Je ťažké preceňovať úlohu obehového systému, ktorý je spojovacím článkom, ktorý umožňuje, aby všetky časti tela fungovali normálne. Kvapalný stav krvi a jej normálny prúd zabezpečujú správny metabolizmus v tkanivách a preto podporujú jeho životne dôležitú činnosť a výkon vitálnych funkcií. Akákoľvek zmena, najmä tvorba krvnej zrazeniny, vážne ovplyvňuje prácu tela a môže spôsobiť nezvratné a veľmi nebezpečné následky.

Kvapalný stav krvi je udržiavaný vďaka koordinovanej práci koagulačných a antikoagulačných systémov. V prípade nepriaznivých okolností okolností môžu byť ich aktivity nekoordinované s výskytom krvácania alebo trombózy.

Trombóza je proces in vivo tvorby krvných zrazenín v lúmenoch krvných ciev alebo srdcových komôr. Každý z nás čelil tomuto javu, pretože tvorba krvných zrazenín je zameraná predovšetkým na zastavenie krvácania. Pri najmenších zraneniach, škrabancoch, rezoch v oblasti poškodenia tkaniva a cievnych stien sa nevyhnutne aktivuje zrážanie krvi, aby sa zabránilo krvácaniu. Je to druh obranného mechanizmu, vynájdený prírodou na záchranu života, ale často tento proces preberá znaky patológie.

Na zachovanie tekutého stavu krvi existuje antikoagulačný systém. Prostredníctvom rôznych enzýmov štiepi fragmenty už vytvorených trombotických hmôt, fibrínových komplexov a bunkových agregátov, ktoré môžu spôsobiť cievnu oklúziu, ale s veľkými alebo viacerými rýchlo sa objavujúcimi zrazeninami, ktoré sa tvoria v rôznych patológiách, nemôže sa s nimi vyrovnať.

Pri rôznych ochoreniach obehového systému, patológii cievnej steny, hemostáze, zhoršených metabolických procesov existujú predpoklady na tvorbu trombu, potom sa zrazeniny nachádzajú vo žilách, tepnách rôznych priemerov a dokonca aj v dutinách srdca.

Krvné zrazeniny, kým v dutine cievy, bránia postupu krvi, čo prispieva k hypoxickým a ischemickým poruchám v tkanivách. Ak zväzok pokrýva viac ako 90% cievneho lumenu, potom sú možné infarkty s nekrózou buniek orgánu alebo tkaniva. Je ľahké odhadnúť, že srdcový záchvat v srdci, mozgových tkanivách, črevách a iných orgánoch môže nielen spôsobiť porušenie ich funkcií, ale tiež spôsobiť smrť.

Aby sme pochopili podstatu trombózy, je potrebné zistiť, aké sú hlavné príčiny vzniku krvných zrazenín, čo presne znamená nebezpečenstvo tohto javu a aké následky môže byť po trombóze.

Príčiny vzniku krvných zrazenín

Medzi príčiny trombózy patria:

 • Poškodenie cievnej steny;
 • Zmeny v práci koagulačných a antikoagulačných systémov;
 • Zmena charakteru a rýchlosti toku krvi.

ateroskleróza - proces podporujúci trombózu v artériách

Zdravá, hladká cievna stena je kľúčom k dobrému prietoku krvi, avšak s rôznymi zraneniami, aktiváciou koagulačného systému a tvorbou krvných zrazenín. Na jednej strane je to ochranný mechanizmus pre zranenia, na druhej strane ide o patologický stav spôsobený rôznymi druhmi zmien vo vnútornej výstelke plavidla. Zápalové procesy (vaskulitída) a veľmi častá ateroskleróza sú často príčinou tvorby patologických trombov mimo traumatických poranení. Chirurgické intervencie, infekčné ochorenia, zhubné nádory sú sprevádzané trombózou.

Zmeny v koordinovanej práci koagulačných a antikoagulačných systémov vyvolávajú aktiváciu mnohých enzýmov a proteínových frakcií, spôsobujú agregáciu vytvorených prvkov a výsledkom je trombóza v rôznych tkanivách a orgánoch. Takéto stavy často sprevádzajú autoimunitné poruchy, ťažké infekcie, nádory hematopoetického systému, šok a dokonca aj genetické poruchy.

Zmena charakteru prietoku krvi v cievke sa odráža v stave vnútorného obloženia (endotelu), ktorý sa môže poškodiť a spôsobuje trombózu. Tieto javy je možné sledovať najsilnejšie v oblastiach rozvetvenia veľkých ciev, kde laminárny prietok krvi je nahradený turbulentnou krvou a krv pod vysokým tlakom a vysokou rýchlosťou, keď zasiahne cievnu stenu v otvoroch vypúšťania iných ciev a poškodzuje endotel (vnútorná vrstva). Ak dôjde k zmenám v takýchto oblastiach (napríklad ateroskleróza), javy tvorby trombov sa objavia intenzívnejšie.

Výskyt krvných zrazenín v krvných cievach je do značnej miery spôsobený spomalením prietoku krvi a jeho stagnáciou, ktorá sa môže pozorovať pri kŕčových žilách dolných končatín (venózna insuficiencia), chronickom srdcovom zlyhaní, predĺženej imobilizácii pacienta po chirurgickom zákroku u lôžkových pacientov.

Porucha srdcového rytmu (fibrilácia predsiení, rôzne druhy blokád atď.) Vedie k trombóze nielen periférnych ciev, ale aj srdcových komôr. Okrem toho sa intracardiokový trombus často spája s chlopňovými léziami pri reumatických alebo aterosklerotických defektoch, ktoré vzniknú po implantácii umelých chlopní alebo inými zásahmi do srdca. Často v takýchto prípadoch krvná zrazenina vychádza z miesta jej vzniku a cirkuluje krvou, dostáva sa do iných orgánov a v nich spôsobuje nebezpečné následky.

Zvýšená tendencia k trombóze sa vyskytuje u tehotných žien, ako aj pri užívaní antikoncepčných prostriedkov. Takáto pravdepodobnosť sa musí brať do úvahy a vykonanie koagulogramu pomôže včas zistiť poruchu krvácania.

Fajčenie, sedavý životný štýl, prítomnosť kardiovaskulárnych ochorení, autoimunitné ochorenia a dedičná predispozícia sú rizikovými faktormi možnej trombózy.

Zvláštne miesto je obsadené venóznou trombózou pri cestovaní lietadlom a podľa niektorých údajov sa počas cesty vytvorí aspoň jeden cestujúci z každého letu. To je uľahčené kolísaním tlaku, stagnáciou krvi v nohách, predĺženým pobytom v nepohodlnej polohe, preto v prípade ochorenia kiahne, srdcových problémov, musíte byť pri plánovaní dlhých ciest lietaním veľmi opatrní.

Typy a mechanizmy krvných zrazenín

Proces tvorby krvných zrazenín je veľmi zložitý, pozostáva z mnohých po sebe nasledujúcich reakcií s účasťou krvných buniek, veľkého množstva enzýmov, bielkovín, biologicky aktívnych látok a mikroelementov. Bude možné reprodukovať celú kaskádu týchto reakcií, ak nie je špecializovaný hemostasiológ alebo lekár laboratórnej diagnostiky, ale to bude pre väčšinu praktických lekárov pomerne problematické.

V závislosti od cievy, v ktorej sa objavil trombus, je bežné rozlíšiť žilovú a arteriálnu trombózu. Povaha zrazenín, rýchlosť ich formovania a dokonca aj vzhľad budú odlišné.

trombóza a embólia (oddelenie trombov) na príklade žilových žíl

Všeobecne platí, že proces tvorby trombov v patológii pozostáva zo série po sebe idúcich etáp, z ktorých každá predchádzajúca začína nasledujúca:

 1. Aglutinácia doštičiek - v reakcii na zmeny v cievnej stene sa krvné doštičky (krvné doštičky) hromadia a priľnú k miestu poranenia, čím uvoľňujú biologicky aktívne látky;
 2. Tvorba fibrínu s účasťou centrálnej časti krvných doštičiek, ktorá sa stáva "matricou" pre zrazeninu, zhutnením obsahu proteínov;
 3. Zachytávanie a lepenie na zväzok bielych krviniek, červených krviniek (aglutinácia);
 4. Zrážanie (sedimentácia) plazmatických krvných bielkovín na výslednú konvoluciu a jej zhutnenie.

Výsledná krvná zrazenina je pevne pripevnená na miesto poškodenia endotelu, avšak v niektorých prípadoch sa môže celý trombus alebo jeho fragmenty odtrhnúť a dostávať do iných tkanív a orgánov, čo vedie k poškodeniu krvného obehu. Fenomén, pri ktorom sa trombus alebo jeho fragment vytratil, sa nazýva tromboembolizmus a krvotvorná zrazenina sa nazýva tromboembolická. Keď blokujú iné plavidlo, hovorí o embolotrombóze. Táto podmienka je mimoriadne nebezpečná rozvojom srdcového infarktu - nekróza tkaniva v oblasti krvného zásobovania zablokovanej cievy.

Dôvody pre oddeľovanie trombu môže byť veľmi rozmanitý: rýchlo rýchlosť prietoku krvi cievou, veľké veľkosti konvolúcia, progresívna cievne poruchy v mieste upevnenia trombu, zápalu, nadmerného cvičenia a lokalizáciu krvných zrazenín na ventily srdcových chlopní - neustály pohyb a vysoký tlak každá kontrakcia myokardu.

Trombotické hmoty sa líšia svojim vzhľadom a zložením a ich veľkosti sa môžu meniť od mikroskopických až po pomerne masívne (v aorte, dutých žilách, dutinách srdca).

V závislosti od zloženia a vzhľadu rozlišujú takzvané biele, červené krvné zrazeniny, zmiešané štruktúry a konvulky hyalín.

štruktúru najtypickejšieho arteriálne zmiešaného trombu. Pozostáva z bieleho trombu (hlava), zmiešanej zóny (telo) a červeného trombu (chvosta)

Biele krvné zrazeniny sú konštruované z krvných doštičiek, fibrínového proteínu a leukocytov, nachádzajú sa v tepne, kde je prietok krvi pomerne intenzívny. Červené krvné zrazeniny sa skladajú z významného počtu červených krviniek, ktoré im poskytujú červenú farbu a môžete ich nájsť v žilovej vrstve. Zmiešané záhyby pozostávajú z oblastí bielych aj červených trombov a hyalínov sú charakteristické pre malé mikrocirkulačné cievy.

Ak krvná zrazenina úplne zatvorí lumen cievy, nazýva sa to obturujúcim, a ak je umiestnená blízko steny a neinterferuje s prietokom krvi, je to blízko steny.

Znaky trombózy sa určujú podľa jej polohy a stupňa obštrukcie cievy. Hlavným príznakom je vždy bolesť v orgáne s narušeným prietokom krvi.

Cerebrálna trombóza

Najčastejšie sa tvoria krvné zrazeniny v arteriálnych cievach mozgu. Dôvodmi môžu byť aterosklerotické plaky, vaskulárny kŕč na pozadí hypertenznej krízy, prítomnosť aneuryzmy alebo vaskulárnej malformácie.

Klinické príznaky trombózy veľkých mozgových tepien sa redukujú na symptómov mŕtvice: bolesti hlavy, strata citlivosti a motorické funkcie v niektorých častiach tela, reči, videnia, pamäť, atď Ak trombóza čiastočný neúplné prekrytie dutiny cievy, zmeny sa v prírode.. chronická ischémia so známkami dyscirkulatívnej encefalopatie, demencia.

trombóza veľkej mozgovej tepny - v skutočnosti mŕtvica alebo mikroskop s príslušnými príznakmi a dôsledkami

Je tiež možné embolizáciu krvných ciev v mozgu, keď krvné zrazeniny s inou lokalizáciou prenikli do nich krvným prietokom. Symptómy, ako je embólií často spôsobená nekrózu nervového tkaniva (mŕtvica), a jednou z príčin zlyhania môže prideliť srdcovej chlopne, ktorý sa vyskytuje pri reumatizme, arteriosklerózy, syfilis, bakteriálna endokarditída.

Okrem tepien môže byť v hlave venózny trombus. Najčastejšie sú ovplyvnené dutiny trvanlivosti a žily prenášajúce krv z mozgu. Príčiny trombózy sú septické stavy s prítomnosťou hnisavých ohniskov v lebe alebo vonku. Venózna trombóza u tehotných žien a po pôrode je tiež možná. Symptómy trombózy venózneho sínusu zahŕňajú silnú bolesť hlavy, nevoľnosť, vracanie, dysfunkciu kraniálnych nervov, parezu, parestéziu, paralýzu, horúčku. Popísané zmeny ohrozujú životy pacientov a vyžadujú naliehavú neurochirurgickú starostlivosť a intenzívnu liečbu v jednotke intenzívnej starostlivosti.

Krvné zrazeniny v srdci a koronárnych artériách

Ischemická choroba srdca je klasickým prejavom koronárnej trombózy proti aterosklerotickým léziám. Ak zrazenina úplne nezablokuje lúmen tepny, potom sa chronická choroba koronárnych artérií vyvíja vo forme angíny s bolesťou srdca, dýchavičnosťou. V prípade úplného uzavretia lúmenu cievy sa vyvine srdcový záchvat: krv sa nebude pohybovať cez postihnutú tepnu a oblasť srdcového svalu bude podliehať nekróze (nekróze).

Príznaky infarktu myokardu sú známe mnohým: intenzívna bolesť srdca, dýchavičnosť, pocit strachu zo smrti, cyanóza, srdcové arytmie a ďalšie.

Krvná zrazenina v srdci môže byť umiestnená na vnútorných stenách jej komôr a na ventily ventilov. Pri rôznych zápalových procesoch (endokarditída), aterosklerotických léziách, dochádza k poškodeniu vnútorného obloženia srdca - endokardu, ktorý nevyhnutne vedie k aktivácii krvného koagulačného systému a trombóze. Prítomnosť cudzieho telesa vo forme umelého ventilu spúšťa takéto mechanizmy.

Vnútrosrdcovú trombózou je nebezpečný nielen k rozvoju akútne alebo chronické srdcové zlyhanie, ale tiež tzv tromboembolické syndróm, keď odtrhla zrazenín ponáhľať do krvného obehu, sa usadil v cievach mozgu, obličiek, sleziny, črevá a spôsobuje nekrotické zmeny v nich.

Krvné zrazeniny v nohách

blokovanie lumenovej žily

Trombóza ciev dolných končatín je častejšie spojená s patológiou žíl, keď ich varikózna dilatácia, krvná stáza a zmeny hemostázy prispievajú k trombóze. V prípade poranení, aterosklerotických lézií alebo zápalu tepien sa môže vytvoriť arteriálny trombus v nohe alebo ramene.

Symptómy trombózy ciev nohy sú redukované na výskyt intenzívnej bolesti, opuchu, modrej kože, zmeny teploty pokožky s masívnou léziou. Uzáver jednej z žíl je sprevádzaný opuchom a menšou bolesťou lýtkových svalov, zatiaľ čo celkový stav pacientov je uspokojivý. Pomocou lokalizácie konvolucie v povrchových žilách možno určiť hustý palpací obsah v určitej časti cievy.

Hlboká venózna trombóza dolných končatín je veľmi náchylná na starších ľudí, pacientov s cukrovkou, ktorí majú nadváhu. Riziková skupina zahŕňa osoby, ktoré prešli dlhotrvajúcou operáciou, rovnako ako tehotné ženy.

Nebezpečenstvo venóznej trombózy nohy spočíva nielen v lokálnych poruchách obehu, ale aj v možnosti oddelenia krvnej zrazeniny od zhoršenia prietoku krvi v pľúcach. Migrácia z žíl dolných končatín do dolnej dutiny, potom cez pravú polovicu srdca, krvné zrazeniny sa ponoria do pľúcneho kmeňa a jeho vetvy a blokujú prietok krvi v pľúcnom obehu. Tento stav sa nazýva pľúcna embólia.

Krvné zrazeniny v pľúcach

Ako bolo uvedené vyššie, príčinou trombózy pľúcnych ciev sa najčastejšie stáva embólia z hlbokých žíl dolných končatín. Prekrývajúci sa prietok krvi na úrovni pľúcneho trupu nevyhnutne vedie k smrti pacienta, ak krvná zrazenina nie je naliehavo odstránená. Najčastejšie pacienti nemajú dostatok času na včasnú pomoc, pretože tromboembolizmus sa náhle objaví mimo nemocnice. Trombóza lobárnych vetiev pľúcnej artérie vedie k odstaveniu celého laloku z dýchacieho procesu. Mechanizmus patologického vplyvu masívnej trombózy sa znižuje na reflexný kŕč koronárnych artérií, čo vedie k akútnemu zlyhaniu srdca.

mechanizmus pľúcnej embólie a riziko trombózy, po ktorom nasleduje embólia

Príznaky tromboembolizmu vetvov pľúcnej artérie pozostávajú z náhlej akútnej bolesti na hrudi, ťažkej dýchavičnosti až do zastavenia dýchania, cyanózy a srdcových abnormalít. Trombóza malých ciev v pľúcach môže mať chronickú rekurentnú povahu, najmä u pacientov s fibriláciou predsiení a ich príznakmi sú dýchavičnosť, suchý kašeľ a bolesť na hrudníku.

Krvné zrazeniny a črevá

Arteriálna trombóza mezenterických ciev nie je zriedkavá u pacientov s aterosklerózou. Navyše, na pozadí charakteristických zmien cievnej steny vo forme vláknitých plátov s prasknutím, ateroatóze, dochádza k miestnej hyperkoagulácii a lúmen cievy alebo úst sa prekrýva s trombom. Prvými príznakmi bude bolesť brucha, vracanie, hnačka, potom, keď sa objaví nekróza črevnej steny, začnú sa zvyšovať príznaky intoxikácie, je možné peritonitídu. Bez včasnej operácie, s takými zmenami, smrť nevyhnutne nastane.

Samostatne sa musí hovoriť o tak nebezpečnom stave, akým je tromboembolický syndróm. Zdrojom trombózy môžu byť žily nohy, malá panva, postihnuté srdcové chlopne alebo parietálny endokard.

Symptómy oddelenia trombu sa zredukujú na príznaky poškodenia orgánu v cievach, u ktorých sa tromboembolizmus zastavil. Môže to byť akútna pľúcna choroba srdca s dyspnoe, kašeľ, arytmie až po ukončenie dýchania a krvného obehu, príznaky mŕtvice, infarkt myokardu, zlyhanie obličiek alebo črevná nekróza.

Diagnóza a liečba trombózy

Na stanovenie prítomnosti krvnej zrazeniny lekár podrobne zistí povahu sťažností, čas ich výskytu, spojenie s rôznymi vonkajšími faktormi, ako aj prítomnosť patológie kardiovaskulárnych a iných systémov. Po podrobnom výsluchu bude pacient vyšetrený, palpovaný, ak je to možné a účelné pri tejto lokalizácii trombózy.

Klinický obraz spravidla postačuje na podozrenie na trombózu jednej alebo druhej lokalizácie.

Na potvrdenie diagnózy sa zvyčajne priradí koagulogram s definíciou APTT, INR, protrombínového indexu, D-dimérov atď.

Skontrolujte nádoby na krvné zrazeniny a pomocou inštrumentálnych metód, napríklad ultrazvuku. Ultrasonografia s Dopplerom vám umožňuje nastaviť lokalizáciu, veľkosť krvných zrazenín v žilách končatín, stav prietoku krvi v cievach.

Flebografia pozostáva z podania rádioaktívnej látky s následným röntgenovým vyšetrením. Táto metóda je použiteľná na trombózu ciev nohy.

krvné zrazeniny v nohách na vyšetrení MRI

Ak sú podozrivé rôzne orgány, vykonajú sa CT vyšetrenie, MRI, rádiografia pľúc, ultrazvuk brucha, srdce atď.

liečba

Trombóza sa môže liečiť v nemocnici aj doma. Taktiky sú určené lokalizáciou a rozsahom cievnych lézií.

Metódy boja proti krvným zrazeninám zahŕňajú:

 • Konzervatívna liečba drogami;
 • Okamžité odstránenie krvnej zrazeniny;
 • Nežiaduce spôsoby expozície.

Pacienti s prítomnosťou trombózy akejkoľvek lokalizácie vykazujú odpočinok v posteli a najčastejšie sa liečba vykonáva v nemocnici.

Lieková terapia zahŕňa vymenovanie antikoagulancií. Jedným z najznámejších a dlho používajú priame antikoagulačný heparínu je však jeho použitie je spojené s viacerými vedľajších účinkov (alergické reakcie, krvácanie) a vyžaduje starostlivé nepretržité monitorovanie hemostázy, takže teraz preferované heparín s nízkou molekulovou hmotnosťou - Fraxiparin, kleksanu, Fragmin. Tieto liečivá poskytujú oveľa menší počet nežiaducich reakcií, sú veľmi vhodné na použitie a môžu sa pacientovi podávať nezávisle.

Perorálne antikoagulanciá, ako liek proti krvných zrazenín ako warfarín, inhibuje trombózu a obvykle je priraďuje vystavení zvýšenému riziku trombózy u pacientov s implantovaným umelé chlopne, chronickým srdcovým zlyhaním s chlopňou letákov, rovnako ako akútna trombózy po štarte z tretieho dňa. Použitie takýchto liekov by malo sprevádzať povinná kontrola takéhoto ukazovateľa zrážania ako INR, ktorá by nemala presiahnuť tri jednotky.

Na profylaktické účely sa pacientom s kardiovaskulárnymi ochoreniami so zvýšeným rizikom tvorby trombu v dôsledku iných príčin často predpisuje aspirín v malej dávke.

Trombolytické lieky (streptokináza, urokináza) sú navrhnuté tak, aby rozpustili vzniknuté krvné zrazeniny v cievach. Ich vymenovanie a podávanie sa vykonáva intravenózne a len v nemocnici pod dohľadom lekára. Závity malých rozmerov pri trombolýze resorbované, takže ich podávanie je účinná v skorých štádiách ochorenia, pretože ich neskoršie použitie je plný fragmentácia veľkých zrazenín riziko pľúcneho tromboembolizmu.

kava-filter zabraňuje embolizácii krvných zrazenín v životne dôležitých cievach

Chirurgická liečba pozostáva z operácie trombu (trombektómia) alebo filtrácie cava. Pri trombektómii sa zrazenina odstráni vložením katétra do cievy. Cava-filter je špeciálne zariadenie, ktoré sa inštaluje do dolnej dutej žily a zabraňuje prenikaniu a ďalšiemu šíreniu krvných zrazenín v pľúcnych ciev, srdca a podobne. D. Zvlášť efektívne, ako operácia, kedy plávajúce trombus ktorej jeden koniec je pripevnený k stene nádoby a na druhom konci je zatiaľ nachádzajúcich sa v lúmene, čo vytvára hrozbu embólie.

Medzi non-drog spôsoby boja proti trombóze, elastické bandáž je rozšírená. V súčasnosti sa dá nahradiť nosením kompresného úpletu, ktorý sa predáva v špecializovaných predajniach a lekárňach, alebo sa vyrába samostatne. Stupeň kompresie určuje lekár-flebológ a takéto spodné prádlo by malo byť nasadené ráno pred vystupovaním z postele.

Treba poznamenať, že krvné cievy je možné vyčistiť z krvných zrazenín len pri správnej liečbe s použitím antikoagulancií, trombolytik, ako aj chirurgických zákrokov. Samoliečba v prípade trombózy akejkoľvek lokalizácie môže byť veľmi nebezpečná.

Počas trombózy v cievach srdca, pľúc, mozgu sa okrem trombolytickej terapie uskutočňujú ďalšie opatrenia na udržanie a korekciu funkcie týchto orgánov.

Prevencia: ako sa vyhnúť trombóze?

Účinky trombózy sú často nepriaznivé a sú spôsobené narušeným prietokom krvi v orgánoch a tkanivách. Ak arteriálna trombóza môže vyvolať gangrénu alebo srdcový záchvat (srdce, mozog, črevá, končatiny), s venózou, najmä v cievach nohy a panvy, vysoká pravdepodobnosť pľúcnej embólie. Na strane trombu je možné jeho zápal s účinkom žilovej steny (tromboflebitída), fragmentácia, pridanie sekundárnej infekcie.

Aby ste predišli trombóze a jej komplikáciám, musíte dodržiavať jednoduché pravidlá prevencie tohto nebezpečného stavu:

 1. Odvykanie od fajčenia;
 2. Je potrebné vyhnúť sa dlhodobému pobytu v rovnakej polohe, pri prerušení, zdvíhaní noh a miesení jednoduchými cvičeniami;
 3. Dobrá chôdza po schodoch;
 4. V prípade kŕčových žíl je potrebné nosiť kompresné spodné prádlo;
 5. Účinná masáž chodidiel a chôdza;
 6. Po chirurgickom zákroku je potrebné skoré zvyšovanie a revitalizácia pacientov;
 7. Ak existuje vysoké riziko trombózy, mala by sa vykonať účinná protidrogová prevencia.

Trombóza je pomerne nebezpečný jav, ale dodržiavanie jednoduchých pracovných predpisov a odpočinku, zdravý životný štýl a včasné preventívne opatrenia pomôžu tomu zabrániť.

Čo sú krvné zrazeniny a kedy prídu

Pravdepodobne mnohí počuli smutné príbehy o náhlej smrti niekoho kvôli uvoľnenej krvnej zrazenine. Takmer každý si uvedomuje, že "oddelená krvná zrazenina" je niečo, čo ohrozuje život, no zároveň nie každý vie o tom, čo tvorí krvná zrazenina, keď sa tvorí a prečo sa vyskytuje a prečo sa vyskytuje. Takže teraz poďme hovoriť o krvných zrazeninách a ich úlohe v tele.

Čo sú krvné zrazeniny

Ľudská krv je viaczložková látka. Skladá sa z plazmy a rôznych typov buniek: erytrocyty, leukocyty a krvné doštičky. Prvým z nich sú tzv. Červené krvinky, ktoré majú úlohu preniesť kyslík do tela. Leukocyty sú biele krvinky. Ich úlohou je chrániť telo pred patogénmi, ktoré vstupujú do krvi. A krvné doštičky, vzhľadom na ich špecifickú úlohu, sa nazývajú bunky na opravu. Podieľajú sa na tvorbe krvných zrazenín.

Bez preháňania je nevyhnutná schopnosť obehového systému tvoriť krvné zrazeniny. Tvorba trombu je druhom ochrannej reakcie tela. Ak nebolo krvných zrazenín, dokonca aj najmenšie zranenie by viedlo k úplnej strate krvi a následne k smrti.

Najlepším príkladom toho, čo sa stane s telom, keď krvné doštičky nevykonávajú svoju funkciu "opravy", je hemofília. Pre ľudí s touto chorobou môže dokonca aj malá škrabka skončiť s fatálnym krvácaním.

Ak dôjde k poškodeniu tela zdravého človeka, sprevádzané krvácaním, krvné doštičky sa okamžite aktivujú a nasmerujú na ranu. Bunky na opravu krvi sa prilepia a vytvoria "latku" zrazeninu, ktorou zablokujú poškodenú nádobu. Na ochranu spoľahlivejšie sú doštičky spojené s proteínovou látkou - fibrínom. Spoločne vytvárajú prekážku v oblasti "prelomu". Týmto spôsobom sa samotné telo chráni pred stratou krvi.

Po uzdravení miesta poranenia krvná zrazenina vyrieši bez ovplyvnenia hustoty krvi. Ale ak niečo v tomto mechanizme zlyhá, proces tvorby a resorpcie krvných zrazenín je narušený.

Keď krvné zrazeniny nie sú liečené, ale zmrzačené

Nedostatok krvných doštičiek vedie k zhoršeniu zrážanlivosti krvi a nesprávnemu hojeniu rán. Ak sú tieto krvné bunky príliš veľa a sú navzájom zbytočne spojené, existuje riziko trombózy - cievnej oklúzie. V tomto prípade je narušený krvný obeh, v dôsledku ktorého niektoré časti tela dostávajú menej kyslíka a živín. Svetová zdravotnícka organizácia odhaduje, že asi štvrtina svetovej populácie má tendenciu akumulovať krvné zrazeniny v plavidlách. A to sa môže stať z rôznych dôvodov.

Jednou z najbežnejších príčin vedúcich k rozvoju trombózy sú cievy s poškodenými stenami. Títo ľudia ich vnímajú ako možný zdroj nebezpečenstva, preto sú krvné doštičky zoskupené a posielané na "náplasť" múrov krvných ciev, čo nakoniec spôsobuje väčšiu ujmu než dobré. Cievne steny sú poškodené spravidla v dôsledku zápalových procesov - flebitída (v žilách) alebo arteritída (v artériách). Preto je pre ľudí s takýmito poruchami dôležité pravidelne kontrolovať stav krvných ciev a hustotu krvi.

Ďalšou častou príčinou akumulácie zrazeniny je zníženie prietoku krvi. S takouto patológiou, v miestach expanzie alebo kontrakcie cievy sa môžu vytvoriť zvláštne "zvraty", pri ktorých sa zhromažďujú krvné zrazeniny.

Existuje ďalší faktor, ktorý prispieva k rozvoju trombózy - genetickej. Niektoré dedičné choroby ovplyvňujú viskozitu krvi, čo spôsobuje, že látka v cievach je hustšia. Navyše niektoré lieky, rovnako ako fajčenie, môžu ovplyvniť hustotu krvi. Počas tehotenstva, ak krvné cievy upchajú placentu, existuje vážne riziko pre plod.

Čo je to "zlomená krvná zrazenina"

Už sme zistili, aké sú krvné doštičky a aký mechanizmus tvorby krvných zrazenín. Nastal čas pochopiť, čo znamená výraz "zlomil krvnú zrazeninu".

Lepené krvné doštičky môžu tvoriť krvné zrazeniny v tepnách a / alebo žilách. Ak sa tvorí krvná zrazenina v tepne, je to potenciálne riziko ischémie. Toto je smrť živého tkaniva v dôsledku nedostatočného zásobovania krvou. Pokiaľ je krvná zrazenina držaná na stene cievy, ktorá nezabraňuje krvnú cestu, nepredstavuje hrozbu pre život. Ale všetko sa dramaticky mení, keď sa z steny cievy roztrhne zrazenina z lepených krvných doštičiek a vstúpi do orgánu krvou.

Ak sa oddelí trombus do srdca, dôjde k infarktu myokardu. Infarkt môže nastať v akomkoľvek orgáne, ktorý dostáva krv z tepny.

Možný infarkt obličiek, sleziny alebo dokonca aj očí. Ak krvná zrazenina vstupuje do mozgu, hovorí o mŕtvici. A ak sa v pľúcach vyskytne pľúcna embólia. V takýchto prípadoch je veľmi dôležité čo najskôr rozpustiť zrazeninu, inak smrť je nevyhnutná. Ak chcete zachrániť život pacienta s krvnou zrazeninou v srdci, je potrebné vykonať opatrenia do jednej a pol hodiny. Pri mŕtvici sú rozhodujúce prvé 3-3,5 hodiny po incidente.

Keď sa krvné zrazeniny vyskytujú častejšie

Existuje mnoho podmienok, pri ktorých sa riziko vzniku a uzatvorenia krvnej zrazeniny niekoľkokrát zvyšuje. Jednou z nich je ateroskleróza.

Ľudia trpiaci touto chorobou sú v zóne zvýšeného rizika srdcového infarktu, mozgovej príhody a trombózy dolných končatín, čo komplikuje gangréna. Hlavným faktorom vedúcim k takýmto komplikáciám sú aterosklerotické plaky, ktoré sa hromadia na stenách krvných ciev.

Niekedy sa stane, že vypukne aterosklerotický plak a uvoľní lipidy, ktoré obsahuje. Krvné doštičky vnímajú tieto častice ako niečo podobné ako rana a držia sa im. Tak vzniknú veľké krvné zrazeniny, ktoré pochádzajú z vážneho nebezpečenstva pre život. Aby sa predišlo katastrofálnym následkom, aspirín sa zvyčajne predpisuje pacientom s aterosklerózou, čo zabraňuje priľnavosti krvných doštičiek, a tým tvorbe krvných zrazenín.

Fibrilácia predsiení je pomerne častým kardiovaskulárnym ochorením, čo tiež zvyšuje riziko, že sa stane obeťou oddelenej krvnej zrazeniny. Pri atriálnej fibrilácii sa pozoruje nepravidelná kontrakcia srdcových komôr, čo môže spôsobiť stagnáciu krvi v atérii a tvorba krvných zrazenín v priebehu času. Štatistiky naznačujú, že prítomnosť predsieňovej fibrilácie zvyšuje riziko mŕtvice o takmer šesťkrát. Preto sú ľudia s touto srdcovou poruchou predpísané antikoagulačné lieky (pomalé zrážanie krvi). Prijatie antikoagulancií zabraňuje tvorbe proteínových vlákien (fibrínu), ktoré v skutočnosti viažu krvné doštičky na obrovské krvné zrazeniny.

Ľudia, ktorí vedú sedavý životný štýl, môžu byť tiež vystavení riziku trombózy.

Faktom je, že kvôli nízkej motorickej aktivite, pri sedení alebo pri stojacom jednom mieste na jednom mieste dlhý čas dochádza k stagnácii krvi v žilách. Podobný účinok spôsobujú aj kŕčové žily. V oboch prípadoch sa zvyšuje riziko vzniku krvnej zrazeniny. Ak sa zrazenina dostane z žily, bude sa prenášať priamo do pľúc krvným obehom, čo, ako už bolo spomenuté, spôsobí pľúcnu embóliu. Môžete tiež predchádzať nežiaducim účinkom užívaním antikoagulancií.

Ako chrániť pred nebezpečnými krvnými zrazeninami

Ak je osoba náchylná na trombózu, zvyčajne je predpísané lieky na zmierňovanie krvi, ako je napríklad heparín. Ale s príjmom takýchto liekov musí byť veľmi opatrný a v žiadnom prípade by nemal byť prekročený dávkovanie, aby sa nevyvolalo krvácanie. Preto pred podaním liečebnej liečby pacientovi sa vždy ponúkne, aby prešiel sériou testov na určenie parametrov zrážania krvi.

Najjednoduchšie testy sú krvné testy na akumuláciu aminokyselín homocysteínu v ňom. Ak je to viac ako normálne, potom je osoba náchylná na trombózu. Tiež laboratórne krvné testy môžu určiť prítomnosť antifosfolipidového syndrómu, čo je patogénny stav, pri ktorom sa krvné zrazeniny naraz tvoria vo všetkých cievach tela. Okrem toho sa môže stanoviť hemostasogram alebo koagulogram na stanovenie krvnej hustoty. Tieto testy sú zvyčajne predpísané ženám v pozícii alebo v plánovaní tehotenstva. Ak je pacient podozrivý z dedičných ochorení, ktoré ovplyvňujú rýchlosť zrážania krvi, je zvyčajne predpísaný špeciálny genetický test.

Avšak aj keby bola náchylnosť alebo prítomnosť trombózy potvrdená v laboratóriu, ošetrovací program sa určuje individuálne pre každého pacienta. Koniec koncov, blokáda tepien a žíl vyžaduje rôzne liečebné programy. Tiež podľa rôznych metód rozpúšťajú krvné zrazeniny vytvorené na pozadí rôznych chorôb.

Trombóza, rovnako ako všetky choroby, je lepšie predchádzať než liečiť jej účinky. Preto lekári odporúčajú všetkým ľuďom starším ako 35 rokov, aby podstúpili cievne vyšetrenie každé dva roky, aby zistili, či je v nich krvná zrazenina.

Krvné doštičky sú našimi vernými pomocníkmi. Nebolo by to, akékoľvek poškodenie kože by bolo smrteľným nebezpečenstvom pre ľudí. Ale niekedy zapínajú nepriateľov. Ak patríte do skupiny ľudí, ktorí sú náchylní na zvýšené krvné zrazeniny, nezabudnite, že prevencia je lepšia ako liečba a včasná diagnostika pomáha predchádzať najzávažnejším zdravotným problémom.

Ako sa tvorí krvná zrazenina a čo robiť, ak sa krvná zrazenina rozplynula - aké môžu byť dôsledky

Mnohí sa pravdepodobne stretli aspoň raz v živote s pojmami "trombus", "trombóza", ale nie každý má správnu predstavu o tomto fenoméne.

Krvná zrazenina je patologická krvná zrazenina v živom organizme, ktorý sa nachádza v dutine srdca alebo lúmenu krvnej cievy.

Vyskytuje sa v dôsledku zhoršenej funkcie zrážanlivosti krvi. Pri výskyte krvnej zrazeniny je nevyhnutné, aby stena cievy bola poškodená zvnútra alebo bola prítomná aterosklerotická platnička.

Primárna krvná zrazenina je fibrínové vlákno, ktoré sa ukladá na modifikovanú stenu cievy. Potom sa na ňu prekrývajú trombotické hmoty, zväčšuje sa zrazenina. Po dosiahnutí kritickej veľkosti sa zhluk zastaví a krvný tok sa zastaví.

Príčiny vzniku krvných zrazenín

Existujú tri hlavné dôvody, prečo vzniká krvná zrazenina av mnohých prípadoch sa vyskytuje:

 1. Poškodenie steny cievy (mechanické traumy, zápaly, poškodenie vnútornej steny baktériami, toxínmi, vírusmi);
 2. Nesprávne fungovanie funkcie zrážanlivosti krvi (aktivácia koagulantov a vyvolanie agregácie krvných doštičiek - navzájom sa pripoja). V podstate je tento proces spojený s vrodenými abnormalitami vo vývoji krvných doštičiek, hoci niekedy sa zmeny vyskytujú na chemickej úrovni (po vystavení bakteriálnym, vírusovým bunkám, užívaniu určitých liekov);
 3. Spomalenie krvného obehu (spojené so stláčaním tepien a žíl, varikózna vazodilatácia, zvyšovanie krvnej hustoty).

Krvné zrazeniny sa môžu tvoriť v ľubovoľnej zložke obehového systému - v žilách, tepnách a dokonca aj v srdci. Uvedené dôvody sa vzťahujú na každý prípad.

Existujú však špecifické faktory, ktoré ovplyvňujú iba určitú časť obehového systému.

Príčiny krvných zrazenín v tepnách

Hlavným faktorom tvorby krvnej zrazeniny v tepnách je ateroskleróza obliterans.

Vo vnútornej výstelke tepny sa ukladajú cholesterol a lipidy (tuky).

Okolo týchto nahromadení sa začne plazmová vrstva nahradiť (postupne) spojivovým tkanivom, ktoré potom tvorí aterosklerotický plát. Plaketa je vnímaná telom ako druh defektu, ktorý musí byť "odstránený".

Fibrínové zrazeniny a krvné doštičky sa vyzrážajú na povrchu, postupne vytvárajú krvnú zrazeninu - najprv krehké a mäkké, s časom kondenzuje.

Tento proces sa vyskytuje vo väčšine ľudí, ale pri rôznych sadzbách.

Krvná zrazenina v žilách

Cholesterol sa nedá zistiť na stenách žíl, pretože táto látka vstupuje do arteriálnej krvi. Venózne krvné zrazeniny sa vytvárajú v dôsledku špecifického poškodenia steny cievy: tromboflebitída a flebotrombóza.

Tromboflebitída - výskyt krvnej zrazeniny v zapálenej oblasti cievy (zápal môže byť spôsobený infekciou, chemickými faktormi, poruchami venóznych chlopní, kŕčovými chorobami...).

Flebotrombóza - vzniká krvná zrazenina bez symptómov zápalu.

Ak je ovplyvnené srdce

Hlavným faktorom je spomalenie toku krvi. Toto je možné napríklad po infarkte myokardu (časť srdcového tkaniva zomrie, je nahradená spojivovým tkanivom). Často sa tvoria krvné zrazeniny po operácii srdca (napríklad pri inštalácii ventilov).

Kto je najviac vystavený vzdelaniu

Riziková skupina zahŕňa:

 1. Muži vo veku nad 40 rokov (u žien pred začiatkom menopauzy je zloženie krvi mesačne aktualizované s menštruáciou, a preto u mužov po 40 rokoch dochádza k zhoršeniu systémov zodpovedných za zrážanie krvi).
 2. Ženy vo veku 50 rokov (ale veková skupina rizika pre ženy je individuálnejšia, bude závisieť od veku menopauzy).
 3. Ľudia majú nadváhu. Riziko krvných zrazenín sa zvyšuje s obezitou 10 krát, pretože akumulácia cholesterolu na stenách krvných ciev vyvoláva výskyt aterosklerotických plakov. Cholesterol stúpa po pravidelnej konzumácii tučných a vyprážaných potravín.
 4. Ľudia s poruchou stravovania (napríklad po mesiaci extrémne tuhých diét, ľudia prejedia všetky druhy "dobroty").
 5. Ľudia, ktorí konzumujú veľké množstvo alkoholu. Existuje presvedčenie, že alkohol zriedi krv. Áno, ale nie 2 litre piva večer. 20 - 30 gramov vodky alebo 100 gramov. vina za deň je naozaj pozitívny vplyv na stav krvi. Veľké množstvo alkoholických nápojov dehydruje telo, prispieva k priľnavosti krvných zrazenín.
 6. So zníženou fyzickou aktivitou.
 7. Tehotné ženy (v stave tehotenstva, krv koaguluje silnejšie, pretože neustále rastúca maternica bráni normálnemu toku krvi), iba matky, ktoré porodili (v procese pôrodu môžu poškodiť cievy).
 8. Po operácii v brušnej dutine, na veľkých kĺboch.
 9. Ľudia, ktorí zneužívajú kávové nápoje (kofeín zužuje krvné cievy, preto zhoršuje tok krvi).
 10. Fajčiari (nikotín tiež zužuje krvné cievy).
 11. Pacienti s rakovinou, zápalom.
 12. Ženy, ktoré užívajú hormonálnu antikoncepciu (drogy zvyšujú hladiny hormónov, vnímajú to ako signál tehotenstva a systém koagulácie krvi je aktivovaný).
 13. Holandskí vedci našli spojenie medzi trombózou a fyziologickými parametrami: častejšie sa ľudia dopúšťajú tejto choroby, nad 190 cm a pod 160.

Tiež sú ohrozené osoby s určitými chorobami:

 • ateroskleróza;
 • kŕčové ochorenie srdca;
 • diabetes mellitus;
 • trombofília ("zrážanie krvi");
 • zmiernenie endarteritidy (chronický zápal tepny v stenách);
 • akútna reumatická horúčka (ktorá postihuje srdcovú chlopňu);
 • fibrilácia predsiení.

Klasifikácia útvarov

V závislosti od polohy v plavidle:

 • parietálny (s jedným koncom pripevneným k stene, udržiava sa prietok krvi);
 • pokračovanie (pohľad na stenu, ale skôr dlhý);
 • obloženie (obloženie takmer celej steny cievy, dostatočne malý lúmen na prietok krvi);
 • centrálne (umiestnené v strede, pripevnené k stenám šnúrami, prietok krvi je obmedzený);
 • zakrytie (úplne upcháva lumen v nádobe).

V závislosti od mechanizmu tvorby:

 • aglutinácia, biela: vytvorená z leukocytov, aglutinovaných krvných doštičiek, fibrínových vlákien. Vzniká pomaly v tepnách s rýchlym prietokom krvi;
 • koagulačná, červená: vzniká vtedy, keď je v žilách lokalizovaná hyperfunkcia koagulácie krvi (fibrinový retikulum zachytáva červené krvinky);
 • zmiešaný typ (štruktúra slizníc, tvorená striedavými adhéznymi procesmi (adhézia) a aglutinácia (prietok do sedimentu) krvných doštičiek);
  hyalín (pozostáva z plazmatických proteínov, krvných doštičiek, hemolyzovaných erytrocytov).

Tiež môžu byť krvné zrazeniny rozdelené do skupín v závislosti od ich polohy:

 • venózna (v hlbokých a povrchných žilách);
 • arteriálna (v hlbokých a povrchových tepnách);
 • bláznivé (zrazenina, ktorá sa vytiahla z cievnej steny a pohybuje sa pozdĺž krvného riečišťa).
 • trombov v cievach mikrocirkulačného systému.

Ak je čas na identifikáciu a správnu organizáciu liečby trombózy žíl dolných končatín, je možné sa vyhnúť oddeleniu trombu. Ako to urobiť, objasňuje náš článok.

Čo je užitočná droga Troxerutin a návod na použitie lieku, bol podrobne študovaný a usporiadaný na verejnosti.

Príznaky, ktoré by mali byť upozornené

Viditeľné príznaky závisia od umiestnenia trombu.

U 50% ľudí, ktorí mali trombózu hlbokých žíl, sa nevyskytli žiadne príznaky.

Druhá polovica obetí sa však stretla s určitými pocitmi:

 1. Ak sa krvná zrazenina nachádza v hlbokej žile: horúčka, triaška, lokálna bolesť a modrina, horúčka v oblasti trombu.
 2. Ak sa tvorí krvná zrazenina v povrchovej žilke: môže sa cítiť, žila sa zhutní dotykom, bolestivým dotykom na postihnuté miesto. Časť tela bude opuchnutá, horúca, červená.
 3. Trombus v nohe: kŕče v svale gastrocnemia, bolesť, opuch členku, opuch, ktorý zmizne ráno. Jedným z neskorších príznakov je hnedá koža.
 4. Ak je žila zapálená a obsahuje krvnú zrazeninu: vysokú horúčku, bolesť v postihnutej oblasti, sčervenanie, opuch. Ďalšia fáza - pokožka je pokrytá modrými škvrnami, vločkami.
 5. Trombus v hlave: porucha reči, koordinácia, paralýza končatín, asymetria tváre, ťažkosti pri prehĺtaní potravy. Ak sa zrazila krvná zrazenina v hlave - mŕtvica.
 6. Krvná zrazenina v črevných cievach: po určitej dobe sa prejavuje ochorením "peritonitída" (bolesť brucha, vyžarujúca do ramena alebo klírensu, zvracanie, oneskorená stolica).
 7. Ak sa v srdci vyskytne krvná zrazenina, dôjde k infarktu myokardu.
 8. Viedeň, nesúca krv z mozgu: krčka maternice, bolesť hlavy, problémy s videním.
 9. Trombus v pľúcach: mimoriadne nebezpečná choroba. Ak zhromaždí krvná zrazenina v pľúcach, osoba sa dusí, zmení sa na modrú. Potom prestane dýchať. A zvyčajne žiadne príznaky, až do stavu smrti, sa nezobrazí.

Prečo je medzera?

Fotografia zobrazuje proces, ak krvná zrazenina v srdci

Aby sme jednoznačne odpovedali na otázku, prečo krehká zrazenina pochádza, je potrebné študovať značné množstvo nie vždy jednoznačnej lekárskej literatúry.

Vo všeobecnosti však môžete proces jednoducho opísať.

Krvná zrazenina sa formuje v tele, čaká na "svoju hodinu".

Prečo sa z krvnej zrazeniny vyskytne osoba:

 • úplne nezakrýva lumen plavidla;
 • prietok krvi je dostatočne rýchly (na odtrhnutie krvnej zrazeniny od steny).

V dôsledku toho sa vo väčšine prípadov trombus oddelí od steny tepny.

Ďalej sa krvná zrazenina pohybuje - možno pomerne veľká vzdialenosť. Ďalší trombus môže byť rozdelený na niekoľko častíc, čo vedie k zablokovaniu niekoľkých ciev naraz.

Symptómy, ktoré sa vyskytnú, keď klesne krvná zrazenina, určuje postihnutá oblasť.

Ak je tepna poškodená, je nedostatok kyslíka a živín (orgán, ktorý sa dodáva z tejto tepny). Najprv príde ischémia, po - nekróza zodpovedajúceho orgánu.

Menej často sa krvná zrazenina dostane do žily. Symptómy sú tiež determinované miestom lézie (v tejto oblasti stagnácia, reprodukcia mikroorganizmov, zápal tkanív, sepsa).

Pľúcny tromboembolizmus - fatálny vagálny trombus

Jedným z najviac "neúspešných" miest pre krvnú zrazeninu je pravdepodobne najľahšia.

Tromboembolizmus pľúcnej artérie je okamžitým zastavením prietoku krvi v pľúcnych tepnách v dôsledku zablokovania krvnou zrazeninou.

Pľúcna embólia je často výsledkom komplikácií popôrodného a pooperačného obdobia.

Ak sa v pľúcach vyskytne krvná zrazenina - v tretine prípadov je v prvých minútach istá smrť.

Viac ako polovica pacientov zomrie 2 hodiny po objavení krvnej zrazeniny v pľúcnych tepnách.

Najčastejšie pľúcna embólia vyvoláva krvné zrazeniny, ktoré spadli z hlbokých žíl dolných končatín.

Pľúcna embólia sa prejavuje rýchlym dýchaním, dýchavičnosťou, zlepšenie polohy v bruchu, bolesť na hrudníku, rýchly tep srdca, studený pot, kašeľ, závraty, kŕče v končatinách, bledosť, "cyanóza".

diagnostika

Včasná detekcia krvnej zrazeniny je príležitosťou vyhnúť sa chirurgickému zásahu a dokonca si zachrániť život.

Ak máte riziko trombózy, je lepšie pravidelne diagnostikovať stav funkcie koagulácie krvi:

 • Tromboelastografie;
 • test generovania trombínu;
 • aktívny čiastočný tromboplastínový čas;
 • trombodinamika;
 • test protrombínového času.

Liečba rôznych foriem trombózy

Prvým krokom k liečbe je včasná identifikácia problému.

Liečba trombózy sa vykonáva výhradne pod dohľadom lekára v stacionárnom režime.

Ak chcete diagnostikovať, musíte sa poradiť s lekárnikom alebo kardiológa.

Hodnotiť trombus, možnosť jeho oddelenia, formulovať diagnózu, zvoliť spôsob liečby.

Existujú také spôsoby liečby:

 • liečba liekom (antikoagulanciá, ktoré znižujú zrážanlivosť krvi, kyselinu nikotínovú, statíny);
 • zavedenie látky, ktorá rozpúšťa krvnú zrazeninu, do nádoby;
 • chirurgicky (pre ťažkú ​​trombózu);
 • inštalácia filtrov cava v žilách (uplatňuje sa na jednostranné krvné zrazeniny, ktoré sa často vyskytujú);
 • (cvičenie, masáže);
 • nízka hladina cholesterolu.

Typ liečby bude závisieť predovšetkým od typu krvnej zrazeniny a jej veľkosti.

Spôsob liečby je tiež vybraný v závislosti od postihnutej oblasti.

Vo viac nedostupných oblastiach (hlboké žily, srdce, pľúca) sa podáva injekcia lieku, ktorý rozpúšťa krvnú zrazeninu.

Chirurgický zákrok sa používa v prípade veľmi vážneho stavu pacienta.

Prevencia tvorby krvných zrazenín

 1. Dodržiavanie správnej výživy - minimálny cholesterol (margarín, mastné, "bohaté" polievky), ďalšie produkty, ktoré znižujú zrážanlivosť krvi (zelený čaj, čerešňa, tuniak, brokolica, špenát, citrusy, brusnice).
 2. Užívanie aspirínu znižuje zrážanlivosť krvi (zvyčajne kardiológovia predpisujú po 40 rokoch). Avšak, nepredpisujte sami!
 3. Minimálne 30 minút denne telesnej aktivity (kardio tréning). Takto urýchľujete krvný obeh, posilňujete srdcový sval, znižujete zrážanlivosť krvi.
 4. Použite špeciálny úplet (kompresia) počas výletov a letov.

Ak zlyhá krvná zrazenina v srdci, pľúcach alebo nohách, následky môžu byť veľmi pohoršujúce a po jednoduchých odporúčaniach a pravidelných návštevách lekára môže zachrániť životy!

Okrem Toho Čítal O Plavidlách

Liečba lymfóza z dolných končatín

Lymfóza, choroba, je známa už dávno. Až potom sa nazývala sloní pre podobu chorého ramena na koži slona, ​​pretože choroba najčastejšie postihuje dolné končatiny. Liečba lymfostázy dolných končatín je pomerne komplikovaná, vykonáva sa v komplexe, ktorý zahŕňa liečbu liekom.

Indikátory normálneho tlaku u dospievajúcich vo veku 14, 15, 16, 17 rokov

Odchýlky v parametroch krvného tlaku (BP) dnes nie sú len u dospelých. Takéto problémy sú charakteristické pre dospievajúcich a dokonca pre deti.

Ako znížiť ESR v krvi?

Rýchlosť sedimentácie erytrocytov, alebo skrátená hodnota ESR, je jedným z ukazovateľov krvi, ktorý je zahrnutý v celkovej analýze. ESR je nešpecifický parameter, pretože sa môže meniť pod vplyvom rôznych faktorov a nie je možné určiť konkrétny dôvod jeho zmeny bez ďalšieho výskumu.

Kŕčové žily na labiach: príčiny, symptómy, liečba

Kŕčové žily - ochorenie, ktoré postihuje najmä krvné cievy nohy a prejavuje ich únavu, opuch a bolesť. Porušenie venóznej cirkulácie v panve vedie k rozvoju kŕčových žíl pohlavných orgánov.

Aneuryzma lýtkových, femorálnych a popliteálnych artérií

Z aneuryziem periférnych artérií sú najčastejšie aneuryzmy ilických, femorálnych a popliteálnych artérií.
Aneuryzma ileálnych artériíAneuryzmatické dilatácie iliakálnych artérií sa často nachádzajú v spojení s aneuryzmatickými hmotnosťami aorty.

Kŕčové žily na labiach: príčiny, symptómy, liečba

Kŕčové žily - ochorenie, ktoré postihuje najmä krvné cievy nohy a prejavuje ich únavu, opuch a bolesť. Porušenie venóznej cirkulácie v panve vedie k rozvoju kŕčových žíl pohlavných orgánov.