Srdce je hlavným orgánom človeka. Ak jedna zo štyroch častí začne pracovať nesprávne, celé telo zlyhá. Pravostranná ventrikulárna hypertrofia je jednou z patologických stavov spojených so zvýšením myokardu. Táto chyba poukazuje na vznik vážnych komplikácií v práci pľúc a srdca.

Hypertrofia pravého srdca - čo je to

Srdcové úseky sa môžu z rôznych dôvodov zvýšiť. Podľa lekárskej definície je hypertrofia pravej komory nárastom myokardu alebo zhrubnutím cievnych stien. Zmena veľkosti znamená abnormálny rast srdcových buniek (kardiomyocyty). Rozdiel medzi hypertrofickým myokardom je, že cievy nemôžu živiť zarastený orgán. Z tohto dôvodu je jeho časť ischemická - nedostatok kyslíka a živín. Dilatácia pravej komory je jedným z typov ochorenia.

Existujú tri stupne hypertrofie:

 1. Mierny - mierny nárast. Má rovnaké rozmery ako ľavica.
 2. Stredné - procesy v tejto oblasti srdca sú pomalšie.
 3. Vyjadrené - pravá strana je 2-3 krát väčšia ako ľavá strana.

Hypertrofia pravicovej komory - príčiny

Najčastejšími príčinami hypertrofie pravého srdca sú spojené srdcové a pľúcne ochorenia. Môžu byť vrodené alebo získané. Vrodené poruchy sa nazývajú:

 1. Tetrad Fallot. Porucha ventilu, ktorá je diagnostikovaná u novorodencov. Ďalším názvom je "syndróm modrého dieťaťa": koža dieťaťa sa stáva modrou pri plaču.
 2. Pľúcna hypertenzia. Spôsobuje zvýšenie tlaku v pľúcnej tepne.
 3. Anomálie v štruktúre interventrikulárnej septa. Vedie k zmesi krvi srdca, telo nedostáva dostatok kyslíka.
 4. Stenóza mitrálnej chlopne. Spôsobuje porušenie odtoku krvi do tepny kvôli redukcii dierky.

Choroby, ktoré spôsobujú hypertrofiu myokardu v pravej komore, zahŕňajú:

 • fibróza, emfyzém;
 • bronchitída;
 • bronchiálna astma;
 • zápal pľúc;
 • chronická únava a stres;
 • zvýšenie telesnej hmotnosti;
 • kardiomyopatia;
 • vysoký krvný tlak.

Hypertrofia pravej komory u dieťaťa

Zvýšenie pravostnej srdcovej komory sa pozoruje viac v detstve. U detí bezprostredne po narodení je zaťaženie na pravej strane srdca väčšie ako na ľavej strane. Lekári volajú tento dôvod na zmenu fyziologického orgánu. Avšak vrodená hypertrofia pravej komory u detí je oveľa bežnejšia. Niektoré príznaky choroby sa nezobrazia okamžite. Priebežné sledovanie stavu dieťaťa, úplné vyšetrenie po pôrode pomáha pri správnej diagnostike a pri výbere presných metód liečby.

Známky hypertrofie pravého srdca na EKG

Prvé príznaky ochorenia sú nevýznamné, často ich pacient nezaznamenáva. Keď myokard rastie, príznaky sa objavujú ako:

 • závraty;
 • dýchavičnosť;
 • strata vedomia;
 • dýchavičnosť;
 • arytmie;
 • bolesti na hrudníku;
 • dýchavičnosť;
 • výstupy z nohy;
 • cyanóza kože;
 • prerušenia srdcového tepu.

Je to spôsobené tým, že srdce je nedostatočne zásobované kyslíkom, prejavy sú podobné ako srdcové zlyhanie. Lekár musí predpísať diagnostiku na moderných zariadeniach s cieľom určiť konečnú diagnózu:

 1. Elektrokardiografia znamená, že rytmus srdca sa prenáša na snímače a zaznamená sa na papier. Na EKG môže lekár alebo kardiológ správne dešifrovať príznaky hypertrofie pravej komory.
 2. Ultrazvuk srdca alebo echokardiografia presne zisťuje zmeny v štruktúre srdca. Metóda pomáha zistiť poruchy krvného toku, merať stupeň patológie.

Hypertrofia pravého srdca srdca na EKG je viditeľná, ak je jeho hmotnosť väčšia ako vľavo. Vyzerá to ako kmitanie vrcholov elektrokardiogramu. Kľúčové vlastnosti:

 1. Elektrická os je vychýlená doprava.
 2. Je pozorovaná ischémia subendokardiálnych vrstiev myokardu.
 3. V časti V1 sú viditeľné porušenia komplexu QRS. Potom vyzerá ako R alebo QR vlna.
 4. V oblasti V6 je komplex RS.
 5. V oblasti V1 existujú odchýlky od normy v segmente ST. Nachádza sa pod obrysom a má asymetrický tvar.

Hypertrofia pravého srdca - liečba

Liečba hypertrofie pravej komory by mala zahŕňať komplexnú terapiu na elimináciu súvisiacich ochorení. Lekár predpisuje lieky, ktoré pomáhajú normalizovať činnosť srdca a pľúc:

 • vitamíny s horčíkom a draslíkom;
 • blokátory, ktoré znižujú srdcovú frekvenciu;
 • diuretiká, ktoré odstraňujú vodu;
 • antikoagulanciá;
 • antagonistov kalciových kanálov, zodpovedných za frekvenciu srdcových kontrakcií;
 • lieky na zníženie tlaku;
 • sedatíva.

Na profylaxiu je predpísaná špeciálna strava. Pacient by mal vylúčiť výrobky s vysokým obsahom soli, pridať chudé mäso, ryby, ovocie, zeleninu. Chirurgický zákrok sa uplatňuje iba vtedy, ak sa výsledok zvýšenia už stane srdcovou poruchou. U malých detí sa táto operácia môže uskutočniť v prvom roku života.

Video: srdcová hypertrofia na EKG

Informácie uvedené v článku sú len informačné. Materiály výrobku nevyžadujú samošetrenie. Iba kvalifikovaný lekár môže diagnostikovať a poradiť o liečbe na základe individuálnych charakteristík konkrétneho pacienta.

Cardiopapa - všetko o srdcovom ochorení detí

Čo rodičia detí s vrodenou srdcovou chorobou a inými ochoreniami kardiovaskulárneho systému potrebujú vedieť

Hypertrofia pravého srdca srdca u detí

Hypertrofia pravostavej komory je presnejším názvom: hypertrofia pravého ventrikulárneho myokardu, stav, pri ktorom sa hmotnosť pravej komory zvyšuje v dôsledku predĺženia a zahustenia každého svalového vlákna v dôsledku dlhotrvajúcej intenzívnej práce (hyperfunkcie). Pre tento stav existuje ďalší lekársky termín - hypertrofia pravého srdca.

Zvýšenie pravostnej srdcovej komory srdca sa vyskytuje u detí oveľa častejšie ako u dospelých. Navyše u detí môže mať hypertrofia pankreasu fyziologický charakter, napríklad v prvých dňoch života, kedy sa zvyšuje zaťaženie pravých častí srdca. Ale v tomto článku sa budeme zaoberať patologickým typom hypertrofie pravej komory, ktorá môže byť spôsobená prítomnosťou vrodenej srdcovej choroby u dieťaťa.

Normálna štruktúra ľudského srdca je štvorkomorová, v ktorej dve ľavé komory zabezpečujú fungovanie hlavnej veľkej cirkulácie, ktorá sa tiež nazýva systémová cirkulácia a obe pravé komory zabezpečujú fungovanie malého obehu nazývaného pľúca. Súčasne tlak krvi v ľavých častiach srdca je vždy vyšší ako v pravej časti, pretože ľavé časti srdca musia tlačiť krv cez veľký systémový kruh, ktorý má väčšiu odolnosť proti prietoku krvi ako pľúca.

Autorské práva k predloženému materiálu patria na stránku http://cardiopapa.ru

Keď sa objavia patologické procesy kardiovaskulárneho systému alebo vrodené srdcové chyby, tento vzor môže byť porušený. Napríklad prítomnosť stenózy ventilu pľúcnej artérie vedie k zvýšeniu odolnosti proti prietoku krvi pri výstupe z pravej komory, čo zvýši jej zaťaženie. Alebo ak sa medzi správnou a ľavou časťou srdca vyskytujú správy (VSD, DMPP, OAP, OSA a ďalšie), časť krvi začína prechádzať poruchou z oblasti s vysokým tlakom do oblasti s nízkym tlakom. Pretože normálny tlak v pravom srdci je nižší ako v ľavej časti, vypúšťanie zvyčajne prebieha zľava doprava a v dôsledku toho pravá komora dostáva viac krvi, než je ochotná prijať, čo tiež vedie k jeho preťaženiu.

Pravé preťaženie srdca je dosť vážny a nebezpečný príznak, oveľa závažnejší ako preťaženie ľavých častí. Faktom je, že správne časti srdca sú prispôsobené na prácu len s malým okruhom krvného obehu, pri ktorom sú zaťaženia relatívne malé, v takom prípade stenóza pľúcnej tepny alebo vypúšťanie ďalšej krvi z ľavých častí srdca spôsobuje významné zvýšenie záťaže. Pravá srdcová komora, nevhodná pre ťažké bremená, nemôže vydržať toto zvýšené zaťaženie a začína sa zvyšovať vo veľkosti a hmotnosti - práve vtedy dochádza k hypertrofii pravej komory.

Možno teda dospieť k záveru, že výskyt myokardu pravého srdca nie je len znakom preťaženia pravého srdca, ale aj znakom, že myokard srdca už nie je schopný zvládnuť zvýšené zaťaženie. Zároveň zvýšená veľkosť myokardu porušuje vodivé vlastnosti srdca, čo môže viesť k arytmiám, zhoršeniu kontraktility a iným negatívnym dôsledkom.

Oddelene by mal byť vymenovaný systém pľúcnych artérií a ciev, ktoré sú umiestnené na výstupe z pravej srdcovej komory srdca - sú tiež vystavené zvýšenému stresu v prípade hypertrofie pravého srdca. V prípade stenózy pľúcnej chlopne je táto situácia zmiernená skutočnosťou, že stenóza sama osebe chráni časť pľúcneho obehového systému, ktorý je za ventilom pľúcnej tepny pred preťažením. Ak však nedôjde k žiadnej stenóze, výsledné preťaženie vedie k porušeniu štruktúry pľúcnych artérií a krvných ciev - stávajú sa pevnejšími, začínajú sklerózou, vedú k narušeniu malého obehu, stúpa krvný tlak v malom kruhu, dochádza k pľúcnej hypertenzii, a Eysenmengerov syndróm. Táto podmienka je nezvratná a už nie je možné ju opraviť! Preto výskyt hypertrofie pravého srdca môže vyžadovať naliehavé opatrenia na zabránenie vzniku ireverzibilnej pľúcnej hypertenzie, inak dokonca aj operácia srdca nespôsobí nápravu situácie.

Hlavnou metódou počiatočnej diagnostiky hypertrofie pravého srdca je elektrokardiografia. Na elektrokardiograme však nie je možné vidieť skutočné rozmery pravej komory, v ktorých vidíte iba zmeny vodivosti v dôsledku porušenia veľkosti. Preto je elektrokardiografia len nepriamou diagnostickou metódou, ktorá umožňuje vidieť iba príznaky hypertrofie pravého srdca a nič viac.

Najpresnejšou a cenovo dostupnejšou metódou diagnostiky hypertrofie pravého srdca je echokardiografia (ultrazvuk srdca). Táto metóda vám umožňuje presne posúdiť veľkosť srdcových komôr, veľkosť a polohu defektov a stenóz, určiť prítomnosť krvného výboja prostredníctvom defektov a dokonca odhadnúť tlak v komorách srdca.

Treba mať na pamäti, že prítomnosť elektrokardiografických príznakov hypertrofie pravej komory nie je vždy potvrdená echografickým výskumom. V mnohých prípadoch môže dôjsť k porušeniu elektrickej vodivosti z úplne iných dôvodov a v prípade chirurgickej korekcie srdcovej chyby môže byť stopou opravená CHD alebo stopa z operácie. Preto ak má vaše dieťa príznaky hypertrofie pravého srdca, nemali by ste okamžite panikať, je však potrebné dôkladné echokardiografické vyšetrenie.

Hypertrofia pravého srdca: príčiny, symptómy, liečba

Hypertrofia pravého srdca (HPV) je stav, pri ktorom dochádza k nárastu hrúbky steny a hromadenia myokardu v jednej z oblastí srdca, a to v pravej komore. Venózna krv z veľkých žilových kmeňov vstupuje do pravého predsiene a odtiaľ do pravej komory. Medzi sebou sú oddelené trikuspidálnym ventilom. S redukciou pravostnej komory vstúpi žilová krv do pľúcnej tepny a je obohatená v pľúcach kyslíkom. Potom vstúpi do ľavého srdca. V rôznych patologických stavoch sa rozšíri pravá komora (dilatácia) a zvyšuje sa jej hmota (hypertrofia).

Je dôležité poznať príznaky hypertrofie pravej komory a príčiny ochorenia, aby sa poradil s lekárom včas, aby sa predpisovala primeraná liečba.

Mechanizmy vývoja GPZH:

 • zhrubnutie vlákien srdcového svalu;
 • zvýšený krvný tlak v dutine pravej komory;
 • nedostatok kyslíka (hypoxia);
 • metabolických a štrukturálnych zmien myokardu;
 • zmena ventrikulárnej anatómie srdca.

Príčiny vývoja

Hlavným dôvodom pre rozvoj GPZH - nadmerné zaťaženie. Zdá sa, že keď dôjde k zvýšeniu krvného tlaku v pľúcnej cirkulácii (pľúcna tepna a jej konáre, pľúcne kapiláry, pľúcne žily), ako aj keď sa v určitých vrodených srdcových chybách vysunie krv do pravej komory.

U detí je vývoj GPZH primárne spojený s vrodenými srdcovými poruchami. GPZh sa vyvinie s významnou poruchou medzikomorovej septa. Ide o vrodené srdcové ochorenie, pri ktorom krv z ľavej komory počas jej kontrakcií je čiastočne vysunutá nie do aorty, ale cez otvor v medzikomorovej septa do pravej komory. V dôsledku toho je nútený pumpovať oveľa väčší objem krvi, ako by mal. Zároveň sa vyvíja zahustenie jeho stien. Ďalšie vrodené srdcové chyby, ktoré vedú k vzniku HPJ, sú defekt v predsieňovom septe, nedostatočnosti pľúcnych chlopní, Fallotov tetrad a ďalšie stavy, ktoré spôsobujú preťaženie pravej komory krvným objemom alebo tlakom v systéme pľúcnej artérie.

U dospelých je hlavnou príčinou HPH tzv. Pľúcne srdce. Pľúcne srdce sa vyskytuje pri ochoreniach, ktoré zabraňujú normálnemu dýchaniu. V dôsledku toho stúpa tlak v pľúcnej tepne, prahová komora je preťažená a zvyšuje sa. Príčiny pľúcnej hypertenzie a pľúcneho srdca:

 • ochorenia pľúc (bronchiálna astma, chronická bronchitída, pľúcny emfyzém, bronchiektázia, tuberkulóza a ďalšie);
 • choroby hrudníka (zakrivenie chrbtice, detská obrna a iné);
 • choroby pľúcnych ciev (trombóza a embólia, artritída, kompresia ciev s nádorom mediastínu a inými).

HPD u dospelých sa niekedy vyskytuje v dôsledku mitrálnej stenózy. Pri tejto chorobe je narušená funkcia ľavej komory, potom stúpa tlak v pľúcnych cievach a druhýkrát sa ovplyvňuje pravá komora. Únava trikuspidálnej chlopne tiež vedie k rozvoju GPZH. V tomto prípade časť krvi z pravej komory, keď je redukovaná, nevstupuje do pľúcnej tepny, ale späť do pravého predsieňa a opäť do pravej komory. Je nútený pumpovať veľké množstvo krvi a v dôsledku toho sa zvyšuje.

príznaky

Samotný GPZH nespôsobuje žiadne sťažnosti. Iba klinicky sa prejavujú jej príčiny (pľúcna hypertenzia) a komplikácie (srdcové zlyhanie).

Známky pľúcnej hypertenzie:

 • dýchavičnosť s malou námahou a pokojom, suchý kašeľ;
 • slabosť, apatia, závraty a mdloby;
 • búšenie srdca, opuch krčných žíl;
 • vykašliavanie krvi;
 • poruchy srdcového rytmu;
 • anginálna bolesť spojená s hladovaním kyslíka myokardu (lisovanie, stláčanie bolesti za hrudnou kosťou počas cvičenia, často sprevádzané studeným potom, prechod po užívaní nitroglycerínu).

Známky srdcového zlyhania spôsobené zníženou kontraktilitou rozšírenej pravostnej komory:

 • ťažkosť v správnom hypochondriu;
 • výskyt rozšírených žíl brušnej dutiny na koži;
 • opuch nôh a prednej brušnej steny.

Vrodené srdcové chyby u detí môžu sprevádzať cyanóza (modrá koža), dýchavičnosť a palpitácie, srdcové arytmie, retardácia a rozvoj.

diagnostika

Metódy diagnostiky GPZH:

 • elektrokardiografia: nie vždy odhaľuje GPZH, najmä v ranom štádiu;
 • echokardiografia alebo ultrazvukové vyšetrenie srdca: najinformatívnejšia metóda;
 • RTG hrudníka: môže poskytnúť ďalšie diagnostické informácie pre pľúcne srdce.

liečba

Samotná HPH nie je liečiteľná. Liečba chorôb, ktoré ju spôsobili. Spôsoby liečby bez liečiva zahŕňajú:

 1. Vylučovanie ťažkej fyzickej námahy a športu, najmä s ťažkou GPL.
 2. Celý oddych a spánok.
 3. Prevencia chrípky, ARVI, exacerbácie chronických pľúcnych ochorení.
 4. Podmienky na vysočine sa neodporúčajú.

Pľúcna hypertenzia a chronické pľúcne srdce často vyžadujú kontinuálny príjem kalciových antagonistov (nifedipín), použitie prostaglandínov a inhalácie oxidu dusnatého.

Srdcové defekty u detí a dospelých sú korigované chirurgickým zákrokom.

Zlyhanie obehu je liečené podľa príslušných protokolov.

Ktorý lekár sa má kontaktovať

Ak má elektrokardiogram alebo iná štúdia srdca pravostrannú komorovú hypertrofiu, poraďte sa s lekárom alebo kardiológa. Po ďalšom vyšetrení lekár predpíše liečbu príčin tohto ochorenia. Je pravdepodobné, že bude potrebná konzultácia s kardiologom, ortopédom (s zakrivením chrbtice), pulmonológa (s pľúcnym srdcom).

Hypertrofia pravého srdca: príčiny, príznaky, diagnóza, liečba, prognóza

Pravá komora je srdcová komora, ktorá vykonáva funkciu prenosu krvi z dutiny pravého predsiene do úst pľúcneho kmeňa. Tento prietok krvi obsahuje takmer žiadny kyslík, ale v červených krvinkách je veľké množstvo oxidu uhličitého. Potom je tok venóznej krvi nasmerovaný do ciev umiestnených v pľúcnom tkanive, odkiaľ to prúdi späť do srdca (do dutiny ľavej predsiene). Pravá komora sa teda podieľa na tvorbe malého kruhu krvného obehu.

Hypertrofia pravého srdca je vždy patologický stav, na rozdiel od zhrubnutia ľavej komory, ktorá sa často vyskytuje u športovcov av tomto prípade je fyziologická. Termín "hypertrofia" znamená zvýšenie hmotnosti a hrúbky srdcového svalu, inými slovami hypertrofované znamená veľké, zvýšené. Hypertrofia pravej komory nastáva, keď je preťažená tlakom alebo objemom.

 • V prvom prípade krv ťažko prechádza do pľúcnych ciev v dôsledku zvýšeného krvného tlaku v nich, čo sťažuje svaly pravej komory krčiť krv ako za normálnych podmienok.
 • V druhom prípade dochádza k ďalšiemu vypúšťaniu krvi do dutiny pravej komory, v dôsledku čoho je komora steny pretiahnutá zvýšeným objemom krvi.

V obidvoch prípadoch musí pravá komora vynaložiť väčšiu záťaž ako predtým, takže srdcový sval zvyšuje svoju hmotnosť. Vyskytuje sa hypertrofia srdca pravého srdca srdca. Hypertrofia prednej steny pravej komory je bežnejšia.

Hypertrofia prostaty je nebezpečná, pretože skôr alebo neskôr srdcový sval nebude schopný pracovať za podmienok vysokého zaťaženia a pacient začne vyvíjať chronické srdcové zlyhanie.

Mechanizmus tvorby pankreatickej hypertrofie v bronchopulmonálnej patológii je spôsobený zvýšenou pľúcnou hypertenziou. V dôsledku toho dochádza k preťaženiu tlaku pankreasu. Vývoj pľúcnej hypertenzie alebo zvýšenie krvného tlaku v lúmenu pľúcnych artérií naopak vyplýva zo zníženia elasticity pľúcneho tkaniva.

Príčiny hypertrofie pravej komory

1. Pľúcne srdce

Vzhľadom na skutočnosť, že hlavné zaťaženie pre pravú komoru je vytvorené respiračnými orgánmi, alebo skôr cievami lokalizovanými v pľúcnom tkanive, môže sa v patológii pľúc vyvinúť hypertrofia.

Hlavné ochorenia, ktoré môžu spôsobiť pľúcne srdce, sú nasledovné:

 • Bronchiálna astma, najmä dlhodobá, s predĺženými exacerbáciami vyskytujúcimi sa pri ťažkých a ťažko liečiteľných záchvatoch. Často hormonálna závislosť pri bronchiálnej astme vedie k tvorbe pľúcneho srdca.
 • CHOCHP (chronické obštrukčné pľúcne ochorenie) s častými exacerbáciami chronickej obštrukčnej bronchitídy. Častejšie sa vyvíja u fajčiarov a u osôb s pracovným rizikom pieskovacie zariadenie, pracovníci plynárenského priemyslu a iné).
 • BEB (bronchiektázická choroba) s častými zápalovými procesmi v zmenených oblastiach pľúcneho tkaniva - pri bronchiektázii.
 • Cystická fibróza - ochorenie, ktoré postihuje tráviaci systém (nedostatok pankreatických enzýmov), rovnako ako dýchacie orgány s častým hnisavých zápal priedušiek a pľúc v dôsledku porušenia vypúšťania silných, viskózny hlien v lumenu priedušiek a pľúcnych mechúrikov.
 • Častá recidivujúca pneumónia.

rozvoj pankreatickej hypertrofie pri pľúcnej hypertenzii

2. Vrodené srdcové chyby

V prípade, že srdcová chyba je závažná, napríklad Fallotov tetrad, očakávaná dĺžka života pacienta je malá a bez operácie deti zomreli v prvom roku života. Dôvodom je skutočnosť, že hypertrofia srdcových komôr dieťaťa rýchlo rastie a srdcové zlyhanie sa rýchlo zvyšuje.

pankreatická hypertrofia pri vrodenej malformácii - Fallotov tetrad

V prípade iných srdcových vád, ako je napríklad pľúcna stenóza alebo trikuspidálnej hypertrofia ventilu sa vyvíja pomaly, a dekompenzácia srdcového zlyhania môže dôjsť v priebehu niekoľkých mesiacov alebo rokov. Mechanizmus vývoja hypertrofia pravej komory v dátových chyby spôsobené pravej komory preťaženie tlaku (keď je komora ťažko tlačiť požadovaný objem krvi v zúžených lumen pľúcnej trupu) alebo zväzku (v prípade, časť krvi trikuspidální chlopňa sa každé kontrakcie je hodená späť do dutiny pravej predsiene, a každý nasledujúci oveľa väčší objem krvi sa presunie cez kontrakciu do pravej komory).

pankreatickej hypertrofii pri pľúcnej stenóze

Podobne ako v tomto prípade sa mechanizmus vzniku hypertrofie vytvára aj vtedy, keď dochádza k defektom predsieňového alebo medzikomorového septa.

3. Získané srdcové chyby

Najčastejšie sa vyvinie pankreatická hypertrofia v prípade nedostatočnosti trikuspidálnej chlopne (opísanej v predchádzajúcom odseku) alebo stenózy ľavého atrioventrikulárneho otvoru (mitrálna chlopňa). V poslednom prípade sa druhý vývoji hypertrofia prostaty, hypertrofická ako prvý ľavej predsiene, a až potom, vzhľadom k stagnácii krvných ciev v pľúcach, čím sa zvyšuje hrúbka komory steny pravé.

Ako sa klinicky manifestuje hypertrofia pravého srdca?

Hypertrofia prostaty sa nie vždy prejavuje akýmikoľvek príznakmi, a preto v počiatočných štádiách môže byť v prípade miernej hypertrofie rozpoznateľná iba pomocou dodatočného vyšetrenia. Najčastejšie má pacient známky základného ochorenia, napríklad záchvaty bronchiálnej astmy alebo kliniku pneumónie. Keďže však pacient prechádza na hypertrofiu a rast chronickej nedostatočnosti pravého ventrikulárneho systému, pacient môže mať nasledujúce príznaky hypertrofie pravého srdca:

 1. Suchý kašeľ, niekedy s hemoptýzou,
 2. Znížená znášanlivosť normálnej fyzickej aktivity v dôsledku paroxyzmálnej dyspnoe,
 3. Zvýšená únava, znížený výkon,
 4. Pocit srdcových palpitácií a prerušení srdcovej činnosti, často spôsobených srdcovými arytmiami (extrasystol, fibrilácia predsiení),
 5. Bolesť v srdci anginózne typu (tiesnivé bolesti na hrudníku, pálenie v srdci), spojené s nedostatkom kyslíka buniek rozšírenú srdcový sval, ktorý vyvoláva ischémiu pravej komory.

Vzhľadom k tomu, progresie srdcového zlyhania pravého srdca klinických príznakov pacientových dopravných zápch na krvného obehu - opuchy nôh a chodidiel, niekedy branie vyhlásil, kým opuch rozšíril po celom tele (anasarca); bolesť v pravom hypochondriu vďaka tomu, že krv stagnuje v pečeni a prekrýva svoju kapsulu; dilatačné žily v prednej brušnej stene a pulzujúce jugulárne žily; kŕčové žily pažeráka (až po krvácanie z pažerákovej steny) s rozvojom srdcovej cirhózy.

Ako rozpoznať hypertrofiu pankreasu v počiatočných štádiách?

Bohužiaľ, je takmer nemožné rozpoznať klinicky a elektrokardiogram v počiatočných štádiách hypertrofie pravého srdca. Existuje však niekoľko kritérií EKG, podľa ktorých možno podozrenie na hypertrofiu u pacientov s existujúcimi príčinnými ochoreniami.

V závislosti od toho, koľko pravej komory sa zvyšuje v porovnaní s ľavou, existujú tri formy hypertrofie pravej komory na EKG:

 • Pravá komora je hypertrofovaná, ale oveľa menšia ako ľavá (mierna hypertrofia);
 • Pravá komora je hypertrofovaná, ale nepresahuje hmotnosť ľavej komory;
 • Pravá komora je oveľa väčšia ako hmotnosť ľavej (silnej hypertrofie).

Každá z foriem sa prejavuje zmenou ventrikulárneho QRST komplexu v pravom (V1V2) a ľavom (V5V6) hrudnom vedení. Čím výraznejšia je hypertrofia, tým vyššia je R-vlna vpravo a hlbšia S-vlna v ľavej časti vedie. EKG zvyčajne vykazuje "nárast" R-vlny z vedenia V1 na V4. Pri pankreatickej hypertrofii tento rast nenastane. Okrem toho vo V1 komorový komplex má formu qR a vo V6 formu rS alebo RS.

Napriek tomu, že pri použití EKG je možné určiť len výraznú hypertrofiu pankreasu, existuje ďalšia veľmi informatívna diagnostická metóda. umožňujúce vizuálne posúdiť hrúbku stien, hmotnosť a objem pravej komory. Táto metóda je ultrazvuk srdca alebo echokardioskopia. Pomocou ultrazvuku srdca je možné v počiatočnom štádiu spoľahlivo stanoviť hypertrofiu pankreasu. Medzi ukazovatele hypertrofie patrí zvýšenie steny pankreasu o viac ako 5 mm, zahustenie interventrikulárnej septa viac ako 1,1 cm a zvýšenie diastolickej veľkosti (v pokoji) o viac ako 2,05 cm.

Okrem EKG a ultrazvuku musí pacient s podozrením na hypertrofiu pankreasu mať röntgenové vyšetrenie hrudníka, ktoré môže poskytnúť informácie o veľkosti srdca a najmä jeho pravom okraji.

Video: EKG príznaky hypertrofie pravej komory a iných srdcových komôr

Je možné vyliečiť navždy pankreatickú hypertrofiu?

Pri liečbe pankreatickej hypertrofie je potrebné pochopiť nasledujúci bod - je ľahšie zabrániť vzniku hypertrofie ako liečbe jej komplikácií. To je dôvod, prečo každý pacient s patologickým stavom bronchopulmonálneho systému alebo srdcovým ochorením vyžaduje úspešnú liečbu základnej choroby. Preto, v prípade bronchiálnej astmy, pacient má dostať základnú terapiu (pravidelný príjem takýchto inhalačných liekov, ako je lieh, Foradil Combi, Seretide a iní predpísané lekárom). Kľúčom k úspešnej liečbe pneumónie a prevencii jeho recidívy je dobre zvolená antibakteriálna liečba, berúc do úvahy kultúru spúta a jej citlivosť na antibiotiká. V prípade CHOCHP by mal pacient čo najskôr vylúčiť škodlivé účinky tabaku a škodlivé výrobné faktory na priedušky.

Pacienti so srdcovými poruchami potrebujú svoju chirurgickú korekciu, ak si srdcový chirurg určil indikácie na operáciu počas denného vyšetrenia.

Pri vzniku závažnej hypertrofie a rozvoja chronického srdcového zlyhania sa pacientovi preukáže dlhodobý alebo konštantný príjem nasledujúcich liekov:

 1. Diuretikum (furosemid, indapamid, veroshpiron) - prostredníctvom nárazu na renálne tubuly odstráni "nadbytočnú" tekutinu z tela, čo uľahčuje srdcu pracovať na čerpaní krvi.
 2. ACE inhibítory (enam, diroton, prestárium, perineva) - významne spomaľujú procesy remodelácie myokardu a spomaľujú progresiu hypertrofie srdcového svalu.
 3. Prípravky nitroglycerínu (monochinkwe, nitrosorbid) znižujú tonus pľúcnych žíl, čím sa znižuje predpätie srdcového svalu.
 4. Inhibítory kalciového kanála (verapamil, amlodipín) pomáhajú uvoľniť srdcové svalstvo a znižovať srdcovú frekvenciu, čo má priaznivý vplyv na kontraktilitu myokardu.

V každom prípade také nuansy, ako je povaha, množstvo a kombinácia liekov, ako aj frekvencia a trvanie ich podávania určuje iba ošetrujúci lekár po úplnom vyšetrení pacienta.

Bohužiaľ, hypertrofia prostaty sa nevráti späť, ale teraz je možné zabrániť jej rýchlemu rastu, ako aj dekompenzácii srdcového zlyhania pomocou liečby takmer vo všetkých prípadoch za predpokladu, že základná choroba je úspešne liečená.

Vlastnosti hypertrofie pravej komory u detí

Tento stav v detstve je najčastejšie spôsobený vrodenými srdcovými defektmi, ako je tetradovstvo Fallot, vrodená stenóza pľúcneho ústia a idiopatická pľúcna hypertenzia. V čase pôrodu sa môže už tvoriť zhrubnutie steny pankreasu, ale častejšie sa rozvinie v prvých mesiacoch života. Klinická hypertrofia pankreasu sa prejavuje cyanózou, opuchom krčných žíl, letargiou alebo naopak prejavom úzkosti dieťaťa. Okrem toho dieťa vyslovuje dýchavičnosť a modrú pokožku pri nasávaní prsníka alebo fľaše, rovnako ako s fyzickou aktivitou alebo úzkosťou, s plačom.

Liečba hypertrofie u novorodencov sa vykonáva prísne pod kontrolou pediatrického kardiologa a kardiologa, ktorý určuje načasovanie a taktiku chirurgickej intervencie v prípade defektu.

Sú možné komplikácie?

Komplikácie hypertrofie sa môžu vyskytnúť u každého pacienta, ale častejšie sú spôsobené progresiou základnej choroby (akútne respiračné zlyhanie, astmatický stav, dekompenzácia srdcových ochorení).

Ak hovoríme o dôsledkoch hypertrofie prostaty, treba poznamenať, že ak nie je liečená, dochádza k postupnému, ale stabilnému progresiu chronického zlyhania srdcovej pravicovej komory, ktorá v počiatočných štádiách prejavuje venóznu krvnú stasu v orgánoch väčšej cirkulácie (pečeň, obličky, mozog, koža), ale s progresiou stagnácie krvi a pľúc, ako aj výraznými dystrofickými zmenami vo všetkých orgánoch a tkanivách. Dystrofia vedie k úplnému narušeniu funkcie orgánov a osoba bez liečby môže zomrieť.

V tomto ohľade môžeme predpokladať, že prognóza je nepriaznivá v dôsledku neprítomnosti liečby hypertrofie a základnej choroby, čo bolo dôvodom na to. S včasnou diagnózou hypertrofie a primeranou liečbou kauzálneho ochorenia sa prognóza zlepšuje a zvyšuje sa trvanie a kvalita života.

Hypertrofia pravého srdca: príčiny, diagnóza a liečba

Naše srdce sa skladá zo štyroch častí a ak aspoň jeden z nich začne správne fungovať, naše telo je ohrozené. Hypertrofia pravého srdca môže spôsobiť nové ochorenia hlavného orgánu v tele.

Odborníci môžu odhaliť túto chybu, keď vykonali diagnostiku a vyšetrili pacienta. Takúto diagnózu môžu počuť obaja rodičia malých detí a starších ľudí. Rád by som vám povedal, prečo je tak dôležité hľadať pomoc kardiológovi včas.

Popis srdcovej hypertrofie

Ventrikulárna hypertrofia (inými slovami hypertrofia pravého srdca myokardu alebo hypertrofia pravého srdca) je stav srdca, v ktorom pravá komora prechádza zmenou veľkosti v dôsledku nárastu svalového tkaniva (srdcové vlákna) a to následne vedie k preťaženiu srdca.

Zvýšenie srdcovej komory sa vyskytuje u ľudí rôzneho veku, ale z väčšej časti sa diagnostikuje u detí. Stojí za zmienku, že hypertrofia srdca môže byť pozorovaná u novorodencov, pretože v prvých dňoch života zintenzívnila prácu srdca a je na pravej strane srdca.

Najčastejšie je však ventrikulárna hypertrofia patologická a môže naznačovať existenciu vrodenej srdcovej choroby.

Ako viete, ľudské srdce má štvorkomorovú a obe pravé časti srdca regulujú prácu pľúcneho obehu, nazývaného aj malé. A dve ľavé časti sú zodpovedné za prácu veľkého kruhu alebo systému. V normálnom stave srdca je krvný tlak v správnych oblastiach menší.

Ak má osoba vrodené srdcové chyby alebo nejakú poruchu srdca, porušuje sa toto pravidlo, čo vedie k preťaženiu srdcovej srdcovej komory, pretože má väčší prietok krvi, než by mala byť, a potom jej hypertrofia.

Zvýšenie pravostrannej strany srdca sa pozoruje u ľudí rôzneho veku. Najčastejšie sa táto diagnostika diagnostikuje u detí. Je to spôsobené skutočnosťou, že v prvých rokoch života telo dieťaťa rastie rýchlo, resp. Jeho srdce je vystavené zvýšenému stresu.

Keď je ochorenie akútne, indikuje prítomnosť vrodenej choroby srdca. Takúto diagnózu možno urobiť na EKG. Môže sa získať hypertrofia pravého srdca srdca. Tieto zmeny sú často spojené so zlým životným štýlom, podvýživou, stálým stresom.

Pravá komora sa zväčšuje, pretože je to ten, kto je zodpovedný za veľký prietok krvi, to znamená, že je vystavený väčšiemu zaťaženiu a za určitých okolností zlyhá rýchlejšie. Niektoré príznaky priamo naznačujú, že srdcový sval je preťažený a vyčerpaný, neschopný vyrovnať sa s množstvom práce, ktorú mu pridelil telo.

Často človek sám preťažuje srdce bez toho, aby o tom premýšľal. Výskyt hypertrofie môže viesť k problémom v práci srdca. Z tohto dôvodu dochádza k arytmii, to znamená, že srdcový tep nie je ani, ale chaotický, srdce bije niekedy rýchlejšie, potom pomalšie, bez ohľadu na ľudskú činnosť.

Ak začnú zmeny na jednom mieste, budú mať za následok zmeny v iných orgánoch. Keď došlo k zvýšeniu komory, dôjde k zmene štruktúry tepien. Zmení sa a prispôsobuje sa novému rytmu života.

Tepny sa vytvrdzujú a neprechádzajú niektorými látkami. Časom sa tieto látky hromadia a vytvárajú prekážky prechodu krvi. Existujú teda stagnácie, ktoré vedú k tvorbe krvných zrazenín.

Malá fyziológia

Je známe, že ľudské srdce má štyri komory: pozostáva z dvoch predsieň a dvoch komôr. Normálne sú všetky dutiny izolované od seba. Srdce je svalové čerpadlo, ktoré pôsobí v určitej postupnosti vďaka systému srdcového vedenia a kontraktilite myokardu. Pracovný cyklus vyzerá takto:

 • Ľavá komora hodí krv bohatú na kyslík do orgánov a tkanív - do veľkého obehu;
 • krv prechádzajúca menšou a menšou tepnou vstupuje do kapilárnej siete, kde dochádza k výmene plynu a mení farbu na tmavú, vstupuje do malých žíl, potom do veľkých žíl, ktoré prechádzajú do pravej predsiene;
 • z pravého predsiene, ktoré vykonáva funkciu žilovej "nádrže", tok tečie počas diastoly (relaxácie) do pravej komory;
 • pravá komora počas kontrakcie silno vrhá venóznu krv do pľúcnej tepny do pľúcneho obehu, ktorý sa nachádza v pľúcach na okysličovanie;
 • šarlátová krv bohatá na kyslík sa zhromažďuje v pľúcnych žilách a potom cez pľúcne žily do ľavej predsiene;
 • krv sa vysunie z ľavej predsiene do ľavej, najsilnejšej komory a teraz je pripravená opakovať celú cestu - kruhy cirkulácie krvi sú zatvorené.

Mnohí ľudia sa pýtajú: prečo je pľúcna tepna nazývaná tepnou, aj keď nesie žilovú krv a naopak pľúcne žily sa nazývajú žily, ale obsahujú jasnú šarlátovú arteriálnu krv? Odpoveď je veľmi jednoduchá: základom nomenklatúry nie je farba a zloženie krvi, ale charakter umiestnenia ciev: všetky cievy prúdiace do predsiení sú žily a všetky vznikajúce z komôr sú tepny.

Povedali sme to, aby sme si jasne uvedomili, že srdcový sval nefunguje ako jeden: ľavá komora dodáva celému telu kyslík a pravej komory posiela krv do pľúc.

Hlavné typy patológie

Samotná choroba je rozdelená na niekoľko typov, ktoré sa vyznačujú priebehom patológie, príznakov a symptómov.

Pozoruje sa, keď je hrana pravého okraja srdca mnohonásobne väčšia ako ľavá strana.

 • Choroba miernej závažnosti.

  Je to pozorované v prípade, že procesy prebiehajúce v pravej časti srdcového svalu sú pomalšie, zaostávajú za procesmi ľavej strany. Nemali by sa pozorovať asynchrónne práce.

  Nie je nič zlého s detekciou tejto choroby. Včasná a správna liečba pomôže zbaviť sa problému. Pri diagnostike sa mierne zvyšuje pravá plocha.

 • V počiatočných póroch nie sú žiadne príznaky. Preto je včasná diagnostika ťažká. Aby sa zabránilo latentnej forme ochorenia, je potrebné vykonať EKG raz ročne. Na identifikáciu prvých etáp patológie u detí sa intrauterinné CTG a EKG predpisujú po prvom roku života.

  Hypertrofia pravicovej komory - príčiny

  Príčiny hypertrofie myokardu v pravej komore sú získané alebo kongenitálne. V prvom prípade je reštrukturalizácia srdcového svalu zvyčajne výsledkom ochorení dýchacieho systému:

  • obštrukčná bronchitída;
  • bronchiálna astma;
  • pľúcna fibróza;
  • emfyzém;
  • polycystických;
  • tuberkulóza;
  • sarkoidóza;
  • bronchiektázie;
  • pneumokoniosa.

  Okrem toho môže dôjsť k primárnej zmene objemu hrudníka s rôznymi odchýlkami. Patria medzi ne:

  • porušenie štruktúry muskuloskeletálneho systému (skolióza, ankylozujúca spondylitída);
  • znížený neuromuskulárny prenos (detská obrna);
  • patológia pleury a bránice spojená s poranením alebo chirurgickým zákrokom;
  • ťažká obezita (Pickwickov syndróm).

  Primárna lézia pľúcnych ciev, ktorá vedie k hypertrofii, sa môže vyvinúť v dôsledku:

  • primárna pľúcna hypertenzia;
  • tromboembolické ložiská v tejto oblasti;
  • ateroskleróza artérií;
  • objemové vzdelávanie v oblasti mediastína.

  Zvýšenie hmotnosti pravej komory sa vyskytuje pri rôznych ochoreniach dýchacích a obehových systémov.

  Hypertrofia pravej komory u dojčiat je spojená s vrodenými srdcovými poruchami:

  1. Fallotov tetrad, čo vedie k zhoršenému vyprázdňovaniu pravej komory, v dôsledku čoho sa v ňom vyskytuje hypertenzia.
  2. Porušenie integrity interventrikulárneho septa. Súčasne je vyrovnaný tlak v pravej a ľavej časti srdca. To vedie k zníženiu okysličovania (okysličenia) krvi, ako aj k hypertrofii.
  3. Stenóza ventilov pľúcnej tepny, ktorá bráni pohybu krvi zo srdca do ciev pľúcneho obehu.
  4. Pľúcna hypertenzia súvisiaca so zvýšenou vaskulárnou rezistenciou.

  Pri vrodených malformáciách sa hypertrofia objavuje už v mladom veku.

  Rôzne bronchopulmonárne ochorenia sa môžu stať katalyzátormi rastu kardiomyocytov, čo vedie k progresii patológie:

  • fibróza;
  • emfyzém;
  • chronická obštrukčná bronchitída;
  • bronchiálna astma;
  • pneumokoniosa;
  • sarkoidóza;
  • zápal pľúc.

  Existujú aj príčiny hypertrofie pravej komory, ktorá nie je spojená s kardiovaskulárnymi alebo pľúcnymi ochoreniami:

  • abnormálne zvýšenie telesnej hmotnosti (obezita);
  • systematický a dlhotrvajúci stres plynúci do neurózy.

  Ďalším faktorom vyvolávajúcim vznik hypertrofie pravého srdca môže byť nadmerné nadšenie pre aeróbne cvičenie.

  V závislosti od pomeru veľkostí a hmotnosti pravostrannej a ľavej komory sú tri formy priebehu syndrómu HPH: mierne, mierne a ostré (akútne). Pri miernom HPV je veľkosť pravej komory mierne prevládajúca v ľavej časti, ich hmotnosť je takmer rovnaká.

  Pri priemernej forme HPV je zaznamenaný prebytok veľkosti a hmotnosti obidvoch komôr, pričom výrazná forma je rozdiel v týchto parametroch významný. Nedostatok terapeutických opatrení v akútnej forme priebehu pravostnej žalúdočnej hypertrofie môže viesť k smrti pacienta.

  Aj HPH syndróm je klasifikovaný podľa druhu výskytu:

  • (vrodené), keď je pravá ventrikulárna hypertrofia dieťaťa diagnostikovaná v prvých dňoch života. Patológia sa prejavuje ako dôsledok CHD (vrodené ochorenie srdca) a často sa diagnostikuje bezprostredne po pôrode rozsiahlou cyanózou (modrastým odtieňom kože) tváre alebo celého tela.
  • patologický (získaný) - syndróm zvyšovania pravostnej komory sa vyskytuje v dôsledku prenesených bronchopulmonárnych ochorení alebo fyzického preťaženia.

  Vlastnosti ochorenia u detí

  Ako dieťa rastie, zvyšuje sa jeho srdce. Ak dôjde k prekážke prietoku krvi cez cievy malého (respiračného) obehu, dôjde k zvýšeniu svalovej hmoty pravej komory. Podľa sklamaných štatistík je táto choroba omnoho bežnejšia u detí, čo súvisí s vrodenou povahou patológie.

  Pri dlhodobej hypertrofii nastáva sekundárna lézia pľúcnych ciev. Stávajú sa tuhšie a menej elastické, čo ešte viac zhoršuje priebeh ochorenia.

  Fyziologická hypertrofia pravých častí sa môže vyskytnúť v prvých dňoch života dieťaťa, pretože počas tohto obdobia dochádza k ostrému reorganizácii obehového systému. Častejšie však príčiny tohto patologického stavu u dojčiat sú nasledovné:

  • chyba v septe srdca;
  • porušenie odtoku krvi z dutiny pravej komory;
  • zvýšený stres na tieto časti srdca počas vývoja plodu;
  • stenóza pľúcnej artérie.

  V tomto prípade sa príznaky ochorenia nemusia prejaviť okamžite, ale po určitom čase. Je to spôsobené tým, že na začiatku je srdcová dysfunkcia kompenzovaná rôznymi ochrannými mechanizmami. S rozvojom dekompenzovaného stavu sa objavujú prvé príznaky, ale stav dieťaťa môže byť dosť vážny.

  V prípade podozrenia na zmeny v štruktúre myokardu je potrebné vykonať ultrazvuk srdca, keď je ešte v nemocnici. U detí je pravotočivá hypertrofia omnoho častejšia ako u dospelých.

  Fyziologická hypertrofia sa vyskytuje u detí v prvých dňoch života, patologických - pri rôznych vrodených defektoch srdca (transpozícia veľkých ciev, Fallotov tetrad, ventrikulárny septálny defekt a otvorený arteriálny kanál s vysokou pľúcnou hypertenziou atď.) Pri vrodených pľúcnych a pľúcnych ochoreniach (Wilsonov syndróm - Mikiti, lobárny emfyzém atď.), chronická karditída atď.

  A nakoniec, deti majú často akútne preťaženie pravej komory pri spálenom ochorení, akútnej pneumónii a iným stavom, ktoré často napodobňujú hypertrofiu myokardu pravého srdca. Diagnóza hypertrofie pravého srdca na EKG je v niektorých prípadoch obtiažna.

  Predovšetkým sa týka diferenciácie fyziologickej a patologickej hypertrofie u detí v prvých dňoch života. Ťažkosti tiež vznikajú pri diagnostike počiatočných štádií hypertrofie pravého ventrikulárneho systému u malých detí, u ktorých môže bez EMF dlhodobo dominovať EMF pravej komory.

  Významné ťažkosti sú spôsobené identifikáciou príznakov hypertrofie pravého srdca na EKG pri jasných symptómoch hypertrofie myokardu ľavej komory. Elektrokardiografické zmeny v hypertrofii pravostranného ventrikulárneho systému sú spojené so skutočnosťou, že prevláda pravostranný komorový EMF vektor a mení orientáciu celkového EMF napravo a dopredu s prebytkom svojho normálneho vekového potenciálu.

  Zároveň sa hypertrofia pravého srdca posúdi vychýlením vektora EMF dopredu (vedenie V3R, V1, V2) a doprava (vedie z končatín). Kombinácia týchto znakov robí diagnózu s najväčšou pravdepodobnosťou.

  Hypertrofia u novorodencov

  Najčastejšie sa tento syndróm vyskytuje u novorodencov v dôsledku problémov s vývojom a funkčnosťou srdca. Tento stav sa rozvíja aj v prvých dňoch života, keď je záťaž na tento orgán obzvlášť veľká (najmä na jeho pravom polčase.

  Hypertrofia pravého srdca srdca sa tiež rozvíja, keď je v septe porucha, ktorá oddeľuje komory. Zmieša krv, stáva sa nedostatočne nasýteným kyslíkom. Srdce, ktoré sa pokúša obnoviť normálny prietok krvi, zvyšuje záťaž na pravej komore.

  Hypertrofia je tiež možná kvôli Fallotovej tetrade, zúženiu pľúcnej chlopne. Ak zistíte akékoľvek príznaky, ktoré poukazujú na poruchu srdca, mali by ste ihneď ukázať dieťaťu odborníkovi.

  Príznaky GPZH

  V získanej forme je tento syndróm charakterizovaný absenciou špecifických symptómov, pomocou ktorých je možné určiť práve správnu žalúdočnú hypertrofiu.

  Symptómy hypertrofie pravej komory sú podobné prejavom mnohých iných ochorení av počiatočnom štádiu vývoja patológie sa prakticky nevyjadrujú, začínajúc skutočne obťažovať pacienta len s výrazným zvýšením veľkosti a hmotnosti myokardu pravej komory. Medzi tieto funkcie patria:

  • dlhotrvajúca bolesť v pravom hrudnom kĺbe, ostrý charakter;
  • dýchavičnosť;
  • závraty spojené so stratou orientácie v priestore a mdloby (v niektorých prípadoch);
  • porušenie srdcového rytmu;
  • opuch dolných končatín, ktorý sa stáva výraznejším na konci dňa.

  Hlavné klinické črty GPZH zahŕňajú zvýšenie frekvencie srdcových kontrakcií (tachykardia) a prudký pokles krvného tlaku. Klinický obraz hypertrofie pravého srdca môže byť tiež sprevádzaný "pľúcnym srdcom", ktorého príčinou je pľúcna embólia.

  Akútne pľúcne srdce sa vyznačuje akútnym zlyhávaním pravej komory, ťažkým dýchaním, nízkym krvným tlakom, tachykardiou. Najčastejšie akútne zlyhanie pravej komory je smrteľné.

  Chronická forma pľúcneho srdca má rovnaký klinický obraz ako akútne pľúcne srdce až do začiatku procesu dekompenzácie. V ťažkých formách chronického zlyhania pravého ventrikulárneho systému dochádza k chronickej obštrukčnej pľúcnej chorobe.

  Diagnostické metódy

  Presnú diagnózu možno vykonať až po celom rade diagnostických opatrení. Len potom môže začať liečba. Diagnóza je nasledovná:

  1. Lekárske vyšetrenie. Bez nej nemôže začať žiadna skúška.

  Zvyčajne ide o dôkladné lekárske vyšetrenie, ktoré môže naznačovať, že človek vyvíja hypertrofiu. Zvyčajne môže kardiológ so skúsenosťami a diagnózou takýchto pacientov ľahko počuť patologické šelesty v oblasti srdca pomocou jednoduchého počúvania.

 • Kardiografie. Hypertrofia pravého srdca na EKG je viditeľná kvôli početným špecifickým zmenám. Avšak na EKG lekár vidí len poruchu rytmu, ale nie zvýšenie veľkosti komory. V súlade s tým, a môže spôsobiť početné narušenie srdcového rytmu.
 • Starostlivá analýza histórie, zhromažďovanie sťažností môže naznačovať rozvoj tejto hypertrofie.
 • Echokardiografia je štúdium srdca pomocou ultrazvuku.

  Tento typ diagnózy pomáha špecialistovi určiť hrúbku steny komory a ďalšie parametre myokardu. Okrem toho môže echokardiografia presne určiť tlak v komore, čo zasa umožňuje diagnostikovať ochorenie.

 • Skúmanie srdca s kardiovasérom.
 • Určenie nepriaznivého vrodeného miesta pre chorobu.

  Tí, ktorí fajčia, pravidelne konzumujú alkoholické nápoje, nezaznamenávajú intenzitu fyzickej námahy a majú pravidelne kontrolovať lekára.

 • V prípade HPV sa patologické zmeny zaznamenávajú nielen v myokarde. Časom sa vyznačujú tým, že sa šíria do pľúcnych artérií a ciev, čo spôsobuje vývoj ďalších ochorení:

  • aortálna skleróza;
  • hypertenzia pľúcneho obehu;
  • Eysenmengerov syndróm (pretlak v pľúcnej tepne nad aortou).

  Včasná diagnostika HPZ môže nielen zabrániť vzniku týchto patologických stavov, ale tiež výrazne uľahčiť boj proti syndrómu ako celku. Potvrdenie alebo vyvrátenie prítomnosti pravého žalúdočnej hypertrofie je možné len vďaka kardiologickým prístrojom:

  • elektrokardiogram;
  • echokardiografia (ultrazvukové vyšetrenie štruktúry srdcového svalu).

  Elektrokardiogram ako metóda diagnostiky HPV je menej orientačný. Hypertrofia pravého srdca na EKG je vyjadrená iba pri zmene zubov kardiogramu, čo môže naznačovať iba zmenu veľkosti komory, nemožno tým určiť závažnosť patológie.

  Syndróm GPZH na elektrokardiografii "svieti" len pri priemerných a akútnych formách prúdu. Echokardiogram má omnoho väčšiu diagnostickú hodnotu. Táto výskumná metóda umožňuje určiť nielen prítomnosť zvýšenia pravostrannej komory, ale aj presné rozmery, ako aj diagnostiku porúch v štruktúre srdcového tkaniva.

  Echokardiografia ako metóda diagnostiky HPV je často kombinovaná s Dopplerom, čo vám umožňuje ďalej skúmať smer a rýchlosť toku krvi. Táto metóda výskumu umožňuje určiť správnu žalúdočnú hypertrofiu dokonca aj v miernej forme kurzu, vďaka čomu je možné zabrániť progresii rastu kardiomyocytov v srdcovom svale.

  EKG a príznaky patológie

  Na EKG je pravá ventrikulárna hypertrofia dobre definovaná. Každý funkčný diagnostikovaný lekár, kardiológ a terapeut pozná známky EKG pravostrannej hypertrofie, analyzujeme ich hlavné a my:

  1. Vo vedení V1 V2 III aVF zvýšenie výšky zuba R;
  2. Posun S-T je o niečo nižší ako izolín, negatívny alebo dvojitý hrudník T vo V1 V2 III aVF;
  3. Pravogram (EOS odmietol vpravo).

  Toto sú hlavné príznaky zvýšenia pravostrannej komory, ktorými možno podozrievať patológiu. Hypertrofia pravého srdca na EKG pre ľudí starších ako 30 rokov má nasledujúce diagnostické kritériá:

  • Odchýlka EOS vpravo je viac ako +110 stupňov;
  • Vysoké zuby R vo V1 (viac ako 7 mm), zuby S vo V1 menšie ako 2 mm, pomer R / S vo V1 je väčší ako jeden;
  • S-vlna vo V5 a V6 je väčšia alebo rovná 2 mm;
  • Komplexy qR typu vo V1.

  Ak existujú dve alebo viac týchto kritérií na EKG, môže sa prejaviť hypertrofia pravého komoru. Tiež doktori spomínajú na potvrdzujúce príznaky hypertrofie pravej komory, medzi ktoré patria:

  • zmeny v segmente S-T a T-vlnách podľa typu "preťaženia" vo vedení V1-V3,
  • rozšírenie pravého predsieňa.

  Princíp elektrokardiografie

  Pokiaľ ide o vlastnosti elektrokardiografie pre ochorenia kardiovaskulárneho systému, existuje veľa z nich. Najprv sa musíte zamerať na skutočnosť, že takéto vyšetrenie sa vykonáva v najpohodlnejšej pozícii pre pacienta.

  Dôležité vedieť! Počas skúšobného obdobia by mal byť pacient v uvoľnenom stave a pokojne a rovnomerne dýchať, pretože na to závisí elektrokardiografia. Na stanovenie EKG príznakov hypertrofie pravého srdca sa používa 12 žíl, na hrudník je pripojených 6 kusov a zvyšných 6 kusov je pripojených na končatiny pacienta.

  Niekedy sa používa elektrokardiografická technika doma, v tomto prípade sa používa iba 6 vetiev. Pri vykonávaní takejto diagnózy je dôležité pochopiť, že niekoľko faktorov ovplyvňuje jej výsledok:

  1. Stav pacienta.
  2. Správnosť dýchania pacienta.
  3. Počet použitých potenciálnych zákazníkov.
  4. Správnosť pripojenia každej vetvy.

  Aj keď je elektróda nesprávne pripojená, informácie o elektrokardiograme môžu byť nespolehlivé alebo neúplné. Pri vykonávaní takéhoto prieskumu sa hlavný dôraz kladie na srdcový rytmus, charakteristiky zubov T a ST, intervaly srdcového vedenia, elektrickej osi srdca a charakteristiky QRS.

  Ťažkosti pri diagnostikovaní hypertrofie pravého srdca

  EKG - univerzálna metóda, široko dostupná a veľmi populárna. Ale diagnóza hypertrofie pravého srdca len pomocou kardiogramu má nejaké nevýhody. Po prvé, na kardiograme je viditeľná už výrazná hypertrofia, s menšou hypertrofiou, zmeny na EKG budú zanedbateľné alebo vôbec nie.

  Okrem toho by ste nemali diagnostikovať hypertrofiu pravej komory na EKG, ak by sa vyskytli takéto stavy:

  • blokáda pravého ramena jeho zväzku,
  • Syndróm WPW
  • potvrdil spätný infarkt myokardu,
  • u detí môžu byť vyššie uvedené znaky EKG normálnym variantom,
  • posun prechodovej zóny doprava,
  • vlna R má vysokú amplitúdu vo V1 V2, ale pomer R / S vo V5 alebo V6 je väčší ako jeden,
  • dextropácia (srdce je zrkadlené v pravej časti hrudníka),
  • hypertrofická kardiomyopatia: prítomnosť vysokých R zubov vo V1 je možná s pomerom R / S väčším ako jeden.

  Pri diagnostikovaní hypertrofie pravej komory by šírka komplexu QRS mala byť menšia ako 0,12 s. Preto nie je možná presná diagnóza EKG pri BPNPG, Wolffovom syndróme Parkinson-White syndróm.

  liečba

  Hlavným cieľom liečby je priniesť veľkosť srdca do normálneho stavu na normálnu veľkosť. Sú poskytnuté nasledujúce štádiá liečby zamerané predovšetkým na odstránenie príčiny hypertrofie:

  • liečba drogami (eliminácia stenózy, normalizácia pľúc, liečba srdcových defektov);
  • úprava výživy a životného štýlu pacienta.

  Okrem hlavného príjmu diuretík, beta-blokátorov a antagonistov kalciového kanála sú lieky predpísané aj na normalizáciu funkcie pľúc a na odstránenie stenózy pľúcnej chlopne. V niektorých prípadoch sa väčšina liekov bude musieť užívať počas celého života.

  Terapia sa vykonáva pod pravidelným dohľadom špecialistov. Počas liečby systematicky kontrolujú prácu srdca, frekvenciu kontrakcie. Pri absencii pozitívnej dynamiky liečby sa pacientovi odporúča chirurgická intervencia.

  V prípade progresie hypertrofie a rozvoja ochorenia srdca je predpísaný chirurgický zákrok. Operácia zahŕňa implantáciu umelého ventilu. Operácia sa vykonáva aj počas prvého roka života u detí, u ktorých bola diagnostikovaná hypertrofia.

  V prípade, že bol identifikovaný zdroj srdcovej hypertrofie, liečba je zameraná na elimináciu základnej choroby. Samošetrenie v takýchto prípadoch je neprijateľné. Odporúča sa, aby plný ľudia a tí, ktorí pravidelne podstupujú fyzickú námahu, boli monitorovaní kardiológa.

  Iba po vykonaní diagnózy dokáže lekár rozhodnúť o stratégii liečby ventrikulárnej hyperfunkcie. Liečba je zameraná na odstránenie ochorenia, ktoré vyvolalo hypertrofiu. Existujú také spôsoby liečenia patológie:

  1. Etiotropné: používa sa na vrodené anomálie srdca. Liečba podľa tejto metódy je zameraná na oslabenie faktora vyvolávajúceho hypertrofiu.
  2. Patogenetické: aplikuje sa, ak je získaná hypertrofia pravej komory. Zameriava sa na aktiváciu imunitného systému, čím neutralizuje faktor spôsobujúci základné ochorenie.

  V prípade vrodených srdcových defektov je pacient počas prvého roka života preukázaný srdcový zákrok - náhrada abnormálneho ventilu s plnohodnotným syntetickým analógom. Ak príčinou zmeny parametrov komôr je ochorenie pľúc, potom je pacientovi predpísané:

  • bronchodilatátory (bronolitín): eliminujú bronchospazmus;
  • mukalytické lieky (bromhexín): zrieďte spút a podporte jeho uvoľňovanie z pľúc;
  • analeptika: stimulujú fungovanie dýchacích a obehových systémov.

  Ak má pacient problémy s krvným tlakom, lekár predpíše Eufillin. Toto liečivo sa používa na hypertenziu pľúcneho obehu, ako aj na srdcovú astmu a cievny kŕč. Avšak liečba Euphyllinom je zakázaná pri zlyhaní srdca, arytmií a zhoršenom koronárnom prietoku krvi.

  S menšou hypertrofiou lekár predpíše užívanie Nifedipínu, látky blokujúcej vápnikový kanál. Pre progresívnu hyperfunkciu sú predpísané nitrátové lieky:

  Všetky lieky sa majú užívať podľa schém predpísaných lekárom. Samotná výmena liekov a zmena ich dávkovania je neprijateľná! Ľudové metódy liečebnej patológie neexistujú.

  Všetci ľudia s hypertrofiou pravej komory by mal kardiológ aspoň raz do roka vidieť a podstúpiť všetky testy predpísané lekárom. Takýmto pacientom je preukázaný zdravý životný štýl: kontrola hmotnosti, vyhýbanie sa alkoholu a fajčenie.

  Liečba liečiv

  Liečba hypertrofie pravého ventrikulárneho tkaniva bude zahŕňať užívanie nasledujúcich skupín liekov:

  • Pravidelný príjem diuretík;
  • Betablokátory (lieky tejto farmakologickej skupiny sú nezlučiteľné s alkoholickými nápojmi a fajčením);
  • Antagonisty vápnikového kanála;
  • antikoagulanciá;
  • Prípravky horčíka a draslíka;
  • Použitie srdečných glykozidov je prijateľné v minimálnej dávke;
  • Lieky na zníženie krvného tlaku.

  Možné úloha vzťahujúce sa k normalizácii pľúcnej a odstraňovanie stenózy pľúcnej ventilu.

  V závislosti od príčiny patológie sú predpísané nasledujúce lieky:

  • analeptík;
  • bronholitin;
  • Brómhexín;
  • aminofylín;
  • nefidipin;
  • nitrosorbit;
  • nitroglycerín.

  V niektorých prípadoch môže byť potrebné užívať niektoré z vyššie uvedených liekov počas celého života. Ak nedôjde k žiadnej pozitívnej zmene alebo zlepšeniu, môže byť pacient naplánovaný na operáciu. Liečba sa odporúča pod pravidelným dohľadom lekára.

  Počas liečby systematicky fixujte prácu srdca, skontrolujte srdcovú frekvenciu. V takom prípade, ak je zvýšenie komory spojené s inou chorobou, je liečba zameraná na odstránenie príčiny.

  Pacienti by si mali byť vedomí nebezpečenstva samošetrenia a nemali by sa snažiť sám odobrať drogy. Ľudia trpiaci nadváhou, ako aj systematicky vystavení telesnému namáhaniu, odporúča pravidelné vyšetrenie kardiológa.

  Liečba ľudových liečiv

  Často sa liečba tejto choroby kombinuje s liečebnými terapiami ľudovými prostriedkami. Stojí za to, že tradičná medicína pôsobí ako adjuvantná liečba, mala by sa používať iba v kombinácii s hlavnou liečbou.

  Hlavnými receptami tradičnej medicíny sú infúzie a rôzne odvarky. Cesnak je dobre podporovaný myokardom. Je potrebné nakrájať cesnak a pridať do neho med (v rovnakých pomeroch), dať kapacitu na 7 dní na trochu tmavom mieste, pravidelne potriasť zmesou.

  Vezmite si tento liek jednu polievkovú lyžicu trikrát denne, tridsať minút pred jedlom. Neexistujú žiadne obmedzenia na používanie tejto zmesi liekov, je možné ju užívať po celý rok. Extrakt Hypericum má veľmi dobrý účinok pri liečbe hypertrofie pravej komory.

  Aby ste ju pripravili, budete potrebovať 100 gramov byliniek Hypericum, ktoré je potrebné naplniť dvoma litrami vody a pri nízkej teplote ohrievať v uzavretej nádobe počas desiatich minút. Potom nechajte trávu asi jednu hodinu. Po infúzii, napíšte a pridajte do nej 200 gramov medu, premiešajte a nalejte do fliaš.

  Použite infúziu bylinného tkaniva, jeden tretí pohár trikrát denne, tridsať minút pred jedlom. Liečivo sa má uchovávať v chladničke. Nezabudnite, že samotný tradičný liek nie je schopný liečiť hypertrofiu, môže pôsobiť len ako adjuvantná liečba.

  Pred začatím liečby ľudovými liekmi sa poraďte so svojím lekárom, možno máte akékoľvek kontraindikácie niektorých druhov bylín. Preto je lepšie začať liečbu ľudovými prostriedkami na základe odporúčania lekára.

  Tradičné metódy liečby hypertrofie pravého ventrilu, kvôli nízkej účinnosti, málo aplikované. Ich použitie je možné len ako sedatíva a sedatíva, ako aj posilnenie srdcového svalu. Populárna je rastlina ako konvalinka. Nasledujúce recepty sú známe:

  • Vezmite čerstvé kvety ľaliu a nalejte 96% alkoholu. Mala by byť infúzia 2 týždne, potom prefiltrovaná a užívať 20 kvapiek trikrát denne.
  • Nalejte veľkú lyžicu ľalia z údolia kvety s 300 ml vriacej vody, nechajte 1 hodinu. Potom napíšte a vezmite dve veľké lyžice každé dve hodiny.
  • Efektívne je zmes motherwort a konvalinky v údolí. Pripravte infúziu týchto rastlín a vezmite 3 až 4 krát denne.
  • Zmiešajte žihľavku a med v rôznych pomeroch. Trváte v temnej miestnosti až 14 dní, potom sa zahrejte vo vodnom kúpeli na kvapalný stav a napätie. Infúzia uložená v chladničke. Vezmite 4-5 krát denne.

  Komplikácie choroby

  V neskorších štádiách vývoja tejto choroby sa objavujú známky tzv. Pľúcneho srdca. Hlavné príznaky pľúcneho srdca sú:

  • výskyt ťažkej a náhlej bolesti v oblasti hrudníka;
  • prudký pokles tlaku (až po vznik príznakov kolapsového stavu);
  • opuch krčných žíl;
  • progresívne zvýšenie veľkosti pečene (tento proces je spojený s bolesťou v oblasti pravého hypochondria);
  • ostrú psychomotorickú agitáciu;
  • objavenie ostrého a patologického pulzu.

  V prípade pľúcnej embólie sa osoba rýchlo vyvíja príznaky šoku s výrazným pľúcnym edémom počas niekoľkých minút. Pri pľúcnom edéme sa objaví masívny výstup transudátu do pľúcneho tkaniva z kapilárnej oblasti.

  Akútna dyspnoe sa vyvíja v pokoji, človek cíti tlak na hrudník. Neskôr príde dusenie, cyanóza, ktorá je spojená s kašľom. V tretine všetkých prípadov pľúcnej tromboembolizmu môže dôjsť k náhlej smrti.

  Pri kompenzovanom pľúcnom srdci, ktoré je hlavným dôsledkom hypertrofie pravého ventrikulárneho systému, nie sú príznaky hlavnej poruchy výrazné. Niektorí pacienti môžu zaznamenať mierny zvlnenie v hornej časti brucha.

  Ale vo fáze dekompenzácie sa postupne vyvíjajú známky zlyhania ľavej komory. Zjavenie takejto dekompenzácie - silná dýchavičnosť, ktorá nezabudne ani v pokoji. Zlepšuje sa, ak osoba zmení pozíciu tela, a to najmä na ležatý.

  Ďalšie príznaky naznačujú, že človek vyvíja takzvané srdcové zlyhanie typu kongestívneho typu.

  prevencia

  Prevencia hypertrofie pravej komory sa znižuje na splnenie nasledujúcich niekoľkých požiadaviek. Po prvé, je to prevencia vývoja flebotrombózy nohy:

  • diagnostika tejto patológie v najskorších štádiách a jej okamžitá liečba;
  • preventívne vyšetrenie špecialistom;
  • po chirurgickom zákroku sa odporúča aktívny pohyb diagnózy flebotrombózy u pacienta;
  • implementáciu všetkých odporúčaní lekára.

  Pri chronických ochoreniach pľúc by mali:

  • chrániť pred hypotermiou a prievanmi;
  • nefajčiť, vrátane toho, aby ste neboli účastníkom pasívneho fajčenia;
  • liečiť chorobu v najskorších štádiách;
  • viesť aktívny životný štýl s adekvátne miernym zaťažením;
  • Vezmite kyslíkové koktaily.

  Aby sa zabránilo, odporúča sa pravidelne robiť elektrokardiogram, vzdať sa zlých návykov a dodržiavať terapeutickú výživu. Mala by byť pravidelne kontrolovaná kardiológiou, podrobená vyšetreniu, dodržiavať všetky odporúčania a prijímať vhodné lieky.

  Okrem Toho Čítal O Plavidlách

  Zrýchlená sedimentácia erytrocytov a abnormality viskozity plazmy [krvi] (R70)

  V Rusku bola Medzinárodná klasifikácia chorôb z 10. revízie (ICD-10) prijatá ako jediný regulačný dokument, ktorý zohľadňuje výskyt, príčiny verejných volaní do zdravotníckych zariadení všetkých oddelení, príčiny smrti.

  Porušenie venózneho odtoku mozgu

  Pri probléme s prívodom krvi do mozgu sa viac pozornosti venuje tepnám. Prinášajú kyslík, plastové materiály, ktoré vytvárajú energiu a vykonávajú neuróny svojich funkcií.

  Sínusová arytmia srdca: čo to je, príznaky, liečba, možné komplikácie

  Z tohto článku sa dozviete, ako a prečo vzniká sínusová arytmia a aké symptómy sú pre ňu charakteristické. Ako sa lieči patológia a čo treba urobiť, aby sa zabránilo vzniku arytmií.

  Akútny koronárny syndróm s ST eleváciou. Clinic. Diagnóza. Liečba: etiotropná, patogénna.

  Infarkt myokardu - akútne ochorenie spôsobené výskytom ložísk ischemickej nekrózy v srdcovej svalovosti v dôsledku absolútnej nedostatočnosti koronárneho prietoku krvi spôsobeného trombózou koronárnej artérie.

  Detekcia krvného testu pre neutrofily

  Všeobecný (klinický) krvný test obsahuje mnoho ukazovateľov, pomocou ktorých lekár posúdi zdravie pacienta. Zmena hodnoty každej z týchto vlastností naznačuje možnosť vývoja konkrétnej patológie v tele.

  Odstránime červené cievy na tvári

  Často ľudia, ktorí majú viditeľné krvné cievy na svojich tvárach, ani netušia, že to nie je len dočasný problém, ale taká nepríjemná choroba ako kupperóza. Najčastejšie sa na krídlach nosa objavuje začervenanie, ale neskôr sa môže pohybovať po lícach, brade a čele, sprevádzané brnením, svrbením alebo pálenie.