Z tohto článku sa dozviete, čo môže byť krvácanie do oka, príčiny jeho výskytu, symptómy a diagnostické metódy, čo robiť v tejto situácii.

Krvácanie je prietok krvi mimo krvných ciev. Môže sa vyskytnúť v ľubovoľnom ľudskom orgáne, vrátane očnej gule.

Kliknite na fotografiu na zväčšenie

Patológia sa môže vyvinúť v rôznych štruktúrach oka, preto sa rozlišujú 4 typy:

 1. Hyphema.
 2. Subkonjunktiválna.
 3. Krvácanie v plášťovom tele.
 4. Krvácanie sietnice.

Prečítajte si viac o jednotlivých druhoch, ktoré si prečítajte ďalej v článku.

V závislosti od miesta a veľkosti krvácanie do očí nesmie mať žiadne nebezpečenstvo a môže spôsobiť úplnú stratu videnia.

Každý z týchto typov má svoje vlastné charakteristické symptómy, metódy diagnostiky a liečby. Očné lekári sa podieľajú na všetkých druhoch krvácania.

1. Hyphema

Hyphema je zbierka krvi vo vnútri prednej komory očnej gule, ktorá sa nachádza medzi rohovkou (priehľadná škrupina oka cez žiak) a dúhovkou (farebná časť oka). Krv môže úplne alebo čiastočne blokovať dúhovku a žiak, čo zhoršuje videnie.

Hyphema sa môže vyskytnúť v prípade poranenia očí, po oftalmických operáciách.

Diagnózu stanovuje oftalmológ na základe symptómov ochorenia. Lekár tiež určuje ostrosť zraku, vnútroočný tlak a vyšetrenie vnútornej štruktúry oka. V niektorých prípadoch oftalmológ predpísal počítačovú tomografiu obežnej dráhy a očnej gule.

Na základe údajných príčin hypémy a výsledkov oftalmologického vyšetrenia môže lekár predpísať:

 • nosiť ochrannú očnú náplasť;
 • znížená telesná aktivita a odpočinok v posteli;
 • zvýšená poloha hlavy v posteli.

V prítomnosti hypému zrušte aspirín a ďalšie lieky, ktoré krvnú riedku. Ak krvácanie zvyšuje vnútroočný tlak, môže to viesť k poškodeniu glaukómu alebo rohovky. V takýchto prípadoch môže byť potrebná chirurgická alebo konzervatívna liečba očné kvapky.

2. Subkonjunktiválne krvácanie

Subkonjunktiválne krvácanie v oku je podobné ako normálna modrina na koži. Má vzhľad jedného červeného bodu alebo mnohých červených bodiek na bielí (biela časť očnej gule). Toto začervenanie je krv, ktorá vytekla z ciev pod spojivkou - priehľadná membrána, ktorá pokrýva bielkovinu a vnútorný povrch očných viečok.

Konjunktivita obsahuje veľké množstvo drobných krvných ciev, ktoré sa môžu pretrhnúť a vyúsťovať do vylučovania krvi.

Hoci prítomnosť subkonjunktiválneho krvácania môže človeka vystrašiť, takmer nikdy nedosahuje vážne riziko pre zdravie a zrak a často ani nevyvoláva žiadne príznaky. Môžete ho nájsť pohľadom do zrkadla. Pri takomto krvácaní v oku vo väčšine prípadov nie je potrebná liečba. V priebehu času sa škvrna krvi pomaly zmizne sama o sebe, tento proces môže trvať niekoľko dní alebo týždňov v závislosti od jeho veľkosti. V prípade podráždenia očí môže oftalmológ predpísať kvapku umelých slz.

3. Krvácanie v plášťovom tele

Srdcové telo je transparentná látka podobná gélu v zadnej časti očnej gule, umiestnená za šošovkou. Pomáha udržiavať tvar oka a tiež prenáša svetlo zo žiaka do sietnice. Niekedy sa u pacientov vyskytne krvácanie v slizkom tele.

Samoľavé telo samo o sebe nemá zásobu krvi, takže krv vstupuje do tela pri pretrhnutí sietnicových ciev. Najčastejšie toto krvácanie do oka spôsobuje nasledovné:

 • prítomnosť patologických retinálnych ciev pri diabetickej retinopatii;
 • oddelenie slizu od sietnice;
 • zranenie oka;
 • vaskulárne poškodenie sietnice s hypertenziou, ateroskleróza;
 • nádory oka;
 • očná chirurgia.

Medzi príznaky menších krvácaní patria body, pavučiny, opar a tieň v očiach. Všetky položky môžu mať červenavý odtieň. Najčastejšie sa krvácanie v tenkom tele vyvíja v jednom oku. V závažnejších prípadoch má pacient rozmazané videnie, dokonca aj jeho úplná strata je možná.

Toto krvácanie v oku diagnostikuje oftalmológ, ktorý vedie:

 1. Skúmanie oka so štrbinovou lampou po rozšírení žiaka.
 2. Ultrazvukové vyšetrenie očnej gule.

Niekedy je potrebné určiť príčinu patológie, laboratórne vyšetrenie krvi (na diagnostikovanie diabetes mellitus), výpočtová tomografia očnej banky a obežnej dráhy.

Liečba krvácania v tenkom tele závisí od jeho príčin. Jeho cieľom je:

 • hľadať zdroj krvácania;
 • zastaviť krvácanie;
 • obnovenie poškodenia sietnice skôr, ako vedie k trvalému strate zraku;
 • obnovenie normálneho videnia.

Po zistení zdroja krvácania sa uskutočňuje špecifická liečba. Ak v slizkom tele nie je veľa krvi a jeho zdroj je viditeľný, je možné vyliečenie. Laserová koagulácia krvácajúcej cievy a obnovenie poškodenia sietnice sa vykonáva. Potom je potrebné, aby sa krv rozpustila, trvá niekoľko týždňov. V tejto dobe by sa malo vyhnúť namáhavej aktivite, pretože to môže spôsobiť nové krvácanie. Musíte spať so zdvihnutým hlavovým koncom lôžka, čo prispieva k usadzovaniu krvi v slizkom tele v dolnej časti oka, mimo zorného poľa.

Ak krv v slizkom tele úplne pokrýva pohľad a zasahuje do liečby, vykoná sa prvá vitrektómia (chirurgická operácia na odstránenie sliznatého tela) a potom sa krvácanie zastaví. Po vitrektómii sa silikónová tekutina vstrekuje do očnej gule, ktorá drží sietnicu na mieste.

4. Krvácanie sietnice

Sieťka je fotosenzitívna vrstva buniek umiestnená na zadnej stene očnej bulvy. Tieto bunky vnímajú fotóny svetla a premenia ich na nervové impulzy prenášané do mozgu. Sieťka je bohatá na krvné cievy, ktoré sa môžu pretrhnúť a spôsobiť vyliatie krvi.

Krvácanie z očí

Príčiny a príznaky krvácania do oka

Čo je krvácanie do oka?

Krvácanie do oka je spojené s porušením integrity cievnej steny v dôsledku mechanického namáhania alebo počas vývoja patologického procesu.

Príčiny krvácania do oka

Najčastejšie príčiny krvácania do oka zahŕňajú kontúzie alebo tupé očné poranenia. Príčinou poškodenia v tomto prípade môže byť priamu ranu do oka, ranu do hlavy (v tomto prípade sa poškodenie očí vyskytuje cez okolité tkanivá orgánu kvôli poškodeniu kostí lebky alebo orbity). Krvácanie do očí môže spôsobiť aj zranenia hrudnej kosti a zranenia kmeňa. Pri vyšetrovaní pacienta je dôležité mať na pamäti, že príznaky ochorenia nemusia odrážať závažnosť kontúzie: napríklad zranenie, ktoré sa zdá na prvý pohľad zanedbateľné, môže spôsobiť vážnu patológiu očí. Navyše choroby orgánov zraku často sprevádzajú uzavreté poškodenie mozgu.

Podľa závažnosti v medicíne existujú tri typy kontúzie:

1) svetlo: štruktúry oka v tomto prípade zostávajú neporušené a vízia je úplne obnovená v priebehu času;
2) stredné: štruktúra oka je poškodená, zrak je narušený, klesá na stupeň vnímania svetla;
3) závažné: vo viditeľných orgánoch dochádza k ireverzibilným zmenám, ktoré spôsobujú smrť oka, funkčné aj kozmetické.

Okrem mechanického poškodenia môžu niektoré ochorenia vnútorných orgánov a telesných systémov spôsobiť krvácanie do oka. Tento stav môže byť spôsobený poruchou krvného obehu a integritou cievnej steny.

Zvýšený krvný tlak a ateroskleróza môže viesť k zúženiu tepien tepien a zahusteniu žilovej steny (angiopatia sietnice). Časom sa táto patológia stáva príčinou porušenia elasticity krvných ciev, čo vedie k ich krehkosti. Aterosklerotické plaky a vredy môžu tiež nepriaznivo ovplyvniť elasticitu cievnej steny. Takéto zmeny spôsobujú, že krvné cievy sú vystavené mechanickým účinkom. Dokonca aj zvýšenie krvného tlaku za týchto podmienok môže spôsobiť pretrhnutie cievy a krvácanie do oka.

Je známe, že diabetes mellitus akéhokoľvek typu spôsobuje diabetickú retinopatiu (zmeny v cievach v sietnici). Cievna stena zároveň oslabuje, na jej povrchu sa vytvárajú mikroaneuryzmy, čo spôsobuje krvácanie do oka.

Krvácanie často sprevádza množstvo ochorení spojivového tkaniva (sklerodermia, vaskulitída atď.), Ako aj ochorenia krvi (nízka hladina hemoglobínu, leukémia), patológia z koagulačného systému, rôzne porušenia cievnej priepustnosti, spôsobujúce ich zvýšenú krehkosť.

Staňte sa príčinou porušenia integrity cievnej steny a spôsobte krvácanie v oku môže mechanické stlačenie očných ciev pod pôsobením rastúceho vnútroočného nádoru.

Zápalové procesy, ktoré sa vyskytujú v dúhovke očnej bulvy, myopia a rôzne poruchy vývoja cievnej steny oka môžu byť sprevádzané aj krvácaním.

Nadmerná fyzická námaha, pokusy počas pôrodu, kašeľ a dokonca silný výkrik môžu tiež vyvolať patológiu.

Podľa miesta lokalizácie patologického procesu sa krvácanie uvoľňuje do prednej komory oka, sklovca, sietnice, orbity.

Príznaky krvácania do oka

Ak sa v prednej komore oka naleje krv, potom sa táto patológia nazýva "hyphema". V tomto prípade sa na oku vytvorí červená tvorba homogénnej štruktúry s hladkými obrysmi. Krv úplne vyplní prednú komoru a vo vertikálnej polohe sa usadí na dne. Vízia vo väčšine prípadov nie je narušená - za predpokladu, že oblasť žiaka zostáva otvorená. Po niekoľkých dňoch sa formácia vyrieši.

Pri krvácaní do sklovca sa objaví hemophthalmus. Táto patológia sa vyvíja v prípade poškodenia choroidov. Rovnaká hnedá forma sa stáva charakteristickým príznakom krvácania. Celkový (alebo úplný) hemophthalmus môže spôsobiť slepotu, čiastočnú - prispieva k významnému zníženiu videnia. Pacienti sa sťažujú na tmavé pohyblivé škvrny, vzhľad svetla blikne pred očami. Táto choroba patrí k ťažkým ochoreniam oka a vyžaduje si naliehavú lekársku starostlivosť. Ak sa liečba uskutoční rýchlo a kompetentne, potom môže byť pacientova vízia uložená. Zostatkové účinky hemophthalmu môžu spôsobiť oddelenie sietnice alebo viesť k úplnej atrofii očnej gule.

Pri retinálnom krvácaní bude výskyt patológie závisieť od stupňa poškodenia sietnice. Pacienti sa sťažujú na vzhľad mriežky, blikanie múch pred ich očami, vidia pred nimi všetky objekty s rozmazaným obrysom, zraková ostrosť tiež klesá. Pri rozsiahlych a častých krvácaních môže zrak úplne zmiznúť.

Symptómy krvácania do oka môžu byť spôsobené kontúciou obežnej dráhy oka, ako aj vaskulitída a niektoré krvné choroby. Súčasne sa vyskytuje chyba-oko, alebo exophthalmos: oka sa rýchlo začne pohybovať dopredu. Pohyb očí je obmedzený, dvojité videnie v očiach pacienta, zlyhanie zrakovej ostrosti, krv sa naleje pod kožu očného viečka a spojovky. Ak sa krvácanie vyskytuje v koži očných viečok a podobá sa tvaru "okuliarov", potom je to jeden z príznakov zlomeniny lebky. Od okamihu zranenia pacienta až po objavenie kruhov okolo očí trvá aspoň jeden deň, v niektorých prípadoch viac ako jeden deň. Liečba zlomeniny, ktorá sa začala v čase, pomáha predchádzať vzniku takej komplikácie a zachováva videnie pacienta.

Liečba krvácania do oka

Liečba krvácania do oka pomocou hypému sa zvyčajne nevyžaduje. V niektorých prípadoch sa jodid draselný podáva v kvapkách trikrát denne počas jedného týždňa. V takom prípade, ak symptómy ochorenia po 10 dňoch nezmiznú, najmä u starších ľudí, môžeme hovoriť o výskyte komplikácií - ako je glaukóm, uveitída, katarakta. Takí pacienti potrebujú operáciu.

Pri liečbe hypému je potrebné odmietnuť užívanie nesteroidných protizápalových liekov vo všetkých formách uvoľňovania, ako aj antikoagulancií. Mnoho pacientov s glaukómom môže spustiť používanie atropínu.

Ak krvácanie do oka nastane raz a jeho tvar je obmedzený, potom pacient potrebuje odpočinok a zvyšok očí. Pre takýchto pacientov sa odporúča, aby dostávali vaskulárne posilnenie a hemostatické lieky.

Rozsiahle krvácanie sietnice vyžaduje okamžitú hospitalizáciu a neodkladnú lekársku starostlivosť.

Prečo dochádza k krvácaniu do oka. Čo robiť, kto kontaktovať a ako sa má liečiť?

Krvácanie sa nazýva nahromadená krv, ktorá vystupuje z ciev a vyplňuje dutinu očnej gule a jej tkaniva. Krv v oku, čo robiť? Presnú diagnózu stanovujú odborníci - lekári pracujúci v oblasti mikrochirurgie a oftalmológovia. Krvácanie do očí, ktorého príčiny a liečba sa má uskutočniť včas, je rozdelená do niekoľkých typov.

Patria medzi ne:

 • hemophthalmus;
 • Gifemu;
 • Predretinálne, subretinálne a subkonjunktiválne účinky, nazývané hypospagm.

Primárne príznaky tohto javu zahŕňajú kazetovú bolesť hlavy a vzhľad charakteristického miesta, opuch pod očami, ktorý zhoršuje videnie.

Táto patológia neovplyvní víziu, ale zníži jej závažnosť. Výskyt komplikácií je možný, ak sú oči pravidelne pokryté krvou.

Príčiny roztrhnutia

Mnohí sa zaujímajú o to, čo sa stane krvácaním v oblasti očí. Často sú okuliare nahradené šošovkami, ktoré pri nesprávnom výbere môžu spôsobiť tvorbu modrín. V takom okamihu dochádza k mechanickému podráždeniu sliznice, objavujú sa príslušné príznaky.

Človek má pocit piesku v oku, ale zároveň sú poškodené aj malé plavidlá. Modrina zmizne bez liečby, ak sa v určitej dobe nepoužívajú šošovky a v budúcnosti si vyberiete vhodnú možnosť, aby sa tento jav neobjavil znovu.

Počas obdobia pôrodu je telo ženy vystavené silnému zaťaženiu, ktoré môže viesť k pretrhnutiu malých ciev v očiach. Postupom času zmiznú bez intervencie špecialistov. Prečo záplavy, tlak alebo iné faktory? Hra športu a ťažká fyzická práca môže spôsobiť nepríjemný jav. Ak zmiznú šmúhy, je potrebné znížiť intenzitu zaťaženia na tele.

Pri dlhších a častých letoch dochádza k zmene tlaku oka, čo negatívne ovplyvňuje cievy. Sú poškodené vyvolaním krvácania, ktoré prechádza za niekoľko dní bez lekárskych procedúr.

Ďalším dôvodom krvácania je napäté kašeľ spôsobené infekciou alebo alergiou. Malá červená bodka v oku zmizne pri liečbe základnej choroby.

Krvácajúce oči môžu vystrašiť človeka, ale mali by ste sa upokojiť a pochopiť príčinu tohto javu. Vo väčšine prípadov nastane výskyt problému s poranením hlavy po údere do oblasti hlavy a trupu.

Hematóm očnej gule je tvorený kvôli roztrhnutiu malých kapilár, čo nie je nezvyčajné s ostrými teplotnými výkyvmi, nepriaznivými poveternostnými podmienkami, chronickou nedostatočnosťou spánku, nadmerným zrakom, zlými návykmi, vstupom cudzích telies a nekontrolovaným užívaním liekov, ktoré majú vplyv na zrážanie krvi.

S jedným z týchto faktorov možno pozorovať krvnú zrazeninu v oku.

Tento zoznam dôvodov odkazuje na neškodné prejavy, čo naznačuje, že je potrebné zmeniť spôsob života. Pravidelné plnenie oka krvou vedie k vzniku krvných zrazenín v oblasti sietnice. Ak problém prechádza dlhší čas, niektorí môžu brať to pre výrazné cievy v očiach. Tento rozsudok je nesprávny.

Varovanie! Zranenie nie je jediným príčinou krvácania v oku dospelého. Choroby a patologické stavy orgánov môžu viesť k tvorbe modrín.

Hlavnou príčinou krvácania sa považuje porušenie krvného obehu a nízka hladina zrážania krvi. V priebehu času strácajú cievy svoju elasticitu a stávajú sa krehkými, takže krv sa dostáva do očných biel. Liečba tohto javu je oveľa vyššia ako pri normálnej modriny. Keď oko pretečie krvou, nie je nezvyčajné s komplikovaným diabetes mellitus, hypertenziou, endarteritidou a aterosklerózou.

Takéto nepríjemnosti môžu byť spôsobené zápalovými procesmi v oku.

So zápalom primárneho choroidu, dúhovky, iritídy a uveitídy dochádza k narušeniu krvného zásobenia a objavovaniu krvi v oku. Osoba s krátkozrakosťou má v očných cievach praskliny, ktoré spôsobujú prekrytie oka krvou. K tomu dochádza po narodení dieťaťa, kvôli kašľu a fyzickej práci.

Zriedkavé patológie zahŕňajú nádory rôznych etiológií. Vedú k tomu, že krvný tlak, ktorý spôsobuje prasknutie krvných ciev, stúpa. Zníženie počtu krvných doštičiek a výskyt anémie sa stali jedným z mála dôvodov, prečo oko prehltlo krv.

Vzhľad takéhoto problému v oku nesmie zostať bez povšimnutia. Odporúča sa okamžite kontaktovať špecialistu, ktorý si zvolí účinnú liečbu. V tomto prípade lekár zohľadňuje všetky faktory, najmä veľkosť lézie. Závažnosť tohto javu je rozdelená na malé, stredné a silné.

Varovanie! Malé a stredné krvácanie môže byť vyliečené a so silným krvácaním dochádza k strate videnia, ktorá sa v mnohých prípadoch nedá vrátiť.

príznaky

Lokalizácia akumulácie krvi je iná, preto identifikujú hlavné oblasti poškodenia:

 • Očná zásuvka. Dutina obežnej dráhy sa naplní krvou v dôsledku kontúzie obežnej dráhy oka, ktorá vzniká v dôsledku vaskulitídy alebo krvných ochorení. Problém spočíva v čiastočnej strate videnia, pri pohľade na oko, pri posúvaní oka vpred, ktoré je obmedzené pohyblivosťou orgánu. Oči naplnené krvou naznačujú zlomeninu základne lebky, ak sa modrina podobá pohárom.
 • Predná komora oka. Keď sa objaví hyphema tvorba červenej s hladkými okrajmi. Krv sa rozšíri do celej dutiny očnej komory alebo pokrýva dno. Strata videnia sa nevidí a krvavé šmúhy časom zmiznú.
 • Retina oči. Akumulácia krvi vedie k rozmazaniu obrysov objektov, čo sťažuje rozpoznanie objektov. Fenomén, ktorý postihuje sietnicu, je sprevádzaný bolesťou hlavy v oblasti chrámu postihnutého oka. V tomto prípade sa pred očami objaví krvavý závoj
 • Vitreous humor. Hemophthalmus je hnedá forma, ktorá sa nachádza za objektívom. K tomu dochádza v dôsledku poškodenia ciev, bez ovplyvnenia šošovky. S úplným hemophthalmom sa stratí vízia. Čiastočná strata videnia je často spôsobená oddelením sietnice alebo atrofiou očnej gule.

Krvácanie sa pozoruje pri tenkých a krehkých stenách očnej cievy, zatiaľ čo elasticita tkanív sa stráca. Modrina na veveričke znamená poškodenie.

Čo s krvácaním v oku? Hlavné metódy liečby

Krvácania do očnej banky sú patologické stavy, ktoré môžu byť príznakmi oftalmologických ochorení alebo majú mechanický pôvod.

Takéto porušenia sa zdajú byť viditeľné pre nahromadenie krvi vo voľnom priestore na tele oka, zatiaľ čo krv sa môže zhromažďovať v určitých prostrediach škrupín a vizuálnych orgánov, ako aj medzi nimi.

Čo je krvácanie do oka?

Takéto porušenia, v závislosti od príčiny, povahy a závažnosti, môžu mať rôzne veľkosti a vyzerajú ako jasne červené škvrny na povrchu vonkajšej membrány očnej gule.

Ak má táto patológia netraumatický pôvod, osoba vo väčšine prípadov nemá žiadnu bolesť, aj keď v niektorých prípadoch sa pacient sťažuje na pocit prítomnosti cudzieho orgánu v oku a pocit pálenia a praskania.

Často je takéto porušenie sprevádzané znížením zrakovej ostrosti, ktorá môže byť dočasná a trvalá (závisí to aj od príčiny).

Malé krvácanie, pokiaľ pacient nepociťuje žiadnym spôsobom, nemusí vyžadovať liečbu a ak sa časom nezvýši, potom liečba nemusí byť nevyhnutná (takéto krvácanie sa prejaví časom).

Ale je lepšie, dokonca aj pri nevýznamných formáciách tejto povahy, kontaktovať očného lekára a je to ešte potrebné urobiť, ak krvný výtok zaberá veľkú oblasť.

Druhy krvácania

 1. Subkonjunktiválna.
  Príčina takéhoto porušenia - poškodenie stien krvných ciev.
  Najčastejšie sa takéto porušenia môžu vyskytnúť náhle a bez vážneho dôvodu, preto sa v tomto prípade nesmie predpísať liečba.
 2. Hemophthalmus.
  Je diagnostikovaná v prípade krvnej zrazeniny vnútri sklovitého tela oka, zatiaľ čo pacient sa sťažuje na zníženú kvalitu videnia (rozmazané oblasti sa vytvárajú pred očami).
  Hemophthalmus môže byť čiastočný alebo úplný av druhom prípade dochádza k strate videnia, ktorá môže byť v prípade, že nie je včasná a primeraná liečba nezvratná.
 3. Hyphema.
  Krvácanie v prednej komore očnej bulvy.
  V podstate príčinou tejto poruchy sú rôzne zranenia zraku, pri ktorých dochádza k bolesti a poruchám zraku.
  Lekárska starostlivosť je povinná, pretože hojenie a regenerácia očného tkaniva môže byť v takýchto prípadoch spomalená kvôli dysfunkcii ochranných a obnovovacích systémov zrakových orgánov.
 4. Sietnice.
  Vyskytujú sa v dôsledku poškodenia ciev umiestnených v sietnici.
  Najnebezpečnejší typ krvácania, ktorý môže mať aj pri malých rozmeroch krvných útvarov stratu videnia.

Zostavy sietnice sú ďalej rozdelené na:

 • preretinal (vytvorený medzi membránou sklovca a sietnicou a väčší ako hlava optického nervu);
 • intraretinal (majú formu malých kruhov alebo mŕtvice a sú lokalizované v oblasti sietnice v oblastiach akumulácie sietnicových ciev);
 • subretinal (vyzerajú ako neprerušené škvrny a sú tvorené medzi vrstvou nervových vlákien a pigmentový povlak, spravidla sa objavujú počas rastu novo vytvorených ciev).

Významné krvácanie sa eliminuje instiláciou očných kvapôčok a najväčšie formácie sa môžu odstrániť iba chirurgickým zásahom - na tento účel sa vykonáva laserová koagulácia.

Bežné príčiny

Krvácanie do oka sa vytvára z rôznych dôvodov, ale vo väčšine prípadov sa to deje pod vplyvom nasledujúcich faktorov:

 1. Klesne krvný tlak.
  Pri takýchto skokoch plavidlá nemôžu odolať namáhaniu a prasknutiu, zatiaľ čo ich celistvosť môže byť porušená v rôznych oblastiach.
 2. Infekčné ochorenia, ktoré spôsobujú nevoľnosť, vracanie a horúčku.
  V týchto prípadoch dochádza tiež k prepätiu plavidiel a ich pretrhnutiu v najslabších oblastiach.
 3. Diabetes mellitus.
  S touto chorobou sa zničí štruktúra krvných ciev, ktoré začnú prasknúť aj pri minimálnej fyzickej námahe.
  A hojnosť škôd na rôznych miestach môže viesť k vážnemu poškodeniu zraku.
 4. Zlé zrážanie krvi v dôsledku patológie.
 5. Konjunktivitída, keratitída a iné očné ochorenia sprevádzané ťažkým trhaním.
 6. Mechanické poškodenie očnej gule, vrátane - ktoré vzniknú pri operáciách na oči.
 7. Vývoj nádorov v oblasti orgánov zraku, ktorý spôsobuje nadmerný tlak na cievy a kapiláry.
 8. Zníženie elasticity stien krvných ciev, ktoré sa vyvíjajú s nedostatočným obsahom vitamínov skupiny A a C v tele.
 9. Nadmerné pitie a fajčenie, čo vedie k rozšíreniu a kontrakcii steny ciev, ktoré nepodliehajú takýmto kvapkám a prasknutiu.
 10. Vývoj krvácania, ktorý je vedľajším účinkom užívania určitých liekov.

Ak dáte oči odpočinok v čase počas takých cvičení, takýmto formáciám je možné sa vyhnúť, ale s oslabenými cievami, menšie krvácanie je nevyhnutné rovnako.

Ako liečiť a čo robiť s krvácaním?

Subkonjunktiválne krvácanie nevyžaduje terapeutickú alebo liečivú liečbu.

Súčasne však môže oftalmológ predpisovať lieky na zmiernenie bolestivých príznakov.

Pri výskyte opuchy alebo zápalu v oblasti prasknutia kapilár môžu byť predpísané vhodné lieky.

Ak sa infekčné očné ochorenia stanú príčinou krvácania, môžu byť predpísané antibakteriálne roztoky.

Neprítomnosť bolestivých symptómov naznačuje vpichnutie očných kvapiek, ak krvácanie nevyrieši aspoň týždeň.

Medzi tieto lieky patria najčastejšie:

 1. Visine.
  Dekongestant a vazokonstrikčný liek na lokálne použitie. Je charakterizovaný rýchlym účinkom a nie je absorbovaný do systémového obehu, okrem vývoja vedľajších účinkov.
  Dobre sa usadil ako liek proti vývoju alergických reakcií, ktoré spôsobujú prasknutie očných ciev.
 2. Emoksipin.
  Liečivo, ktoré aktivuje regeneračné mechanizmy cievneho systému. Nástroj tiež posilňuje steny krvných ciev a znižuje ich priepustnosť.
  Dodatočne stimuluje procesy krvného obehu a poskytuje prístup k dostatočnému kyslíku do ciev, v dôsledku čoho sa formácie resorbujú v čo najkratšom čase.
 3. Taufon.
  Taufon je liek podobný mechanizmu účinku emoxipínu, ktorý pomáha obnoviť vnútroočný tlak a znižuje riziko prasknutia ciev.
  S tvorbou krvácaní podporuje rýchle hojenie, ktoré má pozitívny vplyv na regeneračné systémy oka.

Vlastnosti krvácania do oka u novorodencov

Je to spôsobené prítomnosťou niektorých ďalších faktorov:

 • použitie dinoprostanu počas komplikovanej práce;
 • použitie vákuového extraktora, nevyhnutné v niektorých prípadoch z rovnakých dôvodov;
 • vykonávanie počítačovej tomografie, keď je dieťa v maternici.

To všetko má negatívny vplyv na plavidlá, ktoré ešte nie sú dostatočne silné, aby odolali takýmto zaťaženiam.

Prevencia ochorení

Zaručená ochrana pred tvorbou krvácaní v oku je nemožná, pretože príliš veľa predisponujúcich faktorov.

Ale aby sa zabránilo takémuto porušovaniu, môžu podliehať nasledujúcim všeobecným odporúčaniam:

 • obmedziť spotrebu alkoholu a znížiť počet údených cigariet;
 • sledovať stav imunity a ak je to potrebné, užívať imunostimulačné lieky, ako aj pridať do stravy zdravé potraviny obsahujúce vitamíny a stopové prvky;
 • vyhýbať sa náhlemu pohybu a ťažkej fyzickej námahe v prípade problémov s nádobami, najmä s cieľom vylúčiť ostré pohyby hlavy a predných ohybov;
 • pacienti s diabetom by mali byť obzvlášť pozorní pri kontrole hladín glukózy v krvi;
 • v prípade hypertenzie, prijať opatrenia na normalizáciu tlaku;
 • pravidelne podstupujú vyšetrenie oftalmológa.

Užitočné video

Toto video predstavuje najlepšie možnosti liečby krvácania do očí:

V závislosti od príčiny krvácania závisia predpovede vývoja porušenia.

Ak je v subkonjunktiválnej povahe krvácania vo väčšine prípadov tieto prognózy priaznivé, potom také patológie lokalizované v sietnici alebo v sklovcovej oblasti môžu viesť k poškodeniu zraku, aj keď na začiatku nie je osoba narušená bolestivými symptómami.

Oko bolo krvavé

Krvácanie z očí (subkonjunktiválne krvácanie) je krvácanie v prednej časti očnej gule. Môže to viesť k začervenaniu oka alebo k akumulácii krvi v prednej časti medzi priehľadnou rohovkou a farebnou dúhovkou.

Oči z krvi sa zvyčajne objavujú kvôli poškodeniu cievy. V závažných prípadoch môže byť rovnaký dôvod, prečo bola poškodená malá krvná cieva, viesť k ďalšiemu poškodeniu vnútroočného tkaniva: premiestnená šošovka, traumatická katarakta, perforácia očného tkaniva, krvácanie do sklovca, odtrhnutie sietnice a atrofia zrakového nervu.

dôvody

Krvácanie je najčastejšie spôsobené traumou, ako napríklad ranou s tupým predmetom alebo prenikaním niečoho ostrého. Ďalšie príčiny krvácania do oka zahŕňajú malformácie krvných ciev, rakovinu oka alebo silný zápal jej vnútorných častí.

Bežné príčiny

 • Riedidlá krvi
 • Dráždenie útokov
 • Ťažké vracanie
 • Zdvíhanie
 • Hypertenzia (vysoký krvný tlak)
 • Kýchanie alebo kašeľ, najmä ak sú dlhé alebo bolestivé.

Poškodená krvná cieva

Existuje veľa faktorov, ktoré spôsobujú poškodenie krvných ciev v očiach, kvôli ktorým môžu byť naplnené krvou. Tu sú niektoré z týchto faktorov:

 • Závažné kýchanie, kašeľ alebo vracanie vedú k prasknutiu krvných ciev. Tieto príznaky môžu byť spojené s ťažkým zvracaním.
 • Cvičenie, ako napríklad zdvíhanie, môže viesť k pretrhnutiu krvných ciev v očiach v dôsledku zvýšeného tlaku po námahe. Vzhľadom na vysoký tlak v cievnych cievach sa malé kapiláry zlomia.
 • Zranenie očí.
 • Kontaktné šošovky môžu dráždiť oči, najmä ak dochádza k treniu. To môže viesť k prasknutiu krvných ciev.
 • Náhle zvýšenie krvného tlaku spôsobené miernym poškodením môže viesť k prasknutiu kapilár, čo spôsobuje krvácanie zraku.
 • Infekcie očí môžu spôsobiť poškodenie krvných ciev.
 • Operácia očí môže tiež ovplyvniť krvné cievy v nich a spôsobiť infekciu.
 • Je známe, že diabetes alebo problémy s krvnou zrážanlivosťou ovplyvňujú krvné cievy.
 • Ak ste náchylní na vysoký krvný tlak vo všeobecnosti a ak ste často stresovaní, môže to spôsobiť prasknutie krvných ciev v očiach.
 • Ak užívate lieky na riedenie krvi alebo iné lieky, ktoré ovplyvňujú prietok krvi, môžu tiež spôsobiť poškodenie krvných ciev. Dokonca aj vysoké dávky aspirínu môžu spôsobiť tento účinok.
Oko krvácalo z dôvodu zranenia

Oko je krvavé a bolestivé

Ak je krvácanie sprevádzané bolestivými pocitmi, s najväčšou pravdepodobnosťou je to príčina v jednej z nasledujúcich situácií:

Škvrny rohovky alebo škvrny v oku

Vo väčšine prípadov je začervenanie a bolestivosť očí spôsobená škvrnami, ktoré sa dostávajú do očí. Ak sa poškriabala oko, môže byť pocit nepríjemného pocitu. Po odstránení cudzieho telesa príde reliéf.

Poznámka. Môže vám byť predpísané antibiotické očné kvapky alebo masť, aby sa znížilo riziko infekcie.

Iritída (zápal dúhovky) alebo predná uveitída (zápal choroidov)

Tieto ochorenia môžu byť niekedy spôsobené problémom s imunitným systémom alebo infekciou.

Okrem toho môžete zistiť, že oči sa stali citlivými na svetlo, rozmazaný obraz a bolesť hlavy.

Akútny glaukóm

Ide o vážnu chorobu, pri ktorej sa očný tlak náhle zvyšuje, a tiež je silné začervenanie a bolestivosť. Vízia môže byť rozmazaná a rozmazaná.

Vred v rohovke

Zvyčajne je spôsobená bakteriálnou alebo vírusovou infekciou a môže spôsobiť, že oko sa stane červené a citlivé na svetlo, ako aj pocit, že v oku je niečo. Bakteriálne vredy rohovky sú zvyčajne pozorované u ľudí, ktorí nosia kontaktné šošovky.

Krvná bublina v oku

Krvný mechúr v oku je tiež známy ako subkonjunktiválne krvácanie. Jeho vzhľad môže byť znepokojujúci, avšak to nie je vážny problém.

Hoci nie je vždy možné určiť zdroj, niektoré potenciálne príčiny subkonjunktiválneho krvácania zahŕňajú:

 • Zranenie očí
 • Neočakávané zvýšenie krvného tlaku, ktoré môže byť spôsobené zdvíhaním, kašľom, kýchaním, smiechom a zápchou
 • Riedidlá krvi, ako je aspirín (kyselina acetylsalicylová) a warfarín
 • Zriedkavo porucha koagulácie krvi alebo nedostatok vitamínu K (pomáha správne fungovanie proteínov potrebných na zrážanie krvi)
 • Operácia očí vrátane korekcie zraku laserom a odstránenia šedého zákalu

Poznámka. Ak nemáte žiadny z vyššie uvedených dôvodov, ale krvácanie sa opakuje, mali by ste sa poradiť s lekárom, aby ste sa uistili, že nie je problém s očným bulbom, vysokým krvným tlakom alebo poruchami obehu.

Počas tehotenstva

Niekedy na pozadí tehotenstva môže byť problém krvácania z očí, ale nemali by ste sa obávať, pretože po pôrode odíde sama. Niektoré z bežných problémov môžu zahŕňať:

Suché oči

Hormonálne zmeny vedú k tomu, že telo produkuje menej slz, takže oči vysušia, čo vedie k podráždeniu, sčervenaniu a citlivosti na svetlo.

Na zmiernenie Vášho stavu je potrebné minimalizovať čas strávený pred počítačom alebo televíznou obrazovkou, vyhýbať sa kontaktu so žiarivkami v očiach, prestať používať kontaktné šošovky a kontrolovať vlhkosť v miestnosti.

Zhoršenie zraku

Počas tehotenstva dochádza k opuchu rohovky, takže je možné dočasné nepríjemné pocity z kontaktných šošoviek, ako aj znížené videnie. Tento prípad nevyžaduje liečbu, po narodení sa zrak vráti do normálu.

liečba

Najčastejšie sa nevyžaduje žiadna liečba, pokiaľ stav nie je spôsobený traumou alebo infekciou. Krv v oku zmizne sama za niekoľko dní alebo niekoľko týždňov, v závislosti od jej množstva. Ak to urýchlite, kvapky z kategórie "umelé slzy" môžu byť použité až 6 krát denne. Je však dôležité odstrániť závažné príčiny, najmä ak sa situácia opakuje.

Všeobecné diagnostické testy a postupy zahŕňajú:

 • Kompletný krvný obraz pre počet trombocytov
 • Krvná biochémia na meranie celkového sérového proteínu
 • Skúšky koagulopatie na hodnotenie koagulácie krvi
 • Krvný tlak
 • Analýza moču na odstránenie ochorenia obličiek
 • Rádiografia hrudníka a brucha

Ultrazvuková diagnostika (ultrazvuk) na štúdium prednej časti oka a potvrdenie / vylúčenie možnosti odlúčenia sietnice, posunutia šošoviek, abnormálnych nádorov a krvácania zo sklovca.

Krvácanie z očí: typy a ich rozdiel, príčiny, liečba, kedy a čo je nebezpečné

Krvácanie do oka - kolektívny koncept, ktorý sa vyznačuje prienikom krvi z cievneho lôžka do tkanív, prostredia a škrupiny oka, kde by nemala existovať normálna krv. Tento stav má mnoho rôznych príčin, pomerne často je to príčinou zranenia oka, ale často ide o chorobu alebo špeciálny stav tela, čo sa deje, ale príčina krvácania do oka zostáva neznáma.

Najdôležitejšie vo veciach liečby a možné dôsledky krvácania do oka nie je jeho príčina, ale miesto výlevu krvi, ktoré tvorili základ klasifikácie:

 • Krvácanie pod spojivkou (hyposfagm).
 • Krvácanie v prednej komore oka (hypémy).
 • Krvácanie sklovca (hemophthalmus).
 • Krvácanie sietnice.

Každý z vyššie uvedených stavov vyžaduje samostatné prístupy v diagnostike, liečbe a môže sa vyskytovať ako jednotlivo, tak ako celok v rôznych kombináciách.

Krvácanie do žalúdka pod spojivkou (hyposfagm)

Hyposofagus alebo krvácanie v bielkovine alebo subkonjunktiválne krvácanie je stav, pri ktorom sa krv akumuluje medzi najtenšie vonkajším plášťom oka (spojivka) a bielkovinovou membránou. Ľudia tiež často hovoria "prasknutie plavidla" a to je pravda: primárnou príčinou je poškodenie najmenších ciev spojovky, z ktorých sa naleje krv. Dôvody tejto podmienky sú však veľmi rozmanité:

 1. Priamy traumatizujúci účinok na očné bulvy: náraz, trenie, prudká zmena barometrického tlaku, cudzie teleso, chemické účinky;
 2. Zvýšený arteriálny a venózny tlak: hypertenzná kríza, kýchanie, kašeľ, fyzické preťaženie, nakláňanie, udusenie, práca počas pôrodu, stres so zápchou, vracaním a dokonca intenzívnym plačom u dieťaťa;
 3. Nízka zrážanlivosť krvi: vrodená a získaná hemofília, použitie liečivých prípravkov s antikoagulanciami a protidoštičkovými látkami (aspirín, heparín, tiklid, dipyridamol, Plavix a ďalšie);
 4. Choroby spôsobené infekciou (hemoragická konjunktivitída, leptospiróza);
 5. Zvýšená vaskulárna krehkosť: diabetes mellitus, aterosklerotická choroba, nedostatok vitamínov K a C, systémové ochorenia spojivového tkaniva (autoimunitná vaskulitída, systémový lupus erythematosus)
 6. Stav po operácii na orgánoch zraku.

Symptómy krvácania do žalúdka sa znižujú na vizuálnu chybu vo forme krvavej červenej škvrny na bielom pozadí. Zvláštnosťou tohto krvácania je to, že v priebehu času nezmení jeho farbu ako modrina (modrina) a vo svojom vývoji sa jednoducho stáva ľahšou, až kým nezmizne úplne. Nepohodlie oka v podobe pocitu cudzieho telesa, mierneho svrbenia, ktoré je pravdepodobnejšie, že má psychický pôvod, možno pozorovať pomerne zriedka.

Liečba subkonjunktiválneho krvácania zvyčajne nepredstavuje žiadne ťažkosti. Vo väčšine prípadov nastáva opačný vývoj bez použitia liekov.

Urýchlenie resorpcie a obmedzenie šírenia krvácania však môže pomôcť:

 • Ak sa vám podarí zachytiť moment vzniku krvácania pod spojivkou a zvýši sa pred oči, vazokonstrikčné očné kvapky (vizín, naftyzín, oktylia atď.) Sú mimoriadne účinné, zastavia odtok krvi z cievneho lôžka, čo zastaví šírenie krvácania;
 • Na urýchlenie resorpcie už vzniknutého krvácania sú účinné očné kvapky jodidu draselného.

Jedno krvácanie do skléry, ktoré vzniklo aj bez zjavného dôvodu a pokračuje bez zápalu, znižuje videnie, "mušky" a iné príznaky nevyžaduje vyšetrenie a prístup k lekárovi. V prípade častých recidív alebo komplikovaného priebehu môže hypofagmus signalizovať vážne ochorenia, a to ako samotného oka, ako aj organizmu ako celku, čo si vyžaduje okamžitú liečbu lekárskej inštitúcii na diagnostiku jej patológie a liečby.

Video: o príčinách roztrhnutia krvných ciev v oku

Krvácanie v prednej komore oka (hypém)

Prednou kamerou oka je oblasť medzi rohovkou (priehľadná konvexná "šošovka" oka) a dúhovka (disk so žiakom v strede, ktorý má oči jedinečnú farbu) s objektívom (priehľadná šošovka za žiakom). Táto oblasť je zvyčajne naplnená absolútne transparentnou kvapalinou - vlhkosťou z prednej komory, vzhľadom na krv, ktorý sa nazýva hypém alebo krvácanie do prednej komory oka.

Príčiny hypémov, aj keď sa zdajú byť úplne nezapojené, sú v podstate rovnakým prvkom - prasknutie cievy. Obvykle sú rozdelené do troch skupín:

 1. Trauma - je najčastejšou príčinou hypémy.
 1. zranenie môže preniknúť - poškodenie oka je sprevádzané správou vnútorného obsahu očnej gule a prostredia, takéto zranenie sa často vyskytuje pri pôsobení ostrých predmetov, menej často z pôsobenia nudných objektov;
 2. zranenie nie je prenikavé - s vonkajšou integritou oka, jeho vnútorné štruktúry sú zničené, čo vedie k odlievaniu krvi do prednej komory oka, takéto zranenie je takmer vždy výsledkom tupých objektov;
 3. Tiež všetky typy operácií na orgánoch zraku, ktoré môžu byť sprevádzané hypémom, sa dajú pripísať skupine zranení.
 1. Choroby očnej gule, spojené s tvorbou nových, poškodených ciev vo vnútri oka (neovaskularizácia). Novo vytvorené cievy majú štrukturálne defekty, ktoré spôsobujú ich zvýšenú krehkosť, s ktorou je výtok krvi do prednej komory oka spojený s malým alebo žiadnym nárazom. Tieto ochorenia zahŕňajú:
 1. diabetická angiopatia (následok cukrovky);
 2. obštrukcia sietnice;
 3. oddelenie sietnice;
 4. intraokulárne nádory;
 5. zápalové ochorenia vnútorných štruktúr oka.
 1. Choroby celého tela:
 1. chronická intoxikácia alkoholom a drogami;
 2. poruchy krvácania;
 3. onkologické ochorenia;
 4. systémové ochorenia spojivového tkaniva.

Hypheus, založený na hladine krvi vo vertikálnej polohe pacienta, je rozdelený na štyri stupne:

 • Prvá vizuálne predná komora oka je obsadená krvou najviac o tretinu;
 • 2. krv naplní až polovicu prednej komory oka;
 • Tretia komora je naplnená krvou viac ako ½, ale nie úplne;
 • 4. úplné plnenie krvi prednej komory oka "čierne oko".

Napriek zjavnej konvenčnosti takejto deľby má praktické dôsledky pre výber taktiky liečby a predpovedanie výsledku krvácania. Stupeň hyphema tiež určuje jeho príznaky a závažnosť:

 1. Vizuálne zistiteľná prítomnosť krvi v prednej komore oka;
 2. Pád ostrosti zraku, najmä v náchylnej polohe, do tej miery, že zostáva len pocit svetla a nič viac (na 3-4. Stupni);
 3. "Rozmazané" videnie postihnutého oka;
 4. Strach z jasného svetla (fotofóbia);
 5. Niekedy je pocit bolesti.

Diagnóza krvácania v prednej komore oka pri vymenovaní lekára zvyčajne nespôsobuje žiadne významné ťažkosti a je založená na technicky jednoduchých manipuláciách:

 • Vizuálna kontrola;
 • Tonometria - meranie vnútroočného tlaku;
 • Visometria - stanovenie zrakovej ostrosti;
 • Biomikroskopia je inštrumentálna metóda s použitím špeciálneho oftalmického mikroskopu.

prejavy krvácania v prednej komore oka

Liečba hypémov je vždy spojená s elimináciou patológie, ktorá ju spôsobila - zrušením liekov zriedičujúcich krv, bojom proti zápalovým ochoreniam oka, odmietaním zlých návykov, zachovaním elasticity cievnej steny atď. Takmer vždy malé množstvá krvi v dutine za rohovkou sa rozdelia nezávisle pomocou 3% roztoku jodidu draselného a liekov, ktoré znižujú vnútroočný tlak.

 1. Účinok užívania liekov (krv sa neabsorbuje) v priebehu 10 dní;
 2. Krv stratila svoju tekutosť - vytvorila sa zrazenina;
 3. Rohovka začala škvrna krvou;
 4. Intraokulárny tlak počas liečby neklesol.

V prípade odmietnutia operácie sa môžu objaviť také hrozné komplikácie ako je glaukóm, uveitída, ako aj výrazný pokles zrakovej ostrosti v dôsledku zníženia priehľadnosti rohovky zarastených krvou.

Video: Ako vyzerá krvácanie v prednej komore oka

Krvácanie sklovca (hemophthalmus)

Dutina zdravého oka sa vytvára s krištáľovo čistým gélom nazývaným sklovité telo. Táto forma má niekoľko dôležitých funkcií, medzi ktoré patrí vedenie svetla z čočky do sietnice. Jedným z najdôležitejších znakov sklovitého tela je teda jeho absolútna transparentnosť, ktorá sa stráca, keď do nej vstupujú cudzie látky, ktoré zahŕňajú aj krv. Krv vstupujúca do sklovca sa nazýva hemophthalmus.

Hlavným mechanizmom vývoja vnútorného krvácania v oku je vyliata krv z cievneho lôžka do sklovitého tela.

Podávať príčinu takéhoto krvácania môže spôsobiť množstvo patológií:

 • Diabetes mellitus s poškodením sietnice a krvných ciev oka;
 • Oklúzia (trombóza) sietnicových ciev;
 • Častá ateroskleróza zahŕňajúca retinálne cievy v procese;
 • Hypertenzia bez náležitej liečby;
 • Vrodené anomálie sietnicových ciev (mikroanalýzy);
 • Penetrujúce poškodenie očnej bulvy (keď sú slzy očných membrán);
 • Očná kontúzia (zvonka sa zachová celistvosť oka);
 • Vysoký intrakraniálny tlak (napríklad pri intracerebrálnych krvácaníach, mozgových nádoroch a kraniocerebrálnych poraneniach);
 • Nútený nárast intraorakálneho tlaku (nadmerná fyzická námaha, kašeľ, kýchanie, práca počas pôrodu, vracanie);
 • Ochorenia krvi (anémia, hemofília, užívanie liekov na znižovanie zrážania krvi, krvné nádory);
 • Novotvary vnútorných štruktúr oka;
 • Autoimunitné ochorenia;
 • Oddelenie sietnice často vedie k hemophthalmu;
 • Vrodené ochorenia (kosáčiková anémia, Krisvikova choroba - Skepens a ďalšie).

Treba mať tiež na pamäti, že závažná myopia (myopia) významne prispieva k rozvoju hemoftalmie.

Symptómy a typy hemophthalmu

Vnútorné prostredie oka neobsahuje nervové zakončenia, respektíve oko v takejto situácii nemôže cítiť bolesť, bolesť, svrbenie alebo niečo cítiť s vývojom vnútorného krvácania do oka. Jediným príznakom je pokles videnia, niekedy úplná slepota v ťažkých prípadoch. Stupeň straty zraku a znaky symptómov priamo závisia od objemu krvácania, ktorý sa svojou masívnosťou rozdeľuje na:

prejav krvácania sklovca

Celkový (úplný) hemophthalmus - teleso sklovca je naplnené krvou o viac ako 3/4, takmer vždy, s výnimkou výnimiek, podobný jav je pozorovaný z dôvodu zranenia. Symptómy sú charakterizované takmer úplnou slepotou, len ten pocit svetla zostáva, človek nie je schopný rozlíšiť pred sebou predmety alebo byť orientovaný vo vesmíre;

 • Medzisúčtový hemophthalmus - vnútorný priestor oka je naplnený krvou od 1/3 do 3/4. Najčastejšie sa vyskytuje v diabetickej patológii retinálnych ciev, pričom postihnuté oko môže len rozlíšiť obrysy objektov a siluety ľudí;
 • Čiastočná hemoftalmia - menej ako tretina plochy sklovcovej lézie. Najčastejšia forma hemophthalmu sa pozoruje ako dôsledok arteriálnej hypertenzie, poškodenia a odlúčenia sietnice, diabetes mellitus. Vystupujú čierne "predné pamiatky", červený prúžok alebo len opar pred vašimi očami.
 • Stojí za zmienku, že krvácanie sklovca zriedkavo postihuje obe oči súčasne, jednostrannosť je charakteristická pre túto patológiu.

  Diagnóza krvácania zo sklovca je stanovená na základe anamnézy, biomikroskopie a ultrazvuku, ktoré pomáhajú určiť príčiny, ktoré viedli k hemoftalmii, hodnotili jej objem a zvolili si ďalšiu taktickú liečbu.

  Napriek tomu, že spočiatku taktika liečenie tejto patológie nastávajúcej a čiastočné hemophthalmus často vracať sa bez liečby, ihneď po nástupe príznakov je nutné a vyhľadať odbornú lekársku pomoc čo najskôr, pretože včasná identifikácia príčin krvácania môže zachrániť nielen zrak, ale aj ľudského života.

  Liečba a prevencia

  K dnešnému dňu neexistujú žiadne konzervatívne metódy liečby hemophthalmu s preukázanou účinnosťou, existujú však jasné odporúčania na prevenciu opakujúcich sa krvácaní a skorú resorpciu existujúceho krvácania:

  • Vyhnite sa fyzickému namáhaniu;
  • Dodržiavajte odpočinok v posteli, pričom hlava by mala byť o niečo vyššia ako telo;
  • Aplikujte vitamín (C, PP, K, B) a lieky, ktoré posilňujú cievnu stenu;
  • Kvapky jodidu draselného sa odporúčajú vo forme instilácie a elektroforézy.

  Nie vždy konzervatívna liečba vedie k požadovanému účinku, potom je potrebná operácia - vitrektómia - úplné alebo čiastočné odstránenie sklovca. Indikácie pre túto operáciu sú:

  1. hemophthalmus v kombinácii s oddelením sietnice alebo v prípade, keď nie je možné skúmať sietnicu a príčina krvácania nebola stanovená;
  2. hemophthalmus nie je spojený s poškodením a súčasne sa po 2 - 3 mesiacoch nepozoruje regresia;
  3. nedostatočná pozitívna dynamika po 2-3 týždňoch po poranení;
  4. hemophthalmus spojený s penetračnou ranou oka.

  V súčasnom štádiu vývoja medicíny sa vitrektómia vykonáva ambulantne, nevyžaduje anestetický spánok, vykonáva sa mikrorežim do veľkosti 0,5 mm a bez šitia, čo zaisťuje rýchly a relatívne bezbolestný návrat videnia na uspokojivú úroveň.

  Okrem Toho Čítal O Plavidlách

  Zníženie počtu neutrofilov v krvi dieťaťa

  Ak dôjde k zmene krvného obrazu dieťaťa, je to pre rodičov alarmujúce a je dôvodom na to, aby ste ho navštívili. Jednou takou rušivou zmenou je znížený počet neutrofilov.

  Hrubá krv: príčiny a liečba

  Každý vie, že prevencia patologických stavov kardiovaskulárneho systému môže zabrániť mnohým nebezpečným ochoreniam, ale na taký dôležitý bod, ako ukazovatele viskozity krvi, venuje malú pozornosť.

  Lieky na hypertenziu

  Štandardné lieky na hypertenziu môžu mať niekoľko typov. Vyvinuté lieky s rôznym účinkom na telo a na liečbu rôznych základných príčin ochorenia. Výber lieku vykonáva lekár v závislosti od veku pacienta, celkového stavu jeho zdravia, predĺženia arteriálnej hypertenzie a prítomnosti nepriaznivých ochorení.

  Kontrakcia ciev krčnej chrbtice

  Kontrakcia ciev krčnej chrbtice je v dnešnej dobe dosť bežná. Aké sú príčiny tejto choroby? Ako ho identifikovať a čo je najdôležitejšie, čo ohrozuje a čo robí, ak sa objaví taká hrozná choroba?

  Vnútorný hydrocefalus mozgu u detí a dospelých

  Porucha procesov tvorby, pohybu a absorpcie mozgovomiechovej tekutiny (cerebrospinálnej, cerebrospinálnej tekutiny) v ľudskom tele vyvoláva vývoj neurologického ochorenia - hydrocefalus.

  Neutrofily u detí: normálne, tabuľka podľa veku, odchýlky

  Každý rodič je povinný sledovať zdravie svojho dieťaťa. Celý krvný obraz je dôležitým pomocníkom v tejto náročnej úlohe. Po vykonaní krvného testu sa výsledky interpretujú a skúmajú lekárom.