Z tohto článku sa dozviete: prečo s chirurgickým zákrokom na varikokéli je jedinou metódou liečby, typy chirurgických zákrokov na túto chorobu. Indikácie a kontraindikácie pre ne, ich výhody a nevýhody.

Varikokéla je patológia, v ktorej sa žily varlat dilatujú vo forme uzlov, krútia a preliatia sa krvou. Dôvodom je nárast tlaku v systémoch semenníkov v dôsledku spätného refluxu krvi (refluxu) z väčších žíl (renálna, dolná dutina), do ktorých spadajú.

Kliknite na fotografiu na zväčšenie

Operácia vám umožňuje prerušiť tento reflux spájaním, prekrížením alebo odstránením rozšírených žíl. Takýto zásah úplne eliminuje problémy a dôsledky spojené s varikokéli a vracia človeka do plného zdravotného stavu. Liečba nie je komplikovaná a je vykonávaná urológmi alebo chirurgmi vo všetkých urologických a chirurgických nemocniciach.

Prečo je jedinou cestou von

Príčiny a mechanizmy vývoja varikokély majú čisto mechanickú povahu - postihnutá semenná (spermatická) žila nie je schopná zabezpečiť odtok žilovej krvi zo semenu v dôsledku:

 • poškodenia ventilov nachádzajúcich sa v lúmene a zodpovedných za zabezpečenie toho, aby sa krv pohybovala len v jednom smere - od semenníka až po väčšie žily;
 • prítomnosť obštrukcie alebo zvýšenie tlaku (venózna hypertenzia) v tých veľkých žilách, do ktorých spadajú spermatické rúrky, čo v nich brzdí prietok krvi a spôsobuje žilovú stagnáciu;
 • slabosť a chabosť stien cievy.

To všetko vedie k tomu, že krv nie len netečie zo semenníka, ale sa nahromadí vo venóznych plexoch spôsobených spätným refluxom (refluxom) z veľkých cievnych kmeňov. V podmienkach venózneho nadbytku stráca citlivá tkanivá pohlavných orgánov normálnu štruktúru, schopnosť produkovať vysokokvalitnú semennú tekutinu a hormóny.

Mechanizmus krvného obehu v zdravých a kŕčových žilách. Kliknite na fotografiu na zväčšenie

Vzhľadom na to, že kŕčové žily varlata nie sú cievami, ktoré prepravujú krv, ale patologickým úložným priestorom, jediným riešením je prelomiť ich zlomyseľné spojenie, ktoré odstráni reflux a krvnú stasu. Toto je účel operácie varikokély. Zahŕňa izoláciu, ligáciu, priesečník alebo úplné odstránenie hlavnej stonky spermatických žíl nad úrovňou ich rozvetvenia do malých vetiev, ktoré medzi sebou vytvárajú prepojenia.

Preto sa eliminuje patologická stagnácia krvi v cievach a testikulárnych tkanivách bez toho, aby to malo vplyv na krvný obeh. Venózny odtok z miešku sa vyskytne v systéme iných ciev, pretože spermatická žila je hlavná, ale nie jediná cesta k prietoku krvi. Navyše, v podmienkach stagnácie a zvýšeného tlaku v semennej žilke, sú ďal- šie odtokové cesty v čase operácie už dobre vytvorené a budú pokračovať v tvorbe v pooperačnom období.

Chirurgická liečba v prípade 80-85% sa vykonáva pre ľavostrannú varikokélu. Je to spôsobené tým, že ľavá semenná žila prúdi do obličiek a do pravej do dolnej dutej žily. Vzhľadom na anatomickú polohu, uhol vetvenia a ďalšie vlastnosti ľavej obličkovej cievy sa zvyšuje tlak v nich. Preto pravostranná lokalizácia varikokély prevažuje nad ľavou stranou.

Porovnávacia schéma štruktúry zdravých testikulárnych žíl a postihnutej varikokély

Typy operácií, indikácie a kontraindikácie

Existujú dva hlavné typy chirurgickej liečby varikokély:

 1. Classic - prostredníctvom rezu (operácia Ivanisavic). Prevádzka Ivanisevič. Kliknite na fotografiu na zväčšenie
 2. Minimálne invazívne - cez prerazenie (endoskopické, mikrochirurgické a endovaskulárne).

Endovaskulárna chirurgia na odstránenie varikokély. Kliknite na fotografiu na zväčšenie

Cieľ všetkých metód je rovnaký - odstrániť výtok cez testikulárnu žilu a zablokovať jej lúmen. Existujú rôzne spôsoby, ako dosiahnuť tento cieľ.

Tabuľka popisuje vlastnosti klasických a miniinvazívnych (šetriacich) operácií:

Operácia varikokély: metódy, indikácie, liečba, rehabilitácia

Varikokéla je rozšírenie žíl v šourku alebo spermatickej šnúre u mužov. Toto ochorenie sa často vyskytuje u dospievajúcich a nemusí sa prejavovať v žiadnom prípade počas celého života. V niektorých prípadoch má pacient príznaky ako bolesť v semenníkovi, neplodnosť a výskyt hrboľatosti na miešku.

Jediným spôsobom, ako liečiť varikokélu, je chirurgia. Otázka jeho nevyhnutnosti pri absencii klinických prejavov je diskutabilná. Operácia varikokély sa zvyčajne ľahko toleruje a zriedka spôsobuje komplikácie.

Etapy ochorenia a indikácie na operáciu

Existuje 4 stupne rozvoja varikokély:

 • Kardiálna dilatácia je určená len ultrazvukom.
 • Žily pterygia sú palpované v stojacej polohe.
 • Pri palpácii v akejkoľvek polohe môže lekár diagnostikovať túto chorobu.
 • Žily sú viditeľné voľným okom.

Zníženie spermatogénnej funkcie, ktoré môže nakoniec viesť k neplodnosti, zvyčajne začína iba v neskorších štádiách ochorenia.

Operáciu je možné vykonať v nasledujúcich prípadoch:

 1. Identifikované porušenia tvorby spermií. V priebehu štúdie sa zistilo, že počet spermií bol znížený, ich pohyblivosť bola znížená a bola prítomná krv alebo hnis.
 2. Pacient má bolesť. Začnú sa prejavovať v štádiu 2-3 ochorenia, najprv zanedbateľné. Nepríjemné pocity sa zvyšujú pri chôdzi po fyzickej námahe. Poznámka. Vo väčšine prípadov sa vyvíja varikokéla ľavej semenníka, takže bolesť má najčastejšie rovnakú lokalizáciu.
 3. Pacient nie je spokojný s výskytom miešku.
 4. Sekretka začína klesať vo veľkosti.

Pri absencii príznakov sa môže odporučiť aj operácia. Niektorí lekári veria, že operácia vykonaná včas zabráni sterilite. Iní sa domnievajú, že ide o neodôvodnené riziko a odporučili obmedzenie pozorovania prostredníctvom pravidelných vyšetrení a ultrazvuku.

Je to dôležité! Operácia do 18 rokov sa zvyčajne nevykonáva. Podľa štatistík je recidíva po operácii omnoho menej bežná v dospelosti - opätovný vývoj varikokély. Preto je lepšie ju implementovať po puberte.

Kompresia žíl môže viesť k vývoju takzvanej "sekundárnej varikokély". Vyskytuje sa v dôsledku nádoru, cysty alebo inej formy. V tomto prípade sa pacient obáva horúčky, krvi v moči, nudné alebo bodavé bolesti v bedrovej oblasti. Pri sekundárnej varikokéle je potrebné odstrániť príčinu ochorenia, operácia na skrátenie žíl sa nevyžaduje, kým sa neukáže výsledky liečby základnej patológie.

kontraindikácie

Rôzne spôsoby činnosti môžu mať rôzne kontraindikácie. Otvorená operácia sa nevykonáva pre:

 • Prítomnosť ochorení v štádiu dekompenzácie (dysfunkcia orgánu, ktorú nemožno obnoviť bez liečby) - diabetes mellitus, cirhóza pečene atď.
 • Zápal v aktívnom štádiu.

Endoskopické operácie iné ako popísané kontraindikácie sa nevykonávajú s chirurgickými zákrokmi v minulosti. Dôvodom je porušenie klinického obrazu a zvýšená pravdepodobnosť zdravotných chýb.

Sklerotizácia sa nevykonáva s nasledujúcimi kontraindikáciami:

 1. Veľké anastomózy (preklady) medzi cévami, ktoré môžu viesť k požití lieku používaného na lepenie do zdravých žíl alebo tepien;
 2. Zvýšený tlak v okolitých žilách (napr. Obličiek);
 3. Štruktúra ciev neumožňuje zavedenie sondy (drobná povaha žíl).

Príprava na operáciu

10 dní pred navrhovaným postupom musia pacienti podrobiť určitému výskumu:

 • Krvný test (celkový, na skupinu a Rh faktor, zrážanie, obsah cukru).
 • Rozbor moču.
 • X-ray pľúc.
 • Elektrokardiogram (môže byť podávaný všetkým pacientom alebo iba mužom starším ako 30 rokov).
 • Analýza vírusov hepatitídy B a C, HIV.

Okrem toho lekár zvyčajne predpisuje ultrazvukový miech alebo ultrazvuk pomocou metódy Dopplera (s použitím kontrastnej látky), aby získal úplnejší klinický obraz. Ďalšie štúdie sú možné v závislosti od stavu pacienta.

Ráno pred operáciou sa musíte vzdať jedla a vody a vziať si hygienickú sprchu. Pubis a brucho musia byť čisté. Prijímanie liekov na chronické ochorenia (diabetes, hypertenzia, bronchitída atď.) By sa malo koordinovať s lekárom.

Spôsoby operácie

Klasifikácia metód chirurgickej liečby môže byť založená na spôsobe prístupu a technológii. Na základe druhej funkcie existujú dve veľké skupiny operácií:

 1. So zachovaním kovalnej anastomózy;
 2. S excíziou.

Poznámka. Reno-kavalový šunt (anastamóza) je prepojka medzi dvoma žilami semenníka. Vyskytuje sa ako patológia v dôsledku varikokély a prispieva k stagnácii krvi.

Druhá metóda je v súčasnosti uznávaná ako najúčinnejšia a najčastejšie sa používa.

Podľa technológie je bežné rozlíšiť tri hlavné typy operácií:

 • Laparoskopia (minimálne invazívna metóda);
 • Endovaskulárna skleroterapia;
 • Otvorená prevádzka (môže byť vykonaná v rôznych úpravách - podľa Marmar, Ivanissevych, Palomo).

Je to dôležité! Operácie na odstránenie varikokély sa nevykonávajú. Všetky plavidlá zostávajú v tele, sú buď zlepené (sklerotizované) alebo zviazané.

sklerotizácia

Táto operácia je najmenej invazívna. Klesá k vytvrdzovaniu (lepenie) varikóznych ciev. Veľkou výhodou skleroterapie je, že nevyžaduje hospitalizáciu. Prebieha v angiografickej miestnosti pod lokálnou anestézou. Po začiatku anestézie chirurg chirurgicky prepichne stenu pravého femorálneho žily perkutánne. Do nej sa zavedie sonda, pomocou ktorej sa hodnotí stav problémových ciev a podáva sa terapeutická látka.

Ako sklerotizujúca zlúčenina sa používa 3% roztok trombovaru. Kontrastná látka sa vstrekuje do nádob a tým sa určí úspešnosť operácie. Ak sa varikózna žila nezobrazí, znamená to, že farebná zlúčenina sa do nej nedostane a operácia bola účinná. V tomto prípade sa sonda odstráni, na miesto vpichu sa aplikuje obväz. V ten istý deň sa môže pacient vrátiť domov.

Predpokladá sa, že pri skleroterapii je riziko recidívy vyššie ako u klasickej chirurgie, ale lekári hovoria iba o mierne zvýšenej pravdepodobnosti. Avšak kvôli zníženej účinnosti sú takéto chirurgické zákroky pomerne zriedkavé. Zvyčajne sa odporúčajú v počiatočných štádiách ochorenia, keď pacientovi ešte nie sú žiadne sťažnosti.

Laparoskopická chirurgia

Používa sa všeobecná alebo lokálna (častejšia) anestézia. Epidurálna anestézia sa niekedy používa (do chrbtice sa vkladá prostriedok na zmiernenie bolesti). Po začiatku anestézie chirurg prepichne pupok o priemere asi 5 mm. Zavádza trokar - trojuholníkovú ihlu pripojenú na tubu. Plyn sa vstrekuje do brušnej dutiny, aby sa vytvoril priestor pre chirurgické zákroky.

Do otvoru sa vloží laparoskop - trubica pripojená na svietidlo a kameru. Umožňuje lekárovi sledovať priebeh operácie. Pod kontrolou laparoskopu sa uskutočnia ďalšie dve päťmiliometrové prerazenie - v oblasti iliakálneho a nad maternicou a zavedenie trokarov do nich. Pre lepšiu vizualizáciu je pacient naklonený doprava o 15-20 °. Doktor prerezáva peritoneum pomocou špicatých nožníc.

Nasleduje sekrécia artérií a lymfatických ciev. To je potrebné, aby počas operácie netrpeli. Rozšírené žily sú ligované. Peritoneum je šiť. Na prerazenie sa aplikuje aseptický obväz. Termín hospitalizácie závisí od zvolenej anestézie. Po lokálnej anestézii môžete ísť domov v deň operácie alebo v ďalšom. Po celkovej anestézii sa výtok vyskytne 3-7 dní po zákroku. Účinnosť operácie sa hodnotí pomocou ultrazvuku alebo Dopplera.

Prevádzka Marmara

Tento typ intervencie zahŕňa mikroprístup a nízky stupeň invazívnosti. Vykonáva sa pod kontrolou mikroskopu. Výber anestézie je do značnej miery závislý od želania pacienta, vo väčšine prípadov je dostatočná lokálna anestézia, pri ktorej sú možné malé bolestivé pocity alebo mravčenie, teplo.

Chirurg urobí rez v pubite, čo najbližšie k ilium, čo spôsobí, že steh po operácii neviditeľný (bude umiestnený pod horným okrajom bielizne). Lekár vyčistí celistvé a subkutánne tkanivá, vylučuje semenný kanál a liguje žilu. Tkaniny sú šité. Stehy sa odstránia v deň 7. Marmarská chirurgia je vysoko presná, čo znižuje riziko poškodenia tepien alebo lymfatických ciev.

Prevádzka na Ivanisevičovi

Prevádzka na Ivanisevičovi

Všeobecná anestézia sa bežnejšie používa pri tomto type zákroku, ale je možná aj lokálna alebo epidurálna anestézia. Podstatou operácie je ligácia kŕčových žíl pri zachovaní lymfatických ciev.

Chirurg vykoná rez v oblasti verejnosti s dĺžkou až 10 cm, zvyčajne je jeho veľkosť menšia ako 5-6 cm, skalpelom a háčiky rozreže a rozširuje všetky spodné svaly na vaskulárny plexus semenníka. Tu je potrebné oddeliť lymfatické cievy. Potom pomocou zberača (tupé zakrivené nožnice) sú žily zachytené a zviazané. Svaly a tkanivá sú šité.

Operácia Palomo

Tento typ zásahu sa podobá predchádzajúcemu. Incifikácia je však vyššia, čo poskytuje lepší prehľad pre chirurga. Pri tomto prístupe je riziko recidívy nižšie, ale pravdepodobnosť rezania tepny dodávajúcej krv do semenného kanálu je vyššia.

Je to malá nádoba, ktorá sa blíži k pleteniu pterygiu, a preto je počas chirurgického zákroku často poškodená. Existuje tiež riziko zasiahnutia lymfatických kanálov, najmä u detí. To môže viesť k vážnym komplikáciám.

Prehľad prevádzky

Prognóza je zvyčajne priaznivá. Pri použití minimálne invazívnych metód je pravdepodobnosť relapsu blízka 2%, pričom operácia podľa Ivanisevič - asi 9%. V niektorých zdrojoch sú uvedené ďalšie údaje, súkromné ​​kliniky uvádzajú údaje o opakovanom výskyte varikokély s otvorenými intervenciami o 30%.

V 45% prípadov pacient po operácii určuje normálny spermogram, v 90% prípadov dochádza k štatisticky významnému zlepšeniu výkonnosti. V staršej vekovej skupine, keď je varikokéla zanedbávaná, sú všetky hodnoty horšie ako u mladých pacientov.

Obdobie zotavenia

Pacientovi môžu byť predpísané nasledujúce lieky na obnovenie spermatogenézy:

 1. Komplexy vitamínov.
 2. Biologicky aktívne prísady so selenom a zinkom.
 3. Hormóny. Dôležité je, že ich príjem je vykonávaný výlučne v kurzoch pod dohľadom lekára a v spojení s trvalými laboratórnymi testami.
 4. Masť obsahujúca antibiotikum. Je nevyhnutná na prevenciu infekcie rany.
 5. Lieky proti bolesti. U niektorých pacientov môže nepríjemné pocity v operovanom semeni pretrvávať už dlho. Zvyčajne lekár predpisuje ketónové alebo podobné lieky.

Počas prvých 1-2 dní po operácii musíte:

 • Udržujte ranu suchú. Možno použitie ľadu na zmiernenie bolesti. Vhodná plastová fľaša zmrznutej vody, zabalená v uteráku.
 • Minimalizujte akúkoľvek aktivitu, snažte sa viac relaxovať.
 • Odporúča sa používať obväz, ktorý podporuje semenníky.

Počas 1-2 týždňov po operácii sa neodporúča:

 1. Cvičenie, ktoré vyžaduje zvýšené úsilie.
 2. Vezmite si kúpeľ.
 3. Mať sex.

Po uplynutí určeného obdobia je sexuálny život možný, ak počas procesu alebo po akcii pacient necíti bolesť, nepríjemné pocity alebo nepríjemné pocity ťahu. Erektilná funkcia po operácii netrpí. Obdobie rehabilitácie závisí od typu operácie, anestézie a celkového stavu pacienta.

Mnohí pacienti sa bojí, že žila zostane po operácii. Zdá sa im, že toto je znakom neúspešnej chirurgickej intervencie.

Je to dôležité! Musí sa chápať, že nádoby nie sú odstránené zo šourka, ale prestávajú byť zásobované krvou. Viedeň môže byť hmatateľná alebo viditeľná až do šiestich mesiacov.

Komplikácie po operácii

Nasledujúce syndrómy a ochorenia sa môžu objaviť po operácii:

 • Zápal. Je určená zodpovedajúcimi príznakmi a výsledkami ultrazvuku, je úspešne zastavená liečbou.
 • Neuralgická bolesť. Vyskytuje sa v dôsledku poškodenia nervových zakončení a je ťažké liečiť (zvyčajne ukazuje akupunktúru a fyzioterapiu).
 • Lymfatický opuch. Vyvíja sa v dôsledku poškodenia lymfatických ciev počas operácie, môže prechádzať samostatne alebo v dôsledku nosenia bandáže podporujúceho šourku, špeciálnych nohavíc.
 • Dropsy semenníka (hydrocele). Dôvodom sú lymfatické cievy ovplyvnené nedbanlivosťou, liečba je rovnaká.
 • Zníženie veľkosti semenníka je nebezpečná komplikácia vyplývajúca z poškodenia semennej tepny. Toto je jeden z najnepriaznivejších dôsledkov operácie, pretože je dosť ťažké zastaviť.
 • Relaps - opätovný vývoj varikokély. Liečba je iba chirurgická.
 • Poškodenie čreva alebo močovodu. Tieto komplikácie po operácii sa vyskytujú počas laparoskopie, častejšie u nezkušených mladých chirurgov.
 • Trombóza (zablokovanie) hlbokých žíl. Vyskytuje sa ako reakcia na zavedenie kontrastného činidla do ciev, čo vedie k hematómu (vnútorné krvácanie) v mieste vpichu.

Prevádzková cena

Operácia varikokély nie je zahrnutá do zoznamu asistenčných služieb high-tech, pre ktoré sú pridelené finančné prostriedky. Na webových stránkach niektorých kliník je uvedené, že spolupracujú s CHI a VHI, avšak v prvom prípade je len zľava, že klient, ktorý o ne požiadal, môže dostať alebo vrátiť časť vynaložených peňazí.

Náklady na operáciu závisia od zvolenej metodiky a regiónu. V provinčných mestách centrálneho Ruska sa cena za otvorenú chirurgiu začína od 5 000 rubľov, v Moskve - od 8 000 do 10 000 rubľov. Približne to bude stáť tvrdnutie. Mikrochirurgická intervencia (Marmara) bude stáť najmenej 20 000 - 30 000 rubľov. Laparoskopická chirurgia bude o niečo lacnejšia - 15 000 - 25 000 rubľov. Ceny sú založené na miestnej anestézii, ak pacient preferuje celkovú anestéziu, budete musieť zaplatiť za ne samostatne - 7 000 - 10 000 rubľov.

Recenzie pacientov

Väčšina pacientov je celkom chirurgická, najmä ak sa týmto spôsobom môžete zbaviť neplodnosti. Keď človek zistí, že teraz môže mať deti, výrazne to zvyšuje jeho sebavedomie, aj keď v blízkej budúcnosti nemal takéto plány.

Operácia je dobre tolerovaná. Mnohí preferujú celkovú anestéziu. Obdobie zotavenia pre všetky prechádza rôznymi spôsobmi. Niekto sa okamžite vráti k bežným aktivitám, zatiaľ čo iní, dokonca s minimálne invazívnymi intervenciami, cítia silnú bolesť a majú problémy s pohybom po dome niekoľko dní.

Ako vyplýva z recenzií, zlý úder pre rodiny je slabý výkon spermogramov a ťažkosti s počatím dieťaťa aj po chirurgickom zákroku a farmakoterapii. Niekedy sa spočiatku vyskytuje výrazne pozitívny trend, ktorý sa časom zhoršuje. V tejto záležitosti môže pomôcť len odborník na vysokej úrovni. Niektorí pacienti zmenia 5 alebo viac urológov pred nájdením dobrého diagnostika. Samotná technika operácie, ako ukazuje prax, má sekundárny význam.

Chirurgická liečba varikokély pomáha zbaviť sa choroby a jej príznakov. Výrazne zvyšuje pravdepodobnosť koncepcie a zlepšuje kvalitu života pacientov.

Odstránenie varikokély v semenníkoch: anestéziová chirurgia

Kŕčové žily spermatickej šnúry a epididymis sú pomerne časté ochorenia, ktoré čelí 17% mužov, väčšinou v mladom veku. Liečba závisí od štádia ochorenia a od jeho stupňa. Pri zjavných klinických príznakoch, keď sú žily pozorované vizuálne, vzniká bolesť a chirurgická intervencia je indikovaná na ligáciu zapálených žíl, pretože existuje vážna hrozba pre vývoj mužskej neplodnosti.

Testikulárna varikokéla sa odstráni - anestéziou (zvyčajne lokálnou) a v niekoľkých prípadoch je potrebná celková anestézia. Aké metódy chirurgickej terapie sa používajú v modernej medicíne na liečbu kŕčových žíl z luko-plexu, aké sú ich vlastnosti, výhody a nevýhody, budú diskutované v tomto článku.

Príčiny vzniku kŕčových žíl

Príčiny varikokély sú rozdelené na dva typy: primárne a sekundárne. Medzi primárne patria venózna insuficiencia, prejavujúca sa slabosťou žilových svalov a ventilov, sekundárne ku všetkým ostatným faktorom, ktorých pôsobenie spôsobuje zvýšenie krvného tlaku v semenníkových žilách, čo vedie k vzniku venóznej insuficiencie. Výsledkom týchto dôvodov je vývoj kŕčových žíl a deformácia žíl šurka. Pozrime sa podrobnejšie na to, ako sa to deje.

Varikokéla má niekoľko stupňov, zaradených podľa stupňa deformácie kŕčových žíl. Najskoršie sa nazýva subklinický alebo preklinický, pretože choroba je v štádiu formovania, prebieha latentne, nemá žiadne známky a dá sa zistiť iba pomocou ultrazvukových diagnostik, čo je v prípade absencie symptomatológie skôr ťažké.

V tejto fáze sa venózne ventily prestávajú úplne zatvoriť, tam je krv. Tento jav sa nazýva reflux. Vedie k zvýšeniu intravaskulárneho tlaku a nepriaznivo ovplyvňuje funkčnú aktivitu semenníkov, pretože steroidné hormóny produkované nadobličkami sú dodávané do semenníkov s reverzným prietokom krvi.

Potrebujete vedieť. V detstve a dospievaní nie je rozvoj varikokély nutne prítomnosťou faktorov, ktoré spôsobujú zvýšenie žilového tlaku, pretože venózna nedostatočnosť má genetickú predispozíciu a je dedičná. Preto ak existujú prípady varikokély v rodine, je dôležité mať pravidelné lekárske prehliadky mladých mužov pred koncom puberty.

Výskyt prvých príznakov naznačuje progresiu ochorenia a jeho prechod do klinickej formy. Na začiatku človek cíti slabú, periodickú bolesť nudného alebo ťahového charakteru, ktorá sa spočiatku vyskytuje zriedkavo a zvyčajne po značnej fyzickej námahe, zdvíhaní závažia alebo pohlavnom styku.

Toto sú príznaky prvej fázy varikokély, pri ktorých je zápal žíl stále nevýznamný a nielenže nie je vizuálne viditeľný, ale jednoduché uchopenie šourku nestačí na to, aby ich bolo možné určiť. Zistenie prítomnosti ochorenia počas fyzickej diagnózy je možné len pri vykonaní testu Valsalva.

Jej podstatou je, že počas palpácie pacient napustil brušnú dutinu alebo zámerne zakopol, zatiaľ čo doktor dokáže odhaliť napätie v žilách. Pre presnejšiu diagnózu je pacient vždy poslaný na ultrazvukovú diagnostiku pomocou dopplera, ktorý bude merať priemer krvných ciev na miestach kŕčových žíl a určí intenzitu refluxu.

Získané údaje sú dôležité nielen na objasnenie všetkých aspektov chorobného stavu, ich hodnota spočíva v tom, že na základe získaných primárnych údajov môžete sledovať priebeh choroby a monitorovať situáciu v období zotavenia po chirurgickej liečbe.

Subklinické a prvotriedne varikokély sú pre zdravie mužov najmenej nebezpečné, preto v tomto období vývoja ochorenia je možné použiť lieky a tradičné lieky na stabilizáciu kŕčových žíl a udržanie spermatogenézy na správnej úrovni.

Ale v nasledujúcich štádiách sú vytvorené mimoriadne nepriaznivé podmienky pre fungovanie semenníkov a dokonca pre ich anatomickú integritu, a preto diagnostikovanie druhej a najmä tretej fázy varikokély je priamym indikátorom okamžitého chirurgického zákroku.

Druhý stupeň varikokély sa vyznačuje pretrvávajúcou bolesťou v miešku, ktorá môže byť periodická aj dlhotrvajúca. Vznikajú nielen po fyzickom namáhaní, ale aj na konci dňa. V tomto štádiu, počas palpácie, sú zápalové žily už jasne identifikované, ale len vo vzpriamenej polohe, ležiace nadol, padajú.

Najnebezpečnejšia a ľahko diagnostikovaná tretia etapa. Veľký plexus sa vyvíja v miešku z zapálených žíl, ktoré sú viditeľne viditeľné, a preto sa močové vône získajú namodralým odtieňom. Jeho tkanivá, ako aj histologické štruktúry semenníkov v dôsledku nedostatočného prekrvenia zažívajú problémy s trofizmom a výmenou plynov, preto sa mení koža miešadla, chorá semenník sa zmenšuje a prehýba sa.

Bolesť je konštantná a pomerne ťažká. Laboratórne testy ukazujú silný pokles syntézy steroidných pohlavných hormónov a zhoršenie spermogramu, čo si vyžaduje naliehavú operáciu na odstránenie varikokély. Pre úplné pochopenie toho, čo má negatívny vplyv na telo človeka v ďalšej časti, stručne diskutujeme o posvätení tejto otázky.

Poškodenie zdravia mužov spôsobené varikokéli

Kŕčové žily nesú významné nebezpečenstvo pre život pacienta a predstavujú hlavnú hrozbu primárne pre reprodukčný systém a tiež majú negatívny vplyv na endokrinné procesy, ktoré zase menia celkovú hladinu hormónov, zníženie sexuálnej túžby a potencie. Tabuľka 1 znázorňuje negatívne účinky, ktoré vznikajú v dôsledku kŕčových žil spermickej šnúry a epididymis.

Tabuľka 1. Choroby súvisiace s vývojom varikokély:

Najvýraznejším účinkom na priebeh spermatogenézy je zmena teploty v šourku nahor. Sekrety sú špeciálne umiestnené mimo peritoneum, aby sa zaistila optimálna teplota, pri ktorej sa môžu vytvoriť sexuálne gaméty vysokej kvality, spravidla je to 34,5 stupňa s prípustnými nepatrnými výkyvmi.

Šourka má špeciálny sval, ktorý je predsedom zodpovedným za zvyšovanie alebo zníženie semenníkov, ako aj niekoľko ďalších svalov, ktoré sú zodpovedné za utiahnutie alebo uvoľnenie vrstvy kože. To zaručuje správnu termoreguláciu. S rozvojom kŕčových žíl okolo semenníka vyvstáva významná sieť zapálených žíl, takže teplota sa pri vývoji varikokély zvyčajne zvyšuje.

V terminálnom štádiu môže dosiahnuť 37 stupňov s negatívnym účinkom na zdravé semenníky a ak lekár nezasiahne v priebehu ochorenia, vývoj neplodnosti sa vyskytuje vo väčšine prípadov. Preto by mal byť čitateľ jasnou odpoveďou na otázku, či je potrebná operácia pre varikokélu alebo nie.

Okrem zvýšenia teploty je vývoj zárodočných buniek nepriaznivo ovplyvnený spomalením krvného obehu, ktorý narúša metabolické procesy v bunkách a spomaľuje ich metabolizmus. Spolu s tým sú hladní z kyslíka.

V oblastiach deformovaných žíl sa vytvárajú stagnujúce procesy, ktoré spôsobujú zvýšenú koncentráciu aktívnych chemických látok (napríklad voľných radikálov, oxidov dusíka atď.), Ktoré sú príčinou nežiaducich chemických procesov. To všetko vedie nielen k poklesu práce buniek, ale aj k ich lýze, a preto sú histologické štruktúry degradované.

Hematheskulyarny bariéra v semenníkov oddeľuje miesto syntézy gamét od agresívnych buniek imunitného systému, ktorý pri riedení začne prechádzať cez ne a zničiť spermie, pričom je ako cudzí agenti. Takto sa rozvíja autoimunitná reakcia, ktorá je zodpovedná za tvorbu silnej imunitnej odpovede.

Funkcia výživy krvnej testovacej bariéry je spojená s lokalizáciou takzvaných chovných buniek alebo Sertoliho buniek, ktoré zabezpečujú správny trofizmus rozvíjajúcich sa a novovzniknutých spermií.

Na základe svojich špecifikácií stratili pohlavné bunky časť organelov, a preto používajú cytoplazmatické mosty, sú spojené s bunkami sestry, ktoré sú zodpovedné za metabolizmus spermií. Preto pokles počtu Sertoliových buniek negatívne ovplyvní kvalitu samčích zárodočných buniek.

Rovnaké procesy inhibujú aktivitu Leydigových buniek zodpovedných za syntézu steroidných mužských pohlavných hormónov, z ktorých hlavným je testosterón, ktorý je zodpovedný za prejav sexuálnych charakteristík, svalového rastu, potencie a sexuálnej túžby.

Pretože mnohí ľudia si myslia, že všetko je tak hrozné, operácia je potrebná pre varikokélu, alebo existujú prípady, keď je možná konzervatívna liečba? Zvážte túto otázku podrobnejšie.

Keď sa môže operácia s varikokéli oneskoriť

Samotná prítomnosť potvrdenej diagnózy varikokély je indikátorom operácie, ale nie je vždy vykonaná.

Dôvodom neskoršieho odloženia operácie môže byť:

 • ak je choroba v počiatočných štádiách vo výrazne stabilnom stave;
 • krátkodobé ochorenie;
 • vek pacienta (deti a starší ľudia);
 • prítomnosť iných patologických stavov, ktoré neumožňujú chirurgický zákrok;
 • ak pre človeka nie je nástup neplodnosti strašný, napríklad už je dosť detí;
 • kategorické odmietnutie pacienta pred chirurgickým zásahom alebo nedostatok finančných možností.

V počiatočných štádiách vzniku ochorenia (subklinický a prvý stupeň) sú negatívne procesy vyskytujúce sa v semenách malé, preto spravidla spermogram nepreukazuje abnormality a histologické štruktúry zostávajú nezmenené.

Preto ak je lekár presvedčený o stabilite pacientovho stavu, oneskorenie je možné, kým choroba nezačne. Liečba je určená pre pacienta a podrobné pokyny sú uvedené o preventívnych opatreniach. Venotonika, antioxidanty a lieky na stimuláciu meiózy (proces tvorby zárodočných buniek) sú obvykle predpísané.

Pacient by mal dodržiavať určité obmedzenia súvisiace s prevenciou nárastu tlaku v miešku, pohybovať sa viac a dodržiavať množstvo tipov, ktoré sú podrobne popísané v časti o prevencii varikokély po operácii nižšie a tiež v videu v tomto článku.

Chirurgická liečba sa nemusí vykonať vôbec v prípade, ak zachovanie funkcie reprodukcie nie je pre muža dôležité, napríklad kvôli jeho starobe alebo má dostatočný počet detí a už nie je naplánované. Táto možnosť je možná, ak je varikokéla stabilná, neexistuje nebezpečenstvo deštrukcie histologickej štruktúry a samotná choroba nespôsobuje vážne ťažkosti.

Je dôležité. Ak odloženie operácie na odstránenie kŕčových žíl šrotu sa týka mužov v plodnom veku, potom je potrebné urologiča neustále sledovať s registráciou pacienta v evidencií.

Vysoké percento oneskorenia operácie je charakteristické pre mladých pacientov. Pravdepodobne v prípade detí a dospievajúcich sa varikokéla určí v prvej etape v období 13-16 rokov. Oneskorenie je spôsobené niekoľkými dôvodmi.

Po prvé, počiatočné štádia ochorenia nemajú významný negatívny vplyv, a za druhé, že deti majú vysokú pravdepodobnosť pooperačné recidívy, pretože žilový systém nepodarí rýchlo adaptovať na rýchlo rastúce mladistvý tela.

Dieťa je neustále monitorované, dostáva liečebnú podpornú terapiu zameranú na udržanie choroby. Operácia sa uskutočňuje na konci puberty alebo ak je zistené zhoršenie stavu pacienta.

Ale taký prístup k liečbe detí je trochu starý. Skôr chirurgický postup s výhodou použiť vyvinutý Ivanissevicha, ktorý je charakterizovaný tým, jednoduché, ale vysoká pravdepodobnosť pooperačných komplikácií.

Z tohto dôvodu, mnohí lekári majú tendenciu sa domnievať, primeranosti chirurgické odstránenie chorých žilách semenovodu v skorých štádiách choroby, ktorá zaručí zachovanie integrity všetkých histologických štruktúr a minimalizovať riziko neplodnosti, chlapec v budúcnosti, keď vyrastie.

Ak potrebujete operáciu

Najviac zaručený spôsob, ako sa vyhnúť strate reprodukčnej funkcie, je skoré diagnostikovanie a okamžitý odstránenie zisteného problému.

Existujú prípady, kedy je naliehavá operácia:

 • kŕčové žily šnorka 2 alebo 3 stupne;
 • silná bolesť semenníkov postihnutých kŕčovými žilami;
 • patologické zmeny spermií alebo ich počet v semenách;
 • v biochemickej analýze krvi sa zistilo silné zníženie hladín testosterónu;
 • zníženie semenníkov v dôsledku degradácie tkanivovej štruktúry semenníkov.

Je potrebné znovu zdôrazniť, že neexistuje alternatíva k chirurgickej liečbe. Všetky ostatné spôsoby liečby predpísané lekárom sú zamerané na udržiavanie a stabilizáciu ochorenia.

Je zrejmé, že v súčasnej dobe, moderná medicína nemá a nebude v dohľadnej budúcnosti, majú konzervatívny spôsob, ako obnoviť deformované žily a správne nesprávne pracujúci ventily.

Je to dôležité! Varikokéla je úplne vyliečená, ale až po operácii na odstránenie zápalových žíl.

Chirurgická liečba varikokély

V súčasnej dobe vykonávať odstránenie zápalových testikulárnych žíl môže byť viac ako sto spôsobov, ale v praxi sa nepoužíva viac ako desať techník a variácií. V tejto časti bude porovnanie sa vykonáva v Varikokéla operácie v súlade s ich pozitívnych aj negatívnych vlastností.

Bez ohľadu na zvolený spôsob liečby sa zníži k tomu, aby odstránila prekrvenie deformovaných žíl, potraviny vajcia bude vykonávaná prostredníctvom zvyšných zdravých ciev, ktorá je dostatočne poskytnúť všetky fyziologické procesy, ktoré sa vyskytujú v semenníkoch.

Operácie Ivanissevič a Palomo

1924 argentínsky Ivanissevicha chirurg navrhol metódu pre chirurgické odstránenie kŕčových žíl cez retroperitoneálna prístup. Od tej doby až do dneška, tento typ operácie je dominantný, pretože pozitívne stránkou je najnižšia cena a jednoduchá implementácia technológie a prevádzku nepotrebujú žiadne špeciálne podmienky na operačnom sále alebo na prítomnosť špeciálnych nástrojov.

Poznámka. Po dlhú dobu bola klasická operácia Ivaníševiča prakticky hlavnou metódou chirurgického zákroku varikokély, avšak v poslednej dobe sa uprednostňujú modernejšie techniky, ktoré sa vykonávajú predovšetkým prostredníctvom mikroobvodu alebo pomocou špeciálnych sond.

Napriek tomu, že v súčasnej dobe neexistuje dostatok už nové miniinvazívnej liečby klasickú operáciu, sú stále v prvej polohe, a to predovšetkým kvôli absencii vo väčšine nemocníc v našej krajine osobitné chirurgického vybavenie k vedeniu bežných činností s vysokou presnosťou pri práci s plavidlami.

Princíp operácie varikokély podľa Ivanisseviča je nasledovný. Telo v brušnej oblasti v ľavej jame bedrovej na úrovni spina iliaca anterior superior paralelne k priebehu tříselného kanála je vystrihnutý kože, podkožia a svalového tkaniva.

Negatívne v metodike pri celkovom hodnotení dominujú pozitívne. To znamená, že za prvé, značná pravdepodobnosť relapsu a komplikácie ako súčasť testikulárne žily anastomóz často unikajú pozornosti a roznietiť znovu, a za druhé, poškodenie tkaniva, najmä svalov liečiť dostatočne dlhá tak plný rekonvalescencia trvá aspoň šesť mesiacov.

Druhy operácií v Ivanissevicha varikokéla a Paloma sú veľmi podobné kvôli tomu, že by sa v prvej žiak. Rozdiel spočíva vo vete Palomo zároveň zabrániť semenníkov žilu a tepnu s rovnakým názvom.

Je už dlho spôsobilo medzi niektorými priaznivcov a odporcov metódy pre odstraňovanie Varikokéla, pretože niektorí verili, že vajcia dostane menej žiaduce obeh, druhú zobrazujúci absurditu rozhodnutie najprv ako medzi nádoby majú mnoho anastomózy, a v praxi často lekári bandážovanie a tepny a žily, ktorá nie je spôsobili negatívne dôsledky.

Avšak, Paul Navrhovaná metodika v priebehu času nie je široko uznávané a základné operácie za účelom odstránenia varicocele a 90-tych rokov minulého storočia bola operácia Ivanissevich.

Poznámka. Vysoká úroveň komplikácií po operácii s týmito metódami nútila lekárov modifikovať klasické operácie a vylučovať lymfatické cievy počas ligácie, čo znižuje pravdepodobnosť pooperačného vývoja hydroceleu a testikulárneho edému.

Venujte pozornosť tabuľke 2, kde sú stručne uvedené porovnávacie charakteristiky klasických kavitárnych operácií podľa spôsobov Ivanisseviča a Paloma.

Tabuľka 2. Pozitívne a negatívne stránky operácií Ivanissevič a Palomo.

 • nízke náklady na liečbu;
 • spinálna anestézia počas chirurgického zákroku;
 • trvanie nepresiahne hodinu, spravidla 30-40 minút.
 • recidívy a komplikácie sa vyskytujú v 30-40% prípadov;
 • hospitalizácia 7-14 dní;
 • odstránenie stehov 7-8 dní;
 • zjavná pooperačná jazva zostáva;
 • dlhé obdobie zotavenia - najmenej 6 mesiacov;
 • bolesť po vypustení anestézie pretrváva niekoľko dní.

Varikémia z sublinguálnej mikrodiscilíny s použitím metódy Marmar

Táto technika je v podstate podobná abdominálnym operáciám uvedeným vyššie, ale používa sa odlišná technika. Celý proces operácie prebieha pod optickým zoomom, takže na operačnej miestnosti by mal byť inštalovaný špeciálny mikroskop, alternatívne chirurgovia používajú špeciálne lupy.

To umožňuje lekárovi vykonávať oveľa správnejšie manipulácie počas ligácie žíl, zatiaľ čo nervové a lymfatické vlákna, ako aj testikulárna artéria zostávajú neporušené. Súčasne je potlačená nielen spermatická žila, ale aj jej kolektory, čo výrazne znižuje riziko opakovania.

Subingvinalny prístup zahŕňa rez v oblasti vonkajšieho trieslovinové kruhu v určitej vzdialenosti od základne penisu asi jeden centimeter, takže sa dostať do žíl semenovodu nie sú poškodené svalového tkaniva z pobrušnice, čo skracuje rehabilitáciu.

Po sekcii formy malý operačný otvor nie je väčšia ako 4 cm, extrahuje skrz žily, ktoré možno zobraziť na dĺžke lepší v porovnaní s klasickými metódami. Pred ligácia starostlivo vybrané a vypúšťané na všetkých ostatných plavidiel a tkanív, čím sa eliminuje ich zranenia.

Po ligácii a potlačení všetkých zistených zápalových žíl je rana šitá. Odstránenie stehov sa zvyčajne vykonáva za týždeň, a ak je šev kozmetický, vyrieši sa sám.

Tak operačná technika s varikokéla metódy Marmarské môžu nielen účinne liečiť kŕčové žily zápal pampiniform plexus, ale tiež výrazne znížiť dobu zotavenia. Počas liečby nevyžaduje hospitalizáciu a pacient večer v deň zákroku je doma. Poznámka k tabuľke 3, ktorá ukazuje charakteristické rysy tejto techniky.

Tabuľka 3. Pozitívne a negatívne strany varikokcelemie metódou Marmara:

 • trvanie - 30-40;
 • lokálna anestézia;
 • pobyt v nemocnici jeden deň;
 • 3-4 cm rez;
 • slabo viditeľná pooperačná jazva ukrytá pod šortkami;
 • pravdepodobnosť komplikácií - 5%, relaps až 7%;
 • potlačila testikulárnu žilu spolu so svojimi zberačmi;
 • viac príležitostí na kontrolu nádob cievneho plexu;
 • krátky čas na zotavenie, až do mesiaca.
 • vysoké náklady;
 • prítomnosť pracovného mikroskopu.

Je dôležité. Ak pracujete podľa metódy Marmara, hospitalizácia sa nevyžaduje!

Laparoskopická alebo endoskopická chirurgia

Začal sa používať v chirurgickej praxi v poslednej dobe, asi 30 späť. Jeho vzhľad urobil skutočne významný výbuch v medicíne, pretože sa stalo možné pracovať bez rozlišovania tkaniva brušnej dutiny a presnosť vykonaných procedúr sa výrazne zvýšila.

Laparoscope je trubica s mikro kamerou a zdroj studeného svetla na konci, ktorá umožňuje zobraziť obraz na obrazovke, takže lekár môže nielen sledovať všetku prácu v reálnom čase, ale tiež zvýšiť výsledný obraz, sa screenshoty, a tak ďalej. D.

Existuje mnoho výhod tohto typu operácií, čo sa vysvetľuje podrobnejšou vizualizáciou, schopnosťou kontrolovať nádoby na oboch stranách po celej ich dĺžke.

Venujte pozornosť. Laparoskopická chirurgia je jediný spôsob, ako súčasne eliminovať bilaterálnu varikokélu a čo najlepšie pre liečbu recidívy.

Vektory pacientov sa vyhľadávajú a ligujú pomocou mikroobjektov. Celý proces trvá v priemere hodinu a pol, po ktorej je pacient odovzdaný do oddelenia. Spravidla neexistujú žiadne problémy po vypustení anestézie, pretože pooperačné komplikácie sú nepravdepodobné a muž opustí kliniku druhý alebo tretí deň. Ďalšie podrobnosti o všetkých odtieňoch sú uvedené v tabuľke 4.

Tabuľka 4. Pozitívne a negatívne strany laparoskopickej chirurgie:

 • žiadne rezy, mikro nástroje sú vložené cez malé otvory;
 • vizualizácia operácie na monitore;
 • miera recidívy nie viac ako 2%, komplikácie sú veľmi zriedkavé;
 • schopnosť vyšetriť žily po celej dĺžke;
 • hospitalizácia počas dvoch dní v priemere;
 • krátke rehabilitačné obdobia;
 • po anestézii je bolesť slabá, netrvá dlho;
 • možnosť liečby kŕčových žíl vľavo a vpravo súčasne, najlepší spôsob, ako odstrániť rekurencie.
 • celková anestézia;
 • trvanie 1,5 až 2 hodiny;
 • vysoké náklady;
 • špeciálne vybavená operačná sála;
 • dostupnosť určitých skúseností a zručností lekára.

Embolizácia a sklerotizácia semennej žily

Výhodou operácie pre varikokélu je zásadný rozdiel od všetkých ostatných metód chirurgického odstránenia kŕčových žíl. V tomto prípade žily nie sú ligované a nie sú potlačené, ale sú blokované pomocou špeciálnych látok alebo pomôcok (žilové adhezívne činidlá, titánové konzoly, špirály atď.), Preto sa krvný obeh v nich zastaví a choré žily sa časom rozpúšťajú.

Prietok krvi sa postupne obnovuje na zabezpečenie plnej dostatočnej kapacity na uspokojenie fyziologických potrieb semenníkov.

Oklúzna látka sa dodáva do pravej žily pomocou špeciálneho katétra vloženého najprv do väčšej nádoby a všetky manipulácie sú monitorované röntgenovým zariadením, preto sú pooperačné komplikácie úplne vylúčené.

Podiel relapsov počas sklerotizácie je až 7%, čo môže nastať z nasledujúcich dôvodov:

 • nedostatočná fixácia obmedzujúceho činidla v nádobe;
 • zachovanie refluxu v dôsledku neúplného prekrytia žilového lúmenu;
 • Nesprávne vybrané zablokovanie.

Operácia pre varikokélu u dospelých s touto metódou trvá asi 1-1,5 hodiny bez hospitalizácie a má najkratšiu rehabilitačnú dobu. V tabuľke 5 nájdete porovnávací opis opísanej metódy.

Tabuľka 5. Pozitívne a negatívne strany embolizácie testikulárnej žily s varikokelom:

 • povinná autoradiografická predbežná diagnostika;
 • pretože priemer chirurgického otvoru niekoľko milimetrov stôp na tele nezostáva;
 • lokálna anestézia;
 • liečba je takmer bezbolestná;
 • žiadne pooperačné komplikácie;
 • riziko opakovania nie je vyššie ako 7%;
 • liečba sa vykonáva na ambulantnej báze;
 • najkratšie obdobie rehabilitácie.
 • vysoké náklady;
 • prevádzka musí byť podľa toho vybavená;
 • na vykonávanie takýchto operácií s plavidlami vyžaduje skúsenosti a zručnosti zdravotníckeho personálu;
 • pacient dostane rôntgenovú dávku.

Je dôležité. Táto metóda liečby varikokély má veľký význam pre tých mužov, ktorí sú kontraindikovaní pri chirurgickom zákroku.

Revaskularizácia semennej žily

Podstatou tejto mikrochirurgickej operácie je odstránenie zapálenej cievy a šiť na jej mieste zdravú žilu, prechádzajúcu v tesnej blízkosti. Na posunovanie sa zvyčajne používa epigastrická žila. Operácia je technicky dosť komplikovaná, je vykonávaná v celkovej anestézii, pretože aj minimálny pohyb značne komplikuje jej realizáciu.

Incízia nie je väčšia ako 6 centimetrov, je vykonaná v oblasti inguinálneho kanála paralelne s dosiahnutím semenných ciev. Po ukončení sú stehná umiestnené na ranu, ktoré sa po týždni odstráni. Doba rehabilitácie je pomerne dlhá a úplné zotavenie si vyžaduje najmenej tri mesiace.

Jasnou výhodou tejto techniky je rýchla obnova toku krvného obehu v semenníkov, ktorá má pozitívny vplyv na fyziologickú stránku. Ale z dôvodu vysokej zložitosti pri vykonávaní tejto techniky sa v súčasnosti zriedkavo používa, pretože existujú jednoduchšie a vysoko účinné metódy liečby varikokély.

Navyše, v mieste posunovania existuje možnosť vzniku krvných zrazenín, ich oddelenie a migrácia pozdĺž krvného riečišťa. Tabuľka 6 znázorňuje hlavné výhody a nevýhody tohto postupu.

Tabuľka 6. Pozitívne a negatívne body revaskularizácie testikulárnych žíl pri liečbe varikokély:

 • obeh sa ihneď a úplne obnoví;
 • pravdepodobnosť komplikácií a recidívy nie je skvelé.
 • vysoká komplexnosť implementácie;
 • riziká vzniku krvných zrazenín;
 • po ošetrení sú aplikované stehy a zostáva jazva;
 • celková anestézia;
 • hospitalizácia;
 • dobu úplného vymáhania najmenej troch mesiacov;
 • vysokými nákladmi.

Posun alebo revaskularizácia semennej žily

Ak sa nejedná o konkrétnu lekársku terminológiu, podstatou operácie je to, že sa vytvorí skratka z odrezanej testikulárnej žily, ktorá sa šití na tesne umiestnenú žilu. V tomto prípade krv okamžite začne cirkulovať, prietok krvi je úplne obnovený, čo je z fyziologického hľadiska dobré.

Mikroskopia sa používa na manipuláciu s žilami a všetky činnosti sú ovládané fotoaparátom, aby sa zabezpečila vysoká presnosť.

Stručne opíšte, ako chirurgická korekcia. Pre prístup do žíl sa urobí rez v peritoneu o dĺžke približne 5 až 6 cm, ktorým sa po celej dĺžke odstránia testikulárne a epigastrické žily, aby sa úplne vylúčila varikózna nádoba, namiesto ktorej sa epigastrická žila stehne. Po dokončení revaskularizácie sa žily umiestnia na miesto a rez rezom vrstvy sa zaistí.

Venujte pozornosť. Hlavnou výhodou operácie je rýchle obnovenie toku krvi do semenníka, čo vytvára dobré podmienky pre normalizáciu jeho fungovania. Medzi negatívnymi stranami by sa mali zaznamenať riziká vzniku krvných zrazenín v mieste prerušenia.

Vlastnosti obtoku

Podobne ako všetky ostatné metódy, revaskularizácia semenníkov má svoje vlastné charakteristické znaky:

 1. Pre operáciu pacient potrebuje celkovú anestéziu;
 2. Kŕčová žila sa ihneď odstráni a nerozpustí sa nejaký čas, takže prietok krvi sa normalizuje rýchlo, čo je priaznivé pre fyziológiu semenníka;
 3. Technika sa vzťahuje na mikrochirurgické, na jej implementáciu mikroinštrukcie a mikroskop sú potrebné;
 4. Predpísanie liekov v prvých dňoch má všeobecné princípy, rovnako ako pri iných metódach: bolesti, antibiotiká, protizápalové, imunomodulátory a vitamíny;
 5. Na sekcii som dal stehy. V prvých dňoch sa aplikuje sterilný obväz, ktorý sa po dvoch dňoch nahradí a tak ďalej až do hojenia;
 6. Zvyčajne sa stehy odstránia v siedmy alebo ôsmy deň, po operácii sa na tele objaví jazva.

Komplikácie sa môžu podobať komplikáciám v prípade operácie podľa Ivanisovičovej metódy, s tým rozdielom, že pravdepodobnosť ich výskytu je oveľa nižšia. Existujú tiež predpoklady pre tvorbu trombózy.

Vzhľadom na zložitosť implementácie a riziko vedľajších účinkov sa posunovanie používa čoraz menej pri liečbe varikokély. Vznik pokročilejších techník ďalej obmedzil používanie revaskularizácie na odstránenie kŕčových žíl na semenníkov.

Stručne, v tabuľke sú zhrnuté hlavné charakteristiky popísaných operačných techník, ktoré najčastejšie zaujímajú pacientov.

Porovnávacia tabuľka operácií na odstránenie varikokély

Ďalšie metódy chirurgickej liečby varikokély

Vyššie uvedené operácie sú najobľúbenejšie a najčastejšie používané v modernej medicíne, ale existuje niekoľko ďalších metód na rýchle odstránenie varikokély, ktoré je potrebné spomenúť. Predtým boli rozšírenejšie, ale dnes sú úspešne nahradené modernými a menej traumatickými metódami.

Tieto operácie zahŕňajú:

 1. Ligátorová operácia varikokély. Táto metóda je známa aj ako operácia Goldstein pre varikokélu. Liečba v tomto prípade zahŕňa viazanie nielen testikulárnych žíl, ale aj kremasterického. Spodná línia je evakuácia semenníka cez operačnú ranu, veľkosť ktorej bude závisieť od veľkosti semenníka, potom sa uvoľní semenné potrubie a jeho tepna a všetky žily a ich zapálené kolektory sa lyžujú. Zároveň sa venuje mimoriadna pozornosť uvoľneniu nervov a lymfatických kanálov, aby sa zabránilo ich zraneniu. Operácia vyžaduje zväčšenie (operačným mikroskopom alebo špeciálnymi okuliarmi). Po operácii sa rana štepí vo vrstvách a aplikuje sa antiseptický obväz. Riziká recidívy alebo komplikácií sú približne rovnaké ako v prípade varikoklekomie z podjazykového mikroprístupu.
 2. Prevádzka Yakovenko s varikokélou. Jej technika bola navrhnutá v roku 1955. Spodná línia je obliekanie kremasterickej žily. Podľa spôsobu operácie nie je operácia ťažká, netrvá dlho pod vplyvom lokálnej anestézie, ale pravdepodobnosť vzniku pooperačného relapsu alebo komplikácie je vysoká. Incízia sa uskutočňuje priamo na miešku na časti semenníka pacienta, po ktorej sa spermatická šnúra vtiahne do chirurgickej rany, zistí sa zápalová kremasterická žila. Obväz sa vykonáva na začiatku a na konci deformovanej oblasti a potom sa vyrezávajú kŕčové žily. Je dôležité vybrať všetky zapálené vetvy a robiť s nimi rovnaké manipulácie. Po dokončení je rana tesne prišitá.
 3. Kocherova operácia pre varikokélu. V skutočnosti to pripomína manipuláciu s varikokéliou metódou Yakovenka, ale s tým rozdielom, že všetky zápalové žily sú ligované a scrotal incízia nie je vyrobená zo strany, ale prostredníctvom centrálnej komisie šourku, ktorý je pokrytý penisom, čo je výhodnejšie z estetickej strany. Operácia sa vykonáva pod miestnou anestézou a spravidla sa vykonáva v tých prípadoch, keď neexistuje žiadny iný spôsob, ako sa dostať do zapálených žíl, hoci s príchodom moderných techník to nie je príliš relevantné.

Možné komplikácie

Žiadna z prevádzkových metód neposkytuje absolútnu záruku ochrany pred rozvojom pooperačných komplikácií. To sa vo veľkej miere vzťahuje na otvorené kavitárne klasické operácie a menej na endoskopické metódy liečenia varikokély.

Je založená na rôznych príčinách, ako je napríklad chyba lekára, napríklad ligácia nie všetkých zberateľov, slabá ligácia žíl, vášeň pre kozmetickú stranu atď. A chyba pacienta, ktorý nedodržuje pravidlá pooperačnej regenerácie.

Medzi najpravdepodobnejšie negatívne dôsledky sú:

 1. Relaps sa vyskytuje vtedy, keď nie je dostatočná ligácia žily alebo keď sú vetvy testikulárnych žíl bez povšimnutia. Niekedy lekár môže zamieňať a omyl obliecť nesprávne nádoby;
 2. Otok varlata (hydrocele) vzniká v prípade poškodenia lymfatických ciev v dôsledku zhoršeného obehu lymfy;
 3. Testikulárna atrofia je možná s poškodením semennej tepny;
 4. Nepríjemnosť kože, zvyčajne na vnútornom povrchu stehna. Stáva sa to pri rezaní nervového nervu.

Komplikácie sa objavujú v krátkom časovom období po ukončení liečby a recidívy sa môžu vyskytnúť okamžite aj po dlhšom časovom období. Ošetrujú sa tak chirurgicky ako aj hydrocele, je možné eliminovať patológiu punkciou.

Bezprostredným dôvodom na vyhľadanie lekára na pomoc sa prejavia nasledovné príznaky:

 • vzhľad teploty;
 • výskyt opuchu, začervenania, opuchu alebo kvapalného vypúšťania zakalenej povahy s nepríjemným zápachom v mieste rezu;
 • výskyt krvných škvŕn alebo neustáleho zvyšovania hematómu;
 • príznaky zápalu šľacha, ktoré sa zvyšujú vo veľkosti;
 • zvýšená bolesť alebo iné nepohodlie spôsobujúce obavy.

Rehabilitačné funkcie

Podmienky rehabilitačného obdobia a úplného zotavenia závisia predovšetkým od operačného postupu a menej od pacientovho dodržiavania predpísaných pokynov. Väčšinu času pre rehabilitáciu pôjde po klasických metódach otvorenej dutiny podľa spôsobov Ivanisseviča a Paloma.

Pacienti sa po endoskopických a mikrochirurgických zákrokoch cítia najpohodlnejšie. Všetko to závisí nielen od vytvorenia konštantného prietoku krvi a hojenia žíl, ale od obnovenia ďalších tkanív, ktorých rozrábanie bolo potrebné na získanie prístupu k chorým žilám.

Prevádzaný pacient musí prísne dodržiavať pravidlá rehabilitácie. Aby nedošlo k relapsu alebo k neporušeniu švov, je hlavnou vecou zabránenie zaťaženia a zvýšenie intraabdominálneho tlaku.

Ak to chcete urobiť, zrušte:

 • akákoľvek ťažká fyzická námaha;
 • kým lekár nepovolí zdvíhanie ťažkých predmetov nad 10 kg, nemal by byť;
 • ľahké športy sú povolené, ale stojí za to zdržať sa dlhotrvajúceho alebo intenzívneho behania, a nie aj jazdy na koni alebo na koni;
 • zabrániť vzniku zápchy alebo hnačky kvôli zaťaženiu žíl;
 • vyhýbať sa prechladnutiu a vyhnúť sa ochoreniam dýchacích ciest s predĺženým kašľom.

Prvých pár dní musí pacient dodržiavať odpočinok v posteli. Po krátkom čase sa môžete a mali by pohybovať viac, chodiť alebo robiť atletiku, čo zvýši krvný obeh v panvových orgánoch. Povinné odmietnutie zlých návykov.

Neexistujú žiadne špeciálne požiadavky na dodržiavanie diét, ale je žiaduce vylúčiť potraviny s obsahom mastného cholesterolu na obdobie až do úplného zotavenia a uprednostňujú sa morské plody, kura, rastlinné potraviny bohaté na vitamíny a vlákninu. A najdôležitejšou vecou nie je zabudnúť na návštevu lekára včas na monitorovanie procesu obnovy.

záver

Preto pri porovnávaní pracovných metód na odstránenie varikokély je najlepšou voľbou varikoklelektómia z mini-prístupovej metódy Marmar a laparoskopická chirurgia.

Najväčšou pravdepodobnosťou pooperačných komplikácií a rekurencií sú všetky otvorené brušné operácie vykonávané klasickým spôsobom. Účinnosť liečby závisí nielen od zvolenej metódy odstraňovania varikokély, ale aj od charakteristík diagnózy, štádia a trvania ochorenia.

Okrem Toho Čítal O Plavidlách

Ľudský tlak: norma podľa veku, tabuľka

Porušenie normy krvného tlaku zhoršuje stav pacienta a v niektorých prípadoch ho dokonca spája s nemocničným lôžkom. Bude to užitočné pre dospelú populáciu, aby vedeli, aký by mal byť "zdravý tlak" u človeka.

Rehabilitácia po infarkte myokardu

V roku 1993 Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) formulovala definíciu rehabilitácie srdca ako súbor opatrení, ktoré poskytujú najlepší fyzický a duševný stav umožňujúce pacientom s chronickými alebo odloženými akútnymi kardiovaskulárnymi ochoreniami udržať alebo obnoviť svoje miesto v spoločnosti, spoločenské postavenie a viesť aktívny životný štýl.

Čo naznačuje nízky obsah neutrofilov v krvi a je možné ich zvýšiť?

Neutrofily sú druh bielych krviniek, ktoré chránia telo pred infekciami. Ich tvorba nastáva v kostnej dreni a pri ďalšom preniknutí do tkaniva zničí patogénne mikroorganizmy.

Zlomeniny na tele bez dôvodu

Kríže z modrín alebo "zarobené" na jeseň prekvapujú nikto. Stane sa vám to, že je tu modrina - tu je, fialová a bolestivá - a nie je tam žiadna spomienka na to, odkiaľ pochádza, nie?

Miera ESR u mužov

Rýchlosť, pri ktorej dochádza k sedimentácii erytrocytov v ľudskom tele (skrátená ESR), je najdôležitejším ukazovateľom krvi. Jeho hodnotou je možné posúdiť, v akom pomere sú skupiny plazmatických proteínov.

Následné cvičenie: pre trup, zbrane a koordináciu

Z tohto článku sa dozviete, ako dôležitá je gymnastika po cievnej mozgovej príhode obnoviť stratené funkcie mozgu, ktoré cvičenie prispieva k obnoveniu pohybov v ochrnutých častiach tela.