Dopplerovský ultrazvuk je účinnou metódou na hodnotenie vaskulárnej permeability. Spolu s USDG je TCDG obľúbenou službou v kanceláriách ultrazvukovej diagnostiky. Ako porozumieť záhadným lekárskym skratkám a vybrať postup, ktorý je vo vašom prípade vhodný?

Transcraniálny Doppler (TCD) a USDG

Pred výberom medzi TKDG alebo UZDG by ste mali pochopiť, čo je každý postup. Obe tieto metódy sú spojené tým, že štúdia sa uskutočňuje slepá, pretože východiskovým bodom každého z nich je poznanie lekára o umiestnení ciev v ľudskom tele. Na základe nich sonológ určuje priechodnosť žíl a tepien a nepriamymi dôkazmi hodnotí ich stav a príčiny údajných ochorení.

Čo je transcraniálna dopplerografia (TCDG)?

Transcraniálny Doppler nie je nič viac ako USDG mozgu. Keďže mozgové cievy sú bezpečne "ukryté" pod lebkou, ktorá nedosahuje ultrazvukové vlny, USDG mozgu je vyrobený podľa špeciálnej techniky v otvorených oblastiach lebky a táto vyšetrovacia metóda sa nazýva TCD (transcraniálny Doppler).

Kedy sa predpisuje TCDG?

TCD, ako aj UZDG, sú indikované na rôzne príznaky: únava, závrat a bolesti hlavy, porucha pozornosti, časté mdloby, necitlivosť končatín. To všetko môže naznačovať poškodenie mozgu, aj po utrpení zranenia alebo chirurgických zákrokov. TCD je tiež predpísané pre cievne choroby diagnostikované na kontrolu ich priebehu. TCDG deti sú zobrazené po neurosonografii, ktorá dala alarmujúce výsledky.

Aký je postup TKDG?

Na posúdenie stavu plavidiel umiestnených v lebečnej krabici používa sonológ tri "okná": časové (v časovej časti hlavy), subokcipitálne (okcipitálne) a orbitálne (v oblasti očí). Prostredníctvom týchto oblastí (lekár krátko aplikuje snímač na ne), ultrazvukové vlny môžu dosiahnuť väčšinu intrakraniálnych ciev bez prekážok. Samotný TKDG postup trvá asi dvadsať minút, ale zvyčajne je doplnený ultrazvukovým vyšetrením krku, aby sa získali úplnejšie informácie o stave krvných ciev pacienta, a preto trvá dlhšie.

Čo je to Dopplerov ultrazvuk (UZDG)?

USDG je založený na dopplerovskom efekte a zameriava sa na určenie rýchlosti a dráhy červených krviniek v krvi, z ktorých sa odráža ultrazvuk. Metóda umožňuje identifikovať priechodnosť krvných ciev a na základe získaných údajov vyvodiť závery o možných ochoreniach a vaskulárnych ochoreniach.

Kedy je USDG predpísané?

Najčastejšie je USDG predpísané na počiatočné vyšetrenie podozrivých cievnych ochorení, ktoré môžu zahŕňať: ťažkosti v končatinách, bolesti hlavy a zhoršenú koncentráciu, závraty a hluk v ušiach. Predovšetkým sa vyšetrujú horné a dolné končatiny, krk TCDG, ktorý je často sprevádzaný USDG.

Aký je postup pre USDG?

Procedúra USDG sa vykonáva, keď pacient sedí alebo ležia v závislosti od časti vyšetrovaného tela. Lekár aplikuje snímač na špecifické oblasti tela a vedie ho smerom k prietoku krvi. Na rozdiel od TKDG, UZDG dolných končatín a krku nemá žiadne prekážky vo forme lebky, preto trvá menej času a je oveľa informatívnejšia. Ak je to potrebné, rovnako ako u TCDG, pred procedúrou USDG sa môžu vykonať funkčné testy, počas ktorých môže pacient zdvihnúť ruky a nohy a vykonávať ďalšie pokyny lekára.

TCDG a USDG - aký je rozdiel?

Hlavný rozdiel medzi TCDG a USDG je v ich zamýšľanom použití. USDG je nielen bežný názov pre všetky metódy zvukovej sonografie Dopplera, ale aj spôsob, ako posúdiť stav ciev končatín a iných prístupných častí tela z nepriamych príznakov prietoku krvi. Z dôvodu zložitosti postupu je TCDG samostatná technika prieskumu, ale neexistuje žiadny rozdiel medzi ním a USDG, pretože ide o ten istý problém a princíp diagnostiky je založený na dopplerovskom efekte.

TCDG alebo USDG - čo je lepšie?

Ak pochopíte rozdiel medzi TCDG a USDG, otázka, čo je lepšie, nebude v budúcnosti. Pre patológiu dolných končatín nebudú priradené TCD, zatiaľ čo pri problémoch s brachycefalickými cievami sa zvyčajne dodatočne vykonáva USDG ciev krku. Tieto dve metódy sa teda navzájom dopĺňajú a nedokážu nahradiť. Hodnota ultrazvukových výskumných metód v modernej medicíne je veľmi vysoká, pretože sú úplne bezpečné aj pre tehotné ženy a novorodencov.

Dopplerovský postup

Transkraniálny Dopplerovský ultrazvuk je neinvazívna metóda ultrazvukového vyšetrenia mozgových ciev. S jeho pomocou sa hodnotí rýchlosť toku krvi, aby sa zistili hemodynamicky významné zmeny.

Aby sme mohli vyhodnotiť krvný obeh mozgu a dostať kvalifikovaný záver, odporúčame, aby ste v našom centre urobili TCD za dostupné ceny.

O termíne

Transcraniálny Dopplerov ultrazvuk sa vzťahuje na počet ultrazvukových štúdií, t.j. ožarovanie sa používa na vyhodnotenie prietoku krvi pomocou ultrazvukovej radiácie. Okrem toho použitie ultrazvukových vĺn nemá žiadne obmedzenia vo veku alebo kontraindikácie.

Názov "Dopplerovská sonografia" pochádza z názvu rakúskeho fyziky H. Dopplera. Vedec objavil fyzikálne zákony, na základe ktorých sa robí odhad rýchlostných parametrov prietoku krvi cez cievy.

Metóda Popis

V našom zdravotnom stredisku sa vyšetrenie plavidiel vykonáva pomocou jednej z pokročilých techník - digitálnej Dopplerovskej sonografie v režime M.

Tento režim umožňuje skenovať závity v hĺbke 30-90 mm. Výsledok vyzerá ako farebná škála a nepretržite sa zobrazuje v okne M. Opačné prúdy sú zakódované v rôznych farbách: červená a modrá.

Pri použití tejto techniky TKDG na rozdiel od normy nepotrebuje zmeniť hĺbku na určenie polohy nádoby, pretože všetky prúdy vo všetkých hĺbkach sú naskenované v automatickom režime. Hĺbka je zvolená len na zobrazenie a výpočet Dopplerovho signálu.

1-8 Dopplerovské spektrálne okná v rôznych hĺbkach môžu byť zobrazené (postupne alebo súčasne). Podľa konečných výsledkov transkraniálnej dopplerografie sa zostavuje grafická správa s digitálnymi parametrami a znalecký posudok.

Ciele TCDG

 • zahŕňa vaskulárnu patológiu / trombózu s bolesťou hlavy a krku;
 • vylúčiť malformácie (anomálie) krku a mozgových ciev v počiatočných štádiách;
 • vizualizovať stenózu (zúžený lúmen cievy) cervikálnych tepien a mozgu, aby sa zistila ich významnosť;
 • študovať stav stavcov chrbtice;
 • na štúdium stavu venózneho krvného obehu cervikálnych a cievnych ciev.

Transcraniálny Doppler je indikovaný pre deti s rôznymi neurologickými patológiami, vrátane oneskoreného vývoja reči, príznakov asténie so zvýšenou únavou, nepokoj, dezinhibícia, zlá pamäť a znížená koncentrácia.

Indikácie na vykonanie TCD u pacientov s vaskulárnou patológiou:

 • bolesti hlavy, migréna;
 • závraty, ktoré sa objavujú pri otáčaní hlavy alebo nie sú spojené s podobnými situáciami;
 • tinitus, sťažnosti na bolesti hlavy;
 • mdloby, záchvaty slabosti, necitlivosť končatín;
 • poruchy reči;
 • poškodenie pamäte
 • znížená koncentrácia
 • slabá prispôsobivosť vonkajším zaťaženiam (meteorologická závislosť, pohybová choroba pri preprave atď.);
 • vaskulárna dystónia;
 • trauma mäkkých tkanív lebky;
 • osteochondróza, patológia v krčných stavcoch;
 • príznaky poškodenia mozgového obehu;
 • srdcové problémy (ischemická choroba, angína, infarkt myokardu);
 • vertebrobasilárna nedostatočnosť, prechodný ischemický záchvat, cerebrovaskulárne ochorenie.

U pacientov s mozgovou príhodou je TCD, ako aj transcraniálna stimulácia zahrnutá do povinného rehabilitačného programu: Doppler dokáže predpovedať stupeň obnovenia porúch, riziko komplikácií a relapsov. Štúdia sa okrem toho odporúčala aj osobám starším ako 55 rokov, ktorých príbuzní utrpeli infarkt myokardu, mŕtvica, mali v anamnéze aterosklerózu alebo arteriálnu hypertenziu.

Ako sa postupuje?

Plavidlá TCD hlavy a krku neznamenajú špeciálny výcvik. Jediná vec: predtým, než sa postup má zdržať užívania cievnych drog, fajčenia, pitia alkoholu.

Pri vykonávaní transcraniálnej ultrazvukovej dopplerografie pacient ležia na gauči. Lekár zaujme miesto za hlavou a zisťuje prietok krvi pomocou ultrazvukových senzorov, ktoré sa dotýkajú viacerých bodov na krku a hlave. Počas vyšetrenia pacient vykonáva príkazy odborníka: zadržuje dych, otočí hlavu, často dýcha.

Aj keď existuje výskum, nemôžete hovoriť, otočiť sa. Transcraniálny Doppler nespôsobuje žiadne ťažkosti. Metóda je absolútne neškodná a bezbolestná, nemá žiadne kontraindikácie, preto je vhodná na vyšetrenie aj malých detí.

Cena dopplerografie je uvedená v cenníku. S opätovným preskúmaním nákladov na postup možno znížiť. Zadajte podrobnosti podľa telefónneho registra.

Môžete tiež dostať inú kvalifikovanú lekársku starostlivosť v Neuro-Med centre pre detskú a dospelú neurochóriu v Moskve.

Poradie prihlásenia špecialistovi:

Zavolajte nám na číslo registra.

Poradca odporučí odborníka.

Objednajte si schôdzku na bezplatné hodiny.

Plaťte za náklady na službu pomocou platobného systému na stránkach prostredníctvom kreditnej karty alebo prostredníctvom Sberbank. (pozrite si základné informácie o platobných službách).

Príďte na recepciu v súlade s určeným časom konzultácie.

V prípade neposkytnutia služieb zdravotné stredisko poskytne 100% náhradu.

Skúmanie mozgových ciev s transcraniálnou dopplerovskou sonografiou

Dobrý deň, drahí čitatelia. Dnes chcem hovoriť o vyšetrení mozgových ciev pomocou transcraniálneho dopplera.

Cievne patológie sú jednou z najčastejších príčin morbidity v populácii a tento trend sa v priebehu rokov zvyšuje.

Časť ich vývoja spôsobuje sedavý životný štýl a nedostatok fyzickej aktivity, čiastočne nevyváženú stravu a zlé návyky, čiastočne - stres a porušenie všeobecnej homeostázy tela v kombinácii s dedičnou predispozíciou.

Čo je transcraniálny ultrazvukový doppler mozgu

Vývoj cerebrovaskulárnych porúch a systémových ochorení možno účinne zabrániť, ak sa diagnostikujú patológie v počiatočnom štádiu porovnaním presných údajov o súčasnom stave veľkých ciev s pravdepodobnou predikciou ich patologizácie v budúcnosti.

Moderný ultrazvuk Dopplera má technológie, ktoré umožňujú plne a spoľahlivo študovať štruktúru a funkčnú činnosť brachiocefalických artérií a žíl.

Transcraniálna dopplerovská sonografia (TCDG) je metódou ultrazvukového skenovania, ktorá umožňuje vyhodnotiť rýchlosť, tlak a povahu pohybu krvi cez cievy žilovej a arteriálnej vrstvy.

Používa sa na diagnostikovanie prívodu krvi do mozgu, kraniovertebrálnej križovatky a krčnej chrbtice.

Indikácie postupu

Transcraniálna dopplerografia mozgových ciev sa vykonáva zo zdravotných dôvodov a ako metóda skríningového pozorovania s cieľom profylaktického monitorovania vývoja aterosklerotických zmien a patologických stavov súvisiacich s vekom.

Dnes sa transcraniálny Doppler ciev hlavy, ktorý sa šíri všade a získava povesť ako vysoko presná neinvazívna metóda primárneho alebo dynamického pozorovania, priraďuje, keď sa objavia prvé varovné signály o možnom porušovaní obehového systému tela:

 • bolesti hlavy, migrény;
 • závraty, mdloby, slabosť, záblesk múch pred očami;
 • hluk v hlave, ušiach;
 • tremor končatín, necitlivosť a brnenie tváre, rúk a nôh;
 • cervikálna osteochondróza;
 • vaskulárna dystónia;
 • traumatické poškodenie mozgu v histórii;
 • akútne poruchy cerebrálneho obehu;
 • zranenia krčnej chrbtice;
 • srdcové choroby;
 • diabetes mellitus;
 • prudké zhoršenie zraku;
 • zhoršená koordinácia, prerušovaná klaudikácia;
 • vek nad 45-55 rokov;
 • mentálna a mentálna retardácia u detí;
 • dedičnosť, zhoršená rizikom vzniku kardiovaskulárnych ochorení;
 • ako metódu sekundárnej diagnostiky alebo pozorovania patológií, ktoré už boli identifikované v dynamike.

Transcraniálna Dopplerovská ultrazvuková technika

Transcraniálna dopplerografia mozgových ciev je bezpečný postup, ktorý trvá maximálne 15-20 minút.

Príprava na štúdiu sa nevyžaduje, ale v predvečer sa má zdržať užívania kardiovaskulárnych liekov, utišujúcich liekov, konzumácie alkoholu a fajčenia.

Presnosť diagnózy závisí od úspešného držania tela, optimálneho umiestnenia senzora a kontaktu s telom pacienta.

Častejšie sa skenovanie uskutočňuje v pozícii pacienta, ležiaceho na chrbte, s malým vankúšikom pod hlavou, avšak v prípade potreby ho lekár môže požiadať, aby sa prevrátil na jeho boku alebo na žalúdok - ak z objektívnych dôvodov pochybuje o presnosti aktuálneho skenovania.

Počas štúdie je zakázané hovoriť, pohybovať a otočiť hlavu.

Určovanie prietoku krvi, špecialista s malým množstvom tlaku a mierne posúva senzor na krku, krku, čelo, časové oblasti hlavy.

Na stanovenie funkčného stavu ciev sa lekár pýta pacienta, aby zadržal dych alebo naopak, urobil niekoľko častých, intenzívnych dychov, otočil hlavu doľava, doprava alebo stlačil na krk.

Dopplerovská ultrazvuková metóda je založená na meraní hodnôt ECHO signálu pochádzajúceho z červených krviniek, ktoré sa nepretržite pohybujú v krvnom riečisku.

Informácie prenášané snímačom na zariadenie sa spracúvajú a zobrazujú na obrazovke ako dvojrozmerný obraz, pričom krv v závislosti od smeru pohybu je zvýraznená červenou alebo modrou farbou.

Počas procedúry sa hodnotí stav brachiocefalických ciev: vertebrálne tepny segmentov V1, V2, fragmenty vonkajšej a vnútornej krčnej tepny a spoločné karotické tepny.

V procese výskumu je možné získať podrobný obraz o stave plavidiel zodpovedných za dodávanie krvi do mozgu:

 • elasticita, hustota, hrúbka steny;
 • vazomotorická aktivita;
 • prítomnosť intraluminálnych útvarov a ich charakteristík;
 • hemodynamické poruchy a asymetrie rýchlosti prúdenia krvi v určitých častiach GM kôry;
 • geometria obehovej siete, anomálie, deformity a stenóza artérií a žíl.

Na konci diagnózy lekár na základe získaných údajov napíše podrobný záver a vydá ho pacientovi.

Čo ukazuje transcraniálna dopplerografia

Pomocou metódy TCDG odborníci úspešne diagnostikovali choroby ako:

 • systémové vaskulárne patológie (trombóza, stenóza, makroembolizmus, angiopatia, vaskulitída, hypertenzia);
 • príznaky vývoja systémových patológií v predklinických štádiách;
 • arteriálne a arteriovenózne aneuryzmy;
 • arteriosinus fistula;
 • poruchy mozgovej cirkulácie, vrátane asymetria dodávania krvi GM;
 • aterosklerotické vaskulárne zmeny;
 • príznaky a príčiny ochorenia koronárnych artérií;
 • zlyhanie cerebrálneho obehu;
 • dyscirkulatívna encefalopatia;
 • žilové poruchy a stagnácia;
 • cerebrálne vazospazmy,
 • arteriovenóznych malformácií.

Okrem toho sa operatívna diagnostika používa pri poskytovaní núdzovej starostlivosti v prípadoch podozrenia na akútnu ischemickú alebo hemoragickú mozgovú príhodu na určenie príčin (aterosklerotické plaky, krvné zrazeniny, arteriálna hypertenzia) a povaha šírenia patológie.

Počas obdobia liečby pacienta v nemocnici av následnom období rehabilitácie transkraniálna Dopplerovská sonografia pomáha hodnotiť účinnosť liečby a kontrolovať dynamiku obnovenia funkcií GM ciev.

U detí dopplerografia artérií a žíl hlavy a krčnej oblasti nám umožňuje určiť možné poruchy vo vývoji a kŕmení mozgových štruktúr.

Moderné high-tech ultrazvukové zariadenie v kombinácii s rekvalifikáciou kvalifikovaných odborníkov na funkčnú diagnostiku umožnilo, aby sa TCD stala prvou voľbou pri identifikácii príčin ochorenia, pri presnej diagnostike, pri prevencii inváznych zmien a pri tvorbe genetických vaskulárnych ochorení GM.

V komerčných klinikách postup úspešne konkuruje v nákladoch s zobrazovaním pomocou magnetickej rezonancie, v žiadnom prípade nie je nižšia ako informatívnosť a kvôli svojej bezpečnosti môže transcraniálny Doppler používať u ľudí všetkých vekových skupín vrátane novorodencov.

Kde robiť transcraniálne Dopplerov a náklady na služby

Môžete sa dozvedieť o nákladoch konania a zaregistrovať sa na lekárovi na stránke katalógu.

Čo je transcraniálna dopplerografia mozgových ciev a ako sa to robí?

Problémy s priechodnosťou krvných ciev, ktoré dodávajú mozog a okolité tkanivá, spôsobujú mnohé nepríjemné príznaky: od častých bolesti hlavy až po mdloby, ischemické záchvaty a iné podmienky, ktoré nie sú pre život bezpečné. Na diagnostiku sa v takýchto prípadoch používa transkraniálne Dopplerovské zobrazovanie mozgových ciev (TCD). Tento postup vám umožňuje študovať smer a rýchlosť toku krvi, zistiť možné porušenia a ich dôsledky, ako aj dať (alebo vylúčiť) niekoľko diagnóz.

Aká je štúdia

TCD mozgových ciev spočíva v skenovaní krvných ciev s cieľom študovať ich funkčné charakteristiky. Ide o neinvazívny postup založený na ultrasonografii (ultrasonografia) a dopplerovskom efekte. "Transcraniálne" doslovne znamená "skrze lebkovú skrinku", t.j. Snímače zariadenia sú umiestnené na povrchu pokožky hlavy.

Štúdia umožňuje odhadnúť rýchlosť pohybu krvi cez cievy v oboch smeroch v hĺbke od 30 do 90 mm. Ultrazvukové vlny sa odrážajú z tkanív študovanej oblasti a grafické zobrazenie výsledkov sa zobrazí na obrazovke vo forme farebnej škály, po skončení štúdia lekár urobí záver o stave žíl a tepien.

Transkraniálne duplexné vyšetrenie mozgových ciev ukazuje dvojrozmerný obraz skúmanej cievy, ktorý umožňuje vyhodnotiť jej permeabilitu, stav stien, identifikovať vývojové anomálie, detegovať plaky, krvné zrazeniny, inštalované stenty atď.

Pri triplexovom skenovaní sa pridá tzv. Režim. "Barevný doppler" - trojrozmerný farebný obraz s rozdielom výsledkov orgánov podľa farby: červená je tok smerujúci k snímaču, modrá je z neho. Táto metóda umožňuje podrobnejšie posúdenie smeru a rýchlosti prietoku krvi, ako aj stupeň zanedbania zistených porušení.

Indikácie a kontraindikácie

Indikácie pre TCD - opakujúce sa stavy, ktoré sa môžu vyskytnúť z dôvodu zhoršenia zásob mozgovej krvi:

 • časté bolesti hlavy, migrény;
 • mdloba, strata vedomia;
 • závraty, "mušky" pred očami, tinitus;
 • náhle záchvaty slabosti, náhle zhoršenie zdravia;
 • epizodické poruchy reči;
 • problémy s krčnou chrbticou.

Transkraniálny Dopplerov sken je predpísaný ľuďom, u ktorých bola diagnostikovaná IRR, osteochondróza, srdcové nezrovnalosti, ischemické ataky atď. Prenesené traumy lebky, mŕtvica, podozrenie na anomálie vývoja tepien a žíl hlavy sú všetky dôkazy pre vyšetrenie. Tento postup sa predpisuje aj osobám starším ako 55 rokov, najmä ak majú blízky príbuzní históriu hypertenzívnych kríz, srdcových infarktov, aterosklerózy atď.

V detstve sa predpisuje TCD, ak existujú problémy s koncentráciou, nepokojom, oneskoreným rozvojom reči, astenickými stavmi so zvýšenou únavou.

Neexistujú žiadne kontraindikácie postupu, pretože je úplne neškodné a bezbolestné. Umožňuje to priradiť aj deťom.

Ako sa pripraviť

Osobitná príprava na TCD nie je potrebná, ale ak pacient užíva lieky, ktoré menia tón obehového systému, niekoľko dní pred podaním sa má príčina zastaviť. Navyše v predvečer prieskumu sa odporúča opustiť kávu, čaj, alkohol a fajčenie - to všetko ovplyvňuje aj stav tepien a žíl a následne dopplerografiu.

Ako je to

Pre dospelých je metodicky správne vykonať tento postup po krku TCDS: existujú brachiocefalické cievy, ktorých stav je životne dôležitý pre prívod krvi do mozgu a jeho mušlí. A u detí vo veku do 16 rokov sú prvé vyšetrené tepny a mozgové žily - ako prvý stupeň identifikácie možnej patológie brachiocefalických ciev.

Tak ako pri akomkoľvek ultrazvukovom vyšetrení, pacient ležia na gauči, lekár aplikuje špeciálny gél a potom začne pohybovať senzorom počas priebehu tepien a žíl, ktoré sa skúmajú. V prípade potreby požiada, aby dýchal častejšie alebo obrátil hlavu správnym smerom. Počas postupu nie sú žiadne nepríjemné pocity - pacient cíti len tlak senzora.

Aké nádoby možno študovať

V závislosti od toho, kde sa nachádza snímač, je možné preskúmať rôzne nádoby. Oblasti prekrytia senzorov v TCDG sa nazývajú akustické okná, v kontexte preskúmania hlavy sú len 3:

 1. Orbitálne okno vám umožňuje skenovať cievy cez očné orbity. Prístroj "vidí" orbitálnu tepnu a sifón vnútornej krčnej tepny.
 2. Časová - časová oblasť, ktorou ultrazvuk dosiahne mozgové tepny (stredné, predné, zadné). V tomto okne by mala byť tiež viditeľná karotidová artéria.
 3. Podokvitučné okno je oblasť bázy lebky, t.j. chrbtice a krku. Inšpekcia v tejto oblasti poskytuje obraz o stave základnej tepny a stavcov, skrytých pod kosťami lebky.

Možné poruchy a diagnózy

Transcraniálny Doppler zobrazuje hlavné funkčné charakteristiky ciev:

 • hrúbka steny;
 • charakter prietoku krvi;
 • minimálna a maximálna rýchlosť;
 • pulzačné a odporové indexy.

Podľa týchto údajov špecialista robí klinický obraz a robí nasledujúce diagnózy:

 • aterosklerotické zmeny v mozgových cievach;
 • nástup trombózy, arteriálna stenóza;
 • encefalopatia, angiopatia;
 • hypertenzívne ochorenie rôznych stupňov;
 • aneuryzma;
 • vaskulitída;
 • makroemboliya;
 • spazmické poruchy;
 • predpoklad rozvoja koronárnej choroby srdca;
 • pravdepodobnosť mŕtvice.

Priemerné náklady

Náklady na transcraniálnu dopplerovskú sonografiu hlavných nádob na klinikách v Moskve a Petrohrade je od 3 000 do 5 000 rubľov.

Transcraniálny Doppler - dôležitá súčasť diagnostiky v neurológii

Frekvencia výskytu porušení mozgu v dôsledku vývoja vaskulárnej patológie je pomerne vysoká. Často, ak je choroba krčných ciev vylúčená, je potrebné vyšetriť krvný obeh hlavy. Nemyslite si, že choroby mozgu, ktoré sú spojené s poškodením krvného obehu, sa vyskytujú iba u dospelých. To vôbec nie je.

Na diagnostiku takýchto chorôb sa používa veľa metód: CT, MRI, aj RTG, ale bude to otázka bezpečnej a dostupnej metódy výskumu - USDG.

O transcraniálnej dopplerografii

Ultrazvuková metóda výskumu, ktorá sa používa na štúdium krvného toku a detekciu jeho porušovania, nazývaného transcraniálny doppler (TCD, UZDG mozgu, Doppler mozgových ciev atď.). Tento typ diagnózy je založený na dopplerovskom efekte. Na rozdiel od konvenčného ultrazvuku môže ultrazvuk zachytiť odrazené ultrazvukové vlny z pohybujúcich sa krvných buniek. Takto prijíma dáta, zariadenie spracováva informácie a zobrazí ich na monitore.

V priebehu štúdie skúma sonológ dôležité cievy dodávajúce mozog. Prívod krvi do mozgu je veľmi dôležitým prvkom v zdraví každého človeka. Nielen, že mozog absorbuje viac ako ktorýkoľvek iný orgán, ale je mimoriadne citlivý na hypoxiu.

Hypoxia je nedostatok kyslíka v tkanivách. Prívod krvi do mozgu je teda jednou z najdôležitejších funkcií obehového systému v tele každého človeka.

TCD a ďalšie štúdie

Každý pacient by mal pochopiť, že niekedy len dopplerografia nestačí a je potrebné sa uchýliť k iným metódam. Najbežnejšie MRI a MRA. Sú drahšie, ale napriek tomu sú často viac informatívne. Takéto štúdie sú však potrebné len vtedy, keď TCDG neposkytuje potrebné informácie.

Druhy Doppleru s vaskulárnou patológiou mozgu

V závislosti od toho, čo súvisí s ochorením, existujú dva hlavné typy výskumu:

 • Transcraniálny Doppler. Táto diagnóza sa vykonáva, ak je ochorenie spôsobené priamo patológiou ciev dodávajúcich mozog, to znamená tých, ktoré sa nachádzajú pod kosťou.
 • Extrakraniálne plavidlá USDG. Pri tejto diagnóze sa nachádzajú veľké cievy umiestnené na krku. Aj keď nie sú vo vnútri lebky, cez ne prechádza krv do mozgu.

Problémy s Dopplerovskou diagnostikou

Nedostatok informácií v štúdii ultrazvukovou metódou je jedným z hlavných dôvodov - ultrazvukové vlny prechádzajú slabo cez kosť (transcraniálnym Dopplerovým ultrazvukom).

Avšak v súčasnom štádiu vývoja medicíny je tento problém takmer vyriešený. Aby sa umožnilo úplnejšie štúdium toku krvi cez cievy mozgu, používajú sa špeciálne prístupy, nazývajú sa aj akustické okná:

 • Časové okno je cez časovú kosť, na určitých miestach je pomerne tenké a ultrazvukové vlny môžu prechádzať;
 • Orbitálne okno je cez obežné okuliare, táto anatomická oblasť má malý počet prekážok pre ultrazvukové vlny;
 • Podokcipitálne okno je cez spojenie medzi okcipitálnou kosťou a chrbticou, dôvod použitia tejto oblasti je podobný okrajovému oknu.

Aké nádoby je možné študovať pomocou TCD?

Ktoré plavidlo bude študované závisí od prístupu. Výskum sa však zriedka vykonáva iba s jedným akustickým oknom. Plavidlá, ktoré možno študovať, sú tieto:

 • Pri prístupe cez časové okno:
  • Predná cerebrálna artéria;
  • Zadné cerebrálne tepny;
  • Stredná cerebrálna artéria;
  • Predné a zadné komunikujúce tepny;
  • Vnútorná karotidová artéria.
 • Pri prístupe cez orbitálne okno:
  • Sifón vnútornej krčnej tepny;
  • Očné artérie.
 • Pri prístupe cez subokcipitálne akustické okno:
  • Bazilárna artéria;
  • Intrakraniálne segmenty vertebrálnych artérií.

Neurosonografia a TCDG

Niektorí pacienti môžu zamieňať tieto štúdie. Aby sme pochopili ich rozdiely, je potrebné pochopiť ciele týchto typov diagnostiky.

Neurosonografia (NSG) je ultrazvukové vyšetrenie mozgu detí, ktoré skúma možné patológie spojené s vývojom plodu v maternici. Je to nevyhnutné, ak počas tehotenstva došlo k komplikáciám, ako je toxotická, katarálna choroba, infekčné ochorenia, riziko potratu, atď. NSG trvá až 3 mesiace. V tomto období sú pramene stále celkom otvorené a štúdiu je možné uskutočniť prostredníctvom nich.

Transcraniálny Doppler sa vykonáva po troch mesiacoch a je to diagnóza, v ktorej sa študuje krvný prietok. Na tomto základe by malo byť zrejmé, že transcraniálny Dopplerov ultrazvuk, vrátane neurosonografie, sú veľmi dôležité metódy, ale používajú sa u ľudí rôznych vekových skupín a študujú rôzne štruktúry, ale majú jeden cieľ - čo najskôr odhaliť ochorenia mozgu a predchádzať im.

Kto by mal urobiť prieskum?

Pacient môže prejsť do TKDG buď samostatne alebo na základe predpisu. Druhá je výhodnejšia, lebo vyšetrenie lekárom je mimoriadne dôležité v patologických stavoch centrálneho nervového systému. Vo zvláštnych prípadoch môže neurológ označiť tie nádoby, ktorým by sonológ mal venovať pozornosť maximu.
Pacienti s nasledujúcimi príznakmi majú byť vyšetrení:

 • bolesť hlavy;
 • porucha sluchu, pamäť, vízia (porušenie, v ktorom spadajú jednotlivé poľa výhľadu);
 • porucha pamäti;
 • nedostatočná koordinácia;
 • hluk, zvonenie, pískanie v ušiach;
 • poruchy spánku a spánok / bdenie;
 • obmedzené učenie a rozptýlená pozornosť;
 • zvrátenie chuti;
 • poškodenie pohybu končatín;
 • strata vedomia a mdloby;
 • migréna;
 • porušenie prispôsobenia sa životnému prostrediu, ktoré sa prejavuje vo výskyte predtým chýbajúcich znakov typu choroby pohybu v doprave, vplyv počasia na všeobecný stav.

Okrem už vyvinutých symptómov by niektorí pacienti mali mať TCD, ak pacient trpí nasledujúcimi ochoreniami:

 • narušenie srdcového rytmu. Ak nesledujete stav mozgových ciev a neprijmete preventívne opatrenia, riziko vzniku mŕtvice sa značne zvýši;
 • v minulosti utrpel srdcový záchvat alebo mŕtvicu;
 • keďže nepriaznivo ovplyvňuje stav plavidiel;
 • cukrovka, obezita a iné metabolické ochorenia, ktoré vedú k porušeniu cievnej steny;
 • cervikálna osteochondróza;
 • prípravu srdcovej chirurgie.

Uzi tkdg čo to je

Indikácie pre TCD a priebeh štúdie

Transcraniálny Doppler (TCDG) nie je nič iného ako ultrazvuková metóda skenovania pomocou ultrazvukového skenera. Táto diagnostická metóda je založená na meraní hodnôt signálu ozveny červených krviniek.

Obsah:

Môže sa použiť na účinné vyšetrenie brachiocefalických žíl a tepien. TCDG s vysokou presnosťou určuje tlak a rýchlosť krvi, ako aj charakter jeho pohybu cez krvné cievy. To umožňuje identifikovať vaskulárne patológie a iniciovať ich liečbu v čase. Táto diagnostická metóda je často kombinovaná s USDG na vytvorenie kompletného obrazu o stave pacienta.

K dnešnému dňu možno väčšinu funkcií TCDG nahradiť výpočtovou tomografiou. Okrem toho môže posledne uvedený odhaliť najmenšie zmeny v štruktúre krvných ciev mozgu. Transkraniálna dopplerografia sa nemôže pochváliť takými schopnosťami, ale má mnoho ďalších výhod. Takže TCD je oveľa jednoduchšia a lacnejšia diagnostická metóda. Okrem toho, jeho výsledky možno získať hneď po postupe, ktorý hovorí v prospech jeho rýchlosti.

svedectvo

Transcraniálny Doppler je spravidla predpísaný na určenie účinnosti liečebnej liečby. TCD sa tiež používa na sledovanie cerebrálnej hemodynamiky po operácii. Navyše nasledujúce faktory môžu byť indikáciou pre prechod tohto diagnostického postupu:

 • cervikálna osteochondróza;
 • porušenie cerebrálneho obehu (akútne);
 • vaskulárna dystónia;
 • poranenie chrbtice (najmä v oblasti krku);
 • necitlivosť končatín, tremor;
 • ťažké bolesti hlavy, migréna;
 • hučanie v ušiach;
 • rozmazané videnie, bolesť oka;
 • slabosť, únava, časté závraty a mdloby;
 • traumatické poranenie mozgu;
 • patológie v práci srdca;
 • účinky cukrovky;
 • porušenie vestibulárneho aparátu (nestabilita pri chôdzi, strata rovnováhy).

Dôvodom pravidelného prechodu TCD môže byť aj pozorovanie zistených patológií.

Treba poznamenať, že táto diagnostická metóda umožňuje identifikovať príčiny oneskorenia duševného a duševného vývoja detí. Okrem toho môže byť použitá na presnú diagnostiku dedičných kardiovaskulárnych ochorení. Na rozdiel od duplexného skenovania nemá TCDG možnosť opraviť dopplerovský uhol. Napriek tomu, pri všetkých ostatných parametroch môže táto metóda poskytnúť šance aj na rozšírené USDG.

metodika

Diagnostický postup pomocou TCDG zvyčajne trvá maximálne dvadsať minút. Pacient si na pohovke zoberie vodorovnú pozíciu, po ktorej doktor-diagnostik zapne prístroj a pokračuje v vyšetrení. Vo svojom procese snímač zachytáva signály v čele, occiput, chrámy a krku (karotidová artéria). Aby bol zabezpečený prístup do určitých oblastí hlavy, pacient musí z času na čas ležať na boku a bruchu. Tiež lekár môže pravidelne požiadať pacienta, aby zadržal dych alebo naopak, dýchal hlboko a často. Počas skúšky je zakázané hovoriť a venovať sa vonkajším záležitostiam.

Niekoľko dní pred diagnózou by sa malo zdržať fajčenia, alkoholu a liekov na srdce. Odporúča sa obmedziť fyzickú námahu.

Transcraniálny Doppler mozgových ciev umožňuje stanoviť nasledujúce parametre v krátkom čase:

 • vaskulárna hustota a elasticita;
 • hrúbka cievnych stien a prítomnosť aterosklerotických rastov na nich;
 • abnormálne zmeny štruktúry krvných ciev;
 • zhoršená hemodynamika krvného toku.

TCDD môže byť často ťažké z dôvodu zvýšenej hustoty kostí lebky pacienta. V takýchto prípadoch sa ultrazvukové vlny s frekvenciou až 2,5 MHz posielajú do oblasti takzvaných okien. V miestach ich umiestnenia sú kosti tenšie a voľne prenášajú vlny emitované zariadením.

Po ukončení procedúry sa pacientovi dá záver a grafická časť. Zvyčajne sa na ňom zaznamenávajú informácie o stave tepien v podobe červenej čiary a žily - modrej. Iba kvalifikovaný špecialista môže poskytnúť presné hodnotenie stavu pacienta; zapojiť sa do introspekcie v takýchto prípadoch nestojí za to.

záver

TCDG sa osvedčila z hľadiska rýchlosti a presnosti konečných výsledkov. Treba poznamenať, že dnes existujú oveľa modernejšie a špičkové diagnostické metódy. Avšak transcraniálne skenovanie s nimi úspešne konkuruje z hľadiska nízkych nákladov a jednoduchosti použitia. Takéto vyšetrenie možno predpísať nielen dospelým, ale aj novorodencom. TKDG navyše nemá žiadne kontraindikácie a vedľajšie účinky. To vám umožňuje používať ho všade a bez poškodenia zdravia pacientov.

Skúmanie mozgových ciev s transcraniálnou dopplerovskou sonografiou

Dobrý deň, drahí čitatelia. Dnes chcem hovoriť o vyšetrení mozgových ciev pomocou transcraniálneho dopplera.

Cievne patológie sú jednou z najčastejších príčin morbidity v populácii a tento trend sa v priebehu rokov zvyšuje.

Časť ich vývoja spôsobuje sedavý životný štýl a nedostatok fyzickej aktivity, čiastočne nevyváženú stravu a zlé návyky, čiastočne - stres a porušenie všeobecnej homeostázy tela v kombinácii s dedičnou predispozíciou.

Čo je transcraniálny ultrazvukový doppler mozgu

Vývoj cerebrovaskulárnych porúch a systémových ochorení možno účinne zabrániť, ak sa diagnostikujú patológie v počiatočnom štádiu porovnaním presných údajov o súčasnom stave veľkých ciev s pravdepodobnou predikciou ich patologizácie v budúcnosti.

Moderný ultrazvuk Dopplera má technológie, ktoré umožňujú plne a spoľahlivo študovať štruktúru a funkčnú činnosť brachiocefalických artérií a žíl.

Transcraniálna dopplerovská sonografia (TCDG) je metódou ultrazvukového skenovania, ktorá umožňuje vyhodnotiť rýchlosť, tlak a povahu pohybu krvi cez cievy žilovej a arteriálnej vrstvy.

Používa sa na diagnostikovanie prívodu krvi do mozgu, kraniovertebrálnej križovatky a krčnej chrbtice.

Indikácie postupu

Transcraniálna dopplerografia mozgových ciev sa vykonáva zo zdravotných dôvodov a ako metóda skríningového pozorovania s cieľom profylaktického monitorovania vývoja aterosklerotických zmien a patologických stavov súvisiacich s vekom.

Dnes sa transcraniálny Doppler ciev hlavy, ktorý sa šíri všade a získava povesť ako vysoko presná neinvazívna metóda primárneho alebo dynamického pozorovania, priraďuje, keď sa objavia prvé varovné signály o možnom porušovaní obehového systému tela:

 • bolesti hlavy, migrény;
 • závraty, mdloby, slabosť, záblesk múch pred očami;
 • hluk v hlave, ušiach;
 • tremor končatín, necitlivosť a brnenie tváre, rúk a nôh;
 • cervikálna osteochondróza;
 • vaskulárna dystónia;
 • traumatické poškodenie mozgu v histórii;
 • akútne poruchy cerebrálneho obehu;
 • zranenia krčnej chrbtice;
 • srdcové choroby;
 • diabetes mellitus;
 • prudké zhoršenie zraku;
 • zhoršená koordinácia, prerušovaná klaudikácia;
 • vek nad 45-55 rokov;
 • mentálna a mentálna retardácia u detí;
 • dedičnosť, zhoršená rizikom vzniku kardiovaskulárnych ochorení;
 • ako metódu sekundárnej diagnostiky alebo pozorovania patológií, ktoré už boli identifikované v dynamike.

Transcraniálna Dopplerovská ultrazvuková technika

Transcraniálna dopplerografia mozgových ciev je bezpečný postup, ktorý trvá maximálne 15-20 minút.

Príprava na štúdiu sa nevyžaduje, ale v predvečer sa má zdržať užívania kardiovaskulárnych liekov, utišujúcich liekov, konzumácie alkoholu a fajčenia.

Presnosť diagnózy závisí od úspešného držania tela, optimálneho umiestnenia senzora a kontaktu s telom pacienta.

Častejšie sa skenovanie uskutočňuje v pozícii pacienta, ležiaceho na chrbte, s malým vankúšikom pod hlavou, avšak v prípade potreby ho lekár môže požiadať, aby sa prevrátil na jeho boku alebo na žalúdok - ak z objektívnych dôvodov pochybuje o presnosti aktuálneho skenovania.

Počas štúdie je zakázané hovoriť, pohybovať a otočiť hlavu.

Určovanie prietoku krvi, špecialista s malým množstvom tlaku a mierne posúva senzor na krku, krku, čelo, časové oblasti hlavy.

Na stanovenie funkčného stavu ciev sa lekár pýta pacienta, aby zadržal dych alebo naopak, urobil niekoľko častých, intenzívnych dychov, otočil hlavu doľava, doprava alebo stlačil na krk.

Dopplerovská ultrazvuková metóda je založená na meraní hodnôt ECHO signálu pochádzajúceho z červených krviniek, ktoré sa nepretržite pohybujú v krvnom riečisku.

Informácie prenášané snímačom na zariadenie sa spracúvajú a zobrazujú na obrazovke ako dvojrozmerný obraz, pričom krv v závislosti od smeru pohybu je zvýraznená červenou alebo modrou farbou.

Počas procedúry sa hodnotí stav brachiocefalických ciev: vertebrálne tepny segmentov V1, V2, fragmenty vonkajšej a vnútornej krčnej tepny a spoločné karotické tepny.

V procese výskumu je možné získať podrobný obraz o stave plavidiel zodpovedných za dodávanie krvi do mozgu:

 • elasticita, hustota, hrúbka steny;
 • vazomotorická aktivita;
 • prítomnosť intraluminálnych útvarov a ich charakteristík;
 • hemodynamické poruchy a asymetrie rýchlosti prúdenia krvi v určitých častiach GM kôry;
 • geometria obehovej siete, anomálie, deformity a stenóza artérií a žíl.

Na konci diagnózy lekár na základe získaných údajov napíše podrobný záver a vydá ho pacientovi.

Čo ukazuje transcraniálna dopplerografia

Pomocou metódy TCDG odborníci úspešne diagnostikovali choroby ako:

 • systémové vaskulárne patológie (trombóza, stenóza, makroembolizmus, angiopatia, vaskulitída, hypertenzia);
 • príznaky vývoja systémových patológií v predklinických štádiách;
 • arteriálne a arteriovenózne aneuryzmy;
 • arteriosinus fistula;
 • poruchy mozgovej cirkulácie, vrátane asymetria dodávania krvi GM;
 • aterosklerotické vaskulárne zmeny;
 • príznaky a príčiny ochorenia koronárnych artérií;
 • zlyhanie cerebrálneho obehu;
 • dyscirkulatívna encefalopatia;
 • žilové poruchy a stagnácia;
 • cerebrálne vazospazmy,
 • arteriovenóznych malformácií.

Okrem toho sa operatívna diagnostika používa pri poskytovaní núdzovej starostlivosti v prípadoch podozrenia na akútnu ischemickú alebo hemoragickú mozgovú príhodu na určenie príčin (aterosklerotické plaky, krvné zrazeniny, arteriálna hypertenzia) a povaha šírenia patológie.

Počas obdobia liečby pacienta v nemocnici av následnom období rehabilitácie transkraniálna Dopplerovská sonografia pomáha hodnotiť účinnosť liečby a kontrolovať dynamiku obnovenia funkcií GM ciev.

U detí dopplerografia artérií a žíl hlavy a krčnej oblasti nám umožňuje určiť možné poruchy vo vývoji a kŕmení mozgových štruktúr.

Moderné high-tech ultrazvukové zariadenie v kombinácii s rekvalifikáciou kvalifikovaných odborníkov na funkčnú diagnostiku umožnilo, aby sa TCD stala prvou voľbou pri identifikácii príčin ochorenia, pri presnej diagnostike, pri prevencii inváznych zmien a pri tvorbe genetických vaskulárnych ochorení GM.

V komerčných klinikách postup úspešne konkuruje v nákladoch s zobrazovaním pomocou magnetickej rezonancie, v žiadnom prípade nie je nižšia ako informatívnosť a kvôli svojej bezpečnosti môže transcraniálny Doppler používať u ľudí všetkých vekových skupín vrátane novorodencov.

Kde robiť transcraniálne Dopplerov a náklady na služby

Môžete sa dozvedieť o nákladoch konania a zaregistrovať sa na lekárovi na stránke katalógu.

Transcraniálna Dopplerovská metóda

Moderné ľudstvo sa "ozbrojilo" obrovským množstvom diagnostických metód, ktoré nám pomáhajú strážiť naše zdravie.

Jedným z nich je transcraniálny doppler. Čo to je? Ako to pomáha pri diagnostikovaní ochorení a aké iné metódy vyšetrenia existujú dnes?

Transcraniálny Doppler mozgových ciev je neinvazívna štúdia, ktorá umožňuje posúdiť rýchlosť prietoku mozgu (prietok krvi cez cievy mozgu a krku), aby sa zistilo jeho porušenie. Iným spôsobom sa často nazýva ultrazvuk mozgu.

Žiarenie, cez ktoré sa môžete pozrieť do lebky, je ultrazvuk. Je úplne neškodný pre zdravie pacienta a prakticky nemá žiadne kontraindikácie a vekové obmedzenia.

Transcraniálna ultrazvuková dopplerografia (alebo cerebrálne vaskulárne nádory TGHD) je pomenovaná podľa veľkého rakúskeho vedca Christian Andreas Dopplera, ktorý objavil zákony, ktoré vytvorili cestu k štúdiu rýchlostných charakteristík ciev ľudského mozgu. Dopplerovská sonografia je založená na ultrasonografii, t.j. zvyčajne ultrazvuk.

Dopplerovská metóda

K dnešnému dňu je jednou z najmodernejších techník digitálna Dopplerovská sonografia v režime M, ktorá umožňuje transcraniálne vyšetrenie mozgových ciev. Tento režim umožňuje skenovať prietok krvi do hĺbky. Výsledok je zobrazený na monitore počítača vo forme stupnice maľovanej v rôznych farbách.

Červená farba odráža charakteristiky prúdov nasmerovaných na snímač modrej, naopak od snímača Hlavným rozdielom medzi metódou M a štandardnou metódou je, že nie je potrebné meniť hĺbku na vyhodnotenie plavidla, pretože všetky prúdy sa automaticky snímajú v plnej hĺbke. Hĺbku možno zvoliť len vtedy, ak je potrebný zobrazenie a meranie Dopplerovho signálu.

Počítač má schopnosť zobraziť 1 až 8 okien Dopplerovho spektra v rôznych hĺbkach alebo naopak, alebo jednorazovo online. Konečné ukazovatele sa tvoria v grafickej správe s digitálnymi indikátormi a záverom lekára, ktorý štúdiu uskutočnil.

Čo môže odhaliť transcraniálny ultrazvukový doppler? USDG mozgové cievy pomáhajú lekárovi:

 • porozumieť príčine bolesti hlavy (cerebrálny vazospazmus, zvýšený ICP - intrakraniálny tlak);
 • diagnostikovať v ranom štádiu poškodenie ciev hlavy a krku;
 • zistiť porušenia lúmenu krvných ciev vrátane zúženia (stenózy);
 • charakterizovať prietok krvi v obratlých tepnách;
 • charakterizovať prácu mozgového venózneho systému, ako aj venózny odtok cez cievy hlavy a krku.

U detí platí USDG:

 • v prípade oneskoreného vývoja reči;
 • ak sa vyskytne nepokoj, dezinhibácia správania;
 • s astenickými stavmi s príznakmi únavy, zníženou pozornosťou, poruchou pamäti.

Indikácie pre

 • bolesti hlavy rôznych etiológií;
 • stav migrény a migrény;
 • závraty spôsobené otáčaním hlavy a zmenou polohy tela v priestore;
 • hučanie v ušiach;
 • synkopálne stavy (synkopa);
 • náhla celková slabosť, zhoršenie zdravia, blikajúce "muchy" pred očami, pocit nedostatku vzduchu;
 • náhla strata vedomia;
 • znecitlivenie v ramenách, nohách;
 • prechodné poruchy reči;
 • VSD (vegetatívna dystónia);
 • účinky lebiek lebky;
 • abnormality v krčnej chrbtici;
 • bolesť dolnej časti chrbta;
 • podozrenie na abnormalitu vo vývoji hlavných plavidiel;
 • klinika porúch cerebrálnej cirkulácie;
 • patológia kardiovaskulárneho systému (ochorenie koronárnych artérií, infarkt myokardu, angína);
 • prechodné ischemické záchvaty (TIA);
 • vertebro-bazilárna nedostatočnosť;
 • následky akútnej cerebrovaskulárnej príhody (mŕtvica);
 • vek viac ako 55 rokov a prítomnosť hypertenznej choroby, mŕtvice, infarktu myokardu, cerebrálnej aterosklerózy v najbližšej rodine;
 • meteorologickej závislosti.

prehľad

Pred vykonaním TKDG mozgových ciev sa nevyžaduje žiadny špeciálny prípravok. Bezprostredne pred postupom sa pacienti obmedzujú na užívanie cievnych liekov, je zakázané fajčiť cigarety (vrátane elektronických) a konzumovať alkohol.

Samotná štúdia sa vykonáva ležiacim. Pacient je umiestnený na chrbte na špeciálnom gauči, hlava je zarovnaná s telom. Výskumník stojí za hlavou pacienta a určuje prietok krvi vykonaním špeciálneho ultrazvukového senzora v blízkosti určitých bodov na krku a hlave (zvyčajne najviac preskúmaná oblasť - zadná časť hlavy) subjektu.

Počas procedúry musí pacient prísne dodržiavať pokyny lekára (zadržte dych, dýchajte rýchlejšie, v prípade potreby - otočte hlavu atď.). Vo všeobecnosti je pre pacienta veľmi jednoduché. Jediná vec, ktorá môže spôsobiť nejaké nepohodlie, je krátky tlak na hlave alebo krku, ktorý lekár zvyčajne niekoľkokrát vykoná pre test.

Zrejmé výhody metódy spočívajú v tom, že transcraniálny Dopplerov ultrazvuk nemá žiadne kontraindikácie, čo vám umožňuje bezpečne aplikovať túto techniku ​​u detí v akomkoľvek veku.

neurosonography

Ďalšou modernou metódou pre štúdium ciev mozgu možno pripísať neurosonografiu. Preložený z gréčtiny doslovne znamená "štúdium nervového tkaniva".

Táto diagnostická metóda vstúpila do moderného lekárstva relatívne nedávno, ale už sa mu podarilo zaujať miesto, ktoré je na tomto mieste hodné na úrovni USDG mozgu a krku. Táto technika je založená na štúdiu mozgu novorodenca pomocou ultrazvukových vĺn. Prideľuje skúšku neonatológov. Neurosonografia je tiež možná na prevenciu.

Pomocou tohto prieskumu je možné identifikovať vrodené patológie alebo poranenia narodenia dieťaťa od prvých hodín jeho života. Vďaka neurosonografickej metóde bola znížená dojčenská mortalita spôsobená vrodenými malformáciami mozgu. Dnes majú takmer všetky moderné perinatálne centrá vybavenie a vysoko kvalifikovaný zdravotnícky personál na vykonanie tohto vyšetrenia.

Indikácie neurosonografie

Patria medzi ne:

 • zložité pôrode;
 • používanie pôrodných klieští;
 • používanie drog na stimuláciu pracovnej sily;
 • pôrodná trauma dieťaťa;
 • odložené tehotenstvo;
 • intrauterinná infekcia;
 • nezrelosť;
 • cisársky rez;
 • kraniálna trauma;
 • resuscitácia novorodenca (podľa anamnézy).

Transcraniálny Doppler mozgových ciev

Vznikajúce abnormality v cievnom systéme ľudského mozgu sa v súčasnosti považujú za jednu z najbežnejších patológií, ktorá spôsobuje vznik mnohých ochorení a často smrti.

Nesprávny životný štýl, zlé návyky, časté stresové situácie a nervové napätie môžu spôsobiť porušenie tejto povahy.

Na včasnú diagnostiku vaskulárnych porúch pomocou modernej metódy nazývanej transcraniálny Doppler. Napriek tomu, že metóda existuje nedávno, umožňuje vám získať najrozsiahlejšie informácie o stave mozgu pacienta.

Aká je štúdia

Transcraniálny Doppler (TCD) je ultrazvukové vyšetrenie, ktorého výsledkom je posúdenie rýchlosti, tlaku a charakteru krvného obehu cez cievy a tepny ľudského mozgu.

Pod slovom "ultrazvuk" je potrebné pochopiť, že hlavnou výskumnou metódou je použitie ultrazvuku, ktorý nepredstavuje žiadne nebezpečenstvo pre zdravie pacienta. Toto sprístupňuje TCDG ľuďom v akomkoľvek veku.

Dopplerovská sonografia sa odporúča na dôkladné vyšetrenie mozgových ciev ako aj cervikálnej krčnej chrbtice.

Použitie metód na diagnostické účely

Dnes sa transcraniálna dopplerografia mozgových ciev stále viac využíva v neurológii, kardiológii a iných oblastiach medicíny. S jeho pomocou je možné zistiť prítomnosť nasledujúcich odchýlok a porušení:

 • rozvoj trombózy, stenózy;
 • priebeh hypertenznej choroby;
 • makroemboliya;
 • angiopathy;
 • vaskulitída;
 • symptómy prejavujúce sa v počiatočných štádiách vaskulárnych patológií;
 • aneuryzmy arteriálneho a nervového pôvodu;
 • arteriosinus fistula;
 • nepravidelná asymetria mozgu;
 • zmeny v nádobách, ktoré majú aterosklerotický charakter;
 • predpoklad o ischemickej chorobe srdca;
 • zmenený krvný obeh v mozgových štruktúrach;
 • encefalopatia;
 • preťaženie žíl a tepien;
 • cerebrálne vazospazmy;
 • arteriovenóznych malformácií.

Okrem toho môže byť pri poskytovaní núdzovej lekárskej starostlivosti nevyhnutná naliehavá diagnóza pomocou Dopplerovskej sonografie (napr. Pri podozrení na koronárnu chorobu srdca alebo mozgovú príhodu).

Hlavné údaje pre štúdiu

Transkraniálna diagnostika sa môže odporučiť podľa svedeckej výpovede lekára, ako aj skríningovej metódy na štúdium stavu mozgových ciev. Je to tiež povinné v období profylaxie po ranných vaskulárnych ochoreniach.

Dopplerografia je povinná pre prejav alarmujúcich symptómov alebo existujúcich ochorení u ľudí. Patria medzi ne nasledujúce:

 • pretrvávajúca migréna a bolesť hlavy;
 • mdloba, únava, strata vedomia;
 • časté zvuky v ušiach a hlave;
 • trasenie dolných a horných končatín, ako aj pocit pálenia a pálenia na tvári a nohách;
 • diagnostika cervikálnej osteochondrózy;
 • prítomnosť vegetatívne-vaskulárnej dystónie u pacienta;
 • predchádzajúce traumatické poranenia mozgu;
 • poruchy obehu v štruktúrach mozgu;
 • trauma krčnej chrbtice;
 • porucha funkcie srdca;
 • diabetes mellitus;
 • znížená zraková ostrosť;
 • zmena koordinácie pohybov;
 • vekový rozsah od 45 do 55 rokov;
 • prítomnosť oneskorení v mentálnej a mentálnej retardácii v detstve;
 • genetickú predispozíciu ku vaskulárnym patologiám.

Pripravte sa na výskum

Osobitné školenie pred diagnózou by sa nemalo vykonávať.

Všetko, čo pacient potrebuje, je odmietnuť užívať všetky lieky (najmä tie, ktoré stabilizujú krvný tlak) v deň Dopplera.

Je tiež najlepšie znížiť alebo úplne opustiť používanie kávy, silného čaju a alkoholu. Koniec koncov, látky, ktoré tvoria tieto nápoje, môžu negatívne ovplyvniť stav ciev a tepien, čo spôsobí skreslenie výsledkov.

Za všetko asi pol hodiny

Trvanie transkraniálnej dopplerografie je vo väčšine prípadov okolo minúty. V priebehu tohto času bude pacient musieť vykonať všetky príkazy, ktoré mu odborník povie (napr. Prevrátiť na druhej strane alebo držať dych).

Treba poznamenať, že v čase diagnózy človek necíti žiadnu bolesť a necíti nepohodlie. Diagnóza je rýchla a bezbolestná.

Postup je nasledovný:

 • prvá vec, ktorú musíte urobiť, je položiť pacienta na jeho chrbát na špeciálne pripravené miesto;
 • po tom lekári sedia za pacientom za hlavou;
 • potom pomocou špeciálnych ultrazvukových senzorov sú upevnené na hlave a krku;
 • na získanie správnych výsledkov by pacient nemal počas udalosti hovoriť;
 • na konci postupu lekár informuje pacienta o tomto, až potom bude môcť vykonať motorické činy a hovoriť.

Všetky diagnostické výsledky sú poskytované v elektronickej forme a dešifrované špecialistom. Na ich základe sa stanovuje presná lekárska diagnóza a je indikovaná ďalšia liečba (ak je to potrebné).

získané výsledky

Výsledky štúdie sa interpretujú nasledovne:

 • karotidová artéria by sa mala na ľavej strane odstáť od aorty a na pravej strane brachycefalického mozgového kmeňa;
 • rýchlosť krvného obehu v centrálnych a karotických tepnách by mala byť rovnomerná a rovnako hmatateľná (diagnostikovaná);
 • vnútorné vetvy krčnej tepny by nemali mať žiadne priamky na priamy vstup do lebky;
 • z vonkajšej tepny (karotid) treba vysledovať veľké množstvo ďalších vetiev;
 • tvar vĺn vo vnútorných vetvách krčnej tepny je jednofázický a miera krvácania by mala byť mierne vyššia ako v samotnej žile;
 • vonkajšia forma krčnej tepny by mala mať trojfázový charakter, pričom rýchlosť krvácania musí byť nevyhnutne o rádovo nižšia ako v samotnej karotidovej tepne;
 • hrúbka tkanív všetkých plavidiel by nemala presiahnuť 0,12 centimetra.

V prípade, že špecialista diagnostikuje významné zhrubnutie krvných stien, môžeme hovoriť o vývoji aterosklerózy.

Pri diagnostikovaní abnormalít počas diabetu je vhodné povedať, že ochorenie je v štádiu dekompenzácie.

Z praxe lekárov, ako aj ich pacientov

Hodnotenie pacientov, ktorí podstúpili transcraniálny dopplerovský ultrazvuk, ako aj názor odborníkov v oblasti diagnostiky.

Všimol som si, že som často začal mať bolesti hlavy, a okrem toho som rýchlo unavený v práci. Odvolal sa na konzultáciu lekárovi. Po vykonaní laboratórnych testov bolo rozhodnuté vykonať transcraniálny Doppler. Pre moju radosť neboli zistené žiadne patológie.

TCDG sa robí raz za rok, pretože mám riziko vzniku cievnych ochorení. Do dnešného dňa boli výsledky pozitívne. Dúfam v budúcnosti o pozitívny výsledok.

Transcraniálny Doppler je skvelý spôsob, ako diagnostikovať akékoľvek abnormality v cievnom systéme mozgu.

Vzhľadom na absenciu kontraindikácií ju veľmi často predpisujem na štúdium detí, čo umožňuje identifikáciu ochorenia v počiatočných štádiách jeho vývoja.

Táto diagnostická technika, hoci sa nedávno objavila, si zaslúži veľký počet pozitívnych recenzií.

Samozrejme, nemali by ste to urobiť, ale ak existujú náznaky, dopplerografia sa považuje za povinnú. Iba s jeho pomocou je možné včas určiť prítomnosť patologického procesu v cievach a začať účinnú liečbu.

Transcraniálny Doppler je mladý spôsob detekcie patologických procesov v cievnom systéme ľudského mozgu, ale napriek tomu je to informatívny a bezpečný postup.

Okrem toho sprístupňuje a cenu diagnostiky. Dnes sa pohybuje od 500 do 6000 rubľov, ale najčastejšie to je asi 2-3 tisíc rubľov.

Táto sekcia bola vytvorená tak, aby sa starala o tých, ktorí potrebujú kvalifikovaného odborníka, bez toho, aby narúšal obvyklý rytmus vlastného života.

Transcraniálny Doppler

Transcraniálny Doppler (TCD) je neinvazívna metóda ultrazvukových vyšetrení mozgových ciev, ktorá umožňuje vyhodnotiť rýchlosť prietoku krvi cez intrakraniálne (intrakraniálne) cievy na zistenie hemodynamicky významných zmien.

 • "Ultrazvuk" znamená, že žiarenie použité na hodnotenie prietoku krvi je ultrazvuk, ktorý je absolútne bezpečné pre ľudské telo a neexistujú žiadne vekové obmedzenia alebo kontraindikácie pre ultrazvuk;
 • "Dopplerovská sonografia" - názov tejto metódy bol získaný v mene rakúskeho fyziku Christian Dopplera, ktorého fyzické zákony boli objavené, ktoré tvorili základ pre odhad rýchlosti prietoku krvi cez cievy.

Opis metódy transcraniálnej dopplerovskej sonografie

Na rozdiel od senzorov, ktoré sa používajú na štúdium extrakraniálnych častí veľkých ciev (spoločné karotidové, vnútorné a vonkajšie karotické tepny atď.) S frekvenciou 4 a 8 MHz v kontinuálnom režime insonácie, sa používajú transkraniálne Dopplerov senzory (TKD) 1,5-2 MHz) pracujúce v pulznom režime. Posledná možnosť umožňuje selektívne posúdiť prietok krvi v rôznych hĺbkach insonácie. V praxi sa senzory používajú v oblasti tzv. "Okien" alebo prístupov (časová, orbitálna a okcipitálna). Ultrazvukové vlny vyžarované senzorom, prechádzajúce cez mäkké tkanivá, kosti lebky a mozgové tkanivo, ktoré sa zrážajú s pohybom červených krviniek v cievach dodávajúcich mozog, sa odrážajú v zmene frekvencie vysielaného signálu. Snímače odoberajú odrážaný signál, pričom zmena frekvencie (frekvencia alebo posun dopplerov) je priamo úmerná rýchlosti toku krvi. Prietok krvi v cievach nie je jednotný, existujú toky s rôznymi rýchlosťami (najpomalšie sú blízko steny), zariadenie premieňa odrazené signály na sadu rýchlostí a zobrazuje ich vo forme spektra. Merania sa vykonávajú v reálnom čase a vykazujú charakteristické zmeny prietoku krvi počas fázy systoly a diastoly. Najčastejšie používané parametre sú maximálne a minimálne rýchlosti, priemerná rýchlosť, pulzujúce a odporové indexy.

Rozlíšenie metódy umožňuje presvedčivo vyhodnotiť prietok krvi na úrovni stredných, predných a zadných cerebrálnych artérií, vetví vychádzajúcich z nich, spojovacích tepien kruhu Willisa, hlavných a vertebrálnych artérií.

V našom centre sa výskum uskutočňuje pomocou jedného z najnovších technologických trendov - digitálnej metódy dopplerovskej sonografie v režime M. Režim M umožňuje skenovanie prúdov v hĺbke od 30 do 90 mm. Výsledok sa zobrazuje nepretržite ako farebná škála v špeciálnom okne M. Červené farebne kódované prúdy so smerom k snímaču, modré - zo snímača. Na rozdiel od štandardnej techniky nie je potrebné meniť hĺbku na umiestnenie plavidla, pretože všetky toky sú automaticky snímané vo všetkých hĺbkach. Hĺbka je zvolená len pre zobrazenie a meranie Dopplerovho signálu.

Je možné zobraziť 1 až 8 okien dopplera v rôznych hĺbkach - postupne alebo súčasne v reálnom čase. Konečné výsledky tvoria grafickú správu s číselnými hodnotami a klinickým posudkom špecialistu.

Ultrazvuk a aplikácia mozgových ciev umožňuje:

 • zistiť príčinu bolesti hlavy (angiospazmus, zvýšený intrakraniálny tlak)
 • identifikovať skoré lézie krku a mozgových ciev
 • identifikovať stenózu (zúženie lúmenu) tepien krku a mozgu, určiť ich význam
 • určiť stav stavcov chrbtice
 • určiť stav žilového prietoku krvi a ciev

Na posúdenie krvného obehu mozgu odporúčame, aby ste sa podrobili vyšetreniu pomocou moderných ultrazvukových techník - transcraniálnej dopplerografie.

U detí sa používa Dopplerov ultrazvuk

 • oneskorený vývoj reči
 • nepokoj, dezinhibované správanie,
 • prejav astenických stavov so zvýšenou únavou, zníženou pamäťou a pozornosťou.

Indikácie pre transkraniálnu dopplerografiu

 • rôzne typy bolesti hlavy
 • migrény a megrenopodobnye útoky
 • závrat, spojený so závratmi hlavy a zmenou polohy tela a vznikom v iných situáciách
 • hluk v hlave alebo v ušiach
 • mdloby
 • záchvaty všeobecnej slabosti, pocit choroby, "mušky" pred očami, pocit nedostatku vzduchu
 • epizód náhlej straty vedomia
 • epizódy náhlej slabosti alebo znecitlivenia ramena alebo nohy, poruchy reči
 • vaskulárna dystónia
 • účinky traumatického poškodenia mozgu
 • patológie v krčnej chrbtici
 • ťažká osteochondróza
 • podozrenie na abnormalitu mozgu
 • klinické príznaky poškodenia cerebrálneho obehu
 • ischemická choroba srdca, angina pectoris, infarkt myokardu
 • verterobrobasilárna nedostatočnosť krvného obehu (VBN), cerebrovaskulárne ochorenie, prechodný ischemický záchvat (TIA)
 • Ak ste utrpeli mozgovú príhodu, je potrebný ultrazvukový Dopplerov mozog na predpovedanie stupňa zotavenia sa porúch, vývoj komplikácií a recidívy choroby.
 • vek nad 55 rokov, s históriou príbuzných srdcových infarktov, mŕtvice, arteriálnej hypertenzie, aterosklerózy
 • zlé prispôsobenie vonkajším zaťaženiam (dopravná nehoda v doprave, závislosť na počasí, atď.)

Ako sa študuje?

Dopplerografia mozgových ciev nevyžaduje špeciálnu prípravu, s výnimkou vylúčenia cievnych prípravkov bezprostredne pred postupom. Nemôžete fajčiť ani piť alkohol.

Počas štúdia ležíte na chrbte na špeciálnom gauči. Lekár sedí za vašou hlavou a dotýka sa určitých bodov na krku a hlave ultrazvukovým snímačom, ktorý nájde krvný obeh. Počas vyšetrenia sa musíte riadiť pokynmi lekára - pod vedením držať dych, často dýchaním, otáčaním hlavy (ak je to potrebné).

Počas postupu nemôžete hovoriť, otočte hlavu. Prieskum nespôsobuje žiadne nepohodlie. Jediná vec, ktorá môže priniesť nepatrné nepríjemnosti, je krátke stlačenie na oblasť krku (3-4 sekundy). Ktorý lekár musí vykonať niekoľkokrát počas vyšetrenia, aby sa zistila priechodnosť ciev.

Metóda je absolútne bezbolestná a nemá žiadne kontraindikácie, čo umožňuje vykonať tento postup pre malé deti.

konzultácie

diagnostika

liečba

Platba služieb

správy

Nechajte spätnú väzbu

Nájdite nás na mape

Použitie materiálov len s písomným súhlasom spoločnosti LLC Nevro-Med MC.

Aký je rozdiel medzi TCDG a USDG?

Dopplerovský ultrazvuk je účinnou metódou na hodnotenie vaskulárnej permeability. Spolu s USDG je TCDG obľúbenou službou v kanceláriách ultrazvukovej diagnostiky. Ako porozumieť záhadným lekárskym skratkám a vybrať postup, ktorý je vo vašom prípade vhodný?

Transcraniálny Doppler (TCD) a USDG

Pred výberom medzi TKDG alebo UZDG by ste mali pochopiť, čo je každý postup. Obe tieto metódy sú spojené tým, že štúdia sa uskutočňuje slepá, pretože východiskovým bodom každého z nich je poznanie lekára o umiestnení ciev v ľudskom tele. Na základe nich sonológ určuje priechodnosť žíl a tepien a nepriamymi dôkazmi hodnotí ich stav a príčiny údajných ochorení.

Čo je transcraniálna dopplerografia (TCDG)?

Transcraniálny Doppler nie je nič viac ako USDG mozgu. Keďže mozgové cievy sú bezpečne "ukryté" pod lebkou, ktorá nedosahuje ultrazvukové vlny, USDG mozgu je vyrobený podľa špeciálnej techniky v otvorených oblastiach lebky a táto vyšetrovacia metóda sa nazýva TCD (transcraniálny Doppler).

Kedy sa predpisuje TCDG?

TCD, ako aj UZDG, sú indikované na rôzne príznaky: únava, závrat a bolesti hlavy, porucha pozornosti, časté mdloby, necitlivosť končatín. To všetko môže naznačovať poškodenie mozgu, aj po utrpení zranenia alebo chirurgických zákrokov. TCD je tiež predpísané pre cievne choroby diagnostikované na kontrolu ich priebehu. TCDG deti sú zobrazené po neurosonografii, ktorá dala alarmujúce výsledky.

Aký je postup TKDG?

Na posúdenie stavu plavidiel umiestnených v lebečnej krabici používa sonológ tri "okná": časové (v časovej časti hlavy), subokcipitálne (okcipitálne) a orbitálne (v oblasti očí). Prostredníctvom týchto oblastí (lekár krátko aplikuje snímač na ne), ultrazvukové vlny môžu dosiahnuť väčšinu intrakraniálnych ciev bez prekážok. Samotný TKDG postup trvá asi dvadsať minút, ale zvyčajne je doplnený ultrazvukovým vyšetrením krku, aby sa získali úplnejšie informácie o stave krvných ciev pacienta, a preto trvá dlhšie.

Čo je to Dopplerov ultrazvuk (UZDG)?

USDG je založený na dopplerovskom efekte a zameriava sa na určenie rýchlosti a dráhy červených krviniek v krvi, z ktorých sa odráža ultrazvuk. Metóda umožňuje identifikovať priechodnosť krvných ciev a na základe získaných údajov vyvodiť závery o možných ochoreniach a vaskulárnych ochoreniach.

Kedy je USDG predpísané?

Najčastejšie je USDG predpísané na počiatočné vyšetrenie podozrivých cievnych ochorení, ktoré môžu zahŕňať: ťažkosti v končatinách, bolesti hlavy a zhoršenú koncentráciu, závraty a hluk v ušiach. Predovšetkým sa vyšetrujú horné a dolné končatiny, krk TCDG, ktorý je často sprevádzaný USDG.

Aký je postup pre USDG?

Procedúra USDG sa vykonáva, keď pacient sedí alebo ležia v závislosti od časti vyšetrovaného tela. Lekár aplikuje snímač na špecifické oblasti tela a vedie ho smerom k prietoku krvi. Na rozdiel od TKDG, UZDG dolných končatín a krku nemá žiadne prekážky vo forme lebky, preto trvá menej času a je oveľa informatívnejšia. Ak je to potrebné, rovnako ako u TCDG, pred procedúrou USDG sa môžu vykonať funkčné testy, počas ktorých môže pacient zdvihnúť ruky a nohy a vykonávať ďalšie pokyny lekára.

TCDG a USDG - aký je rozdiel?

Hlavný rozdiel medzi TCDG a USDG je v ich zamýšľanom použití. USDG je nielen bežný názov pre všetky metódy zvukovej sonografie Dopplera, ale aj spôsob, ako posúdiť stav ciev končatín a iných prístupných častí tela z nepriamych príznakov prietoku krvi. Z dôvodu zložitosti postupu je TCDG samostatná technika prieskumu, ale neexistuje žiadny rozdiel medzi ním a USDG, pretože ide o ten istý problém a princíp diagnostiky je založený na dopplerovskom efekte.

TCDG alebo USDG - čo je lepšie?

Ak pochopíte rozdiel medzi TCDG a USDG, otázka, čo je lepšie, nebude v budúcnosti. Pre patológiu dolných končatín nebudú priradené TCD, zatiaľ čo pri problémoch s brachycefalickými cievami sa zvyčajne dodatočne vykonáva USDG ciev krku. Tieto dve metódy sa teda navzájom dopĺňajú a nedokážu nahradiť. Hodnota ultrazvukových výskumných metód v modernej medicíne je veľmi vysoká, pretože sú úplne bezpečné aj pre tehotné ženy a novorodencov.

Transcraniálny Doppler - dôležitá súčasť diagnostiky v neurológii

Frekvencia výskytu porušení mozgu v dôsledku vývoja vaskulárnej patológie je pomerne vysoká. Často, ak je choroba krčných ciev vylúčená, je potrebné vyšetriť krvný obeh hlavy. Nemyslite si, že choroby mozgu, ktoré sú spojené s poškodením krvného obehu, sa vyskytujú iba u dospelých. To vôbec nie je.

Na diagnostiku takýchto chorôb sa používa veľa metód: CT, MRI, aj RTG, ale bude to otázka bezpečnej a dostupnej metódy výskumu - USDG.

O transcraniálnej dopplerografii

Ultrazvuková metóda výskumu, ktorá sa používa na štúdium krvného toku a detekciu jeho porušovania, nazývaného transcraniálny doppler (TCD, UZDG mozgu, Doppler mozgových ciev atď.). Tento typ diagnózy je založený na dopplerovskom efekte. Na rozdiel od konvenčného ultrazvuku môže ultrazvuk zachytiť odrazené ultrazvukové vlny z pohybujúcich sa krvných buniek. Takto prijíma dáta, zariadenie spracováva informácie a zobrazí ich na monitore.

V priebehu štúdie skúma sonológ dôležité cievy dodávajúce mozog. Prívod krvi do mozgu je veľmi dôležitým prvkom v zdraví každého človeka. Nielen, že mozog absorbuje viac ako ktorýkoľvek iný orgán, ale je mimoriadne citlivý na hypoxiu.

Hypoxia je nedostatok kyslíka v tkanivách. Prívod krvi do mozgu je teda jednou z najdôležitejších funkcií obehového systému v tele každého človeka.

TCD a ďalšie štúdie

Každý pacient by mal pochopiť, že niekedy len dopplerografia nestačí a je potrebné sa uchýliť k iným metódam. Najbežnejšie MRI a MRA. Sú drahšie, ale napriek tomu sú často viac informatívne. Takéto štúdie sú však potrebné len vtedy, keď TCDG neposkytuje potrebné informácie.

Druhy Doppleru s vaskulárnou patológiou mozgu

V závislosti od toho, čo súvisí s ochorením, existujú dva hlavné typy výskumu:

 • Transcraniálny Doppler. Táto diagnóza sa vykonáva, ak je ochorenie spôsobené priamo patológiou ciev dodávajúcich mozog, to znamená tých, ktoré sa nachádzajú pod kosťou.
 • Extrakraniálne plavidlá USDG. Pri tejto diagnóze sa nachádzajú veľké cievy umiestnené na krku. Aj keď nie sú vo vnútri lebky, cez ne prechádza krv do mozgu.

Problémy s Dopplerovskou diagnostikou

Nedostatok informácií v štúdii ultrazvukovou metódou je jedným z hlavných dôvodov - ultrazvukové vlny prechádzajú slabo cez kosť (transcraniálnym Dopplerovým ultrazvukom).

Avšak v súčasnom štádiu vývoja medicíny je tento problém takmer vyriešený. Aby sa umožnilo úplnejšie štúdium toku krvi cez cievy mozgu, používajú sa špeciálne prístupy, nazývajú sa aj akustické okná:

 • Časové okno je cez časovú kosť, na určitých miestach je pomerne tenké a ultrazvukové vlny môžu prechádzať;
 • Orbitálne okno je cez obežné okuliare, táto anatomická oblasť má malý počet prekážok pre ultrazvukové vlny;
 • Podokcipitálne okno je cez spojenie medzi okcipitálnou kosťou a chrbticou, dôvod použitia tejto oblasti je podobný okrajovému oknu.

Aké nádoby je možné študovať pomocou TCD?

Ktoré plavidlo bude študované závisí od prístupu. Výskum sa však zriedka vykonáva iba s jedným akustickým oknom. Plavidlá, ktoré možno študovať, sú tieto:

 • Pri prístupe cez časové okno:
  • Predná cerebrálna artéria;
  • Zadné cerebrálne tepny;
  • Stredná cerebrálna artéria;
  • Predné a zadné komunikujúce tepny;
  • Vnútorná karotidová artéria.
 • Pri prístupe cez orbitálne okno:
  • Sifón vnútornej krčnej tepny;
  • Očné artérie.
 • Pri prístupe cez subokcipitálne akustické okno:
  • Bazilárna artéria;
  • Intrakraniálne segmenty vertebrálnych artérií.

Neurosonografia a TCDG

Niektorí pacienti môžu zamieňať tieto štúdie. Aby sme pochopili ich rozdiely, je potrebné pochopiť ciele týchto typov diagnostiky.

Neurosonografia (NSG) je ultrazvukové vyšetrenie mozgu detí, ktoré skúma možné patológie spojené s vývojom plodu v maternici. Je to nevyhnutné, ak počas tehotenstva došlo k komplikáciám, ako je toxotická, katarálna choroba, infekčné ochorenia, riziko potratu, atď. NSG trvá až 3 mesiace. V tomto období sú pramene stále celkom otvorené a štúdiu je možné uskutočniť prostredníctvom nich.

Transcraniálny Doppler sa vykonáva po troch mesiacoch a je to diagnóza, v ktorej sa študuje krvný prietok. Na tomto základe by malo byť zrejmé, že transcraniálny Dopplerov ultrazvuk, vrátane neurosonografie, sú veľmi dôležité metódy, ale používajú sa u ľudí rôznych vekových skupín a študujú rôzne štruktúry, ale majú jeden cieľ - čo najskôr odhaliť ochorenia mozgu a predchádzať im.

Kto by mal urobiť prieskum?

Pacient môže prejsť do TKDG buď samostatne alebo na základe predpisu. Druhá je výhodnejšia, lebo vyšetrenie lekárom je mimoriadne dôležité v patologických stavoch centrálneho nervového systému. Vo zvláštnych prípadoch môže neurológ označiť tie nádoby, ktorým by sonológ mal venovať pozornosť maximu.

Pacienti s nasledujúcimi príznakmi majú byť vyšetrení:

 • bolesť hlavy;
 • porucha sluchu, pamäť, vízia (porušenie, v ktorom spadajú jednotlivé poľa výhľadu);
 • porucha pamäti;
 • nedostatočná koordinácia;
 • hluk, zvonenie, pískanie v ušiach;
 • poruchy spánku a spánok / bdenie;
 • obmedzené učenie a rozptýlená pozornosť;
 • zvrátenie chuti;
 • poškodenie pohybu končatín;
 • strata vedomia a mdloby;
 • migréna;
 • porušenie prispôsobenia sa životnému prostrediu, ktoré sa prejavuje vo výskyte predtým chýbajúcich znakov typu choroby pohybu v doprave, vplyv počasia na všeobecný stav.

Okrem už vyvinutých symptómov by niektorí pacienti mali mať TCD, ak pacient trpí nasledujúcimi ochoreniami:

 • narušenie srdcového rytmu. Ak nesledujete stav mozgových ciev a neprijmete preventívne opatrenia, riziko vzniku mŕtvice sa značne zvýši;
 • v minulosti utrpel srdcový záchvat alebo mŕtvicu;
 • keďže nepriaznivo ovplyvňuje stav plavidiel;
 • cukrovka, obezita a iné metabolické ochorenia, ktoré vedú k porušeniu cievnej steny;
 • cervikálna osteochondróza;
 • prípravu srdcovej chirurgie.

Otázka o bezpečnosti ultrazvuku

Tieto vlny sú bezpečné nielen pre dospelých, ale aj pre deti. Ultrazvuk sa vykonáva aj u tehotných žien. V dejinách medicíny neexistujú prípady, kedy patológia vznikla v dôsledku vplyvu ultrazvukových vĺn na osobu na lekárske účely.

Ako sa pripraviť na štúdiu

Keď je vyšetrovací deň už stanovený, musíte vopred pochopiť, že je potrebné prestať fajčiť, piť čiernu kávu, čaj, antispazmodiká. Otázka použitia v deň transcraniálnej dopplerografie, liekov ovplyvňujúcich srdcovú aktivitu, prietok krvi v mozgových cievach, ako aj vyššie uvedené antispazmodiky sa musí riešiť u lekára, ktorý ich predpísal.

Cievny tón súvisí s prostredím, v ktorom sa subjekt nachádza. Z tohto dôvodu nemožno očakávať vyšetrenie v nafúknutých a slabo vetraných priestoroch. Najlepšou možnosťou by bolo čakať na svoj rad na ulici (samozrejme v závislosti od počasia) alebo na klinike.

Technológia TKDG

Akonáhle pacient vstúpi do ultrazvuku, je potrebné odstrániť z uší a krku rôzne príslušenstvo. Ďalej je potrebné, aby ste sa zbavili šiat, krčnej chrbtice a šupinového miesta. Potom sa pacient nachádza na gauči s hlavou k lekárovi a na krku, s USDG extrakraniálnych ciev alebo s inými oblasťami s TCD. O tom, v akej oblasti lekár aplikuje vyššie opísaný gél.

Počas skúšky vás sonológ vyzve, aby ste vykonali funkčné testy. Pozostávajú z držania dychu, zmeny pozície tela a užívania liekov. Je to nevyhnutné na čo najpresnejšie hodnotenie stavu vaskulárneho tónu.

Štúdia nevyžaduje prepichnutie kože alebo iné bolestivé operácie. Pacient môže mať pocit nepohodlia pri aplikácii gélu (ktorý je často chladný), počas funkčných testov a pri stlačení bodov akustických okien.

O výsledkoch

Po prieskume, ktorého trvanie je 15 až 20 minút, musíte počkať trochu času na získanie výsledkov. Potom by ste mali s nimi navštíviť lekára, pretože ich nebudete môcť sám ohodnotiť. Tiež sa nepýtajte na pomoc pri dekódovaní a schôdzach sonológovi. Súčasťou jeho práce je primárne zhodnotenie výsledkov podľa noriem a priebeh aktuálneho výskumu. Je tiež potrebné pochopiť, že každá tepna má svoje vlastné normy.

Parametre vyhodnotené pri transcraniálnej ultrazvukovej dopplerovskej sonografii sú nasledujúce:

 • priemer lúmenu;
 • hrúbka steny;
 • opis povahy krvi;
 • pri štúdiu symetrických rozdelení sa posudzuje synchronicita;
 • rýchlosť v systole a diastole;
 • v prítomnosti stenózy (kontrakcie) sa hodnotí jej stupeň, ako aj stav cievy po detekovanej stenóze;
 • odporový index;
 • index pulzácie;
 • systolicko-diastolický pomer.

Uvedené parametre sú typické pre tepny. Pre žily je zoznam meraných charakteristík menší. Zahŕňa:

 • priemer lúmenu;
 • charakter prietoku krvi;
 • stav žilovej steny.

Pri posudzovaní stavu žily sa viac pozornosti venuje integrovanému hodnoteniu a nie špecifickému parametru. Hoci nemožno povedať, že pri štúdiu tepien je možné niektoré parametre skúmať izolovane.

Pri odvolávaní sa na lekára by najlepšou možnosťou bola situácia, v ktorej bude rovnaký špecialista, ktorý pozná všetky vlastnosti organizmu, ktorý sa skúma, a má predstavu o tom, kde môže patológia "ležať".

O metóde ako o celku

Keď hovoríme o takejto ultrazvukovej štúdii ako TKDG, stojí za to pochopiť, že táto metóda, aj keď je dobrá, ale bez náležitého vyšetrenia, dobrá špecialistka v oblasti neurológie a dostatočne kvalifikovaný sonológ, výrazne znižuje diagnostickú hodnotu.

SÚVISIACE PUBLIKÁCIE:

Získajte zľavu na ultrazvuku. Telefón v Moskve: Telefón v Petrohrade:

navigácia

Získajte zľavu na ultrazvuku. Telefón v Moskve: Telefón v Petrohrade:

Okrem Toho Čítal O Plavidlách

Chirurgia pre varikokélu semenníkov: druhy zásahu, klady a zápory

Z tohto článku sa dozviete: prečo s chirurgickým zákrokom na varikokéli je jedinou metódou liečby, typy chirurgických zákrokov na túto chorobu.

varicocele

Varikokéla je dilatácia spermatickej šnúry. Vyskytuje sa počas puberty a najväčšej sexuálnej potencie, t.j. počas obdobia najväčšieho krvného spánku na pohlavné orgány. Lokalizovaná v 95% prípadov na ľavej strane, kde sú podmienky na odtok krvi z miešku horšie ako vpravo.

Hyperperfúzia a hypoperfúzia mozgu

Mozgová hyperperfúziaZriedkavá, ale nebezpečná komplikácia je hyperfúzia mozgu. Vzniká v dôsledku anatomických varianty alebo vniknutiu spoločné krkaviciach kanylácia významnú časť krvi prúdiacej z arteriálnej kanyly je odoslaná priamo do mozgu.

Symptómy krvnej zrazeniny v pľúcach, núdzová starostlivosť a liečba

obsah

Krvná zrazenina v pľúcach je patologická zrazenina, ktorá upcháva cievne lôžko a nedáva krvi v normálnom režime pohybovať sa cez tepny a žily.

zvýšená rýchlosť sedimentácie erytrocytov

Na vykonanie počiatočnej diagnózy je povinný krvný test ESR - rýchlosť sedimentácie erytrocytov.Táto štúdia pomáha určiť len ďalšiu lekársku činnosť. Koniec koncov, bez ohľadu na výsledky analýzy, nie sú spoľahlivým znakom patológií.

Koronarografia srdcových ciev: podstata postupu, indikácie a kontraindikácie

Koronárna angiografia je vysoko informatívny, moderný a spoľahlivý spôsob diagnostiky lézií (zúženie, stenóza) koronárneho lôžka.