Krvné doštičky (alebo krvné doštičky) sa nazývajú krvné bunky v tvare oválneho tvaru, ktorých hlavným účelom je udržiavať normálne fungovanie cievneho systému tela. Tieto bunky sú pri rôznych úrazoch prerušené silným krvácaním a obnovujú integritu poškodených ciev. Preto ich úloha v ľudskom živote nemôže byť znížená.

Krvné doštičky: popis a funkcia

Krvné doštičky sú krvné bunky, ktoré sa podieľajú na zrážaní krvi.

Ako už bolo uvedené, krvné doštičky sú oválne platne v krvi. Ich tvorba sa vyskytuje v ľudskej kostnej dreni. Väčšina z nich sa pohybuje cez krvný obeh do pečene a sleziny, kde sú zničené.

V dôsledku tohto procesu sa uvoľňujú prospešné látky (aminokyseliny, tuky, proteíny, vápnik, glykogén a iné), ktoré prispievajú k tvorbe nových krvných zrazenín - krvných zrazenín. Ide o tieto nádory a zabraňuje krvácaniu.

Životná činnosť krvných doštičiek trvá od týždňa do 10 dní, pretože sú neustále aktualizované v červenej kostnej dreni.

Medzi hlavné funkcie krvných doštičiek patria:

 • Krvácanie prekážok. Krvné doštičky majú špeciálne postupy, vďaka ktorým sa navzájom blokujú v malom "korku". Pri akýchkoľvek poraneniach a poraneniach je táto "zástrčka" umiestnená na poškodenom mieste, čím sa zabraňuje strate krvi. Pri normálnych hladinách krvných doštičiek krvácanie prestane po 4-5 minútach.
 • Obnovenie integrity nádob. V prípade poškodenia stien krvných ciev vedie činnosť krvných doštičiek k ich zúženiu a zotaveniu. Bunky obsahujú látky, ktorými sa regeneruje steny ciev.
 • Potravinové krvné cievy. Okrem ich zotavovania, krvné doštičky tiež vyživujú živiny, ktoré prispievajú k rýchlej regenerácii a zlepšeniu činnosti cievneho systému.

Možno dospieť k záveru, že normálna životná činnosť človeka je udržiavaná vďaka dostatočnej a účinnej práci s krvnými doštičkami. Tieto bunky zostávajú nedotknuté a vyživujú obehový systém tela. A čo je najdôležitejšie - zabraňujú krvácaniu.

Diagnóza: postup prípravy a analýzy

Krvné doštičky sú najmenšie krvné bunky.

Spravidla, na určenie hladiny krvných doštičiek, lekári predpisujú vykonanie krvného testu. Pred postupom je dôležité dodržiavať niektoré odporúčania na získanie spoľahlivých ukazovateľov:

 1. najlepší čas na darovanie krvi je ráno (do 10-11 hodín)
 2. nejedzte aspoň 8 hodín pred procedúrou
 3. odporúča sa piť len čistú vodu bez prísad
 4. počas posledného jedla by ste mali vylúčiť vyprážané, nadmerne nasolené, korenené jedlá
 5. potrebuje silný a úplný spánok
 6. Silnej fyzickej námahe sa treba vyhnúť deň pred analýzou.
 7. neodporúča sa postupovať v prípade nervového napätia alebo v rozrušenom stave
 8. ak je to potrebné, pravidelne užívajte lieky, mali by byť odložené niekoľko hodín po liečbe
 9. vyhnúť sa fajčeniu a alkoholu
 10. Počas krvného testu by ste nemali byť zaznamenaní počas prechodu fyzioterapie alebo po röntgenovej snímke
 11. sa ženám neodporúča podrobiť sa počas menštruácie.

Iba vylúčenie všetkých týchto faktorov poskytne najspoľahlivejšie informácie o úrovni krvných doštičiek v tele.

Postup pre dodanie celkového krvného testu je pomerne rýchly a bezbolestný. Pacient bol liečený s dezinfekčným jedným z prstov, po ktorom rýchly pohyb prepichnutie kože ostrý koniec lancety. Keď zatlačíte prstom, krv sa odoberie do skúmavky a potom sa naleje do banky určenej na ďalšie štúdium. Časť biomateriálu je uložená na číre sklo na analýzu krvných buniek pod mikroskopom.

V niektorých prípadoch analýza zahŕňa prevzatie materiálu nie z prsta, ale z žily.

Potom je počas procedúry pacient splietaný na pleci a pevne viazaný. Potom sa do žily zavedie ihla, cez ktorú vstupuje krv do banky. Potom sa pre ďalšiu analýzu prenesie na sklo rovnakým spôsobom.

Procedúra na zber krvi pre počet krvných doštičiek

Ak máte podozrenie na problém s krvnou zrazeninou, lekár vydá odporúčanie, aby podstúpil postup na určenie času, počas ktorého krvácanie prestane. Pacient sa trení alkoholovou bandážou v žilách a potom sa ihla zavedie z lancety. Krv sa odoberá na požadovaný objem - 2 ml. Potom sa naleje do dvoch skúmaviek a umiestni sa do špeciálneho zariadenia, v ktorom sa udržiava priemerná teplota osoby.

Od tejto chvíle sa začína zaznamenávať čas až do chvíle, kedy krvné zrazeniny tvoria krv. Vypočíta sa priemerná doba procedúry a na jej základe sa urobí záver o kvalite krvnej koagulácie u pacienta. Normálny indikátor je čas v priebehu 5-10 minút. Dlhší čas naznačuje nízky počet krvných doštičiek a krátky indikuje prebytok normy.

Stanovenie hladiny krvných doštičiek v krvi teda zahŕňa dodávanie krvi z prsta alebo žily. Dodatočný postup na stanovenie času koagulácie krvi je pravdepodobný.

Miera trombocytov podľa veku

Normálny ukazovateľ počtu krvných doštičiek je 200 - 400 * 10,9 jednotiek na mikroliter krvi. Tento údaj sa však líši v závislosti od veku pacienta.

U detí sa hladina krvných doštičiek zvyšuje, keď starnú.

Ako sa vykonáva test krvných doštičiek a aké môžu byť jeho výsledky?

Keď vidíme lekára, vo väčšine prípadov dostaneme odporúčanie na krvný test. Na základe výsledkov výskumu lekár urobí určité závery, predbežne diagnostikuje a predpíše ďalšie diagnostické metódy na potvrdenie. Pre osoby bez lekárskej výchovy majú ukazovatele, ako napríklad úroveň červených krviniek, leukocytov, krvných doštičiek, veľmi vágny význam a čísla samotné nič nehovoria. V článku sa budeme zaoberať tým, čo krvné doštičky ukazujú v krvnom teste a akú úlohu zohrávajú v ľudskom tele.

Ako sú v analýzach krvné doštičky a aké sú ich funkcie?

Krvné doštičky sú zložky (tvarované) prvky krvi, ktoré sú zodpovedné za proces zrážania. Vonku vyzerajú ako červené oválne alebo guľaté platne s hladkým povrchom. Krvné doštičky dozrievajú v kostnej dreni. Trvá to asi osem dní. Približne rovnaké trvanie a obdobie ich životaschopnosti.

Počet krvných doštičiek v krvnom teste (PLT) sa považuje za normálny, ak sa pohybuje medzi 150 - 400 x 109 buniek / l, to znamená 150 - 400 tisíc v jednom mililiter. Niektoré laboratóriá používajú odlišný koeficient pre zobrazenie výsledkov - tisíc / μl (x 103 buniek / μl).

Hemostatické funkcie krvných doštičiek sú zabezpečené vzhľadom na ich schopnosť navzájom sa držať (proces agregácie) a zabraňovať krvácaniu, čo je ich hlavnou úlohou. Ale táto fyziologická vlastnosť krvných doštičiek nie vždy funguje v prospech osoby, pretože ak sa v organizme vyskytujú poruchy, môžu sa tvoriť krvné zrazeniny. Navyše vysoký obsah týchto buniek môže prispieť k rozvoju tuberkulózy, reumatizmu, ulceróznej kolitídy a iných ochorení.

Ďalšie vlastnosti krvných doštičiek zahŕňajú adhéziu (adhéziu k povrchu) a adsorpciu (depozíciu) na povrchu.

Krvné testy na vyšetrenie funkcie a hladiny trombocytov

Krvné testovanie je prvým krokom k správnej diagnostike. Koniec koncov, celkový obraz stavu tela sa odráža na forme s výsledkami laboratórnych štúdií, ktoré sú základom pre identifikáciu patológie.

Krvný test sa vykonáva v dvoch verziách: klinické (všeobecné) a biochemické.

Kompletný krvný obraz krvných doštičiek

Krvný test zahŕňa meranie charakteristík, ako je hladina hemoglobínu, počet bielych krviniek, červené krvinky, CP (farebný indikátor), ESR. Aj vo výsledkoch štúdie bolo zistené priemerné množstvo krvných doštičiek. Na základe týchto údajov je možné pochopiť, ako funguje organizmus ako celok a či existujú odchýlky vo svojej práci. Je spravidla menovaný, keď ide na lekára s prípadnými sťažnosťami na primárnu detekciu:

 • akékoľvek zápalové procesy vyskytujúce sa v tele;
 • krv a hematopoetické ochorenia;
 • zlyhanie ľudského imunitného systému;
 • prítomnosť alergických reakcií;
 • problémov v systéme koagulácie krvi.

Test krvných doštičiek sa vykonáva aj pre tehotné ženy, ľudí trpiacich kŕčovými žilami, kardiovaskulárnymi chorobami, patologickými stavmi pečene a autoimunitnými ochoreniami.

Kompletný krvný obraz je vhodný, pretože nevyžaduje špeciálnu prípravu. Odporúča sa samozrejme, že sa procedúra uskutoční ráno a na prázdny žalúdok po predchádzajúcej predtým sledovanej strave (vynechanie tuku a vyprážaných potravín, sódy, iných sladkých nápojov, alkoholu, fajčenia a aspirínu denne). Za takýchto podmienok budú klinické ukazovatele spoľahlivejšie. Počas počiatočnej liečby sa však pacientovi nie vždy podarí splniť tieto požiadavky, a preto v počiatočnom štádiu vyšetrenia bude lekár dostatočne získaný výsledok bez toho, aby vyhovoval vyššie uvedeným.

Odber vzoriek krvi vykonáva laboratórny technik, materiál sa odoberá z prsta, ale v poslednej dobe mnohé laboratóriá praktizujú odber vzoriek krvi na analýzu z žily (v závislosti od spôsobov a nástrojov, ktoré lekárske zariadenie funguje). Biomateriál z žily sa považuje za vhodný.

Vykonanie kompletného krvného obrazu nie je potrebné ráno a na prázdny žalúdok. Takéto prísne obmedzenia nie sú potrebné, štúdia sa môže vykonať kedykoľvek, stačí predísť intenzívnemu fyzickému a emocionálnemu stresu a jesť výživné jedlo. Pôstková kaša a voda 1-2 hodiny pred štúdiou významne neovplyvní výsledok. Niektoré produkty (alkohol, tučné jedlá, džús, káva a čaj s cukrom) by sa mali opustiť niekoľko dní pred analýzou, ako aj opaľovanie, fyzioterapia a lieky.

Biochemická analýza

Táto analýza obsahuje podrobnejšie informácie a podrobný zoznam ukazovateľov, pretože na jej zavedenie je potrebný väčší objem krvi a len venózna krv. Pomocou toho môžete určiť:

 • prítomnosť zápalových procesov;
 • rôzne ukazovatele týkajúce sa stavu krvi;
 • stav metabolizmu vody a soli, ako aj hormonálna rovnováha;
 • počet základných stopových prvkov (prebytok alebo nedostatok) atď.

Vo všeobecnosti je biochemická analýza schopná zobraziť prácu väčšiny orgánov a štádiu vývoja ochorenia. Uvádzame niektoré ukazovatele biochemickej analýzy:

 • proteíny (globulíny, albumín, celkový proteín);
 • uhľohydráty (glukóza);
 • krvné enzýmy (amyláza, pankreatická amyláza, ALT, AST, alkalická fosfatáza);
 • pigmenty (bilirubín);
 • stopové prvky (draslík, horčík, sodík, vápnik, železo, chlór, fosfor);
 • metabolizmus dusíka (kyselina močová, močovina, kreatinín) atď.

Príprava na biochemickú analýzu je plánovaná a dôkladnejšia, pretože vyžaduje dôsledné a prísne dodržiavanie stravy (odmietnutie vyprážaného, ​​mastného, ​​pikantného, ​​slaného, ​​kávy, čaju, sýtených nápojov, alkoholu, liekov). Je potrebná dostatočná doba medzi večernými jedlami a analýzou (odporúča sa presunúť večeru predchádzajúceho dňa na skorší čas).

Odber vzoriek krvi sa vykonáva len z žily v špecializovanom laboratóriu, minimálny požadovaný objem je 5 ml.

Krvné testy na zrážanie krvi (agregácia krvných doštičiek)

Štúdia Lee-White. Táto metóda určuje čas, počas ktorého vzniká krvná zrazenina (od okamihu odberu krvi až po jej vzhľad). Predĺženie zrážania časového intervalu ohrozuje nadmerné straty krvi.
Tento indikátor je veľmi dôležitý pre tehotné ženy, preto túto analýzu prechádzajú dvakrát. Koagulogram sa odporúča aj pre pacientov s ochorením pečene, rizikom trombózy, trpiacimi kŕčovými žilami a určite pred a po rôznych chirurgických zákrokoch.
Odporúča sa vykonať analýzu ráno na prázdny žalúdok (alebo 8 hodín po jedle), ktorý predtým odmietol piť silné a alkoholické nápoje. Technika vedenia spočíva v tom, že z pacientovej žily sa odoberie približne jeden mililiter krvi do dvoch skúmaviek (bežných a silikónových), uchovávaných pri teplote 37 ° C, po ktorých sa zaznamená čas od okamihu odobratia krvi do okamihu jeho zloženia. Za normálnych okolností by časový interval mal byť v normálnej skúmavke 5 až 7 minút a v silikónovej skúmavke by mala byť 20-25 minút. Okrem toho sa berie do úvahy aj index, akým je kontaktný index (pomer jedného času k druhému), ktorý má tiež svoje normatívne hranice (1,7-3,0 cu).

Analýza Sukharev. Indikácie vedenia sú rovnaké a vyššie uvedené ochorenia, príprava na odber vzoriek krvi je rovnaká, rozdiely sú len v špecifikách vedenia. Na analýzu s použitím tejto techniky sa odoberá krv z prsta a špeciálna skúmavka, Panchenkovova kapilára, slúži ako kontajner pre plot. Prvá kvapka krvi sa odstráni bavlneným tampónom, potom sa kapilára naplní na úroveň 25 až 30 mm. Potom každých 30 sekúnd (použije sa stopka), technik zmení pozíciu trubice z jednej strany na druhú (umiestni sa horizontálne). Pri tomto procese dochádza k postupnému zahusteniu krvi, kým sa úplne nepohybuje. Začiatok procesu by sa mal uskutočniť v priebehu 30-120 sekúnd, dokončenie - do 3-5 minút.

Znížená zrážanlivosť (viac času) môže naznačovať anémiu (rôznych typov), tehotenstvo, dysfunkciu krvných doštičiek, predávkovanie liekmi na znižovanie krvného tlaku.

Zvýšená zrážanlivosť (kratší čas) často indikuje hormonálnu nerovnováhu, aterosklerózu, infekčné ochorenia atď.

Čo ukazujú krvné doštičky v krvných testoch: výsledky dekódovania

Čo znamenajú krvné doštičky pri krvnom vyšetrení? Hovorme o ich regulačnom obsahu a dôsledkoch odchýlok od normy. Výsledkom laboratórnej analýzy môže byť rýchlosť, zvýšená alebo znížená hladina krvných doštičiek. Každý z týchto štátov má svoj vlastný pôvod, ktorý má určiť lekár.

Miery krvných doštičiek

Normové ukazovatele pre deti a dospelých sa navzájom líšia, rovnako ako ukazovatele pre mužov a ženy. Okrem toho test krvných doštičiek počas tehotenstva bude mať aj iné výsledky. Zvážte hranice normy pre rôzne pohlavia a vekové kategórie:

Zvýšený obsah

Ak index prekročí 400 x 109 buniek / l, potom to znamená trombocytózu. Príčiny môžu mať rôznu etiológiu: nedávne chirurgické zákroky, odstránenie sleziny, zápalové procesy v tele (reumatizmus, tuberkulóza, absces atď.), Anémia rôzneho pôvodu, onkológia alebo ťažké fyzické vyčerpanie.

Znížený obsah

Ak je index nižší ako 150 x 109 buniek / l, mali by sme sa rozprávať o trombocytopénii. Príčiny sú vrodené (existuje niekoľko syndrómov, ako sú Fanconi, Wiskott-Aldrich atď.), Ako aj získané. V dôsledku fyziologických vlastností môže dôjsť k zníženiu hladiny tvorby krvných doštičiek, môže sa vyskytnúť ich predčasná smrť, v dôsledku čoho ich koncentrácia nebude dostatočná. Ďalšie dôvody na zníženie počtu krvných doštičiek v krvi zahŕňajú autoimunitné ochorenia, rôzne anémie, DIC, nádory kostnej drene a metastázy, kongestívne zlyhanie srdca, choroby infekčného pôvodu (toxoplazmóza, malária atď.), Trombóza obličkových žíl, ovplyvňujúce zrážanie krvi, idiopatickú autoimunitnú trombocytopenickú purpuru a iné ochorenia.

Krvné doštičky ako zložky krvi zohrávajú dôležitú úlohu v koordinovanej práci tela. Zvyšovanie a zníženie koncentrácie v krvi má pre nás negatívne dôsledky. Čo možno urobiť na odstránenie príčiny? Ak nie je zistená žiadna choroba a úroveň trombocytov stále nie je normálna, mali by ste zvážiť váš životný štýl a stravu. Uspokojte ho s dostatočným množstvom vitamínov a mikroprvkov, nejedzte tučné a nezdravé jedlá, dodržujte frekvenciu jedál, pite čo najviac tekutiny (najmä počas trombocytózy) a viesť zdravý životný štýl (neprepracujte).

Kde môžem darovať krv na analýzu trombocytov?

Analýza počtu krvných doštičiek v krvi sa môže vykonať v akomkoľvek laboratóriu, pretože tento indikátor je zahrnutý vo všeobecnom klinickom krvnom teste. Zostáva len určiť vhodnú polohu každej osoby na klinike, jej povesť s cieľom získať odborné poradenstvo. Avšak dopyt a dostupnosť krvného testu má opačnú stranu. Riadky a potreba vykonať analýzu v prísne stanovenom čase vytvárajú určité nepríjemné pocity počas návštevy štátnej klinike.

Súkromné ​​laboratóriá poskytujúce túto službu majú pre pacienta priateľšiu atmosféru. Okrem pohodlia lekárskeho postupu by sa však malo brať do úvahy úroveň profesionality zamestnancov a presnosť výskumu vykonávaného klímou. Aby ste nehrali lotériu so svojím zdravím, stojí za to vybrať si laboratórium, ktoré dokazuje stabilnú kvalitu práce už niekoľko rokov.

Všetky potrebné požiadavky plní napríklad nezávislé laboratórium "INVITRO", ktoré má širokú geografiu prítomnosti v hlavnom meste aj v celom Rusku. Využíva najnovšie vybavenie, priateľský a kvalifikovaný personál. Všetky testy sú k dispozícii za prijateľné ceny. V akejkoľvek oblasti ste, kontaktujte nás - je zaručená pohodlná a vysokokvalitná diagnostika!

Miera krvných doštičiek v krvi žien, mužov a detí - príčiny zvýšených alebo nízkych dávok

Bunky bez jadier umiestnené v červenej kostnej dreni sa nazývajú krvné doštičky. To je dôležitá zložka obehového systému, ktorá udržuje priepustnosť cievnych stien, poskytuje požadovanú konzistenciu systémového obehu. Je potrebné pravidelne monitorovať prípustné množstvo krvných doštičiek v krvi, inak hovoríme o progresívnom patologickom procese.

Úloha trombocytov v tele

Konštruktívne sú to malé platne vytvorené z megakaryocytov v červenej kostnej dreni. Krvné doštičky majú okrúhly alebo oválny tvar (v závislosti od veku) s priemerom 2 - 5 mikrónov, prechádzajú cez obehový systém pomocou pseudopodov. Po kontakte so zraneným epitelom bunky menia svoj vzhľad: až 10 procesov, ktoré prevyšujú veľkosť samotného trombocytového tkaniva. Otvárajú a zatvárajú ranu, zastavujú krvácanie. Prítomnosť lyzozýmu a B-lyzínu poskytuje ochranu proti patogénnej flóry a penetrácii do rany.

Keďže dôležitou súčasťou morfologického zloženia krvi, krvné doštičky zabraňujú prenikaniu veľkého množstva krvi postihnutými mäkkými tkanivami. Tieto štruktúrne prvky (bezfarebné tvary buniek) zvyšujú viskozitu biologickej tekutiny a v prípade poškodenia nádob tvoria takzvané "zátky". Vytečená krv rýchlo koaguje, krvné doštičky môžu zastaviť vnútorné krvácanie. Okrem ochrannej funkcie ťažkej straty krvi sú tieto prínosy takéto:

 • udržiavanie prirodzeného procesu hemostázy;
 • výživa vnútornej vrstvy kapilár (endotel);
 • urýchľuje hojenie zranených tkanív.

Krvný obraz krvných doštičiek

Na stanovenie obsahu krvných doštičiek v krvi je potrebné vykonať všeobecnú analýzu špecifikovanej biologickej tekutiny. Ak sa skutočná hodnota výrazne líši od normálnych hodnôt, ošetrujúci lekár navyše predpíše koagulogram. Biologický materiál sa odoberá z prsta na prázdny žalúdok s ďalšími laboratórnymi testami, venózna krv sa podrobnejšie skúma. Cenné odporúčania odborníkov, ak musíte urobiť krvný test na normálny počet krvných doštičiek:

 1. Tri dni pred laboratórnym testovaním sa vyžaduje, aby sa zdržali alkoholu a iných zlých návykov, úplne opustiť mastné, vyprážané, korenené a príliš slané jedlá.
 2. Odporúča sa vykonať analýzu v rannom čase dňa, zatiaľ čo už v predvečer (po dobu 8 hodín) nemôžete jesť.
 3. Analýzu nevykonávajte po dlhom ochorení, pretože imunita pacienta ešte nie je úplne vytvorená.

Normálny počet krvných doštičiek

Tento ukazovateľ sa meria v tisícoch 1 mikrolitra krvi, pričom skutočná hodnota je u žien, detí a dospelých trochu odlišná. Normálny ukazovateľ pre mužov je 200-400 tisíc U / μl. V ženskom tele je numerický rozsah od 180 do 320 tisíc U / μL považovaný za normálny. V druhom prípade je potrebné objasniť, že normálna frekvencia počas menštruácie klesne na 75 - 220 tisíc cd / μl a takéto odchýlky by nemali spôsobovať starosť o zdravie slabšieho pohlavia. To isté sa deje počas postupného tehotenstva.

V detstve sa hranice normy líšia v závislosti od vekovej kategórie dieťaťa. Napríklad u novorodencov sa považuje za prijateľný numerický rozsah 100-420 tisíc U / μL, u detí vo veku 1-5 rokov - 180-380 tisíc U / μL, 5-7 rokov - 180-450 tisíc U / μL. Ak neexistuje podozrenie na progresívny patologický proces, vykoná sa plánované doručenie všeobecnej analýzy raz za rok.

Laboratórny výskum sa uskutočňuje pod mikroskopom, aby sa vizuálne zobrazili červené platne rôznych tvarov a priemerov. V lekárskej správe o špecializovanej forme sa krvné doštičky označujú ako PLT alebo krvné doštičky. Na výpočet skutočného počtu takých krvných buniek po systémovom odbere krvi lekári používajú tri metódy:

 • počítaciu komoru so zapojením zariadenia s fázovým kontrastom;
 • v zafarbených krvných šterniach spôsobom Fonia;
 • pomocou hematologických analyzátorov.

Príčiny zvýšených krvných doštičiek

Ak sa index krvných doštičiek odchyľuje od normy, ošetrujúci lekár poukazuje na patológiu, ktorá výrazne znižuje kvalitu života pacienta. Na určenie konečnej diagnózy potrebujete podrobnejšie vyšetrenie v nemocnici. Ak sú krvné doštičky vyššie ako normálne, potenciálne ochorenia sú uvedené v nasledujúcom zozname:

 • primárna trombóza;
 • tuberkulóza;
 • leukémia, lymfogranulomatóza, chronická myeloidná leukémia;
 • skôr prenesené stresové situácie;
 • infekčných ochorení vo fáze recidívy;
 • zápalové procesy tela;
 • rozsiahle ložiská nekrózy tkaniva;
 • onkologické ochorenia;
 • otvorené krvácanie, trauma;
 • trombocytóza po operácii;
 • dlhodobé užívanie jednotlivých liekov.

Ďalšie testy na diagnostiku trombocytózy

So systematickým zneužívaním alkoholu, prítomnosťou zlých návykov, nadváhou alebo po predchádzajúcej operácii hovoria lekári o vývoji sekundárnej trombocytózy. Na objasnenie klinického obrazu je potrebné použiť nasledujúce diagnostické metódy:

 • rozbor moču;
 • krvný test na krvné doštičky v intervale 3-5 dní - trikrát;
 • krvný test na železo;
 • laboratórny test na stanovenie C-reaktívneho proteínu;
 • Ultrazvuk peritoneálnych orgánov.

Príčiny nízkych krvných doštičiek

Podľa výsledkov laboratórnej štúdie biologickej tekutiny je možné posúdiť celkové zdravie každého pacienta. Napríklad, ak existuje odchýlka v rýchlosti krvných doštičiek v krvi na spodnej strane, je to jasný znak progresívneho patologického procesu. Lekári nevylučujú také ochorenia, ktoré sú náchylné k chronickému priebehu:

 • hemodialýzu postupy;
 • trombocytopénia;
 • rozsiahla intoxikácia tela;
 • vnútorné krvácanie;
 • onkologické procesy;
 • zložité alergické reakcie;
 • užívanie určitých liekov;
 • intrauterinná infekcia plodu;
 • vrodená anémia;
 • zadusenie plodu počas pôrodu;
 • rézus-konflikt matky a plodu;
 • rozsiahle lézie autoimunitného systému.

Ďalšia diagnóza trombocytopénie

Ak analýza biologickej tekutiny ukázala, že krvné doštičky sú pod normálnou hodnotou, je potrebné podrobiť sa komplexnej diagnóze. Inak existujú určité ťažkosti pri formulovaní konečnej diagnózy, pri výbere režimu intenzívnej starostlivosti. Ďalšie diagnostické metódy sú uvedené v nasledujúcom zozname:

 • stanovenie času zrážania krvi;
 • terapia magnetickou rezonanciou (MRI);
 • test na prítomnosť protilátok v krvi;
 • Ultrazvuk peritoneálnych orgánov;
 • genetický výskum.

Metódy normalizácie hladín krvných doštičiek

Po diagnostikovaní ošetrujúci lekár odporúča podstúpiť nápravnú terapiu a opätovne urobiť krvný test. Keď sa rýchlosť krvných doštičiek v krvi žien, mužov alebo detí stabilizuje, konzervatívna liečba sa môže zastaviť. Ak chcete urýchliť pozitívnu dynamiku choroby, lekári poskytujú cenné odporúčania:

 1. Je dôležité zabezpečiť správnu výživu, okrem denného menu tučných, vyprážaných, údených, slaných jedál, marinád a korenín. Je potrebné obohatiť stravu o proteínové potraviny, čerstvú zeleninu a ovocie, vlákninu, prírodné antioxidanty.
 2. Ako súčasť komplexnej liečby je nevyhnutné zahrnúť vitamíny A, B12 a C do zloženia multivitamínových komplexov alebo prírodných potravín (bobule, zelenina, ovocie a nielen).
 3. Riadiaca medikácia, nepoužívajte lieky sama. Je dôležité vylúčiť tie lieky, ktoré nepriaznivo ovplyvňujú mieru krvných doštičiek. Medzi ne patria antibiotiká, antidepresíva.
 4. Odporúča sa úplne opustiť všetky zlé návyky, udržať aktívny životný štýl, častejšie navštevovať voľný čas, športovať, vyhýbať sa stresu a chronickej nespavosti, striktne dodržiavať denný režim pitnej vody.
 5. Pacienti s rizikom alebo po dlhodobej chorobe by mali znova skúšať. Ak sa vyskytnú nezrovnalosti s normou, podstúpia liečbu a súhlasia s opakovaním laboratórneho testovania po jeho dokončení.

Pri zvýšených sadzbách

Pri absencii normy krvných doštičiek v krvi je nevyhnutná účasť lekára. Ak je skutočný indikátor patologicky nadhodnotený, odporúča sa najprv užívať dennú pilulku Aspirín alebo iný lekársky prípravok obsahujúci kyselinu acetylsalicylovú. V každom prípade lekár zvolí liek na zriedenie prietoku krvi, ktorý je intenzívne zahustený. Ďalšie odporúčania sú uvedené v tomto zozname:

 1. Banány, boky divokej ruže, šošovica, mango, orechy a granátové jablká by mali byť úplne vylúčené z dennej dávky.
 2. Odporúča sa piť zelený čaj s čerstvými citrónmi a olivový a ľanový olej povinnou súčasťou každodennej stravy.
 3. Brusnice, čučoriedky, rakytník, hrozno, repa, cesnak, rajčiaky a cibuľka prispievajú k riedeniu krvi, takže tieto potraviny musia byť pridané do denného menu pacienta.
 4. Je dôležité dodržiavať režim pitnej vody. Odporúčaná denná dávka vody je najmenej 2,5 litra. Tento objem je dostatočný na to, aby zabránil zhrubnutiu krvi, cievy nie sú patologicky zúžené, s ďalším porušením ich nosnosti.
 5. Ak sa odchýlka od normálnych trombocytov vo veľkej miere podarí, je potrebné zamerať sa na konzumáciu potravín s vysokým obsahom horčíka, kyseliny citrónovej, kyseliny askorbovej a kyseliny jablčnej.

Za nízke ceny

Hovoríme tiež o patológii, ktorá sa musí monitorovať a komplexne liečiť. Mali by ste začať s jedlom, kvôli tomu z denného menu vylúčiť občerstvenie a pochybné zložky potravín. Nemôžete konzumovať pikantné, vyprážané, údené jedlo, alkohol. Pečeň a pohánka, ryby, paprika, kapusta, zeler, banány, orechy a mandle sú obzvlášť prospešné pre zdravie a poskytovanie krvných doštičiek. Navyše je dôležité nezabudnúť na kolosálne výhody prírodných vitamínov, ktoré sa vyskytujú v čerstvej zelenine a ovocí.

 1. Zoznam terapeutických a preventívnych opatrení tu nekončí. Ďalšie odborné odporúčania sú uvedené nižšie:
 2. Je zakázané používať antibiotiká, antidepresíva a iné lieky, ktoré porušujú mieru krvných doštičiek.
 3. Je dôležité normalizovať fázu zvyšku tým, že spánok je hlboký, dlhý a plný, pričom je v stave bdenia menej nervový.
 4. Je potrebné vyhnúť sa fyzickému a emocionálnemu preťaženiu, aby sa eliminoval stres zo svojho každodenného života.
 5. Na liečbu liekom, ale každá farmakologická skupina by mala byť predpísaná len ošetrujúcim lekárom.

doštičky

Krvné doštičky alebo krvné doštičky (PLT) sú krvné bunky, ktoré vykonávajú mnoho rôznych funkcií. Z biológie si pamätáme, že tieto bunky sa aktívne podieľajú na tvorbe krvnej zrazeniny (krvnej zrazeniny) a zrážania krvi.

Krvné doštičky hrajú dôležitú úlohu v procese diagnostiky, pretože zníženie alebo zvýšenie ich koncentrácie v krvi môže naznačovať prítomnosť konkrétnej choroby.

Čo sú krvné doštičky a ich úloha v krvi

Výskyt krvných doštičiek sa podobá tenkým platničkám, bez bunkového jadra.

Obsahujú veľa špeciálnych granúl obsahujúcich zásobu tromboxánu, trombínu a ďalších faktorov potrebných na zrážanie krvi.

Krvné doštičky sa tvoria v červenej kostnej dreni z progenitorových buniek - megakaryocytov.

Nástenná doštička pozostáva z niekoľkých vrstiev, z ktorých každá vykonáva určité funkcie:

 1. Vonkajšia vrstva Vo svojom zložení existujú špeciálne receptory, v dôsledku ktorých je možná adhézia prvkov vankúšika medzi sebou a so stenou cievy. Tiež tu je špeciálny enzým - fosfolipáza A, ktorá sa podieľa na tvorbe krvnej zrazeniny.
 2. Lipidová vrstva. Skladá sa z glykoproteínov, ktoré sa tiež podieľajú na procesoch agregácie krvných doštičiek.
 3. Vrstva mikrovlákien a mikrotubulov. Tvoria "kostru" trombocytov. Z dôvodu redukcie mikrotubulov sa uvoľňuje obsah granúl.
 4. Pod vrstvou mikrotubulov sa nachádzajú organely trombocytov, ktoré poskytujú bunke energiu.

Čo je agregácia krvných doštičiek, je proces lepenia krvných zložiek dohromady.

Teraz zvážte, aké funkcie trombocytov vykonáva v ľudskom tele:

 • Biologicky aktívne látky (mediátory) potrebné na uskutočnenie určitých chemických reakcií (napríklad zápal) sa uvoľňujú do krvi.
 • Zúčastnite sa procesu zrážania krvi.
 • Ochranná funkcia: doštičky ako leukocyty môžu zachytiť niektoré cudzie látky a neutralizovať ich.
 • Regeneračná funkcia. Keď je poškodený endotel (vnútorná vrstva cievnej steny), krvné doštičky vylučujú množstvo látok, ktoré podporujú jeho hojenie.

Norma pre doštičky u dospelých a detí

Počas života nie je miera tvorby krvných teliesok vrátane krvných doštičiek rovnaká. V priebehu rokov dochádza k spomaleniu produkcie kmeňových progenitorových buniek, z ktorých sa trombocyty tvoria, v kostnej dreni. V dôsledku toho sa tiež spomaľuje produkcia už zrelých krvných doštičiek.

Preto je každý vek charakterizovaný vlastnými normami pre doštičky. Najväčšie množstvo sa pozoruje v krvi detí.

Zrenie trombocytov trvá približne 10 dní a vyskytuje sa v hrúbke pórovitých kostí. Sú to rebrá, hrudná kosť, hrebene iliakálnych kostí a stavcov chrbtice.

Trombocyty pri dekódovaní kompletného krvného obrazu sú zobrazené ako PLT, priemerný objem doštičiek je MPV a počet krvných doštičiek je PCT.

Obsah PLT v krvi nezávisí od pohlavia. Počet krvných doštičiek v krvi zdravých mužov a žien by mal byť v rozmedzí 180 x 109 / l až 320 x 109 / l.

U ľudí staršieho a senilného veku sa množstvo PLT v krvi môže meniť v smere mierneho poklesu a smerom k miernemu nárastu. Nasledujúce limity pre normálny počet krvných doštičiek sú povolené: 150 * 10 9 / l - 400 * 10 9 / l.

U detí v prvých dvoch týždňoch života sa počet PLT pohybuje od 100 000 do 420 000 U / μl. Do konca prvého roka života sa spodná hranica normy zvýši na 150 000 U / μl, horná hranica zostáva rovnaká.

Päť rokov je normálna hodnota krvného obrazu nasledovná: 150 000 - 450 000 U / μL. Od približne 7 rokov sa počet detí približuje k počtu dospelých - 180-320 * 10 9 / l.

Môžete sa tiež dozvedieť viac o rýchlosti krvných doštičiek: u žien, u mužov a u detí.

Krvný obraz krvných doštičiek

Určenie počtu krvných doštičiek je zahrnuté do rozsahu celkového krvného testu, ktorý určuje počet všetkých ostatných vytvorených prvkov. V moderných laboratóriách sa to robí v špeciálnych komorách hematologických analyzátorov, ktoré sa vyznačujú vysokou presnosťou a rýchlosťou.

Avšak automatické stanovenie PLT má nevýhodu javu pseudotrombocytopénie, ktorý bude opísaný nižšie. Druhou metódou je ručné započítanie pomocou mikroskopu.

Zmena počtu trombocytov je dôležitým príznakom, ktorý môže sprevádzať mnohé ochorenia. Ide o ochorenia krvi, kardiovaskulárneho, endokrinného systému, malígnych novotvarov, imunodeficitov atď. Okrem toho, zvýšením alebo znížením počtu PLT môžeme posúdiť účinnosť liečby (napríklad počas chemoterapie malígnych nádorov)

Fenomén pseudotrombocytopénie

Trombocytopénia je zníženie počtu krvných doštičiek. Pseudotrombocytopénia je čisto laboratórny fenomén, keď sa v krvnej skúmavke tvorí niekoľko krvných doštičiek a hematologický analyzátor ho vníma ako jednu bunku. Preto pri podávaní krvného testu s nízkym obsahom PLT lekári odporúčajú v prvom rade znovu darovať krv.

Pseudotrombocytopénia sa vyskytuje v rôznych laboratóriách s frekvenciou od 0,5% do 2%.

Zvýšené krvné doštičky

Počet krvných doštičiek v krvi nad 400 x 109 / l (podľa iných údajov - nad 450 x 109 / l) sa v lekárskej literatúre nazýva trombocytóza. Nebezpečenstvo tohto stavu je spôsobené vysokou pravdepodobnosťou spontánnej tvorby trombu.

Príčiny trombocytózy

Zvážte príčiny nízkeho počtu krvných doštičiek. Existujú tri typy trombocytózy:

 1. Primárne alebo základné. Vzniká v dôsledku myeloproliferatívnych (malígnych) krvných ochorení. Patria medzi ne trombocytopenická purpura, chronická idiopatická myelofibróza, ako aj skutočná polycytémia. Keď k tomu dôjde, zvýšené uvoľnenie krvných doštičiek do krvi v dôsledku porušenia tvorby krvi v červenej kostnej dreni.
 2. Sekundárna trombocytóza. Je to príznak rôznych chorôb. Patria medzi ne:
  • Malígne nádory (najmä lymfómy).
  • Cirhóza pečene.
  • Choroby krvi (leukémia).
  • Zápalový proces rôznych lokalizácií.
  • Nedostatok železa a anémia s nedostatkom vitamínu B12.
  • Poranenie.
  • Hemolytická anémia rôzneho pôvodu.
  • Autoimunitné ochorenia: reumatoidná artritída, Crohnova choroba atď.
  • Infekčné choroby (tuberkulóza).
 3. Fyziologická trombocytóza. Mierny nárast počtu krvných doštičiek v krvi možno pozorovať po silnom psycho-emocionálnom strese, intenzívnom cvičení bezprostredne po pití a fajčení. Malá trombocytóza môže byť prítomná v krvi tehotných žien.

Informácie o trombocytóze u detí si môžete prečítať tu.

Symptómy trombocytózy

Po dlhú dobu je trombocytóza absolútne asymptomatická a náhodne sa zistí počas vyšetrenia. V budúcnosti vzniknú krvné zrazeniny a príznaky závisia od toho, kde sa nachádza krvná zrazenina.

Môže sa upchať mozgové cievy (vyvíja sa prechodný ischemický záchvat alebo mozgová príhoda), srdce (infarkt myokardu), pečeň (Budd-Chiariov syndróm), cievy v dolných a horných končatinách atď.

Liečba trombocytózy

Pred začatím liečby je potrebné zistiť, čo spôsobilo trombocytózu. Preto pacient potrebuje dôkladné vyšetrenie na základe výsledkov, z ktorých je vybraná konkrétna liečba.

 • Ak je príčinou trombocytózy malígny nádor, vykoná sa komplexná polychémota.
 • V prípade hemolytickej anémie je potrebná splenektómia - operácia, počas ktorej sa odstráni slezina.
 • V prípade trombózy mozgových ciev a srdca sa vykonáva núdzová trombolýza - liečebná metóda, v ktorej sa zavádzajú špeciálne lieky, ktoré môžu rýchlo rozpustiť trombus (altepláza, actilize, streptokináza, puroláza atď.).
 • Trombóza dolných končatín často vyžaduje chirurgickú intervenciu.
 • S tendenciou k trombóze sa predpisujú protidoštičkové látky - lieky, ktoré zabraňujú tvorbe krvných zrazenín. V ľuďoch sa nazývajú "zriedenie krvi". Medzi tieto lieky patrí kyselina acetylsalicylová (normálny aspirín, aspirín-kardio, kardiomagnyl, trombóza, trombopol, acekardol atď.), Klopidogrel (zilt), brilint atď.

Nízke krvné doštičky

Zníženie počtu krvných doštičiek v krvnom riečisku sa nazýva trombocytopénia. Nízky počet krvných doštičiek v krvi slúži ako dôležitý diagnostický príznak pre mnohé ochorenia.

Príčiny trombocytopénie

Existuje niekoľko typov trombocytopénie:

 1. Centrálna trombocytopénia. Je charakterizovaná nedostatočnou produkciou PLT kostnou dreňou. Vzniká z nasledujúcich dôvodov:
  • Nedostatok vitamínu B12 a kyselina listová.
  • Zhubné krvné choroby. V tomto prípade môže byť trombocytopénia spôsobená buď priamo účinkom samotného nádoru alebo pôsobením chemoterapie.
  • Metastáza malígnych novotvarov v kostnej dreni.
  • Porušenie krvných doštičiek krvi. Môže sa vyskytnúť v dôsledku ožiarenia gama.
  • Alkoholizmus.
  • Autoimunitné ochorenia.
  • Otrava chemikálií.
  • Infekčné ochorenia (najmä HIV a hepatitída)
 2. Periférna trombocytopénia. Tento pojem kombinuje prípady trombocytopénie, ku ktorému dochádza v dôsledku aktívnej deštrukcie krvných doštičiek. Vyskytuje sa v nasledujúcich ochoreniach a podmienkach:
  • Syndróm diseminovanej intravaskulárnej koagulácie alebo DIC.
  • Hypersplenizmus (zväčšenie sleziny).
  • Idiopatická trombocytopenická purpura.

Viac informácií o zníženej hladine PLT u tehotných žien nájdete tu.

Je zvlášť potrebné vyčleniť prípady, keď je trombocytopénia spôsobená príjmom liekov. Nasledujúce skupiny liekov môžu spôsobiť pokles krvných červených krviniek:

 • Nesteroidné protizápalové lieky: aspirín, aceklofenak, ibuprofén, paracetamol a ďalšie.
 • Antiarytmiká: amiodarón (kordarón), digoxín.
 • Niektoré antibiotiká: gentamicín, penicilín, rifampicín, vankomycín, trimetoprim. Posledná z nich je súčasťou Biseptolu.
 • Lokálne anestetiká: lidokaín.
 • Niektoré diuretiká: veroshpiron (spironolaktón), hydrochlorotiazid.
 • Antikonvulzívne a antiparkinsonické lieky: karbamazepín, PASK, kyselina valproová.
 • Antikoagulanciá: heparín.

Symptómy trombocytopénie

Klinický obraz trombocytopénie sa vo väčšine prípadov prejaví len vtedy, keď počet krvných doštičiek klesne na 50 x 109 / l alebo menej.

Súčasne sa objavujú také príznaky, akými sú petechie (viacnásobné modriny modrej farby s priemerom nepresahujúcim 3 mm) na koži a slizniciach, krvácanie ďasien, tendencia k tvorbe modrín, predĺžené krvácanie u žien.

Liečba trombocytopénie

Liečba trombocytopénie sa vykonáva v závislosti od jej príčiny. Niekedy stačí prerušiť užívanie niektorých z vyššie uvedených liekov a počet trombocytov sa vráti na normálnu hodnotu samotný.

V prípade zvýšeného krvácania sa môže použiť hemostatická liečba (infúzia kyseliny aminokapronovej, užívanie etamsylátu, použitie čerstvej zmrazenej plazmy atď.).

Idiopatická trombocytopenická purpura potrebuje podľa schémy vymenovanie systémových kortikosteroidov (prednizón, dexametazón). Podľa jednotlivých indikácií sa ľudské imunoglobulínové a anti-rhesusové D-sérum používajú na liečbu trombocytopénie.

Teraz viete, prečo sú krvné doštičky v krvi zodpovedné a dôvody odchýlky ukazovateľov od normy.

Podobne ako tento článok? Zdieľajte to so svojimi priateľmi v sociálnych sieťach:

Krvné doštičky: norma a patológia, mechanizmy hemostázy a koagulácie krvi, liečba porúch

Krvné doštičky (PLT) - krvné doštičky (plaky Bitscocero), fragmenty megakaryocytov, zohrávajú dôležitú úlohu v ľudskom tele. Mierne aktivované dokonca aj za normálnych podmienok, vždy sa ponáhľajú do zóny poškodenia cievy, aby spoločne s endotelom zastavili krvácanie vytvorením trombu. Krvné doštičky vykonávajú mikrocirkulačnú (primárnu, vaskulárnu) krvnú hemostázu, ktorá sa vyskytuje v malých cievach. Koagulačná reakcia krvi vo veľkých cievach sa realizuje mechanizmom sekundárnej hemostázy, ktorá sa nazýva aj makrocirkulácia alebo hemokoagulácia.

Kde je zlatý priemer?

Rovnako ako iné tvarované elementy môžu krvné doštičky tendenciu klesať a zvyšovať, čo je často patológia, pretože rýchlosť týchto buniek v krvi je 200-400 x 109 / l a závisí od fyziologického stavu tela. Ich počet sa líši v závislosti od času a ročných období. Je známe, že v noci a na jar klesá počet krvných doštičiek. Hladina krvných doštičiek u žien je nižšia (180-320 x 109 / l) a počas menštruácie ich počet môže klesnúť na 50%. Avšak v tomto prípade sa krvné doštičky fyziologicky znižujú ako ochranná reakcia (prevencia trombózy u žien), takže tento stav nevyžaduje liečbu.

Počet krvných doštičiek v krvi je mierne nižší počas tehotenstva, ale ak ich hladina klesne pod 140 x 109 / l, treba okamžite vykonať opatrenia, pretože riziko krvácania počas pôrodu sa zvyšuje.

Osobitné opatrenia sa vykonávajú, aj keď príčinou nízkych krvných doštičiek sú ochorenia:

 • Porušenie krvi v kostnej dreni;
 • Ochorenie pečene;
 • Trombocytopénia.

Zvýšené krvné doštičky môžu byť tiež fyziologické, napríklad keď sú v horských oblastiach alebo počas ťažkej fyzickej práce. Keď sa však krvné doštičky zvyšujú v dôsledku patologických stavov, potom sa riziko trombózy a infarktu myokardu zvyšuje, pretože krvné doštičky sú zodpovedné za zrážanie krvi a ich nadmerné množstvo vedie k zvýšenému zrážaniu krvi.

U detí po roku sa úroveň červených krviniek nelíši od hladín u dospelých. Až do roka je počet krvných doštičiek v krvi mierne nižší a je 150-350 x 109 / l. Miera u novorodencov začína od 100 x 109 / l.

Je však potrebné pamätať na to, že keď sú krvné doštičky dieťaťa zvýšené, bude to rušivým faktorom a v takýchto prípadoch možno predpokladať nasledujúcu patológiu:

 1. Infekcie (vírusové, bakteriálne, parazitárne, plesňové);
 2. Porážka gastrointestinálneho traktu (pankreas, pečeň);
 3. Anémia spôsobená nedostatkom železa;
 4. kolagén;
 5. Novotvary.

Jedným slovom to bude dôvod na to, aby ste neodstránili lekára, ale najprv budete musieť znova vykonať krvný test na odstránenie chyby.

Krvné doštičky na celkovom krvnom obraze

Moderná klinická laboratórna diagnostika, aj keď používa staré osvedčené metódy farbenia a počítania krvných doštičiek na skle, sa však uchýlila k štúdiu populácie krvných doštičiek pomocou hematologického analyzátora, ktorého možnosti sú oveľa širšie.

Analyzátor hematológie vám umožňuje určiť priemerný objem krvných doštičiek (MPV - stredný objem doštičiek), ktorý nielen meria, ale prezentuje sa aj vo forme histogramu so starými prvkami na ľavej strane a mladými prvkami v pravej časti. Veľkosť buniek umožňuje posúdiť funkčnú aktivitu krvných doštičiek a tým sú staršie, tým menšia je ich veľkosť a aktivita. Zvýšenie MPV sa pozoruje pri trombocytopenickej purpure, anémii po krvácaní, makrocytickej trombodystrofii Bernard-Soulier a iných patologických stavov. Pokles tohto indikátora nastane v nasledujúcich prípadoch:

 • tehotenstva;
 • Anémia spôsobená nedostatkom železa;
 • zápaly;
 • nádorov;
 • Infarkt myokardu;
 • Ochorenia kolagénu;
 • Ochorenie štítnej žľazy;
 • Ochorenia obličiek a pečene;
 • Poruchy v systéme koagulácie krvi;
 • hypercholesterolémia;
 • Poruchy krvi.

Ďalším ukazovateľom kvality krvných doštičiek je relatívna šírka distribúcie objemových doštičiek (PDW), ktorá indikuje stupeň zmeny počtu krvných doštičiek (anizocytóza), inými slovami je to indikátor heterogenity buniek. Jeho odchýlky naznačujú patológiu ako:

 1. anémia;
 2. Zápalový proces;
 3. Napadnutie červami;
 4. Zhubné nádory.

Schopnosť krvných doštičiek priľnúť k cudzím povrchom (kolagén, nasýtené mastné kyseliny, ktoré tvoria základ aterosklerotického plaku) sa nazýva adhézia a schopnosť navzájom sa držať a tvoriť konglomeráty sa agreguje. Tieto dva pojmy sú neoddeliteľne prepojené.

Agregácia krvných doštičiek je neoddeliteľnou súčasťou takéhoto dôležitého procesu, akým je tvorba trombov, čo je hlavná ochrana proti krvácaniu pri poškodení cievnej steny. Avšak tendencia k zvýšenému tvorbe trombov (trombofília alebo iná patológia) môže viesť k nekontrolovanej agregácii krvných doštičiek a môže byť sprevádzaná patologickou trombózou.

Video: Prečo sa počet krvných doštičiek pohybuje nahor a nadol?

Tvorba trombu

Krv koaguluje pri kontakte s akýmkoľvek cudzím povrchom, pretože len vaskulárnym endotelom je jeho natívne médium, kde zostáva v kvapalnom stave. Ale človek má iba poškodiť plavidlo, pretože životné prostredie sa okamžite ukáže ako cudzinec a krvné doštičky sa začínajú ponáhľať na miesto nehody, kde sa samovoľne aktivujú, aby vytvorili trombus a "vylepili" dieru. Ide o mechanizmus primárnej hemostázy, ktorá sa vykonáva v prípade poranenia malého plavidla (do 200 μl). Výsledkom je vytvorenie primárneho bieleho trombu.

Keď sa poškodí veľká nádoba, spontánne sa aktivuje kontaktný faktor (XII), ktorý začne interagovať s faktorom XI a aktivuje ho ako enzým. Potom nasleduje kaskáda reakcií a enzymatických transformácií, pri ktorých sa koagulačné faktory začnú navzájom aktivovať, to znamená, že existuje určitý druh reťazovej reakcie, vďaka čomu sa faktory koncentrujú v mieste poškodenia. Tam spolu s ďalšími kofaktormi (V a kininogén s vysokou molekulovou hmotnosťou) a krvným koagulačným faktorom VIII (antihemofilným globulínom), ktorý sám osebe nie je enzýmom, je ako pomocný proteín aktívne zapojený do procesu koagulácie.

Interakcia medzi faktormi IX a X sa vyskytuje na povrchu aktivovaných krvných doštičiek, ktoré už boli v kontakte s poškodenou nádobou a na ich membráne sa objavili špeciálne receptory. X účinný faktor konvertuje protrombín na trombín a v tomto čase sa faktor II tiež pripája k povrchu krvných doštičiek. Aj tu je prítomný pomocný proteín, faktor VIII.

Trombín interaguje s fibrinogénom, vytvára molekuly fibrínu a vytvára vláknité vlákna, ktoré sa navzájom spájajú, ale nie sú navzájom spojené. Zosieťovanie fibrínových vlákien (trvanlivý trombus) sa uskutočňuje pomocou faktora XIII (stabilizácia fibrínu). V tomto štádiu sa vápnikové ióny (faktor IV) podieľajú na zrážaní krvi, ktoré prispievajú k vytvoreniu mostíkov medzi vláknami a ich zosieťovania.

Kofaktory: tkanivový faktor III, ktorý nie je prítomný v krvi, ale iba v tkanivách, je faktorom XIII (transglutamináza) a faktorom I (fibrinogén) substrát na tvorbu fibrínu, ktorý sa považuje za konečný produkt koagulácie krvi. A ak je tento fibrín krehký, rana sa dlho nezdraví, takže krvácanie sa znova a znova začne.

Mechanizmus, ktorý sa realizuje za účasti systému krvného zrážania, sa nazýva sekundárna hemostáza, v dôsledku čoho sa tvorí červený trombus (adherentné elementy sa priľnú).

Tvorba trombu sa vyskytuje na exponovanom kolagéne, tkanivovom a bunkovom membráne, vrátane fosfolipidov krvných doštičiek.

Schéma všetkých enzymatických transformácií a aktivácie faktorov, ktoré sú 13, je zložitá a môže byť nepochopiteľná, preto môže byť proces koagulácie krvi reprezentovaný štyrmi postupnými fázami:

 • Tvorba protrombinázy;
 • Tvorba trombínu z neaktívnej formy (protrombín, faktor II);
 • Tvorba fibrínu, ktorý je v podstate krvná zrazenina;
 • Odstránenie krvnej zrazeniny (oddelenie zrazeniny od séra) sa vykonáva pod kontrolou krvných doštičiek, táto dôležitá misia je zverená. Znížením zrazeniny utiahnu fibrínové vlákna a zatvorte poškodenú nádobu.

Prečo krv zostáva tekutá?

Ak sa tvorba trombov a hemostáza podáva koagulačným systémom (kombinácia plazmových proteínov a proteolytických enzýmov), potom na udržanie krvi v tekutom stave existuje antikoagulačný systém, ktorý vytvára rovnováhu v ľudskom tele, ktorý je reprezentovaný týmito zložkami:

 1. Antikoagulačný systém, ktorý reguluje rýchlosť procesu zrážania kože a nedáva krvi schopnosť koagulovať tam, kde to nie je potrebné. Ak tento komponent nefunguje dobre, existuje riziko úmrtia na trombózu;
 2. Fibrinolytický systém (fibrinolýza), ktorý je zodpovedný za tvorbu trombu presne takej veľkosti, že môže uzavrieť nádobu, ale nie viac a menej. Extra fibrínové vlákna alebo fibrínový uzáver, ktorý splnil svoju funkciu, rozpúšťa a obnovuje normálny prietok krvi po zastavení krvácania.

Avšak rovnako ako v systéme koagulácie môže dôjsť aj k zlyhaniu antikoagulačného systému a začne pracovať zle. Proteínové antikoagulanciá (antitrombíny) zvyčajne normálne obsahujú krv a vykonávajú svoju úlohu (inhibujú trombín). Vznikajú v pečeni, sedia na stenách krvných ciev a inaktivujú aktívne formy koagulačných faktorov, ktoré sú tiež neustále prítomné v krvnom obehu a tvoria krvnú zrazeninu. Akonáhle si "všimne", že nekontrolovaná koagulácia začína, antitrombín III interferuje s týmto procesom a zabraňuje zrážaniu krvi.

Ak tento faktor z nejakého dôvodu nefunguje, potom ho aktivovať, odporúča sa zaviesť heparín, ktorý sa vykonáva na prevenciu trombózy (DIC, ťažké zranenia, tehotenstvo, trombóza dolných končatín). Avšak ak je z istého dôvodu antitrombín III malý alebo vôbec nie je možné, potom nie je možné počítať s pomocou jedného heparínu, preto sa (heparín) podáva spolu s antitrombínom.

Nedostatok antitrombínu môže byť dedičnou patológiou a keď je jeho hladina 60-70% normy, už je poskytnutá trombóza. Dieťa narodené s podobnou anomáliou a s 50% deficitom zomiera na trombózu v prvých hodinách života. Nedostatok antitrombínu III je považovaný za častú príčinu infarktu myokardu u veľmi mladých ľudí.

Ďalšou dôležitou zložkou antikoagulácie je proteín C (MS), ktorý kontroluje prácu faktorov VII a VIII a v prípade potreby ich blokuje. Proteín C sa syntetizuje v pečeni (s účasťou vitamínu K). Jeho nedostatok môže spôsobiť potrat (trombóza).

Okrem týchto faktorov sú v antikoagulačnom systéme zahrnuté aj ďalšie inhibítory, ktoré obmedzujú proteolytické reakcie: heparínový kofaktor (GC II), proteín S (PS), inhibítor tkanivového faktora (ITP), protex nexín I (PN-I) atď.

Základné laboratórne testy na zrážanie krvi

Proces koagulácie krvi môže začať poškodením povrchu endotelu (cievna stena), potom sa spustí vnútorný mechanizmus tvorby protrombinázy. Koagulácia môže byť tiež spúšťaná krvným kontaktom s tkanivovým tromboplastínom, ktorý je skrytý v tkanivovej bunke, ak je membrána celá. Vyskytuje sa však pri poškodení cievy (externý mechanizmus tvorby protrombinázy). Zavedenie jedného alebo druhého mechanizmu vysvetľuje skutočnosť, že doba zrážania vzorky kapilárnej krvi (vonkajšia cesta) je 2-3 krát nižšia ako doba zrážania krvi (vnútorná cesta).

Laboratórne testy založené na týchto mechanizmoch sa používajú na stanovenie času potrebného na zrážanie krvi. Štúdia koagulovateľnosti Lee-White sa uskutočňuje odobratím krvi do dvoch skúmaviek z žily, zatiaľ čo tvorba protrombinázy pozdĺž vonkajšej dráhy sa skúma pomocou Sukhareva (krv z prsta). Tento krvný test na zrážanie je veľmi jednoduchý. Navyše nevyžaduje špeciálnu prípravu (užívanú na prázdny žalúdok) a veľa času na výrobu, pretože kapilárna krv (ako je uvedené vyššie) sa uzatvára 2-3 krát rýchlejšie ako venózna. Doba zrážania krvi podľa Sukhareva je od 2 do 5 minút. Ak dôjde k skráteniu času tvorby zrazeniny, v organizme dochádza k urýchlenej tvorbe protrombinázy. K tomu dochádza v nasledujúcich prípadoch:

 • Po masívnej strate krvi, ktorej koagulačný systém reaguje hyperkoaguláciou;
 • Syndróm DIC v štádiu 1;
 • Negatívne účinky perorálnych kontraceptív.

Spomalená tvorba protrombinázy sa prejaví predĺžením času tvorby zrazeniny a pozoruje sa za určitých podmienok:

 1. Hlboký nedostatok faktorov I, VIII, IX, XII;
 2. Dedičná koagulopatia;
 3. Poškodenie pečene;
 4. Liečba antikoagulanciami (heparín).

Ako zvýšiť počet krvných doštičiek?

Keď je v krvných doštičkách málo krvi, niektorí ľudia sa snažia sami zvýšiť pomocou alternatívnej medicíny, pričom používajú potraviny, ktoré zvyšujú krvné doštičky a liečivé rastliny.

Treba poznamenať, že diéta na zvýšenie krvných doštičiek môže byť považovaná za skutočne kráľovskú:

 • Pohanková kaša;
 • Červené mäso, varené v akejkoľvek forme;
 • Všetky odrody rýb;
 • Vajcia a syry;
 • Pečeň (najlepšie hovädzie mäso);
 • Bohaté mäsové vývary, salámy a paličky;
 • Nettle šaláty, kapusta, repa, mrkva, paprika, korenené so sezamovým olejom;
 • Všetky druhy zeleniny (kôpor, zeler, petržlen, špenát);
 • Rowan bobule, banány, granátové jablko, divoká ružová šťava, zelené odrody jabĺk, orechy.

Ľudia hovoria, že je možné zvýšiť počet krvných doštičiek s ľudskými prostriedkami, ak jedli 1 polievkovú lyžicu sezamového oleja na prázdny žalúdok (trikrát denne) alebo pijete čerstvú želatinu (50 ml) s rovnakým množstvom mlieka. Ale to všetko je pravdepodobne možné, ak sa krvné doštičky mierne znížia a objasnil sa dôvod poklesu ich hladiny. Alebo ako doplnkové opatrenia pre hlavné liečenie, ktoré sa vykonávajú v stacionárnych podmienkach a spočívajú v transfúzii darcovskej trombózy špeciálne pripravenej pre konkrétneho pacienta.

Liečba zahŕňa určité ťažkosti, pretože krvné doštičky nežijú dlhší čas, preto sa trombokoncentrát uchováva počas špeciálnych "spinnerov" najviac 3 dni (bunky sa musia počas skladovania neustále miešať). Navyše pre kvalitatívny nárast počtu krvných doštičiek musia byť v tele nového hostiteľa zakorenené, takže pred transfúziou sa uskutoční individuálny výber podľa systému HLA leukocytov (analýza je nákladná a časovo náročná).

Znížte počet krvných doštičiek

Zníženie počtu krvných doštičiek je jednoduchšie než ich zdvíhanie. Prípravky obsahujúce kyselinu acetylsalicylovú (aspirín) pomáhajú riediť krv a tým znižovať hladinu krvných doštičiek. Tiež antiagregačné činidlá a antikoagulanciá sa používajú na také účely, ktoré predpisujú ošetrujúci lekár a nie sused na pristátí. Samotný pacient môže iba pomôcť lekárovi, vzdať zlých návykov (fajčenie, alkohol), jesť potraviny bohaté na jód (morské plody) a obsahujúce kyselinu askorbovú, citrónovú, jablčnú. Jedná sa o hrozno, jablká, brusnice, čučoriedky, čučoriedky, citrusové plody.

Ľudové recepty na zníženie hladiny krvných doštičiek doporučujú cesnakovú tinktúru, koreninový prášok z korenia, ktorý sa vaje vo forme čaju (1 polievková lyžica prášku na šálku vriacej vody) a kakao bez cukru ráno na prázdny žalúdok.

To všetko samozrejme je dobré, ale malo by sa pamätať na to, že všetky činnosti by sa mali vykonávať pod dohľadom lekára, pretože krvné zložky, ako sú krvné doštičky, nie sú veľmi podriadené metódam tradičnej medicíny.

Okrem Toho Čítal O Plavidlách

Prolaps mitrálnej chlopne (MVP) 1 stupeň: čo to je, symptómy a liečba

Z tohto článku sa dozviete: čo je prolaps mitrálnej chlopne 1 stupeň, jej príčiny a príznaky. Liečba a prognóza ochorenia.Prolaps mitrálnej chlopne (skrátená PMK) je najčastejšou kongenitálnou alebo získanou patológiou štruktúry chlopňového aparátu srdca.

Kŕčové žily na labkách po pôrode

Komplikácie kŕčových chlopní v pohlavných orgánoch v tehotenstve môžu byť smrteľné a ak dôjde k roztrhnutiu cievy, môže pacient zomrieť na silnú stratu krvi.Pri dodržaní určitých pravidiel a monitorovaní prírastku hmotnosti sa môžete vyhnúť kŕčovým pohybom pŕs počas tehotenstva.

Sú statíny škodlivé pre zníženie hladiny cholesterolu?

Zvýšený cholesterol v krvi prispieva k vzniku aterosklerózy. Choroba vedie k zlému dodaniu krvi do končatín, obličiek, čriev, mozgovej a srdcovej ischémie.

Poskytovanie prvej pomoci pri hypertenznej kríze

Hypertenzívna kríza - populárny akútny stav, ktorý potrebuje núdzovú starostlivosť. Vzhľadom na rýchly nárast krvného tlaku sa príznaky vyvíjajú v dôsledku lézií cieľových orgánov.

Norma hematokritu u detí

Medzi ukazovateľmi stanovenými v analýze krvi dieťaťa nie sú pre rodičov úplne jasné. Jeden z nich môže byť nazývaný hematokrit, ktorý je v analýze označený skratkou Htc.Čo je to?

Hypertenzívne opatrenia na predchádzanie krízam

Hypertenzívna kríza je vážny stav, v ktorom sa kriticky zvyšujú ukazovatele krvného tlaku. V tomto prípade existujú výrazné klinické príznaky a ak sa nezačnú včas odstrániť, závažné komplikácie, ktoré si vyžadujú inú špecifickú liečbu.