Ľudské telo je vážny a vzájomne prepojený mechanizmus, ktorý reaguje prudko a rýchlo na akékoľvek zmeny pochádzajúce z vnútra i z vonkajšieho prostredia.

V kritických situáciách sa telo môže správať najnepredvídateľnejším spôsobom a vytvárať takzvané krízy.

Ľudský autonómny nervový systém môže okamžite poskytnúť reflexné signály, ktoré môžu byť buď koordinované, alebo nie koordinované, úplne meniť prácu vnútorných orgánov alebo ich vypnúť.

Krize môžu nastať v závislosti od rôznych faktorov, ale najčastejšie príčinou ich výskytu sú vrodené choroby, stresové situácie, nepriaznivé životné podmienky.

Veľká zmena v životnom prostredí alebo dramatické ohrozenie života môže vyvolať ochorenie.

To môže dať začiatok vývoja krízy, ktorá sa v ľudskom tele skrýva dlhý čas.

Stručne o kríze

Vaginálna kríza je jedným z typov kríz v prípade zlyhania ľudského autonómneho nervového systému.

Najčastejšie je jeho výskyt spojený s náhlym uvoľnením veľkej dávky inzulínu do krvi. Takáto reakcia vedie k zníženiu hladiny glukózy a následne k bolestnému zhoršeniu pohody.

Ako sa syndróm prejavuje sám

Krivka vaginózy môže mať dynamické príznaky.

Najčastejšie má pacient horúčku, horúčku, nevoľnosť, nadmerné potenie, sčervenanie kože, bradykardiu, slabý pulz, bolesť žalúdka, poruchu čriev.

Ak kríza príde náhle, potom sa najčastejšie prejavuje v podobe nevoľnosti alebo ostrého mdlobu.

Ak sa porucha vyskytuje vo vlnách, môže sa človek cítiť veľmi unavený, príležitostne zakrútený a bohatý na tekuté stolice.

Dokonca aj po zmiznutí týchto príznakov, zlepšenie blahobytu neprichádza dlho. Kardiovaskulárny, respiračný a nervový systém, rovnako ako gastrointestinálny trakt, sú vážne postihnuté.

Človek cíti silnú úzkosť a paniku, objaví sa pocit slabosti a slabosti, dýchanie sa zhoršuje, objavuje sa dýchavičnosť.

U detí symptómy často predchádza ťažkým bolestiam hlavy a migrénam. Môže sa aktívne rozvíjať u detí 10-12 rokov po silnom strachu alebo emocionálnom prevratoch.

Ako sa manifestuje vegetatívna vaskulárna dystónia - znaky a symptómy IRR, ktoré by mali vedieť všetci.

Prvá pomoc

Bez ohľadu na to, ako sa uskutočňuje útok na vaginusulárnu krízu, je najprv potrebné zavolať sanitku alebo lekára, aby sa zabránilo možnému ďalšiemu zhoršeniu situácie.

Pacient musí byť umiestnený kompaktne, najlepšie umiestnený na plochý mäkký povrch, pričom sa musia uvoľniť všetky obojky a gombíky, ktoré môžu sťažiť alebo spomaliť rytmus dýchania.

Ak je možné maximálne poskytnúť pacientovi prístup k čerstvému ​​vzduchu, aplikovať chlad na telo, pokúste sa upokojiť, ak má osoba náhle paniky alebo nervovú poruchu z predchádzajúcich príznakov.

Odporúča sa dávka kvapiek alebo tabliet s klonidínom, valylolom, valériom alebo valocoridom.

Možné liečby

Liečba krvácania s vaginálnym inzulínom je primárne zameraná na čiastočné alebo úplné odstránenie všetkých možných faktorov, ktoré sú príčinnými činiteľmi a základnými príčinami takéhoto stavu tela.

Po prvé, lekári venujú pozornosť životnému prostrediu, pracovnému rytmu človeka, jeho škodlivým zvykom a životnému štýlu.

Na zmiernenie vaginálneho inzulínu sa zvyčajne nevyžaduje lekárske zákroky.

K tomu musíte začať viesť zdravý životný štýl, jesť správne, udržiavať denný režim, robiť fyzickú terapiu a mierne fyzické námahy.

Pravidelný sexuálny život a pokojný včasný 8-hodinový spánok denne tiež môžu zabrániť kríze.

Ak je porucha závažná, lekári môžu predpísať určitý priebeh liečby.

Okrem liekov môže byť pacientovi predpísané kurzy psychoterapie a respiračnej gymnastiky, ktoré pomôžu priblížiť stav tela a nervový systém v poriadku.

Pre rýchly účinok prevencie tohto typu krízy je bežné podávať intramuskulárne trankvilizér seduxen, atropín, cordiamín, pantokrín a efedrín.

Na konsolidáciu výsledkov pacienta možno pripísať aj priebeh liekov na vnútorné použitie: tinktúra ženšenu, výťažok z Eleutherococcus, tinktúra valeriána.

Ak máte podozrenie na novú krízu, lekári vám poradí, aby ste injekčne podali roztok glukózy intravenózne alebo pili sladký silný čaj.

S ťažkým závratom a nauzeou sú predpísané intravenózne roztoky haloperidolu a dedalónu.

Alternatívou môžu byť pilulky aeron, ktoré by sa mali užívať 3-4 krát denne.

Komplikácie a riziká, ktoré sprevádzajú poruchu

Hlavné nebezpečenstvo tohto typu vegetatívne-vaskulárnej dystónie spočíva v pravdepodobnosti opakovania krízy po určitom časovom období.

Bohužiaľ, existujúca liečba doteraz neposkytuje absolútny výsledok, dokonca ani s včasným zásahom a neustálym sledovaním tela.

Najčastejšie, osoba sám vedie k následným útokom, ktoré sa vyskytujú syndróm "úzkosť očakávania." Ako skúsené krízy nechávajú v pamäti skôr jasný a nepríjemný dojem.

Absolútne zdravý organizmus môže začať opakovane vyvolávať opakované príznaky, pretože je stále v strachu, že to znova prežije.

Ľudia so skúsenou krízou začínajú viesť iný spôsob života, snažia sa vyhnúť potenciálnym miestam nebezpečenstva a úzkosti.

Často sa to ukáže byť neznámymi miestami alebo miestami veľkého množstva preplnených ľudí. Tí, ktorí utrpeli vaginálnu inzulínovú krízu, samostatne rozvíjajú agorafóbiu a prestávajú byť sociálne aktívnymi účastníkmi spoločnosti.

Včasná liečba pomáha odstraňovať ľudí z pocitu apatia a depresie a opäť zvyšuje ich sociálnu aktivitu.

Čo treba pridať

Dnes choroba nie je trest alebo smrteľná choroba, ale je nerealistické úplne zastaviť vývoj a vývoj tejto dystónie z medicínskeho hľadiska.

Včasný, správny a primeraný prístup k ich zdraviu a riadnej kontrole pomôže udržiavať ich zdravie vždy, aby sa zabránilo vážnym následkom a globálnym zmenám v zdraví tela.

Aby sa zabránilo rozvoju poruchy, odporúča sa viesť pokojný a meraný životný štýl bez toho, aby ste vyvolali záchvaty strachu a paniky v dôsledku životných okolností alebo nervových šokov.

Vital harmónia a úplná kontrola nervového systému vám umožnia zabudnúť na vaginálne krvácanie z inzulínu navždy.

Ako sa prejavuje vaginálna kríza a liečba u detí a dospelých

Vaginálna kríza je patologický stav tela, ktorý sa vyskytuje na pozadí exacerbácie cievnej dystónie (VVD). Takýto paroxysmus je charakterizovaný dočasným narušením vegetatívneho systému: procesy inhibície a vzrušenia už nie sú koordinované, vzniká konflikt sympatických a parasympatických nervov.

Prečo sa choroba vyskytuje

Príčiny vaginálnej inzulínovej krízy nie sú úplne pochopené, hoci je s istotou známe, že neurocirkulárna (vegetovaskulárna) dystonia má významný vplyv na jej vývoj. Každý druhý pacient s VSD má príležitostne krízy. Zdraví ľudia sú oveľa menej náchylní na túto chorobu.

Lekári identifikujú niekoľko hlavných dôvodov:

 • Poranenia hlavy;
 • Alkohol a fajčenie;
 • Nevyvážená výživa;
 • Osteochondróza krčnej chrbtice;
 • Duševné, emocionálne a fyzické preťaženie;
 • Patológia nervového systému;
 • Ochorenia srdca a kardiovaskulárneho systému (napr. Autonómna dysfunkcia srdca);
 • Dedičná predispozícia;
 • Endokrinné ochorenia (hyperteróza, hypotyreóza, diabetes mellitus atď.);
 • Osobnostné charakteristiky (hypochondria, zvýšená úzkosť);
 • Zneužívanie kofeínu;
 • Ťažké infekčné choroby;
 • Duševné poruchy;
 • Neurózy.

príznaky

Vzhľadom na to, že s týmito inhibičnými procesmi paroxysmu prevládajú, choroba má niekoľko nasledujúcich špecifických symptómov:

 • Pred útokom a na samom začiatku sa pacient zdá slabý, tmavý v očiach, závraty.
 • Pri paroxyzmálnom stave sa môže pozorovať zníženie frekvencie SS (srdcová frekvencia) na 40 až 50 úderov za minútu, potenie, ťažkosti s dýchaním a / alebo dýchavičnosť, pokles krvného tlaku a zníženie telesnej teploty. Tam je časté nutkanie defecate, na vrchole - zvracanie, neprinesie úľavu. V zriedkavých prípadoch človek stráca vedomie.
 • Často je vaginóza sprevádzaná rôznymi srdcovými abnormalitami: arytmiami, extrasystoly, zvýšeným srdcovým výdajom atď.
 • Po kríze, ktorá môže trvať až 1 až 2 hodiny, pocit pretrváva, sprevádzaný úzkosťou a strachom zo smrti, bolesť hlavy, dýchavičnosť, bolesť a nepohodlie v peritoneu. Niekedy sa útok opakuje po 10-20 minútach. Tento stav sa nazýva zvlnená vaginálna inzulínová kríza.

Detská choroba

VSD je zvyčajne diagnostikovaná v detstve (vo veku 10-14 rokov). Podľa štatistiky približne 20% detí trpí touto patológiou. Príčinou vzniku ochorenia môžu byť generické komplikácie, problémy so zdravím matky počas tehotenstva, choroby trpiace v detstve.

U zdravých detí najčastejšie dochádza k vaginálnej inzulínovej kríze na pozadí emočných nepokojov. Ak je dieťa diagnostikované s IRR, príčinou vzniku paroxyzmu môže byť akýkoľvek z vyššie uvedených faktorov.

Príznaky paroxysmu u detí sú:

 • Poruchy čriev (zvracanie, nadúvanie);
 • bledosť;
 • bolesť hlavy;
 • únava;
 • Zmeny telesnej teploty.

Choroba u detí (najmä predškolákov) prechádza rýchlo - za 10-20 minút. Vo veku 5 rokov môže byť paroxyzmálny stav asymptomatický.

Ako sa liečiť

Diagnóza "VSD s krvou vaginálneho inzulínu" zvyčajne nespôsobuje ťažkosti pre odborníkov, ale je potrebná diferenciálna diagnostika, pretože Lekári sú povinní vylúčiť patológiu srdca, centrálneho nervového systému a duševné poruchy.

Špecifická liečba tejto choroby nebola vyvinutá, lieky sú predpísané v závislosti od príznakov a sťažností pacienta. Hlavné opatrenia na boj proti IRR a vznikajúce krízové ​​situácie sú:

 • Zdravý spánok (najmenej 8 hodín);
 • Správna výživa;
 • Aktívny odpočinok;
 • Tréningové kurzy;
 • Úprava vody (sprcha, vodná masáž, bazén);
 • Keď vazospazmy predpisujú spazmolytiká, napríklad Dibazol;
 • S nízkym krvným tlakom - tonické prípravky (tinktúra eleutherococcus, schisandra, ženšen, kofeín);
 • Ak sa vyskytne závrat, betahistín (Betaserc, Vestibo) sa predpisuje 8-24 mg 2-3 krát denne;
 • Ak sa kvôli čakaniu na ďalšiu krízu vyvinie pacient úzkosť, lekár predpíše lieky, ktoré zlepšujú cerebrálnu cirkuláciu (Anfiven, Nootropil). V pokročilých prípadoch sú predpísané antidepresíva.

ambulancie

Keď sú prekurzory vaginálnej inzulínovej krízy, pacient by mal byť položený v horizontálnej polohe. Ak nie je pozorované zvracanie a pacient je veľmi nervózny, môžete mu dať sedatívny mierny účinok (napríklad glycín), ale iba ak krvný tlak neklesne na kritické hodnoty.

V prípade straty vedomia by ste mali zavolať sanitku a monitorovať pacienta pred príchodom lekárov. Ak osoba v stave bezvedomia začne mať zvracanie, je potrebné obrátiť hlavu na stranu a uvoľniť zvracanie.

Príčiny, príznaky a liečba vegetatívnej krízy a útoky IRR

Útok IRR je neočakávané zlyhanie, ku ktorému dochádza v autonómnom nervovom systéme. Proces excitácie a inhibície začína konflikt, čo vedie k narušeniu práce vnútorných orgánov a systémov. Podmienka sa prejavuje útokom vážnej úzkosti, strachu a rôznych somatických symptómov. Obvykle trvá asi hodinu. Pre zdravých ľudí táto patológia nie je typická. Pri prvých príznakoch neúspechu je potrebné zavolať záchrannú službu!

Príčiny vegetatívnej krízy ešte neboli preskúmané. Ale pri zhromažďovaní histórie a diagnostiky pacientov s IRR sa objavili niektoré vzory. Najčastejšie vyvolávajú patológiu:

 • Hormonálna reštrukturalizácia organizmu.
 • Neurologické a endokrinné poruchy.
 • Nesprávny spôsob života.
 • Prítomnosť zlých návykov.
 • Poranenia pôrodov.
 • Infekčné choroby.
 • Srdcová dysfunkcia.
 • Genetická predispozícia.
 • Poškodenie a nádory mozgu.
 • Časté stresové a emocionálne traumy.

Najčastejšie sa IRR zistí v intelektuálne rozvinutých, zodpovedných a úzkostlivých ľuďoch v mestách. Medzi obyvateľmi odľahlých oblastí, v obciach neexistujú takmer žiadni pacienti s vegetatívnymi krízami. Prvé útoky IRR sa objavujú nielen v prítomnosti nepriaznivého pozadia. Pre rozvoj patológie potrebujeme tlak v podobe stresu, duševnej únavy, náhlej zmeny prostredia alebo užívania určitých liekov.

Pod vplyvom nepriaznivých faktorov sa vyskytujú vegetatívne krízy u ľudí so syndrómom vegetatívne-vaskulárnej dystónie. Môžu sa vyskytnúť krátko a niekoľko dní. Najbežnejšie krízy týchto typov:

 • Sympatoadrenální. Má bolesť hlavy, prudký nárast krvného tlaku, podráždenosť a podráždenosť, bolesť svalov, časté močenie, pocit chladu v končatinách alebo necitlivosť, sucho v ústach, niekedy - zvýšenie telesnej teploty až na +39 stupňov Celzia. Vznikajú v dôsledku nadradenosti sympatika rozdelenia vegetatívneho systému nad parasympatiku a významného uvoľnenia adrenalínu do krvi.
 • Vagoinsular kríza. Je charakterizovaná bledosťou kože, zvýšeným poteniačom, nízkym krvným tlakom, bolesťou brucha, nevoľnosťou, vracaním a plynatosťou. V zriedkavých prípadoch dochádza k angioedému, zaduseniu a synkopálnym stavom (mdloby). Vyskytuje sa s porušením v parasympatickom oddelení.
 • Zmiešané. Symptomatológia je rôznorodá a zahŕňa príznaky sympatickej adrenergickej a vaginálnej inzulínovej krízy.

Trvanie a frekvencia útokov IRR pre každú osobu je individuálna. Čím častejšie sa vyskytujú, tým dlhšie trvajú. Existujú tri typy závažnosti útokov:

 • Pľúca. Doprevádzané malým počtom príznakov a netrvá dlhšie ako 15 minút. Asténia chýba, zvyčajne sa pozorujú porušenia jedného orgánu.
 • Stredná závažnosť. Trvať až 1 hodinu. Sú charakterizované veľkým počtom príznakov porušenia vnútorných orgánov a systémov.
 • Ťažký. Posledná viac ako 1 hodina. Majú rozsiahle symptómy a môžu byť sprevádzané kŕčmi, tikmi a inou hyperkineziou.

Ak môže byť ľahký stupeň vegetatívnej krízy porazený doma, potom ťažké vyžadujú kvalifikovanú pomoc, ktorá by sa mala poskytnúť čo najskôr.

Pri vegetatívnej kríze typu vaginálneho inzulínu prevažujú procesy inhibície. Charakteristické prejavy tejto podmienky:

 • Pred útokom človek začne bolesť a pociťuje závraty, stmavne v očiach a objavuje sa slabosť.
 • Ako postupuje vývoj, počet srdcových úderov klesá na 50 úderov za minútu. Záchvat paniky sprevádza zníženie krvného tlaku, nadmerné potenie, vznik dýchavičnosti alebo ťažkosti s dýchaním. Tráviaci systém je zhoršený - dochádza k nevoľnosti a zvracaniu. V závažných prípadoch môže človek stratiť vedomie.
 • Vegetovaskulárna kríza je sprevádzaná poruchami srdca. Môže sa vyskytnúť zvýšený srdcový výkon alebo arytmia.
 • Kríza môže trvať až 2 hodiny, ale po nej zostáva pocit úzkosti a strachu, bolesti hlavy a potenie. V niektorých prípadoch sa útok opakuje po 20 minútach.

Vaginóza sa obvykle vyskytuje v dôsledku náhleho uvoľnenia inzulínu do krvného obehu, čo vedie k prudkému poklesu glukózy. Zhoršenie stavu sa vyskytuje pri rýchlosti blesku, čo v závažných prípadoch vyžaduje naliehavú lekársku starostlivosť. Vznik krízy je možný v priebehu dňa aj v noci (vo sne).

Ak sa útok rozvíja dynamicky, telesná teplota človeka stúpa, horúčka a zvýšené potenie, sčervenanie kože. Potom sú bolesti žalúdka, nevoľnosť a vracanie. Náhla kríza môže byť charakterizovaná náladou nevoľnosti alebo mdloby.

Bez ohľadu na druh vegetatívnej krízy a jej závažnosť trpí nervový systém. Osoba zažíva silnú úzkosť a úzkosť, stáva sa podráždeným. Môže ísť o roztrhnutie, zlú náladu a vzhľad veľkého počtu obáv. Koncentrácia pozornosti a rýchlosť myslenia klesajú, čo robí výkon veľmi nízky.

U detí sa IRR zvyčajne vyskytuje vo veku od 10 do 16 rokov. Patológia postihuje približne 20% maloletých. Hlavnými dôvodmi sú:

 • Poranenia pôrodov.
 • Zdravotné problémy matky počas tehotenstva.
 • Závažné ochorenia v detstve.
 • Prítomnosť chronických ochorení centrálneho nervového systému.

Príznaky vývoja krízy u detí sú menej výrazné ako u dospelých. Najdôležitejšie sú:

 • Bolesť hlavy a závrat.
 • Hnačka, nadúvanie.
 • Bledosť kože.
 • Zvýšená únava.

U detí do piatich rokov sa patológia najčastejšie nevyskytuje. U starších dospelých sa líši v malom trvaní - asi 20 minút.

Pri prvom príznaku útoku musíte zavolať pohotovostný tím. Človek musí byť položený na chrbát, odblokovať oblečenie a otvoriť okno, aby uľahčil dýchanie. Na uvoľnenie záchvatu sa pacientovi podajú sedatíva - Validol, Valocordin, Clofelin. Ak človek stratil vedomie, hlava sa obráti na svoju stranu, aby sa zbavila účinkov zvracania.

Ak chcete urobiť presnú diagnózu, vykoná sa komplexná diagnostika, aby sa vylúčili duševné patológie, ochorenia srdca a centrálneho nervového systému. Liečba je zameraná na odstránenie bežných príznakov. Aby sa zabránilo IRR útoku v budúcnosti, je potrebné zistiť a odstrániť faktory, ktoré to spôsobili.

Lekár zistí, že pacient má zlé návyky a životný štýl. Dôležitú úlohu zohráva pracovný rytmus obete. Na zníženie rizika následných kríz musia pacienti:

 • Jedzte správne.
 • Spať najmenej 8 hodín denne.
 • Vedú aktívny a zdravý životný štýl.
 • Vykonávať vodné procedúry a masáže.
 • Dodržujte režim dňa.
 • Robiť šport.

V závažných prípadoch sa vyžaduje liečba kurzov liekov, respiračná gymnastika a psychoterapia. Je veľmi dôležité priniesť telo do tónu a normalizovať činnosť nervového systému. Na dosiahnutie rýchlych výsledkov sú injekcie sedatívneho liečiva Seduksen. Cordiamín a atropín môžu byť tiež zahrnuté do liečebného režimu. Dávka týchto liekov môže byť predpísaná iba lekárom. Na konsolidáciu výsledku sa používa tinktúra ženšenu alebo valeriána a extrakt z Eleutherococcus.

Ak existuje podozrenie na novú krízu, dostane sa pacientovi sladký čaj alebo sa podá roztok glukózy. Môžete sa vyrovnať s ťažkým vracaním a nevoľnosťou pomocou Haloperidolu a Dedalony, ktoré sa injekčne podajú intramuskulárne. Nahradiť tieto lieky môžu byť pilulky Aeron. Pri nízkom krvnom tlaku je predpísaný kofeínový benzoát s vazospazmom Dibazol so závratmi Betaserc. V prípade ťažkej choroby môžu byť potrebné antidepresíva.

Vegetatívna dystónia nie je smrteľná choroba, ale v súčasnosti medicína nemôže úplne zastaviť vývoj. Aby bolo možné udržať pohodu a zabrániť vážnym následkom, je potrebné udržiavať zdravý životný štýl a vyhnúť sa stresovým situáciám.

Vegetatívne a iné typy cievnych kríz: nástup, symptómy, liečba

Slovo "kríza" už naznačuje, že vznikol extrémny kritický stav pre organizmus, ku ktorému tak reagoval. Mohol to byť vyvolaný nejakým faktorom z vonkajšej strany a mohol by mať aj svoj vlastný nervový systém, dokonca aj od začiatku. Hoci podlieha centrálnemu nervovému systému, lokálne reflexné oblúky sú trochu nezávislé, to znamená, že môžu vykazovať buď konzistenciu, alebo nekonzistenciu, ktorá ovplyvňuje prácu vnútorných orgánov.

Z akéhokoľvek dôvodu zrazu zlyhá, je ťažké zistiť, ale skutočnosť, že sympatadrenálna kríza nastane v dôsledku sympatotónie a vagotónia sa prejavuje ako vaginálny paroxysm inzulínu *, bola spoľahlivo preukázaná. Sympatické rozdelenie autonómneho nervového systému stimuluje činnosť orgánov a vykonáva ich vplyv prostredníctvom mediátorov - norepinefrínu a adrenalínu, zatiaľ čo druhá časť - parasympatika, naopak inhibuje funkčné schopnosti orgánov prostredníctvom svojho mediátora acetylcholínu. Skutočnosť, že parasympatické a sympatické nervy musia pracovať spoločne a poskytujú procesy vzrušenia a inhibície, je známy z fyziológie školy, ale často oddelenia "zabúdajú" na svoju špecializáciu a začnú fungovať každý samostatne.

* Paroxysm (od starovekého gréckeho. Παροξυσμός "podráždenie, horkosť") - zintenzívnenie akejkoľvek bolestivej fit.

Prečo zlyhá?

Nekonzistencia účinkov častí autonómneho nervového systému vedie k dysregulácii orgánov. Možno si predstaviť, ako sa budú správať také dôležité systémy, ako sú kardiovaskulárne, respiračné, endokrinné žľazy. Je zrejmé, že fungujú nesprávne, nie preto, že sú tak "zlé", dôvodom ich neadekvátnej reakcie je predčasný (alebo predčasne) daný príkaz, ktorý sa pokúšajú naplniť, čím ešte viac vyváži rovnováhu. To spôsobuje vegetatívnu dysfunkciu, ktorá má niekoľko ďalších názvov, z ktorých najznámejšia je neurocirkulačná (vegetatívno-vaskulárna) dystonia. Je založená na dedičných faktoroch (primárne) a na druhej patológii (sekundárne).

Spočiatku od narodenia vzniká predispozícia k určitým ochoreniam a na spôsob života sa vyskytujú nepriaznivé podmienky nazývané rizikové faktory, ktoré sa rýchlo stávajú rizikovými faktormi pod vplyvom stresových situácií. Rozličné podmienky prispievajúce k rozvoju patologických reakcií môžu byť teda reprezentované nasledujúcim spôsobom:

 1. Vrodené znaky autonómneho nervového systému, dedičná predispozícia s prioritou línie matky;
 2. Vlastnosti osobnosti - psycho (extrovert, introvert);
 3. Emocionálne, psychologické a fyzické preťaženie;
 4. Podvýživa vedúca k rozvoju obezity a cholesterolémie;
 5. Choroby kardiovaskulárneho systému;
 6. Choroby gastrointestinálneho traktu;
 7. Hormonálna nerovnováha;
 8. Prenesená neuroinfekcia;
 9. Traumatické poškodenie mozgu;
 10. Psycho-emocionálna situácia v rodine av práci;
 11. Zlé návyky.

Ako vzniká kríza?

Vývoj autonómnej dysfunkcie vedie k porušeniu inervácie vnútorných orgánov, ktoré ovplyvňuje gastrointestinálny trakt, obličky a srdce, čo spôsobuje arytmie, blokády a iné srdcové a cievne problémy (hypotenzia, hypertenzia). Okrem toho sa orgány a systémy pod vplyvom mediátorov začínajú podrobovať morfologickej reštrukturalizácii, pretože spôsobujú vazospazmus a dystrofiu. V dôsledku humorálnych zmien sa vegetatívna nerovnováha ďalej zhoršuje.

Avšak pre komplexnosť interakcií a transformácií na biochemickej a imunologickej úrovni je zrejmé, že zlyhanie, ktoré sa vyskytlo v malej oblasti, spôsobí zmenu stavu celého organizmu. To nevyhnutne povedie k rozvoju patologického procesu, jeho chronickému priebehu a výskytu častých alebo zriedkavých paroxysmov - vegetatívnych kríz, kde sú často prítomné úzkosť, strach, panika. Takéto príznaky zjasňujú klinický obraz paroxysmu, a preto sa niekedy nazýva záchvat paniky alebo dystonická kríza.

Ak autonómna dysfunkcia uprednostňuje kardiovaskulárny systém pre jeho lokalizáciu, potom budú vhodné paroxyzmálne prejavy. Plavidlá budú reagovať s kŕčmi alebo naopak s nedostatočnou reakciou, avšak nedôslednosť ich práce bude viditeľná. Vzhľadom na to, že systémy v ľudskom tele sú navzájom prepojené, prejavy patológie budú sledované v iných orgánoch, ale s rôznym stupňom závažnosti.

Klinický obraz vegetatívno-vaskulárnej krízy napriek tomu naznačuje pôvod paroxyzmie vyplývajúcej z nekoordinovanej interakcie divízií autonómneho nervového systému. Nemožno povedať, že hypotonický, hypertenzívny alebo srdcový stav je lepší. Akútne narušenie hemodynamiky môže poskytnúť všetky tri typy a na začiatku sa paroxysmus bude nazývať vaskulárnou krízou a až potom s podrobným vyšetrením pacienta sa objavia príčiny jeho vyvolania.

V zásade vegetatívna, vaskulárna, vegetatívno-vaskulárna paroxysmia, dystonická alebo srdcová kríza sú koncepty tak príbuzné a ťažko rozlíšiteľné, že ich diferenciácia vyžaduje komplexné vyšetrenie pacienta so štúdiom všetkých neuroendokrinných, vegetatívnych a humorálnych interakcií.

Predpokladá sa, že názor sa spoľahlivo preukázal, že na začiatku iba niektoré oddelenia začínajú prejavovať nadmernú aktivitu, napríklad súcitné, potom iný (v tomto prípade parasympatický) tiež zvyšuje funkčnú úroveň, snažiac sa kompenzovať prevahu prvého. Niekedy sa táto kompenzácia stáva nadmernou, čo vedie k vzniku krízy s prejavmi nedostatočného správania sa obidvoch väzieb autonómneho nervového systému. Paroxysm však jednoznačne poukazuje na zlyhanie kompenzácie, takže kríza je často zameraná na východiskový vegetatívny tón.

Klinické prejavy vaskulárneho paroxyzmu

Sympathoadrenálna kríza

Z vegetatívneho paroxyzmu môžete očakávať rôzne prejavy, preto príznaky vegetatívne-vaskulárnej krízy budú závisieť od toho, ktoré oddelenie má prednosť, to znamená, že klinické príznaky určia typ paroxysmu. Povedzme, že príznaky sympathoadrenálnej krízy sú nasledovné:

 • Vysoký krvný tlak;
 • Ostré, náhle príde chladno;
 • Bolesť hlavy a tachykardia, ktoré sa môžu stať paroxyzmálnymi;
 • Časté močenie s významným množstvom moču;
 • V niektorých prípadoch dochádza k zvýšeniu telesnej teploty;
 • Sucho v ústach;
 • Pocity nevysvetliteľnej úzkosti a strachu zo smrti.

Táto kríza môže spôsobiť duševné a fyzické preťaženie, stres, zmenu počasia.

Vagoinsular kríza

Ale vaginálna inzulínová kríza v jej klinickom obraze sa bude líšiť od sympatomadrenálneho, hoci príčiny ich výskytu sú rovnaké a vyzerajú približne takto:

 • Paroxysm napodobňujúci záchvat bronchiálnej astmy (v prípade respiračnej neurózy) sprevádzaný udusením alebo sťažnosť pacienta o spazme v krku;
 • Náhla bledosť, silné potenie;
 • Nevoľnosť, zvracanie a iné zmeny v zažívacom trakte (plynatosť a bolesť brucha);
 • Klesajúci krvný tlak, a preto mdloby;
 • Zníženie telesnej teploty;
 • Bolesť v srdci;
 • Migrény;
 • V niektorých prípadoch sa paroxysm môže vyvinúť ako alergická reakcia a priniesť Quinckeho edém (pre vaginálny paroxysmus je charakteristické zvýšenie hladín histamínu, acetylcholínu, serotonínu).

Diencephalická kríza

Bohaté symptómy sú charakteristické pre diencefalickú krízu, ktorá je založená na léziách hypotalamu v dôsledku:

 1. Hormonálne poruchy;
 2. Vystavenie toxickým látkam;
 3. Chronické traumatické prostredie;
 4. Vývoj nádorového procesu;
 5. Traumatické poškodenie mozgu a ďalšie nepriaznivé faktory.

Vo svojich prejavoch je tento typ v mnohých ohľadoch podobný vaginálnym príznakom, ale tiež príznaky sympaticko-adrenálnej krízy. Diencephalic paroxysm je charakterizovaný:

 • Rýchly vývoj udalostí, kde sa stav pacienta zhoršuje, ako sa hovorí, "pred našimi očami";
 • Výrazné autonómne symptómy;
 • Bolesť srdca a palpitácie;
 • Pocit udusenia;
 • Kolísanie krvného tlaku a pulzu;
 • Bledosť alebo hyperémia tváre;
 • Modrošedá farba končatín;
 • Bolesť v epigastrickej oblasti, sucho v ústach, smäd;
 • Zvýšená telesná teplota (prípadne až 39 stupňov);
 • Chill nasledovaný pocitom tepla;
 • Zvýšené močenie, potenie;
 • Vzrušenie, úzkosť, strach zo smrti.

Po záchvate pacienta spravidla pokrýva pocit slabosti a ospalosti.

Staršie krízy

Hypertenzívna kríza sa vyskytuje u pacientov vo vyššom veku a vyvíja sa v dôsledku obvykle dlhodobej arteriálnej hypertenzie. Ide o dva typy, ktoré sa určujú v závislosti od mechanizmu jeho formovania a v niektorých prípadoch hrozí so závažnými komplikáciami (zložitá kríza).

Nie je ťažké odhadnúť, že hlavnou charakteristikou hypertenznej krízy je nárast krvného tlaku. Príčiny tohto ochorenia okrem vegetatívnych porúch spôsobených stresom a neuroendokrinnými poruchami môžu byť štrukturálne zmeny cievnej steny spôsobené cholesterolémiou (zvýšené hladiny cholesterolu v dôsledku frakcií s nízkou a veľmi nízkou hustotou). Aterosklerotické pláty vytvorené na cievnych stenách vedú k vazokonstrikcii a ich neschopnosti adekvátne reagovať na životné prostredie (psychologické, meteorologické atď.),

Progresívne hypertenzívne a aterosklerotické zmeny mozgového tkaniva sú často príčinou mozgovej krízy, prejavujúcej sa akútnou, ale prechodnou poruchou cerebrálneho obehu počas dňa.

Prečítajte si viac o hypertenznej kríze a pomôžte s ňou na linke.

Hlavnými vinníkmi výskytu dynamických porúch mozgu v krvnom obehu sú mikroemboly, ktoré sa prenášajú krvným obehom do mozgových ciev malého priemeru. Mikroemboly sa tvoria z kryštálov cholesterolu, agregátov erytrocytov, konglomerátov krvných doštičiek a aromatóznych plátov. Vertebrobasilárna nedostatočnosť, ktorá je často dôsledkom významných zmien krčnej chrbtice s osteochondrózou, môže spôsobiť poruchy mozgu.

Mozková kríza má niekoľko ďalších mien. V rôznych zdrojoch môže byť nazývaný prechodný ischemický alebo ischemická kríza, ale jeho podstata sa z tohto nemení a klinický obraz bude reprezentovaný nasledujúcimi prejavmi:

 1. Závrat a bolesť hlavy;
 2. Nevoľnosť a vracanie;
 3. Omráčenie a dezorientácia vo vesmíre;
 4. Jednostranná parestézia horných alebo dolných končatín (nie je povinná, ale možná);
 5. Ťažkosti alebo nedostatok reči (niekedy), ktoré sa zotavia v priebehu niekoľkých hodín.

Jedného dňa nie je liečiť

Liečba cievnej krízy sa spravidla neobmedzuje len na naliehavé opatrenia, ktoré pôvodne vyžaduje. Posádka ambulancie, ktorá prišla, ju poskytne podľa protokolu v súlade s príznakmi av prípade potreby hospitalizuje pacienta v nemocnici, kde lekári budú naďalej bojovať proti útoku na krátku dobu a pošlú pacientov domov. A potom začne etiotropná, komplexná a dlhodobá liečba zameraná na odstránenie príčin vaskulárnych paroxyzmov. Na tento účel skúmame také aspekty ako:

 • Rodinná anamnéza (dedičné choroby, zvyky, životný štýl, životný štýl, psychologická situácia, povaha jedla);
 • Behaviorálne charakteristiky osobnosti pacienta, jeho interpersonálne zručnosti a schopnosť prispôsobiť sa mimoriadnym situáciám.

Začatie terapie zahŕňa:

 1. Zjednodušenie práce a odpočinku, fyzický a duševný stres;
 2. Odstránenie nepriaznivých psychologických účinkov;
 3. Fyzikálne kurzy bez toho, aby sa ignorovali vodné procedúry (bazén, sauna, ak to nie je kontraindikované);
 4. Strava, ktorá obmedzuje spotrebu tukových a nervových systémov a zabezpečuje adekvátny príjem minerálov a vitamínov v tele;
 5. Odstránenie zlých návykov;
 6. Liečba súvisiacich ochorení;
 7. Drogová liečba autonómnej dysfunkcie, ak je to potrebné.

Používanie drog nie je vždy nevyhnutné, pretože často vyššie uvedené opatrenia môžu samy vyriešiť problém a zabrániť výskytu paroxyzmov. Avšak v prípadoch, keď sú prijaté opatrenia nedostatočné, je predpísaný pacient so sympatíkóziou:

 • Bylinné lieky so sedatívnym účinkom (hlien, šalvia, valerián, ľubovník bodkovaný, motherwort), ktoré pacient trvá v priebehu 6-12 mesiacov;
 • Tlmivé látky a neuroleptiká, ak by rastlinné prípravky nemali požadovaný účinok;
 • Beta-blokátory určené na zmiernenie sympaticko-adrenálnej krízy, ktoré môžu byť dobre kombinované so sedatívami.

Vagotonická orientácia vegetatívnych dysfunkcií vyžaduje niekoľko vynikajúcich techník, a to:

 1. Ak chcete upokojiť počas krízy, použite valokordin, Corvalol. tinktúra motherwort a valeriána;
 2. Predpísať prípravky belladonovej na dlhodobé použitie (belloid, Bellataminal);
 3. Použitie psychostimulantov, ktoré zvyšujú aktivitu sympatického nervového systému.

Malo by sa však pamätať na to, že každý jednotlivý prípad si vyžaduje individuálny prístup, takže liečba cievnej krízy je výsadou ošetrujúceho lekára.

Video: rýchla pomoc pri záchvate paniky

Vaskulárne krízy

Zdá sa, že príznaky symptómov krízy iného pôvodu sú dôvodom na ich zmienku v tomto článku. Liquodynamická kríza, ku ktorej dochádza s nádormi po infekčných mozgových léziách a poraneniach hlavy, ktorá spôsobila porušenie obehu cerebrospinálnej tekutiny v subarachnoidnom priestore a komorách mozgu, sa vyznačuje zvýšeným intrakraniálnym tlakom a prejavuje sa:

 • Bolesť hlavy a závrat;
 • Nevoľnosť a vracanie;
 • Hyperémia tváre;
 • Zvýšený krvný tlak;
 • Možný vývoj konvulzívneho syndrómu.

Tieto prejavy môžu byť vyvolané ARVI a pravdepodobne stojí za zhodu, že štyri z týchto symptómov sú charakteristické aj pre vaskulárnu krízu. Tieto symptómy niekedy zavádzajú ľudí, ktorí sa snažia pomôcť pacientovi a prijímať kvapaliny z krvi kvôli vegetatívno-vaskulárnemu paroxizmu.

Ďalším typom kríz, ktoré sa pôvodne prejavili ako vegetatívna dysfunkcia. Ide o hemolytickú krízu spôsobenú deštrukciou erytrocytov a hemoglobínu tvorbou rôznych produktov, najmä feritínu, ktorý má výrazný vazoparalytický účinok. Spôsobením dramatického rozšírenia krvných ciev s rýchlym poklesom krvného tlaku môže feritín podliehať hemolytickému šoku, ktorého vývoj s takouto krízou nie je nezvyčajný. Samozrejme, klinický obraz sprevádzaný ťažkou hypotenziou veľmi pripomína príznaky vegetatívnej krízy.

Zníženie počtu červených krviniek pri akútnej anémii alebo hemolytickej kríze inej povahy

Príčinou hemolytickej krízy môže byť:

 1. Nekompatibilná transfúzia krvi;
 2. Hemolytická anémia;
 3. Prijímanie jedov, ktoré spôsobujú hemolýzu erytrocytov (mnoho typov jedovatých húb, kde je vedúca bledá hrozienka, niektoré soli ťažkých kovov a infekčné činidlá, napríklad malária plazmodium).

Samozrejme, ako sa udalosti odohrávajú, stane sa zrejmé, že autonómny nervový systém nemá s ňou nič spoločné a iniciatíva mu nepatrí, ale na to, aby to bolo možné pochopiť, je potrebné čas, ktorý sa môže stratiť v prvej fáze kvôli nadmernemu sebavedomiu. Ako to ohrozuje v prípade otravy bledou hubou, je známe každému, takže predtým, ako sa takéto prejavy odreagujú ako súcitné a parasympatické, mali by sa vylúčiť vážnejšie choroby, ktoré vyžadujú intenzívnu resuscitáciu.

Tajomná vaginózna kríza: ako identifikovať a liečiť s IRR?

Keď sa naruší regulácia autonómneho nervového systému cievneho tkaniva, vznikne neurocirkulatívna dystónia, vaginálna kríza je jedným z prejavov. Jeho výskyt je spojený s aktiváciou parasympatického rozdelenia a prejavuje sa formou napadnutia klesajúceho krvného tlaku, hladiny glukózy v krvi a zvýšenej motility čriev ("choroba medveďa").

Na liečbu pomocou tonických prípravkov ako preventívneho opatrenia účinnej fyzioterapie sa používajú aj ľudové lieky.

Prečítajte si v tomto článku.

Príčiny vaginálnej inzulínovej krízy

Okamžitým faktorom, ktorý vyvoláva krízu, je nárast tónu vagusového nervu - vagotónie. Dôvody na aktiváciu parasympatického nervového systému môžu byť:

 • traumatické poranenia mozgu vrátane zranení pri narodení;
 • nedostatok kyslíka počas vývoja plodu;
 • stresujúce skúsenosti;
 • infekčné choroby;
 • nízka telesná aktivita;
 • diabetes, častejšie typ 2;
 • obezita;
 • hormonálne zmeny vo veku - puberta, menopauza;
 • mentálny stres;
 • choroby tráviaceho systému;
 • zmeny klímy.

Odporúčame vám čítať článok o neurocirkulačnej dystónii. Z nej sa dozviete príčiny vzniku patológie, jej typov a symptómov, diagnostiku a metódy terapie, preventívne opatrenia.

A tu viac o arteriálnej hypotenzii.

príznaky

Typické príznaky vysokého tónu parasympatického systému sú:

 • zúženie žiakov;
 • intenzívne sliny, žalúdočná šťava;
 • pokles tlaku v arteriálnych cievach;
 • pomalá srdcová frekvencia;
 • zúženie priedušiek;
 • stimulácia vylučovania žlče;
 • kontrakcia močového mechúra;
 • uvoľnenie čriev;
 • zvýšená sekrécia pankreatických tráviacich enzýmov a inzulínu.

Preto je vaginálna inzulínová kríza sprevádzaná všeobecnou slabosťou, závratmi a pre-synkopou (pokles tlaku a glukózy v krvi), ťažkosti s dýchaním, bolesť v črevách a nutkanie na defekáciu.

Trvanie útoku sa môže pohybovať od niekoľkých minút až po dve až tri hodiny. Ich frekvencia výskytu odráža závažnosť neurocirkulačnej dystónie. Najčastejšie sa takéto krízy vyvíjajú na jar a na jeseň.

U detí sú prejavmi alergické reakcie a náhle dusenie, ktoré považujú za prekurzory bronchiálnej astmy. Vagotonické reakcie u detí sú charakterizované nadmerným potenónom, citlivosťou na chlade a neplodnosťou, častými respiračnými ochoreniami.

Po kríze príde obdobie únavy. Pacienti cítia ťažkú ​​únavu, narušený spánok, poznačený netoleranciou hlasných zvukov, jasným svetlom, zápachom. Pozadie nálady sa znižuje, je ťažké sústrediť sa na duševnú činnosť, telesná aktivita je oslabená. Deti sa vyznačujú extrémnym nepokojom, rozmarom a roztrhnutím.

Pozrite sa na video o neurocirkulačnej dystónii a jej prejavoch:

diagnostika

Pri vyšetrovaní pacientov dochádza k sčervenaniu kože, červenému dermatografiu (ak zostane tenká tyč, zostane červená stopa), zníži sa krvný tlak a pulz, na pozadí bradykardie sa môžu na EKG izolovať extrasystoly. V krvnom teste - hypoglykémia (nízky obsah cukru).

Liečba u detí a dospelých

Pri liečbe vaginálnej krízy možno taktiku vybrať v závislosti od frekvencie a závažnosti záchvatov, prítomnosti ochorení pozadia.

Prvá pomoc

Pacient by mal dostať teplý sladký čaj. Keď klesne krvný tlak, podáva sa Cordiamine alebo Mezaton pod kožu o objeme 1 ml a deťom v množstve 0,05 až 0,1 ml počas jedného roka života. Akonáhle sú predpísané rastlinné adaptogény (ženšen, leuzea) 25 - 30 kvapiek (po dobu 1 rok - 1 kvapka pre deti) alebo užívanie Bellasponu. Ak po tom nie je stav stabilizovaný, je zaznamenaný slabý a zriedkavý pulz, potom je Atropín predpísaný v dávke zodpovedajúcej veku.

Liečba liečiv

Určený v interiktálnom období na normalizáciu tónu parasympatického nervového systému. Na tento účel použite:

 • prostriedky na zlepšenie metabolických procesov v mozgu - nootropil, glycín, kyselina glutámová, pikamilón, pantogam;
 • tonické prípravky - tinktúry alebo extrakty adaptogénov (Eleutherococcus, Rhodiola rosea, lemongrass, ženšen), Pantocrinum, Tonginal;
 • vitamínové komplexy - Neurobeks Neo, Milgamma.

Oprava životného štýlu

Pri liečbe vegetatívne-vaskulárnej dystónie je normalizácia životného štýlu nie menej dôležitá a účinná ako podávanie liekov. Pre úspešnú likvidáciu vagotónie a kríz sa odporúča:

 • jasný rozvrh jedál, násobnosť najmenej 5 - 6 krát;
 • užitočné produkty - nápoje s kyselinou mliečnou, ovsená a pohánková kaša, sušené ovocie, čerstvé šťavy, med, peľ, zelený čaj, orechy;
 • primeraný spánok;
 • denné prechádzky;
 • kalenie;
 • fyzická aktivita vo forme lekárskej gymnastiky, pilates, plávanie, jóga;
 • obmedzenie sledovania televízie, pobyt pri počítači;
 • sprchovanie, nalievanie studenej vody;
 • kúpeľ s morskou soľou.

fyzioterapia

Úprava vody - hydromasáž, borovicové kúpele, ako aj kyslík, perla - sú široko používané pre kruté vagóny. Duše sú predpísané tryskové a kruhové.

Úprava vodných lúčov

Elektroforéza s chloridom vápenatým, mezatónom alebo kofeínom sa odporúča pre oblasť krku a límca. Pre elektrónovú procedúru sa frekvencia impulzov zvolí pri rýchlosti posuvu 20-40 za sekundu. Zobrazuje darsonvalization skalp a krčnej chrbtice.

Ľudová medicína

Čaje z takýchto liečivých rastlín sa odporúčajú na denné použitie:

 • rakytník
 • kalina,
 • pes ruže,
 • chokeberry a červená jarabina,
 • borovica alebo čučoriedka,
 • rebríček,
 • Ľubovník bodkovaný.

Pomazajte bylinky a sušené bobuľky lepšie s vriacou vodou v termose na noc. Podiel tejto dávky je polievková lyžica na 250 ml vody.

Môžete použiť hotové tinktúry rastlinných adaptogénov samostatne alebo s bylinkovým čajom. Zvyčajná dávka - 15 - 20 kvapiek na recepcii.

Odporúčame vám čítať článok o vaskulárnom angiospazme. Z nej sa dozviete príčiny vzniku kŕčov a ich typy, príznaky a riziká pre pacienta, diagnostické metódy, vlastnosti liečby u dospelých a detí.

A tu viac o nízkym krvným tlakom.

Vaginálna kríza sa týka prejavu syndrómu vegetovaskulárnej dystónie a je spojená so zvýšenou aktivitou nervu vagus. Hlavnými prejavmi sú: pokles tlaku, tepová frekvencia, silná slabosť, hlad, brušné kŕče, hnačka.

Na uvoľnenie záchvatu použite subkutánne podanie anticholinergných alebo adrenergických mimetik. Počas interkestálneho obdobia boli odporúčané rastlinné adaptogény, fyzioterapia a fytoterapia a normalizácia životného štýlu.

V ťažkých prípadoch dochádza k mdlobu vaskulárnej dystónie. Keď IRR im môže zabrániť, poznať jednoduché pravidlá správania. Je tiež dôležité pochopiť, ako pomôcť s mdlobou z vegetatívne-vaskulárnej dystónie.

Akútna, ortostatická alebo iná arteriálna hypotenzia sa môže vyskytnúť u dospelých a detí pod niekoľkými faktormi vrátane medzi príčiny nedostatku spánku. Príznaky sa prejavujú únavou, závratmi, tachykardiou. Liečba je predpisovaná s drogami a zmenami životného štýlu.

Neurocirkulačná dystonia sa môže vyskytnúť u detí, dospievajúcich a dospelých. Syndróm neurocirkulačnej vaskulárnej dystónie môže mať niekoľko typov. Príčiny sú dôležité pre diagnostiku a liečbu.

Pre pacientov so sympatomadrenálnou krízou sa často stáva skutočný problém. Symptómy sa prejavujú formou tachykardie, záchvaty paniky, strachu zo smrti. Liečba je predpísaná spoločne kardiológa a psychológa. Čo robiť, ak sa vyskytne na pozadí syndrómu diencefalického syndrómu?

Keď sa IRR často predpisuje Tonginal, ktorého použitie pomáha normalizovať tlak, cievny tón. Pokyn lieku naznačuje, že je možné vziať len kvapky, tablety nie sú dnes k dispozícii. Nie je ľahké vyzdvihnúť analógy drogy.

Pomerne nepríjemná dystónia zmiešaného typu, pretože sa súčasne prejavuje ako mozgová v hypotonickom a hypertonickom type. Vegetatívna vaskulárna dystónia si vyžaduje liečbu sedatívami, syndróm je tiež odstránený zmenami životného štýlu.

Pri mnohých faktoroch dochádza k vegetatívnej dysfunkcii. U detí, adolescentov, dospelých je syndróm najčastejšie diagnostikovaný v dôsledku stresu. Príznaky môžu byť zamieňané s inými ochoreniami. Liečba autonómnej nervovej dysfunkcie je komplex opatrení vrátane liečiv.

Mozgová hypertenzná kríza sa môže vyskytnúť v dôsledku stresu, nedostatočnej liečby hypertenzie a mnohých ďalších príčin. Je cievny, hypertenzívny. Príznaky sa prejavujú silnou bolesťou hlavy, slabosťou. Dôsledky sú mozgová príhoda, opuch mozgu.

Samotný nepríjemný IRR a záchvaty paniky s ním môžu priniesť veľa nepríjemných momentov. Symptómy - mdloby, strach, panika a iné prejavy. Ako sa ho zbaviť? Aká je liečba a aké je spojenie s výživou?

Ako sa prejavuje vaginálna kríza a liečba u detí a dospelých

Vaginálna kríza je patologický stav tela, ktorý sa vyskytuje na pozadí exacerbácie cievnej dystónie (VVD). Takýto paroxysmus je charakterizovaný dočasným narušením vegetatívneho systému: procesy inhibície a vzrušenia už nie sú koordinované, vzniká konflikt sympatických a parasympatických nervov.

Prečo sa choroba vyskytuje

Príčiny vaginálnej inzulínovej krízy nie sú úplne pochopené, hoci je s istotou známe, že neurocirkulárna (vegetovaskulárna) dystonia má významný vplyv na jej vývoj. Každý druhý pacient s VSD má príležitostne krízy. Zdraví ľudia sú oveľa menej náchylní na túto chorobu.

Lekári identifikujú niekoľko hlavných dôvodov:

 • Poranenia hlavy;
 • Alkohol a fajčenie;
 • Nevyvážená výživa;
 • Osteochondróza krčnej chrbtice;
 • Duševné, emocionálne a fyzické preťaženie;
 • Patológia nervového systému;
 • Ochorenia srdca a kardiovaskulárneho systému (napr. Autonómna dysfunkcia srdca);
 • Dedičná predispozícia;
 • Endokrinné ochorenia (hyperteróza, hypotyreóza, diabetes mellitus atď.);
 • Osobnostné charakteristiky (hypochondria, zvýšená úzkosť);
 • Zneužívanie kofeínu;
 • Ťažké infekčné choroby;
 • Duševné poruchy;
 • Neurózy.

príznaky

Vzhľadom na to, že s týmito inhibičnými procesmi paroxysmu prevládajú, choroba má niekoľko nasledujúcich špecifických symptómov:

 • Pred útokom a na samom začiatku sa pacient zdá slabý, tmavý v očiach, závraty.
 • Pri paroxyzmálnom stave sa môže pozorovať zníženie frekvencie SS (srdcová frekvencia) na 40 až 50 úderov za minútu, potenie, ťažkosti s dýchaním a / alebo dýchavičnosť, pokles krvného tlaku a zníženie telesnej teploty. Tam je časté nutkanie defecate, na vrchole - zvracanie, neprinesie úľavu. V zriedkavých prípadoch človek stráca vedomie.
 • Často je vaginóza sprevádzaná rôznymi srdcovými abnormalitami: arytmiami, extrasystoly, zvýšeným srdcovým výdajom atď.
 • Po kríze, ktorá môže trvať až 1 až 2 hodiny, pocit pretrváva, sprevádzaný úzkosťou a strachom zo smrti, bolesť hlavy, dýchavičnosť, bolesť a nepohodlie v peritoneu. Niekedy sa útok opakuje po 10-20 minútach. Tento stav sa nazýva zvlnená vaginálna inzulínová kríza.

Detská choroba

VSD je zvyčajne diagnostikovaná v detstve (vo veku 10-14 rokov). Podľa štatistiky približne 20% detí trpí touto patológiou. Príčinou vzniku ochorenia môžu byť generické komplikácie, problémy so zdravím matky počas tehotenstva, choroby trpiace v detstve.

U zdravých detí najčastejšie dochádza k vaginálnej inzulínovej kríze na pozadí emočných nepokojov. Ak je dieťa diagnostikované s IRR, príčinou vzniku paroxyzmu môže byť akýkoľvek z vyššie uvedených faktorov.

Príznaky paroxysmu u detí sú:

 • Poruchy čriev (zvracanie, nadúvanie);
 • bledosť;
 • bolesť hlavy;
 • únava;
 • Zmeny telesnej teploty.

Choroba u detí (najmä predškolákov) prechádza rýchlo - za 10-20 minút. Vo veku 5 rokov môže byť paroxyzmálny stav asymptomatický.

Ako sa liečiť

Diagnóza "VSD s krvou vaginálneho inzulínu" zvyčajne nespôsobuje ťažkosti pre odborníkov, ale je potrebná diferenciálna diagnostika, pretože Lekári sú povinní vylúčiť patológiu srdca, centrálneho nervového systému a duševné poruchy.

Okrem Toho Čítal O Plavidlách

Hs LPVP čo to je

Triglyceridy v biochemickej analýze krviTriglyceridy sú dôležité lipidy v ľudskej krvi, deriváty glycerolu, ktoré slúžia ako zdroj energie pre normálne fungovanie buniek tela. Ich normálna hladina v krvi žien a mužov je odlišná.

Normálny ľudský tlak: kľúčové ukazovatele podľa veku

Krvný tlak je individuálny fyziologický indikátor, ktorý určuje silu stláčania krvi na stenách krvných ciev.V mnohých ohľadoch krvný tlak závisí od toho, ako ľudské srdce funguje a koľko úderov za minútu môže urobiť.

Účinné tablety na liečbu tromboflebitídy dolných končatín

Toto ochorenie je charakterizované vaskulárnymi léziami, keď sa v nich objavujú nielen krvné zrazeniny, ale aj rozsiahly zápalový proces. Bohužiaľ, tromboflebitída sa vyskytuje pomerne často, a preto sa mnohí zaujímajú o to, ako liečiť túto chorobu.

Čo je laserová flebektómia: všetko o laserovej liečbe kŕčových žíl

Kŕčové žily sú pomerne závažné ochorenia, ktoré spôsobujú opuch, bolesť v nohách, trofické vredy a akútnu trombózu.S rozvojom tejto choroby u pacientov veľmi často dochádza k kŕčom v oblasti svalov gastrocnemia, ťažkosti v nohách, rozšírenie žíl.

Čistenie nádob s ľudovými prostriedkami

Prečo je potrebné vyčistiť nádobyDnes je najčastejšou chronickou chorobou krvných ciev ateroskleróza. Ateroskleróza je jednou z hlavných príčin väčšiny kardiovaskulárnych ochorení, vrátane koronárnej choroby srdca, infarktu myokardu, zlyhania srdca, mŕtvice, porúch obličiek a vnútorných orgánov v obehu.

Sínusový rytmus srdca, čo to znamená

Srdce zdravého človeka pravidelne beží rytmicky, s frekvenciou 60 až 90 úderov za minútu. Srdce porazí a rytmus kontrakcií je regulovaný špeciálnym centrom automatizmu alebo sínusovým uzlom prvého rádu.