Tromboflebitída dolných končatín je zápal žily s tvorbou krvnej zrazeniny, ktorá spomaľuje prietok krvi. Choroba má veľmi vážne dôsledky, niekedy vedie k smrti.

Tromboflebitída sa ticho a nepozorovane prelína, zväčšuje ako malý problém s nohami (mierna bolesť, mierne opuch, sčervenanie). V mnohých prípadoch nástup choroby zostáva bez náležitej pozornosti, je to frivolný postoj k vlastnému zdraviu, ktorý vedie k smutným výsledkom.

V tomto materiáli sa dozvieme o tromboflebitíde dolných končatín (pozri foto), jej prvých symptómoch a súčasných liečebných režimoch.

dôvody

Prečo sa vyskytuje tromboflebitída dolných končatín a čo je to? Jednou z najčastejších príčin tromboflebitídy sú účinky kŕčových žíl (to je ďalší jasný dôkaz potreby včasnej liečby kŕčových žíl).

Okrem kŕčových žíl môže mnoho ochorení vyvolávať trombózu - to je bežná chrípka, tuberkulóza, erysipela, tonzilitída, zápal pľúc, zubný kaz, šarlach, choroby, ktoré spôsobujú zníženie imunity a zápalové procesy akejkoľvek lokalizácie. Tiež hrozí predĺženie lôžka v posteli a srdcová patológia.

Pravdepodobnosť tromboflebitídy sa zvyšuje po operácii, traume, tehotenstve, pôrode. Rád by som venoval osobitnú pozornosť poškodeniu krvných ciev spôsobenú nastavením kvapiek - to je významný rizikový faktor.

Rizikové faktory

Existujú tri hlavné faktory, ktoré spúšťajú tvorbu krvnej zrazeniny v cievach:

 • zvýšené zrážanie krvi;
 • pomalý prietok krvi;
 • priebeh zápalových procesov v cievnej stene.

Prítomnosť aspoň jedného z týchto faktorov vážne zvyšuje riziko tromboflebitídy.

Symptómy tromboflebitídy

Choroba začína náhle, na pozadí blahobytu. Zvýšenie príznakov tromboflebitídy dolných končatín sa rýchlo vyskytuje:

 1. Konštantná bolesť nudného charakteru s námahou na nohe.
 2. Otokové končatiny.
 3. Zožltnutie kože pri tvorbe krvnej zrazeniny.
 4. Zvýšenie telesnej teploty na 37,5 - 38 stupňov.
 5. Oblasti tvorby krvných zrazenín sa stávajú vizuálne viditeľné - koža sa zmení na farbu (buď sa zmení na červenú, alebo sa mení na hnedú v závislosti od umiestnenia cievy pod kožou alebo hlboko v nohe).
 6. Bolí to stať a chodiť.

Stav pacienta je najprv uspokojivý. Keď sa však zápal rozšíri, príznaky tromboflebitídy sa zvyšujú: proces sa presúva do podkožného tkaniva, koža sa zožltne, zahustí a je nasávaná zapálenými cievami. Jej teplota stúpa.

Ďalšie zvýšenie zápalového procesu vedie k vzniku bolesti hlavy, zimnica, potenie a zvýšeniu telesnej teploty nad + 39 ° C. Oblasť zapálenej žily sa stáva horúcou, prudko bolestivá, lymfatické uzliny v svaloch rastú tak veľké, že spôsobujú bolesť pri chôdzi. Ak sa v tomto štádiu ochorenia nevracia k lekárovi, je možné ďalšie zhoršenie stavu pacienta vrátane smrti.

Tromboflebitída dolných končatín: foto

Ako vyzerá tromboflebitída dolných končatín, ponúkame prehliadanie detailných fotografií klinických prejavov.

Ako sa diagnostikuje?

Diagnóza tromboflebitídy dolných končatín sa vykonáva pomocou inštrumentálnej minimálne invazívnej alebo neinvazívnej metódy, medzi ktorou je vedúca pozícia v ultrasonografickom štúdiu a konkrétne - duplexná angioskoping dolných končatín s farebným mapovaním prietoku krvi.

Použitie tejto metódy vám umožňuje vidieť jasný obraz o stave venózneho lumenu, pozri krvnú zrazeninu v žilách dolných končatín (ak existuje), jeho poloha a môžete jasne vidieť smer prietoku krvi a jej rýchlosť.

Liečba tromboflebitídy dolných končatín

Keď sa zistí príznaky tromboflebitídy dolných končatín, je dôležité zabrániť šíreniu ochorenia na hlboko usadené žily, aby sa vylúčila tromboembolizácia LA, znížili sa zápalové prejavy a zabránilo sa relapsu.

S existujúcou patológiou rozšírených žíl bez ovplyvnenia hlbokého sedenia môže byť liečba dokonca aj ambulantne. Ak však existuje hrozba tvorby pľúcnej embólie a prejavu zápalového procesu, liečba sa musí vykonať v nemocnici pod dohľadom špecialistov.

Hlavná liečba je zameraná na elimináciu lokálnych a zápalových trombotických procesov. V prvých dňoch, keď sa uskutočňuje liečba tromboflebitídy dolných končatín a zápal je najvýraznejší, je žiaduce vytvoriť obväz pomocou elastických obväzov. Keď sa prejavia prejavy, môžete prejsť na lekárske úplety - pančuchy, pančuchy alebo ponožky 2. triedy kompresie.

Liečebný režim zahŕňa aj užívanie určitých liekov:

 1. Nesteroidné protizápalové lieky - vo forme diklofenaku, ketoprofénu atď.
 2. Venonizujúce látky - Troxerutin, Detraralix atď.
 3. Lieky na zníženie trombózy - Aspirín, Plavix, Trentala atď.
 4. Účelom systémovej enzýmovej terapie je Wobenzym alebo Flogenzyme.
 5. Spazmolitída vo forme no-shpy, Papaverina atď.
 6. Tenzidy - Tavegila, Suprastin a ďalšie.
 7. Hirudoterapia, ktorá znižuje viskozitu a zrážanie krvi.
 8. Antikoagulanciá, ktoré blokujú trombózu.
 9. Antibiotiká s purulentnými procesmi.

Najdôležitejšou vecou, ​​ktorú potrebujete vedieť o liečbe tromboflebitídy, nie je snažiť sa o zotavenie alebo akosi zlepšiť svoj stav doma. Iba špecialista je schopný vykonať plnohodnotnú diagnózu a na základe toho vybrať lieky, postupy alebo označiť operáciu.

gymnastika

Terapeutické cvičenia vykonávané doma z jednoduchých cvičení pomôžu znížiť riziko ďalšieho vývoja ochorenia:

 1. Jednoduché cvičenie "bicykel". Ležiace na chrbte otočte nohami na 5-6 minút.
 2. Stojaci na podlahe vykonáva bočné swing nohy 6-10 krát s každou nohou.
 3. Keď ležíte na chrbte, zdvihnite nohy vertikálne na 1 minútu, aby ste držali pozíciu, jemne nižšiu.
 4. Ak chcete vykonať zdvíhanie nohy v ohnutých a narovnaných polohách 5-6 krát.
 5. Striedajte výbežky nohy dopredu a bočne 5 krát.

Ľudové opravné prostriedky

Prevencia tromboflebitídy a prevencia komplikácií je možné riešiť na základe odporúčania tradičnej medicíny.

 • Dobré výsledky pri liečbe tromboflebitídy poskytujú tinktúru Adamovho koreňa alebo tamusu obyčajného. Adamov koreň - 10 g Kipyatok - 50 g. Trvať na pol hodinu, napätie, vezmite 1 polievkovú lyžičku trikrát denne počas 15 minút. pred jedlom. Najlepšie výsledky dosiahnete tým, že použijete Adamov koreň v kombinácii s japonským Sophora a gaštanom.
 • Tinktura včiel Podmor. Život včiel je krátky. A na jar starí ľudia, ktorí pracovali v lete zomrieť. Mladé včely ich vložili do letu. Toto sa nazýva vznešené. Musia byť zozbierané a naliate vodkou (hrst podmorky na 0,5 l vodky) Trvajte na dva týždne, napätie. Používajte ako kompresiu, ktorá je na vrchu na vrchu 1,5-2 hodín.
 • Ľudová náprava na tromboflebitídu: 1 pohár cibuľovej šťavy, 1 pohár medu a zmes sa udržiava 3 dni pri izbovej teplote a potom sa vloží do chladničky po dobu 10 dní. Píšte tento nástroj na 1 polievkovú lyžičku. lyžička 3 krát denne 30 minút pred jedlom. Tento recept skutočne pomohol, po 2 mesiacoch sa pacient mohol nielen pohybovať slobodne, ale aj bežať. Odvtedy sa jej trombóza už neobťažuje, hoci je už 61 rokov. Kompozícia stále trvá na prevenciu - 1 krát za 3 roky.
 • Infúzia citróna a cesnaku môže rozpustiť krvné zrazeniny v žilách, rovnako ako čisté krvné cievy z cholesterolu, táto infúzia liečí kĺby a črevá, zvyšuje imunity. Ak chcete pripraviť, musíte si vziať 4 veľké hlavy cesnaku, 4 veľké citróny a 3 litre vody. Mlynčete cesnak a citróny pomocou mlynčeka na mäso, zložte výslednú kávu do trojlitrovej nádoby a nalejte studenú vodu na vrchol. Trvať na tmavom mieste po dobu 5 dní, trúsiť denne. Kmeň by mal dostať asi 2,5 litra infúzie. Vezmite si ráno prázdny žalúdok. 30 minút pred podaním infúzie piť 1 šálku horúcej vody. Potom po pol hodine pite 50 - 100 g infúzie. Je to veľmi užitočný nástroj, môže sa opiť celý rok bez odpočinku s veľkým prínosom pre telo.
 • Na liečenie tromboflebitídy sa ako liečivá používajú éterické oleje zo sliviek sv. Jána, santalového dreva, rozmarínu a horskej arniky. Ich použitie je vhodné v počiatočných štádiách ochorenia. Na zvýšenie účinku akéhokoľvek oleja zmiešaného s 0,5 lyžičky. jablkový mušt ocot. Zmes je rozomletá masážnymi pohybmi v oblasti žilových tesnení.
 • Medový kompres. Na tento účel sa med vo svojej čistej forme aplikuje na plátenú bielizeň a aplikuje sa na oblasť s postihnutou žilou. Pre kompresiu, med môže byť zmiešaný s rozdrveným kalanchoe list, alebo aplikovaný na kapusta list. Tieto dve rastliny len zvyšujú silu medu.

Samošetrenie akútnej venóznej trombózy dolných končatín s ľudskými prostriedkami je neprijateľné bez toho, aby sa stalo lekárovi, môže takáto liečba viesť k invalidite pacienta a dokonca k smrti.

prevencia

Ak už pacient trpí tromboflebitídou, potom je lekárom úlohou zabrániť jeho relapsu. Okrem elastickej kompresie a fleboprotektorov sa odporúča zahrnúť fyzioterapeutické opatrenia do komplexu liečby - alternatívne magnetické polia, sínusové modulované prúdy.

Základným princípom prevencie tromboflebitídy je včasné a adekvátne liečenie chronických žilových ochorení. Ide predovšetkým o chirurgickú liečbu skorých (nekomplikovaných) štádií kŕčových žíl.

Efektívne metódy liečby tromboflebitídy dolných končatín doma

Tromboflebitída je vaskulárne ochorenie, ktoré vedie k venóznemu zápalu. Pri tejto chorobe dochádza k silnému zrážaniu krvi, krvný obeh je narušený a dochádza k opuchu končatín. Zápal krvných ciev vzniká v dôsledku krvnej zrazeniny, ktorá blokuje cievy.

Je možné vyliečiť túto chorobu doma s ľudovými prostriedkami? Je to nebezpečné? Čo môžu lekári používať?

Pomôže to?

Liečba tromboflebitídy dolných končatín s ľudskými liekmi doma je dosť účinná. Ale je potrebné začať liečbu bylinami a odvarmi len v počiatočných štádiách, s príznakmi, ktoré sa prejavujú ako bolesti pod kolená a teľatá, ako aj s výskytom edému v dolných končatinách.

Tradičná medicína pomáha zastaviť progresiu ochorenia. Ale ak začnete bylinnú liečbu, keď choroba vstúpila do plnej fázy, potom nebude možné ju úplne vyliečiť, aj keď sa dá uvoľniť.

Možné riziká

Tromboflebitída je v akútnej fáze nebezpečná. Komplikáciou tejto choroby je krvná zrazenina, ktorá je voľne pripevnená k stene cievy. Časť krvnej zrazeniny môže kedykoľvek vypadnúť s prietokom krvi preniknúť do srdca a spôsobiť upchatie pľúcnej tepny. V závislosti od priemeru trombu a hladiny zablokovanej cievy môže choroba viesť k pľúcnemu infarktu, šoku, smrti alebo asymptomatickému.

Akútna tromboflebitída sa vyvíja za niekoľko hodín. Jeho príznaky sa týkajú väčšiny ciev. Pacient môže mať horúčku, kŕče a opuch dolných končatín.

Pri akútnom priebehu ochorenia je prísne zakázané vykonávať akékoľvek mechanické manipulácie v oblasti postihnutej oblasti. Nerobte masť ani krémy do bolesti. Pacient je potrebné položiť a zavolať lekárovi.

Ľudské lieky na akútny priebeh tromboflebitídy je lepšie odložiť a pokračovať v ňom hneď, ako sa z hlavnej liečby prejaví pozitívny účinok. Lepšie v tomto prípade z ľudských prostriedkov nebude, potom riziko odlúčenia krvnej zrazeniny sa výrazne zvýši.

Bezpečné recepty

Jeden sa môže zbaviť tromboflebitídy dolnej končatiny alebo aspoň zmierniť chronický priebeh ochorenia pomocou takých populárnych metód liečby, ako sú rôzne kompresie, bylinné infúzie, strava a aktívny životný štýl.

diéta

Pri tromboflebitíde je nevyhnutné zriedenie krvi. K tomu prispievajú tieto produkty:

 • Ľanové a olivové oleje;
 • Cesnak a cibuľa;
 • Slnečnicové semená;
 • Jablkový jadrový ocot;
 • Zelenina - najmä repa a paradajky;
 • Melón, melón;
 • Obilniny - kaša a ovsené vločky
 • Ovocie - sladká čerešňa, brusnica, citrón;

pijavice

Akútny stupeň tejto choroby možno liečiť pijavicami. Sú prekrývajú nad poškodenou časťou nádoby. Ak ich umiestnite do žily, pijavice môžu spôsobiť krvácanie.

Najlepším spôsobom je umiestnenie pijavice na oboch stranách chorého plavidla vo vzdialenosti dvoch centimetrov. Mali by byť umiestnené v rozloženom poradí, ktoré je od seba vzdialené 6 centimetrov.

V závislosti od zložitosti tejto choroby môže byť potrebná až pätnásť pijaviek na sedenie.

Nemali by sa nachádzať pod kolenom a starostlivosť sa musí venovať pijaviciam v oblasti slabín. V prípade hnisavého priebehu choroby sú pijavice zakázané.

rubdown

Dobré osvedčené tlmenie s tromboflebitídou. V postihnutých oblastiach nohy môžete trieť tinktúru Kalanchoe. Pripravuje sa takto:

 • Vodka - 200 ml;
 • Kalanchoe - 2 lyžice. lyžice listov. Rastlina musí byť staršia ako 5 rokov.

Infúzny roztok počas 5 dní. Postup stierania sa vykonáva na tri mesiace.

Pomáha urýchliť proces regenerácie mastí so slaninou, ktorý by mal byť aplikovaný na postihnuté miesta a nezmizol do 24 hodín. Na prípravu masti budú potrebné:

 • masť;
 • Niektorý med;
 • Mydlo na prádlo v tekutej forme;
 • Ichthyolová masť;
 • Cibuľová šťava a šarlátová.

Všetky prísady sa pridávajú do roztavenej bravčovej múčky a zmiešajú sa. Zmes sa pred použitím musí ochladiť.

Povrchové žily, ktoré sa objavujú na koži, môžu byť vyliečené ich rozotrením s tinktúrou z akáciového liehu.

Dobrá pomoc a bodyaga. Kompresie z neho sa aplikujú na postihnuté oblasti a je potrebné ich uchovávať jednu hodinu. Pre kompresiu trvá 2 polievkové lyžice. lyžice bodyagi, ktoré sú riedené pohárom vriacej vody. Zmes sa má infúzi najmenej dve hodiny.

Osvedčená masť s múmiou. Táto látka sa zriedi vazelínou v pomere 1 až 5. Zloženie sa aplikuje na postihnuté miesta dvakrát denne. Mumiyo sa užíva aj vo forme tinktúry s 20 kvapkami pred jedlom: rozpustite 8 g produktu v 0,5 l vody.

Jablkový jablkový oct sa často používa proti kŕčové žily. Dozviete sa všetko o jeho použití v tejto situácii.

Ako vyrobiť včelí vosk krém na kŕčové žily? Pokyny v tejto publikácii.

Zárodky a infúzie

Infúzia medu a cesnaku. Na jeho prípravu budete potrebovať olúpaný a nasekaný cesnak v množstve 250 g a 300 g medu. Cesnak zmiešaný s kvapalným medom sa má podávať jeden týždeň pri izbovej teplote.

Vezmite zmes, ktorú potrebujete, aby ste jedli šesť týždňov v množstve jednej lyžice. Tieto zložky obsahujú tie stopové prvky, ktoré majú protizápalový účinok na cievy a žily a posilňujú steny ciev.

Odvar z chmeľových šištičiek. Pri príprave vývaru sa odoberie 2 polievkové lyžice. lyžičky kužeľov, ktoré sú naplnené 2 šálky horúcej vody a 15 minút zohrievané vo vodnom kúpeli.

Odvar sa užíva na prázdny žalúdok na pol pohára po dobu 20 dní, trikrát denne. Látky obsiahnuté v kužeľoch majú protizápalový a analgetický účinok na steny krvných ciev.

Odvar z dubovej kôry.

Ak chcete pripraviť, vezmite lyžicu suchej kôry, ktorá sa naleje do pohára s vodou a varíme na nízkej teplote 30 minút.

Bujón je naplnený do pohotovosti na hodinu, potom musí byť vyčerpaný.

Prijaté na lyžicu na prázdny žalúdok až 4 krát denne po dobu 14 dní.

Odvar listov a kvetov ďateliny a ďateliny. Príprava požadovaných 2 čajových lyžičiek byliniek, naplnených 300 ml vriacej vody. Zmes sa musí variť pol hodiny. Vezmite vývar trikrát denne po jedle po dobu jedného mesiaca na 100 g.

Byliny majú protizápalový a analgetický účinok na žily, zlepšujú zásobovanie tkanivami krvou.

V tejto videokonferencii sú prezentované aj ďalšie recepty:

Zlučiteľnosť s tradičnou liečbou

Ľudové lieky na tromboflebitídu dolných končatín sú dobre kombinované s použitím tradičnej medicíny. Čo je najdôležitejšie, všetky postupy by sa mali vykonávať pod dohľadom ošetrujúceho lekára, najmä ak je ochorenie akútne.

Liečba sa môže uskutočňovať ako v ambulantnom prostredí, tak prostredníctvom chirurgického zákroku - to všetko závisí od závažnosti ochorenia.

Liečba choroby konzervatívnym spôsobom spočíva v predpisovaní nasledujúcich liekov:

 • Nesteroidné protizápalové lieky;
 • anestetiká;
 • Phlebotonics (skupina liekov, ktoré zvyšujú tok venózneho krvného obehu z dolných končatín);
 • Rozpúšťadlá (lieky, ktoré zabraňujú tvorbe krvných zrazenín a znižujú riziko infarktu myokardu).

Prečítajte si viac o konzervatívnej liečbe tromboflebitídy v nohách v samostatnom článku.

predpovede

S prihliadnutím na všetky odporúčania lekára je prognóza na liečbu tromboflebitídy priaznivá. Pri prvých príznakoch a prejavoch ochorenia by ste mali okamžite konzultovať s lekárom, nerobiť nezávislé rozhodnutia v prípade akútneho vývoja ochorenia a podstúpiť liečbu pomocou liekov, ktoré zvyšujú žilný krvný tok.

Ochorenie je vždy jednoduchšie zabrániť, než vyliečiť. Prevencia tromboflebitídy je celkom jednoduchá - je to správna výživa a aktívny životný štýl. Riziká by mali nosiť kompresné spodné prádlo, vyhýbať sa v saune a netrápiť veľa času na slnku.

Ako sa prejavuje a lieči trombóza dolných končatín

Trombóza dolných končatín je charakterizovaná léziou žíl, keď sa z ich radu tvorí krvná zrazenina (trombus) z mnohých dôvodov. Patológia môže ovplyvniť povrchové aj hlboké cievy.

V každom prípade je táto choroba vždy spojená s porážkou žíl: najskôr sa menia s kŕčovými žilami a vyvinutá forma sa vyvíja vo forme tromboflebitídy a potom trombózy.

Ale nemusí sa nevyhnutne objaviť trombóza v zapálených žilách, môže sa objaviť v zdravých. V 70% prípadov sú postihnuté cievy nohy, najmä dolné končatiny. V medicíne, keď hovoríme o trombóze, znamenajú porážku hlbokých žíl (DVT), v nich sa najčastejšie vytvárajú krvné zrazeniny. Napriek asymptomatickým účinkom sú dôsledky ochorenia ťažké. Každá štvrtá osoba má trombózu a každý piaty človek má lézie v nohách. V dôsledku fyziológie dochádza k trombóze 5-6 krát častejšie u žien. Krvná zrazenina takmer vždy spôsobuje zápalovú reakciu v mieste jej výskytu. To vedie k tvorbe nových krvných zrazenín.

V priebehu 3 rokov môžu byť ľudia trpiaci trombózou postihnutí 35 až 70% prípadov alebo majú komplikáciu vo forme pľúcnej embólie (PE). V Rusku každoročne chorých trpí trombózou 240 000 ľudí a každoročne z tejto choroby zomrie 60 000 pacientov. Každú minútu sa táto diagnóza stanovuje pre jednu osobu (podľa WHO). Treba pripomenúť, že tvorba krvnej zrazeniny je ochrannou reakciou tela na akékoľvek poškodenie, ak by to nebolo - ľudia by zomreli z krvácania aj s mikroúrazmi. Krvné zrazeniny pozostávajú z krvných doštičiek a kolagénu a ucpávajú poškodenú cievu, čím zabraňujú vzniku krvácania. So zdravými cévami sa po uzdravení zranenia samy rozpúšťajú. Ale keď existuje nerovnováha medzi koagulačnými a antikoagulačnými systémami, vzniknú problémy.

Príčiny patológie

Príčiny trombózy môžu byť nasledovné:

 1. Najčastejšou príčinou je dedičnosť (slabosť žilovej steny, slabý výkon ventilu, kŕčové žily).
 2. Procesy tumoru. Keď sú zlomené krvné zrazeniny, zahustia sa, zvyšujú krvné zrazeniny.
 3. Hormonálne poruchy počas tehotenstva, cukrovka, myxedém, ženské hormóny (estrogén a progesterón) tiež prispievajú k trombóze.
 4. Obezita. Keď metabolický syndróm vytvára estrogénový analóg - leptín, prispieva k vzniku krvných zrazenín.
 5. Rôzne zranenia, zlomeniny a operácie s krvácaním spôsobujú zvýšenú hladinu tromboplastínu, zahusťujú krv a urýchľujú tvorbu krvných zrazenín.
 6. Paréza a ochrnutie nohy. Atrofia svalov spomaľuje venózny prietok krvi, krvné doštičky sa držia spolu.
 7. Septické stavy: krvné infekcie, popáleniny, hnisavé procesy, osteomyelitída, tuberkulóza - produkujú toxíny, ktoré prispievajú k tvorbe trombotických hmôt.
 • fajčenie;
 • nedostatok pohybu;
 • tehotenstva;
 • pokročilý vek;
 • diabetes mellitus;
 • mimoriadne ťažké bremená;
 • dlhé letecké lety;
 • ochorenia kardiovaskulárneho systému;
 • dlhé obdobie rehabilitácie s posteľou;
 • užívanie určitých liekov, ktoré ovplyvňujú zrážanie krvi;
 • pevné typy práce spojené s nedostatkom aktívneho pohybu.

Mechanizmus rozvoja

Základné princípy krvných zrazenín sa nazývajú triadou R. Virchow, po nemeckom doktorovi, ktorý ich formuloval:

 1. Po prvé, vnútorná stena žily je poškodená, alebo skôr jej endotel - zmena.
 2. Zvýšené zrážanie krvi. Existuje látka, ktorá urýchľuje adhéziu krvných doštičiek.
 3. Porušenie a spomalenie toku krvi podporuje trombózu.

Hlavnou príčinou trombózy je zvýšená krvná zrážavosť, ak trvá dlhší čas, riziko vzniku krvných zrazenín sa mnohonásobne zvyšuje.

Čo je vlastne trombóza ciev dolných končatín? Žilová trombóza je závažnejšia fáza, ktorej kŕčové žily prechádzajú bez liečby. V dôsledku postupnej konsolidácie ciev a vývoja zápalu v nich sa objavuje tromboflebitída hlbokých žíl dolných končatín. Jeho symptómy sa na začiatku takmer nelíšia od kŕčových žíl, cievy sa zužujú, prietok krvi sa spomaľuje, čo vedie k tvorbe krvných zrazenín av dôsledku toho dochádza k trombóze. V dôsledku toho môže byť krvný prietok lokálne narušený alebo postihnutý celý systém krvných ciev.

Klasifikácia trombózy

Pripevnením plaku na stenu môže byť trombóza:

 • parietálny - krvná zrazenina je pripojená k stene, neinterferuje s prietokom krvi, je menej nebezpečná;
 • okluzálna - žila je úplne zablokovaná;
 • zmiešaná - krvná zrazenina sa pohybuje nahor a nadol cez žilu;
 • Plávajúca - krvná zrazenina, ktorá prechádza pozdĺž steny, jej špička sa vznáša v lúmeni žily, je ľahko schopná odísť a vstúpiť do malých ciev a zablokovať ich;
 • multifokálna trombóza - na všetkých miestach sa objavujú krvné zrazeniny.

Existujú aj určité typy trombózy na dolných končatinách: porážka povrchových a hlbokých žíl, trombóza tepien nôh, ileofemorálna trombóza nôh.

Symptomatické prejavy

Vo väčšine prípadov je choroba asymptomatická, diagnostika sa zistí v neskorších štádiách prítomnosti komplikácií. V patológii dolných končatín sú príznaky trombózy u polovice pacientov detekované ako klasické, to znamená, že sa objavujú náhle, ale sú často rozmazané. Spočiatku to môže byť ťažkosť na nohách, hyperémia, pocit tepla, bolesť pozdĺž postihnutej žily, najmä počas fyzickej námahy, často s prasknutím. Teplota sa môže zvýšiť na 39 ° C, nočné kŕče.

Boľavá noha je horúca na dotyk, bolestivá pri palpácii, o niečo neskôr sa začne napučať, koža pod trombóza sa stáva bledá, začne svietiť, zmení sa na modrú. Pod kožou sa objavujú žily zväčšené vo forme kábla: sú zapečatené, modré, obkolesené modrou sieťou malých ciev a bolesť a akákoľvek zmena počasia. Získanie ráno a v noci sa stáva bolestivo ťažké: nemožno okamžite stáť na nohách z dôvodu bolesti. Je potrebné zahriať sa a chodiť, aby sa rozptýlil tok krvi. Vo večerných hodinách sa znova zvyšuje ťažkosť v nohách, dochádza k vyklenutiu, lisovaniu, bolestiam a zášklbám.

Časté parestézie dolnej končatiny (pocit necitlivosti a "mravcov"). Zdá sa, že v dôsledku výrazného opuchu nohy sa objem zväčšuje, citlivosť chorého ramena je znížená. Na postihnutej strane je koža riedená. Pri chôdzi po schodoch a dokonca aj na rovnom povrchu sa bolesť zintenzívňuje.

Na diagnostikovanie správania sa vykonávajú špeciálne funkčné testy na určenie HVT:

 • Homans test - bolesť sa objaví pri ohýbaní nohy v dolných končatinách;
 • Lovenbergov test - keď bol tonometer natiahnutý manžetou tonometra, bolesť v postihnutej nohe je už zrejmé pri približne 80/100 mm Hg a na zdravé nohy nie je žiadna bolesť ani pri 150 mm Hg.

Ak sa tvorí trombóza vo femorálnych tepnách, prejavy ochorenia sú výraznejšie. Často je ovplyvnený gastrocnemiusový sval dolnej končatiny, náhly opuch členku a zjavné rozšírenie svalov nohy. Často sa stáva, že zdravá noha bolí namiesto pacienta.

Trombóza často postihuje ľavú nohu. V tomto prípade dochádza k čiastočnej obnove toku krvi v dôsledku kolaterálov, takže príznaky sa nezobrazia okamžite. Pri trombóze femorálnej žily sú príznaky rovnaké, ale ich lokalizácia je vyššia a sú výraznejšie.

Vysoké krvné zrazeniny sú z hľadiska embólie nebezpečnejšie. Ak sú ovplyvnené femorálne a iliakálne žily, vzniká ileofemorálna trombóza. On zvlášť často volá TEL. Pri takomto ochorení sa prvé príznaky náhle a náhle objavia: vyhladzujú záhyby tkaniva, tkanivá dolných končatín sú kožné, koža je lesklá, žilová sieť je posilnená rozvojom kolaterálov a edémy nohy sa vyvíjajú: od zastávky do slabín.

Bolesti sú vyklenuté a môže byť teplota. Patológia sa vyznačuje odfarbením kože nohy:

 1. Môže sa stať mliečne biela, objaví sa pri malých arteriolických kŕčoch. Nástup tohto procesu je náhly a násilný, ostrý bolesť, ostrý, necitlivosť a chlad na nohách, zdurenie sa zvyšuje, prsty strácajú citlivosť, pulzácia tepien zmizne
 2. Modrastá farba je spôsobená pretekaním malých kapilár (Gregoireova choroba). Neexistuje pulzácia tepien na postihnutej strane, ostrá bolesť v nohe, roztrhnutie, veľmi silná. Celá noha je opuchnutá, koža je tmavo modrá alebo čierna a na nej sa môžu objaviť hemoragické pľuzgiere. Keď je žila úplne zablokovaná, vyvinie sa gangréna. Arteriálna trombóza nastáva, keď krvná zrazenina prechádza z žily počas jej migrácie, s aterosklerózou a poškodením tepien. Vo vývoji prejavujú príznaky trombózy dolných končatín s léziami tepien v niekoľkých fázach: od bolesti, zníženia citlivosti na úplnú imobilizáciu.

Diagnostické opatrenia

Na potvrdenie diagnózy HBT sa vykonáva:

Obojstranné skenovanie

 1. Radiologická flebografia je najpresnejší spôsob detekcie trombózy. Táto metóda presne identifikuje všetky problémy v prítomnosti plávajúceho trombu.
 2. Radionuklidové skenovanie je zavedenie špeciálnej rádioaktívnej látky do žíl nohy, ktorá sa hromadí v trombu a tieto zóny vyzerajú, akoby chýbali.
 3. Impedančná pletyzmografia je určená rýchlosťou prívodu krvi do žily nohy a nárastom ich objemu zmenou elektrického odporu tkanív.
 4. Zlatým štandardom pre diagnostiku je Dopplerov ultrazvuk a duplexné skenovanie. Takéto výskumné metódy umožňujú určiť lokalizáciu a typ trombu, jeho pohyblivosť a dĺžku, aby sa zhodnotil stupeň zúženosti žíl, povaha spojenia zrazeniny na stenu žíl.
 5. Počas vyšetrenia CT a MRI sa detegujú všetky oblasti s krvnými zrazeninami a poškodenou plnenou žilou - od nich nie je prijatý signál.

Na potvrdenie diagnózy sa vykonávajú rôzne funkčné testy: symptóm Homans, Moses, Lovenberg, Lisker, Louvel, pochodový test atď. Ak existuje podozrenie na pľúcnu embóliu, vykonajú sa röntgenové snímky pľúc s rádioaktívnym markerom.

Možné komplikácie

Tieto komplikácie nie sú určené na zastrašovanie, ale ako pripomienku, že trombóza sa musí liečiť nevyhnutne, najlepšie v počiatočných štádiách a len pod dohľadom lekára. Nebezpečenstvo vytvára plávajúci trombus s vývojom pľúcnej embólie a smrteľným výsledkom. Ak sú blokované malé vetvy arteriae pulmonalis, vzniká DN a hemoragický pľúcny infarkt. V iných prípadoch dochádza k chronickej venóznej insuficiencii. Príležitostne môže byť okluzívna trombóza, ak nie je liečená, komplikovaná gangrénom nohy, absces žíl je možný, keď sa trombus purulentne roztaví.

Potrebná liečba

Mnohí veria, že liečba trombózy dolných končatín je podobná liečbe kŕčových žíl. Toto je nesprávne na koreni: v prípade kŕčových žíl nie je žiadny trombus a je možné použiť masti, masáže, kompresie, pleťové vody, v prítomnosti krvnej zrazeniny je to zbytočné.

Liečba trombózy je len zložitá:

 • používanie antikoagulancií a trombolytiká môžu byť injikované priamo do žily;
 • používanie radikálnych metód - odstránenie krvných zrazenín pomocou chirurgických zákrokov - trombektómia alebo vytvorenie filtrácie cava v žilách.

Kava-filter vytvára prekážku pre migráciu krvných zrazenín a nedovoľuje im, aby boli pascemi. Ich založenie je určené najmä tým, ktorí nemajú užívať antikoagulanciá.

Chirurgické metódy sa používajú v nasledujúcich prípadoch:

 • s hrozbou pľúcnej embólie;
 • so vzostupnou tromboflebitídou;
 • keď sa troska zrieti hnisavým výlučkom;
 • v prítomnosti plávajúcich krvných zrazenín, keď konzervatívna liečba nie je účinná;

Po operácii musíte čo najrýchlejšie začať chodiť, aby ste predišli opakovaniu krvných zrazenín. Rozhodnutie o tom, ako liečiť trombózu v každom prípade rozhodne lekár spolu s chirurgmi.

Hlavným cieľom konzervatívnej liečby je zabrániť následnej trombóze, znížiť zápal a zlepšiť mikrocirkuláciu. Na tento účel sú predpísané priame antikoagulanciá, hlavne často je to heparín. Okrem toho sa používajú predĺžené antikoagulanciá - Fraxiparin, Clexane. Priraďte angioprotektory na zlepšenie mikrocirkulácie - Pentoxifylline, Flexital, Trental. Ako trombolytiká injektovali enzýmové látky - urokináza, streptokináza.

Na zlepšenie reologických vlastností krvi použite Reosorbilakt, Reopoliglyukin. Tieto liečivé roztoky zlepšujú mikrocirkuláciu krvi, znižujú jej viskozitu a schopnosť zrážať sa. Protizápalové lieky (Voltaren, Indometacin, Aspirín) znižujú bolesť, zmierňujú krv, zmierňujú opuchy a zápalové procesy. Lieková terapia je doplnená elastickým bandážovaním.

Preventívne opatrenia

Na preventívne účely je potrebné:

 • odvykanie od fajčenia;
 • kontrola hladiny cukru v krvi a cholesterolu;
 • elastické bandáže;
 • vylúčenie perorálnych kontraceptív;
 • nosiť pohodlné topánky s výškou päty maximálne 3-4 cm, môže to zahŕňať aj mierne cvičenie;
 • denné prechádzky najmenej 30 minút denne;
 • užívanie antikoagulancií;
 • dodržiavanie dňa.

Všetky opatrenia by mali byť monitorované ošetrujúcim lekárom. Je nemožné začať chorobu - má to nebezpečné následky.

Ako liečiť tromboflebitídu dolných končatín

Tromboflebitída je zápal žilovej steny, čo vedie k zahusteniu krvi a tvorbe ťažkej zrazeniny - krvnej zrazeniny. Pri raste sa môže zväčšiť trombus a čiastočne alebo úplne zatvorí lumen venózneho odtoku. Tromboflebitída je najčastejšie pozorovaná v akútnej alebo chronickej forme. Často sa choroba vyskytuje na pozadí kŕčových žíl. Tromboflebitída môže byť veľmi nebezpečná, pretože rozbitá krvná zrazenina môže zablokovať tok krvi do životne dôležitých orgánov. Ak krvná zrazenina vstúpi do pľúcnej artérie, objavia sa akútne poruchy dýchacieho systému a ak krvná zrazenina zasiahne srdcovú chlopňu, môže sa vyvinúť cievna mozgová príhoda. V tomto prípade závisí život pacienta na veľkosti krvnej zrazeniny, ktorá sa vyskytla, ale najčastejšie neočakávané rozpoznanie symptómov a nedostatok okamžitej odbornej pomoci je smrteľné.

Prečo sa vyskytuje tromboflebitída?

Najčastejšie sa na dolných končatinách objavuje tromboflebitída, pretože nohy majú maximálny tlak a zaťaženie. Ale prečo sa môžu niektoré ženy až do veľmi starého veku pochváliť krásnymi, hladkými a zdravými nohami, zatiaľ čo iní vo veku 30 rokov majú vážne problémy s žilami? Tu sú niektoré dôvody, ktoré vyvolávajú vývoj tromboflebitídy.

 1. Zvýšená zrážavosť. Toto je jedna z najčastejších príčin tromboflebitídy. Zvýšená zrážanlivosť je riziko vzniku krvných zrazenín. Tento stav krvi môže spôsobiť hormonálne poruchy, prerušenie pečene, ako aj dehydratáciu. To znamená, že ak pijete malú vodu, krv sa kondenzuje, čo vedie k možnému vzniku krvných zrazenín.
 2. Zápal. Ak sa steny žily začnú zapáliť, krv sa môže na tomto mieste zahustiť. Úrazy na dolných končatinách, autoimunitné procesy, akékoľvek zápalové alebo infekčné procesy v tele môžu viesť k zápalu.
 3. Gény. Tromboflebitída, ako aj kŕčové žily, je často dedičné ochorenie, ktoré sa vyskytuje v dôsledku geneticky slabých krvných ciev.
 4. Stagnácie. Veľmi často sa vyskytuje tromboflebitída v dôsledku venóznej stazy. To sa môže prejaviť u ľudí, ktorých povolanie súvisí s neustálym stáčením na nohách. Kaderníci, predajcovia, kuchári sú nútení stáť celý deň, čo vedie k nedostatočnému prekrveniu dolných končatín. Situácia sa zhoršuje, ak pacient má nadváhu, čo spôsobuje ďalšie zaťaženie. Venózna kongescia sa často vyskytuje počas tehotenstva v dôsledku rýchleho prírastku hmotnosti a hormonálneho nárastu.
 5. Vonkajšie faktory. Fajčenie, alkoholizmus, sedavý životný štýl, nezdravá strava - to sú vonkajšie príčiny, ktoré zhoršujú stav krvných ciev obehového systému. Preto sú tiež považované za provokujúci faktor, ktorý spolu s predispozíciou organizmu vedie k tromboflebitíde.

Ak zistíte príčinu tejto choroby, môžete problém riešiť oveľa efektívnejšie. Ale aké sú príznaky tromboflebitídy? Ako identifikovať chorobu v počiatočnom štádiu?

Ako rozpoznať tromboflebitídu

Mnohí pacienti nevedia o chorobe v počiatočnom štádiu vývoja, odpisujú ťažkosti v nohách na normálnu únavu po náročnom pracovnom dni. To je v podstate nesprávne, pretože včasná diagnóza a dodržiavanie lekárskych opatrení neumožnia vývoj choroby. Tak aké sú príznaky tromboflebitídy?

 1. Na samom začiatku ochorenia sa venózna stena zapáli, zatiaľ čo bez tvorby krvnej zrazeniny. To vedie k nerovnomernej stene nádoby, môže byť ťažká noha, opuch dolných končatín, bolestivé pocity po náročnom dni. V takýchto štádiách ochorenia je liečba najúčinnejšia.
 2. Keď sa tromboflebitída postupuje, dochádza k nárastu zápalu, zväčšené časti žíl sa objavujú viditeľne v oku, bolesti sú bolestivé na dotyk a na mieste zápalovej žily sa objavuje začervenanie. Bolesť môže byť akútna, ťažná a bolestivá.
 3. Často, v mieste zapálených žíl, miestna teplota stúpa, len zriedka sa objavuje všeobecné zvýšenie telesnej teploty.
 4. Po dlhej prechádzke a postavení na nohách je pre človeka veľmi ťažké pohybovať, bolesť nohy, pacient trpí akútnym nepohodliem.
 5. Navyše, bolesť môže byť nielen v nohách, ale aj v dolnej časti brucha, v dolnej časti chrbta a v sacrum.

Keď sa objavia takéto príznaky, je veľmi dôležité vyhľadať lekársku pomoc a nie "utopiť" bolesť pomocou liekov proti bolesti.

Liečba tromboflebitídy

Liečba zápalu stien krvných ciev predpísaných iba lekárom je nepopierateľná. Poskytneme vám však základné zásady liečby tejto nepríjemnej choroby.

 1. Protizápalové lieky. Nesteroidné protizápalové lieky dokážu zvládnuť najdôležitejšie - zápal cievnej steny. Medzi ne patria aj Ibuprofen, Diclofenac, Nimesil.
 2. Anticoagulants. Antikoagulanciá sú látky proti vysokej krvnej zrážanlivosti (Heparin, Enoxaparin, Clexan). Používajú sa na zabránenie tvorby nových krvných zrazenín. Takéto nástroje majú množstvo kontraindikácií, pretože môžu spôsobiť krvácanie. Preto by sa lieky mali predpisovať po dôkladnej histórii a povedomí o chronických ochoreniach.
 3. Enzýmy (Flogenzym, Wobenzym). Prispievajú k odstráneniu edému, vytvárajú protizápalový účinok a hlavne pomáhajú rozpúšťať už existujúce krvné zrazeniny.
 4. Antibiotiká. Ak sa tromboflebitída vyskytla na pozadí poranenia, operácie alebo má post-injekčný charakter, odporúča sa používať antibiotiká.
 5. Trombolytiká. Trombolitiká sa používajú na resorpciu už vytvorených krvných zrazenín a môžu sa používať len pod dohľadom lekára (v nemocnici).
 6. Lieky proti bolesti. Sú potrebné na odstránenie bolestivého príznaku a zníženie teploty.

Toto sú hlavné lieky, ktoré môžu byť užitočné pri tromboflebitíde. Len lekár má právo predpisovať a korigovať liečbu kvôli vysokému riziku roztrhnutia krvnej zrazeniny.

Ďalšie odporúčania
Okrem hlavnej lekárskej liečby je pacientovi predpísané používať kompresné pančuchy a pančuchy. Vytvorením určitého tlaku, lekárske spodné prádlo zvyšuje odtok krvi z žíl, čo zabraňuje jeho stagnácii. Nosenie takýchto pančúch by malo byť počas celého dňa, zatiaľ čo pacient je vo vzpriamenej polohe.

V akútnej fáze tromboflebitídy sa pacientovi ukáže úplný odpočinok a odpočinok v posteli. Vankúš alebo niečo jemné by ste mali umiestniť pod nohy, aby ste zlepšili tok krvi z dolných končatín. Pacientovi sa odporúča, aby pili veľa vody, aby pomohol riediť krv.

Je potrebná vonkajšia liečba tromboflebitídy. K tomu je potrebné predpísať rôzne masti a gély, ktoré zmierňujú zápal, zvyšujú krvný obeh, rozpúšťajú krvné zrazeniny. Medzi ne patrí masť Heparínu, Troxevasin, Ketoprofen, masť Višnevskij.

Pozor! V žiadnom prípade nemôžete masť dôkladne pretrepávať do žíl, masírovať alebo trieť. Aktívna fyzická expozícia môže viesť k oddeleniu krvnej zrazeniny a smrti!

V počiatočných štádiách tromboflebitídy môže byť fyzioterapia užitočná, napríklad Dorsonval. Nízkofrekvenčné prúdy stimulujú nervové zakončenia, zvyšujú krvný obeh a podporujú resorpciu krvných zrazenín.

V závažných štádiách ochorenia sa lekári môžu uchýliť k chirurgickej liečbe tromboflebitídy. Pri tvorbe veľkých krvných zrazenín sa vykoná operácia s cieľom určiť odstránenie zrazenín. V prípade vážnych lézií žíl sa odstráni časť chorého žíl.

Spolu s hlavnou liečbou tromboflebitídy je veľmi dôležité sledovať stravu a dodržiavať diétu, ktorá vám pomôže normalizovať krv, znížiť množstvo toxínov a toxínov, čím sa zníži riziko tvorby krvných zrazenín. Musíte jesť viac čerstvej zeleniny a ovocia, chudého mäsa, obilnín. Odmietajte z nevyžiadanej a tučnej stravy. Ak je nadváha - musíte sa ho zbaviť, pretože to je obrovské zaťaženie nohy. S tromboflebitídou sa na čistenie krvi aktívne používa lekársky pôst - dva dni len kvapalná šťava, odvar, čaj, voda.

Ľudové lieky proti tromboflebitíde

Použitie domácich receptov by malo byť len ako dodatočné ošetrenie paralelne s konzervatívnymi opatreniami. Pred použitím tejto alebo nejakej rady sa musíte poradiť so svojím lekárom o možnosti jeho použitia vo vašom konkrétnom prípade.

 1. Soda. Soda má silný protizápalový a rozlišovací účinok. Môžete vyrábať sody - rozpustite pohár prášku v piatich litroch teplej vody a nechajte nohy v tekutine najmenej pol hodiny. Okrem toho môžete vyrábať soda-zelná kompresie. K tomu je potrebné listy kapusty miesiť s valčekom na doske, sóda zmiešaná s octom. Sójová kaša sa aplikuje na zapálené žily, ktoré sú pokryté kapustovým listom, zabalené fóliou a izolované. Kompresia by sa mala uchovávať až do rána.
 2. Shilajit. Altai múmia je vynikajúci prostriedok na zriedenie a čistenie krvi na posilnenie imunitného systému. 10 gramov prostriedkov je potrebné rozpustiť v dvoch pohároch vody a piť čierny roztok dvoch polievkových lyžíc ráno na prázdny žalúdok.
 3. Vlašské orechy a olivový olej. Zelené vlašské orechy by mali byť nakrájané a vložené do sklenenej misy. Nalijte teplý olivový olej. Je potrebné trvať na tom, že liek trvá jeden a pol mesiaca, necháme ho na studenom mieste a pravidelne pretrepávame kompozíciu. Po uplynutí tejto doby sa má kompozícia vysušiť a namazať boľavé nohy dvakrát denne.
 4. Lilac listy. Listy ľalia majú dobrý protizápalový účinok. Mali by sa posúvať cez mlynček na mäso a buničinu pripojenú k zápalom žíl. Po pol hodine si všimnete výraznú úľavu.

Ľudské lieky nie sú kompletnou liečbou, ale vám pomôžu zmierniť bolestivý príznak a urýchliť zotavenie.

Tromboflebitída je bežná, ale veľmi zákerná choroba. Skrýva sa za každodenný opuch, pálenie a bolesť v nohách, môže sa rýchlo rozvinúť a viesť k nebezpečným a smrteľným následkom. Starajte sa o svoje zdravie, poraďte sa s lekárom včas, aby ste nezabránili chorobe, ale aby ste zabránili jej vývoju v čase.

Tromboflebitída hlbokých a povrchných žíl: akútna a chronická. Diagnóza, liečba, prevencia

Medzi cievnymi ochoreniami existuje ten, ktorý považujú lekári za najzákladnejší, s ťažko predvídateľnými dôsledkami. Ide o tromboflebitídu dolných končatín. Toto je názov zápalového procesu žilových stien, ktorý vedie k tvorbe trombu vo venóznom lumen. Choroba, ktorá sa vyvíja v cievach nohy, je najbežnejšou formou. Ale niekedy (aj keď oveľa menej často) sa vyskytujú iné formy - tromboflebitída horných končatín, ako aj krčné a hrudné oblasti.

Každý človek má sieť žíl umiestnených na povrchu (pod kožou) a skrytých v hlbších vrstvách. V závislosti od toho existujú dva typy ochorení:

 1. Tromboflebitída hlbokých žíl dolných končatín (lekárske označenie je flebotrombóza);
 2. Tromboflebitída subkutánnych, povrchových žíl.

Niekedy sa zapália steny žilových ciev a nevytvára sa krvná zrazenina. V tomto prípade sa choroba nazýva flebitída.

Príčiny choroby

Príčiny tromboflebitídy - veľa. Ale nasledujúce sú považované za základné:

 • Genetická (dedičná) predispozícia na koagulopatiu (tvorba trombu) a stav trombofílie.
 • Často je príčinou zápalu poškodenie žilovej steny.
 • Bežnou príčinou je ochorenie kŕčových žíl, ktoré spôsobuje zníženie rýchlosti toku krvi cez žily, čo vedie k stagnácii krvi v cievach.

Okrem toho sa po infekcii z vonkajšej strany môže vyskytnúť tromboflebitída. Príklad takéhoto prípadu je popísaný vo videu nižšie:

Závažnosť ochorenia

Charakteristickým rysom ochorenia je, že príznaky tromboflebitídy sa najčastejšie prejavujú, keď sa ochorenie už rozšírilo do veľkých oblastí. V počiatočnom štádiu väčšina pacientov ani neočakáva, že ich telo je v nebezpečenstve, čo spočíva v tom, že trombus je príliš vysoký. To značne zvyšuje pravdepodobnosť jej oddelenia, po ktorom sa vysiela na "voľné plávanie" cez cievny systém. Nie je možné predvídať jeho pohyb. Najnebezpečnejším je vstup oddeleného trombu do krvných ciev v pľúcach, čo vedie k embolizácii (prekrývaniu) tepny dýchacieho systému. Môže to spôsobiť okamžitú (náhlu) smrť.

Rozšírenie trombu ovplyvňuje (a neskôr môže viesť k zablokovaniu) hlavné žily. Aká je príčina chronickej venóznej nedostatočnosti? V tomto prípade je liečba tromboflebitídy značne komplikovaná.

Symptómy tromboflebitídy

Začiatok zápalu v žilových cievach je naznačený nasledujúcimi znakmi, ktoré väčšina ľudí nevenuje vždy pozornosť:

 1. Mierny opuch nohy;
 2. Bolesť v tele,
 3. Pocit horúčavy a ťažkosti v nohách.
 4. Sčervenanie kože.

Pacienti vo väčšine prípadov vyhľadávajú lekársku pomoc pri progresii ochorenia. To zvyšuje opuch nôh, v oblasti tvorby krvnej zrazeniny kože sa stáva modrastý odtieň. Pri zanedbaní sa končatina môže stať čierna. Krvná zrazenina je zvyčajne lokalizovaná v žilách stehna, dolnej končatiny alebo členku.

Tromboflebitída povrchových žíl (vľavo) a hlboké žily (vpravo)

Rizikové skupiny

Existujú určité kategórie ľudí, ktorých sa lekári odvolávajú na takzvanú rizikovú skupinu. Majú najvyššiu pravdepodobnosť tromboflebitídy. Patria medzi ne:

 • Ľudia, ktorí trávia veľa času v posedení (stacionárne), cestujú lietadlom alebo riadia auto.
 • Ten, ktorý podstúpil operáciu a je nútený dlhodobo sledovať pevnú posteľ.
 • Utrpenie z kŕčových žíl.
 • Pacienti s antifosfolipidovým syndrómom, hyperhomocystoinémia (zrýchlené zrážanie krvi).
 • Tehotné ženy. Riziko tromboflebitídy sa zvyšuje počas pôrodu.
 • Tromboflebitída je častým spoločníkom obéznych obéznych ľudí.
 • Ľudia v starobe, ktorí vedú sedavý životný štýl.

Video: povrchová a hlboká tromboflebitída

Existuje niekoľko poddruhov tromboflebitídy:

Akútna tromboflebitída

Príznaky tromboflebitídy sa najzreteľnejšie prejavujú v akútnom priebehu ochorenia, ktorý začína výskytom silnej bolesti pozdĺž smeru prietoku krvi do postihnutej žily. Súčasne je viditeľná zmena farby kože. Stane cyanotickou s rozšírenou mriežkou krvných ciev na povrchu. Na pozadí zvýšenej telesnej teploty zostáva chorá noha chladná. Bolesť, akoby ju praskla. Pacient sa inštinktívne snaží udržať ju vo zvýšenej kondícii a snaží sa znížiť bolesť.

Pri prvých príznakoch akútnej tromboflebitídy musíte ihneď zavolať lekára a dať pacienta do postele. V takomto prípade je pred príchodom lekárov prísne zakázané vykonávať akékoľvek ošetrenie (trenie v mastiach, masážne procedúry, použitie obkladov atď.). To môže vyvolať oddelenie časti krvnej zrazeniny a jej vstup do pľúc alebo iných vnútorných orgánov.

Oddelenie krvnej zrazeniny počas exacerbácie tromboflebitídy

Okrem toho sa akútna forma tromboflebitídy veľmi rýchlo mení na komplikácie - gangrénovú alebo ischemickú tromboflebitídu, biele alebo modré flegmy. Sú sprevádzané zvýšenou bolesťou a zvyšujú, doslova každú minútu, opuch. Koža najprv bledá a potom získa fialový odtieň. Preto je poskytnutá rýchlejšia lekárska pomoc, tým je pravdepodobnejšie, že sa vyhnete vážnym následkom.

liečba

Liečba akútnej formy ochorenia sa vyberá na základe stavu ciev, povahy priebehu ochorenia, polohy trombu. Zvyčajne sa na tento účel používa konzervatívna liečba, ktorá zahŕňa lokálne a všeobecné liečenie. Pacienti s diagnózou akútnej tromboflebitídy predlaktia a dolnej končatiny sa môžu liečiť ambulantne. Pre všetky ostatné typy sú pacienti poslaní do nemocnice. Sú priradené k posteli, noha pacienta je vo zvýšenej polohe.

Miestna terapia zahŕňa nasledujúce postupy:

 1. Uloženie jednej z masti: Višnevský, butadín alebo heparín.
 2. Semi-alkoholické kompresie alebo ošetrenie za studena, s povinným elastickým obväzom.
 3. Na orálne podanie sa odporúčajú lieky na zlepšenie mikrocirkulácie, ako je flexitálna, teónická, trentálna, atď.
 4. Indometacin, zvončeky, aspirín atď. Sú predpísané ako inhibítory.
 5. Na korekciu narušenia prietoku krvi v žilách sa môže použiť escuzane, troxevasin, venarouton, detralex.
 6. Prípravky na anestéziu, redukciu zápalového procesu a zníženie teploty - analgén, reopirín, butadión atď.
 7. Pre desenzibilizáciu - Suprastin, Dimedrol atď.

Po odstránení akútneho zápalového procesu sa odporúča fyzioterapeutická liečba Soluxovou lampou, diametrálnymi prúdmi, UHF, aby sa zvýšila účinnosť resorpcie trombu. Iontoforéza s heparínom, proteolytickými enzýmami (chymotrypsínom, trypsínom atď.), Ako aj jodidom draselným poskytuje dobré výsledky. Elastická kompresia by mala pokračovať ďalšie dva mesiace po dokončení hlavného liečebného cyklu pri užívaní farmaceutických prípravkov.

Chirurgické zákroky sa vykonávajú v núdzových prípadoch s nasledujúcimi indikáciami:

 • Vzostupná tromboflebitída veľkej alebo malej subkutánnej povrchovej žily v akútnej forme s polohou v hornej alebo strednej časti stehna.
 • Hrozba pľúcnej embólie.
 • Tavenie krvnej zrazeniny hnisavý výlučok.

Pri liečbe stúpajúcej tromboflebitídy sa používa aj laserová obliterácia, ktorej podstatou je zahriatie steny žily hneď nad trombom. To vám umožní odstrániť abnormálne venózne uzliny z veľkých ciev, zastaviť rast krvnej zrazeniny so zápalovým procesom. Odstránenie pravdepodobnosti vyvinutia krvnej zrazeniny vo vnútri ciev uľahčuje alternatívna metóda vedenia laserového lúča, ktorá je namierená proti pohybu krvného toku. V súčasnosti je jedinečná.

Pri tromboflebitíde je vzostupná efektívna metóda, ktorá neumožňuje vyvinúť trombus a preniknúť do hlboko umiestnených ciev, operáciu spojenú s ligáciou miesta, kde sa povrchová žila hlbí. Nazýva sa to krížová sektómia. Manipulácia sa vykonáva s využitím lokálnej anestézie na ambulantnej báze.

Post-injekčná tromboflebitída

Počas sklerotizácie krvných ciev ovplyvnených kŕčovými žilami niekedy dochádza k porušeniu techniky kompresnej skleroterapie. Súčasne znížená kompresia žily v mieste injekcie (injekcie) sklerotizanta často vedie k zápalu. V lúme žíl sa začne tvoriť trombus s hrozbou prechodu na následnú pľúcnu embóliu. Táto komplikácia sa nazýva postinjekčná tromboflebitída. Aby sa tomu zabránilo, odporúča sa posilniť kompresiu pomocou penovej gumy a latexových vankúšov, ako aj lepiacich bandáží na špeciálne účely.

Post-injekčná forma na príklade ramena, vďaka zavedeniu katétra

Najmä nedostatočná kompresia vedie k nástupu intravenóznych hematómov, ktoré vyzerajú ako žilové časti s krvnými zrazeninami. Vo svojom lúmeni je viditeľný hromadný, deštný typ, ktorého súčasťou sú sklerotizujúce a krvné zrazeniny. Ide o intravenózne hematómy, ktoré vedú k akútnej tromboflebitíde.

Liečba tromboflebitídy po injekcii je aplikácia obväzov s lekárskou masťou, použitie elastickej kompresie a vhodných liekov (ako v akútnej forme). Niekedy sa v žilách urobí špeciálna incision-punkcia na odstránenie krvnej sklerotizujúcej hmoty.

Chronická tromboflebitída

Chronická tromboflebitída, na rozdiel od akútnej formy, nemá žiadne výrazné znaky a symptómy. V tejto forme ochorenia sú bolesti periodické, väčšinou narušené po zaťažení nohy (dlhá chôdza atď.). V pokoji, prakticky chýba. Otok je tiež nevýznamný. Preto osoba nie je v zhone vyhľadať lekársku pomoc.

Pri liečbe chronickej formy sa používa masť na tromboflebitídu, odporúča sa konštantná elastická kompresia pomocou špeciálnych obväzov alebo pančúch, fyzioterapeutické cvičenia, fyzioterapeutické postupy a liečba v balneologických strediskách a bahenných kúpeľoch.

Tromboflebitída povrchových žíl postihnutých kŕčovými žilami

Jednou z najčastejších akútnych foriem ochorenia je kŕčový typ tromboflebitídy, ktorý je sprevádzaný intenzívnou bolesťou, sčervenaním v smere žily a dosiahnutím oblasti svalov. V tejto forme ochorenia obklopuje žila s krvnými zrazeninami výrazný edém a sám sa stáva napätý. Keď sa trombus vyvíja, edém sa premiestňuje do hlbších žíl, čo je veľmi nebezpečný príznak. Hlavným príznakom tejto formy tromboflebitídy je silná bolesť pri chôdzi, rovnako ako akýkoľvek dotyk kŕčovej žily. Choroba je sprevádzaná horúčkou a slabosťou, ktorá pripomína príznaky bežnej chladu.

Kŕčové žily a tromboflebitída sú vzájomne súvisiace ochorenia. Časté kŕčové žily spôsobujú tvorbu krvných zrazenín v povrchových a hlbších žilách, pretože sa vyznačujú pomalým prietokom krvi v hlavných uzloch. V tomto prípade je tromboflebitída najzávažnejšou komplikáciou kŕčových žíl. Je to oveľa bežnejší v pľúcnej artériovej tromboembolizme a stáva sa príčinou posttrombotického syndrómu.

Pri liečbe tromboflebitídy spôsobenej kŕčovými žilami sa používa protizápalová terapia na zmiernenie bolesti a zníženie zápalového procesu. Zahŕňa hormonálne masti, kompresie na 50% alkoholu, ako aj sviečky s diklofenakom alebo butydiónom.

Prekážkou prechodu tromboflebitídy do žíl, ktorá sa nachádza v hlbších vrstvách, je pružná kompresia so špeciálnym pleteným spodným prádlom (pančuchy, pančuchové hadice) alebo obväzy. Na zníženie opuchu a zápalu sú predpísané lieky na zlepšenie krvného obehu - anistax, detralex atď.

Tromboflebitída počas tehotenstva

Tehotenstvo je obdobie, v ktorom je žena najčastejšie vystavená takým ochoreniam, ako sú kŕčové žily dolných končatín a tromboflebitída. Je to spôsobené zvýšeným intrauterinným tlakom a fyziologickými zmenami v zložení krvi. Tromboflebitída je najnebezpečnejšia v prvých dňoch po pôrode. Pretože väčšina komplikácií vo forme tromboembolizmu nastáva práve po pôrode. Pôrod je obrovské preťaženie v práci cievneho systému.

 • Najprv sa tlak v brušnej dutine zvýši dvakrát až trikrát.
 • Po druhé, dieťa, ktoré prechádza cez pôrodný kanál, niekoľko okamihov so svojou hlavou upína žily panvy.
 • Zároveň sa tón stien žíl umiestnených na nohách prudko znižuje a dochádza k ich rozšíreniu.

To všetko vedie k narušeniu prirodzeného prietoku krvi v dolných končatinách a tvorbe krvných zrazenín.

Prvé príznaky kŕčových žíl sa zvyčajne zaznamenávajú v druhom trimestri tehotenstva, keď očakávaná matka začne výrazne stúpať. Spočiatku to je vzhľad pavúkov žily na koži dolnej končatiny, stehien alebo členkov, potom sa žily zväčšujú a dochádza k bolesti. Nohy vo večerných hodinách začínajú viac a viac sa zväčšovať, niekedy sú kŕče.

Akonáhle sa objavia tieto príznaky, mali by ste okamžite konzultovať s flebologom. Vedie duplexné farebné skenovanie s cieľom preskúmať stav obehového systému a poskytnúť odporúčania, ako zabrániť vzniku vážnejšej formy ochorenia a vyhnúť sa zložitým liečebným postupom.

Počas tohto obdobia je veľmi dôležitá prevencia tromboflebitídy, ktorá zahŕňa:

 1. Od momentu prvých príznakov až po narodenie je potrebné nosiť elastické kompresné odevy (pančuchy, pančuchy). Flebológ by mal vyzdvihnúť. Keďže nesprávny tlak (kompresia) môže nepriaznivo ovplyvniť stav pacienta, spôsobiť nepohodlie pri nosení atď.
 2. Je užitočné robiť terapeutické cvičenia pre tehotné ženy vrátane cvičení na zlepšenie prietoku krvi v žilách dolných končatín. Motorická aktivita nielen chráni pred stagnáciou krvi v nohách, ale prispieva aj k dodatočnému zásobovaniu plodu kyslíkom.
 3. Každý deň, v každom počasí, pred spaním si potrebujete ísť na krátku prechádzku (30 minút).
 4. Je potrebné zabezpečiť, aby potraviny obsahovali viac produktov rastlinného pôvodu. Musia byť surové. Obzvlášť užitočné sú vodové melóny, melóny, ananásy. Prispievajú k zriedeniu krvi a sú biostimulantmi aktívnej hemodilúcie.
 5. Obmedziť príjem tekutín, ako v období nosenia dieťaťa, je oneskorenie v tele. A toto je riziko trvalého, ťažko odstrániteľného edému.

Tromboflebitída povrchových žíl počas tehotenstva je často sprevádzaná silnou bolesťou. Treba si uvedomiť, že počas tohto obdobia sa liek neodporúča. Venocentéza môže rýchlo uvoľniť pacienta z nepohodlia a zabrániť tomu, aby sa zrazenina infiltrovala žilami nachádzajúcimi sa v hlbších vrstvách. Ide o prepichnutie postihnutého uzla s cieľom odstrániť krvnú zrazeninu. Táto metóda je bezpečná pre plod, pretože manipulácia sa uskutočňuje pri lokálnej tumenzentnej anestézii (anestetický liek sa vstrekuje pod kožu a vytvára ochranný vankúš okolo operovanej cievy).

Detralex s tromboflebitídou: pomôže to?

V niektorých prípadoch môže flebológ rozhodnúť o vymenovaní lieku Detralex na liečbu kŕčových žíl. Existuje však obmedzenie: môže ho použiť budúce matky len v druhej polovici tehotenstva. Je účinným liekom na liečbu kŕčových žíl v ľubovoľnom štádiu a iných ochorení obehového systému, ktoré sa považujú za celkom bezpečné. Vo svojom zložení - zložky rastlinného pôvodu. Nemení zloženie krvi, ale len zvyšuje tón stien krvných ciev. Nemá žiadne vedľajšie účinky, ale existuje možnosť alergickej reakcie.

Ale pri liečbe tromboflebitídy prináša pozitívne výsledky v kombinácii s antiagregačnými činidlami a trombolytikami. Ako nezávislý terapeutický prostriedok na trombózu sa zriedkavo používa hlavne na úľavu na chronické žilové insuficiencie. Často sa však predpisuje po chirurgickej liečbe tromboflebitídy ako podpornej dlhodobej liečby.

Tradičná medicína na liečbu trombózy

Liečba tromboflebitídy s ľudskými liekmi pomôže zmierniť priebeh ochorenia, znížiť bolesť a opuch nôh a zmierniť ďalšie príznaky. Nie sú to metódy testované jednou generáciou. Niektoré z nich sú omnoho účinnejšie ako drogy syntetického pôvodu. Najúčinnejším z tohto ochorenia sú včeliny: med, propolis a submorský včel. Ponúkame niekoľko receptov z týchto produktov.

Včelárske výrobky

 • Tinktura včiel Podmor. Život včiel je krátky. A na jar starí ľudia, ktorí pracovali v lete zomrieť. Mladé včely ich vložili do letu. Toto sa nazýva vznešené. Musia byť zozbierané a naliate vodkou (hrst podmorky na 0,5 l vodky) Trvajte na dva týždne, napätie. Používajte ako kompresiu, ktorá je na vrchu na vrchu 1,5-2 hodín.
 • Medový kompres. Na tento účel sa med vo svojej čistej forme aplikuje na plátenú bielizeň a aplikuje sa na oblasť s postihnutou žilou. Pre kompresiu, med môže byť zmiešaný s rozdrveným kalanchoe list, alebo aplikovaný na kapusta list. Tieto dve rastliny len zvyšujú silu medu.

Telo včiel obsahuje látky, ktoré sú súčasťou rôznych liekov. Jedná sa o jed, nektár a peľ rastlín, propolisové a voskové mikročastice. Je to v podstate hotový liek, iba v mikroskopických dávkach.

 • Z propolisu môžete pripraviť liečivú masť na tromboflebitídu. Ak to chcete urobiť, rozmiešajte ho a pomiešajte s vyhrievaným maslom v pomere 3:10 a trochu ho zohrejte (nie viac ako 15 minút). Aplikujte ako kompresiu alebo jednoducho dotierajte ju do postihnutých oblastí.

Jablkový ocet

 • Jedným z najúčinnejších prostriedkov pre túto ťažkú ​​žilovú chorobu je domáci jablkový jačmeň. Používa sa vo forme odierania, predtým zriedenej vodou (lyžica octu v pohári vody).

Husený tuk

 • Väčšina mestských ľudí nevie, že v obci boli liečené husi tukmi mnohé choroby nohy a rúk (popáleniny, omrzliny), ako aj vredy rôzneho pôvodu a tromboflebitídy. Dnes sa považuje za jeden z najefektívnejších prostriedkov, ktorý sa používa v čistej forme, ako aj pri príprave masťov s prídavkom rôznych bylín, ako je nechtík alebo ľubovník bodkovaný. Úplné zotavenie sa dá dosiahnuť použitím 30% masti s prídavkom koreňových kôrovcov (chowberry) rozdrvených do kašľa. Na to, sto gramov husacieho tuku pridajte 30 gramov koreňových kôrovcov. Ohrievajte 15 minút, vyfiltrujte. Masť je pripravená na použitie.

Bylinné infúzie na orálne podanie

Niektoré externé prostriedky niekedy nestačia na to, aby sa zbavili tejto choroby. Tradičná medicína tiež odporúča, aby sa vo vnútri odobrali liečivé byliny, ktoré zlepšujú krvný obeh a zvyšujú elasticitu stien žilových ciev.

 1. Najefektívnejšia je infúzia žihľavy. Má nielen priaznivý účinok na obehový systém, ale aj vylieči a posilňujú celé telo. Je obzvlášť užitočné na jar, keď nie je dostatok vitamínov.
  ** Z mladšej žihľavy môžete variť kvas, ktorý má liečivé vlastnosti a silné náboje. Pri príprave na vyberanie čerstvej žihľavy. Opláchnite dobre, môžete sa topiť vriacou vodou. Vložte ho do trojlitrovej nádoby, pridajte tri polievkové lyžice cukru a nalejte vriacú vodu. Tie krk s gázou a dať na teplé miesto na tri až štyri dni kvasiť. Po kvas ferment, napíšte a môžete začať liečbu jesením pol šálky trikrát denne 20 minút pred jedlom.
 2. Je tiež užitočné vziať kačice escuzane - konské gaštany infúzie alkoholu.
 3. Pomáha pri liečbe tromboflebitídového čaju zo sušených hláv ďateliny (1 lyžica na pohár).

Všetky navrhnuté spôsoby liečby ľudových liekov pred použitím musia byť nevyhnutne koordinované so svojím lekárom. Je lepšie ich používať v komplexe s liečivou terapiou.

Gymnastika s tromboflebitídou

Zdravotné svietidlá už mnoho rokov argumentujú o potrebe fyzického cvičenia pri chorobách žíl dolnej končatiny. Niektorí tvrdia, že potrebujete úplný mier, iní sú horlivými zástancami fyzickej aktivity. Obaja majú pravdu.

V období exacerbácie, keď je riziko odlúčenia krvnej zrazeniny a výskyt závažných komplikácií dostatočne vysoké, je potrebné dodržiavať odpočinok v posteli bez toho, aby boli bolesti vystavené stresu. Počas tohto obdobia sú termálne kúpele a všetky typy masáže prísne zakázané.

Ale po dokončení liečby, počas obdobia rehabilitácie a tiež ako prevencia chorôb, sú veľmi užitočné cvičenia, ktoré pomáhajú zvýšiť elasticitu žilových stien a zlepšiť krvný obeh. Jedinou podmienkou nie je to preháňať. Komplex terapeutickej gymnastiky zahŕňa nasledujúce cvičenia:

V ležiacej polohe:

 • Cvičenie "ryby". Po uvoľnení tela ho vibrujte a napodobňuje pohyb rýb vo vode. Pokračujte jednu až dve minúty.
 • Nohy sa pomaly zdvíhajú a spúšťajú do východiskovej polohy. Opakujte maximálne 8-10 krát.
 • "Nožnice". Zdvihnúť nohy smerom nahor, aby ste sa odtrhli a potom sa pohybovali. Počet opakovaní - 10 krát.

V pozícii "stáť" alebo "sedieť":

 • Kruhový pohyb s nohami na pravej alebo ľavej strane (päť až desaťkrát).

V stojacej polohe:

 • 1. Zdvíhanie na ponožkách a mäkké spúšťanie na päty (až 15-krát).
 • 2. Ohnite pravú nohu a zdvihnite ju. Potom sa narovnať a spustiť na podlahu. Vykonajte tento pohyb ľavou nohou. Toto cvičenie môžete vykonať striedavo, vždy zakaždým meniť nohu. Druhá možnosť zahŕňa najprv vykonanie jednej nohy (12 krát), potom rovnakej - druhej nohy.

Všetky tieto cvičenia účinne masírujú žily a zabraňujú stagnácii krvi v žilách. Pri sledovaní všetkých misií lekára a pri vykonávaní preventívnych opatrení sa môžete zbaviť nepríjemných symptómov, ktoré sprevádzajú chorobu, a vyhýbať sa komplikáciám, ktoré si vyžadujú dlhodobú liečbu.

Video: sada cvičení pre nohy s kŕčovými žilami a neakútna tromboflebitída

Ako jesť s tromboflebitídou?

Jednou z príčin opísaných ochorení je obezita. Každý, kto je náchylný k akejkoľvek chorobe venózneho systému, sa preto musí obmedziť na používanie určitých produktov.

Napríklad, diéta na tromboflebitídu (počas trvania liečby) odporúča vyradiť vyprážané, pikantné, príliš slané a korenené jedlá. Odporúča sa zdržať sa mastných odrôd rýb a mäsa, zahrnúť do stravy diétne odrody: kuracie prsia, králik, morčacie. Na stole by mala byť vždy čerstvá zelenina a ovocie, okrem banánov, hrachu a fazule.

V zime si vezmite multivitamín. Urobte to pravidlo jesť cesnakové klinček denne, určite jesť cibuľu.

Všeobecné odporúčania

Ľudia, ktorým hrozí riziko tromboflebitídy, musia byť veľmi opatrní na stav svojich rúk a nôh. Dodržujte odporúčania, ktoré poskytol phlebolog. Mal by viesť aktívny životný štýl. Pokúste sa chodiť viac, učiť sa špeciálne cvičenia, ktoré bránia rozvoju choroby. Pekné plávanie, jazda na bicykli. Doma si môžete udržať tón krvných ciev s vitamínovými čajmi, častejšie pijete brusnicový ovocný nápoj, tinktúru Hypericum.

Zároveň sa vyhýbajte statickému namáhaniu, ku ktorému dochádza, keď je človek dlhší čas sediaci alebo stojí na nohách (napríklad pri práci na stroji). Kontraindikované tromboflebitídou parný kúpeľ, dehydratácia. Topánky by mali byť čo najpohodlnejšie, s optimálnou výškou päty a ortopedickými vložkami. Odporúča sa odpočívať v ľahu, mierne zdvihnúť nohy a položiť malý vankúš pod nimi. Nosné kompresné spodné prádlo by malo tiež ležať na zdvihnutých nohách.

Okrem Toho Čítal O Plavidlách

Buergerova choroba (tromboangiitída obliterans): príčiny, symptómy a liečba

V tomto článku sa dozviete, prečo sa objavuje Buergerova choroba a jej odrody. Symptómy, diagnostika a liečba patológie.Buergerova choroba je zápal krvných ciev spojený s autoimunitnými procesmi v tele.

Vasodilatátory pre bolesť v hlave

Dnes sa dozviete, ktoré lieky vasodilatátora užívajte počas bolesti hlavy, oboznámte sa s hlavnými príznakmi a tiež o preventívnych opatreniach pre túto chorobu.Bolesť hlavy - hlavná príčina porúch obehu v mozgu.

Cyanóza - príčiny a choroby

Čo je to cyanóza?Artery v orgánoch vstupujú do hemoglobínu v kombinácii s kyslíkom. Krv nasýtená kyslíkom má jasne červenú farbu. V bunkách je kyslík nahradený oxidom uhličitým, potom je krv zaslaná žilami do srdca a pľúc. "Použitá" krv si zachováva modrastý nádych, kým sa v pľúcach oxid uhličitý obsiahnutý v hemoglobíne znovu nahradí kyslíkom.

V tomto prípade môže krvná zrazenina vyriešiť sama seba?

Môže sa krvná zrazenina rozpustiť? Dnes musia lekári počuť takúto otázku každý deň, pretože v posledných rokoch je mimoriadne dôležitý problém tvorby trombov a patologických procesov s nimi spojených.

Mriežka malých veniecmi na tele - príznak ochorenia?

Nedávno som si všimol, že na rôznych miestach tela sa z času na čas objavuje mriežka malého venca, skôr kapiláry. Takéto oko sa môže vytvoriť na nohách, ramenách a dokonca aj na chrbte pod lopatkou.

Prečo je hematokrit zvýšený v krvi, čo to znamená?

Počty erytrocytov, leukocytov a krvných doštičiek pre celkový objem krvi v tele sa nazývajú hematokrit.Tento ukazovateľ je obyčajne zobrazený ako percento, menej často - ako zlomkové číslo.