Trofický vred je ochorenie charakterizované tvorbou defektov v koži alebo sliznici, ku ktorému dochádza po odmietnutí nekrotického tkaniva a vyznačuje sa pomalým priebehom, malou tendenciou k hojeniu a tendenciou k recidíve.

Spravidla sa rozvíjajú na pozadí rôznych chorôb, vyznačujú sa pretrvávajúcim dlhým priebehom a ťažko sa liečia. Zotavenie závisí priamo od priebehu základnej choroby a možnosti kompenzácie porúch, ktoré viedli k nástupu patológie.

Takéto vredy sa dlho nezdravujú - viac ako 3 mesiace. Najčastejšie ovplyvňuje trofický vred dolné končatiny, takže liečba by sa mala začať, keď sa v počiatočnom štádiu zistia prvé príznaky.

príčiny

Zhoršený prísun krvi do oblasti kože vedie k rozvoju porúch mikrocirkulácie, nedostatku kyslíka a živín a hromadných metabolických porúch v tkanivách. Oblasť postihnutej pokožky je nekrotická, stáva sa citlivá na akékoľvek traumatické látky a pristúpenie k infekcii.

Rizikové faktory na vyvolanie výskytu trofických vredov nôh sú:

 1. Problémy s venóznym obehom: tromboflebitída, kŕčové žily dolných končatín atď. (Obe ochorenia prispievajú k stagnácii krvi v žilách, narúšajú výživu tkaniva a spôsobujú nekrózu), - v dolných tretinách nohy sa objavujú vredy;
 2. Zhoršenie arteriálneho obehu (najmä pri ateroskleróze, diabetes mellitus);
 3. Niektoré systémové ochorenia (vaskulitída);
 4. Akékoľvek mechanické poškodenie kože. Môže to byť nielen obvyklé zranenie domácnosti, ale aj popáleniny, omrzliny. Rovnaká oblasť zahŕňa vredy, ktoré sa tvoria u drogovo závislých po injekciách, rovnako ako účinky žiarenia;
 5. Otravy toxickými látkami (chróm, arzén);
 6. Kožné ochorenia, ako je chronická dermatitída, ekzém;
 7. Porušenie lokálneho krvného obehu počas dlhej nehybnosti v dôsledku zranenia alebo choroby (tvoria sa záchvaty).

Pri diagnostike je choroba veľmi dôležitá, čo spôsobilo vzdelanie, pretože taktika liečby trofických vredov na nohe a prognóza do značnej miery závisí od povahy základnej venóznej patológie.

Symptómy trofických vredov

Tvorba vredov na nohe spravidla predchádza celý súbor objektívnych a subjektívnych symptómov, čo naznačuje postupné narušenie žilovej cirkulácie v končatinách.

Pacienti vykazujú zvýšené opuchy a telesnú hmotnosť tela, zvýšené kŕče v svaloch lýtka, najmä v noci, pocit pálenia, "teplo" a niekedy aj svrbenie kože dolnej končatiny. Počas tohto obdobia sa v dolnej tretine nohy zvyšuje sieť mäkkých modrastých žíl malého priemeru. Na koži sa objavujú fialové alebo purpurové pigmentové škvrny, ktoré, zlúčené, tvoria rozsiahlu zónu hyperpigmentácie.

V počiatočnom štádiu je trofický vred umiestnený povrchovo, má vlhký tmavočervený povrch pokrytý škrabkou. V budúcnosti sa vred rozpína ​​a prehlbuje.

Jednotlivé vredy sa môžu zlúčiť navzájom a tvoria rozsiahle vady. Viaceré bežné trofické vredy môžu v niektorých prípadoch vytvoriť jediný povrch rany po celom obvode nohy. Proces sa rozširuje nielen v šírke, ale aj v hĺbke.

komplikácie

Trofický vred je veľmi nebezpečný pre svoje komplikácie, ktoré sú veľmi vážne a majú zlé vyhliadky. Ak nevenujeme pozornosť trofickým vredom na končatinách v čase a nezačneme proces liečby, môžu sa následne vyvinúť tieto nepríjemné procesy:

Povinná liečba trofických vredov nôh by mala byť vykonávaná pod dohľadom ošetrujúceho lekára bez akejkoľvek iniciatívy, len v tomto prípade môžete minimalizovať dôsledky.

prevencia

Hlavnou profylaktickou látkou na prevenciu výskytu trofických vredov je okamžité liečenie primárnych ochorení (obehové ochorenia a odtok lymfatických uzlín).

Je potrebné nielen uviesť drogy dovnútra, ale aj ich aplikovať zvonka. Lokálna expozícia pomôže zastaviť patologické procesy, liečiť existujúce vredy a zabrániť následnej deštrukcii tkanív.

Čo je to nebezpečné ochorenie?

Progresívny trofický vred môže nakoniec zaujať významné oblasti pokožky, čím sa zvýši hĺbka nekrotického účinku. Pyogenická infekcia, ktorá sa dostane dovnútra, môže vyvolať erysipézu, lymfadenitídu, lymfangitídu a septické komplikácie.

V budúcnosti sa pokročilé štádia trofických vredov môžu vyvinúť do plynovej gangrény, čo sa stáva príležitosťou pre naliehavú chirurgickú intervenciu. Dlhodobé nehojajúce rany vystavené agresívnym látkam - kyselina salicylová, decht, sa môžu vyvinúť na zhubné transformácie - rakovinu kože.

Liečba trofických vredov na nohe

V prítomnosti trofického vredu na nohe je jednou z hlavných etáp liečby identifikácia príčiny ochorenia. Na tento účel je potrebné konzultovať s lekármi ako flebológ, dermatológ, endokrinológ, kardiológ, cévní chirurg alebo praktický lekár.

Neskoré stavy ochorenia sa zvyčajne liečia v chirurgických nemocniciach. Okrem identifikácie a eliminácie príčin trofických vredov je však tiež potrebné zabudnúť na každodennú starostlivosť o postihnutú oblasť.

Ako liečiť trofický vred dolných končatín? Použite niekoľko možností v závislosti od zanedbania patologického procesu.

 1. Konzervatívna terapia, keď je pacientovi predpísané také lieky ako flebotonika, antibiotiká, antiagregačné lieky. Pomôžu vyliečiť väčšinu príznakov ochorenia. Nasledujúce lieky sú často predpisované pacientom: tokoferol, solkoseryl, Actovegil. Iba lekár môže predpisovať takúto liečbu.
 2. Miestna terapia, ktorá sa môže použiť na liečenie poškodenia tkaniva a kože. Pri cukrovke používajte masti obsahujúce antiseptiká a enzýmy. Tieto prostriedky liečia rany a poskytujú lokálnu anestéziu. Mastiam, ktoré zlepšujú krvný obeh, je zakázané umiestňovať na otvorený povrch trofický vred. Také masti ako Dioxycol, Levomekol, Kuriosin, Levosin majú účinok na hojenie rán. Masť sa aplikuje na kompresiu a či sa vyrábajú špeciálne obväzy.
 3. Chirurgický zákrok, ktorý sa vykonáva po hojení vredov. Počas toho sa obnoví prietok krvi v žilách v postihnutej oblasti. Takáto operácia zahŕňa bypass a flebektómiu.

Na liečbu rán pri použití týchto liekov: Chlórhexidín, Dioxidín, Eplan. Doma môžete použiť roztok furasilíny alebo manganistanu draselného.

Operatívny zásah

Chirurgická liečba trofických vredov dolných končatín je indikovaná na rozsiahle a závažné kožné lézie.

Operácia spočíva v odstránení vredu z okolitých neživotaschopných tkanív a následnom zatvorení vredu, v druhej fáze sa vykonáva operácia na žilách.

Existuje niekoľko rôznych chirurgických metód:

 1. Vákuová terapia, ktorá vám umožňuje rýchlo odstrániť hnis a zmierniť opuch, rovnako ako vytvoriť vlhké prostredie v rane, čo výrazne bráni rozvoju baktérií.
 2. Katetrizácia - vhodná na vredy, ktoré sa dlho nezdravujú.
 3. Perkutánne blikanie je vhodné na liečbu hypertenzných vredov. Jej podstatou je disociácia žilových arteriálnych fistulov.
 4. Virtuálna amputácia. Metatarsálna kosť a metatarsofalangeálny kĺb sú odrezané, ale anatomická integrita chodidla nie je narušená - ale sú odstránené ohniská infekcie kostí, čo umožňuje účinne bojovať proti neurotrofickému vredu.

S veľkosťou vredov menšou ako 10 cm2 je rana pokrytá vlastnými tkanivami, pričom deň potiahne o 2-3 mm, postupne prináša hrany a zatvára ich za 35 až 40 dní. Namiesto rany zostáva jazva, ktorá musí byť chránená pred možným zranením. Ak je oblasť lézie väčšia ako 10 cm2, pokožka sa aplikuje pomocou zdravého pokoženia pacienta.

Liečba

Priebeh liečby drog nevyhnutne sprevádza akúkoľvek operáciu. Liečba liekov je rozdelená do niekoľkých etáp, v závislosti od štádia patologického procesu.

V prvej fáze (štádium plačúceho vredu) sú v priebehu liečby liekom zahrnuté nasledujúce lieky:

 1. Širokospektrálne antibiotiká;
 2. NSAID, ktoré zahŕňajú ketoprofén, diklofenak atď.
 3. Antitrombotické činidlá na intravenóznu injekciu: pentoxifylín a reopoglukin;
 4. Antialergické lieky: tavegil, suprastin, atď.

Lokálna liečba v tomto štádiu je zameraná na vyčistenie vredov z mŕtveho epitelu a patogénov. Zahŕňa tieto postupy:

 1. Umývanie rany antiseptickými roztokmi: manganistan draselný, furatsilín, chlórhexidín, odvar z celandínu, sukcesie alebo harmanček;
 2. Použitie obväzov s liečivými masťami (dioxykol, levomikol, streptolavín atď.) A karbonát (špeciálne obväzy na sorpciu).

V ďalšom štádiu, ktorý sa vyznačuje počiatočnou fázou hojenia a tvorbou jaziev, sa pri liečbe - solkoseryl, actevigin, ebermin atď., Ako aj antioxidačné prípravky, ako je tolkoferón, používajú liečivé masti na trofické vredy.

Aj v tomto štádiu sú špeciálne navrhnuté pre tieto rany pokryté sviderm, geshispon, algimaf, algipor, allevin atď. Liečba exprimovaného povrchu sa vykonáva curiosinom. V záverečných fázach je lekárska liečba zameraná na odstránenie hlavného ochorenia, ktoré vyvolalo vznik trofických vredov.

Ako liečiť trofické vredy nôh doma

Prístup k liečbe trofických vredov podľa populárnych receptov je potrebné konzultovať so svojím lekárom.

Doma môžete použiť:

 1. Peroxid vodíka. Je potrebné, aby sa na vred samotný spustil peroxid, potom na tento priestor posypte streptokid. Okrem toho musíte dať utierku, ktorá je navlhčená na päťdesiat mililitrov vriacej vody. V tejto vode pridajte dve čajové lyžičky peroxidu. Potom zakryte kompresný balík a spojte ho vreckom. Zmeňte kompresiu niekoľkokrát denne. A streptotsid vylial, keď sa rana navlhne.
 2. Liečivý balzam pri liečbe trofických vredov pri diabete mellitus. Skladá sa z: 100 g jalovcového dechtu, dvoch vaječných žĺtkov, 1 lyžice ružového oleja a 1 čajovej lyžičky čisteného terpentínu. To všetko musí byť zmiešané. Terpentín vylejte na lúpež, inak sa vajíčko zhroutí. Tento balzam sa aplikuje na trofický vred a potom sa pokryje obväzom. Tento ľudový liek je dobrým antiseptikom.
 3. Prášok zo sušených listov Rúcho umyte roztokom rivanolu. Posypeme pripraveným práškom. Použiť obväz. Nasledujúce ráno znovu prášok opláchnite, ale opláchnite ranu. Čoskoro vred začne jazvať.
 4. Trofické vredy sa môžu liečiť antiseptikmi: umývať rany teplou vodou a mydlom na bielizeň, aplikovať antiseptikum a obväz. Tieto obväzy sa striedajú s aplikáciami z roztoku morského alebo soli (1 lyžica, 1 liter vody). Gáza by mala byť zložená do 4 vrstiev, zvlhčená vo fyziologickom roztoku, mierne stlačená a vložená na ranu, na vrchole stlačeného papiera, držať 3 hodiny. Postup sa opakuje dvakrát denne. Medzi aplikáciami prestávka 3-4 hodiny, v tomto čase udržiavať vredy otvorené. Čoskoro začnú klesať vo veľkosti, hrany sa stávajú šedou, čo znamená, že proces hojenia prebieha.
 5. Cesnakové obklady alebo obklady sa používajú na otvorené vredy. Vezmite si viacvrstvovú gázu alebo froté uterák, namočte cesnak do horúceho vývaru, vytlačte nadbytočnú tekutinu a ihneď naneste na boľavé miesto. Do obkladačky alebo kompresie vložte suchý flanelový obklad a vyhrievanú podložku alebo fľašu horúcej vody, aby ste ju udržali dlhšie teplejšie.
 6. Musíte miešať vaječný biel s medom tak, aby tieto zložky boli v rovnakom pomere. Porazte všetko a aplikujte na vredy vrátane žíl, ktoré ublížia. Potom zakryte zadnú stranu listov lopúcha. Mali by existovať tri vrstvy. Wrap celofán filmu a perebintyuyu bielizeň. Nechajte kompresiu na noc. Toto ošetrenie musíte vykonať päť až osemkrát.

Pamätajte si, že pri absencii včasnej a správnej liečby sa môžu vyvinúť komplikácie ako mikrobiálny ekzém, erysipela, periostitis, pyodermia, artróza členkového kĺbu atď. Preto nie je nutné používať len ľudové lieky, pričom zanedbávame tradičnú liečbu.

Masť na ošetrenie

Na liečbu tohto ochorenia môžete použiť aj rôzne masti, prírodné a zakúpené v lekárni. Účinne uzdravujú rany a majú protizápalový účinok masti arnickej, kosodreviny a pelargónie.

Často sa používa aj Višnevská masť. Z mastí, ktoré je možné kúpiť v lekárni, sa zvlášť zdôrazňujú dioxol, levomekol, ako aj streptoblaven a množstvo analógov.

Trofický vred

Trofický vred je otvorená rana na koži alebo sliznici, ktorá vznikla po odmietnutí mŕtveho tkaniva a nehojí sa 6 týždňov a viac. Príčinou vzniku trofického vredu je lokálne poškodenie krvného obehu alebo inervácie tkanív. Trofické vredy sa rozvíjajú na pozadí rôznych chorôb, vyznačujú sa pretrvávajúcim dlhým priebehom a ťažko sa liečia. Zotavenie závisí priamo od priebehu základnej choroby a možnosti kompenzácie za porušenie, ktoré viedlo k vzniku vredu.

Trofický vred

Trofický vred nie je liečebný defekt pokožky a tkanív, ktoré sa nachádzajú pod ňou. Kŕčové kŕčové vredy sa často vyskytujú v dolnej tretine nohy na pozadí kŕčových žíl. Na opuchnutej končatine sa objaví modrastá, bolestivá náplasť a potom malé rany, ktoré sa postupne spájajú do jednej defekty. Krvný alebo purulentný výtok prechádza z vredu, často s vôňou. Priebeh opakovaného, ​​progresívneho, úplného vyliečenia kŕčových trofických vredov je možný len s odstránením zmenených žíl.

Rozvojom trofických vredov, môže spôsobiť chronickej žilovej nedostatočnosti (kŕčové žily, postthrombophlebitic choroba), zhoršenie arteriálneho krvného toku (v hypertenzia, diabetes, ateroskleróza), poruchy lymfatickú drenáž (lymfedému), trauma (omrzliny, popáleniny), chronické ochorenie kože (ekzém, atď.). Trofický vred sa môže vyvinúť v prípady otravy s chróm alebo arzén, niektorých infekčných ochorení, systémové ochorenia (vaskulitída) riešiť miestny pohyb počas predĺženého nehybnosti z dôvodu choroby alebo úrazu (dekubitov).

Viac ako 70% všetkých trofických vredov dolných končatín je spôsobených ochoreniami žíl. Diagnóza a eliminácia príčin trofických vredov sa v takýchto prípadoch zaoberá flebológiou.

Príčiny žilových trofických vredov

Zhoršený žilový prietok krvi spôsobený chorobami venózneho systému vedie k ukladaniu krvi do dolných končatín. Krv stagnuje, dochádza k akumulácii produktov bunkovej aktivity. Výživa tkanív sa zhoršuje. Koža je zhutnená, spájaná s podkožným tkanivom. Vyvoláva sa dermatitída, plač alebo suchý ekzém.

Ischémia zhoršuje proces hojenia rán a škrabancov. Výsledkom toho je, že najmenšie poškodenie kože pri chronickej venóznej nedostatočnosti môže spôsobiť vznik dlhodobého, zle liečeného trofického vredu. Pridanie infekcie zhoršuje priebeh ochorenia a vedie k vzniku rôznych komplikácií.

Výskyt trofických vredov môže byť spôsobený akýmkoľvek ochorením povrchových alebo hlbokých žíl sprevádzaných chronickou venóznou insuficienciou. Pri stanovení diagnózy je veľmi dôležité ochorenie, ktoré spôsobilo tvorbu vredov, pretože taktika liečby a prognóza vo veľkej miere závisia od povahy základnej venóznej patológie.

Symptómy venóznych trofických vredov

Vývoj trofických vredov venóznej etiológie predchádza výskyt charakteristických znakov progresívnych lézií venózneho systému. Spočiatku pacienti zaznamenajú zvýšenie opuchu a pocit ťažkosti v oblasti tela. Nočné svalové kŕče sú čoraz častejšie. Svrbenie, pocit horúčavy alebo pálenia. Hyperpigmentácia sa zvyšuje a jej zóna sa rozširuje. Hemosiderín nahromadený v koži spôsobuje ekzém a dermatitídu. Koža v postihnutej oblasti sa stáva lakom, zahustí sa, stane sa tuhým, napätým a bolestivým. Vytvára sa lymfóza, čo vedie k extravazácii lymfy a tvorbe malých kvapôčok na koži, vo vzhľade pripomínajúceho rosu.

Po uplynutí času sa v strede postihnutej oblasti objaví belavé centrum atrofie epidermy (stav pred previnením je biela atrofia). Pri minimálnom poškodení kože, ktoré môže pacientovi prechádzať bez povšimnutia, vzniká v oblasti atrofie malá vredovitá chyba. V počiatočnom štádiu je trofický vred umiestnený povrchovo, má vlhký tmavočervený povrch pokrytý škrabkou. V budúcnosti sa vred rozpína ​​a prehlbuje. Jednotlivé vredy sa môžu zlúčiť navzájom a tvoria rozsiahle vady. Viaceré bežné trofické vredy môžu v niektorých prípadoch vytvoriť jediný povrch rany po celom obvode nohy.

Proces sa rozširuje nielen v šírke, ale aj v hĺbke. Prienik vredu do hlbokých vrstiev tkanív sprevádza prudké zvýšenie bolesti. Vred môže zachytiť lýtkové svaly, Achilovu šľachu a periosteum predného povrchu holennej kosti. Periočitída komplikovaná sekundárnou infekciou sa môže zmeniť na osteomyelitídu. Keď sú mäkké tkanivá poškodené, dochádza k artritíde v členkovom kĺbe, po ktorom nasleduje vývoj kontraktúry.

Charakter vypúšťania závisí od prítomnosti sekundárnej infekcie a typu infekčného agens. V počiatočných štádiách vypúšťanie hemoragickej, potom bláznivé s vláknitými vláknami alebo hnisavé s nepríjemnou vôňou. Macerácia kože okolo trofického vredu často vedie k vzniku mikrobiálneho ekzému.

Zvyčajne je sekundárna infekcia spôsobená podmienene patogénnymi baktériami. U starších oslabených pacientov je možný vstup plesňovej infekcie, čo zhoršuje priebeh ochorenia, spôsobuje rýchly vývoj trofických porúch a zhoršuje prognózu.

Pri infikovaní vredom sa zvyšuje riziko komplikácií. Často sú trofické vredy sprevádzané pyodermiou, alergickou dermatitídou. Môže sa vyvinúť lymfangitída, purulentná varikotromboflebitída, erysipéza, inguinálna lymfadenitída. V niektorých prípadoch je trofický vred komplikovaný flegmom a dokonca sepsou. Opakovaná infekcia spôsobuje poškodenie lymfatických ciev a vedie k vzniku sekundárneho lymfedému.

Diagnóza žilových vredov

Potvrdenie žilovej etiológie trofických vredov je sprievodné ochorenie kŕčových žíl a predchádzajúca flebotrombóza. Vysoká pravdepodobnosť, že trpí DVT naznačuje históriu systémových ochorení krvi, hormonálne prípravky, katetrizácia a prepichuje dolných končatín epizódy predĺženej imobility trauma, chronický a chirurgických zákrokov.

Typická lokalizácia žilových vredov - vnútorný povrch spodnej tretiny nohy. Koža okolo vredu je zapečatená, pigmentovaná. Často sa vyskytuje ekzém alebo dermatitída. Pri palpácii v oblasti trofických porúch je možné určiť poklesy v tvare krátera (miesta, kde vystupujú komunikačné žily cez fascia nohy). Vizuálne odhalili kŕčové žily, najčastejšie sa nachádzajú na strednom a zadnom povrchu dolnej nohy a na zadnej stene stehna.

Na posúdenie stavu venózneho systému sa vykonávajú funkčné testy, ultrazvuk žíl dolných končatín a ultrazvukové duplexné vyšetrenie. Pre štúdium mikrocirkulácie ukázali reovasograya dolných končatín. Trofické vredy žilová etiológie často vyvinú u starších pacientov s "vôňou" pridružených chorôb, takže stratégia liečba by mala byť určená iba po dôkladnom vyšetrení pacienta.

Liečba trofického vredu

Pri liečení trofického vredu by mal phlebolog riešiť celý komplex problémov. Je potrebné eliminovať alebo minimalizovať prejavy základnej choroby, ktorá sa stala príčinou ulcerácie. Je potrebné bojovať proti sekundárnej infekcii a liečiť samotný trofický vred.

Vedená všeobecná konzervatívna liečba. Pacient je predpísaný lieky na liečbu základné ochorenie (flebotoniki, činidlá proti doštičkám, a tak ďalej. D.), antibiotiká (vzhľadom citlivosť mikroflóry). Lokálne, pre čistenie trofických vredov pomocou enzýmov v boji proti sekundárnych infekcií - aktuálnych dezinfekciou, po odstránení zápale - hojenie rán masti obväzy.

Chirurgická liečba sa vykonáva po príprave (hojenie vredov, normalizácia celkového stavu pacienta). Vykonajte operácie zamerané na obnovenie venózneho krvného obehu v postihnutej oblasti: operácia bypassu, odstránenie kŕčových žíl (miniflebektómia, flebektómia).

Prevencia žilových vredov

Medzi preventívne opatrenia patrí včasná detekcia a včasná liečba kŕčových žíl. Pacienti trpiaci kŕčovými žilami a post-tromboflexitickými ochoreniami by mali používať prostriedky pružnej kompresie (lekárske pleteniny, elastické obväzy). Je potrebné dodržiavať odporúčania lekára, aby sa predišlo dlhším statickým zaťaženiam. Pacienti s chronickou venóznou insuficienciou sú kontraindikovaní pri práci v horúcich dielňach, predĺženej hypotermii, stacionárnej práci. Mierne cvičenie je potrebné na stimuláciu svalovej pumpy dolných končatín.

Trofický vred: príznaky a liečba

Trofický vred - hlavné príznaky:

 • Svrbenie nohy
 • Horieť v nohách
 • Spazmy svalov gastrocnemia
 • Zhoršenie výkonu
 • Puškosť dolných končatín
 • Zvýšená citlivosť na pokožku
 • Výtok z vredu s nepríjemnou vôňou
 • Vylučovanie hnisu krvou z vredu
 • Pocit horúcej nohy
 • Výťažky kože
 • Utesnenie kože postihnutej nohy
 • Bridlicová modrá šedá pešo
 • Tíživosť na poškodenej nohe pri chôdzi

Trofický vred je zápalová rana na koži horných a dolných končatín, ktorá sa nezdravuje šesť týždňov a viac. Vyskytuje sa v dôsledku nedostatočného krvného obehu a výživy tkaniva, ktoré vznikajú na pozadí kŕčových žíl. Takáto choroba nemôže vzniknúť nezávisle, ale stáva sa nepríjemným a ťažkým následkom po niektorých ochoreniach.

Trofické vredy obsadzujú jedno z prvých miest medzi hnisavými infekciami, pretože sú charakterizované bolestivým priebehom a dlhou, ťažkou liečbou. Táto patológia sa môže objaviť na akejkoľvek časti kože, ale vo väčšine klinických situácií sa nádory nachádzajú na dolných končatinách - od nohy po koleno. Medzi najčastejšie príznaky tejto choroby si všimnite závažnosť chôdze a opuchu nohy.

Prvým znakom takejto poruchy je vzhľad malého, ale bolestivého miesta modrastého odtieňa. Potom sa vyskytne ulcerácia, z ktorej môže prúdiť hnis alebo krv. Tento proces je sprevádzaný nepríjemným zápachom. Ak chcete úplne vyliečiť takéto vredy, musíte sa uchýliť k chirurgickej intervencii.

etiológie

Príčiny trofických vredov sú rozdelené do dvoch skupín. Prvá zahŕňa vplyv vonkajších faktorov a druhá sa skladá z vnútorných procesov v tele a komplikácie sú len také chyby pokožky. Ale niektorý z týchto dôvodov má spoločný znak - vznikajú kvôli nedostatočnému toku kyslíka a živín cez žily.

Prvá skupina dôvodov pozostáva z:

 • široká škála možných zranení dolných končatín;
 • popáleniny;
 • omrzliny;
 • ktoré sa objavujú po dlhodobej imobilizácii osoby;
 • chemikálie, ktoré môže osoba priamo kontaktovať vďaka svojej pracovnej činnosti;
 • vystavenie žiareniu;
 • nosiť nepríjemné, úzke topánky.

Druhou skupinou patogénov sú infekčné ochorenia a dermatologické problémy:

 • diabetes mellitus;
 • chronická žilová a arteriálna insuficiencia;
 • zhoršený tok lymfy;
 • rôzne autoimunitné ochorenia;
 • oslabená imunita a zhoršený metabolizmus môžu viesť k výskytu trofických vredov dokonca aj z menšieho strihu;
 • prudké zvýšenie telesnej hmotnosti;
 • poškodenie mozgu alebo miechy;
 • tuberkulóza;
 • syfilis;
 • AIDS.

Trofické vredy sa môžu vyskytnúť z kombinácie viacerých príčin oboch skupín. Z presného vymedzenia príčin choroby závisí od výberu najefektívnejšej liečby.

príznaky

Prvým príznakom, ktorý môže naznačovať priebeh takejto defekty pokožky, je pocit ťažkosti zranenej nohy pri chôdzi, rovnako ako výskyt škvŕn modrošedého odtieňa, ktorý sa môže zameniť za modrinu. Tieto dve príznaky nie sú jedinými prejavmi choroby. Medzi hlavné príznaky patrí aj:

 • znateľný opuch dolných končatín;
 • výskyt kŕčov v teľatách, ktorých intenzita sa zvyšuje v noci;
 • ťažké pálenie a svrbenie;
 • pokožka je citlivá na akýkoľvek dotyk;
 • pocit tepla v nohe;
 • môže sa postihnúť koža postihnutej nohy;
 • vzhľad potu ako kožných sekrétov.

Pri malom poranení nohy, ktorá už má uvedené príznaky, sa na koži objavia malé vredy, z ktorých sa môže uvoľniť hnisavá tekutina s krvnými nečistotami. Vypúšťanie veľmi často má nepríjemný zápach. V priebehu času, bez liečby, takéto vredy expandujú nielen v šírke, ale aj v hĺbke, čo môže viesť k ťažkej akútnej bolesti pri chôdzi, do tej miery, že osoba nemôže chodiť, čo znamená, že jej pracovná kapacita bude klesať. Preto sa pri odhalení najmenších príznakov ochorenia okamžite obrátite na lekára.

komplikácie

Výskyt trofických vredov nôh a ich neskorá liečba môže viesť k progresii takýchto komplikácií:

 • tvorba bublín špecifických pre ekzém, ktoré nakoniec vyschnú a zakryjú kôrou;
 • celulitída na pokožku;
 • výskyt huby;
 • streptokokové kožné lézie;
 • kĺbová deformácia;
 • deštrukcia chrupaviek zapálených dolných končatín;
 • tvorba krvných zrazenín v žilách;
 • onkologických nádorov, ale takýto následok je veľmi zriedka diagnostikovaný (so silným zanedbávaním patologického procesu).

diagnostika

Pre skúsených lekárov nebude ťažké určiť ochorenie po vyšetrení pacienta kvôli špecifickým symptómom a ich charakteristickému lokalizovaniu. V zásade je diagnostika určená na určenie príčin trofických vredov. Ak to boli vonkajšie faktory, pacient by o nich mal o tom povedať lekárovi, ako aj oznamovať časový interval, kedy sa to stalo. Ak sa jedná o infekčné ochorenia, vykonajú sa všeobecné a biochemické analýzy moču a krvi, aby sa to potvrdila, stanoví sa hladina cukru a navyše sa priraďuje laboratórna skúška tekutiny uvoľnenej z vredov. Pacientom vyšetrenie pacienta zahŕňa:

 • biopsia;
 • röntgen s použitím kontrastného činidla;
 • MRI dolných končatín;
 • reovasografiu, na určenie frekvencie pulzácie na poškodenom mieste.

liečba

Liečba trofických vredov by mala byť zameraná na odstránenie pôvodného zdroja ochorenia a prípravu na operáciu, pretože toto je jediný spôsob, ako sa tento problém natrvalo zbaviť. V prípadoch, keď liečba takýchto kožných lézií nie je možná, musí sa osoba snažiť zabrániť rastu lézie. Preto sa liečba trofických vredov skladá z komplexnej liečby.

Prvá fáza zahŕňa lieky a fyzioterapiu, ktoré slúžia ako príprava na lekárske zákroky a pozostávajú z:

 • očistenie končatiny od predtým mŕtvych častíc kože;
 • znížiť opuchy;
 • zvýšiť krvný obeh pomocou liekov;
 • zabezpečenie opierky lôžka s upevnením postihnutej nohy nad úroveň pacienta. To sa vykonáva s cieľom odstrániť alebo zabrániť stagnácii lymfy a krvi;
 • užívanie antibiotík na odstránenie vírusov;
 • kompresia z elastického obväzu, ktorá sa mení niekoľkokrát denne a znižuje výtok z vredov;
 • elektroforéza s použitím liekov;
 • UHF.

Po zlepšení celkového stavu pacienta a začiatku liečenia vredov sa začne ďalší stupeň liečby trofických vredov - operácia. Tento typ liečby má niekoľko prístupov:

 • posunovanie, ktoré obnoví tok krvi žilami;
 • odstránenie kŕčových žíl;
 • transplantácia nervov - sa vykonáva iba v prípade poškodenia nervov;
 • protetiky alebo náhrady chrupavky, ak počas jeho ochorenia bola jeho štruktúra narušená;
 • transplantácia kože - ak bola príčina trofického vredu spálená.

Pre pooperačné zotavenie sú najvhodnejšie podmienky sanatória. Veľmi sa odporúča používať elastický bandážový obväz a snažiť sa vyhnúť sa akýmkoľvek poraneniam dolných končatín.

Tradičné metódy liečby sa považujú za neúčinné - všetci lekári prísne zakazujú liečbu trofických vredov doma. Jediná vec, ktorú môže človek urobiť, je dodržiavať prísnu diétu, ktorá umožňuje obmedzené použitie:

 • soľ;
 • horúce korenie a omáčky;
 • rýchle sacharidy.

prevencia

Hlavným prostriedkom prevencie je včasná liečba chorôb, ktoré môžu spôsobiť výskyt trofických vredov. Po operácii by pacienti mali:

 • zabrániť zraneniu operovanej nohy;
 • zdržať sa nadmernej fyzickej námahy;
 • keď ide vonku, vždy obviazať miesto, ktoré prešlo operáciou s elastickým obväzom;
 • konzumovať veľa čerstvého ovocia a zeleniny;
 • vedie zdravý životný štýl;
 • sledovať hladinu cukru v krvi.

Ak si myslíte, že máte Trofické vredy a symptómy charakteristické pre túto chorobu, môžu vám pomôcť lekári: flebológ, vaskulárny chirurg.

Tiež odporúčame použiť našu on-line diagnostiku chorôb, ktorá vyberá možné ochorenia na základe zaznamenaných symptómov.

Trombóza hlbokých žíl je patologický proces, počas ktorého dochádza k zrážaniu krvi a vytvára sa krvné zrazeniny v žilách. Toto ochorenie je často sprevádzané flebotrombózou - jeho hlavným rozdielom od trombózy je to, že patológia nie je v hlbokých žilách, ale v povrchových cievach.

Ploché nožičky - to je druh deformácie chodidla, v ktorom spadnutie jeho oblúkov, čo vedie k úplnej strate vlastných tlmiacich a pružinových funkcií. Ploché nohy, ktorých príznaky spočívajú v takých veľkých prejavoch, ako je bolesť lýtkových svalov a pocit tuhosti v nich, zvýšená únava počas chôdze a dlhodobé státie, zvýšená bolesť v nohách do konca dňa atď., Je najčastejšou chorobou postihujúcou nohy.

Angiopatia - porážka krvných ciev s rôznymi ochoreniami, v dôsledku ktorých je ich plná funkcia narušená a steny sú zničené. Patologický proces môže ovplyvniť rôzne časti tela a cievy rôznych veľkostí - od malých kapilár po veľké cievy. Ak sa angiopatia postupuje dlhší čas, je plná vývoja ireverzibilných zmien orgánov v ľudskom tele (kvôli chronickému narušeniu zásobovania krvou).

Myokardiálna dystrofia - koncept naznačujúci sekundárnu léziu alebo rôzne poruchy patologického charakteru v srdcovej svalovine. Táto choroba je často komplikáciou srdcových ochorení sprevádzaná poruchami výživy myokardu. Dystrofia nesie so sebou zníženie svalového tonusu, čo môže byť úrodnou pôdou pre vznik srdcového zlyhania. Vzniká kvôli nedostatočnému prívodu krvi do myokardu, a preto jeho bunky nedostávajú dostatok vzduchu na ich normálne fungovanie. To vedie k atrofii alebo úplnej smrti tkaniva myokardu.

Diabetická angiopatia je patologický proces, ktorý je komplikáciou diabetes mellitus a je charakterizovaný skutočnosťou, že malé cievy sú poškodené v celom tele. Obmedzenia veku a pohlavia, táto choroba nie je.

S cvičením a temperamentom môže väčšina ľudí robiť bez medicíny.

Čo je trofický vred - ako s ním zaobchádzať

Trofický vred je mimoriadne nebezpečný patologický stav charakterizovaný výskytom mnohých hlbokých defektov na koži. Podobné problémy epitelu pokožky (otvorené rany) sú veľmi ťažké pre proces hojenia.

Cievne krvné cievy sú vystavené náraznému účinku (lokálne), čo je nevyhnutne sprevádzané poruchami v procese krvného obehu. Zápalový proces vedie jeho útoky hlboko do kože a šíri sa do podkladového tkaniva.

Vo všeobecnosti sú postihnuté dolné končatiny (nohy a nohy).

Výskyt trofických vredov je spôsobený porušením výživového procesu buniek, a preto názov choroby, pretože termín trofický, znamená celok procesov bunkovej výživy.

Táto kožná patológia sa nemôže nazývať nezávislou chorobou. Bude to presnejšie povedať, že ide o vážnu komplikáciu, ktorá je dôsledkom iných ochorení, ktorých hlavnými príčinami sú poruchy výživových a metabolických procesov v tkanivách, ako aj mikrocirkulácia krvi.

Úrodná pôda, v ktorej sa vyskytujú trofické vredy, sa môže považovať za predĺženú, dlhotrvajúcu progresívnu venóznu stasu pozorovanú v cievach. Toto je jedna z hlavných okolností vedúcich k poruche dodávky tkaniva.

Okrem toho môže veľké poškodenie kože inej povahy, veľkých nervov a porúch obehu lymfy aktívne prispieť k rozvoju ochorenia. Patria sem napríklad rany, odreniny, rezy, popáleniny, prítomnosť rozsiahlych jaziev, poranenia hlavy a poranenia chrbtice.

Príčiny trofických vredov

Nasleduje zoznam chorôb, ktorých komplikácie sú často spojené s tvorbou trofických vredov.

 • kŕčové žily
 • diabetes mellitus
 • arteriálna insuficiencia
 • vysoký tlak
 • početné dermatologické ochorenia, ako napríklad ekzém, zranenia, popáleniny, omrzliny
 • ochorenia krvi
 • infekčné choroby
 • tromboflebitídy dolných končatín
 • obezita

Existuje niekoľko scenárov pre vznik vredov. Zvyčajne je infekcia, a to primárne zodpovedná za jej výskyt, môže byť klasifikovaná ako primárna a sekundárna.

Spočiatku v primárnom štádiu vývoja trofického vredu je penetrácia patogénnej mikroflóry uľahčená mikrotraumou kože nohy.

Patria medzi ne malé trhliny, odreniny, ale bezpodmienečné vedenie je udržiavané poškriabaním.

To sa dá ľahko vysvetliť, pretože na mieste vzniku budúceho vredu nedávajú pokoj, neustále pocity vážneho svrbenia.

Takéto mikrodamky pokožky otvárajú mikróbom dostatok príležitostí na penetráciu do lymfatických ciev, podkožného tkaniva.

Rýchlo sa rozmnožujú, aktivujú zápalový proces.

Samozrejme, medzi početnou patogénnou mikroflórom je dominantná úloha stafylokoka, ktorý je najpopulárnejším činiteľom purulentných procesov. Bohužiaľ, patogénna mikroflóra trofických vredov má veľmi vysokú odolnosť voči antibakteriálnym liekom.

Ak vred pretrváva napriek všetkému úsiliu, počet kauzálnych faktorov, ktoré ju spôsobujú, sa výrazne zvyšuje. Hovoríme o nových odrodách patogénnych mikroorganizmov, ktoré majú vysoký stupeň odolnosti voči používaným antibiotikám.

Navyše tieto mikróby zvyšujú pravdepodobnosť alergickej reakcie. Okrem toho, imunita je vážne utrpená, čo značne spomaľuje proces hojenia.

Ako vzniká ulcerózna lézia

Tieto patologické stavy sú sprevádzané postupnou "deštrukciou" krvných ciev. Vznikajúce poruchy krvného zásobovania spôsobujú porušenie mikrocirkulácie krvi. Logickým konečným výsledkom takýchto problémov je významné zníženie toku vzduchu do tkanív, podkožného tkaniva. Nedostatok kyslíka začína pokrývať určité oblasti pokožky.

Súčasne kvôli porušovaniu procesov krvného obehu majú toxické metabolické produkty negatívnu tendenciu hromadiť sa v tkanivách a sú veľmi zle odobraté krvou.

Problémy s výživou vedú k tomu, že zriedená koža sa stáva pohodlným odrazovým mostíkom na tvorbu prasklín a rán. Silné svrbenie začína rušiť človeka, dochádza k odlupovaniu, neodolateľná túžba poškriabať problémovú oblasť pokožky.

Katastrofálny nedostatok kyslíka a živín vedie k narušeniu metabolických procesov na bunkovej úrovni. Pozoruje sa lokálna nekróza tkaniva a miesta mŕtvej kože majú vysoký stupeň citlivosti na poškodenie a ďalšiu infekciu.

Patogénne mikroorganizmy ľahko prenikajú do vytvorených trhlín, rýchlo sa rozvíja zápal, rana vytvorená dlhý čas (niekoľko týždňov) zostáva otvorená, nehojí sa. Shin, päty, prsty, nohy - to sú miesta, kde sa tieto problémy môžu prejaviť predovšetkým aktívne, pretože tieto časti tela sú v tesnej blízkosti zeme, čo znamená, že pravdepodobnosť infekcie rán je oveľa vyššia.

Ak ignorujeme včasnú liečbu, táto patologická koža s vysokým stupňom pravdepodobnosti spôsobí, že pacient dostane postihnutie.

Hlavné typy

Klasifikujte niekoľko druhov kožných lézií pri vaskulárnych ochoreniach. V tomto prípade veľa závisí od počiatočnej príčiny choroby, ktorá bola komplikovaná trofickými vredmi.

Prevažná väčšina prípadov prejavov tejto kožnej patológie je spôsobená žilovými vredmi. Obľúbeným miestom pre ich lokalizáciu je vnútorný povrch spodnej časti dolnej končatiny. Vzhľad je spôsobený problémami s venóznym prietokom krvi v nohách, inými slovami v dôsledku kŕčových žíl.

Takéto vredy sa dlho nezdravujú, majú tendenciu k relapsu. Kým sa patologický proces neobjaví na chronickej báze, jediné kŕčové vredy a ich veľkosť je malá. Neskôr sa však stávajú čoraz početnejšími, rastie rýchlejšie a sú schopní "dobiť" celú nohu v kruhu. Koža v tejto oblasti dostane tmavomodrý, fialový odtieň. Pacient sa obáva silnej bolesti, kŕčov a gastrocnemia časti opuchu.

 1. Post-thrombotické - sú následky trombózy. Nosia s nimi ešte väčšie nebezpečenstvo ako žilové vredy, pretože dosahujú oveľa väčšie veľkosti a prenikajú hlbšie do svalového tkaniva. S veľkými ťažkosťami sa podávajú na liečbu, rýchlo sa rozvíjajú.
 2. Diabetické - tu z názvu, myslím, že je jasné, že tento problém je komplikáciou cukrovky. Najčastejšie sa vyskytuje na nohách, hlavne na prstoch. Mimoriadne nebezpečná forma trofických vredov, pretože maximálne dostupné pre penetráciu infekcií. Jedným z dôvodov vzhľadu je poškodenie kukurice, rana je hlbšia. Okrem toho medzi bežnými príčinami stojí za zmienku zanedbávaná fáza angiopatie dolných končatín.
 3. Arteriálna ulcerácia nie je nič iné ako smutný následok aterosklerózy obliterans. K výskytu dochádza s progresiou ischémie mäkkých tkanív v svale gastrocnemia. Nosenie blízkej obuvi, výrazné prechladenie nôh a nakoniec porušenie integrity pokožky možno považovať za zvláštne provokujúce faktory. Raná malého rozsahu, naplnená hnisavým obsahom, sa vyskytuje hlavne na troch miestach: vonkajšia strana chodidla, päty, palca. U ľudí existujú značné ťažkosti pri lezení po schodoch - dochádza k prerušovanému klaudikácii. Muž sa rýchlo unaví, trpí zimou. Noha veľmi bolí, najmä v noci.
 4. Hypertenzívne vredy - extrémne zriedkavé formy ulcerácie sa pomaly rozvíjajú. Bolesť konštantná, vysoká intenzita.
 5. A nakoniec posledné na zozname sú neurogénne, vyplývajúce z poškodenia periférnych nervov dolných končatín. Miesto bydliska vyberané podpätky. Súbežne sa pozoruje čiastočná paralýza svalov nohy a chodidla, pričom sa uvádza stratu pocitu v prstoch.

Štádium choroby

Vzhľadom k tomu, že sval gastrocnemius je obľúbeným miestom pre lokalizáciu tejto kožnej defekty, potom sa budeme rozprávať o vredovi na nohách.

V zásade môžete identifikovať štyri kľúčové fázy priebehu ochorenia.

Prvý - ovplyvňuje výskyt a ďalšiu progresiu ochorenia.

Kŕčové žily sprevádzané znížením elasticity žilových stien nie sú schopné adekvátne vydržať tlak venóznej krvi.

V dôsledku toho sa steny žíl stanú tenšie.

Tento proces vedie k tomu, že koža sa javí ako tmavo hnedá (škvrna laku).

Situácia sa zhoršuje prítomnosťou ďalšieho negatívneho symptómu - vonkajšia vrstva kože sa stáva červenou, podkožný tkanivo sa zapáli.

Logickým dôsledkom je silný edém v oblasti dolných končatín.

Ďalej sa udalosti vyvíjajú podľa nasledujúceho scenára. Kvapalina pripomínajúca kvapky rosy vystupuje cez povrch tejto laky. V mieste ich prejavu sa koža stáva mŕtvou. Táto fáza vyžaduje okamžitú lekársku pomoc.

Rozsah trvania prvého štádia ochorenia sa mení v širokom rozmedzí: od niekoľkých hodín do desiatich dní. V podstate je miera ovplyvnená štádiom kŕčovej dilatácie, ktorá predchádzala výskytu vredu. Existujú samozrejme sekundárne príčinné faktory:

 • ako bola profesionálna liečba venóznej nedostatočnosti
 • či sa použili elastické obväzy
 • či boli kontrolované zaťaženia pacienta

Veľkosť vredu je taktiež pozoruhodná svojou rôznorodosťou, pretože môže byť rovnaká ako rubová minca, ale na druhej strane môže maximálne pokryť až polovicu holennej kosti.

Fáza číslo dva - tu môžete hovoriť o začiatku procesu hojenia, ktorého prvý krok možno považovať za čistenie.

Hrany ulcerácií sú zvyčajne zaoblené, je mukopurulózny výboj. V rovnakom čase môže byť vnímaný zápach slabý a extrémne citlivý, v prítomnosti infekčnej zložky.

K existujúcim bolestivým príznakom sa v štádiu čistenia pridáva intenzívne svrbenie postihnutej oblasti.

Táto fáza samozrejme musí byť sprevádzaná intenzívnym liečebným postupom, ktorého cieľom je vysokokvalitné čistiace postupy postihnutej oblasti.

Udalosť je veľmi dlhá, môže trvať až niekoľko mesiacov.

Trvanie tretej etapy, ktorá sa vyznačuje postupným vznikom novej tkaniva v strede vredu, závisí od mnohých faktorov:

 • hodnoty poškodenia
 • úroveň miestnej, všeobecnej liečby

Prítomnosť druhého, predpoklad, pretože stabilizuje výživu tkanív poškodených vredom, prispieva k rýchlej regenerácii kože.

V opačnom prípade je riziko zastavenia procesu preliatia vredov veľké. Obnovenie prvej fázy je možné, inými slovami, relaps nie je vylúčený.

Sekundárne vredy sú mimoriadne problematické.

V súhrne môžeme povedať, že v tretej fáze sa na postihnutom povrchu začínajú tvoriť malé, ružovo sfarbené škvrny na koži. To je začiatok tvorby mladého, zdravého kože.

Štvrtá etapa je proces trvajúci mesiace, ktorý vyvrcholí úplným hojením rany.

Liečba trofických vredov

Úspešnosť tejto kožnej patológie je založená na veľkom množstve faktorov:

 • trvania choroby
 • veľkosť postihnutej oblasti
 • provokujúce okolnosti
 • stav kože okolo vredu
 • ako veľmi zhoršuje tok žilovej krvi
 • vek pacienta
 • prítomnosť chorôb tretích osôb

Hlavné úlohy pri liečbe vredov sú

 • celkovej farmakoterapie
 • zlepšenie pokožky okolo vredu
 • eliminácia zápalu
 • čo minimalizuje opuch postihnutej končatiny
 • eliminácia žilovej stazy
 • ničenia patogénnej mikroflóry
 • aktívna stimulácia procesu opravy tkaniva
 • chirurgická intervencia (liečba ciev dolnej končatiny)

Bohužiaľ konzervatívne spôsoby liečby nie sú vždy schopné pýšiť sa správnou účinnosťou, pretože v niektorých situáciách sa im podarilo úspešne zvládnuť len bolestivé príznaky a príčina ochorenia zostáva.

Eliminácia alebo aspoň významné zníženie opuchu končatín je dôležitým faktorom v boji proti trofickým vredom. Konzervatívne liečebné metódy úspešne zvládli túto úlohu.

Odstránenie nadbytočnej tekutiny z tela (na zníženie nadýchnutia) je veľmi dlhý proces vyžadujúci rozumný integrovaný prístup:

 • vhodnej stravy
 • "Monitorovanie" spotreby tekutín
 • pravidelné používanie (mierne) diuretických liekov
 • použitie kompresného úpletu

Treba poznamenať, že diuretiká by sa mali považovať len za pomoc. Prijatie vykonávať s mimoriadnou opatrnosťou, až po konzultácii s lekárom.

Keď už hovoríme o antiseptických látkach, nemožno spomenúť vlhké obväzy (3% roztok kyseliny boritej - výborný dezinfekčný prostriedok, perfektne zabíja baktérie).

Hmotnosť tela človeka, alebo skôr jeho redundancia, je negatívnym faktorom, ktorý opakovane zvyšuje pravdepodobnosť vzniku trofických vredov. Tlačiť na obezitu môže:

 • hormonálne zmeny vo veku
 • narušený metabolizmus
 • sedavý životný štýl
 • výkonová redundancia

Obezita výrazne zhoršuje prognózu konzervatívnej liečby. Normalizácia hmotnosti - znižuje zaťaženie nohy, zlepšuje venózny odtok krvi a jeho stabilizácia je najdôležitejšou pozitívnou podmienkou terapeutickej liečby kŕčových žíl.

Osoba s nadváhou by sa mala pokúsiť dosiahnuť mesačné zníženie o 3-4 kg a dosiahnutie optimálneho výkonu sa usiluje o neustále udržiavanie. So sklonom k ​​tvorbe krvných zrazenín, predpísané lieky, ktoré majú riedidlá.

Také lieky ako troksevazin, glevenol a solcoseryl sú veľmi účinné v podobnej situácii. Požadovaná dávka je určená výlučne ošetrujúcim lekárom.

Veľmi dôležitý bod v liečbe trofických vredov sa považuje za prísnu hygienu chodidiel. Pomocou gázových tampónov a vhodnej medikácie sú potrebné pravidelné čistiace postupy okolo postihnutej oblasti a samotného vredu.

Nebojte sa navlhčiť nohu, pretože oveľa horšia možnosť by bola, keď je zapálená pokožka pokrytá suchou hnisavou kôrkou. Takýto odrazový mostík je najvhodnejší pre rýchly vývoj patogénnej mikroflóry.

Všimnite si, že okrem pyrogénnych baktérií prispieva k jej negatívnemu prínosu aj plesňová infekcia, veľmi významná.

Voľba potrebných antibiotík sa uskutoční lekárom po vyšetrení. Navyše sa berie do úvahy skutočnosť, že vredovacia mikroflóra je vlastná variabilite, testy sa vykonávajú každý týždeň.

Napokon treba poznamenať, že trofický vred je problém, ktorý nemožno vyriešiť doma bez použitia lekára.

Včas sa zaujímať o svoje zdravie, zbohom.

Trofické vredy: príčiny, liečba, prevencia

Deformácie kože, ktoré sa dlho nezdravujú a sú spôsobené poruchou zásobovania krvou v tejto oblasti, sa obyčajne označujú ako vredy trofického pôvodu. Sú vytvorené ako druh "vedľajších účinkov" pri mnohých trvalých ochoreniach a môžu byť lokalizované na rôznych miestach epitelu. Trofické vredy sú ťažké hojivé rany, ktoré sa ťažko liečia. U pacientov s cukrovkou sa takéto kožné defekty vyskytujú najčastejšie na dolnej časti nohy alebo päty. Ovplyvnená oblasť sa uzdravuje veľmi dlho a ťažko. Ako začínajú trofické vredy? Tento prejav sa nevyskytuje náhle: jeho predchodcovia sú pocity ťažkosti v končatinách, opuch, svrbenie, pálenie. Prvými príznakmi trofického vredu končatín sú kŕče a vizuálne zmeny kože. Nezdravé tepny sa najčastejšie stávajú impulzom pre vývoj patologických procesov kože.

Príčiny trofických vredov

Krv prestáva prúdiť do tkanív v plnom rozsahu, čo vedie k narušeniu mikrocirkulácie, nedostatku kyslíka a nerovnováhe metabolických procesov v tkanivách. Výsledkom je, že takéto oblasti pokožky sú veľmi citlivé na mechanické poškodenie a poškodenie. Príčinou trofických vredov môžu byť také ochorenia:

 • Ateroskleróza artérií - tukové zátky sa tvoria na stenách tepien, ktoré uzatvárajú lumen v cievach. Arteriálny prietok krvi sa spomaľuje a začína sa v tkanivách rozvíjať ischémia a hypoxia. Koža na postihnutých miestach vysušuje a zjemňuje a postupne sa stáva trofickým vredom.
 • Diabetická neuroangiopatia - v dôsledku poškodenia endokrinného systému je metabolizmus glukózy narušený. Porušenie štruktúry krvných ciev je častou komplikáciou diabetu. Cievne steny sa stávajú tenšie a prietok krvi do určitých oblastí pokožky sa spomaľuje, čo vedie k zničeniu kože a poraneniu trofických vredov.
 • Venózna trombóza veľmi často vyvoláva výskyt kožných deformít. Krvné zrazeniny zabraňujú úplnému odtoku krvi, tkanivá zomrú a tvoria vredy.
 • Kŕčové žily Venózna krv stagnuje v dilatačných žilách a zabraňuje prúdeniu čerstvej krvi. Koža nedostane dostatočné množstvo užitočných prvkov a látok, začne sa postupne rozkladať, čo vedie k vzniku vredov.

Trofické vredy pri cukrovke sa môžu objaviť na dolnej časti nohy alebo päty. Stojí za zmienku, že na prvý pohľad pacient nemá pocit bolesti, pričom transformácia kože je jednoduché začervenanie. Bolesť trofických vredov diabetického pôvodu trpia na pacienta už v neskorších štádiách.

Príčiny toho, čo sa javí ako trofické vredy, môžu byť aj rôzne infekčné kožné lézie a lokálne zníženie imunity.

Lokalizácia a štádia trofických vredov

Trofický vred na päte je charakterizovaný hlbokou a viacvrstvovou léziou tkanív a základnej membrány na nohe. Veľmi často sa v tomto prípade vyskytujú hnisavé procesy a zápal v rane. Poranenia v tomto mieste sú najčastejšie dôsledkom cukrovky alebo ochorení lymfatického systému.

Existujú také štádiá trofických vredov:

 1. V počiatočnom štádiu nástupu ochorenia, opuchu a začervenania vonkajších vrstiev epitelu sa zaznamená zápal podkožného vlákna. Počiatočný trofický vred zvyčajne vyzerá ako zapálená škvrna na koži, ktorá svieti. Táto oblasť pokožky už nie je zachytená v záhybe.
 2. Fáza čistenia - okraje rany sú zaoblené, z toho vyplýva krv alebo purulentný výboj, dochádza k ostrému a nepríjemnému vôňu. Ovplyvnená oblasť je svrbiaca.
 3. Vred je zjazvený na okrajoch. Na povrchu rany sú oblasti s novou ružovou kožou.

Posledná etapa je známa svojou zradou a tendenciou k relapsu. Vlhké trofické vredy nôh sú druhým stupňom deformity. Adekvátna liečba pomôže prežiť túto fázu bez komplikácií. Suché trofické vredy sú rany v štádiu zjazvenia. Ak sú správne ošetrené a nie sú vystavené mechanickému poškodeniu, je možné ich zotavenie.

Liečba trofických vredov

Liečba trofických vredov na nohách je komplexný a viacstupňový proces. Pre úspešnú liečbu musíte najskôr odstrániť príčinu nedostatku krvi. To znamená, že by sa malo liečiť chronické ochorenie, ktoré spôsobilo výskyt rany. Flebológ vedie sériu štúdií na správnu diagnostiku typu deformity kože. Čo liečí trofické vredy? Existujú lekárske a chirurgické metódy, ako aj fyzioterapeutická manipulácia. Čo zahŕňa liečebné liečenie trofických vredov:

 • Antibiotiká;
 • Nesteroidné antiflogistické činidlá;
 • Protidoštičkové činidlá intramuskulárne;
 • Lieky na liečbu krvných ciev;
 • Antihistaminikum.

Trofilová vredová masť pomáha vyčistiť ranu z mŕtveho epitelu a patogénnych mikroorganizmov. Trofický vred nohy sa pravidelne umyje špeciálnymi antiseptickými roztokmi. Môžete použiť obväz s masťou Iruxol po. Niekedy sa vykonáva hemosorpcia.

Fyzioterapeutické postupy:

 • ultrazvuková kavitácia pomáha zvyšovať účinok antibiotík;
 • expozícia laserom znižuje bolesť a podporuje regeneráciu epitelových buniek;
 • terapia ozónom pomáha bunkám nasýtiť kyslík;
 • Expozícia ultrafialového žiarenia pomáha zvyšovať imunitu buniek.

Všetky lieky na liečbu trofických vredov sa majú používať iba podľa pokynov ošetrujúceho lekára. Liečba trofických vredov pri cukrovke je považovaná za dlhý a náročný proces, najmä v ťažkých štádiách ochorenia. V tomto prípade sa konajú tieto udalosti:

 • pravidelné monitorovanie glukózy v krvi;
 • po špeciálnej strave;
 • liečenie súvisiacich ochorení;
 • úľavu od bolesti;
 • antibiotiká sú predpísané pre trofické vredy;
 • systém koagulácie krvi sa upravuje pomocou špeciálnych prípravkov;
 • metabolizmus lipidov je upravený;
 • určených cievnych liečiv;
 • anti-fungálna liečba.

Lekár predpisuje lieky proti bolestiam na trofické vredy diabetickej a inej prírody, ak pacient trpí bolesťou. Uchádzať do chirurgickej metódy v extrémnych prípadoch, keď je rana v zanedbanom stave a liečebné metódy nepomáhajú.

Prevencia trofických vredov

Aby sa predišlo pravdepodobnosti výskytu patologických premien na koži, stojí za to včasné preventívne opatrenia. Prevencia trofických vredov je nasledujúca:

 • identifikácia a liečba vzniku rán;
 • pri cukrovke stojí za použitie špeciálnych stieliek av prípade kŕčových žíl - používať špeciálne spodné prádlo kompresnej povahy;
 • preventívne kurzy na užívanie liekov pre vaskulárny systém a zlepšenie metabolizmu;
 • neodporúča sa dlhodobo byť v jednej polohe, aby nedošlo k stresu krvi
 • pravidelne zvyšovať dolné končatiny nad úrovňou srdca;
 • urobiť špeciálnu wellness gymnastiku.

Pacientom s predispozíciou na výskyt trofických vredov sa odporúča, aby pravidelne navštevovali bazén, kontrolovali telesnú hmotnosť a nezneužívali tekutinu, aby sa zabránilo nadýchaniu.

Liečba trofických vredov doma

Komplikácie ako napríklad trofické vredy vyžadujú profesionálny prístup. Liečba trofických vredov doma je prípustná až po konzultácii s lekárom. Na tento účel môžete použiť špeciálne kúpele, masti, liečivé obväzy, ktoré sa aplikujú na postihnutú kožu. Liečba domácich trofických vredov by sa mala vykonávať komplexne:

 • pacient by mal pravidelne vykonávať odporúčané cvičenia s cieľom vyhnúť sa stagnácii krvi;
 • nosiť topánky so špeciálnou ortopedickou podrážkou, ktorá chráni nohu pred poranením;
 • ak je to možné, pozorujte odpočinok v posteli a neprekážajte nohám;
 • vylúčte z výživy korenia a solené omáčky.

Trofické vredy dolných končatín, ktorých domáca liečba sa môže vykonávať v počiatočných štádiách, sa liečia správnym prístupom. Ale ak všetky snahy boli neúspešné, potom sa uchýlia k chirurgickým manipuláciám. Môžete zistiť, ako liečiť trofické vredy doma od svojho lekára. Predpíše aktuálne lieky, ktoré budú účinné vo vašom konkrétnom prípade. Obvazky na trofické vredy by sa mali pravidelne meniť a starostlivo sledovať ich čistotu.

Liečba trofických vredov ľudových liekov

Ľudské lieky na trofické vredy by sa mali používať veľmi starostlivo. Povrch rany je náchylný k rôznym látkam, takže nešikovne pripravené ľudové prípravky môžu viesť k rozšíreniu nezdravého priestoru epitelu. Liečba trofických vredov by mala byť vykonaná po konzultácii s lekárom. Dnes mnohí odborníci zastupujúci tradičnú medicínu aktívne zavádzajú do svojej praxe bylinné prípravky a homeopatické lieky, aby mohli určite poradiť o účinnej liečivej látke na báze rastlín.

Akékoľvek ľudové lieky na trofické vredy na nohe by sa mali používať po schválení predpisu lekárom. Nemali by ste riskovať svoje zdravie tým, že si ľahko dôverujete pochybným ľudovým receptom, ktoré ste videli na internete alebo počuli od suseda. Starostlivo a starostlivo aplikované rastlinné infúzie a ľudové masti môžu naozaj priniesť hmatateľné výhody, ale len vtedy, ak ich účelnosť schváli špecialista.

Tvorba trofických vredov na končatinách a iných častiach tela nie je dôvodom na zúfalstvo a vzdal sa. Naopak, je potrebné zlikvidovať všetky sily, aby sa odstránili príčiny vzniku takýchto rán a pokúsili sa ich vyrovnať v počiatočných štádiách. V súčasnej dobe včasná liečba trofických vredov umožňuje úplne zbaviť sa problému alebo ho dlhodobo neutralizovať.

Okrem Toho Čítal O Plavidlách

Krvácanie z očí: typy, príčiny, symptómy a liečba

Z tohto článku sa dozviete, čo môže byť krvácanie do oka, príčiny jeho výskytu, symptómy a diagnostické metódy, čo robiť v tejto situácii.Krvácanie je prietok krvi mimo krvných ciev.

Najúčinnejšie metódy čistenia ciev dolných končatín

V dôsledku zablokovania ciev nohy (ateroskleróza) tkanivá začínajú trpieť nedostatkom kyslíka, životne dôležitých látok. Výsledkom je bolesť v nohách a ak sa ponechá bez liečby, môže sa vyvinúť nekrotický proces, čo vedie k amputácii postihnutej končatiny.

Porušenie mozgového obehu

Porušenie mozgovej cirkulácie - patologický proces, ktorý vedie k obštrukcii krvného obehu cez cievy mozgu. Takéto porušenie je plné vážnych následkov, nie výnimky - smrteľného výsledku.

Sínusový rytmus: čo to je, ako to vyzerá na EKG, možné porušenia

Z tohto článku sa dozviete, aký je sinusový rytmus srdca, čo môže byť jeho odchýlka, naučiť sa určiť príznaky normálneho a patologického sínusového rytmu pomocou EKG.

Konsolidácia aorty srdca: čo je to a čo s tým robiť?

Z tohto článku sa dozviete: čo je aortálna indurácia, je to nebezpečné. Je možné tento problém zbaviť a čo treba urobiť.Ak dôjde k zhutneniu aortálnej zhrubnutie, zvýšenie hustoty, zníženie elasticity stien veľkých krvných ciev v ľudskom tele (aorta).

Prehľad pľúcnej embólie: čo to je, symptómy a liečba

Z tohto článku sa dozviete, čo je pľúcna embólia (pľúcna embólia), aké príčiny vedú k jej vývoju. Ako sa táto choroba prejavuje a ako nebezpečná, ako ju liečiť.