Trombóza žalúdočnej žily je tvorba krvnej zrazeniny v systéme vena cava, ktorá vytvára prekážku pre normálny prietok krvi. V praxi klinických lekárov je trombóza vény cava bežnejšia než trombóza, lokalizovaná v iných častiach tela. Patológia je charakterizovaná bolesťami, ktoré sa skrývajú v prírode, modrou kožou, viditeľnosťou pokožky, opuchom žíl dolných končatín.

Spoločná iliaca žila je veľká nádoba, v ktorej nie sú žiadne ventily. Vzniká v oblasti sakroilického kĺbu, kde sa spájajú vonkajšie a vnútorné iliace žily. Najprv prechádza obyčajná pravá iliaca žila a potom na stranu iliačnej artérie. Ľahká iliaca prechádza mediálne. Vnútorná iliaca žila tiež neobsahuje žiadne ventily a nachádza sa na bočnej stene malej panvy.

Trombóza žalúdočnej žily sa vyskytuje v 10 až 15% všetkých prípadov trombózy. Je to vážny stav, ktorý si vyžaduje naliehavú lekársku starostlivosť, pretože je to priama hrozba pre ľudský život. Trombóza sa nesmie zamieňať s tromboflebitídou.

Symptómy trombózy ileálnej žily

Symptómy naznačujúce trombózu ilickej žily majú niekoľko znakov:

Bolesť je najčastejšie lokalizovaná v slabín, v oblasti vnútorného povrchu stehna.

Bolesť môže byť podaná telu svalu.

Povaha bolesti: vyklenutie, ťahanie, nudné. Trombóza lícnej žily nespôsobuje akútnu bolesť.

Bolesť najprv znepokojuje človeka len počas fyzickej námahy a potom sa začína objavovať v stave odpočinku.

Bolesť je spojená s viacerými faktormi:

Vývoj periplebitídy v ileálnej oblasti (zápal tkaniva obklopujúceho iliacu žilu);

Stretnutie stien postihnutej žily tvorilo krvné zrazeniny;

Stretnutie stien prítokov žily v dôsledku zvýšeného krvného obehu;

Zvýšený venózny tlak;

Zvýšený krvný obeh v artériách, ktoré sú spojené s iliacovou žilami, vystavené trombóze;

Opuch nohy zo strany lézie. Charakteristickým rysom trombózy ilickej žily je, že opuch tkanív sa rozširuje nielen na stehno a nohu, ale aj na pohlavné orgány a zadok. Hip je naozaj napätie. Keď stlačíte postihnuté tkanivo, nezostane fossa. Dôvodom jeho absencie je, že žily v trombóze sú naplnené krvou, takže voda je obsiahnutá nielen v podkožnej vrstve tuku, ale aj v mäkkých tkanivách. Edém sa vždy vyskytuje, ale stupeň závažnosti u všetkých pacientov sa líši.

Nasledujúce stupne opuchu sa rozlišujú počas trombózy vena cava:

Ak sa femorálna časť končatiny zväčší o menej ako 3 cm, opuch sa považuje za malý.

Ak sa femorálna časť nohy zväčší o 3 až 5 cm, potom sa edém považuje za priemerný.

Ak sa femorálna časť nohy zväčší o 5 cm alebo viac, potom sa edém považuje za ostrý.

Modrá koža končatiny, z ktorej je trombóza. Horná časť stehna a panvovej dutiny môže tiež nadobudnúť fialovo-červený odtieň alebo mliečny biely odtieň (biela flegmasia). V modrozelenej farbe sa končatiny bolesti vyklenú a "odtrhajú" žilu zvnútra. Ak je žila preplnená krvou, na koži sa môžu objaviť pľuzgiere, ktoré obsahujú hemoragickú tekutinu a získala čiernu farbu. Ak dôjde k úplnému zablokovaniu žily, vznikne žilová gangréna. S bielou flegmázou sa noha ochladí, jej citlivosť sa stratí, pohyblivosť klesá.

Na pokožke stehna sa často tvoria jemné hnedé škvrny.

Zvyšuje sa veľkosť subkutánnych žíl stehien. To je najvýraznejšie nad pubis a na prednej stene peritonea.

Menej často pacientky tvoria vredovité lézie dolných končatín. Ulcerózne defekty sa najčastejšie vyskytujú s viacnásobnou venóznou trombózou dolných končatín.

Nedochádza k vzniku vredov na nohách s izolovanou trombózou ileálnej žily.

So zápalom žily a okolitého tkaniva môže dôjsť k zvýšeniu telesnej teploty.

Bežným príznakom trombózy ileálnej žily sú zväčšené ingvinálne lymfatické uzliny.

Táto choroba sa nikdy nevyvíja s bleskovou rýchlosťou. Tvorba krvnej zrazeniny sa vyskytuje postupne s hladkým nárastom intenzity príznakov.

Lekári rozlišujú niekoľko štádií ochorenia:

Predrodená etapa, ktorá je vždy sprevádzaná bolesťou. Vyskytujú sa v hornej tretine stehna, dajú sa do slabín, dolnej časti chrbta, brucha, dolnej končatiny zo strany porážky žily. Bolesť je nudná, bolestivá. V tomto štádiu je možné zvýšiť telesnú teplotu. Často je to nevysvetliteľná horúčka, ktorá je jediným príznakom počiatočnej trombózy iliacových žíl. Zvlášť tento príznak je relevantný v prípade, ak sa vyskytuje u určitej kategórie pacientov: v poporodenom alebo pooperačnom období, u osôb, ktoré sú imobilizované po zranení atď.

Stupeň výrazných prejavov choroby. Bolesť sa zintenzívňuje, rozširuje, zachycuje všetky veľké oblasti, vytvára sa opuch boku a končatín. Snáď necitlivosť nohy zo strany lézie.

Kombinácia príznakov sa môže meniť. Niekedy choroba úplne prebieha bez akýchkoľvek vonkajších prejavov.

Príčiny trombózy žalúdočných žíl

Trombóza lalokovej žily sa vyvíja pod podmienkou, že dôjde k kombinácii viacerých faktorov:

Steny žily boli poškodené. Príčinou môže byť chemická, alergická, infekčná alebo mechanická trauma.

Poruchy v procese zrážania krvi.

Znižuje tok krvi.

Viskozita krvi sa môže zvýšiť z rôznych dôvodov. Ak na stenách žily vzniknú zranenia, spôsobí to na nich krvné zrazeniny. Malá krvná zrazenina vyvoláva zápalovú reakciu, ktorá vedie k ďalšiemu poškodeniu steny cievy. To sa stáva predisponujúcim faktorom vzniku nových krvných zrazenín.

Stagnácia krvi a lymfy v žilách dolných končatín je ďalším dôvodom, ktorý vedie k tvorbe krvných zrazenín. Stagnácia sa vyskytuje u tých ľudí, ktorí trávia dlhý čas v imobilizovanom štáte alebo vedú sedavý životný štýl.

Mechanizmy, ktoré môžu vyvolať tvorbu krvných zrazenín v ileálnej žile, sú:

Prenesené operácie. Ak je osoba nehybná, stagnácia krvi v žilách vedie k tvorbe krvných zrazenín.

Zostaňte imobilizovaný po operácii alebo kvôli chorobe.

Prijatie hormonálnych liekov na zabránenie vzniku nežiaduceho tehotenstva. Z dôvodu zahustenia krvi sa vytvárajú krvné zrazeniny.

Prítomnosť malígneho nádoru v tele. Z hľadiska tvorby trombózy je rakovina pľúc, žalúdka a pankreasu obzvlášť nebezpečná. Krvné zrazeniny sa vytvárajú na pozadí skutočnosti, že tieto choroby vedú ku vzniku krvných zrazenín.

Komplikácie trombózy ileálnej žily

Najťažšou komplikáciou ochorenia je oddelenie trombu od pľúcnej tromboembólie. To sa môže vyskytnúť pri každej fyzickej námahe, ktorá je vždy sprevádzaná zvýšeným krvným obehom. Časti trombu v žilách sa pohybujú spolu s prietokom krvi do pľúc, vstupujú do pľúcnej tepny a blokujú ju. To spôsobuje akútne zlyhanie srdca a dýchania, ktoré je často smrteľné. Ak sa krvná zrazenina dostane do malej pľúcnej artérie, spôsobí pľúcny infarkt.

Ďalšou komplikáciou ochorenia je chronická venózna insuficiencia. Je to nebezpečná podvýživa dolných končatín, tvorba ekzému, trofické vredy, rozvoj lipodermatosklerózy. Preto by liečba choroby mala byť naliehavá.

Diagnóza trombózy ileálnej žily

Diagnóza ochorenia zahŕňala phlebologistu.

Lekár v službe má mnoho metód, ktoré vám umožňujú identifikovať existujúci problém vrátane:

Vykonajte rádionuklidovú štúdiu s označeným fibrinogénom.

Duplexná žilová kontrola, ktorej cieľom je posúdiť hemodynamiku.

Röntgenové vyšetrenie ciev s použitím kontrastnej látky. To vám umožní kvalitatívne posúdiť stav ilickej žily a vizualizovať trombus.

Z laboratórnych diagnostických metód je najdôležitejšie stanovenie hladiny D-diméru v krvnej plazme. Moderné rýchle testy sa môžu použiť aj na stanovenie hladiny fibrínového monoméru v krvi, plazmatického fibrinogénu.

Spravidla sú tieto štúdie dostatočné na potvrdenie alebo popretie diagnózy.

Liečba trombózy ileálnych žíl

Všetci pacienti, ktorí majú trombózu ileálnej žily, majú byť hospitalizovaní. Je to spôsobené tým, že takí pacienti majú stále vysoké riziko vzniku závažných komplikácií, ktoré priamo ohrozujú život.

Ciele terraria by mali byť takéto:

Zabráňte ďalšiemu šíreniu trombózy.

Zabráňte vývoju pľúcnej embólie.

Zastavte šírenie edému, ktorý zabráni tvorbe gangrény a zachráni postihnutú končatinu.

Vykonávať terapeutické opatrenia zamerané na obnovenie priechodnosti iliačnej žily.

Zabráňte opätovnému výskytu tejto choroby.

Počas týždňa by mal pacient užívať heparín. Potom sa prenáša na mäkké koagulanty, ako je warfarín. Jeho pacient sa musí užívať šesť mesiacov. Ak pacient zneužíva alkohol, má cirhózu pečene alebo jeho vek presahuje 75 rokov, predpísaný je dezagregant. Tiež, orálne koagulanty nie sú predpísané ženám v postavení, pretože to môže viesť k širokej škále tehotenských komplikácií.

Trombóza sa vyskytuje v prvých 3-6 mesiacoch, ale niekedy sa toto obdobie predlžuje o rok alebo viac. Niektorí pacienti preto môžu dostať antikoagulačnú liečbu počas celého života.

Lokálna liečba sa znižuje na lokálnu hemotémiu. V budúcnosti na postihnutom mieste uveďte masť s heparínom a nesteroidnou protizápalovou zložkou, napríklad Fastum-gel alebo Lioton-gel. Ich tenká vrstva sa aplikuje na strednú plochu stehna.

Pacient počas 7 až 10 dní musí dodržiavať prísne odpočinok v posteli. Imobilizácia na dlhšie obdobie je bezvýznamná (pokiaľ krvná zrazenina nepredstavuje riziko embólie). V budúcnosti sa u pacientov ukáže dávkovaná chôdza, ktorá vykonáva špeciálne gymnastické cvičenia.

V tom čase, keď je osoba v imobilizovanej polohe, ukladajú Belerovej dlahy na končatinu a zdvihnú tú časť lôžka, kde sú nohy umiestnené.

Ak existuje riziko vzniku krvnej zrazeniny, indikuje sa operácia - trombektómia.

Prevencia rekurentnej trombózy žalúdočných žíl

Aby sa zabránilo opätovnému výskytu trombózy ileálnej žily, je potrebné vykonať tieto preventívne opatrenia:

Vylučte všetky rizikové faktory, vrátane sedavého životného štýlu, nedostatočného používania čistej pitnej vody, dlhej zábavy v sede atď.

Nosenie elastických pančúch.

Podľa svedectva lekára pacienti užívajú Heparin a Aspirín dlhší čas, čo zabraňuje nadmernému zrážaniu krvi.

Po chirurgickom zákroku musí byť pacient včas uvedený do pohybu.

Pacient má pravidelne sledovať lekára o jeho patológii.

Udržanie zdravého životného štýlu je nepostrádateľnou podmienkou pre pacientov, ktorí podstupujú trombózu.

Príčiny a liečba trombózy žalúdočných žíl

Choroba ako trombóza ileálnej žily je dosť bežná. Patológia sa vyznačuje výskytom krvných zrazenín v dolných končatinách. Tento typ choroby - jeden z najnebezpečnejších. Je to spôsobené tým, že pľúcna embólia je často diagnostikovaná ako dôsledok ochorenia. Krvná zrazenina, ktorá vznikla v žalúdkovom žľaze, môže vypadnúť a smeruje k cévam pľúc. V dôsledku toho nie je vylúčená smrť.

Čo spôsobuje chorobu?

Najčastejšie sa trombóza ileo-femorálneho segmentu vyskytuje v dôsledku dlhodobého stláčania ciev novotvarom alebo fragmentmi kostí počas zlomeniny. Okrem toho vyvoláva výskyt porúch cirkulácie ochorenia, ktoré sa vyvíjajú na pozadí rôznych ochorení. Vzhľadom na nedostatočný krvný obeh sa pozorujú stagnujúce procesy, ktoré spôsobujú tvorbu krvných zrazenín. Existujú také faktory, ktoré vyvolávajú zablokovanie žíl:

 • pomalý prietok krvi;
 • zvýšená viskozita krvi;
 • porušenie integrity cievnych stien.

Okrem toho takéto faktory môžu vyvolať výskyt patológie:

 • zneužívanie zlých návykov;
 • užívanie hormonálnej antikoncepcie;
 • dlhodobé užívanie diuretík;
 • chronické ochorenia gastrointestinálneho traktu;
 • predĺžený oddych lôžka, napríklad kvôli mŕtvici alebo infarktu;
 • poranenia.
Späť na obsah

Symptómy trombózy ilickej žily

Ak sa diagnostikuje ileo-femorálna venózna trombóza, pacienti hlásia nasledujúce príznaky:

 • opuch dolných končatín;
 • zmena farby kože v oblasti slabín na modrú alebo červenú;
 • vzhľad hnedých škvŕn;
 • zvýšenie telesnej teploty.
Späť na obsah

Etapy patológie

Trombóza spoločnej femorálnej žily je rozdelená na 2 stupne:

 • Prodromálne. Vyvoláva silný syndróm bolesti, ktorý sa nachádza v hornej tretine stehna a v oblasti pohlavných orgánov. Bolesť môže poskytnúť dolnú časť chrbta, peritoneum. Výhodne nie je bolesť charakterizovaná akútnym prejavom, je bolestivá a nudná v prírode.
 • Stupeň závažných klinických príznakov. Pre tento stupeň ochorenia sa vyznačujú ešte živšie príznaky. Pacienti sa sťažujú na edém dolných končatín, zmeny tónu pleti a silný bolestivý syndróm. Choroba spôsobuje nepohodlie v slabín, nohách, peritoneu.
Späť na obsah

Diagnostické opatrenia

Ak má pacient podozrenie, že došlo k trombóze iliačnej artérie, je dôležité kontaktovať lekársku inštitúciu čo najskôr. Na recepcii lekár predovšetkým objasní s pacientom, ako dlho sa objavujú nepríjemné symptómy a aké výrazné sú. Lekár potom porovnáva odtieň oboch dolných končatín pacienta, kontroluje pulz na nohách, skúma stav povrchových žíl. Avšak na to, aby presná diagnóza týchto manipulácií nebola dostatočná, preto je osoba na takéto vyšetrenia poslaná:

 • Obojstranné skenovanie. Poskytuje príležitosť posúdiť stav žíl a určiť hemodynamiku.
 • Rádiografiu. Pacientovi sa podá injekcia kontrastná látka a potom sa urobí snímka. Vďaka tomu je možné vyšetriť stav všetkých žíl a identifikovať stav, ktorý je zablokovaný.
Späť na obsah

Ako sa lieči?

Liečba

Liečba trombózy závisí od toho, čo spôsobilo vývoj ochorenia a či má pacient komplikácie. Okrem toho lekár musí brať do úvahy všeobecný stav pacienta, ako aj jeho vek. Liečebná terapia sa používa v situácii, keď je krvná zrazenina čiastočne zablokovaná nádobou, tesne na stenu a riziko jej oddelenia je minimálne. Pomocou liekov je možné normalizovať priechodnosť žíl, znížiť riziko vaskulárnej embólie a odstrániť postihnuté tkanivo.

Antikoagulanciá sú účinné počas prvých dní od okamihu vzniku krvnej zrazeniny.

Ak po uplynutí 3 dní od začiatku krvnej zrazeniny pacient predpísal trombolytickú liečbu. Je založená na zničení žilovej blokády. Takýto spôsob liečby môže byť predpísaný aj vtedy, ak sa choroba diagnostikuje neskôr, ale v takejto situácii bude menej účinná. Keď je ileálna a popliteálna artéria zablokovaná, pacientom sú predpísané antikoagulanciá, ktoré môžu krvácať.

Správny lekársky prípravok a trvanie jeho používania môžu predpisovať výlučne ošetrujúci lekár, ktorý zohľadňuje anamnézu a jednotlivé charakteristiky osoby.

Chirurgická liečba

Keď bola ilikálna žila blokovaná a lieková terapia neprináša požadovaný účinok alebo pacient má kontraindikácie pri používaní liekov, uchýliť sa k chirurgickej intervencii. Počas operácie lekár obnovuje priechodnosť dutiny žily pri zachovaní funkcie ventilov. Prevažne akútna trombóza je liečená nasledujúcimi chirurgickými technikami:

 • endovaskulárna trombektómia;
 • balónová dilatácia.

Po operácii budú pacienti musieť nosiť špeciálne pančuchy alebo elastický obväz. Druhý deň po operácii je človeku predpísaná terapeutická fyzická kultúra. Počas rehabilitácie je dôležité dodržiavať všetky odporúčania lekára, používať dostatočné množstvo tekutín a predpísané lieky.

Preventívne opatrenia

Aby sa zabránilo nástupu choroby, ako je trombóza vonkajšej ilickej žily, lekári odporúčajú, aby ľudia dodržiavali jednoduché pravidlá. Najprv je dôležité kontrolovať potraviny, pridávať do menu veľké množstvo zeleniny a ovocia, potraviny bohatej na vitamíny a minerály. Ak má pacient zvýšenú zrážanlivosť krvi, odporúča sa odstrániť niektoré potraviny z ponuky, ktoré zvyšujú riziko vzniku trombózy žalúdočných žíl. Zakázané potraviny, ako napríklad:

 • živočíšne a rastlinné tuky;
 • pečivo;
 • banány;
 • orechy;
 • strukoviny.

Podlieha kontrole a režimu pitia. Ak osoba nemá žiadne kontraindikácie, odporúča sa použiť najmenej 2 litre vody denne. Dobrým profylaktickým meraním trombózy je aktívny životný štýl. Odporúča sa byť častejšie na čerstvom vzduchu, chodiť, jazdiť na bicykli, ísť do telocvične alebo do bazéna. Zároveň je dôležité, aby si človek pamätal, že by nemal byť vyčerpaný fyzickou aktivitou, mal by byť mierne. Ak špecifickosť aktivity zahŕňa sedavý životný štýl, je potrebné z času na čas robiť prestávky, počas ktorých je možné vykonávať jednoduchú gymnastiku, ktorá vám umožní zahriať sa. Je potrebné pozorovať a spôsob odpočinku, pretože ste odmietli dostatočné množstvo zdravého a zdravého spánku.

Akútna arteriálna trombóza dolných končatín

Trombóza artérií s nesprávnou liečbou môže viesť k strate dolných končatín. Existujú určité štádiá ochorenia, ktoré sa líšia svojimi príznakmi a metódami liečby.

Trombóza artérií dolných končatín

Arteriálna trombóza je prekrútenie lúmenu tepny trombom. Zvyčajne sa tvorí krvná zrazenina na poškodenej stene cievy. Vyskytuje sa narušenie krvného obehu, vyvíja sa ischémia orgánov, vedie k nekróze tkaniva a v dôsledku toho k amputácii končatín. Choroba sa pozoruje v každom veku. Z toho trpí viac žien.

Trombóza artérií dolných končatín sa postupne rozvíja. Nástup chorobného procesu je ťažké určiť. Hlavným príznakom v ranom štádiu je bolesť so zvýšenou fyzickou námahou. Potom, keď sa choroba vyvíja v postihnutom orgáne, bolesť sa zvyšuje, orgán zlyhá, nekróza sa vyskytuje v tkanivách, vyvíja sa gangréna.

Trombóza femorálnej artérie je považovaná za najťažšiu. Zvyčajná lokalizácia krvných zrazenín a embolov je rozvetvenie ciev, pri ktorých sa priemer zužuje. Závažnosť závisí od toho, či existuje možnosť obtoku krvného obehu. Preto účinky trombu v stehennej tepne sú závažnejšie. Neexistuje pulzácia pod trombus v tepne.

príčiny

Existuje celý rad ochorení, ktoré súvisia s výskytom a vývojom akútnej arteriálnej trombózy:

 • ateroskleróza;
 • endarteritis obliterans - chronické ochorenie končatín, ktoré sa prejavuje postupným zúžením krvných ciev;
 • exacerbácie po chirurgických zásahoch na cievach: arteriálna ligácia, arteriálna plastika;
 • diagnostika a terapeutický účinok na artérie: punkcia, katetrizácia;
 • tupé a prenikavé zranenia: tupé sú nebezpečnejšie, pretekajú skrytejšie. Poruchy artérie, hematómy v cievnej stene, aneuryzma.
 • ochorenie krvi: polycytémia, trombocytopenická purpura;
 • infekčné choroby;
 • reuma - zápal spojivového tkaniva krvných ciev a srdca;
 • endokarditída je zápalové ochorenie vnútorného obloženia srdca, ktoré je jedným z prejavov reumatizmu;
 • hypertenzia;
 • vaskulitída - zápal steny ciev;
 • diabetes mellitus.

Symptómy trombózy artérií dolných končatín

Predzvesťou trombózy dolných končatín je arytmia alebo tachykardia. Choroba je sprevádzaná príznakmi, akými sú akútna bolesť končatín, mramorová koža nohy. Pri pacientoch sa objaví studený pot, dochádza k strate vedomia, je možné narušiť citlivosť končatín a nohy sa imobilizujú.

Stupeň vývoja ochorenia

Symptómy arteriálnej trombózy sa nerozvinú okamžite, postupne. Pri absencii riadneho liečenia choroba prechádza všetkými fázami.

Etapa 1 Osoba stále nevie o prítomnosti choroby. Príležitostne sú ostrými bolesťami v končatinách, niekedy citlivosť je narušená pri hraní športu alebo chôdze.

Etapa 2 Pozostáva z troch odkazov:

 • zníženie svalovej sily: pacient môže stále chodiť, ale slabosť je pozorovaná v končatinách;
 • môže dôjsť k paralýze nôh, nie je možné ju presunúť;
 • počiatok opuchu nohy, noha nie je opuch.

Etapa 3 Chýba aktívny a pasívny pohyb.

 • neschopnosť úplne ohýbať a narovnať kĺby prstov alebo členku;
 • mobilita chýba v celej krajine.

diagnostika

Aby bolo možné začať správne liečiť trombózu, je potrebné diagnostikovať. Čím skôr sa stanoví diagnóza, stupeň zanedbávania ochorenia a miesto vzniku krvnej zrazeniny, tým účinnejšia bude liečba.

Existujú také diagnostické metódy:

 • angiografia, ktorá umožňuje identifikovať miesto trombózy a monitorovať stav ciev nohy;
 • USDG tepna odhaľuje abnormality v krvnom obehu tepien;
 • CT skenovanie s kontrastom pomáha identifikovať patológiu krvného obehu a skrytých krvných zrazenín.

liečba

Liečba súvisí so stupňom vývoja ochorenia. V počiatočnom štádiu sa od heparínu vyžaduje zníženie rizika trombózy, antispazmodiká sa používajú na zníženie kŕčov a bolesti, protidoštičkových látok na inhibíciu agregácie trombocytov - Trental.

Chirurgická liečba sa vykonáva neskôr. Výber metódy závisí od miesta oklúzie. Vykonajte tradičnú alebo endovaskulárnu trombektómiu. Tradičné do, nadeseya nádoby v mieste vzniku krvnej zrazeniny, upratovanie so špeciálnym nástrojom. Endovaskulárna metóda je podanie prázdneho balónika do cievy. Keď dosiahne miesto krvnej zrazeniny, je naplnený fyziologickým roztokom a vytiahnutý spolu so zaseknutými zrazeninami. Opakujte niekoľkokrát, kým sa nevytvorí lúmen.

Prevencia arteriálnej trombózy

Hlavnou vecou prevencie trombózy je dodržiavanie zdravého životného štýlu. Negatívnymi faktormi choroby sú nadváha, fajčenie, fyzická nečinnosť a vysoký cholesterol. Treba riešiť preventívne opatrenia na boj proti týmto zdravotným hrozbám.

Odporúča sa vyhnúť sa dlhodobej imobilizácii. Zapojte sa do tréningu svalov. Ak je práca sedavá, je potrebné zahriať každú hodinu. Môžete jemne miesiť nohy a nohy pod ostatnými pod stôl a posúvať ich. Je užitočné sedieť doma v pódiu kovboja, opretý o stoličku, postaviť nohy na stôl tak, aby boli nad úrovňou srdca.

Ak existuje genetická predispozícia, antikoagulanciá sa majú užívať v ťažkých, stresujúcich situáciách pre telo. Odporúča sa konzumovať viac vitamínu C.

Arteriálna trombóza končatín je vážnou chorobou. Príznaky na začiatku ochorenia je možné určiť počas vyšetrenia. Pri prvej silnej bolesti v nohách by ste sa mali poradiť s lekárom. Nezabúdajte na toto varovanie tela.

Akútna trombóza (embólia) artérií končatín
(arteriálna embólia, arteriálna trombóza)

Kardiovaskulárne choroby

Všeobecný opis

Trombóza a embólia artérií je ochorenie, ktoré sa vyskytuje vtedy, keď dôjde k akútnemu upchatiu artérií s krvnou zrazeninou alebo embolom, čo vedie k zhoršenému toku krvi v tkanivách. Keď sa lúmen cievy prekrýva s trombom, ďalší prietok krvi sa zastaví, svaly a tkanivá zažívajú hladovanie kyslíka. Pri absencii včasnej liečby dochádza k úmrtiu tkaniva a tvorbe gangrénov.


Existuje niekoľko možných zdrojov arteriálneho tromboembolizmu:

 • pri chorobách charakterizovaných poruchami rytmu;
 • s aneuryzmou ľavej komory;
 • v prípade endokarditídy (infekčných a iných foriem);
 • počas operácií s protetickými srdcovými chlopňami.

2. Plavidlá s prítomnosťou aterosklerotických plakov:

 • s aneuryzmou aorty;
 • v miestach ulcerácie aterosklerotických plakov.

Symptómy akútnej trombózy (embólia) artérií končatín

Podľa klasickej klasifikácie podľa Savelyeva VS, ktorý úplne odráža klinický obraz choroby, sa rozlišujú 3 stupne.

 • I A - výskyt necitlivosti v distálnych častiach končatiny a chladenie chodidiel a rúk.
 • I B - syndróm bolesti (bolesť je trvalá).
 • II A - znížená citlivosť a aktívne pohyby končatiny (chýbajúca citlivosť na prstoch, prstoch).
 • II B - úplná absencia aktívnych pohybov končatiny (uložené pasívne pohyby).
 • III A - sa spája edém subfasickej končatiny.
 • III B - tvorí sa svalovo-artikulárna kontraktúra (prítomnosť kontraktúry končatiny naznačuje smrť končatiny a vznik gangrény, čo zase vyžaduje chirurgickú liečbu v množstve amputácie končatín).

diagnostika

1. Konzultácia s cievnym chirurgom a vyšetrenie. Po konzultácii s odborníkom je potrebná urgentná hospitalizácia pre chirurgickú liečbu.

 • USDG tepny.
 • Angiografia je najinformatívnejšia diagnostická metóda, ktorá umožňuje vyriešiť problém ďalších liečebných taktík.
 • Počítačová tomografia so zavedením kontrastu.

Vo väčšine prípadov postačí špecialista na presnú diagnózu a rozhodnutie o ďalšej taktickej liečbe.

Liečba akútnej trombózy (embólia) artérií končatín

Prednosť pri terapii je intravenózne podávanie "heparín" (aby sa znížilo riziko vzniku trombózy distálnych častí), spazmolytiká (pre odstránenie vazokonstrikciu) a antiagreganciá ( "reopoligljukin", "Trentalu").

Embólia ileálnej artérie a trombóza - príznaky (príznaky), liečba, lieky

informácie o chorobe a liečbe

Symptómy, samozrejme. Klinický obraz ochorenia závisí od času, ktorý uplynul od jeho začiatku. Existujú tri etapy: I - počiatočná fáza. Na klinickom obrázku dominuje triada príznakov: bolesť brucha, šok a hnačka. Charakterizovaný rozdielom medzi ťažkým všeobecným stavom pacienta a relatívne malými zmenami zistenými počas vyšetrenia brucha: nadúvanie a mierna bolesť bez symptómov peritoneálneho podráždenia. S auskultáciou - oslabením intestinálnej motility. Krevní obraz sa nezmení. Röntgenové vyšetrenie je určené pneumatizáciou a zhrubnutím steny tenkého čreva. Trvanie štádia je 1 až 6 hodín. Stupeň II (7-12 hodín): silná bolesť brucha, s palpáciou, zvýšenie bolesti, ale žiadne peritoneálne príznaky, stav pacienta sa postupne zhoršuje. Keď je štúdium prstov konečníka krvavé. V krvi je rast leukocytózy, rádiografické zmeny sú rovnaké; fáza rozsvietenia - štádium intestinálnej nekrózy (po 12 hodinách). Symptomatológia difúznej peritonitídy a obštrukcie paralytického čreva, vysoká leukocytóza v krvi, RTG vyšetrenie orgánov brušnej dutiny - viacnásobné hladiny tekutín.

Diagnóza je založená na anamnéze, hľadaní zdroja embolizácie (fibrilácia predsiení, reumatické ochorenie srdca), klinických prejavov šoku, črevnej parézy. Požadovaná angiografická štúdia. Neskôr chirurgická intervencia vedie k vzniku ťažkých komplikácií. V štádiu 3 ochorenia sa mezenterická venózna trombóza spája s arteriálnou oklúziou.

Liečba je účinná. V štádiu I sa intestinálna revaskularizácia uskutočňuje odstránením trombu alebo trombínovej imeditídy; v štádiu II, v prítomnosti fokálnej nekrózy črevnej steny, je revaskularizácia doplnená resekciou čriev; V štádiu Ill - iba masívna resekcia čriev môže zachrániť život pacienta. Spravidla sa operatívne nugety produkujú v II-III štádiách ochorenia; pooperačná mortalita je 90%.

I74.5 Embólia a trombóza artériovej artérie

Zhoršenie zdravia v skupine ochorení tepien, artérií a kapilár

1 361 757 ľudí bolo diagnostikovaných embolizmom a trombózou ileálnej artérie

109 720 zomrela s diagnózou embólie a trombózy ileálnej artérie

8,06% úmrtnosť na chorobu Embolizmus a trombóza ileálnej artérie

Embólia a trombóza ileálnej artérie sú diagnostikované u mužov 25,18% častejšie ako u žien

757018

U mužov je diagnostikovaná embólia a trombóza ileálnej artérie. Pre 49 886 z nich je táto diagnóza smrteľná.

mortalita u mužov s chorobou Embolizmus a trombóza ileálnej artérie

604739

Ženy sú diagnostikované s embolizmom a trombózou ileálnej artérie. Pre 59 834 z nich je táto diagnóza smrteľná.

mortalita u žien s ochorením Embolizmus a trombóza ileálnej artérie

Riziková skupina pre chorobu Embolizmus a trombóza mužov ileálnej artérie vo veku 60-64 rokov a ženy vo veku 80-84 rokov

Ochorenie je najčastejšie u mužov vo veku 60-64 rokov

U mužov je najpravdepodobnejšia choroba vo veku od 1 do 9 rokov

U žien je najpravdepodobnejšia choroba vo veku 0-1, 5-9 rokov

Ochorenie je najčastejšie u žien vo veku 80-84 rokov

Vlastnosti ochorenia Embolizmus a trombóza ileálnej artérie

Neprítomnosť alebo nízke individuálne a spoločenské nebezpečenstvo

* - Lekárske štatistiky pre celú skupinu ochorení I74 Embolizmus a arteriálna trombóza

etiológie

Dôvodom porušenia priechodnosti artérií vo väčšine prípadov je ateroskleróza. Tieto dysfunkcie sa vyskytujú na pozadí množstva provokačných faktorov, medzi ktorými je vysoký podiel súvisiacich genetických a získaných patológií.

Klinický obraz

Symptomatológia ochorení arteriálneho systému sa líši v závislosti od polohy lézie, ale nasledujúce všeobecne akceptované varovné príznaky zahŕňajú: bolesti hlavy a synkopálne stavy (mdloby); Zvýšená únava; Nespavosť (často na pozadí bolesti); Skoky krvného tlaku (záchvaty hypertenzie a hypotenzie); Nevoľnosť a vracanie; Poruchy stolice (s léziami intestinálnych artérií); Prerušovaná klaudikácia; Syndróm bolesti v postihnutej oblasti (v pokoji); Necitlivosť, brnenie, pálenie, svrbenie v nohách; Bledosť, cyanóza, iné modifikácie tónu pleti; Pretrvávajúci pocit silnej pulzácie v chorých cievach (zriedkavo); Stabilný chlad na končatinách; Zatemnenie alebo zčernenie pokožky; Tvorba trofických vredov; Nekrotické zmeny na koži a gangréne.

diagnostika

Štandard pre diagnostiku choroby Embolizmus a trombóza ileálnej artérie sa nenašla

Diagnóza Embolizmus a trombóza ileálnej artérie na 28 miestach vo frekvencii ochorení v rubrike chorôb artérií, artérií a kapilár

Najčastejšie:

Embolizmus a trombóza ileálnej artérie na 28. najnebezpečnejšej chorobe v kategórii iných ochorení: tepny, arterioly a kapiláry

Diagnóza sa robí na základe sťažností pacienta a celkových klinických príznakov. Používajú sa aj laboratórne diagnostické metódy.

Lekárske služby na diagnostiku embolizácie a trombózy iliačnej artérie

Laboratórne a inštrumentálne metódy výskumu (3437)
Komplexný výskum (356) 

* - Lekárske štatistiky pre celú skupinu ochorení I74 Embolizmus a arteriálna trombóza

Kliniky diagnostiky

Sieť zdravotníckych centier "Klinik"

Sieť zdravotníckych centier "Klinik" je jednou z najväčších sietí multidisciplinárnych kliník v Krasnodar. Od roku 2003 začala svoju prácu ako jedna z prvých súkromných kliník, po dobu 15 rokov potvrdzujúcu postavenie čestnej kliniky na európskej úrovni. Kliniky vedú viac ako 300 typov diagnostických postupov a výskumov len na expertnej úrovni. V sieti lekárskych stredísk lekári konajú recepcie v 34 odboroch. Môžete si dôverne dôverovať klinikovi, aby sa postaral o vaše zdravie!

"Bio-Pharm"

"Bio-Farm" poskytuje pomoc v 0 lekárskych špecializáciách. Má licenciu na poskytovanie 0 zdravotníckych služieb. Poskytuje služby od roku 2002 na základe licencie, ktorú vydala organizácia Federálna služba pre dohľad nad zdravím a sociálnym rozvojom.

, Dagestanská republika, st. Grozny, d. 80, kv. 19a

MUSES "Ambulatory" sek. Školenie Okres Prokhladnensky

Mestská zdravotnícka škola "Ambulantná" sek. Tréning Prohladnensky mestský obvod Kabardino-Balkarskej republiky poskytuje pomoc v 7 lekárskych špecializáciách. Má licenciu na poskytovanie 11 lekárskych služieb. Od roku 2004 poskytuje služby na základe licencie, ktorú vydala organizácia "Ministerstvo zdravotníctva Kabardino-balkarskej republiky".

361009, Kabardino-Balkaria, okres Prokhladnensky, str. n. Vzdelávacie, st. Škola, 1

Federálna štátna rozpočtová inštitúcia "VTsGPH" Ministerstvo zdravotníctva Ruska

Spolková štátna rozpočtová inštitúcia "Celoruské centrum očnej a plastické chirurgie" Ministerstva zdravotníctva Ruskej federácie poskytuje pomoc v 18 lekárskych špecializáciách. Má licenciu na poskytovanie 49 lekárskych služieb. Od roku 2003 poskytuje služby na základe licencie, ktorú vydala organizácia Territorial Roszdravnadzor v republike Bashkortostan.

105187, Moskva, st. Fortunatovskaya, 1, Bldg. 1

liečba

Norma na liečbu choroby Embolizmus a trombóza ileálnej artérie nie je stanovená

8 dní potrebných pre lekárov v lôžkovej liečbe

Na ambulantnú liečbu je potrebná menej ako jedna hodina.

Poskytujú sa liečebné postupy na liečbu embolizmu a trombózy iliačnej artérie

Zmena životného štýlu Nepochybne veľmi dôležitou etapou liečby je zmena spôsobu života. V tejto súvislosti vám lekár môže odporučiť nasledovné: prestať fajčiť, ak ste fajčiar; optimalizácia hmotnosti, stravovania a režimu cvičenia; neustále monitorovať a upravovať hladiny krvného tlaku, ak máte vysoký krvný tlak; upravte hladinu cukru v krvi vhodnou výživou a liekom, ak máte cukrovku. Liečba liekov V závislosti od situácie môže lekár predpísať liečbu zameranú na zníženie bolesti, viskozity krvi, normalizáciu cholesterolu, krvného tlaku a glukózy. Chirurgická liečba Voľba metódy chirurgickej liečby závisí od mnohých faktorov: lokalizácia, závažnosť lézie, vek. Arteriálna posun: obchádzaním zúženej alebo úplne zablokovanej oblasti tepny na prietok krvi sa vytvorí ďalšia cesta - skrat. Ako skrat môže byť použitá jedna z vašich vlastných žíl alebo protéza vyrobená z umelého materiálu. Príklady takýchto operácií môžu byť takzvané posuny aorty-femorálnej, aorto-ilickej, iliacej-femorálnej, femorálnej-femorálnej, femorálnej-popliteálnej, femorálnej-tibiálnej. Arteriálna protetika: postihnutá oblasť tepny je nahradená umelou cievnou protézou Pre dosiahnutie lepšieho výsledku je možné medzi okrajmi arteriálneho rezu šiť špeciálnu náplasť, čím sa rozšíri lúmen tepny.

Trombóza žlčových ciest: ako prekonať chorobu?

Ileofemorálna trombóza alebo trombóza ilickej žily je patológia, ktorou je vývoj tvorby trombu v dolných končatinách. Spravidla sa vývoj tejto choroby vyskytuje v dôsledku blokovania hemodynamiky v oblasti femorálnych a iliacových segmentov trombotickými hmotami.

Táto patológia je nebezpečnejšia než trombóza povrchovej žily dolnej končatiny vzhľadom na skutočnosť, že iliacová žila je oveľa vyššia, a preto je vyššie riziko oddelenia krvných zrazenín a tvorby pľúcnej embólie.

Príčiny patológie

Tak ako v iných prípadoch trombózy, vedúcim mechanizmom rozvoja ochorenia je spomalenie hemodynamiky, porušenie procesov zrážanlivosti tkaniva, poškodenie cievnej steny. Vývoj trombózy nastáva v dôsledku výskytu jedného alebo viacerých faktorov. Tiež existujú tzv. Spúšťače, ktorých prejav vedie k vzniku trombózy žalúdočných žíl:

 • dlhodobé dodržiavanie prísneho odpočinku v posteli;
 • predchádzajúce zranenia;
 • bakteriálna etiológia;
 • predĺžený syndróm intravaskulárnej kompresie;
 • užívanie antikoncepčných prostriedkov, ktoré spôsobujú poruchu endokrinného systému;
 • popôrodné obdobie;
 • prítomnosť tvorby nádorov v panvovej dutine;
 • aneuryzmy vo femorálnych, ileálnych tepnách a brušnej aorty;
 • prítomnosť chorionepitheltomy;
 • tvorba popliteálnych cýst;
 • iatrogénne vaskulárne poškodenie;
 • tvorba retroperitoneálnej fibrózy.

Najčastejšou príčinou trombózy ileálnej žily je stagnácia v cievach, ktorá sa prejavuje počas tehotenstva, nedostatočnosť venóznych chlopní alebo predĺžená imobilizácia panvovej oblasti.

Symptómy patológie

Ak má pacient ileofemorálny syndróm, bude možné zaznamenať jeho nasledovné prejavy:

 • výskyt silného opuchu, najmä v dolných končatinách;
 • odfarbenie kože v hornej časti stehna a panvovej dutiny. Koža môže zmeniť farbu modrej aj fialovo červenej farby;
 • môžu sa objaviť malé hnedé bodky, ktoré pri stlačení nezmiznú;
 • výskyt bolesti, ktorý sa v priebehu času nachádza v oblasti dolných končatín a / alebo slabín, môžu tieto pocity narastať;
 • môže zvýšiť telesnú teplotu.

Etapy trombózy ileálnej žily

Priebeh tejto choroby je rozdelený do dvoch etáp, ktoré sa vyznačujú úplne odlišnými klinickými príznakmi a prejavmi:

 1. Prodromálna fáza sa prejavuje v podobe silných bolesti, ktoré môžu mať rôznu lokalizáciu: začínajúca od oblasti slabín a končiaca hornou tretinou stehna. V niektorých prípadoch sa bolesť môže vyskytnúť v bruchu, v dolnej časti chrbta a na strane postihnutej končatiny. Pacienti zvyčajne označujú bolesť za nudné alebo bolestivé. Okrem toho dochádza k systematickému zvyšovaniu teploty. Podobné klinické prejavy sa vyskytujú v prípade periférnej patológie.
 2. Fáza výrazných klinických prejavov je výraznejšia. Zvyčajne je najčastejšou trojitou spolupráca: zmeny farby kože, výskyt opuchu a výskyt opuchu. Bolesť môže byť cítiť v rôznych oblastiach: slabiny, femorálnej oblasti, dolnej časti brucha, sirómu a dokonca aj lýtka svalov. Povaha bolesti vyliata a intenzívna. Edém sa rozširuje na celú dolnú končatinu: od tkaniva do oblasti členku. Niekedy sa šírenie môže šíriť aj do oblasti jedného z hýždí. Zvyčajne opuch tkanív vedie ku kontrakcii krvných ciev a k zhoršeniu hemodynamiky v určitej oblasti. V budúcnosti sa to prejavuje kŕčmi, ischémiou v končatinách, ostrými bolesťami, ktoré nezmiznú, nedostatkom pulzácie v stehennej tepne a stratou citlivosti v dôsledku trofických porúch a umieraním svalovej a nervovej tkanivy.

Diagnóza ochorenia

Ak je proces zanedbávaný, prítomnosť trombózy ileálnej žily sa dá zistiť iba objektívnym vyšetrením, avšak v počiatočných štádiách sa zvyčajne objavujú tieto metódy:

 • duplexné vyšetrenie na hemodynamické vyšetrenie;
 • radiografia ciev s prídavkom kontrastného činidla (v zostupnom alebo vzostupnom type);
 • skenovanie s pridaním fibrinogénu;
 • radionuklidové skenovanie krvných ciev sa môže uskutočniť iba v prípade, že pacientka má rádiopatické drogy s individuálnou neznášanlivosťou.

Liečba tromboflebitídy

Keď prebieha trombóza ileálnej žily, odporúča sa, aby všetci pacienti dodržiavali prísne odpočinok na lôžku, pretože akékoľvek aktívne pohyby môžu prispieť k zvýšenému prietoku krvi v oblasti postihnutej oblasti a ďalšiemu rozdeleniu krvnej zrazeniny. Nebude nadbytočné umiestňovať pod končatiny žiadne vankúše na zlepšenie odtoku krvi pri znižovaní opuchu v dolných končatinách. Ak je práca na kardiovaskulárnom systéme normálna, odporúča sa použiť aspoň 2-3 litre vody denne.

Na liečbu tromboflebitídy je povinné predpísať priame antikoagulanciá na zriedenie krvi a zníženie ich schopnosti zrážania. Ak máte otázku, ako liečiť trombózu vonkajšej ilickej žily, sú antikoagulanciá esenciálnymi liekmi. Zavedenie antikoagulancií môže byť kontraindikované v prítomnosti čerstvých rán, žalúdočných vredov a dvanástnikových vredov, otvorených foriem tuberkulózy, rôznych ochorení obličiek, pečene. Najzávažnejšou kontraindikáciou je skôr zistená znížená miera sedimentácie erytrocytov a počet krvných doštičiek.

Moji pacienti používajú osvedčený nástroj, pomocou ktorého sa môžete zbaviť kŕčových žíl 2 týždne bez veľkého úsilia.

Pri pretrvávajúcej horúčke alebo podozrení na hnisavú tromboflebitídu sa používajú antibiotiká. Na vyriešenie účinku na trombu sa používa liek s výrazným fibrinolytickým účinkom: fibrinolyzín, trypsín, chymotrypsín.

Prevencia trombózy ileálnych žíl

Aby sa zabránilo možnému výskytu krvnej zrazeniny vopred, je potrebné sledovať stravu, udržiavať zdravý spánok, vykonávať systematické školenie atď. Počas celého života. Je tiež potrebné zbaviť sa existujúcich zlých návykov.

S počiatočným priebehom ochorenia by ste mali okamžite začať dodržiavať preventívne opatrenia, ktoré spočívajú v znižovaní možných komplikácií. Zahŕňajú vylúčenie rôznych rizikových faktorov, ktoré vyvolávajú tvorbu trombózy, normalizovaný spôsob aktivity a správne zvolenú liečbu v počiatočných štádiách patológie.

Na to, aby bola liečba úspešná, je pri prvých pocitoch bolesti nevyhnutné objaviť sa nadýchanosť kontaktovať kvalifikovaného odborníka, ktorý dokáže diagnostikovať chorobu s presnosťou, predpísať ďalšiu liečbu a poskytnúť určité predpovede o možnom výsledku ochorenia.

Osvedčený spôsob liečby varixov doma po dobu 14 dní!

Trombóza ileo-femorálneho segmentu

Izolovaná trombóza spoločných femorálnych, vonkajších a bežných iliakálnych žíl sa zriedka pozoruje, pretože tvoria jediný kmeň, hlavnú cestu venóznej drenáže z dolnej končatiny. Preto sa odporúča zvážiť klímu trombózy týchto žíl ako ileo-femorálnu (alebo femorálnu) trombózu. Trombóza týchto segmentov žíl má bežné patogenetické faktory, podobný klinický obraz a jediná liečivá taktika.

Trombóza tejto lokalizácie môže byť vzostupná (z hlbokých žíl nohy) a centrálna cesta vývoja (z panvových žíl).

Podľa väčšiny autorov je akútna ileálna femorálna trombóza 2-3 krát častejšia u žien a táto štatistika sa týka hlavne centrálnych ciest trombózy. V periférnych smeroch je výskyt mužov a žien približne rovnaký. Vekové zloženie pacientov je najrozmanitejšie, ale vo všeobecnosti sa uznáva, že u detí je venózna trombóza extrémne zriedkavým javom. V periférnych dráhach vývoja je frekvencia ľavostrannej a pravostrannej trombózy približne rovnaká, s centrálnym pôvodom, ľavostranná lézia je pozorovaná 4,5 krát častejšie ako pravostranná.

Pretože v prípade stúpajúcej trombózy pred blokom iliacových žíl predchádza trombóza spoločnej femorálnej žily, mali by sme sa najprv zamerať na klinický obraz trombózy spoločnej femorálnej žily, ktorá má vždy živé klinické príznaky. Je charakterizovaný predovšetkým náhlym opuchom celej končatiny, pretože ústie hlbokej žily stehna je zablokované a väčšina hlavných kolaterálov je vypnutá. Nástup edému celej končatiny v niektorých prípadoch považuje lekár a pacient za začiatok ochorenia. Pri vyšetrovaní končatiny sa vyskytuje cyanóza kože, ktorej intenzita sa zvyšuje na okraj. Po niekoľkých dňoch môže dôjsť k poklesu žilovej stavy v dôsledku skutočnosti, že sú aktivované cesty odtoku kolaterálu. V hornej tretine stehna, v oblasti slabín a v oblasti pubela dochádza k zvýšeniu štruktúry saphenóznych žíl. Tento príznak je dôležitý pre stanovenie hornej hranice trombózy. Bolestivý syndróm je výraznejší v primárnej trombóze bežnej femorálnej žily, keď choroba začína s akútnou bolesťou v inguinálnej oblasti, potom sa objavuje edém a cyanóza končatiny. Palpácia je určená ostrou bolesťou v hornej tretine stehna, čo je nárast tkaniva lymfatických uzlín.

Pri centrálnych cestách vývoja ileo-femorálnej venóznej trombózy môže mať trombóza hlavných žíl panvy na začiatku skrytý priebeh. Je to spôsobené stupňom hemodynamických porúch. Ak má krvná zrazenina malý priemer, keď sa šíri z vnútornej iliacovej žily, má charakter blízkeho steny, potom nie sú pozorované výrazné zmeny hemodynamiky. Jediným prejavom takejto trombózy môže byť náhla pľúcna embólia. Bežná trombóza ileálno-femorálneho segmentu vedie k dramatickému narušeniu venózneho odtoku s príslušným klinickým obrazom.

Bolestivý syndróm má svoje vlastné charakteristiky. Bolesti sa zvyčajne vyskytujú v lumbosakrálnej oblasti, v dolnej časti brucha av končatine na postihnutej strane; často začínajú postupne a majú tupý, bolestivý charakter. Bolesť takejto lokalizácie pri absencii iných príznakov žilovej trombózy často slúži ako príčina diagnostických chýb. Bolesť v lumbosakrálnej oblasti av dolnej časti brucha je spôsobená niekoľkými faktormi: rozťahovaním steny trombóznych panvových žíl, hypertenziou v hlavných žilách panvy a ich prítokov, periflebitídou s účinkom rôznych nervových zakončení v zápalovom procese. Bolesť v dolnej končatine v dôsledku venóznej hypertenzie pod miestom oklúzie. Prodrogová fáza trvá od 1 do 28 dní, v priemere 5-7 dní.

Štádium výrazných klinických prejavov sa vyznačuje silným bolestivým syndrómom, opuchom a zmenou farby končatiny. Bolesť v dolnej končatine je spôsobená skutočnou trombózou a venóznou hypertenziou vzdialenou od miesta oklúzie a môže byť lokalizovaná a difúzna. Najčastejším patognomickým symptómom akútnej iliofemorálnej trombózy je opuch celej končatiny, ktorý sa vyvinie veľmi rýchlo. V periférnych cestách trombózy je edém v prírode "vzostupný", v prípade centrálnych, edém celej končatiny nastáva okamžite alebo je "smerom dole", t.j. najprv sa zvyšuje stehno, potom dolná časť nohy. Štúdie ukázali, že pôvod edému končatiny pri akútnej iliofemorálnej trombóze je spôsobený venóznou stázou a zhoršenou lymfatickou drenážou v dôsledku poškodenia lymfatických kolektorov. Úloha lymfatického systému v patogenéze akútnej trombózy hlavných žíl je bezpodmienečná a bola diskutovaná vyššie. V závislosti od miesta a dĺžky bloku lymfatických kolektorov sa vyskytuje buď regionálna lymfóza alebo rozšírený edém končatiny, vonkajších pohlavných orgánov, zadku a prednej brušnej steny na postihnutej strane. Tieto znaky lézie lymfatického systému možno vysvetliť izolovaným edémom stehna, ktorý niekedy trvá dlhší čas, a "downward" povahou edému končatiny. Opuch končatín možno pozorovať aj pri iných ochoreniach, s ktorými sa musí diferencovať I-femorálna venózna trombóza.

Akútna lymfóza, ktorá môže spôsobiť nesprávnu diagnózu, je zvyčajne sekundárna a vyvíja sa v dôsledku predchádzajúcej erysipelázy, inguinálnej lymfadenitídy alebo lézií inguinálneho uzla neoplastickým procesom. Akútna lymfóza alebo lymfedém končatiny z dôvodu chronického poškodenia lymfatického obehu z jedného alebo druhého dôvodu má svoje vlastné charakteristické znaky. Nie sú sprevádzané bolesťou, zmenou farby kože a zvýšeným žilovým vzorom a opuch je hustý.

Opuch dolných končatín pri srdcovom zlyhaní sa spravidla rozvíja postupne, sú bilaterálne v prírode, začínajú s distálnou končatinou, nie sú sprevádzané bolestivým syndrómom a zvýšeným venóznym vzorom.

Ďalšie informácie v diferenciálnej diagnóze poskytujú údaje z flebografického vyšetrenia a flebotonometrie.

Zmena farby kože končatiny je jedným z hlavných príznakov akútnej iliofemorálnej trombózy. Farba kože sa môže meniť od svetlej až po závažnú cyanózu. Posilnenie štruktúry saphenóznych žíl v stehne a najmä v oblasti tkaniva je dôležitým symptómom žilovej alebo femorálnej trombózy, ale objavuje sa po znížení opuchu končatiny. Malo by sa pamätať na to, že u zdravých ľudí môže byť vyslovená žilová vzorka. Preto je potrebné brať do úvahy relatívne zdravú končatinu.

Z ďalších symptómov treba poznamenať, že v niektorých prípadoch je zápal pľúc, zvýšená teplota kože na postihnutej končatine a celková reakcia na teplotu. Všeobecný stav pacienta spravidla trpí málo a zhoršenie stavu je spôsobené buď ochorením, proti ktorému sa vyvinula trombóza, alebo komplikáciami trombózy.

Štádium výrazných klinických prejavov trvá od jedného do niekoľkých mesiacov.

Je tiež potrebné pamätať na tzv. "Pseudo-embolickú" formu žilovej trombózy. Charakteristickou črtou tejto formy je výrazný arteriálny kŕč, v súvislosti s ktorým choroba prebieha podľa typu embolizmu alebo trombózy ilickej alebo femorálnej artérie. Chybná diagnóza je možná v 17,5% prípadov. Na rozdiel od venóznej trombózy je náhly nástup charakteristický pre tromboembolizmus artérií. Bolesť je lokalizovaná hlavne v distálnej končatine, kde je aj anestézia kože a nedostatok pohybu v prstoch a členkovom kĺbe. Edém sa vyvíja neskoro a je obmedzený na oblasť dolných končatín. Subkutánne žily sú slabo naplnené a spadajú, keď je končatina zvýšená. Farba kože je bledá alebo špinavá kyanóza.

"Trombóza segmentu ileálnej a stehnovej kosti" a ďalšie články z časti "Cievne choroby"

Okrem Toho Čítal O Plavidlách

Portálna hypertenzia

Portálna hypertenzia je syndróm charakterizovaný zvýšeným arteriálnym tlakom v portálnej žilke sprevádzanou kŕčovými žilkami dolnej tretiny pažeráka, žalúdka, prednej brušnej steny, konečníka, ako aj rozvoj splenomegálie (zväčšenie sleziny) a prejavy hypersplenizmu (zvýšená deštrukcia krvných teliesok červené krvinky, leukocyty, krvné doštičky) vyskytujúce sa v slezine).

Hydrocefalus mozgu u dospelých

Ivan Drozdov 10/02/2017 3 Komentáre Hydrocefalus (edém mozgu) je ochorenie, pri ktorom sa v častiach mozgu nahromadia veľké množstvá cerebrospinálnej tekutiny. Príčinou tohto ochorenia je dysfunkcia produkcie alebo odtoku mozgovomiechovej tekutiny z mozgových štruktúr.

Vegetačná vaskulárna dystónia: príznaky a liečba u dospelých

Termín IRR sa používa v praxi len lekári krajín SNŠ, na západe táto choroba chýba. V tomto ohľade existuje určitý zmätok.Niektorí experti nepoznajú existenciu vegetatívne-vaskulárnej dystónie u dospelých, iní, naopak, považujú ju za podmienenú nosologickú formu.

Riziko hypertenzie

Termín "arteriálna hypertenzia", ​​"arteriálna hypertenzia" označuje syndróm zvyšovania krvného tlaku (BP) pri hypertenzii a symptomatickej arteriálnej hypertenzii.Treba zdôrazniť, že prakticky neexistuje žiadny sémantický rozdiel v pojmoch hypertenzia a hypertenzia.

Hlavná vec týkajúca sa srdcovej sklerózy srdca: podstaty ochorenia, typov, diagnózy a liečby

Z tohto článku sa dozviete, aké zmeny srdca spôsobujú kardiostikrózu, prečo sa vyskytuje, koľko symptómov narušuje stav pacientov.

Ako liečiť trombózu?

Trombóza nie je choroba, ale patologický mechanizmus prispievajúci k určitým ochoreniam. Jeho podstatou je zvýšená schopnosť tela tvoriť trombotické hmoty v cievach. Najnebezpečnejšie miesta sú spojené s pomalým prietokom krvi.