobené poraneniami hlavy a krku;
 • dyscirkulatívna encefalopatia, ktorá sa pozoruje pri ateroskleróze, hypertenzii, otravách, infekčných ochoreniach, hypovitaminóze;
 • hemoragická alebo ischemická mozgová príhoda spôsobená vaskulárnymi ochoreniami alebo hypertenzívnymi krízami;
 • malígne alebo benígne cievne nádory;
 • aterosklerózy, aneuryzmy, trombózy a arachnoiditídy, čo spôsobuje porušenie cerebrálneho obehu;
 • Ochorenie Binswanger spôsobené vaskulárnymi poruchami v prítomnosti hypertenzie;
 • Alzheimerovej chorobe alebo Parkinsonovej chorobe.

MRI môže byť okrem toho vykonané s cieľom posúdiť účinnosť liečby: po mŕtvici, chirurgii, traumatickom poškodení mozgu atď.

Dôvodom na vymenovanie takéhoto diagnostického postupu môžu byť nasledovné sťažnosti pacientov:

 • opakujúce sa bolesti hlavy, závraty, bolesť krku, epizódy mdloby alebo predblesknutia;
 • náhle zvýšenie krvného tlaku sprevádzané nevoľnosťou alebo vracaním;
 • zhoršené videnie alebo sluch;
 • rozptýlenie a poškodenie pamäti;
 • podozrenie na trombózu mozgového sínusu: silné bolesti hlavy, triaška, vracanie, zmätenosť, edém očných viečok a exophthalmos;
 • ostrými a nevysvetliteľnými útokmi vedomia;
 • záchvaty epileptiformných alebo iných záchvatov;
 • migrény a migrény.

kontraindikácie

MRI mozgových ciev je absolútne kontraindikovaná v nasledujúcich prípadoch:

 • prítomnosť akéhokoľvek feromagnetického alebo elektronického dizajnu (kardiostimulátora, defibrilátora, cievnych prístrojov, sluchových pomôcok implantovaných do stredného ucha, inzulínovej pumpy, prípravkov na kosti, fragmentov atď.) do tela pacienta;
 • prítomnosť tetovania na tele pacienta s farbami s kovovými časticami;
 • implantovaná mechanická srdcová chlopňa;
 • I trimester tehotenstva.

MRI s použitím kontrastnej látky je kontraindikovaná v nasledujúcich prípadoch:

 • tehotenstva;
 • dojčenia;
 • chronické zlyhanie obličiek;
 • alergická reakcia na kontrastné činidlo.

Relatívne kontraindikácie na vykonanie MRI sú:

 • duševné poruchy;
 • strach z obmedzeného priestoru;
 • ťažké zlyhanie srdca;
 • tehotenstva;
 • vážneho stavu pacienta.

Pri relatívnych kontraindikáciách môže byť skenovanie pomocou magnetického rezonancie vykonané len vo výnimočných prípadoch, keď účelnosť vyšetrenia presahuje možné riziká.

Ako sa pripraviť na postup

Ak sa procedúra MRI mozgových ciev vykonáva bez použitia kontrastnej látky, potom pacient nemusí vykonávať špeciálny tréning. Lekár by sa mal oboznámiť s postupom na vykonanie štúdie. V deň vyšetrenia MRI sa pacient bude musieť riadiť niekoľkými jednoduchými pravidlami:

 1. Je potrebné informovať lekára o možných kontraindikáciách: tehotenstvo, klaustrofóbia, syndróm nedobrovoľných pohybov atď.
 2. Zoberte si výsledky predchádzajúcich skenov s magnetickou rezonanciou.
 3. Noste pohodlné oblečenie bez kovových komponentov alebo používajte jednorázové odevy ponúkané v diagnostickom centre.
 4. Nepoužívajte make-up, pretože zloženie niektorých kozmetických výrobkov môže obsahovať komponenty, ktoré menia výsledky skenovania.
 5. Pred výskumom odstráňte šperky, barety, hodinky a iné kovové výrobky. V taške nechajte telefón, bankové karty, odnímateľné zubné protézy, načúvacie pomôcky atď.

Ak sa postup vykonáva s kontrastom, mali by ste otestovať absenciu alergickej reakcie na použitý prípravok. S dobrou toleranciou kontrastného činidla v deň štúdie musíte prísť do diagnostického centra na prázdny žalúdok.

Pred vyšetrením injekčná sestra v špeciálnej miestnosti injekčne podá kontrastné činidlo (intravenózne). Ak je to potrebné, v infúznom systéme sa ponechá IV infúzny systém až do ukončenia štúdie. Potom musí pacient dodržiavať všetky vyššie uvedené pravidlá odporúčané pre skenovanie.

Špecifické pokyny na implementáciu MRI:

 • ak má pacient ťažké ochorenie obličiek v anamnéze, musí najskôr prejsť testom moču;
 • ak sa procedúra vykonáva na dieťa alebo osobu s duševnými poruchami, chronickú bolesť, syndróm nedobrovoľného pohybu, ktorý nemôže zostať nehybný počas celého postupu, potom anestéziológ vykoná sedáciu;
 • ak pacient trpí klaustrofóbiou, postup by mal byť vykonaný na MRI stroji s otvorenou slučkou.

Ako sa používa postup MRI

Magnetické rezonančné snímanie sa vykonáva v špeciálne vybavenej miestnosti:

 1. Lekár sa stretne s pacientom a umiestni ho na stôl. Zavádza pravidlá správania a fixuje telo špeciálnymi pásikmi. Dáva si hlavu na špeciálny valec. Premiestnite stôl s pacientom do otvoru magnetu systému MRI.
 2. Špecialista prechádza do ďalšej miestnosti pre štúdiu, ale pacient s ním môže komunikovať prostredníctvom mikrofónu inštalovaného vo fotoaparáte prístroja.
 3. Ak má pacient v priebehu štúdie akékoľvek nepohodlie, ktoré zasahuje do štúdie, môže zavolať lekárovi pomocou špeciálneho tlačidla na zavolanie.
 4. Počas postupu sa pacient nemá pohybovať. Dĺžka trvania štúdie sa zvyčajne pohybuje od 30 minút do 1,5 hodiny.
 5. Po dokončení štúdie lekár stlačí stôl s pacientom zo sady, roztiahne popruhy a pomáha mu postaviť sa.

Po ukončení procedúry MRI radioterapeutický lekár bude pokračovať v tlači obrázkov a vyvodení záveru. Pacient po skenovaní môže ísť domov alebo čakať na výsledky výskumu. Po ukončení procedúry sa jeho zdravotný stav nezmení a nemusí dodržiavať žiadne obmedzenia.

Vydávanie obrázkov na filmových alebo elektronických médiách sa môže vykonať ihneď po skenovaní. Avšak môže trvať asi 1 hodinu, kým lekár vypracuje stanovisko (v ťažkých prípadoch, niekoľko hodín). Ak pacient nemôže čakať na vydanie záveru, výsledky mu môžu byť zaslané e-mailom, lekárovi alebo vydané nasledujúci deň po vyšetrení.

Je postup MRI a použitie kontrastnej látky bezpečné?

Pri absencii kontraindikácií je postup MRI úplne bezpečný pre pacienta, pretože ionizujúce žiarenie sa nepoužíva na jeho vykonanie. Vystavenie magnetickým bolestám nemôže spôsobiť poškodenie tkanív tela a nespôsobuje nepríjemné pocity alebo bolesť. Podľa WHO je magnetické pole do 1,5 T úplne bezpečné pre pacienta.

Zavedenie kontrastnej látky by tiež nemalo vystrašiť pacienta. Zloženie tohto nástroja je kovový halón, v kombinácii s inými chemikáliami. Pri absencii alergických reakcií v tejto forme je pre telo absolútne bezpečné a len vo veľmi ojedinelých prípadoch môže spôsobiť menšie nežiaduce reakcie (mierne bolesti hlavy, začervenanie v mieste vpichu atď.). Individuálna intolerancia kontrastného činidla sa vyskytuje vo veľmi zriedkavých prípadoch.

MRI mozgových ciev je jedným z najinformatívnejších a najbezpečnejších diagnostických postupov. Umožňuje vám identifikovať najmenšie zmeny stavu krvných ciev a prietok krvi v mozgu. Okrem toho táto štúdia poskytuje príležitosť na identifikáciu nádorov a ich metastáz v najskorších štádiách.

Ktorý lekár sa má kontaktovať

Neurológ, neurochirurg, traumatológ alebo onkológ môže predpísať MRI mozgových ciev. Indikácie pre jeho zavedenie môžu byť rôzne choroby a poranenia: mŕtvice, aneuryzmy, intrakraniálne hematómy po traumatických poraneniach mozgu, migrény, epilepsia atď.

Video z lekárskeho centra "Mart" na tému "MRI mozgových ciev":

Čo ukazuje mozog a krvné cievy?

MRI mozgových ciev

MRI cerebrálnych ciev je metódou vyšetrenia veľkých mozgových ciev pomocou nukleárnej magnetickej rezonancie. Postup sa vykoná s cieľom objasniť diagnózu alebo potvrdiť jej, ako aj určiť rozsah následnej operácie. Umožňuje vám posúdiť stav krvného obehu mozgu a posúdiť povahu poškodenia, ak existuje.

 1. Akútne ochorenia obehu mozgu hemoragickej alebo ischemickej povahy.
 2. Traumatické poranenie mozgu.

V týchto prípadoch je MRI predpísané po CT (mozog počítanej tomografii).

 1. Nádor hypofýzy, mozgu, membrán alebo podozrenie z nich.
 2. Diagnóza demyelinizačných alebo degeneratívnych ochorení.
 3. Ohniskové zápalové procesy mozgu a krvných ciev.
 4. Posúdenie stavu štruktúr obsahujúcich alkohol a mozgových vodivých ciest mozgu (porecefalus, hygromy, cysty).
 5. Stenóza intrakraniálnych ciev, arteriovenózne mozgové aneuryzmy, ako aj stenózy vaskulárnych malformácií.
 6. Anomálie vývoja mozgových ciev.
 7. Posúdenie stavu mozgu a krvných ciev po TBI.
 8. Posúdenie stavu mozgu a ciev po poruchách cerebrálneho obehu.
 9. Choroby hypofýzy alebo podozrenie z nich.
 10. Hodnotenie výsledkov chirurgickej liečby ochorení mozgu.
 11. Atrofia optického nervu.
 12. Objemové lézie na obežnej dráhe, nazofarynx, paranazálne dutiny.
 13. Neuromy sluchových nervov.

Výskum - MR-angiografia mozgových ciev umožňuje diagnostiku mozgových ciev v krátkom čase a bez použitia kontrastných látok. Štúdia sa používa ako skríningová metóda pre primárnu diagnózu pacientov. Takže čo ukazuje MRI mozgu pri diagnostikovaní?

Buďte opatrní

Bolesť hlavy je prvým znakom hypertenzie. Pri 95% bolesti hlavy sa vyskytuje kvôli zhoršenému prietoku krvi v ľudskom mozgu. A hlavnou príčinou zhoršenia toku krvi je zablokovanie krvných ciev v dôsledku nesprávnej stravy, zlých návykov a neaktívneho životného štýlu.

Existuje veľké množstvo liekov na bolesti hlavy, ale všetky ovplyvňujú účinok, nie príčinu bolesti. Lekárne predávajú lieky proti bolesti, ktoré jednoducho utopia bolesť a nevytvárajú problém zvnútra. Preto je obrovský počet infarktov a mŕtvica.

Ale čo robiť? Ako sa zaobchádzať, ak existuje všade klamstvo? LA Bockeria, MD, uskutočnila vlastné vyšetrovanie a našla cestu z tejto situácie. V tomto článku Leo Antonovič povedal, ako je ZDARMA zabrániť smrti kvôli upchatým krvným cievam, náporom tlaku a zníženiu rizika srdcového infarktu a mŕtvice o 98%! Prečítajte si článok na oficiálnej webovej stránke Svetovej zdravotníckej organizácie.

Ako súčasť Fedu. programy, každý rezident Ruskej federácie môže dostať nápravu na hypertenziu ZDARMA:

Získajte balík liekov na hypertenziu ZDARMA

MRI vyšetrenie mozgových ciev ukazuje:

 • veľkosti vaskulárnych maldiformácií;
 • informácie o morfológii;
 • anatomická lokalizácia;
 • povaha žilovej drenáže;
 • telo, kopula, krk aneuryzmy;
 • pomer tela krku;
 • veľkosť aneuryzmy;
 • prítomnosť krvnej zrazeniny v nádobe.

V akých prípadoch študujú MRI mozgové cievy u dospelých?

MRI vyšetrenie mozgu je indikované, ak má pacient:

 • bolesti hlavy, závraty neznámeho pôvodu;
 • mdloba, zmätenosť, strata vedomia;
 • porušenie citlivosti (necitlivosť, ostrú bolesť, brnenie) na tvári;
 • strata sluchu alebo videnie neznámej etiológie;
 • hučanie v ušiach;
 • hypertenzia, časté hypertenzné krízy;
 • strata pamäti, amnézia.

MRI mozgu. Kontraindikácie priame a relatívne

Už roky som skúmal príčiny bolesti hlavy. Podľa štatistík v 89% prípadov hlava bolesť kvôli upchatým krvným cievam, čo vedie k hypertenzii. Pravdepodobnosť, že neškodná bolesť hlavy skončí s mozgovou príhodou a smrť osoby je veľmi vysoká. Približne dve tretiny pacientov uhynú v prvých piatich rokoch ochorenia.

Nasledujúca skutočnosť - môžete piť pilulku z hlavy, ale nevylieči samotnú chorobu. Jediný liek, ktorý oficiálne odporúča ministerstvo zdravotníctva na liečbu bolesti hlavy a je tiež používaný kardiológmi v ich práci, je Normio. Liek ovplyvňuje príčinu ochorenia, čo umožňuje úplné zbavenie sa bolesti hlavy a hypertenzie. Navyše v rámci federálneho programu môže každý obyvateľ Ruskej federácie ho získať zadarmo!

Priame kontraindikácie zahŕňajú:

 • inštalovaný kardiostimulátor;
 • implantáty stredného ucha (elektronické alebo feromagnetické);
 • feromagnetické Ilizarov prístroje;
 • feromagnetické črepy;
 • cievne hemostatické klipy;
 • veľké kovové implantáty.

Relatívne kontraindikácie sú:

 • inzulínové pumpy;
 • neferomagnetické implantáty stredného a vnútorného ucha;
 • nervové stimulátory;
 • klaustrofóbie;
 • protetické srdcové chlopne;
 • dekompenzované zlyhanie srdca;
 • skoré tehotenstvo;
 • nedostatočnosť pacienta;
 • potreba fyzického monitorovania;
 • závažného stavu pacienta.

MRI cerebrálnych ciev je kontraindikované u pacientov s tetovaním, vyrobených s farbivami so zlúčeninami kovov. Kochleárne implantáty (vnútorné ušné protézy) sú tiež kontraindikáciou postupu.

MRI mozgových ciev je vynikajúcou príležitosťou okamžite diagnostikovať stav mozgových ciev.

Naši čitatelia píšu

Vitajte! Moje meno je
Ľudmila Petrovna, chcem vyjadriť svoju milosť pre vás a vašu stránku.

Nakoniec som dokázal prekonať hypertenziu. Zachovávam aktívny obraz
život, žiť a vychutnať si každú chvíľu!

Od 45 rokov sa začali tlakové skoky, stalo sa znacne zle, neustálej apatie a slabosti. Keď som mal 63 rokov, už som pochopil, že život nebol dlhý, všetko bolo veľmi zlé. Zavolali sanitku takmer každý týždeň, celú dobu som si myslela, že tentoraz to bude posledná.

Všetko sa zmenilo, keď mi dcéra dala na internete článok. Nemám predstavu, koľko mu ďakujem za to. Tento článok ma doslova vytiahol zo sveta. Posledné 2 roky sa začali pohybovať viac, na jar a v lete idem do krajiny každý deň, pestovať paradajky a predávať ich na trhu.

Kto chce žiť dlhý a energický život bez úderov, srdcových infarktov a tlakových rázov, trvá 5 minút a číta tento článok.

Charlie Gard zomrel týždeň pred svojimi prvými narodeninami Charlie Gard, nevyliečiteľné dieťa, o ktorom hovorí celý svet, zomrel 28. júla, týždeň pred svojimi prvými narodeninami.

Tieto desať malých vecí, ktoré človek vždy spozoruje u ženy. Myslíte si, že váš muž nevie nič o ženskej psychológii? To nie je. Ani jedna maličkosť sa nebude skrývať od vzhľadu milujúceho partnera. A tu je 10 vecí.

9 slávnych žien, ktoré sa zamilovali do žien Zdá sa, že záujem nie opačného pohlavia nie je nezvyčajný. Ak sa priznáš, ťažko môžeš niekoho prekvapiť alebo potriasť.

Príbehy našich čitateľov

Zbavila sa vám bolesti hlavy navždy! Už uplynulo pol roka, pretože som zabudol, čo to je bolesť hlavy. Ach, nemáte tušenie, ako som trpel, ako som sa snažil - nič nepomohlo. Koľkokrát som chodil na kliniku, ale stále mi boli predpísané zbytočné lieky a keď som sa vrátil, lekári jednoducho pokrčili ramenami. Nakoniec som sa vyrovnal s bolesťou hlavy a všetko vďaka tomuto článku. Ktokoľvek, kto má často bolesť hlavy, je nutné prečítať!

Prečítajte si celý článok >>>

Na rozdiel od všetkých stereotypov: dievča so zriedkavou genetickou poruchou ovládne svet módy. Táto dievčina sa volá Melanie Gaidos a rýchlo, šokujúca, inšpirujúca a zničujúca hlúpe stereotypy prenikla do módneho sveta.

20 fotiek mačiek vyrobených v správnom čase Mačky sú úžasné bytosti a každý o tom vie. A oni sú neuveriteľne fotogénni a vždy vedia, ako sa majú v pravý čas v pravidlách.

Neodpustiteľné chyby vo filmoch, ktoré ste si pravdepodobne nikdy nevšimli. Pravdepodobne existuje veľmi málo ľudí, ktorí by nechceli sledovať filmy. Avšak aj v najlepšom filme sú chyby, ktoré si divák môže všimnúť.

Diagnóza MRI mozgových ciev

  obsah:
 1. Výhody diagnostiky MRI
 2. Indikácie pre diagnostiku MRI
 3. Diagnostické metódy
 4. Diagnózy chorôb

MRI vyšetrenie ciev hlavy Mozgové cievy sú nedostupnou oblasťou diagnostiky. Môžete vykonať štúdiu na rentgenovom tomografe, ktorý dokáže zistiť prítomnosť nádoru, dôsledky zranení a iných patologických stavov mozgu. Röntgen však nie je schopný diagnostikovať stav vaskulárnej siete hlavy.
Magnetické rezonančné zobrazovanie mozgových ciev, schopné vyšetriť intrakraniálny priestor a obehový systém so schopnosťou získať trojrozmerné obrazy rôznych projekcií, sa považuje za vysoko informatívny, presný a spoľahlivý spôsob diagnostiky.

Výhody diagnostiky MRI

Energetické zmeny (emisia a absorpcia energetických impulzov), ktoré sa vyskytujú s vodíkovými protónmi v procese snímania MRI pod vplyvom magnetických vĺn a rádiofrekvenčného žiarenia, sú základom pre získanie vysokokvalitných obrázkov plavidiel.
V dôsledku MRI cerebrálnych ciev sa získajú multiplanárne rezy s vysokým rozlíšením bez použitia kontrastných činidiel založených na gadolíniu. Vrstvené obrazy predmetu štúdia sa zaznamenávajú a ukladajú na digitálne počítačové médiá s možnosťou ďalšieho štúdia.

Použitím získaných informácií môže rádiológ alebo iný špecialista, ktorý odkázal pacienta na diagnózu, vykonať vizuálnu analýzu, študovať anatomickú štruktúru a fyziologický stav krvných ciev a viesť k objektívnemu záveru.
Moderné diagnostické zariadenia nám umožňujú spoľahlivé posúdenie biologických a fyzikálno-chemických procesov v mozgovom tkanive a vizualizáciu mozgových ciev na MRI stroji.

Výhody metódy výskumu MRI zahŕňajú možnosť študovať:

 1. Stupeň stenózy (zúženie) lúmenu krvných ciev
 2. Prítomnosť collaterals (bypass) cievy - nahradiť krvný obeh
 3. Identifikácia počtu stenóznych (zúžených) miest

Výhodou MRI mozgových a cievnych ciev je neškodnosť tejto metódy skenovania, založenej na vplyve magnetického poľa, ktoré neobsahuje zaťaženie žiarenia na študijnom objekte.

V prípade röntgenovej rádiografie pacient nevyhnutne dostáva významnú dávku žiarenia, čo znemožňuje opakovanie diagnózy. MRI a CT postupy mozgových ciev, ktoré nepoužívajú ionizujúce žiarenie, sa však môžu použiť niekoľkokrát.

Indikácie pre diagnostiku MRI

MRI hlavy MRI mozgových ciev ukazuje prítomnosť patologického procesu v tepnách a žilách, čo môže viesť k stavu, ktorý je nebezpečný pre život a zdravie. Existuje celý rad špecifických sťažností, v ktorých je neurológ, ktorý vám odporúča podstúpiť diagnostické vyšetrenie MRI hlavy:

 • Prítomnosť pretrvávajúcej bolesti hlavy, sprevádzaná závratom, temná príroda
 • Časté mdloby so stratou vedomia, sprevádzané kŕčmi
 • Opakujúca sa nevoľnosť s gaggingom, bez zjavného dôvodu
 • Slabosť a necitlivosť končatín, ako aj hyperestézia (precitlivenosť) určitých oblastí kože
 • Progresívny pokles inteligencie, pamäte
 • Porušenie účelových pohybov (orientácia) - aprakia
 • Emociu (zmätenosť) vedomia

Vyššie uvedené indikácie pre vyšetrenie MRI sú samotnou hnacou silou, ktorá vedie pacienta k potrebe rozhodnúť o možnosti získať potrebné informácie pre plnohodnotnú štúdiu a liečbu. Mnoho pacientov neberie vážne bolesť hlavy, ktorá môže v budúcnosti priniesť veľa problémov.

Vzhľadom na vysokú presnosť údajov získaných ako výsledok MR skenovania je takáto štúdia, informatívnosť a kvalita získaných obrazov vyššia ako také diagnostické vyšetrovacie metódy ako je počítačová tomografia mozgových ciev, ultrazvuk a röntgenové lúče.

Diagnostické metódy

Špičkové metódy diagnostiky obehových porúch mozgu sú:

MRI mozgových ciev umožňuje získať komplexné informácie o umiestnení, tvare a veľkosti naskenovaných objektov, ako aj študovať vysokokvalitné obrazy mozgového krvného toku na viacnásobných obrázkoch.

Tento vyšetrovací postup je založený na metódach bez kontrastu s röntgenovým vyšetrením mozgových žíl a tepien.
Ak má pacient fuzzy klinickú diagnózu alebo ťažkú ​​situáciu, potom je MRI ciev vyrobená s použitím kontrastného činidla, ktoré prispieva k zvýšeniu signálu magnetickej rezonancie, čo zosilňuje diagnostický výsledok.

 • NMR (nukleárna magnetická rezonancia)

Umožňuje študovať fyzikálno-chemické vlastnosti tkanív a tým rozlíšiť zmenenú štruktúru od zdravého tkaniva.

Diagnózy chorôb

Anatómia ciev krku a hlavy Pre štúdium ťažko diagnostikovaných ochorení urobte MRI mozgu vaskulárnym programom, ktorý dokáže rozpoznať:

 • Ateroskleróza (chronické arteriálne ochorenie, ktoré sa vyvíja v dôsledku metabolických porúch, sprevádzané depozitmi cholesterolu)
 • Cievna trombóza (vzniká v dôsledku tvorby krvných zrazenín v žilách a artériách, ktoré interferujú s normálnym prítokom krvi do ciev)

Procedúra MRI zobrazuje cievy v časti o trojrozmerných trojrozmerných obrazoch, ktoré dokážu identifikovať príčinu nekrózy (smrti) buniek. V dôsledku venóznej trombózy sa cievy stali blokovanými a zásobovanie krvi do ciev sa stáva obtiažnym, t.j. bunky nedostávajú primeranú výživu.

 • Aneuryzmy (patologická expanzia) cievnych stien

Na vykonanie diagnostických testov MRI mozgových ciev môžu byť indi- kácie rôzne, ale údaje o aneuryzme sa dajú získať iba ako výsledok subarachnoidálneho krvácania na potvrdenie diagnózy.

 • Dyscirkulatívna encefalopatia (pomalá progresívna nedostatočnosť cerebrálneho zásobovania krvou, v dôsledku čoho môže dôjsť k štrukturálnym difúznym zmenám v mozgových funkciách)

Jeho výskyt a vývoj tejto choroby je dôsledkom arteriálnej hypertenzie a aterosklerózy, ktorá je dobre diagnostikovaná, pretože na MRI sú mozgové cievy pozorované v rôznych rovinách.

Po vykonaní predbežných štúdií lekár nasmeruje pacienta na vykonanie MRI vyšetrenia mozgu v vaskulárnom režime, aby určil trvanie a postupnosť prívodu krvi do ciev, ako aj identifikáciu obehových dráh, ktoré vznikli v dôsledku oklúzie (zúženia) ciev mozgu.

 • Benígne neoplazmy (napríklad cysty môžu vzniknúť v dôsledku porúch cerebrálnej cirkulácie ovplyvňujúcich vývoj nekrózy a ischémie)
 • Malígne nádory

Bez ohľadu na povahu nádorovej formácie (malígny alebo benígny) je mozog vytlačený. Takáto patológia v neprítomnosti riadnej liečby môže byť smrteľná.

Po vykonaní diagnostickej štúdie a po vyšetrení hlavy vyšetrenie MRI umožní lekárom vizuálne posúdiť nielen prítomnosť, veľkosť a histológiu nádoru, ale aj presné údaje o prítomnosti patologických procesov, porúch obehu.

Dôležitosť diagnostiky MRI podľa svedectva lekára je získať komplexné informácie, na základe ktorých bude založená ďalšia liečba, ako aj uskutočniteľnosť chirurgického zákroku, ak terapia nemá požadovaný účinok.

MRI mozgu a mozgových ciev, čo je to, kto je zobrazený

Poslal deneb dňa Pi, 21/07/2017 - 09:30

Pred zavedením počítačovej a magnetickej rezonančnej tomografie do praxe presná diagnóza mnohých ochorení mozgu. ako aj poškodenie plavidiel, ktoré ho kŕmili. Široké používanie moderných diagnostických metód značne zjednodušuje diagnostiku v prípade takéhoto orgánu, ktorý je ťažko prístupný pre výskum pomocou iných metód.

Funkčná tomografia a magnetická rezonančná angiografia ďalej rozširujú možnosti, čo robí štúdiu čo najviac informatívnou v závislosti od úloh.

MRI mozgu a mozgových ciev - čo to je a aké sú rozdiely? Po prvé, metódy sa líšia podľa študovaného objektu, ako aj niektorých momentov predstavenia.

Pre štúdium krvných ciev je preto potrebné použiť kontrastné látky, ktoré umožňujú vizualizáciu krvných ciev. viditeľnosť situácie, v ktorej je dosť zlé. Indikácie na vykonanie týchto štúdií sú tiež trochu iné.

Podstata tejto diagnostickej techniky

Magnetické rezonančné zobrazovanie je metódou neinvazívnej diagnostiky rôznych tkanív ľudského tela, ktorých fyzikálnym základom je fenomén nukleárnej magnetickej rezonancie. Metóda pracuje na zmene reakcie jadrových jadier (v prípade medicíny, zariadenia pracujú s atómami vodíka ako najbežnejšie) v reakcii na ich umiestnenie do trvalého magnetického poľa s vysokou intenzitou a ich spracovanie elektromagnetickými vlnami s určitými parametrami.

Prijatý signál je zaznamenaný špeciálnymi snímačmi a spracovaný pomocou vhodného softvéru a výsledkom je, že na základe hustoty atómových jadier je vytvorený obraz, ktorý má tvar prierezov.

Existujú tiež výskumné metódy založené na fenoméne nukleárnej magnetickej rezonancie, ktoré umožňujú posúdiť koncentráciu určitých látok v tkanivách, zásobovanie krvi určitou oblasťou a funkčné MRI vám umožňuje určiť aktivitu určitých oblastí mozgovej kôry a určiť jednotlivé lokalizačné vlastnosti určitých oblastí, ktoré môžu byť dôležité. napríklad pri príprave na operáciu na mozgu.

Vykonávajte zobrazovanie pomocou magnetickej rezonancie

Proces skenovania na procese zobrazovania magnetickou rezonanciou je úplne bezbolestný, ale môže to trvať určitý čas, čo nemusí byť veľmi výhodné, pretože je zakázané pohybovať sa počas vyšetrenia. Tiež, pred prejdením skenovanie by mali byť odstránené z elektroniky.

Postupnosť činností v tejto štúdii je približne nasledovná:

 1. Pacient je umiestnený na špeciálnom gauči, končatiny sú upevnené popruhmi. Ak má pacient ťažkosti s ovládaním vlastného tela, je mu predpísané potrebné sedatíva.
 2. Hlava je tiež upevnená špeciálnym valčekom.
 3. Potom sa gauč dostane do tunelového prístroja, proces skenovania sa začne. V prípade potreby môžete kontaktovať poskytovateľa zdravotnej starostlivosti pomocou špeciálneho mikrofónu.
 4. V prípade vaskulárneho vyšetrenia sa injikuje kontrastné činidlo (často na báze gadolínia) a samotný postup trvá trochu dlhšie.

Počas kontroly pacienta necíti bolesť. alebo akékoľvek nepohodlie a bezprostredne po ukončení procedúry môžu robiť svoju vlastnú vec.

Vlastnosti diagnostiky MRI ochorení mozgu a jeho ciev

Diagnóza lézií samotného orgánu sa odlišuje od štúdie patológie jej ciev v prvom rade. Skúmanie stavu žíl a ciev, ktoré poskytujú krv do mozgu, je nevyhnutné najmä v tých istých situáciách, keď je pravdepodobné, že ide o rôzne typy vaskulárnych ochorení - podozrenie na aneuryzmu, akékoľvek vrodené abnormality alebo napríklad rovnakú aterosklerózu.

Môžete potrebovať takúto štúdiu a ak máte podozrenie na prítomnosť malígnych alebo benígnych nádorov vaskulárneho pôvodu s diabetickou angiopatiou.

Štúdium samotného orgánu je niekedy nevyhnutné v prípade lézií samotného mozgu. Takáto diagnóza môže byť potrebná, ak máte podozrenie na prítomnosť malígnych alebo benígnych novotvarov, aby ste potvrdili diagnózu roztrúsenej sklerózy multiplex s poškodením hlavy. ako aj na plánovanie neurochirurgických zákrokov a monitorovanie stavu pacienta po takýchto operáciách.

Hoci v niektorých prípadoch je potrebná magnetická rezonancia hlavy a mozgových ciev súčasne.

Indikácie pre diagnostiku MRI mozgu, ako aj cievy, ktoré ju kŕmia

Indikácie pre štúdium samotného mozgu a nádob, ktoré ho kŕmia, sú trochu iné.

V prípade podozrenia na poškodenie mozgového tkaniva je MRI indikovaná v nasledujúcich prípadoch:

 • Ak pacient začal mať bolesti hlavy. čo sa predtým nestalo, sťažuje sa na dvojité videnie, opakované epizódy ťažkého závratu, ako aj poruchy vedomia.
 • V prípade poranenia lebky s podozrivými zlomeninami.
 • MRI môže potvrdiť podozrenie na prítomnosť neurodegeneratívnych alebo demyelinizačných ochorení.
 • Pri ischemických a hemoragických mŕtviciach umožňuje metóda odhadnúť rozsah lézie.
 • Možno bude potrebné vyšetrenie MRI ako pri príprave na operáciu a následné sledovanie stavu.
 • Na posúdenie stavu tureckého sedla a hypofýzy je potrebná aj magnetická rezonancia.

MRI angiografia orgánových ciev je potrebná v nasledujúcich prípadoch:

 • Ak má pacient podozrenie, že má akékoľvek vrodené abnormality tepien a žíl dodávajúcich krv do mozgu.
 • Túto metódu môžete použiť na potvrdenie výskytu aneuryzmy.
 • V súbore opatrení na vyšetrenie bolesti hlavy.
 • Po mŕtvici na posúdenie stavu plavidiel.

Kontraindikácie pre diagnostiku s použitím javu nukleárnej magnetickej rezonancie

Napriek bezpečnosti metódy vykonávanie skenov s magnetickou rezonanciou mozgu a jeho ciev má relatívne aj absolútne kontraindikácie.

Túto metódu nemôžete použiť, ak má pacient nainštalovaný kardiostimulátor, elektronický (alebo feromagnetický) implantát inštalovaný v strednom uchu, nainštalované zariadenie Ilizarov a prítomnosť feromagnetických fragmentov v tele.

Existuje aj niekoľko kontraindikácií, ktoré možno v niektorých prípadoch zanedbávať:

 • Inštalované nervové stimulátory a inzulínové pumpy.
 • Implantáty vnútorného ucha, ktoré neobsahujú feromagnetické materiály.
 • Táto štúdia tiež nie je žiadúca, ak má pacient protetické srdcové chlopne, hemostatické klipy a tiež v prípadoch, keď pacient má dekompenzované srdcové zlyhanie.
 • Je nežiaduce podstúpiť MRI v prvom trimestri gravidity. Predpokladá sa, že štúdia nemá teratogénny účinok, ale stále neexistuje žiadna vedecky overená bezpečnosť, keďže okrem toho neexistuje žiadny dôkaz o možnej ujme spôsobenej týmto postupom, takže rozhodnutia sa robia individuálne v každom prípade.
 • Klaustrofóbia, rovnako ako niektoré duševné poruchy, taktiež znemožňujú prechod magnetického rezonančného snímania.
 • Celkový závažný stav pacienta sa tiež považuje za relatívnu kontraindikáciu.
 • Niektoré zubné protézy môžu interferovať so štúdiou.
 • Tetovanie, ktoré sa vyrába s farbami obsahujúcimi kovové zlúčeniny, sa tiež považuje za relatívnu kontraindikáciu, pretože existuje možnosť popálenia.

Diagnostika založená na magnetickom rezonančnom efekte atómových jadier je bezpečný a neinvazívny postup, ktorý sa uskutočňuje bez použitia ionizujúceho žiarenia. Metóda umožňuje získať údaje o stave mozgu a jeho kŕmnych nádobách.

Magnetické rezonančné zobrazenie, ktoré sa používa na diagnostiku lézií mozgu, ako aj krvných ciev, ktoré zabezpečujú jeho krvné zásobovanie, je jednou z najpokročilejších diagnostických metód na potvrdenie diagnózy v sporných prípadoch.

Na základe postupu MRI, v ktorých prípadoch sa odporúča vykonať zobrazovanie mozgu a jeho ciev pomocou magnetickej rezonancie - vo videu:

Zdroje: http://fb.ru/article/19837/mrt-sosudov-golovnogo-mozga, http://infomrt.ru/43-mrt-sosudov-golovnogo-mozga.html, http://vekzhivu.com/ článok / 2876-mrt-golovnogo-mozga-i-sosudov-golovnogo-mozga-chto-eto-takoe-komu-pokazano

Vyvodiť závery

Útoky srdca a mŕtvice predstavujú takmer 70% všetkých úmrtí na svete. Sedem z desiatich ľudí zomrie v dôsledku zablokovania tepien srdca alebo mozgu. A prvým a najdôležitejším znakom cievnej oklúzie je bolesť hlavy!

Obzvlášť desivá je skutočnosť, že veľa ľudí nemá ani podozrenie, že majú porušenie v cievnom systéme mozgu a srdca. Ľudia pijú lieky proti bolesti - pilulku z hlavy, a preto chýbajú príležitosť na niečo napraviť, jednoducho sa odsúdia na smrť.

Cievne blokáda vedie k ochoreniu pod dobre známym názvom "hypertenzia", ​​tu sú len niektoré z jej príznakov:

 • bolesť hlavy
 • cardiopalmus
 • Čierne bodky pred očami (mušky)
 • Apatie, podráždenosť, ospalosť
 • Rozmazané videnie
 • potenie
 • Chronická únava
 • Opuch tváre
 • Necitlivosť a zimnica
 • Tlakové skoky
Varovanie! Dokonca aj jeden z týchto príznakov vás môže zvedať. A ak sú dva, potom neváhajte - máte hypertenziu.

Ako liečiť hypertenziu, keď existuje veľké množstvo liekov, ktoré stojí veľa peňazí? Väčšina liekov nebude robiť nič dobré a niektorí môžu dokonca ublížiť!

Jediná droga, ktorá poskytla významné
Výsledkom je Normio

Pred Svetovou zdravotníckou organizáciou vykonáva program "bez hypertenzie". Ako súčasť toho sa droga Normio vydáva bezplatne všetkým obyvateľom mesta a regiónu!

Okrem Toho Čítal O Plavidlách

Stojace plavidlá: choroby. Liečba, prevencia cievnych ochorení končatín

Choré nohy... Aké utrpenie prinášajú ľuďom, niekedy úplne zneschopňujúce, robia život len ​​nesnesiteľným! Bohužiaľ, plavidlá na svojich nohách sa dnes obávajú nielen staršej populácie.

Očné kvapky

Moderný človek každodenne vystavuje zrakové orgány veľkým nákladom. Po niekoľkých hodinách práce na počítači, je čas "relaxovať" pred televízorom alebo mobilným gadgetom. Pri takých rušivých príznakoch ako suché oči, pálenie, nepríjemné pocity, zakalenie obrazu, nikto nevenuje pozornosť, odpíše ich na banálnu únavu.

Čo to znamená, ak po operácii varikokélu bolesť ľavé semenníky

obsah

Prečo ľavá varlata po operácii poranila varikokélu? Takúto otázku často kladú ľudia, ktorí prešli týmto postupom. Začatý priebeh kŕčových žíl v oblasti škriatka vyžaduje chirurgickú intervenciu, v dôsledku ktorej môže nastať bolesť po operácii s varikokélom.

Nízky krvný tlak - príčiny a liečba

Krvný tlak je jedným z hlavných ukazovateľov stálosti vnútorného prostredia ľudského tela. Skladá sa z dvoch indikátorov: systolický a diastolický krvný tlak.Systolický krvný tlak sa pohybuje od 110 do 130 mm Hg.

Pľúcny infarkt

Choroba je sprevádzaná zablokovaním pobočiek pľúcnych artérií. Pľúcny infarkt je závažné ochorenie dýchacieho systému. Blokovanie pľúcnych vetiev súvisí s tvorbou trombu. Najčastejšie je táto choroba príčinou srdcových ochorení.

Krv z očí (Hemolacria)

Hemolacria je zriedkavé ochorenie sprevádzané krvavými slzami. Prvé informácie o ňom sa začali objavovať v 16. storočí. V tých dňoch spôsobila krv z očí najťažšie emócie u ľudí.Hemolakri ako prejav hormonálnych porúchV gynekológii existuje taká vec ako endometrióza.