Každý je poznaný posvätným činom lekára v čase vyšetrenia pacienta, ktorý sa nazýva auskultácia vo vedeckom jazyku. Lekár aplikuje membránu stetoskopu na hruď a pozorne počúva prácu srdca. Čo počuje a aké osobitné poznatky má, aby pochopil to, čo počul, budeme skúmať nižšie.

Srdcové zvuky sú zvukové vlny vyplývajúce z práce srdcového svalu a srdcových chlopní. Môžu byť počuť, ak pripevníte na prednú pilotovú stenu phonendoskop alebo ucho. Na získanie podrobnejších informácií lekár počúva tóny na špeciálnych miestach, v blízkosti ktorých sú srdcové chlopne.

Cyklus srdca

Všetky štruktúry srdca pracujú spoločne a postupne zaisťujú efektívny prietok krvi. Trvanie jedného cyklu v kľude (to znamená 60 úderov za minútu) je 0,9 sekundy. Skladá sa z kontraktilnej fázy - systoly a relaxačnej fázy myokardu - diastoly.

schéma: srdcový cyklus

Zatiaľ čo je srdcový sval uvoľnený, tlak v srdcových komorách je nižší ako v krvnom riečisku a krv pasívne vstupuje do predsiení a potom do komôr. Keď sú tieto naplnené svojim objemom, predsieň zmluvu a silne tlačiť zostávajúci objem do nich. Tento proces sa nazýva predsieňový systol. Tlak tekutiny v komorách začína prevyšovať tlak v predsieňach, kvôli ktorému atrioventrikulárne chlopne zavreli a vymedzovali dutiny jeden od druhého.

Krv sa tiahne svalovými vláknami komôr, na ktoré reagujú rýchlou a silnou kontrakciou - dochádza k ventrikulárnej systólii. Tlak v nich sa rýchlo zvyšuje a v okamihu, keď začne presiahnuť tlak v cievnom lôžku, sa otvoria ventily poslednej aorty a pľúcneho kmeňa. Krv sa vháňa do ciev, komory sú prázdne a oddýchnu. Vysoký tlak v aorte a pľúcnom kmeň zavrie polkruhové ventily, takže kvapalina netečie späť do srdca.

Po systolickej fáze nasleduje úplné uvoľnenie všetkých dutín srdca - diastoly, po ktorom začína ďalšia fáza plnenia a opakuje sa srdcový cyklus. V čase diastoly dvakrát systóliou, takže srdcový sval má dostatok času na odpočinok a zotavenie.

vzdelávanie tóny

Napínanie a kontrakcia myokardiálnych vlákien, pohyb ventilov ventilov a zvukové efekty prúdu krvi spôsobujú zvukové vibrácie, ktoré ľudské ucho zdvihne. Takto sa rozlišujú 4 tóny:

1 srdcový tón sa objaví pri kontrakcii srdcového svalu. Pozostáva z:

 • Vibrácie napnutých myokardiálnych vlákien;
 • Hluk chlopní ventrikulárnych chlopní;
 • Vibrácie stien aorty a pľúcneho kmeňa pod tlakom prichádzajúcej krvi.

Normálne dominuje na vrchole srdca, čo zodpovedá bodu v 4. interkostálnom priestore vľavo. Počúvanie prvého tónu sa časovo zhoduje s výskytom impulzovej vlny v krčnej tepne.

Po krátkom čase po prvom zaznie tón srdca. Skladá sa z:

 • Zhroucenie aortálnej chlopne:
 • Uzávierka ventilov pľúcneho kufra.

Je menej zvukový než prvý a prevažuje v 2. interkostálnom priestore vpravo a vľavo. Pauza po druhom tóne je dlhšia ako po prvej, pretože zodpovedá diastole.

3 tón srdca nie je povinný, v norme môže byť chýba. Narodí sa vibráciami stien komôr v okamihu, keď dôjde k ich pasívnemu naplneniu krvou. Ak chcete chytiť jeho ucho, potrebujete dostatočné skúsenosti v auskultácii, tichú skúšobňu a tenkú prednú stenu hrudnej dutiny (ktorá je bežná u detí, dospievajúcich a astenických dospelých).

4 tón srdca je tiež považovaný za voliteľné, jeho absencia sa nepovažuje za patológiu. Vyskytuje sa v čase predsieňovej systoly, keď nastane aktívne plnenie komôr krvou. Štvrtý tón je najlepšie počúvať u detí a štíhlych mladých ľudí, ktorí majú tenkú hruď a srdce, ktoré sa na ne pevne hodia.

body srdca auskultácie

Zvyčajne sú zvuky srdca rytmické, to znamená, že sa objavujú po rovnakých časových úsekoch. Napríklad so srdcovou frekvenciou 60 minút za minútu po prvom tóne uplynulo 0,3 sekundy pred začiatkom druhého a 0,6 sekundy po druhom. Každá z nich je jasne odlíšiteľná od ucha, to znamená, že srdcové zvuky sú jasné a nahlas. Prvý tón je pomerne nízky, dlhý, zvukový a začína po relatívne dlhej prestávke. Druhý tón je vyšší, kratší a nastáva po malom prestávke ticha. Tretí a štvrtý tón sa počujú po druhej - v diastolickej fáze srdcového cyklu.

Video: Heart Tones - vzdelávacie video

Tóny sa menia

Srdcové zvuky sú vo svojej podstate zvukové vlny, takže ich zmeny sa vyskytujú v rozpore s vedením zvuku a patológiou štruktúr, ktoré tieto zvuky vyžarujú. Existujú dve hlavné skupiny dôvodov, prečo sa srdcové zvuky líšia od normy:

 1. Fyziologické - sú spojené s charakteristikou vyšetrovanej osoby a jej funkčným stavom. Napríklad nadmerný podkožný tuk v blízkosti perikardu a na prednej stene hrudníka u obéznych ľudí zhoršuje zvukové vedenie, preto sa srdcové zvuky tlmia.
 2. Patologické - vyskytujú sa pri poškodení štruktúr srdca a ciev odchyľujúcich sa od nej. Zúženie atrioventrikulárneho otvoru a utesnenie jeho hrotov vedie k vzniku prvého kliknutia. Husté klapky vyžarujú hlasitý zvuk, ako normálne, pružné, keď sa zrútia.

Tlmené srdcové zvuky sa volajú, keď strácajú svoju jasnosť a stávajú sa zle rozlíšiteľnými. Slabé hluché tóny vo všetkých bodoch auskultácie naznačujú myšlienku:

zmeny tónov srdca charakteristické pre určité poruchy

 • Difúzne poškodenie myokardu so znížením schopnosti jeho kontrakcie - rozsiahly infarkt myokardu, myokarditída, aterosklerotická kardiálna skleróza;
 • Perikardiálny výpotok;
 • Zhoršenie zvuku z dôvodov, ktoré nie sú spojené so srdcom - pľúcny emfyzém, pneumotorax.

Oslabenie jedného tónu na akomkoľvek mieste auskultácie poskytuje pomerne presný opis zmien v srdci:

 1. Zrušenie prvého tónu na vrchole srdca hovorí o myokarditíde, skleróze srdcového svalu, čiastočnej deštrukcii alebo nedostatku atrioventrikulárnych chlopní;
 2. Zrušenie druhého tónu v 2. interkostálnom priestore vpravo nastáva, keď je aortálna chlopňa nedostatočná alebo sa ústa stenózy zužujú (stenóza);
 3. Zrušenie druhého tónu v 2. interkostálnom priestore na ľavej strane indikuje nedostatočnosť ventilu pľúcneho kmeňa alebo stenózy jeho úst.

V niektorých ochoreniach je zmena tónov srdca taká špecifická, že sa získa osobitný názov. Preto je kŕčový rytmus charakteristický pre mitrálnu stenózu: prvá tlkot je nahradený nezmenenou druhou, po ktorej nastane prvá ozvena - ďalší patologický tón. Pri ťažkom poškodení myokardu sa vyskytuje troj- alebo štvorčlenný "cvalový rytmus". V tomto prípade krv rýchlo roztiahne zriedené steny komory a ich vibrácie vedú k ďalšiemu tónu.

Posilnenie všetkých tónov srdca vo všetkých bodoch auskultácie sa vyskytuje u detí a astenických ľudí, pretože ich predná hrudná stena je tenká a srdce leží tesne v blízkosti membrány fonendoskopu. Keď je patológia charakterizovaná zvýšením objemu jednotlivých tónov na určitom mieste:

 • Hlboký prvý tón na vrchole nastáva, keď je zúžený ľavý atrioventrikulárny otvor, skleróza mitrálnej chlopne, tachykardia;
 • Hlasový druhý tón v 2. medzikostovom priestore na ľavej strane indikuje zvýšenie tlaku v pľúcnom obehu, čo vedie k silnejšiemu kolapsu ventilových ventilov pľúcnej tepny;
 • Hlasový druhý tón v 2. interkostálnom priestore na ľavej strane indikuje zvýšenie tlaku v aorte, ateroskleróze a zhrubnutí aortálnej steny.

Arytmické tóny hovoria o poruche srdcového vodivého systému. Pocit srdca sa vyskytuje v rôznych intervaloch, pretože nie každý elektrický signál prechádza celou hrúbkou myokardu. Ťažký atrioventrikulárny blok, pri ktorom práca predsiení nie je v súlade s prácou komôr, vedie k vzniku "kanónového tónu". Je to spôsobené súčasným znížením všetkých komôr srdca.

Rozdelený tón je nahradenie jedného dlhého zvuku dvoma krátkymi zvukmi. Je spojená s desynchronizáciou ventilov a myokardu. Rozdelenie prvého tónu je spôsobené:

 1. Nekomentálne uzatvorenie mitrálnych a trikuspidálnych chlopní v mitrálnej / trikuspidálnej stenóze;
 2. Poruchy elektrického vedenia myokardu, v dôsledku ktorého sa predsiene a komory kontrahujú v rôznych časoch.

Rozdelenie druhého tónu je dôsledkom časového rozporu kolapsu aortálnych a pľúcnych chlopní, čo znamená:

 • Pretlak v pľúcnom obehu;
 • hypertenzia;
 • Hypertrofia ľavej komory pri mitrálnej stenóze, v dôsledku ktorej neskoršie skončí jeho systolický stav a aortálna chlopňa sa zavrie neskoro.

Pri CHD zmeny srdcových tónov závisia od štádia ochorenia a zmien myokardu, ku ktorým došlo. Na začiatku ochorenia sú patologické zmeny mierne a srdcové zvuky zostávajú normálne počas interikálneho obdobia. Počas útoku sa stali tlmené, nepravidelné a môže sa objaviť "cvalový rytmus". Progresia ochorenia vedie k pretrvávajúcej dysfunkcii myokardu pri zachovaní opísaných zmien aj mimo útoku angíny.

Treba pamätať na to, že zmena v charaktere tónov srdca neznamená vždy patológiu kardiovaskulárneho systému. Horúčka, tyreotoxikóza, diftéria a mnohé iné príčiny vedú k zmene srdcovej frekvencie, výskytu ďalších tónov alebo ich stlmenie. Preto lekár interpretuje auskultatívne údaje v kontexte celého klinického obrazu, čo nám umožňuje presnejšie určiť charakter patológie, ktorá sa objavila.

Auskultácia srdca

Jednou z hlavných metód používaných v každodennej lekárskej praxi je auskultácia srdca. Metóda vám umožňuje počúvať zvuky, ktoré vzniknú pri kontrakcii myokardu so špeciálnym zariadením - stetó alebo phonendoskop.

Účel

S jeho pomocou sa uskutočňuje skríning pacientov s cieľom identifikovať ochorenia srdca a krvných ciev. Nasledujúce ochorenia môžu byť podozrivé zmenou auskultatory pattern:

 • malformácie (vrodené / získané);
 • myokarditída;
 • perikarditída;
 • anémia;
 • dilatácia alebo ventrikulárna hypertrofia;
 • ischémia (angína, srdcový záchvat).

Phonendoskop zaznamená zvukové impulzy počas kontrakcií myokardu nazývaných srdcové tóny. Opis ich sily, dynamiky, trvania, stupňa zvuku, miesta formácie je dôležitým aspektom, pretože každá choroba má špecifický obraz. To pomáha lekárovi navrhnúť chorobu a odkázať pacienta do špecializovanej nemocnice.

Body na počúvanie srdcových chlopní

V zhone nemôže byť auskultácia srdca. Pristupuje k nej po prerokovaní s pacientom, vyšetrovaní, skúmaní jeho sťažností a históriou ochorenia. V prítomnosti symptómov poškodenia myokardu (bolesti na hrudníku, dýchavičnosť, kompresia hrudníka, akrozianoz prsty v podobe "paličiek") vykonáva dôkladné vyšetrenie srdca oblasti. Hrudník sa poklepá na určenie hraníc srdca. Skúška palpáciou umožňuje zistenie prítomnosti alebo neprítomnosti trasenia v hrudníku alebo srdcovom hrdle.


Body počúvania počas auskultácie srdca sa zhodujú s anatomickou projekciou na hrudníku ventilov. Existuje určitý algoritmus, ako počúvať srdce. Má nasledujúcu postupnosť:

 • komorový ventil ľavej komory (1);
 • aortálna chlopňa (2);
 • pľúcny ventil (3);
 • pravostranný atrioventrikulárny ventil (4);
 • pomocný bod pre aortálnu chlopňu (5).

Existuje ďalších 5 bodov auskultácie. Počúvanie vo svojich projekciách je považované za vhodné pri určovaní patologických zvukov srdca.

Auskultácia mitrálnej chlopne sa uskutočňuje v oblasti apikálneho impulzu, ktorý je predtým palpovaný. Zvyčajne sa nachádza v 5. interkostálnom priestore smerom von od línie vsuvky o 1,5 centimetra. Srdcové chlopne medzi ľavou komorou a aortou sú počuť v druhom medzirebier na pravom okraji hrudnej kosti a ventilu pľúcna kufra - v rovnakej projekcii, ale na ľavej strane. Štúdia trikuspidálnej chlopne sa uskutočňuje v xipoidnom procese hrudnej kosti. Dodatočný bod Botkin-Erb umožňuje plne oceniť zvuk aortálnej chlopne. Na to, aby ho počúval, je phonendoskop umiestnený v treťom intercostálnom priestore z ľavého okraja hrudnej kosti.

Študenti lekárskeho ústavu v rámci cyklu terapie skúmajú metódu auskultácie srdca v normálnych a patologických podmienkach. Najprv sa školenie uskutočňuje na figuríne a potom priamo na pacientoch.

Recepcie, ktoré pomáhajú vykonať prieskum správne

Počúvanie tónov srdca si vyžaduje dodržiavanie určitých pravidiel. Ak je všeobecná spokojnosť osoby uspokojivá, v čase skúšky to stojí. Na zníženie pravdepodobnosti chýbajúcej patológie sa pacient po zhlbokom nadýchnutí pokúša zadržať dych (po dobu 4-5 sekúnd). Počas skúšky sa musí pozorovať ticho. Ak je ochorenie ťažké, vykoná sa auskultácia pri sedení alebo ležaní na ľavej strane.

Nie je vždy možné počuť tóny srdca. Preto lekári používajú nasledujúce techniky:

 • V prítomnosti hojného vlasového pokrytia krémom alebo vodou, v zriedkavých prípadoch, oholiť.
 • So zväčšenou podkožnou tukovou vrstvou - silnejším tlakom na hrudník v hlave endoproskopu v miestach, ktoré počúvajú srdcové chlopne.
 • V prípade podozrenia na mitrálnu stenózu počúvajte tóny v bočnej polohe stetoskopom (zariadenie bez membrány).
 • Ak máte podozrenie na patologickú chorobu aortálnej chlopne, počúvajte pacienta, keď vydychujete, keď stojíte s telom nakloneným dopredu.

V prípade pochybného auskultúrneho obrazu sa použije test s telesným cvičením. V tomto prípade je pacient vyzvaný, aby chodil dve minúty alebo sedel 5 krát. Potom pokračujte k počúvaniu tónov. Zvýšený prietok krvi zvýšením zaťaženia myokardu sa odráža v zvuku srdca.

Interpretácia výsledkov

Pri auskultácii sa určujú normálne alebo patologické srdcové tóny a hluk. Ich prítomnosť vyžaduje ďalšiu štúdiu s použitím štandardných laboratórnych a inštrumentálnych metód vyšetrenia (phonocardiogram, ECG, Echo-KG).

Pre človeka je fyziologický vzhľad dvoch hlavných tónov (1, 2) s auskultáciou. Existujú aj ďalšie zvuky srdca (3, 4), ktoré sa dajú počuť v patológii alebo za určitých podmienok.

Za prítomnosti abnormálneho zvuku sa terapeut odvoláva na kardiológ. Študuje ich polohu, objem, stamp, hluk, dynamiku a trvanie.

Prvý tón sa vyskytuje počas komorovej kontrakcie a pozostáva zo štyroch zložiek:

 • ventil - pohyb ventilov atrioventrikulárnych ventilov (mitrálny, trikuspidálny);
 • svalové - kontrakcia steny komôr;
 • cievne oscilačné pohyby stien pľúcneho kmeňa a aorty;
 • atriálna - atriálna kontrakcia.

Je lepšie počuť v hornej časti srdca. Jeho trvanie je o niečo dlhšie ako druhé. Ak je s jeho definíciou nejaká ťažkosť, potom je potrebné vyčistiť impulz na karotidových tepnách - 1 tón sa zhoduje s ním.

Charakteristická vlastnosť druhého tónu sa vykonáva na základni srdca. Je tvorený dvoma zložkami - vaskulárne (kmitanie steny veľkých ciev) a ventily (klapky pohyb aortálnej chlopni a pľúcnej tepny) v čase uvoľnenia srdcového svalu. Má vysoký stôl v porovnaní s prvým tónom.

Rýchle plnenie komôr krvou otriasne ich steny a vytvára zvuk, ktorý sa nazýva tretí tón.

Často ho možno počuť v mladom veku. Štvrtý tón je určený koncom relaxačnej fázy srdca a začiatkom predsieňového kontrakcie v dôsledku rýchleho naplnenia komorovej dutiny krvou.

Za určitých podmienok ľudia menia charakter tónov (zosilnenie, bifurkácia, oslabenie, rozdelenie). Dôvodom na zvýšenie tónov môže byť extrardikálna patológia:

 • ochorenia dýchacieho systému so zmenou veľkosti pľúc;
 • ochorenie štítnej žľazy (hypertyroidizmus);
 • veľká plynová bublina v žalúdku;
 • hustota ľudskej kostry (deti a starší ľudia).

Zvýšenie činnosti srdca pri zaťažení alebo zvýšení telesnej teploty spôsobuje zväčšenie zvuku kvôli kompenzačnému pulzu. Oslabenie tónov naznačuje extrardiálnu patológiu s veľkou tukovou vrstvou, zvýšenie vzdušnosti pľúcneho tkaniva a prítomnosť exudatívnej pleurisy.

Zmeny srdcového tónu v patológii

Zmena zvuku prvého tónu môže nastať pri nasledujúcich ochoreniach:

 • Posilnenie - stenóza oboch atrioventrikulárnych chlopní, tachykardia.
 • Oslabenie - hypertrofia ľavej komory, nedostatočné srdce, myokarditída, kardiálna skleróza, nedostatočnosť predsieňových ventrikulárnych chlopní.
 • Splite - porucha vedenia (blokáda), sklerotické zmeny v stenách aorty.

Nasledujúca patológia spôsobuje zmenu zvuku druhého tónu:

 • Posilnenie práva v druhom interkostálnom priestore - hypertenzívne ochorenie, vaskulárna ateroskleróza.
 • Posilnenie ľavý druhý medzirebier - ochorenie pľúc (pľúcna fibróza, emfyzém, pneumónia), defekty vľavo artioventrikulyarnogo ventil.
 • Split - stenóza ľavého atrioventrikulárneho ventilu.
 • Oslabenie pľúcnej artérie - poruchy pľúcneho ventilu.
 • Zhoršenie aorty - abnormality aortálnej chlopne.

Je ťažké rozlíšiť rozdelenie / rozdelenie základných zvukov srdca na vzhľad ďalších. Ak dôjde k poškodeniu myokardu, môže dôjsť k "rytmu cvalu". Je charakterizovaná spojením hlavného tretieho tónu. Jeho vzhľad je spôsobený dilatáciou steny komôr, prichádzajúcim objemom krvi z predsiení a oslabením myokardu. Rytmus možno počuť priamo u ucha pacienta ležiaceho na ľavej strane.

"Kriváňový rytmus" - patologický zvuk srdca vrátane tlieskania 1 tónu, 2 a ďalších tónov. Rhythm má veľkú oblasť počúvania, je držaná od vrcholu srdca až po jej základňu a v podpazuší.

Zásady auskultácie srdca u detí

Body počúvania ventilov srdca u detí a poradie jej držania sa nelíšia od dospelých. Ale vek pacienta je dôležitý. Pre deti sú typické nasledujúce charakteristiky auskultatívneho vzoru:

 • Prítomnosť dvoch tónov nad pľúcnou tepnou v prvých školských rokoch;
 • Prítomnosť 3, 4 tóny.
 • Vymedzenie pojmu "kočka" v 12-15 rokoch.
 • Zmena okrajov srdca (v stonových tabuľkách môžete zistiť normy pre každý vek a pohlavie).

U novorodencov definícia hluku a abnormálne srdcové zvuky naznačuje vrodené chyby. Ich včasná detekcia a starostlivosť zvyšuje prognózu prežitia týchto pacientov. Patológia srdca sa určuje v období fetálneho vývoja plodu podľa ultrazvuku.

Výhody a nevýhody metódy

Od doby Hippokrates, percussion, auscultation a palpation sú považované za hlavné metódy vyšetrenia pacientov. Vďaka nim môžeme predpokladať prítomnosť akejkoľvek patológie srdca. Výhodou auskultácie je jej jednoduchosť a vysoká špecifickosť.

Ale nie je možné poskytnúť presný záver o diagnóze iba z počutia. Hlavnou nevýhodou tejto metódy je subjektívne posúdenie tónového zvuku lekárom. V tomto prípade nemôžete počúvať to, čo lekár počul. V medicíne sa objavili digitálne fonendoskopy, ktoré dokážu zaznamenávať kvalitné zvukové signály. Ich cena je však veľmi vysoká, čo im bráni v ich uvedení do praxe.

Zvukové srdce

Charakteristické tóny srdca.

Otváranie ventilov nie je sprevádzané jasnými výkyvmi, t.j. takmer ticho a uzáver je sprevádzaný komplexným auskultúrnym obrazom, ktorý sa považuje za tóny I a II.

Tón sa vyskytuje, keď sú atrioventrikulárne ventily (mitrálne a trikuspidálne) zatvorené. Viac nahlas, dlhotrvajúci. Je to systolický tón, ako sa to počuje na začiatku systoly.

Tón II sa vytvára, keď sú uzatvorené polovodičové ventily aorty a pľúcnej tepny.

I tón sa nazýva systolický a mechanizmus vzdelávania pozostáva zo 4 zložiek:

Hlavná zložka - ventil je znázornená amplitúda výkyvov vyplývajúce z pohybu mitrálnej a trikuspidálnej ventilov na konci diastoly a na začiatku systoly, v ktorom je primárny oscilačná pozorované u zapínacích jazykov mitrálnej chlopne, a konečná - pri zatváraní klapky trikuspidálnej chlopne, tak izolované mitrálnej a trikuspidálnej komponenty ;

svalová zložka - oscilácie s nízkou amplitúdou sú vrstvené na osciláciách s vysokou amplitúdou hlavnej zložky (izometrické napätie komôr, objaví sa približne 0,02 sekundy pred ventilovým komponentom a na ňom sú vrstvené); a tiež vyplývajú z asynchrónnych kontrakcií komôr počas systoly, t.j. ako dôsledok kontrakcie papilárnych svalov a medzikomorovej septa, čo zabezpečuje zabrzdenie mitrálnych a trikuspidálnych chlopní;

cievne zložkou - nízka amplitúda oscilácie vzniknuté v otvorení aortálna a pulmonálna ventilov v dôsledku kmitania stien aorty a pľúcnej prietok tepna krvi vplyvom pohybu z komôr do veľkých ciev v komorovej systoly počiatku (ejekčná doba). Tieto vibrácie sa vyskytujú po zložke ventilu po približne 0,02 sekundách;

predsieňová zložka - oscilácie s nízkou amplitúdou spôsobené predsieňovou systolou. Táto zložka predchádza tónu zložky ventilu I. Zistil sa len v prítomnosti mechanickej predsieňovej systoly, zmizne s predsieňovou fibriláciou, uzlovým a idioventrikulárnym rytmom, AV blokádou (bez predsieňovej excitačnej vlny).

Druhý tón sa nazýva diastolický a je výsledkom zabrzdenia polovodičových chlopní aorty a pľúcnej tepny. Začnú diastoly a končí systóliou. Skladá sa z 2 komponentov:

zložka chlopne vzniká v dôsledku pohybu hrotov polovodičových ventilov aorty a pľúcnej tepny v čase ich kolapsu;

vaskulárna zložka je spojená s vibráciami steny aorty a pľúcnej tepny pod vplyvom prietoku krvi smerom k komorám.

Pri analýze tónov srdca je potrebné určiť ich počet, zistiť, ktorý tón je prvý. Pri normálnej srdcovej frekvencii je riešenie tohto problému jasné: tón sa vyskytuje po dlhšej prestávke, t. J. diastoly, tón II - po krátkej prestávke, t. systola. V prípade tachykardie, najmä u detí, keď sa systóza rovná diastole, nie je táto metóda informatívna a používa sa nasledovná technika: auskultácia v kombinácii s palpáciou pulzu na krčnej tepne; ten tón, ktorý sa zhoduje s pulznou vlnou, je I.

U dospievajúcich a mladých ľudí s tenkou hrudnou stenou a hyperkinetickým typom hemodynamiky (zvýšená rýchlosť a zvýšenie sily počas fyzického a duševného stresu) sa objavujú ďalšie fázy III a IV (fyziologické). Ich vzhľad je spojený s oscilaciou steny komôr pod vplyvom krvi pohybujúceho sa z predsiení do komôr počas ventrikulárneho diastolu.

III tón - protodiastolic, pretože sa objaví na začiatku diastoly bezprostredne po druhom tóne. Najlepšie je počuť s okamžitou auskultáciou na vrchole srdca. Toto je slabý, nízky krátky zvuk. Je to známka dobrého vývoja komorového myokardu. Keď sa tón komorového myokardu zvyšuje vo fáze rýchleho naplnenia diastoly komôr, začne sa myokard oscilovať a vibrovať. Počúva sa cez 0,14 -0,20 po II tóne.

IV tón - presystolic, pretože sa objaví na konci diastoly, predchádza tón. Veľmi tichý, krátky zvuk. Počúva sa u jedincov so zvýšeným komorovým tonusom myokardu a je spôsobený kolísaním ventrikulárneho myokardu pri vstupe krvi do predsieňového systómu. Častejšie počuť vo vzpriamenej polohe u športovcov a po emočnom strese. To je spôsobené tým, že fibrilácia citlivé na sympatických vplyvom, ale s rastúcou NA sympatického tonusu, dochádza k miernemu vopred atriálnej kontrakcie srdcových komôr a tým aj štvrtý zložkou Aj tón začína oddeľovať od auscultated Aj tón a tón nazýva IV.

V hornej časti a trikuspidálnej chlopni na základni xiphoidného procesu na začiatku systoly, tj po dlhej prestávke, zaznie tón.

Druhý tón sa ozýva silnejšie na zemi - druhý intercostálny priestor vpravo a vľavo na okraji hrudnej kosti po krátkej prestávke.

I tón je dlhší, ale nižší, trvanie 0,09-0,12 s.

II tón je vyšší, kratší, trvanie je 0,05-0,07 s.

Tento tón, ktorý sa zhoduje s apikálnym impulzom as pulzáciou karotickej tepny - tón, tón II sa nezhoduje.

Pri pulzoch na periférnych tepnách sa tón nezhoduje.

Auskultácia srdca sa uskutočňuje v nasledujúcich bodoch:

oblasť vrcholu srdca, ktorá je určená umiestnením apikálneho impulzu. V tomto momente sa počujú zvukové vibrácie vznikajúce pri prevádzke mitrálnej chlopne;

II medzikóvny priestor, vpravo od hrudnej kosti. Tu je vypočutá aortálna chlopňa;

Medzipostačný priestor vľavo od hrudnej kosti. Tu je počuť pľúcny ventil;

oblasti xiphoidného procesu. Tu je poslušný trikuspidálny ventil

bodka (zóna) Botkin-Erbe (medzipostačný priestor III-IV 1-1,5 cm bočný (vľavo) z ľavého okraja hrudnej kosti.

Keď auskultácia určuje bod maximálneho zvuku srdca:

I tón - oblasť vrcholu srdca (ja tón je hlasnejší ako II)

II tón - základňa srdca.

V porovnaní s tónom II na ľavej a pravej strane hrudnej kosti.

U zdravých detí, adolescentov, mladých ľudí astenického typu tela sa pozoruje posilnenie druhého tónu na pľúcnej tepne (vpravo je tichšie ako doľava). S vekom dochádza k nárastu tónu II nad aortou (v medzikontálnom priestore vpravo).

Počas auskultácie sa analyzuje zvuk tónov srdca, ktorý závisí od sumačného efektu extra- a intrakardiálnych faktorov.

Extracardiálne faktory zahŕňajú hrúbku a elasticitu hrudnej steny, vek, polohu tela a intenzitu pľúcnej ventilácie. Zvukové vibrácie sa lepšie vedú cez tenkú elastickú hrudnú stenu. Elasticita je určená podľa veku. Vo vertikálnej polohe je spoľahlivosť tónov srdca väčšia ako v horizontálnej. Vo výške inhalácie dochádza k znižovaniu zvuku, pri výdychu (ako aj pri fyzickom a emočnom strese).

Tým mimosrdeční faktory zahŕňajú a patologických procesov mimosrdeční pôvodu, ako sú napríklad zadné mediastíne, nádory s vysokým otvorom státie (pri ascites, tehotenstvo, obezita sekundárneho typu), srdce viac "lisované" na prednej hrudnej steny a srdcové ozvy zvyšuje zvučnosti.

Na Sonority srdcové ozvy ovplyvňuje stupeň svetlosti pľúcneho tkaniva (hodnota vzduchovej vrstvy medzi srdcom a hrudnej steny) pri zvýšenej vzdušnosť pľúcneho tkaniva zvučnosti srdcové ozvy sa zníži (emfyzém), zníženie svetlosti pľúcneho tkaniva zvučnosť srdcové ozvy zvyšuje (s atrofiou pľúcneho tkaniva okolité srdce).

V prípade brušného syndrómu môžu srdcové tóny získať kovové odtiene (zvýšenie zvuku), ak dutina má veľké rozmery a napäté steny.

Akumulácia tekutiny v pleurálnom páse a v perikardiálnej dutine je sprevádzaná znížením zvuku srdcových tónov. V prítomnosti vzduchových dutín v pľúcach, pneumotorax, hromadenie vzduchu v perikardiálnej dutine, čím sa zvyšuje bublinky plynu v žalúdku nadúvanie zvučnosť a srdcové ozvy zvyšuje (v dôsledku rezonancie zvukových vibrácií vo vzduchu dutine).

Typ kardio hemodynamiky, ktorý je určený intracardiikálnymi faktormi určujúcimi zmenu zvukovosti srdcových tónov u zdravého človeka a pri nekardiálnej patológii, je určený:

povaha neurovegetatívnej regulácie kardiovaskulárneho systému ako celku (pomer tónu sympatického a parasympatického rozdelenia ANS);

úroveň fyzickej a mentálnej aktivity človeka, prítomnosť ochorení postihujúcich centrálnu a periférnu väzbu hemodynamiky a povahu jej neurovegetatívnej regulácie.

Existujú 3 typy hemodynamiky:

aukinetická (normokinetická). Tón sympatikového rozdelenia ANS a tón parasympatického rozdelenia ANS sú vyrovnané;

hyperkinetická. Zvyšuje sa tón sympatického rozdelenia ANS. Charakterizované zvýšenou frekvenciou, silou a rýchlosťou komorovej kontrakcie zvýšenie rýchlosti toku krvi, ktoré sprevádza zvýšenie zvuku srdcových tónov;

objaví hypokinéza. Prevažujúce tónové parasympatické rozdelenie ANS. Zaznamenáva sa zníženie zvuku srdcových tónov, čo súvisí so znížením sily a rýchlosti komorovej kontrakcie.

Tón ANS sa mení počas dňa. V aktívnom čase sa zväčšuje tón sympatického rozdelenia ANS av noci parasympatické rozdelenie.

V srdcovej patológii zahŕňajú intrakardiálne faktory:

zmena rýchlosti a sily komorových kontrakcií so zodpovedajúcou zmenou rýchlosti toku krvi;

zmena rýchlosti pohybu ventilov v závislosti nielen na rýchlosti a sile kontrakcií, ale aj na pružnosti ventilov, ich pohyblivosti a celistvosti;

vzdialenosť krídla - vzdialenosť od. až do. Závisí to od hodnoty diastolického objemu komôr: čím je väčšia, tým je kratšia vzdialenosť, ktorá sa má spustiť, a naopak;

priemer ventilového otvoru, stav papilárnych svalov a cievnej steny.

Zmena tónov I a II sa pozoruje pri poruchách aorty s arytmiami s poruchami vedenia AV.

Pri aortálnej nedostatočnosti sa zvukovosť tónu II na základe srdca a tónu I znižuje na vrchole srdca. Zníženie zvuku tónu II je spojené so znížením amplitúdy ventilového zariadenia, čo sa vysvetľuje defektom v ventiloch, poklesom ich povrchovej plochy a neúplným zatváraním ventilov v okamihu ich kolapsu. Zníženie zvuku tónu I je spojené so znížením oscilácií ventilov (kmitanie - amplitúda) tónu I, čo sa pozoruje pri výraznej dilatácii ľavej komory pri aortálnej nedostatočnosti (aortálny otvor sa rozširuje, vzniká relatívna mitrálna nedostatočnosť). Svalová zložka I tónu je tiež znížená, čo je spojené s absenciou izometrického obdobia stresu, pretože Neexistuje obdobie úplného uzatvorenia ventilu.

Keď aortálna stenóza Sonority redukcie I a II tón vo všetkých bodoch Auskultačné spojené s výrazným znížením prietoku krvi, čo je vzhľadom na zníženie rýchlosti kontrakcie (kontraktility?) Ventrikulárna pracuje proti zúžené aortálnej chlopne. Pri atriálnej fibrilácii a bradyarytmii dochádza k nerovnomernej zmene zvukovosti tónov spojených so zmenou trvania diastoly a zmenou diastolického objemu komory. S nárastom trvania diastoly sa objem krvi zvyšuje, čo je sprevádzané poklesom zvuku srdcových tónov na všetkých auskulturálnych bodoch.

Keď sa pozoruje bradykardia diastolické preťaženie, je charakteristický pokles zvuku srdcových tónov vo všetkých auskultačných bodoch; s tachykardiou klesá diastolický objem a zvyšuje sa zvuková citlivosť.

S patológiou ventilového zariadenia je možná izolovaná zmena zvukovosti tónu I alebo II.

So stenózou, AV blokádou, AV arytmiou sa zvyšuje spoľahlivosť I tónu.

Pri mitrálnej stenóze som tlčím. Dôvodom je nárast diastolického objemu ľavej komory a od tej doby zaťaženie padá na ľavú komoru, existuje rozdiel medzi silou kontrakcií ľavej komory a objemom krvi. Zvyšuje sa vzdialenosť, pretože znižuje bcc.

S poklesom elasticity (fibrózy, Ca-nosu) dochádza k poklesu pohyblivosti ventilov, čo vedie k zníženiu zvuku tónu I.

Pri plnom AV bloku, ktorý je charakterizovaný iným rytmom predsieňových a komorových kontrakcií, môže nastať situácia, kedy sú atria a komory kontraktované súčasne - v tomto prípade sa pozoruje zväčšenie zvuku tónu I na vrchole srdca - Strážskeho "kanónového" tónu.

Izolované oslabenie zdravosti tónu I s organickou a relatívnou mitrálnou a trikuspidóznou insuficienciou, ktoré sa vyznačuje zmenou ventilov týchto ventilov (reumatizmus, endokarditída) - deformácia ventilov, čo spôsobuje neúplné uzatvorenie mitrálnych a trikuspidálnych chlopní. V dôsledku toho bude pozorované zníženie amplitúdy oscilácie tónu ventilovej zložky I.

V mitrálnej regurgitácia mitrálnej chlopne sú oscilácie znížená, takže klesá zvučnosť Aj tón na vrchole srdce, a na trikuspidální - na základe xiphoid procesu.

Úplné zničenie mitrálnej alebo trikuspidálnej chlopne má za následok zmiznutie farby I - na vrchole srdce, II tón - základňové regiónu procesu xiphoid.

Izolovaná zmena tónu II v báze srdca sa pozoruje u zdravých ľudí s extrakardiálnou patológiou a patológiou kardiovaskulárneho systému.

Fyziologická zmena v tóne II (zvýšená zvukovosť) nad pľúcnou tepnou je pozorovaná u detí, adolescentov, u mladých ľudí, najmä počas cvičenia (fyziologické zvýšenie tlaku v ICC).

U starších ľudí, zvýšenie zvučnosti II tón aorty v dôsledku zvýšenia tlaku pri expresiu v CCL utesnenie cievnej steny (ateroskleróza).

Dôraz II tón pľúcnice je pozorovaná v patológiu vonkajšie dýchanie, mitrálnej chlopne, mitrálnej regurgitácie, aortálnej urologických porúch.

Oslabenie zdravosti tónu II nad pľúcnou artériou je determinované trikuspidálnou nedostatočnosťou.

Zmena hlasitosti srdcových tónov. Môžu sa vyskytnúť pri zosilnení alebo útlmu, môžu byť súčasne pre oba tóny alebo izolované.

Súčasné zoslabenie oboch tónov. dôvody:

- nadmerný rozvoj tuku, prsníkov, svalov prednej hrudnej steny

- vylučujúca ľavostranná perikarditída

2. intrakardiálne - zníženie kontraktility komorového myokardu - myokardiálna dystrofia, myokarditída, myokardiopatia, kardioskleróza, perikarditída. Prudké zníženie kontraktility myokardu vedie k prudkému oslabeniu tónu I, objem príjmovej krvi klesá v aorte a LA, čo znamená, že tón II oslabuje.

Simultánny posilňovač hlasitosti:

- tenká hrudná stena

- pľúcne vráskavanie

- zvýšenie postavenia membrány

- hromadné lézie v mediastíne

- zápalová infiltrácia okrajov pľúc susediaca so srdcom, ako hustá tkanina vedie zvuk lepšie.

- prítomnosť vzduchových dutín v pľúcach, ktoré sa nachádzajú vedľa srdca

- zvýšenie tónu sympatického NS, čo vedie k zvýšeniu miery kontrakcie myokardu a tachykardie - emocionálneho vzrušenia po ťažkej fyzickej námahe, tyreotoxikóze, v počiatočnom štádiu arteriálnej hypertenzie.

- mitrálna stenóza - tlieskajúci tón. Objem krvi na konci diastoly v LV klesá, čo vedie k zvýšeniu miery kontrakcie myokardu a letáky na mitrálnu chlopňu sa zahustia.

- atriálna fibrilácia, tachi forma

- nekompletná AV blokáda, keď sa kontrakcia Pth zhoduje so znížením zbrojného tónu Strážskeho.

- mitrálnej alebo trikuspidálnej chlopne. Nedostatok uzavretých ventilov typu n-áno vedie k prudkému oslabeniu ventilu a svalovej zložky

- nedostatočnosť aortálnej chlopne - viac krvi prúdi do diastoly v komorách - predstih sa zvyšuje

- aortálna stenóza - I tonus oslabuje kvôli výraznej hypertrofii myokardu LV, zníženie rýchlosti kontrakcie myokardu v dôsledku prítomnosti zvýšeného zaťaženia

- ochorenia srdcového svalu sprevádzané poklesom kontraktility myokardu (myokarditída, dystrofia, kardiálna skleróza), ale ak klesá srdcový výkon, potom sa zníži aj tón II.

Ak je na vrchole tón zvonku II alebo hlasitý ako tón II - útlm tónu I. Tón nie je nikdy analyzovaný na základe srdca.

Zmeňte hlasitosť tónu II. Tlak v LA je menší ako tlak v aorte, ale aortálna chlopňa je umiestnená hlbšie, takže zvuk nad nádobami je rovnaký objem. U detí a ľudí mladších ako 25 rokov sa zaznamenáva funkčné zvýšenie (zvýraznenie) II tónu nad LA. Dôvodom je povrchnejšie usporiadanie ventilu LA a vyššia elasticita aorty a nižší tlak v ňom. S vekom sa v BPC zvyšuje krvný tlak; LA sa posunie späť, prízvukový tón II nad LA zmizne.

Príčiny zosilnenia II tónu nad aortou:

- ateroskleróza aorty, vzhľadom na sklerotickú konsolidáciu chlopní sa objaví nárast tónu II nad aortou - tón ​​Bittorf.

Príčiny zvýšeného tónu II nad LA - zvýšený tlak v BPC s mitrálnou srdcovou chorobou, chronickými respiračnými ochoreniami, primárnou pľúcnou hypertenziou.

Nad aortou: - nedostatočnosť aortálnej chlopne - žiadna doba uzávierky (?)

- aortálna stenóza - v dôsledku pomalého nárastu tlaku v aorty a poklesu jej hladiny klesá pohyblivosť aortálnej chlopne.

- extrasystoly - kvôli skráteniu diastoly a malému srdcovému výstupu krvi do aorty

- ťažká arteriálna hypertenzia

Dôvody na oslabenie II tónu na lietadle sú poruchy ventilov lietadla, stenóza ústia lietadla.

Rozdeľovacie a rozdeľovacie tóny.

Pri zdravých ľuďoch existuje v srdci asynchrónne pôsobenie pravého a ľavého srdca, zvyčajne nepresahuje 0,02 sekundy, ucho nedosahuje tento časový rozdiel, počúvame prácu pravého a ľavého srdca ako jediný tón.

Ak sa čas asynchrónneho zvyšuje, potom každý tón nie je vnímaný ako jeden zvuk. Na PCG zaznamenané v priebehu 0,02-0,04 s. Split - výraznejší zdvojnásobenie tónu, doba asynchrónie 0,05 s. a ďalšie.

Príčiny rozdelenia a rozdelenia sú rovnaké, rozdiel v čase. Funkčné oddelené tóny môžu byť počuť na konci výdychu, keď sa zvýši intrathoracický tlak a prietok krvi z ciev ICC do ľavej predsiene stúpa, čo vedie k zvýšenému krvnému tlaku na predsieňovom povrchu mitrálnej chlopne. Tým sa spomaľuje jeho uzavretie, čo vedie k rozdeleniu sluchu.

Patologický štiepny tón sa vyskytuje ako dôsledok oneskorenia budenia jednej z komôr počas blokády jednej z končatín jeho zväzku, čo vedie k oneskoreniu kontrakcie jednej z komôr alebo počas ventrikulárneho extrasystolu. Ťažká hypertrofia myokardu. Jedna z komôr (zvyčajne ľavá - s aortálnou hypertenziou, aortálnou stenózou), je myokard neskôr rozrušený, pomalšie sa redukuje.

Funkčná bifurkácia sa vyskytuje častejšie ako prvá, vyskytuje sa u mladých ľudí na konci inhalácie alebo začiatku výdychu počas cvičenia. Dôvodom je nekontinuálne ukončenie systoly ľavej a pravej komory. Patologický štiepny tón II sa často pozoruje na pľúcnej tepne. Dôvod - zvýšenie tlaku v ICC. Spravidla je zosilnenie II tónu na LH sprevádzané rozdelením II tónu na LA.

V systole sa objavujú ďalšie tóny medzi tónmi I a II, čo je zvyčajne tón, ktorý sa nazýva systolický záchvat, ktorý sa objavuje počas prepadu mitrálneho chlopňa spôsobeného prepadom listu mitrálnej chlopne počas systoly do dutiny LP - znakom dysplázie spojivového tkaniva. On je často počuť u detí. Systolický pohyb môže byť skorý, neskoro systolický.

V diastole, keď sa objaví patologický tón systoly III, patologický tonus IV a tón otvorenia mitrálnej chlopne. III patologický tón nastane po 0,12-0,2 sekundách. od začiatku II. tónu, to znamená na začiatku diastoly. Môžete počuť v každom veku. Vyskytuje sa vo fáze rýchleho naplnenia komôr v prípade, že komorový myokard stratil svoj tón, preto keď sa naplní krvou komorovou dutinou, jeho sval sa ľahko a rýchlo roztiahne, steny komory vibrujú a vzniká zvuk. Vyskytuje sa pri ťažkom poškodení myokardu (akútne infekcie myokardu, ťažká myokarditída, myokardiálna dystrofia).

Patologický IV tón sa vyskytuje skôr, než som na konci diastoly zaznel tón presýtených predsiení a prudký pokles komorového tónu srdca. Rýchle pretiahnutie komory steny, ktorá stratila svoj tón, keď do nej vstupuje veľký objem krvi v fáze predsieňového systólu, spôsobuje kmitanie myokardu a objaví sa IV patologický tón. III a IV sú lepšie počuť na vrchole srdca, na ľavej strane.

Rytmus cvalu bol prvýkrát popísaný Obrazcovom v roku 1912 - "výkrik srdca na pomoc". Je to známka prudkého poklesu myokardiálneho tonusu a prudkého poklesu kontraktility ventrikulárneho myokardu. Pomenovaný tak, pretože sa podobá rytmu cválajúceho koňa. Známky: tachykardia, oslabenie I a II tónu, výskyt patologického III alebo IV tónu. Preto sa spája protodiastolický (trojdielny rytmus v dôsledku objavenia III tónu), presystolický (III tón na konci diastoly okolo IV patologického tónu), mesodiastolický, súčet (s tónmi tachykardie III a IV sa spájajú, počúvajú sa uprostred diastoly sumácie III tónu).

Tón otvorenia mitrálnej chlopne - znak mitrálnej stenózy, sa objaví po 0,07-0,12 s od začiatku tónu II. V mitrálnej stenóze sú mŕtve chlopne spojky spojené a vytvárajú určitý druh lievika, cez ktoré preniká krv z predsiení do komôr. Keď krv vstupuje do predsiení v komorách, otvorenie mitrálnej chlopne sprevádza silné napätie ventilov, čo prispieva k vzniku veľkého množstva vibrácií, ktoré vytvárajú zvuk. Spolu s hlasným, tlieskacím tónom, tón II na lietadle tvorí "kuriózny rytmus" alebo "melódiu mitrálnej stenózy", čo je najlepšie počuť na vrchole srdca.

Rytmus podobný kyvadlu - melódiu srdca je pomerne zriedkavé, keď v dôsledku diastoly sú obe fázy vyvážené a melódiu pripomína zvuk kyvadlového kyvadla. Vo viac zriedkavých prípadoch, s výrazným znížením kontraktility myokardu, sa systol môže zvýšiť a trvanie pop bude rovnaké ako diastol. Je to známka prudkého poklesu kontraktility myokardu. Srdcová frekvencia môže byť ľubovoľná. Ak je kyvadlový rytmus doprevádzaný tachykardiou, hovorí o embryochardii, to znamená, že melódiu sa podobá srdcovej činnosti plodu.

Vlastnosti kardiovaskulárneho systému u detí

Patológia kardiovaskulárneho systému u detí

Pri výsluchu sa najprv dozviete sťažnosti pacienta, čas ich objavenia a provokujúce faktory. Hlavné sťažnosti charakterizujúce patológiu kardiovaskulárneho systému sú nasledovné:

Slabosť a únava počas cvičenia.

Dýchavičnosť (narušenie frekvencie, rytmus a hĺbka dýchania, subjektívny pocit nedostatku vzduchu) pri námahe a dokonca aj v pokoji.

Cyanóza pier, nechtov, celková kožná cyanóza v pokoji alebo počas fyzickej námahy.

Opuch nôh, pása, tváre.

Pocit srdca (pacient cíti rytmus srdca).

Bolesť v srdci (u starších detí). V tomto prípade je potrebné objasniť ich lokalizáciu, čas a frekvenciu výskytu, trvanie, intenzitu, ožarovanie, provokujúce faktory, povahu bolesti, reakciu na liečivé a iné účinky.

Môže sa vyskytnúť prerušovaná klaudikácia (bolesť svalov v nohách, ktorá sa objaví počas cvičenia a zmizne v pokoji), čo naznačuje chronickú nedostatočnosť arteriálnej cirkulácie dolných končatín.

Choré dieťa a jeho rodičia potrebujú objasniť, ako často trpeli akútnymi respiračnými vírusovými infekciami (a všeobecne bronchopulmonárnymi infekciami) a bolesťami hrdla, či existujú reumatizmus, srdcové choroby a iné ochorenia kardiovaskulárneho systému v rodine. Je tiež potrebné zistiť, či dieťa zaostáva vo svojom fyzickom vývoji od svojich rovesníkov.

Všeobecné vyšetrenie: zhodnoťte jasnosť vedomia, závažnosť stavu a polohu pacienta. Závažnosť stavu pacienta možno posúdiť krvným tlakom, dyspnoe, cyanózou a viditeľným edémom.

Pozícia pacienta so srdcovým zlyhaním môže byť nútená.

Pri závažnom srdcovom zlyhaní sa pacient zvyčajne cíti lepšie v posteli s vysokou hlavou a uprednostňuje ležať na pravej strane.

Pri výraznom srdcovom zlyhaní pacient trvá polosežne alebo sedí s nohami dole (orthopnea, v tejto polohe klesá závažnosť dýchavičnosti).

Pri akútnej vaskulárnej nedostatočnosti pacienti zvyčajne ležia, uprednostňujú nízku čelo a snažia sa pohybovať menej.

Dýchavičnosť sa môže prejaviť zvýšením NPV (tachypénia) a účasťou pomocných svalov. Dýchavičnosť v patológii srdca je zvyčajne expiračná alebo zmiešaná, zvyšuje sa v polohe náchylnosti a oslabuje, keď pacient sedí. Dýchavičnosť môže byť paroxysmálna a sprevádzaná cyanózou. Najčastejšie sa vyskytuje pri chronickom zlyhaní ľavej komory (srdcový astmatický záchvat).

Bledosť a cyanóza (modrastý nádych kože a slizníc) sú spôsobené spomalením periférneho krvného toku a zvýšením množstva obnoveného Hb v malých krvných cievach rôznych častí tela. Cyanóza môže byť lokalizovaná okolo úst (periorálna cyanóza), na koncoch prstov a prstov, špička nosa a tváre, pery, špička jazyka alebo uší (acrocyanóza) alebo byť bežnejší, dokonca aj celkom. Farebný tón kože a slizníc môže byť bledomodrý, modrý, čerešňovo červený atď. Cyanóza sa môže vyskytnúť počas cvičenia alebo pretrvávať.

Pulzácia krvných ciev na krku u zdravého dieťaťa vo vzpriamenej polohe nie je zvyčajne viditeľná alebo len málo viditeľná. S patológiou smerom von od sternocleidomasto-svalov je možné vidieť opuchy a pulzáciu krčných žíl; je tiež možná patologická pulzácia v epigastrickom, epigastrickom a pravom hypochondriu.

Pasta alebo opuch sú príznakmi srdcového zlyhania pravého srdca. Najprv sa objavujú edémy na nohách a členkoch, zosilňujú vo večerných hodinách a zmiznú ráno (pokles). Potom, ak sa syndróm edému zvyšuje, môže sa na tele, dolnej časti chrbta, tváre, pohlavných orgánov (u chlapcov) a v telesných dutinách (brušnej, pleurálnej) objaviť edém. Srdcový edém sa pohybuje pod vplyvom gravitácie a je výraznejší na strane tela, na ktorom leží pacient.

"Paličky" (zahusťovanie koncových falangov prstov, menej časté nohy) a "okuliare na hodinky" (sférický tvar nechtov) môžu byť známkami chronickej patológie respiračných orgánov alebo kardiovaskulárneho systému.

Predkapilárne pulzy sú zistené pri aortálnej nedostatočnosti. S miernym tlakom na koniec nechtu, aby malý biely bod zostal uprostred toho, je pozoruhodné, že miesto sa rozširuje synchronne s pulzom a potom sa zužuje. Pri vyšetrení ústnej dutiny u takýchto pacientov je vidieť rytmické striedanie bledomodré a normálne ružovej farby sliznice.

Telo pacienta tiež niekedy umožňuje získať určité informácie. Napríklad, disproporcia hornej a dolnej časti tela ("atletický" ramenný pás s slabo vyvinutými nohami) naznačuje prítomnosť koarkácie aorty.

Vlastnosti kardiovaskulárneho systému u detí

Ako je štúdium kardiovaskulárneho systému a aké sú vlastnosti kardiovaskulárneho systému u detí?

Skúmanie oblasti srdca

Pri skúmaní oblasti srdca môžete určiť lokalizáciu apikálneho impulzu. Môžete tiež zistiť viditeľný výboj a srdcový hrb.

Apiálny impulz je pulzácia spôsobená dopadom vrcholu srdca na prednú stenu hrudníka, ktorá je viditeľná na prednej stene hrudníka v medzicestnom priestore mediálne od prednej axilárnej línie (u detí mladších ako 2 roky v štvrtom a u starších detí v piatom medzikontálnom priestore ). V patologických podmienkach sa apikálny impulz môže posunúť vo vertikálnom aj horizontálnom smere.

Srdcový impulz je difúzna pulzácia oblasti srdca, ktorá sa vyskytuje iba v patologických podmienkach (predovšetkým v hypertrofii pravého ventrikulu). Pri rôznych ochoreniach môžete vidieť pulzáciu v druhom a treťom interkostálnom priestore vľavo a vpravo od hrudnej kosti, ako aj v oblasti rukoväte.

Srdcový hrb - deformácia rebier vo forme rovnomerného výčnelku v srdci. Vyskytuje sa v dôsledku predĺženého tlaku rozšírených častí srdca na prednej stene hrudníka.

Pri ťažkom perikardiálnom výpotku sa môže vyskytnúť hladkosť medzičasových miest.

Kontrola krvných ciev

Pri vyšetrení periférnych artérií možno zistiť príznaky porúch obehového systému (zníženie teploty kože na končatine, jej bledosť alebo cyanózu) a tkanivový trofizmus (zhoršenie rastu nechtov a vlasov, zriedenie kože a podkožného tuku).

Pri narušení krvnej drážky vo veľkých žilách sa rýchlo vyvíja kolaterálna cirkulácia; navyše sa niekedy nachádzajú podkožné žily (napríklad pri oklúzii hornej dutej žily - na prednej stene hrudníka s oklúziou dolnej dutej vagíny v dolnej časti brucha). Zvýšenie objemu nohy a edému môže byť známkou hlbokej žilovej trombózy nohy.

Meranie krvného tlaku

Krvný tlak (BP) - krvný tlak na stenách tepien.

Systolický krvný tlak - maximálny tlak v tepnách počas systoly ľavej komory, v dôsledku objemového objemu srdca a elasticity aorty a veľkých tepien.

Diastolický krvný tlak - minimálny tlak počas diastoly srdca, v závislosti od tónu periférnych artérií.

Pulz BP je rozdiel medzi systolickým a diastolickým TK. Na meranie krvného tlaku na ramenách a nohách sa používajú manžety, ktoré zodpovedajú veku a obvodu ramena a stehna dieťaťa. U zdravých detí nie je krvný tlak v tepnách pravého a ľavého konca výrazne odlišný a rozdiel v krvnom tlaku v oblasti ramien a končatín je 15-20 mm Hg.

Palpácia oblasti srdca

Pri palpácii srdca najprv určite apikálny impulz. Ak je vrchol srdca pod rebrom, aby študoval apikálny impulz, je potrebné obrátiť dieťa na jeho boku. Apikálny impulz nie je možné určiť v prípade perikardiálneho výpotku a ťažkej myokarditídy. Vyhodnoťte polohu, plochu, výšku a silu apikálneho impulzu.

Normálna poloha apikálnej impulzu u detí do 2 rokov - štvrtý medzirebrové priestor medioklavikulární vedenie smerom von od 2 do 7 rokov - piaty medzirebrové priestor smerom von z medioklavikulární linky, po 7 rokoch - piaty medzirebrové priestor v medioklavikulární riadku alebo mediálne od neho.

Ak je plocha apikálneho impulzu menšia ako 1,5-2 cm2, nazýva sa obmedzená, ak je plocha väčšia ako 2 cm2, apikálny impulz sa považuje za rozptýlený. U detí môže byť apikálny impulz považovaný za rozptýlený, ak je hmatateľný v dvoch alebo viacerých interkostálnych priestoroch.

Výška (hodnota) určená amplitúdou oscilácií hrudníka. Výška apikálneho impulzu môže byť mierna (normálna), vysoká a nízka.

Pevnosť (odolnosť) - odolnosť, ktorú cítia prsty, zabraňujú impulzom. Priraďte mierny (normálny), vysoko odolný a oslabený apikálny impulz. Výška apikálneho impulzu sa zvyšuje, keď je dieťa vzrušené. Treba mať na pamäti, že výška a sila apikálneho impulzu závisí od stupňa vývoja podkožného tuku a svalov hrudníka.

Kŕče srdca sa cítime s celou dlaňou ako pretrepanie časti hrudníka v oblasti absolútnej blbosti srdca.

Systolický a diastolický chvenie prednej hrudnej steny ( "mačka priadol") detekovateľné pohmat oblasti srdca u niektorých pacientov, podmienečne prenosu oscilácií indukované turbulentného prúdu krvi cez modifikovaného otvorenie ventilu [alebo patologické komunikácie, napr. Defekt komorového septa (VSD), otvorené arteriálny kanál].

Epigastrická pulzácia je ľahšie identifikovateľná vo výške hlbokého dychu. U zdravých detí sa často určuje malá "prenosová" pulzácia z brušnej aorty. V epigastrickej oblasti je možné určiť zosilnenú a difúznu pulzáciu rozšírenej pravej komory, pečene.

Palpácia veľkých ciev zahŕňa stanovenie možného pulzácie a systolického tremoru v oblasti srdca, nad vzostupnou aortou v druhom medzikostálnom priestore napravo od hrudnej kosti, ako aj nad aortálnym oblúkom v jugulárnom záreze a v druhom medzikostálnom priestore vľavo od hrudnej kosti. Za normálnych okolností je zistené slabé zvlnenie len v jugulárnom záreze.

Palpácia periférnych artérií

Palpácia periférnych tepien vyhodnocuje impulz. Arteriálny pulz - periodické trhavé vibrácie stien periférnych ciev synchronizované s komorovou systolou. Zníženie pulzácie na periférnych cievach naznačuje porušenie ich prietoku krvi. Preskúmajte pulz v radiálnom, karoidnom (na vnútornom okraji sternokleidomastoidového svalu na úrovni horného okraja chrupavky štítnej žľazy), temporálne (v časovej fáze), femorálne (v strede Puparského ligamentu), popliteal (v popliteálnej fuske) a zadnú hmotu bulla za vnútorný členok tepien, na tepnách zadnej nohy (na okraji distálnej a strednej tretiny zadnej nohy). Pulzná sonda na oboch rukách a nohách a porovnajte. V stehenných tepnách je pulz zvyčajne silnejší ako v ramenách, ale u dojčiat je pulz normálne slabší v nohách. U detí starších ako 2 roky sa hlavné charakteristiky pulzu určujú na radiálnej artérii. Odhadnite frekvenciu, rytmus, napätie, plnenie, veľkosť a tvar impulzu.

Počítanie impulznej frekvencie sa vykonáva po dobu 1 min. Je potrebné porovnať pulzovú frekvenciu so srdcovou frekvenciou podľa auskultácie. Vzhľadom na to, že sa tepová frekvencia u detí mení v priebehu dňa, je možné ju najprv objektívne posúdiť ráno, hneď ako sa dieťa prebudí (predtým, ako vstúpite do stojacej polohy a na prázdny žalúdok). Takýto impulz sa nazýva bazálny. U zdravých detí frekvencia pulzu zodpovedá tepovej frekvencii. Nedostatok impulzu je stav, v ktorom nie všetky pulzné vlny dosahujú radiálnu artériu (napríklad počas atriálnej fibrilácie). Je prijateľná odchýlka frekvencie pulzu od vekovej normy o nie viac ako 10-15%, s viac vzácnym pulzom je indikovaná bradykardia a so zvýšenou frekvenciou je indikovaná tachykardia.

Pulzný rytmus môže byť správny alebo nesprávny. Normálne u detí môže byť pulz veľmi labilný (respiračná arytmia). Arytmia je najvýraznejšia vo veku 4 - 12 rokov a je najčastejšie spojená s dýchaním (keď vydychujete, pulz sa stáva oveľa zriedkavejším). Respiračná arytmia zmizne, keď držíte dych. V ranom veku je 3-3,5 na jeden pohyb dýchacích ciest av staršom 4 srdci.

Napätie je charakterizované tlakom potrebným na prerušenie pulznej vlny v periférnej nádobe. Bežné napätie je normálne. Keď sa táto charakteristika zmení, je možné mať tvrdý tvrdý alebo nepresný mäkký impulz. Stupeň stresu sa posudzuje na základe krvného tlaku a tónu arteriálnej steny.

Odhad plnenia, porovnanie objemu tepny na pozadí úplného stlačenia a obnovenie prietoku krvi v nej (rozlíšenie medzi plným a prázdnym pulzom). Stupeň plnenia závisí od systolického vyhadzovania, celkového množstva krvi a jej distribúcie.

Hodnota je charakteristika určená na základe celkového hodnotenia stresu a plnenia. Veľkosť impulzu je úmerná amplitúde krvného tlaku. Priraďte veľký a malý impulz.

Tvar sa vyznačuje rýchlosťou rastu a poklesu tlaku vo vnútri tepny. Priraďte rýchly a pomalý impulz.

Tabuľka. Hranice relatívnej kardiálnej dullness s percussion

Okrem Toho Čítal O Plavidlách

Ako zastaviť krv z nosa doma

Krvácanie z nosa sa delí na dva typy: predné a zadné. Prvý variant nastane, keď sú malé kapiláry poškodené z oblasti Kisselbach. Dôvodom druhého je prasknutie veľkej nádoby umiestnenej v strednej alebo zadnej časti nosa.

Cavernózny hemangióm

Hemangióm je patologická proliferácia krvných ciev, nádor pozostávajúci z buniek vnútorného povrchu žíl alebo tepien (endotel). Cavernózny hemangióm - to je jeden z typov ochorenia, ktorý je charakterizovaný prítomnosťou brušnej štruktúry (jaskyňa).

Porušenie venózneho odtoku mozgu

Pri probléme s prívodom krvi do mozgu sa viac pozornosti venuje tepnám. Prinášajú kyslík, plastové materiály, ktoré vytvárajú energiu a vykonávajú neuróny svojich funkcií.

Čo to znamená, ak je aorta zhutnená alebo rozšírená?

Pod pečaťou aorty nie je implicitná diagnóza, tento nedostatok je súčasťou záveru špecialistu. Po tom, čo pacient má dostatok diagnostických postupov, ktoré opisujú stav dôležitého a veľkého cievneho tkaniva, lekár bude obsahovať chybu vo svojej správe.

Sinusová tachykardia srdca: čo to je, príčiny a liečba

Z tohto článku sa naučíte: podstatu ochorenia sínusovej tachykardie, príčiny a typy patológie. Symptómy, spôsoby liečby.Pri sínusovej tachykardii je frekvencia sínusového rytmu srdca viac ako 100 úderov za minútu.

Liečba demyelinizačného procesu mozgu

Demyelinizačný proces je patologický stav, pri ktorom dochádza k deštrukcii myelínu bielej hmoty centrálneho alebo periférneho nervového systému. Myelín je nahradený vláknitým tkanivom, čo vedie k narušeniu prenosu impulzov pozdĺž vodivých ciest mozgu.