Kŕčové žily maternice a panvy nie sú zriedkavými diagnózami v gynekologickej praxi. Choroba je najčastejšie zaznamenaná u žien starších ako 35 rokov, ale predpoklady pre kŕčové žily vychádzajú dlho pred klinickými prejavmi. Existuje genetická predispozícia na kŕčové žily v maternici. Navyše patológia nikdy neprebieha izolovane, ovplyvňujúca iba prietok krvi maternice, okrem ciev maternice, žily dolných končatín a konečníka sú nevyhnutne zahrnuté v procese. Stupeň manifestácie a načasovania prejavu ochorenia je z veľkej časti určený prítomnosťou obezity, fyzickej nečinnosti, indexov lipidovej krvi, endokrinných porúch. Veľmi často sa prvé príznaky kŕčových žíl maternice objavia počas tehotenstva od 16. - 18. týždňa.

Diagnóza kŕčových žíl maternice nie je ťažké. Patologické rozšírené žily sú dobre zobrazené na dopplerovskom skenovaní pomocou ultrazvuku. Ťažkosti sa špecificky týkajú odhalenia choroby, pretože nie vždy žena navštevuje gynekológa s charakteristickými sťažnosťami a nie vždy ženská lekárka podozrieva problémy s jej žilami. Pacienti sa môžu spojiť s chirurgom, gastroenterológom, neurológom. Často bolesť, neschopnosť udržiavať normálny sexuálny život vedie ženu dokonca aj k psychoterapeutovi. Pacienti s varikózou maternice sú často zložité a konfliktné.

Neexistujú žiadne špecifické príznaky varikóznej dilatácie, preto je ťažké včas identifikovať patológiu.

Kŕčové žily sú nebezpečné nasledovne:

 • postupný vývoj obehového zlyhania vaječníkov, čo vedie k zníženiu ich funkcií;
 • menštruačná dysfunkcia;
 • anovulácia;
 • syndróm chronickej bolesti;
 • trombóza žilových ciev maternice, vaječníkov, malá panva;
 • tromboembolizmus.

Fyzické a morálne utrpenie, ktoré žena má kŕčové žily, môže viesť k strate schopnosti pracovať a nemožnosti vykonávania jej bežných každodenných úloh a funkcií.

dôvody

V súčasnosti nie je jasná skutočná príčina ochorenia. Odborníci identifikujú množstvo faktorov, ktoré vedú k rozvoju kŕčových žíl maternice. Tieto provokujúce faktory negatívne ovplyvňujú prietok krvi v žilách maternice a malú panvu.

Hlavné príčiny kŕčových žíl sú:

 • ťažká fyzická práca;
 • pracovné nebezpečenstvo - dlhé sedenie alebo státie;
 • znaky sexuálnej aktivity - absencia orgazmu, prerušený pohlavný styk, vzácne sexuálne vzťahy;
 • dlhodobé užívanie perorálnych kontraceptív a glukokortikoidov;
 • tehotenstvo.

V srdci vyššie uvedených dôvodov vývoja kŕčových žíl je predispozíciou k patológii venóznej steny, dysplázie spojivového tkaniva.

Existuje niekoľko typov chorôb, pri ktorých sa môžu vyvinúť aj kŕčové žily:

 • endometrióza;
 • nádory tela maternice a vaječníkov vrátane cyst;
 • ohyb maternice až po konečník (retroflekcia).

Počas tehotenstva je diagnostikovaná choroba u 30% žien. Hlavnými dôvodmi sú:

 • zvýšenie produkcie pohlavných hormónov a následné porušenie tónu, elasticita žilovej steny a kŕčové žily;
 • stláčaním rastúceho plodu dolnej vény a žalúdočných žíl.

Na pozadí kompresie hlavných ciev, ktoré vykonávajú venózny odtok z maternice a prídavných látok, krv začína "hľadať" ďalšie spôsoby prúdu. Takto sa vytvárajú kolaterály - cieľom sú cierové cesty pre venózny odtok krvi a vaječníkov. Okrem ovariálnych žíl sa v procese zúčastňuje aj perineum a vonkajšie pohlavné orgány, ktoré sa objavia počas externého vyšetrenia už v druhom trimestri.

U niektorých žien po pôrode sa stav žilových stien vráti do normálu a progresia ochorenia nastáva len s účinkom iných provokatérov. Ale v niektorých situáciách môže byť rozšírenie žíl z vaječníkov počas tehotenstva spúšťačom pre následný vývoj ochorenia a po pôrode.

patogenézy

Odborníci identifikujú dva hlavné smery vývoja ochorenia:

Primárnym mechanizmom je priama patológia chlopní žíl tela maternice a malá panva. Porucha ventilov, najmä vaječníkov, vedie k neustálemu návratu krvi do venózneho plexu. Značne zvýšili tlak. Nedostatok ventilového zariadenia môže byť získaný aj vrodený.

Základom vrodenej patológie žíl maternice a panvy je tvorba anastomóz (spojov) medzi hlavnými žilovými cievami pohlavného a močového systému v období prenatálneho vývoja. Hemodynamické poruchy sa začínajú prejavovať počas puberty. Ale príznaky kŕčových žíl sa objavujú o niekoľko rokov neskôr.

Pri vykonávaní ultrazvuku s dopplerovským vyšetrením panvovej a maternicovej žily u dievčat s vrodenými abnormalitami cievneho žilového lôžka sú zaznamenané nasledujúce anomálie:

 • prstencovú renálnu žilu;
 • zdvojnásobenie renálnych žíl;
 • klesajúca renálna žila;
 • zúženie vaječníkov.

Sekundárna kŕčová dilatácia sa vyskytuje na pozadí provokatívnych a negatívnych faktorov.

Prítomnosť porúch krvného prietoku vedie k napínaniu vláknitého prstenca vo ventilovej oblasti - stráca svoju funkciu.

Krv v kŕčových žilách maternice a prídavných látok sa pohybuje retrográdne a turbulentne - prietok krvi sa vyznačuje spätným prúdom a turbulenciou. To vedie k ešte väčšiemu poškodeniu ventilov. V normálnej zdravej žilke vzrastá krv v dôsledku fungovania ventilového zariadenia, čo bráni tomu, aby sa vrátil späť. Dostatočný tón a elasticita žíl ich neumožňuje natiahnuť. Pri rozšírení kŕčových teliesok dochádza k zmene spojivového tkaniva v žilách. Kolagénové a elastínové vlákna sú uvoľnené, čo je nižšie v bunkovom zložení. To vedie k zníženiu tónu a kŕčových žíl.

Pri kŕčových žilách maternice v dôsledku nemožnosti normálneho odtoku krvi sú nevyhnutné predpoklady na jeho zhrubnutie, tvorbu krvnej zrazeniny a patologická žilová stena prispieva k ich priľnavosti. Zvýšenie veľkosti trombov, úplné zablokovanie lumenov kŕčových žíl v maternici a vaječníkoch. Toto vytvára akútnu trombózu. Tkanivá v oblasti zastavenia odtoku krvi podliehajú nekrotickým zmenám. Okrem toho môže krvná zrazenina odtrhnúť, stúpať a blokovať žilu.

Najnebezpečnejšou komplikáciou panvových varixov je pľúcna embólia, ktorá je často smrteľná.

príznaky

Prvé príznaky kŕčových žíl v maternici sa začínajú objavovať s výraznými zmenami.

Existujú dva varianty priebehu kŕčových žíl a panvy.

 1. Kŕčové žily vulvy a perinea.
 2. Syndróm veľkého množstva panvových žíl.

Symptómy ochorenia sú:

 • bolesti, ktoré sú väčšinou nudné a bolestivé v dolnom bruchu;
 • bolesť dáva nohu, stehno, rozkrok;
 • pocit ťažkosti a tlaku pod žalúdkom;
 • nepohodlie a ťažkosti vo vagíne;
 • bolesť v dolnej časti chrbta počas dlhšieho pobytu;
 • bolesť počas pohlavného styku;
 • zvýšená bolesť počas cvičenia, hypotermia, nachladnutie;
 • výraznejšia bolesť v druhej fáze cyklu;
 • jasné PMS a algomenorea;
 • zmeny počas močenia: zvýšené, ťažké, nepohodlie.

V endometrióze sa pred menštruáciou objavuje bolesť, ktorá je jedným z rozdielov od kŕčových žíl maternice.

S dlhým priebehom ochorenia bola označená podráždenosť, reakcie podobné neurose, úzkosť.

Pokyny pre diagnostiku a liečbu

Diagnóza kŕčových žíl varix zahŕňa niekoľko po sebe nasledujúcich krokov:

 • externé vyšetrenie vonkajších pohlavných orgánov a konečníka;
 • Ultrazvuk s dopplerovským vyšetrením maternice a panvy, vaginálny aj transabdominálny;
 • CT a MRI.

Počas kontroly boli označené kŕčové žily hýždia a vonkajších pohlavných orgánov, hemoroidy.

V rámci vykonávania ultrazvuku žíl maternice je pacient požiadaný, aby rýchlo a čo najviac dýchal vzduch pri uzatváraní nosa a úst (manéver Valsalvy). Intrahoratický a intraabdominálny tlak sa zvyšuje a žily expandujú, ak je prítomná ich kŕčová dilatácia, potom po vypršaní zostávajú po určitý čas zväčšené v priemere. Pri vykonávaní ultrazvuku s dopplerovským skenovaním v prospech primárnej varixovej dilatácie je indikovaný pozitívnym testom Valsalva - zvýšenie priemeru o viac ako 2 mm. V prípade vývoja varixu s endometriózou je vzorka nádoru negatívna.

Pre podozrenie na trombózu sa používa multispirálna CT a MRI.

Zásady liečby sú nasledovné:

 • liečba drog zameraná na zlepšenie cievneho tonu maternice, obnovenie elasticity, zriedenie krvi;
 • operácia zahŕňajúca odstránenie kŕčových žíl maternice alebo ich blokádu;
 • profylaktické podporné opatrenia.

Medzi lieky, ktoré sa úspešne používajú na liečbu kŕčových žíl v maternici, sa odlišujú Diosmines - Detraleks, Venarus, Phlebodia, ako aj lieky na zriedenie krvi: Clexan, Fraxiparin, Curantil, Detromb, Plavix a iné. Ako dodatočné prostriedky, ktoré pozitívne ovplyvňujú cievnu stenu, produkujú rutinné a vitamín C.

Jednou zo sľubných metód chirurgického zákroku kŕčových žíl je embólia postihnutej cievy. Operácia sa vykonáva pri lokálnej anestézii. Do femorálnej žily sa zavedie katéter a pod röntgenovou kontrolou sa zablokujú expandované cievy. Okrem toho sa vykonáva laparoskopické odstránenie varixov.

Ako súčasť podpornej liečby bude užitočná diéta bohatá na flavonoidy: modré a fialové ovocie a zelenina (baklažán, červená cibuľa, čučoriedky, čučoriedky, hrozno, čierne chokeberry). Hirudoterapia je široko používaná, vďaka čomu sa okrem zriedenia krvi v maternici a vagíne eliminuje venózna kongescia. Kurzy kurzy leeching sú pridelené individuálne.

Počas tehotenstva sa kŕčové žily liečia diosmínmi, prostriedkami na zmierňovanie krvi a tiež aktívne aplikujú špeciálnu gymnastiku a cvičebnú terapiu.

Kŕčové žily maternice

Chronický syndróm bolesti maternice je tiež známy ako panvové kŕčové žily alebo kŕčové žily v maternici. Táto choroba je bežnejšia u žien v plodnom veku, ťažko sa diagnostikuje a môže byť takmer bez symptómov, ale mali by ste vedieť, aké sú jej príznaky, aby sa zabránilo nesprávnemu diagnostikovaniu chorôb u žien.

Čo sú kŕčové žily maternice

Kŕčové žily sú stagnácia krvi v žilách, čo viedlo k strate ich elasticity v dôsledku hormonálnych zmien alebo genetickej predispozície. Častejšie ochorením sú cievy dolných končatín, orgány malého panvového útvaru. Kŕčové kŕčové žily sú nebezpečnejšie ako prejavy podobného ochorenia na nohách tým, že nemožno vizuálne identifikovať a neplodnosť a zápalové procesy vo vaječníkoch, maternici a vagíne sa môžu stať dôsledkom vnútorných kŕčových žíl.

Príčiny kŕčových žíl

Existuje niekoľko teórií o výskyte tejto patológie u žien v plodnom veku. Hlavný spúšťací mechanizmus kŕčových žíl maternice je považovaný za tehotenstvo, pretože existujú podmienky pre progresiu ochorenia:

 • zvýšenie koncentrácie progesterónu v krvi, ktoré uvoľňuje steny ciev;
 • zvýšenie zaťaženia panvových orgánov (OMT), porušenie ich normálneho krvného zásobovania;
 • spätný tok krvi cez ovariálnu žilu;
 • chronický zápal maternice, prídavné látky;
 • umelé prerušenie tehotenstva.

Nie všetky tehotné ženy sú ohrozené, pretože Toto ochorenie je geneticky determinované. Pred plánovaním tehotenstva je nevyhnutné podrobiť sa vážnemu vyšetreniu na odstránenie rizík pre vaše zdravie a možných komplikácií počas pôrodu. Varikozity maternice sú detekované ultrazvukom a potvrdenie diagnózy transabdominálnou flébografiou, ovarieografiou.

Symptómy kŕčových žíl

Identifikovať ochorenie môže byť hlavne pre dva príznaky:

 • chronická bolesť brucha, zhoršená fyzickou námahou, počas sexuálneho styku, v druhej polovici menštruačného cyklu a počas tehotenstva;
 • zvýšený výtok z vagíny.

Bolesti sa zhoršujú, ak žena vedie neaktívny sedavý životný štýl počas zápalových procesov urogenitálneho systému. Často sú varixy maternice úzko spojené so sexuálnou dysfunkciou. Symptómy môžu byť malé alebo chýbajúce, záleží od štádia ochorenia:

 • v prvej fáze je veľkosť žily (priemer) až 5 mm, spletitý priebeh ciev (menšie príznaky);
 • druhá - žila až do 10 mm, kŕčová dilatácia maternice;
 • tretí - priemer viac ako 10 mm, celkový typ kŕčových žíl.

Čo je nebezpečné v tehotenstve

Ak bola diagnóza vykonaná pred počatím, potom sa počas tehotenstva príznaky môžu zvýšiť v dôsledku hormonálnej úpravy. Mnohé ženy sa čudujú, čo je nebezpečné kŕčové žily a ako s nimi zaobchádzať počas tehotenstva? Ak je žena pod stálym dohľadom lekára a monitoruje stav jej zdravia, narušenie krvného toku počas tehotenstva nie je nebezpečné. V zriedkavých prípadoch môže kŕčové žily v panve spôsobiť cisársky rez, menej často môže spôsobiť placentárnu nedostatočnosť.

Diéta na kŕčové žily

Pri liečbe a prevencii varixov rôznych etiológií hrá výživa veľmi dôležitú úlohu. Lekári odporúčajú opustiť kávu, silný čaj, obmedziť používanie cukru a soli. Bude vhodné zaplniť strave čerstvou zeleninou, ovocím, rastlinnými olejmi. Táto strava má priaznivý vplyv na prietok krvi, stav stien krvných ciev, zabraňuje stagnácii tekutín v tele, a tým uvoľňuje žily. Je dôležité, aby tehotné ženy obmedzili množstvo spotrebovanej tekutiny, pretože hormonálne prostredie vyvoláva stagnáciu krvi.

Liečba panvových kŕčových žíl

Po zistení príznakov kŕčových žíl po potvrdení diagnózy sa pacienti začali liečiť konzervatívnymi metódami pomocou liekov a fyzioterapie. Ak sa liečba nezlepší a bolesť pretrváva, uchýlia sa do operácie. Dôležité pre mnohých je otázka, ako liečiť kŕčové žily počas tehotenstva? V tejto dobe musí byť žena pod dohľadom lekára na udržiavaciu liečbu a po pôrode - podstúpiť intenzívnu liečbu.

Recepcia venotonikov

Prvá, ako liečiť kŕčové žily v maternicovom štádiu 1-2 - venotonika. Vymenujte ich phlebologist po komplexnom prieskume. Predpísané venotonické lieky ako Flebodia, Detralex. Užívanie piluliek trvá dva až tri mesiace pod dohľadom lekára. Počas tejto doby by sa morbidita OMT mala výrazne znižovať, bolestivý syndróm počas menštruácie by sa mal znížiť. Táto liečba je lepšie kombinovať s posilňovňou.

cvičenie

Povinná fyzická aktivita zabezpečuje dlhé prechádzky a vykladacie cvičenia, ktoré uvoľňujú krčok a svaly perinea - to sú cvičenia "breza", "bicykel". Užitočné špeciálne dýchacie terapeutické cvičenia - dokonca aj hlboké dýchanie so zahrnutím svalov do dolnej časti brucha. Ukazuje sa tiež, že nosia kompresné spodné prádlo a nohavice, ktoré podporujú nohy, vaskulárny plex perinea a zadok. Ďalším priaznivým účinkom je kontrastná sprcha.

Chirurgická liečba kŕčových žíl

Ak liečba liekom nepomôže, neodstráni sa bolesť alebo sa diagnostikuje tretia etapa panvových kŕčových žíl, potom sa predpokladá chirurgický zákrok, ktorého rozsah je zvolený vzhľadom na umiestnenie spätného prietoku krvi:

 • ligácia vaječníkovej žily;
 • embolizácia vaječníkovej žily;
 • angiografia (podávanie kontrastných látok);
 • otvorené odstránenie gonádových žíl.

Ak má pacient varikóznu dilatáciu nielen v panvových orgánoch, ale aj na nohách, používa sa operácia Troyanova-Trendelenburg, ktorá spočíva v odstránení veľkej saphenóznej žily. Táto metóda je bežná v boji proti tretej etape kŕčových žíl maternice a celkovej venóznej expanzii. S včasnou diagnózou je možné vyhnúť sa chirurgickému zásahu, zastaviť jeho vývoj v počiatočných štádiách. Je potrebné vylúčiť faktory, ktoré sú spoločníkmi kŕčových žíl a komplikácií:

 • fajčenie;
 • alkohol;
 • sedavý životný štýl;
 • samolepka počas hormonálnych zmien, gynekologické ochorenia;
 • nesprávnej výživy.

Kŕčové žily maternice

Podľa štatistík každá tretia žena čelí takému problému ako sú kŕčové žily.

Kŕčové žily - patologické rozšírenie krvných ciev spolu s poškodeným krvným obehom postihnutej oblasti a chlopňovou nedostatočnosťou žíl. Jedným z poddruhov tohto ochorenia sú kŕčové žily.

Kŕčové žily maternice - ochorenie, ktoré nie je ľahké diagnostikovať, pretože nemá žiadne charakteristické príznaky. Často sa kombinuje s kŕčovými žilkami krčka maternice a veľkými pysky. Pacienti často chodia na lekára a podozrievajú si z iných gynekologických ochorení.

Klinický obraz

Príznaky sú zistené u žien v reprodukčnom veku, ale medzi mladistvými sú prípady ochorenia. Najčastejšie sťažnosti sú:

 1. Bolesť inej povahy v dolnej časti brucha;
 2. Narušenie menštruačného cyklu;
 3. Nepohodlie a / alebo bolesť počas pohlavného styku alebo po ňom;
 4. Nepríjemné pocity v oblasti slabín po alebo počas športových aktivít;
 5. Bolesť pri močení bez patológií zo strany obličiek;
 6. Niekedy dochádza k zvýšeniu citlivosti vaginálnych stien.

Dôležité je mať na pamäti, že v prvej fáze choroby je asymptomatická, bolesť nastáva v druhom a nasledujúcich štádiách. Hoci kŕčové žily v maternici nie sú život ohrozujúcim stavom, fungovanie reprodukčného systému môže trpieť, čo vedie k neplodnosti.

Príčiny choroby. Rizikové skupiny

Príčiny kŕčových žíl v maternici:

 • tehotenstvo (zvýšenie prietoku maternice, žily, ktoré majú slabšiu svalovú stenu, pretiahnutie, funkcia ich ventilov je rozbitá);
 • fyzická námaha s bremenami (zvýšený prietok krvi do panvových orgánov);
 • častá zápcha (v orgánoch panvy tiež zvyšuje prietok krvi v dôsledku zvýšeného intraabdominálneho tlaku);
 • dlhodobé užívanie hormonálnych liekov (pod vplyvom estrogénu strácajú steny ciev svoju elasticitu);
 • nedostatok pohybu;
 • vrodené zmeny v anatómii maternice (napríklad ohyb);
 • neschopnosť zažívať orgazmus;
 • hormonálne poruchy.

Tiež sú ohrozené ženy v anamnéze ochorenia, ktoré majú dlhodobé zápalové ochorenia panvových orgánov. Ženy, ktoré prešli ťažkým pôrodom a opakovane ukončili tehotenstvo.

diagnostika

Choroba je diagnostikovaná ultrazvukom maternice, ktorá sa vykonáva intravaginálne.

 • Doppler;
 • Počítačová tomografia panvových orgánov;
 • Ovarikografia (vykonaná s použitím kontrastu).

Počas diagnostiky sú odborníci povinní vykonať diferencovanú diagnózu s ďalšími gynekologickými patologiami: prolaps / prolaps maternice alebo vaginálnych tubusov, endometriózu, intestinálne zápalové procesy a ďalšie.

Vlastnosti patológie počas tehotenstva

Počas tehotenstva sa zvyšuje množstvo krvi prúdiacej do maternice, čo v kombinácii so zvyškom zaťaženia tela môže viesť k varixom maternice. Takéto prípady sú zriedkavé a väčšinou u žien, ktoré otehotnia po 35 rokoch života.

Bohužiaľ, v prípade kŕčových žíl na maternici počas tehotenstva, choroba je takmer neliečiteľná.

Niekedy v ťažkých prípadoch pacient vykonáva cisársky rez, pretože pôrod kvasiniek môže spôsobiť vážne komplikácie s vysokou pravdepodobnosťou:

 1. tromboflebitída;
 2. Zhoršená funkcia placenty;
 3. Vnútorné krvácanie;
 4. Trombóza z venózneho plexu maternice, vaječníkových žíl atď.

Ako liečiť varixy maternice?

Bez ohľadu na to, či je pacient tehotná alebo nie, určenie terapeutických opatrení vykonáva gynekológ spolu s flebologom (lekár, ktorý sa zaoberá cievnymi ochoreniami). V prípade tehotenstva sa otázka spôsobu dodania rieši aj po konzultácii s flebologom: pomocou ultrazvukovej diagnostiky špecialista identifikuje stupeň poškodenia ciev.

Pri absencii tehotenstva a počiatočného štádia ochorenia lekári predpisujú konzervatívnu liečbu, ktorá zahŕňa:

 • Normalizácia spánku a odpočinku;
 • Nedodržanie fyzickej námahy;
 • Strava bohatá na zeleninu a ovocie;
 • Zahrnutie do stravy rastlinných olejov (olivový, ľanový), ktoré sú bohaté na vitamín E a zabraňujú tvorbe krvných zrazenín;
 • Odmietanie zlých návykov;
 • Cvičenia Kegel (na udržanie vaginálneho a maternicového svalu v dobrom stave);
 • Fyzioterapeutické činnosti.

Z liekov spravidla sú predpísané venotonické:

 • Troxerutín (kapsuly);
 • Anavenol;
 • Detralex a ďalšie.

Často sa užívajú na zriedenie krvi (pri absencii kontraindikácií zo srdcového systému):

Lieky pre ženy v pozícii nie sú predpísané, pretože existuje určité riziko pre plod, preto tehotným pacientom je predpísaná fyzioterapia, kontrastná sprcha, multivitamíny, rovnako ako kompresné spodné prádlo, ktoré normalizuje prietok krvi.

Či sa žena narodí prirodzeným spôsobom alebo pomocou cisárskeho rezu, pacientka sa sama rozhodne po porade s ošetrujúcim lekárom.

Chirurgická intervencia

V prípade, že sa patológia zistí v neskoršom štádiu ochorenia a konzervatívna liečba nepriniesla výsledky, lekári sa môžu uchýliť k operačnej metóde liečby. Spôsob chirurgickej korekcie je zvolený lekárom a pacientom.

Pretože existuje veľa metód chirurgického zákroku, špecialista si môže vybrať najmenej traumatické a najefektívnejšie z nich.

Typy operácií pre kŕčové žily maternice:

 • Flebektómia (odstránenie malých kŕčových ciev pomocou rezov);
 • Skleroterapia (špeciálny prípravok sa injikuje do poškodenej žily, nádoba sa zlepí a časom zmizne v dôsledku zastavenia krvného obehu);
 • Laserová koagulácia (normalizácia prietoku krvi)
 • Rádiofrekvenčná koagulácia;
 • V prítomnosti závažných komplikácií sa uchýlili k odstráneniu maternice bez vaječníkov a niekedy aj s nimi. Po takom chirurgickom zákroku je pacientovi predpísaná hormonálna substitučná liečba, ktorá zabraňuje predčasnému menopauze.

prevencia

Tak ako pri akejkoľvek inej chorobe, existuje prevencia proti kŕčové žily.

Jeho hlavným bodom je pravidelné lekárske vyšetrenie. Predovšetkým sa ukázalo pozorovanie pacientov, ktorí sú v blízkej budúcnosti ohrození alebo plánujú graviditu.

 • Mierne hrajte šport, nepreháňajte;
 • Prestaňte zlé návyky;
 • Držte sa diéty;
 • Vyhnite sa stresu.
 • Užívajte lieky s venotonikou a riedením krvi (podľa odporúčania lekára);
 • Sledujte svoju vlastnú pohodu;
 • Ak chcete viesť pravidelný sexuálny život.

výhľad

Prognóza ochorenia, ako sú varixy maternice, je vo väčšine prípadov priaznivá. Nebude to však možné úplne vyliečiť, takže žena musí dodržiavať preventívne opatrenia, byť monitorovaná lekárom a nie sama liečiť.

Príznaky a liečba kŕčových žíl

Kŕčové žily maternice - choroba vyvolaná vývojom patologických procesov v žilovom systéme, čo vedie k zhoršeniu krvného obehu. Zo súčasných druhov je to najmenej bežná forma ochorenia. Príznaky sa nezobrazia okamžite, čo sťažuje diagnostiku. Okrem toho príznaky, ktoré sa objavia, nie sú špecifické, čo znamená, že môžu naznačovať rôzne choroby.

Kŕčové žily maternice - choroba vyvolaná vývojom patologických procesov v žilovom systéme, čo vedie k zhoršeniu krvného obehu. Zo súčasných druhov je to najmenej bežná forma ochorenia.

Čo sú kŕčové žily maternice

Patológia sa rozvíja v jednej alebo viacerých oblastiach, v závažných prípadoch ochorenie pokrýva orgány malého panvového útvaru. Ak sa z nejakého dôvodu objaví venózna expanzia v dolných končatinách, rozvinú sa vnútorné kŕčové žily. Spôsobuje takúto patológiu nadmerné zaťaženie. Kŕčové žily, maternicový krčok a jeho steny sú ovplyvnené. Vo väčšine prípadov postihuje ochorenie vajíčkovodov.

Riziková skupina zahŕňa ženy (25-45 rokov). Kŕčové žily sa môžu vyvinúť v maternici a šíriť sa do perinea.

Priemer nádoby sa zvyšuje s rôznou intenzitou. Sú predĺžené, ich steny sa stávajú tenšie, vytvárajú sa uzly. Súčasne môžu byť kŕčové žily úplné alebo izolované. V druhom prípade ovplyvňujú ovariálne, parametrické alebo oblúkové žily. Je zrejmé, že patológia oblúkového plexu je vo väčšine prípadov sprevádzaná rozšírením parametra maternice.

dôvody

Existuje veľa faktorov, ktoré vyvolávajú patológiu maternicových krvných ciev:

 1. Dedičnosť. Ak je matka diagnostikovaná s kŕčovými žilami, je pravdepodobné, že v priebehu času a dcéra vyvinie podobnú patológiu. Zároveň je často zaznamenaná dysplázia spojivového tkaniva.
 2. Porušenie hormonálneho zázemia. Po zvýšení hladín progesterónu dochádza k oslabeniu steny žíl. Hormonálne zmeny môžu byť vyvolané prírodnými príčinami (tehotenstvo). Takéto porušenia sa však často vyskytujú v dôsledku hormonálnych liekov.
 3. Potrat a účinky chirurgického zákroku. Keď k tomu dôjde, naruší sa integrita ciev a vlastnosti spojivových tkanív sa v takýchto oblastiach zhoršia.
 4. Nedostatok liečby pri vývoji zápalových procesov (poškodenie krčka maternice a steny maternice). Chronické ochorenia vyvolané nesprávnou alebo neskorou terapiou.
 5. Porušenie menštruačného cyklu.
 6. Zmeny v cievnych ventiloch, ktoré môžu spôsobiť upchatie a následné rozšírenie žily. Patológia sa často rozvíja vo vaječníkoch. Tento jav je sprevádzaný nadmerným tlakom na steny žíl.
 7. Vrodené alebo získané patológie obehového systému. Patrí medzi ne zvýšený tlak v žilách, tendencia tvoriť krvné zrazeniny.
 8. Patológia maternice (ohyb).

Vývoj tejto patológie sa môže vyskytnúť počas pôrodu.

Okrem hlavných príčin kŕčových žíl existujú aj faktory, ktoré zvyšujú pravdepodobnosť vzniku tejto choroby:

 • nadváha, pretože je to maximálne zaťaženie všetkých vnútorných orgánov a dolných končatín;
 • profesionálne aktivity spojené s potrebou dlhodobého pobytu na nohách;
 • nízka telesná aktivita;
 • pravidelné používanie nevhodného, ​​plochého plátna, ktoré spôsobuje nadmerný tlak na žily;
 • sexuálna dysfunkcia vyvolaná rôznymi príčinami;
 • veľký počet narodení.

Prítomnosť nadmernej hmotnosti zvyšuje pravdepodobnosť vzniku kŕčových žíl.

príznaky

V začiatočnej fáze vývoja kŕčových žíl maternice nie sú žiadne príznaky ochorenia. Patológia venózneho systému zostáva bez povšimnutia, čo znamená, že stav maternice sa postupne zhoršuje. Pri vyšetrení sa zistia kŕčové žily. Ak dôjde k pokroku ochorenia, môžu sa vyskytnúť príznaky, ktoré naznačujú porušenie práce ženských pohlavných orgánov:

 • prechodná bolesť a / alebo bolesť v dolnej časti brucha;
 • bolesť v maternici počas zdvíhania, počas ťažkej fyzickej práce a počas pohlavného styku;
 • nemenštruačné krvácanie z pošvy;
 • porušenie menštruačného cyklu (zvýšenie alebo zníženie trvania a objemu výtoku).

V začiatočnej fáze vývoja kŕčových žíl maternice nie sú žiadne príznaky ochorenia. Pri vyšetrení sa zistia kŕčové žily.

Popísané symptómy sa prejavujú pri iných ochoreniach panvových orgánov. Telo reaguje rovnako na patologické procesy, ktoré sa vyskytujú v maternici a vagíne. Počas tehotenstva sa objavia silnejšie kŕčové žily. Dôvodom je zvýšenie intenzity prívodu krvi do maternice. Telo sa postupne zvyšuje, čo vedie aj k zvýšeniu záťaže žílového systému.

diagnostika

Na odhalenie kŕčových žíl maternice je potrebné vykonať externé vyšetrenie.

Nezávisle identifikovať chorobu je ťažké. To je možné len na základe príznakov a rozšírenia patológie v perineu.

Ak je diagnóza potvrdená, pacientka je odkázaná na phlebologistu. Dostupné diagnostické metódy:

 1. US. Skúška sa vykonáva pomocou transvaginálneho senzora. Aplikujte a transabdominálny ultrazvuk.
 2. Dopplerovské krvné cievy.
 3. Extrémna venografia

Ultrazvuk pomáha identifikovať patologické procesy. Kŕčové žily maternice vedú k zmene farby sliznice (stáva sa modrastým odtieňom). Povrch stien sa stáva kopcovitý, pretože sa objavujú zahusťovania. Niekedy sú viditeľné uzliny, vyvíja sa edém. Pomocné metódy výskumu - laparoskopia, CT. Umožňujú vám vylúčiť iné choroby.

Ultrazvuk pomáha identifikovať patologické procesy.

Liečba kŕčových žíl

Ak sa patológia objaví včas, odporúča sa použiť komplexnú liečbu. Je založená na konzervatívnej liečbe pozostávajúcej z viacerých etáp.

V závažných prípadoch, keď je kŕčiková kŕčiková dilatácia neskoro zistená alebo liečba neprináša výsledky, vykoná sa operácia.

Konzervatívna liečba pozostáva z niekoľkých etáp:

 1. Zvýšte fyzickú aktivitu fyzickou nečinnosťou. V čase ošetrenia sa odporúča znížiť zaťaženie, nie zdvíhanie závažia.
 2. Odmietanie nikotínu a alkoholu, pretože majú negatívny vplyv na cievy (prispievajú k zužovaniu).
 3. Úprava stravy. Vylúčte výrobky obsahujúce konzervačné látky a látky zvyšujúce chuť. Predstavte potravu bohatú na stopové prvky a vitamíny, vlákninu.
 4. Doporučená kontrastná sprcha.
 5. S kŕčovými žilami sa zobrazuje cvičenie.
 6. Použitie kompresného spodného prádla. Je dôležité vybrať správnu veľkosť tak, aby nádoby nestláčali.
 7. Pri poruchách spánku sa odporúča prideliť viac času na odpočinok.
 8. Konzervatívna liečba zahŕňa potrebu užívania liekov. Efektívne prostriedky charakterizované tonickými vlastnosťami: Troxerutin, Anavenol, Detralex.

Stanovenie znakov a výber liečby kŕčových žíl maternice

Kŕčové žily maternice sú jedným z gynekologických ochorení s nespecifickými symptómami. Ťažkosti s formuláciou presnej diagnózy môžu mať za následok oneskorenie liečby a zhoršenie patologického stavu vrátane hormonálnych porúch a neplodnosti.

Príčiny kŕčových žíl varixov

Kŕčové žily maternice - ochorenie charakterizované nadmerným množstvom krvných ciev, ich predĺženie, zriedenie žilových stien a tvorba uzlín, čo vedie k narušeniu normálneho prívodu krvi do orgánu. Najcharakteristickejšia patológia je u žien v reprodukčnom veku, menej častá u dospievajúcich dievčat.

Medzi možné príčiny varixov maternice patria:

 • genetická predispozícia spôsobená dyspláziou (hypoplázia) spojivového tkaniva;
 • tendencia k trombóze;
 • vrodená nedostatočnosť ovariálnych chlopní;
 • akútne alebo chronické ochorenia panvových orgánov;
 • abnormality maternice;
 • hormonálna nerovnováha;
 • predchádzajúci chirurgický zákrok na maternici (vrátane potratov);
 • zložitá história narodenia;
 • poruchy cyklu v dôsledku stagnácie krvi v žilách;
 • častá zápcha.

Dlhodobé užívanie perorálnych kontraceptív, ktoré zvyšuje riziko trombózy a môže tiež spôsobiť varixy maternice.

Tehotenstvo môže tiež spustiť vývoj ochorenia. Hormonový progesterón, ktorý sa vyrába na ochranu plodu, znižuje vaskulárny tonus, čím rozširuje žily a narušuje tok krvi z maternice. Plod vytvára dodatočnú mechanickú prekážku prietoku krvi: jeho hmotnosť nie je rovnomerne rozložená, takže v neskorom tehotenstve môže stlačiť žily maternice.

Táto podmienka je spôsobená prírodnými príčinami a nie je vždy patologická, avšak ak existujú iné predpoklady pre vznik ochorenia, potom môže dojčaťa zhoršiť stav a spôsobiť ťažké pôrod.

Rizikové faktory rozvoja ochorenia zahŕňajú:

 • obezita;
 • nosenie pevného plátna;
 • sexuálna dysfunkcia;
 • početné tehotenstvo a pôrod v anamnéze;
 • hypodynamia (absencia alebo nedostatok motorickej aktivity);
 • stála alebo sediaca práca.

Často sú kŕčové žily v maternici kombinované s kŕčovými žilami dolných končatín. Zníženie tónu maternicových žíl môže vyvolať kŕčové žily varixov, vaječníkov, vagíny, veľké a malé labky.

Symptómy a diagnóza ochorenia

Príznaky kŕčových žíl maternice zahŕňajú také fenomény ako:

 • časté a intenzívne uškrcujúce bolesti v maternici a vaječníkoch, ktoré sa môžu podávať krvným obehom a spodnej časti chrbta;
 • bolesť pri močení v neprítomnosti patologických funkcií obličiek;
 • zvýšená citlivosť vaginálnych stien;
 • zvýšené nepríjemné pocity a bolesť pri pohlavnom styku, menštruácia, fyzické námahy, dlhodobé státie alebo sedenie;
 • závažné porušenie menštruačného cyklu (celkové trvanie do 50 dní s dlhým obdobím menštruácie a nízkym výtokom počas tohto obdobia);
 • možné krvácanie mimo menštruácie;
 • intenzívny premenštruačný syndróm;
 • pocit roztrhnutia v perineu (ak dôjde aj k dilatácii ciev vagíny a labiek).

Obrázok kŕčovej žily maternice je charakterizovaný cyanózou a opuchom slizníc vagíny a krčka maternice, ktoré sú jasne viditeľné na počiatočnom vyšetrení. Začaté ochorenie sa prejavuje konvexnými uzlinami vytvorenými na patologicky dilatovaných žilách.

Symptomatológia tejto choroby je podobná príznakom iných gynekologických patológií, preto diagnóza zohľadňuje nielen sťažnosti pacienta a údaje z počiatočného vyšetrenia, ale aj výsledky ďalších štúdií.

Hlavnou diagnostickou metódou pre suspektné kŕčové žily je intravaginálny ultrazvuk. Ak je diagnóza potvrdená, pacientka sa odvolá na phlebologistu, ktorý vykonáva kontrastný rtg žíl maternice (transmutálna flebografia). Výhoda metódy vo svojej informatívnosti: flebografia vám umožňuje presne určiť stupeň vývoja ochorenia a získať úplný obraz o stave panvových žíl pacienta. Existujú kontraindikácie pre rádiografiu: je striktne zakázané stanoviť kŕčové žily počas tehotenstva a intolerancie jódu u pacienta s použitím kontrastnej metódy.

Ak je to potrebné, laparoskopia (chirurgické rezy dlhšie ako 1,5 cm) a počítačová tomografia sa môžu použiť na objasnenie hlavnej diagnózy alebo na stanovenie súbežnej liečby.

Liečba patológie

Liečba kŕčových žíl varixov zahŕňa súbor opatrení zameraných na elimináciu faktorov zvýšeného rizika vzniku ochorenia, zvýšenie cievneho tonusu, prevenciu tvorby trombu, normalizáciu krvného obehu v oblasti panvy a úpravu stravy.

Konzervatívna liečba kŕčových žíl zahŕňa:

 • Venonizujúce prípravky na báze diosmínu, hesperidínu, dihydroergotamínu, gaštanu konského a extraktu zo semien hrozna. Obchodné názvy liekov - "Venarus", "Angistaks", "Detraleks", "Flebodia", "Eskuzan".
 • Perorálne protidoštičkové činidlá (vrátane derivátov vitamínu P). V prípade krvácania sa na hemostázu používajú nesteroidné protizápalové lieky (indometacín, diklofenak atď.) So silným bolestivým syndrómom.
 • Špeciálna sada cvikov určených na zlepšenie krvného obehu v panvovej oblasti (napríklad cvičenia Kegel).
 • Nosenie kompresného spodného prádla, spočívajúceho v polohe "nohy nad telom".
 • Úprava vody s kontrastnou teplotou vody zvyšuje tón žíl.
 • Odpustenie alkoholu a tabaku.
 • Korekcia stravy (zavedenie produktov, ktoré znižujú viskozitu krvi, ako aj komplexy alebo zdroje jódu).
 • Dodržiavanie noriem vody (1,5-2 litrov tekutiny denne).
 • Fyzioterapeutické postupy.
 • Príjem vitamínových komplexov (E, C, P, B1).
 • Vylúčenie intenzívnej fyzickej námahy.

Pre úspešnú liečbu je tiež potrebné odstrániť vplyv rizikových faktorov.

Chirurgické metódy liečby žíl - flebektómia, laserová a rádiofrekvenčná koagulácia, skleroterapia a resekcia maternice - sa využívajú v neskorších štádiách vývoja ochorenia, pod podmienkou neúčinnosti konzervatívnej liečby.

V porovnaní so štandardným klinickým prípadom vzniká veľa ťažkostí s tým, ako liečiť varikóznosť maternice u tehotnej ženy. Vzhľadom na určité riziko nepriaznivých účinkov perorálnych liekov na plod, konzervatívna liečba rozšírenia varixov v maternici počas gravidity zahŕňa diétu, multivitamínové komplexy a venotoniku rastlín, fyzioterapiu, kontrastnú úpravu vody a kompresívne spodné prádlo.

Čo je nebezpečné pre kŕčové žily?

Je takmer nemožné úplne vyliečiť túto chorobu za predpokladu, že nie je spôsobená mechanickou kompresiou a dočasnou prevahou hormónu progesterónu. Konzervatívna liečba je zameraná na inhibíciu patologického procesu a prevenciu nebezpečných následkov ochorenia pre telo pacienta.

Čo je nebezpečná varikóznosť maternice v neprítomnosti liečby (komplikácie choroby):

 • cervikálna tromboflebitída;
 • zápalové procesy v reprodukčnom systéme;
 • venózna trombóza vaječníkov;
 • neplodnosť;
 • prasknuté žily a rozsiahle krvácanie;
 • placentárna nedostatočnosť.

V prípade vysokého rizika krvácania u tehotných pacientov s kŕčovými žilkami, gynekológovia odporúčajú cisársky rez.

Napriek nebezpečným následkom ochorenia, s včasnou diagnózou a zodpovedným prístupom k liečbe je možné sa vyhnúť chirurgickému zásahu a tvorbe krvných zrazenín v panvových žilách. Ak chcete zvýšiť účinok tradičnej terapie so súhlasom lekára, použili tradičné metódy liečby (bylinné odvarky, kompresie, tinktúry).

Prečo sa vyskytuje varicozita maternice a ako sa lieči?

Kŕčové žily maternice sú komplexná patológia, pretože je takmer nemožné ju diagnostikovať. Ochorenie sa vyznačuje nespecifickými symptómami. Preto sú kŕčové žily v maternici často zmätené s ďalšími gynekologickými ochoreniami. Najčastejšie sa choroba vyskytuje u dospelých a pohlavne dospelých žien, ale niekedy je zaznamenaná v dospievaní.

Čo je varicozita maternice?

Kŕčové žily v maternici sú nebezpečnejšie pre ženy, najmä ak sú tehotné. Najčastejšie je patológia sprevádzaná kŕčovými kĺbmi v dolných končatinách, na labkách, v maternici a v orgánoch panvy. V kŕčovej žilke v maternici je odtok krvnej tekutiny narušený. Patológia sa vyznačuje zriedením steny žíl v maternici, dilatáciou dutiny ciev a tvorbou zviazaných žíl.

Celkovo sú v maternici 2 typy kŕčových žíl:

 1. Získaná forma sa vyvíja na pozadí negatívnych podmienok plavidiel. Môže byť primárne a sekundárne. V druhom prípade sú príčinou gynekologické ochorenia.
 2. Vrodený vzhľad sa vyskytuje v maternici alebo sa zdedí.

Klasifikácia kŕčových žíl podľa závažnosti:

 1. V prvej fáze vývoja ochorenia sa priemer ciev zväčšil na 7 mm.
 2. V druhej fáze - až 8 mm, zatiaľ čo žily sú deformované.
 3. V tretej etape - maximálne 13 mm. Spolu s vytvorením uzlov.

Vlastnosti kŕčových žíl maternice počas tehotenstva

Počas tehotenstva nie sú kŕčové žily v maternici bežné, ale môžu sa vyskytnúť v dôsledku zvýšenia veľkosti maternice. To prispieva k stlačeniu obehového systému. Ale počas tohto obdobia je potrebné zvýšené množstvo krvi, pretože krvná tekutina poskytuje placentu a samotný plod živinami. Ak žena nosí dieťa v nej, placenta a plod nedostávajú dostatočnú výživu, čo spôsobuje hladovanie kyslíkom. Musíte vedieť, že počas tohto obdobia sú narušené hormonálne poruchy, kvôli čomu sa uvoľňujú steny žíl a ventily nefungujú v požadovanom režime. To vyvoláva vývoj kŕčových žíl v maternici.

príčiny

Faktory vyvolávajúce vývoj patológie zahŕňajú:

 • počas gravidity, pretože spôsobuje tlak na krvné cievy;
 • nadmerné cvičenie zvyšuje prietok krvi do maternice, ktorá tiahne žily;
 • zápcha;
 • niektoré hormonálne prípravky obsahujúce estrogén majú negatívny vplyv na elastické vlastnosti krvných ciev;
 • mobilita žien: v dôsledku hypodynamie vzniká stagnácia;
 • zakrivenie maternice;
 • hormonálna nerovnováha;
 • kŕčové žily v maternici sa môžu vyvinúť na pozadí neošetrených zápalových ochorení;
 • časté potraty a umelé pôrody;
 • genetická predispozícia;
 • menštruačné nezrovnalosti, pri ktorých sa žena neobracia na gynekológa;
 • gynekologické patológie chronickej povahy tiež vyvolávajú rozvoj rozšírenia cievnych kiahní;
 • nedostatočná kontrola antikoncepcie;
 • pracovná činnosť s komplikáciami;
 • časté tehotenstvá;
 • obezita, v ktorej je tlak na maternicu.

Symptómy kŕčových žíl

Charakteristické príznaky neexistujú, ale môžete odhadnúť vývoj kŕčových žíl v maternici týmito vlastnosťami:

 • bolestivé kňučanie a ťahanie znakov v dolnej časti brucha - presne tak ako pri zápalových procesoch;
 • bolesť vyzařujúca na sakrálnu alebo dolnú časť chrbta;
 • silná bolesť počas menštruácie;
 • bolesť a nepohodlie počas sexuálneho kontaktu a po ňom;
 • abundancia vaginálneho výtoku;
 • menštruácia môže trvať dlhšie, ale prietok krvi je zanedbateľný;
 • zhoršené močenie;
 • bolesť sa môže vyskytnúť aj po fyzickom náraze a statických pozíciách.

diagnostika

Ak ste našli príznaky kŕčových žíl v maternici, mali by ste okamžite kontaktovať gynekológa, ktorý vykoná vyšetrenie na gynekologickej stolici. Nezabudnite prejsť krvným testom. Ďalej sa používajú hardvérové ​​diagnostické metódy:

 • intravaginálny ultrazvuk: pomocou senzora vloženého do vagíny sa hodnotí stav ciev;
 • intrauterinná flébografia sa používa na určenie závažnosti: metóda sa podobá róntgenovému žiareniu, ale používa sa kontrastné činidlo;
 • laparoskopia;
 • počítačová tomografia;
 • zobrazovanie pomocou magnetickej rezonancie;
 • Dopplerovské výskumné metódy;
 • sonografia.

Ak nechcete liečiť kŕčové žily v maternici, objavia sa komplikácie: neplodnosť, prasknutie krvných ciev, krvácanie, zápal, trombóza, abdominálny syndróm atď.

Kód choroby ICD-10: I86.2 Kŕčové kŕčové žily

Chcete vedieť, ako varixy vyzerajú v maternici počas ultrazvuku? Pozrite si naše video:

Liečba kŕčových žíl v maternici

Liečba varixov by sa mala vykonávať komplexne. Iba týmto spôsobom sa môžu dosiahnuť pozitívne výsledky. Liečba zahŕňa nasledujúce zložky:

1. Liečba pomocou takých liekov:

 • Venotonické látky, ktoré nielen posilnia steny žíl, ale tiež odstránia zápaly a opuchy. Môže to byť "Detralex", ktorý sa dá použiť aj počas tehotenstva a dojčenia. Iná venotonika: "Vazoke", "Troxerutin", "Eskuzan", "Lioton".
 • Angioprotektívne lieky, ktoré urýchľujú prietok krvi, posilňujú krvné cievy a znižujú priepustnosť žíl. Majú tiež anti-exudatívne účinky. Ide o "Glevenol", "Provin", "Pentoxifylline", "Trental", "Venoruton", "Venitan", "Antistax", "Ginkor".
 • "Aspirín", "Curantil" a "Venolife" sa týkajú protidoštičkových liekov.
 • lieky s anestetickým účinkom: "Askorutin", "Dihydroquercetin".

2. Príjem multivitamínových komplexov.

3. Korekcia výživy - lekár predpíše špeciálnu diétu, ktorá je dôležitá na prísne sledovanie.

V pokročilých prípadoch sa používa chirurgická intervencia. Môže to byť taká technika:

 • Cievna resekcia. V tomto prípade sa kontrola priebehu operácie uskutočňuje pomocou endoskopu.
 • Skleroterapia alebo embolizácia na vaječníkových cievach. V tomto prípade sa vstrekuje špecifické riešenie, vďaka čomu sa redukuje lúmen v kŕčových žilách v maternici. Nezabudnite vykonať angiografiu - vyšetrenie maternice pomocou kontrastnej látky.
 • Gonadálne žily možno odstrániť.
 • Pri hysterektómii je amputovaná maternica.
 • Použitá skleróza, pri ktorej sú postihnuté cievy spojené.
 • Ďalšou ultramodernou metódou je laserová koagulácia. Z dôvodu poškodenej žily laserom.

Tradičnými receptami na liečbu varixov sa používajú ako pomoc. Sú dosť účinné a úplne bezpečné. Tu sú najlepšie recepty:

 • Použitie gaštanu konského je opodstatnené, pretože rastlina má priaznivý účinok nielen na steny obehového systému, ale aj na štruktúru krvi. Môžete pripraviť tinktúru doma alebo ju kúpiť v každej lekárni. Nástroj je lacný, ale efektívny. Na domáce varenie budete potrebovať gaštanové ovocie alebo kvety v množstve 5 lyžíc. Sú naliate do jedného litra potravinového alkoholu, zriedeného vodou v pomere 50/50. Trvá 7 dní na tmavom mieste. Pravidelne znamená, že potrebujete triasť. Následne namnožte tinktúru niekoľkými vrstvami gázy a perorálne užte trikrát denne. Nalijte vodu do pohára, odkvapkávajte 30 kvapiek tinktúry a dôkladne premiešajte. Následne piť nápravu. Najskôr ju konzumujte 20-30 minút pred jedlom.
 • Môžete použiť kvetinovú časť lila a propolisu. Kvety potrebujú 100 gramov, propolis - 30. Zmiešajte dve zložky a naplňte fľašou vysokokvalitnej vodky. Trvá 30 dní na tmavom mieste. Pijte 1 polievkovú lyžičku trikrát denne pred jedlom.
 • Žihľavy. Môže sa použiť čerstvý alebo sušený. Pri 200 ml vriacej vody musíte vziať len pár polievkových lyžíc bylín. Varíme 15 minút. vo vodnom kúpeli po ochladení vytečte. Používajte trikrát denne, 100 ml.

prevencia

Preventívne opatrenia na prevenciu varixov v maternici sú veľmi jednoduché. Zahŕňajú tieto činnosti:

 • Správna výživa, ktorou sa telo dokáže vyrovnať s akýmikoľvek patologickými procesmi. Taktiež dostatočné množstvo živín a vitamínov prispieva k plnému nasýteniu obehového systému. V dôsledku toho budú steny žíl silné a elastické a krv bude mať normálnu štruktúru.
 • Nie je potrebné preťažovať telo fyzickou námahou. Ak cvičíte, neprinášajte nadmerné únavu. Nenoste gravitáciu.
 • Vyhnite sa obezite, kontrola váhy.
 • Nepoužívajte dobre priliehajúce spodné prádlo.
 • Navštívte svojho gynekológa dvakrát do roka, aj keď vás nič netrápi.

Prognóza kŕčových žíl maternice je celkom priaznivá, ale len ak okamžite vyhľadáte pomoc od gynekológa a flebologa. Komplexná liečba pomôže rýchlo a účinne riešiť tento nepríjemný problém.

Kŕčové žily varixov: počas tehotenstva, po a pred

Snívanie zdravého a krásneho dieťaťa a plánovanie prvého tehotenstva sa mladé ženy často snažia zistiť, čo je "napísané v jej rodine". To všetko je lepšie sa učiť od matky, najmä preto, že nadchádzajúce tehotenstvo je vzrušujúce. Dcéry vo veľkej miere opakujú svoju matku, najmä pokiaľ ide o problémy žien, a nemajú ich preto, lebo myšlienky sú podstatné, ale preto, že všetko je stanovené na úrovni génov, proti ktorým, ako vieme, neexistujú žiadne zbrane. Takže s kŕčovými žilami. A bez ohľadu na to, čo. Prenasledovanie ženského tela môže mať aj kŕčové žily a varixy maternice, čo nie je lepšie, pretože nie je vždy viditeľné a nie je veľmi dostupné.

Všetky orgány malej panvy sú vystavené kŕčové žily a vzhľadom na to, že toto miesto je obsadené pohlavnými orgánmi u žien, je zrejmé, že takéto patologické stavy sa často vyskytujú. Pre panvové orgány sú cievy, ktoré idú zo spodu, to znamená od dolných končatín a bičovanie zberajú krv z pupiek, vagíny, perinea, vulvy, maternice a príveskov. Žilová nádoba je schopná rozšíriť sa na ľubovoľnej časti a presnejšie tam, kde bude dostávať ďalšie zaťaženie.

Vývin kŕčových žíl okrem hereditárnosti je výrazne ovplyvnený hormonálnym stavom, ktorý sa počas menštruačného cyklu mení aj počas tehotenstva a menopauzy.

Počas tehotenstva začne hormón progesterón aktívne pôsobiť, čo prispieva k udržaniu a akumulácii tekutiny v tkanivách a zvýšeniu objemu cirkulujúceho krvného obrazu (BCC). BCC naopak vytvorí dodatočný tlak na steny krvných ciev.

V klimakterickom období hrajú okrem hormonálnych účinkov aj gynekologickú anamnézu a súvisiace chronické ochorenia významnú úlohu pri tvorbe patologických procesov.

Tehotenstvo - šťastie a smútok

Tehotenstvo odhaľuje veľa skrytých patologických stavov, vrátane panvových kŕčových žíl, zatiaľ čo pri každom tehotenstve sa situácia zhorší. V priebehu tehotenstva vzrastá objem cirkulujúcej krvi, čo je prirodzené, pretože je potrebné jej kŕmiť do maternice, čo sa zväčšuje. Tvorba a činnosť placenty si vyžaduje plný prísun kyslíka a živín, ktoré sa budú používať na rast a vývoj plodu. Zvyšujúca sa maternica začína hľadať miesto v panve na úkor iných orgánov, utláčať a stláčať cievy.

Kvôli aktivácii hormonálneho zázemia vstupuje do krvného obehu veľké množstvo ženských pohlavných hormónov, čo vedie k uvoľneniu stien žilových ciev, čo vedie k patologickej expanzii žíl. V takejto situácii ventily v žilách neposkytujú úplnú stratu krvi, pretože nemôžu úplne uzavrieť dutinu rozšírenej nádoby. Krv zostáva a stagnuje, keď nadmerný krvný tlak na steny ciev vedie k zvýšeniu priepustnosti týchto krvných ciev.

Navyše tehotná maternica nielenže krváca, dáva ju preč a výtok z nej počas tehotenstva sa zvyšuje takmer dvakrát. Vzhľadom na to, že žilové cievy hlavného reprodukčného orgánu sú tiež vybavené ventilmi, ktoré v dôsledku okolností alebo vrodených znakov nie sú schopné zabezpečiť úplné uzavretie žilovej cievy, krv stagnuje a žily sa dilatujú. Takto sa vyvíjajú kŕčové žily v maternici, kde môžu byť príčiny varicozity maternice reprezentované nasledovne:

 1. Vrodené anomálie štruktúry chlopňového aparátu maternicových žilových ciev;
 2. Genetická predispozícia;
 3. Hormonálne zmeny súvisiace s tehotenstvom;
 4. Zvýšený prietok krvi v maternici;
 5. Chronické zápalové ochorenia;
 6. Umelé ukončenie tehotenstva, potratov a pôrodov v dejinách;
 7. Preťaženie vaječníkov v žilách.

Vzhľadom na skutočnosť, že maternica patrí do panvových orgánov, je možné pridať predpoklady pre výskyt kŕčových žíl, charakteristických pre celú panvu:

 • Zvyšovanie veľkosti maternice;
 • Rýchly nárast hmotnosti;
 • Potravinová ústavná obezita a iné typy spojené s endokrinnými ochoreniami;
 • Fyzická aktivita;
 • Sediaca práca a hypodynamia;
 • Zlé návyky (fajčenie).

Porušovateľ pre vývoj kŕčových žíl počas tehotenstva v svalovine, ktorý sa vydutia tmavomodrými neatraktívnymi uzlami a vytvára hrozivý nepríjemný pocit pre ženu, je často tehotná maternica. Preteká iliakálne žily, čo vedie k ich kŕčovému dilatácii, ktoré sa tiahne do oblasti veľkých pyskov, vagíny, perinea, vulvy a čriev. Vyššie uvedené faktory v tejto situácii budú mať tiež negatívny vplyv a budú príčinou kŕčových žíl v panve.

Viditeľné a neviditeľné varixy

Príznaky panvových kŕčových žíl môžu mať jas, keď sú rozšírené žily vonkajších pohlavných orgánov, čo však naznačuje stagnáciu v celej oblasti panvy. Rozšírené plavidlá a uzly v nich sú v takýchto prípadoch dobre definované vizuálne. Avšak rozširovanie vnútorných žíl je nebezpečnejšie pre zdravie a predstavuje väčšiu hrozbu pre priebeh tehotenstva a popôrodného obdobia. Kŕčová vagina hrozí pretrhnutím žíl počas napínania a / alebo počas defekácie, čo spôsobí krvácanie a vznik anémie.

Vzhľadom na nedostatok klinického obrazu v prípadoch stagnácie v panve je prvým diagnostikom ochorenia ultrazvukové vyšetrenie panvových orgánov pomocou vaginálnej sondy. Týmto spôsobom je možné zistiť rozšírené žily a uzliny v maternici, vaječníkoch, vulve, vagíne a iných neprístupných miestach, ktorých jediným prejavom môžu byť bolestivé pocity v dolnej časti brucha.

Pravdepodobne najpôsobivejšie príznaky sprevádzajú kŕčové žily počas tehotenstva:

 1. "Hviezdičky" a uzly, ktoré vedú k deformácii jedného alebo dvoch pier;
 2. Suchá koža, pigmentové škvrny v mieste poranenia;
 3. Bolestivé svrbenie a bolesť;
 4. Strata výkonu, zníženie nálady.

Avšak ak je venózna kongescia v panve obmedzená spravidla na jemnú liečbu (elastické obväzy, pančuchy, terapeutický gymnast), hlavne preto, že počas tehotenstva nie sú dokázané ani minimálne invazívne metódy, potom vulvárna varikóza vyžaduje okamžité opatrenia, ktoré je veľmi žiaduce predchádzať tehotenstva. Je to spôsobené tým, že neošetrené vulválne kŕčové žily môžu spôsobiť rozsiahle krvácanie v dôsledku pretrhnutia žilovej cievy. Kŕčové žily vulvy sa majú liečiť rádiofrekvenčnou a laserovou koaguláciou alebo radikálnou flebektómii. Počas obdobia tehotenstva je preto nemožné, aby sa obmedzili na predpisovanie kompresných úpletov a cvičebnej terapie a ako posledná možnosť sa môžu odporučiť venotonické lieky s minimálnym vedľajším účinkom.

Ohrozenie normálneho tehotenstva

Kŕčové žily dolných končatín sú veľmi často kombinované s vaginálnymi kŕčovými žilami, čo naznačuje prítomnosť stagnácie v panve a postihnutie žilového aparátu iných orgánov ženského genitálneho traktu všeobecne a maternice najmä v patologickom procese. Poškodenie maternicových ciev môže mať negatívne dôsledky a ohrozuje plod a normálnu graviditu, preto kŕčové žily počas tehotenstva nadobúdajú osobitné postavenie, kde dominujú žilové cievy dolných končatín. Koniec koncov, všetko začína s nimi a malá panva je zapojená do procesu.

Zdá sa neuveriteľné povedať, že kŕčové žily môžu zabrániť tehotenstvu a spôsobiť neplodnosť, ale napriek tomu to je. Okrem toho rozšírenie žíl pred tehotenstvom alebo počas nej často vytvára bariéru pre normálnu implantáciu embrya a porušuje správnu formáciu placenty.

Mýty o kŕčových žilách

O všetkých bežných a chronických ochoreniach v ľuďoch sú legendy a mýty, kde varicozity nie sú výnimkou. Skôr pravidlo. Niektoré ubezpečenia oklamajú pacientov s flebológiami, s ktorými prichádzajú k lekárovi, kde sa pokúšajú podávať návrhy na liečebný režim a diverzifikovať ho. Alebo sa úspešne vyrovnávajú s relapsom prostredníctvom laserovej koagulácie alebo flebektómie, začínajú veriť, že kŕčové žily sú preč a teraz je všetko možné. Mýty a zamietnutia:

Mýtus číslo 1: Kŕčové žily - choroba, ktorá postihuje iba nohy.

Vyhlásenie, že plavidlá, ktoré sú nad srdcom, nepodliehajú expanzii, nemá žiadny základ. Kŕčové žily môžu byť prítomné vo všetkých žilových cievach. Samozrejme, žily ramenného pletenca sú menej náchylné na tento patologický proces, vzhľadom na skutočne vysokú pozíciu a významnú fyzickú aktivitu (bez toho, aby sme si to ani všimli, budeme používať naše ruky neustále). A spravidla, ak sa kŕčové žily dostali do rúk, potom sa "usadil" v nohách a v malej panve dávno.

Mýtus číslo 2: kŕčové žily sa môžu liečiť naraz

Hovorí sa, že "niekto, niekde, nejaký" liek, chirurgická metóda alebo ľudová liečba vyliečili kŕčové žily. Výraz "vyliečiť kŕčové žily" môže byť použitý iba v jednom prípade: nemôžete vyliečiť kŕčové žily, môže sa mu to zabrániť, nezabúdať na deň, ale môžete ho tiež zastaviť po celú dobu. S kŕčovými žilami musíte neustále viesť nezmieriteľný boj a potom ustúpiť. Na chvíľu... Ale akonáhle si človek dovolí uvoľniť sa, opakovanie varixov bude priamo.

Mýtus číslo 3: Ženský gynekológ ošetruje kŕčové žily.

Niektorí ľudia veria, že kŕčové žily panvových orgánov sú gynekologické choroby. Ale čo povedať, ak to niektorí lekári sú istí. Ale kŕčové žily sú chorobou žilových ciev a nezáleží na tom, kde sa nachádzajú. Budú sa zaoberať s flebologom (vaskulárnym chirurgom). Avšak gynekológ je zvyčajne prvý, kto vie o keratóznej dilatácii vykonaním ultrazvukovej diagnostiky panvových orgánov a až potom posiela pacienta flébologovi. Tehotná žena je súčasne pozorovaná jedným a druhým špecialistom.

Video: kŕčové žily a tehotenstvo

Zvlášť o kŕčových žilách panvy a dolných končatín by mali byť známe mladým ženám, ktoré si všimli dedičnú predispozíciu k patologickej expanzii žilových ciev. Prevencia vrátane používania tradičného lekárstva, gymnastiky, chôdze, plávania a správnej výživy pomôže zabrániť rozvoju patologického procesu a zabezpečiť narodenie zdravého dieťaťa. A možno aj niekoľko, ak sa máma stará o svoje zdravie vopred a správne sa pripravuje na radostnú udalosť.

Okrem Toho Čítal O Plavidlách

Tricuspid regurgitácia plodu

Prečo sa okamžite opýtať lekára?Keďže uzzist povedal, že vám lekár povie všetko. Áno, a keď mi niečo vysvetlili, diskutovali o Thajsku.Class) vždy prejdite na také miesto, kde sa môžete veľa dozvedieť o Thajsku...

Kŕčové žily v maternici počas tehotenstva, ako je nebezpečné

Kŕčové žily maternice - ochorenie, ktoré je najčastejšie u žien v plodnom veku. Ochorenie je tiež zistené počas tehotenstva a je zvláštnym prípadom kŕčových žíl.

Vertebro-bazilárna nedostatočnosť: výskyt, príznaky, diagnóza, komplexná liečba

Vertebro-bazilárna nedostatočnosť (VBN) - poškodenie funkcie mozgu v dôsledku zhoršeného prietoku krvi v bazilárnych a vertebrálnych artériách.

Srdcová aneuryzma

Zosúladenie stresu: ANEVRI`ZMA CE`HRADZAobsahAneuryzma srdca (aneurysma cordis) - patologický výčnelok zriedenej časti srdcovej steny. Prvýkrát A. s. ktorý opísal Gunter (W. Hunter, 1757).

Čo rozširuje krvné cievy v mozgu? Vasodilatančné lieky a ľudové prostriedky

Čo rozširuje krvné cievy v mozgu? Takéto informácie budú užitočné pre mladých i starých ľudí. Ako je zrejmé z lekárskej štatistiky, u mnohých ľudí sa vyskytuje potreba používať špeciálne lieky.

Akútne srdcové zlyhanie ľavej komory

Patogenéza akútneho zlyhania srdca Priebeh akútneho srdcového zlyhania v ľavej komore sa zhoršuje skutočnosťou, že nedotknutá pravá komora pumpuje krv na ľavú, ktorá nie je schopná premeniť venózny návrat krvi na adekvátny srdcový výstup.