Ide o špeciálny druh operácie, ktorej cieľom je vytvoriť cestu cievneho bypassu, aby sa vynechala upchatá oblasť a obnovil sa normálny prietok krvi do orgánov a tkanív.

Včasný obtok umožňuje zabrániť mozgovému infarktu, ktorý môže byť vyvolaný smrťou neurónov v dôsledku nedostatočného množstva živín pretekajúcich krvou.

Posunovanie vám umožňuje vyriešiť dve hlavné úlohy - bojovať proti obezite alebo obnoviť krvný obeh, obísť oblasť, kde boli nádoby poškodené z jedného alebo druhého dôvodu.

Tento typ operácie sa vykonáva v celkovej anestézii.

Na obnovenie prekážky krvného obehu pri novom "cievnom" plameňi sa vyberá špecifická oblasť inej cievy - zvyčajne sa na také účely používajú hrudné tepny alebo žily stehna.

Odstránenie časti nádoby pre bočný posúvač nemá vplyv na krvný obeh v oblasti, kde sa materiál odobral.

Potom na nádobe, ktorá vedie krv namiesto poškodeného, ​​urobte špeciálny rez - tu sa vloží skrat a zapadne ho do nádoby. Po ukončení procedúry musí pacient podstúpiť niekoľko vyšetrení, aby sa zabezpečila plná funkcia skratu.

Existujú tri hlavné typy posunu: obnovenie toku krvi v srdci, mozgu a žalúdku. Ďalej tieto typy považujeme za trochu viac.

 1. Posun krvných ciev srdca
  Srdcové posuny sa nazývajú aj koronárne. Čo je chirurgia bypassu koronárnej artérie? Pri tejto operácii sa obnoví prietok krvi do srdca, čím sa obíde zúžení koronárnej cievy. Koronárne tepny prispievajú k dodávaniu kyslíka do srdcového svalu: pri poruche činnosti tohto typu cievy je tiež narušený proces dodávania kyslíka. Pri koronárnych artériových bypassových transplantáciách sa najčastejšie vyberá hrudná tepna. Počet vložených výhybiek závisí od počtu plavidiel, v ktorých došlo k zúženiu.
 2. Žalúdočný bypass
  Úloha posunutia žalúdka je úplne iná ako posun srdca - pomoc pri korekcii hmotnosti. Žalúdok je rozdelený na dve časti, z ktorých jedna sa spája s tenkým črevom. Takže časť tela nie je zapojená do procesu trávenia, takže človek má príležitosť zbaviť sa ďalších kilogramov.
 3. Obchádzka mozgovej artérie
  Tento typ posunovania slúži na stabilizáciu krvného obehu v mozgu. Rovnako ako pri posúvaní ciev srdca je krvný obeh presmerovaný tak, aby obchádza tepnu, ktorá už nemôže dodávať potrebné množstvo krvi do mozgu.

Čo je posun srdca a krvných ciev: AKSH srdca po infarkte a kontraindikáciách

Čo je obtok srdca a krvných ciev? Pomocou chirurgického zákroku je možné vytvoriť nový krvný obeh, ktorý umožní úplné obnovenie krvného obehu srdcového svalu.

Pomocou posunovania môžete:

 • výrazne znížiť počet úderov, alebo sa dokonca zbaviť;
 • znížiť riziko vzniku rôznych kardiovaskulárnych ochorení a v dôsledku toho zvýšiť dĺžku života;
 • zabrániť infarktu myokardu.

Čo je srdcový bypass po infarkte? Toto je obnovenie prietoku krvi v oblasti, kde sú krvné cievy poškodené v dôsledku infarktu. Príčinou srdcového záchvatu je prekrytie artérie v dôsledku vytvorenia aterosklerotického plaku.

Myokard nedostáva dostatok kyslíka, takže na srdcový sval sa objaví mŕtve miesto. Ak je tento proces diagnostikovaný včas, mŕtva oblasť sa zmení na jazvu, ktorá slúži ako spojovací kanál pre nový prietok krvi skratom, avšak sú pomerne časté prípady, keď smrť srdcového svalu nie je zistená včas a osoba zomiera.

V modernej medicíne existujú tri hlavné skupiny indikácií pre srdcovú a cievnu bypass:

 • Prvou skupinou je ischemický myokard alebo angína, ktorá nereaguje na lieky. Spravidla táto skupina zahŕňa pacientov, ktorí trpia akútnou ischémiou v dôsledku stentovania alebo angioplastiky, čo nepomohlo zbaviť sa choroby; pacienti s pľúcnym edémom spôsobeným ischémiou; pacientov s ostro pozitívnym záťažovým testom v predvečer plánovanej operácie.
 • Druhou skupinou je prítomnosť angíny pectoris alebo žiaruvzdornej ischémie, pri ktorej operácia bypassu umožňuje udržiavať funkciu ľavej srdcovej komory srdca a tiež významne znižovať riziko ischémie myokardu. Patria sem pacienti so stenózou artérií a koronárnych ciev srdca (z 50% stenózy), rovnako ako lézie koronárnych ciev s možným vývojom ischémie.
 • Tretia skupina - potreba posunu ako pomocnej operácie pred hlavnou operáciou srdca. Zvyčajne sa pred chirurgickým zákrokom na srdcových chlopniach vyžaduje chirurgický bypass kvôli komplikovanej ischémii myokardu, koronárnym anomáliám (so značným rizikom náhlej smrti).

Napriek významnej úlohe posunu pri obnove toku ľudskej krvi existujú určité indikácie pre túto operáciu.

Posunovanie sa nedá vykonať, ak:

 • sú postihnuté všetky koronárne tepny pacienta (difúzna lézia);
 • ľavá komora postihnutá zjazveniami;
 • zistenia kongestívneho zlyhania srdca;
 • chronické ochorenia pľúc nespecifického typu;
 • zlyhanie obličiek;
 • onkologické ochorenia.

Niekedy sa kontraindikáciou nazýva mladý alebo starý pacient. Avšak, ak okrem veku neexistujú žiadne kontraindikácie pre posun, potom s cieľom zachrániť život, chirurgická intervencia sa napriek tomu vykoná.

Operácia bypassu koronárnej artérie: operácia a ako dlho žije kyslík po CABG

Operácia koronárnej artériovej bypassovej operácie môže mať niekoľko typov.

 • Prvým typom je srdcový bypass s vytvorením kardiopulmonálneho bypassu a kardioplegie.
 • Druhým typom je AKSH na pokračujúcom srdci bez umelého prietoku krvi.
 • Tretí typ srdcovej chirurgie CABG pracuje s pracovným srdcom as umelým prietokom krvi.

Operácia CABG sa môže uskutočňovať s umelou cirkuláciou alebo bez nej. Nie je potrebné sa obávať, bez udržania krvného obehu, srdce sa nezastaví umelo. Orgán je pripevnený tak, že práca na stláčaných koronárnych artériách sa vykonáva bez rušenia, pretože je potrebná maximálna presnosť a opatrnosť.

Operácia bypassu koronárnej artérie bez zachovania umelého prietoku krvi má svoje výhody:

 • krvné bunky nebudú poškodené;
 • operácia bude trvať menej času;
 • rehabilitácia je rýchlejšia;
 • nie sú žiadne komplikácie, ktoré by sa mohli vyskytnúť v dôsledku umelého prietoku krvi.

CABG srdcová chirurgia vám umožňuje žiť celý život po mnoho rokov po operácii.

Priemerná dĺžka života bude závisieť od dvoch hlavných faktorov:

 • z materiálu, z ktorého bol odobraný skrat. Niekoľko štúdií dokazuje, že šunka z femorálnej žily po dobu 10 rokov po operácii nie je zablokovaná v 65% prípadov a výpadok z artérie predlaktia v 90% prípadov;
 • zo zodpovednosti samotného pacienta: ako starostlivo sa vykonávajú odporúčania na zotavenie po operácii, či sa strava zmenila, či sa zanechali zlé návyky atď.

Srdcové posuny: ako dlho trvá operácia, príprava, hlavné fázy a možné komplikácie

Pred operáciou CABS musíte vykonať špeciálne prípravné postupy.

Po prvé, pred operáciou sa posledné jedlo uskutočňuje večer: jedlo by malo byť ľahké, sprevádzané pitnou vodou bez obsahu uhličitanu. V oblastiach, kde sa budú vytvárať rezy a bariérové ​​oplotenie, by mali byť vlasy starostlivo oholené. Pred chirurgickým zákrokom sa črevá vyčistia. Potrebné lieky sa užívajú ihneď po večeri.

V predvečer operácie (zvyčajne deň predtým) prevádzkový chirurg oznámi podrobnosti operácie bypassu a vyšetrí pacienta.

Špecialista na respiračnú gymnastiku hovorí o špeciálnych cvičeniach, ktoré sa po operácii musia vykonať, aby sa urýchlila rehabilitácia, takže sa ich musíte vopred naučiť. Je potrebné odovzdať osobné veci zdravotnej sestre na dočasné uskladnenie.

Etapy

V prvej fáze operácie CASH anesteziológ vstrekuje do pacientovej žily špeciálny prípravok, aby zaspal. Do trachey sa vloží rúrka, ktorá vám umožňuje kontrolovať dýchacie procesy počas operácie. Sonda vložená do žalúdka zabraňuje možnému vysunutiu žalúdka do pľúc.

V ďalšej fáze sa odhalí hrudník pacienta, ktorý poskytuje potrebný prístup do oblasti operácie.

V tretej fáze sa srdce pacienta zastaví a spojí sa s umelým krvným obehom.

Počas pripojenia umelého prietoku krvi, druhý chirurg odstráni šunku z druhej nádoby (alebo žily) pacienta.

Šmýkadlo je vložené tak, aby krvný obeh, ktorý obišiel poškodenú oblasť, umožnil plne zabezpečiť tok živín do srdca.

Po obnovení práce srdca, chirurgovia kontrolujú výkon skratu. Potom sa dutina hrudníka šiť. Pacient je odvezený na jednotku intenzívnej starostlivosti.

Ako dlho trvá operácia bypassu srdca? Proces bežne trvá od 3 do 6 hodín, ale je možné ďalšie trvanie operácie. Trvanie závisí od počtu skratiek, individuálnych charakteristík pacienta, skúseností lekára atď.

Môžete požiadať lekára o očakávané trvanie operácie, ale presné trvanie tohto procesu budete môcť povedať až po ukončení.

Pravidelne sa objavia možné komplikácie po vyčerpaní pacienta.

Tieto prípady sú zriedkavé, ale okamžite kontaktujte svojho lekára, ak spozorujete tieto príznaky:

 • pooperačná jazva je sčervenaná, vychádza z nej výtok (farba vypúšťania nie je dôležitá, pretože samotné vypúšťanie by v zásade nemalo existovať);
 • vysoká horúčka;
 • triaška;
 • ťažká únava a dýchavičnosť bez zjavného dôvodu;
 • rýchle zvýšenie telesnej hmotnosti;
 • výrazná zmena impulzu.

Hlavná vec - nemusíte paniku, ak si všimnete jedného alebo viacerých symptómov v sebe. Je možné, že tieto príznaky sú normálne únava alebo vírusové ochorenie. Na určenie presnej diagnózy môže byť len lekár.

Operácia bypassu koronárnych artérií: život, liečba a diéta po operácii bypassu koronárnej artérie

Okamžite po ukončení operácie pri by-passovej chirurgii koronárnej artérie sa pacient odviezol na jednotku intenzívnej starostlivosti. Po určitom čase po chirurgickom zákroku anestézia pokračuje vo svojom pôsobení, takže končatiny pacienta sú fixované tak, aby nekontrolovaný pohyb nepoškodil človeka.

Dýchanie je podporované špeciálnym zariadením: spravidla je prvý deň po operácii vypnuté, pretože pacient sa môže dýchať. K telu sú tiež pripojené špeciálne katétre a elektródy.

Celkom normálna reakcia na vykonanú operáciu je zvýšenie telesnej teploty, ktoré môže trvať týždeň.

Veľké potenie v tomto prípade by nemalo vystrašiť pacienta.

Ak chcete urýchliť zotavenie, ak sa vykonáva operácia bypassu koronárnej artérie, je potrebné naučiť sa ako vykonávať špeciálne dýchacie cvičenia, ktoré umožnia obnoviť účinnosť pľúc po operácii.

Je tiež potrebné stimulovať vykašliavanie, aby sa stimulovalo vylučovanie tajomstva do pľúc, a preto ich rýchlejšie obnoviť.

Prvýkrát po operácii bude musieť nosiť korzet na hrudi. Môžete spať na vašej strane a otočiť sa až po tom, čo to lekár povolil.

Po operácii môže nastať bolesť, ale nie silná. Tieto bolesti sú spôsobené na mieste, kde bol urobený rez do vložky, pretože toto miesto je hojenie. Pri výbere pohodlnej pozície od bolesti sa môžete zbaviť.

Ak máte ťažké bolesti, okamžite sa poraďte s lekárom. Úplné zotavenie po operácii bypassu koronárnej artérie nastane až po niekoľkých mesiacoch, takže nepríjemné pocity môžu pretrvávať dlhú dobu.

Štepy sú odstránené z rany v deň 8 alebo 9 po operácii. Vyhoďte pacienta po 14-16 dňoch v nemocnici.

Často sú prípady, kedy pacienti chcú zostať v nemocnici ešte niekoľko dní, pretože sa domnievajú, že proces rehabilitácie v zdravotníckom zariadení ešte neskončil.

Nemusíte sa obávať: lekár presne vie, kedy je čas vyliečiť pacienta na zotavenie doma.

Život po

Motto každého človeka, ktorý prešiel operáciou bypassu koronárnej artérie, by mal byť fráza: "Moderácia vo všetkom".

Aby ste sa zotavili z posunu, musíte užívať liek. Lieky by mali byť iba tie, ktoré odporúča lekár.

Ak potrebujete užívať lieky na boj proti iným ochoreniam, informujte o tom svojho lekára: je možné, že niektoré z predpísaných liekov nemožno kombinovať s pacientom, ktorí už užívali lieky.

Ak fajčíte pred operáciou, musíte na tento zvyk zabudnúť navždy: fajčenie výrazne zvyšuje riziko opakovania bypassu. Ak chcete bojovať s touto závislosťou, prestanete fajčiť pred operáciou: namiesto toho, aby ste prerušili prerušenie dymu, pite vodu alebo lepte náplasť nikotínu (ale po chirurgickom zákroku ju nemôžete lepiť).

Často, u pacientov, ktorí zažili skrat, sa zdá, že oživenie je príliš pomalé. Ak tento pocit neopustí, mali by ste sa poradiť s lekárom. Avšak spravidla to nemá vážnu príčinu vzrušenia.

Špeciálne kardio-reumatologické sanatóriá pomáhajú pri zotavení po posunovaní. Kurz liečby v týchto inštitúciách sa pohybuje od štyroch do ôsmich týždňov. Najlepšie je podstúpiť ošetrenie v sanatóriu s frekvenciou výletov raz za rok.

Strave. Po operácii bypassu koronárnej artérie sa bude vyžadovať náprava celého životného štýlu pacienta vrátane výživy. Strava bude musieť znížiť množstvo konzumovanej soli, cukru a tuku.

Pri zneužívaní nebezpečných výrobkov narastá riziko opakovaného výskytu situácie, ale už s výplňami - prietok krvi v nich môže spôsobiť, že cholesterol vytvorený na stenách je ťažký. Musíte ovládať svoju váhu.

Operácia na obchádzanie srdca nie je v medicínskej praxi špecifická. Môžete požiadať o recenziu o lekároch od priateľov, ktorí prešli týmto postupom, alebo si môžete prečítať recenzie na webe. Spravidla postup funguje dobre. Stupeň zotavenia a zotavenie pacienta do značnej miery závisí od účinkov pacienta.

Kompletná revízia bypassu koronárnych artérií: ako to ide, výsledky liečby

Z tohto článku sa dozviete, čo je chirurgia bypassu koronárnej artérie, úplné informácie o tom, čo bude človek musieť čeliť takým zásahom, ako aj ako dosiahnuť maximálny pozitívny výsledok takejto terapie.

Operáciou bypassu koronárnej artérie sa rozumie chirurgická operácia na aterosklerotických cievach srdca (koronárnych artériách) zameraných na obnovenie ich priechodnosti a krvného obehu tým, že sa vytvárajú umelé cievy, ktoré obchádza zúžené úseky, vo forme posunov medzi aortou a zdravou časťou koronárnej artérie.

Táto intervencia je vykonávaná srdcovými chirurgmi. Je to ťažké, ale vďaka modernému zariadeniu a pokročilému operačného vybavenia špecialistov sa úspešne vykonáva vo všetkých klinikách kardiochirurgie.

Podstata operácie a jej typy

Podstatou a významom chirurgie bypassu koronárnej artérie je vytvorenie nových, obtokových cievnych ciest na obnovenie prívodu krvi do myokardu (srdcového svalu).

Táto potreba vzniká v chronických formách ischemickej choroby srdca, v ktorej sú aterosklerotické plaky uložené vo vnútri lumenu koronárnych artérií. To spôsobuje buď zúženie alebo úplné upchanie, ktoré narúša prívod krvi do myokardu a spôsobuje ischémiu (hladovanie kyslíkom). Ak krvný obeh nie je obnovený včas, ohrozuje prudkým poklesom pracovnej kapacity pacientov v dôsledku bolesti srdca počas akéhokoľvek cvičenia, ako aj vysokým rizikom srdcového infarktu (smrť srdcovej oblasti) a smrťou pacienta.

Pomocou chirurgie bypassu koronárnej artérie je možné úplne vyriešiť problém narušeného krvného obehu v myokarde pri ischemickej chorobe spôsobenej zúžením srdcových artérií.

Počas zásahu sa vytvárajú nové vaskulárne správy - posuny nahrádzajú nesolventné vlastné tepny. Ako takéto posuny sa používajú fragmenty (asi 5-10 cm) od tepien predlaktia alebo povrchové žily stehna, ak nie sú ovplyvnené kŕčovými žilami. Jeden koniec takejto posunovej protézy je šitý z vlastných tkanív do aorty a druhý do koronárnej artérie pod miestom zúženia. Tak môže krv prúdiť bez prekážok na myokard. Počet prekrývajúcich sa výhybiek počas jednej operácie - od jedného do troch - čo závisí od toho, koľko srdcových tepien je ovplyvnených aterosklerózou.

Druhy chirurgie bypassu koronárnej artérie

Etapy intervencie

Úspech akéhokoľvek chirurgického zákroku závisí od dodržania všetkých požiadaviek a správnej implementácie každého nasledujúceho obdobia: predoperačné, operatívne a pooperačné. Vzhľadom na to, že intervencia chirurgie bypassu koronárnej artérie zahŕňa manipuláciu priamo na srdci, vôbec tu nie sú žiadne drobnosti. Dokonca aj operácia ideálne vykonaná chirurgom môže byť odsúdená na zlyhanie z dôvodu zanedbania sekundárnych pravidiel prípravy alebo pooperačného obdobia.

Všeobecný algoritmus a cesta, ktorú musí každý pacient podstúpiť počas operácie bypassu koronárnej artérie, je uvedený v tabuľke:

Koľko je srdcový bypass?

Posunovanie je operácia na plavidlách, najprv ju vykonali koncom 60. rokov dvaja lekári z Clevelandu, Favolora a Eflera.

Čo je posun?

Posunovanie (angl. Shunt - branch) je operácia, ktorá spočíva v tom, že lekári vytvoria ďalšiu cestu pre prietok krvi okolo cievy alebo orgánovej sekcie pomocou systému štepov (štepov). Posunovanie sa vykonáva na obnovenie normálneho prietoku krvi v cievach (srdce, mozog) alebo na obnovenie normálneho fungovania orgánu (žalúdka).

Aké typy posunov existujú?

Posun krvných ciev srdca - zavedenie štepu okolo postihnutej časti cievy. Cievne štepy sa odoberajú od samotných pacientov z vnútornej hrudnej tepny, vo veľkej saphenóznej žile na nohe alebo v radiálnej artérii na ramene.

Operácia bypassu žalúdka je úplne iná operácia: orgánová dutina je rozdelená na dve časti, z ktorých jedna je spojená s tenkým črevom, ktorá je zodpovedná za absorpciu živín. Vďaka tejto operácii sa časť žalúdka v procese trávenia nevyužíva, preto je telo rýchlo nasýtené a človek rýchlo stráca tie extra kilo.

Počas chirurgického zákroku pri žalúdočnom bypassu chirurg neodstráni nič, iba zmena tvaru gastrointestinálneho traktu. Úlohou operácie žalúdočného bypassu je napraviť nadváhu.

Operácia bypassu mozgovej artérie je chirurgická operácia zameraná na obnovenie toku krvi v cievach mozgu. Operácia obtoku mozgových ciev je podobná obtoku srdca pri koronárnej artériovej chorobe. Nádoba, ktorá nie je zapojená do prívodu krvi do mozgu, sa spája s tepnou umiestnenou na jej povrchu.

Výsledkom operácie je presmerovanie prietoku krvi okolo blokovanej alebo zúženej tepny. Hlavným cieľom chirurgického bypassu je obnoviť alebo zachovať dodávanie krvi do mozgu. Dlhodobá ischémia vedie k smrti mozgových buniek (neurónov), ktoré sa nazývajú mozgový infarkt (ischemická mozgová príhoda).

Aké ochorenia robia bypass?

Prítomnosť plakov cholesterolu v cievach (ateroskleróza). U zdravých osôb sú steny ciev a tepien hladký povrch bez akýchkoľvek bariér a obmedzení. U osoby trpiacej aterosklerózou dochádza k zablokovaniu krvných ciev spôsobených cholesterolovými plakmi. Ak choroba začne, môže to viesť k smrti tkanív a orgánov.

Koronárna choroba srdca. Tradičným prípadom bypassovej chirurgie je koronárna (ischemická) choroba srdca, v ktorej koronárne artérie, ktoré kŕmia srdce, sú ovplyvnené ukladaním cholesterolu v plazme. Hlavným príznakom tohto ochorenia je zúženie lumen krvných ciev, čo vedie k nedostatočnému prívodu kyslíka do srdcového svalu. V tejto situácii sa často vyskytujú bolesti za hrudnou kosťou alebo v ľavej polovici prsníka, takzvanou angínou pectoris alebo angínou pectoris.

Nadváha. Šmut vložený do žalúdka rozdelí na veľké a malé. Malé sa spája s tenkým črevom, čo vedie k výraznému zníženiu množstva jedla a absorpcie živín.

Zhoršený prietok krvi v cievach mozgu. Nedostatočný prietok krvi do mozgu (ischémia) môže byť obmedzený a globálny. Ischémia zhoršuje schopnosť mozgu fungovať normálne av stave zanedbávania môže viesť k nádorom alebo mozgovým infarktom. Liečba cerebrálnej ischémie vykonáva neurológ v nemocnici s použitím liekov (vazodilatátory, lieky proti krvným zrazeninám a zriedenie krvi, nootropické lieky na zlepšenie funkcie mozgu) alebo chirurgickým zákrokom (v neskorších štádiách ochorenia).

Výsledky chirurgie bypassu koronárnej artérie

Vytvorenie novej časti cievy v procese posunovania kvalitatívne mení stav pacienta. V dôsledku normalizácie prietoku krvi do myokardu sa jeho život po srdcovom obchvate mení na lepšie:

 1. Angína záchvaty zmiznú;
 2. Znížené riziko infarktu;
 3. Fyzická situácia sa zlepšuje;
 4. Pracovná kapacita je obnovená;
 5. Zvyšuje bezpečné množstvo fyzickej aktivity;
 6. Riziko náhlej smrti sa zníži a priemerná dĺžka života sa zvyšuje;
 7. Potreba liekov sa obmedzuje len na preventívne minimum.

Stručne povedané, po CABG sa normálny život zdravých ľudí stane dostupným pre chorého človeka. Recenzie kardioklinických pacientov potvrdzujú, že posunovanie ich vráti do plného života.

Podľa štatistík takmer všetky porušenia zmiznú u 50-70% pacientov po operácii, v 10-30% prípadov sa stav pacientov výrazne zlepšuje. V 85% operovaných sa nevyskytuje nová cievna oklúzia.

Samozrejme, každý pacient, ktorý sa rozhodne vykonať túto operáciu, sa primárne zaoberá otázkou, koľko žijú po srdcovom obchvatu. Je to dosť komplikovaná otázka a žiadny lekár sa neodvažuje zaručiť určitú dobu. Prognóza závisí od mnohých faktorov: všeobecné zdravie pacienta, jeho životný štýl, vek, prítomnosť zlých návykov atď. Dá sa povedať, že blatník zvyčajne slúži približne 10 rokov a u mladších pacientov môže byť jeho životnosť dlhšia. Potom sa vykoná druhá operácia.

Život po

Osoba, ktorá prešla na okraji nebezpečenstva a zostala žiť, vie, koľko bude musieť žiť na tejto zemi po operácii, závisí od neho. Ako môžu pacienti po zákroku žiť? Koľko času na život bude mať bypass?

Jednoznačná odpoveď nemôže byť, pretože iný fyzický stav tela, včasné operáciu, u jednotlivcov, profesionálne chirurgovia, implementácie odporúčaní v období rekonvalescencie.

V zásade je odpoveď na otázku: "Ako dlho žijú?" Is. Môžete žiť 10, 15 rokov alebo viac. Je potrebné sledovať stav skratiek, navštíviť kliniku, poradiť sa s kardiológiou, skontrolovať včas, dodržiavať diétu a viesť pokojný životný štýl.

Dôležitými kritériami budú charakteristické znaky osoby - pozitívnosť, veselosť, výkon, túžba žiť.

Liečba sanatória

Po chirurgickom zákroku na obnovenie zdravia sa vykonáva v špecializovaných sanatóriách pod dohľadom vyškoleného zdravotníckeho personálu. Tu pacient dostane procedúru zameranú na obnovenie zdravia.

diéta

Pozitívny výsledok po chirurgickom zákroku závisí od mnohých dôvodov, vrátane dodržiavania špeciálnej diéty. Srdcové posunovanie je závažným zásahom do životne dôležitých činností organizmu, a preto má určité povinnosti, ktoré musí pacient splniť:

 • odporúčania lekára;
 • na udržanie obdobia obnovy pri resuscitácii;
 • úplné odmietnutie zlých návykov, ako je fajčenie a alkohol;
 • odmietanie bežnej stravy.

Pokiaľ ide o dodržiavanie diéty, nemali by ste byť rozrušení. Pacient sa odvďa od bežného domáceho jedla a vedie k úplnému vylúčeniu produktov obsahujúcich tuky - to je vyprážané potraviny, ryby, maslo, margarín, ghee a rastlinný olej.

Po operácii sa odporúča zahrnúť viac ovocia, čerstvej zeleniny. Prijmite si pohárik čerstvo vylisovaného pomarančového džúsu (čerstvý). Vlašské orechy a mandle zdobia stravu svojou prítomnosťou. Nezasahujte do žiadnych čerstvých bobúľ, obzvlášť užitočných pre srdce ostružinov, ktoré dodávajú tela antioxidantom. Tieto prvky znižujú hladinu cholesterolu z potravy.

Nemôžete jesť mastné mliečne výrobky okrem odstredeného mlieka a syrov s nízkym obsahom tuku. Odporúča sa maximálne 200 gramov jogurtu denne, ale s nízkym obsahom tuku. Po operácii sú Coca-Cola, Pepsi, sladká sóda vylúčené. Filtrovaná voda a minerálna voda vstúpia do používania dlhú dobu. V malom množstve, čaj, káva bez cukru alebo sacharózy.

Starajte sa o svoje srdce, starajte sa oň, postupujte v súlade s kultúrou správnej výživy, nezneužívajte alkoholické nápoje, čo povedie k rozvoju kardiovaskulárnych ochorení. Úplné odmietnutie zlých návykov. Fajčenie, alkohol zničiť steny krvných ciev. Implantované shunty "žijú" nie viac ako 6-7 rokov a potrebujú osobitnú starostlivosť a starostlivosť.

Náklady na prevádzku

V takejto modernej a účinnej metóde obnovenia prietoku krvi dodávajúceho srdcový sval, ako je chirurgický zákrok bypassu koronárnej artérie, sú náklady pomerne vysoké. Je určená zložitosťou operácie a počtom výpadov, stavom pacienta a kvalitou rehabilitácie, ktorú očakáva po operácii. Úroveň kliniky, kde bude operácia vykonaná, ovplyvní aj náklady na posun: na súkromnej špecializovanej klinike to samozrejme stojí viac ako v bežnej kardiologickej nemocnici. Bude potrebovať veľa peňazí na bypass koronárnej artérie - náklady v Moskve sa pohybujú od 150 000 do 500 000 rubľov. Keď sa spýtate na srdcový bypass, koľko stojí na klinikách Izraela a Nemeckej spolkovej republiky, budete počuť čísla oveľa vyššia - 800 000 - 1 500 000 rubľov.

Chirurgia pri chirurgickom zákroku bypassu koronárnych artérií: život pred a po

Operácia srdcového bypassu je operácia, ktorá je predpísaná na koronárne ochorenie srdca. Keď v dôsledku tvorby aterosklerotických plakov v tepnách, ktoré dodávajú krv do srdca, sa lúmen zužuje (stenóza), ohrozuje pacienta s najvážnejšími dôsledkami. Faktom je, že ak je prívod krvi do srdcového svalu narušený, myokard zastaví dostať dostatok krvi na normálnu prevádzku a to nakoniec vedie k jeho oslabeniu a poškodeniu. Počas fyzickej aktivity má pacient bolesť za stenom (angína). Okrem toho s nedostatkom krvného zásobenia môže dôjsť k úmrtiu oblasti srdcového svalu - infarktu myokardu.

Zo všetkých ochorení srdca je najčastejšou patológiou ischemická choroba srdca (CHD). Je to vrah číslo jedna, ktorý neuprednostňuje ani mužov, ani ženy. Zhoršený prívod krvi do myokardu v dôsledku zablokovania koronárnych ciev vedie k infarktu, čo spôsobuje závažné komplikácie, dokonca smrteľné následky... Najčastejšie sa choroba vyskytuje po 50 rokoch a postihuje hlavne mužov.

V prípade CHD na prevenciu srdcového záchvatu a na elimináciu jeho účinkov, ak pri konzervatívnej liečbe nedosiahli pozitívny účinok, je pacientovi predpísaná operácia bypassu koronárnej artérie (CABG), čo je najradikálnejšia, ale zároveň aj najvhodnejšia cesta k obnoveniu prietoku krvi.

AKSH sa môže uskutočňovať v jednorazových alebo viacnásobných léziách artérií. Jeho podstatou spočíva v tom, že v tých tepnách, kde je krvný tok narušený, sa vytvárajú nové riešenia - posuny. To sa vykonáva pomocou zdravých ciev, ktoré sa pripájajú k koronárnym artériám. Výsledkom operácie je, že krvný obeh je schopný sledovať miesto stenózy alebo blokády.

Cieľom CABG je normalizovať prietok krvi a poskytnúť kompletný prívod krvi do srdcového svalu.

Ako sa pripraviť na posun?

Pozitívny postoj pacienta k úspešnému výsledku chirurgického zákroku je mimoriadne dôležitý - nie menej ako profesionalizácia chirurgického tímu.

To neznamená, že táto operácia je nebezpečnejšia než iné chirurgické zákroky, ale vyžaduje si aj starostlivú prípravnú prípravu. Rovnako ako pred akoukoľvek kardiochirurgickou operáciou, pred operáciou srdcového by-passu, pacient je poslaný na úplné vyšetrenie. Okrem požadovaných laboratórnych testov a výskumu, EKG, ultrazvuku, hodnotenia celkového stavu sa bude musieť podrobiť koronárnej angiografii (angiografii). Toto je lekársky postup na určenie stavu tepien, ktoré kŕmia srdcový sval, na určenie stupňa zúženosti a presného miesta, kde sa tvorí plak. Štúdia sa vykonáva pomocou röntgenového zariadenia a pozostáva zo zavedenia rádioaktívnej látky do ciev.

Niektoré z potrebných výskumov sa vykonávajú ambulantne a niektorí pacienti sú hospitalizovaní. V nemocnici, kde pacient zvyčajne sedí týždeň pred operáciou, začne príprava na operáciu. Jednou z dôležitých štádií prípravy je zvládnutie špeciálnej dýchacej techniky, ktorá je potom užitočná pre pacienta.

Ako je CASH?

Operácia bypassu koronárnej artérie je vytvorenie dodatočného bypassu z aorty do tepny pomocou šumu, ktorý umožňuje obísť miesto, kde došlo k zablokovaniu, a obnoviť tok krvi do srdca. Hrudná artéria sa najčastejšie stáva skratom. Vďaka svojim jedinečným vlastnostiam má vysokú odolnosť voči ateroskleróze a trvanlivosť ako skrat. Môže sa však použiť veľká sapénna žila a radiálna artéria.

AKSH je jednolôžková, rovnako ako dvojitá, trojitá, atď. To znamená, že ak sa zúženie vyskytlo v niekoľkých koronárnych cievach, vložte toľko šuniek, koľko je potrebné. Ale ich počet nie vždy závisí od stavu pacienta. Napríklad v prípadoch závažného ischemického ochorenia môže byť potrebná len jedna skratka a menej závažný IHD naopak bude vyžadovať dvojitý alebo dokonca trojitý bypass.

Existuje niekoľko alternatívnych metód na zlepšenie dodávania krvi do srdca, keď sú tepny zúžené:

 1. Liečebná liečba (napríklad beta-blokátory, statíny);
 2. Koronárna angioplastika je neoperačná metóda liečby, keď sa na miesto zúženia priviezne špeciálny balónik, ktorý pri nafúknutí otvára zúžený kanál;
 3. Stentovanie - do postihnutej nádoby sa vloží kovová rúrka, ktorá zvyšuje jej lúmen. Výber metódy závisí od stavu koronárnych artérií. V niektorých prípadoch sa však zobrazuje výlučne AKSH.

Operácia sa vykonáva vo všeobecnej anestézii s otvoreným srdcom, trvanie závisí od zložitosti a môže trvať tri až šesť hodín. Chirurgický tím zvyčajne vykonáva iba jednu takúto operáciu denne.

Existujú tri typy chirurgie bypassu koronárnej artérie:

 • S pripojením zariadenia IR (umelý krvný obeh). V tomto prípade je srdce pacienta zastavené.
 • Bez IC na pracovnom srdci - táto metóda znižuje riziko komplikácií, znižuje trvanie operácie a umožňuje pacientovi rýchlejšiu regeneráciu, vyžaduje však od chirurga množstvo skúseností.
 • Relatívne nová technológia - minimálne invazívny prístup s IR alebo bez nej. Výhody: menšia krvná strata; zníženie počtu infekčných komplikácií; skrátenie času v nemocnici na 5-10 dní; rýchlejšie zotavenie.

Akékoľvek srdcové operácie zahŕňajú určité riziko komplikácií. Ale vďaka dobre rozvinutým technikám, moderným technológiám a širokej praktickej aplikácii má AKSH veľmi vysoké miery pozitívnych výsledkov. Napriek tomu prognóza vždy závisí od individuálnych charakteristík ochorenia a môže to urobiť len špecialista.

Video: animácia procesu obtoku srdca (eng)

Po operácii

Po vykonaní CABG je pacient obvykle v intenzívnej starostlivosti, kde začína prvotné zotavenie aktivity srdcového svalu a pľúc. Toto obdobie môže trvať až desať dní. Je nevyhnutné, aby v tomto čase pracoval správne. Pokiaľ ide o rehabilitáciu, primárna rehabilitácia sa vykonáva v nemocnici a ďalšie aktivity pokračujú v rehabilitačnom centre.

Švy na hrudníku a na mieste, kde sa materiál odoberal, bol umývaný antiseptickými prostriedkami, aby sa zabránilo kontaminácii a hnilobe. Odstránia sa v prípade úspešného hojenia rany okolo siedmeho dňa. Na miestach rany bude pocit pálenia a dokonca aj bolesť, ale po chvíli to prejde. Po 1-2 týždňoch, keď sa kožné rany trochu vyliečia, je pacientovi dovolené sprchovať sa.

Kosť hrudnej kosti sa uzdravuje dlhšie - až štyri a niekedy aj šesť mesiacov. Na urýchlenie tohto procesu musí byť hrudník obmedzený. Tu pomôže určený pre hrudné obväzy. V prvých 4-7 týždňoch, aby sa predišlo venóznej stagnácii a prevencii trombózy, by sa mali nosiť špeciálne elastické pančuchy a zároveň by ste sa mali vyhnúť ťažkej fyzickej námahe.

Kvôli strate krvi počas operácie môže pacient vyvinúť anémiu, ale nevyžaduje žiadne špeciálne ošetrenie. Stačí, aby ste dodržali diétu, ktorá obsahuje potraviny s vysokým obsahom železa, a za mesiac sa hemoglobín vráti do normálu.

Po CABG pacient bude musieť vynaložiť určité úsilie na obnovenie normálneho dýchania a tiež na prevenciu zápalu pľúc. Spočiatku potrebuje vykonať dychové cvičenia, ktoré boli pred operáciou vyučované.

Je to dôležité! Nebojte sa kašľa po AKSH: kašeľ je dôležitou súčasťou rehabilitácie. Ak chcete uľahčiť kašeľ, môžete stlačiť loptu alebo dlane na hrudi. Urýchľuje proces hojenia pri častých zmenách polohy tela. Lekári zvyčajne vysvetľujú, kedy a ako sa obrátiť a ležať na ich strane.

Pokračovaním rehabilitácie sa stáva postupné zvyšovanie fyzickej aktivity. Po chirurgickom zákroku už pacient netrpí angínou a je mu predpísaný potrebný motorický režim. Spočiatku ide o prechádzku po nemocniciach na krátke vzdialenosti (do 1 km za deň), potom sa nabitie postupne zvyšuje a po chvíli sa väčšina obmedzení na motorovom režime zruší.

Keď je pacient prepustený z kliniky na konečné zotavenie, je žiaduce, aby bol poslaný do sanatória. Po mesiaci alebo dvoch sa pacient už môže vrátiť do práce.

Po dvoch až troch mesiacoch po posunutí sa môže vykonať záťažový test, ktorý vám umožní posúdiť priechodnosť nových ciest a zistiť, ako dobre je srdce zásobované kyslíkom. Pri absencii bolesti a zmien EKG počas testu sa zotavenie považuje za úspešné.

Možné komplikácie CABG

Komplikácie po srdcovom obchvatu sú pomerne zriedkavé a zvyčajne sú spojené so zápalom alebo opuchom. Ešte menej často sa otvára krvácanie z rany. Zápalové procesy môžu sprevádzať horúčka, slabosť, bolesť v hrudníku, kĺby a poruchy srdcového rytmu. V zriedkavých prípadoch sú možné krvácavé a infekčné komplikácie. Zápaly môžu byť spojené s autoimunitnou reakciou - imunitný systém môže reagovať na vlastné tkanivá.

Zriedkavé komplikácie AKSH:

 1. Nefúzia (neúplná fúzia) hrudnej kosti;
 2. mŕtvice;
 3. Infarkt myokardu;
 4. trombóza;
 5. Keloidné jazvy;
 6. Strata pamäti;
 7. Zlyhanie obličiek;
 8. Chronická bolesť v oblasti, kde bola operácia vykonaná;
 9. Postperfúzny syndróm.

Našťastie sa to stane pomerne zriedkavo a riziko takýchto komplikácií závisí od stavu pacienta pred operáciou. Na zníženie možných rizík pred operáciou CABG chirurg nutne vyhodnotí všetky faktory, ktoré môžu nepriaznivo ovplyvniť priebeh operácie alebo spôsobiť komplikácie chirurgie bypassu koronárnej artérie. Rizikové faktory zahŕňajú:

Okrem toho, ak pacient nespĺňa odporúčania ošetrujúceho lekára alebo prestane vykonávať predpísané medikamentózne opatrenia, odporúčania pre výživu, cvičenie atď. Počas obdobia zotavenia, môže sa znovu objaviť plaketa a opätovne zasunúť nádobu (restenóza). Zvyčajne sú v takýchto prípadoch odmietnuté ďalšia operácia, ale môžu podstúpiť stentovanie nových zúžení.

Varovanie! Po operácii musíte dodržať určitú výživu: znížiť spotrebu tukov, soli, cukru. V opačnom prípade existuje vysoké riziko, že ochorenie sa vráti.

Výsledky chirurgie bypassu koronárnej artérie

Vytvorenie novej časti cievy v procese posunovania kvalitatívne mení stav pacienta. V dôsledku normalizácie prietoku krvi do myokardu sa jeho život po srdcovom obchvate mení na lepšie:

 1. Angína záchvaty zmiznú;
 2. Znížené riziko infarktu;
 3. Fyzická situácia sa zlepšuje;
 4. Pracovná kapacita je obnovená;
 5. Zvyšuje bezpečné množstvo fyzickej aktivity;
 6. Riziko náhlej smrti sa zníži a priemerná dĺžka života sa zvyšuje;
 7. Potreba liekov sa obmedzuje len na preventívne minimum.

Stručne povedané, po CABG sa normálny život zdravých ľudí stane dostupným pre chorého človeka. Recenzie kardioklinických pacientov potvrdzujú, že posunovanie ich vráti do plného života.

Podľa štatistík takmer všetky porušenia zmiznú u 50-70% pacientov po operácii, v 10-30% prípadov sa stav pacientov výrazne zlepšuje. V 85% operovaných sa nevyskytuje nová cievna oklúzia.

Samozrejme, každý pacient, ktorý sa rozhodne vykonať túto operáciu, sa primárne zaoberá otázkou, koľko žijú po srdcovom obchvatu. Je to dosť komplikovaná otázka a žiadny lekár sa neodvažuje zaručiť určitú dobu. Prognóza závisí od mnohých faktorov: všeobecné zdravie pacienta, jeho životný štýl, vek, prítomnosť zlých návykov atď. Dá sa povedať, že blatník zvyčajne slúži približne 10 rokov a u mladších pacientov môže byť jeho životnosť dlhšia. Potom sa vykoná druhá operácia.

Je to dôležité! Po AKSH je potrebné vzdať sa takého zlého zvyku ako fajčenie. Riziko návratu CHD pre prevádzkovaného pacienta sa mnohonásobne zvyšuje, ak sa naďalej "dopúšťa" cigariet. Po operácii má pacient len ​​jeden spôsob - zabudnúť na navždy!

Kto je prevádzkovaný?

Ak nie je možné vykonať perkutánnu intervenciu, neúspešná angioplastika alebo stentovanie je indikovaná CABG. Hlavné indikácie pri operácii bypassu koronárnej artérie:

 • Poranenie časti alebo všetkých koronárnych artérií;
 • Zúženie lúmenu ľavej tepny.

Rozhodnutie o operácii sa robí v každom jednotlivom prípade samostatne, berúc do úvahy stupeň poškodenia, stav pacienta, riziká atď.

Koľko stojí srdcový bypass?

Operácia bypassu koronárnej artérie je moderný spôsob obnovenia prietoku krvi do srdcového svalu. Táto operácia je pomerne high-tech, takže jej cena je pomerne vysoká. Koľko stojí operácia závisí od jej zložitosti, počtu skratiek; súčasný stav pacienta, pohodlie, ktoré chce po operácii dostať. Ďalším faktorom, ktorý určuje náklady na operáciu, je úroveň kliniky - by-passová chirurgia sa môže vykonávať v bežnej kardiologickej nemocnici alebo na špecializovanej súkromnej klinike. Napríklad, náklady v Moskve sa pohybuje od 150 do 500 tisíc rubľov, na klinikách v Nemecku a Izraeli - v priemere 0,8-1,5 miliónov rubľov.

Nezávislé recenzie pacientov

Vadim, Astrachán: "Po koronárnej angiografii z lekárskych slov som si uvedomil, že by som sa nevydržal dlhšie ako mesiac - prirodzene, keď mi bolo ponúknuté CABG, ani som si nemyslela, či to urobím, alebo nie. Operácia sa uskutočnila v júli, a ak predtým som nemohla robiť bez nitrospray, potom po posunovaní som ju nikdy nepoužil. Veľká vďaka tímu kardiologického centra a môjmu chirurgovi! "

Alexandra, Moskva: "Po operácii to trvalo trochu času na zotavenie - to sa nestane okamžite. Nemôžem povedať, že bola veľmi silná bolesť, ale predpísali mi veľa antibiotík. Spočiatku bolo ťažké dýchať, hlavne v noci, musel som spať na polceste. Mesiac bol slabý, ale ona sa nútila tempo, potom sa všetko zlepšilo a lepšie. Najdôležitejšia vec, ktorá podnietila, že bolesť za hrudníkom okamžite zmizla. "

Ekaterina, Jekaterinburg: "V roku 2008 sa CABG uskutočňovalo bezplatne, pretože bolo vyhlásené za rok srdca. V októbri mal môj otec (vo veku 63 rokov) operáciu. Previedol ju veľmi dobre, strávil dva týždne v nemocnici, potom bol poslaný do sanatória tri týždne. Spomenul som si, že bol nútený nafúknuť loptu, aby jeho pľúca pracovali normálne. Doteraz sa cítil dobre a v porovnaní s tým, čo bolo pred operáciou, je vynikajúci. "

Igor, Jaroslavl: "Dostali mi AKSH v septembri 2011. Robili to na pracovnom srdci, umiestnili dve špirálové nádoby na vrchol a srdce sa nemuselo odvrátiť. Všetko fungovalo dobre, v mojom srdci nebola žiadna bolesť, najskôr mal hrudník trochu bolesť. Môžem povedať, že uplynulo niekoľko rokov a cítim sa rovnako ako zdravé. Je pravda, že som musel prestať fajčiť. "

Operácia koronárneho bypassu je operácia, ktorá je pre pacienta často životne dôležitá, v niektorých prípadoch môže predĺžiť život len ​​chirurgický zákrok. Preto napriek tomu, že cena koronárnej artériovej bypassovej operácie je pomerne vysoká, nemožno ju porovnávať s neoceniteľným ľudským životom. Uskutočnená včas, operácia pomáha predchádzať infarktu a jeho dôsledkom a vrátiť sa k plnohodnotnému životu. To však neznamená, že po posunu môžete opäť dopriať viac. Naopak, budete musieť prehodnotiť svoj životný štýl - držať sa diéty, pohybovať sa viac a zabudnúť na zlé návyky navždy.

Ako sa obchádza

Kardiovaskulárne ochorenia naďalej zaberajú jedno z prvých miest medzi príčinami úmrtnosti. A jedna z týchto ochorení sa stala veľmi bežným - je koronárna choroba srdca alebo CHD. Existuje veľa liekov určených na zmiernenie symptómov a liečbu koronárnych ochorení, ale nie vždy pomáhajú.

Niekedy sa operácia srdca, nazývaná bypassová chirurgia, stáva životne dôležitým.

Čo je posun?

Posunovanie je chirurgická operácia vykonávaná na otvorenom srdci a srdce je buď zastavené alebo prevádzkované na pracovnom srdci. Posunovanie sa tiež nazýva chirurgia bypassu koronárnej artérie alebo CABG. Účelom chirurgického bypassu je obnovenie koronárnej cirkulácie, aby sa srdce dostalo správne výživy.

Ako prebieha operácia?

Operácia sa vykonáva v celkovej anestézii. Chirurg vykoná vertikálny rez na truhlu pacienta. Potom nájde časť srdca, kde dôjde k nedostatku krvi v dôsledku zablokovanej koronárnej artérie. Na obnovenie normálneho krvného obehu chirurg urobí tzv. riešenie: z pacientovej nádoby, ktorá sa odohráva inde, vytvára skrat. Nádoba sa šití na aortu a potom na koronárnu artériu alebo ihneď do koronárnej artérie v prípade, že jeden koniec cievy je už pripojený k aortke (to sa deje pri hrudnej tepne).

Moderné operácie sa vykonávajú na pracovnom srdci, avšak ak existuje hrozba zastavenia, pacient je pripojený k stroju srdca a pľúc.

V priemere celá operácia pri operácii bypassu koronárnej artérie trvá približne päť hodín. Po operácii je pacient umiestnený na jednotke intenzívnej starostlivosti, v ktorej zostáva ďalší týždeň. Ak je rehabilitácia úspešná, pacient je vyčerpaný. Proces obnovy je dlhý a môže trvať šesť mesiacov, pretože po operácii na hrudi pacienta zostáva povrch rany veľkej plochy. Zlepšenie pohody sa môže objaviť štyri až šesť týždňov po posunutí.

Kedy sa vykoná posun?

Obvykle je obehová tepna hladká zvnútra a nevytvára žiadne prekážky pre tok krvi. Ak sa však vyvinie ateroskleróza, naruší sa integrita cievy, na vnútorných stenách sa objavujú usadeniny lipidov. Následne začne v týchto usadeninách rásť pojivové tkanivo - nazývajú sa aterosklerotické pláty. Tieto plaky zužujú lumen cievy, čím narušujú prietok krvi a niekedy úplne blokujú (ako sa nazýva obturation). V mieste zúženia lúmenu sa steny tepny stávajú ťažšie, pozoruje sa krehká kalcifikácia steny tepny.

V počiatočnom štádiu ochorenia sa používajú liečebné postupy. Ak však nedosiahnu požadovaný výsledok, existuje riziko vzniku gangrény končatín. V tomto prípade sa doporučuje posunovanie.

Riziká počas posunu

Akýkoľvek chirurgický zásah ohrozuje zdravie a život pacienta. To isté platí pre posun. Počas operácie sú možné nasledovné situácie: srdcový záchvat, srdcové arytmie, infekcia hrudníka, nedostatok obličiek alebo pľúc, zhoršená cerebrálna cirkulácia, nedostatok myslenia, strata pamäti.

Indikácie na operáciu

Indikácie pre CABG sú zistené nielen klinickými príznakmi (frekvencia, trvanie a intenzita bolesti na hrudníku, prítomnosť infarktu myokardu alebo riziko akútneho srdcového infarktu, znížená kontraktilná funkcia ľavej komory podľa echokardiografie), ale aj podľa výsledkov získaných počas koronárnej angiografie (CAG ) - invazívna diagnostická metóda so zavedením látky rádioaktívneho žiarenia do lumen koronárnych artérií, čo najpresnejšie ukazuje miesto oklúzie tepny.

Hlavné indikácie zistené počas koronárnej angiografie sú nasledovné:

 • Ľavá koronárna artéria je nepriechodná viac ako 50% jej lúmenu,
 • Všetky koronárne artérie sú nepriechodné viac ako 70%
 • Stenóza (zúženie) troch koronárnych artérií, ktoré sa klinicky prejavujú záchvatmi angíny.

Klinické indikácie pre AKSH:

 1. Stabilná angina pectoris s 3-4 funkčnými triedami, zle podliehajúca farmakoterapii (opakované záchvaty bolesti hrudníka počas dňa, ktoré nie sú zastavené použitím krátkych a / alebo dlhodobo pôsobiacich nitrátov)
 2. Akútny koronárny syndróm, ktorý sa môže zastaviť v štádiu nestabilnej angíny alebo sa vyvinie na akútny infarkt myokardu s alebo bez zvýšenia segmentu ST na EKG (s veľkým ohniskom alebo s malým ohniskom)
 3. Akútny infarkt myokardu najneskôr do 4 až 6 hodín od začiatku nestabilného bolestivého záchvatu,
 4. Znížená tolerancia na cvičenie, zistená pri testoch nakladania - skúška bežeckého pásu, ergometria bicykla,
 5. Bola hlásená ťažká bezbolestná ischémia počas denného monitorovania krvného tlaku a EKG na Holteri,
 6. Potreba operácie u pacientov so srdcovými defektmi a sprievodnou ischémiou myokardu.

kontraindikácie

Kontraindikácie pri operácii bypassu zahŕňajú:

 • Zníženie kontraktilnej funkcie ľavej komory, ktorá sa stanovuje podľa echokardiografie ako zníženie ejekčnej frakcie (EF) o menej ako 30-40%
 • Celkový vážny stav pacienta v dôsledku konečnej štádia renálnej alebo hepatálnej insuficiencie, akútnej mozgovej príhody, pľúcnych ochorení, rakoviny,
 • Difúzna lézia všetkých koronárnych artérií (keď sa plaky ukladajú po celej nádobe a nie je možné zaviesť skrat, pretože v tepne nie je žiadna neovplyvnená oblasť)
 • Ťažké srdcové zlyhanie.

Príprava na operáciu

Operácia bypassu sa môže vykonávať rutinne alebo núdzovo. Ak pacient vstúpi do oddelenia cievneho alebo srdcového chirurgického zákroku s akútnym infarktom myokardu, ihneď po krátkom predoperačnom príprave sa vykoná koronarografia, ktorá sa môže rozšíriť pred operáciou stentu alebo bypassu. V tomto prípade sa vykonávajú iba tie najdôležitejšie testy - stanovenie krvnej skupiny a systému zrážania krvi, ako aj dynamika EKG.

V prípade plánovaného prijatia pacienta s myokardiálnou ischémiou do nemocnice sa vykoná úplné vyšetrenie:

 1. EKG,
 2. Echokardioskopia (ultrazvuk srdca),
 3. Radiografia hrudníka,
 4. Všeobecné klinické vyšetrenia krvi a moču,
 5. Biochemický krvný test s definíciou koagulácie krvi,
 6. Testy na syfilis, vírusovú hepatitídu, infekciu HIV,
 7. Koronárna angiografia.

Ako funguje táto operácia?

Po predoperačnej príprave, ktorá zahŕňa intravenózne podanie sedatív a trankvilizérov (fenobarbital, fenazepam atď.), Aby sa dosiahol najlepší účinok z anestézie, je pacient odvezený do operačnej miestnosti, kde bude operácia vykonaná v priebehu nasledujúcich 4-6 hodín.

Posunovanie sa vykonáva vždy pod všeobecnou anestézou. Predtým bol operatívny prístup vykonávaný pomocou sternotómie - disekcie hrudnej kosti, v poslednej dobe sa čoraz viac vykonávajú operácie z mini-prístupu v interkostálnom priestore doľava v projekcii srdca.

Vo väčšine prípadov je srdce počas operácie spojené so srdcovo-pľúcnym strojom (AIC), ktorý počas tohto časového obdobia prechádza krvou cez telo namiesto srdca. Je tiež možné vykonať posun na pracovnom srdci bez pripojenia AIC.

Po zovretí aorty (zvyčajne 60 minút) a pripojení srdca k zariadeniu (vo väčšine prípadov na hodinu a pol), chirurg vyberie plavidlo, ktoré bude skratom a vedie ho do postihnutej koronárnej artérie, lemuje druhý koniec aorty. To znamená, že prietok krvi do koronárnych artérií sa uskutoční z aorty, čím sa vynechá oblasť, v ktorej je plaketa umiestnená. Môže sa vyskytnúť niekoľko posunov - od dvoch do piatich, v závislosti od počtu postihnutých tepien.

Po tom, ako boli všetky šunky prešité na správnych miestach, na okraji hrudnej kosti sa nanášajú kovové drôtené pletivá, šijacia mäkká tkanina a aplikuje sa aseptický obväz. Odtok je tiež zobrazený, pozdĺž ktorého tečie hemoragická (krvavá) tekutina z perikardiálnej dutiny. Po 7-10 dňoch, v závislosti od rýchlosti hojenia pooperačnej rany, sa môžu odstrániť švy a bandáž. Počas tohto obdobia sa vykonávajú denné obväzy.

Koľko je operácia bypassu?

Prevádzka CABG sa týka vysoko technickej zdravotnej starostlivosti, takže jej náklady sú pomerne vysoké.

V súčasnosti sa takéto operácie vykonávajú podľa kvót pridelených z regionálneho a federálneho rozpočtu, ak sa plánovaná operácia uskutoční u ľudí s ischemickou chorobou srdca a angíny, ako aj bezplatne podľa politík OMS, ak sa operácia urýchlene uskutoční u pacientov s akútnym infarktom myokardu.

Kvôli získaniu kvóty musí byť pacient sledovaný vyšetrovacími metódami potvrdzujúcimi potrebu chirurgického zákroku (EKG, koronárna angiografia, ultrazvuk srdca atď.) S podporou odporúčania kardiologa a kardiologa. Čakanie na kvóty môže trvať niekoľko týždňov až niekoľko mesiacov.

Ak pacient nemá v úmysle očakávať kvóty a môže si dovoliť operáciu za platenú službu, môže sa obrátiť na ktorýkoľvek štát (v Rusku) alebo súkromnú (zahraničnú) kliniku vykonávajúcu takéto operácie. Približné náklady na posun sú od 45 tisíc rubľov. pre veľmi prevádzkové zásahy bez nákladov na spotrebný materiál až 200 tisíc rubľov. s nákladmi na materiály. Pri kĺbových protézových srdcových chlopniach s posunom je cena 120 až 500 tisíc rubľov. v závislosti od počtu ventilov a výhybiek.

komplikácie

Postoperačné komplikácie sa môžu vyvinúť zo srdca a iných orgánov. V skorom pooperačnom období sú srdcové komplikácie reprezentované akútnou perioperačnou nekrózou myokardu, ktorá sa môže vyvinúť na akútny infarkt myokardu. Rizikové faktory pre srdcový záchvat sú hlavne v čase fungovania srdcového a pľúcneho stroja - čím dlhšie srdce nespôsobuje kontraktilnú funkciu počas operácie, tým väčšie je riziko poškodenia myokardu. Pooperačný srdcový záchvat sa rozvíja v 2-5% prípadov.

Komplikácie z iných orgánov a systémov sú zriedkavé a sú determinované vekom pacienta, ako aj prítomnosťou chronických ochorení. Komplikácie zahŕňajú akútne zlyhanie srdca, mozgovú príhodu, exacerbáciu bronchiálnej astmy, dekompenzáciu diabetes mellitus atď. Prevenciou výskytu takýchto stavov je kompletné vyšetrenie pred chirurgickým bypassom a komplexná príprava pacienta na operáciu s korekciou funkcie vnútorných orgánov.

Životný štýl po operácii

Pooperačná rana sa začne uzdravovať do 7-10 dní po posunovaní. Sternum, ktorý je kost, sa oveľa neskôr uzdravuje - 5-6 mesiacov po operácii.

V počiatočnom pooperačnom období sa s pacientom uskutočňujú rehabilitačné opatrenia. Patria medzi ne:

 • Diétne jedlá,
 • Respiračná gymnastika - pacientovi je ponúknutý druh balónika, nafúknutie ktorého pacientom narovnáva pľúca, čo zabraňuje vzniku žilovej staze v ňom,
 • Fyzická gymnastika, najprv ležať v posteli a potom kráčať pozdĺž chodby - v súčasnosti pacienti majú tendenciu aktivovať čo najskôr, ak nie sú kontraindikované z dôvodu všeobecnej závažnosti ochorenia, aby sa zabránilo stasu krvi v žilách a tromboembolickým komplikáciám.

V neskorom pooperačnom období (po vyprázdnení a následne) sa vykonávajú cvičenia odporúčané fyzioterapeutom (lekár pre cvičenie), ktoré posilňujú a trénujú srdcové svaly a krvné cievy. Tiež pacient na rehabilitáciu musí dodržiavať zásady zdravého životného štýlu, ktoré zahŕňajú:

 1. Kompletné zastavenie fajčenia a pitia alkoholu,
 2. Súlad so základmi zdravého stravovania - vylúčenie tučných, vyprážaných, korenených, slaných jedál, väčšia spotreba čerstvej zeleniny a ovocia, mliečne výrobky, chudé mäso a ryby,
 3. Adekvátna fyzická aktivita - chôdza, ľahké ranné cvičenia,
 4. Dosiahnutie cieľovej hladiny krvného tlaku, vykonávaného pomocou antihypertenzívnych liekov.

Zbavenie invalidít

Po operácii srdcového by-passu sa dočasná invalidita (podľa zoznamu chorých) vydáva na obdobie až štyroch mesiacov. Následne sú pacienti poslaní na ITU (lekárske a sociálne poradenstvo), počas ktorých sa rozhodne prideliť pacientovi určitú skupinu zdravotného postihnutia.

Skupina III je určená pacientom s nekomplikovaným pooperačným obdobím as 1-2 druhmi anginy pectoris, ako aj so srdcovým zlyhaním alebo bez neho. Práca v oblasti povolaní, ktoré nepredstavujú hrozbu pre činnosť srdca pacienta, je povolená. Zakázané povolania zahŕňajú prácu vo výške, s toxickými látkami, v teréne, povolanie vodiča.

Skupina II je určená pacientom so zložitým pooperačným obdobím.

Skupina I je priradená ľuďom s ťažkým chronickým srdcovým zlyhaním vyžadujúcim starostlivosť o neoprávnené osoby.

výhľad

Prognóza po posunu je určená viacerými ukazovateľmi, ako sú:

 • Dĺžka trvania operácie spojky. Použitie vnútornej hrudnej tepny sa považuje za najdlhšie, pretože životaschopnosť je stanovená päť rokov po operácii u viac ako 90% pacientov. Rovnaké dobré výsledky sa pozorujú pri použití radiálnej artérie. Väčšia saphenózna žila má nižšiu odolnosť proti opotrebovaniu a životaschopnosť anastomózy po 5 rokoch sa pozoruje u menej ako 60% pacientov.
 • Riziko infarktu myokardu je iba 5% v prvých piatich rokoch po operácii.
 • Riziko náhlej srdcovej smrti sa zníži na 3% v prvých 10 rokoch po operácii.
 • Tolerancia cvičenia sa zlepšuje, frekvencia záchvatov angíny sa znižuje a u väčšiny pacientov (približne 60%) sa angina pectoris nevracia vôbec.
 • Štatistika úmrtnosti - pooperačná mortalita je 1-5%. Rizikové faktory zahŕňajú predoperačné (vek, počet srdcových záchvatov, oblasť ischémie myokardu, počet postihnutých tepien, anatomické znaky koronárnych artérií pred intervenciou) a pooperačné (charakter použitého búchadla a čas kardiopulmonálneho bypassu).

Na základe vyššie uvedeného je potrebné poznamenať, že chirurgia CABG je vynikajúcou alternatívou k dlhodobej liečbe koronárnych ochorení a angíny, pretože významne znižuje riziko infarktu myokardu a riziko náhlej srdcovej smrti a tiež výrazne zlepšuje kvalitu života pacienta. Takže vo väčšine prípadov chirurgických zákrokov je prognóza priaznivá a pacienti žijú po operácii bypassu srdca už viac ako 10 rokov.

Video: chirurgia bypassu koronárnej artérie - lekárska animácia

Indikácie na operáciu

Posunovanie postihnutých ciev srdca sa vykonáva so zúžením lúmenu jednej alebo viacerých koronárnych ciev, čo vedie k ischémii.

Najčastejšie koronárne ochorenie srdca vyvoláva aterosklerózu. V tejto patológii sa lúmen artérie zužuje v dôsledku ukladania cholesterolu a iných tukov na vnútornú stenu. Taktiež môže dôjsť k zablokovaniu cievy v dôsledku trombózy.

Dodatočné vyšetrenie je predpísané, ak sa pacient obáva týchto príznakov:

Kliknite na fotografiu na zväčšenie

Skúmanie pacienta pred chirurgickým zákrokom

Hlavná diagnostická metóda, po ktorej sa rozhoduje o nevyhnutnosti (alebo zbytočnosti) operácie, je koronarografia. Toto je postup, pomocou ktorého môžete presne preskúmať úľavu vnútorných stien krvných ciev, ktoré kŕmia srdce.

Ako je koronárna angiografia:

Obrázok konstrikcie cievy počas koronografie

Okrem Toho Čítal O Plavidlách

Kŕčové žily maternice

Chronický syndróm bolesti maternice je tiež známy ako panvové kŕčové žily alebo kŕčové žily v maternici. Táto choroba je bežnejšia u žien v plodnom veku, ťažko sa diagnostikuje a môže byť takmer bez symptómov, ale mali by ste vedieť, aké sú jej príznaky, aby sa zabránilo nesprávnemu diagnostikovaniu chorôb u žien.

Prolaps mitrálnej chlopne

Prolaps mitrálnej chlopne (PMK) je klinická patológia, pri ktorej jeden alebo dva ventily tejto anatomickej formácie preliatia, to znamená, že sa počas systoly (kontrakcia srdca) ohýbajú do dutiny ľavej predsiene, čo sa normálne nemôže vyskytnúť.

Zníženie počtu neutrofilov v krvi dieťaťa

Ak dôjde k zmene krvného obrazu dieťaťa, je to pre rodičov alarmujúce a je dôvodom na to, aby ste ho navštívili. Jednou takou rušivou zmenou je znížený počet neutrofilov.

Nízka zrážanlivosť krvi

Za normálnych podmienok je krv stále v kvapalnom stave. Ak je nádoba poškodená, častice tkaniva vstupujú do krvného obehu, proces zrážania krvi sa spustí. To tvorí trombus, ktorý upcháva poškodenú oblasť.

Angina pectoris

Angina je bolesť v tlaku alebo tlak v hrudníku, čo je forma koronárnej choroby srdca. Jeho príčinou je spravidla zablokovanie koronárnych artérií dodávajúcich srdce krvi.Čo je angína?Angina je bolesť v tlaku alebo tlak v hrudníku, čo je forma koronárnej choroby srdca.

Normálna hodnota ESR pre ženy

Keď osoba prichádza na kliniku a sťažuje sa na akúkoľvek chorobu, najprv sa jej ponúka, aby vykonal všeobecný krvný test. Zahŕňa kontrolu takých dôležitých ukazovateľov krvi pacienta ako hemoglobínu, počet leukocytov, rýchlosť sedimentácie erytrocytov (ESR).