Srdce potrebuje pravidelné cvičenie na posilnenie srdcového svalu. Dokonca aj vtedy, ak už máte akékoľvek ochorenia srdca, odborníci odporúčajú zaťaženie vášho srdca primeraným cvičením. Táto sada cvičení je špeciálne určená pre ľudí, ktorí čelia problémom so srdcovým zlyhaním a môžu byť odporúčaní pre denné cvičenia doma. Posilňovanie gymnastiky pre srdce pozostáva z zahrievania, hlavnej časti a finále.

Zahrejte

1 Cvičenie. Východisková pozícia: sedí na stoličke, ruky sú na kolenách. Zdvihnite ruky hore, rozpustite ich po stranách - vdychujte, znížte ruky - vydychujte. Opakujte cvičenie 3-4 krát.

2 Cvičenie. Východisková pozícia: sedí na stoličke, ruky sú na kolenách. Roztiahnite ruky po stranách dlaňami nahor, otáčajte telo, pozrite sa na dlaň - vdychujte, vráťte trup a ruky do pôvodnej polohy - vydychujte. Opakujte cvičenie 3-4 krát.

3 Cvičenie. Východisková pozícia: sedí na stoličke, ruky sú na kolenách. Sedenie na stoličke napodobňuje aktívnu chôdzu, zvyšuje kolená vysoko. Vykonajte pohyby 2-3 minúty.

Hlavná časť

4 Cvičenie. Východisková pozícia: stojaca, držte zadnú časť stoličky rukami. Vezmite ľavú ruku a nohu na stranu s otáčaním tela - vdychujte, vráťte nohu do pôvodnej polohy, vydychujte. Urobte to isté s druhou rukou a nohou. Opakujte v každom smere 5 krát.

5 Cvičenie. Východisková pozícia: stojaca, držte zadnú časť stoličky rukami. Kráčajte späť jednou nohou, ohnite druhú nohu na kolená a zároveň držte hlavu rovno. Opakujte s každou nohou 5 krát.

6 Cvičenie. Štartovacia pozícia: stojaca, nohy ramennej šírky, ruky na páse. Použite panvu na vykonávanie rotačných pohybov (akoby kreslenie kruhu), najprv v jednom smere a potom v druhom. Opakujte 3-4 krát v oboch smeroch.

7 Cvičenie. Štartovacia pozícia: stojaca, nohy ramennej šírky, ruky na páse. Zdvihnite ruky hore, postavte sa na prsty a roztiahnite sa po rukách - vdychujte, pusťte sa na prsty, znížte ruky nadol - vydychujte. Opakujte 3-4 krát.

8 Cvičenie. Východisková pozícia: postavte sa bokom k stene, podržte ju svojou ohnutou pažou a otočte nohou dopredu a dozadu. Otočte druhú stranu k stene a vykonajte rovnaký hojdač, ale s druhou nohou. Opakujte každú nohu 5-6 krát.

záver

9 Cvičenie. Pokojné prechádzanie v kruhu, pozorovanie rýchlosti dýchania - vdychujte na 2 kroky, na 3. výdych. Vykonajte 2 minúty.

10 Cvičenie. Východisková pozícia: sedí na stoličke, ruky ležia na kolenách. Roztiahnite si ruky po bokoch dlaňami nahor - vdychujte, doliehajte - vydychujte. Opakujte cvičenie päťkrát.

11 Cvičenie. Východisková pozícia: sedí na stoličke, položí si ruky na boky. Prechod od päty k päte, roztiahnite nohy a potom ich spojte. Opakujte 3-4 krát.

12 Cvičenie. Východisková pozícia: sedí na stoličke, ruky sú na kolenách. Ohnúť a odblokovať nohu a ruku. Vykonajte pohyb po dobu 1 minúty.

13 Cvičenie. Východisková pozícia: sedí na stoličke, ruky sú na kolenách. Zdvihnite ruky hore - vdychujte, nižšie na kolenách - vydychujte s uvoľnením. Opakujte 3-4 krát.

Jedná sa o jednoduchý súbor cvičení na posilnenie gymnastiky pre srdce, ale aj keď sa v súčasnosti cítite choré alebo zhoršujúce sa srdcové choroby, potom musíte čakať na zlepšenie a potom sa začnú s novými silami. Pravidelnosť všetkých cvičení pomôže posilniť srdce a správne dýchanie počas cvičení pomôže zvýšiť pohyblivosť membrány, čo pomôže krvi pohybovať sa aktívnejšie do pľúc. Robiť cvičenia, nasledovať dych - vdychovanie by malo byť hlboké, vydychovať - ​​dlhé. Ale nezaťažujte zaťaženie, únava by mala byť príjemná a ľahká.

Vaša I zyuminka si želá úspech pri realizácii posilňujúcich cvičení pre srdce.

Fyzická kultúra pre plavidlá: pravidelné nabíjanie a pohyb - najlepšia prevencia!

Cievnu dystóniu je bežné porušenie krvného obehu, ktorého príčiny môžu byť spojené s genetickou predispozíciou a vonkajšími faktormi. Stres, nedostatok fyzickej aktivity, fajčenie, dôsledky choroby - to všetko vedie k tomu, že cievy sú vo zvýšenej miere. Zúženie lúmenu vedie k zhoršeniu ponuky krvi, zvýšenému krvnému tlaku, najmä ak je diagnostikovaná neurocirkulačná dystónia, čo značne zhoršuje priebeh týchto procesov. Ak chcete pomôcť obnoviť plný krvný obeh, nemôže toľko farmaceutických prípravkov ako aktívny životný štýl a jednoduché cvičenia pre krvné cievy.

Tréningové kapiláry - predpoklad obnovy cievneho systému

Najmenšími krvnými cievami sú kapiláry. Sú zodpovedné za život každého článku tela, dodávajú živiny a uvoľňujú ho z rozkladných produktov. Kapiláry prenikli celým ľudským telom, ich celková "dĺžka" je najmenej 60 tisíc kilometrov. Ak sa objaví obštrukcia vo forme úplne zúženej nádoby v ceste prietoku krvi, najbližšie bunky zhromaždia jedovaté produkty rozkladu, ktoré sa neodstránia. To povedie k vzniku ochorenia nielen v kardiovaskulárnom systéme, ale aj v iných životne dôležitých orgánoch.

Japonský vedec a liečiteľ Katsudzo Nishi nazval krv "rieku života" a vytvoril celý systém liečenia tela pomocou tréningových kapilár a cvičení na posilnenie ciev:

 • Najjednoduchšia, ale efektívna technika, ktorá môže zlepšiť stav kapilár a krvného obehu, je vibrácie cvičení. Urobte to ráno, bez toho aby ste sa dostali z postele. Zdvihnúť nohy a ruky smerom hore, jednoducho ich pretrepte a často ich potraste v priebehu 1,5 - 2 minút. Okrem druhu vibračnej masáže kapilár je aj redistribúcia lymfatickej tekutiny, ktorá pomáha vyčistiť telo toxínov a trosiek.
 • Ďalším cvičením z Nishiho arzenálu je Goldfish. Ležať na rovnom lôžku, mali by ste si dať ruky pod krk na úrovni štvrtého krčka maternice, vytiahnite prsty nad seba a silne napínate reprodukovať vibrujúce malé pohyby s celým telom ako ryba. Toto cvičenie pomáha zbaviť sa nadmerného tónu nervov nachádzajúcich sa v chrbtici a podporuje aktívny krvný obeh.

Treba pravidelne trénovať kapilárne cievy, opakovať cvičenia dvakrát denne - ráno, po prebudení a večer.

Video: súbor cvičení na systéme Nishi

Ako sa zbaviť cievnych kŕčov mozgu

Cirkulačné poruchy a vaskulárna dystónia sú príčinou kŕčov mozgových ciev. Klinické prejavy spastických záchvatov sú pre mnohých známe. Je to

 1. Pravidelne sa vyskytujúce bolesti hlavy, závrat, zmeny ukazovateľov krvného tlaku;
 2. Nevoľnosť, poruchy reči a koordinácia pohybov;
 3. Tinitus, poruchy pamäti;
 4. Únava a prudký pokles výkonu.

Stresujúca situácia, zmena atmosférického tlaku a chronické ochorenia chrbtice (napríklad osteochondróza) môžu vyvolať kŕč krvných ciev. Aby sa minimalizovalo riziko kŕčov, je potrebné posilniť krvné cievy mozgu. To pomôže zdravému stravovaniu, dodržiavaniu práce a odpočinku, liečivým rastlinám a špeciálnym cvičením.

Na zlepšenie dodávania krvi do mozgu je potrebné zahrnúť pohyby, ktoré si vyžadujú zmenu polohy náklonu na bočnej strane, bočnej náklonky, otáčania hlavy, prevratu a prerazenia. Pri výkone cvičení je potrebné sledovať dych, hladko pohybovať hlavou bez trhania. Ak pocítite nepríjemné pocity, čierne oči, silné závraty, gymnastiku je potrebné prerušiť a pokračovať po krátkom odpočinku, čím sa zníži intenzita pohybu.

Sada cvičení na zlepšenie toku krvi v mozgu

 • Vykonávané stojace, nohy - od seba vzdialené. Otočte hlavu v smere hodinových ručičiek a späť na 2-3 minúty.
 • IP - to isté. Zdvihnite ruky nahor a otočte prsty. Nakloňte sa dopredu a vykonajte pohyb "rezanie dreva". Opakujte 8-krát.
 • IP - to isté. Striedajte nohy striedavo: ľavú nohu myšlienok na pravú ruku, pravú nohu na ľavej strane.
 • IP - rovnaké, kolená mierne ohnuté. Predlžte ramená po stranách a rotujte asynchrónne: otočte ľavú ruku dopredu, pravú ruku. Cvičenie zvyšuje pamäť a rýchlosť myslenia.
 • IP - ležiace na chrbte, nohy a ruky natiahnuté pozdĺž tela. Zdvihnite rovné nohy čo najvyššie, ruky podporujú spodnú časť chrbta. Spustite rack "Birch" na 5 minút.

Vynikajúca gymnastika pre mozgové ciele - tanec. Vykonávajúc tanečné kroky, človek koordinuje tréning, krv je obohatená o kyslík a jeho cirkulácia sa zlepšuje. Cévy mozgu sú elastické a ich tón sa znižuje. Okrem toho, tanec - skvelý spôsob, ako zmierniť emocionálny stres, zbavte sa stresu. A to je veľmi dôležitý faktor obnovy mozgových ciev.

Video: jednoduché cvičenie na posilnenie slabých ciev

Posilnenie krvných ciev nohy - istý krok v zdravom živote

"Spätné spätné plnenie" za vzpriamené chôdze - zvýšené zaťaženie žíl na nohách. Slabosť žíl na nohe môže viesť k stagnácii krvi a v dôsledku toho aj výskytu vážnych poškodení žíl. Neexistuje žiadny lepší prostriedok na prevenciu chorôb ciev ako pohyb. Ak chcete znížiť zaťaženie dolných končatín, cvičenie sa účinnejšie vykonáva vo vode. Kúpanie, aqua aerobik, balneologické kúpele a dokonca aj jednoduché ustajnenie nohy studenou vodou - to stimuluje krvný obeh a spôsobuje kontrakciu ciev nohy - aby sa s väčšou intenzitou oddelili. Takéto pravidelné nabíjanie krvných ciev prispieva k ich posilneniu a zvyšuje elastickosť steny žíl.

Komplex cvičení zameraný na posilnenie krvných ciev nohy

 • IP - stojaci na zemi, nohy širšie než ramená. Ohnúť sa dopredu a dole a prstami sa pritlačte k podlahe. Keď robíte naklonené nohy, držte sa rovno.
 • I. P. - sedí na podlahe. Nohy by sa mali šíriť čo najširšie. Ruky by mali byť zložené na úrovni hrudníka, ohnuté dopredu, aby sa dostali k podlahe s ohnutými ramenami. Udržujte nohy rovno. Po každých 8-10 ohyboch urobte minútu pauzu.
 • IP - kľačať. Strečte ruky na boky a začnite chodiť na kolená sem a tam. S únavou - ležte na podlahe a obnovte dýchanie.

Cvičenie na prevenciu žilovej insuficiencie nohy a kŕčových žíl

Na zlepšenie ciev nohy je užitočné jogging. Ak sa priblížite k tréningu bez nadmerného fanatizmu, pri dávkovaní intenzity zaťaženia a trvania behu, výhody budú nepopierateľné. Kontraindikácie pre odbornú prípravu môžu byť:

 1. Jedlo krátko pred joggingom;
 2. Hluk alebo hukot v ušiach;
 3. Slabosť nohy;
 4. Veľmi znížený krvný tlak.

Ak počas behu nastane nadmerná únava alebo nepríjemné pocity, je lepšie zastaviť, urobiť niekoľko dychových cvičení na obnovenie dýchania a pokračovať v chôdzi. Zvýšenie intenzity tréningu by malo byť len vtedy, keď je telo plne prispôsobené zvýšenej fyzickej námahe.

Video: profylaktické cvičenia nôh

Zdravé cievy na krku - záruka pohody

Krk je mimoriadne dôležitou súčasťou ľudského tela. Práve tu sú koncentrované vitálne tepny, vďaka ktorým dochádza k prívodu krvi do mozgu a chrbtice. Oslabené svaly krku spôsobujú, že človek neustále stúpa, aby udržal hlavu a chrbát rovno. Toto napätie vedie k stlačeniu krvných ciev, upínaním nervových zakončení. Preto - porušenie krvného obehu, bolesti hlavy, vysoký krvný tlak a ďalšie nepríjemné príznaky.

Posilnenie svalov krku, môžete obnoviť cievy na krku a tým sa zbaviť ochorení. Medzi cvičeniami je hlavné miesto obsadené otáčkami, ohybmi a otáčkami hlavy. Všetky pohyby by sa mali vykonávať mimoriadne hladko, nezabúdať na správne dýchanie. Dobré výsledky získava čínska gymnastika, kde chýbajú náhle a aktívne pohyby. Cvičenie pre cievy krku a posilňujúce svaly sa môže vykonávať doma aj v práci - nevyžaduje to špeciálne vybavené miesto.

Cvičenie na posilnenie svalov na krku

 • Stojte pri stene a snažte sa zabezpečiť, aby boli všetky časti tela pevne pritlačené k vertikálnemu povrchu. Počas vdychovania, so všetkou vašou silou, "odtlačte" do steny, čo najviac namáhajte svaly krku. Držte dych a udržujte túto pozíciu na 5-6 sekúnd.
 • Keď sedíte na stoličke, je potrebné umiestniť dlaň na čelo a silne zatlačiť a nútiť hlavu, aby sa sklonila. Súčasne, napínanie krku, mali by ste odolať doprednému pohybu hlavy. Táto "konfrontácia" pri maximálnom napätí by mala byť udržiavaná na 5-7 sekúnd, pričom dýchanie musí byť pozastavené. Po čase vydychujte vzduch a odpočívajte 10-12 sekúnd. Zopakujte pohyb z 3 na 7 krát.
 • Podobné pohyby sa robia s hlavou sklopenou dopredu a bokom. Táto telocvičňa je dobrá, pretože počas dňa si môžete robiť 1-2 cvičenia každú hodinu - to je veľmi užitočné pre rozšírenie ciev krku a mozgu.
 • Pomaly otáčajte hlavu v polkruhu, od jedného ramena k druhému, držte ju v extrémnych polohách. Opakujte 8-12 krát a postupne zvyšujte amplitúdu.

Video: cvičenia, ktoré sú užitočné pre VSD

Ako trénovať srdce a krvné cievy?

Na udržanie ciev a srdca v dobrom stave dlhodobo je potrebné venovať maximálnu pozornosť pravidelnému výcviku. Platí to najmä pre starších ľudí, ktorí majú v dôsledku veku zníženú fyzickú aktivitu. Dostatočné množstvo kyslíka a uskutočniteľné cvičenie - starší ľudia by na to nemali zabudnúť.

Tréning srdca a krvných ciev by mal začať ráno, bezprostredne po prebudení. Rotácia rúk a nôh končatín je cvičenie, ktoré spôsobí, že krvný tok "prebudí", kým sa cievy rozšíria. Ohýbanie, štípanie a otáčanie tela by sa malo vykonávať s neustálym sledovaním tepovej frekvencie. Ak je pulz nevyškoleného človeka v rozpätí 90-100 úderov za minútu, potom jeho srdce stále nedostáva dostatok kyslíka a krvi. So zvýšením stupňa celkovej fyzickej aktivity sa aj srdcová frekvencia zvyšuje. Z tohto dôvodu srdce funguje s vyššou účinnosťou, dostatok krvi kvôli dobrej práci aorty.

Niekoľko cvičení pre srdce a cievy

 • Zvyšovať na ponožkách a chodiť s veľmi vysokou nadmorskou výškou kolená.
 • Nohy sú na úrovni šírky ramien. Ruky sa zdvihnú, zaberajú ruky so zámkom. Keď je telo naklonené doprava - pravá noha je zasunutá doprava. Nakloňte sa, aby ste sa snažili vykonávať čo najhlbšie. Zopakujte rovnaký pohyb doľava. Vykonajte 8-9krát, nezabudnite kontrolovať dýchanie.
 • Ruky oddeľujú a rytmicky tlieskajú dlane na opačnom ramene. Pravá ruka je ľavé rameno a naopak. Udržujte telo rovno. Ak chcete zvýšiť opakovanie a tempo pri absencii nepríjemných pocitov v oblasti srdca až 50-krát.
 • Ruky nadol po tele, nohy tesne stlačené navzájom. Ruky na vytvorenie úplného kruhu: zálohovanie - dopredu. Prvý cyklus otáčok v jednom smere a potom zmeňte smer na opak. Opakovanie - od 10 do 50.
 • Ležať na chrbte, musíte zvýšiť ohnuté kolená pod uhlom 90 ° a simulovať pohyby na bicykli. Nedržte si dych.
 • Pri ležaní zdvihnite predĺžené nohy do výšky 30-40 cm a urobte krížové pohyby. Opakujte 20-25 krát.

Aktívne trénujte svoje srdce, aby ste pomohli k plávaniu, bicyklovaniu, kardio, chôdzi po schodoch. Nemali by sme zabudnúť len na jednu vec: záťaž by sa mala postupne zvyšovať. Hlavnou vecou pri vykonávaní cvičení nie je ich počet a intenzita, ale pravidelnosť. Musí sa dodržať prísny cyklus: zaťaženie a relaxácia. Potom sa svalové vlákna srdca zvýšia, srdcový sval a krvné cievy sa posilnia a prínos tréningu sa prejaví.

Video: cvičenia na zlepšenie kardiovaskulárneho systému prostredníctvom svalov

Gymnastika pre hypertenziu

Zvlášť dôležité je výcvik krvných ciev pri hypertenzii. Zvýšený krvný tlak je často spôsobený tým, že steny krvných ciev strácajú svoju schopnosť relaxovať a krv sa sotva "tlačila" cez zúžené krvné cievy. Aterosklerotické zmeny v artériách - cholesterolové plaky na ich stenách zvyšujú problémy s vysokým krvným tlakom. Ak nie je vynaložené úsilie na vzdelávanie sedavých plavidiel, chronické zvýšenie tlaku môže viesť k vážnym následkom.

Je to dôležité! V prípade hypertenzie nie je možné vykonať sklon, ostrý výkyv s rukami a nohami, všetky cvičenia, ktoré zabezpečujú prietok krvi do hlavy. Nemôžete zadržať dych na svalovú námahu - to môže viesť k ešte väčšiemu nárastu tlaku.

Cvičenie u pacientov s hypertenziou

 • Zahrievanie: prechádzka po miestnosti, s hladkými rohmi tela. Ramene a nohy nemajú náhly pohyb - krátke výkyvy, ohýbanie a priľnutie. Pri chôdzi môžete vykonávať kruhové pohyby s panvou. Trvanie - 5 minút.
 • Sedí na stoličke, postaví nohy vo vzdialenosti 30-40 cm, ramená zdvihnú nahor. Znížte ruky a zatiahnite ich za chrbtom, sklonte sa k kolenám. Zároveň by ste mali držať hlavu rovno, vaše oči pevne dopredu.
 • Bez stúpania z kresla, rovných ramien natiahnite po stranách, súčasne zdvihnite nohu ohnutú na kolená na hrudník. Súčasne znižujú ruky pred nimi a pomáhajú držať zdvihnutú nohu. Vykonajte striedavo pravú a ľavú nohu, 6-8 krát.
 • Ruky po stranách - vdychujte, po vydychovaní položte ruky na pás a nakláňajte telo doprava. Opakujte s nakláňaním doľava. Môžete vykonať cvičenie tak sediace, ako aj stojace.
 • Ruky oddelené, aby udržali telo rovno. Vezmite pravú nohu jasne doprava, držte ju vo výške 30-40 cm. Zopakujte rovnaké pohyby ľavou nohou.

Video: cvičenia na normalizáciu tlaku

Dýchacie cvičenia

Dýchacie cvičenia veľmi pomáhajú obohatiť krv s kyslíkom, čo je prirodzený vazodilatačný faktor. Existuje niekoľko postupov zdravých dychových cvičení - čínska gymnastika Qigong, dýchacie cvičenia Strelnikova, Buteykovo hlboké dýchanie, jóga. So všetkými rôznymi technológiami sa používajú princípy dýchania s vysokým stupňom podobnosti: hlboký krátky nádych nosom, držanie dychu a takmer nepostrehnuteľný prirodzený výstup cez ústa.

Keď je dychová inhalácia sprevádzaná výčnelkom brucha, po pauze by ste mali vydychovať - ​​žalúdok čo najviac sa vtiahne dovnútra. Niekoľko dychových cvičení môže znížiť krvný tlak a normalizovať činnosť krvných ciev. A zvládnutie dýchacích praktík pomôže zabudnúť na hypertenziu už mnoho rokov.

Video: dýchacie cvičenia pre hypertenzívne

Terapeutické cvičenie po infarkte a mŕtviciach

Cvičenie nielen prispieva k prevencii kardiovaskulárnych ochorení. Rekondičná terapia v období po infarkte umožňuje povinné zavedenie cvičebných cvičení. Prvý súbor cvičebnej terapie je predpísaný na vykonávanie aj v nemocnici pod dohľadom lekára. Ale aj po vypustení by mal pacient denne vykonávať špeciálne cvičenia, striedanie uskutočniteľného zaťaženia a relaxácie po dobu najmenej pol hodiny. Obnova myokardu si vyžaduje úplnú dodávku krvi a živín, čo si vyžaduje primerané fyzické námahy.

Zamestnania v kresle, ktoré pozostávajú zo striedania zvyšovania a spúšťania nohy a ramien, sa vykonávajú na kľudnom tempe, s jasným dodržiavaním dychového rytmu. Chôdza na jednom mieste, ohýbanie doprava a doľava, kyvadlové pohyby s nohami - tieto cvičenia by sa mali robiť pri kontrole pulzu. Srdcová frekvencia by nemala vzrásť nad 120 úderov za minútu.

Mŕtvica môže byť kompenzovaná aj pomocou masáže a cvičebnej terapie. Aby sa vrátila strata schopnosti pohybovať sa do tela, je nevyhnutné systematicky a dôsledne vykonávať cvičenia. Prvé cvičenia sa musia vykonať s asistentom, ale po chvíli bude pacient schopný samostatne vykonať komplex, ktorý si zvolí lekár. Pri fyzikálnej terapii po údere je dôležité, aby sa nepredišlo nadmerné zaťaženie a nadmerné zaťaženie. Pravidelnosť a systematickosť v cvičeniach telesných cvičení bude schopná vrátiť radosť z pohybu.

Užitočné a potrebné cvičenia pre srdce

Pod vplyvom pravidelného cvičenia sa celková vytrvalosť tela zvyšuje, srdce ide do ekonomického režimu - frekvencia kontrakcií klesá a súčasne sa zvyšuje jej sila. Dosiahnutá aktivita vedie k zlepšeniu výživy myokardu krvou a zvyšuje rýchlosť metabolických procesov v krvi. Správne dávkovanie záťaže v prípade srdcových ochorení sa vykonáva po diagnostikovaní EKG s funkčnými testami.

Prečítajte si v tomto článku.

Prečo cvičenie pre srdce

Hlavná vrstva srdca je sval, ktorý sa v priebehu života neustále znižuje. Je nepriaznivo ovplyvnená fyzickou nečinnosťou a nadmernou telesnou aktivitou, ku ktorej nie je osoba pripravená. Preto, aby sa srdce a krvné cievy udržali v optimálnom tvare, je potrebné denné cvičenie vo forme špeciálnych cvičení. Pri primeranom trvaní a intenzite tréningu sa takéto zmeny vyskytujú v tele:

 • zvyšuje intenzitu metabolických procesov;
 • normálna telesná hmotnosť;
 • objem pľúc narastá;
 • stabilizuje krvný tlak a srdcovú frekvenciu;
 • obnoví sa normálny rytmus;
 • zníženie hladiny cholesterolu a triglyceridov v krvi;
 • centrálnej a periférnej cirkulácie.

Je cvičenie povolené pre každého?

Fyzická aktivita je preukázaná všetkým kategóriám osôb vrátane osôb s ochoreniami kardiovaskulárneho systému s výnimkou:

 • obdobie dekompenzácie krvného obehu;
 • akútny zápalový proces;
 • infekčné choroby s horúčkou;
 • záchvatov arytmií;
 • aneuryzma srdca a krvných ciev;
 • hypertenzná kríza.

Pre pacientov s ochorením srdca je potrebný individuálny prístup. Na stanovenie zmien srdcového svalu pod vplyvom záťaže sa vykoná elektrokardiologické vyšetrenie v pokoji a po chôdzi na bežiacom páse alebo jazde na bicyklovom ergometri. Získané údaje môžu pomôcť pri výbere stupňa intenzity tréningu, ktorý sa nevykazuje ischemickými procesmi v myokarde.

Základné pravidlá pre výcvik

Aby nedošlo k exacerbácii ochorení srdca a krvných ciev, ako aj k využitiu cvičení, musíte dodržiavať niektoré pravidlá:

 • meranie krvného tlaku a pulzu pred cvičením;
 • určiť optimálny fyziologický rozsah srdcovej frekvencie;
 • nezúčastnite sa skôr ako 1,5 - 2 hodiny po jedle;
 • ak máte bolesť v srdci, závraty alebo ťažké dýchacie ťažkosti, zastavte tréning;
 • na posilnenie srdca sú najlepšie vhodné pre kardiovaskulárne cvičenia (chôdza, jogging, plávanie, cyklistika);
 • tempo tried je výhodnejšie pomalé alebo stredné a trvanie je najmenej pol hodiny na deň;
 • náhle pohyby a zvýšenie intenzity bez predchádzajúceho školenia sú zakázané.

Užitočné cvičenie pre svaly srdca

Správne zložený gymnastický komplex pozostáva z 5-10 minútovej úvodnej časti - zahrievania. V tejto chvíli sa vykonávajú jednoduché cvičenia na všetkých hlavných svalových skupinách. To sa robí s cieľom pripraviť kĺby a svalové tkanivo pre tréning.

Nasleduje hlavná etapa s trvaním 15 až 25 minút. Po stretnutí je nutné chodiť pokojným tempom a natiahnuť sa, kým sa srdcová frekvencia nevráti k predchádzajúcim limitom.

Posilniť srdce

Terapeutický gymnastický komplex na zvýšenie vytrvalosti srdcového svalu, zvýšenie jeho príjmu živín a stimuláciu krvného obehu môže zahŕňať také cvičenia:

 • V stojacej polohe: kruhové pohyby ramien, striedavé zdvíhanie ramien, výkyv na bok.
 • Pohyby tela: naklonenie do strany, dole, kruhové pohyby s panvou a potom s hornou polovicou tela.
 • Alternatívne zdvihnite kolená, aby ste ich priviedli k žalúdku.
 • Otočte nohy dopredu a bokom, držte si ruku cez zadnú časť stoličky alebo inú oporu.

Každé cvičenie sa musí najskôr vykonať trikrát v každom smere, postupne sa zvyšuje počet opakovaní na 5 - 8.

dýchanie

Takéto tréningy môžu byť vedené aj v posteli. Nevyžadujú špeciálne školenie ani špeciálne vybavenie. Jednoduchý výkon ľudí s pokročilým vekom a vplyv na metabolické procesy robia dychové cvičenia univerzálnym spôsobom rehabilitácie.

Odporúčania pre triedy:

 • Optimálne sa vykonáva v prírode skoro ráno.
 • Doma môžete precvičiť v otvorenom okne alebo v dobre vetranej miestnosti.
 • Od posledného jedla by mala prejsť najmenej 2,5 - 3 hodiny.
 • Rýchlosť dýchania je hladká, späť rovná, sedí na stoličke alebo na podlahe.

Najprv musíte stráviť 5-8 dýchacích cyklov, trvanie inhalácie a výdychu sa rovná najpohodlnejšiemu trvaniu. Nasleduje cyklus výdychov, ktoré sú 2 krát dlhšie ako vdýchnutie. Napríklad, vdychujte po 3 časy, vydychujte 6. Celková dĺžka trvania je približne 5 - 7 minút. Po takom zaťažení ľahko preniesť, začnite cvičenia s dýchaním - najprv po inhalácii a potom po výdychu.

Každá fáza by sa mala časom postupne zvyšovať. Najdôležitejšou vecou je uskutočňovať tieto kurzy každý deň a bez neprimeraného stresu.

Pre dýchacie cvičenia, ktoré sú zamerané na prevenciu vývoja kardiovaskulárnych ochorení, pozrite si toto video:

Na uzdravenie srdca

Osobitná pozornosť v počiatočných štádiách porušenia koronárneho krvného toku je venovaná cvičením na ramene. Treba mať na pamäti, že ak sú v srdci bolesti, triedy sa môžu začať až po štúdiu EKG.

Terapeutické cvičenie na zlepšenie prekrvenia myokardu môže pozostávať z nasledujúcich cvičení:

 1. Otáčanie rúk v kruhu s veľkým priemerom v stojacej polohe.
 2. Činky s hmotnosťou 500 g (alternatívne - plastové fľaše s vodou) sa zdvíhajú a ohýbajú paže na lakte smerom dole až k ramenám.
 3. Znížené ruky s činkami sa zdvihnú na úroveň ramien zo spodu, po zvládnutí sú znížené nad hlavou.
 4. Pushups začínajú 5 krát od steny. Ruka dôraz na úrovni ramien. Keď sa zdokonaľuje kondícia, výška zastávky by sa mala znížiť. Nedržte si dych.
 5. Prepáčte na pohodlnej úrovni.

Spočiatku môže byť počet opakovaní 10 alebo menej, ale potom sa pri pravidelných triedach musí zvýšiť na 50.

S ochorením srdca

Na obnovenie normálneho fungovania srdcového svalu v prítomnosti patológie srdca a krvných ciev je jednou z možností:

 • Prípravná fáza - kruhové pohyby členkových kĺbov v sediacej polohe, zdvíhanie prstov a kľakanie, otočenie panvy v kruhu a krútenie trupu na stranu. Každé cvičenie sa opakuje osemkrát v oboch smeroch.
 • Chôdza na vnútornej strane, na vonkajšej strane nohy. Potom chôdze na mieste alebo chôdze v prírode od 15 minút. Postupne môžete pridať vysoký zdvih kolená alebo pohyb v polovici sedadla.
 • Posledná fáza je 10 minút obnovenia dýchania.
Terapeutická telesná výchova pre CHD

Počas pohybu by impulz nemal stúpať viac ako 100 - 120 úderov za minútu. Zvýšenie intenzity a trvania výcviku je možné až po 2,5 mesiacoch. Po šiestich mesiacoch pravidelného cvičenia sa chôdza nahradí ľahkým behom.

Fyzická aktivita pri ochoreniach srdca a krvných ciev by mala byť prísne meraná, predtým ako začnete, potrebujete radu od svojho lekára a odovzdajte EKG. Na posilnenie srdca sa odporúčajú terapeutické komplexy s postupne sa zvyšujúcim trvaním a intenzitou. Dýchacie cvičenia je možné použiť aj v starobe a za prítomnosti mierneho stupňa zlyhania obehu.

Užitočné video

Pri cvičení na ochorenia srdca si pozrite toto video:

Jednoduché dýchacie cvičenia pre srdce môžu robiť zázraky. Pomôže s tachykardiou, arytmiou, aneuryzmou, obnoví a posilní steny ciev po operácii. Čo robiť?

V niektorých prípadoch môžu cvičenia s arytmiami pomôcť pri kontrole porúch rytmu. Môže to byť cvičenie, dýchanie, Nordic walking a jogging. Úplné liečenie arytmií bez cvičenia je veľmi zriedkavé. Čo by som mal robiť?

Pre väčšinu pacientov sú kardio cvičenie pre srdce jednoducho potrebné. Každý kardiológ potvrdí svoj prospech a väčšina cvičení na posilnenie sa dá urobiť doma. Ak srdce bolí po triede, znamená to, že niečo sa deje nesprávne. Po operácii je potrebná opatrnosť.

Cvičenie po infarkte myokardu a správny životný štýl môže vrátiť osobu do systému za 4-6 mesiacov. Ako sa zotaviť?

Je potrebné trénovať srdce. Nie je však prípustná fyzická námaha v prípade arytmie. Aké sú dovolené zaťaženia sínusovej fibrilácie a fibrilácie predsiení? Je dokonca možné športovať? Ak sa u detí zistí arytmia, je šport tabu? Prečo sa po triede vyskytuje arytmia?

Možnosti ako posilniť srdce závisia hlavne od jeho stavu. Ovplyvňujú aj cievy, nervy. Napríklad v starobe bude srdcový sval podporovať cvičenia. Po infarkte môžu byť ľudové lieky predpísané na arytmiu.

Diagnóza bradykardie a športu môže koexistovať. Je však lepšie sa poradiť s kardiológom o tom, či je možné hrať šport, aké cvičenia sú lepšie, či jogging pre dospelých a deti je prijateľný.

Počiatočná cvičebná terapia po infarkte z prvých dní. Komplex cvičení sa postupne zvyšuje. Na to, lekári určujú stupeň fyzickej terapie, pre ktorú je pacient pripravený po infarkte myokardu a stentingu, ak to bolo.

Činnosti po cvičení budú musieť byť povinné, inak nebude aktivita motora obnovená. K dispozícii je špeciálny komplex cvičebnej terapie pre ruky a nohy, gymnastiky pre prsty, cvičenia pre prácu v chôdzi. Čo môžete urobiť a ako?

Cvičenie pre choroby srdca

Terapeutické opatrenia pre kardiovaskulárne choroby

Kardiovaskulárne choroby sú dnes najčastejšie a najčastejšie spôsobujú zdravotné postihnutie a dokonca smrť. Tieto ochorenia spôsobujú hlavne sedavý životný štýl, fajčenie, zneužívanie alkoholu, neustály stres.

Choroby kardiovaskulárneho systému zahŕňajú ischemickú chorobu srdca (srdcový záchvat a angínu pectoris, srdcové defekty), kardiovaskulárnu insuficienciu. ateroskleróza. hypertenzia (vysoký krvný tlak), hypotenzia (nízky krvný tlak), zmiernenie endarteritídy a kŕčové žily.

Poruchy srdca a vaskulárneho stavu vedú k funkčným zmenám v tele: tachykardia (zvýšená srdcová frekvencia), arytmia (poruchy srdcového rytmu) sa rozvíja, dýchavičnosť (najprv s fyzickou námahou a potom v kľude), edém (najskôr večer na nohách a nohách, potom neustále na nohách, následne s akumuláciou tekutín v "brušných a pleurálnych dutinách", cyanóza (modro sfarbenie falošných a slizníc) je dôsledkom stagnácie zlej okysličovania krvi slezinné kapiláry žíl), bolesť v srdci, za hrudnou kosťou, v oblasti ľavej lopatky, ktorá sa rozprestiera do ľavej ruky.

Choroby srdca a krvných ciev vedú k zlyhaniu obehu: obehový systém už nie je schopný transportovať krv v množstve potrebnom na normálne fungovanie orgánov a tkanív. Pri chronickej nedostatočnosti prvého stupňa, pri rýchlej chôdzi, pri lezení po schodoch, pri dychu sa objavuje, pulz sa urýchľuje, človek sa rýchlo unaví, jeho pracovná kapacita klesá; druhý stupeň - všetky tieto príznaky sú zaznamenané a v pokoji, nohy sú neustále opuchnuté, pečeň je zväčšená; tretí stupeň - všetky príznaky sa zvyšujú, tekutina sa hromadí v brušnej a pleurálnej dutine.

Pri akýchkoľvek kardiovaskulárnych ochoreniach v akútnom štádiu sa fyzické terapeutické cvičenia vykonávajú v nemocnici; v subakútnom stave - v sanatóriu a kliniky. V chronickom priebehu ochorenia sa môže vykonávať doma pod dohľadom ošetrujúceho lekára. Individuálne dávkované fyzické cvičenia na choroby srdca a krvných ciev nielen zlepšujú krvný obeh v srdcovej svalovine a krvných cievach celého tela, ale tiež stimulujú funkciu dýchacích orgánov a gastrointestinálneho traktu, regulujú metabolizmus.

V prípade akýchkoľvek ochorení kardiovaskulárneho systému je veľmi dôležité sledovať režim spánku, výživu, prácu a odpočinok a systematicky sa zapájať do cvičebnej terapie. Pravidelná lekárska kontrola (podľa potreby), vedenie autokontroly denníka, ktoré pomôžu lekárovi objektívne posúdiť zmeny v zdraví pod vplyvom cvičenia, sú povinné.

Ľudia so zhoršeným kardiovaskulárnym systémom by mali robiť každodennú rannú hygienickú gymnastiku (individuálne vybraný komplex), vykonávať špeciálne cvičenia, každodenné chodenie pred spaním v akomkoľvek počasí (od 30 minút do 2 hodín), aktívne relaxovať o víkendoch a ak je to možné, aj po práci (prechádzka v lese, jazda na bicykli s pomalým tempom atď.), jesť racionálne (čiastočne, 4-5 krát denne). Spať lepšie vo vzduchu alebo. v miestnosti s otvoreným oknom alebo oknom (pre tých, ktorí majú dýchavicu, udusenie, pocit ťažkosti v hrudníku, zmrazenie srdca, odporúčame spať bez spodnej bielizne alebo len v šortkách). S nárastom krvného tlaku je potrebná špeciálna masáž hlavy, krku, ramenného pletenca, brucha a čriev. Tiež užitočné sú vzduchové kúpele, ktoré je možné vziať nielen v lete vonku, ale aj v akomkoľvek inom ročnom období. Ak chcete to urobiť, vetrejte miestnosť dobre a ľahnite 1-2 krát denne, alebo sedieť bez oblečenia, počínajúc 5 - 10 minútami, postupne prinášať túto dobu na 60 minút (teplota vzduchu je 18-20 stupňov, v miestnosti by nemali byť prievany).

Aby ste sa zbavili nepríjemných bolestivých pocitov, doporučujeme nasledujúce činnosti.

1. Studený kompres. Kus zložený a zvlhčený studenou vodou (dobre vyčesaný) je umiestnený na oblasť srdca a hrudnej kosti a rovnaký kompres je umiestnený na ľavej strane hrudníka pod lopatkou. Funguje dobre pri udušení, bolesti na hrudi, dýchavičnosti, zmrazení srdca, ako aj pri poruchách srdcového rytmu, ako sú tachykardia a arytmia.

2. horčičné omietky na zadnej strane hlavy, na horných ramenách, na hrudníku, späť vo forme límca a lýtkových svalov. Môžete tiež vziať horúce horčicové kúpele (2 lyžice horčice v nádobe s vodou) pre nohy s hladinou vody na kolená. Tieto opatrenia sa odporúčajú pre vysoký krvný tlak, bolesť v srdci, podanie pod ľavú lopatku, prietok krvi do tváre a hlavy, bolesti hlavy.

3. Špeciálne postoje (na zmiernenie bolesti a kŕčov v oblasti srdca):

a) ležiace na žalúdku, ramená ohnuté v lakte, ležiace pod hlavou alebo sponky, ponožky sú vytiahnuté, všetky svaly tela sú uvoľnené;

b) ležiace na žalúdku, ľavú ruku pod hlavou alebo spony na vankúš;

c) ležiaca na pravej strane, pravá ruka je ohnutá za lakť, ležiaca pod hlavou alebo natiahnutá pozdĺž tela, alebo navinutá za hlavou, ponechaná v páse, ohnutá za lakť pred hrudníkom alebo opotrebovaná za hlavou;

d) leží na ľavej strane, ľavá ruka je ohnutá v lakte, leží pod hlavou, pravá ruka je ohnutá pred hrudníkom alebo leží pozdĺž tela;

e) stojaca, pravá ruka na páse, trup naklonený dopredu a vľavo - s uvoľnenou ľavou rukou, kyvadlo kyvadlo ako dopredu, dozadu, potom kruhové pohyby v oboch smeroch. V rovnakej počiatočnej polohe sa pravá ruka pohybuje takým spôsobom, že uvoľnené veľké a malé svalové svaly sa pohybujú zhora dole a sprava doľava, zatiaľ čo súčasne sa tiahnu (kyvadlo kyvadlo) s uvoľnenou ľavou rukou. Pohybujte sa pomaly alebo stredne.

Všetky tieto pózy sú zamerané na zvýšenie objemu hrudníka a uvoľnenie svalov ľavej polovice.

Tí, ktorí trpia infarktom myokardu alebo trpia angínou, angiospazmom, kardiovaskulárnou insuficienciou a majú vysoký alebo znížený krvný tlak, by sa mali prebúdzať ráno predtým, ako sa posadia a vstávajú pre tento kardiovaskulárny systém. Nedoporučuje sa okamžite sedieť s predĺženými alebo spodnými nohami. Tento náhly prechod môže spôsobiť dýchavičnosť, abnormálny tep srdca (tachykardia, arytmia) a dokonca aj bolesť v oblasti srdca. Preto po spánku musíte urobiť niekoľko prípravných cvičení.

Komplex cvičení pre kardiovaskulárne ochorenia

1. Štartovacia pozícia (I. p.) - ležiaca na chrbte, ramená ohnuté na lakte a opierajúce sa o ne. Súčasne ohýbajte prsty a prsty a potom narovnávajte. Opakujte 4-6 krát. Rýchlosť je pomalá. Dýchanie je zadarmo.

2. I. p. - to isté, ruky pozdĺž tela. Posuňte dlaň na telo až do podpaží - vdychujte, vráťte sa a. n. - vydych. Opakujte trikrát. Rýchlosť je pomalá.

3. I. p. - to isté, paže ohnuté na lakte a opierajú sa o ne. Súčasne vykonajte pohyb rúk a nôh na seba, potom od seba. Opakujte 4-6 krát. Rýchlosť je pomalá. Dýchanie je zadarmo.

4. I. p. - to isté, ruky nadol. Stlačte brucho - vdychujte, doliehajte - vydychujte. Opakujte trikrát. Rýchlosť je pomalá.

5. I. p. - to isté. Pohybujte nohami striedavo do polovice pre 6-8 účtov na seba, čím sa flexia do kolena a bedrových kĺbov do pravého uhla, a tiež krok 6-8 krát skoro o polovicu od seba. Opakujte 2-4 krát. Rýchlosť je pomalá. Dýchanie je zadarmo.

6. I. p. - až do toho istého. Roztiahnite ruky nad hlavu - vdychujte, doliehajte - vydychujte. Opakujte trikrát. Rýchlosť je pomalá.

7. I. p. - to isté. Ohnúť nohy na kolená a kyčelné kĺby a dať nohu do zadku, ľavú ruku na opasku. Položte kolená doprava / vezmite pravú ruku na čelo alebo nočný stôl a zapnite výdych na pravej strane, odstráňte ľavú ruku z pásu a ležte 1-2 minúty.

Chystáte sa do sediacej polohy s nohami spustenými. Zo šikmej polohy na pravej strane sa nohy ohnuté na kolená a kyčelné kĺby, ľavá ruka na opasok - súčasne spúšťanie nohavíc, pravou rukou sa oprieť o okraj lôžka alebo ho vziať - vdychovať, sedieť so sedením nohami dole a vydychovať. Tempo je priemerné.

Prechod do stojacej pozície. Z miesta na sedenie ruky na opasku alebo na pravej ruke na páse, zatiaľ čo ľavý spočíva na stoličke alebo na nočnom stole - sklopte telo dopredu, držte hlavu rovno, vdychujte a vydychujte.

Prechod z státia na sedenie. Ruky na páse alebo vpravo na páse a ľavé spočíva na zadnej časti stoličky alebo na okraji stola - aby sa telo sklopilo dopredu vďaka ohybom bedrových kĺbov a po výdechu na sedenie.

Chôdza bez dušnosti. Ruky na páse. Pomaly zdvihnite jednu nohu - "vydychujte, nižšie pred sebou - vdychujte, rovnakú inú nohu, a tak sa posúvajte dopredu. Cvičenie vykonávať 6-8 krát, postupne, počas niekoľkých dní, zvyšovanie "vzdialenosti". Po obnovení normálneho dychového rytmu prejdite na takú prechádzku - prvých 2 kroky na výdych, potom 4, 6, 8 krokov na výdych a potom prejdite na bežnú chôdzu.

Chôdza po schodoch bez dychu. Ľavá ruka na páse alebo na zábradlie schodov, pravá je znížená. Pomaly spustite pravú nohu do spodného kroku, keď vydychujete a pripevníte ľavú nohu k nej: vdychujte počas pauzy, keď sú obe nohy na rovnakom kroku, tiež znížte ľavú nohu na pravý výdech a pripojte pravú nohu k nej. Vystupujte po schodoch aj po výdychu, striedavo položte jednu nohu na schod a druhú naň položte. Dýchajte, keď sú obe nohy v rovnakom kroku. Choďte po schodoch po schodoch, kým nebudete cítiť, že dýchate voľne a môžete vydychovať až na 4 až 6 krokov naraz. Odporúča sa tiež vystúpiť na schodisko pri výdychu, nie v priamom smere, ale diagonálne, pričom nohy nie sú kolmé na krok, ale šikmo.

Na obnovenie krvného obehu a lymfy, na opuchy a bolesti vykonajte nasledujúce cvičenia.

1 (pre začiatočníkov). Ležať so zdvihnutými nohami, ohýbať sa na bedrových kĺboch ​​pri 45-70 stupňoch vzhľadom na rovinu lôžka. Vykonajte 10-15 minút 3-4 krát denne.

2 (pre osoby s počiatočným telesným tréningom). Položte v rovnakej štartovacej polohe po dobu 15-30 minút 3-4 krát denne, vykonajte nasledujúce pohyby: namáhajte a uvoľnite štvoruholník svalu stehna (10 krát pomaly); ohýbať a unbend nohy v členkov kĺby (10 krát); ohnúť a odblokovať prsty (10 krát). Bez dychu bezodkladne.

3 (pre tých, ktorí majú stredný a dobrý fyzický prípravok). Ležať v rovnakej štartovacej polohe po dobu 20 - 30 minút 2 krát denne, vykonávajte nasledujúce pohyby: namáhajte a uvoľnite štvoručínový sval stehna (20-krát), ohnite a odviažte nohy v členkových kĺboch ​​(20-krát) a ohnite a odblokujte prsty (30- 40-krát), striedavo ohýbať nohy na žalúdok, maximálne oneskorenie ponožiek (6-10 krát na každú nohu). Dýchanie je zadarmo.

Je tiež potrebné urobiť vlastnú masáž nohy a racionálne (čiastočne, 5-6 krát denne), ako odporúča lekár.

Komplexná gymnastika pre ischemickú chorobu srdca

Aktívna telesná výchova nielen normalizuje reakcie kardiovaskulárnych, respiračných a iných systémov, ale tiež obnovuje prispôsobivosť rekonvalescencie klimatickým faktorom, zvyšuje odolnosť človeka voči chorobám a stresom. V mnohých chorobách správne dávkovaná fyzická aktivita spomaľuje vývoj chorobného procesu a prispieva k rýchlej obnove porúch funkcií. Takéto dobré výsledky pomáhajú dosiahnuť pravidelnú gymnastiku, šport, vytvrdzovanie.

Treba však pamätať na to, že veľká fyzická námaha prispieva k významným zmenám v tele, poruchám metabolizmu, hypoxii tkaniva. Z toho môžeme konštatovať, že každá fyzická aktivita musí byť prísne meraná, vykonávaná pod dohľadom alebo na odporúčanie lekára.

Koronárna choroba srdca (CHD) je akútne alebo chronické ochorenie spojené so znížením alebo zastavením prívodu krvi do myokardu v dôsledku patologického procesu v systéme srdcových tepien. Príčinou choroby môžu byť tiež cievne kŕče spôsobené silným psycho-emocionálnym stresom.

Efektívnou metódou prevencie koronárnych artérií (okrem vyváženej stravy, dodržiavania dňa) je mierne cvičenie - chôdza, jogging, lyžovanie, turistika, jazda na bicykli, plávanie. Nenechajte sa utiecť so zdvíhaním (váhy, veľké činky) ráno, je lepšie robiť dlhé (viac ako jednu hodinu) behy, ktoré spôsobujú nadmernú prácu. Potrebné je kalenie.

Cvičenie na liečbu ischemickej choroby srdca

Legenda: PI - štartovacia poloha; TM - pomalé tempo; TC - priemerná sadzba.

1. PI - stojaci nad sedadlom kresla, ruky na opasku. Vezmite ruky do strán - vdychujte; ruky na opasku - vydych. Cvičenie sa vykonáva 4-6 krát. Dýchanie je jednotné.

2. PI - to isté. Ruky nahor - vdychujte; dopredu ohýbať - vydychovať. Takže 5-7 krát. TC.

3. PI - stojace, ramená pred hrudníkom. Vezmite ruky do strán - vdychujte; vráťte sa do PI - vydychujte. 4-6 krát. TM.

4. PI - stojaci pri stoličke. Sedieť - vydychovať, vstávať - ​​vdychovať. 5-7 krát. TM.

5. PI - sedenie. Ohnúť pravú nohu - bavlna; návrat do PI. To isté platí pre druhú nohu. 3-5 krát. TC.

6. PI - sedí na stoličke. Kričať pred stoličkou; návrat do PI. Nedržte si dych. 5-7 krát. TM.

7. PI - narovnávajú sa rovnaké nohy, predné ramená. Ohnúť nohy na kolená, ruky na opasok; návrat do PI. 4-6 krát. TC.

8. PI - stojace. Vezmite pravú nohu späť, ruky nahor - vdychujte; vráťte sa do PI - vydychujte. To isté platí aj s ľavou nohou. 4-6 krát. TM.

9. PI - státie, ruky na páse. Sklopte 3x doľava doprava. TM.

10. PI - stojace, ramená pred hrudníkom. Vezmite ruky do strán - vdychujte; vráťte sa do PI - vydychujte. 4-6 krát. TC.

11. PI - stojace. Vezmite pravú nohu a rameno dopredu. To isté platí aj s ľavou nohou. 3-5 krát. TC.

12. PI - státie, ruky hore. Posaďte sa; návrat do PI. 5-7 krát. TC. Dýchanie je jednotné.

13. PI - rovnaké ruky hore, ruka v "zámku". Otáčanie tela. 3-5 krát. TM. Nedržte si dych.

14. PI - stáť. Krok s ľavou nohou dopredu - zbrane; návrat do PI. To isté platí aj s pravou nohou. 5-7 krát. TC.

15. PI - stojace, ruky nad hrudníkom. Otočí sa zľava doprava s riedením rúk. 4-5 krát. TM.

16. PI - státie, ramená na plecia. Narazte ruky jeden po druhom. 6-7 krát. TC.

17. Chôdza na mieste alebo okolo miestnosti - 30 sekúnd. Dýchanie je jednotné.

prevencia

Prevencia ochorení kardiovaskulárneho systému.

Aktívny životný štýl, zmena stravovania a vylúčenie fajčenia sú len časťou toho, čo je potrebné na zníženie rizika vzniku koronárnej choroby srdca.

 • Fyzická aktivita pre zdravé srdce - pohybujete sa dostatočne na to, aby ste ochránili svoje srdce?
 • Životný štýl pre zdravé srdce - ako váš životný štýl ovplyvňuje vaše zdravie?
 • Diéta a srdcové choroby - prečo by ste mali jesť viac zeleniny a menej soli?

Skutočne známa pravda je, že prevencia je vždy lepšia ako liečba. Ako často to ignorujeme alebo na ňu zabúda? Pravidelné cvičenie poskytuje zdravie srdcu, schopnosť relaxovať pomáha znížiť úroveň emočného napätia a stresu.

Cvičebná terapia pre kardiovaskulárne ochorenia - cvičebné komplexy

Cvičebná terapia kardiovaskulárnych ochorení v období rehabilitácie a prevencie sa aktívne využíva v rôznych lekárskych zariadeniach. Dokázalo sa, že mierna gymnastika má pozitívny vplyv na telo pacienta, znižuje pravdepodobnosť závažných komplikácií. Keď cvičíte, musíte sa riadiť pravidlami. Navyše stupeň stresu by mal určiť špecialista.

Fyzikálna liečba je široko používaná v programe rehabilitácie po kardiovaskulárnych ochoreniach (CVD). Cvičebná terapia je relatívne bezpečná, ak sú triedy v súlade so schémou predpísanou lekárom a pod jeho kontrolou.

Podľa štatistík v lekárskej praxi boli závažné kardiovaskulárne komplikácie (MTR) počas vykonávania špeciálnej sady cvičení pomerne zriedkavé. Okrem toho je pravdepodobnosť úmrtia nízka (2 úmrtia na 1,5 milióna pacientov sú známe).

Fyzikálna liečba je zameraná na dosiahnutie týchto cieľov:

 1. 1. Školenie myokardu a zvýšenie účinnosti srdcového svalu.
 2. 2. Úľavu srdcovej aktivity. Počas neintenzívnych cvičení aktivuje terapeutická terapia tzv. Svalové čerpadlo, ktoré násilne podporuje žilovú krv do srdca, prekonáva silu gravitácie, v dôsledku rytmických kontrakcií a relaxácií kostrových svalov.
 3. 3. Posilnenie imunitného systému. Fyzická aktivita potláča zápalové procesy v tele. To je dôležitý aspekt pre ľudí s kardiovaskulárnymi ochoreniami so zvýšeným rizikom aterosklerózy, koronárnej choroby srdca, najmä jej akútnych foriem (nestabilná angína, infarkt myokardu).
 4. 4. Zlepšenie mikrocirkulácie a periférnej cirkulácie. Pri srdcovom zlyhaní je dôležitý prietok krvi do stredných a malých ciev.
 5. 5. Zníženie hladiny cholesterolu, glukózy a triglyceridov v krvi. To zlepšuje metabolizmus uhľohydrátov a tukov.
 6. 6. Zníženie stresovej reakcie tela na chorobu. Fyzikálna terapia pri kardiovaskulárnych ochoreniach pôsobí ako "dobrý" stres, ktorý ruší od "zlého" stresu (vysoký krvný tlak, ischémia, paroxyzmálne poruchy rytmu). Teda majú menšie deštruktívne účinky.
 7. 7. Zvýšená aktivita antikoagulačnej kapacity krvi na zníženie rizika tvorby krvných zrazenín.
 8. 8. Udržiavanie celkového tónu tela, poskytnutie pacientom stabilitu predchádzajúcej domácej záťaže, zníženie strachu z fyzickej aktivity.
 9. 9. Vývoj reverzného procesu alebo spomalenie aterosklerózy.
 10. 10. Zvýšená produkcia endorfínov, serotonínu a enkefalínov - hormónov "šťastia". Pomáhajú redukovať depresiu, zlepšujú dynamiku rehabilitácie.

Fyzikálna liečba je užitočná pre kardiovaskulárne choroby. Musí však mať presný plán vedenia a vypracovaný ošetrujúcim lekárom. Pred určením závažnosti a zoznamu bremien sa špeciálne vyšetrenia vykonávajú pod vedením inštruktora.

Existuje niekoľko hlavných foriem cvičebnej terapie pre CVD:

 • ranná hygienická gymnastika;
 • odmerané prechádzky;
 • vonkajšie hry;
 • výcvik na simulátoroch;
 • gymnastika vo vode.

Každá z týchto foriem fyzikálnej terapie má svoje vlastné charakteristiky. Preto by mal lekár počas rehabilitácie optimálne kombinovať najdôležitejšie pre obehové orgány.

Fyzikálna liečba srdca a krvných ciev

Terapeutické cvičenie (cvičebná terapia) sa môže použiť ako preventívne, ako aj terapeutické opatrenie. Dosiahnuté fyzické zaťaženie prispieva k normalizácii vaskulárneho tónu a srdcovej aktivity. A za prítomnosti akejkoľvek patológie pomáhajú špeciálne cvičebné komplexy pacientom obnoviť vnútorné rezervy tela a vykonávať účinnejšiu liečbu.

Fyzikálna liečba chorôb kardiovaskulárneho systému zahŕňa nielen známe cvičenia. Jóga, plávanie, dýchacie cvičenia a mnoho ďalších zaujímavých systémov fyzického cvičenia sa tiež používajú.

Nedávno som čítal článok, ktorý hovorí o lieku Holedol na čistenie ciev a zbavenie sa cholesterolu. Táto liečivo zlepšuje celkový stav tela, normalizuje tón žíl, zabraňuje ukladaniu plakov cholesterolu, čistí krv a lymfy a tiež chráni pred hypertenziou, mŕtvicami a infarktmi.

Nebola som zvyknutá na dôveru k žiadnym informáciám, ale rozhodla som sa skontrolovať a objednať obal. Zmeny som si všimol o týždeň neskôr: neustále bolesti v srdci, ťažkosti, tlakové hroty, ktoré ma predtým trápili - ustúpili a po 2 týždňoch zmizli úplne. Skúste to a vy, a ak niekto má záujem, potom odkaz na článok nižšie.

Existujú všeobecné pravidlá, ktoré by malo nasledovať každý, kto sa rozhodol použiť cvičebnú terapiu na kardiovaskulárne choroby.

 1. Pred každým cvičením musíte jesť a potom odpočívať 1,5-2 hodiny. Len potom môžete začať vykonávať cvičebné komplexy.
 2. Zaťaženie sa musí merať. To znamená, že by sa mal zvýšiť veľmi hladko, postupne, počnúc minimom. Počiatočnú úroveň fyzickej aktivity by mal zvoliť lekár.
 3. Žiadna z cvičení by nemala priniesť nepohodlie a samozrejme bolesť. Ak pocítite najmenší pocit nepohodlia alebo bolesti, mali by ste prestať vykonávať príslušné cvičenie.

Okrem toho je dôležité zvážiť kontraindikácie pri použití cvičebnej terapie pri ochoreniach kardiovaskulárneho systému. Patria medzi ne:

 • akútne srdcové a kardiovaskulárne zlyhanie;
 • dekompenzácia akejkoľvek existujúcej chronickej patológie;
 • exacerbácia reumatického procesu;
 • závažné srdcové arytmie a vedenie.

Prítomnosť aspoň jednej z týchto kontraindikácií vylučuje možnosť tréningu až do úplnej stabilizácie pacienta.

Odporúčaný súbor cvičení

Na začiatok predstavíme súbor štandardných fyzických cvičení, ktoré vám umožnia optimalizovať dýchací cyklus, zabezpečiť prietok krvi do životne dôležitých orgánov a obnoviť tón tepien a žíl. Tieto cvičenia odporúčajú lekári takmer všetkým pacientom, ktorých celkový stav je uspokojivý, pre denný výkon doma.

 1. Číslo cvičenia 1. Štartovacia pozícia - leží na chrbte. Hlava a krk sú uvoľnené. Musíte pred sebou zdvihnúť pravé ramená a potom ich sklopiť po stranách. Najskôr opakujte nie viac ako 5-8 krát.
 2. Číslo cvičenia 2. Štartovacia pozícia - leží na chrbte. Je potrebné zdvihnúť dolné končatiny ohnuté na kolená (do prijateľného uhla) a potom ich narovnať (opäť do prijateľnej polohy). Dolné rovné nohy. Začnite 4-5 krát.
 3. Číslo cvičenia 3. Z počiatočnej pozície si sadnúť rukami. Potom si zase ľahnúť a sadnúť si bez ruky. Zopakujte toto striedanie vlekov 3 krát.
 4. Číslo cvičenia 4. Štartovacia pozícia - sedenie. Krk rovno, tešíme sa. Ruky sa ohýbajú na lakte, zatiaľ čo ruky sú na ramenách. Potom urobte kruhové pohyby, 5-7 krát dopredu a 5-7 krát späť.
 5. Číslo cvičenia 5. Štartovacia pozícia - sedenie. Zhlboka sa nadýchol, jedna dolná končatina, ohnutá na kolená, stlačená proti žalúdku. Pri výdychu klesá. Potom urobte ten istý pohyb s druhou nohou. A tak striedavo zdvíhajte dolné končatiny, vykonajte pohyb 10 krát.
 6. Číslo cvičenia 6. Štartovacia pozícia - státie. Nohy sa musia nainštalovať rovnomerne, šírka ramien. A potom vykonajte široké okrúhle zametanie ruky šité na jeden a potom na druhú stranu. Vykonajte 3-5 ťahov.
 7. Číslo cvičenia 7. Potom, keď ste v rovnakej polohe, zdvihnite ruky nad hlavu a uzamknite ich do zámku. Otočte dlaň a postavte jednu nohu späť. Po výdychu ju vráťte. Opakujte s druhou nohou a striedaním dolných končatín dokončite 10 sád.
 8. Číslo cvičenia 8. Dokončenie komplexu môže byť aktívnym zahrievacím cvičením. Chôdza po izbe pomaly na 1 minútu, potom rýchlo za 2 minúty. Potom - 2 minúty pomalého chôdze po prstoch, a potom - 1 minúta aktívneho chôdze s vysokým vzostupom kolena (na pohodlnú úroveň).

Pre každé cvičenie bol uvedený počiatočný počet opakovaní pohybov.

Štandardné ranné zahriatie

Okrem každodenných tréningov, ktoré odborníci odporúčajú vykonať popoludní, má za poplatok vynikajúci tonický efekt. To znamená ranné cvičenie. Ide o výnimku zo všeobecného pravidla a je vykonávaná na prázdny žalúdok (pred raňajkami), pričom trvá až 15 minút. Štandardná sada cvičení zahŕňa:

 • hlboké dychy a výdychy (5-6 cyklov);
 • rotačné pohyby hlavy v smere hodinových ručičiek a potom proti smeru hodinových ručičiek (5 krát);
 • naklonenie krku doľava a doprava (5 krát);
 • kruhové pohyby ramenných kĺbov (5 krát);
 • stúpa na ponožkách (10 krát);
 • trup vľavo a vpravo (5 krát);
 • krútenie trupu doľava a doprava (5 krát).

Ranný komplex môžete dokončiť pomocou cyklov hlbokých dychov a výdychov (5-6 cyklov) alebo cvičením č. 8 z predchádzajúcej časti. Takéto cvičenia sú skvelý spôsob, ako pomôcť telu a mozgu prebudiť, načerpať telo s rannou energiou.

Gymnastika Qigong

Samostatná pozornosť si zaslúži komplexné dýchacie cvičenia. V súčasnosti existuje veľa profesionálov, ktorí ponúkajú vlastné prístupy k liečbe správneho dýchania. Terapeutická gymnastika Qigong pre cievy je vynikajúcim príkladom účinnej orientálnej medicíny a je založená práve na dychu kontrolovanom mozgom.

 1. Číslo cvičenia 1. Je potrebné ležať na chrbte, relaxovať, zatiaľ čo hlavu a krk sú pevne pripevnené. Dýchať pokojne a zároveň vdychovať čo najviac, zvedať brucho a ako vydychujete - vtiahnuť ho dovnútra. Ak si dlaň umiestníte na prednú brušnú stenu, pomôže to ovládať dýchanie. Dýchajte v žalúdku 2-3 minúty. Pokiaľ prax od začiatku funguje dobre, môžete dýchať týmto spôsobom až na 5 minút.
 2. Číslo cvičenia 2. Posaďte sa na podlahu v pohodlnej polohe pre vás - v turečtine alebo polovičné lotosu. Držte krk rovno, pozrite sa rovno. Zdvihnite ramená po stranách hore (dlani by mali tiež "pozrieť"), čo najhlbšieho dychu. Znížte ruky bokmi (dlani tiež "pozrite" dolu), vydychujte. Dýchajte týmto spôsobom 1-2 minúty.
 3. Číslo cvičenia 3. Potom prejdite do stojacej polohy. Ruky musia byť uzamknuté v zámku za hlavou a držať ich tam a držať si. Squatting, výdych a stúpanie - vdychujte. Vykonajte cvičenie hladko, až 5-7 krát.
 4. Číslo cvičenia 4. Obsadzujte počiatočnú pozíciu počas státia, dajte dlaň spolu na úrovni hrudníka. S dechom ich rotujte zo seba a s výdychom - k sebe. Postupne zvyšujte rozsah pohybu. Vykonajte 5-7 otáčok v každom smere.
 5. Číslo cvičenia 5. Dokončuje komplexné cvičenie s ďalším zaťažením na dolných končatinách. Počas vdychovania zdvihnite jednu nohu pred sebou a vyrovnávajte. Zdvihnite dolnú končatinu na úroveň, v ktorej môžete bezpečne udržiavať stabilitu (koleno neohýbajte!). Pri výdychu znížte nohu na podlahu a pri ďalšom vdychovaní zdvihnite druhú nohu. Vykonajte päťkrát pre každú dolnú končatinu.

Takéto cvičenia zahŕňajú nielen dýchacie svaly, ale aj hlavné svalové skupiny tela.

Je to vynikajúca gymnastika pre plavidlá, ktoré svojimi jednotlivými prvkami môžu pripomínať jogu. O jogách asánoch, ktoré môžu hrať úlohu fyzickej terapie pri ochoreniach kardiovaskulárneho systému, sa bude diskutovať ďalej.

Jóga cvičenie, plávanie a autorské techniky

Fyzické cvičenia praktizované jogínmi sa nazývajú asány. Toto nie sú naše obvyklé dynamické cvičenia, počas ktorých pracujú hlavne svaly. Vykonávanie asáni zahŕňa intenzívnu prácu mozgu, koncentráciu pozornosti, kontrolu nad svojimi myšlienkami a samozrejme aj vedomé pohyby svalov.

Vyčistiť VASCULAS, zabrániť krvným zrazeninám a zbaviť sa cholesterolu - naši čitatelia používajú nový prírodný produkt, ktorý odporúča Elena Malysheva. Prípravok obsahuje čučoriedkový džús, kvetiny ďateliny, koncentrát domáceho cesnaku, kamenný olej a divoký cesnakový džús.

Asány zabezpečujú prevažne statické zaťaženie. To znamená, že osoba sa stáva v určitom asáne a drží ju na určitý čas. Mozog riadi svaly. Jednoducho povedané, asana je postoj jogy.

Asány môžu byť tiež považované za cvičenie pre plavidlá, pretože vám umožňujú udržiavať a obnovovať cievny tonus, vyčistiť tepny a tiež liečiť kŕčové žily. Nižšie uvádzame tri asány, ktoré sú relatívne jednoduché a zároveň veľmi efektívne.

Asana číslo 1 - Sarvangasana. Táto asanáza sa podobá na "brezový strom", ktorý je pre nás všetkých dobre známy, ale stále sa od nej trochu líši. Sledovanie výkonu asany je nasledovné:

 • ležíte na chrbte, dolné končatiny sú rovné, spájajú sa, horné sú rovno, sú umiestnené pozdĺž tela (dlani "vyzerajú" hore);
 • po výdychu je potrebné začať hladký zdvih nohy, postupne ich umiestňovať za hlavu (hlavne pracujú brušné svaly);
 • položte ich za hlavu (prsty sa dotýkajú podlahy za korunou), držte pózu na 2-4 sekundy;
 • potom posúvajte nohy do vertikálnej polohy tak, aby tvorili 90 ° uhol vzhľadom na telo;
 • držte nohy v tejto polohe až 1 minútu.

Práca mozgu pri vykonávaní tejto asany spočíva v snahe hore. Hroty prstov by sa mali vždy snažiť vpred, akoby ťahali telo. Ďalším dôležitým bodom - krk by mal byť úplne uvoľnený. Praktieri jogy si túto asanu udržiavajú až 2, 3, 4 a dokonca 5 minút.

Asana # 2 - Vrikshasana (známy ako "strom"). Vykonáva sa takto:

 • ste vo stojacej polohe a pevne nastavujete obe nohy;
 • potom ohnúť jednu nohu a umiestniť nohu na základňu stehna opačnej dolnej končatiny;
 • ruky zložené pred hrudníkom v klasickom gestu namaste;
 • pozornosť pri sústredení sa do dlaní.

V tejto asane môžete cítiť pevne, môžete dlani posunúť doľava, do oblasti projekcie srdca. Súčasne je práca mozgu dôležitá, pozornosť sa musí tiež pohybovať spolu s dlaniami. Optimálne stojte v asane 1 minútu na jednu nohu a potom ďalšiu 1 minútu na druhej. Praktieri jogy si udržujú asanu na 5 minút na každej nohe.

Asana # 3 - Adho Mukha Shvanasana (známa ako "pes tvárou dole"). Vykonáva sa takto:

 • ležať na žalúdku a potom rozšíriť nohy na šírku asi 30 cm;
 • natiahnite ruky dopredu a rozložte ich trochu širšie ako na ramenách;
 • po výdychu zvýšiť trup, spoliehajú sa hlavne na ruky;
 • ruky a nohy by mali byť priame, nohy a dlane stlačené na podlahu a hlava by mala dosiahnuť nohy. V tomto prípade by krk mal byť úplne uvoľnený, ako keby ste si pretiahli celé telo.

Dýchajte hladko, v každom prípade, nestlačte krk a chrbát. Vykonajte asanu, ktoré nepresahuje ich schopnosti. Udržujte ho tak dlho, ako sa cítite dobre. Táto asana neposkytuje aktívnu prácu mozgu, pretože je dôležité uvoľniť telo čo najviac.

Upozorňujeme vás na skutočnosť, že praktizovanie jogy na vlastnú päsť (bez inštruktora) je dosť nebezpečné. Koneckonců, vykonávanie asanas je nesprávne, môžete nielen dosiahnuť požadovaný účinok, ale aj poškodiť. Okrem toho je dôležité pochopiť, ako koordinovať činnosť mozgu.

Mnohí z našich čitateľov pre ČISTENIE PLAVIDIEL a znižovanie hladín cholesterolu v tele aktívne používajú dobre známu techniku ​​založenú na semenách a šťave Amaranth, ktorú objavila Elena Malysheva. Odporúčame vám, aby ste sa s touto technikou oboznámili.

Začnite praktizovať jogu pod dohľadom skúseného učiteľa. V priebehu 4-5 zasadnutí budete môcť vypracovať hlavné body vrátane tých, ktoré sa týkajú bezpečnosti.

A potom môžete bezpečne cvičiť jogu, samostatne robiť gymnastiku pre cievy, srdce a celé telo, doma. Jóga asány sú z technického hľadiska dosť zložité a samozrejme budú nad rámec kapacity ťažkého srdcového pacienta. Odporúčajú sa hlavne ako silná prevencia, ako aj pre tých pacientov, ktorí trpia počiatočnými štádiami akéhokoľvek kardiovaskulárneho ochorenia, keď celkový zdravotný stav ešte výrazne nezhorší.

Vodárenský výcvik

Ak máte radi vodu, najlepšou voľbou pre vašu fyzickú terapiu bude jednoduché plávanie. Koneckonců, plávanie je ideálnym variantom motorickej aktivity, ktorá zahŕňa svaly krku, trupu, rovnako ako horné a dolné končatiny. Takmer všetky svaly tela fungujú, navyše je to výborná gymnastika pre plavidlá.

Môžete plávať v akomkoľvek štýle a rýchlosti. Kúpanie je vždy užitočné a tu je dôvod, prečo:

 • počas kúpania má telo vodorovnú polohu, čo veľmi uľahčuje prietok krvi do srdca, ako aj do mozgu;
 • rytmické kontrakcie kostrových svalov, ktoré sa vyskytujú počas plávania, zmierňujú žilové cievy a tiež znižujú zaťaženie srdca;
 • dýchanie počas plávania sa zvyčajne stáva hlbším, čo prispieva k ďalšiemu okysličovaniu krvi;
 • pri plávaní vo vode nie je v tele žiadne statické napätie, ktoré pomáha znižovať zvýšený tón svalov a krvných ciev (ak existujú), ako aj elimináciu napätia z hlavy a krku.

Keď plávate, spočíva mozog, čo prispieva k harmonizácii psycho-emocionálneho prostredia. Druhý z nich sa vždy odráža v zdraví srdca a krvných ciev.

Autorské techniky

Dnes existuje veľa spôsobov ochrany autorských práv, ktoré vám umožňujú liečiť a liečiť kardiovaskulárny systém. Medzi nimi sa venuje osobitná pozornosť lekárskym komplexom Dr. Bubnovského, ktoré sa stávajú čoraz populárnejšou.

Motto Dr. Bubnovského znie takto: "pohyb je život, ale nie každý pohyb je prospešný." Toto motto plne odráža základy liečebného prístupu odporúčaného lekárom.

Dr. Bubnovsky praktizuje kinesitherapiu, teda pohybovú terapiu. Navrhuje opustiť lieky a odstrániť existujúce zdravotné problémy s pomocou správnych pohybov. Doktor Bubnovský neodhaľuje všetky tajomstvá, ale už teraz je v našej krajine otvorené množstvo jeho centier (a vo veľkých mestách je dokonca niekoľko ich pobočiek).

A všetci, ktorí majú záujem o kinesitherapiu, sa môžu dostať do vhodného centra a začať podstupovať liečbu. V týchto centrách existujú špeciálne simulátory, ako aj kvalifikovaní pracovníci, ktorí absolvovali špecializáciu v kinesiterapii. Pri výbere požadovaného súboru cvičení je každému pacientovi poskytnutý individuálny prístup. Cvičenie a gymnastika pre plavidlá, ktoré podľa posudkov pacientov Dr. Bubnovského dávajú vynikajúce výsledky.

Preto sme preskúmali hlavné, najbežnejšie a najdôležitejšie možnosti cvičebnej terapie, ktoré môžu pacienti užívať srdcia. Môžete si vybrať plávanie a môžete si vybrať Qigong gymnastiku, hlavnou vecou je, že zvolená metóda je prijateľná a robíte to s potešením. Nezabudnite, že pozitívne emócie sú dôležitým aspektom akejkoľvek liečby.

Okrem Toho Čítal O Plavidlách

Mitrálna stenóza: príčiny, diagnóza, liečba

Z tohto článku sa dozviete: čo je mitrálna stenóza, hlavné príčiny jej výskytu. Ako sa vyvinie patológia, jej charakteristické symptómy. Diagnostické a liečebné metódy, prognóza na zotavenie.

Aké hodnoty kreatinínu sú normou u mužov?

Kreatinín je konečná látka získaná v procese premeny proteínov. Vyrába sa v svalovom tkanive a vylučuje sa do obehového systému. Čím viac mužov má sval, tým vyššia je hladina kreatinínu v krvi.

Prečo dochádza k opuchu žíl v nohách a akým spôsobom sa liečia?

Opuchnuté žily v nohách nie sú kozmetickým problémom, ako to niektoré ženy bezmyšlienkovo ​​vnímajú, ale hrozivý symptóm nevratnej lézie žíl nazývaných kŕčové žily.

Kvantov protrombín: prepis, normálne hodnoty

Štúdia protrombínu je určená lekárom s cieľom určiť, ako rýchlo krvné zrazeniny. Protrombín od firmy Kvik veľmi často umožňuje identifikovať vážnu patológiu v tele.

Prolaps mitrálnej chlopne

Prolaps mitrálnej chlopne (PMK) je klinická patológia, pri ktorej jeden alebo dva ventily tejto anatomickej formácie preliatia, to znamená, že sa počas systoly (kontrakcia srdca) ohýbajú do dutiny ľavej predsiene, čo sa normálne nemôže vyskytnúť.

Čo je krvácanie v mozgu a kvôli tomu, čo sa vyskytuje

Hemoragická mŕtvica je všeobecná koncepcia, ktorá kombinuje všetky hemoragie v lebke, ktoré ovplyvňujú tkanivá mozgu a jeho membrány. Dôvodom je pretrhnutie steny cievy v dôsledku jej nadmerného stenčenia.