Kŕčové žily v panve u žien sú vyvolané takým javom, ako je opätovné vstreknutie krvi cez vaječníkovú žilu, ktoré sa vyskytujú na pozadí stláčania krvných ciev.

Spúšťačom na vznik ochorenia je tehotenstvo, konkrétne hormonálne zmeny pozorované počas tohto obdobia a rastúci tlak maternice na panvové cievy.

Tento typ kŕčových žíl prejavuje dlhá a intenzívna bolesť brucha, ktorá sa zvyčajne objavuje po neustálej ťažkej fyzickej námahe alebo pred menštruáciou.

dôvody

Prečo sa objavujú kŕčové žily v panve a čo to je? Vo väčšine prípadov je ochorenie diagnostikované u žien a najčastejšie sa táto choroba vyskytuje u pacientov vo veku 25 až 45 rokov.

Veľmi často sa takíto pacienti najskôr pokúsia samočinne vyliečiť kŕčové žily - ľudové lieky, ktoré sa používajú bez menovania a odborné poradenstvo môže viesť k nežiaducim vedľajším účinkom, takže stále musíte kontaktovať flébologa.

Faktory, ktoré vyvolávajú vývoj tejto choroby, zahŕňajú:

 1. Sedavý životný štýl.
 2. Nesnesiteľné telesné námahy.
 3. Problémy hormonálnej povahy.
 4. Zápalové ochorenia panvových orgánov.
 5. Vrodené abnormality cievnych stien - nedostatočné rozvinutie, aplasticita, slabosť.
 6. Sexuálne problémy - anorgasmia, bolesť a nepohodlie počas pohlavného styku, s psychologickou povahou výskytu, často praktizujú prerušený pohlavný styk.

Kŕčové žily panvy sú veľmi podobné stavu kŕčových žíl v nohách. V oboch prípadoch trpia ventily v žilách, ktoré pomáhajú prietoku krvi do srdca. Funkcia ventilu je narušená, aby sa zabránilo spätnému toku krvi. Keď sú ventily zničené, dochádza k stagnácii krvi v krvných žilách. Žily, ktoré sa plnia krvou, sa tiahnu a zvyšujú ešte väčšiu stagnáciu. Syndróm panvového venózneho preťaženia sa rozvíja hlavne v blízkosti maternice, vajíčkovodov, vulvy a dokonca aj pošvy.

Symptómy kŕčových žíl v panve

Prítomnosť varixovej panvy u žien môže naznačovať množstvo príznakov. Najdôležitejšie z nich sú neprimerané bolesti v dolnej časti brucha, panvovej oblasti, často ide do bedrovej oblasti alebo perinea. Tiež ženy môžu byť obťažované mukóznym výtokom v hojnej forme z pohlavných orgánov, najmä v druhej polovici menštruačnej fázy.

Okrem hlavných, existujú aj iné, rovnako dôležité symptómy varikóznych panvových orgánov u žien:

 1. Bolestivú menštruáciu. Výskyt bolesti počas menštruácie.
 2. V niektorých prípadoch je narušená funkcia procreation.
 3. Bolestivé ožarovanie do zón sakru a spodnej časti chrbta, ako aj do oblasti slabín.
 4. Vnímateľný priebeh takzvaných premenštruačných syndrómov.
 5. Výskyt bolesti krízy (v dôsledku psychoemotional stres, fyzické vyčerpanie, hypotermia).
 6. Fenomén dyspareunia (výskyt nepríjemných pocitov v oblasti vulvy alebo vagíny, a to ako počas intimity, tak aj na konci).
 7. Výskyt bolesti v brušnej dutine po dlhšom namáhaní (statický aj dynamický).

Vzhľadom na tieto príznaky by ste mali okamžite konzultovať s odborníkom. Keďže táto choroba môže mať mnoho nepríjemných následkov:

 • narušili orgány reprodukčného systému;
 • kŕčové žily môžu byť kontraindikáciou prirodzeného pôrodu;
 • existuje pocit úzkosti a podráždenosti;
 • existuje strach zo sexuálnych vzťahov.

Je tiež potrebné poznamenať, že vyššie uvedené príznaky môžu byť vyjadrené odlišne (slabšie alebo silnejšie), niektoré ženy majú všetky príznaky ochorenia a niektoré z nich majú 1-2.

diagnostika

Ak chcete urobiť správnu diagnózu, žena prejde úplnou komplexnou skúškou.

Keď sa pacient sťažuje na bolesť vyplývajúcu z nejasného dôvodu, lekár najskôr určuje všetky faktory, ktoré spôsobili bolesť. Starostlivo skontrolujte nohy pacienta. Takže môžete zistiť vzhľad kŕčových žíl. Vo zvláštnych prípadoch konzultácia s vaskulárnym lekárom.

 1. Laparoskopia. Identifikujte kŕčové žily vo vaječníkoch.
 2. Ultrazvuk systému žíl. Štúdia umožňuje vidieť rozšírenie žíl, ich pretrhnutie.
 3. Dopplerovská sonografia. Zisťuje pokles systolickej rýchlosti žíl maternice a vaječníkov.
 4. Selektívna ovariograf. Najpresnejšie štúdium. Vykonáva sa zavedením kontrastu cez femorálne a podkľúčové žily.
 5. Počítačová tomografia. Umožňuje vylúčiť patológiu, identifikovať kŕčové žily v maternici a vaječníkoch, aby sa na obrazovke ukázala ich prerušovanosť a rozšírenie.

Použitie takýchto metód umožňuje presnejšie určiť symptómy ochorenia.

stupňa

Na štandardizáciu diagnózy a na pokus o diferenciálny prístup k liečbe A.E.Volkov klasifikoval kŕčové žily varixov v závislosti od priemeru dilatačných ciev a lokalizácie žilovej ektázie.

Existujú 3 stupne tejto choroby:

 • Stupeň 1 - priemer žily až do 5 mm (akýkoľvek žilový plexus panvy), "shtoporobny" priebeh cievy;
 • Stupeň 2 - priemer žily 6 - 10 mm s celkovým typom kŕčových žíl, voľná ektázia ovariálneho plexu (pl.pampiniformis ovarii), BP parametrických žíl (pl.uterovaginalis), BP oblúkového plexu maternice;
 • Stupeň 3 - priemer žily> 10 mm s celkovým typom BP alebo typom parametrickej lokalizácie.

V závislosti od závažnosti patologického procesu v panve je možné použiť konzervatívne liečebné metódy a chirurgické zákroky.

Liečba kŕčových žíl varixov

Ak je žena diagnostikovaná s panvovými kŕčovými žilami, liečba je zameraná na dosiahnutie týchto cieľov:

 1. Ukončenie spätného prietoku krvi cez žily vaječníkov.
 2. Normalizácia tónu žíl, čím sa zlepší prívod krvi do tkaniva.
 3. Odstránenie príznakov: bolesť, krvácanie a tak ďalej.

Terapia VRVMT zahŕňa dve hlavné zložky a:

 1. Liečba kurzu počas exacerbácie.
 2. Konštantné používanie fyzikálnej terapie na prevenciu relapsov.

Pri kŕčových žilách panvy 1 alebo 2 stupne sa spravidla používajú konzervatívne metódy liečby (venotonika, nešpecifické protizápalové lieky, fyzikálna liečba). Konzervatívna liečba syndrómu malého panvového venózneho plethora je symptomatická, vrátane normalizácie pracovných a kľudových podmienok s výnimkou výraznej fyzickej námahy a dlhodobého pobytu vo vzpriamenej polohe.

Malo by byť zrejmé, že aj liečba najvyššej kvality neumožňuje úplné vyliečenie kŕčových žiliek panvy. Avšak adekvátna liečba vám umožňuje zbaviť sa väčšiny klinických prejavov a významne zlepšiť stav pacienta.

Konzervatívna liečba

Vzhľadom na vnútorné umiestnenie chorých žíl, lieky sú predpisované perorálne, nie je možné použiť žilové gély a masti. Používajú sa tieto prostriedky:

 1. Diosmin (detralex, flebodia) - odstrániť zvýšenú elasticitu krvných ciev, znížiť ich priepustnosť, zabrániť krehkosti;
 2. Extrakt z konského kaštanu (escuzan) - na zmiernenie nadýchnutia a zápalu;
 3. Troxerutín (troksevazín) - zlepšuje odtok krvi z poškodených krvných ciev, zlepšuje tón žíl, zmierňuje opuchy a zápaly;
 4. Vitamín C (askorutin) - posilniť steny ciev.

Odborníci odporúčajú kombinovať farmakoterapiu s fyzikálnou terapiou a nosiť špeciálne kompresné spodné prádlo. Zvláštna potreba kompresného bielizne sa vyskytuje počas tehotenstva.

Chirurgická intervencia

Chirurgia je extrémne opatrenie, ktoré sa uplatňuje vtedy, keď je ochorenie veľmi zanedbané a existuje predispozícia k BP žíl. Chirurgické zákroky sa vyberajú v závislosti od umiestnenia hlavných porušení a stanovujú tieto postupy:

 • ligácia vaječníkovej žily;
 • ligácia pohlavnej žily (často v kombinácii s periférnou miniflebektómiou);
 • Operácia Troyanova-Trendelenburg (krížová ektómia) - v prípade poškodenia žíl dolných končatín.

V prípade potreby chirurgického zákroku je výber vhodných opatrení veľmi individuálny, pretože všetko závisí od lokalizácie kŕčových žíl.

cvičenie

Terapeutické cvičenie pre kŕčové žily panvy pozostáva z nasledujúcich cvičení:

 1. Zo stojacej pozície, s rovnobežnými nohami, vstúpte na prsty a nižšie. Opakujte až 30-krát.
 2. Zo stojacej polohy sú podpätky kombinované, ponožky od seba. Zvyšovať na ponožkách a klesať na 30 krát.
 3. Stojte rovno, odtiahnite si pätky a zarovnajte ponožky. Stúpte na ponožky až 30 krát.
 4. Vytvorte "bicykel" a "breza", pozorujte úplné narovnanie nohy.

Cvičenia je možné vykonávať kdekoľvek. Ak chcete, môžete nahradiť, pridať alebo odtiahnuť akékoľvek cvičenia, najdôležitejšie je uistiť sa, že telo nie je preťažené. Fyzikálna liečba by sa mala kombinovať s nosením kompresného pančuchového tovaru.

Ľudové opravné prostriedky

Najobľúbenejšie a najznámejšie ľudové prostriedky:

 1. Infúzia čajovej huby (chaga).
 2. Tinktúra plodu gaštanu konského pre orálnu aplikáciu.
 3. Liečba pijavicami, ktoré sú umiestnené v oblasti kmeňa a kokyxu.
 4. Infúzia koreňového koreňového alebo trávového zberu na koreň púpavy. Má žilový účinok.

Významná úloha pri liečbe kŕčových žíl a výživy - výživa by mala byť vyvážená a obsahovať dostatočné množstvo živočíšnych bielkovín a rastlinných vlákien.

prevencia

Tiež nasledujte niekoľko jednoduchých odporúčaní, ktoré budú slúžiť nielen ako profylaxia pre VRVMT, ale tiež zlepšiť celkový stav tela:

 1. Noste špeciálne lekárske pančuchy.
 2. Denné dýchacie cvičenia.
 3. Vezmite si kontrastnú sprchu so zameraním na boky, perineum, dolné brucho.
 4. Počas sediacej alebo stojacej práce, urobte prestávky, chodte 5-10 minút každých 1-2 hodín.
 5. Pridajte do stravy viac zeleniny obsahujúce vlákninu a rastlinný olej. Vyhýbajte sa pikantným, slaným a potravinám, ktoré môžu spôsobiť zápchu.

účinky

Najčastejšie komplikácie tejto choroby sú:

 • ochorenia maternice a zápalových prídavných látok;
 • ochorenie močového mechúra;
 • krvácanie z maternice.

V podmienkach poškodenia venózneho odtoku existuje riziko vzniku trombózy panvovej žily. Frekvencia tohto typu komplikácií však nepresahuje 3-5%.

Kompletný prehľad panvových kŕčových žíl

Z tohto článku sa dozviete, prečo sú kŕčové žily v panve považované za samostatnú chorobu a nie za kŕčové žily; ktorí môžu mať túto chorobu a prečo. Manifestácia a diagnostika tejto patológie, ako ju správne liečiť, šance na obnovu.

Kŕčové žily panvy sú oslabením steny vnútorných alebo vonkajších žilových ciev v panvovej oblasti, čo vedie k nadmernému rozšíreniu ich priemeru (ektázie). Kŕčové žily nie sú schopné zabezpečiť tok krvi z panvových orgánov, čo vedie k jeho stagnácii a úplnému zničeniu cievnej steny. Výsledkom je porušenie štruktúry a funkcií ženského reprodukčného systému.

Počiatočné štádiá ochorenia spôsobujú v oblasti vonkajších pohlavných orgánov a spodnej časti brucha len nepatrné ťažkosti. Ženy s pokročilými formami panvových kŕčových žíl trpia pretrvávajúcou silnou bolesťou, rôznymi gynekologickými ochoreniami, sú neplodné, majú kozmetickú poruchu vo forme spletených dilatovaných venóznych uzlín na perineu, pysky alebo na vstupe do vagíny.

Choroba môže byť úplne vyliečená, ale na zabránenie relapsu je potrebná celoživotná profylaxia. Zapojili sa do tohto problému spoločne cévní chirurgovia alebo flebológovia a pôrodníci-gynekológovia.

Kŕčové žily panvy u mužov v takej forme, ako u žien, sa nestane. Existuje však podobná choroba - varikokéla. Mechanizmy výskytu a prejavov sú podobné tým, ktoré majú panvové kŕčové žily. Rozšírenie žíl sa vyskytuje v ľavom semenníkovi a pozdĺž spermiálnej šnúry v dôsledku toho, že krv stagnuje v ľavej semenníkovitej žilke. Odhodí sa späť z ľavej obličkovej žily, do ktorej padá semenná žila.

Podstata patológie, ako vážna je

Vonkajšie a vnútorné ženské pohlavné orgány sú dobre zásobené krvou. Aby sa zabezpečil dostatočný odtok tečúcej krvi, je potrebná silná sieť žilových ciev. Preto je žilný systém panvy u žien dobre vyvinutý. Každá žila má silné steny, vybavené ventilmi, ktoré sú spojené s množstvom priechodných žíl. Toto všetko tvorí dobre fungujúcu venóznu sieť panvovej oblasti, ktorá zbiera krv z perineu, vonkajších reprodukčných orgánov (vulva, vagíny), panvových štruktúr (vaječníkov, maternice) a transportuje ju do dolnej žily.

Kliknite na fotografiu na zväčšenie

Varické panvové žily sa líšia od zdravých tým, že:

 • Rozšírený priemer;
 • Plná krvi;
 • Nadmerne skrútené;
 • Mať vyčerpané výhonky vo forme uzlov;
 • Chabý a slabý.

Panvové žily postihnuté kŕčovými žilami môžu zbierať krv z vonkajších pohlavných a panvových orgánov, ale nie sú schopní ich bežne prepravovať do väčších ciev (vena cava). To vedie k tomu, že krv stagnuje v panve a penetruje cez žilovú stenu, ovplyvňuje tie tkanivá, z ktorých by mala prúdiť. Stávajú sa opuchnuté, plnokrvné, zapálené a strácajú svoju funkciu.

Ale väčšinou kŕčové žily panvy sú nebezpečné:

 • Poruchy ovariálnych porúch;
 • Krvácanie z maternice a menštruačné poruchy;
 • Neplodnosť, ohrozený potrat a nemožnosť prirodzeného pôrodu;
 • Tvorba krvných zrazenín v lúmeni kŕčových žíl zmenených žíl, ktoré ohrozuje ich oddelenie od miesta vzniku a migrácie do srdca a krvných ciev v pľúcach. Toto je najnebezpečnejšia život ohrozujúca komplikácia - pľúcna embólia (PE).
Tromboembolizmus pľúcnej artérie

dôvody

V zásade sa vyskytujú kŕčové žily v panve u dospelých žien:

 • Až 20 rokov - 20%;
 • 20-30 rokov - 30%
 • 30 - 45 rokov - 50%

Mechanizmy varikóznej degenerácie panvového venózneho systému:

 1. (80%). Sú to najväčšie hlavné žily, ktoré zbierajú krv z maternice a vaječníkov a prenášajú ju priamo do dutých (pravých) alebo renálnych (ľavých) žíl. Ak dôjde k poruche, úplne zablokuje venózny odtok.
 2. Jednotné oslabenie alebo zničenie žilovej steny všetkých panvových žíl sa zároveň rozširuje a nie je schopné kontrahovať, aby podporilo krv do nadradených oddelení.
 3. Opätovné vstreknutie krvi z hlbokej žily stehna do povrchovej sexuálnej žily, ktorá zbiera krv z perinea a vonkajších pohlavných orgánov, zabraňuje odtoku. V dôsledku toho sa tlak v ňom zvyšuje a jeho kmeň a všetky prítoky sa rozširujú.

Bezprostrednými dôvodmi na spustenie týchto mechanizmov môžu byť:

 • Vrodená slabosť alebo dysplázia (nedostatočná deformácia) žilovej steny a ventilov.
 • Hormonálne zmeny v ženskom tele (puberta, tehotenstvo, menopauza, dyshormonálne ochorenia vaječníkov).
 • Časté zápalové procesy, endometrióza, chirurgické zákroky, adhézie v panve.
 • Prenosová trombóza a tromboflebitída panvových žíl.
 • Tvrdá fyzická práca.
 • Predĺžené sedenie alebo ležanie.
 • Nadváhou.
 • Tehotenstvo a pôrod.
 • Pravidelné prerušenie sexuálneho styku po mnoho rokov, najmä pri absencii orgazmu.
 • Ohyby maternice zadnej alebo prednej.
 • Nádory panvy.
 • Prolaps maternice.
Príčiny kŕčových žiliek panvy u žien

Stupeň kŕčových žíl - klasifikácia

Na anatomickej báze (prevalencia) sú kŕčové žily panvy rozdelené do troch typov:

 1. Intrapelvické venózne nadbytok;
 2. Vulvarové a perineálne varixy;
 3. Kombinované formuláre.

Aby sa odrážala povaha patologických zmien, choroba je rozdelená na tri stupne:

 1. Prvým je to, že dilatačné cievy ktoréhokoľvek z orgánových plexus panvy nepresahujú 0,5 cm v priemere, nadmerne zvlnené.
 2. Druhá - priemer žíl je zväčšený na 1 cm, proces sa rozširuje nielen na plex orgánov (maternice, vaječníkov), ale aj okolo nich (obehová celulóza).
 3. Tretia expanzia (ektázia) väčšia ako 1 cm, postihujúca všetky cievy - intraorganické, peroránne a hlavné (kmeň ovariálnej žily).

Čím je vyššia miera ochorenia, tým horšie sú rozšírené žily a ťažšie stagnácia krvi v panve.

Charakteristické príznaky

Ženy s kŕčovými žilkami v panve Poznámka:

 • Konštantná alebo recidivujúca bolesť v dolnej časti brucha, horšie večer alebo po namáhaní, najmä v druhej polovici cyklu (bližšie k menštruácii). Pri triede 3 môže byť bolesť veľmi závažná.
 • Svrbenie, pálenie, opuch a cyanóza pohlavných orgánov.
 • Bolestné obdobia a pohlavný styk.
 • Veľké menštruácie a krvácanie z maternice, nepravidelný cyklus.
 • Neschopnosť otehotnieť.
 • Zahalené spletité žily v perineu a labkách.
 • Časté bolestivé močenie.
 • Vyjadrené prejavy predmenštruačného syndrómu.
Symptómy kŕčových žíl v panve u žien

diagnostika

Na potvrdenie diagnózy sa vykoná:

 • Ultrazvuk cez brucho a cez vagínu (transvaginálne) pomocou špeciálnych senzorov - Dopplerovská sonografia a duplexná angioskoping panvových žíl. Najjednoduchšia a najinformatívnejšia metóda.
 • Endovaskulárna flebografia - zavedenie rádioaktívnych liekov do ovariálnej žily. Flebografia ľavej semennej žily s plnením kŕčových žíl s kontrastnou látkou
 • Počítačová tomografia s kontrastom.
 • Diagnostická laparoskopia.

Liečebné metódy

Kŕčové varixy panvy sú spoločne liečené cévnými chirurgami alebo flebológmi s porodníkmi-gynekológmi. Podľa moderných konceptov sa liečba skladá z týchto oblastí:

 1. Normalizácia životného štýlu;
 2. Konzervatívna liečba drogami;
 3. Kompresia a skleroterapia;
 4. Chirurgická liečba.

Liečte kŕčové kŕčové žily panvy. Na tento účel odborníci vypracujú individuálny plán liečby a choré ženy musia dodržiavať terapeutické a profylaktické odporúčania pre život.

1. Normalizácia životného štýlu

Keďže nesprávny životný štýl je predpokladom a okamžitou príčinou kŕčových žiliek, jeho normalizácia pomôže liečiť:

 • Vyhnite sa dlhšiemu státiu alebo sedeniu (viac ako 2-3 hodiny bez prestávky).
 • Nevysávajte závažia a nevykonávajte tvrdú fyzickú prácu.
 • Počas dňa vykonajte cvičenia na panvové vyprázdňovanie (cvičenie "rezanie", "bicykel") alebo jednoducho ľahnite 10-15 minút s panvou nad úrovňou vášho tela.
 • Znížte hmotnosť (s obezitou).
 • Nepoužívajte horúci kúpeľ, nahraďte ho sprchou.
 • Prestaňte alkohol a fajčite.

2. Liečebná terapia

Liečba varikóznych panvových žíl v akomkoľvek stupni nie je možná bez lekárskej podpory. S prvým stupňom je to hlavné terapeutické opatrenie, druhé a tretie dopĺňa komplexné liečenie.

Používajú sa nasledujúce lieky:

 • Phlebotonics - posilnenie žilových ciev (Detralex, Phlebodia, Venodiol, Normoven, Troxevasin).
 • Antikoagulanciá - zriedia krv, uľahčujú jej progresiu cez cievy (Cardiomagnyl, Clopidogrel, Tromboneta, Warfarín).
 • Lieky, ktoré zlepšujú mikrocirkuláciu (Trental, Pentoxifylline, Vazonit).

Ďalšie skupiny liekov predpísané s ohľadom na existujúce odchýlky v tele:

 • Prípravky ženských pohlavných hormónov (s dyshormonálnymi poruchami).
 • Lieky proti bolestiam a protizápalové lieky (ketoprofén, ketón, diklofenak, ibuprofén).
 • Hemostatika - hemostatické liečivá na liečbu krvácania z maternice (Ditsinon, Etamzilat, Sanger, kyselina tranexamová).

3. Kompresia a skleroterapia

Jedným z účinných nástrojov pri liečbe kŕčových žíl v oblasti vonkajších pohlavných orgánov a perinea je kompresný účinok. Princíp tejto metódy je podobný ako použitie elastických bandáží na kŕčové žily. Kompresia (kompresia) povrchových žíl zvonku podporuje ich vyprázdňovanie z krvi. Špeciálne pančuchy alebo šortky vyrobené z kompresného lekárskeho úpletu môžu vytvoriť takýto účinok. Môžete si ich kúpiť v špecializovaných lekárňach, predajniach, predajniach zdravotníckych pomôcok, individuálne zvoliť správnu veľkosť a kompresnú silu.

Skleroterapia - prepichnutie kŕčových žíl so zavádzaním špeciálnych prípravkov (Sclerowein, Fibroveyn, Ethoxisclerol) do lumen, ktoré spôsobujú jeho adhéziu. Táto liečba sa uskutočňuje s vonkajšou (subkutánnou) panvovou kŕčovou kosťou bez hospitalizácie. Vnútorné žily môžu byť sklerotizované, ale tento postup je technicky zložitejší a prebieha za prevádzkových podmienok.

4. Chirurgická liečba

Kŕčové kiahne panvy sa najlepšie liečia operatívne s:

 • 2-3 stupne ektázie;
 • Rýchla progresia ochorenia;
 • Plánovanie tehotenstva;
 • Syndróm ťažkej bolesti;
 • Pretrvávajúce krvácanie z maternice a iné gynekologické poruchy.

Hlavné typy operácií pre panvové kŕčové žily:

 1. Laparoskopická - intraabdominálna chirurgia cez prepichnutie brucha. Vykonajte ligáciu, priesečník alebo odstránenie ovariálnej žily. Tým sa eliminuje návrat krvi.
 2. Endovaskulárna - extravaskulárna intervencia sa vykonáva cez punkciu femorálnej žily. Pomocou špeciálneho katétra sa pod röntgenovou kontrolou nájde vaječníková žila a uskutoční sa jej embolizácia - blokuje lúmen. Endovaskulárna intervencia
 3. Odstránenie kŕčových žíl - pomocou malých prepichov alebo kožných rezov sa odstránia zmenené saphenózne žily, vonkajšia pohlavná žila je zviazaná v mieste prítoku do femorálnych ciev.
 4. Gynekologické intervencie - odstránenie nádorov, odstránenie ohybov maternice.

výhľad

Ak nechcete liečiť kŕčové žily v panve vôbec, časom sa rozširujú ešte viac (v 95%), čo ohrozuje nebezpečnými komplikáciami. Zvyšných 5% žien s subkutánnou varixovou pericézou 1-2 stupňov, u ktorých vznikla po pôrode, sa nezvyšuje patológia, ale nikdy sama o sebe nezostane.

Ak liečite ochorenie, môžete dosiahnuť úplné zotavenie (10-50% v závislosti od stupňa) alebo významné zlepšenie stavu (45-50%), najmä v prípade kombinácie chirurgických metód s konzervatívnymi metódami. Ale v každom prípade po komplexnej liečbe by sa mala vykonať celoživotná profylaxia, spočívajúca v dodržiavaní odporúčaní týkajúcich sa životného štýlu, pravidelnej lekárskej alebo kompresnej podpory slabých žíl.

Kŕčové žily v panve: liečba a prevencia

Kŕčové žily na ženách sú najčastejšie spojené s ťažkosťami v nohách, s rozšírenými žilami v teliatách a nepohodliemi pri sedení alebo chôdzi po dlhú dobu. Len málo ľudí vie, že kŕčové žily sú tiež v panve, čo spôsobuje značný nepríjemný pocit z dobrého pohlavia a výrazne obmedzuje ich kvalitu života.

V tomto článku sa pozrieme na chorobu, hovoríme o liečbe a, čo je najdôležitejšie, o prevencii tejto choroby.

Niektoré informácie o chorobe

Kŕčové žily varixov u žien (VRVMT) - komplexný zdravotný problém. Bola opísaná veľa prípadov úspešnej liečby tohto chronického ochorenia. VRVMT však často nie je diagnostikovaný. Pri tejto chorobe je pravdepodobnosť vzniku diagnostických chýb veľká, najmä v počiatočnom štádiu.

VRVMT spôsobené dvoma hlavnými dôvodmi:
1. Obštrukcia žíl panvových orgánov (vaječníkov, vajíčok, maternice), čo spôsobuje zvýšenie tlaku v podkladových oblastiach a ich rozšírenie.
2. Zastrešenie veľkých žilových kmeňov, v ktorých sa s ich rozširovaním vyvíja rozsiahla sieť "obtokových" (zabezpečených) žilných odtokových ciest.

VRVMT s vekom je čoraz bežnejší. Takže to možno nájsť u 20% dievčat vo veku 17 rokov. U perimenopauzálnych žien (45 - 50 rokov) je frekvencia výskytu VRVMT už 80%.
80% všetkých prípadov VRVMT - kŕčové žily. Veľmi zriedkavo (1%) sa vyskytujú kŕčové žily širokého väzu maternice.

Príčiny a mechanizmy choroby

Základom VRVMT - dysplázie spojivového tkaniva. Toto je porušenie štruktúry a funkcie spojivového tkaniva v tele. Vyjadruje sa slabosťou prvkov, ktoré spájajú bunky vo všetkých tkanivách. Jedným z dôsledkov dysplázie spojivového tkaniva je slabosť cievnych stien, najmä v cievach s malým množstvom svalového tkaniva, to znamená v žilách. Dôvodom na vznik dysplázie spojivového tkaniva sa považujú nepriaznivé účinky plodu počas tehotenstva, znečistenie životného prostredia.
VRVMT sa vyskytuje v dôsledku týchto provokačných faktorov:
- dlhodobý pobyt v stálych alebo sediacich funkciách počas profesionálnych činností; ťažká fyzická práca;
- časté používanie prerušeného pohlavného styku ako metódy antikoncepcie, anorgasmie;
- časté tehotenstvo a pôrod;
- Mnoho gynekologických ochorení, napríklad endometrióza, salpingitída, ochorenia vaječníkov, opierka maternice (retroflexio);
- porušenie menštruačného cyklu, zvýšené hladiny estrogénu; Je možné, že hormonálna substitučná terapia a hormonálna antikoncepcia zohrávajú určitú negatívnu úlohu.

Symptómy ochorenia

Najčastejším príznakom VRVMT je chronická bolesť brucha. Najčastejšie sa bojí, ťahajú, "dávajú" do oblasti dolnej časti chrbta a slabín. U polovice pacientov sa bolesť zosilňuje pred menštruáciou. Bolesť môže byť vyvolaná dlhým pobytom v sediacej alebo stojacej, ťažkej fyzickej námahe. Niekedy je príčinou zvýšenej bolesti sexuálny styk.

Mnoho žien zaznamenáva zvýšené sekrécie z genitálneho traktu bez akéhokoľvek dôvodu. Bolestné obdobia sú charakteristické, predmenštruačný syndróm je vyjadrený.

Bolestivosť perinea je jedným z prejavov VRVMT. Môžu sa objaviť poruchy močenia.

Pri vyšetrení môžete vidieť kŕčové žily na bokoch, hýždeniech, perineu.

Diagnostické metódy

Hlavnou metódou diagnostiky VRVMT je ultrazvuková Dopplerovská žila panvy. V tejto štúdii sú žily vizualizované ultrazvukom. Obrazovka zobrazuje rozšírené, prekrvené žily panvy a znižuje rýchlosť prietoku krvi v nich. Určené príznaky dysfunkcie venóznych chlopní.
Informatívnou diagnostickou metódou pre VRVMT je perematochnaya flebografia. Ide o štúdiu žíl súvisiacich s naplnením kontrastnou látkou, ktorá je zreteľne viditeľná na snímke. Výsledkom je séria obrázkov žíl, kde sú viditeľné kolaterály, dilatačné žily, miesta trombózy a stav ventilov. Metóda je kontraindikovaná v prípadoch intolerancie jódom (časť kontrastu) a tehotenstva.
V prípade podozrenia na laparoskopiu VRVMT sa vykonáva: vyšetrenie panvovej dutiny pomocou endoskopu cez malú punkciu v brušnej stene.

Najviac informatívna štúdia sa považuje za selektívnu ovariografiu: rentgenové vyšetrenie žíl z vaječníkov s použitím kontrastu.

Na účely diferenciálnej diagnostiky s inými ochoreniami panvových orgánov je možné vykonať počítačovú tomografiu.

Je potrebné vykonať diferenciálnu diagnostiku s chorobami, ako je zápal prídavných látok, endometrióza, prolaps maternice, pooperačná neuropatia, zápal hrubého čreva alebo močového mechúra, ischias, patológia bedrových kĺbov.

liečba

Terapia VRVMT má za cieľ dosiahnuť tieto ciele:
1. Ukončenie spätného prietoku krvi cez žily vaječníkov.
2. Normalizácia tónu žíl, čím sa zlepší prívod krvi do tkanív.
3. Odstránenie príznakov: bolesť, krvácanie a tak ďalej.

Liečba VRVMT zahŕňa dve hlavné zložky:
1. Liečba kurzu počas exacerbácie.
2. Neustále používanie fyzikálnej terapie na prevenciu recidívy.

Pri liečbe liekmi hlavnou úlohou sú venotonické lieky (zlepšenie tónu žíl) v kombinácii s angiogregantmi (zabraňujúc tvorbe krvných zrazenín v žilách). Pentoxifylín je tiež indikovaný.

Moderná venotonická droga je "Phlebodia 600" (diosmín). Môže byť predpísané v období II - III trimester tehotenstva. Diosmin znižuje rozťažnosť žíl, znižuje závažnosť stagnácie krvi v nich, zlepšuje tok lymfy a pomáha zmierniť opuch. Normalizuje mikrocirkuláciu v tkanivách a zlepšuje ich zásobovanie krvou. Phlebodia 600 má tiež protizápalový účinok.

Užívajte tento liek na 1 tabletu ráno na prázdny žalúdok s priebehom až 4 mesiacov.

S neúčinnosťou opakovaných kurzov venotonických liekov je možná chirurgická liečba.
Najlepšou metódou je umelá blokáda (embolizácia) ovariálnych žíl. Vykonáva sa pomocou špeciálneho sklerotizujúceho činidla, ktoré sa vkladá tenkým katétrom pod röntgenovou kontrolou. Takýto zásah je menej traumatický a účinný.
Ak takýto zásah nie je možný, vykoná sa chirurgické odstránenie postihnutých žíl.
Symptomatická liečba je príjem nesteroidných protizápalových liekov na bolestivý syndróm.

Ľudové opravné prostriedky

Najobľúbenejšie ľudové lieky na kŕčové žily sú konský gaštan, koreň púpavy, kombucha (chaga). Pripravované rôznymi spôsobmi infúzie a farmaceutické tinktúry týchto fondov normalizujú žilový tón. Môžu sa použiť na liečbu kŕčových žíl nielen dolných končatín, ale aj malých panví.

prevencia

1. Normalizácia pracovných podmienok s výnimkou dlhodobého pobytu na sediacom alebo stojacom mieste. Priemyselná gymnastika, pravidelné prestávky v práci. Vylúčenie ťažkej fyzickej námahy, zdvíhania.
2. Normalizácia stoličky, zbavenie sa zápchy. V strave by mala byť viac vlákniny a rastlinného oleja. Odstránenie alkoholu a fajčenie. Výnimka z ponuky pikantných a slaných potravín.
3. Denná stúpajúca kontrastná sprcha v oblasti rozkroku.
4. Cvičenie v polohe sklonu so zdvihnutými nohami ("bicykel", "breza", "nožnice").
5. Dýchacie cvičenia: pomalé dýchanie s účasťou brušných svalov.
6. Nosenie špeciálnej lekárskej pančuchy kompresnej triedy II.
7. Profylaktický príjem venotonických liekov 3-4 krát za rok.

Efektívna liečba sa rozpozná v prípadoch, keď príznaky ochorenia prestanú, venózny odtok sa zlepšuje podľa inštrumentálnych štúdií a kvalita života pacienta sa zlepšuje.

Ktorý lekár sa má kontaktovať

Ak je už stanovená diagnóza, je lepšie, aby sa s ním zaobchádzalo s flébologom - špecialistom na žilové ochorenia. Ak žena nevie príčinu neustálej bolesti v dolnej časti brucha, odporúča sa, aby sa gynekológ poradil. V prípade ťažkostí sa preskúma neuroológ, urológ. Dôležité pri rozpoznávaní choroby sú kvalifikácie lekára radiačnej a ultrazvukovej diagnostiky. V liečbe sa zúčastňuje fyzioterapeut, fyzioterapeut, odborník na výživu a v niektorých prípadoch aj cévní chirurg.

Kŕčové kŕčové varixy, príznaky a podrobné fotografie

Kŕčové žily malej panvy (VRVMT) sú pomerne bežné ochorenia, najmä u žien. Počiatočné štádiá ochorenia spôsobujú v oblasti vonkajších pohlavných orgánov a spodnej časti brucha len nepatrné ťažkosti. Ženy s pokročilými formami panvových kŕčových žíl trpia pretrvávajúcou silnou bolesťou, rôznymi gynekologickými ochoreniami, sú neplodné, majú kozmetickú poruchu vo forme spletených dilatovaných venóznych uzlín na perineu, pysky alebo na vstupe do vagíny.

Choroba môže byť úplne vyliečená, ale na zabránenie relapsu je potrebná celoživotná profylaxia. Zapojili sa do tohto problému spoločne cévní chirurgovia alebo flebológovia a pôrodníci-gynekológovia.

Čo je to?

Kŕčové žily panvy sú oslabením steny vnútorných alebo vonkajších žilových ciev v panvovej oblasti, čo vedie k nadmernému rozšíreniu ich priemeru (ektázie).

dôvody

Najčastejšou príčinou choroby je tehotenstvo, alebo skôr návrat krvi (refluxu) cez vaječníkovú žilu, čo je následne spôsobené stlačením panvových ciev alebo hormonálnymi zmenami počas tehotenstva.

Okrem toho príčiny patológie môžu byť:

 • sedavé sedavé práce;
 • početné rody;
 • vrodené patologické stavy spojivového tkaniva;
 • nadmerné cvičenie;
 • zápalové gynekologické ochorenia;
 • zvýšená produkcia estrogénu;
 • sexuálnej dysfunkcie.

Medzi nepriaznivé faktory patria také znaky sexuality ako časté prerušenie sexuálneho styku, absencia orgazmu. V posledných rokoch hovoria odborníci o škodlivých účinkoch hormonálnej substitučnej terapie a antikoncepcie. To je podporené skutočnosťou, že v postmenopauzálnom období sú prejavy syndrómu výrazne znížené.

Príznaky a fotografie

Kŕčové žily v panve sú charakterizované špecifickými príznakmi. Časté príznaky nástupu vaskulárnej dilatácie u žien sú:

 1. Porušenie menštruačného cyklu tiež naznačuje zhrubnutie žilových orgánov v kŕčových žilách.
 2. Zvýšená citlivosť kože v perineu, citlivosť vaginálnej sliznice.
 3. Ťažká prerušovaná alebo konštantná bolesť. Často sa stáva intenzívnejšou počas menopauzy alebo po ovulácii.
 4. Vaginálny výtok: bezfarebný alebo slabo biely.
 5. Bolesť v poslednom období tehotenstva, počas sexu alebo v blízkej dobe.
 6. V prítomnosti kŕčových žíl je mierne opuch vagíny, vulvy.
 7. Závažnosť, tlak na panvovú oblasť je ďalším možným príznakom ochorenia kiahne.

Nižšie uvedená fotografia ukazuje, ako sa táto choroba prejavuje u žien.

Štádium choroby

Aby sa odrážala povaha patologických zmien, choroba je rozdelená na tri stupne:

V závislosti od štádia ochorenia je predpísaná vhodná liečba.

Diagnostické metódy

Hlavnou metódou diagnostiky VRVMT je ultrazvuková Dopplerovská žila panvy. V tejto štúdii sú žily vizualizované ultrazvukom. Obrazovka zobrazuje rozšírené, prekrvené žily panvy a znižuje rýchlosť prietoku krvi v nich. Určené príznaky dysfunkcie venóznych chlopní.

 1. Informatívnou diagnostickou metódou pre VRVMT je perematochnaya flebografia. Ide o štúdiu žíl súvisiacich s naplnením kontrastnou látkou, ktorá je zreteľne viditeľná na snímke. Výsledkom je séria obrázkov žíl, kde sú viditeľné kolaterály, dilatačné žily, miesta trombózy a stav ventilov. Metóda je kontraindikovaná v prípadoch intolerancie jódom (časť kontrastu) a tehotenstva.
 2. V prípade podozrenia na laparoskopiu VRVMT sa vykonáva: vyšetrenie panvovej dutiny pomocou endoskopu cez malú punkciu v brušnej stene.
 3. Najviac informatívna štúdia sa považuje za selektívnu ovariografiu: rentgenové vyšetrenie žíl z vaječníkov s použitím kontrastu.
 4. Na účely diferenciálnej diagnostiky s inými ochoreniami panvových orgánov je možné vykonať počítačovú tomografiu.

Je potrebné vykonať diferenciálnu diagnostiku s chorobami, ako je zápal prídavných látok, endometrióza, prolaps maternice, pooperačná neuropatia, zápal hrubého čreva alebo močového mechúra, ischias, patológia bedrových kĺbov.

Ako sa zbaviť tejto choroby?

Kŕčové varixy panvy sú spoločne liečené cévnými chirurgami alebo flebológmi s porodníkmi-gynekológmi. Podľa moderných konceptov sa liečba skladá z týchto oblastí:

 1. Normalizácia životného štýlu;
 2. Konzervatívna liečba drogami;
 3. Kompresia a skleroterapia;
 4. Chirurgická liečba.

Liečte kŕčové kŕčové žily panvy. Na tento účel odborníci vypracujú individuálny plán liečby a choré ženy musia dodržiavať terapeutické a profylaktické odporúčania pre život.

Počas tehotenstva

V období nosenia dieťaťa, ak patológia neprebieha a neobťažuje sa prejavom príznakov, čoraz častejšie sa vyberajú taktiace čakania. Každodenné používanie kompresného spodného prádla a podporných korzetov, ako aj cvičebné cvičenia.

Metódy prevádzkovej liečby počas tehotenstva sú zakázané a platia len vtedy, ak existuje ohrozenie života matky. Po pôrode v 90% prípadov kŕčové žily zmiznú úplne alebo vstúpia do fázy regresie samostatne.

V ostatných prípadoch je potrebné konzultovať s flebologom a predpísať potrebné ošetrenie.

Ako liečiť kŕčové žily panvy?

Dokonca aj najkvalitnejšia liečba neumožňuje úplné vyliečenie kŕčových žiliek panvy. Avšak adekvátna liečba vám umožňuje zbaviť sa väčšiny klinických prejavov a významne zlepšiť stav pacienta. Pomáha riešiť nasledujúce úlohy:

 • normalizácia žilového tónu;
 • prevencia stagnujúcich procesov v panvových cievach;
 • zlepšená výživa tkanív.

Farmakologické látky pre toto ochorenie sú predpísané v kúrach a zahŕňajú nasledujúce farmakologické skupiny:

 • flebotonika (normalizácia tónu a zvýšenie elasticity žilovej steny, zlepšenie reológie - tekutosť krvi);
 • protidoštičkové činidlá (zabraňujú krvným zrazeninám): trental, aspirín, pentylil;
 • fleboprotektory (majú protizápalový a anti-destruktívny účinok, znižujú vaskulárnu permeabilitu, zlepšujú lymfodrenáž);
 • antioxidanty a membránové chrániče (zabraňujú oxidácii, eliminujú voľné radikály, podporujú prácu bunkových membrán, bunkové delenie a energetické procesy): vitamíny C a E, ubichinón, licopid.
 • NSAID (ibuprofen, nise) - zmierňujú bolesť a pôsobia protizápalovo;
 • enterosorbenty (viažu toxíny v črevách): aktívne uhlie, smečka, polysorb.

Odporúčané na užívanie flebotoník a fleboprotektorov:

 • Phlebodia 600 - znižuje rozťažnosť žíl, eliminuje žilovú kongesciu, normalizuje prietok lymfy a zlepšuje mikrocirkuláciu, má protizápalový účinok - trvá 2 až 4 mesiace;
 • Detralex - zvyšuje tón žilovej steny a normalizuje odtok lymfy, trvanie liečby je 6 mesiacov;
 • Troxevazín (dostupný v tabletách a ako masť) trvajúci až 3 mesiace ako lokálna liečba - na spracovanie vulválnych a perinálnych žíl;
 • eskuzan (k dispozícii v kvapkách);
 • venoruton;
 • Antistax;
 • vazoket.

Odborníci odporúčajú farmakoterapiu v kombinácii s fyzikálnou terapiou a nosením kompresného spodného prádla.

Základom akejkoľvek liečby je režim a správna výživa. Po prvé, pacienti s VRVMT by mali riešiť otázku pracovných podmienok. Ak je to možné, zamestnanec je prevedený na prácu, okrem vyvrátenia, výraznej fyzickej námahy. V prípade sedenia alebo stojacej práce by ste mali každých 30 minút krátkych prestávok s vykonávaním jednoduchých cvičení (chôdza na mieste, squatting, vysoká nadmorská výška kolená). Rovnaký princíp by sa mal dodržiavať vo voľnom čase z práce.

Je tiež potrebné preskúmať potraviny. Žiaruvzdorné tuky (bravčové mäso, tučné mäso), korenené jedlá, korenie, nálevy, údené mäso a nakladanie, alkoholické nápoje, fajčenie by mali byť vylúčené z stravy. Menu je diverzifikované množstvom čerstvej zeleniny a ovocia, rastlinných olejov (zdroj vitamínu E - antioxidant), obilnín.

Fyzikálna terapia

Odporúča sa kombinovať liečebnú a ľudovú terapiu so špeciálnymi terapeutickými cvičeniami a nosením kompresného spodného prádla. Systém fyzickej aktivity na liečbu kŕčových žíl u žien pozostáva z cvičení:

 1. "Birch". Sme umiestnení lícom nahor na akomkoľvek tvrdom komfortnom povrchu. Zdvihnite nohy nahor a jemne ich nadvihnite nad hlavou. Držte bedrovú oblasť rukami a položte lakte na zem, pomaly narovnávajte nohy a zdvihnite telo.
 2. "Kol". Ležali sme na chrbte, položili sme ruky za hlavu, alebo ich položíme pozdĺž tela. Zdvihnutím nohy vykonávame s nimi kruhové pohyby, ako keby sme šlapali na bicykli.
 3. "Nožnice". Štartovacia pozícia - na zadnej strane. Mierne zdvihneme zatvorené nohy nad podlahou. Rozdeľujeme spodné končatiny do strán, vrátime sa a opakujeme.

Dýchanie antivarikóznej gymnastiky, ktoré pozostáva z hlbokých, bezpohlavných dychov / výdychov, ktoré sa postupne vykonávajú, nebude zbytočné.

Kompresia a skleroterapia

Jedným z účinných nástrojov pri liečbe kŕčových žíl v oblasti vonkajších pohlavných orgánov a perinea je kompresný účinok.

Princíp tejto metódy je podobný ako použitie elastických bandáží na kŕčové žily. Kompresia (kompresia) povrchových žíl zvonku podporuje ich vyprázdňovanie z krvi. Špeciálne pančuchy alebo šortky vyrobené z kompresného lekárskeho úpletu môžu vytvoriť takýto účinok. Môžete si ich kúpiť v špecializovaných lekárňach, predajniach, predajniach zdravotníckych pomôcok, individuálne zvoliť správnu veľkosť a kompresnú silu.

Skleroterapia - prepichnutie kŕčových žíl so zavádzaním špeciálnych prípravkov (Sclerowein, Fibroveyn, Ethoxisclerol) do lumen, ktoré spôsobujú jeho adhéziu. Táto liečba sa uskutočňuje s vonkajšou (subkutánnou) panvovou kŕčovou kosťou bez hospitalizácie. Vnútorné žily môžu byť sklerotizované, ale tento postup je technicky zložitejší a prebieha za prevádzkových podmienok.

Ľudové metódy

Ponúkame vám zoznámiť sa s niekoľkými populárnymi a efektívnymi receptami:

 • Mrkvový koktail Veľká mrkva musí byť rozdrvená pomocou jemného strúhadla a potom stlačená zeleninová šťava cez gázu. V šťave by mal pridať čajovú lyžičku ľanového oleja. Piť tento liečivý nápoj je potrebný denne, najlepšie ráno.
 • Tinktura gaštanu. Pri príprave lieku by malo byť niekoľko gaštanových plodov dôkladne rozdrvené a naliate pol litrom liečebného alkoholu (bežná vodka to urobí). Nechajte trvať 2 týždne. Na terapeutické účely sa odporúča piť 25 kvapiek tinktúry, trikrát počas dňa.
 • Púpava infúzie. Polievková lyžica kôry púpavy by mala byť v pare v pohári vriacej vody. Po 2 hodinách ochlaďte výsledné lieky a namažte ich. Vezmite si tinktúru púpava je lyžica, 4 krát počas dňa.

Dobrý terapeutický účinok poskytuje rovnakú metódu hirudoterapie. Odporúča sa, aby pijavice na kŕčové lézie panvových žíl boli umiestnené na sakrálne a bedrové oblasti.

Dôsledky panvových kŕčových žíl

Ak pozorujete aspoň jeden z vyššie uvedených príznakov, poraďte sa so svojím lekárom za radu a nenechávajte štát bez pozornosti. Kŕčové kŕčové panvy, ktoré sa nechajú samy o sebe, majú niekoľko nepríjemných následkov:

 • porucha maternice;
 • kontraindikáciu pôrodu prirodzeným spôsobom;
 • výskyt komorbidít, ako sú kŕčové žily a hemoroidy;
 • duševné poruchy (zvýšená úzkosť, podráždenosť, poruchy spánku, porucha pozornosti, strach zo sexuálnej intimity v dôsledku bolestivých pocitov).

Kŕčové žily v panve u žien sú pomerne závažné ochorenie, ktoré môže viesť k vzniku mnohých nežiaducich komplikácií. Terapeutický postup je vyvinutý odborníkom v závislosti od závažnosti stavu pacienta a provokačných faktorov. Za prítomnosti súvisiacich komplikácií, ako aj v neskorších štádiách procesu sa odporúča chirurgická intervencia.

prevencia

Kŕčové žily možno predísť jednoduchými opatreniami. Je potrebné dodržiavať nasledujúce pravidlá:

 • odstrániť ťažkú ​​prácu;
 • presunúť viac;
 • nestojte celé hodiny na jednom mieste;
 • vedie zdravý životný štýl;
 • jesť viac ovocia a zeleniny;
 • brať vitamíny, ktoré ovplyvňujú stav krvných ciev;
 • včasná liečba chronických ochorení pohlavných orgánov;
 • vzdať vzpieranie.

Ak sa však objavia známky kŕčových žíl, okamžite navštívte lekára. Je potrebné nosiť kompresný úplet a prípravky na pitie, ktoré posilňujú krvné cievy. Tieto lieky sa užívajú niekoľko mesiacov, inak nebude účinok. Preto sú kŕčové žily panvových orgánov bežnou patológiou u žien.

Kŕčové žily varixov - symptómy a liečba

Podľa zdravotnej štatistiky veľa žien strednej vekovej skupiny trpí bolesťou v dolnom bruchu. Často je takéto znamenie spojené so zlyhaním normálneho krvného obehu. Táto patológia sa pozoruje za prítomnosti mnohých gynekologických ochorení, medzi ktorými sú žíllivé kŕčové žily u žien. Cievne problémy sú veľmi časté ochorenie. Kŕčové žily v oblasti panvy sú hlavne zistené u žien vo veku 25 až 50 rokov.

Čo je panvové varixy

Kŕčové žily v panve u žien sú vystavené každému orgánu panvovej oblasti. V tejto časti tela je reprodukčný systém, takže sa často vysvetľuje častá tvorba venóznych patológií. Zvyšuje sa veľkosť ciev v malej panve. Žily komprimujú nervové zakončenia a spúšťajú bolestivý syndróm. Venózna choroba sa klasifikuje podľa foriem a etáp.

Formy a stupne choroby

Kŕčové žily sú rozdelené do nasledujúcich foriem:

 1. Primárna variácia kŕčových žíl: zvýšenie krvných ciev v panve. Dôvod - porucha ventilu 2 typy: získané alebo vrodené.
 2. Sekundárna forma zhrubnutia panvovej žily je diagnostikovaná len v prítomnosti patológií v gynekológii (endometrióza, nádory, polycystická).

Kŕčové kŕčky panvy sa postupne vyvíjajú. Existujú tri etapy vo vývoji porušenia krvného obehu v panvových orgánoch:

 1. Žily orgánov v oblasti panvy expandujú na priemer 5 mm.
 2. Pre druhú fázu zväčšenia žily je charakteristická prítomnosť žíl, ktoré "rastú" na desať milimetrov. Obklopujú vaječník na ľavej strane.
 3. Tretia etapa kŕčových žíl - priemer ciev je väčší ako 10 mm. Zaznamená sa žilové zvýšenie pravého ovária. V priemere sa blíži doľava.

Prečo sú rozšírené panvové žily

Varické panvové orgány sa vyskytujú u žien z mnohých dôvodov. Hlavnými predpokladmi výskytu porúch obehu sa považujú obštrukcia žíl alebo zhoršenie prietoku krvi do vaječníkov. Často dochádza k zablokovaniu venózneho kmeňa. Blokovanie vedie k vytvoreniu alternatívnej cesty krvného obehu. Varikózna dilatácia žíl je tiež spôsobená týmito faktormi:

 • ťažké cvičenie;
 • opakované tehotenstvo a práca;
 • dlhotrvajúca sedavá pracovná činnosť tiež vedie k tvorbe kŕčových žíl;
 • rôzne gynekologické ochorenia: zápal vaječníkov, zadné ohyb v maternici, endometrióza a chronické ochorenia vrátane;
 • poruchy v menštruačnom cykle;
 • kŕčová dilatácia je spôsobená vysokými hladinami estrogénu;
 • ochrana pred tehotenstvom s PAP (prerušený úkon), žena nedosiahne orgazmus;
 • kŕčové žily panvových orgánov môžu byť spustené liečbou liekmi obsahujúcimi hormóny.

Panvové kŕčové žily počas tehotenstva

Problémy s venóznou cirkuláciou v panvovej oblasti u tehotných žien nie sú nezvyčajné. Vyskytujú sa v dôsledku dedičnej predispozície v procese hormonálnej úpravy. Ďalším "pushom" pre rozšírenie kŕčových žíl môže slúžiť ako rysy ženského tela. Okrem hlavných príčin VRVMT počas tehotenstva existuje niekoľko ďalších faktorov:

 • zvýšený vnútorný tlak v žilách v dôsledku zvyšujúceho sa tlaku;
 • rast dieťaťa a následkom expanzie maternice
 • venózna dilatácia nastáva v dôsledku nízkej fyzickej aktivity, ktorá je charakteristická pre mnohé tehotné ženy.

Známky kŕčových žíl

Kŕčové žily v panve sú charakterizované špecifickými príznakmi. Časté príznaky nástupu vaskulárnej dilatácie u žien sú:

 1. Ťažká prerušovaná alebo konštantná bolesť. Často sa stáva intenzívnejšou počas menopauzy alebo po ovulácii.
 2. Vaginálny výtok: bezfarebný alebo slabo biely.
 3. Porušenie menštruačného cyklu tiež naznačuje zhrubnutie žilových orgánov v kŕčových žilách.
 4. Zvýšená citlivosť kože v perineu, citlivosť vaginálnej sliznice.
 5. Bolesť v poslednom období tehotenstva, počas sexu alebo v blízkej dobe.
 6. Závažnosť, tlak na panvovú oblasť je ďalším možným príznakom ochorenia kiahne.
 7. V prítomnosti kŕčových žíl je mierne opuch vagíny, vulvy.

diagnostika

Rozpoznanie prejavu ochorenia kiahne nastáva pomocou niekoľkých techník. Diagnostické opatrenia varikóznych panvových orgánov sú zamerané na dve úlohy:

Okrem Toho Čítal O Plavidlách

Zvýšená ESR: čo hovorí

Krvný test pre ESR sa vyznačuje jeho jednoduchosťou a lacnosťou, a preto sa mnohí lekári často obrátia na to, keď potrebujú pochopiť, či existuje zápalový proces. Čítanie a interpretácia výsledkov však nie je jednoznačné.

Plaky v cievach mozgu

Stáva sa, že keď idete do obchodu, pokúsite si na pár minút spomenúť, čo ste museli kúpiť? Alebo sa včerajší rozhovor zmení len na útržky fráz a sľuby hrozí, že sa nenaplnia, pretože ste na nich zabudli?

Čo je PICS a jeho dekódovanie v medicíne

Infarkt myokardu, napriek pokroku v medicíne, každoročne tvrdí veľký počet životov na celom svete. Táto podmienka je primárne nebezpečná v krátkodobom i dlhodobom horizonte.

Sínusový rytmus: čo to je, ako to vyzerá na EKG, možné porušenia

Z tohto článku sa dozviete, aký je sinusový rytmus srdca, čo môže byť jeho odchýlka, naučiť sa určiť príznaky normálneho a patologického sínusového rytmu pomocou EKG.

Zvýšené zrážanie krvi: príznaky, príčiny a liečba

Ľudská krv je najdôležitejšou tekutinou v celom tele. Z krvného tlaku závisí od stavu osoby. Štruktúra kvapaliny nie menej ovplyvňuje vnútorné procesy orgánov.

Pri akej teplote koaguje krv človeka?

Pri akej teplote koaguje krv človeka?Nepoviem s istotou, ale 40 je už nebezpečné, 40 a viac ľudí zomrie, 40 ľudí už má kŕče.Ako dieťa som počul, že človek zomrie pri teplotách nad 41 stupňov.