Karotidová artéria je jednou z najdôležitejších diaľnic, vykonáva funkciu smerovania a dodávania kyslíkom obohatenej krvi do mozgu. Kvalitatívne vlastnosti dodávania buniek centrálneho nervového systému živinami závisia od stavu ich priechodnosti. V oblasti lebečnej dutiny je rozdelená na predné (vonkajšie) a vnútorné (stredné) mozgové tepny.

Trombóza vnútornej krčnej tepny je patologický stav, v ktorom sa vo vnútornom lumen pozoruje tvorba usadenín tvoriacich krvnú zrazeninu (zrazenina krvných doštičiek a fibrínových proteínov), ktorá zasahuje do normálneho prietoku krvi a jej dodávania do mozgu. V dôsledku nedostatočnej dodávky živín na základe postihnutých nervových buniek sa vyvíja proces hypoxie alebo hladovania kyslíkom, čo vedie k ischémii a infarktu.

Patológia je rozšírená, bežnejšia u starších ľudí. Je to primárne v dôsledku zmien súvisiacich s vekom, ktoré sa vyskytujú v tele každej osoby. Priamy vývoj ochorenia môže prebiehať rýchlo alebo pomaly, v závislosti od vplyvu vonkajších faktorov.

Rizikové faktory a príčiny patológie

Tvorba krvnej zrazeniny je komplexný proces pozostávajúci z niekoľkých patogénnych štádií: tvorba defektu na stenách tepny, stasovanie krvnej hmoty a zahustenie usadenín. Faktory, ktoré zvyšujú riziko vzniku krvných zrazenín sú:

 • poškodenie tela patologickými stavmi onkologickej povahy;
 • porušenie normálnej frekvencie kontrakcie jednotlivých svalových vlákien srdca (fibrilácia predsiení);
 • progresia ochorení endokrinného systému (diabetes mellitus);
 • progresia aterosklerózy;
 • poškodenie svalov a kostí, ako účinky zlomenín;
 • vývoj vaskulitídy;
 • nadváhou a obezitou;
 • narušenie metabolických procesov a hormonálnej rovnováhy;
 • porušenie funkcií vnútorných orgánov.

Hlavné dôvody, ktoré vedú k rozvoju trombotickej lézie krčnej tepny, sú:

 • fajčenie;
 • príznaky hyperkoagulácie - zvýšená koagulácia krvi;
 • poškodenie steny krvných ciev;
 • krvácanie;
 • progresia trombocytózy;
 • rozvoj fibrilácie predsiení;
 • chlopňovité ochorenie srdca;
 • odchýlky v štruktúre krvných ciev z ich anatomickej normy (hypoplázia, latentnosť).

Vo všetkých prípadoch sa môže tvoriť krvná zrazenina v dutine karotidovej tepny, môže sa tiež prepravovať s množstvom krvi z iných ciev ľudského tela, kde sa vytvárajú ložiská po mnoho rokov. Z tohto dôvodu majú špecialisti diagnostikujúci karotickú trombózu na mysli nielen proces priamej tvorby krvných zrazenín na tejto dôležitej línii, ale aj pokles iných trombotických útvarov.

Hlavné prejavy a príznaky patológie

Okrem charakteristických znakov sa patológia prejavuje príznakmi podobnými väčšine ochorení orgánov kardiovaskulárneho systému. Konkrétne sa pozoruje dýchavičnosť, mdloby, pocity závratov a únavy, poruchy spánku a vedomia, bolesť na hrudníku, oslabenie žuvacích svalov. Vo väčšine prípadov je však ochorenie v počiatočných štádiách vývinu asymptomatické, je možné ju včas rozpoznať iba pomocou špeciálneho lekárskeho zariadenia a vykonaním špecializovaných štúdií o cerebrálnom krvnom obehu.

Avšak okrem všeobecných, existujú aj charakteristické znaky, ktoré naznačujú vývoj tejto konkrétnej choroby. Preto v štádiu chronickej formy môžu byť pozorované poruchy mozgových funkcií a zvýšenie neurologických syndrómov. V subakútnej forme dochádza k výraznej obliterácii (fúzie) tepny a poškodeniu krvného obehu. V akútnej forme ochorenia sa ochorenie jasne prejavuje ako významné poškodenie krvného obehu a blokovanie veľkej cievy, čo výrazne zhoršuje stav pacienta a môže viesť k jeho predčasnej smrti.

Patológia sa tiež vyznačuje poškodením vizuálnych funkcií v dôsledku atrofie optického nervu a sietnice, nedostatku jasnosti videnia, rozvoja katarakty a periodickej slepoty.

Stručný opis účinku patológie na telo

Choroba má mimoriadne negatívny vplyv na telo. Vnútorná krčnej tepny zabezpečuje prepravu živín do časových, parietálnych a čelných lalokov mozgu, ako aj do hypofýzy, očných zubov a očných lôpt.

V ťažkých formách je patológia hlavnou príčinou mozgového infarktu, ako aj ischemického záchvatu, ktoré sa prejavuje rýchlym poškodením funkcií centrálneho nervového systému. Škody sa vyskytujú hlavne v noci, počas spánku, motorických centier a mozgových ciest. Pacienti často ráno prebúdzajú zhoršenie horných alebo dolných končatín, výrazov tváre a iných porúch motorických funkcií.

Navyše narušenie normálnej dodávky krvi do mozgových buniek, obohatené o kyslík a živiny, vedie k postupnému rozvoju rôznych neurologických syndrómov a vonkajším prejavom porúch nervovej aktivity. Konkrétne možno pozorovať:

 • poruchy a poruchy koherentného prejavu;
 • zhoršené vedomie a koncentrácia;
 • hemiplegia - úplná strata možnosti dobrovoľných pohybov;
 • hemiestézia - strata citlivosti;
 • zhoršená pohyblivosť prvkov tela;
 • zhoršená citlivosť častí tela.

Mali by ste pozorne sledovať prejavy príznakov ochorení orgánov kardiovaskulárneho systému a včas vyhľadať lekársku pomoc a pravidelne podstupovať lekárske vyšetrenie. Je možné identifikovať poškodenie krčnej tepny trombotickým ložiskom len vtedy, ak sa uskutočnia potrebné inštrumentálne a hardvérové ​​štúdie.

Základné diagnostické metódy

Na štúdium stavu pacienta vykonávajú lekári špecializovaných kliník vyšetrenie pacienta pomocou inštrumentálnych a hardvérových štúdií. Povinnosť vyšetrovať karotidovú tepnu na prítomnosť hluku v ňom je povinná: pri preprave krvi úzkym úsekom v prípade čiastočného zablokovania vnútorného lumenu cievy sa karotidová arteria vibruje a vytvára vysoký alebo nízkofrekvenčný zvuk.

Na štúdium stupňa vývoja ochorenia, stupňa karotickej lézie a stavu dodávania krvi do mozgu sa používajú nasledujúce diagnostické metódy:

 • laboratórne štúdie chemického zloženia krvi;
 • duplexné skenovanie vnútorného lúmenu veľkých nádob;
 • zobrazovanie pomocou magnetickej rezonancie;
 • radiografické vyšetrenia s použitím kontrastných látok;
 • počítačová tomografia a angiografia;
 • inovačná metóda - tromboelastografia;
 • zavedenie rádionuklidov do tela a skenovanie na detekciu miesta trombu.

V závislosti od stavu pacienta môžu byť vykonané ďalšie špecializované štúdie zamerané na štúdium celkového zdravotného stavu pacienta, možnosť adekvátneho transferu lekárskej alebo chirurgickej liečby.

Stručný opis liečebnej terapie

Liečba sa uskutočňuje podľa lekárskej metódy a spôsobu chirurgického zákroku, druhá je najefektívnejšia, ale nie vždy možná.

Vo štádiu vývoja ochorenia v subakútnej a akútnej forme hospitalizácie pacienta je povinná udalosť. V moderných klinikách pre pacientov trpiacich trombotickými léziami veľkých plavidiel sa organizuje nepretržitý dohľad zdravotníckeho personálu, čo zabezpečuje včasnosť lekárskej starostlivosti.

Liečba liekov zahŕňa použitie antikoagulancií, fibrinolitikov, trombolytik a protidoštičkových látok, ktoré zastavujú tvorbu krvných zrazenín a krv znižujú a zlepšujú jeho transport. Populárne je použitie heparínu, ktorý pri podávaní tela spôsobuje zničenie krvných zrazenín. Antihypertenzíva a rôzne blokátory chemických reakcií sú tiež populárne. Vysoká účinnosť terapeutického účinku v neskorších štádiách vývoja ochorenia sa prejavuje použitím taktickej liečby, ktorá sa nazýva trombolýza. Podstatou tejto metódy je zavedenie trombolytického liečiva priamo do oblasti krvnej zrazeniny (krvnej zrazeniny), čo vedie k jeho resorpcii v čo najkratšom čase. Tento spôsob liečby sa často používa na odstránenie veľkých krvných zrazenín, ktorých presná poloha je stanovená. Veľmi účinne odráža stav telesnej stravy.

Úspešná implementácia protidrogovej liečby je možná len pod dohľadom špecialistu! Samošetrenie môže poškodiť zdravie pacienta, pretože nie vždy zodpovedá štádiu a charakteristikám choroby.

Stručný opis chirurgickej metódy

Krvné zrazeniny v štádiu vývinu ochorenia v chronickej forme sú ťažko liečiteľné. Ak konzervatívne spôsoby liečby neboli počas liečby úspešné, lekári špecializujú na možnosť chirurgickej intervencie - trombektómie.

Podstatou operácie je odstránenie trombu z krčnej tepny a protetiky postihnutého segmentu. Ako protéza sa používajú umelé aj organické materiály. Rovnako účinnou metódou zaobchádzania s tvorbou a pohybom krvných zrazenín je inštalácia filtrov cava, ktoré zadržiavajú krvné zrazeniny, ktoré sa pohybujú krvou, a neprenášajú ich do oblastí krvných ciev, kde môžu vytvoriť prekážku alebo spôsobiť stenózu (zúženie). Navyše, takéto chirurgické metódy sú realizované ako blikajúce cievy, uloženie šuniek a ligácia žily.

Funkcie a taktiky chirurgických zákrokov určuje špecialista, berúc do úvahy charakteristiku ochorenia a celkové zdravie pacienta.

Tvorba krvnej zrazeniny v krčnej tepne: príčiny, nebezpečenstvo, diagnóza a liečba

Trombóza je jednou z zákerných ochorení obehového systému, v ktorých tvoria krvné zrazeniny - krvné zrazeniny v povrchových alebo hlbokých cievach. Významne narušujú prívod krvi do niektorých orgánov, čo môže viesť k veľmi vážnym následkom. Jedným z nebezpečných typov trombózy je trombus v krčnej tepne. Čo ohrozuje stav pacienta a ako s ním zaobchádzať, skúmame nižšie.

Čo je trombóza karotickej artérie?

Karotická trombóza je extrémne nebezpečná patológia pre ľudí. Faktom je, že karotidová artéria sa tiahne z hrudnej tepny a riadi prietok krvi priamo do všetkých častí mozgu. To znamená, že je to jeho hlavná nádoba dodávajúca krv. Preto ak je v krčnej tepne lokalizovaná zrazenina (embolus), potom v priebehu času riskuje prerušenie a dosiahnutie mozgu v čo najkratšom čase. A to je náhla a nevyhnutná smrť.

Ide o karotidovú artériu, ktorá je najviac náchylná na ukladanie lipidov na jej stenách. Výsledkom je ateroskleróza - ukladanie cholesterolových plakov, ktoré bránia prietoku krvi. Neskôr sa doštičky prilepia na lipidy a plaky, ktoré tvoria krvnú zrazeninu. Jeho rast v priebehu času môže viesť k úplnému zablokovaniu plavidla. Kód choroby pre ICD - 10 je I70 - I79.

Čo je nebezpečná trombóza?

Hlavné nebezpečenstvo obštrukcie veľkých ciev spočíva v tom, že prívod krvi do mozgu je vážne narušený. Skôr alebo neskôr, takáto porucha v zásobovaní krvou povedie k mŕtvici alebo infarktu mozgu. V najhoršom prípade môže oddelenie krvnej zrazeniny vyvolať smrteľný výsledok.

Nebezpečenstvo trombózy pravého a ľavého vnútorného SA

Vnútorné krčné tepny sú zodpovedné za dodávanie krvi do kôry temporálnych / parietálnych lalokov a samotného mozgu. Preto trombóza vnútornej krčnej tepny, v závislosti od umiestnenia embólia na stenu tepny, môže nakoniec viesť k nasledujúcim následkom:

 1. Závažné poškodenie zraku vrátane slepoty.
 2. Afázia (úplná / čiastočná strata schopnosti hovoriť).
 3. Závažné poruchy motorickej aktivity horných končatín.
 4. Neúmyselné záchvaty.
 5. Mdloby.
 6. Paralýza jednej alebo oboch strán tváre.

Komplikácie trombózy vonkajšej CA

Externá tepna je zodpovedná za podávanie krvi mozgovej kôry a všetkých tkanív tváre a krku. Okrem toho je vonkajšia SA zodpovedná za prívod krvi do slizníc tváre (nosa, úst, očí). Ak je trombus umiestnený vo vonkajšej tepne, pacient môže zaznamenať nasledujúce nebezpečné stavy:

 1. Suchosť všetkých slizníc.
 2. Bolestivosť na krku.
 3. Oslabenie alebo ochrnutie svalov na tvári.
 4. Časté mdloby.
 5. Poruchy reči.
 6. Časté bolesti hlavy, ako migréna.

Príčiny krvnej zrazeniny

Etiológia krvných zrazenín v krčnej tepne je priamo závislá od niekoľkých faktorov - porušenie stien krvných ciev a porušenie zrážania krvi. Dôvody a provokujúce faktory vzniku krvných zrazenín v tomto prípade sú:

 • anatomicky abnormálna štruktúra cievy;
 • poškodenie cievnych stien;
 • alkoholizmus a fajčenie;
 • fibrilácia predsiení;
 • defekty ventilov;
 • stagnácia krvi a jej zvýšené zrážanie;
 • onkologické formácie v tele pacienta;
 • vaskulitída;
 • nadmerná telesná hmotnosť pacienta;
 • diabetes mellitus typu 1 a 2;
 • ateroskleróza;
 • narušenia metabolických procesov;
 • zlyhanie jedného z vnútorných orgánov;
 • hormonálna nerovnováha.

Dôležité: Pacienti s chronickými patologickými stavmi musia starostlivo monitorovať stav cievneho zdravia.

diagnostika

Na diagnostiku patologického stavu sú predpísané tieto základné vyšetrovacie metódy:

 • Duplexná ultrazvuková kontrola. Umožňuje vám presne určiť počet, veľkosť a umiestnenie embólie, ako aj merať rýchlosť prietoku krvi v cievach.
 • Magnetická rezonančná angiografia. Poskytuje lekárovi príležitosť posúdiť veľkosť lúmenu krvných ciev a celkovú intenzitu krvného obehu v zúženej cieve.
 • CT vyšetrenia alebo MRI krčných a hlavových ciev. Umožňuje vám získať trojrozmerný obraz celého vaskulárneho systému hlavy a krku s jasným rozdielom v patologických oblastiach obrazu podľa farby.

Dôležité: Odloženie návštevy lekára, ak máte podozrenie, že krvná zrazenina v SA (so zrejmými charakteristickými znakmi) nestojí za to. To má vážne dôsledky.

Liečba karotickej trombózy

Vaskulárna patológia vo forme SA trombózy vyžaduje naliehavú a kompetentnú liečbu. V opačnom prípade sa situácia zhorší v budúcnosti.

Liečebné (liečivé) liečenie

Vo všeobecnosti je všetka lieková terapia zameraná na rozpustenie vytvorenej krvnej zrazeniny a zabránenie vzniku nových. K tomu je pacientovi predpísané takéto skupiny liekov:

 1. Trombolytika na aktívne rozpustenie embólie. Účinné z tohto hľadiska sú streptokináza, fibrinolyzín alebo urokináza.
 2. Anticoagulants. Lieky, ktoré zabraňujú zrážaniu krvi a tvorbe nových krvných zrazenín. Môžu predpisovať "Heparin" a "Warfarín", "Dicoumarin" a "Fenilin".

Dôležité: Všetka liečba liekom by mala byť predpísaná iba lekárom, pretože vždy stojí za to zohľadniť iné stavy pacientov, pri ktorých môže dôjsť k vnútornému krvácaniu.

Chirurgická liečba trombózy CA

Ak predpísaná lieková terapia nedáva požadovaný terapeutický účinok alebo z akéhokoľvek dôvodu nemôže byť aplikovaná na pacienta, potom je predpísaný chirurgický zákrok. Ak existuje krvná zrazenina v krčnej tepne, operácia sa uskutočňuje na špeciálnej klinike. Môžu sa použiť rôzne metódy:

 • Operácia bypassu koronárnej artérie. Princípom operácie je vytvorenie nových prívodov krvi okolo trombóznej artérie pomocou špeciálnych protetických posunov. Pri rozsiahlej trombóze sa táto technika nepoužíva na zabránenie pľúcnej tromboembólie.
 • Endarterektomie. Najťažšia a časovo náročná technika, pri ktorej chirurg vykonáva excíziu tepny spolu s krvnou zrazeninou. Priraďte takúto operáciu pacientovi za najťažších podmienok.
 • Balóniková dilatácia (rozšírenie). V tomto prípade sa do dutiny tepny zavádza špeciálny balónik, ktorý potom nafúkne a tým rozširuje lúmen tepny. Fixujte výsledok stentu a všetky krvné zrazeniny sú paralelne odstránené cez špeciálny filter.

Dôležité: Moderné chirurgické zákroky čudujú. Preto je dôvera v ruky skúseného chirurga v tomto prípade mimoriadne dôležitá.

Tradičné metódy liečby (vrátane profylaktických)

Ako podpornú a preventívnu liečbu je možné aplikovať aj tradičné metódy liečby. Vynikajúce sa ukázali ako:

 • Kvety z akácie. Z nich pripraviť alkoholovú tinktúru. Vezmite si tri plné polievkové lyžice kvety a nalejte 0,3 litra alkoholu. Vydržte 25 dní na tmavom mieste. Potom sa filtruje a používa sa ako ľahké trenie na pokožku v oblasti tvorby trombov.
 • Chestnut. Z toho tiež pripravte tinktúru na alkohol. Vezmite drvené ovocie a gaštanové kvety v množstve 1 šálku. Nalijte 0,5 litra vodky a trvá 20 dní. Potom stlačia a pijú 20 kvapiek pred jedlom dvakrát denne.
 • Highlander, praslia a hlohu. Všetky rastliny sa zmiešajú v rovnakých častiach. Potom sa jedna polievková lyžica zmesi naleje do vriacej vody s objemom 0,35 1 a uchováva sa jednu hodinu. Hotový výrobok tseedyat a piť 80 ml denne.
 • Melissa, chmeľové šišky, matka a koreň valeriánov. Všetky bylinky sú zmiešané. Jedna polievková lyžica zmesi varená vriacou vodou 200 ml. Trvať na tom a potom tsedyat. Je potrebné piť prostriedky na 70 ml denne.
 • Propolis. Jednoducho sa môže žuť niekoľkokrát denne na 1 g. Kurz takejto terapie je jeden mesiac. Potom prevezmú trojmesačnú prestávku a liečbu zopakujú.

komplikácie

Ak nie je liečená trombóza karotickej artérie, v dôsledku trombózy a tromboflebitídy sa môže podľa patogenézy vyskytnúť vážne poruchy CNS, mŕtvica a mozgový infarkt a iné patológie z oblasti neurológie. V tomto prípade sa všetky vážne patologické poruchy vyskytujú hlboko v noci, keď človek spí. Už ráno sa pacient prebudí s oslabením tvárových svalov, rečovou aktivitou, poklesom citlivosti a motorickej aktivity svalov na tvári a hornej časti tela, paralýza jednej strany tváre a iné poruchy.

prevencia

Aby sa zabránilo tvorbe krvných zrazenín, je žiaduce starať sa o zdravie krvných ciev už od útlého veku. Aby ste to dosiahli, je veľmi dôležité viesť zdravý životný štýl a správne. Všetky mastné, vyprážané potraviny, alkohol a cigarety by mali byť zakázané v živote človeka. Ľudia, ktorí trpia chronickými patologickými stavmi, by mali vždy ostať na dispenzarizačnom účte a kontrolovať ich zdravotný stav s pomocou špecialistov.

Pamätajte, že vaše zdravie je vo vašich rukách. Starostlivosť o zdravie krvných ciev - to je správna cesta k dlhému a živému životu.

SHEIA.RU

Trombus v karotidovej tepne: príznaky oklúzie a liečby

Symptómy karotického trombu a liečba

Vonkajšie a vnútorné krčné tepny patria medzi najvýznamnejšie cievy zásobujúce orgány hlavy s kyslíkom a živinami. Rovnako ako ostatné krvné cievy sú náchylné na lézie rôznych patológií. Najčastejšou anomáliou je trombus v krčnej tepne, ktorý je dôsledkom aterosklerotických zmien v cievnych stenách.

Nedostatočný prietok krvi vedie k poškodeniu rôznych častí mozgu a znižuje funkcie vnútorných orgánov hlavy. Okrem zablokovania voľného krvného zásobenia je tvorba krvných zrazenín nebezpečná, pretože sa môžu kedykoľvek oddeliť od steny krčných tepien a čo najskôr dosiahnuť dôležité centrá mozgu.

Na povrchu sklerotického plaku sa objavuje trombus a môže úplne zablokovať lúmen tepny, čo vedie k ischemickej mŕtvici alebo okamžitej smrti. Väčšina obyvateľstva trpí trombózou po dosiahnutí veku 60 rokov. Avšak za určitých okolností, ako sú poranenia hlavy, srdcový infarkt alebo vnútorné hematómy, trombus sa môže tiež vytvoriť u dosť mladého pacienta. Vyvíjajúca sa trombóza karotickej artérie sa musí povinne odstrániť pomocou rôznych medicínskych techník, ktoré sa vykonávajú v príslušnom zdravotnom stredisku.

dôvody

Najčastejšou príčinou trombózy v cerebrálnych cievach je progresívna ateroskleróza, pri ktorej sa na stenách tepien objavujú charakteristické rastliny pozostávajúce z cholesterolu alebo tukového tkaniva. Častice vápnika sú často zahrnuté v takýchto plátoch. Časom sa povrch takéhoto lipidu môže stať drsným a telo začne vnímať túto zmenu ako poranenie a zahŕňa krvné telieska v nepravidelnostiach plaku. Krvná zrazenina sa tvorí z vytvorených krvných zrazenín, ktoré sa rozširujú a začínajú interferovať s normálnym prietokom krvi v zúženom arteriálnom lúmene.

Ďalšie príčiny, ktoré môžu spôsobiť blokáciu artérie, zahŕňajú tieto bolestivé zmeny:

 • Malígna hypertenzia, pri ktorej hodnoty srdcového a diastolického tlaku presahujú 180/120 mm Hg. Art.
 • Tvorba krvných zrazenín v podkľúčovej alebo pľúcnej tepne, krvné zrazeniny v žilách srdca
 • Arteriálna stenóza s poklesom lúmenu medzi stenami cievy o viac ako polovicu
 • Porušenie krvi v starobe
 • Zneužívanie tabaku
 • Neustále stresujúce situácie v živote vedúce k ostrému kŕčeniu krvných ciev

V prítomnosti sklerotických útvarov sa tvoria krvné zrazeniny v karotických tepnách v 90% z celkového počtu klinických prípadov. Bezkrízový výskyt krvných zrazenín, u ktorých je karotická tepna upchatá viac ako dve tretiny, nepredstavuje viac ako 2% prípadov.

V iných prípadoch môže byť obštrukcia artérií v krvných zrazeninách v rozvoji takých ochorení, ako sú:

 • Hortonov syndróm;
 • dysplázia;
 • thrombocytosis;
 • srdcové choroby;
 • diabetes.

Často trauma s podintimálnym hematómom vo vnútri cievy vedie k vzniku krvnej zrazeniny. Liečba trombózy začína dôkladnou inštrumentálnou skúškou, ktorá pomáha špecialistovi získať predstavu o obrázku choroby.

diagnostika

Skoré štádiá trombózy sú prakticky bez akýchkoľvek príznakov a je veľmi ťažké diagnostikovať prítomnosť krvných zrazenín v tepnách. Pacient sa obráti na špecialistu už v kritických štádiách ochorenia, keď vážne poškodenie krvi neumožňuje vykonávať jeho bežné činnosti a má silný vplyv na blaho pacienta. Na zistenie prítomnosti krvných zrazenín v mozgových tepnách lekári používajú rôzne diagnostické zariadenia, ktoré sa používajú v moderných zdravotníckych zariadeniach.

Hlavné metódy diagnostiky trombózy v SA zahŕňajú:

 1. Angiografia. Pri použití tejto techniky špecialista hodnotí veľkosť vonkajších formácií v cievach, meria stupeň zúženosti tepny a získava informácie o intenzite krvného zásobovania
 2. Rádiografiu. Táto metóda diagnostiky trombózy je najbežnejšia a umožňuje nájsť miesto krvnej zrazeniny v tepne a jej veľkosť
 3. MR. Poskytuje predstavu o stave všetkých mozgových ciev a prítomnosti rôznych patológií v nich. Často sa táto metóda používa na kontrolu diagnostiky, určenej inými metódami.
 4. Doppler. Pomocou prieskumu sa odhaduje rýchlosť toku krvi v oblasti postihnutej trombom, jeho rozmery a dĺžka sú určené

Okrem výskumu pomocou diagnostického zariadenia je dôležitým miestom štúdium symptómov choroby a výsledkov testov. Takže kompletný krvný obraz pomôže určiť prítomnosť zápalu v tepnách as jeho pomocou lekár upraví predpisovanie liekov.

príznaky

Trombóza sa môže vyvinúť na stenách bežných alebo vnútorných tepien a príznaky abnormality sa značne líšia. Liečba patológie bude tiež odlišná.

V prípadoch, keď sa vyvíja trombóza vnútornej karotidovej artérie, má pacient nasledujúce príznaky:

 • výskyt mdloby u pacienta pri pokuse o sedenie alebo pri zmene polohy tela z horizontálnej na vertikálnu;
 • náhla strata vedomia, ktorá sa môže spontánne vyskytnúť;
 • záchvaty silného bolesti hlavy, ktoré nie sú spojené s nárastom tlaku alebo zvýšenou fyzickou námahou;
 • anémia a slabosť žuvacích svalových skupín.

Taktiež zníženie prietoku krvi vo vnútornej karotidovej artérii môže ovplyvniť vizuálne vnímanie.

Za určitých podmienok dochádza k výraznému poškodeniu zraku z týchto dôvodov:

 • vznikajúca atrofia optických nervov;
 • šedý zákal;
 • zmeny v štruktúre očnej sietnice;
 • zvýšené hodnoty vnútroočného tlaku.

Najcharakteristickejším príznakom nedostatočnej priepustnosti bežnej SA je periodická plná slepota, ktorá sa vyskytuje v obidvoch očích a prechádza v kľudovom stave. Po vizuálnej kontrole môže špecialista rozoznať vnútorné zvuky, ktoré sa vyskytujú v dôsledku silných vibrácií zúženej časti tepny.

Hluk môže byť rôzny tónom a frekvenciou - s vysokou frekvenciou zvuku, zvuky sa nazývajú "fúkanie" a na nízkej úrovni sú definované ako "racek račať". Pred okamihom úplného uzatvorenia lumenu tepny s krvnou zrazeninou hluk zmizne. Tento ukazovateľ má veľký význam pri hodnotení klinického obrazu priebehu ochorenia.

V prípade zúžených oblastí v dôsledku výskytu krvných zrazenín vo vnútornej karotidovej artérii sú pozorované nasledovné príznaky:

 1. bolesť hlavy vyskytujúca sa s konštantnými záchvatmi, sprevádzaná ťažkými žalúdočnými kŕčmi;
 2. čiastočnú alebo úplnú afáziu sprevádzanú stratou príležitosti vyjadriť svoje myšlienky ústne i písomne;
 3. kŕče jednotlivých svalov tváre, prejavujúce sa silným zášklbom tvárových svalov;
 4. strata citlivosti v končatinách;
 5. stratu orientácie v okolitom priestore;
 6. duševné poruchy, ktoré sa prejavujú nadmerným vzrušením, pocitom eufórie alebo naopak depresiou. Časté sú prípady dramatických zmien nálady pacienta, výskyt vizuálnych a hmatových halucinácií;
 7. zhoršenie zraku jedného oka, čo môže byť vyjadrené oslabením schopnosti rozlíšiť na periférii objektov, rozmazaniu a rozmazaniu pozorovaného obrazu.

Trombóza vnútornej cerebrálnej artérie sa prejavuje aj všetkými príznakmi edému mozgu. Na zistenie prítomnosti poklesu prietoku krvi v krčných tepnách je niekedy postačujúce merať pulz a tlak v oboch veciach ciev a posúdiť rozdiel vo výkonnosti.

Lekárska pomoc

V závislosti od celkového stavu pacienta s ťažkou trombózou v bežných alebo vnútorných karotických tepnách môže špecialista aplikovať konzervatívnu liečbu, ako aj predpísať chirurgickú operáciu. Techniky konzervatívnej lekárskej pomoci sa redukujú na zmiernenie príznakov ochorenia a ďalšiu podpornú liečbu. Na tento účel lekár predpisuje lieky, ktoré zabraňujú tvorbe krvných zrazenín a znižujú zrážanlivosť krvi.

Po odstránení hlavných symptómov ochorenia sa uskutočňuje komplex obnovujúcej sa arteriálnej steny terapie, ktorej technika sa vyberá s prihliadnutím na nasledujúce faktory:

 • umiestnenie a veľkosť krvnej zrazeniny;
 • čas, ktorý uplynul od vzniku krvnej zrazeniny v tepne až po začiatok terapeutických opatrení;
 • všeobecné biochemické zloženie krvi;
 • princíp účinku jednotlivých liekov.

Kontraindikácie liečebnej liečby, keď nastala úplná oklúzia karotickej artérie, sú:

 • prítomnosť chronickej malígnej hypertenzie;
 • žalúdočný vred v období exacerbácie;
 • súvisiace ochorenia vnútorných orgánov a krvi;
 • aneuryzma srdca.

Pri absencii účinku užívania liekov je predpísaná neurochirurgická liečba trombózy, ktorá sa vykonáva v nemocnici špecializovaných kliník.

Počas operácie chirurg vykonáva tieto činnosti:

 • Vykonáva odstránenie oblasti postihnutej trombom cievy pomocou inštalácie arteriálnej protézy. Protetika tepien pomocou vysoko kvalitných materiálov poskytuje vynikajúci výsledok pri liečbe trombózy.
 • Vykonáva excíziu artériových stien pri súčasnom odstránení krvnej zrazeniny. Táto technika sa nazýva endarterektómia a používa sa v najťažších prípadoch. Keď sa vykonáva, pomerne vysoké percento úmrtí pacienta
 • Umožňuje nové oblasti krvného zásobenia pomocou špeciálnych výhybiek

V prítomnosti viacnásobnej trombózy je operácia kontraindikovaná kvôli vysokému riziku tromboembólie.

predpovede

Predpovede starostlivosti o pacienta s cerebrálnou trombózou závisia od faktorov, ako sú:

 • veková skupina pacientov;
 • všeobecné zdravie, prítomnosť komorbidít;
 • čas, ktorý uplynul od vzniku krvnej zrazeniny;
 • stav zostávajúcich mozgových ciev;
 • absencia alebo prítomnosť nezvratných zmien v mozgu.

Pozitívny výsledok pri pomoci pacientovi s trombózou do značnej miery závisí od času začatia terapeutických opatrení - čím skôr sa uskutoční operácia alebo je predpísaný účinný liek, tým väčšia je pravdepodobnosť priaznivého výsledku pri odstraňovaní obštrukcie krčnej tepny.

prevencia

Hlavné opatrenia na prevenciu výskytu krvných zrazenín sú opatrenia na odstránenie faktorov ovplyvňujúcich vývoj aterosklerózy karotických tepien. Úplnú konzultáciu môže poskytnúť neurológ na bežnej klinike. Sledovaním jeho rady a revíziou vlastného životného štýlu sa pacient s aterosklerózou môže vyhnúť trombóze vitálnych životne dôležitých artérií.

Karotídová krvná zrazenina: príznaky, liečba, prognóza

Karotídny trombus je extrémne nebezpečný pre život človeka, pretože je dôležitou krvnou cievou v tele. Tieto cievy odchádzajú z tepny v hrudnej oblasti a prechádzajú krkom do mozgu, takže je mimoriadne dôležité sledovať vaše zdravie, pretože krvná zrazenina v krčnej tepne je smrteľná. Ateroskleróza a tvorba krvných doštičiek na stenách krvných ciev vedú k vzniku krvných zrazenín. Ak sa ochorenie nezaobchádza, dôjde k úplnému zablokovaniu artérie v priebehu času.

Príčiny a symptómy

V závislosti od miesta trombózy karotických tepien môže byť vnútorná a vonkajšia. Hlavné príčiny tejto choroby sú:

 • krvné zrazeniny v tepne pod klavikulou;
 • krvné zrazeniny v cievach srdca;
 • tromboembolizmus pľúcnej žily;
 • vek nad 60 rokov;
 • vaskulárna ateroskleróza;
 • fajčenie;
 • vaskulárna stenóza;
 • genetická predispozícia;
 • diabetes mellitus.

V 90% prípadov vzniká trombóza v dôsledku aterosklerózy.

Krvná zrazenina sa môže pretrhnúť v žilách av priebehu niekoľkých sekúnd sa dostane do mozgových ciev, čo bude smrteľné.

Symptomatológia karotickej trombózy závisí od ciev, v ktorých sa tvoria krvné zrazeniny.

Pravá a ľavá karotida vnútorných tepien dodáva krv do subkortikálnych uzlín mozgu, bielej subkortikálnej látky, orgánov zraku, kôry parietálnych, čelných a temporálnych lalokov. Symptómy krvných zrazenín vo vnútorných krčných tepnách sú:

 • problémy s videním, dokonca slepota;
 • duševné poruchy;
 • atrofia optického nervu;
 • závažné bolesti hlavy;
 • čiastočná paralýza protiľahlých končatín;
 • kŕče v končatinách;
 • strata vedomia;
 • zvracanie.

Tkanivá tváre a hlavy, sliznice a tvrdé kôry mozgu sú zásobované krvou vonkajšou karotidovou artériou. Symptómy trombózy vonkajšej krčnej tepny sú:

 • oslabenie tvárových svalov;
 • pravidelná strata vedomia;
 • záchvaty silnej migrény;
 • poškodenie reči;
 • sucho v ústach;
 • zmena farby pokožky krku a tváre;
 • bolesti krku.

Choroba sa môže vyskytnúť bez zjavných príznakov porúch obehu v mozgu. Toto sa môže pozorovať niekoľko týždňov, po ktorom dochádza k výraznému zhoršeniu stavu ľudského zdravia a ochorenie sa stáva akútnym so zjavnými príznakmi abnormalít v mozgu. Kvôli akútnej forme dochádza k úplnému zablokovaniu ciev a k infarktu. Ak nezačnete včas liečiť trombózu karotickej artérie, smrť môže nastať v priebehu niekoľkých hodín.

Diagnóza ochorenia

Prítomnosť krvných zrazenín sa dá určiť iba v špecializovaných podmienkach nemocnice s použitím nasledujúcich diagnostických metód:

 1. Magnetická rezonančná angiografia - táto metóda pomáha určiť, ako sa zúžili steny ciev a intenzita krvného obehu.
 2. Duplexná ultrazvuková kontrola - pomôže určiť, kde sú krvné zrazeniny, aké sú ich čísla. Počas vyšetrenia sa môže merať rýchlosť, ktorou krv prechádza cez cievy.
 3. CT - počítačová tomografia, ktorá umožňuje získať informácie o stave všetkých ciev krku a hlavy.

Ak máte podozrenie na tvorbu krvných zrazenín v krčných tepnách a prejavy príznakov, je potrebné okamžite konzultovať lekára, je dôležité podstúpiť všetky potrebné vyšetrenia na určenie antitrombotickej liečby.

Liečba karotickej trombózy

Ak vyšetrenie vedie k diagnóze karotickej trombózy, lekár môže predpísať len lekársku liečbu. Samošetrenie v takejto situácii je prísne zakázané, aby sa zabránilo ešte väčším zdravotným problémom. Liečba trombózy závisí od závažnosti ochorenia a stupňa cievnej oklúzie. Liečba liečivami je potrebná na obnovenie kvalitného krvného obehu v mozgovej kôre. Liečba pozostáva z vymenovania nasledujúcich skupín liekov:

 1. Trombolitiki prispievajú k resorpcii krvných zrazenín, ktoré sa už tvoria v cievach. Lekári najčastejšie predpisujú urokinázu, fibrinolyzín a streptokinázu.
 2. Lieky podporujúce zriedenie krvi sú antikoagulanciá. Týmito liekmi sa zlepšuje kvalita toku krvi. Liečba antikoagulanciami môže trvať niekoľko dní alebo niekoľko rokov. Najpopulárnejšie lieky na trombózu karotických tepien sú heparín, warfarín, fenilín a dikumarín.

Ak lekár predpisuje konzervatívny plán liečby, mali by sa zohľadniť jednotlivé aspekty zdravia pacienta. Je potrebné opatrne predpisovať lieky na trombózu v prítomnosti ľudského ochorenia obličiek a gastrointestinálneho traktu, v dôsledku ich príjmu môže vyvolať krvácanie. Je dôležité, aby pacient prehodnotil svoj životný štýl a vzdal sa zlých návykov. Budeme musieť nasledovať diétu a prestať jesť mastné a cholesterolu bohaté potraviny.

Ak liečba liekom neprinesie pozitívny výsledok a choroba sa postupuje, môžete potrebovať operáciu. Jednou z najúčinnejších operácií pri odstraňovaní plakov a krvných zrazenín z krvných ciev je karotidová endarterektómia.

Počas operácie je odstránená poškodená vnútorná stena cievy, v dôsledku čoho sa obnoví vysoko kvalitný prietok krvi do mozgu. Chirurgický zákrok sa vyskytuje pri všeobecnej alebo lokálnej anestézii. Prístup do poškodenej oblasti nádoby je zabezpečený malým rezom na krku. Potom sa trombus vyberie z tepny a rez je šitý. Doba trvania operácie je približne 2 hodiny.

Po tomto postupe trvá doba na zotavenie až 3 týždne.

Počas tejto doby musí byť pacient pod stálym dohľadom ošetrujúceho lekára v nemocnici. Operácia je pomerne drahá, ale s jej pomocou sa môžete úplne zbaviť krvných zrazenín a plakov v karotidových tepnách.

Balóniková dilatácia a neurochirurgické operácie

Môže sa uskutočniť ďalší chirurgický zákrok - dilatácia balónikov. Táto operácia sa vykonáva pri lokálnej anestézii. V poškodenej nádobe je zabudovaný špeciálny filter, ktorý zachytáva krvné zrazeniny a plaky. Do nádoby sa vloží balónikový katéter, ktorý pohybuje krvnými zrazeninami v smere filtra cez tlak. Proces trvá asi hodinu. Trvanie rehabilitácie po operácii závisí od zložitosti operácie a zdravotného stavu pacienta po ňom. V priemere trvá od 2 týždňov až po 1 mesiac.

Najspoľahlivejším typom chirurgie je náhrada poškodených oblastí krvných ciev s protézami. Pri prietoku krvi operácia vytvára obtok pomocou inštalovaného skratu, ktorý je umiestnený nad poškodenými oblasťami. Niekedy sa používajú neurochirurgické operácie, v dôsledku ktorých sa odstránia uzliny, upchaté cievy a plexusy.

Po chirurgickom zákroku sa výrazne zlepší krvný obeh do mozgu a spomaľuje aterosklerotický proces. Najefektívnejší výsledok po operácii je možné, ak existuje embolická forma vaskulárnej lézie. Každé liečenie karotickej trombózy sa má vykonať pod dohľadom ošetrujúceho lekára po absolvovaní všetkých potrebných vyšetrení.

obsah

Pri progresívnej ateroskleróze sa môže tvoriť krvná zrazenina v krčnej tepne.

Je jedným z najdôležitejších ciev v ľudskom tele, je zodpovedný za cirkuláciu krvi zo srdca do mozgu.

Vývoj patologického procesu, ktorý spôsobuje zhoršený krvný obeh, vedie k akútnemu nedostatku živín a kyslíka pre mozgové cievy.

Pri oneskorenej liečbe bez špecifického liečebného režimu vedie takáto vaskulárna lézia k nezvratným následkom.

Odtok krvi zo srdca do ciev krku a mozgu sa uskutočňuje cez krčné cievy. Pri normálnom fungovaní kardiovaskulárneho systému sú bunky orgánov a mozgu plne dodávané so všetkými potrebnými prvkami.

Pod vplyvom jedného alebo druhého nepriaznivého faktora sa začínajú patologické zmeny na stenách ciev krčnej tepny.

Sú spôsobené tvorbou tukových rastov (lipidov), ktoré tvoria sklerotický povlak. Krv, ktorá sa kombinuje s depozíciou cholesterolu, sa mení na zrazeninu - krvnú zrazeninu, ktorá zužuje lumen cievy alebo ju úplne upcháva. Zvýšenie krvných zrazenín je nebezpečné ich náhlou separáciou, čo vedie k vzniku mŕtvice alebo smrti.

Dve karotické tepny sú náchylné na rôzne stupne trombózy:

 1. Vonkajšia karotidová artéria. Je citlivejší na vaskulárne lézie, ktoré sú spojené s vysokým tlakom v oblasti bežnej bifurkácie artérie. Poskytuje krv do tkanív tváre a hlavy, vrátane meningov.
 2. Vnútorná karotidová artéria. Je zodpovedný za dodávku krvi do nasledujúcich mozgových lalokov: čelného, ​​parietálneho, temporálneho, rovnako ako hypofýzy a očného fundusu. Trombóza vnútornej krčnej tepny sa najčastejšie vytvára v krčnej alebo lebečnej dutine.

Choroba sa vo väčšine prípadov pozoruje u mužskej populácie viac ako 50 rokov. S vekom sa na arteriálne steny ukladá toľko cholesterolu, takže výsledný trombus môže úplne zablokovať lumen cievy.

Avšak nie vždy patológia postihuje iba mužov v tejto vekovej skupine. Rizikovou skupinou sú aj ženy, mladí ľudia a dokonca aj deti.

Vedúce miesto medzi všetkými možnými príčinami tvorby trombov v mozgových tepnách je obsadené nebezpečnou patológiou - vaskulárnou aterosklerózou, vysokým percentom diagnostikovaných prípadov trombózy u ľudí trpiacich vysokým krvným tlakom (hypertenzia). Existujú prípady, kedy sa tieto dve komplikácie vyvíjajú súbežne, čo výrazne zvyšuje riziko vzniku obštrukcie veľkých ciev.

Ďalšie provokujúce faktory rozvoja ochorenia zahŕňajú:

 • poškodenie srdcových ciev, ako aj podkľúčových alebo pľúcnych artérií, čo vedie k tvorbe krvných zrazenín v týchto oblastiach;
 • vývoj akútnej stenózy, pri ktorej dochádza k výraznému zúženiu lúmenu medzi cievami tepien (dve tretiny alebo viac);
 • zmeny v biochemických parametroch krvi týkajúce sa veku;
 • genetická predispozícia;
 • zneužívanie zlých návykov;
 • stres a únava spôsobená ťažkým fyzickým alebo psychickým stresom;
 • nezdravá strava spojená s používaním produktov, ktoré zvyšujú hladinu cholesterolu v krvi;
 • poškodenie mozgu;
 • vnútorné hematómy.

Choroby spôsobené abnormalitami vo fungovaní vnútorných systémov a orgánov môžu tiež spustiť vývoj trombózy.

Medzi ne patria:

 • diabetes mellitus;
 • vrodené a získané srdcové chyby;
 • arytmie;
 • zhubné nádory;
 • thrombocytosis;
 • svalová dysplázia;
 • anémia;
 • artritída.

Podľa štatistických údajov sa trombóza karotidovej artérie u viac ako 85% všetkých diagnostikovaných prípadov vyvíja na pozadí primárnej patológie - vaskulárnej aterosklerózy. V rovnakom čase predstavuje bezprirodzený výskyt krvnej zrazeniny len 2% všetkých prípadov.

Príznaky trombózy závisia od umiestnenia trombu, od priebehu ochorenia, ako aj od prítomnosti komorbidít.

Ako už bolo uvedené, blokovanie cievy môže byť pozorované v oblasti vonkajšej alebo vnútornej krčnej tepny.

Externá karotická arteria (CA)

Pri poruche vonkajšej časti krčnej tepny má pacient tieto príznaky ochorenia:

 1. Silná bolesť hlavy a krku.
 2. Maxilofaciálna necitlivosť.
 3. Závrat a mdloby.
 4. Náhla strata vedomia.
Patologický proces tiež ovplyvňuje zrakové orgány, čo vedie k nasledujúcim poruchám:
 • vývoj katarakty;
 • zvýšený intrakraniálny tlak;
 • výskyt atrofických zmien v zrakovom nervu;
 • rozmazané videnie, najmä počas fyzickej námahy;
 • štrukturálne zmeny sietnice;
 • dočasná čiastočná alebo úplná strata videnia spôsobená cvičením.

Interná CA

V prípade poškodenia ciev vnútornej krčnej tepny môže mať pacient nasledujúce príznaky:

 • poruchy reči;
 • paroxysmálna bolesť hlavy;
 • žalúdočné kŕče, vyvolané bolesťami hlavy;
 • výkyvy nálady, keď je napríklad nadmerné miešanie nahradené depresívnym stavom;
 • porucha pamäti;
 • výskyt halucinácií;
 • svalové kŕče na tvári;
 • znížená citlivosť rúk a nôh;
 • - výskyt ťažkostí pri vyšetrení tepny v krku;
 • zníženie funkcie optického nervu z postihnutej strany.

S cieľom diagnostikovať vnútornú trombózu teplo stačí, aby lekár zistila zníženie zraku a krvného tlaku na postihnutej strane, ako aj stav pacienta v bezvedomí, keď je stlačená zdravá tepna.

Formy choroby

Trombóza sa môže vyskytovať v rôznych formách, ktorých priebeh bude závisieť od symptómov a účelu konkrétneho liečebného režimu.

Takže choroba sa môže vyvinúť v jednom zo scenárov:

 1. Asymptomatická progresia ochorenia.
 2. Chronický kurz.
 3. Podobne obdobie.
 4. Akútne obdobie.
 5. Rýchly priebeh ochorenia.

Dôležité je mať na pamäti, že pacienti často neponáhľajú vyhľadávať lekársku pomoc pri rozvoji trombózy. Je to spôsobené tým, že choroba je dlhodobo asymptomatická. Dokonca mierne prejavy poškodenia krvného obehu v mozgu často ľudia nevšimli.

Chronická patológia sa vyznačuje prejavom prvých vyslovených symptómov, ku ktorým človek začne venovať pozornosť. Toto obdobie trvá niekoľko týždňov.

Akútne obdobie sa rozvíja na pozadí ostrého upchatia cievy, ako aj výrazného porušenia krvného obehu. Takýto patologický stav môže viesť k náhlej smrti.

S rýchlym priebehom ochorenia sa krvná zrazenina zvyšuje vo veľkosti a dĺžke, pričom ucpáva tepnu. Je schopný presunúť sa do prednej a strednej tepny mozgu.

Dôležitú úlohu pri prevencii trombózy zohráva správna výživa a zdravý životný štýl.

Okrem Toho Čítal O Plavidlách

Kŕčové žily v maternici počas tehotenstva

Kŕčové žily sú ochorenie žíl, pri ktorých v počiatočnom štádiu, ak existujú priaznivé faktory rozvoja ochorenia (genetické predispozície, predĺžené státie na nohách, nadváha), krvný tok je narušený a spomalený.

Kŕčové žily pažeráka: príčiny a liečba, možné krvácanie

Z tohto článku sa dozviete: čo sú kŕčové žily v pažeráku, aké príčiny môžu viesť k vzniku tejto patológie. Sú opísané aj klinické zobrazenie, diagnostika a liečba kŕčových žíl pažeráka.

Bolesť hlavy: príčiny a spôsoby liečby

Ivan Drozdov 30.10.2017 3 Komentáre Bolesť hlavy, či už spontánna, rastúca, ostrá, bolestivá, pulzujúca alebo utláčajúca sa, sa vyskytuje v živote akejkoľvek osoby, ale bez dôvodu sa to stáva zriedkavo.

Masť na choroby končatín

Dnes sú rôzne vaskulárne patológie bežným fenoménom a objavujú sa s takmer rovnakou frekvenciou ako u starších ľudí, tak aj u tých, ktorí sotva dosiahli tridsiate výročie. Takéto choroby zahŕňajú telangiektáziu (pavúkové žily), kŕčové žily, aterosklerózu, aneuryzmu, trombózu, akútnu arteriálnu obštrukciu.

Gymnastika pre kŕčové žily dolných končatín - ako zlepšiť stav žíl vykonaním jednoduchých cvičení

Kŕčové žily sú dosť bežnou patológiou, ktorá výrazne narušuje kvalitu ľudského života. Úplné zotavenie sa z tejto choroby je veľmi ťažké, ale s cieľom uľahčiť jej priebeh, stojí za to vykonať špeciálne cvičenia.

Krvný test pre PTI

Protrombínový index (PTI) je jedným z ukazovateľov koagulogramu - digitálneho alebo grafického vyjadrenia krvného testu na zrážanie. PTI je pomer kontrolného (alebo normálneho) PV plazmy k PV plazmy konkrétneho pacienta násobený 100%.