Phonio platelets - analýza, ktorá umožňuje určiť presný počet krvných doštičiek v krvi a zistiť príčiny mnohých ochorení. Tieto krvné bunky sú dôležitým faktorom pri koagulácii krvi.

Pozrime sa, aký je podstatou tejto metódy krvnej analýzy a čo ukazujú jej indikátory.

Podstata metódy Phonio, analytický algoritmus

Mnoho pacientov nevie, čo to je - počítanie krvných doštičiek indikovanou metódou. Vypočítanie počtu trombocytov Phonio sa vykonáva na tisíc červených krviniek v krvných náteroch zafarbených špeciálnym farbivom. Potom sa získané množstvo prepočíta v pomere 1 liter alebo 1 μl.

Metóda umožňuje presne určiť počet týchto krviniek, čo zase zvyšuje presnosť diagnostiky.

Ako sa vykonáva analýza

Celkový počet týchto buniek v určitom objeme krvi sa nazýva koagulogram. Krv sa odoberá z prsta. Aby sme ju prešli na analýzu, je potrebné, aby každá osoba bola vyšetrená, pretože takýto indikátor môže pomôcť lekárovi identifikovať mnohé nebezpečné patológie.

Pri darovaní krvi do krvných doštičiek zvážte nasledovné:

 1. Ich rýchlosť je maximálna po fyzickom preťažení a jedení. Z tohto dôvodu by sa materiál nemal uskutočňovať skôr ako osem hodín po poslednom jedle.
 2. To isté platí aj pre fyzickú aktivitu: ak sa analýza vykonáva v stave vzrušenia osoby alebo sa subjekt nedávno zúčastnil ťažkej fyzickej práce, výsledky môžu byť nepresné.
 3. Analýza sa uskutočňuje ráno.
 4. Aby sa maximalizovala presnosť analýzy, postup sa musí opakovať ešte dvakrát, s prestávkou 3-5 dní.

Ako sa zohľadňujú výsledky?

Na výpočet metódy Fonio je potrebný 14% roztok síranu horečnatého a 2,6% roztok etyléndiamíntetraacetátu sodného. Reagencie sa odoberajú pomocou Panchenkovovej kapiláry.

 1. Jedna z činidiel sa vstrekuje do skúmavky, mala by byť v kapilári na úroveň "75". Pridáva sa krv odobratá tou istou nádobou (mala by byť na značku "K".).
 2. Komponenty sa musia dôkladne premiešať a pripraviť tenké zdvihy.
 3. Sú nanášané podľa Romanovsky-Giemsovej metódy počas dvoch až troch hodín, ak bol odobratý síran horečnatý, alebo 35-45 minút, ak bol odobratý EDTA. V tomto čase dochádza k farbeniu doštičiek. Bude maľované vo fialovo-ružovom odtieni.

Ako sa počítajú krvné doštičky? Aby sa to dosiahlo, z pohľadu mikroskopu sa červené krvinky a krvné doštičky počítajú až do 1 000 červených krviniek. Počet krvných doštičiek v krvi možno nájsť vynásobením ich počtu v nátere počtom erytrocytov v 1 μl a delením výsledného produktu o 1000. Špecifická farba buniek pomáha lekárovi presnejšie vypočítať počet analyzovaných buniek.

Krvný test Fonio je vysoko presný, takže mnohí odborníci používajú údaje získané touto metódou.

Funkcia metódy Phonio

Táto technika je dnes najbežnejšia. Hlavným rozdielom tejto metódy od ostatných je to, že obsah tvarových prvkov sa berie do úvahy v roztieraní (je farebný).

Výhody tejto metódy sú nasledujúce:

 • technik môže vidieť všetky bunky v škvrne;
 • krv sa vyšetruje kedykoľvek bez ohľadu na čas získania vzorky krvi;
 • Vzorec na počítanie počtu buniek je pomerne jednoduchý, navyše toto číslo závisí od tisícok červených krviniek v mikrolitroch.

Čo hovoria nízke

Ak dôjde k zníženiu počtu krvných doštičiek, znamená to, že sa objavuje trombocytopénia. Stáva sa to:

 • keď sú vystavené žiareniu;
 • v prípade otravy olovom a inými látkami;
 • pri rôznych ochoreniach krvného systému;
 • ak človek vyvíja kolagén;
 • s vývojom chronickej nefritídy.

Ľudia s nízkym počtom krvných doštičiek majú často vnútorné krvácanie, modriny a hematóm, čo je dôsledkom zníženia elasticity krvných ciev. Tiež priťahujú pozornosť petechiae, tj bodové krvácanie.

Čo znamená zvýšený počet krvných doštičiek?

Zvýšenie počtu krvných doštičiek v krvi (trombofília) sa pozoruje v týchto prípadoch:

 • používanie určitých drog;
 • ak pacient podstúpil operáciu;
 • ak má osoba slezinu odstránenú;
 • po zraneniach, ak boli sprevádzané veľkou stratou krvi;
 • s vývojom malígnych novotvarov u ľudí;
 • s anémiou nedostatku železa.

Ak sú trombocyty osoby zvýšené, je to veľmi nebezpečné pre svoje zdravie a život. V tomto prípade je riziko trombózy významne zvýšené. Zároveň sa tvorí krvná zrazenina vnútri cievy, ktorá zabraňuje normálnemu toku krvi.

Zvlášť nebezpečné je zvýšenie počtu týchto buniek u tehotných žien. To môže mať veľmi nepríjemné dôsledky:

 • výrazná toxóza tehotných žien;
 • potrat;
 • závažná retencia plodu;
 • kŕčové žily;
 • trombóza nôh u tehotných žien;
 • rast krvnej zrazeniny vo vnútri cievy (tromboembolizmus);
 • srdcový záchvat

Pri takých ochoreniach ako je zápal membrán mozgu, pečene, pľúc, toxoplazmózy sa tiež zvyšuje počet krvných doštičiek. Tento stav je sprevádzaný zvýšenou hladinou leukocytov.

Normy u žien, mužov a detí

Rýchlosť krvných doštičiek podľa metódy Fonio je od 120 do 400 tisíc v jednom kubickom milimetri krvi. Avšak ukazovatele získané pri analýze rôznych skupín obyvateľstva sa výrazne líšia. Takéto rozdiely sú variantmi normy.

Takže norma u detí od jedného roka - 180 až 320 tisíc v jednom milimeter kubický. U novorodencov sú normálne hranice počtu krvných doštičiek o niečo širšie - od 100 do 420 tisíc v jednom kubickom milimete krvi.

U mužov sa počet krvných doštičiek pohybuje od 180 do 400 tisíc. Ich maximálny počet je pozorovaný vo veku 40 rokov. Okrem toho dochádza k miernemu poklesu počtu krvných doštičiek, ale neklesne pod 320 tisíc.

Sadzba pre ženy je 180-340 tisíc z uvedených krvných prvkov. Maximálny počet je 16 rokov. Počas menštruácie klesá normálna rýchlosť týchto buniek na 150 tisíc. U dospievajúcich môže tento počet dokonca klesnúť na 75 tisíc.

Aké faktory ovplyvňujú počet krvných doštičiek?

Mnohé faktory sa podieľajú na zvýšení počtu krvných doštičiek. Všetky akútne infekcie v tele nevyhnutne vedú k zvýšeniu počtu týchto krviniek. To isté platí aj s porušeniami hematopoetického systému, s rakovinovými patologiami.

Ak má človek často stres, ovplyvňuje aj počet krvných doštičiek. Zdá sa byť zvláštne, že pri strate krvi rastie počet takýchto tvarovaných prvkov. Ale ľudské telo sa snaží kompenzovať stratu krvi.

Zvýšené krvné doštičky sa vyskytujú aj u dlhodobých užívateľov alkoholu.

Ak človek trvá dlho a nekontrolovane užíva lieky, ktoré majú trombocytopenické vlastnosti, potom sa nakoniec výrazne mení jeho krv. To isté platí aj pri porážke mnohých orgánov, najmä štítnej žľazy, pečene atď. Niekedy krvácanie z nosa alebo rez môže negatívne ovplyvniť počet krvných doštičiek a znížiť ich počet.

Ako normalizovať počet krvných doštičiek

Opatrenia na normalizáciu počtu týchto tvarových prvkov sa výrazne líšia v závislosti od toho, aké výsledky sa dosiahli počas analýzy. Všetky opatrenia však budú zbytočné, ak škodlivé faktory naďalej ovplyvňujú telo. Musia sa najskôr odstrániť. Musíme sa snažiť vyhnúť emočnému a fyzickému preťaženiu.

Takže môžete zvýšiť počet krvných doštičiek nasledujúcimi spôsobmi:

 1. Ak chcete vylúčiť zo stravy solenie, alkohol, morský kel, hrozno (červené).
 2. Zahrňte do stravy produkty ako čerstvé ryby, pečeň, bulharský korenie, jablká, pohánka.
 3. Lekár predpíše potrebné lieky na zvýšenie počtu krvných doštičiek. Samošetrenie je prísne zakázané!
 4. Nepoužívajte lieky, ktoré majú ako vedľajšie účinky trombocytopéniu.
 5. Vezmite vitamíny, ako sú skupiny A, B, C.

Aby sme znížili počet týchto krviniek, musíme najskôr vytvoriť spôsob života a znížiť množstvo stresu. Nepoužívajte traumatické športy.

Ak chcete znížiť počet týchto krviniek, potrebujete:

 • užívať lieky kyseliny acetylsalicylovej v dávkach odporúčaných lekárom;
 • opustiť ružové boky, banány, mango, granátové jablko, pretože takéto výrobky zvyšujú počet krvných doštičiek;
 • zaviesť do stravy viac brusníc, čučoriedok, rakytníka, repy a iných produktov;
 • brať multivitamíny a prípravky z horčíka;
 • sledovať denné množstvo vody a zabrániť dehydratácii.

Ako môžete vidieť, metóda počítania krvných doštičiek spoločnosťou Fonio je veľmi presná. A ak analýza ukázala nezrovnalosti s normou, môžete rýchlo a účinne upraviť mieru týchto krviniek a predísť nebezpečným následkom.

Ak nie je potrebné odstrániť porušenia spojené s odchýlkami počtu takýchto buniek od normy, je možný vývoj veľmi závažných patologických stavov.

Ak chcete vykonať analýzu krvných doštičiek, počet krvných doštičiek, počet trombocytov, phonio trombocytov

Ak chcete prejsť testom krvných doštičiek, vykonajte test krvných doštičiek

Test krvných doštičiek je súčasťou kompletného krvného obrazu (CBC). Analýzu môžete urobiť ráno prázdnym žalúdkom (najmenej 8 hodín po poslednom jedle). Na analýzu sa odoberie krv z žily, v niektorých prípadoch je možné odobrať krv z prsta.

Môžete si vziať niektorú z našich kliník. Pracujeme bez víkendov a sviatkov. Expresné analýzy sa vykonávajú cez pracovné dni a víkendy od 1 hodiny.

Referenčný interval u dospelých mužov a žien závisí od laboratória, hlavne od 140-180 do 350-450 tisíc buniek / mikroliter.

Zníženie hladiny pod referenčný interval sa nazýva trombocytopénia. Keď sa zistí trombocytopénia, sú predpísané potrebné ďalšie vyšetrenia, pretože trombocytopénia môže byť spojená s mnohými ochoreniami.

Úroveň nad referenčným intervalom sa nazýva trombocytóza. Táto podmienka si vyžaduje aj ďalšie vyšetrenia.

Ak chcete dešifrovať analýzu, nezabudnite konzultovať s lekárom!

Počet trombocytov Phonio, počet trombocytov Phonio v laboratóriu CIR

Ak sa zistí trombocytopénia alebo trombocytóza, krvný náter pod mikroskopom sa nutne vyhodnotí použitím metódy Fonio. Metóda je založená na počítaní počtu týchto buniek vo farebnom krvnom nátere na 1000 erytrocytov v zmysle 1 ml krvi.

Počas počítania počtu trombocytov sa vylúči pseudotrombocytopénia, to znamená falošný pokles hladiny buniek, ku ktorému dochádza v prípade ich lepenia alebo prítomnosti obrovských buniek. Pri hodnotení pod mikroskopom uvidíte nielen zväčšené bunky (makroskopické bunky), ale aj mikrodoštičky, anizocytózu krvných doštičiek (keď sú všetky bunky rôznych veľkostí).

Technika počítania Phonio: Spočíta sa 1000 erytrocytov a všetkých krvných doštičiek, ktoré sa vyskytujú v zafarbení. Získajte teda relatívne číslo v ppm. Pre výpočet absolútneho čísla by sa táto hodnota mala vynásobiť počtom červených krviniek v 1 μl a delenou 1000.

Počet trombocytov Phonio

Kompletný krvný obraz poskytuje cenné diagnostické informácie. Často v laboratóriách používajú automatické hematologické pulty, ktoré umožňujú odhadnúť počet leukocytov, erytrocytov, krvných doštičiek a niektorých ďalších krvných zložiek. Napriek pohodliu automatického započítania sa metódy mikroskopického vyšetrenia považujú za najviac informatívne. Jedným z nich je počet trombocytov v spoločnosti Phonio.

Čo sú krvné doštičky?

Krvné doštičky sa nazývajú nejadrové krvinky, ktoré sú syntetizované tkanivami červenej kostnej drene. Ich životný cyklus je asi 7 dní, po ktorom sú zlikvidované v pečeni a slezine. V krvných doštičkách je proces starnutia výraznejší ako v iných krvinkách.

Rovnako ako iné zložky krvi, krvné doštičky sú rozdelené na mladé, zrelé a staré. U zdravých ľudí by počet zrejúcich buniek nemal prekročiť 95%. Ak analýza odhalí veľkú koncentráciu mladých tiel, naznačuje to vývoj niektorých chorôb, medzi ktoré patrí početné poškodenie krvných ciev atď. Okrem mladých sa krvné doštičky často nachádzajú v krvnej plazme. Tento jav naznačuje porušenie procesu výroby a využitia buniek.

Úloha v tele

Krvné doštičky sa aktívne podieľajú na procesoch spojených s tvorbou krvných zrazenín. Tiež produkujú špeciálnu látku potrebnú na regeneráciu tkanív, stimuláciu delenia buniek, reguláciu úrovne priepustnosti bunkových membrán a udržanie vaskulárnej elasticity.

Kvantitatívne a kvalitatívne zloženie krvných doštičiek je cenné pri diagnostike chorôb srdca a krvných ciev. Vysoký počet týchto organizmov sa nazýva trombocytóza, nízke číslo sa nazýva trombocytopénia.

Čo je to metóda Phonio?

Počet trombocytov Phonio je analýza, ktorá pomáha identifikovať presný počet týchto buniek v krvi a diagnostiku mnohých chorôb u ľudí. V tomto prípade sa počítavanie krvných doštičiek uskutočňuje v krvnom škvrne na tisíc červených krviniek, po čom sa tento počet prepočíta v pomere 1 μl alebo 1 liter. Táto technika je považovaná za veľmi presnú, ktorá sa používa na diagnostiku mnohých patológií.

Na analýzu sa odoberá krv z prsta. Celkový počet krvných doštičiek v krvnej jednotke sa nazýva koagulogram. Tento typ štúdie je predpísaný každému pacientovi, pretože analýza pomáha podozrievať a identifikovať mnohé choroby.

Príprava na analýzu

Niektoré faktory môžu ovplyvniť výsledok analýzy trombocytov. V tejto súvislosti je potrebné riadne pripraviť na darcovstvo krvi. Pacient v predvečer pred zberom biologického materiálu by mal zvážiť nasledujúce odporúčania:

 • darovanie krvi by sa malo uskutočniť 8 hodín po poslednom jedle, pretože mnohé potraviny môžu ovplyvniť index farby krvných buniek;
 • v predvečer analýzy sa nemôže zapojiť do športu. Ak osoba vykonala akúkoľvek fyzickú aktivitu, výsledok štúdie môže byť nepresný;
 • materiál sa zhromažďuje ráno;
 • čo najpresnejšie informácie možno získať pri opätovnom podaní krvi. To pomáha sledovať koncentráciu krvných doštičiek v priebehu času.

Okrem toho by mal lekár určite povedať, či už boli lieky prijaté predtým. Mnoho liekov môže tiež vyvrátiť výsledok.

Počet trombocytov Phonio

Pri počítaní doštičiek používa technik niekoľko typov činidiel. Ide o etyléndiamíntetraacetát sodný alebo síran horečnatý. Reagencie sa odoberajú pipetou metánu CEE.

Analýza sa uskutočňuje v niekoľkých etapách:

 1. Jedno činidlo a krv sa pridajú do skúmavky pomocou pipety. Množstvo činidla sa odoberá na značku 75, objem krvi sa označuje značkou K.
 2. Výsledná hmota je dobre zmiešaná a používa sa na výrobu škvŕn.
 3. Ak sa používa síran horečnatý, rozmazanie sa zafarbí spôsobom Romanovsky-Giemsa počas 120 minút a 45 minút, ak technik vezme etyléndiamíntetraacetát sodný. Súčasne sa krvné doštičky farbia vo fialovo-ružovej farbe.

Pomocou mikroskopu sa doštičky a erytrocyty počítajú až do tisícok červených krviniek. Ak chcete zistiť počet krvných doštičiek, násobia sa počtom červených krviniek v 1 mikrolitri a výsledný údaj sa rozdelí o tisíc. Špecifická farba študovaných buniek pomáha získať najspoľahlivejšie výsledky. To je dôvod, prečo mnohí odborníci používajú metódu Phonio na stanovenie počtu trombocytov.

Výhody techniky

Metóda počítania červených krviniek bola úspešne používaná mnohými lekármi po mnoho rokov. Táto technika má niekoľko výhod, medzi ktoré patria:

 • pri vyšetrovaní krvi pod mikroskopom jasne vidí laboratórny technik študovaný materiál, farbu, tvar, počet buniek;
 • v prípade potreby môže byť analýza vykonaná kedykoľvek počas dňa;
 • metóda je ľahko použiteľná, čo je spojené s jednoduchým vzorcom, ale zároveň veľmi informatívne.

Čo môže naznačovať nízke sadzby

Trombocytopénia alebo nízka koncentrácia erytrocytov v krvi osoby signalizuje vývoj rôznych nežiaducich stavov. Medzi najčastejšie príčiny nízkych sadzieb patrí:

 • radiačná expozícia pacienta;
 • účinky na telo olova a iných škodlivých látok;
 • patológie krvného systému;
 • kolagenóza pacienta (súbor ochorení spojených s pojivovým tkanivom);
 • genetická predispozícia;
 • chronická nefritída.

U pacientov s trombocytopéniou sa pozorujú klinické prejavy ako časté krvácanie z nosa, krvácanie ďasien a subkutánne krvácanie. U žien sa choroba prejavuje vo forme ťažkých a dlhších období.

Zaobchádzanie s takýmto stavom zahŕňa odstránenie základnej príčiny porušenia. Používa terapiu liekom. V závažných prípadoch sa vykonáva odstránenie sleziny alebo transplantácia kostnej drene.

Dôvody zvýšenia výkonnosti

Pri náraste počtu uvažovaných buniek na jednotke krvi je to otázka trombocytózy. Spravidla ide o sekundárnu patológiu, ku ktorej dochádza na pozadí nasledujúcich podmienok:

 • liečba určitými liekmi;
 • odložená operácia;
 • odstránenie sleziny;
 • veľká krvná strata;
 • zápal mozgu;
 • patológia obličiek a pečene;
 • vývoj onkologických útvarov;
 • nedostatok železa, anémia.

Rýchlosť buniek v rôznych populáciách

Pri analýze metódou Fonio je norma 120 až 400 tisíc buniek na kubický milimeter skúmaného materiálu. Kolísanie hraníc závisí od veku pacienta a jeho pohlavia. U žien, mužov a detí sú odchýlky v rámci týchto hraníc považované za normu.

 • deti do jedného roka - od 100 do 420 tisíc za mm 3;
 • deti od roku - od 180 do 320 tisíc za mm 3;
 • muži - od 180 do 400 tisíc na mm 3;
 • ženy od 180 do 340 tisíc na mm 3.

U dospievajúcich môžu hladiny krvných doštičiek klesnúť na 70 tisíc na mm3. U mužov je maximálny počet týchto Býkov zaznamenaný vo veku 40 rokov. Takéto odchýlky sa nevyhnutne berú do úvahy pri diagnostike, vysvetlenej fyziologickými a vekovými charakteristikami organizmu.

Čo ovplyvňuje hladinu krvných doštičiek?

Pokles alebo rast uvažovaných buniek neznamená vždy vývoj akejkoľvek patológie. Niekedy hladina týchto teliesok kolíše v dôsledku intenzívnej a pravidelnej fyzickej námahy s nesprávnou výživou. Mnoho ľudí sa môže zdať divné, že počet krvných doštičiek stúpa so strate krvi. Je to spôsobené pokusom tela kompenzovať stratu krvi zvýšiť produkciu svojich tvarovaných prvkov.

Často sa zvyšujú sadzby u ľudí, ktorí užívajú alkohol po dlhú dobu. Pri užívaní liekov s trombocytopenickým účinkom sa porušuje miera krvných doštičiek. Dokonca aj neohrozené krvácanie z nosa môže ovplyvniť výsledky analýzy.

Metódy normalizácie ukazovateľov

Prvá vec, ktorú treba urobiť pri detekcii zvýšeného alebo zníženého počtu krvných doštičiek v krvi, je vykonať ďalšie vyšetrenie pacienta s cieľom identifikovať patológiu, ktorá spôsobila takýto stav. Hlavnou metódou liečby trombocytopénie a trombocytózy je boj proti základnej príčine. Ak sa porucha vyvíja z neškodných dôvodov, počet krvných doštičiek sa môže zvýšiť pomocou nasledujúcich metód:

 • opustiť škodlivé produkty, odstrániť z strave alkoholické nápoje, červené hrozno, zelený čaj, čučoriedky, paradajky;
 • zahrnúť do dennej stravy jablká, pohánková kaša, rybie pokrmy, papriky, pečeň;
 • podľa vymenovania špecialistu sa uskutočňujú špeciálne lieky;
 • Vitamíny A, B a C pomôžu zvýšiť počet buniek.

Zníženie koncentrácie uvažovaných prvkov krvi pomôže odmietnuť extrémne športy, primerané hodnotenie stresových situácií, vyhýbanie sa konfliktom doma av práci.

Ak chcete znížiť počet krvných doštičiek, odborníci odporúčajú dodržiavať tieto pravidlá:

 • užívajte kyselinu acetylsalicylovú podľa predpisu ošetrujúceho lekára;
 • vylúčiť zo psie ruže, granátové jablko, mango a iné jedlá, ktoré zvyšujú hladinu krvných doštičiek;
 • konzumovať prípravky na prípravu horčíka niekoľkokrát za rok;
 • používajte najmenej jeden a pol litra vody denne.

Počítanie krvných doštičiek pomocou metódy Fonio je jednou z najpresnejších metód krvného testu. S touto analýzou doktor dokáže zistiť množstvo patológií a nájsť vhodnú liečbu pre pacienta. Táto analýza sa vykonáva aj s preventívnym účelom, ktorý je potrebný na včasnú diagnostiku chorôb a zabraňuje vzniku vážnych následkov na ich pozadí.

Phonio Platelets

Foniokrvné krvné doštičky sú najbežnejšou a najspoľahlivejšou metódou počítania počtu malých krvných doštičiek, ktoré sa tvoria v kostnej dreni. Charakteristickým znakom takého testu je to, že krvné bunky sa nepočítajú v kvapalnej forme, ale v zafarbenej škvrne.

Táto analýza neobsahuje žiadne obmedzenia týkajúce sa pohlavia a vekovej kategórie, a preto je povolená pre deti a ženy počas tehotenstva.

Na získanie najspoľahlivejších informácií je potrebné dodržiavať niekoľko jednoduchých pravidiel prípravy, o ktorých hematológ varuje každého pacienta vopred.

Potreba vykonať takýto laboratórny test nie je len identifikovať zvýšený alebo znížený počet krvných doštičiek v krvi, ale aj sledovať účinnosť liečby.

Výhody metódy

V súčasnosti existuje niekoľko metód na počítanie hladiny krvných doštičiek: fluorescenčná mikroskopia, použitie elektronických počítadiel, použitie komory Gryazev. Vo väčšine prípadov sa však používa metóda Fonio.

Pozitívne aspekty tejto štúdie:

 • vysoká presnosť - dosiahnutá pomocou špeciálnej formy výpočtu, ktorej zložky sú ľahko detekované v kvapke krvi;
 • rýchlosť realizácie - obdobie od zberu biologického materiálu až po dosiahnutie výsledkov nie je dlhšie ako 2 hodiny a za použitia najnovšieho vysoko presného vybavenia trvá celý proces nie viac ako polhodinu;
 • nie je potrebné drahé činidlá - na aktiváciu krvných doštičiek je dostačujúce zavádzanie koagulantov a náter je zafarbený špeciálnym roztokom.

Práve tieto faktory umožňujú získať presnejšie informácie ako všeobecný klinický krvný test alebo koagulogram.

Okrem toho počet trombocytov má nasledujúce vlastnosti:

 • dobrá vizualizácia bunkových prvkov;
 • štúdium biologického materiálu sa môže vykonať kedykoľvek a nie okamžite po prijatí krvi;
 • Výpočet hladiny malých krvných doštičiek je uľahčený ich "väzbou" na 1000 erytrocytov na 1 ml krvi.

Avšak táto technika môže mať chyby, ktoré sú spojené s nízkou kvalitou škvŕn alebo nerovnomerným rozdelením doštičiek v špeciálnom skle.

Faktory ovplyvňujúce kvalitu analýzy

Odborníci z oblasti hematológie, ktorí sa zaoberajú dekódovaním výsledkov, identifikujú niekoľko hlavných faktorov, ktoré môžu výrazne ovplyvniť kvalitu aj výsledok analýzy.

Po prvé, treba poznamenať, že pre takýto laboratórny test existuje špecifická príprava:

 • Krv nie je odobratá od pacienta v stave intoxikácie, pretože na tomto pozadí sa miera krvných doštičiek zvyšuje o 3-4 krát.
 • Štúdia sa nevykonáva so silnou fyzickou únavou človeka, ako aj v prípade dlhotrvajúceho vplyvu stresových situácií. Takéto poruchy môžu spôsobiť nadmernú tvorbu tvarových prvkov, ktoré sú len dočasné a neobsahujú žiadne informácie o skutočnom stave vecí.
 • Analýza sa vykonáva na prázdny žalúdok.
 • Týždeň pred návštevou lekára musíte úplne odmietnuť užívať akékoľvek lieky. Ak z nejakého dôvodu nie je možné urobiť, lekár by mal byť informovaný.

Najlepší čas na odber vzoriek je ráno, konkrétne od 7 do 9 ráno.

Druhou podmienkou ovplyvňujúcou výsledok je kvalita reagencií. Ak sa používajú nekvalitné látky, získajú sa falošné pozitívne odchýlky od normy. V takýchto situáciách musí osoba vykonať test trikrát, s intervalom 2-3 dni. To umožní minimalizovať chyby.

Okrem toho sa zohľadňujú osobitné podmienky tela, a to:

 • tok menštruácie;
 • dieťa;
 • dojčenia;
 • najsilnejšia fyzická námaha.

Tieto okolnosti vedú k tomu, že účinnosť technológie Fonio výrazne klesá.

Priebeh postupu

Počítanie krvných doštičiek podľa metódy Fonio zahŕňa zafarbenie krvného škvrne so špeciálnym farbivom. Podobné krvné bunky sa vypočítajú na 1000 erytrocytov, potom sa premenia na pomer 1 liter krvi.

Reagencie použité počas tohto testu sú:

 • 14% roztok síranu horečnatého;
 • Farbivo Romanovskiy-Giemsa;
 • svorky Leyshman a Mai-Grunwald.

Pred aplikáciou tejto alebo nejakej látky na pokožku pacienta je potrebné ju predbežne upraviť. Malá chyba je vykonaná na odoberanie krvi z prsta. Štúdia nepoužíva prvú kvapku krvi. Potom sa aplikuje malá kvapka roztoku jednej z vyššie uvedených látok a jemne sa zmieša. Z výslednej zlúčeniny sa urobí náter na ďalšie štúdium. Stojí za zmienku, že krv je vysušená a zafarbená použitím metódy Pappenheim.

Ďalej sa podložka umiestni pod mikroskop a zníži sa počet červených krviniek na tisíc. Používajú sa iba blízke bunky, ktoré tvoria skupiny medzi sebou. Jednotlivé inklúzie nemajú v tejto štúdii žiadnu hodnotu.

Po získaní požadovanej hladiny červených krviniek sa parametre krvných doštičiek vypočítavajú podľa nasledujúceho vzorca - X = AhB a výsledné číslo sa delí 1000, pričom:

 • X je požadovaný počet krvných doštičiek;
 • A počet krvných doštičiek v roztieraní na tisíc erytrocytov;
 • B je koncentrácia červených krviniek v liter krvi;
 • 1000 - index červených krviniek v testovacom nátere.

Druhou možnosťou laboratória je, že určité množstvo magnézie alebo EDTA sa zavedie do skúmavky s kapilárnou krvou, zmieša sa dôkladne a pripraví sa škvrna. Potom sa zmes suší a farbí pomocou jedného z vyššie uvedených farbív. Výpočtový vzorec zostáva nezmenený.

Je to tak, že miera krvných doštičiek sa určuje ako u dospelých, tak aj u detí.

Ukazovatele normy a odchýlky od nej

Sadzba Phonio platelets sa mierne líši v závislosti od vplyvu niekoľkých faktorov, a to: pohlavia a vekovej skupiny.

Stanovená prípustná hladina opísanej zložky krvi je 1 kubický meter. milimetrov krvi sa pohybuje od 120 do 400 tisíc.

Výskum Phonio trombocytov

Krvné doštičky sú unikátne bunky bez jadra, ktoré nielen aktívne podieľajú na regenerácii bunkových štruktúr, ale tiež bránia vzniku ťažkého krvácania, ale tiež regulujú procesy permeability bunkových membrán. Ich množstvo v krvi môže naznačovať zdravotný stav a odchýlky od normy sú prvým dôvodom vývoja patologických procesov kardiovaskulárneho systému. Tieto bunky sa syntetizujú z plazmy megakaryocytov - veľkých buniek kostnej drene. Očakávaná dĺžka života nie je skvelá - iba 5-7 dní, po ktorej sa využívajú slezinou a čiastočne pečeňou. Trombocyty sú charakterizované starnutím, na ktorom závisí kvalitatívne zloženie krvi. Na stanovenie hladiny krvných doštičiek v krvi pomocou laboratórnej analýzy Phonia, v ktorej sa najpresnejšie vykoná výpočet. Vlastnosti tejto metódy a spôsoby výpočtu budú uvedené nižšie.

Phonio Study

Táto metóda laboratórneho výskumu zahŕňa odobranie krvi z prsta, po ktorom sa zmieša s činidlami a mikroskop skúma tento náter. Stanovenie počtu krvných doštičiek sa vypočíta pomocou vzorca, ktoré zodpovedá pomeru k erytrocytom, ako najťažšie a objemnejšie krvinky. To znamená, že každý náter je považovaný za 1000 erytrocytov. Tento pomer umožňuje presnejšie identifikovať prítomnosť patológií pri syntéze krvných doštičiek a tiež znižuje riziká detekcie pseudobrombocytózy.

Ak tento pomer berieme do úvahy podrobnejšie, najprv sa vypočíta celkový počet červených krviniek v nátere, po ktorom sa indikátor vynásobí ml alebo μl krvi. Získaná hodnota sa porovnáva s kvantitatívnym zložením krvných doštičiek.

Podstata metódy je založená na vzájomnej závislosti krvných frakcií. Inými slovami, so zvýšenou hladinou počtu krvných doštičiek, červené krvinky budú tiež viac. Priama proporcionalita umožňuje určiť nielen hladinu krvných doštičiek v krvnom nátere, ale aj prepočítať ju do litrov a mikrolitrov.

Sekvencia analýzy

Na analýzu hladiny krvných doštičiek vo Fonio sú zvyčajne indikácie, takže pacient je vopred pripravený na odber krvi. Navrhuje sa opustiť drogy, alkohol, mastné a sladké potraviny, ako aj sýtené nápoje 24 hodín pred štúdiom.

Analýza bude vyžadovať nasledujúce činidlá:

 • roztok síranu horečnatého - pôsobí ako koagulant;
 • Farbivo Romanovsky-Giemsa - umožňuje rozpoznať krvné doštičky v celkovej hmotnosti krvi, ktorej farba sa mení pod vplyvom farbiva.
Krv na analýzu sa odoberá z prsteňa, ktorý je dobre dezinfikovaný alkoholom alebo kyselinou mravčou.

Potom sa punkcia uskutočňuje pomocou rozrývača. Prvá krv, ktorá sa objaví, sa odstráni suchou bavlnou, pretože nie je vhodná na analýzu. Druhá kvapka, ktorá sa objaví na povrchu prsta, sa vstrekuje špeciálnym roztokom síranu horečnatého, po ktorom sa vytvorená látka odoberie špeciálnou sklenenou periodorézou v skúmavke. Prst pacienta sa lieči alkoholom, aby sa zabránilo infekcii.

Neváhajte a položte svoje otázky na personál hematológ priamo na stránkach v komentároch. Budeme odpovedať, položte otázku >>

Z získaných vzoriek sa škvrny pripravujú nanášaním malého množstva krvi na sklenenú šmýkačku, ako aj zavedením farbiva, ktoré pomôže pri výpočte frakcií. Doba farbenia sa pohybuje od 35 minút do 2 hodín v závislosti od kvality reagencií.

Pokrok odhodlania

Vizuálne určenie krvných doštičiek je jednoduché. V závislosti od veku môžu byť bunky sfarbené vo fialovej alebo ružovej farbe. Ich hranice sú ruženec a prítomnosť špecifických granúl je zaznamenaná v strede. Tvar je zaoblený pozdĺžne, niekedy s prítomnosťou rovných ovalov.

Na určitej pevnej ploche počítajte počet červených krviniek, ako aj koľko z nich tvoria krvné doštičky. Tento postup sa vykonáva až do započítania presne 1000 červených krviniek. V úvahe sa berú len blízke bunky, ktoré tvoria skupiny. Jednotlivé inklúzie nemajú žiadnu hodnotu a nebudú v štúdii predstavovať biologickú záťaž.

Sklenené šmýkačky sa pohybujú pod mikroskopom, kým sa nedosiahne požadovaná značka. Pre túto zmenu je zorné pole, ktoré je k dispozícii moderné technológie. Na niektorých klinikách sa tento výpočet vykonáva automaticky. Špeciálne mikroskopy dokážu nezávisle rozpoznať rôzne krvné frakcie a určiť ich pomer v celkovej hmotnosti.

Po získaní potrebných indikátorov sa počet krvných doštičiek vypočíta podľa vzorca:

 • x - požadovaná hladina krvných doštičiek;
 • a počet krvných doštičiek v nátere na 1000 erytrocytov;
 • b - počet červených krviniek v 1 litri krvi;
 • 1000 je indikátorom obsahu červených krviniek v nátere.

Výpočet počtu krvných doštičiek

Aby bolo jasnejšie, ako vykonať výpočet, pozrime sa na príklad. Počas laboratórnych výpočtov bolo zistené, že počet krvných doštičiek (uvedený v ppm, od hodnoty relatívneho počtu červených krviniek) 75. Na 1 μl červených krviniek je 5x10, čo znamená, že počet krvných doštičiek: 753,5x10 / 1000. Výsledkom je, že 1 μl krvi obsahuje 262 x 10, čo sa považuje za normálne.

Vlastnosti a výhody výskumnej metódy

Laboratórne počítanie a počítanie trombocytov má niekoľko výhod:

 1. Presnosť analýzy - je dosiahnutá pomocou vzorca výpočtu, ktorého zložky možno ľahko vypočítať v kvapke krvi.
 2. Rýchlosť vykonávania - od okamihu odberu krvi na získanie výsledku môže trvať najviac 2 hodiny a pomocou vysoko presného zariadenia, bude trvať len 20-30 minút.
 3. Nevyžadujú sa drahé činidlá - postačuje zaviesť koagulant na vyvolanie aktivity krvných doštičiek a na dosiahnutie krvného náteru so špeciálnym roztokom, ktorý zlepší proces rozpoznávania buniek bez jadra.
Hlavným rysom štúdie je dosiahnuť čo najpresnejšie výsledky než podrobnú analýzu krvi (koagulogram).

Čo ovplyvňuje kvalitu analýzy?

Existujú tri základné faktory, ktoré môžu výrazne ovplyvniť kvalitu a výsledok analýzy stanovenia počtu krvných doštičiek spoločnosťou Fonio:

 1. Príprava pacienta na analýzu - odber vzoriek krvi sa nerealizuje počas intoxikácie (počet trombocytov spolu s leukocytmi sa zvyšuje o 3-4 krát), ako aj s ťažkou fyzickou únavou a prítomnosťou dlhotrvajúceho stresu so všetkými následkami. Tieto štáty môžu spôsobiť nadmernú tvorbu krvných doštičiek, ktorá je výlučne periodická a neobsahuje informácie o skutočnom stave vecí. Predtým, než začnete užívať krv, je lepšie, aby ste nič nekonzumovali a tiež odmietli užívať akékoľvek lieky. Optimálny čas na odber vzoriek je ráno od 7 do 9 hodín.
 2. Kvalita činidla - pri používaní reagencií nízkej kvality môžu byť prítomné abnormálne činidlá. V tomto prípade je pacientovi ponúknuté, aby vykonal analýzu Fonio trikrát, s frekvenciou 2-3 dni. To vám umožní plne a presnejšie posúdiť zdravotný stav a minimalizovať chybu.
 3. Špeciálne podmienky tela - počas menštruácie u žien, tehotenstva, počas laktácie sa účinnosť techniky rýchlo znižuje. Faktom je, že hormóny, ktoré kontrolujú ženské telo, sa neustále prispôsobujú biologickým procesom a kontrolujú ich funkčnosť. U mužov sú tieto stavy pozorované pri silnej fyzickej námahe, najmä u športovcov a ťažkých.

Identifikácia skutočných zdravotných problémov pomôže len komplexnému vyšetreniu celého organizmu, ktorého predpokladom je neuspokojivý výsledok krvného testu Fonio.

Takže tento spôsob skúmania hladiny krvných doštičiek je nielen pohodlný a ľahko uskutočniteľný, ale umožňuje dosiahnuť presné výsledky.

Kalkus jednej kvapky krvi možno porovnať s literom alebo mikroliterom, takže odchýlky od normy, ak nejaké existujú, budú okamžite viditeľné. Náklady na procedúru sú malé a trvanie čakania na výsledky nepresiahne 3 hodiny. To vám umožní rýchlo získať potrebné údaje v kritických podmienkach pacienta, kedy každá sekunda môže byť posledná. Jednoduchosť vzorca umožňuje nezávisle vypočítať hladinu krvných doštičiek, ale dnes väčšina kliník používa špeciálne elektrónové mikroskopy, schopné produkovať všetky výpočty a nezávisle produkovať konečný výsledok.

Počet trombocytov Phonio

Phonio krvné doštičky, čo to je

Počet trombocytov Phonio

Krvné doštičky sú bunkové krvné zložky, ktoré pri poranení vykonávajú funkciu zastavenia krvácania a tvorby krvných zrazenín. Dostali ich meno z gréckych slov trombos (hrudka, zrazenina) a kytos (bunka).

Vyrába ich kostnú dreň. 3-4 krát za mesiac dochádza k úplnej obnove krvných doštičiek. Zničenie starých krvných doštičiek produkovaných slezinou a pečeňou.

Koncentrácie trombocytov

Tieto čísla sa môžu výrazne líšiť medzi rôznymi skupinami obyvateľstva:

 1. Pre deti vo veku od jedného roka až po dospelých je norma 180-320 tisíc.
 2. U novorodencov sa normálne hodnoty rozširujú zo 100 na 420 000 v 1 mm3.
 3. Sadzba pre mužov je 180-400 tisíc v 1 mm3 krvi a maximálna hodnota (400) je dosiahnutá vo veku 40 rokov a podľa starobného veku klesá na 320 tisíc.
 4. U žien je počet trombocytov -180-340 tisíc na 1 mm3; maximálne (340) je zaznamenané v 15-16 rokoch.

Počas menštruácie a počas tehotenstva sa za normu považuje zníženie na 150 tisíc.

 1. počas menštruačného obdobia je to kvôli potrebe znížiť zrážanlivosť, aby sa zabezpečilo úplné odmietnutie endometria v maternici; u dospievajúcich dievčat s mesačným počtom krvných doštičiek môže klesnúť na 75 tisíc;
 2. počas tehotenstva klesá počet krvných doštičiek kvôli zvýšeniu objemu krvi, čo však môže byť znakom výživovej nedostatočnosti (zlej výživy).

Čo znamenajú odchýlky od priemeru?

Pokles hladín krvných doštičiek (trombopénia) nastáva:

 • s radiačnými zraneniami
 • s intoxikáciou (benzén a olovo),
 • ochorenia krvi
 • kolagénové ochorenia
 • chronická nefritída.

V dôsledku trombocytopénie dochádza k poklesu elasticity ciev, dochádza k internému krvácaniu, ktoré sa prejavuje hematómami a petechíami (bodavé modriny).

 • používanie určitých drog;
 • chirurgický zákrok;
 • odstránenie sleziny;
 • zranenia s významným krvácaním;
 • zhubné nádory;
 • nedostatok železa, anémia.

S nárastom počtu krvných doštičiek existuje riziko trombózy - intravaskulárnych krvných zrazenín, čo vedie k zastaveniu prietoku krvi.

Dôležité: nebezpečná situácia počas tehotenstva je trombofília - zvýšenie hladín krvných doštičiek nad 380 tisíc / ml.

To má vážne dôsledky v podobe:

 • toxicita;
 • potrat;
 • retardácia rastu plodu;
 • kŕčové žily;
 • trombóza dolných končatín;
 • tromboembolizmus (rast zrazenín v lúmenoch krvných ciev);
 • srdcový záchvat v dôsledku trombózy.

U detí dochádza k primárnej a sekundárnej trombocytóze. Primárny prebytok sa zistí s vrodenými abnormalitami krvi, menej často so získanými.

Sekundárna trombóza sa rozvíja pri infekčných ochoreniach:

Je sprevádzaný zvýšeným počtom leukocytov.

Phonio Platelets

Laboratórne stanovenie koncentrácie krvných doštičiek

Koagulogram je počet krvných doštičiek v krvnom objeme.

Úroveň koncentrácie krvných doštičiek v krvi rastie po jedle a cvičení, takže by malo trvať 8 hodín od jedenia až po podanie krvi.

Príjem materiálu ráno naznačuje odstránenie fyzickej aktivity.

Pre väčšiu spoľahlivosť výsledkov je potrebné vykonať trojnásobnú analýzu s rozdielom 3-5 dní.

Tieto pravidlá sa dodržiavajú v laboratóriu CIR, kde môžete vždy vykonať krvné testy.

Existujú rôzne metódy výpočtu:

 • Vo fotoaparáte Goryaeva.
 • Podľa fonio.
 • Použitie fluorescenčnej mikroskopie.
 • S použitím elektronických automatických meračov.

Výpočet sa zvyčajne vykonáva podľa metódy švajčiarskeho chirurga začiatku 20. storočia A. Fonio.

Phonio metóda

Najčastejšou metódou je počítanie počtu trombocytov Phonio.

Výhodou toho je, že sa krvné doštičky počítajú nie v kvapalnom objeme, ale v farebnom škvrne:

 • bunkové prvky sú jasne viditeľné;
 • Materiál môžete preskúmať kedykoľvek a nie okamžite po obdržaní biologického materiálu.
 • počet trombocytov je uľahčený ich "väzbou" na tisíc červených krviniek v 1 ml krvi.

Koža pacienta je osušená.

Laboratórium má dve možnosti:

 1. Na miesto analýzy sa aplikuje malá kvapka 14% magnézie, aby sa zabránilo koagulácii krvi. Výsledná kvapka krvi sa zmieša s roztokom a rozotrie sa na sklíčko. Roztok sa suší a zafarbí.
 2. Do skúmavky sa pridalo 25 ul 14% magnézie alebo 6% EDTA a plná sklenená kapilár krvi získaná z prsta sa zmiešala in vitro a pripravil sa náter. Doba schnutia závisí od činidla (2-3 hodiny s magnéziou, 45 minút s EDTA). Potom sa zafarbili.

V štúdii očných škvrnám sa používajú okuláre rozdelené na štvorce, ktoré uľahčujú počítanie bunkových prvkov.

Erytrocyty a krvné doštičky sa započítavajú na každý štvorec. Počítanie sa vykonáva až do detekcie presne tisíc červených krviniek.

Počet krvných doštičiek je absolútna hodnota v ppm vzhľadom na erytrocyty (‰).

Keď poznáte celkový počet erytrocytov v 1 μl krvi, musíte ho vynásobiť výsledkom ppm na stanovenie obsahu 1 μl krvných doštičiek:

T =, kde T je počet krvných doštičiek, E je počet červených krviniek v 1 μl.

V štúdii Fonio sa môžu vyskytnúť chyby spojené s nízkou kvalitou škvŕn a nerovnomerným rozložením trombocytov.

Výpočet v komore Goryaev je presnejší, jeho chyba je len 6,5%, ale je to viac namáhavé a má sa vykonať okamžite po naliatí krvi.

Na vykonanie metódy sa krv zriedi činidlom na lýzu erytrocytov 200 krát, pipetuje sa do komorových mriežok, nastaví sa zariadenie s fázovým kontrasom a doštičky v 25 veľkých štvorcoch sa počítajú pod mikroskopom.

Ak chcete zistiť počet krvných doštičiek v 1 μl krvi, výsledné počty sa vynásobia číslom 2000.

Korekcia krvných doštičiek

Ak počet krvných doštičiek v zariadení Fonio nezodpovedá norme, lekár potrebuje pomoc.

Je možné zvýšiť hladinu krvných doštičiek pomocou niektorých kortikosteroidov, vitamínov, Dicineon, Etamzilat, Vikasol, Revolite, Sodecor koagulanty.

Kyselina askorbová je užitočná na posilnenie cievnej steny. V strave by malo byť mäso, morské plody, granátové jablká, tekvica, divoká ruža, repa, zelená.

Znížiť hladinu trombocytov predpísaných horčíkovými prípravkami. Diéta by mala obsahovať potraviny ako cibuľa, cesnak, rybí olej, olivový olej a ľanový olej, paradajková šťava, jablkový jablkový ocot, zelený čaj.

Správne vyvážená strava je kľúčom k zdravému vyváženiu v systéme koagulácie krvi.

Normy trombocytov, analýza Fonio, metódy normalizácie

Kompletný krvný obraz zahŕňa štúdiu kvantitatívneho zloženia krviniek: erytrocyty, leukocyty a krvné doštičky.

V laboratóriách sa používajú automatické hematologické pulty, ale metódy mikroskopickej analýzy zostávajú najviac informatívne a presné. Jednou z týchto metód je mikroskopická analýza Fonio na počítanie počtu krvných doštičiek.

Smrteľná mikroskopia sa používa v prípadoch, keď výsledky štúdií automatického počítania s hemánalýzou sa významne odlišujú od normy. Dosky s fosfátmi sa vypočítajú podľa vzorca, viazaného na hodnotu absolútneho počtu červených krviniek v krvi. Preto je táto technika súčasťou celkového krvného testu a je vykonaná po automatickom spočítaní počtu iných krvných buniek (erytrocytov).

doštičky

Krvné doštičky sú bunky bez jadra tvorené z megakaryocytov kostnej drene. Po dozretí a vstupe do krvných buniek žije 5-7 dní. Staré bunky sa využívajú v pečeni a slezine. Proces starnutia v týchto bunkách je obzvlášť výrazný.

Krvné doštičky, podobne ako iné krvné bunky, sú rozdelené na mladé, zrelé a staré. Normálne krv obsahuje aspoň 95% zrelých buniek. Uvoľnenie nezrelých buniek do krvi môže byť spôsobené podráždením (viacnásobné poškodenie ciev). V krvi môžu byť zistené a degeneratívne staré bunky, čo poukazuje na patológiu procesu dozrievania a využitia.

Krvné doštičky sú hlavnými účastníkmi procesov krvných zrazenín. Súčasne zvýrazňovaním špeciálnych enzýmov stimulujú bunkové delenie a regeneráciu tkanív, regulujú priepustnosť bunkovej membrány a udržujú elasticitu cievnych stien.

Podľa ich počtu môžete určiť zdravotný stav kardiovaskulárneho systému. Zvýšené množstvo sa nazýva trombocytóza, nízke číslo sa nazýva trombocytopénia.

Krvné doštičky sú dobre zafarbené farbivami. V závislosti od stupňa zrelosti sú bunky zafarbené rôznou intenzitou, čo zjednodušuje diferenciálnu diagnostiku ich morfologického zloženia.

Metóda Phonio tachymetr

Bunky sa počítajú rôznymi spôsobmi. Goryaevova komora a metóda Fonio sú v zásade podobné a sú najbežnejšie. Podstatou metódy Phonio je paralelný výpočet zafarbených buniek erytrocytov a krvných doštičiek v poliach mikroskopickej mriežky. V komore Goryaev je táto mriežka nanášaná laserom na samotné sklo.

Počty trombocytov Phonio sa vykonávajú použitím lacných činidiel:

 • Ako koagulant použite 14% roztok síranu horečnatého alebo 6% roztok etyléndiamíntetraacetátu sodného (EDTA);
 • Na fixáciu náteru sa použije Leishmanov roztok (roztok eozínu a metylénovej modrej v metanole).
 • Gimza eozinické farbivo na farbenie podľa Romanovského.

Spôsob počítavania krvných doštičiek metódou Fonio je populárny nielen kvôli jednoduchosti a nízkym nákladom. Na rozdiel od počítania krvných doštičiek v komore Goryaev možno mikroskopiu farebného skla Fonio vykonať niekoľko hodín alebo dní po analýze. Do laboratórií naplnených súčasnými aplikáciami umožňuje znížiť špičkové zaťaženia súvisiace s rannými nárazmi pacientov.

Okrem toho možnosť opakovanej mikroskopie v priebehu niekoľkých dní vám umožní porovnať údaje alebo objasniť výsledok počítania.

Vykonávanie analýzy

Na analýzu sa používa kapilárna krv (z buniek prstov).

Po punkcii sa zväzky prvej kvapky nepoužívajú, odstráni sa bavlnou. Na roztieranie vezmite druhú kvapku. Zvyčajne sa koagulant pridáva do kvapky krvi a vzorka sa okamžite umiestni na sklo. Ale laboratórny technik môže miešať krv s koagulantom v skúmavke.

Tampóny sú fixované a zafarbené Pappenheimovou metódou. Ak sa na pripravený krvný náter nanesie niekoľko kvapiek fixačného roztoku, bunky sa prilepia na sklo. Hematologické fixátory sú schopné farbiť bunky, čo urýchľuje prípravu náteru.

Potom sa na náter nanesie niekoľko kvapiek Giemsa-Romanovského náteru a nechá sa 2-3 hodiny (pomocou magnézia) alebo 30-45 minút. (s použitím ETA ako koagulantu). Výsledkom je, že krvné bunky sú zafarbené a ľahko viditeľné pre manuálne počítanie.

Po premytí sa tento náter vysuší v sušiacej skrinke a pokračuje v štúdii s použitím mikroskopu vybaveného objektívom s ponorením a segmentovanými okulármi.

Počet krvných doštičiek

Mriežka aplikovaná na okuláre uľahčuje počítanie krvných doštičiek v krvnom nátere. Laboratórny asistent počíta počty bunkových prvkov podľa sektorov tejto siete.

Paralelné počítanie počtu erytrocytov a krvných doštičiek začína v jednom sektore a pohybuje sa okuliarom, prechádzajú do ďalšieho sektoru. Počítanie sa dokončí, keď počet červených krviniek dosiahne 1000.

Je to dôležité! Chyba metódy je spôsobená tým, že pri výpočte sa berú do úvahy iba akumulácie týchto buniek. Samostatné bunky sa neberú do úvahy.

Po počte krvných doštičiek viazaných na 1000 buniek červených krviniek postupujte do výpočtu absolútneho počtu buniek na jednotku objemu krvi. Aby ste to dosiahli, potrebujete hodnotu absolútneho počtu červených krviniek pacienta získaného v automatickom analyzátore.

Výpočet sa uskutočňuje podľa nasledujúceho vzorca: hodnota absolútneho počtu červených krviniek sa delí 1000 a vynásobí sa počtom krvných doštičiek počítaným mikroskopom:

kde T je počet počítaných doštičiek, E je absolútny počet červených krviniek.

Spoľahlivosť výsledkov

Zhoršenie kvality vybavenia a nejasné dodržiavanie metodológie výskumu môžu mať vplyv na spoľahlivosť výsledku. Dôvody na získanie poškodených údajov:

 • Používanie chemikálií, ktoré nespĺňajú normy;
 • Nesprávna príprava riešení;
 • Nedodržanie podmienok sfarbenia;
 • Chybný režim sušiacej komory.

V podmienkach hromadnej mikroskopie má mimoriadny význam správna organizácia, označovanie a skladovanie vzoriek.

Získanie objektívnych výsledkov závisí nielen od správnej implementácie všetkých požiadaviek metódy laboratórnym technikom, ale aj od samotného pacienta. Mal by zaujať zodpovedný prístup k vyšetrovaciemu postupu a pripraviť sa na analýzu:

 • Odber vzoriek krvi sa vykonáva prázdnym žalúdkom, takže pacient má odmietnuť konzumovať jedlo 8 hodín pred návštevou laboratória.
 • Ak je životný štýl alebo pracovné podmienky pacienta spojené s neustálym fyzickým námahom, odporúča sa ich obmedziť 2 dni pred analýzou.
 • Milovníci alkoholu by si mali pamätať, že príjem etylalkoholu spôsobuje opakované zvýšenie počtu krvných doštičiek.
 • Emocionálny stres tiež negatívne ovplyvňuje krvný obraz, takže niekoľko dní v predvečer testov by sa mal uskutočniť v pokojnej atmosfére.

Popisy niektorých liekov (heparín, prostaglandín, adenozín) obsahujú informáciu, že liek môže dočasne ovplyvniť zloženie krvi. Pacient musí informovať lekára o všetkých liekoch, ktoré užíva. Lekár zhodnotí pravdepodobnosť deformácie výsledkov analýzy a urobí informované rozhodnutie o dočasnom zrušení tohto nástroja.

Výsledky dekódovania, príčiny odchýlok

V štandardnej laboratórnej forme sú doštičky označené ako PLT. Jednotka, v ktorej sú prezentované výsledky, je tisíce jednotiek na mikrolitr. Obvykle sa v laboratórnych formulároch na porovnanie uvádza a norma.

Rýchlosť krvných doštičiek u mužov je odlišná od miery pre ženy. Závisí od veku osoby.

 • Norma pre mužov - 200-400 tisíc / mikroliter;
 • Pre ženy - od 180 do 320 tisíc / mikrolitr.

Norma pre deti:

 • Pre novorodencov do 2 týždňov - od 100 do 420 tisíc / mikrolitr;
 • U detí do jedného roku - od 150 do 350 tisíc / mikrolitra;
 • Deti do 5 rokov - 180 - 380 tisíc / mikrolitr;
 • U detí do 7 rokov - od 180 do 150 tisíc / mikrolitra.

Počas menštruácie sa pozoruje normálny (fyziologický) pokles buniek (75 - 200 tisíc / μl). Dvojnásobné zníženie počtu krvných doštičiek je spojené s potrebou odmietnutia maternicového epitelu. Zníženie počtu krvných doštičiek u tehotných žien (100-300 tisíc / μl) sa tiež považuje za normálne.

Počas menštruácie sa neodporúča vykonať test krvných doštičiek.

Vysoké krvné doštičky

Trombocytóza spôsobená patológiou kmeňových buniek v kostnej dreni sa nazýva primárna.

Fyziologické zvýšenie počtu krvných doštičiek ako reakcia tela na poškodenie, konzumáciu alkoholu, infekciu alebo otravu sa nazýva sekundárne. Mechanizmus tejto reakcie je spojený so zvýšeným uvoľňovaním trombopoetínu, ktorý stimuluje rozdelenie a rast krvných doštičiek v kostnej dreni.

Trombocytóza sa môže vyskytnúť v dôsledku týchto ochorení:

 • tuberkulóza;
 • Myeloidná leukémia;
 • anémia;
 • artritída;
 • polycythemia;
 • Hodgkinova choroba;
 • Akútne infekcie;
 • Rakovina pečene, obličiek.

Otrava, stres a intenzívne cvičenie môžu spôsobiť zvýšenie počtu trombocytov.

Je to dôležité! Pri veľkej strate krvi na pozadí poklesu objemu krvi sa hladina krvných doštičiek znižuje len v prvých hodinách a za niekoľko hodín sa hladina môže niekoľkokrát zvýšiť.

Nízke krvné doštičky

Príčinou trombocytopénie je často nekontrolovaná samoliečba, ktorej vedľajším účinkom je vývoj trombocytopénie.

Trombocytopénia môže byť spôsobená týmito ochoreniami:

 • Ochorenie pečene (hepatitída, cirhóza);
 • Dysfunkcia štítnej žľazy (hypertyroidizmus, hypotyreóza);
 • Niektoré typy leukémie;
 • Megaloblastická anémia;
 • Alkoholizmus.

Pri dlhodobej trombocytopénii sa steny cievy stanú krehkými, malé časti a poškodenie krvných ciev vedú k dlhodobému krvácaniu.

Na objasnenie príčin nízkych krvných doštičiek a na určenie terapie sa pacient podrobí mnohým ďalším vyšetreniam (ultrazvuk pečene, slezina, test protilátok, MRI). Krvný obraz počtu krvných doštičiek v prípade lieku Phonio sa bude musieť pravidelne užívať.

Ako normalizovať počet krvných doštičiek

Keď sa krvné doštičky znižujú, lekár predpíše liekovú terapiu. Ale pacient môže zlepšiť účinnosť liečby:

 • Na zníženie spotreby soli, alkoholu, odstránenie morského kelu, červeného hrozna z výživy;
 • Zahrňte v dennej strave ryby, pečeň, pohánka, orechy, jablká, zeler, sladké papriky.
 • Neužívajte lieky, ktoré spôsobujú trombocytopéniu (antibiotiká, antidepresíva).
 • Vezmite syntetické vitamínové komplexy, vrátane vitamínov A, B, C.

Pri vysokých dávkach je možné znížiť hladinu krvných doštičiek pomocou normalizácie životného štýlu, zníženia stresu a zranení. Kyselina acetylsalicylová môže pomôcť znížiť počet krvných doštičiek. Dávky lieku predpisuje iba lekár.

Potrebujete upraviť svoju stravu:

 • Vylúčte divú ružu, granátové jablko, banán, mango;
 • Používajte potraviny obsahujúce kyselinu acetylsalicylovú, jablčnú alebo citrónovú a riedenie krvi (brusnice, repa, rakytník, rajčiny, zelený čaj);
 • Riaďte množstvo spotrebovanej tekutiny, pretože dehydratácia vedie k zvýšeniu viskozity krvi.

Tieto opatrenia pomáhajú normalizovať hladinu krvných doštičiek, ktorých porušenie má druhotnú (reaktívnu) povahu. Primárna trombocytopénia a trombocytóza podliehajú dlhodobej diagnóze a terapii.

Okrem Toho Čítal O Plavidlách

Ako liečiť aterosklerózu dolných končatín - drogy, ľudové lieky, strava a cvičenie

Aby liečba aterosklerózy dolných končatín bola čo najproduktívnejšia, je potrebné nielen vzdať sa zlých návykov, ale aj správne zvoliť liek pre postihnuté cievy a tepny.

Normálny tlak a pulz osoby podľa veku: tabuľka, abnormality

Z tohto článku sa dozviete: aký tlak je normálny v rôznych vekových kategóriách. Ak sa odchýlka od normy považuje za patológiu a kedy - nie.

Porušenie uteroplacentárneho prietoku krvi počas tehotenstva

Tehotné ženy a ich príbuzní zvyčajne očakávajú od ultrazvukového vyšetrenia jednu odpoveď - aký je pohlavie dieťaťa. Pre pôrodníka a gynekológa je potrebná metóda výskumu na včasné zistenie zhoršenia toku krvi počas tehotenstva, abnormálneho vývoja plodu.

Ateroskleróza mozgových ciev

Ateroskleróza mozgových ciev je proces tvorby aterosklerotických plakov vo vnútri mozgových ciev, čo vedie k poruchám mozgovej krvi. Môže mať subklinický priebeh alebo sa prejavuje ako dyscirkulatívna encefalopatia, TIA, mŕtvica.

Krvný test PTI: norma u mužov a žien

Krvný test na protrombínový index (skrátený ako PTI) je veľmi dôležitým ukazovateľom, ktorý je potrebný na počiatočnú diagnózu poruchy krvácania. Umožňuje včasné stanovenie náchylnosti pacienta na trombózu a krvácanie rôzneho pôvodu.

"Dobrý" a "zlý" cholesterol - LDL a HDL.

Cholesterol je obsiahnutý v každej živočíšnej bunke a bez nej je naša existencia nemožná. Jeho najdôležitejšou funkciou je posilnenie bunkových membrán. Aj bez nej nie je možná syntéza niektorých hormónov, vitamínu D a oveľa viac.