Varikokéla je ochorenie vaskulárneho plexu v miešku, ktorého najnebezpečnejším následkom je neplodnosť. Patologická liečba je často chirurgickým plánom, ale niekedy je vhodné liečiť varikokélu bez operácie.

Varikokéla sa vyznačuje dilatáciou žíl plexu lopatky. Hlavnými predisponujúcimi faktormi patologického procesu sú vrodené anomálie štruktúry krvných ciev, ktoré zásobujú semenník.

Pokusy sa zbaviť patológie pomocou ľudových prostriedkov sa neodporúčajú, pretože z nich nebude zmysel a choroba sa len zhorší.

Ochorenie sa môže vytvoriť so zvýšeným tlakom v miešku a malom panve, ako aj pri systémovom preťažení. Varikokéla sa zvyčajne prejavuje v dospievaní, hoci sa môže vyskytnúť u dospelých mužov.

Príčinou okamžitého vývoja varikokély je porušenie krvného zásobenia semenníkov a jeho progresívnej atrofie.

Symptómy varikokély

Po dlhú dobu je možná asymptomatická varikokéla. To spôsobuje ťažkosti pri včasnej diagnostike ochorenia, čo zvyšuje riziko komplikácií. Keď varikokéli nie je vždy viditeľné zvýšenie šourku. Existuje niekoľko štádií vývoja patologického procesu, v závislosti od toho, ktorý spôsob liečby bude vybraný:

 • počiatočná fáza - určenie prítomnosti patológie je možná len pomocou sonografie Dopplera a ultrazvuku miechu;
 • druhá etapa - nárast sa zisťuje iba vo vertikálnej polohe;
 • tretia etapa - varikokéla je detekovaná palpáciou v horizontálnej a vertikálnej polohe;
 • posledná fáza - lekár vidí problém vizuálne.

Varikokéla môže byť sprevádzaná bolesťou ťahovej povahy, ktorá sa objaví alebo sa zvyšuje po fyzickej námahe. Pacienti sa tiež obávajú pocitu ťažkosti v miešku. Niekedy je neplodnosť jediným klinickým príznakom ochorenia.

Neoperatívna liečba varikokély sa vykonáva iba v prípade, že neexistujú príznaky atrofie semenníkov a ak pacient nemá bolesť. V iných prípadoch je potrebná operácia.

Liečba bez operácie

Očakávaná taktika s použitím konzervatívnych metód liečby sa používa iba v počiatočných štádiách priebehu ochorenia.

Aby sa mohli skúsiť neinvazívne metódy liečby varikokély, lekár musí byť istí, že dostatočný prísun krvi do semenníka a minimálne riziko komplikácií. V opačnom prípade sa konzervatívna liečba používa len preto, že pacient odmieta operáciu. Takáto liečba zahŕňa normalizáciu prietoku krvi v miešku.

8 pravidlá liečby bez operácie:

 • 1. Pacient musí dodržiavať adekvátny režim telesnej aktivity, to znamená, že vedie aktívny životný štýl, ale nie prepracovanie, najmä pri zdvíhaní závažia.
 • 2. Diéta by mala obsahovať iba zdravé potraviny, ktoré neobsahujú cholesterol a nemajú škodlivý účinok na krvné cievy.
 • 3. Je dôležité, aby ste sa vzdali zlých návykov (alkohol a fajčenie).
 • 4. Normalizácia čriev je účinná.
 • 5. Pacient by mal mať pravidelný sexuálny život.
 • 6. Bez chirurgického zákroku sa liečia varikoké a dúfajú, že je to viac na normálnu návratnosť cievnej funkcie. K tomu je potrebné čo najefektívnejšie zabrániť akumulácii tekutiny v žilách a uľahčiť jej odtok.
 • 7. Od mužov sa odporúča, aby nosili husté, ale nie štipľavé spodné prádlo, aby liečba varikokéli bola čo najefektívnejšia.
 • 8. Dobrou metódou je masáž šrotu, ktorá sa vykonáva vo vodorovnej polohe so zdvihnutou panvou.

Ak urýchľuje krv v semenníkoch, človek môže tiež posúdiť stav žliaz, spermatický kábel a závažnosť patológie. Dokonca aj zdraví ľudia sa odporúčajú z času na čas, aby vykonali podobný postup.

Operatívna terapia

Existujú dve moderné techniky, ktoré sa používajú na liečbu varikokély, ktoré nesúvisia s úplnými chirurgickými intervenciami. Preto sú tieto metódy liečby pripisované rôznymi lekármi na konzervatívnu liečbu alebo na minimálne invazívne chirurgické techniky.

Tieto liečby pre varikokélu sú:

 • Embolizácia. Špeciálna špirála je vložená do testikulárnej žily, čím sa zastaví krvný tok. Postup sa vykonáva zavedením do femorálneho katétra, ktorý postupne preniká do požadovanej cievy.
 • Sclerotherapy. Podstatou postupu je aj zastavenie prietoku krvi v postihnutej oblasti. Na blokovanie sa však používa špeciálna látka. Po dokončení postupu sa pozoruje opačný vývoj patológie.

Ak pacient vstúpi do nemocnice v závažnom stave, liečba varikokély bez operácie už nebude fungovať. Vykonáva sa plnohodnotná operácia, ktorej cieľom je odstrániť dilatačné žily a posúdiť životaschopnosť semenníka.

Chirurgická liečba varikokély sa môže uskutočniť prostredníctvom otvoreného prístupu alebo pomocou endoskopie. Druhý spôsob je výhodný, pretože znižuje riziko komplikácií a je menej traumatický.

Nájdite chybu? Vyberte ho a stlačte Ctrl + Enter

Liečba liekov a varikokély: pomáhajú Detralex, Varius a iné venotonické lieky?

Liečba Varicocele nie je taká účinná ako chirurgia.

Je to spôsobené tým, že dilatácia žíl je vážnou poruchou ciev, ktorá sa dá spoľahlivo odstrániť iba pomocou invazívnych metód.

Avšak za určitých podmienok môže byť vhodná liečba varikokély.

Kedy sa používa liek?

Liečba varikokéli nie je úplnou náhradou za chirurgické metódy, ale slúži na ich doplnenie, ako aj v prípadoch, keď je operácia dočasne nemožná z dôvodu určitých okolností.

Ak užívate pilulky na varikokélu ako jedinú terapiu, nezabezpečuje to odstránenie kŕčových žíl.

Môže však znížiť závažnosť prejavov, zmierniť negatívne symptómy, prispieť k prevencii komplikácií a zlepšiť kvalitu života pacienta.

Príjem liekov tiež umožňuje prípravu pacienta na operáciu a uľahčenie obdobia zotavenia po jeho zavedení, aby sa znížila pravdepodobnosť opätovného výskytu tejto choroby.

Najefektívnejšia konzervatívna liečba varikokély je v prvom a druhom štádiu. V štádiách 3 a 4 sa používa iba na prípravu na operáciu a na zotavenie sa z nej.

Tablety s varikokéli

Na liečbu kŕčových žíl sa používajú vonkajšie aj vnútorné prípravky.

Vonkajšie fondy sú masti, ktoré sú rozdelené do nasledujúcich kategórií:

 1. Flebotonika, ktoré zlepšujú tón stien žíl.
 2. Masť na zriedenie krvi, aby sa zabránilo tvorbe krvných zrazenín.
 3. Nesteroidné protizápalové (analgetiká).
 4. Kortikosteroidy.

Nižšie je uvedený zoznam populárnych liekov pre varikokélu.

Vonkajšie zariadenia

 1. Lioton 1000. Masť na báze heparínu sodného. Zlepšuje metabolizmus v tkanivách, pomáha znižovať veľkosť krvných zrazenín.

Heparín, ktorý sa dostáva do krvi, neumožňuje aktívne zahusťovať, je to práve v jeho antitrombotickom účinku. Liek má tiež mierne protizápalové a analgetické účinky.

Masť pre varikokélu sa aplikuje kruhovým pohybom na postihnutých miestach 1 až 3 krát denne. Liečba trvá 2 až 6 mesiacov v závislosti od závažnosti ochorenia.

Je nežiaduce používať Lioton spolu s inými externými protizápalovými liekmi. Liek je kontraindikovaný pri trombocytopénii a precitlivenosti na heparín.

 • Troksevazin. Venotonický krém na báze troxerutínu.

  Táto látka posilňuje kapiláry, znižuje ich krehkosť, zabraňuje priľnutiu doštičiek na povrch krvných ciev. Krém sa aplikuje na postihnutú oblasť dvakrát denne počas 1-3 mesiacov.

  Dlhšie liečebné postupy sú možné, avšak v takýchto prípadoch je potrebné urobiť prestávky. Viditeľný účinok užívania troxevasínu sa vyskytne v priebehu dvoch týždňov. Nástroj je kontraindikovaný v prípade individuálnej neznášanlivosti.

 • Fastum gél. Tento dobre známy nástroj môže byť použitý ako súčasť komplexnej terapie na liečbu kŕčových žíl.

  Hlavnou aktívnou zložkou je ketoprofén, ktorý pôsobí ako analgetikum.

  Gél sa aplikuje na malé časti na zapálený semenník raz denne počas 1-2 týždňov.

 • Varius gél. Výrobca umiestňuje Varius ako prostriedok na liečbu varikokély, ktorý môže vyliečiť bez chirurgických zákrokov. Ale to vôbec nie je.

  Obsahuje prírodné zložky (včelí jed, extrakt z ginkgo biloby), ktoré majú iba krátkodobý hemodynamický účinok, ale dlhodobo neodstraňujú príznaky varikokély.

  V tomto prípade má liek veľké množstvo kontraindikácií, čo súvisí s vysokou pravdepodobnosťou vývoja alergických reakcií na prírodné zložky, najmä na včelí jed. Optimálna frekvencia aplikácie gélu - 1-2 krát denne.

 • Venolayf. Kombinovaná masť na báze troxerutínu, heparínu a dexpanthenolu.

  Nástroj má analgetické a tonické účinky na krvné cievy, zabraňuje tvorbe krvných zrazenín.

  Liek je relatívne bezpečný a je kontraindikovaný iba v prípade neznášanlivosti a prítomnosti vredov.

  Masť sa tretí do pokožky semenníkov trikrát denne po dobu 1-3 mesiacov.

 • Trombless. Masť heparínu.

  Spôsob podávania, liečba a kontraindikácie sú podobné iným prostriedkom na báze sodnej soli heparínu.

  Liečivo je vhodné na použitie počas obdobia zotavenia po operácii.

 • Lieky na vnútorné použitie

  Veľmi často počujete od mužov: "Detralex pomohol s varikokélou." Aké je tajomstvo tohto a podobných liekov?

  A aké lieky na liečbu liekov s varikokelom vo všeobecnosti existujú? Existuje medzi nimi účinná venotonika?

  1. Flebodia. Tablety založené na lieku Dosmin.

  Diosmin je látka zo skupiny angioprotektík, ktorá posilňuje cievy a chráni ich pred poškodením.

  Phlebodia bojuje s venóznou kongesciou, zabraňuje tvorbe krvných zrazenín.

  Účinok lieku sa objaví už po 6 hodinách po aplikácii.

  Tablety sa užívajú 1 krát denne počas dvoch mesiacov. Jedinou významnou nevýhodou lieku je nemožnosť jeho použitia na liečbu adolescentnej varikokély, pretože je kontraindikovaná u detí mladších ako 18 rokov.

 • Detraleks. Tablety obsahujúce komplex flavonoidov (vrátane diosmínu).

  Detralex s varikokéli odstraňuje edémové procesy v semenníkoch a sprevádzajúcu bolesť pri lisovaní a roztrhnutí.

  Používa sa v množstve dvoch tabliet denne, priebeh liečby môže trvať niekoľko mesiacov (až do 1 roka).

 • Aescusan. Dostupné vo forme kvapiek a tabliet. Obsahuje na báze thiamínu (vitamínu B1) a extraktu z konského gaštanu.

  Prírodné a vitamínové zložky robia liek relatívne bezpečné, ale jeho účinnosť nie je tak vysoká.

  Escuzane je vhodný na použitie v prvom štádiu varikokély ako súčasť komplexnej liečby. Priebeh liečby je 1-3 tablety denne po dobu 1-2 mesiacov. Liečivo je kontraindikované pri alergii na zložky, ktoré sú jej súčasťou.

 • Trentalu. Liečivo, ktoré zlepšuje krvný obeh, znižuje jeho viskozitu a zlepšuje elasticitu krvných doštičiek.

  Hlavnou aktívnou zložkou je pentoxifylín. Trental je dostupný vo forme bežných tabliet a vo forme tabliet s predĺženým účinkom.

  Liek sa užíva 1-2 krát denne niekoľko týždňov. Nástroj je kontraindikovaný pre použitie u detí s predispozíciou na mŕtvicu.

 • Anavenol. Tablety zahŕňajú esculin a rutozid. Anavenol tónuje žily a znižuje priepustnosť ich stien.

  V prvých týždňoch liečby sa aplikuje v množstve dvoch tabliet trikrát denne, po niekoľkých týždňoch sa dávka zníži na 1 tabletu trikrát denne.

  Liek je kontraindikovaný u detí mladších ako 15 rokov.

 • Venarus. Obsahuje na báze diosmínu a hesperidínu.

  Zvyšuje tón steny žíl, spomaľuje ďalší vývoj varikokély, normalizuje proces odtoku lymfy. Aplikujte jednu tabletu raz denne.

  Dĺžka liečby by nemala presiahnuť tri mesiace. Venarus je kontraindikovaný v prípade neznášanlivosti na zložky.

 • Nechajte liekovú liečbu varixov u mužov a nemá absolútnu účinnosť, pravidelné a správne užívanie liekov môže významne zlepšiť účinok iných liečebných postupov a vyhnúť sa vzniku komplikácií a relapsov.

  Varikokéla u mužov: liečba bez operácie

  Varikokéla je choroba, ktorá postihuje mužov. Ide o chorobu, pri ktorej je v spermatickej šnúre pod vplyvom kŕčových žíl deformácia žíl. Choroba je sprevádzaná nepríjemnými bolestivými príznakmi v miešku. Ak sa nelieči, môžu sa vyskytnúť vážne následky, ktoré môžu viesť k neplodnosti.

  Čo je Varicocele?

  Kŕčové žily alebo jednoducho - kŕčové žily spôsobujú rozšírenie žíl, ktoré vznikajú kvôli krvnej stasi. Žily sa zväčšujú pod kožu a získavajú modrastý vzhľad.

  U mužov sú diagnostikované dva typy kŕčových žíl, jedna z nich postihuje dolné končatiny, druhá sa vyskytuje v spermiovej šnúre.

  Druhý typ choroby sa nazýva varikokéla. Táto choroba postihuje každého šiestyho muža, prevažne z mladého veku, a často choroba začína v puberte v dospievaní.

  Choroba vyžaduje okamžitú liečbu. Bežiaci formulár môže spôsobiť ťažké komplikácie, ako je poškodenie krvného obehu, tvorba krvných zrazenín. Oddelené zrazeniny upchávajú krvné cievy srdca a pľúc a môžu spôsobiť smrť.

  Príčiny choroby sú odlišné. Vo väčšine prípadov je choroba geneticky determinovaná. Slabé cievy, vysoký tlak v cievach, stres na svaloch peritonea, chronická zápcha - to je neúplný zoznam faktorov, ktoré prispievajú k rozvoju choroby.

  Príznaky varikokély sa objavujú postupne. Choroba prechádza štyrmi etapami:

  1. V prvom štádiu sa ochorenie prejavuje slabo, nie sú zistené žiadne defekty v žilovom systéme, môžu byť vizualizované len na ultrazvuku alebo inom diagnostickom zariadení.
  2. V druhej fáze sa už začína prejavovať rozšírenie žíl, ale len vo vzpriamenej polohe.
  3. V tretej fáze môže byť žilová porucha určená ako vertikálne, tak aj horizontálne.
  4. V štvrtej fáze je vada viditeľná po vizuálnej kontrole.

  Choroba nie vždy prechádza celým cyklom vývoja od prvého do posledného štádia. Zvyčajne dosiahnutie ďalšej etapy nie je zhoršené.

  Varikokéla je ľahko diagnostikovaná. Najčastejšie sa vyvíja na ľavom semenníku vo forme výrazného zväčšenia. Je to mimoriadne zriedkavé, ale stále je možné, že sa ochorenie vyvinie na pravom semenníku alebo na oboch stranách.

  Choroba má negatívny vplyv na proces tvorby spermií, pretože dilatačné žily porušujú termoreguláciu, teplota v postihnutej oblasti stúpa a zabraňuje normálnej syntéze spermií. Dokonca aj keď choroba postihla jedno semenník, produkcia spermií klesá v oboch semenníkoch.

  Liečba varikokélov

  Vo väčšine prípadov sa na obnovenie z varikokély vyžaduje operácia. Toto je najefektívnejšia metóda. Ale v niektorých prípadoch môžete urobiť bez operácie.

  Je to dôležité! Liečba varikokély u mužov bez chirurgického zákroku je možná len v počiatočnom a v niektorých prípadoch v druhom štádiu ochorenia.

  Tretia etapa ochorenia sa vylieči iba chirurgicky. Ale v pooperačnom období budú potrebné lieky, pomocou liekov sa môžete vyhnúť komplikáciám a urýchliť adaptáciu tela po operácii.

  Liečba liečiv

  Na liečbu ochorenia sú predpísané lieky, ktoré výrazne uľahčia stav pacienta. Ako zaobchádzať s varikokélou bez chirurgického zákroku určí androlog. Špecialista vykoná prieskum a predpíše liečebný postup.

  Lieky na varikokéli majú iný smer:

  • Venoprotektory, medzi ktoré patria Detraleks, Exusan a Troxevasin.
  • Prostriedky na zlepšenie krvného obehu: Trental.
  • Exteriér: Lioton, Venolife, Tromblex.
  • Antioxidanty sú potrebné na nasýtenie krvi kyslíkom: Triovit, Antiox.
  • Antikoagulanciá znižujú zrážanlivosť krvi.
  • Komplex vitamínov na stimuláciu spermatogenézy. V tomto prípade budú vitamíny A, E, C užitočné, rovnako ako minerály - zinok a selén.

  Detralex obsahuje flavonoidy. Detralex s varikokéli eliminuje opuch a zmierňuje bolesť. Dĺžka liečby môže byť dlhá - od niekoľkých mesiacov do roka. Závisí to od závažnosti ochorenia.

  Exusan sa predáva vo forme tabliet a kvapiek. Je založená na vitamíne B1. Liečivo je vyrobené z prírodných zložiek, bezpečné pre zdravie. Escuzane s varikokéli je účinná iba v počiatočnom štádiu. Liečba trvá od jedného mesiaca po dva.

  Troxevazín môže byť v tabletách a vo forme masti. Má tonizujúci účinok a zmierňuje zápal. Navyše liek pomáha posilniť steny ciev.

  Trental s varikokéliou reguluje krvný obeh a tiež zlepšuje konzistenciu krvi, čím je menej viskózny. Liečivo podporuje resorpciu krvných zrazenín.

  Keď sa liečba varikokélom môže doplniť lokálnymi liekmi, majú protizápalové účinky a zlepšujú metabolizmus v tkanivách. Používajú sa na zápalové oblasti s ľahkými kruhovými pohybmi.

  Terapeutický komplex musí vyvinúť lekára. Liečba varikokély je urológ a flebológ. Samošetrenie si nestojí za to, môže spôsobiť komplikácie.

  Masážna liečba

  Masáž semenníkov s varikokéli je účinným prostriedkom. Pomocou masážnych akcií môžete zabrániť opuchu, zmäkčiť opuchnuté žily.

  Aby masáž priniesla požadované výsledky, musíte pri jej vykonávaní dodržiavať určité pravidlá:

  • postup sa vykonáva v polohe sklonu, je lepšie sedieť na pevnom povrchu;
  • sedacia poduška je umiestnená pod panvovou oblasťou, telo by malo byť mierne zvýšené, čo zlepší tok krvi;
  • trvanie masáže nesmie presiahnuť 10 minút;
  • masáž semenníkov sa vykonáva ľahkými kruhovými pohybmi, mierne sa zvyšuje intenzita, trvanie procedúry je približne 5 minút;
  • počas postupu by sa nemala vyskytnúť bolesť;
  • Masáž sa má vykonávať nielen na semenníkoch, je potrebné sa dotknúť perinea a spodnej časti brucha, aby sa aktivovala plná cirkulácia, preto po masáži semenníkov prejdite do blízkych oblastí a masírujte ich takmer päť minút.

  Je to dôležité! Po masáži môže byť koža sčervenať, čo sa považuje za normálne a nie je škodlivé pre zdravie.

  V počiatočnej fáze masáže môžu zabrániť ďalšiemu vývoju ochorenia a dokonca úplne vyliečiť človeka. Procedúra sa môže vykonať dvakrát denne: ráno a pred spaním.

  Terapeutická gymnastika

  Ak chcete odstrániť stagnáciu, môžete použiť súbor fyzických cvičení. Než začnete, musíte sa poradiť so špecialistom, aby lekár mohol rozhodnúť o možnosti použitia liečebnej gymnastiky v konkrétnej fáze varikokély.

  Komplex lekárskych cvičení pre varikokélu bude vyzerať nasledovne:

  1. Postavte sa rovno a postavte nohy dohromady. Pomaly sa ohýbajte dopredu a dotýkajte sa podlahy rukami. Potom pomaly stúpajte a postavte sa na špičky. Po zhlbokom nádychu by ste mali relaxovať a zaujať východiskovú pozíciu.
  2. Postavte sa na prsty, potom prudko znížte podpätky na podlahu.
  3. Squatting by mal byť vykonaný tridsaťkrát v jednej sade. Mali by existovať tri takéto prístupy.
  4. Na zlepšenie krvného obehu pomôže nohy nohy, ležia na chrbte. Nohy by mali byť rovno, muchy vykonané v rôznych smeroch, každá noha - 10 zametá.
  5. V tomto prípade je cvičenie "bicykel" účinné, cvičenie sa vykonáva v polohe na chrbte a nohy sú umiestnené pod uhlom 90 stupňov k telu. Trvanie postupu nie je dlhšie ako dve minúty.
  6. Kruhové pohyby panvy v smere hodinových ručičiek a proti smeru hodinových ručičiek. 2 minúty. Toto jednoduché cvičenie pomôže normalizovať krvný obeh v panvovej oblasti.

  Pomocou terapeutického nabíjania môže zlepšiť krvný obeh a posilniť krvné cievy. správne navrhnutý gymnastický komplex ovplyvňuje celý venózny tón.

  Cvičenia by mali zahŕňať malú panvu, pretože v tejto oblasti je potrebné aktivovať krvný obeh. V bedrovej oblasti je potrebné napätie.

  Ľudové opravné prostriedky

  Konzervatívna liečba varikokély môže byť doplnená metódami ľudovej terapie. Tradičná medicína ponúka množstvo receptov, ktoré pomôžu zlepšiť stav žíl a posilniť krvné cievy. Ošetrenie sa vykonáva s použitím liečivých rastlín.

  Najefektívnejšie recepty:

  • kôra kaštanu je rozdrvená, jedna čajová lyžička je zriedená vodou a opitá dvakrát denne, takýto výrobok je možné zakúpiť hotový, predáva sa v lekárni;
  • Odčerpávajú šťavu z čerstvého Hypericum, na 50 ml šťavy, vezmite jednu pohár chladného mlieka, premiešajte ingrediencie, vezmite si ráno pred jedlom, liečba by mala trvať najmenej dva mesiace.

  Môžete tiež vyrobiť kompresie a pleťové vody z bylín. Efektívny kompresný plech. Polievková lyžica čerstvo naseknutého paliva sa zmieša s rovnakým množstvom kyslej smotany. Potom sa pripravená zmes aplikuje na postihnuté semenníky a nechá sa 30 minút. Takéto kompresie sa odporúčajú na týždeň.

  Pleťové vody sú vyrobené z kôry dubu, gaštanu, harmančeka, elecampanu. Najskôr pripravte odvar, potom sa namočia pomocou obrúskových obrúskov a umiestnia sa na boľavé miesta a zostanú v tomto stave 20 minút.

  Liečba varikokély s ľudskými prostriedkami môže byť len doplnkom k hlavnému terapeutickému chodu. Samotné bylinky nemôžu byť vyliečené.

  Okrem toho, aby ste nekomplikovali priebeh ochorenia, mali by ste dodržiavať správnu výživu. Niektoré produkty sa lepšie úplne odstránia z potravy. Medzi tieto produkty patrí:

  • margarín;
  • cukor;
  • živočíšny tuk;
  • alkoholické nápoje;
  • biele výrobky z múky.

  Celozrnné výrobky, čerstvá zelenina a ovocie, ryby a hydinové mäso a olivový olej by sa mali stať povinnými výrobkami v dennom menu. Pozorovanie stravy môže zlepšiť stav.

  Nebezpečenstvo samošetrenia

  Keď varikokéla v semenníkoch dochádza k nevratným procesom. Môžu byť pozastavené, stav pacienta sa môže zlepšiť, ale aby sa úplne zbavil choroby, vo väčšine prípadov je problém riešený chirurgicky. Liečba choroby by mala byť pod prísnym dohľadom lekára. Samoliečenie je nebezpečné a môže viesť k neplodnosti. Ak sa pokúsite odstrániť chorobu sami, drahocenný čas sa stratí.

  Urológ-androlog sa zaoberá liečbou varikokély, je to špecialista, s ktorým by ste mali konzultovať pomoc s najmenšou nepohodou v semenníkoch. Andrológ sa zaoberá problémami súvisiacimi s funkciou semenníkov, v jeho jurisdikcii je problém žíl v týchto orgánoch. Pred začatím liečby by ste mali byť vyšetrení. Diagnózu by mal stanoviť iba lekár.

  záver

  Varikokéla je jednou z hlavných príčin mužskej neplodnosti, približne polovica mužskej populácie trpí. Preto sa má choroba okamžite diagnostikovať a liečiť. Ak dôjde k vzniku ochorenia, nebude možné obnoviť cievy chirurgickým spôsobom.

  Čím skôr začne liečba, tým väčšia je možnosť úplného zotavenia.

  Varicocele ako liečiť

  Varikokéla je kŕčovou žilou spermatickej šnúry. Pozoruje sa hlavne u mužov vo veku 17 až 30 rokov, ale pozoruje sa aj v mladšom veku: v 10 rokoch sa vyskytuje u 6% chlapcov av dospievaní trpí až 16%.

  Najčastejšie sa vyskytuje na ľavej strane (až 50-90%), pozoruje sa dvojstranná varikokéla do 17 rokov v 10%, v 17% - v 48% prípadov a jednostranná dilatácia žíl vpravo je asi 2%. Táto funkcia je vysvetlená skutočnosťou, že len vľavo je spermatická žila nasmerovaná do renálnej žily takmer kolmo. Pravostranná varikokéla sa najčastejšie vyvíja v dôsledku nástupu nádoru alebo inej tvorby objemu, ktorá narušuje venózny odtok z semenníka.

  Zvyčajne sa varikokéla kombinuje s ďalšími prejavmi ochorenia kiahne - prítomnosťou hemoroidov, kŕčových žíl dolných končatín.

  Historické zázemie

  Vo všeobecnosti je varikokéla známa už dávno: napríklad Hippocrates to označil za "preťaženie čiernej alkalickej, hrubšej krvi".

  Postupne sa v lekárskom svete vyskytuje pochopenie, že bez správnej liečby môže varikokéla viesť k neplodnosti, čo spôsobuje naliehavosť hľadania najúčinnejších liečebných postupov.

  V staroveku, ako liečba, sa spermatické žily upínali priamo cez kožu miešadla pomocou klieští, horia sa horúcou železou alebo pacientka bola vykastrovaná. V súčasnosti existuje asi 120 typov najpopulárnejších metód chirurgickej liečby varikokély. Aj v počiatočných štádiách ochorenia je konzervatívna liečba bežne používaná.

  Typy varikokély (klasifikácia)

  Hoci existuje veľa klasifikácií varikokély, zameriavame sa na najbežnejšie.

  Primárne a sekundárne

  Kŕčové žily kábla sa môžu vyskytnúť samy o sebe (môžu byť primárne, idiopatické) alebo môžu byť výsledkom iných ochorení (sekundárna varikokéla).

  Primárna varikokéla zvyčajne pokračuje, kým určitý bod nie je takmer asymptomatický, ale vo väčšine prípadov je to hlavná príčina mužskej neplodnosti na celom svete.

  Stupne varikokély od Lopatkina

  Táto klasifikácia bola navrhnutá v roku 1978 a je stále používaná mnohými urológmi, pretože je pomerne jednoduchá a ľahko pochopiteľná:

  1. I. stupeň - kŕčové žily sa zisťujú iba pomocou pocitu spermatu (palpácie), zatiaľ čo pacient stoja pri stoji.
  2. II. Stupeň - sú viditeľné kŕčové žily, ale veľkosť a konzistencia semenu sa nemení.
  3. Grade III - pozorujeme zníženie semenníka, žily creepiform plexu sa výrazne rozšíria, konzistencia semenníka sa mení.

  Klasifikácia varikokély s prihliadnutím na obehové poruchy

  V roku 1980 navrhla spoločnosť Coolsaet klasifikáciu varikokély s ohľadom na obehové poruchy v žilovom systéme semenníkov (hemodynamika):

  1. Typ 1 - vrhanie krvi do semenníka pochádza z obličkovej žily.
  2. Typ 2 - krv v semennej žilke sa vyhodí z iliaca.
  3. Typ 3 - kombinácia typov č 1 a č 2.

  Klasifikácia Varicocele podľa WHO

  I. stupeň - kŕčové žily nie sú viditeľné, žily nie sú hmatateľné v normálnom stave, ale sú určené počas napínania.

  Stupeň II - rozšírené žily nie sú viditeľné, ale sú dobre palpované.

  Stupeň III - žily sú rozšírené, ich plexusy sú ľahko hmatateľné a dobre viditeľné cez miešku.

  Symptómy varikokély

  Vzhľadom na klinické príznaky sa rozlišuje priebeh varikokély:

  2. S nasledujúcimi príznakmi:

  • bolesť,
  • porucha spermatogenézy,
  • recidivujúca varikokéla,
  • neplodnosť
  • rôzne komplikácie.

  Príčiny varikokély

  Napriek tomu, že varikokéla je známa už dávno, experti stále ťažko uvádzajú presné dôvody jej výskytu. S rozvojom vedy a vznikom nových príležitostí pre neinvazívne výskumné metódy boli získané nové údaje umožňujúce hlbšie pochopenie niektorých bodov vo vývoji varikokély, ale celá otázka ostáva otvorená.

  Mechanické faktory

  Mnohí moderní výskumníci medzi hlavnými predisponujúcimi faktormi a príčinami vývoja varikokély poznamenali zvýšenie tlaku žíl spermií v žilách vďaka:

  • stláčanie žíl šnúry s herniálnym vakom, nádorom, konečníkom pretekajúcim masážami stolice (pre chronickú zápchu);
  • zvýšenie intraabdominálneho tlaku pri chronickej hnačke, predĺžené napätie brušných svalov (v tomto prípade dochádza k zmierneniu výtoku do dolnej dutej žily a vzniku kongescie);
  • posunutie ľavého semenníka smerom dole v kombinácii s nedostatočnou funkciou cremasteru;
  • dlhá jazda na bicykli, jazda na koni;
  • dlhodobá pozícia;
  • poškodenia skrutkami;
  • čiastočná kompresia renálnej žily aortou a vynikajúcou mezenterickou artériou (takzvané "pinzety");
  • porušenie renálnej žily naľavo od jeho dodatočného kmeňa;
  • iné mechanické faktory.

  Anatomické faktory

  Najvýznamnejšie predisponujúce faktory vývoja varikokély sú:

  • pravý uhol splynutia testikulárnych a obličkových žíl vľavo;
  • nedostatočnosť ventilu alebo jeho nedostatok v ľavej semennej žilke;
  • dlhšiu veľkosť testikulárnej žily vľavo ako vpravo.

  Genetická predispozícia

  Vývoj varikokély prispieva k:

  • vrodená slabosť cievnej steny,
  • prítomnosť kŕčových žíl,
  • ploché nohy,
  • poruchy srdcovej chlopne
  • phimosis,
  • javov celkového zlyhania spojivového tkaniva.

  Ďalšie faktory

  Určitú úlohu zohráva:

  • masturbácie s konštantnou hyperemia mužských pohlavných orgánov,
  • vegetatívne poruchy
  • kvapavka,
  • iné pohlavne prenosné choroby,
  • stavov a chorôb, ktoré vedú k zníženiu hladín testosterónu.

  Symptómy varikokély

  asymptomatická

  Po dlhú dobu môže byť varikokéla úplne asymptomatická a vyvíja sa pomaly a pomaly. V tomto prípade sa zistí, keď je vyšetrovaný urológom z iného dôvodu (napríklad pri fyzickom vyšetrení). Zvyčajne sú asymptomatické počas počiatočných štádií ochorenia.

  Typické príznaky varikokély

  Prvá fáza

  Aj keď v tejto fáze najčastejšie nie sú žiadne sťažnosti, niektorí pacienti môžu byť narušený:

  • nepohodlie v miešku,
  • vytiahnutím bolesti v semenníkov, svalov so zvýšeným výkonom, chôdzou, sexuálnym vzrušením a zmiznutím v náchylnej polohe.

  Druhá fáza

  Pozorovali sa všetky príznaky prvej fázy, ktoré sú výraznejšie. Spájajú sa:

  • zvýšená bolesť s vyžarovaním brucha počas cvičenia,
  • objavenie bolesti v obličkách,
  • rozvoj neuralgie n. spermatici,
  • znížená sexuálna funkcia.

  Tretia etapa

  Hlavné príznaky sú zhoršené, bolesť je narušená aj v pokoji. V tejto fáze sa často vyvíja neplodnosť.

  U dospievajúcich sa objavujú sťažnosti týkajúce sa veľkosti šourku a jeho asymetrie.

  Ďalšie príznaky varikokély

  Pacienti sa spravidla sťažujú na:

  • prehĺbenie šourka, zvyšovanie počas prechádzky v horúcom období,
  • pocit ťažkosti v slabinách a miešku,
  • nudná, otupujúca, bodavá bolesť alebo pálenie spermatickej šnúry, ktorá sa rozprestiera do bedrovej oblasti, perinea, penisu, dolného brucha a stehna.

  Vzhľadom na to, že tieto príznaky sú zhoršené počas státia alebo chôdze a oslabené v horizontálnej polohe alebo v prípade zvýšenia miešku, mnoho pacientov spustí ruky do vrecka nohavíc a pokúsi sa udržať škriatku nepostrádateľne vzpriamene a tiež uprednostňuje tavenie.

  • sexuálnej slabosti
  • zmena veľkosti semenníka na postihnutej strane,
  • svrbenie sčrta,
  • inkontinencia v noci,
  • časté močenie.

  V závažných prípadoch sa môžu vyskytnúť:

  • všeobecná slabosť
  • strata chuti do jedla
  • plačlivosť,
  • podráždenosť,
  • úbytok hmotnosti
  • neplodnosť,
  • charakteristické zmeny spermy,
  • javy depresie.

  diagnostika

  Počas rozhovoru lekár objasní sťažnosti, históriu ochorenia, vykoná urologické vyšetrenie av prípade potreby určí ďalšie vyšetrenie.

  Sťažnosti a história choroby

  • Prítomnosť / neprítomnosť bolesti, nepohodlie alebo ťažkosti v miešku.
  • Či dochádza k nárastu bolesti pri dlhšom stoji, chôdzi, intenzívnej fyzickej námahe, sexuálnemu vzrušeniu a ich oslabeniu v pokoji alebo pri zvyšovaní šourku.
  • S pravidelným sexuálnym životom: trvanie nedostatku tehotenstva partnerom bez primeranej ochrany.
  • Predpísanie existencie varikokély.
  • Odložené ochorenia: uretritída, prostatitída, STI, parotitis, poranenia perinea a hrobu, operácie, atď.
  • Prítomnosť chronickej intoxikácie.
  • Charakteristiky sexuálneho vývoja a sexuálneho života (začiatok sexuálneho života, vek prvých znečisťujúcich látok, sexuálne excesy, výskyt ochlpenia, rastu fúzy, zmeny hlasu, rysy prvého roka života spolu s partnerom atď.).
  • Nebezpečenstvo pri práci a prítomnosť faktorov, ktoré vyvolávajú alebo predisponujú k rozvoju varikokély: napríklad rádioaktívne žiarenie, kontakt so siričitým uhľovodíkom, insekticídy, vystavenie mikrovlnnej rúre.

  Podľa rôznych autorov predchádzala vývoj varikokély v mnohých prípadoch kvapavka, mechanické poranenie (športové, priemyselné alebo transportné), hypotermia alebo prehriatie.

  Symptómy zistené počas lekárskej prehliadky

  1. Rozšírenie žíl v stojacej polohe, ako aj počas napínania. V súčasnej dobe sa na tento účel používa modifikovaná vzorka Valsavy: od pacienta sa vyžaduje, aby vdychoval a namáhal. Dilatované žily sú hmatateľné alebo viditeľné voľným okom.

  2. Pri palpácii: prítomnosť malých zhutnených oblastí zničených žíl, zmena veľkosti semenníka v závislosti od fázy.

  3. Pozitívna skúška Segond: v polohe na ležanie sa vonkajší prstenec zatlačí do slabín pacienta a potom sa vyzýva, aby vstúpil - s varikokéli sa žily doplnia.

  Tiež lekár môže identifikovať príznaky niektorých ďalších ochorení, ktoré viedli alebo sú spojené s varikokéliou: napríklad inguinálna kýria, nádor.

  Laboratórne a inštrumentálne diagnostické metódy

  1. Ultrazvuk v semenníku. Je to najinformatívnejšia metóda určovania jej veľkosti a identifikácie rôznych patológií tohto orgánu. Najčastejšie sa táto štúdia uskutočňuje v kombinácii s Dopplerovým prístrojom, ktorý vám umožňuje vizualizovať cievy v miešku a zistiť návrat venóznej krvi (takzvaný reflux), zvýšenie priemeru žíl počas testu Valsawa, ako aj výrazné pretrhnutie.

  2. Phlebografia spermatických žíl. Pomocou tohto typu výskumu je možné odlíšiť primárnu varikokélu od symptómov, ale v súčasnosti sa prakticky nepoužíva (spravidla je sonografia postačujúca).

  3. Spermogram. Ak sa v počiatočných štádiách varikokély prakticky nelíši od normy, možno pozorovať nasledujúce zmeny:

  • zníženie počtu aktívnych spermií,
  • zníženie počtu alebo úplnej absencie spermií v sperme,
  • nedostatok spermií
  • prítomnosť mnohých mŕtvych spermií.

  4. Výpočet miery plodnosti Farrisu, ktorý by mal byť zvyčajne vyšší ako 200. Preto sa objem ejakulátu vynásobí počtom spermií (v miliónoch / ml) a percentom pohyblivých spermií.

  5. Štúdia hladiny pohlavných hormónov: testosterón, FGS, prolaktín, estradiol, luteinizačný hormón. Používa sa v prípade diferenciálnej diagnózy mužskej neplodnosti s varikokélou.

  6. Urografia. Pomáha identifikovať komorbidné ochorenia: prolaps obličky, hydronefrózu, anomálie močového systému.

  7. Dynamická nefroskintigrafia alebo nepriama izotopová angiografia, testikulárna scintigrafia. Tieto rádioizotopové štúdie pomáhajú študovať funkčný stav obličiek, semenníkov pred a po chirurgickom zákroku, ako aj hemodynamiku v cievach obličejového plexu.

  Konzervatívna liečba varikokély

  Viac historického záujmu, ako vo väčšine prípadov sa ukázalo ako neúčinné. Avšak urológovia v počiatočnom stupni ochorenia a asymptomatický priebeh môžu určiť:

  • Vylučovanie fyzickej aktivity určitého typu: dlhá chôdza, zdvíhanie závaží, tanec, jazda na koni, cyklistika.
  • Prevencia zvýšeného brušného tlaku: boj proti zápche, plynatosť.
  • Účel venotonikov, vazokonstrikčné lieky.
  • Regulácia sexuálnej funkcie.
  • Pravidelná sprcha miešku so studenou vodou na zvýšenie kremasterickej funkcie.
  • Nosenie špeciálneho zavesenia (mnohí pacienti to nevydržajú v dôsledku výskytu nepohodlia).
  • Tonizačná fyzioterapia.
  • Odmietnutie alkoholu.
  • Systematické plávanie vrátane otvorenej vody, zimných športov.

  Chirurgická liečba varikokély

  K dnešnému dňu je to najefektívnejšia chirurgická liečba varikokély.

  Indikácie a kontraindikácie

  Indikácie na operáciu:

  • V počiatočných štádiách varikokély pri absencii účinnosti konzervatívnej liečby.
  • Bez ohľadu na štádium ochorenia: prítomnosť pretrvávajúcej bolesti.
  • Zmeny v hustote a štruktúre semenníka.
  • Znížená sexuálna funkcia.
  • Zmeny v sperme.
  • Neplodnosť.
  • Porucha spôsobená varikokéli.
  • Rozšírené žily, kontraindikované pre vojenskú službu.
  • So silným účinkom varikokély na psychiku pacienta.

  kontraindikácie

  Sú pomerne ľubovoľné, pretože sa môžu meniť v závislosti od konkrétnej metódy chirurgickej intervencie. Často sú nasledovné kontraindikácie chirurgického zákroku:

  • asymptomatické pre prvý stupeň ochorenia;
  • sekundárna varikokéla v dôsledku novotvarov alebo zápalových procesov iných orgánov;
  • celkový vážny stav tela.

  Chirurgia modernej scény

  Hlavným cieľom akejkoľvek chirurgickej intervencie pre varikokélu je priesečník dilatačných žíl, smerujúci do vnútomej plexy a účasť na opätovnom vstreknutí krvi.

  Dnes existujú štyri hlavné typy operácií pre varikokélu:

  1. Ligácia a následná excízia semenníkov: operácie Ivanissevič, Kondakov, Palomo, Bernardi, ako aj retroperitoneoskopické a laparoskopické techniky.
  2. Röntgenové endovaskulárne: embolizácia, skleroterapia, endovaskulárna koagulácia.
  3. Prekrytie rôznych vaskulárnych anastomóz: proximálne testikulárne alebo spermatické, epigastrické, testikulárne a supálové.
  4. Mikrochirurgické techniky využívajúce optickú technológiu a vykonávané z prístupu v oblasti slabín.

  Operácia Palomo

  Počas tejto operácie sú spermatické tepny a žily vystavené a potom sa ligujú a pretínajú. Modifikáciou je zachovanie priechodnosti lymfatických ciev, čo významne znižuje pravdepodobnosť vzniku pooperačných komplikácií: epididymitída, hydrocele a scrotal edém.

  Operácie Ivanissevič a Bernardi

  Operácia Ivanisevič je klasika klasickej chirurgie, ktorá sa používa v pediatrickej a dospelosti. Jej podstatou je ligácia v retroperitoneálnom oddelení testikulárnej žily. Miera recidivy u dospelých je približne 25% av pediatrickej praxi až 40%. Operácia Bernardi sa uskutočňuje takmer rovnakým spôsobom, avšak s ligáciou semennej tepny a o niečo nižšou (typickými komplikáciami sú atrofia semenníkov, hydrocele).

  Endovaskulárna oklúzia testikulárnych žíl

  Po prvé, femorálna žila je vpravo vpichnutá, do nej je vložený pružný kovový vodič a cez ňu je zavedený katéter, ktorý smeruje do hornej dutej žily a potom ľavú nadobličku. Ďalej vykonajte selektívnu venografiu a následnú oklúziu nádoby pod vypúšťaním kolaterálov smerujúcich do chrbtice, obličiek a do retroperitoneálneho priestoru. Potom ako kontrola sa znova vykoná röntgen s kontrastným činidlom.

  V závislosti od typu činidla, ktorý sa používa na zablokovanie lumenu žily, existujú:

  • Mechanická embolizácia Gianturko-Andersen-Wallaceovou špirálou, silikónový balónik, tuleň so žilou, kyanokryláty, kovové okluzéry.
  • Transfemorálna retrográdna skleroterapia so sklerotizujúcim činidlom (napríklad trombovary, varikocíd, etosklerol, hypertonický roztok glukózy s monoetanolamidom).
  • Kombinovaná embolizácia - balónikové alebo okluzné špirály so skleroterapiou.
  • Oklúzia pomocou fyzikálnych roztokov.
  • Elektrokoagulácia monopolárnou elektródou.
  • Zavedenie horúceho kontrastu.

  Kalenie a embolizácia žíl je často sprevádzané relatívne častým výskytom rekurentnej varikokély (až 20%).

  Mikrochirurgické anastomózy

  Existujú operácie na vytvorenie anastomóz:

  • spermatoepigastralnogo,
  • testikulosafennogo,
  • testikulárne-bedrové.

  Podstata týchto chirurgických zákrokov spočíva v tom, že nová nádoba je skutočne vytvorená na normalizáciu krvného obehu a varikózne dilatované - sú zviazané. Prakticky všetky tieto techniky naznačujú prítomnosť špeciálneho chirurgického mikroskopu, s ktorým chirurg umiestni cievnu sutúru.

  Laparoskopické techniky

  Tieto techniky sa používajú ako alternatíva k obvyklým klasickým metódam operácií pre varikokélu. V takom prípade vložte klipy na spermatickú žilu alebo ju priviažte. Môže sa použiť aj laparoskopická koagulácia.

  • akútne hnisavé ochorenia
  • nádor,
  • predchádzajúca laparoskopia (v závislosti od okolností).
  • neplodnosť,
  • bolesť v miešku,
  • relaps,
  • porušenie spermatogenézy.

  Pooperačné komplikácie

  Zvyčajne sú komplikácie pomerne zriedkavé. Špecifické komplikácie spojené s embolizáciou alebo ligáciou spermatickej žily sú veľmi zriedkavé v prípade laparoskopických a mikrochirurgických techník.

  Scrotal lymfóza

  Toto je skorá komplikácia po chirurgickom zákroku, keď sa začne búšiť ľavá polovica šourku. Vo väčšine prípadov postupne zmizne a vyskytuje sa u mnohých pacientov liečených na varikokélu. Prevencia lymfostázy je podporovaná nosením prvých 5 dní po chirurgickom zákroku špeciálnej suspenzie podporujúcej miešanie.

  Atrofia alebo hypotrofia semenníka

  Atrofia je najstrašnejšou komplikáciou tejto operácie a možno ju pozorovať po niektorých typoch skleroterapie a klasických operácií. Je to dosť zriedkavé, ale operácie tohto druhu sa nedajú použiť v detstve a mladých ľuďoch, pretože takáto komplikácia môže byť tragédiou pre mladého človeka po zvyšok jeho života.

  Obnovenie bolesti

  Nalepená, konštantná bolesť bolesti po chirurgickom zákroku dlho trpí asi 5% pacientov. Čiastočne sú dôsledkom skrytej lymfostázy, absencie rozšíreného, ​​uviformného plexu, ktorý zohrával úlohu podušky absorbujúcej šok, nebola diagnostikovaná včas a prostatitída, orchitída atď., Ktoré sa stali akútnymi po operácii. Zvyčajne táto bolesť zmizne po užití protizápalovej a antibakteriálnej liečby.

  hydrokéla

  Ihneď po chirurgickom zákroku je pomerne zriedkavé, avšak v rôznej miere sa pozoruje retencia tekutín vo viac ako 50%. Avšak, toto je len extra 2-3 ml, ktoré úplne zmiznú po 6 alebo 12 mesiacoch po operácii.

  Opakovaná varikokéla

  Najčastejšie recidívy varikokély sa vyskytujú u dospievajúcich a detí v dôsledku štrukturálnych vlastností v danom veku. U dospelých je frekvencia opakovania varikokély oveľa nižšia.

  Komplikácie po endovaskulárnych chirurgických technikách

  • Alergia k zadanému kontrastu.
  • Syndróm bolesti
  • Perforácia krvných ciev.

  Komplikácie s laparoskopiou

  Prakticky sa nevyskytujú, ale vyskytujú sa, keď sa brušný alebo retroperitoneálny priestor naplní vzduchom. Infekčné komplikácie možno pozorovať, veľmi zriedkavo - krvácanie.

  Prevencia varikokély

  Vzhľadom na skutočnosť, že stále existujú diskusie o príčinách varikokély, o závažnej prevencii tejto choroby sa nehovorí.

  V súčasnosti je väčšina odporúčaní odborníkov nasledovná:

  1. Vo veku 19-20 rokov podliehajú povinnému vyšetreniu urologom na prípadnú varikokélu.
  2. Pravidelne jedenkrát za šesť mesiacov na vykonanie seba-vyšetrenia a palpácie pohlavných orgánov. V prípade akýchkoľvek zmien je potrebné navštíviť lekára.
  3. V prípade prvých príznakov varikokély je nevyhnutné opustiť alkohol, pravidelne sex, vyhýbať sa sexuálne prenosným chorobám. Okrem toho je dôležité odstrániť preťaženie v malej panve, včas liečiť prostatitídu, orchitídu, epididymitídu.
  4. Ako profylaxiu neplodnosti je moderné pracovať.

  Ako vyliečiť varikokélu bez chirurgického zákroku: je možná liečba a je potrebná operácia

  Varikokéla je vzhľad dilatovaných žíl na semenníkovi a spermatickej šnúre.

  Je to taká "kŕčové žily" semenníkov, keď sa na mužovom semenníku objavujú kŕčové žily, ktoré sa často nachádzajú na nohách.

  Príčiny varikokély sú mnohé: zahŕňa genetické znaky, anatomické faktory, telesnú námahu, obezitu atď.

  Stále existuje veľa diskusií o tejto chorobe: mnohí lekári hovoria, že existuje spojenie medzi varikokélou a mužskou neplodnosťou.

  Napriek tomu sa vyskytli prípady, kedy dokonca chirurgický zákrok na odstránenie varikokély nezbavoval mužov neplodnosti a navyše sa kvalita spermií zhoršila. Vo väčšine prípadov sa však stane, že mikrochirurgická intervencia eliminuje nielen varikokélu, ale aj problémy spojené s ochorením - bolesť a neplodnosť.

  Existuje niekoľko stupňov varikokély:

  • V 1. stupni nie je možné určiť samotnú varikokélu - choroba je detekovaná iba urológom prostredníctvom špeciálnych štúdií a diagnostiky.
  • S 2 stupňami, opuchnuté žily v šourku a vetve sa už cítia v určitej polohe ľudského tela.
  • V prípade varikokély triedy 3 môžete vidieť charakteristické príznaky ochorenia pouhým okom.

  V závislosti od aktuálnej fázy varikokély sa mení aj potreba operácie: s 3 stupňami varikokély je absolútne nevyhnutná operácia - iba táto metóda uvoľní muža s bolestivými pocitmi. S 2 stupňami bolesti nemusí byť, ale mali by ste sa riadiť odporúčaniami lekára a sledovať vaše záujmy - či chcete v budúcnosti počať deti bez problémov. Pri chirurgickom zákroku varikokély stupňa 1 nie je potrebná mikrochirurgická intervencia.

  V nekomplikovaných prípadoch je možné liečiť varikokélu bez chirurgického zákroku konzervatívnymi metódami, ktoré sa nepoužívajú v medicíne: dosiahnuť to pomocou homeopatických liekov a ľudových liekov vykonávaním špeciálnych fyzických cvičení. Tieto lieky sú tiež dobre používané na profylaxiu a terapiu.

  Podpora liekov na telo človeka je potrebná pre akýkoľvek stupeň varikokély a pred a po operácii.

  Keď je pozorovaná hypoxia tkaniva varikokély, je preto potrebné užívať antikoagulanty s obsahom vitamínov A, E, C. Okrem toho vám pomôžu antioxidanty, vitamíny plus C, tri-vi plus, itriovit.

  Nemožno to urobiť bez liekov, ktoré pomáhajú zlepšiť mikrocirkuláciu krvi: pomôžu prijať pentoxifylín, orbiflex, agapurín a trental.

  Ak sa u človeka nájde počiatočná fáza varikokély (stupeň 1 alebo 2), potom sú žiaduce vedľajšie proteíny: liečba detralexom, escuzanom a gingkobilobou je účinná.

  Všetky vyššie uvedené lieky sa majú užívať dva týždne pred operáciou varikokély a do troch mesiacov po operácii. Na sledovanie stavu pacienta pri užívaní týchto liekov pomôže ultrazvuk a analýza spermií.

  Základné otázky týkajúce sa varikokély a ich liečby

  • Môže sa varikokéla uzdraviť bez operácie doma? Áno, je možné, že ak má človek rozvinutú formu varikokély 1-2 stupne, to znamená, že neexistujú žiadne indikácie na chirurgickú intervenciu.
  • Môže sa varikokéla liečiť homeopatickými prostriedkami? Áno, je to možné, ale malo by sa pamätať na to, že takáto liečba je účinná len pre skoré nepridelené štádiá varikokély. Čím silnejšie sú príznaky varikokély, tým nižšia je možná účinnosť liečby homeopatiou.
  • Je možné vyliečiť varikokéliu triedy 3 bez operácie? Nie, to nie je. Pri tomto stupni varikokély vám pomôže iba operácia.
  • Ako zistiť, či sa môže varikokélie vyliečiť bez operácie? Najlepšie je kontaktovať urolog a androlog. Lekári týchto špecialít pomôžu určiť presný stupeň varikokély u pacienta a odporučia potrebnú liečbu.

  Ako liečiť varikokélu doma: hlavné populárne metódy liečby varikokély doma

  Mnohí ľudia trpiaci na varikokéli sa pýtajú: ako liečiť varikokélu doma?

  Najjednoduchší spôsob organizovania domácej liečby varikokélových ľudových liekov. Táto metóda liečby je vhodná len pre tých, ktorí majú 1-2 stupne varikokély a neexistuje indikácia na operáciu.

  Liečba varikokély s ľudskými prostriedkami je vhodná aj pre deti trpiace touto chorobou, pretože najčastejšie sa varikokéla v ranom veku vyznačuje patologiami prvého stupňa. Ľudové lieky na liečbu varikokély zahŕňajú odvar z bylín, ktoré sa musia užívať orálne, ako aj kompresie a kúpele na vonkajšie použitie.

  Za najúčinnejšie a najpopulárnejšie ľudové recepty možno považovať:

  • Apple infúzia: Antonovka je najlepšia na výrobu infúzie. Vezmeme tri čerstvé jablká, umývame, vareme do smaltovej nádoby a nakreslíme asi tri hodiny. Potom sa infúzia musí prefiltrovať a výsledný liek sa musí odobrať na 50 g ráno a večer na prázdny žalúdok.
  • Infúzia zmesi bylín: v rovnakých pomeroch sa zmes harmančeka, vŕbovej kôry, gaštanu, malinového koreňa a raka sa zmieša a naleje sa s pol litrom vriacej vody. Trvať na deň, potom 150 g dvakrát denne.
  • Kompresia: musíte zmiešať niektoré čerstvé listy pelyne s jednou lyžicou kyslej smotany. Výsledná zmes sa tretí do gázovej tkaniny a potom sa aplikuje na oblasť s varikokélou. Kompresia sa musí zopakovať po dobu piatich dní v rade, potom odpočívame tri dni, potom opäť zopakujeme postup.
  • Kúpeľ: musíte urobiť špeciálny odvar, ktorý zahŕňa vetvy dubu, gaštanu a vŕby. Zložky celkom by mali vážiť niekde päť kilogramov. Zmes sa varí približne pol hodiny. Potom musíte pridať sušené čerešne, harmanček a reťazec - každá zložka je 200 gramov. Oddelene musíte vyprážať tri chlebové pečivo (nutne raž). V kúpeľoch sa vyžaduje päťhodinová teplota pri teplote maximálne 40 stupňov.

  Je možné a ako liečiť varikokélu bez operácie: liečba varikokély s homeopatiou

  Ďalším spôsobom na liečbu varikokély bez operácie je liečba choroby s homeopatiou. Homeopatické lieky majú liečivé vlastnosti a s 1-2 stupňami varikokély pomôžu vyhnúť sa endoskopickým (laparoskopickým) a iným chirurgickým zásahom.

  Praktická liečba homeopatiou sa často neuznáva ako lekársky postup, ktorý sa odlišuje oddelene. Použitie homeopatických liekov je indikované pri absencii bolesti v oblasti šourku u muža alebo dieťaťa.

  Hlavné prvky, ktoré tvoria homeopatické lieky, sú rastliny (listy, kvety, korene) a živočíšne produkty. Homeopatia je dobrý spôsob, ako zachovať imunitný systém pred a po operácii, ak je potrebná takáto operácia.

  Neoperačná liečba varikokély: cvičenie, skleroterapia a masáž semenníkov s varikokélou

  Ak je možné liečiť ochorenie, ktoré sa má liečiť bez operácie, potom bude mimoriadne vhodná špeciálna fyzická cvičenie a masáž semenníkov pre varikokélu.

  Takéto cvičenia sú zamerané na stimuláciu čistenia žíl a prispievajú k odtoku krvi z venózneho plexu.

  V dôsledku správnej fyzickej námahy môže varikcele 1-2 stupne zmiznúť.

  Cvičenie je nasledovné:

  • Je potrebné, aby ste stáli na prstoch niekoľko centimetrov od podlahy a potom sa náhle vrátili do východiskovej polohy. Po 10 - 15 opakovaniach odpočíame asi desať sekúnd, potom opakujeme. Vykonajte cvičenie, ktoré potrebujete pokojne, bez spomalenia. Celkom tri zasadnutia sa vyžadujú v rade a nie viac ako 60 cvičení denne.
  • Masáž semenníkov s varikokéli je pomerne účinná metóda pre štádiá 1 a 2 ochorenia. Muž (alebo dieťa) by mal ležať na chrbte a mierne zvýšiť panvu tak, aby sa uskutočnil prirodzený odtok žilovej krvi zo spermatického šnúra. Masážne pohyby je potrebné urobiť nie veľmi: nemôžete spôsobiť bolesť a nepohodlie, keď sa dotknete semenníkov. Nadmerný tlak často vedie k ďalším problémom (napríklad k zvýšeniu teploty). Najlepšie je použiť špeciálnu testikulárnu masáž pre varikokélu na klinike.

  Nekirurgická liečba varikokély je aj skleroterapia. Varikokéla skleroterapia je špeciálny postup, keď sú špeciálne látky injikované do testikulárnej žily za pôsobenia anestézie na podporu odtoku krvi zo semenníka do varikokély. Skleroterapia je indikovaná u pacientov, ktorí z nejakého dôvodu nemôžu vykonať operáciu: napríklad v prípade chronických ochorení, vysokého rizika komplikácií, prítomnosti hernie, zlého stavu imunitného systému atď.

  Embolizácia je ďalším spôsobom neoperačnej liečby varikokély pri lokálnej anestézii. Špeciálna cievka sa vloží do testikulárnej žily na ľavej strane, aby sa zabránilo rozšíreniu žíl. Po zákroku je riziko recidívy choroby a kvapkanie semenníkov pomerne nízke.

  Okrem Toho Čítal O Plavidlách

  Terapeutické a profylaktické komplexné cvičenia na posilnenie krvných ciev

  Gymnastika pre plavidlá je neoddeliteľnou súčasťou zdravotného programu pre telo, úspešne používaného odborníkmi v oblasti alternatívnej medicíny.

  Krvný tlak a spánok

  Ak osoba pozoruje výrazný pokles alebo nárast tlaku v noci, takýto symptóm by nemal ignorovať, pretože to najčastejšie naznačuje, že telo sa nerobí dobre a je potrebná lekárska starostlivosť.

  Aká je rýchlosť hematokritu?

  Kompletný krvný obraz vám umožňuje získať pomerne rozsiahle informácie o stave osoby. Jedným z indikátorov, s ktorými sa pri analýze stretnete, je hematokrit, zatiaľ čo nie každý pozná rýchlosť, a preto je dekódovanie ťažké.

  Ako sa vysporiadať so slabými a prasknutými kapilárami na nos

  Rozšírené cievy na tvári (tzv. Kuperoz) nevyzerajú extrémne esteticky príjemné. Ženy sú obzvlášť vystrašené červenými kapilárami na nosi, pretože to ostatným naznačuje myšlienku chronického alkoholizmu.

  Kalcifikácia aorty - čo je to?

  Kardiovaskulárny systém sa môže právom považovať za základ zdravia a normálneho fungovania všetkých vnútorných orgánov. Je to prostredníctvom jej krvného zásobovania. Tento proces je nevyhnutný na dodávanie kyslíka do všetkých systémov a orgánov.

  Dešifrovanie ESR v krvných testoch

  Najinformatívnejšou a dostupnejšou metódou laboratórnej diagnostiky ľudského stavu je kompletný krvný obraz. ESR je jedným z hlavných ukazovateľov tejto štúdie. Je dôležité pri stanovení diagnózy a stanovení spôsobu liečby.