Tromboembolizmus pľúcnej artérie (pľúcna embólia) je oklúziou pľúcnej tepny alebo jej vetvami trombotickými hmotami, čo vedie k život ohrozujúcim poruchám pľúcnej a systémovej hemodynamiky. Klasické príznaky pľúcnej embólie sú bolesti za hrudnou kosťou, zadusenie, cyanóza tváre a krku, kolaps, tachykardia. Na potvrdenie diagnózy pľúcnej embólie a diferenciálnej diagnózy s inými podobnými príznakmi sa vykonávajú EKG, pľúcny röntgen, echoCG, scintigrafia pľúc a angiopulmonografia. Liečba pľúcnej embólie zahŕňa trombolytickú a infúznu terapiu, inhaláciu kyslíka; ak je neúčinná, tromboembolikómia z pľúcnej artérie.

Tromboembolizmus pľúcnej artérie

Pľúcna embólia (PE) - náhle blokovanie vetvy alebo kmeňa pľúcnej artérie krvnou zrazeninou (embolus), ktorá sa vytvorí v pravej komore alebo predsiene srdca, v žilovom lôžku veľkého obehu a prinesená krvným obehom. Výsledkom je, že pľúcna embólia zastaví prívod krvi do pľúcneho tkaniva. Vývoj pľúcnej embólie dochádza často rýchlo a môže viesť k smrti pacienta.

Pľúcna embólia zabije 0,1% svetovej populácie. Asi 90% pacientov, ktorí zomreli na pľúcnu embóliu, v tom čase nemalo správnu diagnózu a nevykonala potrebnú liečbu. Medzi príčiny smrti populácie v dôsledku kardiovaskulárnych ochorení je PEH na treťom mieste po IHD a mŕtvici. Pľúcna embólia môže viesť k smrti v nekardiologickej patológii, ktorá vzniká po operáciách, úrazoch, pôrode. Pri včasnej optimálnej liečbe pľúcnej embólie existuje vysoká miera zníženia úmrtnosti na 2 - 8%.

Príčiny pľúcnej embólie

Najbežnejšie príčiny pľúcnej embólie sú:

 • hlboká žilová trombóza (DVT) nohy (70-90% prípadov), často sprevádzaná tromboflebitídou. Trombóza môže nastať v rovnakom čase hlboké a povrchné žily nohy
 • trombóza dolnej dutej žily a jej prítokov
 • kardiovaskulárne choroby predisponujúce k vzniku krvných zrazenín a pľúcnej embólie (ochorenie koronárnych artérií, aktívny reumatizmus s mitrálnou stenózou a fibriláciou predsiení, hypertenzia, infekčná endokarditída, kardiomyopatia a nereumatická myokarditída)
 • septický generalizovaný proces
 • onkologické ochorenia (najčastejšie pankreas, žalúdok, rakovina pľúc)
 • trombofília (zvýšená intravaskulárna trombóza v rozpore so systémom regulácie hemostázy)
 • antifosfolipidový syndróm - tvorba protilátok proti fosfolipidom krvných doštičiek, endotelových buniek a nervového tkaniva (autoimunitné reakcie); to je dokázané zvýšenou tendenciou k trombóze rôznych lokalizácií.

Rizikové faktory pre venóznu trombózu a pľúcnu embóliu sú:

 • dlhotrvajúci stav nehybnosti (odpočinok v posteli, častá a dlhotrvajúca cesta, cestovanie, paréza končatín), chronické kardiovaskulárne a respiračné zlyhanie sprevádzané pomalším prietokom krvi a venóznou stagnáciou.
 • pričom veľké množstvo diuretík (hromadná strata vody vedie k dehydratácii, zvýšenému hematokritu a viskozite krvi);
 • zhubné nádory - niektoré typy hemoblastózy, polycytémia vera (vysoký obsah červených krviniek a krvných doštičiek v krvi vedie k ich hyperagregácii a tvorbe krvných zrazenín);
 • dlhodobé užívanie určitých liekov (perorálna kontraceptíva, hormonálna substitučná liečba) zvyšuje zrážanlivosť krvi;
 • ochorenie kŕčových žíl (s kŕčovými žilkami dolných končatín, podmienky na stagnáciu venóznej krvi a tvorbu krvných zrazenín);
 • metabolické poruchy, hemostáza (hyperlipoproteinémia, obezita, diabetes, trombofília);
 • chirurgické a intravaskulárne invazívne postupy (napríklad centrálny katéter vo veľkej žilke);
 • arteriálna hypertenzia, kongestívne srdcové zlyhanie, mŕtvica, infarkt myokardu;
 • poranenia miechy, zlomeniny veľkých kostí;
 • chemoterapie;
 • tehotenstvo, pôrod, popôrodné obdobie;
 • fajčenie, vek, atď.

Klasifikácia TELA

V závislosti od lokalizácie tromboembolického procesu sa rozlišujú nasledujúce varianty pľúcnej embólie:

 • masívny (trombus je lokalizovaný v hlavnom trupu alebo v hlavných vetvách pľúcnej tepny)
 • embólia segmentálnych alebo lobárnych konárov pľúcnej artérie
 • embólia malých vetiev pľúcnej artérie (zvyčajne bilaterálne)

V závislosti od objemu odpojeného arteriálneho prietoku krvi počas pľúcnej embólie sa rozlišujú tieto formy:

 • malé (menej ako 25% pľúcnych ciev ovplyvnených) - sprevádzané nedostatkom dychu, pravá komora funguje normálne
 • submaximálna (submaximálna - objem postihnutých pľúcnych ciev od 30 do 50%), u ktorých má pacient dýchavičnosť, normálny krvný tlak, nedostatočnosť pravého komoru nie je veľmi výrazná
 • masívny (objem postihnutého pľúcneho krvného obehu viac ako 50%) - strata vedomia, hypotenzia, tachykardia, kardiogénny šok, pľúcna hypertenzia, akútne zlyhanie pravej komory
 • (objem prietoku krvi v pľúcach je vyšší ako 75%).

Pľúcna embólia môže byť závažná, mierna alebo mierna.

Klinický priebeh pľúcnej embólie môže byť:
 • akútne (fulminantné), keď dôjde k okamžitému a úplnému zablokovaniu hlavného kmeňa trombu alebo oboch hlavných vetiev pľúcnej artérie. Vyvinutie akútneho respiračného zlyhania, zastavenie dýchania, kolaps, ventrikulárna fibrilácia. Smrtelný výsledok sa vyskytne za pár minút, pľúcny infarkt nemá čas na rozvoj.
 • akútna, v ktorej dochádza k rýchlo sa zvyšujúcej obturate hlavných vetiev pľúcnej artérie a časti lobárneho alebo segmentálneho. Náhle sa začína, rýchlo postupuje, prejavujú sa príznaky respiračnej, srdcovej a mozgovej nedostatočnosti. Trvá maximálne 3 až 5 dní, komplikovaný vývojom pľúcneho infarktu.
 • subakútna (dlhotrvajúca) s trombózou veľkých a stredných vetiev pľúcnej artérie a rozvojom viacerých pľúcnych infarktov. Trvá niekoľko týždňov, pomaly postupuje, sprevádzané zvýšeným zlyhaním dýchacích ciest a pravej komory. Opakovaná tromboembolizácia sa môže vyskytnúť pri exacerbácii symptómov, ktoré často vedú k smrti.
 • chronické (recidivujúce), sprevádzané recidivujúcou trombózou lobárnych, segmentálnych vetví pľúcnej artérie. Zjavuje sa opakovaným pľúcnym infarktom alebo opakovaným pleuridom (zvyčajne bilaterálnym), ako aj postupným zvyšovaním hypertenzie pľúcneho obehu a rozvojom poruchy pravej komory. Často sa vyvíja v pooperačnom období na pozadí už existujúcich onkologických ochorení, kardiovaskulárnych ochorení.

Symptómy PE

Symptomatológia pľúcnej embólie závisí od počtu a veľkosti trombóznych pľúcnych artérií, rýchlosti tromboembólie, stupňa zastavenia prívodu krvi do pľúcneho tkaniva a počiatočného stavu pacienta. Pri pľúcnej embolizácii existuje široká škála klinických stavov: od takmer asymptomatického priebehu po náhlu smrť.

Klinické prejavy PE sú nešpecifické, môžu sa pozorovať pri iných pľúcnych a kardiovaskulárnych ochoreniach, ich hlavný rozdiel je ostrý, náhly nástup bez prítomnosti iných viditeľných príčin tohto stavu (kardiovaskulárne zlyhanie, infarkt myokardu, zápal pľúc atď.). Pre TELA v klasickej verzii je charakteristický počet syndrómov:

1. Cordial - vaskulárne:

 • akútna vaskulárna nedostatočnosť. Vyskytuje sa pokles krvného tlaku (kolaps, obehový šok), tachykardia. Srdcová frekvencia môže dosiahnuť viac ako 100 úderov. za minútu.
 • akútna koronárna insuficiencia (u 15-25% pacientov). To sa prejavuje náhlou silnou bolesťou za hrudnou kosťou inej povahy, ktorá trvá niekoľko minút až niekoľko hodín, fibrilácia predsiení, extrasystólia.
 • akútne pľúcne srdce. V dôsledku masívnej alebo submazívnej pľúcnej embólie; prejavuje sa tachykardiou, opuchom (pulzáciou) cervikálnych žíl, pozitívnym venóznym pulzom. Edém v akútnom pľúcnom srdci sa nevyvíja.
 • akútna cerebrovaskulárna nedostatočnosť. Cerebrálne alebo fokálne poruchy, cerebrálna hypoxia sa vyskytujú av ťažkej forme, cerebrálny edém, cerebrálne krvácanie. Vykazuje to závrat, tinitus, hlboké mdloby s kŕčmi, vracaním, bradykardiou alebo kómou. Môžu sa vyskytnúť psychomotorické agitácie, hemiparéza, polyneuritida, meningeálne príznaky.
 • akútne respiračné zlyhanie prejavuje dýchavičnosť (od pocitu nedostatku vzduchu až po veľmi výrazné prejavy). Počet dychov je viac ako 30-40 za minútu, pozoruje sa cyanóza, koža je šedohnedá, bledá.
 • mierny bronchospastický syndróm je sprevádzaný suchým pískaním.
 • pľúcny infarkt, infarktová pneumónia sa rozvíja 1 až 3 dni po pľúcnej embólii. Existujú sťažnosti na dýchavičnosť, kašeľ, bolesť v hrudi zo strany lézie, zhoršená dýchaním; hemoptýza, horúčka. Vyskytujú sa jemné prebublávané vlhké vlnky, hluk pleurálneho trenia. Pacienti s ťažkým srdcovým zlyhaním majú významné pleurálne výpotky.

3. Horúčkový syndróm - subfebril, febrilná telesná teplota. Súvisejú so zápalovými procesmi v pľúcach a pohrudnici. Doba trvania horúčky sa pohybuje od 2 do 12 dní.

4. Abdominálny syndróm je spôsobený akútnym, bolestivým opuchom pečene (v kombinácii s črevnou pareziou, peritoneálnym podráždením, štikaním). Vykazuje akútna bolesť v správnom hypochondriu, pálenie, zvracanie.

5. Imunologický syndróm (pulmonitída, recidivujúca pleuristika, kožná vyrážka podobná urtikárii, eozinofília, výskyt cirkulujúcich imunitných komplexov v krvi) sa vyvíja po 2-3 týždňoch choroby.

Komplikácie pľúcnej embólie

Akútna pľúcna embólia môže spôsobiť zástavu srdca a náhlu smrť. Keď sa spúšťajú kompenzačné mechanizmy, pacient okamžite nezomrie, ale v neprítomnosti liečby sa veľmi rýchlo rozvinie sekundárne hemodynamické poruchy. Kardiovaskulárne ochorenia pacienta významne znižujú kompenzačné schopnosti kardiovaskulárneho systému a zhoršujú prognózu.

Diagnóza pľúcnej embólie

Pri diagnostike pľúcnej embólie je hlavnou úlohou určiť umiestnenie krvných zrazenín v pľúcnych cievach, zhodnotiť stupeň poškodenia a závažnosť hemodynamických porúch, identifikovať zdroj tromboembólie, aby sa zabránilo opakovaniu.

Zložitosť diagnostiky pľúcnej embólie určuje potrebu takýchto pacientov nájsť v špeciálne vybavených cievnych oddeleniach, ktoré majú čo najširšie možnosti pre špeciálny výskum a liečbu. Všetci pacienti s podozrením na pľúcnu embóliu majú nasledujúce testy:

 • starostlivé sledovanie histórie, hodnotenie rizikových faktorov pre DVT / PE a klinické príznaky
 • všeobecné a biochemické vyšetrenie krvi a moču, analýza krvného plynu, koagulogram a plazmatický D-dimér (metóda diagnostiky žilových krvných zrazenín)
 • EKG v dynamike (aby sa vylúčil infarkt myokardu, perikarditída, zlyhanie srdca)
 • Röntgenové vyšetrenie pľúc (na vylúčenie pneumotoraxu, primárnej pneumónie, nádorov, zlomeniny rebier, pleurisy)
 • Echokardiografia (na zistenie zvýšeného tlaku v pľúcnej tepne, preťaženie pravého srdca, krvné zrazeniny v srdcových dutinách)
 • pľúcna scintigrafia (narušená perfúzia krvi cez pľúcne tkanivo indikuje pokles alebo absenciu prietoku krvi v dôsledku pľúcnej embólie)
 • angiopulmonografia (na presné stanovenie polohy a veľkosti krvnej zrazeniny)
 • USDG žily dolných končatín, kontrastná venografia (na identifikáciu zdroja tromboembolizmu)

Liečba pľúcnej embólie

Pacienti s pľúcnou embóliou sú umiestnení na jednotke intenzívnej starostlivosti. V prípade núdze je pacient úplne resuscitovaný. Ďalšia liečba pľúcnej embólie je zameraná na normalizáciu pľúcneho obehu, prevenciu chronickej pľúcnej hypertenzie.

Aby sa zabránilo opätovnému výskytu pľúcnej embólie, je potrebné dodržiavať prísne odpočinok v lôžku. Na udržanie okysličovania sa kyslík kontinuálne inhaluje. Masívna infúzna terapia sa vykonáva na zníženie viskozity krvi a na udržanie krvného tlaku.

V počiatočnom období bolo určené trombolytická liečba s cieľom čo najrýchlejšieho rozpustenia krvnej zrazeniny a obnovenia toku krvi v pľúcnej tepne. V budúcnosti sa na prevenciu opätovného výskytu pľúcnej embólie vykonáva heparínová liečba. V prípadoch infarktu a pneumónie je predpísaná antibiotická liečba.

V prípadoch masívnej pľúcnej embólie a neefektívnosti trombolýzy chirurgickí chirurgovia vykonávajú chirurgickú tromboembolektómiu (odstránenie trombu). Ako alternatíva k embolektómii sa používa fragmentácia tromboembolového katétra. Pri opakovanej pľúcnej embólii sa vytvára špeciálny filter vo vetvách pľúcnej artérie, dolnej vene cava.

Predpoveď a prevencia pľúcnej embólie

Pri skorom poskytovaní plného objemu starostlivosti o pacienta je prognóza na život priaznivá. Pri výrazných kardiovaskulárnych a respiračných ochoreniach na pozadí rozsiahlej pľúcnej embólie je úmrtnosť vyššia ako 30%. Polovica recidív pľúcnej embólie sa vyvinula u pacientov, ktorí nedostali antikoagulanciá. Včasná riadne vykonaná antikoagulačná liečba znižuje riziko pľúcnej embólie o polovicu.

Aby sa zabránilo tromboembolizmu, včasnej diagnostike a liečbe tromboflebitídy, je potrebné určiť nepriame antikoagulanciá pre pacientov v rizikových skupinách.

Čo je nebezpečná pľúcna embólia?

Pľúcna embólia je život ohrozujúca podmienka, že v takmer 90% prípadov končí smrť. Čo je trombóza v pľúcach, aké sú príznaky a príčiny? Koľko ľudí žije s touto patológiou a existujú nejaké liečby? Zvážte podrobnejšie.

obsah

Tromboembolizmus pľúcnej artérie, ktorý nie je nezávislou chorobou, ale vyvíja sa na pozadí iných patologických stavov, sa považuje za stav núdze, ktorý ohrozuje život človeka.

Existuje mnoho dôvodov, prečo sa môže prejaviť trombóza v pľúcach, ale bez ohľadu na etiologický faktor je tento stav extrémne nebezpečný pre život človeka av 85% prípadov vedie k smrti. S rozvojom tromboembolizmu v lúmenu pľúcnej artérie sa objavuje upchanie ciev, ktoré čiastočne alebo úplne blokuje prietok krvi do vnútorných orgánov a systémov. Rizikom pre vznik tohto ochorenia sú ľudia po 50 rokoch, ako aj ľudia, ktorých história je patologická pre srdce a krvné cievy.

Trombus pľúcnej artérie

Miera prežitia krvných zrazenín v pľúcach je pomerne nízka, pretože smrť môže nastať okamžite.

Je to dôležité! S cieľom znížiť pravdepodobnosť vzniku obštrukcie je potrebné, aby ľudia v nebezpečenstve pravidelne navštevovali kardiológa a podstúpili nevyhnutné vyšetrenia.

Čo je trombóza pľúcnej artérie?

Pľúcna embólia (PE) je patologický akútny stav, pri ktorom dochádza k náhlemu zablokovaniu trupu alebo konárov pľúcnej tepny embólom (zrazenina). Lokalizácia krvnej zrazeniny sa môže vyskytnúť v pravej alebo ľavej komore, žilovej vrstve alebo predsieňovom srdci. Často môže krvná zrazenina "prísť" krvným obehom a zastaviť sa v lúmente pľúcnej tepny. Pri výskyte tohto ochorenia dochádza k čiastočnému alebo úplnému prerušeniu prietoku krvi do pľúcnej tepny, čo spôsobuje pľúcny edém, po ktorom nasleduje pretrhnutie pľúcnej artérie. Táto podmienka vedie k rýchlej a náhlej smrti človeka.

Je to dôležité! Podľa počtu úmrtí je pľúcna trombóza na druhom mieste po infarkte myokardu. Podľa lekárskych záznamov bolo u 90% tých, ktorí zomreli na diagnózu pľúcnej embólie, primárna diagnóza chybná a predčasne poskytnutá pomoc viedla k smrti.

dôvody

Existuje veľa príčin a predisponujúcich faktorov, ktoré môžu vyvolať tvorbu krvnej zrazeniny v pľúcnej tepne vrátane:

 • Patológie kardiovaskulárneho systému: angina pectoris, hypertenzia, vaskulárna ateroskleróza, ischémia, fibrilácia predsiení a iné.
 • Onkologické ochorenia.
 • Choroby krvi.
 • Trombofília.
 • Kŕčové žily.
 • Diabetes mellitus.
 • Obezita.
 • Fajčenia.

Nadmerné fyzické námahy, dlhotrvajúci nervový záťaž, použitie určitých liekov a ďalšie faktory, ktoré negatívne ovplyvňujú činnosť kardiovaskulárneho systému, môžu vyvolať tvorbu krvnej zrazeniny.

Kŕčové žily - jedna z príčin pľúcnej embólie

príznaky

Trombov vo veľkých cievach a tepnách je ťažké diagnostikovať, takže miera úmrtnosti medzi populáciou s takouto diagnózou je dosť veľká. V prípade pľúcneho trombu, koľko človek môže žiť, závisí od poskytnutej lekárskej starostlivosti, ale väčšinou smrť nastane okamžite. Klinické príznaky pľúcnej embólie možno predpokladať vopred. Nasledujúce príznaky sú často spojené s touto podmienkou:

 • Suchý kašeľ s krvou v spúte.
 • Dýchavičnosť.
 • Sternum bolesť.
 • Zvýšená slabosť, ospalosť.
 • Závrat, až do straty vedomia.
 • Zníženie krvného tlaku.
 • Tachykardia.
 • Opuch žíl v krku.
 • Bledosť kože.
 • Zvýšenie telesnej teploty na 37,5 stupňov.

Uvedené príznaky nie sú vždy prítomné. Podľa štatistík iba 50% ľudí čelí týmto znakom. V iných prípadoch príznaky trombu pľúcnej artérie prejdú bez povšimnutia a smrť osoby sa môže vyskytnúť počas niekoľkých minút po útoku.

liečba

Keď je podozrenie na pľúcnu embóliu, každú sekundu je drahá. Ak bol pacient schopný odviezť do nemocnice, je umiestnený na jednotke intenzívnej starostlivosti, kde sa prijali naliehavé opatrenia na normalizáciu pľúcneho obehu. Aby sa zabránilo opätovnému výskytu pľúcnej embólie, je pacientovi pridelený oddych lôžka, ako aj infúzna terapia, ktorá umožňuje znížiť viskozitu krvi a normalizovať krvný tlak.

Bolesť na hrudníku je znakom krvnej zrazeniny v pľúcach.

V prípade, že konzervatívna terapia neprinesie výsledky, lekári urýchlene vykonajú operáciu - tromboembolikómia (odstránenie trombu). Alternatívou k takejto operácii môže byť fragmentácia katétra trombo-embolus, ktorá zahŕňa inštaláciu špeciálneho filtra v ramene pľúcnej tepny alebo dolnej vena cava.

Je to dôležité! Prognóza po operácii je ťažké predpovedať, ale vzhľadom na zložitosť ochorenia a vysoké riziko smrti je operácia často jedinou šancou zachrániť život pacienta.

Smrť pľúcnej embólie

Predtým, než hovoríme o špecifikách pľúcnej embólie (pľúcnej embólie), dôvodoch, ktoré prispievajú k jej vzniku a ostatným skutočnostiam, je potrebné objasniť, čo to je.

Toto je stav, v ktorom je pľúcna tepna, keď krehké zrazeniny upchávajú jej vetvy.

Navyše v tomto stave nie je možné dosiahnuť normálny krvný obeh a jeho prístup do pľúcnych tkanív. V dôsledku ochorenia sa môže vyvinúť infarkt alebo srdcový záchvat.

Čo prispieva k rozvoju tejto choroby?

Častým dôvodom vzniku pľúcnej embólie (PE) je hlboká žilová trombóza, ktorá postihuje dolné končatiny. Vo viac zriedkavých prípadoch sa tromboembolizmus vyvíja na pozadí trombózy panvovej žily.

Riziková skupina okrem toho zahŕňa aj ľudí, ktorí:

 • dedičný faktor;
 • zlé zrážanie krvi;
 • dlhé pooperačné obdobie;
 • zlomenina bedra alebo panvy;
 • srdcové choroby;
 • zlé návyky;
 • nadváhou;
 • kŕčové žily;
 • malígnych nádorov.

Okrem toho sa táto choroba môže vyskytnúť u tehotných žien a žien v postpartum, u žien užívajúcich perorálne kontraceptíva, ktoré obsahujú estrogén, a u ľudí, ktorí utrpeli mozgovú príhodu alebo infarkt myokardu.

Mechanizmus vývoja ochorení

Tromboembolizmus je výsledkom embólie trombotickými hmotami, ktoré pochádzajú z iných oblastí oblasti pľúcnej artérie. Zdrojom ochorenia je vývoj trombotickej cievy.

Patológia vzniká na pozadí vývoja trombotického procesu:

 • v cievach panvových orgánov a dolných končatín;
 • v systéme dolných a horných sexuálnych žíl;
 • v nádobách rúk alebo srdca.

Ak pacient trpí tromboflebitídou, embolickou venóznou trombózou a inými patologickými stavmi, ktoré sú charakterizované tvorbou trombotických hmôt, potom sa významne zvyšuje riziko tromboembolizmu vetví pľúcnej artérie. Spúšť je oddelená krvná zrazenina z miesta jej pripojenia a následnej migrácie.

Zriedkavejšie tvoria krvné zrazeniny priamo v samotnej pľúcnej tepne. Preto sa objavuje trombóza v oblasti tepny a jej rýchle rozšírenie cez hlavný kmeň. Výsledkom sú symptómy pľúcneho srdca a zmeny v cévnych stenách, ktoré sú dystrofické, zápalové a aterosklerotické.

Druhy a povaha pľúcnej embólie

Lekári rozlišujú niekoľko typov pľúcnej tromboembólie. Rozdelenie do skupín nastáva pri zohľadnení objemu zahrnutého arteriálneho pľúcneho lôžka.

Preto sú rozlíšené nasledujúce typy pľúcnej embólie:

 1. Malá alebo neemasívna forma ochorenia, keď sú postihnuté malé svalové tepny a pľúcne arterioly. Je charakterizovaná stabilnou hemodynamikou a úplnou absenciou akýchkoľvek príznakov pankreatickej insuficiencie. Tento typ sa pozoruje u 50% pacientov.
 2. Submazívna forma (½ kanálu je vypnutá) naznačuje príznaky akútnej insuficiencie pankreasu. Súčasne nie je pozorovaná arteriálna hypotenzia.
 3. Ak existuje masívna forma, potom to znamená porušenie respiračného systému, hypotenziu a šok. Súčasne je vypnuté nie menej ako ½ kanálu a viac ako dva laloky tepien. Okrem toho existuje akútna nedostatočnosť pankreasu.
 4. Vypnutie viac ako cievneho lôžka pľúc a lézie pľúcneho kmeňa sú charakteristické pre smrteľnú formu. Tento typ ochorenia sa pozoruje u 20% pacientov, ktorí sú koncovými pacientmi, aj keď nie je nezvyčajné vyvinúť u tých, ktorí predtým neboli podrobení operácii.

Ako sa manifestuje choroba?

Vývoj pľúcnej embólie môže byť indikovaný nasledujúcimi príznakmi, ktoré sú symptómami akútnej kardiopulmonálnej nedostatočnosti:

 • objavuje sa dýchavica;
 • v hrudníku sú bolestivé pocity, ktoré sa zhoršujú kašľom a hlbokým dychom;
 • mdloby, závraty a náhla indispozícia;
 • prudký pokles krvného tlaku;
 • rýchly tep srdca;
 • objaví sa suchý kašeľ, ktorý je ďalej sprevádzaný spútom s krvnými pruhmi;
 • koža sa stáva bledá;
 • horná polovica tela a tváre sú modrasté;
 • telesná teplota stúpa.

Ak dôjde k tromboembolizmu malých konárov pľúcnej artérie, príznaky môžu chýbať alebo sa prejavujú pomerne slabo.

Keď je PE pozorovaná patofyziologická zmena. Toto je indikované pľúcnou arteriálnou hypertenziou a pľúcnou arteriálnou rezistenciou. Na druhej strane výsledkom týchto procesov je zvýšené zaťaženie pravej komory, v niektorých prípadoch to sprevádza akútna nedostatočnosť.

Okrem vyššie uvedených procesov dochádza k zníženiu srdcového výstupu v dôsledku oklúzie pľúcnych arterií. Tiež pacienti majú pokles krvného tlaku a zníženie emisií srdcového indexu.

Počas vývoja ochorenia vaskulárna obštrukcia negatívne ovplyvňuje výmenu plynov v pľúcach, čo narušuje jeho obvyklú štruktúru. To zase vedie k arteriálnej hypoxémii, zvýšeniu gradientu alveolárno-arteriálneho kyslíkového napätia a posunutiu sprava doľava nedostatočne okysličenej krvi.

Výsledkom mnohých procesov je zníženie koronárneho prietoku krvi, čo je zase nevyhnutné pre poruchu ľavej komory a tiež vedie k pľúcnemu edému. U pacienta existuje korelácia medzi oblasťou blokovania, poruchami krvných plynov a hemodynamickými zmenami v malom kruhu. Pokiaľ ide o systolický tlak, stúpa na 12 kPa a priemerný pľúcny arteriálny tlak na 5 kPa.

Diagnóza ochorenia

Špecialisti, ktorí diagnostikujú chorobu, najskôr nasmerujú všetky sily, aby zistili lokalizáciu krvných zrazenín v pľúcnych cievach. Je tiež dôležité posúdiť závažnosť hemodynamických a léziových porúch. Zdrojom choroby je aj to, aby sa zabránilo opakovaniu v budúcnosti.

Diagnóza pľúcnej embólie zahŕňa niekoľko aktivít:

 • posúdiť stav pacienta, klinické príznaky a rizikové faktory;
 • krv a moč sa odoberajú na biochemickú a všeobecnú analýzu a uskutočňuje sa štúdia zloženia krvného plynu a D-diméru krvnej plazmy, ako aj koagulogramu druhej;
 • EKG je povinné;
 • rádiografia pľúc s cieľom vyhnúť sa primárnej pneumónii, nádorom, zlomeninám a iným patologiám;
 • echokardiografia určuje tlak v pľúcnej tepne, krvné zrazeniny v dutinách srdca a záťaž na pravom srdci;
 • pľúcna scintigrafia odhaľuje porušenie perfúzie krvi;
 • angiopulmonografia pomáha určiť, kde je krvná zrazenina a akú veľkosť je;
 • USDG v dolných končatinách a flebografii s cieľom identifikovať zdroj ochorenia.

Prvá pomoc

Núdzová starostlivosť pre pacienta s podozrením na pľúcnu embóliu zahŕňa nasledujúce opatrenia:

 • odpočinok v posteli;
 • intravenózne podanie liekov proti bolesti a iných liekov na obnovenie tlaku;
 • terapia respiračného zlyhania, ak sú tieto prejavy vyjadrené;
 • antiarytmická liečba;
 • v prípade klinickej smrti sa uskutočňuje resuscitácia.

Príležitosti, metódy a účinnosť terapie

Hlavným cieľom špecialistov na liečbu pacienta je zachovanie života a prevencia chronickej pľúcnej hypertenzie. Preto sa v prvom rade obnoví priechodnosť blokovaných tepien.

Na liečbu pacienta sa používa lekárska a chirurgická metóda. Druhá sa používa v prípade vývoja akútneho zlyhania srdca alebo závažnejších porúch.

Voľba liečebných metód je ovplyvnená objemom poškodenia krvných ciev v pľúcach a stavom, v ktorom je pulz, krvný tlak atď.

Vo všeobecnosti liečba pľúcnej embólie zahŕňa nasledujúce opatrenia:

 1. Kyslíková terapia, ktorá je náplňou tela inhaláciou zmesí plynov obohatených kyslíkom
 2. Aby sa znížilo riziko vzniku nových krvných zrazenín, odborníci zhoršujú zrážanie krvi antikoagulanciami.
 3. Je potrebné podávať lieky trombolytickej skupiny v prípade ťažkej dysfunkcie pľúc alebo v prípade masívnej choroby.
 4. Chirurgické odstránenie krvných zrazenín sa používa v prípade závažnej formy ochorenia. Súčasne sa uskutočňuje uzatvorenie kmeňa pľúcnej tepny a bezpodmienečne obidvoch hlavných vetiev.
 5. Ak sa ochorenie opakuje, odborníci sa uchýlia do inscenovania filmu cava.
 6. A samozrejme, antibiotiká sa predpisujú, ak má pacient pľúcny infarkt.

Nebezpečenstvo? Áno!

Pravdepodobné komplikácie ochorenia:

 • ak je pľúcna embólia masívna, smrť je vysoko pravdepodobná;
 • pozorovaný pľúcny infarkt;
 • pleurisy sú možné;
 • nedostatok kyslíka;
 • pravdepodobnosť recidívy choroby.

Prevencia relapsu

Prevencia je určená na prevenciu rizikových faktorov a zahŕňa tieto činnosti:

 • užívanie antikoagulancií počas prvých šiestich mesiacov;
 • vyžaduje stále sledovanie zrážania krvi;
 • V niektorých prípadoch, ak existujú medzery v dolnej vene cava, odborníci odporúčajú inštaláciu filtru cava;
 • nosiť špeciálne elastické pančuchy alebo elastické bandáže nohy.

Príčiny pľúcnej embólie

Najbežnejšie príčiny pľúcnej embólie sú:

 • hlboká žilová trombóza (DVT) nohy (70-90% prípadov), často sprevádzaná tromboflebitídou. Trombóza môže nastať v rovnakom čase hlboké a povrchné žily nohy
 • trombóza dolnej dutej žily a jej prítokov
 • kardiovaskulárne choroby predisponujúce k vzniku krvných zrazenín a pľúcnej embólie (ochorenie koronárnych artérií, aktívny reumatizmus s mitrálnou stenózou a fibriláciou predsiení, hypertenzia, infekčná endokarditída, kardiomyopatia a nereumatická myokarditída)
 • septický generalizovaný proces
 • onkologické ochorenia (najčastejšie pankreas, žalúdok, rakovina pľúc)
 • trombofília (zvýšená intravaskulárna trombóza v rozpore so systémom regulácie hemostázy)
 • antifosfolipidový syndróm - tvorba protilátok proti fosfolipidom krvných doštičiek, endotelových buniek a nervového tkaniva (autoimunitné reakcie); to je dokázané zvýšenou tendenciou k trombóze rôznych lokalizácií.

Rizikové faktory pre venóznu trombózu a pľúcnu embóliu sú:

 • dlhotrvajúci stav nehybnosti (odpočinok v posteli, častá a dlhotrvajúca cesta, cestovanie, paréza končatín), chronické kardiovaskulárne a respiračné zlyhanie sprevádzané pomalším prietokom krvi a venóznou stagnáciou.
 • pričom veľké množstvo diuretík (hromadná strata vody vedie k dehydratácii, zvýšenému hematokritu a viskozite krvi);
 • zhubné nádory - niektoré typy hemoblastózy, polycytémia vera (vysoký obsah červených krviniek a krvných doštičiek v krvi vedie k ich hyperagregácii a tvorbe krvných zrazenín);
 • dlhodobé užívanie určitých liekov (perorálna kontraceptíva, hormonálna substitučná liečba) zvyšuje zrážanlivosť krvi;
 • ochorenie kŕčových žíl (s kŕčovými žilkami dolných končatín, podmienky na stagnáciu venóznej krvi a tvorbu krvných zrazenín);
 • metabolické poruchy, hemostáza (hyperlipoproteinémia, obezita, diabetes, trombofília);
 • chirurgické a intravaskulárne invazívne postupy (napríklad centrálny katéter vo veľkej žilke);
 • arteriálna hypertenzia, kongestívne srdcové zlyhanie, mŕtvica, infarkt myokardu;
 • poranenia miechy, zlomeniny veľkých kostí;
 • chemoterapie;
 • tehotenstvo, pôrod, popôrodné obdobie;
 • fajčenie, vek, atď.

Klasifikácia TELA

V závislosti od lokalizácie tromboembolického procesu sa rozlišujú nasledujúce varianty pľúcnej embólie:

 • masívny (trombus je lokalizovaný v hlavnom trupu alebo v hlavných vetvách pľúcnej tepny)
 • embólia segmentálnych alebo lobárnych konárov pľúcnej artérie
 • embólia malých vetiev pľúcnej artérie (zvyčajne bilaterálne)

V závislosti od objemu odpojeného arteriálneho prietoku krvi počas pľúcnej embólie sa rozlišujú tieto formy:

 • malé (menej ako 25% pľúcnych ciev ovplyvnených) - sprevádzané nedostatkom dychu, pravá komora funguje normálne
 • submaximálna (submaximálna - objem postihnutých pľúcnych ciev od 30 do 50%), u ktorých má pacient dýchavičnosť, normálny krvný tlak, nedostatočnosť pravého komoru nie je veľmi výrazná
 • masívny (objem postihnutého pľúcneho krvného obehu viac ako 50%) - strata vedomia, hypotenzia, tachykardia, kardiogénny šok, pľúcna hypertenzia, akútne zlyhanie pravej komory
 • (objem prietoku krvi v pľúcach je vyšší ako 75%).

Pľúcna embólia môže byť závažná, mierna alebo mierna.

Klinický priebeh pľúcnej embólie môže byť:
 • akútne (fulminantné), keď dôjde k okamžitému a úplnému zablokovaniu hlavného kmeňa trombu alebo oboch hlavných vetiev pľúcnej artérie. Vyvinutie akútneho respiračného zlyhania, zastavenie dýchania, kolaps, ventrikulárna fibrilácia. Smrtelný výsledok sa vyskytne za pár minút, pľúcny infarkt nemá čas na rozvoj.
 • akútna, v ktorej dochádza k rýchlo sa zvyšujúcej obturate hlavných vetiev pľúcnej artérie a časti lobárneho alebo segmentálneho. Náhle sa začína, rýchlo postupuje, prejavujú sa príznaky respiračnej, srdcovej a mozgovej nedostatočnosti. Trvá maximálne 3 až 5 dní, komplikovaný vývojom pľúcneho infarktu.
 • subakútna (dlhotrvajúca) s trombózou veľkých a stredných vetiev pľúcnej artérie a rozvojom viacerých pľúcnych infarktov. Trvá niekoľko týždňov, pomaly postupuje, sprevádzané zvýšeným zlyhaním dýchacích ciest a pravej komory. Opakovaná tromboembolizácia sa môže vyskytnúť pri exacerbácii symptómov, ktoré často vedú k smrti.
 • chronické (recidivujúce), sprevádzané recidivujúcou trombózou lobárnych, segmentálnych vetví pľúcnej artérie. Zjavuje sa opakovaným pľúcnym infarktom alebo opakovaným pleuridom (zvyčajne bilaterálnym), ako aj postupným zvyšovaním hypertenzie pľúcneho obehu a rozvojom poruchy pravej komory. Často sa vyvíja v pooperačnom období na pozadí už existujúcich onkologických ochorení, kardiovaskulárnych ochorení.

Symptómy PE

Symptomatológia pľúcnej embólie závisí od počtu a veľkosti trombóznych pľúcnych artérií, rýchlosti tromboembólie, stupňa zastavenia prívodu krvi do pľúcneho tkaniva a počiatočného stavu pacienta. Pri pľúcnej embolizácii existuje široká škála klinických stavov: od takmer asymptomatického priebehu po náhlu smrť.

Klinické prejavy PE sú nešpecifické, môžu sa pozorovať pri iných pľúcnych a kardiovaskulárnych ochoreniach, ich hlavný rozdiel je ostrý, náhly nástup bez prítomnosti iných viditeľných príčin tohto stavu (kardiovaskulárne zlyhanie, infarkt myokardu, zápal pľúc atď.). Pre TELA v klasickej verzii je charakteristický počet syndrómov:

1. Cordial - vaskulárne:

 • akútna vaskulárna nedostatočnosť. Vyskytuje sa pokles krvného tlaku (kolaps, obehový šok), tachykardia. Srdcová frekvencia môže dosiahnuť viac ako 100 úderov. za minútu.
 • akútna koronárna insuficiencia (u 15-25% pacientov). To sa prejavuje náhlou silnou bolesťou za hrudnou kosťou inej povahy, ktorá trvá niekoľko minút až niekoľko hodín, fibrilácia predsiení, extrasystólia.
 • akútne pľúcne srdce. V dôsledku masívnej alebo submazívnej pľúcnej embólie; prejavuje sa tachykardiou, opuchom (pulzáciou) cervikálnych žíl, pozitívnym venóznym pulzom. Edém v akútnom pľúcnom srdci sa nevyvíja.
 • akútna cerebrovaskulárna nedostatočnosť. Cerebrálne alebo fokálne poruchy, cerebrálna hypoxia sa vyskytujú av ťažkej forme, cerebrálny edém, cerebrálne krvácanie. Vykazuje to závrat, tinitus, hlboké mdloby s kŕčmi, vracaním, bradykardiou alebo kómou. Môžu sa vyskytnúť psychomotorické agitácie, hemiparéza, polyneuritida, meningeálne príznaky.
 • akútne respiračné zlyhanie prejavuje dýchavičnosť (od pocitu nedostatku vzduchu až po veľmi výrazné prejavy). Počet dychov je viac ako 30-40 za minútu, pozoruje sa cyanóza, koža je šedohnedá, bledá.
 • mierny bronchospastický syndróm je sprevádzaný suchým pískaním.
 • pľúcny infarkt, infarktová pneumónia sa rozvíja 1 až 3 dni po pľúcnej embólii. Existujú sťažnosti na dýchavičnosť, kašeľ, bolesť v hrudi zo strany lézie, zhoršená dýchaním; hemoptýza, horúčka. Vyskytujú sa jemné prebublávané vlhké vlnky, hluk pleurálneho trenia. Pacienti s ťažkým srdcovým zlyhaním majú významné pleurálne výpotky.

3. Horúčkový syndróm - subfebril, febrilná telesná teplota. Súvisejú so zápalovými procesmi v pľúcach a pohrudnici. Doba trvania horúčky sa pohybuje od 2 do 12 dní.

4. Abdominálny syndróm je spôsobený akútnym, bolestivým opuchom pečene (v kombinácii s črevnou pareziou, peritoneálnym podráždením, štikaním). Vykazuje akútna bolesť v správnom hypochondriu, pálenie, zvracanie.

5. Imunologický syndróm (pulmonitída, recidivujúca pleuristika, kožná vyrážka podobná urtikárii, eozinofília, výskyt cirkulujúcich imunitných komplexov v krvi) sa vyvíja po 2-3 týždňoch choroby.

Komplikácie pľúcnej embólie

Akútna pľúcna embólia môže spôsobiť zástavu srdca a náhlu smrť. Keď sa spúšťajú kompenzačné mechanizmy, pacient okamžite nezomrie, ale v neprítomnosti liečby sa veľmi rýchlo rozvinie sekundárne hemodynamické poruchy. Kardiovaskulárne ochorenia pacienta významne znižujú kompenzačné schopnosti kardiovaskulárneho systému a zhoršujú prognózu.

Diagnóza pľúcnej embólie

Pri diagnostike pľúcnej embólie je hlavnou úlohou určiť umiestnenie krvných zrazenín v pľúcnych cievach, zhodnotiť stupeň poškodenia a závažnosť hemodynamických porúch, identifikovať zdroj tromboembólie, aby sa zabránilo opakovaniu.

Zložitosť diagnostiky pľúcnej embólie určuje potrebu takýchto pacientov nájsť v špeciálne vybavených cievnych oddeleniach, ktoré majú čo najširšie možnosti pre špeciálny výskum a liečbu. Všetci pacienti s podozrením na pľúcnu embóliu majú nasledujúce testy:

 • starostlivé sledovanie histórie, hodnotenie rizikových faktorov pre DVT / PE a klinické príznaky
 • všeobecné a biochemické vyšetrenie krvi a moču, analýza krvného plynu, koagulogram a plazmatický D-dimér (metóda diagnostiky žilových krvných zrazenín)
 • EKG v dynamike (aby sa vylúčil infarkt myokardu, perikarditída, zlyhanie srdca)
 • Röntgenové vyšetrenie pľúc (na vylúčenie pneumotoraxu, primárnej pneumónie, nádorov, zlomeniny rebier, pleurisy)
 • Echokardiografia (na zistenie zvýšeného tlaku v pľúcnej tepne, preťaženie pravého srdca, krvné zrazeniny v srdcových dutinách)
 • pľúcna scintigrafia (narušená perfúzia krvi cez pľúcne tkanivo indikuje pokles alebo absenciu prietoku krvi v dôsledku pľúcnej embólie)
 • angiopulmonografia (na presné stanovenie polohy a veľkosti krvnej zrazeniny)
 • USDG žily dolných končatín, kontrastná venografia (na identifikáciu zdroja tromboembolizmu)

Liečba pľúcnej embólie

Pacienti s pľúcnou embóliou sú umiestnení na jednotke intenzívnej starostlivosti. V prípade núdze je pacient úplne resuscitovaný. Ďalšia liečba pľúcnej embólie je zameraná na normalizáciu pľúcneho obehu, prevenciu chronickej pľúcnej hypertenzie.

Aby sa zabránilo opätovnému výskytu pľúcnej embólie, je potrebné dodržiavať prísne odpočinok v lôžku. Na udržanie okysličovania sa kyslík kontinuálne inhaluje. Masívna infúzna terapia sa vykonáva na zníženie viskozity krvi a na udržanie krvného tlaku.

V počiatočnom období bolo určené trombolytická liečba s cieľom čo najrýchlejšieho rozpustenia krvnej zrazeniny a obnovenia toku krvi v pľúcnej tepne. V budúcnosti sa na prevenciu opätovného výskytu pľúcnej embólie vykonáva heparínová liečba. V prípadoch infarktu a pneumónie je predpísaná antibiotická liečba.

V prípadoch masívnej pľúcnej embólie a neefektívnosti trombolýzy chirurgickí chirurgovia vykonávajú chirurgickú tromboembolektómiu (odstránenie trombu). Ako alternatíva k embolektómii sa používa fragmentácia tromboembolového katétra. Pri opakovanej pľúcnej embólii sa vytvára špeciálny filter vo vetvách pľúcnej artérie, dolnej vene cava.

Charakteristika choroby

Pľúcna embólia nie je nezávislá patológia. Ako naznačuje názov, je to dôsledok trombózy.

Krvná zrazenina, ktorá sa odtrhne od miesta jej formovania, sa prenáša pozdĺž systému krvným riečnym krvným obehom. Krvné zrazeniny sa často vyskytujú v cievach dolných končatín. Niekedy sa nachádza v pravej časti srdca. Krvná zrazenina prechádza pravou predsieňou, komorou a vstupuje do pľúcneho obehu. Pohybuje sa pozdĺž jediného páru v tele párovanej tepny s venóznou krvou - pulmonárnou.

Cestovné trombus sa nazýva embólia. On sa ponáhľa do pľúc. Je to mimoriadne nebezpečný proces. Krvná zrazenina v pľúcach môže náhle zablokovať lúmen tepien. Tieto plavidlá sú početné. Avšak ich priemer klesá. Akonáhle sa v nádobe, cez ktorú krvná zrazenina nemôže prejsť, blokuje krvný obeh. Práve toto je často smrteľné.

Ak má pacient v pľúcach trombus, dôsledky závisia od toho, ktorá nádoba bola upchaná. Embolus narúša normálny prísun krvi do tkanív a možnosť výmeny plynov na úrovni malých konárov alebo veľkých artérií. Pacient má hypoxiu.

Závažnosť tejto choroby

Krvné zrazeniny v pľúcach sú výsledkom komplikácie somatických ochorení po generických a pracovných podmienkach. Úmrtnosť z tejto patológie je veľmi vysoká. To je 3. miesto medzi príčinami smrti, druhé miesto iba kardiovaskulárnym ochoreniam a onkológii.

Pľúcna embólia sa dnes vyvíja hlavne z dôvodu nasledujúcich faktorov:

 • ťažká patológia;
 • zložitá chirurgická intervencia;
 • zranenia.

Ochorenie je charakterizované ťažkým priebehom, rozličnými rozdielnymi symptómami, ťažkou diagnózou a vysokým rizikom úmrtnosti. Štatistiky ukazujú na základe postmortálnej pitvy, že krvné zrazeniny v pľúcach neboli diagnostikované včas v takmer 50-80% populácie, ktorá zomrela v dôsledku pľúcnej embólie.

Táto choroba je veľmi rýchla. Preto je dôležité rýchlo a správne diagnostikovať patológiu. A tiež vykonať adekvátnu liečbu, ktorá môže zachrániť ľudský život.

Ak bola v pľúcach zistená krvná zrazenina včas, miera prežitia sa významne zvyšuje. Úmrtnosť u pacientov, ktorí dostali potrebnú liečbu, je približne 10%. Bez diagnózy a adekvátnej liečby dosiahne 40-50%.

Príčiny ochorenia

Krvná zrazenina v pľúcach, ktorej fotografia sa nachádza v tomto článku, sa objavuje ako výsledok:

 • hlboká žilová trombóza dolných končatín;
 • tvorba krvných zrazenín v akejkoľvek oblasti žilového systému.

Menej často sa táto patológia môže lokalizovať v žilách peritonea alebo horných končatín.

Rizikové faktory, ktoré naznačujú vývoj pacienta s pľúcnou embóliou, sú 3 provokujúce podmienky. Oni sú nazývaní "trojica Virchow." Tieto faktory sú:

 1. Znížený krvný obeh v žilovom systéme. Preťaženie v nádobách. Pomalý prietok krvi.
 2. Zvýšená tendencia k trombóze. Hypercooling krvi.
 3. Zranenie alebo poškodenie žilovej steny.

Preto existujú určité situácie, ktoré vyvolávajú výskyt vyššie uvedených faktorov, v dôsledku čoho sa v pľúcach vyskytuje krvná zrazenina. Príčiny môžu byť skryté za nasledujúcich okolností.

Spomalenie venózneho krvného prietoku môže viesť k:

 • dlhé cesty, cestovanie, v dôsledku ktorých má človek dlhú dobu sedieť v lietadle, v aute, v vlaku;
 • hospitalizácia, ktorá si vyžaduje dlhú prestávku na lôžku.

Prekrvenie krvi môže mať za následok:

 • fajčenie;
 • používanie antikoncepčných prostriedkov, estrogén;
 • genetická predispozícia;
 • onkológia;
 • polycytémia - veľké množstvo červených krviniek v krvi;
 • chirurgický zákrok;
 • tehotenstvo.

K poraneniam žilových stien vedie:

 • hlboká žilová trombóza;
 • domáce zranenia nohy;
 • operácia na dolných končatinách.

Rizikové faktory

Lekári identifikujú nasledujúce predisponujúce faktory, pri ktorých sa zrazenina nachádza najčastejšie v pľúcach. Dôsledky patológie sú mimoriadne nebezpečné. Preto je potrebné starostlivo zvážiť zdravie tých ľudí, ktorí majú nasledujúce faktory:

 • znížená telesná aktivita;
 • vek nad 50 rokov;
 • rakovinová patológia;
 • chirurgické zákroky;
 • zlyhanie srdca, srdcový záchvat;
 • traumatické poranenia;
 • kŕčové žily;
 • používanie hormonálnej antikoncepcie;
 • pracovné komplikácie;
 • erythremia;
 • nadváhou;
 • genetická patológia;
 • systémový lupus erythematosus.

Niekedy sa pri pôrode môžu diagnostikovať krvné zrazeniny v pľúcach, najmä ťažké. Spravidla táto podmienka predchádza tvorba zrazeniny v stehne alebo tele. To sa cíti bolesť, horúčka, začervenanie alebo dokonca nádor. Takáto patológia by mala byť okamžite hlásená lekárovi, aby sa zhoršil patologický proces.

Charakteristické príznaky

Aby sa včas diagnostikovala krvná zrazenina v pľúcach, symptómy patológie by mali byť jasne pochopené. Extrémna opatrnosť by mala byť s možným vývojom tejto choroby. Bohužiaľ, klinický obraz pľúcnej embólie je dosť rôznorodý. Je určená závažnosťou patológie, rýchlosťou vývoja zmeny pľúc a znakmi základnej choroby, ktoré vyvolali túto komplikáciu.

Ak sa v pľúcach vyskytne krvná zrazenina, symptómy pacienta (povinné) sú nasledovné:

 1. Dýchavičnosť sa náhle objavila z neznámych dôvodov.
 2. Zvyšuje sa srdcová frekvencia (za minútu viac ako 100 úderov).
 3. Bledosť kože s charakteristickým šedým odtieňom.
 4. Bolestivý syndróm, ktorý sa vyskytuje v rôznych častiach hrudnej kosti.
 5. Zhoršená intestinálna motilita.
 6. Ostrý krvný výplň cervikálnych žíl a solárny plexus, ich vypuknutie je pozorované, pulzácia aorty je viditeľná.
 7. Peritoneum je podráždené - steny sú dostatočne napäté, bolesti pri bruchu na bruchu.
 8. Srdce šumí.
 9. Silne znížený tlak.

U pacientov s krvnou zrazeninou v pľúcach sú vyššie uvedené príznaky potrebné. Žiaden z týchto príznakov však nie je špecifický.

Okrem požadovaných príznakov sa môžu vyvinúť nasledovné stavy:

 • horúčka;
 • vykašliavanie krvi;
 • mdloby;
 • bolesť hrudnej kosti;
 • vracanie;
 • konvulzívna aktivita;
 • tekutina v hrudníku;
 • kóma.

Progresia ochorenia

Pretože patológia je veľmi nebezpečná choroba, ktorá nevylučuje smrť, je potrebné zvážiť vznikajúce symptómy podrobnejšie.

Pacient na začiatku vyvíja dýchavičnosť. Na jej výskyt nepredchádzajú žiadne znaky. Príčiny príznakov úzkosti sú úplne chýbajúce. Dýchavičnosť sa objaví pri výdychu. Vyznačuje sa tichým zvukom sprevádzaným šumivým odtieňom. Súčasne je prítomná neustále.

Okrem toho je pľúcna embólia sprevádzaná zvýšenou srdcovou frekvenciou. Počuje od 100 úderov a viac za minútu.

Ďalším dôležitým znakom je prudké zníženie krvného tlaku. Stupeň zníženia tohto indikátora je nepriamo úmerný závažnosti ochorenia. Čím nižšie sú poklesy tlaku, tým závažnejšie sú patologické zmeny vyvolané pľúcnou embóliou.

Bolesť závisí od závažnosti ochorenia, objemu poškodených krvných ciev a od úrovní porúch, ktoré sa vyskytli v tele:

 1. Bolesť hrudnej kosti, s ostrým, nespojitým charakterom. Toto nepohodlie popisuje zablokovanie trupu tepny. Bolesť nastáva v dôsledku stláčania nervových zakončení steny cievy.
 2. Angína nepohodlie. Bolesť sa stláča. Lokalizované v oblasti srdca. Často dáva v lopatke, ruku.
 3. Bolesť nepohodlie po celej hrudnej kosti. Táto patológia môže charakterizovať komplikácie - pľúcny infarkt. Nepohodlie sa výrazne zvyšuje akýmkoľvek pohybom - hlbokým dýchaním, kašľom, kýchaním.
 4. Bolesť pod rebrami vpravo. Oveľa menej často sa môže objaviť nepríjemné pocity v oblasti pečene, ak má pacient krvné zrazeniny v pľúcach.

V cievach je nedostatok krvného obehu. To môže vyvolať pacienta:

 • bolestivý štikút;
 • napätie v brušnej stene;
 • intestinálna paréza;
 • vydutie veľkých žíl na krku, nohy.

Povrch kože je bledý. Často vzniká popol alebo šedý reflux. Následne je možné pripojiť modré pery. Posledný príznak hovorí o masívnom tromboembolizme.

Niekedy má pacient charakteristické srdcové šelesty, je zistená arytmia. V prípade pľúcneho infarktu, prípadne hemoptýzy, v kombinácii s ostrými bolesťami na hrudníku a dostatočne vysokou teplotou. Hypertermia sa môže pozorovať niekoľko dní a niekedy týždeň a pol.

Pacienti s krvnou zrazeninou v pľúcach môžu mať zhoršený krvný obeh v mozgu. U takýchto pacientov sú často prítomné:

 • mdloby;
 • kŕče;
 • závraty;
 • kómu;
 • čkanie.

Niekedy môžu príznaky zlyhania obličiek v akútnej forme spájať popísané príznaky.

Komplikácie pľúcnej embólie

Extrémne nebezpečná je taká patológia, v ktorej je trombus lokalizovaný v pľúcach. Dôsledky pre telo môžu byť veľmi rôznorodé. Je to komplikácia, ktorá určuje priebeh priebehu choroby, kvalitu a trvanie života pacienta.

Hlavné dôsledky pľúcnej embólie sú:

 1. Chronicky zvýšený tlak v pľúcnych cievach.
 2. Srdcový záchvat pľúc.
 3. Paradoxná embólia v nádobách veľkého kruhu.

Avšak nie všetko je také smutné, ak sú krvné zrazeniny v pľúcach diagnostikované včas. Prognóza, ako je uvedené vyššie, je priaznivá, ak pacient dostane primeranú liečbu. V tomto prípade existuje vysoká šanca na minimalizáciu rizika nepríjemných následkov.

Nasledujúce sú hlavné patologické stavy, ktoré lekári diagnostikujú v dôsledku komplikácie pľúcnej embólie:

 • zápal pohrudnice;
 • pľúcny infarkt;
 • zápal pľúc;
 • empyéme;
 • pľúcny absces;
 • zlyhanie obličiek;
 • pneumotorax.

Opakovaná pľúcna embólia

Táto patológia sa môže opakovať u pacientov niekoľkokrát počas celého života. V tomto prípade je to opakujúca sa forma tromboembólie. Približne 10 - 30% pacientov, u ktorých sa raz takéto ochorenie podrobuje, je náchylné na opakované epizódy PE. Jeden pacient môže mať iný počet útokov. V priemere sa ich počet pohybuje od 2 do 20. Súbor prenesených epizód patológie je zablokovanie malých konárov. Následne táto patológia vedie k embolizácii veľkých tepien. Vznikla masívna pľúcna embólia.

Príčiny opakujúcej sa formy môžu byť:

 • chronické ochorenia dýchacích a kardiovaskulárnych systémov;
 • onkologické ochorenia;
 • operácia brucha.

Táto forma nemá jasné klinické príznaky. Vyznačuje sa vymazaným kurzom. Správne diagnostikovať takýto stav je veľmi ťažké. Často sa vyskytujú nevyjadrené symptómy príznakov iných ochorení.

Opakovaná pľúcna embólia sa môže prejaviť v nasledujúcich prípadoch:

 • pretrvávajúca pneumónia spôsobená neznámym dôvodom;
 • mdloby;
 • pleurisy vyskytujúce sa počas niekoľkých dní;
 • astmatické záchvaty;
 • kardiovaskulárny kolaps;
 • dýchavičnosť;
 • zvýšená srdcová frekvencia;
 • horúčka, ktorú nemožno odstrániť antibakteriálnymi liekmi;
 • zlyhanie srdca, pri absencii chronickej patológie pľúc alebo srdca.

Táto choroba môže viesť k nasledujúcim komplikáciám:

 • emfyzém;
 • pneumoskleróza - pľúcne tkanivo je nahradené spojivom;
 • zlyhanie srdca;
 • hypertenzia pľúc.

Opakovaná pľúcna embólia je nebezpečná, pretože každá následná epizóda môže byť smrteľná.

Diagnóza ochorenia

Príznaky opísané vyššie, ako už bolo spomenuté, nie sú špecifické. Preto na základe týchto označení nie je možné diagnostikovať. Avšak s TELA existujú 4 charakteristické príznaky:

 • dýchavičnosť;
 • tachykardia - zvýšenie kontrakcií srdca;
 • bolesť na hrudníku;
 • rýchle dýchanie.

Ak pacient nemá tieto štyri príznaky, nemá tromboembolizmus.

Ale nie všetko je tak jednoduché. Diagnóza patológie je mimoriadne zložitá. Ak máte podozrenie na pľúcnu embóliu, mali by ste analyzovať možnosť vzniku ochorenia. Preto spočiatku lekár upozorňuje na možné rizikové faktory: prítomnosť srdcového infarktu, trombóza, chirurgický zákrok. To vám umožní určiť príčinu ochorenia, oblasti, z ktorej sa do pľúc dostala krvná zrazenina.

Povinné vyšetrenia na identifikáciu alebo vylúčenie pľúcnej embólie sú nasledovné štúdie:

 1. EKG. Veľmi informatívna diagnostická metóda. Elektrokardiogram poskytuje predstavu o závažnosti patológie. Ak kombinujete získané informácie s ochorením v minulosti, pľúcna embólia je diagnostikovaná s vysokou presnosťou.
 2. X-ray. Táto štúdia na diagnostiku pľúcnej embólie nie je informatívna. Umožňuje však odlíšiť túto chorobu od mnohých iných patológií s podobnými príznakmi. Napríklad z lobárnej pneumónie, pleurisy, pneumotoraxu, aneuryzmy aorty, perikarditídy.
 3. Echokardiografia. Štúdia umožňuje identifikovať presnú lokalizáciu krvnej zrazeniny, tvar, veľkosť, objem.
 4. Pľúcna scintigrafia. Táto metóda poskytuje lekárovi "obraz" pľúcnych ciev. Jasne označuje oblasti poškodenia krvného obehu. Ale nie je možné nájsť miesto, kde sa krvné zrazeniny nachádzajú v pľúcach. Štúdia má vysokú diagnostickú hodnotu iba v patológii veľkých ciev. Nie je možné identifikovať problémy v malých odvetviach pomocou tejto metódy.
 5. Ultrazvuk žíl nohy.

V prípade potreby môže byť pacientovi pridelené ďalšie výskumné metódy.

Naliehavá pomoc

Malo by sa pamätať, že ak sa krvná zrazenina v pľúcach vyplatila, môže sa pacient objaviť s rýchlosťou blesku. A rovnako rýchlo vedie k smrti. Preto, ak sú príznaky pľúcnej embólie, pacientovi by sa malo poskytnúť úplný pokoj a okamžite zavolať kardiologickú "prvú pomoc". Pacient je hospitalizovaný na jednotke intenzívnej starostlivosti.

Núdzová starostlivosť je založená na nasledujúcich činnostiach:

 1. Núdzová katetrizácia centrálnej žily a podávanie lieku "Reopoliglyukin" alebo zmes glukózy a novokainu.
 2. Intravenózne podávanie liekov sa uskutočňuje: "Heparín", "Dalteparín", "Enoxaparín".
 3. Bolestivý účinok je eliminovaný narkotickými analgetikami, ako sú "Promedol", "Fentanyl", "Morin", "Leksir", "Droperidol".
 4. Oxygenoterapia.
 5. Pacientovi sa podáva injekcia s trombolytickými činidlami: znamená "streptokinázu", "urokinázu".
 6. V prípade arytmie sú zahrnuté nasledujúce lieky: síran horečnatý, digoxín, ATP, ramipril, panangín.
 7. Ak má pacient šokovú reakciu, dostanú sa prednisolón alebo hydrokortizón, ako aj antispazmodiká: bez sila, Euphyllinum, papaverín.

Spôsoby boja proti pľúcnej embólii

Opatrenia na resuscitáciu pomáhajú obnoviť dodávanie krvi do pľúc, zabrániť vzniku sepsy u pacienta a chrániť pred tvorbou pľúcnej hypertenzie.

Avšak po prvej pomoci musí pacient pokračovať v liečbe. Boj proti patológii je zameraný na prevenciu opätovného výskytu choroby, úplnú resorpciu krvnej zrazeniny.

Dnes existujú dva spôsoby, ako odstrániť krvné zrazeniny v pľúcach. Patologické liečebné metódy sú nasledujúce:

 • trombolytická liečba;
 • chirurgická intervencia.

Trombolytická liečba

Liečba liekov je založená na liekoch, ako sú:

 • "Heparin";
 • "Streptokinázou";
 • "Fraksiparin";
 • aktivátor tkanivového plazminogénu;
 • "Urokináza."

Takéto lieky môžu rozpúšťať krvné zrazeniny a zabraňovať tvorbe nových zrazenín.

Liek "Heparin" sa podáva pacientovi intravenózne počas 7 až 10 dní. Zároveň starostlivo monitorujte zrážanlivosť krvi. 3-7 dní pred ukončením liečby je pacientovi predpísané jedno z nasledujúcich liekov vo forme tabliet:

Kontrola zrážania krvi pokračuje. Príjem predpísaných piluliek trvá (po utrpení pľúcnej embólie) približne 1 rok.

Lieky "Urokináza", "Streptokináza" sa podávajú intravenózne počas celého dňa. Táto manipulácia sa opakuje raz za mesiac. Aktivátor tkanivového plazminogénu sa tiež používa intravenózne. Jedna dávka sa má podávať počas niekoľkých hodín.

Trombolytická liečba sa nevykonáva po operácii. Je tiež zakázané v prípade patológií, ktoré môžu byť komplikované krvácaním. Napríklad peptický vred. Pretože trombolytické lieky môžu zvýšiť riziko krvácania.

Chirurgická liečba

Táto otázka je vyvolaná iba porážkou veľkého priestoru. V tomto prípade je potrebné okamžite odstrániť lokalizovaný trombus v pľúcach. Ošetrenie sa odporúča nasledovať. Špeciálna technika odstraňuje zrazeninu z cievy. Táto operácia vám umožní úplne odstrániť prekážku v spôsobe prietoku krvi.

Komplikovaná operácia sa vykonáva, ak sú zablokované veľké vetvy alebo kmeň tepny. V tomto prípade je potrebné obnoviť prietok krvi takmer v celej ploche pľúc.

Prevencia pľúcnej embólie

Tromboembolizmus má tendenciu k relapsu. Preto je dôležité nezabudnúť na špeciálne preventívne opatrenia, ktoré môžu chrániť pred opätovným rozvojom ťažkej a hrozivej patológie.

Takéto opatrenia sú mimoriadne dôležité pre ľudí s vysokým rizikom rozvoja tejto patológie. Do tejto kategórie patria jednotlivci:

 • starší ako 40 rokov;
 • tých, ktorí utrpeli mozgovú príhodu alebo infarkt;
 • s nadváhou;
 • ktorej anamnéza obsahuje epizódu hlbokej žilovej trombózy alebo pľúcnej embólie;
 • operácia na hrudi, nohách, panvových orgánoch, bruchu.

Prevencia zahŕňa kritické aktivity:

 1. Ultrazvuk žíl nohy.
 2. Pravidelná injekcia injekcií Heparínu, Fraxiparínu alebo žily do žily lieku Reopoliglukin.
 3. Použitie tesných obväzov na nohách.
 4. Stláčanie špeciálnych manžiet žíl nohy.
 5. Ligácia veľkých žiliek.
 6. Implantácia filtrov cava.

Posledná uvedená metóda je výbornou prevenciou tromboembólie. Dnes boli vyvinuté rôzne filtry cava:

Zároveň si pamätajte, že takýto mechanizmus je veľmi ťažké vytvoriť. Nesprávne zavedený filter cava sa nielenže nestane spoľahlivou prevenciou, ale môže tiež viesť k zvýšeniu rizika trombózy s následným vývojom pľúcnej embólie. Preto by sa táto operácia mala vykonávať iba v dobre vybavenom zdravotnom stredisku, výlučne kvalifikovanom špecialistovi.

Vlastnosti anatómie pľúcnej artérie

Hlavný zásobovací kmeň pľúcnej artérie opúšťa pravej komory a nachádza sa vľavo od aorty. Pri jeho zdroji je ešte širšia ako aorta. Dĺžka hlavného kmeňa je od štyroch do šiestich cm, šírky - od 2,5 do 3,5 cm. Tepny pľúc patria do svalovo-elastického typu krvných ciev. Schopnosť naťahovať je výraznejšia ako schopnosť aorty, pravdepodobne chráni pľúcnu tepnu pred aterosklerózou.

Na snímkach na hrudníku je normálnou polohou cievy úroveň siedmeho ľudského hrudného stavca.

Hlavný kmeň sa odchyľuje do pravého a ľavého ramena a potom do frakčnej štruktúry pľúc. Medziúrovňové tepny tvoria na úrovni segmentov. Ďalšie rozvetvenie vedie k malým arteriolom a kapilám.

Je dôležité brať do úvahy pri preventívnych opatreniach pľúcneho tromboembolizmu pri chorobách žíl na končatinách (kŕčové žily, tromboflebitída) v pooperačnom období, keď sa používa chirurgický zákrok na liečbu brušných a hrudných dutín, zlomeniny kostí. Oddelená častica trombu sa dodáva s venóznym prietokom krvi do srdca a potom do úst pľúcnej tepny.

Hlavné dôvody

Symptómy pľúcneho tromboembómu rôzneho kalibru sú najčastejšími ochoreniami srdca:

 • vrodené a získané chlopňové chyby;
 • septická endokarditída;
 • infarkt myokardu;
 • aneuryzma srdcovej steny;
 • fibrilácia predsiení;
 • srdcové zlyhanie.

Ďalšie možné cesty embólie:

 • kŕčové žily končatín;
 • tromboflebitída;
 • účinky zlomenín kostí;
 • patológia brušných orgánov s flebitídou veľkých žíl;
 • operácia na črevách, žalúdka, žlčník.

Ako sa objavujú príznaky tromboembólie

Srdcová patológia prispieva k spomaleniu prietoku krvi, vytváraniu turbulencií, ukladaniu a lepeniu krvných doštičiek. Výsledkom je parietálny trombus, ktorý je "držaný" svalovou stenou až do provokačného faktora.

Fyzická aktivita pacienta alebo výskyt záchvatu paroxyzmie arytmií prispieva k oddeleniu celej krvnej zrazeniny alebo jej časti. Prúd krvi ho prináša do najbližšej tepny.

Zápal peritoneálnych orgánov a malá panva vedie k lokálnej flebitide a žilovej trombóze. Takáto lokalizácia môže tiež vytvárať podmienky na vznik krvnej zrazeniny, po ktorej nasleduje nečakané odlúčenie.

V závislosti od veľkosti embolus môže spadnúť do veľkej alebo malej vetvy. Úplné prekrytie krvi spôsobuje infarkt pľúc s následným rozvojom zápalu. V závislosti od priemeru pľúcnej cievy je infarktová zóna malá alebo pokrýva celý lalok pľúc. Podľa klinických pozorovaní sa trombembólia často začína malými tepnami, potom sa spoja väčšie.

Z ciev susediacich oblastí krv vstupuje do postihnutej oblasti a prekoná ju, čím vytvára "červený" infarkt pľúc.

Klinický prejav a priebeh ochorenia

Pri masívnom variante pľúcneho tromboembolizmu nemajú symptómy čas prejaviť, nastane okamžitá smrť. Komplikácia sa celkom neočakávane vyvíja na pozadí zlepšenia celkového stavu, niekedy pred prepustením pacienta z nemocnice. Niekoľko minút po smrti priťahuje pozornosť ostré purpurové kyanotické zafarbenie horných častí tela. Toto je prejav fulminantnej embólie.

Subakútny trvá niekoľko mesiacov.

Chronická forma - v priebehu rokov.

Pri porážke menších vetiev je možné predpokladať tromboembolizmus v dôsledku zhoršenia stavu pacienta.

Lekári identifikujú tri skupiny symptómov pľúcneho infarktu:

 1. Neurovaskulárne - náhle bolesti v hrudi, tachykardia, úzkosť pacienta, pocit strachu, dýchavičnosť, zníženie krvného tlaku, strata vedomia, kŕče.
 2. Pľúcne - zvýšený kašeľ, krv v spúte.
 3. - horúčka, žltačka žalúdka, leukocytóza v krvných testoch.

Infarktová pneumónia a pleuritída (zápal membrán pleury) sa vyvinie v pľúcnom tkanive.

Ako urobiť diagnózu

Diagnóza pľúcnej embólie je založená na dodržiavaní klinických prejavov napríklad infarktu myokardu pľúcnych symptómov:

 • bolesť
 • kašeľ s hemoptýzou,
 • zvýšené dyspnoe,
 • počúvanie vlhkých jamiek nie v spodných častiach (ako pri kardiálnej kongestívnej poruche), ale nad oblasťou infarktovej pneumónie.

Je charakteristické spojenie poškodenia s namáhaním (počas pohybu čriev), rozšírením motora a sklonom.

Predpokladá sa, že tieto príznaky by mali byť dôležité, najmä ak sa objavujú na pozadí relatívneho zlepšenia stavu pacienta a sú sprevádzané neočakávaným poklesom krvného tlaku.

V niektorých prípadoch je jediným príznakom náhla dýchavičnosť.
Zvýšenie teploty, rýchly tep srdca, zvýšenie počtu leukocytov v krvi pri absencii bolesti na hrudníku - to všetko by malo varovať ošetrujúceho lekára. Môže vyžadovať ďalšie vyšetrenie.

Progresia akútneho zlyhania srdca v pravej komore (nárast cyanózy kože, opuch krčných žíl, palpácia zväčšenej pečene, počúvanie zosilneného tónu nad pľúcnou artériou) spôsobuje podozrenie na pľúcnu patológiu.

Diagnostické metódy

Laboratórne údaje sú nepriame. Leukocytóza nie je definujúcim príznakom. Na rozdiel od akútneho infarktu myokardu sa biochemické indexy enzýmov v krvi nezvyšujú.

EKG v prípade zablokovania pľúcnej artérie je veľmi podobný obrazu zadného infarktu myokardu, ukazuje pretrvávajúce preťaženie pravého srdca.

Röntgenový lúč zobrazuje zväčšenú pravú komoru, rozšírenú sieť pľúcnych ciev bez pulzácie, trojuholníkový tieň v pľúcach (oválny alebo nepravidelný tvar je možný v závislosti od umiestnenia röntgenového prístroja vzhľadom na rovinu obrazovky).

Metóda angiopulmonografie s katétrom vloženým do pravého predsiene kontrastného činidla vám umožňuje vidieť miesto pľúcnej trombózy, určiť masívnosť patológie. Ale pulmonológovia považujú za nebezpečnú pre pacienta s trombózou z hľadiska zhoršenia stavu. Metóda je odôvodnená, ak sa naliehavo rozhodne o vhodnosti chirurgického zákroku pri odstraňovaní trombu z hlavného trupu.

Prognóza pacienta závisí od ochorenia, ktoré spôsobilo tromboembolizmus a veľkosť pľúcnej cievy.

Okrem Toho Čítal O Plavidlách

Priemerný objem erytrocytov MCV: nízke a vysoké hodnoty

Erytrocyty - vysoko špecializované nosiče kyslíka a oxidu uhličitého - jedna z najdôležitejších zložiek krvi. Zaujímavé je, že každú sekundu zomrú a narodia sa v našom tele viac ako 2 milióny nových červených krviniek.

Basofily - normálne

Basofily sú najmenšou skupinou leukocytov. Patria k granulocytovým poddruhom bielych krviniek, narodia sa a dozrievajú v kostnej dreni. Z neho sa bazofily pohybujú do periférnej krvi a cirkulujú po kanáli iba niekoľko hodín.

Príčiny a liečba extrasystolických arytmií

Poruchy srdcového rytmu v podobe náhlej kontrakcie - extrasystolická arytmia, vzniká v dôsledku zlyhania vedenia nervového impulzu v srdci. Porucha sa prejavuje v práci komôr a predsiení, vyvoláva zhoršenie krvného obehu a nedostatok kyslíka v tele.

Ako sa správne pripraviť na pôrod s kŕčovými žilami? Prechádza choroba po narodení?

Tehotenstvo je tradične zvýšeným rizikovým faktorom pre rozvoj kŕčových žíl. Výskyt dilatovaných žíl u žien až do 90% prípadov sa vyskytuje v počiatočných štádiách tehotenstva a bližšie k narodeniu dochádza k výraznému zvýšeniu priemeru femorálnych a veľkých saphenóznych žíl.

Prečo sa zvyšujú segmentované neutrofily - príčiny a choroby

Niekedy sa pri všeobecnom vyšetrení krvi ľudia dozvedia, že majú zvýšené segmentované neutrofily. Keďže táto fráza hovorí málo pre väčšinu ľudí, odchýlka od normy, ktorá sa nachádza, je znepokojujúca.

Zvýšte MCHC v krvných testoch

Stav hlavnej tekutiny - krv - najdôležitejší indikátor ľudského zdravia. Krv je akýmsi dirigentom živín a kyslíka vo všetkých štruktúrach tkanív a zabezpečuje ich normálne fungovanie.