Varikokéla je jedným z najnepriaznivejších a najnebezpečnejších chorôb zdravia mužov spojených s kŕčovými žilami.

S touto chorobou sú žily umiestnené v semenníkoch, často na ľavej strane.

Ak chýba včasná lekárska starostlivosť, choroba takmer vždy vedie k neplodnosti, takže je dôležité vedieť všetko o varikokéli u ľudí - čo to je, čo je nebezpečné, ako sa prejavuje a lieči.

Všeobecné informácie

Varikokéla sa vyznačuje poruchou testikulárnej výživy, čo má za následok postupný proces atrofie. Zväčšené žilové cievy, ktoré sa nachádzajú okolo semenníkov, zasahujú do normálnej termoregulácie tejto časti samčieho tela. Prehriatie nastane.

Najčastejšie sa na ľavej strane objavujú kŕčové žily. Podľa odborníkov je to kvôli rozdielu v žilách na pravej a ľavej strane. Žila vychádzajúca z ľavého semenníka je oveľa dlhšia ako z pravej strany. Tlak v ňom je vyšší, a preto je pravdepodobnosť vzniku kŕčových žíl vyššia.

Varikéla sama o sebe nepredstavuje zvláštne nebezpečenstvo pre život človeka, ale často vedie k mužskej neplodnosti. Takmer polovica pacientov má poruchu produkcie spermií a percento neplodných pacientov je vyššie, tým dlhšie trpia.

Podľa štatistík WHO sa varikokéla vyskytuje u 15 až 17% mužov. Tieto čísla sa môžu líšiť v závislosti od miesta bydliska a veku. Táto choroba sa vyskytuje u 19,3% adolescentov vo veku 14-15 rokov. Pri slúžení v armáde sa vyskytujú kŕčové žily u 5-7% mladých ľudí.

Symptómy ochorenia sa pozorujú u 35% dospelých mužov, ktorí podstúpili ultrazvuk. Takmer toto všetko ochorenie postihuje ľavé semenníky. Na pravej strane sa kŕčové žily vyskytujú iba u 3-8% mužov, na semenách - 2 až 12%.

Prečo potrebujem koagulogram počas tehotenstva a akú analýzu? Zistite všetko na našich stránkach!

Mal by som mať pulzný monitor s hrudným pásom, aké sú jeho funkcie a ktoré modely sú najpopulárnejšie? Povieme to tu.

Čo je dobrý monitor srdcovej frekvencie bez snímača hrudníka? Ako si ju správne vybrať? Zistite hneď teraz!

Príčiny a rizikové faktory

Odborníci ešte neidentifikovali presne príčiny kŕčových žíl. Pri posudzovaní skutočnosti, že sa často vyskytuje u adolescentov, existuje predpoklad v dedičnej povahe choroby, v ktorej je nedostatok spojivového tkaniva v tele. S nedostatkom sa venózna chlopňa vyvíja zle, v dôsledku čoho je prerušený krvný tok cez žilu.

Ďalšia príčina varikokély sa považuje za zvýšený tlak v brušnej dutine. Najčastejšie sa spája s poruchou črevnej aktivity (zápcha) a nadmernej fyzickej námahy. Krvný obeh môže byť narušený vývojom zhubných nádorov v urogenitálnom systéme.

Viac informácií o príčinách varikokély z osobitného článku.

klasifikácia

Choroba sa rozvíja v štyroch fázach:

 1. V prvej fáze nie sú kŕčové žily viditeľné a môžu sa zistiť iba pomocou Dopplera alebo ultrazvuku.
 2. Druhý stupeň je charakterizovaný zväčšenou veľkosťou žíl, ktorú možno určiť dotykom v stojacej polohe.
 3. V tretej fáze sú žily už roztiahnuté do takej miery, že sa ľahko dajú v akejkoľvek polohe.
 4. Vo štvrtej fáze sú zväčšené žily viditeľné voľným okom.

Nebezpečenstvo a komplikácie

Hlavnou komplikáciou kŕčových žíl je mužská neplodnosť, ktorá je dôsledkom porušenia termoregulácie semenníkov a zastavenia produkcie spermií.

Ďalšie riziká môžu byť: poruchy v práci srdcových chlopní, fimóza a ploché nohy - všetky tieto problémy naznačujú nedostatok spojivového tkaniva v tele.

Kŕčové žily niekedy naznačujú prítomnosť malígnych nádorov. Preto pri prvých príznakoch ochorenia je potrebné konzultovať s lekárom a vykonať všetky potrebné vyšetrenia.

Príznaky ochorenia semenníkov

Na začiatku vývoja prebieha varikokéla takmer bez príznakov. Varikokélu môžete identifikovať bolesťou v semenníku a miešku, ktoré sa bude zvyšovať v priebehu progresie ochorenia.

Existujú bolesti ťažnej povahy a môžu sa vyskytnúť nielen v miešku a semenníkoch, ale aj v celej oblasti svalov. Niekedy si môžete všimnúť nárast šrotu vo veľkosti, rovnako ako jeho prolaps zo strany postihnutého semenníka.

Bolesti sa zvyčajne zhoršujú počas chôdze, pri zdvíhaní a počas sexuálneho styku. Ak je choroba v počiatočnom štádiu vývoja, bolesť zmizne po tom, ako osoba ležala a odpočívala. V štádiu 3 alebo 4 je bolesť takmer neustále a nezávisí od fyzickej aktivity pacienta.

Kedy kontaktovať lekára a na ktorý

Musíte ísť do nemocnice s najmenšími príznakmi varikokély - ak sú bolesti v miešku alebo semenníku, najmä po cvičení alebo pri vyšetrení rozšírených žíl na semenníky. Identifikujte kŕčové žily v urologovi alebo flebológovi.

diagnostika

Je ľahké diagnostikovať túto chorobu. Po vyšetrení zistí flebológ históriu ochorenia, dĺžku symptómov a pravdepodobnosť poškodenia bedrovej oblasti.

V niektorých prípadoch lekár určuje rozšírené žily vizuálnou kontrolou pacienta alebo palpáciou postihnutej oblasti. Niekedy sa semenník postihnutý kŕčovými kĺbmi zmenšuje, jeho elasticita sa znižuje.

Palpácia sa vykonáva v niekoľkých pozíciách pacienta - stáť, ležať, ako aj počas napínania.

Ak v stojacej alebo napínacej polohe nie sú žily detegované, potom sú kŕčové žily s najväčšou pravdepodobnosťou v jednej fáze vývoja.

Ak sú žily viditeľné voľným okom, môžeme hovoriť o ťažších štádiách ochorenia.

Na vylúčenie prítomnosti nádorov sa nevyhnutne musí uskutočniť ultrazvuk retroperitoneálneho priestoru a obličiek. Ak máte podozrenie na trombózu krvných ciev, predpísané CT alebo MRI.

Ako ďalšiu diagnostickú metódu možno predpísať ultrazvuk, termografiu, termometriu alebo Dopplerovu sonografiu. Na určenie správneho priebehu liečby je predpísaná renálna-testikulárna venografia alebo testikulárna flebografia. Ak sa rozhodlo o chirurgickom zákroku, zvyčajne je indikovaná antegrádna venografia. Vykonáva sa nielen pred operáciou, ale aj počas liečby, ako aj po chirurgickom zákroku.

Ak sú červené krvinky vyššie ako normálne v krvnom teste, čo to znamená? Mala by som sa obávať av akom prípade? Povieme všetko!

Naučte sa, ako vybrať automatický krvný tlakomer na domáce použitie a správne ho používať. Tento článok vám pomôže.

Ktorý monitor krvného tlaku na zápästí je najvhodnejší pre starších ľudí a ako zvoliť správne zariadenie, povieme tu.

Liečebné metódy

Varikokéli sa dá úplne vyliečiť iba operáciou. Ak je choroba v počiatočnom štádiu vývoja, možno sa vyhnúť operácii pomocou špeciálnych diét, zníženia fyzickej aktivity a normalizácie črevnej aktivity. Ak choroba už dosiahla závažné stavy, pomôže vám len chirurgická intervencia.

Operácie pre varikózne semenníky sú najčastejšie dva typy: v prvom prípade je dilatačná žila ligovaná alebo odstránená, v druhom prípade je sklerotizujúca látka zavedená do žily cez punkciu stehna, čím sa pozastaví prietok krvi v postihnutej cieve.

Viac informácií o mužskej varikokéle a potrebe liečby z tohto videa:

prevencia

Pri sledovaní určitých preventívnych opatrení môžete minimalizovať riziko výskytu a recidivujúceho varikokélu:

 • jesť správne, jesť jedlo, ktoré priaznivo ovplyvňuje črevá, brať vitamíny;
 • vyhnúť sa ťažkej fyzickej námahe;
 • počas sexuálneho styku používa ochranné opatrenia.

Keďže ochorenie je často dedičné ochorenie, lekári by mali byť pravidelne vyšetrovaní od začiatku dospievania. S včasnou detekciou a diagnostikou môže byť varikokéla liečená bez chirurgického zákroku.

Všetky príčiny varikokély u mužov: čo spôsobuje a ako sa im predchádzať?

Varikokéla je tvorenie ušľachtilého uzáveru v mužskom miešku. Tento jav je spojený s kŕčovými žilkami semenníkov a spermatickej šnúry.

Spravidla sa ochorenie vyvíja počas puberty, teda u dospievajúcich. Najčastejšie sa vyskytuje ľavostranná forma varikokély kvôli zvláštnosti mužskej anatómie.

Pravé a dvojstranné formy ochorenia v praxi sú pomerne zriedkavé. Pozrime sa na varikokélu u mužov: príčiny, symptómy a ďalšie dôležité nuansy sú popísané v našom článku.

Je to nákazlivé?

Na zodpovedanie tejto otázky je potrebné zvážiť patogenézu varikokély. Ženy v ľudskom tele zodpovedajú za prenos krvi obsahujúcej oxid uhličitý. Pohyb pozdĺž nich je nasmerovaný nahor. Steny žíl sú elastické v porovnaní s tepnami, vybavené špeciálnymi ventilmi, ktoré by mali zabrániť odtoku krvi.

V prípade poruchy ventilov žíl, ktoré obklopujú semenník s spermatickou šnúrou, krv stagnuje, preťahuje steny krvných ciev a vytvára tesnenie pripomínajúce zväzok hrozna.

Avšak infekcia baktériami, vírusmi a hubami môže viesť k zápalu mužských pohlavných orgánov, ktoré nepriamo prispievajú k rozvoju varikokély.

Môže sa choroba vyvinúť z dôvodu psychosomatického charakteru? Čo je psychosomatika s varikokélou?

Akýkoľvek závažný stres sprevádza uvoľňovanie hormónov adrenalín alebo norepinefrín do krvi. Selektívnosť uvoľňovania hormónov závisí od individuálnych vlastností ľudského tela:

 1. Adrenalín pomáha znižovať krvné cievy v brušnej dutine panvy. Pri chronickom strese môže tento jav viesť k opotrebovaniu ventilov žíl, ktoré obklopujú semenník, ako aj k zúženiu lumenu.
 2. Norepinefrín zvyšuje emisiu krvi srdcového svalu, čo môže spôsobiť nadmerné napínanie stien žíl, ako aj lokálnu krvnú stasu.

Čo iné sú príčiny varikokély u mužov, prečo sa rozvinú, zvážte ďalšie.

Varikokéla: príčiny u mužov

Čo spôsobuje varikokéli u mužov? Všetky príčiny vzniku ochorenia sa dajú rozdeliť do nasledujúcich skupín:

 1. Genetická predispozícia. Ochorenie tohto typu môže byť spojené s defektom vývoja plodu, pri ktorom sa vytvára nedostatočné množstvo spojivového tkaniva.

Výsledkom takejto dedičnosti sú kongenitálne malformácie venóznych chlopní alebo ich úplná absencia, ako aj tenké alebo nedostatočne elastické steny žíl v miešku.

 • Znížený lúmen žíl. Takýto jav môže byť dôsledkom zápalových ochorení, poranení a chirurgických operácií, po ktorých sa začal proces zjazvenia tkanív šúta, čo viedlo k stlačeniu vajcovej žily.

  Zníženie lumenu tiež určuje prítomnosť nádoru, umiestnenie žily medzi inými cievami a chronický stres s uvoľňovaním hormónu adrenalínu v krvi.

 • Patológia obličiek. V tomto prípade sa obvykle vyvinie sekundárna pravostranná varikokéla.

  Líši sa od ľavej strany tým, že žily v horizontálnej polohe zostávajú nafúknuté. Sekundárne sa nazýva varikokéla, ktorá je dôsledkom inej choroby.

 • Zvýšenie intraabdominálneho tlaku je ďalšou príčinou varikokélových semenníkov. Výsledkom zvýšeného tlaku vo vnútri brušnej dutiny môže byť pretečenie krvi žíl, ktoré obklopujú semenník, s spermatickou šnúrou, preťahovanie elastických stien a ich následná deformácia.

  Tlak v dolnej časti brucha sa zvyšuje s pravidelnou zápchou, intenzívnou fyzickou námahou spojenou s zdvíhaním, chronickým stresom a neurózou sprevádzaným uvoľňovaním norepinefrínu v krvi.

 • Nesprávny spôsob života. Toto je najčastejšia príčina varikokély, a to ako v detstve, dospievaní, tak v dospelosti.

  Spotreba alkoholu vedie k deformácii, predčasnému opotrebeniu všetkých ciev v tele.

  Jedlo rýchleho občerstvenia, konzervy, lacné cukrovinky s vysokým obsahom margarínu a cukru je príčinou nedostatočnej tvorby spojivového tkaniva v tele. V kombinácii so sedavým životným štýlom sa môže vyvinúť obezita.

  Muži s nadváhou sú náchylní na varikokélu kvôli tvorbe cholesterolových plakov na stenách krvných ciev a možnosti stláčania žíl v miešku.

  Mali by sme tiež spomenúť pivo, ktoré pri pravidelnom používaní môže zmeniť hormonálnu rovnováhu mužského tela kvôli potlačeniu syntézy testosterónu a zvýšeniu koncentrácie estrogén-podobných látok v krvi, ktorá spôsobuje varikokéli ako aj testikulárne nádory.

 • Nedostatok sexuálneho života. Neschopnosť mať pravidelný sexuálny život môže v dôsledku toho spôsobiť stagnáciu mužských pohlavných orgánov a zápalových procesov. Nedostatočne intenzívny krvný obeh v oblasti semenníkov zvyšuje riziko vzniku varikóznych semenníkov.
 • Sports. Profesionálne športy spojené s posilňovaním zvyšujú intraabdominálny tlak a vytvárajú všetky predpoklady pre výskyt varikokély.

  Použitie anabolických steroidov a anabolických steroidov mení hormonálnu rovnováhu, ktorá spôsobuje pre mužov varikokélu, pretože nepriaznivo ovplyvňuje stav krvných ciev. V kombinácii s intenzívnym výkonovým zaťažením zameraným na výsledok sa zvyšuje pravdepodobnosť rozšírenia varikóznych semenníkov.

 • Lekári zatiaľ nedosiahli spoločný názor na vplyv faktora intenzívneho sexuálneho života a či masturbácia môže spôsobiť varikokélu. Zdravý rozum diktuje, že by ste mali vždy počúvať svoje telo a držať sa zlata. Násilie na vašom tele nemôže byť užitočné.

  V poslednej dobe je výskyt varikokély u chlapcov spojený s použitím plienok, ktoré prehrievajú šourku a spôsobujú chyby v žilách v semenníkoch. Táto hypotéza zatiaľ nedostala oficiálne potvrdenie.

  prevencia

  Všetko, čo je varikokéla, sme už zvážili. Pri absencii vrodených anomálií sa môže zabrániť výskytu varikokély starostlivosťou o zdravie krvných ciev a kapilár. Pre prevenciu varikokély je potrebné:

  • plávanie, chôdza alebo jóga. Môžete si vybrať ľubovoľný typ činnosti motora, ktorá zvyšuje krvný obeh v tele;
  • Vezmite si studenú sprchu každý deň. Ak existujú kontraindikácie, môžete ho nahradiť studenou utierkou, po ktorej nasleduje trenie ručníkom;
  • dvakrát do týždňa urobte samo-masáž s pevným štetcom alebo len rukami. Mali by ste začať s nohami, postupne sa zvyšovať na korunu. Zvláštna pozornosť by sa mala venovať oblasti svalov;
  • zvládnuť cvičenia Kegel a pravidelne ich vykonávať. Sú zvlášť užitočné pre mužov pri absencii sexuálnej aktivity;
  • začnite jesť plne, vrátane chudého mäsa, tvarohu, orechov, zeleniny a ovocia v strave. To pomôže zlepšiť intestinálnu pohyblivosť a vyhnú sa zápche;
  • návštevu urologu na vyšetrenie. Požiadajte ho, aby predpísal komplex vitamínov, ktorý je pre vás to pravé.

  Zvažovali sme príčiny varikokély, liečba tejto choroby je opísaná v našom ďalšom článku.

  Užitočné video

  Ďalšie informácie o príznakoch a príčinách varikokély u mužov nájdete na nižšie uvedenom videu:

  záver

  Varikokéla je nebezpečná pre zdravie mužov v dôsledku vývoja neplodnosti. Ako akákoľvek choroba, je lepšie diagnostikovať ju v počiatočnom štádiu. Tým sa zachová plné zdravie mužov a schopnosť stať sa otcom ich dieťaťa.

  varicocele

  Varikokély - kŕčové zmeny v žilách spermiálnej šnúry sprevádzané porušením venózneho odtoku z semenníka. Vyjadruje sa ako bolesti priťahovania a vyklenutia, pocit nepohodlia a ťažkosti v miešku, viditeľná dilatácia žíl. Môže sa vyskytnúť zápal alebo prasknutie kŕčových ciev s krvácaním do miešku. Progresívna varikokéla vedie k zníženiu veľkosti postihnutého semenníka, zhoršeniu spermatogenézy, rozvoju skorého mužského menopauza a neplodnosti.

  varicocele

  Varikokéla je ochorenie spôsobené kŕčovými žilami spermatickej šnúry. Samotná varikokéla neohrozuje život pacienta a spravidla ho nespôsobuje veľké obavy. Hlavné nebezpečenstvo varikokély spočíva v tom, že ochorenie môže viesť k rozvoju mužskej neplodnosti. Pri analýze ejakulátu je zhoršená spermatogenéza určená u 20-70% pacientov s varikokélou. Existuje dôkaz korelácie medzi mierou narušenej produkcie spermií a trvaním ochorenia. V niektorých prípadoch je varikokéla sprevádzaná bolesťou rôznej intenzity.

  Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie trpí 15-17% mužov varikokéla. Incidencia ochorenia sa môže značne líšiť v závislosti od veku a miesta pobytu. Vo veku 14-15 rokov je varikokéla zistená u 19,3% adolescentov, zatiaľ čo vo vojenskej službe u 5-7% mladých mužov. Často je varikokéla prakticky bez symptómov a muži nepožadujú lekársku pomoc. Pri vykonávaní ultrazvuku sú príznaky varikokély určené u 35% mužov, ktorí dosiahli pubertu. V prevažujúcom počte pacientov je zistená ľavostranná varikokéla, ktorá je dôsledkom anatomických rozdielov v venóznych systémoch varlata na ľavej a pravej strane. Vpravo sa kŕčové žily spermatického šnúry vyvíjajú u 3-8% pacientov, na obidvoch stranách - v 2 až 12%.

  Príčiny varikokély

  Príčina vývoja varikokély nemusí byť dostatočnou dobrou prácou na ventiloch žíl spermiálnej šnúry. Venózne ventily, ktoré zvyčajne zabraňujú spätnému toku krvi, so zvýšeným zaťažením (fyzické napätie, vertikálna poloha tela) sa nedokážu vyrovnať so zvýšeným tlakom. V dôsledku zvýšeného tlaku sa žily postupne rozširujú, prípadne vytvárajú nádorové žilové uzliny.

  Moderné štúdie vykonané v oblasti flebológie identifikovali niekoľko príčin primárnej (idiopatickej) varikokély: nedostatočné spojivové tkanivo tvoriace žilovú stenu, nedostatočné rozvojové zmeny alebo zmeny v regionálnych ventilových prístrojoch (žilách semenníkov a spermatických šnúr) a hlavných žilách prenatálne obdobie.

  Určité anatomické vlastnosti môžu spôsobiť zvýšenie tlaku v systéme renálnych žíl. Venózna hypertenzia spôsobuje poruchy ventilov v semenníku. Rýchlo sa rozvíja riešenie, u pacientov je zistený spätný prietok krvi z obličkovej žily do žily v semenníkovi a odtiaľ do vnútrovitého plexu. Ako provokujúci faktor vedúci k rozvoju varikokély môže pôsobiť zvýšenie intraabdominálneho tlaku s predĺženým napätím prednej brušnej steny (zápcha, intenzívna fyzická námaha, stálé vzpriamené stojanie).

  Sekundárna (symptomatická) varikokéla je komplikáciou objemového procesu v obličkách, panve alebo retroperitoneálnom priestore. V takomto prípade sa príčina vzniku ochorenia stáva prekážkou normálneho odtoku krvi z žíl spermickej šnúry.

  Klasifikácia varikokély

  Nasledujúce stupne varikokély sú rozlíšené:

  • 0 stupňa. Hmatné príznaky varikokély nie sú definované. Kŕčové žily sú zistené len pri vykonávaní inštrumentálnych štúdií (Dopplerov, ultrazvuk).
  • 1 stupeň. V polohe na chrbte nie sú žily hmatateľné, v polohe na stoji je dilatácia žíl určená palpáciou.
  • 2 stupeň. Palpáciou v polohe v pozdĺžnej polohe a v polohe v polohe stojacej sú určené rozšírené žily.
  • 3 stupeň. Dilatácia spermiovej šnúry a semenníkov je viditeľná voľným okom.

  Symptómy varikokély

  Závažnosť klinických prejavov varikokély závisí od stupňa kŕčových žíl. V 0 a 1 štádiu ochorenia chýbajú príznaky varikokély. Kŕčové žily sú zvyčajne zistené pri bežnom vyšetrení.

  V štádiu 2 varikokély sa pacienti sťažujú na bolesť v miešku. Závažnosť bolesti sa môže značne líšiť. Viacerí pacienti zaznamenali iba nepríjemnosti pri chôdzi, niektorí pacienti majú ostré bolesti, pripomínajúce neuralgickú povahu. Možno zvýšené potenie, pálenie v šourku. Mnohí pacienti s varikokéli sa sťažujú na sexuálnu dysfunkciu. Pri fyzickom vyšetrení je určená expanzia žíl, dosiahnutie dolného pólu semenníka a klesanie pod ním. Sekrec na postihnutej strane je znížený, čo má za následok asymetriu a prehĺbenú polovicu miešku.

  V štádiu 3 varikokely zmizne spojenie medzi bolesťou a fyzickou aktivitou. Bolesti sa stávajú konštantné, rušia pacientov v pokoji a v noci. Externé vyšetrenie odhalilo početné zhluky žíl. Zväčšenie šourka, jeho asymetria sa stáva výraznejšou.

  Diagnóza varikokély

  V absolútnej väčšine prípadov nie je diagnostika varikokélu pre flébologa ťažká. Pacientka je vypočúvaná, aby určila okolnosti vývoja a trvania ochorenia. Dávajte pozor na možné zranenia bedrovej oblasti.

  V niektorých prípadoch sa pri externom vyšetrení odhalili zväčšené uzlovité uzly. Palpácia je určená zlehkými, červovitými mäkkými žilami vnúiformného plexu. U niektorých pacientov sa semenník na postihnutej strane znižuje vo veľkosti a stáva sa ochabnutým.

  Pri varikokéli sa palpačné vyšetrenie nevyhnutne vykonáva v horizontálnej, vertikálnej polohe a počas napínania (pri vykonávaní manévru Valsalvy). Ak nie sú dilatované žily vpravo určené pri stojacom a namáhavom, je to pravdepodobne primárna varikokéla. Rozšírenie žíl s obojstrannou alebo pravostrannou varikokélou, ktorá zostáva v horizontálnej polohe, môže naznačovať symptomatický proces.

  Ak chcete vylúčiť objemné formácie, ktoré spôsobujú symptómu varikokély, je povinné ultrazvuk obličiek a retroperitoneálny priestor. Vaskulárna trombóza, ako aj choroby vedúce k rozvoju sekundárnej varikokély, môžu byť detegované MRI alebo CT. Pacientom, ktorí dosiahli vek väčšiny, je predpísaný spermogram (analýza ejakulátu). Často sa vyskytuje varikokéla, asthenozoospermia (znížená aktivita) a oligospermia (zníženie počtu) spermií.

  Termometria, ultrazvuk scrotal, Doppler, termografia a reografie sú voliteľné diagnostické metódy. Použitie ultrazvuku a dopleroskopie sa však často používa na identifikáciu subklinickej varikokély. Kontrastné štúdie sa uskutočňujú s cieľom určiť taktiku liečby: retrográdnu testikulárnu venografiu obličiek, transtrotovú semenníkovú flebografiu. V niektorých prípadoch sa vykonáva antegrádna venografia pred, počas a po operácii.

  Liečba varikokélov

  Keď je potrebná sekundárna varikokéla na liečbu základnej choroby. V prípade primárnej varikokély 0 a 1 sa chirurgická liečba nevyžaduje. Prijímajú sa opatrenia na odstránenie stagnácie v panve (obmedzenie fyzickej aktivity, prevencia chronickej zápchy atď.). Niekedy majú starší pacienti pozitívny účinok pri nosení suspenzora. V prípade varikokély 2. stupňa s intenzívnou bolesťou a chorobou 3. stupňa je potrebná chirurgická liečba.

  Indikácie pre chirurgickú liečbu varikokély:

  • bolestivý syndróm;
  • asthenozoospermiu a oligospermiu;
  • oneskorenie rastu semenníkov na postihnutej strane počas puberty;
  • kozmetická porucha.

  Existujú tri skupiny chirurgických intervencií pre varikokélu: elevácia semenníkov, embolizácia varikokély a excízia žily.

  Excízia žíl sa môže uskutočňovať z podjazykového (pri vstupe do inguinálneho kanála), inguinálneho (v inguinálnom kanáli) alebo retroperitoneálneho (pri výstupe z inguinálneho kanála). V posledných rokoch sa s varikokéli vykonávajú mikrochirurgické a laparoskopické operácie ligácie rozšírených žíl, čím sa výrazne znižuje percento komplikácií a relapsov. V niektorých prípadoch dosiahli deti a dospelí dobré výsledky s endovaskulárnou oklúziou semennej žily.

  Prevencia varikokély

  Dobrý účinok v počiatočných štádiách varikokély možno v niektorých prípadoch dosiahnuť odstránením stagnácie v panvových orgánoch. Pacientom sa odporúča, aby obmedzili dlhodobú fyzickú námahu, normalizovali stolice, eliminovali alkohol, užívali vitamíny, mali pravidelný sexuálny život, normalizovali prácu a odpočívali.

  Varicocele a 10 dôvodov jej výskytu

  Nodulárne kŕčové žily vínnej pokožky, pleť v podobe hrozna obklopujúce spermatický kord a semenník (semenník) sa nazývajú varikokéla. Vývoj primárnej (idiomatickej) choroby je spôsobený existenciou dvoch hlavných faktorov a niekoľkých príčin, ktoré prispievajú k výskytu tejto patológie. Sekundárna varikokéla má svoje vlastné vývojové faktory. Pozrime sa podrobnejšie na všetky hlavné a sekundárne príčiny varikokély a spôsoby, ako ich bojovať.

  I. Genetická predispozícia

  Jednou z hlavných príčin varikokély je dedičná tendencia tela na kŕčové žily. S genetickou citlivosťou na túto chorobu v blízkych príbuzných môžete vidieť kŕčové žily dolných a horných končatín, ploché nohy, ochorenia srdca a iné prejavy porúch spojivových tkanív.

  Ak má človek dedičnú tendenciu k výskytu varikokély (rovnako ako kŕčové žily vo všeobecnosti), môže sa to prejaviť rôznymi abnormalitami vo vývoji žíl:

  1. Nedostatky vývoja venóznych chlopní, ktoré zvyčajne zabraňujú spätnému toku krvi v cievach, sú určené.
  2. Niekedy sa vyskytuje úplná absencia venóznych chlopní (zhoršenie vaskulárneho vývoja v prenatálnom období).
  3. Slabosť žilovej steny, ktorá vedie k jej postupnému rozťahovaniu.

  Všetky tieto príčiny vedú k stagnácii žilovej krvi a vzniku dilatovaných žíl, čo vedie k varikokéliu. Bohužiaľ, nemožno odstrániť dedičnú tendenciu.

  II. Anatomické vlastnosti

  Ľavá obličková žila môže byť v aortomesenterických klieštinách. Táto anatomická forma sa skladá z veľkých ciev aorty a mezenterickej (mezenterickej) tepny. Varikokéla, ktorá sa vyvíja kvôli porušeniu ľavej obličkovej žily v aorto-mesenterickej klinčete, sa nazýva primárna (idiopatická), táto forma ochorenia sa môže vyvinúť aj v dôsledku genetickej predispozície.

  Najpozoruhodnejším znakom idiopatickej varikokély je silné a rýchle naplnenie žíl lukoidného plexu vo vertikálnej polohe pacienta (aj bez cvičenia) a prakticky nehmatateľné a nezistiteľné cievy v horizontálnej polohe. Idiopatická varikokéla sa vyskytuje na ľavej strane, pretože je spôsobená zvieraním ľavej renálnej artérie.

  Znížený lúmen žíl

  III. Znížený lúmen žíl

  Zníženie lumen žíl vedie k zvýšeniu krvného tlaku v nich a následne k rozťahovaniu stien. Tento faktor je predispozíciou k rozvoju varikokély, ale s výrazne výraznými anatomickými anomáliami sa môže stať hlavnou anomáliou. V tomto prípade hraje hlavnú úlohu vo vývoji varikokély štekanie testikulárnej žily. Pokles lumenov krvných ciev môže byť spôsobený:

  • Vývin cvikrových procesov v tkanivách, ktoré obklopujú cievu (testikulárna žila), môže byť dôvodom zranenia, chirurgické zákroky, chronické zápalové procesy.
  • Ohyb testikulárnych žíl.
  • Umiestnenie žily medzi ostatnými plavidlami.

  Na určenie presnej príčiny vývoja varikokély je potrebné dôkladné vyšetrenie vrátane inštrumentálnych a laboratórnych vyšetrovacích metód. Odstránenie príčin zníženia lumenu testikulárnej žily môže byť funkčné.

  IV. Vývoj nádorov

  Niekedy môže byť príčinou zvýšeného krvného tlaku v žilách plexusového plexu vývoj neoplaziem, či už malígnych alebo benígnych, v brušnej dutine, retroperitoneálnom priestore alebo panvových orgánoch (obličky, močový mechúr a iné orgány). Vyvíjajúci sa novotvar môže poškodiť žily plexusového plexu, čo spôsobí zvýšenie krvného tlaku a teda rozťahovanie stien.

  Ak máte podozrenie na vývoj akýchkoľvek nádorových procesov, je potrebné podrobiť sa kompletnému vyšetreniu, vrátane inštrumentálnych a laboratórnych výskumných metód a umožniť určiť skorú prítomnosť nádoru a začať primeranú liečbu.

  V. Poruchy stolice

  Jedným z faktorov predisponujúcich k vývoju ochorenia sú chronické poruchy stoličky: zápcha alebo hnačka. Mechanizmus účinku ochorení na vývoj ochorenia je založený na chronickom príleve krvi do panvových orgánov v dôsledku napätia v prípade zápchy alebo konštantného častého procesu defekácie pri hnačke.

  Je to dôležité! Je to chronická porucha stoličky a nie jednorazová.

  Aby ste predišli vzniku pretrvávajúcich porúch stoličky, je potrebné vyvážiť vašu stravu a odstrániť z nej všetky výrobky, ktoré vyvolávajú problémy so stoličkou. Ak to nestačí, budete sa musieť poradiť s lekárom, pretože chronické poruchy stolice môžu byť výsledkom rôznych ochorení.

  VI. Pracovné nebezpečenstvo

  Práca spojená so zdvíhaním vedie k stálemu silnému spánku krvi do dolnej časti tela, zvýšeniu tlaku v žilách av dôsledku toho k rozvoju varikokély. Dôvodmi tohto procesu sú prudké rozšírenie panvových ciev, keď sú napnuté brušné svaly.

  Ak je v semenníkoch a slabinách nepohodlie (najmä ak sa zhoršuje zdvíhaním ťažkých vecí), musíte okrem vizuálnej kontroly a palpácie konzultovať s lekárom, možno budete musieť urobiť ultrazvuku alebo dopplerografiu. A pri určovaní varikokély stojí za to premýšľať o zmene typu aktivity.

  Zvýšené cvičenie

  VII. Zvýšené cvičenie

  Často jedným z faktorov rozvoja ochorenia môže byť zvýšená fyzická námaha (silu alebo kardio). Obzvlášť stojí za to venovať pozornosť cvičením určeným na čerpanie brušných svalov a vrátane zdvíhania (váhy, činky). Stlačte napätie vedúce k zvýšeniu krvného tlaku v panvových cievach, čo je následne príčinou preťahovania stien týchto ciev a výskytu kŕčových rozšírení.

  Aby ste zabránili rozvoju varikokély, mali by ste trénovať podľa určitého plánu, aby sa zabránilo preťaženiu brušných svalov. Odporúča sa vykonať školenie pod dohľadom špecialistu. Alebo dokonca odstrániť výcvik v prípade zistenia choroby. Vzhľadom na to, že sa varikokéla vyvíja v mladom veku a často je príčinou neplodnosti, je potrebné byť obzvlášť opatrní na vaše zdravie.

  nadváha

  VIII. nadváha

  Prítomnosť nadmernej hmotnosti môže byť jedným z dôvodov, ktoré vyvolávajú vývoj varikokély. V tomto prípade sa choroba môže vyvinúť dvomi mechanizmami:

  • Zápal panvových ciev v dôsledku prítomnosti veľkej vrstvy tukových usadenín, čo môže viesť k zvýšeniu krvného tlaku v nich.
  • Zaťaženie tela (a podľa toho na nádobách) osoby trpiacej obezitou sa zvyšuje v pomere k množstvu nadváhy.

  Je lepšie liečiť nadváhu po konzultácii s odborníkom na výživu, ktorý vám pomôže individuálne vybrať správnu výživu a cvičenie, ktoré je možné pri chudnutí, ktoré neumožňujú nadmerné zaťaženie tela.

  Nepravidelný sexuálny život

  IX. Nepravidelný sexuálny život

  Najoptimálnejší plán intímneho života pre priemerného človeka je 2-3 pohlavné styky za týždeň. Menšie množstvo môže viesť k vzniku kongescie v panve, čo je nepriama príčina provokácie vývoja kŕčových žíl pterygia.

  Na udržanie normálneho stavu ciev malého panvového systému musíte mať aspoň jeden sexuálny kontakt týždenne.

  X. Zápalový proces

  Chronické ochorenia panvových orgánov a reprodukčného systému, ktoré majú zápalovú povahu. Chronický zápal môže viesť k tvorbe zjazveného tkaniva alebo lepivej panvovej choroby. Ako už bolo uvedené vyššie, tkanivo jazvy ako aj zrasty môžu spôsobiť porušenie žíl (menovite testikulárne žily), čo následne vedie k zvýšeniu krvného tlaku v cievach a môže spôsobiť vývoj varikokély.

  Aby sa zabránilo vzniku chronického zápalu, je nevyhnutné liečiť všetky zápalové ochorenia včas, aby sa zabránilo vstupu do chronickej fázy. Pri akejkoľvek chorobe tejto povahy by ste sa mali poradiť s lekárom na účely liečby drogami.

  Varikokéla: Symptómy a liečba

  Varikokéla - hlavné príznaky:

  • potenie
  • Bolesť semenníkov
  • neplodnosť
  • impotencia
  • Bolesť pri cvičení
  • Nepríjemnosti pri chôdzi
  • Scrotal úsek na strane lézie
  • Tvorba zväzkov žíl
  • Zväčšenie šľachy
  • Tvrzový prolaps
  • Spaľovanie v miešku
  • Asymetria postihnutej polovice šurka

  Varikokéla je zmena žíl v oblasti spermatickej šnúry, ktorá vzniká v dôsledku vystavenia kŕčových žíl a vyskytuje sa v kombinácii s porušením odtoku žilovej krvi zo semenníka. Varikokéla, ktorej príznaky sa prejavujú ako vyklenutie a vytiahnutie bolesti, závažnosť a nepohodlie lokalizované v miešku, ako aj viditeľná venózna dilatácia, sa často vyskytujú v dôsledku zápalu a prasknutia, ktoré sprevádza krvácanie do miešku.

  Na pozadí progresívnej formy ochorenia sa postihnuté semenníky zmenšujú, dochádza k ovplyvneniu spermatogenézy a začína sa objavovať skoré mužské menopauzy a neplodnosť.

  Všeobecný opis

  Pokiaľ ide o posudzovanú chorobu, Svetová zdravotnícka organizácia má svoje vlastné údaje, z ktorých vyplýva, že výskyt varikokély u mužov je pozorovaný v približne 17% prípadov. Výrazné výkyvy výskytu ochorenia možno pozorovať v závislosti od geografickej polohy a veku mužov. Napríklad približne 19,3% prípadov varikokély sa vyskytuje u adolescentov, zatiaľ čo vek návrhu naznačuje prítomnosť tejto choroby u chlapcov už od 5-7%.

  Často sa priebeh ochorenia vyznačuje absenciou príznakov, a preto muži nespěchajú, aby im poskytli primeranú lekársku starostlivosť. Ultrazvukové vyšetrenie určuje prítomnosť príznakov príslušnej choroby v 35% prípadov u tých mužov, ktorí dosiahli pubertu. V tomto prípade prevažná väčšina prípadov naznačuje ľavostrannú formu varikokély spôsobenú anatomickými rozdielmi, ktoré majú žilové systémy na pravej a ľavej strane. Vývoj pravostrannej formy varikokély je relevantný v 3-8% prípadov, bilaterálne, v rozmedzí od 2 do 12%.

  Klasifikácia varikokély

  V súlade s uvedenými charakteristikami choroby priraďte zodpovedajúcu klasifikáciu:

  • v závislosti od strany lézie:
   • varikokéla ľavá strana;
   • varikokéla vpravo;
   • varikokéla dvojstranná.
  • v závislosti od charakteristík etiológie:
   • primárna varikokéla;
   • symptomatická varikokéla;
   • funkčná varikokéla (často definovaná ako sekundárna varikokéla).
  • v závislosti od charakteristík venózneho refluxu:
   • v kombinácii s rentestil reflux;
   • v kombinácii s refluxným pomocným testom;
   • v komplexe so zmiešanou formou refluxu.
  • v závislosti od stupňa (I, II, III);
  • v závislosti od kombinácie ochorenia v obličkovej žile s hypertenziou:
   • v kombinácii s syndrómom hypertenzie obličkovej žily;
   • bez syndrómu hypertenzie obličkovej žily.
  • v závislosti od definovateľnosti ochorenia pomocou fyzických metód:
   • subklinického;
   • klinický.

  V súlade so štádiami expanzie žíl na plexus plexus v kombinácii so zmenami vlastnými v trofizme semenníka sa rozlišujú nasledovné štádiá ochorenia:

  • I. fáza - prejavy kŕčových žíl sú označené len palpáciou, čo sa vykonáva, keď je pacient napätý na prijatie vertikálnej polohy tela;
  • Stupeň II - rozšírené žily sa určujú vizuálne, nedochádza k žiadnym zmenám v konzistencii a veľkosti semenníkov;
  • Stupeň III - dilatácia v pterygiu svalov sa vyslovuje, semenník je zmenšený, jeho textúra je tiež ovplyvnená.

  V zriedkavých prípadoch možnosť prechodu z jedného stupňa do druhého.

  Príčiny varikokély

  Vývoj posudzovanej choroby je spôsobený skutočnosťou, že ventily v žilách, ktoré v normálnom stave zabraňujú prietoku krvi v opačnom smere, "zlyhajú" alebo fungujú, ale nie sú dostatočné na správne výsledky. Výsledkom je zvýšenie tlaku v žilách (napríklad keď je telo vo vertikálnej polohe alebo v dôsledku fyzického namáhania), tlak sa prenáša v opačnom smere, čo vyvoláva postupné rozširovanie objemu žilovej cievy. V dôsledku toho priebeh patologického procesu v tejto forme vedie k rozšíreniu žíl obklopujúcich spermatickú šnúru.

  Ako ďalšia príčina varikokély sa rozlišujú znaky anatomických vzťahov, ktoré tvoria medzi vynikajúcou mezenterickou artériou a renálnou žila, ktoré tvoria aorto-mezenteriálne "pinzety".

  Postupom času vystavenie zvýšeného tlaku vedie k zvýšeniu veľkosti žíl, k ich rozšíreniu a naťahovaniu. Na základe sily žíl každej osoby, rovnako ako na základe veľkosti účinku venózneho tlaku, môže rozťahovanie dosiahnuť rôzne stupne.

  Obklopujúca semenná žilová sieť sa stáva väčším a väčším, s výraznými prejavmi ochorenia v niektorých prípadoch vedie k skutočnosti, že semenník sa stáva, akoby bol ponorený do huby pozostávajúcej z žilových ciev. Takýto druh "vankúša" z ciev, ktoré obklopujú semenník, vedie k strate termostatickej funkcie šrotu, a preto sa semenník nevychladne. Preto chýba znížená teplota potrebná na produkciu spermií, v dôsledku čoho sa stanoví potlačenie normálnej spermatogenézy. Vzhľadom na všetky uvedené znaky priebehu ochorenia možno poznamenať, že podľa odborníkov je varikokéla jedným z hlavných faktorov, ktoré spôsobujú neplodnosť u mužov.

  Medzi faktory, ktoré vyvolávajú neplodnosť u mužov, sú teda:

  • Zvýšenie indexov teploty tepien na telesnú teplotu (v normálnom stave je teplota semenníkov nižšia ako teplota tela, čo určuje normálne ukazovatele priebehu spermatogenézy);
  • Hypoxia semenníka (to znamená jeho hladovanie kyslíkom, ischémia);
  • Odlievanie opačným smerom od obličiek a nadobličiek biologicky aktívnych zložiek;
  • Akumulácia v semenách voľných radikálov v semenníkov, ktoré pôsobia ako najsilnejšie bunkové jedy a v dôsledku toho ich poškodzujú.

  Okrem vyššie uvedených ovplyvňujúcich faktorov sa môže varikokéli objaviť aj v dôsledku vrodenej slabosti, ktorá sa všeobecne vyznačuje cievnou stenou, zatiaľ čo vrodená forma ochorenia sa prejavuje hlavne z tohto dôvodu. Je pozoruhodné, že takmer vždy jeden z príbuzných pacienta je vystavený kŕčovému koncu, s defektmi srdcových chlopní, plochou nohou, fimózou a inými typmi prejavov, ktoré poukazujú na zlyhanie spojivového tkaniva. Často uvedené ochorenia súvisia navzájom.

  Varikokéla: príznaky

  Pokiaľ ide o symptómy charakteristické pre varikokélu, určuje sa na základe stupňa expanzie žily. Stupeň I je charakterizovaný absenciou akýchkoľvek symptómov, definícia rozšírenia varikózy sa vykonáva náhodne počas fyzického vyšetrenia.

  Čo sa týka znakov II. Štádia, charakterizuje to prítomnosť sťažností pacientov na bolestivé pocity lokalizované v oblasti skautu a závažnosť ich prejavov sa môže výrazne meniť. V niektorých prípadoch dochádza k nepríjemnosti počas chôdze, niekedy môže dôjsť k vzniku ostrých bolesti a ich povaha ich väčšinou podobá neuralgickým bolestiam.

  Môže sa vyskytnúť zvýšené potenie, v miešku sa môže vyskytnúť pocit pálenia. Pacienti s diagnostikovanou varikokéli často čelia porušeniu sexuálnej funkcie. Fyzikálne vyšetrenie určuje rozšírené žily, ktoré sa dostanú do dolného pólu a klesajú z semenníka nižšie. V postihnutej oblasti klesá semenník, čo vedie k asymetrii postihnutej časti močového kanálika a k jeho poklesu.

  Ochorenie štádia III je charakterizované stratou spojitosti medzi cvičením a bolesťou. V tomto prípade sa bolesť stane trvalým javom pre pacienta a tento prejav nezmizne ani počas spánku. Externé vyšetrenie určuje prítomnosť viacerých klastrov žíl. Okrem toho sa stane skutočným javom nárast veľkosti šrotu, závažnosť asymetrie, ktorá je v ňom v chorobe.

  Diagnostika varikokély

  Diagnóza varikokély sa často vyskytuje iba na základe vyšetrenia v spojení s palpáciou vnúiformného plexu (ktorý má vzhľad zodpovedajúci názvu), keď pacient prevezme stojaci pozíciu. Palpácia na odlišnejšom stupni sa uskutočňuje manévrom Valsalvy (to znamená test napätia, čo znamená zvýšenie tlaku v brušnej dutine, čo vedie k zvýšeniu plnenia krvi do semenníkov).

  Pri výraznom náraste žíl a bezpochyby o diagnostike nie sú potrebné ďalšie vyšetrenia.

  S miernym stupňom prejavu príslušnej choroby je v tomto prípade potrebné vykonať ultrazvukové vyšetrenie šrotu alebo jeho Dopplerovej sonografie. Tieto metódy prieskumu sa nevyhnutne vykonávajú v polohe náchylnosti a v stojacej polohe, inak jednoducho nemá zmysel.

  Okrem vyššie uvedených skutočností diagnóza varikokélie vyžaduje aj spermogram, a to najmenej dvakrát, s intervalom medzi procedúrami 4-12 týždňov. Sexuálna abstinencia pre spermie je potrebná po dobu 2-7 dní.

  Varikokéla: liečba

  Podobne ako kŕčové žily, pri ktorých sa lokalizácia patológie koncentruje na nohy, s varikokéli, jedinou účinnou cestou je operácia, ktorá sa môže uskutočniť v ktorejkoľvek existujúcej forme.

  Vzhľadom na fakt, že samotná choroba nie je nebezpečná a spravidla jej príznaky počas liečby neznepokojujú pacienta, je vhodným riešením odstránenie potreby chirurgického zásahu pri detekcii varikokély u dospelého človeka.

  Povinná operácia sa stáva v týchto prípadoch:

  • v prítomnosti silnej bolesti v semenníku;
  • v prípade mužskej neplodnosti, ktorá vznikla na pozadí poklesu motility, kvality a počtu spermií;
  • v prítomnosti estetickej defekty v oblasti scrotalu v miešku;
  • dochádza k prerušeniu rastu semenníkov postihnutých ochorením, čo je obzvlášť dôležité v priebehu puberty pacienta.

  Vo všeobecnosti možno poznamenať, že otázka úzkej súvislosti medzi varikokélou a neplodnosťou je dnes dosť kontroverzná, pretože v skutočnosti je potreba operatívneho zásahu sporná.

  Niekoľko odborníkov v tejto súvislosti zastáva názor, že ako preventívne opatrenie následnej neplodnosti je nevyhnutná chirurgická intervencia v prípade výskytu detí / adolescentov bez ohľadu na situáciu a štádium vývinu choroby, pretože tvorba krvi v semenite vedie k nezvratnému poškodeniu spermatogénneho epitelu, ktorý Podľa tejto vlastnosti za žiadnych okolností a zaobchádzanie nie je obnovené, čo spôsobuje určité problémy v reprodukčnej sfére.

  Medzitým existujú obvinenia, že varikokéla nie je príčinou neplodnosti, navyše, chirurgia pre túto chorobu je potrebná len vtedy, keď sa vyskytne výrazný bolestivý syndróm a nedostatočné rozvinutie semenníka na postihnutej strane, to znamená so špecifickými indikáciami pre operáciu

  Bližší pohľad na chorobu v súvislosti s možnou neplodnosťou môže byť zaujímavým bodom. Konkrétne sa zvažuje otázka zmien spermatogenézy, ktorá bola pred chirurgickým zákrokom v depresívnom stave.

  Z tohto dôvodu bola vykonaná štúdia, ktorá trvala asi 2 roky, keď sa zvážilo 986 prípadov ochorenia, sprevádzané problémami s plodnosťou. Boli analyzované výsledky po operácii u špecifického počtu pacientov s diagnostikovanou varikokélou. Ako sa ukázalo, po približne 70% sa zlepšili kvalitatívne charakteristiky spermií, zatiaľ čo v 53% prípadov boli ženy testovaných mužov tehotné. Je tiež známe, že muži s varikokéli, ktorí odmietli chirurgický zákrok, sa stali otcami len v 10 až 15% prípadov.

  Pokiaľ ide o operačné spôsoby terapie, ktoré sa dnes používajú, zahŕňajú otvorenú chirurgiu a mini-prístupovú chirurgiu, endoskopickú chirurgiu, ako aj mikrochirurgickú revaskularizáciu semenníkov.

  Pri vyšetrení špecialistom je najdôležitejšie zistiť príčiny, ktoré vyvolali varikokélu, pretože v niektorých prípadoch je výskyt ochorenia spôsobený nádorom obličiek. Pri prítomnosti príznakov charakteristických pre varikokélu je potrebná konzultácia s urológom a flébolónom.

  Ak si myslíte, že máte Varicocele a symptómy charakteristické pre túto chorobu, doktori vám môžu pomôcť: androlog, flebológ, urológ.

  Tiež odporúčame použiť našu on-line diagnostiku chorôb, ktorá vyberá možné ochorenia na základe zaznamenaných symptómov.

  Aké sú príčiny varikokély?

  Varikokéla je pomerne časté urologické ochorenie a vyskytuje sa u približne 17% mužov.

  Choroba nemá vekový rozmedzí, najčastejšie sa však diagnostikuje u mužov v reprodukčnom veku a u adolescentov. Kvôli zvláštnostiam obehového systému je varikokéla najčastejšie viditeľná na ľavej strane (až do 90% prípadov) a často je sprevádzaná špecifickými patológiami - kŕčovými žilami, ochorením srdcových chlopní, plochou nohou a fimózou.

  Čo spôsobuje varikokéli u mužov?

  Faktory, ktoré vyvolávajú výskyt varikokély u mužov, sú:

  • Genet. Najbežnejšou príčinou varikokély je dedičná tendencia k kŕčové žily. S predispozíciou k porušeniu tvorby spojivového tkaniva u pacienta môžu byť zistené patologické stavy, ako sú kŕčové žily, ploché nohy, nedostatočnosť srdcových chlopní.

  Nevedeli ste, že existuje kandidálna balanopoestída? A toto je veľmi časté a nepríjemné ochorenie. Naučte sa o ňom všetko!

  Zistite si, ako môžete liečiť vezikulitídu antibiotikami.

  Zistite na tejto stránke: http: //man-up.ru/bolezni/andrologiya/anorgazmiya.html ako sa liečí anorgasmia.

  Príčiny ochorenia u dospievajúcich

  Zvyčajne je varikokéla u adolescentov asymptomatická a je diagnostikovaná len na profylaktických vyšetreniach. Dôvody vzniku ochorenia u adolescentov zahŕňajú vrodené zovretie v ľavej obličkovej žilke, sprevádzané zvýšeným tlakom v oblasti vnútorného plexu a rýchly rast tela spolu so zvýšeným zaťažením ciev.

  Môže choroba spôsobiť neplodnosť?

  U mužov trpiacich na varikokélu sa neplodnosť zisťuje len v 40%, preto sa kŕčové žily z pterygia nemôžu nazývať priamym predpokladom neplodnosti, aj keď je to jeden z jej hlavných faktorov.

  Niektorí muži nemajú problémy s reprodukčnou funkciou ani s rozvinutou varikokélou.

  Obvykle by teplota semenníkov nemala presiahnuť 34,5 stupňov, ale s rozvinutou dilatáciou žíl sa semenník doslova zapletený krvnými cievami, ktorý zasahuje do normálneho chladenia.

  Čím vyššia teplota stúpa, tým viac utlmuje reprodukčnú funkciu.

  Autoimunitné zápaly, ktoré sa často vyvíjajú s varikokéli z dôvodu vlastností testikulárneho tkaniva, majú tiež negatívny vplyv na produkciu spermií.

  Dokonca aj keď je spermatogenéza pacienta normálna, reprodukčné problémy s varikokéli môžu byť spôsobené inými faktormi, napríklad mechanickým účinkom - rozšírené žily doslova stierajú cievy.

  Zaznamenáva sa tiež zhoršenie produkcie hormónov, pozoruje sa zvýšenie hladín FSH (hormón stimulujúci folikuly) - tento indikátor indikuje vážne porušenie epitelu zodpovedného za spermatogenézu.

  záver

  S predstavou príčin vývoja varikokély v semenníkovi je možné analyzovať potrebné preventívne opatrenia. Vzhľadom na to, že sa choroba vyvíja hlavne z dôvodu genetickej predispozície a špecifických anatomických vlastností tela, neexistujú určité preventívne opatrenia.

  Ak pacient vie o svojej vlastnej zaťaženej dedičnosti, je užitočné prehodnotiť jeho životný štýl, aby sa zabránilo vzniku varikokély:

  • odstránenie predĺženého fyzického prepätia;
  • odmietanie piť alkohol;
  • prechod na vyváženú stravu, ktorá zahŕňa vitamíny;
  • vyrovnávacie problémy s stoličkou;
  • pravidelný sex;
  • včasné prehliadky u lekára.

  Tieto jednoduché opatrenia pomôžu predchádzať tvorbe patologicky dilatovaných žíl, najmä ak pacient už bol v minulosti diagnostikovaný s varikokéliou.

  Okrem Toho Čítal O Plavidlách

  Porušenie arteriálneho krvného obehu mozgu: formy, znaky, liečba

  V posledných rokoch sa percento mortality z patologických lézií mozgových ciev, ktoré boli predtým spojené so starnutím tela a ktoré boli diagnostikované iba u starších ľudí (po 60 rokoch), výrazne vzrástlo.

  Mozgové vasodilatátory

  Prerušenie mikrocirkulácie krvi v mozgu je vážnou odchýlkou, ktorá môže byť spôsobená vaskulárnymi ochoreniami, nepriaznivými environmentálnymi podmienkami a množstvom ďalších faktorov.

  Fallotovo tetardium u novorodencov - "modrá" vrodená srdcová choroba

  Kombinácia štyroch presne definovaných anatomických defektov v štruktúre srdca a krvných ciev dáva dôvod diagnostikovať CHD s názvom "Tetrad Fallo" - uvidíme, čo to je.

  Príčiny a liečba nízkotlakového, charakteristických symptómov

  Z tohto článku sa dozviete, aké indikátory krvného tlaku by mali byť vnímané ako nízky tlak, prečo sa to stane a čo ohrozuje. Ako môžete zvýšiť tlak na normálne počty.

  Charakteristiky mŕtvice v mozgovom kmeni

  Cirkulačné poruchy sa môžu vyskytnúť v akejkoľvek časti mozgu, všetky sa živia z intracerebrálnych artérií. A nádoby dostávajú krv z väčších: karotid a vertebrálne.

  Čo zvyšuje ESR v krvi?

  Rýchlosť sedimentácie erytrocytov (ESR) je ukazovateľ, ktorý je stále dôležitý pre diagnózu organizmu. Definícia ESR sa aktívne používa na diagnostiku dospelých a detí. Takáto analýza sa odporúča užívať raz ročne a vo veku - raz za šesť mesiacov.