Zápal hĺbok steny hlbokej svalovej vrstvy v žilách so súčasnou tvorbou krvných zrazenín sa nazýva tromboflebitídou hlbokých žíl dolných končatín. Táto patológia je komplikáciou ochorenia kiahne.

Podľa štatistiky najčastejšie dochádza k tromboflebitíde dolných končatín u žien. Lekári túto skutočnosť spájajú s tým, že nosia nepohodlnú obuv a používajú hormonálnu antikoncepciu. Tehotenstvo môže tiež vyvolať výskyt tromboflebitídy.

V závislosti od povahy toku sa líšia akútne, subakútne a chronické formy tromboflebitídy.

dôvody

Prečo sa vyskytuje tromboflebitída a čo je to? Tromboflebitída hlbokých žíl dolných končatín je zápalový proces, komplikácia ochorenia kiahne (jeho ďalšia fáza s nedbanlivým postojom k sebe). Táto oblasť je zapálená v dôsledku tvorby krvnej zrazeniny. Často je táto choroba jednostranná: ovplyvňuje sa len jedna holeň alebo stehno.

Faktory prispievajúce k tomuto ochoreniu:

 • genetická predispozícia;
 • dlhé státie alebo sedenie;
 • prísne odpočinok na lôžku po dlhú dobu;
 • anamnéza kŕčových žíl;
 • tendencia k zvýšeniu zrážanlivosti krvi;
 • onkologické ochorenia;
 • gestačný čas;
 • nadváhou;
 • starší a starší vek.

Tromboflebitída môže byť tiež klasifikovaná podľa formy toku:

 1. Akútna tromboflebitída sa vyvíja veľmi rýchlo, za niekoľko hodín;
 2. Chronická tromboflebitída sa vyvinie nepatrne a postupne a obdobia exacerbácie sa zriedka vyskytujú;
 3. Migrácia tromboflebitídy postihuje niekoľko ciev naraz. Nové ohniská zápalu sa objavujú pravidelne, ale časom úplne zmiznú bez toho, aby zanechali stopu.

Treba pamätať na to, že táto choroba je extrémne nebezpečná, pretože sa môže pacientovi vyskytnúť dve zlé veci: blokácia cievy a oddelenie krvnej zrazeniny a následný prenos do krvného obehu. Dôsledky takýchto javov môžu byť pre človeka smrteľné.

príznaky

Pri tromboflebitíde hlbokých žíl dolných končatín sú príznaky a liečba navzájom prepojené. Vo väčšine prípadov má pacient tieto znaky:

 1. Bolesť v nohe, kde sa vyvíja tromboflebitída. Často je teplota chorých končatín nižšia ako zdravá.
 2. Teplota tela stúpa silne, niekedy môže značka teplomeru dosiahnuť 40 stupňov.
 3. Nastáva opuch dolnej končatiny.
 4. Koža je bledá, koža sa stáva napnutá, napätá.

Lokalizácia trombózy môže byť tiež odlišná - hrudník, členok, bedra. Občas sa choroba vyvíja bez viditeľných príznakov - to vedie k ostrému komplikácii av budúcnosti aj k neočakávanej smrti.

Tromboflebitída: foto

Ako vyzerá hlboká žilová tromboflebitída dolných končatín, ponúkame prehliadanie detailných fotografií klinických prejavov.

diagnostika

Pred liečbou tromboflebitídy hlbokých žíl dolných končatín je potrebné vykonať kompetentnú diagnostiku. Lekár vás požiada, aby ste sa zobrali a preskúmali vnútornú a vonkajšiu stranu každej nohy z chodidla do slabín. Súčasne možno identifikovať také príznaky ochorenia:

 • opuchnuté povrchové žily;
 • opuch chodidiel a dolných končatín;
 • bledosť kože vo vybraných miestach;
 • bolestivá oblasť pozdĺž žily;
 • hypertermia (horúčka) jednotlivých oblastí kože.

Niekedy klinický obraz HVT neumožňuje diagnostiku jednoduchou identifikáciou symptómov a príznakov ochorenia. V takýchto prípadoch sa používajú zložitejšie diagnostické metódy:

 1. Ultrazvuk je metóda na detekciu krvných zrazenín v lúmene hlbokých žíl nohy. Najčastejšie používaná duplexná dopplerovská sonografia, pomocou ktorej môžete identifikovať krvné zrazeniny a posúdiť rýchlosť a smer prietoku krvi v cievach.
 2. D-dimér je látka uvoľnená do krvi počas degradácie (resorpcie) krvnej zrazeniny. Na normálnej úrovni je veľmi pravdepodobné, že v tele pacienta nie je žiadna trombóza a nie je potrebné žiadne ďalšie vyšetrenie (ultrazvuk žíl). Treba mať na pamäti, že zvýšený D-dimér v krvi nie vždy spoľahlivo indikuje HVT, pretože jeho hladina sa môže zvýšiť po operácii, traume alebo počas tehotenstva. Na potvrdenie diagnózy sa vykoná ďalšie vyšetrenie.
 3. Počítačová tomografia - metóda používaná na diagnostiku HVT je pomerne zriedkavá. Na detekciu krvných zrazenín v cievach sa intravenózne injekčne aplikuje kontrast a potom sa nasníma rad röntgenových snímok, ktoré sú spracované počítačom na získanie detailného obrazu.
 4. Venografia je metóda zobrazovania ciev zavedením kontrastného činidla do žíl nohy. Kontrast s prietokom krvi do hlbokých žíl a nárastom v nohe je možné zistiť pomocou röntgenového žiarenia. Táto metóda vám umožňuje identifikovať krvné zrazeniny v krvných cievach, keď krvný test na D-dimér a ultrazvuk nemohol potvrdiť alebo odmietnuť HVT.

Komplikácie HVT

Najnebezpečnejšou komplikáciou DVT je pľúcna embólia. Ak je oddelená embólia malá a blokuje tepnu s malým priemerom, najčastejšie nespôsobuje žiadne príznaky.

Ak krvná zrazenina pokrýva dostatočne veľkú cievu v pľúcach, môže sa vyvinúť:

 1. Dýchavičnosť a dýchavičnosť.
 2. Bolesť na hrudníku alebo nepohodlie.
 3. Kašeľ s vylučovaním krvi.
 4. Zrychlený alebo ne-rytmický tep srdca.
 5. Znížený krvný tlak, mdloby, zmätenosť.
 6. Zvýšená úzkosť alebo nervozita.

Ak sa tieto príznaky vyskytnú, okamžite vyhľadajte lekársku pomoc.

Liečba hlbokej žilovej tromboflebitídy

Ak sa objavia príznaky hlbokej žilovej tromboflebitídy dolných končatín, liečba môže byť buď konzervatívna alebo chirurgická, berúc do úvahy individuálne charakteristiky organizmu a priebeh ochorenia.

Zásady konzervatívnej liečby sú nasledovné:

 1. Vytvorenie pokojnej nohy.
 2. Zvýšená poloha končatiny.
 3. Pri liečení tromboflebitídy je povinné predpísať antikoagulanciá, ktoré rozpúšťajú trombus a zabraňujú tvorbe nových krvných zrazenín. Tieto zahŕňajú tablety warfarínu a injekcie s heparínom alebo fraxiparínom. Pri ich použití sú indikátory hemostázy povinne sledované.
 4. Zlepšená mikrocirkulácia (na tento účel je predpísaný pentoxifylín).
 5. Používajte aj lieky proti bolesti, protizápalové, antibakteriálne lieky, roztoky, ktoré zlepšujú reologické (tekuté) vlastnosti krvi (reopolyglukín), vitamíny a antioxidanty.
 6. Masti, gély môžu znížiť zápal, zmierniť bolesť, znížiť hladinu zrážania krvi. Avšak v prípade tromboflebitídy hlbokých žíl dolných končatín sú neúčinné, preto sú predpísané lieky v tabletkách a injekcie.
 7. Ďalšou položkou pre liečbu pacienta s diagnózou tromboflebitídy dolných končatín je použitie kompresného punčochového materiálu a aktívnych pohybov. Pri použití elastického obväzu sú príznaky hlbokej trombózy výrazne znížené: opuch a bolesť. Používajú sa obvykle pančuchy s kompresiou od 23 do 32 mm Hg a dĺžka sa upravuje v závislosti od témy trombózy. Takže pacient s tromboflebitídou femorálnych žíl a panvových ciev potrebuje punčochy až po hlboké záhyby, s konštantným opotrebovaním, bez ohľadu na miesto príčiny ochorenia, odporúčajú sa pančuchy.

Kombinovaná terapia týchto metód v kombinácii s aktívnymi pohybmi prináša skvelé výsledky. Výrazne znižuje intenzitu bolesti a opuchu. Pokrok v procese trombózy prispieva k hypo a adynamii. Preto sa pacientovi odporúča chodiť pred vznikom bolesti v nohách, ak neexistujú žiadne kontraindikácie.

fyzioterapia

Existuje niekoľko metód fyzioterapeutického ošetrenia, ktoré sa používajú pri HKH nohy.

 1. UHF - pod vplyvom vysokofrekvenčných elektrických polí v postihnutých oblastiach stimulované lymfy, krvný obeh, regeneračné procesy vo všeobecnosti.
 2. Elektroforéza - lieky sa injikujú cez kožu pomocou elektrického prúdu.
 3. Magnetoterapia - pod vplyvom magnetického poľa sa zlepšujú vlastnosti krvi.
 4. Aplikácie parafínu sú užitočné v prípade hrozby tvorby trofických vredov. Táto technika sa nepoužíva pri akútnej tromboflebitíde.

Hirudoterapia (liečba pijavicou) sa môže použiť aj na akútnu tromboflebitídu hlbokých žíl dolných končatín.

operácie

Chirurgická liečba tromboflebitídy hlbokých žíl dolných končatín sa vykonáva s neúčinnosťou farmakoterapie, vysokým rizikom embolických komplikácií a vzostupnou trombózou. K tomu môžete použiť otvorenú operáciu a endovaskulárne.

 1. Cava filtre sú inštalované v žilách počas plávajúcich krvných zrazenín. Implantácia filmu cava je indikovaná u pacientov s kontraindikáciami na použitie antikoagulancií. Nižšia vena cava je hlavná hlavná cieva, ktorou krv prechádza od dolných končatín, vnútorných orgánov panvovej dutiny a brušnej dutiny k srdcu a pľúcam. Preto v prípade neúčinnej liečby trombózy sa odporúča implantovať filter do dolnej dutej žily, aby sa zabránilo vzniku tromboembólie (migrácia trombu cez dolnú vena cava). Filter cez dolnú vena cava sa zvyčajne zavádza cez femorálnu žilu, ale môže sa tiež injekčne podať cez hornú vena cava (systém krku a horných končatín).
 2. Šitie dolnej dutej vény sa vykonáva, ak nie je možné implantovať filter. Rovnako ako s viacnásobnými krvnými zrazeninami alebo s relapsom ochorenia. V tomto prípade sa na postihnutú oblasť nádoby aplikuje "spona" (špeciálna svorka) a prešitá. To vám umožní čiastočne zablokovať kanál a ponechať určitý priestor na tok krvi. Nevýhodou je zhoršenie odtoku krvi z žíl dolnej končatiny.

Po chirurgickom zákroku (akýkoľvek z nich) by ste mali nosiť kompresný obväz alebo pančuchy. V takomto prípade nie sú prvé tri dni vo všeobecnosti povolené ich odstrániť, pretože existuje vysoká pravdepodobnosť vzniku nových phlebolithov.

Výživa a diéta

Výživa pre tromboflebitídu nekladie prísne obmedzenia. Musíte však dodržiavať niektoré pravidlá. Menu by malo obsahovať produkty, ktoré posilňujú krvné cievy a zabraňujú zrážaniu krvi:

 • cibuľa a cesnak;
 • rôzne druhy zeleniny: paradajky, mrkva, repa;
 • orechy a sušené ovocie: figy, sušené marhule, hrozienka;
 • ryby a morské plody;
 • morská kel;
 • mliečne výrobky: tvaroh, kefír, jogurt;
 • obilniny: akékoľvek obilniny a klíčené zrná;
 • bobule: brusnice, muštiny, hrozno, rakytník;
 • melóny: vodové melóny, melóny;
 • rastlinné oleje: ľanové semienko, oliva;
 • korenie: zázvor, škorica, chilli.

Obmedzte konzumáciu potravín, ktoré poškodzujú krvné cievy alebo zvyšujú zrážanlivosť krvi:

 • živočíšne tuky: masť, maslo;
 • silná káva;
 • mäso, najmä v smaženej a údenej forme (mäsité jedlá sa môžu konzumovať 2-3 krát týždenne);
 • silné mäsové bujóny;
 • nakladané jedlá;
 • strukoviny: fazuľa, hrášok;
 • banány, divú ružu a čierne ríbezle;
 • pečenie, muffin, cukrovinky;
 • alkoholické nápoje.

Vyhnite sa produktom obsahujúcim vitamín K, ktorý sa podieľa na zrážaní krvi:

 • špenát;
 • brokolica;
 • bravčová a hovädzia pečeň;
 • zelená kapusta;
 • žerucha.

Ako liečiť tromboflebitídu doma?

Domáca liečba je možná, ak choroba neprekročila tibiu a neexistuje nebezpečenstvo, že trombus sa dostane do hlbokého venózneho systému. Len to môže určiť lekár, preto sa poraďte so špecialistom skôr, než začnete s vlastnou liečbou.

Ak sa ochorenie začalo akútne, potom pozorujte odpočinok v posteli, uistite sa, že noha bola zvýšená. Na zvýšenie účinku kombinujte tradičné metódy liečby s lokálnou farmakoterapiou.

Miestna liečba:

 1. Masti s obsahom heparínu: Lioton-gél, Hepatrombin. Zlepšujú krvný obeh, vylučujú tekutinu, ktorá stagnuje v tkanivách a zabraňujú rastu krvnej zrazeniny. Aplikujte na postihnutú oblasť 2-3 krát denne.
 2. Masť s nesteroidnými protizápalovými liekmi: Indomethacin masť, Deep-relif, Indovazin. Zmiernite bolesť, účinne zmiernite zápal. Použite malé množstvo lieku 3-4 krát denne. Dĺžka liečby by nemala presiahnuť 10 dní.
 3. Masť s rutozidómom: Venoruton, Rutozid. Zlepšujú stav žilovej steny, znižujú nadýchanlivosť a znižujú bolesť. Aplikujte 2 krát denne, malé množstvo gélu trenie do úplného vstrebávania. Po zlepšení sa masť alebo gél používa jedenkrát denne.

prevencia

Preventívne opatrenia sú nasledovné:

 • nosiť pohodlnú obuv a oblečenie, ktoré nestláčajú oblasť končatín;
 • odmietanie zlých návykov;
 • športové hry;
 • úbytok hmotnosti;
 • odpočinok, najmä pre nohy, odporúča sa niekedy spať s vyvýšenými nohami a urobiť masáž.

Takže tromboflebitída sa nedá ľahko liečiť, pretože komplikácie tejto choroby môžu byť veľmi závažné. Je dôležité odmietnuť samošetrenie a začať sa riadiť radami lekárov. Pomôže to aj naďalej byť fyzicky aktívnou osobou.

výhľad

Mnohí pacienti po prvej epizóde DVT vyvinú relaps ochorenia. Frekvencia opätovného vývoja ochorenia závisí od liečby:

 • Bez použitia antikoagulačnej liečby počas 3 mesiacov sa u 50% pacientov vyvinie žilový tromboembolizmus.
 • Počas antikoagulačnej liečby je riziko relapsu počas roka približne 8%.
 • Riziko opätovného výskytu krvných zrazenín znižuje použitie kompresného punčochového materiálu.

Pravdepodobnosť pľúcnej embólie závisí od lokalizácie krvných zrazenín - tým vyššia je teplota cez nohy nohy, tým väčšie je nebezpečenstvo. Bez liečby pľúcnej embólie uhynie približne 3% pacientov s DVT.

Foto a popis príznakov, spôsoby liečby hlbokej žilovej trombózy dolných končatín

Hlboká venózna trombóza dolných končatín je akútna choroba postihujúca žily umiestnené pod svalmi. V žilách sa vytvárajú krvné zrazeniny, ktoré zužujú lúmen cievy až do úplného zablokovania. Vaskulárna oklúzia je zaznamenaná v 15% prípadov. Niekedy vzniká rýchla venózna trombóza, môže viesť k invalidite a dokonca k smrti.

Hlboké cievy dolnej končatiny sú najviac náchylné na trombózu. Výsledné zrazeniny sú pripojené k stenám krvných ciev. Počas prvých 3-4 dní sú tromby slabo držané, môžu vypadnúť a migrovať s prietokom krvi.

Postupne sa krvná zrazenina vytvrdzuje a pevne pripevňuje k stene žily, čo spôsobuje tromboflebitídu hlbokých žíl dolných končatín - zápal žilovej steny v trombu. Zápal vedie k tvorbe nových krvných zrazenín, ktoré sa usadzujú nad primárnou zrazeninou. Prechod trombózy na tromboflebitídu nastáva približne do týždňa.

Príčiny patológie

Hlavnými príčinami ochorenia sú zvýšená krvná zrážavosť, spomalenie venózneho krvného prietoku a poškodenie stien krvných ciev (Virchowova triada). Trombózu môže spôsobiť:

 • Vrodené malformácie žíl;
 • Onkologické choroby;
 • Endokrinné poruchy;
 • tehotenstva;
 • infekcie;
 • Zranenia a chirurgia;
 • Paralýza končatín;
 • Príjem liekov, ktoré zvyšujú zrážanlivosť krvi;
 • Dlhý oddych lôžka;
 • obezita;
 • Kŕčové žily.

Ďalšími rizikovými faktormi sú fajčenie, silná fyzická námaha, predĺžené sedenie alebo státie spojené s charakteristikou profesionálnej aktivity, vek nad štyridsať rokov.

Známky a príznaky

Trombóza hlbokých žíl v počiatočných štádiách môže byť asymptomatická a jej prvým prejavom je pľúcna trombóza (pľúcna embólia, pľúcna embólia). Typická progresia ochorenia sa vyskytuje približne u každého druhého pacienta.

Klasické príznaky hlbokej žilovej trombózy sú:

 • Miestny nárast teploty v postihnutej oblasti.
 • Zvýšte celkovú teplotu na 39 stupňov alebo viac.
 • Bolesť oblúka pozdĺž postihnutej žily.
 • Teplo v nohách.
 • Edém pod oblasťou pripojenia zrazeniny.
 • Lesklý alebo modrastý koža.
 • Časť objemu krvi z trombóznej žily je zaslaná do povrchových nádob, ktoré sa stávajú zreteľne viditeľnými.

Počas prvých dvoch dní po vzniku hlbokej žilovej trombózy nohy alebo stehna sú príznaky mierne. Zvyčajne to nie je silná bolesť v svale gastrocnemia, zhoršená počas pohybu a počas palpácie. V dolnej tretine nohy je mierne opuch.

Ak je podozrenie na trombózu, Lovenberg a Homans sú testované. Pacient je požiadaný ohnúť. Diagnóza je potvrdená bolesťou v dolnej časti nohy. Keď je postihnutá noha stlačená tonometrom, krvný tlak je 80/100 mm Hg. Art. existuje bolesť. Bolestivosť pri stláčaní zdravých končatín sa prejavuje pri TK 150/180 mm Hg. Art.

Závažnosť a lokalizácia symptómov závisí od umiestnenia trombóznej oblasti. Čím je postihnutá oblasť vyššia, tým výraznejšia je cyanóza, opuch a bolesť. To zvyšuje riziko odlúčenia krvnej zrazeniny a vývoja pľúcnej embólie.

Keď je v stehne lokalizovaná trombóza edému femorálnej žily, trombóza na úrovni iliacej a femorálnej žily (ileofemorálna trombóza) je sprevádzaná opuchom celej končatiny, počínajúc od inguinálneho záhybu. Koža postihnutej končatiny nadobúda mliečne bielu alebo modravú farbu.

Vývoj choroby závisí od umiestnenia trombu. Ileofemorálna trombóza sa rýchlo rozvíja, objavuje sa bolesť, potom sa bobtná noha, zmeny farby kože.

Trombóza ciev v dolnej časti dolnej končatiny sa prejavuje miernou bolesťou. Intenzita bolesti počas pohybu a cvičenia sa zvyšuje. Ovplyvnená noha sa zväčšuje pod miestom vzniku krvnej zrazeniny, koža sa stáva bledá, stáva sa lesklou a neskôr sa stáva výrazným cyanickým odtieňom. Počas niekoľkých dní po vzniku trombu sa objavia povrchové žily.

Ak chcete lepšie porozumieť tomu, čo pacient čaká, pričom ignorujete príznaky a prejavy hlbokej žilovej trombózy dolných končatín a nedostatok liečby, pozrite sa na fotografiu:

Kedy navštíviť lekára

Venózna trombóza je zákerná a smrteľná choroba. Najzávažnejším dôvodom návštevy flebologa je zvýšené zrážanie krvi bez ohľadu na zranenia, chirurgické zákroky, rany atď.

Nie je nevyhnutné odložiť návštevu lekára, dokonca aj s prejavom charakteristickej bolesti nohy na pozadí jedného alebo viacerých rizikových faktorov vzniku hlbokej žilovej trombózy dolných končatín. Chrániče a zmeny farby kože, charakteristické pre trombózu žíl.

diagnostika

Hlavnými metódami diagnostiky vaskulárnych lézií sú duplexné vyšetrenie a analýza krvi pre D-dimér. Ak má lekár pochybnosti o výsledkoch duplexného vyšetrenia alebo sa nachádza nad tupým záhybom trombus, používa sa metóda röntgenovej kontrastnej flebografie.

Do žilového lôžka sa vstrekuje rádiopaktívny prípravok a odoberá sa obyčajná röntgenová fotografia. Táto metóda poskytuje spoľahlivejšie údaje ako ultrazvuk a umožňuje vám presne určiť polohu krvnej zrazeniny.

Klinický obraz tejto choroby pripomína vývoj iných patológií vrátane tých, ktoré nesúvisia s vaskulárnymi léziami. Diferenciálna diagnostika sa uskutočňuje s Buergerovou chorobou, cystou Baker, akútnou embolizáciou iliofemorálnych artérií.

Príčinou bolesti lýtkových svalov môže byť neuritída sedacieho nervu rôznych etiológií. Bolesti neurologického pôvodu sú trvalé a často sú sprevádzané poruchou citlivosti, motorickými reakciami alebo trofizmom tkanív.

Klinický obraz pripomínajúci lézie hlbokých žíl dolných končatín sa môže rozvinúť s lymfostázou, artritídou, myalgiou, myozitídou, zraneniami, stláčaním žíl zvonku (vrátane nádorových procesov), povrchovými žilovými patologiami, arteriálnou alebo venóznou insuficienciou a mnohými ďalšími ochoreniami.

liečba

Keď sa zistí choroba, liečba sa začne ihneď. V závislosti od charakteristík konkrétneho klinického prípadu, závažnosti stavu pacienta a štádia vývoja ochorenia sa liečba vykonáva ambulantne alebo na lôžkovom oddelení chirurgického oddelenia buď konzervatívne alebo chirurgicky.

Konzervatívna terapia

Pri počiatočnej detekcii trombózy trvá liečba až 6 mesiacov, s relapsmi - až na jeden rok alebo viac. V akútnom období choroby pacienta je umiestnený v nemocnici a predpísaný 10 dní odpočinku v posteli. Postel na spodku lôžka je zvýšená o približne 20 stupňov, aby sa zlepšil tok krvi z distálnych končatín.

Pacientom je predpísaná heparínová terapia, trombolytické a nesteroidné protizápalové lieky. Trombolýzy sú predpísané v počiatočných štádiách vývoja patológie, zatiaľ čo neexistuje riziko fragmentácie zrazeniny. Liečba zahŕňa lieky prostaglandínu, glukokortikoidy, antikoagulanciá. V prípade potreby môže byť postihnutá noha imobilizovaná, v niektorých prípadoch sú pacienti nosení kompresné pančuchy.

Chirurgická liečba

Chirurgická liečba prípadov plávajúcej trombózy, tj tých, pri ktorých je vysoká pravdepodobnosť vzniku krvnej zrazeniny, ako aj úplné zablokovanie lumen ciev.

V praxi sa používa chirurgická liečba trombóznych žíl:

 • Cava filter. Inštaluje sa v dolnej vene cava na zachytávanie zlomených krvných zrazenín alebo ich fragmentov a slúži ako prevencia cievnej oklúzie.
 • Plienenie dolnej vene cava. Stenu postihnutej nádoby je prešitá kovovými sponami.
 • Fogartyho katéter. Používa sa na odstránenie voľných zrazenín počas prvých piatich dní po vzniku zrazeniny.
 • Trombektomie. Operácia na odstránenie krvných zrazenín v počiatočných štádiách vývoja. Keď trombóza vstúpi do tromboflebitídy, trombektómia je kontraindikovaná.

Zistite viac o liečbe hlbokých žíl trombózy v samostatnej publikácii.

predpovede

Pri včasnej primeranej liečbe je prognóza priebehu ochorenia priaznivá. Ak sa nelieči, približne 20% prípadov vedie k pľúcnej embólii a 10-20% prípadov pľúcnej embólie je smrteľné. Medzi možné komplikácie neošetrenej trombózy žíl patria gangréna, mŕtvica, infarkt myokardu. Nežiaduca venózna trombóza vedie k vývoju pľúcnej embólie v priebehu troch mesiacov u približne polovice pacientov.

Ďalšie informácie nájdete v tomto videu:

Ako sa prejavuje a lieči trombóza dolných končatín

Trombóza dolných končatín je charakterizovaná léziou žíl, keď sa z ich radu tvorí krvná zrazenina (trombus) z mnohých dôvodov. Patológia môže ovplyvniť povrchové aj hlboké cievy.

V každom prípade je táto choroba vždy spojená s porážkou žíl: najskôr sa menia s kŕčovými žilami a vyvinutá forma sa vyvíja vo forme tromboflebitídy a potom trombózy.

Ale nemusí sa nevyhnutne objaviť trombóza v zapálených žilách, môže sa objaviť v zdravých. V 70% prípadov sú postihnuté cievy nohy, najmä dolné končatiny. V medicíne, keď hovoríme o trombóze, znamenajú porážku hlbokých žíl (DVT), v nich sa najčastejšie vytvárajú krvné zrazeniny. Napriek asymptomatickým účinkom sú dôsledky ochorenia ťažké. Každá štvrtá osoba má trombózu a každý piaty človek má lézie v nohách. V dôsledku fyziológie dochádza k trombóze 5-6 krát častejšie u žien. Krvná zrazenina takmer vždy spôsobuje zápalovú reakciu v mieste jej výskytu. To vedie k tvorbe nových krvných zrazenín.

V priebehu 3 rokov môžu byť ľudia trpiaci trombózou postihnutí 35 až 70% prípadov alebo majú komplikáciu vo forme pľúcnej embólie (PE). V Rusku každoročne chorých trpí trombózou 240 000 ľudí a každoročne z tejto choroby zomrie 60 000 pacientov. Každú minútu sa táto diagnóza stanovuje pre jednu osobu (podľa WHO). Treba pripomenúť, že tvorba krvnej zrazeniny je ochrannou reakciou tela na akékoľvek poškodenie, ak by to nebolo - ľudia by zomreli z krvácania aj s mikroúrazmi. Krvné zrazeniny pozostávajú z krvných doštičiek a kolagénu a ucpávajú poškodenú cievu, čím zabraňujú vzniku krvácania. So zdravými cévami sa po uzdravení zranenia samy rozpúšťajú. Ale keď existuje nerovnováha medzi koagulačnými a antikoagulačnými systémami, vzniknú problémy.

Príčiny patológie

Príčiny trombózy môžu byť nasledovné:

 1. Najčastejšou príčinou je dedičnosť (slabosť žilovej steny, slabý výkon ventilu, kŕčové žily).
 2. Procesy tumoru. Keď sú zlomené krvné zrazeniny, zahustia sa, zvyšujú krvné zrazeniny.
 3. Hormonálne poruchy počas tehotenstva, cukrovka, myxedém, ženské hormóny (estrogén a progesterón) tiež prispievajú k trombóze.
 4. Obezita. Keď metabolický syndróm vytvára estrogénový analóg - leptín, prispieva k vzniku krvných zrazenín.
 5. Rôzne zranenia, zlomeniny a operácie s krvácaním spôsobujú zvýšenú hladinu tromboplastínu, zahusťujú krv a urýchľujú tvorbu krvných zrazenín.
 6. Paréza a ochrnutie nohy. Atrofia svalov spomaľuje venózny prietok krvi, krvné doštičky sa držia spolu.
 7. Septické stavy: krvné infekcie, popáleniny, hnisavé procesy, osteomyelitída, tuberkulóza - produkujú toxíny, ktoré prispievajú k tvorbe trombotických hmôt.
 • fajčenie;
 • nedostatok pohybu;
 • tehotenstva;
 • pokročilý vek;
 • diabetes mellitus;
 • mimoriadne ťažké bremená;
 • dlhé letecké lety;
 • ochorenia kardiovaskulárneho systému;
 • dlhé obdobie rehabilitácie s posteľou;
 • užívanie určitých liekov, ktoré ovplyvňujú zrážanie krvi;
 • pevné typy práce spojené s nedostatkom aktívneho pohybu.

Mechanizmus rozvoja

Základné princípy krvných zrazenín sa nazývajú triadou R. Virchow, po nemeckom doktorovi, ktorý ich formuloval:

 1. Po prvé, vnútorná stena žily je poškodená, alebo skôr jej endotel - zmena.
 2. Zvýšené zrážanie krvi. Existuje látka, ktorá urýchľuje adhéziu krvných doštičiek.
 3. Porušenie a spomalenie toku krvi podporuje trombózu.

Hlavnou príčinou trombózy je zvýšená krvná zrážavosť, ak trvá dlhší čas, riziko vzniku krvných zrazenín sa mnohonásobne zvyšuje.

Čo je vlastne trombóza ciev dolných končatín? Žilová trombóza je závažnejšia fáza, ktorej kŕčové žily prechádzajú bez liečby. V dôsledku postupnej konsolidácie ciev a vývoja zápalu v nich sa objavuje tromboflebitída hlbokých žíl dolných končatín. Jeho symptómy sa na začiatku takmer nelíšia od kŕčových žíl, cievy sa zužujú, prietok krvi sa spomaľuje, čo vedie k tvorbe krvných zrazenín av dôsledku toho dochádza k trombóze. V dôsledku toho môže byť krvný prietok lokálne narušený alebo postihnutý celý systém krvných ciev.

Klasifikácia trombózy

Pripevnením plaku na stenu môže byť trombóza:

 • parietálny - krvná zrazenina je pripojená k stene, neinterferuje s prietokom krvi, je menej nebezpečná;
 • okluzálna - žila je úplne zablokovaná;
 • zmiešaná - krvná zrazenina sa pohybuje nahor a nadol cez žilu;
 • Plávajúca - krvná zrazenina, ktorá prechádza pozdĺž steny, jej špička sa vznáša v lúmeni žily, je ľahko schopná odísť a vstúpiť do malých ciev a zablokovať ich;
 • multifokálna trombóza - na všetkých miestach sa objavujú krvné zrazeniny.

Existujú aj určité typy trombózy na dolných končatinách: porážka povrchových a hlbokých žíl, trombóza tepien nôh, ileofemorálna trombóza nôh.

Symptomatické prejavy

Vo väčšine prípadov je choroba asymptomatická, diagnostika sa zistí v neskorších štádiách prítomnosti komplikácií. V patológii dolných končatín sú príznaky trombózy u polovice pacientov detekované ako klasické, to znamená, že sa objavujú náhle, ale sú často rozmazané. Spočiatku to môže byť ťažkosť na nohách, hyperémia, pocit tepla, bolesť pozdĺž postihnutej žily, najmä počas fyzickej námahy, často s prasknutím. Teplota sa môže zvýšiť na 39 ° C, nočné kŕče.

Boľavá noha je horúca na dotyk, bolestivá pri palpácii, o niečo neskôr sa začne napučať, koža pod trombóza sa stáva bledá, začne svietiť, zmení sa na modrú. Pod kožou sa objavujú žily zväčšené vo forme kábla: sú zapečatené, modré, obkolesené modrou sieťou malých ciev a bolesť a akákoľvek zmena počasia. Získanie ráno a v noci sa stáva bolestivo ťažké: nemožno okamžite stáť na nohách z dôvodu bolesti. Je potrebné zahriať sa a chodiť, aby sa rozptýlil tok krvi. Vo večerných hodinách sa znova zvyšuje ťažkosť v nohách, dochádza k vyklenutiu, lisovaniu, bolestiam a zášklbám.

Časté parestézie dolnej končatiny (pocit necitlivosti a "mravcov"). Zdá sa, že v dôsledku výrazného opuchu nohy sa objem zväčšuje, citlivosť chorého ramena je znížená. Na postihnutej strane je koža riedená. Pri chôdzi po schodoch a dokonca aj na rovnom povrchu sa bolesť zintenzívňuje.

Na diagnostikovanie správania sa vykonávajú špeciálne funkčné testy na určenie HVT:

 • Homans test - bolesť sa objaví pri ohýbaní nohy v dolných končatinách;
 • Lovenbergov test - keď bol tonometer natiahnutý manžetou tonometra, bolesť v postihnutej nohe je už zrejmé pri približne 80/100 mm Hg a na zdravé nohy nie je žiadna bolesť ani pri 150 mm Hg.

Ak sa tvorí trombóza vo femorálnych tepnách, prejavy ochorenia sú výraznejšie. Často je ovplyvnený gastrocnemiusový sval dolnej končatiny, náhly opuch členku a zjavné rozšírenie svalov nohy. Často sa stáva, že zdravá noha bolí namiesto pacienta.

Trombóza často postihuje ľavú nohu. V tomto prípade dochádza k čiastočnej obnove toku krvi v dôsledku kolaterálov, takže príznaky sa nezobrazia okamžite. Pri trombóze femorálnej žily sú príznaky rovnaké, ale ich lokalizácia je vyššia a sú výraznejšie.

Vysoké krvné zrazeniny sú z hľadiska embólie nebezpečnejšie. Ak sú ovplyvnené femorálne a iliakálne žily, vzniká ileofemorálna trombóza. On zvlášť často volá TEL. Pri takomto ochorení sa prvé príznaky náhle a náhle objavia: vyhladzujú záhyby tkaniva, tkanivá dolných končatín sú kožné, koža je lesklá, žilová sieť je posilnená rozvojom kolaterálov a edémy nohy sa vyvíjajú: od zastávky do slabín.

Bolesti sú vyklenuté a môže byť teplota. Patológia sa vyznačuje odfarbením kože nohy:

 1. Môže sa stať mliečne biela, objaví sa pri malých arteriolických kŕčoch. Nástup tohto procesu je náhly a násilný, ostrý bolesť, ostrý, necitlivosť a chlad na nohách, zdurenie sa zvyšuje, prsty strácajú citlivosť, pulzácia tepien zmizne
 2. Modrastá farba je spôsobená pretekaním malých kapilár (Gregoireova choroba). Neexistuje pulzácia tepien na postihnutej strane, ostrá bolesť v nohe, roztrhnutie, veľmi silná. Celá noha je opuchnutá, koža je tmavo modrá alebo čierna a na nej sa môžu objaviť hemoragické pľuzgiere. Keď je žila úplne zablokovaná, vyvinie sa gangréna. Arteriálna trombóza nastáva, keď krvná zrazenina prechádza z žily počas jej migrácie, s aterosklerózou a poškodením tepien. Vo vývoji prejavujú príznaky trombózy dolných končatín s léziami tepien v niekoľkých fázach: od bolesti, zníženia citlivosti na úplnú imobilizáciu.

Diagnostické opatrenia

Na potvrdenie diagnózy HBT sa vykonáva:

Obojstranné skenovanie

 1. Radiologická flebografia je najpresnejší spôsob detekcie trombózy. Táto metóda presne identifikuje všetky problémy v prítomnosti plávajúceho trombu.
 2. Radionuklidové skenovanie je zavedenie špeciálnej rádioaktívnej látky do žíl nohy, ktorá sa hromadí v trombu a tieto zóny vyzerajú, akoby chýbali.
 3. Impedančná pletyzmografia je určená rýchlosťou prívodu krvi do žily nohy a nárastom ich objemu zmenou elektrického odporu tkanív.
 4. Zlatým štandardom pre diagnostiku je Dopplerov ultrazvuk a duplexné skenovanie. Takéto výskumné metódy umožňujú určiť lokalizáciu a typ trombu, jeho pohyblivosť a dĺžku, aby sa zhodnotil stupeň zúženosti žíl, povaha spojenia zrazeniny na stenu žíl.
 5. Počas vyšetrenia CT a MRI sa detegujú všetky oblasti s krvnými zrazeninami a poškodenou plnenou žilou - od nich nie je prijatý signál.

Na potvrdenie diagnózy sa vykonávajú rôzne funkčné testy: symptóm Homans, Moses, Lovenberg, Lisker, Louvel, pochodový test atď. Ak existuje podozrenie na pľúcnu embóliu, vykonajú sa röntgenové snímky pľúc s rádioaktívnym markerom.

Možné komplikácie

Tieto komplikácie nie sú určené na zastrašovanie, ale ako pripomienku, že trombóza sa musí liečiť nevyhnutne, najlepšie v počiatočných štádiách a len pod dohľadom lekára. Nebezpečenstvo vytvára plávajúci trombus s vývojom pľúcnej embólie a smrteľným výsledkom. Ak sú blokované malé vetvy arteriae pulmonalis, vzniká DN a hemoragický pľúcny infarkt. V iných prípadoch dochádza k chronickej venóznej insuficiencii. Príležitostne môže byť okluzívna trombóza, ak nie je liečená, komplikovaná gangrénom nohy, absces žíl je možný, keď sa trombus purulentne roztaví.

Potrebná liečba

Mnohí veria, že liečba trombózy dolných končatín je podobná liečbe kŕčových žíl. Toto je nesprávne na koreni: v prípade kŕčových žíl nie je žiadny trombus a je možné použiť masti, masáže, kompresie, pleťové vody, v prítomnosti krvnej zrazeniny je to zbytočné.

Liečba trombózy je len zložitá:

 • používanie antikoagulancií a trombolytiká môžu byť injikované priamo do žily;
 • používanie radikálnych metód - odstránenie krvných zrazenín pomocou chirurgických zákrokov - trombektómia alebo vytvorenie filtrácie cava v žilách.

Kava-filter vytvára prekážku pre migráciu krvných zrazenín a nedovoľuje im, aby boli pascemi. Ich založenie je určené najmä tým, ktorí nemajú užívať antikoagulanciá.

Chirurgické metódy sa používajú v nasledujúcich prípadoch:

 • s hrozbou pľúcnej embólie;
 • so vzostupnou tromboflebitídou;
 • keď sa troska zrieti hnisavým výlučkom;
 • v prítomnosti plávajúcich krvných zrazenín, keď konzervatívna liečba nie je účinná;

Po operácii musíte čo najrýchlejšie začať chodiť, aby ste predišli opakovaniu krvných zrazenín. Rozhodnutie o tom, ako liečiť trombózu v každom prípade rozhodne lekár spolu s chirurgmi.

Hlavným cieľom konzervatívnej liečby je zabrániť následnej trombóze, znížiť zápal a zlepšiť mikrocirkuláciu. Na tento účel sú predpísané priame antikoagulanciá, hlavne často je to heparín. Okrem toho sa používajú predĺžené antikoagulanciá - Fraxiparin, Clexane. Priraďte angioprotektory na zlepšenie mikrocirkulácie - Pentoxifylline, Flexital, Trental. Ako trombolytiká injektovali enzýmové látky - urokináza, streptokináza.

Na zlepšenie reologických vlastností krvi použite Reosorbilakt, Reopoliglyukin. Tieto liečivé roztoky zlepšujú mikrocirkuláciu krvi, znižujú jej viskozitu a schopnosť zrážať sa. Protizápalové lieky (Voltaren, Indometacin, Aspirín) znižujú bolesť, zmierňujú krv, zmierňujú opuchy a zápalové procesy. Lieková terapia je doplnená elastickým bandážovaním.

Preventívne opatrenia

Na preventívne účely je potrebné:

 • odvykanie od fajčenia;
 • kontrola hladiny cukru v krvi a cholesterolu;
 • elastické bandáže;
 • vylúčenie perorálnych kontraceptív;
 • nosiť pohodlné topánky s výškou päty maximálne 3-4 cm, môže to zahŕňať aj mierne cvičenie;
 • denné prechádzky najmenej 30 minút denne;
 • užívanie antikoagulancií;
 • dodržiavanie dňa.

Všetky opatrenia by mali byť monitorované ošetrujúcim lekárom. Je nemožné začať chorobu - má to nebezpečné následky.

Trombóza hlbokých žíl

Trombóza hlbokých žíl je stav, v ktorom sa v žilách tvoria krvné zrazeniny (tromby), ktoré narúšajú normálny prietok krvi. V klinickej praxi je hlboká žilová trombóza dolných končatín bežnejšia než venózna trombóza iných miest. Medzi klinické príznaky hlbokej žilovej trombózy patrí bolesť v oblúku, opuch, cyanóza kože, povrchná hypertermia, citlivosť na palpáciu postihnutej žily, opuch povrchových žíl. Konečná diagnóza sa uskutočňuje podľa ultrazvuku žíl dolných končatín a duplexného skenovania; reovasografia sa uskutočňuje s cieľom vyhodnotiť mikrocirkuláciu. Liečba hlbokej žilovej trombózy sa vykonáva heparínom pod kontrolou koagulogramu; ak je to potrebné, chirurgickým odstránením výsledného trombu.

Trombóza hlbokých žíl

Trombóza hlbokých žíl je stav, v ktorom sa v žilách tvoria krvné zrazeniny (tromby), ktoré narúšajú normálny prietok krvi. V klinickej praxi je hlboká žilová trombóza dolných končatín bežnejšia než venózna trombóza iných miest.

Krvné zrazeniny sa môžu tvoriť nielen v hlbokých, ale aj povrchných žilách, ale trombóza povrchových žíl (povrchová tromboflebitída) sa zriedka stáva zdrojom vážnych problémov. Na rozdiel od tromboflebitídy, hlboká žilová trombóza vyžaduje naliehavú lekársku starostlivosť kvôli riziku vzniku život ohrozujúcich komplikácií pre pacienta.

Príčiny hlbokej žilovej trombózy

Pre vývoj choroby si vyžaduje kombináciu viacerých faktorov:

 • poškodenie vnútorného obloženia žilovej steny v dôsledku vystavenia účinkom mechanického, chemického, alergického alebo infekčného činidla;
 • porušenie systému zrážania krvi;
 • spomaľuje tok krvi.

Za určitých okolností sa zvyšuje viskozita krvi. Ak sú steny žily bránené normálnym prietokom krvi, riziko vzniku krvných zrazenín sa zvyšuje. Malá krvná zrazenina, ktorá sa tvorí na žilovej stene, spôsobuje zápal a ďalšie poškodenie steny žily, čo spôsobuje tvorbu iných krvných zrazenín.

Preťaženie žíl dolných končatín prispieva k vzniku hlbokej žilovej trombózy. Príčinou stagnácie sa stáva dlhodobá nehybnosť alebo nehybnosť človeka.

Východiskové faktory pre hlbokú žilovú trombózu:

 • zranenia, chirurgie, nadmerného fyzického stresu;
 • infekčná choroba;
 • predĺžená nehybnosť v podmienkach po operácii, neurologické a terapeutické ochorenia;
 • popôrodné obdobie;
 • užívanie orálnej hormonálnej antikoncepcie;
 • zhubné nádory (najmä - rakovina žalúdka, pľúc a pankreasu);
 • DIC syndróm.

Riziko rozvoja ochorenia sa zvyšuje pri dlhodobej nehybnosti s nohami dole. Na Západe sú teda pojmy "syndróm ekonomickej triedy" a "televízna tromboflebitída". V prvom prípade hovoríme o ľuďoch, ktorí po dlhom letu vyvinuli hlbokú žilovú trombózu. V druhej - o starších pacientov, u ktorých sa choroba objavila po dlhom sedení pred televízorom. V obidvoch prípadoch bol východiskovým faktorom dlhodobý pobyt v sediacej polohe s ohnutými nohami, čo vytvára prekážky pre normálny venózny odtok.

Návrat krvi cez žily je z veľkej časti zabezpečený svalovou kontrakciou. Po operáciách a pri niektorých chronických ochoreniach pacient dlhodobo zostáva takmer nehybný. V dôsledku toho dochádza k preťaženiu v dolných končatinách, čo vedie k hlbokej žilovej trombóze.

Pri užívaní perorálnych kontraceptív, krvných ochorení, malígnych nádorov je trombóza v značnej miere spôsobená hyperkoaguláciou (zvýšené zrážanie krvi). V niektorých prípadoch môže poškodený prietok krvi v hlbokých žilách indikovať Buergerovu chorobu (tromboangiitídu obliterans alergického pôvodu).

Zvyčajne sa v dolných končatinách objavuje hlboká žilová trombóza. Avšak niekedy sa pozoruje hlboká žilová trombóza v rukách, ku ktorej dochádza pri vystavení nasledujúcim spúšťacím faktorom:

 • katetrizácia žíl horných končatín. Katéter, ktorý dlho trvá v žilách, spôsobuje podráždenie žilovej steny a vedie k tvorbe krvnej zrazeniny;
 • implantovaný kardiofibrilátor alebo kardiostimulátor;
 • malígny novotvar v oblasti žily;
 • nadmerné zaťaženie horných končatín u športovcov (baseballový hráč, plavec, vzpierač). Choroba sa vyvíja v dôsledku kompresie hlbokých žíl horných končatín pomocou vycvičených svalov ramenného pletenca.

Symptómy hlbokej žilovej trombózy

Príznaky závisia od umiestnenia krvnej zrazeniny. V približne polovici prípadov preteká krv cez systém komunikujúcich žíl do subkutánnych žíl, prietok krvi sa čiastočne obnoví a hlboká žilová trombóza je asymptomatická. U zvyšných pacientov sa pozoruje jeden alebo viac z nasledujúcich príznakov v rôznych kombináciách:

 • - vyklenutie bolesti v postihnutej končatine;
 • - bolesť s palpáciou, ktorá sa zvyšuje pozdĺž žily, v ktorej sa tvorí krvná zrazenina;
 • - opuch;
 • - lokálna hypertermia;
 • - bledosť kože postihnutej končatiny;
 • - opuchnuté povrchové žily.

Vyvinuté venózne kolaterály v dolnej časti brucha, v oblasti bedrových kĺbov, stehien a holennej kosti môžu naznačovať trombózu.

Komplikácie hlbokej žilovej trombózy

Výsledkom hlbokej žilovej trombózy môže byť chronická venózna insuficiencia, v dôsledku čoho vzniká edém dolných končatín a trofické poruchy (lipodermatoskleróza, ekzém, trofické vredy).

Najnebezpečnejšou komplikáciou hlbokej žilovej trombózy je pľúcna embólia. Oddelené kúsky krvných zrazenín sa spolu s prietokom krvi presúvajú do pľúc, vstupujú do pľúcnej tepny a spôsobujú jej embólia (oklúzie). Prerušenie prietoku krvi v pľúcnej tepne vedie k rozvoju akútneho respiračného a srdcového zlyhania a môže spôsobiť, že pacient zomrie. V prípade, keď je malá vetva pľúcnej artérie zablokovaná kusom krvnej zrazeniny, vzniká pľúcny infarkt.

Diagnóza hlbokej žilovej trombózy

Moderná flébológia má dobrú technickú základňu na hodnotenie žilového krvného toku a diagnostiku hlbokej žilovej trombózy. Diagnóza je spravidla stanovená flebologom. Vykonáva test postrojov (elastické obväzy nohy špeciálnou technikou) vrátane pochodového testu, pri ktorom sa na nohu pacienta aplikuje elastický obväz z prsta do slabín. Potom pacient chodí na chvíľu. Bolesť v bolesti a saphenózne žily, ktoré sa po vyšetrení nezaznamenali, naznačujú trombózu.

Na stanovenie prietoku krvi v hlbokých žilách sa používa flebografia, duplexné vyšetrenie a USDG žíl dolných končatín a rádionuklidové skenovanie. Posúdenie stavu mikrocirkulácie sa uskutočňuje podľa reovasografie dolných končatín.

Liečba hlbokej žilovej trombózy

Kvôli riziku vzniku nebezpečných komplikácií musia byť hospitalizovaní pacienti s hlbokou žilovou trombózou. Pridelené na prísny odpočinok v posteli. Ovplyvnená končatina je vyvýšená. Aby sa zabránilo tvorbe nových krvných zrazenín, je pacientovi predpísaný heparín (obvykle do týždňa). Potom sa pacient prenesie na "mäkké" antikoagulanciá (warfarín). Priebeh liečby warfarínom trvá 6 mesiacov. Na monitorovanie stavu systému zrážanlivosti krvi sa pravidelne odoberá koagulogram od pacienta.

Trombolytické lieky sú účinné iba v počiatočných štádiách tvorby trombu. V neskorších obdobiach je trombolytická liečba nebezpečná z dôvodu možnej fragmentácie krvnej zrazeniny a vývoja pľúcnej embólie. Pri výrazných poruchách obehu v končatinách je indikovaná trombektómia.

Prevencia hlbokej žilovej trombózy

Opatrenia zamerané na prevenciu trombózy hlbokých žíl spočívajú v eliminácii rizikových faktorov, používaní elastických pančúch, v ranej fyzickej aktivite pacientov v pooperačnom období. V niektorých prípadoch po operácii sú predpísané malé dávky kyseliny acetylsalicylovej a heparínu, ktoré znižujú zrážanlivosť krvi.

Venózna trombóza nôh ciev: od prvých znakov a prevencia až po boj proti tejto chorobe

Hlboká žilová trombóza dolných končatín je veľmi vážnou chorobou a je často asymptomatická. Ak však symptómy ochorenia nie sú rozpoznané včas a neuskutoční sa žiadna liečba, dôsledky sú veľmi vážne, bez vylúčenia smrti.

Keď trombóza žíl dolných končatín tvorí krvné zrazeniny alebo krvné zrazeniny v ich dutinách, ktoré interferujú s normálnym pohybom krvi. Po určitom čase môžu zuby venózneho lumenu dokonca ustúpiť. Ak dôjde k porušeniu pohybu krvi, ak je jej dodávka narušená, tkanivá môžu zomrieť.

Ak krvná zrazenina vypadla z cievy, môže to skončiť v srdci, pľúcach a iných orgánoch. Preto je nebezpečné, že sa môže vyskytnúť mŕtvica, tromboembolizmus alebo srdcový záchvat a tieto ochorenia vedú k náhlej smrti alebo paralýze.

Symptómy a príznaky vaskulárnych ochorení

Bohužiaľ nie je možné včas určiť počiatočné príznaky trombózy ciev nohy, ale ak sa koža zmení na farbu a kde sa nachádza krvná zrazenina, dochádza k opuchu - ide o príznaky vaskulárneho ochorenia. Mnoho ľudí nevie, že tento typ trombózy je takmer bez symptómov, a preto je veľmi nebezpečný.

U zdravého človeka žilovej krvi sa pohybuje od zdola nahor, od nôh - do orgánov umiestnených nad: pľúc, srdca, atď Ak zrazenina zablokuje lumen žily, krv je ťažko prúdi zo spodnej konechnotey a otekut... Vzhľadom na to, že krvná zrazenina môže byť umiestnená na rôznych miestach, dochádza k opuchu na dolnej časti nohy, členku a stehna. Niekedy sa rozširuje celá noha.

Foto: trombóza a separácia trombov v prípade embólie

Veľmi málo ľudí upozorňuje na príznaky trombózy ako zriedkavé bolesti, stuhnutosť, pocit ťažkosti a roztrhnutia svalov na nohách a vyhľadávajú lekársku pomoc včas. Takýto frivolný postoj k vlastnému zdraviu vedie k negatívnym následkom. Niekedy dochádza k akútnej trombóze. Osoba, ktorá sa dnes presťahovala zvyčajne, zajtra z dôvodu obrovského edému, sa nemusí z postele dostať. Je mimoriadne závažné, ak pacient má v dôsledku latentnej formy priebehu trombózy náhle pľúcnu embóliu (PE). Vyskytuje sa preto, že sa trombus rozpadne a migruje z postihnutých ciev nohy na tepnu pľúc, kde je zablokovaná. V dôsledku toho sa u pacienta vyvinie akútne zlyhanie srdca alebo pľúcna aktivita.

Pre presvedčivosť, životný príbeh, známy autorovi:

Života kolegu, žena prírody veľmi zdravá a nikdy chorá, zomrela počas týždňa tromboembólie.

A bolo to takto:

Na ceste domov z obchodu, žena klesla a padala. Bola diagnostikovaná fraktúrou, vložila do omietky a poslala domov na liečbu. Po 5 dní všetko prebehlo dobre, jej príbuzní tvrdia, že jej tchyna dokonca hrá na gitaru a spievala v deň svojej smrti... Náhla smrť spôsobila, že všetci ľudia, ktorí ju poznali, sa trasli a predovšetkým deti a vnúčatá. Pitva odhalila, že príčinou všetkého je rozbitá krvná zrazenina, ktorá zablokovala pľúcnu tepnu. Lenže žena už dávno mala flebotrombózu nôh, čo jej nespôsobilo veľké nepríjemnosti, a preto zostalo neliečené. Na moju ľútosť. V opačnom prípade by tchúňa zamestnanca stále uspokojovala vnúčatá so svojimi piesňami a strhala gitarové struny.

foto: príznaky akútnej trombózy končatín

Keď klesá trombóza dolných končatín, jeho príznaky sa zdajú byť silnejšie. Existuje ostrý bolesť a zvýšená ťažkosť v nohách. Tieto symptómy sú vyvolané faktom, že sa v mieste trombózy vyskytuje venózna kongescia.

V dôsledku úplného uzatvorenia lumenu žily sa zvyšuje napučiavanie, metabolizmus v mäkkých tkanivách je narušený. To môže viesť k vzniku gangrény.

Bolestivosť a bolesť v nohách môžu byť nielen príznakmi vaskulárnej nedostatočnosti, ale aj mnohými ďalšími ochoreniami. Preto je nevyhnutné navštíviť lekára.

Ileofemorálna trombóza

Tento typ vaskulárnych ochorení zaujíma samostatnú oblasť, pretože jeho priebeh je veľmi ťažký a vysoký je riziko vzniku pľúcnej embólie. Krvné zrazeniny sa vyskytujú na úrovni iliakálnych a femorálnych žíl.

Príznaky a príčiny tohto typu ochorenia majú rovnakú povahu ako iné typy trombózy.

Ileofemorálna trombóza má rýchly vývoj. Celá noha sa zhoršuje. Pacient môže mať horúčku a opakovanú bolesť.

Trombózna noha

Farba trombóznej nohy sa môže meniť od modravej až po bledú (s spazmom arteriol). Oveľa častejšie nadobudne nohu modrastý nádych kvôli tomu, že žily expandujú a kapiláry sa naplnia krvou z ciev. Ak je výtok z žíl aspoň čiastočne zachovaný, znamenia postupujú postupne. V opačnom prípade sa môže vyvinúť gangréna. Taká hrozná diagnóza pomáha potvrdiť ultrazvuk ciev nohy.

Tento typ trombózy sa zaobchádza rovnako ako s ostatnými.

Čo prispieva k výskytu cievnych ochorení?

Možno, že hlavným dôvodom je vysoká krvná zrážavosť. Je tiež dôležité poškodiť stenu žíl a spomaliť pohyb krvi. Tieto tri nepriaznivé faktory sa nazývajú "Trojica Panny".

Riziko závažných problémov navyše zhoršuje:

 • Fajčenia.
 • Trauma prispieva k rozvoju akútnej trombózy. Vedie k tomu, že cievna stena je ovplyvnená a proces hemostázy je aktivovaný. Výsledkom je tvorba krvnej zrazeniny.
 • Nadváhou.
 • Tehotenstvo prispieva k stlačeniu žalúdočných žíl, a niekedy aj k dolnej vene cava. To vedie k zvýšeniu vaskulárneho tlaku v žilách, ktoré sú umiestnené nižšie.
 • Pri pôrode sa plod, ktorý sa pohybuje cez pôrodný kanál, má veľa možností na stláčanie lícnych žíl.
 • Veľmi vysoké riziko blokovania žíl po cisárskom rezu.
 • Infekcia spôsobuje zablokovanie krvných ciev u mužov. Je to spôsobené aktiváciou koagulačných faktorov v dôsledku ovplyvnenia steny krvných ciev. Infekcie spôsobujú chronické formy ochorenia (tromboflebitída).
 • Dlhé výlety a lety.
 • Staroba.
 • Užívanie liekov, ktoré zvyšujú zrážanlivosť krvi.
 • Operácie na kĺboch, operácia brucha. Vysoký výskyt venóznej trombózy je spôsobený tým, že počet operácií s použitím celkovej anestézie sa každoročne zvyšuje, ako aj nárast počtu prevádzkovaných starších ľudí s ťažkými sprievodnými chorobami.
 • Komplikované zlomeniny kostí.
 • Výskyt trombózy krvných ciev prispieva k odpočinku lôžka (dlhú dobu). Dôvod - nedostatok svalovej kontrakcie, spomalenie prietoku krvi a žilové kongescie.
 • Zdraví ľudia tiež ochorejú, ak dlho sedia alebo stoja (cestujú autom, pracujú na počítači).

Video: Špecialisti na trombózu

Aké testy sa vykonávajú pri podozrení na trombózu?

Ak chcete predpísať správnu liečbu trombózy, potrebujete vedieť presnú diagnózu. V súčasnosti je to možné pomocou týchto metód:

 1. Duplexné skenovanie vám umožňuje vizualizovať vaskulárnu štruktúru, ako aj vyhodnotiť prietok krvi.
 2. Ak existujú nejaké pochybnosti o výsledkoch vyšetrenia na trombózu žíl dolných končatín, ako aj na mieste krvnej zrazeniny nad svalom, lekári predpíšu rádiopatickú flebografiu. V tomto prípade sa pacientovi podáva kontrastné činidlo v nádobe a sleduje jeho stav.
 3. MR a CT angiografia je tiež indikovaná v prípadoch pochybností.
 4. Ak dôjde k podozreniu na pľúcny tromboembolizmus, potom je predpísaný rontgen pľúc, najmä rádioaktívna markerová scintigrafia. V priebehu tohto postupu a USDG sa potvrdzuje diagnóza "oklúzie hlbokých žíl".
 5. Impedančná pletyzmografia. Uvoľnite manžetu, ktorá silou stláča holeň na dočasnú oklúziu žíl a určuje zmenu objemu plnenia krvi. Tento test s presnosťou až do 90% odhaľuje hlbokú venóznu trombózu nad úrovňou kolena.
 6. Ak existuje podozrenie na infekciu, vykoná sa kultivácia krvi.

Prevencia zablokovania žily

 • Na prevenciu vaskulárnej trombózy nie je dovolené, aby boli nohy dlhší čas stáť (stáť dlhší čas alebo sedieť v jednej polohe).
 • V horúčave je vhodné piť viac tekutín, aby krv nezhustila.
 • Pooperační a liečení pacienti potrebujú špecifické postupy na prevenciu trombózy.
 • Ak má pacient varikózne žily na nohách - je nevyhnutné okamžite vykonať operáciu.

Ak máte prejavy trombózy (edém, ostrú bolesť svalov), musíte sa rýchlo poradiť s lekárom-flebológom. Časový faktor hrá dôležitú úlohu. Čím rýchlejší je proces liečby, tým úspešnejšie sú jeho výsledky.

Liečba choroby

Liečba závisí od závažnosti ochorenia a štádia trombózy. Po prvé, je potrebné urobiť presnú diagnózu: identifikáciu miesta krvnej zrazeniny, objasnenie jeho veľkosti a miery trombózy. Je dôležité určiť, ako pevne je trombus a či existuje možnosť jeho oddelenia.

Existuje niekoľko spôsobov liečby trombózy v nohách. Ide o operáciu, trombolýzu, liečbu liekom a inštaláciu filtru cava.

dávkovanie:

 1. Injekcie heparínu.
 2. Antikoagulačné kapsuly (coumadín, warfarín) pri sledovaní krvného testu.
 3. Ak nedôjde k zlepšeniu, hospitalizácia je nevyhnutná na vylúčenie onkológie. Koniec koncov, je smutná štatistika - 50% pacientov s rakovinou umierajú z upchatých žíl.

trombolýza

Trombolýza je postup, ktorý pomáha rozpúšťať krvné zrazeniny. Robí to chirurg. Do cievy sa vloží katéter. K tomu sa postupne pridáva látka, ktorá rozpúšťa krvnú zrazeninu. Trombolýza je zriedkavo predpísaná, takže prispieva k krvácaniu. Existuje však nesporná výhoda trombolýzy - rozpúšťa veľké krvné zrazeniny.

Operatívny zásah

Podávané s komplikovanými formami zablokovania žíl (s existenciou pravdepodobnosti smrti tkaniva). Priebeh chirurgického zákroku závisí od umiestnenia krvnej zrazeniny. Pri liečbe hlbokej žilovej trombózy sa vykonávajú žily, arteriovenózny skrat a ďalšie zákroky. Pri niektorých operáciách je cieľom odstrániť trombotickú hmotu. Pred chirurgickým zákrokom musí byť pacient v pokojnom stave, aby nedošlo k vzniku krvnej zrazeniny.

Inštalácia filtra cva (IVC) na trombózu

Inštalácia kava filtra

Filter cava je kovové zariadenie v podobe dáždnika na zachytenie krvných zrazenín, ktoré prichádzajú s krvou. Implantuje sa do lúmenu dolnej dutej žily pomocou endovaskulárnych techník (cez žilovú cievu). Preto nie je potrebná otvorená operácia.

Trombóza Diéta

Keď je žilová trombóza predpísaná strava s dočasnou výnimkou z strave potravín, ktoré obsahujú veľké množstvo vitamínov K, C a mierneho príjmu tekutín.

Je užitočné použiť produkty, ktoré krvácajú krv v trombóze. Táto korenie, cesnak, artyčok.

"Chren a reďkovka, cibuľa a kapusta - hovoria medzi ľuďmi - im nedovolia, aby sa rozčuľovali."

Alkohol a dráždivé potraviny sa neodporúčajú. To je celá strava pre trombózu.

Video: Ako vyliečiť trombózu?

Ľudové opravné prostriedky

Po konzultácii s flebologom môžete doplniť liečbu trombózy s ľudskými liekmi:

Rybí olej

Mastné kyseliny, ktoré tvoria rybí olej, zničia fibrín, ktorý sa podieľa na tvorbe krvných zrazenín. Rybí olej pomáha predchádzať trombóze riedením krvi. Odporúča sa užívať ho na prevenciu trombózy, ale je to zvlášť potrebné v pooperačnom období. Spočiatku sa spotrebuje v 1 polievkovej lyžice. lyžička trikrát denne, potom 1 polievková lyžica. lyžica dvakrát denne a (na podporu tela) 1,5 lyžičky. lyžice denne.

Nočné kúpele z infúzie močiarnej bažiny

150 g trávy by mali byť nalievané vriacej vode (10 l) a trvať 60 minút. Pred spaním sa kúpele na pol hodinu.

Tvarohový alebo hlinený obklad

Naneste hlinku alebo tvaroh na bolestivé miesta. Každý deň masírujte pätky boľavých chodidiel.

Aplikácia jablčného octového octu

Celú dĺžku namažte nohy po dobu jedného mesiaca. Pred každým použitím potravy pijete roztok octu z jablkového muštu (2 lyžičky na pohár vody). Nezabudnite na zdravé stravovanie.

Okrem Toho Čítal O Plavidlách

Prečo sú žily na rukách, diagnóza, čo robiť

Z tohto článku sa dozviete: žily v náručí, aké sú dôvody. Je to normálne alebo patologické? Aké sú spôsoby riešenia tohto problému?Žily na ramenách sú viditeľné alebo vyčnievajú, keď majú veľký priemer a sú umiestnené priamo pod kožou.

Zvýšená ESR v krvi žien je normou a príčinou

ROE - sedimentačná reakcia erytrocytovFenomén sedimentácie erytrocytov je známy už od dávnych čias. V súčasnosti zostáva definícia rýchlosti takéhoto usadzovania populárnou laboratórnou štúdiou prezentovanou v rámci všeobecného krvného testu (OAK).

hypovolémia

Hypovolémia je patologický stav prejavujúci sa znížením cirkulujúceho objemu krvi, v niektorých prípadoch sprevádzaný porušením vzťahu medzi plazmou a vytvorenými prvkami (erytrocyty, krvné doštičky, leukocyty).

Ako liečiť srdcové kŕče

Svalové kŕče v hrudiKŕče v hrudníku a príčiny tohto javu znepokojujú veľa ľudí, pretože počas života takmer každý človek čelí nepríjemným pocitom.Než zistíte príčiny tohto javu, mali by ste určiť, čo je kŕč.

Protidoštičkové látky. Klasifikácia, mechanizmus účinku. Aplikácia, vedľajšie účinky

Medzi protidoštičkové látky patrí skupina liekov, ktoré znižujú zrážanlivosť a zlepšujú reologické vlastnosti krvi tým, že zabraňujú agregácii červených krviniek a krvných doštičiek deštrukciou ich agregátov

Prolaps mitrálnej chlopne (MVP) 1 stupeň: čo to je, symptómy a liečba

Z tohto článku sa dozviete: čo je prolaps mitrálnej chlopne 1 stupeň, jej príčiny a príznaky. Liečba a prognóza ochorenia.Prolaps mitrálnej chlopne (skrátená PMK) je najčastejšou kongenitálnou alebo získanou patológiou štruktúry chlopňového aparátu srdca.