Z tohto článku sa dozviete: čo je nedostatočnosť mitrálnej chlopne, prečo sa vyvíja, ako sa prejavuje. Rozsah ochorenia a jeho črty. Ako sa zbaviť nedostatku mitrálnej chlopne.

Nedostatok mitrálnej chlopne je jeho porucha, pri ktorej nie sú jej ventily schopné úplne zatvoriť. Z tohto dôvodu dochádza k regurgitácii (spätný prietok krvi) z ľavej komory na ľavú predsieň.

Choroba je nebezpečná v tom, že vedie k zlyhaniu srdca, zhoršeniu krvného obehu a súvisiacim poruchám vnútorných orgánov.

Chyba ventilu môže byť úplne vyliečená chirurgickým zákrokom. Konzervatívna liečba - je to viac symptomatická.

K liečbe pracuje kardiológ, kardiolog a reumatológ.

dôvody

Ide o získanú chybu, ktorá nie je vrodená. Môže to byť spôsobené chorobami, ktoré poškodzujú spojivové tkanivá tela (pretože ventily sú tvorené spojivovým tkanivom), ochorenia srdca a anomálie samotného ventilu.

Možné príčiny ochorenia mitrálnej chlopne:

Symptómy, stupne a stupne

Ochorenie sa môže vyskytnúť v akútnych a chronických formách.

Akútna mitrálna nedostatočnosť nastáva vtedy, keď šliach šľachy alebo papilárne svaly prasknú počas infarktu alebo infekčnej endokarditídy, ako aj pri srdcových poraneniach.

Chronika sa postupne rozvíja (v 5 etapách) v dôsledku chronických ochorení, ako je reumatizmus, systémový lupus erythematosus, koronárna srdcová choroba a tiež patológia samotnej mitrálnej chlopne (jej prolaps, degenerácia).

Symptómy akútnej bikuspidálnej nedostatočnosti:

 • Prudký pokles krvného tlaku až kardiogénneho šoku.
 • Zlyhanie ľavej komory.
 • Pľúcny edém (prejavuje sa dusením, kašľom, sipotom, hlienom).
 • Predsieňové extrasystoly.
 • Fibrilácia predsiení.

Stupne mitrálnej nedostatočnosti

Na určenie závažnosti defektu môže byť echokardiografia (ultrazvuk srdca). Závisí od objemu krvi, ktorá sa dostáva späť do ľavej predsiene, a veľkosti otvoru, ktorý zostáva, keď sú ventilové lístky zatvorené.

Charakteristiky závažnosti:

Etapy choroby: charakteristiky a symptómy

V závislosti od závažnosti defektu, závažnosti porúch obehu a symptómov, ktoré trápia pacienta, existuje 5 fáz:

 1. Fáza kompenzácie. Je charakterizovaná nedostatočnosťou mitrálnej chlopne 1 stupeň (objem regurgitácie je nižší ako 30 ml). Poruchy obehu v malých a veľkých kruhoch chýbajú. Pacient netrápi žiadne príznaky. Choroba môže byť náhodne diagnostikovaná počas bežného fyzického vyšetrenia.
 2. Fáza subkompenzácie. Stupeň závažnosti z hľadiska EchoCG je mierny. Reverzný prietok krvi do ľavej predsiene vedie k jej rozšíreniu (dilatácii). Na kompenzáciu porúch obehu je ľavá komora nútená intenzívnejšie kontrahovať, čo vedie k jej zvýšeniu - hypertrofii. Pri intenzívnej fyzickej námahe sa objavuje dýchavičnosť a zvýšený srdcový tep, čo naznačuje mierne narušenie krvného obehu v pľúcnom (malom) kruhu. Môže sa vyskytnúť mierny opuch nôh (chodidiel a nôh).
 3. Fáza dekompenzácie. Závažnosť regurgitácie je 2-3. V tomto štádiu je krvný obeh narušený v malých i veľkých kruhoch. Toto je vyjadrené nedostatkom dychu počas fyzickej námahy, výrazným zvýšením ľavej komory, bolesťou v tlačení, bolesti alebo štepení v ľavej polovici hrudníka (zvyčajne po fyzickej námahe), zlyhaním periodického srdcového rytmu.
 4. Dystrofická etapa. Závažnosť je tretia (regurgitácia nad 60 ml alebo 50%). Funguje nielen ľavé, ale aj pravé srdcové komory. Hypertrofia oboch komôr môže byť detegovaná na echoCG alebo na RTG hrudníku. Značne narušený krvný obeh v oboch kruhoch. Z tohto dôvodu sa na nohách vyskytuje výrazný edém, bolesť v ľavom aj pravom hypochondriu (môže sa vyskytnúť v pokoji), dýchavičnosť po malom cvičení alebo v pokoji, záchvaty srdcovej astmy (udušenie, kašeľ). Objavia sa obličkové a pečeňové poruchy. V tomto štádiu môže byť trikuspidálna nedostatočnosť tiež pridaná k nedostatku mitrálnej chlopne.
 5. Terminálová fáza. Zodpovedá štádiu 3 chronického srdcového zlyhania. Fungovanie všetkých častí srdca je narušené. Srdce už nie je schopné správne dodávať všetkým orgánom krv. Pacient je rušený nedostatkom dýchania, častými záchvatmi srdcovej astmy, prerušením činnosti srdca, neznášanlivosťou na akúkoľvek fyzickú aktivitu, opuchom končatín a brucha, bolesťou v srdci, arytmiami (fibrilácia predsiení, predsieňovými extrasystoly). Nezvratne sa vyskytujú dystrofické zmeny vo vnútorných orgánoch (najmä v obličkách a pečeni). Predpoveď je mimoriadne nepriaznivá. Liečba je už neúčinná.

diagnostika

Na identifikáciu ochorenia sa používa jeden alebo niekoľko postupov:

 • normálna echokardiografia;
 • transesofageálna echokardiografia;
 • RTG hrudníka;
 • EKG.

liečba

Môže to byť chirurgické alebo lekárske. Avšak liečebná liečba nemôže úplne eliminovať patológiu. Mitrálna nedostatočnosť sa môže úplne vyliečiť iba chirurgicky.

Taktika liečby choroby

V akútnej forme mitrálnej nedostatočnosti sú lieky urýchlene zavedené na zmiernenie symptómov a potom sa vykonáva chirurgický zákrok.

V chronickej forme stratégia liečby závisí od štádia.

Liečba liečiv

Pri akútnej forme ochorenia sa pacientovi podávajú ako prvé pomocné látky nitráty (nitroglycerín) a inoglykidové inotropné lieky (napríklad Dobutamín). Potom sa vykoná núdzová operácia.

V chronickej forme by liečba mala byť zameraná na zlepšenie činnosti srdca a krvného obehu, ako aj na odstránenie základnej choroby.

Diuretiká, beta-blokátory, antagonisty aldosterónu, dusičnany, antiarytmiká, ACE inhibítory sa používajú na korigovanie porúch obehu. Ak sa zvýši riziko vzniku krvných zrazenín - protidoštičkové lieky.

Liečba základnej choroby, ktorá spôsobila patológiu mitrálnej chlopne:

Chirurgická liečba

Predpísaná je pre akútnu formu ochorenia, ako aj pre druhý a vyšší stupeň chronickej formy.

V modernej chirurgickej praxi sa používajú dva typy operácií:

 1. Plastový ventil. Jedná sa o rekonštrukciu vlastného ventilu (lemovanie jeho chvostov, akordy šľachy).
 2. Ochranný ventil. Je to jeho náhrada za protézu umelého alebo biologického pôvodu.

Tým, že sa operácia vykoná včas, je možné zabrániť ďalšej progresii defektu a súvisiacemu zlyhaniu srdca.

prevencia

Preventívne opatrenia spočívajú v liečbe základnej choroby ešte pred nástupom mitrálnej nedostatočnosti (včasná liečba endokarditídy antibiotikami, riadne podávanie liekov proti reumatizmu predpísaných lekárom atď.).

Vylúčte faktory, ktoré zvyšujú riziko srdcových ochorení: fajčenie, alkoholizmus, častá konzumácia tukov, slané a korenené jedlá, nesprávny pitný režim, nedostatok spánku, nízka pohyblivosť, obezita, stres, iracionálne rozloženie času na prácu a odpočinok.

Život s mitrálnou nedostatočnosťou

Ak je vada prvého stupňa závažnosti a je v štádiu kompenzácie, môžete to urobiť len pozorovaním lekára a užívaním minimálneho množstva liekov. Navštívte kardiológ a vykonajte echokardiografiu každých šesť mesiacov.

Fyzická aktivita v primeraných medziach nie je kontraindikovaná, ale súťažné atletické záťaže sú vylúčené v ľubovoľnej fáze nehody.

Pokiaľ ide o tehotenstvo, je možné v počiatočnom štádiu malformácie bez výrazných porúch obehu, ale doručenie sa uskutoční cisárskym rezom. Pri chorobe 2 a vyššie je úspešné tehotenstvo možné až po odstránení poruchy.

Po výmene ventilov postupujte podľa pravidiel zdravého životného štýlu, aby ste predišli kardiovaskulárnym ochoreniam. Ak v budúcnosti budete potrebovať nejaké operácie (vrátane zubných) alebo invazívnych diagnostických procedúr, varujte lekára vopred o protetickom ventile, pretože Vám budú predpísané špeciálne lieky na prevenciu zápalového procesu a krvných zrazenín v srdci.

výhľad

Prognóza závisí od príčiny zlozvyku.

 • Vo väčšine prípadov je to nepriaznivé, keďže hlavné ochorenia (reumatizmus, lupus, Marfanov syndróm, koronárne srdcové ochorenie) sa ťažko liečia a nemožno ich úplne zastaviť. Takto choroba môže viesť k iným léziam srdca, krvných ciev a vnútorných orgánov.
 • Ak bola chyba spôsobená endokarditídou alebo degeneratívnymi zmenami samotného ventilu, prognóza je užitočnejšia. Kúra je možná v prípade včasnej plastickej chirurgie alebo výmeny chlopne. Ustálená protéza bude trvať od 8 do 20 rokov alebo viac, v závislosti od odrody.
 • Prognóza ochorenia závažnosti 1, ktorá nie je sprevádzaná poruchami obehu, môže byť priaznivá. So správnou taktikou pozorovania, ako aj pri liečbe základnej choroby nemusí mitrálna nedostatočnosť postupovať mnoho rokov.

Nedostatok mitrálnej chlopne (mitrálna nedostatočnosť)

Termín "mitrálna nedostatočnosť" v medicíne znamená neúplné uzavretie ventilu v čase systoly, v dôsledku čoho časť krvi prúdi späť do ľavej predsiene, zatiaľ čo objem a tlak krvi v ňom narastajú. Potom krv z ľavej predsiene vstupuje do ľavej komory, kde sa tiež zvyšuje jej objem a tlak. V dôsledku toho nedostatok mitrálnej chlopne vedie k zvýšeniu tlaku a vzniku stagnácie v pľúcnych cievach. Pohyb krvi v opačnom smere sa nazýva regurgitácia.

Vo svojej čistej forme je mitrálna nedostatočnosť zriedkavá a predstavuje len 5% prípadov. U dospelých je menej časté ako u detí. Zvyčajne sa ochorenie kombinuje s inými poruchami srdca, ako je mitrálna stenóza, poruchy aorty.

klasifikácia

Existujú tri stupne mitrálnej nedostatočnosti, v závislosti od toho, ako silná je riggurgitácia.

 • Pri 1. stupni je prietok krvi do ľavej predsiene nevýznamný (približne 25%) a pozoruje sa iba u ventilu. V súvislosti s kompenzáciou vady sa pacient cíti dobre, príznaky a sťažnosti chýbajú. EKG nevykazuje žiadne zmeny, počas vyšetrenia sa počas systoly zistí hluk a okraje srdca sa mierne rozšíria doľava.
 • Pri stupni 2 sa spätný tok krvi dostáva do stredu átria, viac krvi sa odohráva - od 25 do 50%. Átrium nemôže vytláčať krv bez zvyšovania tlaku. Vyvíja sa pľúcna hypertenzia. Počas tohto obdobia, dýchavičnosť, častý tlkot srdca počas cvičenia a v pokoji, kašeľ. Na EKG sú pozorované zmeny v atriu počas vyšetrenia sa zisťujú systolické šelesty a rozšírenie srdcových hraníc: vľavo - až 2 cm, hore a doprava - o 0,5 cm.
 • Pri stupni 3 dosiahne krv zadnú stenu predsiene a môže dosahovať až 90% systolického objemu. Toto je štádium dekompenzácie. Pozorovaná hypertrofia ľavej predsiene, ktorá nedokáže vytlačiť celé množstvo krvi. Objavia sa edémy, pečeň sa zvyšuje, žilný tlak sa zvyšuje. EKG ukazuje prítomnosť hypertrofie ľavej komory a mitrálneho zuba. Vyskytuje sa výrazný systolický šelest, hranice srdca sa značne rozširujú.

príznaky

Po dlhú dobu sa mitrálna nedostatočnosť nevykazuje a nevyvoláva žiadne nepohodlie kvôli tomu, že je úspešne kompenzovaná schopnosťami srdca. Pacienti nechodia na lekára niekoľko rokov, pretože príznaky chýbajú. Je možné zistiť poruchu pri počúvaní charakteristických srdcových šelestov, ku ktorým dochádza vtedy, keď krv sa vracia do ľavej predsiene, zatiaľ čo ľavá komora je kontraindikovaná.

Pri mitrálnej nedostatočnosti sa ľavá komora postupne rozširuje, pretože je nútená pumpovať viac krvi. Výsledkom je, že každý nárast srdca sa zvyšuje a človek zažíva tlkot srdca, najmä keď ležal na ľavej strane.

Aby sa vyhovelo prebytočnej krvi prichádzajúcej z ľavej komory, zvyšuje sa ľavá predsieň veľkosti, začína sa abnormálne a rýchlo klesá v dôsledku fibrilácie predsiení. Čerpacia funkcia srdcového svalu v mitrálnej nedostatočnosti je zhoršená kvôli abnormálnemu rytmu. Atria sa nezmlúčia, ale trepú. Prerušenie prietoku krvi vedie k trombóze. Pri závažnej regurgitácii sa vyvíja srdcové zlyhanie.

Môžeme teda pomenovať nasledujúce možné príznaky ochorenia, ktoré sa zvyčajne objavujú v neskorom štádiu nedostatočnosti mitrálnej chlopne:

 • búšenie srdca;
 • neproduktívny suchý kašeľ, ktorý sa nedá vyliečiť;
 • opuch nôh;
 • dýchavičnosť nastáva pri cvičení a potom v kľude v dôsledku stagnácie krvi v pľúcnych cievach.

dôvody

Táto porucha môže byť spojená s poškodením samotného ventilu alebo s patologickými zmenami v myokardovom a papilárnom svale. Relatívna mitrálna nedostatočnosť sa tiež môže vyvinúť s normálnym ventilom, ktorý nezatvorí otvor, ktorý sa rozšíril v dôsledku zvýšenia ľavej komory. Príčiny môžu byť nasledovné:

 • predtým prenesená infekčná endokarditída;
 • reumatizmus;
 • kalcifikácia mitrálneho kruhu;
 • poškodenie letákov ventilov;
 • niektoré autoimunitné systémové ochorenia (reumatoidná artritída, lupus erythematosus, sklerodermia);
 • prolaps mitrálnej chlopne;
 • infarkt myokardu;
 • postinfrakčnej kardiálnej sklerózy.
 • progresívna arteriálna hypertenzia;
 • ischemická choroba srdca;
 • dilatovaná kardiomyopatia;
 • myokarditída.

diagnostika

Hlavné diagnostické metódy mitrálnej nedostatočnosti zahŕňajú:

 • vyšetrenie a rozhovor s pacientom;
 • elektrokardiogram;
 • RTG hrudníka;
 • echokardiografia.

Pri počúvaní dokáže lekár určiť prítomnosť mitrálnej nedostatočnosti charakteristickým zvukom počas kontrakcie ľavej komory. Röntgenové vyšetrenie hrudníka a EKG pomáhajú zistiť nárast ľavej komory. Echokardiografia sa považuje za najinformačnejšiu metódu diagnostiky mitrálnej nedostatočnosti a umožňuje vám vidieť defekt ventilu a posúdiť závažnosť poškodenia.

liečba

Liečba mitrálnej nedostatočnosti závisí od závažnosti defektu a od príčin. Lieky používané pri fibrilácii predsiení, arytmiách na zníženie srdcovej frekvencie. Mierna a stredne závažná mitrálna nedostatočnosť vyžaduje obmedzenie emočného a fyzického stresu. Je potrebný zdravý životný štýl, treba upustiť od fajčenia a alkoholu.

Pri ťažkých NMC je predpísaná chirurgická liečba. Operácia opravy ventilov by sa mala vykonať čo najskôr, kým sa nezobrazia nezvratné zmeny v ľavej komore.

Pri chirurgickej liečbe nedostatku mitrálnej chlopne dochádza k jej zotaveniu. Táto operácia je indikovaná, ak zmeny v srdcovej chlopni sú malé. Môže to byť plastový krúžok, plastové chlopne, zúžené krúžky, výmena chlopní.

Existuje aj iná možnosť - odstránenie poškodeného ventilu a jeho nahradenie mechanickým. Funkcia šetrenia ventilom nemôže vždy vylúčiť regurgitáciu, ale môže ju znížiť a tým zmierniť príznaky. V dôsledku toho sa proces ďalšieho poškodenia srdca zastaví. Protetika sa považuje za účinnejšiu metódu. Avšak u umelého ventilu existuje riziko trombózy, takže pacient je nútený neustále užívať prostriedky na zabránenie rýchleho zrážania krvi. V prípade poškodenia protézy je potrebné ihneď nahradiť.

výhľad

Prognóza závisí od závažnosti poškodenia ventilu a stavu myokardu. Závažná nedostatočnosť a zlý stav myokardu rýchlo vedú k ťažkým poruchám obehu. V prípade chronického srdcového zlyhania možno povedať nepriaznivú prognózu. Zároveň je úmrtnosť v priebehu roka 28%. Pri relatívnej nedostatočnosti MK je výsledok ochorenia určený závažnosťou obehovej poruchy a ochorením, ktoré viedlo k malformácii.

Pri miernom a strednom stupni mitrálnej nedostatočnosti môže osoba udržať dlhodobú pracovnú kapacitu, ak ju pozoruje kardiológ a nasleduje jeho radu. Choroba v týchto štádiách nie je kontraindikáciou pre narodenie dieťaťa.

Mitrálna nedostatočnosť (nedostatok mitrálnej chlopne)

Mitrálna nedostatočnosť sa vzťahuje na získané srdcové ochorenie a je charakterizovaná léziou mitrálnych (bicuspidových) chlopní.

Mitrálna chlopňa pozostáva z spojivového tkaniva a nachádza sa vo vláknitom kruhu, pokrývajúcom atrioventrikulárny otvor medzi ľavým predsieňom a komorou. Normálne, keď je krv vytiahnutá z ľavej komory do aorty, jej ventily sú úplne blízko a zabraňujú spätnému toku krvi do átria. Mobilita a flexibilita ventilov zabezpečujú šnúry šľachy - vlákna, ktoré pochádzajú z vnútornej steny komory z papilárnych (papilárnych) svalov a sú pripojené k ventilom a podporujú ich.

Keď sa organická (zápalová, traumatická, nekrotická) lézia spojivového tkaniva chlopňových listov, chordov šľachy alebo papilárnych svalov mení ich tvar a štruktúra, v dôsledku čoho sa ventily nezapadajú tesne do seba a priestor medzi nimi preteká ( regurgitácia - stav, ktorý má negatívny vplyv na steny átria). Táto patológia ventilu sa nazýva porucha.

Nedostatok mitrálnej chlopne je ochorenie spôsobené organickou léziou srdca, počas ktorej sa vyskytujú hemodynamické poruchy (pohyb krvi v srdci av iných orgánoch) a závažné srdcové zlyhanie. Toto ochorenie v kombinácii s stenózou mitrálnej chlopne je najčastejšie medzi získanými srdcovými poruchami. Zároveň sa len zriedka vyskytuje izolovaná, takzvaná "čistá" mitrálna nedostatočnosť - iba v 2% prípadov všetkých získaných chýb.

Príčiny mitrálnej nedostatočnosti

V 75% prípadov je príčinou zlyhania reumatizmus, najmä opakované reumatické záchvaty, v iných prípadoch bakteriálna endokarditída a ateroskleróza vedú k malformácii. Veľmi zriedkavo môže akútna mitrálna nedostatočnosť spôsobiť akútny infarkt myokardu, srdcové zranenia s poškodením papilárnych svalov a prasknutie chordov šľachy.

Symptómy mitrálnej nedostatočnosti

Stupeň prejavu symptómov defektu závisí od klinického štádia ochorenia.

Vo fáze kompenzácie, ktorá môže trvať niekoľko rokov, a niekedy desaťročia, symptómy zvyčajne chýbajú. Pacient môže byť narušený zvýšenou únavou, slabosťou, chladom a chladnými končatinami.

Keďže zmeny v ventiloch ventilu postupujú, rovnako ako pri opakovaných reumatických záchvatoch, kompenzačné mechanizmy v srdci nestačia, preto začína fáza subkompenzácie. Počas cvičenia, ako je dlhé a rýchle chôdzi na dlhé vzdialenosti, aktívne chôdzu do schodov sa objaví dýchavičnosť, bolesť na ľavej strane hrudi, búšenie srdca (tachykardia), nepravidelné porúch srdcového rytmu srdca (zvyčajne fibrilácia predsiení). V tom istom čase pacient zaznamená opuch nôh a nôh.

V neskorších štádiách (dekompenzácia, ťažká dekompenzácia a terminál) sa sťažnosti týkajú charakteru trvalého a ruštia pacienta nielen počas bežných domácich aktivít, ale aj v pokoji. Dyspnoe môže byť prejavom "srdcovej" astmy a pľúcneho edému - pacient v polohe náchylnosti nemôže dýchať, je v polohe v polovici sedenia; existujú záchvaty dusivého kašľa s možnou hemoptýzou; opuch sa pozoruje nielen na končatinách, ale aj v celom tele; pacient má obavy z ťažkostí v správnom hypochondriu a nárastu objemu brucha v dôsledku výraznej stagnácie krvi v pečeni. Dystrofické zmeny vo vnútorných orgánoch sa vyvíjajú, pretože srdcový sval je tak vyčerpaný, že nie je schopný poskytnúť krv a tkanivá tela.

Diagnóza mitrálnej nedostatočnosti

V prípadoch, keď pacient nezaznamenáva prítomnosť sťažností z kardiovaskulárneho systému, diagnózu možno urobiť náhodou počas bežnej lekárskej prehliadky. Ak sa pacient v súvislosti s vyššie uvedenými sťažnosťami obráti na lekára, diagnóza sa stanoví v súlade s údajmi vyšetrenia pacienta.

Výsledky klinického vyšetrenia nám umožňujú predpokladať prítomnosť reumatického procesu s léziou srdcových ťažkostí a zhodnotenie pacientovej histórie pacienta; pri vyšetrení sa zistí cyanóza (modré klince na nechty, uši, nos, pery, v neskorých fázach celej tváre, končatín), opuch končatín a zvýšenie brucha; Na počúvaním hrudníka auscultated oslabenie 1 pitch systolický šelest na vrchole srdce - do tej miery, projekcia mitrálnej chlopne a stagnujúcich alebo prebublávania (pľúcny edém) šelesty v pľúcach. V laboratórnych štúdiách (všeobecné krvné a močové testy, biochemické krvné testy, imunologické krvné testy) sa určujú markery zápalu, ukazovatele zhoršenej funkcie pečene a obličiek a ukazovatele špecifické pre reumatizmus.

Pacientovi sú tiež priradené inštrumentálne metódy vyšetrenia: EKG a 24-hodinová EKG monitorujú poruchy rytmu, zvýšenie (hypertrofia) v počiatočných štádiách ľavého srdca a potom vpravo; Röntgenové lúče sú predpísané na identifikáciu zväčšeného srdcového tieňa a stagnáciu krvi v cievach pľúcneho tkaniva, najmä pri pľúcnom edéme.

Echokardiografia (ultrazvuk srdca) pomáha vizualizovať anatomické štruktúry srdca a potvrdiť diagnózu. Táto metóda umožňuje vyhodnotiť pohyblivosť chlopne, pre posúdenie porúch intrakardiálne prietoku krvi regurgitácia, sa meria insuficiencia frakcie, tlak v pľúcnej tepne pre určenie ejekčnú frakciu krvi do aorty, pre meranie efektívne oblasť otvoru regurgitácia. V závislosti od týchto indikátorov je nedostatok mitrálnej chlopne rozdelený do nasledujúcich stupňov:

- nevýznamná nedostatočnosť: podiel regurgitácie menej ako 30% (percento krvi sa vracia do ľavej predsiene objemu krvi v ľavej komore v čase jej zníženia); oblasť dierky, cez ktorú je krv vhadzovaná do atria menej ako 0,2 metrov štvorcových. cm; spätný prietok krvi v predsieni je umiestnený na letákoch ventilov a nedosahuje polovicu átria.
- závažný nedostatok: regurgitatívna frakcia 30-50%, oblasť otvorenia regurgitácie 0,2 - 0,4 m2. cm, prúd krvi naplní polovicu átria.
- závažné zlyhanie: regurgitatívna frakcia je viac ako 50%, plocha diery je väčšia ako 0,4 m2. viď, krvný obeh vyplní celé ľavej predsiene.

V nejasných prípadoch, ako aj kvôli nemožnosti vykonania ultrazvuku srdca cez prednú stenu hrudníka, môže byť predpísaná transesofageálna echokardiografia. Na stanovenie tolerancie cvičenia sa vykoná stresová echokardiografia - pred a po cvičení sa vykonáva ultrazvuk srdca.

Echokardiografia s dopplerovským vyšetrením. Na obrázku vpravo ukazuje šípka injekciu krvi do ľavej predsiene prostredníctvom mitrálnej chlopne (MK).

Rovnako ako pri mitrálnej stenóze, v ťažkých klinických situáciách s kontroverznými výsledkami vyšetrenia alebo pred chirurgickým zákrokom môže byť katetrizácia srdcových dutín predpísaná meraním tlakového rozdielu v jeho komorách. Ak pacient s touto poruchou má ischemickú srdcovú chorobu, lekár môže považovať za nevyhnutné mať koronárnu angiografiu (CAG) zavedením rádioaktívnej látky do koronárnych (srdcových) ciev a posúdenie ich priechodnosti.

Liečba mitrálnej nedostatočnosti

Liečba tejto choroby srdca zahŕňa vymenovanie liekov a radikálnu metódu liečenia poruchy - chirurgickú korekciu chlopne.

Nasledujúce skupiny liekov sa používajú pri liečbe drogami:

- Na zníženie celkovej periférnej rezistencie ciev, v ktorých má zväčšená ľavá komora krvným tlakom, sa predpisujú ACE inhibítory a betablokátory: perindopril 2-4 mg raz denne, fosinopril 10-40 mg jedenkrát denne; karvedilol 12,5 - 25 mg jedenkrát denne, bisoprolol 5 až 10 mg jedenkrát denne.
- obmedzenie prietoku krvi do natiahnutej pravej predsiene sú priradené dusičnany - prípravky nitroglycerínu a jeho analógy: nitrosprey sublingválne 1 - 3 dávky v ataky dušnosti alebo bolesť na hrudníku, kardiket 20-40 mg za 20 minút pred výkonom v počiatočnej fáze a každý deň od jednej do päťkrát denne v neskorších štádiách (s ťažkým dýchaním a častými epizódami pľúcneho edému).
- diuretiká (diuretiká) sú predpísané na zníženie celkového objemu krvného obehu a následne na vylúčenie preťaženia objemu srdca: indapamid 2,5 mg ráno, veroxpiron 100-200 mg ráno atď.
- antiagreganty a antikoagulanciá sú predpísané na zníženie krvných zrazenín a zvýšené zrážanie krvi: trombóza Ass 50 - 100 mg pri obede po jedle; Warfarín 2. 5 mg, Plavix 75 mg - dávka sa vypočítava individuálne pod prísnou kontrolou parametrov koagulácie krvi.
- v prítomnosti predsieňovej fibrilácie sa na obnovenie správneho rytmu (s paroxyzmálnou formou) používajú antiarytmiká - intravenózne polarizovať zmes, amiodarón, novoceaminid IV. Keď je predsieňová fibrilácia konštantná, predpisujú sa srdcové glykozidy (Korglikon, Strophanthin) a beta-blokátory.
- antibiotiká (bicilín, amoxicilín s kyselinou klavulanovou atď.) sa používajú na prevenciu opakujúcich sa reumatických záchvatov, ako aj pri vykonávaní invazívnych zásahov (pri zavedení tkaniva do tela).

Liečebný režim je nastavený individuálne pre každého pacienta ošetrujúcim lekárom.

Z chirurgických metód liečby sa používa ventilový plast (šnúry na lemovanie šliach, chordy šliach) a jeho protetiky.

Obrázok znázorňuje mechanickú protézu protetického ventilu.

Operácia je znázornená v druhom stupni malformácie (ťažká insuficiencia) av druhom a treťom štádiu toku procesu (sub- a dekompenzácia). V štádiu ťažkej dekompenzácie je použitie chirurgickej metódy liečby kontroverznou kvôli ťažkým všeobecným stavom a v terminálnom štádiu je operácia striktne kontraindikovaná.

Životný štýl s mitrálnou nedostatočnosťou

Pacient musí dodržiavať všeobecné zásady udržiavania zdravého životného štýlu, ako aj dodržiavať odporúčania lekára, ktoré sa používajú pri mnohých kardiologických ochoreniach - vylúčiť alkohol, fajčiť, mastné, vyprážané, korenené jedlá; obmedziť množstvo spotrebovanej kvapaliny a soli; spať veľa a často chodiť na čerstvom vzduchu.

Keď nastane otehotnenie, žena by mala byť monitorovaná srdcovým chirurgom spolu s pôrodníkom a kardiológa. V počiatočných štádiách as ťažkým stupňom vady sa môže zachrániť tehotenstvo a v prípadoch výrazných hemodynamických porúch je prísne kontraindikované. Dodávka bude s najväčšou pravdepodobnosťou vykonaná cisárskym rezom.

Komplikácie mitrálnej nedostatočnosti

Komplikácie bez liečby

V prípadoch, keď pacient nemá obavy o sťažnosti a stupeň defektu určený ultrazvukom srdca nie je ťažký, nedostatok liekov alebo chirurgického zákroku neovplyvňuje stav hemodynamiky. Ak sa pacient ukáže s aktívnymi ťažkosťami a diagnóza mitrálnej nedostatočnosti sa potvrdí alebo sa diagnostikuje závažný stupeň, nedostatok liečby vedie k porušeniu krvného obehu v tele a k funkcii kardiovaskulárneho systému. Bez korekcie srdcového svalu môže vyvinúť komplikácie, vrátane život ohrozujúci - kardiogénny šok, pľúcny edém, systémové tromboembolické choroby, záchvaty fibrilácia predsiení a rizikom vzniku krvných zrazenín a usadil ich v cievach mozgu, pľúc, čriev, srdca, do stehennej tepny. Komplikácie sú zriedkavejšie ako pri mitrálnej stenóze.

Komplikácie operácie

Rovnako ako pri akejkoľvek operácii existuje určité riziko operačného rizika pri protetike alebo plastike mitrálnej chlopne. Úmrtnosť po takýchto operáciách, podľa rôznych autorov, dosahuje 8-20%. Pacient môže tiež vyvinúť pooperačné komplikácie, ako je tvorba krvných zrazenín v dutinách srdca v dôsledku práce s mechanickými protézami, vývoj bakteriálneho zápalu na letákoch ventilov, vrátane umelého biologického, tvorba adhézií medzi ventilmi s vývojom zúženého ventilového otvoru (stenóza). Prevencia vzniku komplikácií je adekvátny predpis antikoagulačných liekov, antibiotická terapia v počiatočnom pooperačnom období, ako aj pri rôznych diagnostických a terapeutických opatreniach v iných oblastiach medicíny (katetrizácia močového mechúra, extrakcia - extrakcia zubov a iné zubné zákroky, gynekologické operácie atď.).,

výhľad

Dokonca aj pri absencii sťažností zo srdca pacienta je prognóza života nepriaznivá, pretože choroba postupuje s vývojom hemodynamických porúch, ktoré bez liečby vedú k závažnej dysfunkcii tela a k smrti.

Vďaka včasnej chirurgii a správnemu predpisovaniu liekov sa zvyšuje očakávaná dĺžka života, ako aj kvalita života.

Ako sa prejavuje nedostatočnosť mitrálnej chlopne

Normálne u zdravého človeka mitrálna chlopňa úplne uzavrie otvor medzi ľavou komorou a predsiene tak, aby nedošlo k opačnému prietoku krvi. Ak je ventil chybný, otvor sa úplne nezatvorí a ponechá medzeru. Vo fáze systolu preteká krv späť do ľavej predsiene (fenomén regurgitácie), kde sa zvyšuje jej objem a tlak. Potom krv prechádza do ľavej komory a zvyšuje aj objem a tlak.

Popis a príčiny patológie

Táto patológia je viac postihnutá dospelými ako deti. Často je mitrálna nedostatočnosť sprevádzaná malformáciami krvných ciev a stenózou (stlačenie lumenu). Vo svojej čistej forme je extrémne zriedkavé.

Táto vada je menej vrodená a častejšie sa získava. Degeneratívne zmeny v niektorých prípadoch ovplyvňujú tkanivá letákov a ventil a štruktúry pod ním. V iných prípadoch sú ovplyvnené akordy, ventilový krúžok je nadmerne vytiahnutý.

Jednou z príčin akútnej nedostatočnosti mitrálnej chlopne je akútny infarkt myokardu, vážne tupé poranenie srdca alebo infekčná genitálna endokarditída. Pri týchto ochoreniach sa zlomia papilárne svaly, akordy šliach a tiež sa otvoria ventilové letáky.

Ďalšie príčiny mitrálnej nedostatočnosti:

 • zápal kĺbov;
 • SLE;
 • reštriktívna kardiomyopatia;
 • niektoré autoimunitné ochorenia.

Pri všetkých týchto systémových ochoreniach existuje chronická nedostatočnosť mitrálnej chlopne. Genetické ochorenia s chromozomálnymi mutáciami sprevádzané systémovými defektmi spojivového tkaniva vedú k nedostatočnosti mitrálnej chlopne.

Ischemická dysfunkcia ventilu sa vyskytuje v 10% prípadov postinfrakčnej sklerózy srdca. Prolapsy, slzy alebo skracovanie mitrálnej chlopne s predĺžením akordov šliach a papilárnych alebo papilárnych svalov vedú tiež k mitrálnej nedostatočnosti.

Relatívna nedostatočnosť mitrálnej chlopne sa môže vyskytnúť bez štrukturálnych zmien v dôsledku expanzie ľavej komory a vláknitého krúžku. Môže sa to stať, keď:

Veľmi zriedkavo je nedostatok mitrálnej chlopne spôsobený kalcifikáciou ventilu alebo hypertrofickou myopatiou.

Pri vrodenej mitrálnej nedostatočnosti charakterizovanej prítomnosťou nasledujúcich ochorení:

 • padáková deformácia ventilu;
 • delenie mitrálnych chlopní;
 • umelá fenestrácia.

Symptómy ochorenia srdcovej chlopne

Príznaky tohto patologického procesu sa zvyšujú s vývojom nedostatku. Počas obdobia kompenzovanej nedostatočnosti mitrálnej chlopne sa príznaky nemusia objaviť. Táto fáza môže poskytnúť dlhý priebeh (až niekoľko rokov) bez akýchkoľvek príznakov.

Subkompenzovaný stupeň poruchy sprevádza:

 • rozvoj dyspnoe u pacienta;
 • počas fyzickej a duševnej práce dochádza k rýchlej únave;
 • slabosť;
 • srdcové palpitácie dokonca aj v pokoji;
 • suchý kašeľ a hemoptýza.

V procese rozvoja kongescie v žilovom kruhu krvného obehu sa vyvinie srdcová astma, prejavujúca sa ako nočný kašeľ, pacient "nemá dostatok vzduchu". Pacienti sa sťažujú na bolesť za hrudnou kosťou v oblasti srdca, vyžarujúca sa do ľavej oblasti ramena, predlaktia, lopatky a ruky (bolesť na hrudi).

Pri ďalšom priebehu patológie sa objavuje porucha pravého srdca srdca. Symptómy ako:

 • akrocyanóza - cyanóza končatín;
 • opuch nôh a rúk;
 • krčné žily bobtnajú;
 • vzniká ascites (nahromadenie tekutiny v brušnej dutine).

Pri palpácii dochádza k zvýšeniu pečene. Zväčšené átrium a pľúcny kmeň stláčajú laryngeálny nerv, zjavenie sa objavuje - Ortnerov syndróm.

V dekompenzovanom štádiu je u väčšiny pacientov diagnostikovaná fibrilácia predsiení.

Typy patológie mitrálnej chlopne

V závislosti od priebehu patologického procesu sa vyskytuje akútna alebo chronická mitrálna nedostatočnosť.

Pre príčiny sa vyskytuje ischemická a neischemická nedostatočnosť mitrálnej chlopne.

Ak je na strane konštrukcie ventilu patológia, potom sa hovorí o organickej mitrálnej nedostatočnosti. V tomto prípade lézie ovplyvňujú buď samotný ventil, alebo vlákna šliach, ktoré ho fixujú.

Pri ochoreniach srdcového svalu môže dôjsť k dilatácii ľavej komory v dôsledku hemodynamického nadmerného tlaku. Výsledkom je relatívna alebo funkčná nedostatočnosť mitrálnej chlopne.

Stupeň progresie ochorenia

V závislosti od veľkosti lumenu a závažnosti regurgitácie určuje klinický stupeň prejavu mitrálnej nedostatočnosti:

 • Nedostatok mitrálnej chlopne kompenzovaného prvého stupňa je charakterizovaný zanedbateľným prietokom krvi (menej ako 25%) a poruchami len na strane štruktúry ventilov. Zdravotný stav sa nemení, neexistujú žiadne príznaky a sťažnosti. Diagnostika EKG v tejto miere neodhaľuje patológiu. Počas auskultácie kardiológ počuje počas systoly slabé zvuky pri zatváraní letákov, okraje srdca sú o niečo širšie ako normálne.
 • Pre mitrálnu nedostatočnosť 2 stupne, subkompenzované, charakterizované vyplnením átria krvou na takmer polovicu (až do 25-50%). Pľúcna hypertenzia sa vyvíja na uvoľnenie átria z krvi. Osoba v tejto chvíli trpí nedostatkom dychu, tachykardiou aj počas spiaceho suchého kašľa. EKG diagnostikuje zmeny v predsieni. Počas počúvania sa počas systoly zistí hluk, okraje srdca sa zvyšujú, najmä vľavo (až 2 cm).
 • Intenzita mitrálnej chlopne stupňa 3 je sprevádzaná vyplnením ľavej predsiene krvou až do 90%. Jeho steny sa zväčšujú. Začína sa dekompenzovaná fáza, v ktorej krv nie je odstránená z átria. Príznaky ako opuch, zvýšenie veľkosti pečene počas palpácie sa objavujú. Zvýšený je venózny tlak. EKG príznaky sú diagnostikované: zvýšenie ľavej komory, mitrálny zub. Keď auskultácia - zvýšený šum v systole, rozšírenie srdcových hraníc, najmä ľavice.
 • Mitrálna nedostatočnosť stupňa 4 sa nazýva dystrofická. Existujú patologické štrukturálne zmeny vo ventile, stavy krvi v malom kruhu krvného obehu. Výrazne rastúce príznaky tretieho stupňa. Chirurgické operácie sú v tejto fáze veľmi rozšírené a poskytujú priaznivé riešenie.
 • 5stupňový terminál. Pacienti majú klinický obraz tretej fázy kardiovaskulárneho zlyhania. Stav pacienta je veľmi závažný a neumožňuje chirurgickú intervenciu. Prognóza priebehu patológie je mimoriadne nepriaznivá, najčastejšie je smrteľná kvôli komplikáciám.

Diagnóza patológie mitrálnej chlopne

Diagnóza mitrálnej nedostatočnosti by sa mala vykonať na základe týchto komplexných opatrení:

 • rozhovor, vyšetrenie, palpácia a perkusie, auskultácia pacienta;
 • Údaje EKG (elektrokardiogram);
 • hromadné röntgenové údaje;
 • echokardiografické údaje;
 • srdcové ultrazvukové údaje;
 • výsledky zrenia kardiálnych dutín;
 • údaje o ventrikulografii.

Príslušný zber anamnézy počas dôkladného výsluchu, vyšetrenia, palpácie a perkusie pacienta môže koordinovať lekára na ďalšie štúdie na presnú diagnózu. Perkusia určuje rozšírené okraje srdca, najmä na ľavej strane. Počas auskultácie sa v závislosti od stupňa mitrálnej nedostatočnosti zistia systolické zvuky rôznej intenzity.

Podľa rádiografov a EKG sa diagnostikuje expanzia ľavej komory a átria.

Najviac informatívnou diagnostickou metódou je echokardiografia, tu môžete vyhodnotiť chybu a rozsah poškodenia samotného ventilu. Pre špecifickejšiu diagnostiku v prítomnosti fibrilácie predsiení sa používa transfisciálna EchoCG.

Liečba srdcových ochorení

Pri nedostatku mitrálnej chlopne by mal predpísať liečbu len kardiológ. Nemôžete sa zapojiť do sebaobsluhy a uchýliť sa k obľúbeným metódam!

Liečba by mala byť zameraná na odstránenie príčiny mitrálnej nedostatočnosti, tj ochorenia predchádzajúceho patologickému procesu.

V závislosti od stupňa mitrálnej nedostatočnosti a závažnosti ochorenia možno vykonať lekársku liečbu, v niektorých prípadoch je potrebná operácia.

Ľahký a stredný stupeň vyžaduje užívanie liekov, ktorých účinok je zameraný na zníženie srdcovej frekvencie, vazodilatanciá (vazodilatanciá). Je dôležité viesť zdravý životný štýl, nepiť a fajčiť, vyhýbať sa stavy fyziologickej únavy a psychického stresu. Prechádzky na čerstvom vzduchu.

V prípade nedostatku mitrálnej chlopne 2 stupne a tretieho sú antikoagulanciá predpísané po celý život na prevenciu cievnej trombózy.

Chirurgické riešenie problémov

Počnúc tretím stupňom, s výraznými patologickými zmenami, sa opäť používa oprava chirurgickej chlopne. Musíte urobiť čo najskôr, aby nedošlo k ireverzibilným dystrofickým zmenám v ľavej komore.

Existujú nasledujúce údaje o operácii:

 • reverzný odtok krvi predstavuje viac ako 40% krvného toku srdca;
 • žiadny pozitívny účinok pri liečbe infekčnej endokarditídy;
 • ireverzibilné zmeny sklerotického mitrálneho chlopňa;
 • ťažká dilatácia pravej komory, dysfunkcia systoly;
 • vaskulárny tromboembolizmus (jeden alebo viac).

Vykonajte rekonštrukčné operácie na letákoch ventilov a ich krúžku. Ak takáto operácia nie je možná, ventil sa rekonštruuje - odstránením poškodeného a jeho nahradením umelým.

Moderná medicína používa najnovšie xenoperikardiálne a syntetické materiály na náhradu mitrálnej chlopne. Existujú aj mechanické protézy vyrobené zo špeciálnych kovových zliatin. Biologické protézy zahŕňajú použitie živočíšneho tkaniva.

V pooperačnom období sa zvyšuje riziko tromboembolizmu, takže sú predpísané vhodné lieky. V zriedkavých prípadoch sa poškodí protetický ventil, potom sa vykoná ďalšia operácia a druhý náhradný ventil sa nahradí.

Prognóza a prevencia

Priaznivá prognóza mitrálnej nedostatočnosti stupňa 1 - 2 je daná v takmer 100% prípadov. Pacient si môže udržať svoj výkon po mnoho rokov. Je dôležité, aby boli pod dohľadom odborníkov, podrobili sa konzultáciám a diagnostickým vyšetreniam. V takýchto fázach choroby je povolené aj tehotenstvo a tehotenstvo. Povolenie na pôrod v týchto prípadoch sa vykonáva cisárskym rezom.

Závažnejšie patologické zmeny v prípade nedostatočnosti vedú k najvážnejšiemu porušovaniu obehového systému ako celku. Nepriaznivá prognóza sa zvyčajne predpokladá pri spájaní s chronickým priebehom srdcového zlyhania. Miera úmrtnosti v tejto kategórii je pomerne vysoká.

Mitrálna nedostatočnosť je najzávažnejšia chyba, preto nie je možné oddialiť jej identifikáciu, diagnostiku a liečbu.

Hlavné preventívne opatrenia tejto patológie sú zamerané na zabránenie vzniku komplikácií. Predovšetkým je to:

 • zdravý životný štýl pacienta;
 • zmiernenie v potrave;
 • odmietnutie tuku a pikantné;
 • vyhýbať sa alkoholu a fajčiť.

Primárna prevencia sa začína v detstve a zahŕňa také prvky, ako je kalenie, včasná liečba infekčných chorôb vrátane zubného kazu a zápalových ochorení mandlí.

Sekundárna profylaxia má užívať lieky, ktoré rozširujú cievy (vazodilatátory), zlepšujú tok krvi, znižujú krvný tlak.

Mitrálna nedostatočnosť môže spôsobiť relaps aj po operácii. Preto sa musíte postarať o seba, vziať všetky lieky predpísané lekárom, nasledovať jeho radu.

Nedostatok mitrálnej chlopne

Mitrálnej insuficiencie ventil - vývoj regurgitácia arteriálnej krvi v dutinách ľavého srdca pri systolickej kontrakcie komorového myokardu, vyskytujúce sa na pozadí zlomených krídla upínacie štruktúry mitrálnej chlopne.

Podiel izolovanej poruchy vo forme nedostatku mitrálnej chlopne medzi všetkými možnými poruchami srdca predstavuje minimálne 2%. Oveľa častejšie má pacient kombinovanú léziu mitrálnej chlopne vo forme kombinácie stenózy a nedostatočnosti.

Nedostatok mitrálnej chlopne spôsobuje

Zlyhanie mitrálnej chlopne srdca, na rozdiel od stenózou na rovnakom mieste, je polietiologichesky patológie, to znamená, že vývoj jeho zvláštnosťou sú ovplyvnené množstvom faktorov, aj keď každý z nich jednotlivo môže začať vývoj tohto defektu.

Organická mitrálnej insuficiencie, ktorá sa vyskytuje ako výsledok zariadenie primárne lézie ventilu možno pozorovať v týchto ochorení srdcového a extrakardiálne povahy: reumatická horúčka, infekcia endokardu, myxomatous degenerácia klapky a výrazný kalcifikácii v projekčnom ventilu, ischemické poškodenie do myokardu v aterosklerotické ochorenie spojivového tkaniva ochorení dedičná povaha (Marfanova choroba), systémový autoimunitný léziový konektor Tkanivo Noe (sklerodermia, dermatomyozitída), traumatické poškodenie srdca.

Hlavným rozdielom v nedostatku organickej mitrálnej chlopne z funkčných zmien v mitrálnej chlopni je jej vývoj na pozadí existujúceho vážneho poškodenia myokardu sprevádzaného vývojom výraznej dilatácie dutiny ľavej komory. Dilatačné zmeny ľavej komory v priebehu času spôsobujú napínanie ventilového krúžku a posunutie papilárnych svalov bočne, na pozadí ktorého dochádza k dysfunkcii listov mitrálnej chlopne v úplnej absencii ich organického poškodenia.

Hypertrofická kardiomyopatia, konstriktívnej typ je tiež sprevádzaný rozvojom príznakov mitrálnej nedostatočnosti ventilu a vývoj jeho patogénne mechanizmus je hyperdynamická kontrakcie ľavej komory, ktorá sa vyskytuje pri návrate pred rozšírené klapky výtokovom trakte ľavej komory.

Signály insuficiencie mitrálnych chlopní

Nedostatok mitrálnej chlopne sa líši pomalým postupným zvyšovaním klinických príznakov. V kardiologickej praxi sa odlišuje oddelená kategória pacientov, ktorí nemusia mať klinické prejavy a keď sa vykonávajú techniky inštrumentálneho výskumu, sú zistené zmeny v chlopňovom aparáte.

Počiatočné ťažkosti, ktoré sa najčastejšie vyskytujú u pacientov trpiacich nedostatkom mitrálnej chlopne, sú: zvýšená dyspnoe, ktorá je dôsledkom žilovej kongescie v pľúcnom parenchýme, zníženej výkonnosti a rýchlej únavy spôsobenej poklesom srdcového výkonu. V závislosti od stupňa poškodenia ventilov chlopňového aparátu môžu byť respiračné poruchy srdcového pôvodu malé alebo závažné až po vznik príznakov pľúcneho edému.

Nedostatok mitrálnej chlopne má celý rad špecifických zmien diagnostikovaných skúseným kardiológom už v období primárnej objektívnej štúdie. Koža pacientov s nedostatočnosťou mitrálnej chlopne získava modrý odtieň pri projekcii distálnych končatín a tváre. Palpácia pulzu zvyčajne nezaznamená žiadne zmeny, avšak v niektorých prípadoch sú príznaky pozitívneho venózneho pulzu. Značná expanzia hraníc srdcovej dutiny, rovnako ako posun a posilnenie apikálneho impulzu sa pozoruje len v ťažkej forme dilatácie dutiny ľavej komory. Pri vyšetrení pacienta so známkami pľúcnej hypertenzie sa v projekcii štvrtého medzikostného priestoru pozdĺž ľavého obrysu hrudnej kosti určuje patologická pulzácia.

Najcharakteristickejším príznakom nedostatočnosti mitrálnej chlopne je prítomnosť panysystolického šumu v projekcii vrcholu srdca s vedením do oblasti axilárnej oblasti vľavo. Špecifickým symptómom charakteristickým pre nedostatok mitrálnej chlopne je zvýšený šum pri translácii tela do horizontálnej polohy na ľavej strane. Stupeň prejavu šumu závisí skôr na kontraktilite myokardu ľavej komory ako na závažnosti regurgitácie. Keď nie je veľmi výrazný zvuk, je možné rozlíšiť oslabenie prvého tónu v dôsledku porušenia úplného uzatvorenia mitrálnej chlopne. V prípade závažnej regurgitácie sa vyskytne prognosticky nepriaznivý symptóm - výskyt tretieho tónu. Počúvanie prízvuk druhého tónu v projekcii pľúcnej tepny je v prospech vývoja príznakov pľúcnej hypertenzie.

Stupeň insuficiencie mitrálnej chlopne

Separácia nedostatku mitrálnej chlopne sa používa na určenie stupňa poškodenia centrálnej hemodynamiky srdca, ako aj na určenie uskutočniteľnosti chirurgického zákroku.

Prvý (1) stupeň nedostatočnosti mitrálnej chlopne je charakterizovaný ako kompenzačný stupeň, to znamená, že regurgitácia prietoku krvi je taká minimálna, že nie je sprevádzaná kardiohemodynamickými poruchami. Jediným klinickým príznakom prítomným u pacienta v kompenzačnom štádiu ochorenia môže byť výskyt systolického šelestu pri projekcii vrcholu srdca. V tejto situácii sa u pacienta preukáže, že vykoná echokardiografickú štúdiu na určenie prítomnosti regurgitácie. Mitrálna nedostatočnosť v tejto fáze nevyžaduje použitie chirurgických metód liečby.

Po druhé (2) stupeň mitrálnej regurgitácie alebo subcompensation fáze, sprevádzané zvýšením protiprúde objemu krvi v komore počas systolickej kontrakcie, existujú náznaky kompenzačné hypertrofie steny ľavej komory na kompenzáciu hemodynamické poruchy. V tejto fáze vady väčšina pacientov zaznamenáva nárast dýchavičnosti s nadmernou fyzickou aktivitou a pri auskultácii sa slyší stredne výrazný systolický šelest pri projekcii vrcholu srdca. Röntgen môže určiť rozšírenie hraníc ľavého srdca, ako aj ich nadmerné pulzovanie. Táto fáza má odhalenie registrácie EKG v podobe ľavostranného formovania a prejavu príznakov preťaženia ľavého srdca. Echokardiografickým dôkazom je prítomnosť miernej regurgitácie pri projekcii mitrálnych chlopní. Štádium subkompenzácie nie je dôvodom na aplikáciu techník chirurgickej korekcie.

Tretí stupeň nedostatku mitrálnej chlopne je charakterizovaný výskytom ťažkej dekompenzácie ľavej komory v dôsledku významnej krvnej regurgitácie do dutiny ľavej komory. Klinické príznaky, ktoré poukazujú na vývoj dekompenzovaného zlyhania srdca, sú progresívne dyspnoe s minimálnou fyzickou aktivitou a vizualizácia prednej steny hrudníka pri projekcii vrcholu srdca. Počúvaní hrubé systolický šelest v priemete srdcového hrotu nie je ťažké, a inštrumentálnej techniky viac prieskumy pacienta, aby sa určila prítomnosť myokardu hypertrofie ľavej komory a expresiu spätného prietoku krvi mitrálnej chlopne do očí bijúce. Jedinou účinnou liečbou mitrálnej nedostatočnosti v tomto štádiu je chirurgický zákrok.

Štvrtý (4) stupeň nedostatočnosti mitrálnej chlopne sprevádza pridanie príznakov poruchy pravej komory a nazýva sa "dystrofická". Rozlišujúcimi vizuálnymi príznakmi sú výrazné pulzácie cervikálnych žíl a posun apikálneho impulzu, ako aj jeho posilnenie. Nedostatok mitrálnej chlopne u tejto kategórie pacientov je sprevádzaný nielen hemodynamickými poruchami, ale aj poruchou srdcového rytmu. Rádiografia umožňuje vizualizáciu výrazného rozšírenia tieňového mediastína zväčšením všetkých častí srdca, ako aj výskyt známok stagnácie v systéme pľúcneho obehu. V tomto štádiu ochorenia sa objavujú extrakardiálne symptómy funkčných zmien v obličkách a pečeni. Chirurgické korekčné metódy sú široko používané a vo väčšine prípadov majú priaznivý výsledok.

Piaty (5) stupeň nedostatočnosti mitrálnej chlopne je koncový a charakterizuje sa prejavom u pacienta celého komplexu klinických symptómov, ktorý je charakteristický pre tretiu fázu kardiovaskulárnej insuficiencie. Závažnosť stavu pacienta neumožňuje operáciu a prognóza nedostatočnosti mitrálnej chlopne v tomto štádiu je mimoriadne nepriaznivá. V terminálnom štádiu vady sa často pozorujú komplikácie, z ktorých každý môže spôsobiť smrteľný výskyt ochorenia: paroxyzmálna fibrilácia predsiení, infekčná endokarditída a systémová tromboembólia rôznych kalibrovacích ciev.

Liečba nedostatočnej chlopňovej chlopne

Stupeň závažnosti regurgitácie pri projekcii mitrálnej chlopne je rozhodujúcim spôsobom ovplyvnený množstvom systolického tlaku v lumen aorty, preto je určenie vazodilatancií dlhodobo patogeneticky opodstatnené. Liečivá na výber v tejto situácii sú ACE inhibítory v dávke, ktorá umožňuje udržiavať systolický tlak na úrovni 120 mm Hg. (Beripril v počiatočnej dennej dávke 2,5 mg, po ktorej nasleduje titrácia lieku na terapeutickú dávku a konštantné užívanie lieku). Nedávne randomizované štúdie dokazujú potrebu použitia vazodilatátorov, dokonca aj s asymptomatickou nedostatočnosťou mitrálnej chlopne s minimálnou regurgitáciou.

Už v druhom alebo treťom stupni nedostatočnosti mitrálnej chlopne, keď dochádza k dilatácii v dutinách ľavého srdca, sa odporúča používať antikoagulanciá na život ako varovanie pre vznik tromboembolických komplikácií (Aspecard v dennej dávke 100 mg perorálne).

V situácii, keď má pacient elektrokardiografické príznaky arytmie, sa odporúča použitie adrenergných blokátorov (metoprolol v priemernej dennej dávke 100 mg perorálne).

Absolútne ukazuje použitie chirurgických metód na korekciu nedostatku mitrálnej chlopne v nasledujúcich situáciách:

- úroveň regurgitácie je približne 40% srdcového výdaja;

- absenciu pozitívneho výsledku z použitia masívnej antibiotickej terapie v prípade agresívneho priebehu infekčnej povahy endokarditídy, čo komplikuje priebeh základnej choroby;

- výrazné sklerotické zmeny ventilového zariadenia s nezvratným charakterom;

- výrazné rozšírenie dilatácie ľavej komory s príznakmi systolickej dysfunkcie;

- jednorazové alebo viacnásobné epizódy vaskulárnej tromboembolizmu.

V súčasnej dobe kardiologická chirurgická odbočka umožňuje použitie najnovších manuálov rekonštrukčnej chirurgie, ktoré umožňujú maximálne zachovať štruktúru ventilového zariadenia. V situácii, keď sú v listoch chlopní vyznačené sklerotické zmeny a nie je možné vykonať chirurgickú odvápňovanie, sa použije protetická technika s použitím syntetických i xenoperikardiálnych materiálov. Na odstránenie rigidity ventilových štruktúr sa používa technika valvuloplastiky, ktorá vo väčšine prípadov úplne eliminuje príznaky regurgitácie.

Okrem Toho Čítal O Plavidlách

Príčiny zvýšeného MCHC v krvnom teste

obsah

Krvný test vie veľa o zdraví človeka, keď sa správne dešifruje: ak je MSN v krvnom teste zvýšená, potom príčiny môžu spočívať v závažných ochoreniach. Odpoveď možno získať od lekára, ktorý bude môcť správne dešifrovať výsledky: pre nezasvätenú osobu bude pomerne ťažké zistiť indexy a skratky.

To, čo odlišuje cerebrálne vaskulárne REG medzi ostatnými štúdiami, je proces a dekódovanie reoencefalografie

Kvalita nášho života závisí od mnohých nuánov stavu tela. Jedna z nich je práca nášho mozgu.

Choroby srdcových chlopní: typy, symptómy a problémy

Úprava funkčnosti srdcového systému je skutočným nebezpečenstvom pre ľudský život. Dokonca aj pri malých chybách dochádza k narušeniu štruktúry prietoku krvi, často sa vytvárajú organické lézie.

Oklúzia je v kozmeteológii.

Otvárame pre vás tajomstvá zo sveta kozmetológie,
ktoré nechcete povedať dermatológom a kozmetológom!
Objavte tajomstvá krásy a odporúčania od BFN,
vždy vyzerá perfektne!

Zvlhčenie pokožky.

Slabý krvný obeh v nohách - čo robiť: zmeniť životný štýl, drogy

Z tohto článku sa dozviete, ako zlepšiť krvný obeh v nohách prostredníctvom zmien životného štýlu, používanie liekov a chirurgických zákrokov.

Efektívne metódy liečby tromboflebitídy dolných končatín doma

Tromboflebitída je vaskulárne ochorenie, ktoré vedie k venóznemu zápalu. Pri tejto chorobe dochádza k silnému zrážaniu krvi, krvný obeh je narušený a dochádza k opuchu končatín.