Z tohto článku sa dozviete: prečo s chirurgickým zákrokom na varikokéli je jedinou metódou liečby, typy chirurgických zákrokov na túto chorobu. Indikácie a kontraindikácie pre ne, ich výhody a nevýhody.

Varikokéla je patológia, v ktorej sa žily varlat dilatujú vo forme uzlov, krútia a preliatia sa krvou. Dôvodom je nárast tlaku v systémoch semenníkov v dôsledku spätného refluxu krvi (refluxu) z väčších žíl (renálna, dolná dutina), do ktorých spadajú.

Kliknite na fotografiu na zväčšenie

Operácia vám umožňuje prerušiť tento reflux spájaním, prekrížením alebo odstránením rozšírených žíl. Takýto zásah úplne eliminuje problémy a dôsledky spojené s varikokéli a vracia človeka do plného zdravotného stavu. Liečba nie je komplikovaná a je vykonávaná urológmi alebo chirurgmi vo všetkých urologických a chirurgických nemocniciach.

Prečo je jedinou cestou von

Príčiny a mechanizmy vývoja varikokély majú čisto mechanickú povahu - postihnutá semenná (spermatická) žila nie je schopná zabezpečiť odtok žilovej krvi zo semenu v dôsledku:

 • poškodenia ventilov nachádzajúcich sa v lúmene a zodpovedných za zabezpečenie toho, aby sa krv pohybovala len v jednom smere - od semenníka až po väčšie žily;
 • prítomnosť obštrukcie alebo zvýšenie tlaku (venózna hypertenzia) v tých veľkých žilách, do ktorých spadajú spermatické rúrky, čo v nich brzdí prietok krvi a spôsobuje žilovú stagnáciu;
 • slabosť a chabosť stien cievy.

To všetko vedie k tomu, že krv nie len netečie zo semenníka, ale sa nahromadí vo venóznych plexoch spôsobených spätným refluxom (refluxom) z veľkých cievnych kmeňov. V podmienkach venózneho nadbytku stráca citlivá tkanivá pohlavných orgánov normálnu štruktúru, schopnosť produkovať vysokokvalitnú semennú tekutinu a hormóny.

Mechanizmus krvného obehu v zdravých a kŕčových žilách. Kliknite na fotografiu na zväčšenie

Vzhľadom na to, že kŕčové žily varlata nie sú cievami, ktoré prepravujú krv, ale patologickým úložným priestorom, jediným riešením je prelomiť ich zlomyseľné spojenie, ktoré odstráni reflux a krvnú stasu. Toto je účel operácie varikokély. Zahŕňa izoláciu, ligáciu, priesečník alebo úplné odstránenie hlavnej stonky spermatických žíl nad úrovňou ich rozvetvenia do malých vetiev, ktoré medzi sebou vytvárajú prepojenia.

Preto sa eliminuje patologická stagnácia krvi v cievach a testikulárnych tkanivách bez toho, aby to malo vplyv na krvný obeh. Venózny odtok z miešku sa vyskytne v systéme iných ciev, pretože spermatická žila je hlavná, ale nie jediná cesta k prietoku krvi. Navyše, v podmienkach stagnácie a zvýšeného tlaku v semennej žilke, sú ďal- šie odtokové cesty v čase operácie už dobre vytvorené a budú pokračovať v tvorbe v pooperačnom období.

Chirurgická liečba v prípade 80-85% sa vykonáva pre ľavostrannú varikokélu. Je to spôsobené tým, že ľavá semenná žila prúdi do obličiek a do pravej do dolnej dutej žily. Vzhľadom na anatomickú polohu, uhol vetvenia a ďalšie vlastnosti ľavej obličkovej cievy sa zvyšuje tlak v nich. Preto pravostranná lokalizácia varikokély prevažuje nad ľavou stranou.

Porovnávacia schéma štruktúry zdravých testikulárnych žíl a postihnutej varikokély

Typy operácií, indikácie a kontraindikácie

Existujú dva hlavné typy chirurgickej liečby varikokély:

 1. Classic - prostredníctvom rezu (operácia Ivanisavic). Prevádzka Ivanisevič. Kliknite na fotografiu na zväčšenie
 2. Minimálne invazívne - cez prerazenie (endoskopické, mikrochirurgické a endovaskulárne).

Endovaskulárna chirurgia na odstránenie varikokély. Kliknite na fotografiu na zväčšenie

Cieľ všetkých metód je rovnaký - odstrániť výtok cez testikulárnu žilu a zablokovať jej lúmen. Existujú rôzne spôsoby, ako dosiahnuť tento cieľ.

Tabuľka popisuje vlastnosti klasických a miniinvazívnych (šetriacich) operácií:

Aké sú typy operácií na odstránenie varikokély?

Operácia varikokély je indikovaná na kŕčové žily spermatickej šnúry, pretože je to hlavná príčina neplodnosti u mužov. Preto by sa chirurgická liečba mala vykonávať na samom začiatku vzniku semenníkov.

Indikácie pre chirurgickú liečbu

Kvôli rozšíreniu žíl je narušený normálny prísun krvi v testikulárnych tkanivách a proces termoregulácie. Počet spermií klesá a už nie sú tak mobilné. Vo väčšine prípadov je ovplyvnená ľavá strana, aj keď sa občas vyskytuje bilaterálna patológia.

Varikokéla môže byť vrodená a zvyčajne začína veľmi skoro, ale v detstve sa nezjavuje. Prvé klinické príznaky začínajú ako dieťa starne (ako teenager).

Priebeh ochorenia u adolescenta môže byť asymptomatický, takže indikáciou chirurgického zákroku na chirurgické odstránenie varikokély môžu byť údaje získané manévrom Valsalvy, ultrazvukom alebo palpáciou pterygia. Účinnosť liečby závisí výhradne od stupňa ochorenia a zvolenej metódy. V prípade potreby je pacientovi pridelená testikulárna biopsia.

Operácia varikokély je potrebná, ak sú u teenagerov alebo u dospelých prítomné nasledujúce príznaky:

 • bolesť v slabinách;
 • nevoľnosť;
 • opuch;
 • opuch testiku.

Technika chirurgickej manipulácie závisí od veľkosti semenníka a od veku pacienta. Pred začatím liečby je potrebné pripraviť varikokélu na operáciu semenníkov, aby sa predišlo vážnym komplikáciám a následkom.

Tip: čím skôr sa ochorenie zistí, tým rýchlejšie začne liečba a riziko vážnych komplikácií sa zníži. Preto sa pri najmenšom známke alebo úzkosti poradí s lekárom.

Príprava na operáciu

Príprava na operáciu začína laboratórnym vyšetrením pacienta. Je potrebné vylúčiť niektoré ochorenia: chronické ochorenia, patológie pľúc, problémy s gastrointestinálnym traktom. To všetko môže ovplyvniť priebeh operácie a stav pacienta.

Niekoľko hodín pred operáciou je zakázané jesť a piť

Prvým krokom je prejsť všeobecnou analýzou moču a krvi, krvou pre kreatinín, Rh a skupinou. Rovnako je predpísaný protrombínový index a analýza elektrokardiogramu. Lekár je povinný oboznámiť pacienta s informáciami o tom, ako dlho bude operácia trvať, ao spôsobe jeho realizácie.

Pred vykonaním operácie s varikokéli musíte zistiť hlavnú príčinu, ktorá spôsobuje stasovú krv v semenníku. V závislosti od toho sa vyberie aj typ operácie, čo pomôže zachovať schopnosť človeka oplodniť. Okamžite pred chirurgickým zákrokom sa vlasy pestujúce v oblasti chirurgického poľa oholia.

Typy operácií

Dnes existujú rôzne druhy operácií na semenníkovi na odstránenie varikokély. Medzi nimi sú najzákladnejšie:


 • Marmarská operácia s varikokélou;
 • laparoskopická varikokelektómia;
 • laserová chirurgia;
 • fungovanie Ivanisseviča.

Mikrochirurgia Marmara je najlepšou metódou na nahradenie chorého testikulárneho žily so zdravou žilou. Preto sa lekári poskytujú mini-prístup k nevyhnutnej časti tela bez toho, aby prenikli do brušnej dutiny. Mikrochirurgická technika je považovaná za najmenej traumatickú zo všetkých ostatných metód, pretože takmer nikdy nespôsobuje vznik kozmetických defektov pokožky.

Aj mikrochirurgia má minimálne riziko recidívy a závažných komplikácií. Jeho výhody zahŕňajú rýchle rehabilitačné obdobie a nízku invazívnosť.

Mikrochirurgická manipulácia nevyžaduje povinnú hospitalizáciu pacienta v nemocnici a môže sa vykonávať aj ambulantne. Prípravné obdobie je štandardné, rovnako ako všetky ostatné chirurgické zákroky.

Operácia Marmara

Anestetická injekcia sa podáva pacientovi, ktorý má anestetický účinok. Koľko podania anestetika rozhoduje anestéziológ založený na celkovej hmotnosti pacienta a jeho veku. Ďalej chirurg urobí malý rez v oblasti svalov nie viac ako 2-3 cm. Po zistení opuchnutej žily je ligovaný, šitý a prekrížený. To prispieva k normalizácii prietoku krvi ak odstráneniu negatívnych príznakov varikokély.

Počas mikrochirurgie spoločnosti Marmara v zriedkavých prípadoch môže dôjsť k náhodnému poškodeniu nervového zakončenia v slabinách alebo krvácaniu. Obdobie na zotavenie je iba 3 dni a stehy sa odstránia už skôr ako 8-10 dní po ich aplikácii. Nevýhody tejto techniky možno pripísať len vysokým nákladom, pretože používajú špeciálne nástroje a drahé optiky.

V pooperačnom období sa odporúča vyhnúť sa vážnej fyzickej námahe a náhlym pohybom. Počas jedného mesiaca nemôžete mať sex a musíte chrániť oblasť rezu pred trením. Spodná bielizeň by mala byť prirodzená a nie tesná.

Po troch mesiacoch by sa mal uskutočniť spermogram na posúdenie schopnosti fertilizácie spermií. Šesť mesiacov po liečbe sa môžete vrátiť k bežnému spôsobu života.

Tip: rozhodnite, ktoré typy chirurgických zákrokov si vyberiete zo všetkých dostupných, ak lekár zohľadní vek pacienta a jednotlivé problémy.

Priebeh prevádzky Ivanissevič

Tento typ liečby varikokélových semenníkov je považovaný za lacnejší. Podstata metódy je rezanie a obväz ľavej žily v semenníku. To prispieva k odstráneniu hlavného negatívneho faktora, ktorý spôsobuje spätný tok krvi do plexu semenníkov.

Počas operácie má Ivaníševič úplné uzatvorenie lumenu kŕčovej žily pod miestnou anestézou pre dospelých. Deti sa zvyčajne používajú v celkovej anestézii. V čase, keď to trvá asi 30 minút.

Pooperačné obdobie je v tomto prípade dlhšie a riziko vzniku komplikácií je pomerne vysoké. Počas všetkých manipulácií môže dôjsť k poškodeniu femorálnej tepny a ďalších anatomických štruktúr v inguinálnom kanáli. Navyše, mínusy zahŕňajú úplnú disekciu brušnej steny a prenikanie do brušnej dutiny. Pacient bude niekoľko mesiacov vypnutý. Zostáva pravdepodobnosť relapsu, ktorá je približne 40%. Výhodou operácie Ivaníševiča je absencia potreby používať špeciálne vybavenie a schopnosť ho vykonávať nikomu.

Laparoskopická chirurgia

Najviac neinvazívna operácia je laparoskopická, ktorá pre pacienta prebieha s minimálnou traumou. V tomto ohľade poskytuje nižšie riziko komplikácií než iné typy chirurgických zákrokov, ktoré často spôsobujú krvácanie alebo tvorbu infiltrátov. Po aplikácii laparoskopickej techniky pacient nedostáva kozmetickú poruchu, pretože steh je takmer nepostrehnuteľný.

Endoskopická varikokelektómia sa vykonáva v prípadoch, keď pacient má bilaterálnu dilatáciu spermatickej šnúry. Zrezanie sa vykonáva v pupku, v ľavej a pravej iliačnej oblasti. Ich veľkosť veľmi často nepresahuje 1 cm, prechádzajú cez ne endoskopické prístroje, nástroje a endoskopické televízne kamery. Preto lekár dokáže sledovať priebeh operácie av prípade potreby upraviť svoje opatrenia.

Nevýhody zahŕňajú vysoké náklady na operáciu a potrebu všeobecnej anestézie. Pooperačné obdobie trvá zvyčajne asi 3 dni, po ktorom je pacient vyčerpaný. Lekár mu povie, kedy príde čas na odstránenie stehov, koľko dní bude trvať na úplné obnovenie varikokély po operácii atď.

Laserová chirurgia

Laserová liečba varikokély sa týka najnovších spôsobov riešenia tohto problému. Preto nie je potrebné vykonávať rez v oblasti svalov a všetky manipulácie sa vykonávajú pomocou intravaskulárneho endoskopu. Vláknová optika pomáha nájsť presnú oblasť expanzie cievy a koagulovať ju pod pôsobením laserového lúča. Potom sa vypne z celkového krvného obehu.

Medzi výhody tohto typu intervencie patrí absencia anestézie a rýchla rehabilitácia. Môžete tiež zdôrazniť minimálne riziko komplikácií alebo vážnych následkov. Operácie s varikokéli majú výrazné rozdiely od obriezky predkožky, operácie na odstránenie semenníka u mužov alebo amputaciu penisu. Len lekár môže odpovedať na otázku, ako dlho bude trvať rehabilitačné obdobie, aké budú náklady na operáciu obnovenia semenníka.

kontraindikácie

Nie všetci pacienti môžu podstúpiť chirurgickú liečbu semenníka, pretože existujú určité kontraindikácie. Laparoskopická chirurgia nemôže byť vykonaná, ak pacient už podstúpil takýto zákrok už skôr alebo ak má malígnu formáciu. Mikrochirurgia je zakázaná vykonávať, ak má pacient diabetes alebo závažné kardiovaskulárne ochorenie.

Pred chirurgickým zákrokom na odstránenie varikokély v semenníkovi musí pacient podrobiť dôkladnej kontrole, aby doktor dokázal identifikovať presnú príčinu ochorenia. Potom bude možné zvoliť optimálny typ chirurgického zákroku s ohľadom na individuálnu patológiu, vek pacienta a jeho finančné možnosti.

Operácia varikokély: metódy, indikácie, liečba, rehabilitácia

Varikokéla je rozšírenie žíl v šourku alebo spermatickej šnúre u mužov. Toto ochorenie sa často vyskytuje u dospievajúcich a nemusí sa prejavovať v žiadnom prípade počas celého života. V niektorých prípadoch má pacient príznaky ako bolesť v semenníkovi, neplodnosť a výskyt hrboľatosti na miešku.

Jediným spôsobom, ako liečiť varikokélu, je chirurgia. Otázka jeho nevyhnutnosti pri absencii klinických prejavov je diskutabilná. Operácia varikokély sa zvyčajne ľahko toleruje a zriedka spôsobuje komplikácie.

Etapy ochorenia a indikácie na operáciu

Existuje 4 stupne rozvoja varikokély:

 • Kardiálna dilatácia je určená len ultrazvukom.
 • Žily pterygia sú palpované v stojacej polohe.
 • Pri palpácii v akejkoľvek polohe môže lekár diagnostikovať túto chorobu.
 • Žily sú viditeľné voľným okom.

Zníženie spermatogénnej funkcie, ktoré môže nakoniec viesť k neplodnosti, zvyčajne začína iba v neskorších štádiách ochorenia.

Operáciu je možné vykonať v nasledujúcich prípadoch:

 1. Identifikované porušenia tvorby spermií. V priebehu štúdie sa zistilo, že počet spermií bol znížený, ich pohyblivosť bola znížená a bola prítomná krv alebo hnis.
 2. Pacient má bolesť. Začnú sa prejavovať v štádiu 2-3 ochorenia, najprv zanedbateľné. Nepríjemné pocity sa zvyšujú pri chôdzi po fyzickej námahe. Poznámka. Vo väčšine prípadov sa vyvíja varikokéla ľavej semenníka, takže bolesť má najčastejšie rovnakú lokalizáciu.
 3. Pacient nie je spokojný s výskytom miešku.
 4. Sekretka začína klesať vo veľkosti.

Pri absencii príznakov sa môže odporučiť aj operácia. Niektorí lekári veria, že operácia vykonaná včas zabráni sterilite. Iní sa domnievajú, že ide o neodôvodnené riziko a odporučili obmedzenie pozorovania prostredníctvom pravidelných vyšetrení a ultrazvuku.

Je to dôležité! Operácia do 18 rokov sa zvyčajne nevykonáva. Podľa štatistík je recidíva po operácii omnoho menej bežná v dospelosti - opätovný vývoj varikokély. Preto je lepšie ju implementovať po puberte.

Kompresia žíl môže viesť k vývoju takzvanej "sekundárnej varikokély". Vyskytuje sa v dôsledku nádoru, cysty alebo inej formy. V tomto prípade sa pacient obáva horúčky, krvi v moči, nudné alebo bodavé bolesti v bedrovej oblasti. Pri sekundárnej varikokéle je potrebné odstrániť príčinu ochorenia, operácia na skrátenie žíl sa nevyžaduje, kým sa neukáže výsledky liečby základnej patológie.

kontraindikácie

Rôzne spôsoby činnosti môžu mať rôzne kontraindikácie. Otvorená operácia sa nevykonáva pre:

 • Prítomnosť ochorení v štádiu dekompenzácie (dysfunkcia orgánu, ktorú nemožno obnoviť bez liečby) - diabetes mellitus, cirhóza pečene atď.
 • Zápal v aktívnom štádiu.

Endoskopické operácie iné ako popísané kontraindikácie sa nevykonávajú s chirurgickými zákrokmi v minulosti. Dôvodom je porušenie klinického obrazu a zvýšená pravdepodobnosť zdravotných chýb.

Sklerotizácia sa nevykonáva s nasledujúcimi kontraindikáciami:

 1. Veľké anastomózy (preklady) medzi cévami, ktoré môžu viesť k požití lieku používaného na lepenie do zdravých žíl alebo tepien;
 2. Zvýšený tlak v okolitých žilách (napr. Obličiek);
 3. Štruktúra ciev neumožňuje zavedenie sondy (drobná povaha žíl).

Príprava na operáciu

10 dní pred navrhovaným postupom musia pacienti podrobiť určitému výskumu:

 • Krvný test (celkový, na skupinu a Rh faktor, zrážanie, obsah cukru).
 • Rozbor moču.
 • X-ray pľúc.
 • Elektrokardiogram (môže byť podávaný všetkým pacientom alebo iba mužom starším ako 30 rokov).
 • Analýza vírusov hepatitídy B a C, HIV.

Okrem toho lekár zvyčajne predpisuje ultrazvukový miech alebo ultrazvuk pomocou metódy Dopplera (s použitím kontrastnej látky), aby získal úplnejší klinický obraz. Ďalšie štúdie sú možné v závislosti od stavu pacienta.

Ráno pred operáciou sa musíte vzdať jedla a vody a vziať si hygienickú sprchu. Pubis a brucho musia byť čisté. Prijímanie liekov na chronické ochorenia (diabetes, hypertenzia, bronchitída atď.) By sa malo koordinovať s lekárom.

Spôsoby operácie

Klasifikácia metód chirurgickej liečby môže byť založená na spôsobe prístupu a technológii. Na základe druhej funkcie existujú dve veľké skupiny operácií:

 1. So zachovaním kovalnej anastomózy;
 2. S excíziou.

Poznámka. Reno-kavalový šunt (anastamóza) je prepojka medzi dvoma žilami semenníka. Vyskytuje sa ako patológia v dôsledku varikokély a prispieva k stagnácii krvi.

Druhá metóda je v súčasnosti uznávaná ako najúčinnejšia a najčastejšie sa používa.

Podľa technológie je bežné rozlíšiť tri hlavné typy operácií:

 • Laparoskopia (minimálne invazívna metóda);
 • Endovaskulárna skleroterapia;
 • Otvorená prevádzka (môže byť vykonaná v rôznych úpravách - podľa Marmar, Ivanissevych, Palomo).

Je to dôležité! Operácie na odstránenie varikokély sa nevykonávajú. Všetky plavidlá zostávajú v tele, sú buď zlepené (sklerotizované) alebo zviazané.

sklerotizácia

Táto operácia je najmenej invazívna. Klesá k vytvrdzovaniu (lepenie) varikóznych ciev. Veľkou výhodou skleroterapie je, že nevyžaduje hospitalizáciu. Prebieha v angiografickej miestnosti pod lokálnou anestézou. Po začiatku anestézie chirurg chirurgicky prepichne stenu pravého femorálneho žily perkutánne. Do nej sa zavedie sonda, pomocou ktorej sa hodnotí stav problémových ciev a podáva sa terapeutická látka.

Ako sklerotizujúca zlúčenina sa používa 3% roztok trombovaru. Kontrastná látka sa vstrekuje do nádob a tým sa určí úspešnosť operácie. Ak sa varikózna žila nezobrazí, znamená to, že farebná zlúčenina sa do nej nedostane a operácia bola účinná. V tomto prípade sa sonda odstráni, na miesto vpichu sa aplikuje obväz. V ten istý deň sa môže pacient vrátiť domov.

Predpokladá sa, že pri skleroterapii je riziko recidívy vyššie ako u klasickej chirurgie, ale lekári hovoria iba o mierne zvýšenej pravdepodobnosti. Avšak kvôli zníženej účinnosti sú takéto chirurgické zákroky pomerne zriedkavé. Zvyčajne sa odporúčajú v počiatočných štádiách ochorenia, keď pacientovi ešte nie sú žiadne sťažnosti.

Laparoskopická chirurgia

Používa sa všeobecná alebo lokálna (častejšia) anestézia. Epidurálna anestézia sa niekedy používa (do chrbtice sa vkladá prostriedok na zmiernenie bolesti). Po začiatku anestézie chirurg prepichne pupok o priemere asi 5 mm. Zavádza trokar - trojuholníkovú ihlu pripojenú na tubu. Plyn sa vstrekuje do brušnej dutiny, aby sa vytvoril priestor pre chirurgické zákroky.

Do otvoru sa vloží laparoskop - trubica pripojená na svietidlo a kameru. Umožňuje lekárovi sledovať priebeh operácie. Pod kontrolou laparoskopu sa uskutočnia ďalšie dve päťmiliometrové prerazenie - v oblasti iliakálneho a nad maternicou a zavedenie trokarov do nich. Pre lepšiu vizualizáciu je pacient naklonený doprava o 15-20 °. Doktor prerezáva peritoneum pomocou špicatých nožníc.

Nasleduje sekrécia artérií a lymfatických ciev. To je potrebné, aby počas operácie netrpeli. Rozšírené žily sú ligované. Peritoneum je šiť. Na prerazenie sa aplikuje aseptický obväz. Termín hospitalizácie závisí od zvolenej anestézie. Po lokálnej anestézii môžete ísť domov v deň operácie alebo v ďalšom. Po celkovej anestézii sa výtok vyskytne 3-7 dní po zákroku. Účinnosť operácie sa hodnotí pomocou ultrazvuku alebo Dopplera.

Prevádzka Marmara

Tento typ intervencie zahŕňa mikroprístup a nízky stupeň invazívnosti. Vykonáva sa pod kontrolou mikroskopu. Výber anestézie je do značnej miery závislý od želania pacienta, vo väčšine prípadov je dostatočná lokálna anestézia, pri ktorej sú možné malé bolestivé pocity alebo mravčenie, teplo.

Chirurg urobí rez v pubite, čo najbližšie k ilium, čo spôsobí, že steh po operácii neviditeľný (bude umiestnený pod horným okrajom bielizne). Lekár vyčistí celistvé a subkutánne tkanivá, vylučuje semenný kanál a liguje žilu. Tkaniny sú šité. Stehy sa odstránia v deň 7. Marmarská chirurgia je vysoko presná, čo znižuje riziko poškodenia tepien alebo lymfatických ciev.

Prevádzka na Ivanisevičovi

Prevádzka na Ivanisevičovi

Všeobecná anestézia sa bežnejšie používa pri tomto type zákroku, ale je možná aj lokálna alebo epidurálna anestézia. Podstatou operácie je ligácia kŕčových žíl pri zachovaní lymfatických ciev.

Chirurg vykoná rez v oblasti verejnosti s dĺžkou až 10 cm, zvyčajne je jeho veľkosť menšia ako 5-6 cm, skalpelom a háčiky rozreže a rozširuje všetky spodné svaly na vaskulárny plexus semenníka. Tu je potrebné oddeliť lymfatické cievy. Potom pomocou zberača (tupé zakrivené nožnice) sú žily zachytené a zviazané. Svaly a tkanivá sú šité.

Operácia Palomo

Tento typ zásahu sa podobá predchádzajúcemu. Incifikácia je však vyššia, čo poskytuje lepší prehľad pre chirurga. Pri tomto prístupe je riziko recidívy nižšie, ale pravdepodobnosť rezania tepny dodávajúcej krv do semenného kanálu je vyššia.

Je to malá nádoba, ktorá sa blíži k pleteniu pterygiu, a preto je počas chirurgického zákroku často poškodená. Existuje tiež riziko zasiahnutia lymfatických kanálov, najmä u detí. To môže viesť k vážnym komplikáciám.

Prehľad prevádzky

Prognóza je zvyčajne priaznivá. Pri použití minimálne invazívnych metód je pravdepodobnosť relapsu blízka 2%, pričom operácia podľa Ivanisevič - asi 9%. V niektorých zdrojoch sú uvedené ďalšie údaje, súkromné ​​kliniky uvádzajú údaje o opakovanom výskyte varikokély s otvorenými intervenciami o 30%.

V 45% prípadov pacient po operácii určuje normálny spermogram, v 90% prípadov dochádza k štatisticky významnému zlepšeniu výkonnosti. V staršej vekovej skupine, keď je varikokéla zanedbávaná, sú všetky hodnoty horšie ako u mladých pacientov.

Obdobie zotavenia

Pacientovi môžu byť predpísané nasledujúce lieky na obnovenie spermatogenézy:

 1. Komplexy vitamínov.
 2. Biologicky aktívne prísady so selenom a zinkom.
 3. Hormóny. Dôležité je, že ich príjem je vykonávaný výlučne v kurzoch pod dohľadom lekára a v spojení s trvalými laboratórnymi testami.
 4. Masť obsahujúca antibiotikum. Je nevyhnutná na prevenciu infekcie rany.
 5. Lieky proti bolesti. U niektorých pacientov môže nepríjemné pocity v operovanom semeni pretrvávať už dlho. Zvyčajne lekár predpisuje ketónové alebo podobné lieky.

Počas prvých 1-2 dní po operácii musíte:

 • Udržujte ranu suchú. Možno použitie ľadu na zmiernenie bolesti. Vhodná plastová fľaša zmrznutej vody, zabalená v uteráku.
 • Minimalizujte akúkoľvek aktivitu, snažte sa viac relaxovať.
 • Odporúča sa používať obväz, ktorý podporuje semenníky.

Počas 1-2 týždňov po operácii sa neodporúča:

 1. Cvičenie, ktoré vyžaduje zvýšené úsilie.
 2. Vezmite si kúpeľ.
 3. Mať sex.

Po uplynutí určeného obdobia je sexuálny život možný, ak počas procesu alebo po akcii pacient necíti bolesť, nepríjemné pocity alebo nepríjemné pocity ťahu. Erektilná funkcia po operácii netrpí. Obdobie rehabilitácie závisí od typu operácie, anestézie a celkového stavu pacienta.

Mnohí pacienti sa bojí, že žila zostane po operácii. Zdá sa im, že toto je znakom neúspešnej chirurgickej intervencie.

Je to dôležité! Musí sa chápať, že nádoby nie sú odstránené zo šourka, ale prestávajú byť zásobované krvou. Viedeň môže byť hmatateľná alebo viditeľná až do šiestich mesiacov.

Komplikácie po operácii

Nasledujúce syndrómy a ochorenia sa môžu objaviť po operácii:

 • Zápal. Je určená zodpovedajúcimi príznakmi a výsledkami ultrazvuku, je úspešne zastavená liečbou.
 • Neuralgická bolesť. Vyskytuje sa v dôsledku poškodenia nervových zakončení a je ťažké liečiť (zvyčajne ukazuje akupunktúru a fyzioterapiu).
 • Lymfatický opuch. Vyvíja sa v dôsledku poškodenia lymfatických ciev počas operácie, môže prechádzať samostatne alebo v dôsledku nosenia bandáže podporujúceho šourku, špeciálnych nohavíc.
 • Dropsy semenníka (hydrocele). Dôvodom sú lymfatické cievy ovplyvnené nedbanlivosťou, liečba je rovnaká.
 • Zníženie veľkosti semenníka je nebezpečná komplikácia vyplývajúca z poškodenia semennej tepny. Toto je jeden z najnepriaznivejších dôsledkov operácie, pretože je dosť ťažké zastaviť.
 • Relaps - opätovný vývoj varikokély. Liečba je iba chirurgická.
 • Poškodenie čreva alebo močovodu. Tieto komplikácie po operácii sa vyskytujú počas laparoskopie, častejšie u nezkušených mladých chirurgov.
 • Trombóza (zablokovanie) hlbokých žíl. Vyskytuje sa ako reakcia na zavedenie kontrastného činidla do ciev, čo vedie k hematómu (vnútorné krvácanie) v mieste vpichu.

Prevádzková cena

Operácia varikokély nie je zahrnutá do zoznamu asistenčných služieb high-tech, pre ktoré sú pridelené finančné prostriedky. Na webových stránkach niektorých kliník je uvedené, že spolupracujú s CHI a VHI, avšak v prvom prípade je len zľava, že klient, ktorý o ne požiadal, môže dostať alebo vrátiť časť vynaložených peňazí.

Náklady na operáciu závisia od zvolenej metodiky a regiónu. V provinčných mestách centrálneho Ruska sa cena za otvorenú chirurgiu začína od 5 000 rubľov, v Moskve - od 8 000 do 10 000 rubľov. Približne to bude stáť tvrdnutie. Mikrochirurgická intervencia (Marmara) bude stáť najmenej 20 000 - 30 000 rubľov. Laparoskopická chirurgia bude o niečo lacnejšia - 15 000 - 25 000 rubľov. Ceny sú založené na miestnej anestézii, ak pacient preferuje celkovú anestéziu, budete musieť zaplatiť za ne samostatne - 7 000 - 10 000 rubľov.

Recenzie pacientov

Väčšina pacientov je celkom chirurgická, najmä ak sa týmto spôsobom môžete zbaviť neplodnosti. Keď človek zistí, že teraz môže mať deti, výrazne to zvyšuje jeho sebavedomie, aj keď v blízkej budúcnosti nemal takéto plány.

Operácia je dobre tolerovaná. Mnohí preferujú celkovú anestéziu. Obdobie zotavenia pre všetky prechádza rôznymi spôsobmi. Niekto sa okamžite vráti k bežným aktivitám, zatiaľ čo iní, dokonca s minimálne invazívnymi intervenciami, cítia silnú bolesť a majú problémy s pohybom po dome niekoľko dní.

Ako vyplýva z recenzií, zlý úder pre rodiny je slabý výkon spermogramov a ťažkosti s počatím dieťaťa aj po chirurgickom zákroku a farmakoterapii. Niekedy sa spočiatku vyskytuje výrazne pozitívny trend, ktorý sa časom zhoršuje. V tejto záležitosti môže pomôcť len odborník na vysokej úrovni. Niektorí pacienti zmenia 5 alebo viac urológov pred nájdením dobrého diagnostika. Samotná technika operácie, ako ukazuje prax, má sekundárny význam.

Chirurgická liečba varikokély pomáha zbaviť sa choroby a jej príznakov. Výrazne zvyšuje pravdepodobnosť koncepcie a zlepšuje kvalitu života pacientov.

Indikácie na operáciu pre varikokélu a typy chirurgických zákrokov

Keď je chirurgická liečba varikokéli predpísaná doktorom len po určení závažnosti ochorenia a iných individuálnych charakteristík pacienta.

Varikokéla je kŕčová žila spermickej šnúry a semenníka. Vzhľadom na vývoj patológie sa vyskytuje abnormálna expanzia žily a strata ich elasticity. Pocit nepohodlia alebo bolesti v genitálnej oblasti po preťažení je jedným zo symptómov, ktoré naznačujú prítomnosť tejto choroby u človeka. Ďalší vývoj ochorenia môže spôsobiť neplodnosť, pretože kvôli prebytku žilovej krvi v semenníku začína umierať spermie.

Čím skôr je diagnostikovaná varikokéla, tým ľahšie a rýchlejšie bude liečba.

Príčiny varikokély a jej štádia

Táto choroba má niekoľko príčin jej výskytu, z ktorých jedna je genetická predispozícia. Varikokéla je bežná u mužov, ktorí sa zaoberajú posilňovaním alebo sú spojené s ťažkou fyzickou prácou. Keď nadmerné zaťaženie panvových orgánov zvyšuje tlak. Tiež príčinou vzniku ochorenia môže byť trauma do oblasti svalov.

Existujú 4 štádia ochorenia, ktoré sa vyznačujú stupňom poškodenia (rozšírenia) žíl spermií a testikulárnych žíl. Diagnóza sa vykonáva pomocou ultrazvuku alebo Dopplera.

 1. Pre 1. stupeň sa vyznačujú menšie zmeny. Bez pridruženého vybavenia, teda pomocou palpácie, je takmer nemožné zistiť zmeny.
 2. V štádiu 2 môžu byť kŕčové žily detekované palpáciou. Pri vyšetrení by mal byť pacient v stojacej polohe. Žiadne zmeny semenníkov.
 3. V 3. etape je patológia už hmatateľná, bez ohľadu na polohu tela (stála alebo ležiaca).
 4. V štádiu 4 sa ochorenie považuje za zanedbané. Prítomnosť patológie, môže lekár pozorovať pri povrchovom vyšetrení.

V 3. a 4. štádiu kŕčových žíl sa vyslovuje. Semenník sa zmenšuje a jeho konzistencia sa mení.

Varikokéla sa nepovažuje za chorobu, ktorá je pre pacienta život ohrozujúca, ale ak nemáte liečbu patológie, človek bude neustále pociťovať nepohodlie alebo bolesť v oblasti slabín. Zhoršujúcim faktorom bude nemožnosť počatia dieťaťa.

Indikácie na operáciu

Pri prítomnosti varikokély sú výsledky spermiogramu veľmi sklamané, dokonca aj v 1. stupni choroby. Patologický proces v semenníkoch bude ďalej pokračovať. Aby sa predišlo výskytu ireverzibilných zmien v semenníkoch, odporúča sa chirurgická intervencia. Konzervatívne liečebné metódy môžu len spomaliť progresiu ochorenia, ale nezbavia sa samotnej chorobe. Preto, aby sa zachovalo zdravie mužov a reprodukčné funkcie, pacient by nemal samoliečiť, ale hľadať pomoc od špecializovanej lekárskej inštitúcie.

Hlavným účelom operácie pre varikokélu je presmerovanie toku krvi z spermatického kábla na iný kanál metódou uzatvorenia žily.

Indikácia operácie je:

 • prítomnosť bolesti v oblasti svalov;
 • atrofia semenníkov;
 • zachovanie mužských reprodukčných schopností;
 • kozmetická porucha.

Zvyčajne sa u adolescentov vykonáva chirurgický zákrok na odstránenie varikokély po dosiahnutí veku 18 rokov. To sa vysvetľuje skutočnosťou, že ak je operácia vykonaná skôr, počas puberty môžu vzniknúť komplikácie z normálnej funkcie stále úplne neformálnych semenníkov. Okrem toho počas chirurgického zákroku v ranom veku existuje riziko jeho opakovania. Počas obdobia puberty sa človeku odporúčala farmakoterapia.

Keď sa operácia s varikokéli u dospievajúcich uskutočňuje na základe nasledujúcich kritérií:

 1. Zníženie veľkosti semenníkov o viac ako 20% normy podľa veku.
 2. Bilaterálna varikokéla.
 3. Závažná bolesť v slabinách.
 4. Zmena zloženia spermií.
 5. Existuje významný rozdiel v konzistencii semenníkov. Na strane kŕčovej žily je semenník mäkší.

Metódy chirurgickej intervencie

Doba trvania operácie a jej priebeh bude závisieť od zvoleného spôsobu operácie a niektorých znakov pacienta. Preto sa jeho trvanie môže pohybovať od niekoľkých minút až niekoľko hodín.

Existuje niekoľko chirurgických zákrokov, s ktorými sa dilatovaná žila liguje. Odlišujú sa v spôsoboch prístupu a rehabilitačnej periódy obnovy.

Jednou z najstarších metód liečby je klasická metóda odstránenia žíl podľa Ivanisseviča alebo Paloma. Žila je prístupná skalpelom pod lokálnou anestézou. Počas operácie lekár oblieka žily nylonovou niťou, čím presmeruje tok krvi pomocnými žilami.

Táto metóda má mnoho nevýhod, z ktorých jeden je dlhý pooperačný čas. Trvalo dlhú dobu liečiť ranu. Okrem toho po operácii pacient bude musieť užívať antibakteriálne a anestetické lieky, robiť obväzy a sledovať sterilitu šitia. Bude potrebné nosiť špeciálny obväz v oblasti škriatka, čo pomôže zmierniť bolestivý syndróm nezahojenej rany. Ďalším nebezpečenstvom, ktoré spôsobuje tento chirurgický zákrok, je to, že priebeh operácie môže byť komplikovaný poškodením femorálnej artérie alebo neurovaskulárneho zväzku, ktorý prebieha v inguinálnom kanáli.

Kvôli týmto nedostatkom sa klasická metóda chirurgickej liečby používa menej a menej každý rok. Bol nahradený inými metódami liečby varixov u mužov. Tieto techniky sú minimálne invazívne, čo výrazne znižuje rehabilitačné obdobie a znižuje riziko komplikácií počas operácie. Tieto šetriace metódy chirurgie zahŕňajú:

 1. Prevádzka Marmara. Pozdĺž vonkajšieho okraja inguinálneho kanála sa urobí mikrochirurgický rez maximálne 2 cm, ktorým sa liguje semenník. Obdobie rehabilitácie je minimálne.
 2. Laparoskopická ligácia semennej žily. Laparoskopia pre varikokélu zahŕňa zavedenie špeciálneho nástroja laparoskopom do tela. Preto sú v brušnej stene vytvorené 3 prepichnutia. Po dvoch z nich sa zavedú nástroje, ktoré sa použijú na rezanie a oddelenie abnormálnych ciev, a tretí je vložený samotný laparoskop. Je vybavená fotoaparátom, ktorý prenáša obraz na monitor, čo umožňuje doktorovi presne ovládať všetky jeho činnosti. Všetky rezy sú šité alebo pripevnené sponami.
 3. Laser. Priebeh operácie sa vykonáva pomocou intravaskulárneho endoskopu. Po zistení miesta expanzie nádoby (optická vlákna sa používa) je vystavená laseru zvnútra, čo spôsobuje koagulačný proces.
 4. Endovaskulárna embolizácia. Tenký intravaskulárny endoskop sa zavádza cez femorálnu žilu do semenníka. Po detekcii dilatačnej žily sa pomocou katétra vkladá sklerotizujúce liečivo. Pod svojou činnosťou sa lúmen ciev zlepí a priebeh prietoku krvi sa mení.

Dokonca aj po minimálne invazívnej liečbe varikokély bude muž prechádzať rehabilitačným obdobím. V tejto dobe je potrebné prísne dodržiavať všetky odporúčania lekára, čo zníži percento pravdepodobnosti komplikácií. Pravdepodobnosť opakovania varikokély je vždy prítomná. Veľa závisí od profesionality lekára, ktorý vykonáva operáciu.

Napriek tomu, že minimálne invazívne liečby zriedkavo spôsobujú komplikácie, priebeh operácie môže byť komplikovaný perforáciou steny žíl. Navyše, ak boli lymfatické cievy ligované počas chirurgických manipulácií, dochádza k testikulárnym poklesom, čo tiež vyžaduje liečbu.

Varikokéla: operácia, priebeh operácie

✓ Článok overený lekárom

Varikokéla je patológia mužského urogenitálneho systému, ktorou je varikózny plexus maternice, ako aj vnútorná semenná žila. Ide o bežnú chorobu, ale frekvenčné údaje sa veľmi líšia: od 10 do 25%. Patológia sa vyskytuje hlavne u dospievajúcich chlapcov a mladých mužov.

Varikokéla: operácia, priebeh operácie

Idiopatická alebo primárna forma môže byť spojená s tromi faktormi:

 • s nedostatočne vyvinutými alebo chýbajúcimi z pôrodných chlopní v žilách;
 • s kompresiou ľavej obličkovej žily, ktorá zahŕňa ľavú vnútornú žilu semenníka, medzi aortou a mezenterickou tepnou;
 • s veľkou dĺžkou ľavej semennej žily.

Primárny typ je na ľavej strane bežnejší.

Sekundárna varikokéla - príznak choroby niekoho. Tento typ je menej častý.

Je to s idiopatickou formou, ktorú sa urologi často musia stretávať. Tento typ varikokély nespôsobuje veľa nepohodlia. Zhoršený prietok krvi v miešku je však nebezpečný a je častou príčinou mužskej neplodnosti. U približne 40% mužov, ktorí majú problémy s počatím, sa zistí plex kŕčových žíl a vnútorná žila v semenníku.

Jedinou účinnou liečbou je chirurgia.

Možnosti chirurgickej liečby varikokély

Chirurgia pre varikózne cievy má dlhú históriu, pre ktorú bolo navrhnutých viac ako 100 možností, ale mnohé metódy sa nepoužili. Pre odstránenie varikokéli sa v súčasnosti používajú 4 typy chirurgickej liečby.

Voľba metódy určuje lekár a závisí aj od materiálových zdrojov pacienta a od vybavenia kliniky, na ktorú sa osoba obrátila.

Nižšie bude opísaný priebeh operácie pre hlavné metódy.

Ivanisovičova metóda

Operácia podľa Ivanisačovovej metódy sa uskutočňuje otvoreným spôsobom. Vyrába sa pod vplyvom lokálnej anestézie.

 1. Po prvé chirurg urobí rez v dĺžke asi 50 mm v oblasti tkaniva alebo skôr tesne nad ním a paralelne s jeho priebehom. Ak chcete hrubo predstaviť miesto prenikania, musíte si spomenúť, ako vypadá jazva v dôsledku odstránenia prílohy. Iba v prípade varikokély sa rez uskutočňuje častejšie vľavo. Ale toto porovnanie je podmienené.
 2. Postupne odstrihnite všetky tkanivové štruktúry, vrátane steny inguinálneho kanála. Obsahuje spermatický kábel (mäkký okrúhly kábel s lymfatickými a krvnými cievami, nervy atď.). Tu sa nachádzajú zväčšené žily.
 3. Vytiahnite ranu do rany a vylučte zväčšenú nádobu.
 4. Upevnite ho a upevnite ho na 2 miestach.
 5. Oddeľte a uložte ligatúry (špeciálne nite) na rezných koncoch.

A tak urobte so všetkými plavidlami, ktoré boli schopné odstúpiť. Potom sa rana štepí, vrstvou po vrstve a na vrchu sa aplikuje obväz sterilného materiálu.

Po určitú dobu bude prevádzkovaná osoba potrebovať bolestné a antibakteriálne lieky a nosiť podpornú obväz, ktorá zabráni preťahovaniu semennej šnúry. Stehy sú odstránené asi 9 dní. Obmedzenie na ťažké fyzické námahy je uložené na šesť mesiacov.

Cvičenie po operácii je zakázané počas šiestich mesiacov

Chirurgický zákrok metódou Marmara

Podstata operačnej metodológie je rovnaká ako v prípade Ivanissevičovej metódy, teda dochádza aj k disekcii dilatačných žíl. Operácia je však trochu iná. Vyžaduje použitie mikrochirurgických nástrojov a mikroskopu.

 1. Najprv sa urobí malý rez, ktorého dĺžka je asi 30 mm. Je umiestnený v blízkosti výstupu spermatickej šnúry z inguinálneho kanála.
 2. Mastné subkutánne tkanivá a ďalšie štruktúry sa odrežú, aby sa dostali do spermatickej šnúry.
 3. Zväčšené cievy spermatickej šnúry a niektorých ďalších blízkych žíl sa nachádzajú napríklad vo vonkajšom spermatickom kábli.
 4. Pomocou mikrochirurgických prístrojov pod mikroskopom sú zväčšené oblasti fixované, upnuté, oddelené a ligatúry sprísnené.
 5. Vrstva uzavrie ranu.

Kontrola mikroskopom pomáha nielen znížiť veľkosť výrezu, ale tiež znižuje riziko poškodenia zdravých krvných ciev a lymfatických ciev a nervov.

Endoskopická eliminácia varikokély

Princíp chirurgickej metódy, vykonávanej pomocou endoskopu, nemá žiadne zvláštne rozdiely od tradičného zásahu podľa Ivaniseviča. Ďalším je spôsob prístupu do zväčšenej nádoby.

 1. Po prvé, malý rez 5 mm sa urobí 10 mm nad pupkom, vloží sa do neho špeciálna ihla a cez ňu sa privádza plyn na vyrovnanie priestoru.
 2. Ihla sa odstráni, rez sa zväčší na približne 10 mm a do nej sa vloží trokar, čo je trojuholníková široká ihla s rúrkou. Toto je dôležitý nástroj pre endoskopiu.
 3. Zavádza fotoaparát pomocou trokaru a naďalej dodáva plyn do brušnej dutiny pomocou insuflátora. Druhé zariadenie tiež reguluje tlak plynu.
 4. Pod vedením ďalekohľadu vytvorte ďalšie dve otvory. Jeden je umiestnený na boku a asi 30 mm pod pupom a druhý - doľava a pod pupkom o 20 mm. Do nich sa vkladajú aj trokary, ktoré predstavujú potrebné nástroje.
 5. Postupne sa dostanete na miesto prevádzky.
 6. Priraďte rozšírené žily a držte ich fixačné, štipce, vystrihnite a uviažte klipy alebo stehy ligatúry.
 7. Peritoneum je šitý, ktorý musel byť vyrezaný na vloženie nástroja.
 8. Vytiahnite nástroje.
 9. Po odstránení plynu sa trokary vytiahnu.
 10. Na diery šité alebo záplaty, v závislosti od veľkosti rezu.

Je to dôležité! Pred excíziou žíl je potrebné ich oddeliť od lymfatických ciev, aby sa zabránilo vzniku kvapiek testikulárnej membrány.

Celý postup sa vykonáva pri všeobecnej anestézii, ktorá sa podáva intravenózne alebo inhaláciou (endotracheálna metóda).

V nemocnici je pacient ponechaný pod dohľadom 1-2 dni. Potom sa vráti do bežného života. V pooperačnom období môžu byť predpísané anestetiká.

V ramenách môže dôjsť k bolesti v dôsledku nahromadeného plynu.

Po operácii na odstránenie varikokély môže dôjsť k bolesti ramien

Mikrochirurgická revaskularizácia

Táto operácia je úplne odlišná od predchádzajúcich. Avšak, rovnako ako pri Ivanisvičovej technike, chirurg urobí incíziu 50 mm dlhú paralelnú s priebehom pohlavného kanála. Z neho sa tiež zväčšuje vnútorná semenná žila a je odrezaná.

Zároveň sa oddelí segment epigastrickej žily a nakoniec nahradí odstránenú nádobu. Potom je rez zatvorený.

Takáto operácia sa tiež uskutočňuje pod mikroskopom a vzťahuje sa na mikrovaskulárne.

Je to dôležité! Toto je najefektívnejšia a najvýhodnejšia možnosť, pretože vám umožňuje obnoviť fyziologický krvný obeh.

Operácia je jediným spôsobom, ako odstrániť kŕčové rozšírenie testikulárnej žily a pterygia a súvisiace nepríjemné následky, ako je estetická zmena miešania, bolesť a hlavne neplodnosť.

Obdobie zotavenia vo väčšine prípadov prechádza rýchlo a prognóza po operácii je priaznivá.

Varikokéla: aké je lepšie

Varikokéla je choroba, ktorá ovplyvňuje reprodukčnú funkciu človeka. Tieto štatistiky sú neuspokojivé: každý šiesty člen silnejšieho pohlavia má príznaky tejto choroby a často je v zanedbanom stave diagnostikovaný ako varikokéla. V súčasnosti vyvinuté techniky, ktoré účinne pomôžu zbaviť sa tohto problému.

Čo je Varicocele?

Varikokéla je charakterizovaná kŕčovými žilami spermatickej šnúry. Vyskytuje sa častejšie u mladých mužov 18-30 rokov. Je diagnostikovaná v dospievaní, ale oveľa menej.

S varikokéli sa semenné žily rozširujú a napučiavajú.

Varicocele sa často formujú na ľavej strane: na tejto strane cievy vstupujú do renálnej žily v pravých uhloch. Dvojitá a pravá patológia sa zriedkavo pozoruje.

V závislosti od komplikácie choroby sú 3 stupne varikokély:

 1. Dilatácia žíl nie je hmatateľná, varikózny vzor na miešku nie je vizualizovaný.
 2. Kŕčové žily nie sú viditeľné, ale hmatateľné.
 3. Zväčšené žily sú viditeľné cez kožu šrotu a sú určené palpáciou.
V závislosti od veľkosti postihnutých žíl sú 3 stupne varikokély

Chirurgická eliminácia patológie

Keď varikokéla 2-3 stupne narušila tok krvi zo semenníka. Dôvody tohto javu:

 • dochádza k poruche v ventiloch, ktoré sú zodpovedné za pohyb krvi v určitom smere (od semenníka nahor);
 • vo veľkých žilách dochádza k zvýšeniu tlaku a k stasu krvi.

Je spätný reflux krvi (reflux) z veľkých ciev do semenníka. V takýchto podmienkach je normálna štruktúra genitálneho tkaniva narušená, trpí nedostatkom živín a kyslíka. Vedľajšie semenníky prestali vykonávať funkciu prepravy krvi. Jedinou možnosťou na odstránenie tohto stavu je operácia, ktorá spočíva v obviazaní alebo úplnom odstránení kmeňov veľkých žíl nad úroveň, kde začína rozvetvenie. Tým sa eliminuje preťaženie žíl, ale zachová sa normálny krvný obeh.

Chirurgická intervencia môže obnoviť zdravie človeka a urobiť život plný. Operácia nepatrí do kategórie komplexu a vykonáva sa chirurgom v mnohých nemocniciach.

Ak sa operácia môže odložiť

Existujú situácie, kedy sa nevyužije na chirurgickú liečbu. Pacient je pravidelne vyšetrovaný a keď je proces komplikovaný, skúma sa metóda varikokéliovej terapie. Tieto situácie zahŕňajú:

 • pacient má varikokélu prvého stupňa;
 • vek, keď pacient nedosiahne pubertu;
 • žiadne plány do budúcnosti mať deti;
 • prítomnosť kontraindikácií pre operáciu.

Prvý stupeň ochorenia významne neovplyvňuje funkciu pôrodu, preto sa stabilný stav pacienta odloží. U detí a dospievajúcich sa chirurgia nevykonáva kvôli vysokému riziku recidívy choroby s výnimkou varikokély 3. stupňa.

Ak si pacient všimol, že stav sa začal zhoršovať, mali by ste okamžite kontaktovať svojho lekára.

Video: adolescentné operácie s varikokéli

kontraindikácie

Operácia je nemožná, ak má pacient zdravotné problémy:

 • chronických ochorení v akútnom štádiu;
 • akútne zápalové procesy v tele;
 • zlyhanie obličiek a pečene;
 • porušenie zrážania krvi;
 • kardiovaskulárne choroby;
 • znížený hemoglobín.

Druhy operácie

Existujú 2 hlavné metódy chirurgického zákroku:

 • klasické operácie pomocou rezu (metódy Ivanissevič, Marmara, Holštajnsko);
  Prístup k postihnutým plavidlám spôsobom Ivanissevych sa vykonáva s malým kožným rezom.
 • minimálne invazívne zákroky s prerazením (endoskopická metóda, eliminácia laserových varikokélov, skleroterapia).
  Laparoskopická chirurgia sa vykonáva cez niekoľko prerazení v prednej stene brucha.

Prípravná fáza

Pred chirurgickým zákrokom sa pacient starostlivo vyšetrí, po ktorom lekár zvolí metódu, ktorou sa operácia vykoná. Odhaduje sa:

 • celkový fyzický stav pacienta;
 • stupeň vývoja varikokély;
 • klinické zariadenia.

Lekárske štúdie, ktoré sa vykonávajú bezprostredne pred operáciou:

 • kompletný krvný obraz;
 • rozbor moču;
 • biochemický krvný test;
 • spermie;
 • elektrokardiogram;
 • ultrazvuk šourka;
 • Dopplerovská sonografia (štúdia ciev ultrazvuku), ktorá sa vykonáva v stojacej polohe a v polohe náchylnosti;
 • rtg pľúc.

V predvečer operácie by mal pacient:

 • oholenie slabín a brucha;
 • Posledné jedlo a prívod vody by sa mali uskutočniť v predvečer najneskôr do polnoci (operácia sa vykonáva striktne na prázdny žalúdok);
 • navštívte toaletu pred začatím operácie na vyprázdnenie močového mechúra.

Úľava od bolesti

Počas operácie sa používajú tieto typy anestézie:

 • miestne, na ktorom je blokovaná citlivosť iba oblasti, kde sa uskutočnia manipulácie;
 • celková anestézia, pri ktorej je činnosť celého nervového systému zablokovaná.

Pri lokálnej anestézii sa podkožne injikuje anestetikum tenkou ihlou so striekačkou. Ďalej, použitím dlhšej ihly sa látka vstrekne do tkanív vo vrstvách.

 • novokaín; Novozákonná injekcia je najbežnejším variantom lokálnej anestézie.
 • lidokaín;
 • Trimekaín.

Všeobecná anestézia sa vykonáva nasledujúcimi spôsobmi:

 • pri podaní anestetík prostredníctvom dýchacieho traktu;
 • parenterálne, keď liek vstupuje cez katéter inštalovaný do žily; Anestetikum sa injikuje cez katéter intravenózne.
 • v kombinácii - anestézia sa vykonáva niekoľkými spôsobmi.

Klasická chirurgia

V súčasnej dobe existujú rôzne spôsoby, ktorými sa vykonávajú chirurgické zákroky pre varikokélu.

Operácia Ivanissevič

Táto technika bola vyvinutá na začiatku minulého storočia. Za prítomnosti mnohých nedostatkov (vysoká miera recidívy, vysoká invazívnosť operácie) sa metóda Ivaníševiča stále používa vďaka nízkym nákladom a ľahkému vykonaniu.

 1. V brušnej stene sa vytvorí asi 2 cm dlhý dĺžok. Prístup sa uskutočňuje cez rez brušnej steny
 2. Mäkké tkanivá sú rezané a oddelené.
 3. Priraďte zväčšenú spermatickú žilu a vyrežte ju na niekoľko centimetrov.
 4. Z dolného konca žily vytlačte zostávajúcu krv. Konce žíl sú spojené s chirurgickým závitom.
 5. Raná sa štepí vo vrstvách s použitím kozmetického intradermálneho šitia, ktoré bude následne takmer nepostrehnuteľné. Kozmetický šev prechádza pod kožu, preto je po uzdravení tkanív takmer nepostrehnuteľný.

Funkcie Ivanisovičovej operácie:

 • vykonávané pri 2-3 stupňoch varikokély;
 • postup trvá 50-60 minút;
 • lokálna anestézia alebo intravenózna anestézia;
 • stehy sa odstránia po 7 až 9 dňoch;
 • V nemocnici zostáva pacient dva týždne po zákroku.

Chirurgický zákrok metódou Marmara

Operácia pozostáva z excízie a ligácie žíl, ktoré zasiahli kŕčové žily. Vlastnosti techniky:

 • prístup k kŕčové žily prostredníctvom vonkajšieho otvoru inguinálneho kanálika; Prístup k rozšíreným žilám prostredníctvom vonkajšieho otvoru inguinálneho kanála
 • lokálna anestézia;
 • doba trvania operácie je 30-60 minút;
 • proces je monitorovaný mikrokamerou, čo vám umožňuje jasne vidieť nádoby;
 • používajú sa chirurgické mikroobvody;
 • veľkosť rezu je približne 1,5 až 2 cm;
 • stehy sa odstránia jeden týždeň po operácii;
 • pacient opustí nemocnicu počas 2-3 dní.

Metóda Marmara je menej traumatická ako operácia Ivanisavíviča. Pravdepodobnosť komplikácií je veľmi nízka.

Holštajnskej operácie

Analógom metódy Marmara je Holštajnská operácia. Rozlišuje sa tým, že vyrezané žily sú zošité na proximálne cievy končatiny. Nevýhody tohto druhu prevádzky v porovnaní s technikou Marmara:

 • vysoká pracovná náročnosť procesu;
 • vysoké náklady;
 • s chirurgickým zákrokom nemožno aplikovať lokálnu anestéziu;
 • častá trombóza ciev.

Mikrovaskulárna revaskularizácia

Počas postupu sa odstránia kŕčové žily, chorá nádoba sa úplne nahradí zdravou žilou. Operácia sa vykonáva pod dohľadom mikrokamer.

 1. Zavádza sa peritoneálny rez. Jeho hodnota je 5-6 cm.
 2. Odstráňte testikulárne a epigastrické žily.
 3. Testikulárna žila sa odstráni. Na svojom mieste je šiť epigastrická žila.
 4. Rana sa šití vo vrstvách.

Chirurgia mikrochirurgickou metódou okamžite obnovuje tok krvi, čo priaznivo ovplyvňuje ďalšie fungovanie semenníka.

Charakteristika tohto zásahu:

 • testikulárna revaskularizácia sa uskutočňuje pri 2 a 3 stupňoch varikokély;
 • používa sa celková anestézia;
 • po operácii je zjavná jazva;
 • Na ranu sa aplikuje sterilný obväz, ktorý sa má často meniť;
 • stehy sa odstránia za týždeň.

Minimálne invazívne metódy

Minimálne invazívne metódy - alternatíva k klasickým chirurgickým zákrokom. Avšak s mnohými výhodami majú viacero nevýhod:

 • neschopnosť vytvárať palpáciu tkanív;
 • dvojrozmerný obraz chirurgického poľa;
 • vysokými nákladmi.

Endoskopická metóda

Pri vykonávaní operácie s použitím tejto metódy sa používajú endoskopické techniky. Tento typ zásahu sa používa pri 2-3 stupňoch varikokély.

Táto operácia je nasledovná:

 1. V brušnej dutine sú vykonané 3 prepichnutia.
 2. Prostredníctvom získaných otvorov sú potrebné nástroje potrebné na prevádzku. Všetky manipulácie sú sledované mikrokamerou.
 3. S pomocou sponiek z titánu je prietok krvi v zapálenej žile blokovaný. Po určitom čase sa sponky rozpúšťajú a krv sa prepravuje zo semenníka cez zdravú žilu.
Počas operácie sú všetky manipulácie sledované fotoaparátom.

Na bilaterálnu varikokélu sa používa endoskopická metóda.

Vlastnosti endoskopickej metódy:

 • pomáha s 2 a 3 stupňami varikokély;
 • lokálna anestézia;
 • trvanie zásahu je 1-2 hodiny;
 • hospitalizácia trvá 1-2 dni;
 • nedostatok jaziev.

Laserová eliminácia varikokély

Operácia sa uskutočňuje pri 1 alebo 2 stupňoch choroby. Technológia implementácie je rovnaká ako pri prevádzke firmy Marmara, laser sa používa len ako chirurgický nástroj.

Laser sa používa ako chirurgický nástroj.

Výhody laserovej metódy:

 • dostatočná lokálna anestézia na operáciu;
 • vysoká presnosť chirurgických postupov;
 • nedochádza k vaskulárnej ligácii s prirodzeným zastavením laserového krvácania (krvné cievy sú utesnené);
 • operácia trvá 30-40 minút, 4-5 hodín po tom, čo pacient môže ísť domov;
 • je možné odstrániť bilaterálnu varikokélu;
 • krátke rehabilitačné obdobie (nie viac ako mesiac).

sklerotizácia

Procedúra sa vykonáva v tých prípadoch, kde je chirurgický zákrok z dôvodu kontraindikácií nemožný. Používa sa pri 2 a 3 stupňoch choroby.

 1. Externý inguinálny krúžok sa anestetizuje injekciou Novocain.
 2. Femorálna žila je prepichnutá, katéter je do nej vložený pod ultrazvukovým ovládaním a privádzaný do postihnutej semennej žily.
  S použitím katétra sa vstrekuje sklerozant do semennej žily.
 3. Pod röntgenovou kontrolou vstupuje špeciálna látka katéter - sklerotizujúci - ktorý zničí žilu zvnútra. V dôsledku toho je žila vyfúknutá, jej steny sa prilepia a prerastú.
 4. Katéter sa odstráni, krvácanie sa zastaví ručným stlačením.
 5. Na ranu sa aplikuje sterilný obväz.

Metóda skleroterapie má niekoľko výhod:

 • nedostatok chirurgického rezu;
 • recidívy zriedkavých chorôb;
 • niekoľko hodín po procedúre môže pacient opustiť nemocnicu.

rehabilitácia

Trvanie obdobia na zotavenie závisí od spôsobu, akým bola operácia vykonaná. Operácie vykonávané pomocou rezu vyžadujú dlhšiu rehabilitáciu ako minimálne invazívne metódy. Existujú však všeobecné pravidlá, ktoré musí pacient dodržiavať v pooperačnom období:

 • Použitie suspenzora - špeciálny podporný obväz pre miešok, ktorý chráni telo pred zranením počas chôdze a iných pohybov. Bandáž sa nosí na 2-7 dní, presný dátum stanovuje ošetrujúci lekár. Odpruženie zabraňuje poškodeniu miešku po operácii
 • V prvom týždni po operácii by ste mali znížiť fyzickú aktivitu, ak je to možné, aby ste dodržali odpočinok v posteli. Po chirurgickom zákroku spôsob incizie po troch týždňoch po intervencii minimálne invazívnym spôsobom zavádza ľahkú fyzickú aktivitu.
 • Po akejkoľvek metóde chirurgického zákroku sa odporúča začať sexuálny život nie skôr ako po 4 týždňoch. Hlavnou podmienkou je absencia bolesti.
 • Ťažká fyzická námaha je zakázaná počas šiestich mesiacov.
 • Po operácii sa uskutočňuje antibiotická liečba, ktorá je nevyhnutná na prevenciu infekčných procesov v rane. Použité lieky: Etazol, sulfazín. Antibiotiká sa nevyžadujú len po operácii vykonanej laserom.
 • V prípade potreby sú predpísané prostriedky pre venoprojektory: Eskuzan, Detralex. Tieto nástroje zlepšujú krvný obeh v cievach, majú protizápalový účinok.
 • Aplikujte Ketanov, Ketaprofen, Ibuprofen na odstránenie bolestivého syndrómu.

Jeden mesiac po operácii je potrebné navštíviť urológa a vyšetriť, aby sa predišlo komplikáciám.

diéta

V pooperačnom období je dôležité dodržiavať diétu. Diétne poradenstvo:

 • Vstup do strave potravín bohatých na vitamíny: čerstvé ovocie a zeleninu, čerstvo vylisované zeleninové a ovocné šťavy. Vitamíny sú potrebné na posilnenie imunitného systému.
 • Odstráňte z ponuky produkty, ktoré spôsobujú zápchu: alkohol, mastné a vyprážané potraviny. Zápcha je nebezpečná, pretože nadmerné namáhanie môže spôsobiť pretrhnutie šitia žily a začne krvácanie.
 • Na prevenciu zápchy uprednostňovať výrobky, ktoré obsahujú veľa vlákniny: celozrnné obilniny, celozrnný chlieb.
 • Jedzte 4-5 krát denne v malých porciách. Tento režim pomáha normalizovať činnosť čriev.
 • Dodržujte správny pitný režim: pite aspoň dva litre vody denne.
 • Znížte príjem soli, nadmerné používanie ktorých nepriaznivo ovplyvňuje činnosť gastrointestinálneho traktu.
 • Použitie v potravinových výrobkoch obsahujúcich vitamín E: olivový olej, sójové bôby, jačmeň a ovsené vločky, vajcia, ryby a morské plody. Vitamín E prispieva k rýchlemu zjazveniu rán.

Fotogaléria: produkty odporúčané po chirurgickom zákroku

Dôsledky a prognóza

Ak bola operácia úspešná, normálny pohyb krvi bol obnovený, nervy a krvné cievy neboli počas operácie zranené - komplikácie sa nevyvíjajú. Reprodukčná funkcia sa obnoví v 90% prípadov.

Relatívna choroba sa vyskytuje pri neúplnom odstránení chorých ciev. Dôvody tohto javu:

 • nízka kvalifikácia lekára;
 • Nedostatočná diagnóza pred operáciou.

Chirurgia používajúca rez je traumatická a často spôsobuje vedľajšie účinky ako minimálne invazívne intervencie.

Komplikácie, ktoré sa môžu objaviť hneď po operácii, ale sú normou a časom zmiznú:

 • sčervenanie kože okolo rany;
 • mierne opuch šourka a oblasti rezu;
 • bezfarebná tekutina sa uvoľňuje z miesta rezu.

Znaky po operácii, v ktorých musíte urýchlene konzultovať lekára:

 • vysoká teplota (nad 37,5 ° C);
 • silné zvýšenie veľkosti šourku;
 • silná bolesť v semenníkovi;
 • šrot získal modrý odtieň;
 • hnis alebo krv sa uvoľní z rany;
 • bolesť pri vyprázdňovaní močového mechúra.

Možné komplikácie po operácii pre varikokélu:

 • Vytvorenie hydroceleu, ak boli počas operácie poškodené lymfatické cievy. Keď hydrocele medzi membránami semenníka nahromadí nadbytočnú tekutinu, zhoršený prietok lymfy, krvný obeh v cievach sa zhoršuje.
  Keď hydrocele medzi membránami semenníkov akumuluje nadbytočnú tekutinu
 • Výskyt atrofie semenníka v dôsledku poškodenia semenníkov tepny. Sekvestro postupne znižuje objem, znižuje produkciu testosterónu a produkciu spermií.
 • Tvorba subkutánneho krvácania, ak sú postihnuté susedné cievy.
 • Rôzne zápalové procesy počas infekcie.

Príčinou komplikácií môže byť nesprávne správanie pacienta po operácii: nedodržanie pravidiel rehabilitačného obdobia a odporúčania lekára.

Tabuľka: pravdepodobnosť recidívy po rôznych metódach chirurgickej intervencie

recenzia

Operácia Varicocele - pomohla mi mať vnúčatá!

Výhody: Operácia pomôže zbaviť sa neplodnosti.

Nevýhody: Každá operácia môže mať negatívne dôsledky.

Podobný problém ovplyvnil jedného z mojich synov. Keď môj syn dokončil druhý rok ústavu, mali lekársku komisiu, po ktorej bol poslaný chirurgovi na mieste registrácie. Predbežná diagnóza, ktorú chirurg urobil, som naozaj nepovedal nič o: "zanechal varikokélu", nemal som tušenie, čo to bolo. Chirurg okamžite poslal svojho syna do urologického centra, rozhodol som sa ísť s ním a hovoriť s lekárom sám. Po vyšetrení lekár povedal, že potrebuje naliehavú operáciu. Zostať neplodný - myslím si, že takáto vyhliadka nebude nikomu vyhovovať. Okamžite absolvoval všetky testy a operáciu. Operácia sa uskutočňovala v celkovej anestézii, malý sutus bol ponechaný v slabín, ako po operácii s apendicitídou. Syn sa ľahko operoval, bol vyložený za tri dni s obväzom na šev. Po operácii nemôžu dva mesiace zdvihnúť ťažké a uvoľniť sa z telesnej výchovy. Samozrejme, vo svojom podvedomí sme vždy mali myšlienku: pomohla operácia, nebola by sme neskoro to urobiť. Po chvíli sa syn zosobášil a našťastie sa narodilo dieťa. Okamžite ako mladý chcel. Moja radosť nebola koniec! Človek nemôže pochopiť, prečo ho predtým nenašiel, pretože chlapci sú neustále kontrolovaní, alebo by sa mali skontrolovať... Rodičia, ktorí majú chlapcov, buďte opatrní, najhoršie, že táto choroba sa neobťažuje a môže viesť k neplodnosti u mužov.

Natsha

http://otzovik.com/review_3405083.html

Chcem vám povedať o operácii varikokély, ktorú sme urobili pred našim starším synom pred 7 rokmi, keď mal 18 rokov. V tomto veku sa syn začal sťažovať, že z času na čas v triedach telesnej výchovy alebo pri návšteve telocvične mal bolesť... Táto bolesť bola mierna a epizodická, takže som na začiatku s mojim manželom a pre ňu nepripisoval žiadnu dôležitosť. Potom ho poslali k polyclinici urológovi, ktorý podozrieval na varikokélu svojho syna. Ide o dosť bežnú chorobu a vyskytuje sa u 20% mužov, často v dospievaní. Problémom je nedostatočná funkcia ventilu semennej žily. Zvyčajne žila vľavo funguje zle. Tak to bolo so svojím synom. Po okresnej klinike sme sa obrátili na chirurga v klinickej nemocnici, kde bola diagnostikovaná varikokéla 2 polievkové lyžice. vľavo potvrdené. Chirurg dôrazne odporučil, aby sme mali operáciu, ku ktorej sme súhlasili s manželom a mnou. V auguste 2009 bol syn hospitalizovaný na jeden deň, podstúpil operáciu a rozšírená žila bola vyrezaná. Operácia, ako si spomínam, bola vykonaná v celkovej anestézii.

Syn sa podrobil operácii dobre, druhý deň bol prepustený domov, ďalší týždeň neskôr odstránili stehy. Počas 10 dní po chirurgickom zákroku sa odporúčalo vyhnúť sa zdvíhaniu závažia a fyzickej námahe všeobecne. Po tomto období sme sa znova objavili lekárovi a odstránil všetky obmedzenia od svojho syna a odporučil, aby sa vrátil do normálneho života (vrátane pohlavia, pretože jeho syn bol už v čase operácie už 18,5 rokov). Teraz len malý bod - švík okolo pupka (tesne pod ľavou stranou) nám pripomína operáciu varikokélu, ktorá bola odložená pred 7 rokmi. Zhrňujúc všetky uvedené skutočnosti, napíšem, že varikokéla je choroba mladých ľudí, preto odporúčajte svojim zrelým synům (ktorí ich majú) niekedy počúvať vaše telo a rozprávať o bolesti, ktorú môžu zažiť, aby sa nestretli s vážnou chorobou.

Zombi

http://otzovik.com/review_3816889.html

Varikcele 2-3 stupňov možno liečiť len chirurgicky, čo vám umožní obnoviť normálny prietok krvi v semenníku. Ak odmietnete operáciu, prognóza je smutná: človek stráca príležitosť mať deti. Nie je to veľmi náročný zásah, ktorý vás môže ochrániť pred takýmto krutým výhľadom, stačí sa poradiť s lekárom včas.

Okrem Toho Čítal O Plavidlách

Ischemická cievna mozgová príhoda v vertebrobasilickom povodí

Oklúzia tepien v vertebrobasilickej nádrži vedie k vzniku ischemickej cievnej mozgovej príhody s lokalizáciou infarktovej zóny v rôznych častiach mozgového kmeňa, talamu, okcipitálnych lalokov a mozočku.

IRR u detí: príznaky a liečba, príčiny v rôznych vekových kategóriách

V tomto článku sa naučíte zvláštnosti priebehu vegetatívne-vaskulárnej dystónie u detí, ako sa táto choroba prejavuje v detstve (3-12 rokov).

Kreatinín a močovina v krvi sa zvyšuje: príčiny a spôsoby poklesu

obsah

Čo môže znamenať vysoký kreatinín a močovinu v krvi, aký druh liečby za podobných okolností, ako sa vykonáva? Ak má pacient záujem o tieto otázky, je lepšie konzultovať s lekárom.

Čo je nebezpečné a ako sa manifestuje vaskulárna kalcifikácia?

Patológia môže byť dlhodobo asymptomatická. Môže ovplyvniť steny len jedného alebo niekoľkých ciev a môže byť systémový. Prvé príznaky patológie sa často objavujú, keď sa lumen kalcifikovaných ciev zmršťuje dostatočne, aby spôsobil hladenie orgánov, ktoré sa kŕmia, kyslíkom.

Čo je panvové kŕčové žily u žien?

Často často chodia ženy do gynekológa so sťažnosťami na bolesť perinea a panvovej oblasti, čo je obzvlášť zrejmé počas sexuálneho styku alebo fyzických cvičení spojených s trupom (napríklad klasické cvičenie v bruchu).

Brain arachnoiditis - príznaky a účinky

Brainová arachnoiditída je zápal jedného z meningov, ktorý spôsobuje jeho zahustenie, adhézie sa tvoria v jeho tkanivách a to všetko vedie k narušeniu normálneho pohybu cerebrospinálnej tekutiny.