Z tohto článku sa dozviete: čo je aortálna stenóza, aké sú mechanizmy jej vývoja a príčiny jeho výskytu. Symptómy a liečba choroby.

Aortálna stenóza je patologické zúženie veľkej koronárnej cievy, cez ktorú vstupuje krv z ľavej komory do cievneho systému (v systémovej cirkulácii).

Čo sa deje v patológii? Z rôznych dôvodov (kongenitálne malformácie, reumatizmus, kalcifikácia) sa lumen aorty zužuje pri výstupe z komory (v oblasti ventilov) a sťažuje to, aby krv pretekala do cievneho systému. V dôsledku toho sa zvyšuje tlak v komore komory, objem kŕčovej krvi klesá a v priebehu času sa objavujú rôzne príznaky nedostatočného prívodu krvi do orgánov (rýchla únava, slabosť).

Toto ochorenie je dlhodobo (desaťročia) úplne asymptomatické a prejavuje sa až po zúžení lúmenu cievy o viac ako 50%. Výskyt príznakov srdcového zlyhania, angíny pektoris (typ koronárnej choroby) a mdloby značne zhoršuje prognózu pacienta (priemerná dĺžka života sa zníži na 2 roky).

Patológia je nebezpečná z dôvodu jej komplikácií - dlhodobá progresívna stenóza vedie k nezvratnému zvýšeniu komory (dilatácie) ľavej komory. Pacienti s ťažkými symptómami (po zúžení lumen cievy o viac ako 50%) vyvinú srdcovú astmu, pľúcny edém, akútny infarkt myokardu, náhlu srdcovú smrť bez zjavných príznakov stenózy (18%), zriedkavo ventrikulárnu fibriláciu, čo zodpovedá zástave srdca.

Vyšetrenie aortálnej stenózy je úplne nemožné. Metódy chirurgickej liečby (ventilová protetika, dilatačná dilatácia pomocou balónikovej dilatácie) sú indikované po objavení sa prvých príznakov aortálnej kontrakcie (dýchavičnosť s miernou námahou, závrat). Vo väčšine prípadov je možné výrazne zlepšiť prognózu (viac ako 10 rokov pre 70% prevádzky). Klinické pozorovanie sa vykonáva v ktoromkoľvek štádiu života.

Kliknite na fotografiu na zväčšenie

Kardiológ ošetruje pacientov s aortálnou stenózou, srdcová chirurgia vykonávajú chirurgickú korekciu.

Podstata aortálnej stenózy

Slabá väzba veľkého krvného obehu (krv z ľavej komory cez aortu vstupuje do všetkých orgánov) je trikuspidálna aortálna chlopňa v ústach cievy. Odhaľuje to, že prechádza časťou krvi do cievneho systému, ktorý komôrka vytláča počas kontrakcie a zatvára, zabraňuje ich pohybu späť. Na tomto mieste sa objavujú charakteristické zmeny v cievnych stenách.

V patológii dochádza k rôznym zmenám listu a tkaniva aorty. Môžu to byť jazvy, adhézie, adhézie spojivového tkaniva, usadeniny vápenatej soli (stužovanie), aterosklerotické pláty, vrodené malformácie chlopne.

Kvôli takýmto zmenám:

 • svetlo plavidla sa postupne zužuje;
 • ventilové steny sú nepružné, husté;
 • nedostatočne otvorené a zatvorené;
 • zvýši sa krvný tlak v komore, čo spôsobí hypertrofiu (zhrubnutie svalovej vrstvy) a dilatáciu (zvýšenie objemu).

Výsledkom je nedostatok zásobovania všetkými orgánmi a tkanivami krvou.

Stenóza aorty môže byť:

 1. Nad ventil (od 6 do 10%).
 2. Subvalvulárny (od 20 do 30%).
 3. Ventil (od 60%).

Všetky tri formy môžu byť vrodené, iba získané. A keďže ventilová forma je bežnejšia, hovorí o aortálnej stenóze, zvyčajne to znamená túto formu ochorenia.

Patológia veľmi zriedkavo (v 2%) sa javí ako nezávislá, najčastejšie sa spája s inými malformáciami (mitrálnou chlopňou) a ochoreniami kardiovaskulárneho systému (koronárna choroba srdca).

Aortálna stenóza (aortálna stenóza) a všetky jej znaky

Ľudské srdce je zložitý a jemný, ale zraniteľný mechanizmus, ktorý kontroluje prácu všetkých orgánov a systémov.

Existuje množstvo negatívnych faktorov, počnúc genetickými poruchami a končiac abnormálnym životným štýlom, ktoré môžu spôsobiť prerušenie fungovania tohto mechanizmu.

Ich výsledkom je vývoj ochorení a patológií srdca, vrátane stenózy (zúženia) úst aorty.

Všeobecné informácie

Aortálna stenóza (stenóza aorty) je jednou z najčastejších srdcových chýb v modernej spoločnosti. Je diagnostikovaná u každého piateho pacienta po dosiahnutí veku 55 rokov, pričom 80% pacientov je mužov.

Pacienti s touto diagnózou majú zúženie otvorenia aortálnej chlopne, čo vedie k zhoršenému prietoku krvi do aorty z ľavej komory. Výsledkom je, že srdce musí vynaložiť značné úsilie na to, aby pumpovalo krv do aorty prostredníctvom zníženého otvorenia, čo spôsobuje vážne narušenie jeho práce.

Príčiny a rizikové faktory

Stenóza aorty môže byť vrodená (vyskytuje sa v dôsledku prenatálnych abnormalít), ale častejšie sa rozvíja v priebehu života človeka. Príčiny choroby zahŕňajú:

 • srdcové ochorenia reumatoidnej povahy, ktoré zvyčajne vznikajú v dôsledku akútnej reumatickej horúčky v dôsledku infekcií spôsobených určitou skupinou vírusov (hemolytické streptokoky skupiny A);
 • ateroskleróza aorty a chlopne - porucha, ktorá je spojená so zhoršeným metabolizmom lipidov a ukladaním cholesterolu do ciev a ventilových letákov;
 • degeneratívne zmeny srdcových chlopní;
 • infekčnej endokarditídy.

Klasifikácia a etapa

Aortálna stenóza má niekoľko foriem, ktoré sa líšia podľa rôznych kritérií (lokalizácia, stupeň kompenzácie prietoku krvi, stupeň zúženia aortálneho otvoru).

 • o lokalizácii zúženosti môže aortálna stenóza byť valvulárna, supravalvulárna alebo subvalvulárna;
 • podľa stupňa kompenzácie krvného toku (podľa toho, koľko srdce dokáže zvládnuť zvýšené zaťaženie) - kompenzované a dekompenzované;
 • stupeň zúženia aorty vylučuje mierne, ťažké a kritické formy.

Priebeh stenózy aorty sa vyznačuje piatimi stupňami:

 • Stupeň I (plná kompenzácia). Sťažnosti a prejavy chýbajú, vada môže byť určená len špeciálnymi štúdiami.
 • Stupeň II (nedostatočnosť latentného krvného prietoku). Pacient má obavy z miernej nevoľnosti a únavy a príznaky hypertrofie ľavej komory sú stanovené rádiograficky a na EKG.
 • Štádium III (relatívna koronárna nedostatočnosť). Existujú bolesti v hrudníku, mdloby a iné klinické prejavy, srdce rastie vo veľkosti kvôli ľavej komore, na EKG - jej hypertrofii sprevádzané znakmi koronárnej insuficiencie.
 • Štádium IV (závažné zlyhanie ľavej komory). Sťažnosti na ťažkú ​​nevoľnosť, kongesciu v pľúcach a výrazné zvýšenie ľavej strany srdca.
 • V stupňom alebo terminálom. Pacienti zaznamenali postupné zlyhanie ľavej a pravej komory.

Viac informácií o chorobe v tejto animácii:

Je to strašidelné? Nebezpečenstvo a komplikácie

Kvalita a trvanie života pacienta s aortálnou stenózou závisí od štádia ochorenia a závažnosti klinických príznakov. U ľudí s kompenzovanou formou bez výrazných príznakov neexistuje priame ohrozenie života, ale príznaky hypertrofie ľavej komory sa považujú za prognosticky nepriaznivé.

U pacientov s "klasickou triádou" (angína pectoris, synkopa, zlyhanie srdca) očakávaná dĺžka života zriedka prekračuje päť rokov. Okrem toho v konečnom štádiu ochorenia existuje vysoké riziko náhlej smrti - približne 25% pacientov so stenózou aortálnej ústnej dutiny zomrie náhle z fatálnych ventrikulárnych arytmií (zvyčajne sa jedná o ľudí s ťažkými symptómami).

Najčastejšie komplikácie choroby zahŕňajú:

 • chronické a akútne zlyhanie ľavej komory;
 • infarkt myokardu;
 • atrioventrikulárny blok (pomerne zriedkavý, ale môže tiež viesť k náhlej smrti);
 • opuch a zápcha v pľúcach;
 • systémová embólia spôsobená kúskami vápnika z ventilu môže spôsobiť zdvihnutie a zhoršenie zraku.

príznaky

Často sa príznaky stenózy úst aorty nevykazujú dlho. Medzi príznaky, ktoré sú charakteristické pre túto chorobu, sú:

 • Dýchavičnosť. Spočiatku sa objavuje až po fyzickom namáhaní a úplne sa v pokoji nevyskytuje. V priebehu času dochádza k spomaleniu dychu v pokoji a zvyšovaniu stresových situácií.
 • Bolesť na hrudníku. Často nemajú presnú lokalizáciu a prejavujú sa hlavne v oblasti srdca. Pocity môžu byť stlačené alebo tlačené, trvať maximálne 5 minút a zvyšovať s fyzickou námahou a stresom. Bolesť stenocardickej povahy (akútna, vyžarujúca sa do ramena, ramena, pod lopatkou) sa môže vyskytnúť ešte pred začiatkom vyslovených symptómov a je prvým signálom vývoja ochorenia.
 • Mdloby. Zvyčajne pozorované počas fyzickej námahy, aspoň - v pokojnom stave.
 • Búšenie srdca a závrat.
 • Veľká únava, znížený výkon, slabosť.
 • Duchovný pocit, ktorý sa môže zvýšiť v náchylnej polohe.

Kedy potrebujem navštíviť lekára?

Často sa diagnostikuje náhoda (počas preventívnych vyšetrení) alebo v neskorších štádiách kvôli tomu, že pacienti odpisujú príznaky nadmernej práce, stresu alebo dospievania.

diagnostika

Diagnóza malígnej stenózy je zložitá a zahŕňa nasledujúce metódy:

 • Zber histórie. Analýza sťažností pacientov, choroby v minulosti a rodinnej anamnézy (prípady ochorení srdca alebo náhla smrť v najbližšej rodine).
 • Externé vyšetrenie. Pacienti majú bledosť a cyanózu kože, srdcový šelest a sipot v pľúcach a periférny pulz na radiálnych tepnách je slabý a zriedkavý.
 • Auskultácia aortálnej stenózy. Metóda spočíva v počúvaní tónov a rytmov srdca - s aortálnou stenózou II, tón je zvyčajne oslabený alebo úplne chýba a zaznamenávajú sa systolické a diastolické zvuky.

 • Všeobecný krvný test. Vykonáva sa na stanovenie hladiny červených krviniek, krvných doštičiek, leukocytov, ako aj hladiny hemoglobínu.
 • Rozbor moču. Poskytuje možnosť identifikovať porušenia, ktoré môžu ovplyvniť priebeh choroby.
 • Elektrokardiogram. Metóda hodnotenia elektrickej aktivity srdca, umožňujúca identifikovať porušenie jeho práce.
 • Echokardiografia. Ultrazvuk, ktorý určuje stupeň zúženia aorty a najvýznamnejšie indikátory srdca.
 • Koronárna angiografia s aortografiou. Invazívna procedúra, ktorá zahŕňa prenikanie do ciev paží a nôh na vyšetrenie ciev srdca a aorty.
 • Testy s fyzickou aktivitou. Stresové testy zahŕňajú test chôdze, cvičebný bicykel a bežiaci pás.
 • Liečebné metódy

  Neexistuje žiadna špecifická liečba aortálnej stenózy, preto je stratégia liečby vybraná na základe štádia ochorenia a závažnosti symptómov. V každom prípade sa musí pacient zaregistrovať u kardiologa a byť pod prísnym dohľadom. Odporúčame Vám každodenné podávanie EKG každých šesť mesiacov, čím sa znižujete zlé návyky, diéty a prísny denný režim.

  Pacienti so štádiom I a II tejto choroby sú predpísané liečebná terapia zameraná na normalizáciu krvného tlaku, elimináciu arytmií a spomalenie progresie stenózy. Zvyčajne zahŕňa užívanie diuretík, srdcových glykozidov, liekov, ktoré znižujú krvný tlak a srdcovú frekvenciu.

  Kardiologické operácie sú radikálne metódy počiatočných fáz aortálnej stenózy. Balóniková valvuloplastika (špeciálny balónik sa zavádza do aortálneho otvoru, po ktorom sa mechanicky nafúkne) sa považuje za dočasný a neúčinný postup, po ktorom sa vo väčšine prípadov objaví relaps.

  V detstve sa lekári zvyčajne uchýlia do valvuloplastiky (oprava chirurgických chlopní) alebo Rossovej operácie (transplantácia pľúcneho ventilu do polohy aorty).

  V štádiách III a IV aortálnej stenózy konzervatívna liečba neprináša požadovaný účinok, preto pacienti podstúpia náhradu aortálnej chlopne. Po operácii musí pacient počas celého života užívať krvné riedidlá, ktoré zabraňujú tvorbe krvných zrazenín.

  prevencia

  Neexistuje žiadny spôsob, ako zabrániť vrodenej stenóze aortálnej alebo vnútromaternicovej diagnózy.

  Profylaktické opatrenia získanej defekty pozostávajú zo zdravého životného štýlu, miernej fyzickej námahy a včasnej liečby ochorení, ktoré môžu vyvolať stenózu aorty (reumatické ochorenie srdca, akútnu reumatickú horúčku).

  Akékoľvek ochorenie srdca, vrátane aortálnej stenózy, nesie potenciálne riziko pre život. Aby ste predišli vzniku srdcových patológií a porúch, je veľmi dôležité, aby ste sa zodpovedne zaobchádzali so svojím zdravím a životným štýlom, ako aj s pravidelnými preventívnymi vyšetreniami, ktoré dokážu v počiatočnom štádiu vývoja odhaliť ochorenia.

  Stenóza aortálnej chlopne nadobudnutá (stenóza aortálnej úst)

  Po poruche mitrálnej chlopne medzi všetkými získanými srdcovými poruchami majú defekty aortálnej chlopne druhé miesto vo frekvencii. Vo väčšine prípadov existuje kombinácia stenózy aortálneho otvoru s nedostatočnosťou aortálnej chlopne, zatiaľ čo izolovaná forma aortálnej stenózy je oveľa menej častá.

  Aortálna chlopňa je tvorená spojivovým tkanivom a pozostáva z troch hrudiek, ktoré sa otvárajú v čase presunu krvi z ľavej komory do aorty (jedna z najväčších krvných ciev tela a poskytuje celé telo kyslíkom bohatú krv). Za normálnych okolností je plocha na otvorenie aortálnej chlopne medzi 3 až 4 cm2. Ak akýkoľvek patologický proces v ústach aorty (miesto, kde aorta opúšťa ľavú komoru) ovplyvňuje ventilové listy, vedie to k vývoju zmien v úprave a vzniku zúženia (stenózy) ventilového otvoru.

  Tak, aortálna stenóza - ochorenie súvisiace s chorobou srdca a veľkých ciev, ku ktorému dochádza v dôsledku organického ochorenia srdca, ktorý je vytvorený v dôsledku výrazného prekážku prietoku krvi do aorty, ktorá má vplyv na udržanie arteriálnej krvi do životne dôležitých orgánov a celého tela.

  Vrodená a získaná stenóza aorty sa vyznačuje. Na druhej strane vrodená stenóza je supravalvulárna, valvulárna a subvalvulárna a získaná stenóza je takmer vždy lokalizovaná vo ventiloch (valvulárna stenóza). Nižšie uvažujeme o hlavných symptómoch a liečbe získanej stenózy aorty.

  Príčiny získanej stenózy aorty

  Vo väčšine prípadov (asi 70 - 80%) aortálna stenóza spôsobuje reumatizmus a prenesie bakteriálnu endokarditídu (častejšie u mladých jedincov). U starších ľudí môže vývoj aterosklerotických plakov na stenách aorty viesť k aortálnej stenóze a tiež k ukladaniu vápenatých solí do ventilových letákov postihnutých aterosklerózou.

  Symptómy aortálnej stenózy

  Základom klinických príznakov je porušenie hemodynamiky (prietok krvi) vnútri srdca a celého tela. V aorte a následne vo všetkých vnútorných orgánoch prúdi krv oveľa menej ako v normálne fungujúcom srdci. To sa prejavuje takými príznakmi ako časté závraty, bledosť pokožky, stavy v bezvedomí, hlboké mdloby, svalová slabosť, výrazná únava, pocity ťažkého srdcového tepu.

  Vzhľadom na skutočnosť, že svalová hmotnosť ľavej komory sa zvyšuje, aby sa prekonala rezistencia na prietok krvi (hypertrofia ľavej komory) a koronárne (vlastné srdcové) cievy nie sú schopné zabezpečiť srdcové svalstvo kyslíkom, vznikne angína. Súčasne je pacient narušený záchvatmi bolesti na hrudníku, ktoré sa dostávajú do ľavej ruky alebo do lopatky, ktoré sa vyskytujú počas cvičenia alebo v pokoji.

  Vzhľadom na to, že srdcový sval iných srdcových komôr (ľavé predsiene, pravá komora) rastie, kvôli svojej neschopnosti zvládnuť rezistenciu sú príznaky stagnácie krvi v cievach pľúc, pečene, svalov, obličiek a iných orgánov. Pacient teda rušiť dušnosti pri chôdzi alebo v pokoji, zodpovedá "srdcový" astmatické záchvaty pľúcny edém (dýchavičnosť v pokoji a v polohe na chrbte s bublajúce ťažké dýchanie), bolesti pod pravým rebrom, brušné rozšírenie v dôsledku hromadenia tekutiny v dutine brušnej opuch dolných končatín. Poruchy rytmu sú oveľa menej časté než v prípade mitrálnych defektov a častejšie sa zaznamenávajú predčasné komorové údery.

  Všetky tieto príznaky sa líšia v závislosti od fázy procesu.

  Vo fáze kompenzácie sa srdce vyrovná so zvýšeným zaťažením a príznaky sa nezobrazujú po určitú dobu (napríklad po celé desaťročia, ak sa porucha vyvinula v mladom veku a stupeň zúženosti nie je veľmi výrazný).

  V štádiu subkompenzácie (latentné srdcové zlyhanie) sa objavujú príznaky pri vykonávaní veľkého množstva fyzickej aktivity, obzvlášť nepoznanej pacientovi.

  V štádiách dekompenzácie - závažné zlyhanie srdca, ťažké srdcové zlyhanie a končatín - vyššie uvedené príznaky trápia pacienta nielen pri minimálnom zaťažení domácnosti, ale aj v pokoji.

  V terminálnom štádiu smrti dochádza v dôsledku komplikácií a nezvratných zmien v bunkách srdca a životne dôležitých orgánov.

  Diagnóza aortálnej stenózy

  Niekedy pri absencii sťažností môže byť aortálna stenóza náhodne diagnostikovaná počas rutinného vyšetrenia pacienta. Ak existujú sťažnosti zo srdca, diagnóza sa stanovuje podľa nasledujúcich výskumných metód:

  - Klinické vyšetrenie: odhadované sťažnosti, anamnézu ochorenia a výskyt druhu pacienta, rovnako ako vykonávaná počúvanie (počúvanie) hrudníka, kde doktor pasce hrubý systolický šelest na projekciu aortálnej chlopne - v druhom medzirebier vpravo od hrudnej kosti, praská v pľúcach na preťaženie v nich, ak existuje;
  - laboratórne výskumné metódy: pri vykonávaní všeobecných krvných a močových testov, biochemických a imunologických krvných testov sa zistí príznaky zápalu, napríklad opakované reumatické záchvaty alebo pomalá bakteriálna endokarditída; príznaky poškodenia funkcie pečene a obličiek; príznaky poruchy metabolizmu lipidov pri ateroskleróze - zvýšenie hladín cholesterolu, nerovnováha triglyceridov s vysokou a nízkou hustotou atď.
  - inštrumentálne metódy štúdia: vykonala elektrokardiogram (jedno alebo denné sledovanie označenie), phonocardiography (PCG - štúdie metódy pre konverziu audio rušivé signály v srdci na elektrické, zaregistrovať je na fotografický papier, a úplnejší analýza akustických javov s ochorením srdca), na hrudi buniek, echokardiografia (ultrazvuk srdca). Ultrazvuk srdca - jediný neinvazívny (bez zavedenia do tkanivového tkaniva), ktorý umožňuje objasniť diagnózu. Pri vykonávaní tohto spôsobu, odhadované množstvo, štruktúra, hrúbka a mobility chlopne, stupeň zúženie otvorenie ventilu s jeho meracej oblasti, je stupeň hemodynamických - ventrikulárna hypertrofia ľavej s nárastom objemu, zvýšenie tlaku v ľavej komore a zníženie aorte, zníženie tepový objem a frakcie uvoľnenie (množstvo krvi hodené do aorty za jeden pulz).

  V závislosti od stupňa zúženia ventilového krúžku v ústach aorty je bežné rozlišovať tri stupne aortálnej stenózy:
  1 stupeň - menšia stenóza - otváracia plocha ventilového krúžku je väčšia ako 1,6 metrov štvorcových. cm.
  2 stupne - mierna stenóza - plocha je 0,75 - 1,6 štvorcových metrov. cm.
  Stupeň 3 - výrazná stenóza - oblasť so zúžením menej ako 0,75 štvorcových metrov. cm.

  V diagnostikovane nejasných prípadoch, ako aj pred operáciou na ventile, môže byť katetrizácia srdcových komôr zobrazená s meraním tlakového rozdielu v ľavej komore av aorte. Tento tlakový spád je tiež základom pre klasifikáciu, mierne stenóza zodpovedá sklonu menšia ako 35 mm Hg, stredne stenóza - 36 - 65 mm Hg, stenózy - nad 65 mm Hg, tj. Čím väčší je stenóza a obštrukcie prietoku krvi sa vyšší tlak v ľavej komore a menej v aorte, čo nepriaznivo ovplyvňuje steny komory a prívod krvi do celého tela.

  Liečba stenózy aorty

  Voľba optimálnej metódy liečby určuje individuálne ošetrujúci lekár pre každého konkrétneho pacienta. Používajú sa lieky, operácie na aortálnej chlopni a ich kombinácia.

  diuretiká (veroshpiron, indapamid, furosemid), srdcové glykozidy (digitoxín, strophanthin), lieky, ktoré znižujú krvný tlak (perindopril, lisinopril), a spomaľujú srdcovú frekvenciu (KONKOR koronálnej): Nasledujúci môžu byť priradené Z farmakologických liekových skupín. Tieto lieky sú predpísané prísne podľa indikácií v súvislosti s možným významným poklesom krvného tlaku a výskyt akéhokoľvek zhoršenia zdravia by mal byť oznámený ošetrujúcemu lekárovi.

  Formulácia prebiehajúce periférnych ciev a používané na liečbu pľúcneho edému a angíny (dusičnanu - nitroglycerín nitrosorbid) aplikuje nie vždy s veľkou opatrnosťou, pretože ich použitie v anginy pectoris v dôsledku aortálna stenóza (relatívna srdcovej nedostatočnosti) za prvé neúčinné, a po druhé, je plný prudkého poklesu tlaku až do vývoja kolapsu s obmedzením prívodu krvi do orgánov a tkanív tela.

  Radikálnym spôsobom, ako vyliečiť stenózu aortálnej chlopne, je chirurgia srdca. Operácia je indikovaná na miernu a závažnú stenózu a prítomnosť hemodynamických porúch a / alebo klinických prejavov. Vďaka miernej zúženie môže byť aplikovaný valvuloplastika (disekciu adhéziou a adhéziou k ventilových klapiek), a keď je exprimovaný aortálnu, a to najmä v prípade, že je v kombinácii so zlyhaním môže armatúru protézy (nahradenie umelou mechanickým alebo biologické protézy).

  Nahradenie aortálnej chlopne mechanickou protézou

  Životný štýl s aortálnou stenózou

  Dodržiavanie odporúčaní týkajúcich sa životného štýlu s touto poruchou sa veľmi nelíši od iných kardiovaskulárnych ochorení. Pacient potrebuje odstrániť fyzickú námahu, obmedziť príjem tekutiny a stolovej soli, vzdať alkoholu, fajčiť, mastné, vyprážané potraviny bohaté na cholesterol. Takisto musíte pravidelne a pravidelne užívať predpísané lieky a navštevovať lekára s potrebnými diagnostickými opatreniami.

  V prípade tehotenstva v prípade aortálnej stenózy závisí taktika lekára na uchovanie tehotenstva od klinického štádia procesu. V štádiách kompenzácie a subkompenzácie môže byť tehotenstvo predĺžené, ale dekompenzácia vady je indikátorom pre potrat. To je spôsobené tým, že v priebehu tehotenstva zaťaženia obehového systému tehotné zvyšuje, a to môže viesť k zhoršeniu hemodynamických parametrov, rozvoj komplikácií u matky a plodu (hrozba predčasného pôrodu, fetoplacentárnu nedostatočnosti, a ďalšie).

  Komplikácie aortálnej stenózy

  Bez liečby ochorenie dôsledne prechádza cez všetkých päť štádií svojho vývoja, to znamená, že skôr alebo neskôr sa vyskytujú dystrofické nezvratné zmeny v srdcovom svale, pľúcach, mozgu, pečeni, obličkách a iných orgánoch, čo má za následok smrteľný výsledok. Podľa niektorých autorov utrpí viac ako polovica pacientov, ktorí nedostanú liečbu, počas prvých dvoch až troch rokov od vzniku výrazných klinických príznakov. Je tiež celkom pravdepodobnosť vzniku komplikácií, ktoré ohrozujú ľudský život - fatálne srdcové arytmie (napríklad ventrikulárna fibrilácia, kompletný atrioventrikulárny blok, ventrikulárna tachykardia), náhlej srdcovej smrti, akútne srdcové zlyhanie, systémovej embólie (uvoľňovanie krvných zrazenín v pľúcach ciev, srdca, mozgu, črevá, femorálne tepny).

  Komplikácie môžu rozvíjať nielen ako dôsledok dlhodobo existujúcu aortálnej chlopne, ale aj pri prevádzke na aortálnej chlopne, najmä vývoj bakteriálneho zápalu ventilových vrcholov v dôsledku vplyvu patogénov v krvi - bakteriálnej endokarditídy, tvorby trombu na ventily alebo srdcových dutín je to možné ich uvoľnenie do krvných ciev, srdcové arytmie, rekurentná stenóza (restenóza) v neskorom pooperačnom období v dôsledku opakovaných reumatických záchvatov. Prevencia takýchto komplikácií je celoživotný príjem antikoagulancií a protidoštičkových liekov - liekov, ktoré "zriedia" krv a zabraňujú tvorbe trombu, napríklad zvončeky, warfarín, klopidogrel, aspirín a mnohé ďalšie. Okrem toho, že bráni vzniku infekcie antibiotikami na začiatku prevádzkovej doby a počas lekárskych diagnostických postupov a drobné operácie v následnom života pacienta, ako je napríklad extrakcia zuba, vyšetrenie močového mechúra s jeho katetrizácia, potratov a tak ďalej.

  výhľad

  Prognóza bez liečby je nepriaznivá. Po chirurgickom odstránení vady príde zlepšenie klinických a hemodynamických parametroch, a prežitie týchto pacientov sa pohybuje okolo sto sedemdesiat počas desiatich rokov po operácii, to je dosť dobrý kritériom pre úspešnú srdcovej chirurgie liečenie aortálnej chlopne.

  Stenóza aorty

  Aortálna stenóza je zúženie aortálneho otvoru vo ventilovej oblasti, čo bráni toku krvi z ľavej komory. Stenóza aorty v štádiu dekompenzácie sa prejavuje závratmi, mdlobami, únavou, dýchavičnosťou, záchvatmi angíny pektoris a udusením. V procese diagnostiky aortálnej stenózy sa prihliada na EKG, echokardiografiu, röntgenové vyšetrenie, ventrikulografiu, aortografiu, kardiálnu katetrizáciu. Pri stenóze aorty sa používa balóniková valvuloplastika a náhrada aortálnej chlopne; možnosti konzervatívnej liečby tejto poruchy sú veľmi obmedzené.

  Stenóza aorty

  Aortálna stenóza alebo stenóza aortálneho otvoru je charakterizovaná zúžením odtokového traktu v oblasti aortálnej poloplánovej chlopne, čo sťažuje systolické vyprázdnenie ľavej komory a tlakový gradient medzi komorou a aortou prudko stúpa. Podiel aortálnej stenózy v štruktúre iných srdcových chýb tvorí 20-25%. Stenóza aorty je u mužov 3-4 krát častejšie než u žien. Izolovaná stenóza aorty v kardiológii je zriedkavá - v 1,5-2% prípadov; vo väčšine prípadov je tento defekt kombinovaný s inými chlopňovými defektmi - mitrálnou stenózou, aortálnou nedostatočnosťou atď.

  Klasifikácia aortálnej stenózy

  Podľa pôvodu sa rozlišuje vrodená (3-5,5%) a získaná stenóza aorty. Vzhľadom na lokalizáciu patologického zúženia môže byť aortálna stenóza subvalvulárna (25-30%), supravalvulárna (6-10%) a ventil (približne 60%).

  Závažnosť stenózy aorty je determinovaná gradientom systolického tlaku medzi aortou a ľavou komorou, ako aj oblasťou otvorenia ventilu. Pri menšej aortálnej stenóze stupňa I je plocha clony od 1,6 do 1,2 cm2 (rýchlosťou 2,5-3,5 cm2); gradient systolického tlaku je v rozmedzí 10 až 35 mm Hg. Art. Stredná stenóza aorty stupňa II je indikovaná, keď je plocha ventilového otvoru 1,2 až 0,75 cm2 a tlakový gradient je 36 až 65 mm Hg. Art. Závažná aortálna stenóza stupňa III sa pozoruje, keď je plocha otvorenia ventilu menšia ako 0,74 cm2 a tlakový gradient sa zvyšuje na viac ako 65 mm Hg. Art.

  V závislosti od stupňa hemodynamických porúch sa aortálna stenóza môže vyskytnúť v kompenzovanom alebo dekompenzovanom (kritickom) klinickom variante, a preto možno rozlíšiť 5 fáz.

  Stupeň I (plná kompenzácia). Aortálna stenóza môže byť detegovaná iba auskulturáciou, stupeň zúženia aortálnej úst je zanedbateľný. Pacienti potrebujú dynamické monitorovanie kardiológa; chirurgická liečba nie je indikovaná.

  Stupeň II (latentné srdcové zlyhanie). Vyskytujú sa sťažnosti na únavu, dýchavičnosť s miernou námahou, závraty. Znaky stenózy aorty sa určujú podľa EKG a röntgenového žiarenia s tlakovým gradientom v rozmedzí 36-65 mm Hg. Ktorý slúži ako indikácia na chirurgickú korekciu defektu.

  Štádium III (relatívna koronárna nedostatočnosť). Zvyčajne sa zvyšuje dýchavičnosť, výskyt angíny pectoris, mdloby. Gradient systolického tlaku presahuje 65 mm Hg. Art. Chirurgická liečba aortálnej stenózy v tomto štádiu je možná a nevyhnutná.

  Štádium IV (ťažké srdcové zlyhanie). Rozrušený nedostatkom dychu v pokoji, nočné záchvaty srdcovej astmy. Chirurgická korekcia defektu je vo väčšine prípadov už vylúčená. u niektorých pacientov je kardiálna chirurgia potenciálne možná, ale s menším účinkom.

  V stupňa (terminál). Srdcové zlyhanie sa postupne zvyšuje, dýchavičnosť a edémový syndróm sa vyslovujú. Liečba liekov môže dosiahnuť iba krátkodobé zlepšenie; chirurgická korekcia aortálnej stenózy je kontraindikovaná.

  Príčiny aortálnej stenózy

  Získaná stenóza aorty je najčastejšie spôsobená reumatickými léziami chlopní. V tomto prípade sa ventilové chlopne deformujú, spájajú, stávajú sa hutné a tuhé, čo vedie k zúženiu ventilového krúžku. Príčiny získanej stenózy aortálneho ústia môžu byť tiež aortálna ateroskleróza, kalcifikácia aortálnej chlopne, infekčná endokarditída, Pagetova choroba, systémový lupus erythematosus, reumatoidná artritída a konečné štádium zlyhania obličiek.

  Vrodená stenóza aorty sa vyskytuje pri kongenitálnom zúžení aortálnych alebo vývojových abnormalít, bicuspidálnej aortálnej chlopne. Vrodené ochorenie aortálnej chlopne sa zvyčajne vyskytuje pred dosiahnutím veku 30 rokov; získané - v neskoršom veku (zvyčajne po 60 rokoch). Urýchlite tvorbu aortálnej stenózy, fajčenia, hypercholesterolémie, arteriálnej hypertenzie.

  Hemodynamické poruchy aortálnej stenózy

  Pri stenóze aorty sa vyvinú hrubé intrakardiálne a potom všeobecné hemodynamické poruchy. Je to spôsobené ťažkosťami vyprázdňovania dutiny ľavej komory, v dôsledku čoho dochádza k významnému zvýšeniu systolického tlakového gradientu medzi ľavou komorou a aortou, ktorá môže dosiahnuť 20 až 100 mm mm alebo viac. Art.

  Funkcia ľavej komory v podmienkach zvýšenej záťaže je sprevádzaná jej hypertrofiou, ktorej stupeň závisí od závažnosti zúženia aortálneho otvoru a životnosti defektu. Kompenzačná hypertrofia zaisťuje dlhodobé zachovanie normálneho srdcového výkonu, čo bráni rozvoju srdcovej dekompenzácie.

  Avšak pri stenóze aorty dochádza k porušeniu koronárnej perfúzie dostatočne skoro, čo súvisí so zvýšením end-diastolického tlaku v ľavej komore a stlačením subendokardiálnych ciev hypertrofickým myokardom. Preto sa u pacientov s aortálnou stenózou prejavujú príznaky koronárnej insuficiencie dlho pred vznikom srdcovej dekompenzácie.

  Keďže kontraktilná schopnosť hypertrofovanej ľavej komory sa znižuje, veľkosť zdvihového objemu a ejekčnej frakcie klesá, čo je sprevádzané dilatáciou myogénnej ľavej komory, zvýšeným end-diastolickým tlakom a vývojom systolickej dysfunkcie ľavej komory. Na tomto pozadí sa zvyšuje tlak v ľavej predsieni a pľúcny obeh, t.j. arteriálna pľúcna hypertenzia sa vyvíja. Súčasne klinický obraz aortálnej stenózy môže byť zhoršený relatívnou nedostatočnosťou mitrálnej chlopne ("mitralizácia" poruchy aorty). Vysoký tlak v systéme pľúcnej artérie prirodzene vedie k kompenzačnej hypertrofii pravej komory a potom k úplnému zlyhaniu srdca.

  Symptómy aortálnej stenózy

  V štádiu úplnej kompenzácie aortálnej stenózy pacienti dlho necítia dlhý pocit nepohodlia. Prvé prejavy sa spájajú so zúžením ústia aorty na približne 50% jej lúmenu a sú charakterizované nedostatkom dychu počas fyzickej námahy, únavy, svalovej slabosti, pocitu palpitácie.

  V štádiu koronárnej insuficiencie, závraty, mdloby s rýchlou zmenou v polohe tela, záchvaty angíny pectoris, paroxysmálne (nočné) dýchavičnosť, v závažných prípadoch sa pripisujú záchvaty srdcovej astmy a pľúcneho edému. Prognosticky nepriaznivá kombinácia angíny s synkopálnymi stavmi a najmä - príchodom srdcovej astmy.

  S rozvojom nedostatočnosti pravého ventrikulárneho systému sa zmienil edém, pocit ťažkosti v správnom hypochondriu. Náhla srdcová smrť pri stenóze aorty sa vyskytuje v 5-10% prípadov, hlavne u starších ľudí s ťažkým zúžením ventilového otvoru. Komplikácie aortálnej stenózy môžu byť infekčná endokarditída, poruchy ischemickej cerebrálnej cirkulácie, arytmie, AV blokáda, infarkt myokardu, gastrointestinálne krvácanie z dolného zažívacieho traktu.

  Diagnóza aortálnej stenózy

  Vzhľad pacienta s aortálnou stenózou sa vyznačuje bledosťou kože ("bledosť aorty") v dôsledku tendencie k periférnym vazokonstrikčným reakciám; v pokročilých štádiách sa môže vyskytnúť akrocyanóza. Periférny edém je zistený pri ťažkej aortálnej stenóze. Keď sa perkusia určuje rozšírením hraníc srdca doľava a dole; palpáciou dochádza k posunu apikálneho impulzu, systolického tremoru v jugulárnej fosílii.

  Auskulatívne príznaky aortálnej stenózy sú hrubé systolické šelesty nad aortou a nad mitrálnou chlopňou, tlmenie I a II tónov na aortu. Tieto zmeny sa zaznamenali aj počas fonokardiografie. Podľa EKG sa určujú príznaky hypertrofie ľavej komory, arytmií a niekedy blokády.

  V období dekompenzácie na rádiografiách sa prejavuje rozšírenie tieňa ľavej komory vo forme predĺženia oblúka ľavého obrysu srdca, charakteristickej aortálnej konfigurácie srdca, poststeenotickej dilatácie aorty, príznakov pľúcnej hypertenzie. Pri echokardiografii sa určuje zhrubnutie aortálnych ventilov, ktoré obmedzujú amplitúdu pohybu ventilových letákov v systole, hypertrofia steny ľavej komory.

  Na meranie tlakového gradientu medzi ľavou komorou a aortou sa vyšetrujú srdcové dutiny, čo umožňuje nepriamo posúdiť stupeň aortálnej stenózy. Ventrikulografia je potrebná na zistenie súbežnej mitrálnej nedostatočnosti. Aortografia a koronárna angiografia sa používajú na diferenciálnu diagnostiku aortálnej stenózy s aneuryzmou vzostupnej aorty a koronárnej artérie.

  Liečba stenózy aorty

  Všetci pacienti, vrátane s asymptomatickou a úplne kompenzovanou aortálnou stenózou by mal byť starostlivo sledovaný kardiológa. Odporúča sa, aby mali echokardiografiu každých 6 až 12 mesiacov. Aby sa zabránilo infekčnej endokarditíde, vyžaduje tento kontingent pacientov preventívne antibiotiká pred ošetrením zubov (liečba zubným kazom, extrakcia zubov atď.) A inými invazívnymi postupmi. Gravidné riadenie u žien s aortálnou stenózou vyžaduje starostlivé sledovanie hemodynamických parametrov. Indikáciou ukončenia tehotenstva je závažný stupeň aortálnej stenózy alebo zvýšenie príznakov srdcového zlyhania.

  Liečba aortálnej stenózy je zameraná na elimináciu arytmií, prevenciu koronárnych ochorení, normalizáciu krvného tlaku, spomalenie progresie srdcového zlyhania.

  Radikálna chirurgická korekcia aortálnej stenózy sa prejavuje pri prvých klinických prejavoch defektu - výskytu dýchavičnosti, bolesti angíny, synkopálnych stavov. Na tento účel môže byť použitá balóniková valvuloplastika - endovaskulárna balóniková dilatácia aortálnej stenózy. Tento postup je však často neúčinný a je sprevádzaný následnou recidivujúcou stenózou. Pre nepatrné zmeny v hrudných chlopniach aortálnej chlopne (najčastejšie u detí s vrodenými defektami) sa používa otvorená oprava chirurgickej aortálnej chlopne (valvuloplastika). V detskej kardiálnej chirurgii sa Rossova operácia často vykonáva, zahŕňajúca transplantáciu pľúcneho ventilu do aortálnej polohy.

  S príslušnými indikáciami sa uchýlili k plastickej nadklapannogo alebo subvalvulárnej aortálnej stenóze. Hlavnou metódou liečby aortálnej stenózy je dnes atetická chlopňa, v ktorej je úplne odstránený postihnutý ventil a nahradený mechanickou analógovou alebo xenogénnou bioprotézou. Pacienti s umelým ventilom vyžadujú celoživotný príjem antikoagulancií. V posledných rokoch sa uskutočnila výmena perkutánnej aortálnej chlopne.

  Prognóza a prevencia aortálnej stenózy

  Aortálna stenóza môže byť asymptomatická už mnoho rokov. Výskyt klinických príznakov významne zvyšuje riziko komplikácií a úmrtnosti.

  Hlavnými, prognosticky významnými príznakmi sú angina pectoris, mdloby, zlyhanie ľavej komory - v tomto prípade priemerná dĺžka života nepresiahne 2-5 rokov. Pri včasnom chirurgickom zákroku aortálnej stenózy je 5-ročné prežitie asi 85%, 10-ročné - asi 70%.

  Opatrenia na prevenciu aortálnej stenózy sú redukované na prevenciu reumatizmu, aterosklerózy, infekčnej endokarditídy a ďalších faktorov, ktoré prispievajú k jej vzniku. Pacienti s aortálnou stenózou podliehajú klinickému vyšetreniu a pozorovaniu kardiológov a reumatológov.

  Stenóza aorty

  Aortálna stenóza je najčastejšou získanou srdcovou chorobou, a preto je vo veku 65 rokov zistená u každých 10 pacientov. Poruchou je zúženie otvoru srdca, ktorým krv vstupuje z ľavej komory do aorty. V 80-85% prípadov sa stenóza vyvíja v dôsledku sklerotických (súvisiacich s vekom) zmien v horných častiach aortálnej chlopne, v 10% prípadov je reumatický proces príčinou aortálnej stenózy. Pacienti s takouto vrodenou anomáliou ako dvojitá aortálna chlopňa sú náchylní na aortálnu stenózu a každá tretina z nich má stenózu ako výsledok.

  Napriek tomu, že frekvencia tejto chlopňovej patológie sa zvyšuje s vekom a má určitú dedičnú predispozíciu, niektoré faktory môžu tento proces urýchliť: fajčenie, zvýšený cholesterol v krvi, arteriálna hypertenzia.

  príznaky

  Manifestácia aortálnej stenózy závisí vo veľkej miere od stupňa zúženia otvoru ventilu. Spravidla s aortálnou stenózou stupňa I nie sú žiadne významné sťažnosti. Pri výraznejšej kontrakcii sa príznaky srdcového zlyhania prejavujú vo forme zníženej tolerancie na cvičenia a dýchavičnosti. V niektorých prípadoch sa pacienti obávajú bolesti na hrudníku - angíny, ktorá sa vyskytuje v dôsledku nedostatočného prietoku krvi do tepien, ktoré zásobujú srdcový sval. Súčasne môžu byť tepny samé priechodné, to znamená, že príčinou tejto angíny nie je ateroskleróza koronárnych artérií.

  Pri stenóze s III. Stupňom dochádza k výraznej ťažkosti pri odtoku krvi zo srdca (ľavej komory), v náraze srdcového tlaku a tlaku v pľúcnych cievach. Výsledkom je, že pacienti začínajú trpieť astmatickými záchvatmi (srdcová astma), z ktorých každý sa môže potenciálne vyvinúť na pľúcny edém - akútne srdcové zlyhanie.

  diagnostika

  Najčastejšie myšlienka srdcových ochorení je spôsobená srdcovým šelestom, ktoré lekár zistila počas auskultácie (počúvania) srdca. Ale hlavnou metódou diagnostiky aortálnej stenózy, ako aj iných srdcových chýb, je ultrazvukové vyšetrenie srdca pomocou Dopplera. Ultrazvuk presne určuje prítomnosť samotného defektu a stupeň zúženia otvoru ventilu a tlakového gradientu. Okrem toho by bolo z dôvodu zrozumiteľnosti vhodné riešiť otázku klasifikácie stenózy aorty.

  klasifikácia

  Stenóza aorty je troch stupňov závažnosti - malý (stupeň I), mierny (stupeň II), ťažký (stupeň III). Stupeň je určený v závislosti od veľkosti otvoru aortálnej chlopne v čase kontrakcie srdca a tlakového gradientu na ventile. Tlakový gradient je mierou, ktorá indikuje tlakový rozdiel až po a po ventile. Napríklad, ak sa ventil úplne otvorí, potom počas kontrakcie srdca bude rozdiel v tlaku na ventil (vnútri srdca) a po ventile (v aorte) zanedbateľný, len niekoľko milimetrov ortuti. Ak je ventil len čiastočne oddelený, vedie to k poklesu tlaku za stenózou a gradient sa výrazne zvyšuje. Tlakový gradient môže byť určený približne ultrazvukom, avšak v niektorých prípadoch je potrebné tlak merat 'špeciálnym katétrom vloženým do srdca, tento postup vykonávajú chirurgovia srdca, zvyčajne pred operáciou na výmenu ventilov.

  A teraz prejdite na konkrétne čísla.

  Stupeň aortálnej stenózy

  Aortálna stenóza stupňa I (menšia) - plocha ventilového otvoru je najmenej 1,6 - 1,2 cm2 alebo tlakový gradient 10 - 35 mm Hg. Art.

  Stupeň aortálnej stenózy II (mierny) - plocha ventilového otvoru 1,2 - 0,75 cm 2 alebo tlakový gradient 36 - 65 mm Hg. Art.

  Stenóza aorty III stupňa (ťažká) - plocha ventilového otvoru nepresahuje 0,74 cm2 alebo tlakový gradient presahuje 65 mm Hg. Art.

  Okrem toho sa pri stenóze aorty rozlišuje 5 ďalších etáp, ktoré síce nie sú v praxi zvlášť používané, zaslúžia si pozornosť.

  Fáza alebo tzv. Úplná kompenzácia.

  V tejto fáze nie sú žiadne sťažnosti, chyba sa dá zistiť iba pri počúvaní srdca. Podľa ultrazvuku je stupeň stenózy zanedbateľný. Táto fáza vyžaduje iba pozorovanie a korekciu komorbidít, chirurgický zákrok nie je znázornený.

  Stupeň II (latentné srdcové zlyhanie).

  V tejto fáze sa pacienti zvyčajne sťažujú na zvýšenú únavu, miernu dýchavičnosť pri námahe a menej často závraty. V tejto fáze môžu byť zistené niektoré zmeny na EKG a fluoroskopii. Tlakový gradient (stanovený ultrazvukom) sa zvyšuje na 36-65 mmHg. Art. V tomto štádiu pacienti už majú indikáciu na chirurgickú korekciu defektu.

  Štádium III (relatívna koronárna nedostatočnosť).

  Už skôr sme povedali, že v niektorých prípadoch sa angína pektoris vyskytuje u pacientov s aortálnou stenózou a vyskytuje sa spravidla v štádiu III. Okrem toho sa výrazne zvyšuje dýchavičnosť, môže dôjsť k mdlobu a predčasnému bezvedomiu. Tlakový gradient v tomto prípade presahuje 65 mm Hg. Art. V tomto štádiu je mimoriadne dôležité vykonať chirurgickú liečbu, táto fáza je niečo ako "bod bez návratu" - keď ste zmeškali moment, operácia už nebude možná alebo neprinesie očakávaný výsledok.

  Štádium IV (ťažké srdcové zlyhanie).

  Sťažnosti vo všeobecnosti sú rovnaké ako u pacientov v štádiu III, ale výraznejšie. Dýchavičnosť začína narúšať v pokoji, dochádza k nočnému záchvatu dýchavičnosti. Chirurgická liečba u väčšiny pacientov už nie je možná (kontraindikovaná), avšak v jednotlivých prípadoch môže byť ešte vykonaná, aj keď s menším účinkom.

  V etape (konečná fáza).

  Je charakterizovaná neustále progresívnym zlyhaním srdca, stav pacienta sa stáva extrémne ťažkým z dôvodu nedostatku dychu a edémového syndrómu. V tomto prípade liečba drogami nie je účinná. Je možné dosiahnuť len krátkodobé zlepšenie. Chirurgická liečba v tejto fáze je absolútne kontraindikovaná vzhľadom na vysokú prevádzkovú úmrtnosť - operácia iba urýchli smrť pacienta. Etapa V - to je extrém, ku ktorému by ste nemali priniesť.

  Ďalej budeme diskutovať trochu viac o princípoch liečby aortálnej stenózy.

  Stenóza / porucha aorty: príčiny, príznaky, operácia, prognóza

  Srdcové chyby sú teraz pomerne bežnou patológiou kardiovaskulárneho systému a sú vážnym problémom, pretože na dlhú dobu môže byť skryté a počas prejavu stupeň poškodenia srdcových chlopní už ide tak ďaleko, že môže vyžadovať len chirurgický zákrok. Preto, pri najmenšom označení, mali by ste ihneď navštíviť lekára, aby ste objasnili diagnózu. To je obzvlášť charakteristické pre takú poruchu, ako je stenóza úst aorty alebo aortálna stenóza.

  Stenóza aortálnej chlopne je jednou zo srdcových chýb, charakterizovaná zúžením aorty, opúšťaním ľavej komory a zvyšovaním tlaku na myokard všetkých častí srdca.

  Nebezpečenstvo aortálnej poruchy spočíva v tom, že keď sa lumen aorty zužuje, množstvo krvi nevyhnutné pre telo nevstúpi do krvných ciev, čo vedie k hypoxii (nedostatok kyslíka) mozgu, obličiek a ďalších životne dôležitých orgánov. Okrem toho srdce, ktoré sa pokúša zatlačiť krv do stenózy, vykonáva zvýšenú prácu a dlhodobá práca v takýchto podmienkach nevyhnutne vedie k rozvoju zlyhania obehu.

  Medzi ďalšie ochorenia ventilov sa pozoruje aortálna stenóza v 25-30% a častejšie sa u mužov rozvíja a kombinuje sa hlavne s defektmi mitrálnej chlopne.

  Prečo vzniká zlozenie?

  vrodená stenóza - abnormálne vyvinutá aortálna chlopňa

  V závislosti od anatomických charakteristík defektu dochádza k poškodeniu prepadu, ventilu a subvalvulárnej aorty. Každá z nich môže byť vrodená alebo získaná, aj keď stenóza ventilu je často spôsobená získanými príčinami.

  Hlavnou príčinou vrodenej stenózy aorty je porušenie normálnej embryogenézy (vývoj v prenatálnom období) srdca a veľkých ciev. Môže sa to vyskytnúť u plodu, ktorého matka má zlé návyky, žije v ekologicky nepriaznivých podmienkach, má nedostatočnú výživu a má dedičnú predispozíciu ku kardiovaskulárnym ochoreniam.

  Príčiny získanej stenózy aorty:

  • Reumatizmus alebo akútna reumatická horúčka s opakujúcimi sa útokmi v budúcnosti - ochorenie spôsobené streptokokovou infekciou a charakterizované difúznou léziou spojivového tkaniva, najmä v srdci a kĺboch,
  • Endokarditída, alebo zápal vnútorného obloženia srdca, rôznych etiológií - spôsobených baktériami, hubami a inými mikroorganizmami, ktoré vstupujú do systémového obehu počas sepsy ("infekcia" krvi), napríklad u osôb so zníženou imunitou, intravenóznych drogových závislostí atď.
  • Aterosklerotické prekryvy, ložiská vápenatých solí v letákoch s aortálnou chlopňou u starších pacientov s aterosklerózou aorty.

  získaná stenóza - aortálna chlopňa je ovplyvnená vonkajšími faktormi

  U dospelých a starších detí je ochorenie aortálnej chlopne najčastejšie spôsobené reumatizmom.

  Video: podstata aortálnej stenózy - medicínska animácia

  Príznaky u dospelých

  U dospelých sú príznaky v počiatočnom štádiu ochorenia, keď je oblasť ústia aortálnej chlopne mierne zúžená (menej ako 2,5 cm2, ale viac ako 1,2 cm2) a stenóza je mierna, môže chýbať alebo sa mierne prejavuje. Pacient sa obáva nedostatku dychu s výraznou fyzickou námahou, srdcovými palpitáciami alebo zriedkavými bolesťami na hrudníku.

  Pri druhom stupni aortálnej stenózy (otevíraná plocha 0,75 - 1,2 cm 2) sa objavia príznaky stenózy jasnejšie. Patrí medzi ne ťažkú ​​dýchavičnosť pri námahe, bolesť srdca, anginózne prírode, bledosť, slabosť, únavu, synkopy spojené s menším počtom krvi katapultoval do aorty, dolnej končatiny edém, suchý kašeľ, záchvaty dýchavičnosti vyvolané stagnáciu krvi v cievach v pľúcach,

  V prípade kritickej stenózy alebo silného stupňa stenózy aortálneho otvoru s plochou 0,5 - 0,75 cm 2 symptómy pacientovi trpia dokonca aj v pokoji. Okrem toho existujú náznaky ťažkým srdcovým zlyhaním - označené opuchy nôh, nohy, stehná, brucho alebo celé telo, dýchavičnosť a astma s minimálnou aktivitou domácností, modré sfarbenie kože a prstov (akrozianoz), pretrvávajúca bolesť v srdci (hemodynamická angína),

  Príznaky u detí

  U novorodencov a dojčiat je ochorenie aortálnej chlopne vrodené. U starších detí a dospievajúcich sa zvyčajne získava stenóza aortálnej chlopne.

  Symptómy stenózy ústnej časti aorty u novorodenca sú prudké zhoršenie v prvých troch dňoch po narodení. Dieťa sa stáva letargické, zle sa mu podrží prsia, koža tváre, ruky a nohy nadobudne modrastý odtieň. Ak stenóza nie je rozhodujúca (viac ako 0,5 cm2), v prvých mesiacoch sa dieťa môže cítiť uspokojivé a zhoršenie sa zaznamená v prvom roku života. U dieťaťa sa pozoruje slabý prírastok hmotnosti a zaznamenávajú sa tachykardia (viac ako 170 úderov za minútu) a dýchavičnosť (viac ako 30 respiračných pohybov za minútu alebo viac).

  Pre všetky takéto príznaky by mali rodičia okamžite kontaktovať pediatra, aby objasnil stav dieťaťa. Ak lekár počuje v prípade chyby srdcový šelest, predpíše ďalšie metódy vyšetrenia.

  Diagnóza ochorenia

  Diagnózu aortálnej stenózy možno predpokladať aj vo fáze rozhovoru a vyšetrenia pacienta. Z charakteristických znakov upozorňujeme na seba:

  1. Ostrý bledosť, slabosť pacienta,
  2. Opuch tváre a nôh,
  3. akrozianoz,
  4. Môže byť dyspnoe v pokoji,
  5. Pri počúvaní hrudníka pomocou stetoskopu sa pri projekcii aortálnej chlopne (v 2. interkostálnom priestore napravo od hrudnej kosti) počuje hluk, ako aj v pľúcach mokré alebo suché pazúry.

  Na potvrdenie alebo vylúčenie navrhovanej diagnózy sú predpísané ďalšie vyšetrovacie metódy:

  • Echokardioskopia - ultrazvuk srdca - umožňuje nielen vizualizáciu chlopňového aparátu srdca, ale aj vyhodnotenie dôležitých indikátorov, ako je intrakardiálna hemodynamika, ejekčná frakcia ľavej komory (zvyčajne nie menej ako 55%) atď.
  • EKG, ak je to potrebné s nákladom, na posúdenie tolerancie motorickej aktivity pacienta,
  • Koronárna angiografia u pacientov so súbežnými léziami koronárnych artérií (ischémia myokardu pomocou EKG alebo klinicky angína pectoris).

  liečba

  Voľba liečby sa vykonáva vždy prísne individuálne. Aplikujte konzervatívne a chirurgické metódy.

  Lieková terapia sa obmedzuje na vymenovanie liekov, ktoré zlepšujú kontraktilitu srdca a prietok krvi z ľavej komory na aortu. Patria sem srdcové glykozidy (digoxín, strofantín atď.). Je tiež potrebné uľahčiť prácu srdca pomocou diuretických liekov, ktoré odstraňujú prebytočnú tekutinu z tela a tým zlepšujú "čerpanie" krvi cez cievy. Z tejto skupiny sa používajú indapamid, diuver, lasix (furosemid), veroshpiron atď.

  Chirurgická liečba chlopennej stenózy aorty sa používa v prípadoch, keď pacient už má prvé klinické prejavy srdcového zlyhania, ale nemala čas na to, aby sa podrobil závažnému priebehu. Preto je pre srdcového chirurga veľmi dôležité zachytiť túto líniu, keď je operácia už preukázaná, ale ešte nie je kontraindikovaná.

  1. Metóda chirurgickej plastickej chirurgie na ventile pozostáva z vykonania operácie pod celkovou anestézou s disekciou hrudnej kosti a spájaním kardiopulmonárneho bypassu. Po prístupe k aortálnemu ventilu sa časti ventilov rozdelia s potrebným uzáverom ich častí. Metóda môže byť aplikovaná u detí a dospelých. Nevýhody sú tiež vysokým rizikom recidivujúcej stenózy, ako aj zmien cicavcov na ventilových letákoch.

  minimálne invazívne chirurgické zákroky na náhradu plastov alebo ventilov

  Metóda balónovej valvuloplastiky pozostáva z prechodu katétra cez tepny do srdca, na konci ktorého je balón v zbalenom stave. Keď lekár pod röntgenovou kontrolou dosiahne aortálnu chlopňu, balónik sa rýchlo nafúkne s prasknutými akreterovanými hrotmi. Metóda môže byť použitá u detí i dospelých. Nevýhody metódy sú účinnosť nie viac ako 50% a vysoké riziko opakovania stenózy ventilu.

 • Metóda ventilnej protézy pozostáva z odstránenia vlastných ventilových letákov a pri transplantácii mechanickej alebo biologickej protézy (ľudská mŕtva, prasa). Používa sa hlavne u dospelých. Nevýhody metódy spočívajú v potrebe celoživotného podávania antikoagulancií počas mechanickej protetiky a vysokého rizika opakovanej stenózy počas transplantácie biologickej chlopne.
 • Indikácie pre operáciu stenózy aorty:

  • Veľkosť otvoru aorty je menšia ako 1 cm2,
  • Stenóza u detí vrodenej prírody,
  • Kritická stenóza u gravidných žien (pomocou balónovej valvuloplastiky),
  • Ejekčná frakcia ľavej komory menej ako 50%
  • Klinické prejavy zlyhania srdca.

  Kontraindikácie k chirurgickému zákroku:

  1. Vek nad 70 rokov
  2. Terminálna fáza srdcového zlyhania,
  3. Závažné komorbidné ochorenia (diabetes mellitus vo fáze dekompenzácie, bronchiálna astma počas ťažkej exacerbácie atď.).

  Životný štýl s stenózou aortálnej chlopne

  V súčasnosti srdcová choroba, vrátane stenózy aortálnej chlopne, nie je veta. Ľudia s takouto diagnózou žijú v pokoji, hrajú šport, nosia a zrodujú zdravé deti.

  Napriek tomu by ste nemali zabudnúť na patológiu srdca a mali by ste viesť určitý životný štýl, pričom hlavné odporúčania zahŕňajú:

  • Diéta je výnimkou pre mastné a vyprážané potraviny. odmietanie zlých návykov; jesť veľké množstvá ovocia, zeleniny, obilnín, mliečnych výrobkov; obmedzenie korenín, kávy, čokolády, mastných mäsov a hydiny;
  • Primerané fyzické aktivity - chôdza, pešia turistika v lese, neaktívne kúpanie, lyžovanie (všetko po porade s lekárom).

  Tehotenstvo nie je kontraindikované u žien s aortálnou stenózou, ak stenóza nie je kritická a závažné zlyhanie obehového systému sa nevyvíja. Potrat je indikovaný iba vtedy, ak má žena zhoršujúci sa stav.

  Porucha sa určuje za prítomnosti porúch obehu 2B - 3 stupňov.

  Po operácii by mala byť fyzická aktivita vylúčená počas rehabilitácie (1-2 mesiace alebo viac v závislosti od stavu srdca). Deti po chirurgickom zákroku by nemali navštevovať vzdelávacie inštitúcie na dobu odporúčanú lekárom a tiež by sa mali vyhýbať preplneným miestam, aby sa zabránilo respiračným infekciám, ktoré môžu výrazne zhoršiť stav dieťaťa.

  komplikácie

  Komplikácie bez operácie sú:

  1. Pokrok chronického srdcového zlyhania na smrteľné,
  2. Akútna zlyhanie ľavej komory (pľúcny edém),
  3. Fatálne arytmie (ventrikulárna fibrilácia, ventrikulárna tachykardia),
  4. Tromboembolické komplikácie v prípade fibrilácie predsiení.

  Komplikácie po chirurgickom zákroku sú krvácanie a vyčerpanie pooperačnej rany, ktorej prevenciou je dôsledná hemostáza (kauterizácia malých a stredných ciev v rane) počas operácie, ako aj pravidelné bandáže v počiatočnom pooperačnom období. Z dlhodobého hľadiska môže dôjsť k akútnej alebo opakovanej backendokarditíde s léziami ventilov a restenózou (opätovná fúzia ventilových letákov). Prevencia je antibiotická terapia.

  výhľad

  Prognóza bez liečby je nepriaznivá, najmä u detí, pretože v prvom roku života zomrie bez operácie 8,5% detí. Po operácii je prognóza pri absencii komplikácií a závažného srdcového zlyhania priaznivá.

  V prípade nekritickej kongenitálnej stenózy aortálnej chlopne v podmienkach pravidelného monitorovania ošetrujúcim lekárom prežitie bez chirurgického zákroku dosiahne mnoho rokov a keď pacient dosiahne vek 18 rokov, vyrieši sa problém chirurgie.

  Všeobecne možno povedať, že možnosti modernej, vrátane pediatrickej, kardiochirurgickej operácie umožňujú, aby bola chyba napravená tak, aby pacient mohol žiť dlhý, šťastný a neoblomný život.

  Okrem Toho Čítal O Plavidlách

  Ako zmierniť angínu pectoris doma: príznaky, prvá pomoc

  Akútna bolesť v hrudníku je častým spoločníkom koronárnej choroby srdca a aterosklerotických lézií koronárnych ciev. Hlavným dôvodom tejto choroby je rozdiel medzi potrebou kyslíka v myokarde a jeho skutočným množstvom kardiomyocytov krvou.

  Portálna hypertenzia

  Portálna hypertenzia je syndróm, ktorý sa vyvíja v dôsledku narušeného prietoku krvi a zvýšeného krvného tlaku v bazéne portálnej žily. Portálna hypertenzia je charakterizovaná príznakmi dyspepsie, kŕčových žíl žalúdka a žalúdka, splenomegálie, ascites a gastrointestinálne krvácanie.

  To, čo odlišuje cerebrálne vaskulárne REG medzi ostatnými štúdiami, je proces a dekódovanie reoencefalografie

  Kvalita nášho života závisí od mnohých nuánov stavu tela. Jedna z nich je práca nášho mozgu.

  Spazmus mozgových ciev: príčiny, symptómy a liečba

  Kŕč mozgových ciev je ochorenie, ktoré sa vyznačuje zúžením lumenu medzi stenami krvných ciev. Ak skôr starší ľudia trpia touto chorobou, teraz z dôvodu intenzívneho tempa života, vyskytuje sa aj u relatívne mladých ľudí.

  Úplná kontrola rozsiahlej mozgovej príhody: príčiny, symptómy a liečba

  Z tohto článku sa dozviete všetky dôležité informácie o rozsiahlej mŕtvici - jednej z najnebezpečnejších podmienok v medicíne.Rozsiahla mŕtvica je najvážnejšou variantou akútneho porušenia cerebrálneho obehu (skrátene ako CBA).

  Syndróm vertebro-bazilárneho arteriálneho systému - príčiny, symptómy, liečba a prevencia

  Nestabilná chôdza, časté závraty - signál obehových porúch v tepnách, ktoré kŕmia mozog. Takéto príznaky znamenajú vývoj vertebro-basilar syndrómu.