Kŕčové žily v nohách sú nielen kozmetickým problémom, ktorý vyvoláva znepokojenie ľudí o ich príťažlivosti, ale aj o nebezpečnej chorobe, ktorá si vyžaduje primerané zaobchádzanie a súlad s preventívnymi opatreniami.

Príčiny kŕčových žíl sú početné: od sedavého životného štýlu, fyzického preťaženia hormonálnych porúch, vrodenej slabosti stien krvných ciev, tehotenstva. Čo sa stane počas kŕčových žíl? Pri kŕčových žilách dolných končatín strácajú normálnu elasticitu a pod tlakom krvi sa tiahnu.

Ventily v žilách v normálnom stave sú určité zámky a keď krv prechádza cez ne, zatvárajú a umožňujú spätný tok krvi. Ak nefungujú ventily, krv môže voľne prúdiť smerom nadol, čo vedie k stagnácii krvi.

Z tohto hľadiska sa žily nedokážu vyrovnať s tlakom, expandujú, ventily už nedokážu uzavrieť veľký lumen... všetko toto vyvoláva vznik počiatočného štádia kŕčových žíl (viď foto).

dôvody

Prečo sa objavujú kŕčové žily a čo to je? Hlavnými rizikovými faktormi vývoja ochorenia sú genetická predispozícia a pohlavie. Vzhľadom na lásku k vysokým podpätkom, hormonálnu úpravu počas tehotenstva a užívanie antikoncepčných prostriedkov sa ženy stali obeťami kŕčových žíl dvakrát tak často ako muži.

Vývoj choroby prispieva k:

 1. Dedičnosť. Nie je to samotná choroba, ktorá je zdedená, ale geneticky určená štruktúra žíl: slabé spojivové tkanivá žilových stien, vrodené chybné ventily. Preto sa môžu pozorovať kŕčové žily u mladých, zdravých a aktívnych (bez ohľadu na pohlavie) ľudí a dokonca u detí. Podľa vedcov je genetická predispozícia hlavným faktorom vedúcim ku kŕčové žily nohy.
 2. Hormonálne zmeny. Vzhľadom na povahu tela u žien sú obdobia hormonálnych porúch príčinou stagnácie krvi. Pre nich sú najnebezpečnejšie obdobie puberty, tehotenstva, čas po pôrode. Tiež nebezpečný je čas, kedy príde menopauza. Táto rodová kategória pacientov sa obracia na lekára 2-3 krát častejšie. V ženských orgánoch nie je dostatok hormónov nazývaných estrogény. Namiesto toho prevažujú tzv. Hormóny corpus luteum. Predpokladá sa, že má relaxačný účinok na svaly. To prispieva k rozšíreniu žíl.
 3. Sedavý sedavý životný štýl alebo práca, ktorá si vyžaduje dlhodobé, prispieva k rozvoju kŕčových žíl.
 4. Age. V priebehu času sa ventily a steny žíl stanú tenšie, čo vedie k narušeniu ich práce.
 5. Obezita. Nadmerná hmotnosť vedie k zvýšeniu zaťaženia žíl na nohách.

Sekundárne kŕčové žily sa vyskytujú so zraneniami na nohách, poruchami srdca, abnormalitami pečene a sleziny. V tomto prípade najskôr vykonajte primeranú liečbu primárnej choroby.

štádium

V priebehu vývoja kŕčových žíl sa vyskytujú tri stupne progresie príznakov.

 1. Fáza kompenzácie. Neexistujú žiadne sťažnosti. Pri vyšetrení sa pozorujú kŕčové žily na jednej alebo dvoch nohách.
 2. Fáza subkompenzácie. Pri pohľade na nohy viditeľné výrazné kŕčové žily. Pacienti sa sťažujú na pocit plnosti, parestézie ("husacie kosti") v oblasti nohy, nočné kŕče. V noci sa mierne opúchajú nohy, členky a nohy. Ráno zmizne opuch.
 3. Fáza dekompenzácie. Dermatitída a ekzém sú spojené s uvedenými príznakmi. Pacienti majú obavy zo svrbenia kože. Koža sa stáva suchá, lesklá, pevne zvarená na podkožnom tkanive. Menšie krvácanie a následné ukladanie hemosiderínu spôsobujú hyperpigmentáciu.

Samotná varikóza sa nepovažuje za veľmi vážnu chorobu, ale ak sa už vyvinula, nikdy sama o sebe nezmizne a ešte viac bude postupovať, čo vedie k najrôznejším komplikáciám, ktoré predstavujú najväčšie nebezpečenstvo.

Znaky

Prvé znaky naznačujúce začiatok vývoja kŕčových žíl:

V neskorších štádiách je možné zaznamenať výskyt pavúkov na koži, vyčnievajúce žily a rôzne tesnenia, čo poukazuje na stagnáciu v cievach.

Symptómy kŕčových žíl v nohách

V rôznych štádiách kŕčových žíl môžu byť príznaky odlišné - od prakticky asymptomatických malých cievnych "hviezd" až po ťažké a bolestivé prejavy.

Môžete podozrenie na vývoj počiatočného štádia podľa nasledujúcich príznakov:

 • pocit bolesti v nohách, pocit tepla a niekedy pocit pálenia v žilách nohy;
 • ťažkosť v nohách;
 • večer sa na nohách objavujú edémy;
 • nočné kŕče začínajú v noci;
 • dilatačné žily;
 • koža holenia má tmavú farbu, objavujú sa konsolidácie, sú možné trofické vredy.

Nájdením v sebe nejaké primárne príznaky, musíte okamžite začať liečbu kŕčových žíl - samotné príznaky nezmiznú.

Karióza: počiatočná fáza

Keď vyzerá táto choroba, ponúkame vám, aby ste v počiatočnej fáze zobrazili podrobné fotografie varixov na nohách.

diagnostika

S cieľom diagnostikovať kŕčové žily dolných končatín a predpísať vhodnú liečbu, špecialista ponúkne pacientovi komplexné vyšetrenie vrátane rôznych metód.

 1. Duplexné skenovanie (ultrazvuk žíl) je najinformatívnejšou metódou na diagnostikovanie kŕčových žíl na nohách, čo umožňuje získať predstavu o stupni zväčšenia žily, smeru toku krvi cez žily a ich priechodnosti a tiež zistiť prítomnosť krvných zrazenín (krvné zrazeniny).
 2. Kontrastná venografia, ktorá je metódou zisťovania, ktorá vám umožňuje zistiť rozšírené žily a dozvedieť sa o stupni priechodnosti krvi.

Iba vysoko kvalifikovaný flebológ môže diagnostikovať hlboké žilové kŕčové žily.

účinky

Komplikované kŕčové žily sprevádzajú tvorbu zápalu trombózy a žíl, trofických vredov a kožných porúch. Tieto komplikácie sa prejavujú zmenami farby kože nôh, sčervenania, tmavnutia a modrej kože.

Tiež sa vyznačuje pretrvávajúcim opuchom členku, obzvlášť silným pri chôdzi alebo stojacom. V oblasti teliat sa bolesť vyskytuje pri chôdzi, bolesti pozdĺž žilnej žily, indukcia kože a tvorba vredov rôznych veľkostí.

prevencia

Ak máte tendenciu k tejto chorobe, odporúčania pomôžu spomaliť jej postup:

 1. Noste pohodlnú obuv bez päty alebo dolných podpätkov.
 2. Pri zaťažení môžete urobiť obväzu nohy alebo si dať lekárske úplety, ale až po konzultácii s lekárom.
 3. Neostávajte a nesedzte dlhú dobu na jednom mieste - pohybujte sa, zahrejte, zmente polohu tela častejšie.
 4. Nepoužívajte horúce kúpele, najmä ráno - je lepšie ich nahradiť teplou sprchou s poslednou studenou sprchou.
 5. Prestaňte fajčiť, čo zhoršuje stav krvných ciev.

Hlavnou prevenciou je mierna fyzická aktivita: plávanie, chôdza, cyklistika, nabíjanie.

Počas tehotenstva

Tehotenstvo výrazne zvyšuje riziko vzniku kŕčových žíl dolných končatín, čo je uľahčené z nasledujúcich dôvodov:

 1. Hormóny, ktoré cirkulujú v krvi počas tehotenstva, zvyšujú rozťažnosť žilovej steny a prispievajú k stagnácii žilovej krvi v nohách.
 2. Zvýšený intraabdominálny tlak v neskorom tehotenstve komplikuje odtok krvi cez žily nohy.
 3. Kŕčové žily, ktoré sa objavili počas tehotenstva, môžu úplne prechádzať po pôrode alebo ďalej pokračovať v závislosti od jednotlivých faktorov (dedičnosť, prítomnosť ďalších faktorov).

Liečba kŕčových žíl v nohách

Pri kŕčových žilách na nohách liečba nemôže byť zdravotnou nevyhnutnosťou, ak symptómy nie sú problematické.

Niektorí ľudia však môžu chcieť byť liečení na kŕčové žily z kozmetických dôvodov, pretože nie sú spokojní s ich vzhľadom.

Pozrime sa na hlavné metódy, ktoré pomôžu zbaviť sa tohto problému.

 1. Sclerotherapy. Táto metóda liečby sa aplikuje ako samostatne, tak v kombinácii s konzervatívnymi postupmi. Jeho podstatou spočíva v tom, že špeciálny prípravok, ktorý sa naplní, sa vloží do žily s tenkou ihlou alebo injekčnou striekačkou, potom žila úplne zmizne. Relácie sa konajú raz týždenne, trvá 3 až 6 takýchto relácií. Metóda umožňuje vyhnúť sa jaziev a jaziev.
 2. Neoperačná liečba. Ak sú kŕčové žily v začiatočnom štádiu a ak to nespôsobuje príliš veľa ťažkostí, môžu sa odporučiť elastické kompresné pančuchy. Používajú sa počas každodenných činností. Pomáhajú stláčať žily, udržiavať ich pri naťahovaní a obmedzovať akékoľvek nepohodlie alebo bolesť.
 3. Liečba kŕčových žíl pomáha zmierňovať príznaky, znižuje opuch a bolesť, spomaľuje vývojový proces, ale nie je schopná úplne zastaviť ochorenie a opraviť poškodené žily. Nasledujúce lieky sa používajú pri liečení drog: "Venitan", "Venoplant", "Heparoid", "Ascorutical Forte", "Venza", "Hepatrombin", "Eskuzan", "Troxerutin" atď.
 4. Laserová liečba kŕčových žíl v nohách môže byť použitá na povrchu kože. S pomocou malého záblesku laserového svetla v stene žily sa proces spevnenia vyvíja a kŕčová žila zmizne, ako keby bola odstránená.

Cvičenie zohráva veľkú úlohu pri liečbe a prevencii - rýchle chôdza, gymnastika, plávanie a cvičenia vo vode (okrem športových cvičení s veľkým zaťažením na nohách - tenis, posilňovanie, skákanie).

prípravky venotonika

Účinok týchto liekov je zameraný na zlepšenie tónu hladkých svalov v stenách ciev, čo im umožňuje udržať ich pružnosť a normalizovať krvný obeh v postihnutých oblastiach.

 1. Detraleks. Liek má venotonický účinok v dôsledku kompozície založenej na derivátoch flavonoidov. Je to jedna z najefektívnejších štrukturálnych látok pre tvorbu venotoniky.
 2. Flebodia - tablety vyrábané spoločnosťou Innothera Chouzy (Francúzsko), obsahujú 600 mg diosmínu ako účinnej látky. Účinok sa zvyšuje s rastúcim dávkovaním. Overená schopnosť znížiť ťahové vlastnosti žilových ciev a kapilár, zvýšený tok krvi z periférie, znížená vaskulárna priepustnosť.
 3. Exusan - liek založený na látke "Escin", ktorý sa extrahuje z gaštanu. Liečivo je dostupné vo forme kvapiek, ako aj vo forme tabliet na vnútorné použitie. Táto droga má široké spektrum účinku a odporúča sa na boj proti rôznym chorobám.

Mnohé z venotoník sú zložité lieky. Účinok, ktorý sa dosiahne ich použitím, sa nevzťahuje len na žily, ale aj na všetky cievy v našom tele.

Ako liečiť kŕčové žily ľudové prostriedky

Existuje obrovský počet metód na liečbu kŕčových žíl na nohách s ľudskými prostriedkami, a to ako pre vonkajšie, tak aj pre interné použitie. Najčastejšie sú tieto:

 1. Kvety z konského gaštanu (50 gramov) sú potrebné na nalievanie 500 gramov alkoholu, potom nechajte infúziu po dobu 14 dní, roztriešte fľašu každý deň. Prejdite tinktúru cez sieť a jedzte lyžicu s vodou trikrát denne pred jedlom. Ako zaobchádzať s týždňom - ​​urobte prestávku počas dvoch týždňov. Potom liečba môže začať znova.
 2. Infúzia vysušenej žihľavy sa používa na kŕčové žily. Suché rozdrvené listy rastliny sa nalejú do termosky 1/2 l vriacej vody, ťahajú sa 30-40 minút, prefiltrujú sa a 1/3 šálky 3x denne 1 hodinu po jedle.
 3. Kompresia paradajok. Jemne nakrájanú paradajku, choďte na bandáž, gázu a naneste na boľavé miesto. Pre väčšie pohodlie sa môžete spojiť s elastickým alebo iným obväzom. Takýto kompresný lístok drží žilu 2 hodiny, potom sa zmení na novú, a teda celkovo 3 krát. Pohodlie kompresie je možné opakovať každý deň.
 4. Olejová tinktúra orechov: nakrájame nezrelé orechy, nalejeme do sklenenej misy, nalejeme olivový olej a trváme 40 dní na slnečnom mieste. Ukončené tinkrené mazacie miesta. Kurz liečby je dlhý, rovnako ako pri použití kalanche.

Okrem ľudových liekov mnohí pacienti s kŕčovými žilkami dopĺňajú terapiu špeciálnou gymnasťou - Mikulinove cvičenia vám umožnia cítiť významné zlepšenie.

Kardiálna choroba (kŕčové žily)

Kŕčové žily - ochorenie sprevádzané zriedením žilovej steny, zvýšenie lumenu žíl a vznik aneuryzmatických nodulárnych rozšírení. Zvyčajne sa hovorí o kŕčových žilách, čo znamená nezávislé ochorenie - kŕčové ochorenie dolných končatín. Kŕčové Choroba sa prejavuje pocit ťažoby v nohách a únava, opuchy chodidiel a nôh, nočné kŕče v nohách, vizuálne podkožných žíl s tvorbou žilových uzlov. Priebeh kŕčových žíl môže byť komplikovaný flebitidou, tromboflebitídou, vývojom chronickej žilovej insuficiencie a vznikom trofických vredov. Hlavným spôsobom na diagnostikovanie kŕčových žíl a jeho komplikácií je USDG.

Kardiálna choroba (kŕčové žily)

Kŕčové žily (kŕčové žily) - patológia žíl, prejavujúca sa ich rozširovaním, mučením, deštrukciou ventilového aparátu. Počiatočnými prejavmi sú tvorba pavúkových žíl, nadúvanie saphenóznych žíl, tvorba uzlín, bolesť žíl, ťažká noha. S progresiou ochorenia spojené príznaky chronickej žilovej nedostatočnosti krvného obehu: opuchy nôh a dolné končatiny, kŕče v lýtkových svaloch, trofických vredov, tromboflebitída, pretrhne kŕčové žily zmenil.

Za určitých podmienok (niektoré ochorenia, vrodené abnormality) nie je možné rozšíriť len žily dolnej končatiny. Portálna hypertenzia teda môže spôsobiť zväčšenie pažeráka. Keď varikokéla odhalila kŕčové žily spermatického korda, s hemoroidmi - rozšírenými žilami v konečníku a spodnej časti konečníka. Bez ohľadu na lokalizačný proces existuje dedičná predispozícia k rozvoju kŕčových žíl spojená s vrodenou slabosťou cievnej steny a nedostatočnosťou venóznych chlopní.

Choroby sprevádzané kŕčovými žilami v rôznych oblastiach ľudského tela, s výnimkou dolných končatín, sú samostatné články. V tomto článku budeme hovoriť o nezávislej chorobe - kŕčové žily dolných končatín.

Kŕčové žily - ochorenie sprevádzané rozšírením povrchových žíl, poruchou venóznych chlopní, tvorbou podkožných uzlín a porušením prietoku krvi v dolných končatinách. Podľa rôznych štúdií v oblasti flebológie trpí kŕčové žily 30 až 40% žien a 10 až 20% mužov nad 18 rokov.

Mechanizmus vývoja kŕčových žíl

Žily dolných končatín tvoria rozvetvenú sieť, ktorá pozostáva zo subkutánnych a hlbokých žíl, prepojených perforujúcimi (komunikatívnymi) žilami. Prostredníctvom povrchových žíl, odtok krvi z podkožného tkaniva a kože, cez hlboké - z iných tkanív. Komunikačné nádoby slúžia na vyrovnanie tlaku medzi hlbokými a povrchovými žilami. Normálna krv preteká cez nich iba jedným smerom: od povrchových žíl až po hlboké.

Svalová vrstva žilovej steny je slabá a nedokáže, aby sa krv pohybovala nahor. Prietok krvi z okraja do stredu je spôsobený reziduálnym arteriálnym tlakom a tlakom šliach umiestnených v blízkosti ciev. Najdôležitejšiu úlohu zohráva tzv. Svalové čerpadlo. Počas cvičenia sa svaly zmršťujú a krv je vytlačená, pretože žilové ventily zabraňujú pohybu nadol. Venózny tón ovplyvňuje udržanie normálneho krvného obehu a konštantný venózny tlak. Tlak v žilách je regulovaný vasomotorickým centrom nachádzajúcim sa v mozgu.

nedostatočnosť ventil alebo slabosť cievnej steny vedú k tomu, že krv pod vplyvom svalovej pumpy začne prúdiť nielen smerom nahor, ale aj smerom nadol vyvíjať nadmerný tlak na stenách krvných ciev, čo vedie k rozšíreniu žíl, tvorby uzlín a progresie valvulárnou nedostatočnosť. Narušený prietok krvi cez komunikujúce žily. Reflux krvi z hlbokých ciev do povrchovej vedie k ďalšiemu zvýšeniu tlaku v povrchových žilách. Nervy nachádzajúce sa v stenách žíl dávajú signály do vazomotorického centra, ktoré dáva príkaz na zväčšenie venózneho tónu. Žily sa nedokážu vyrovnať so zvýšeným zaťažením, postupne sa rozširujú, predlžujú a stávajú sa zvlnené. Zvýšený tlak vedie k atrofii svalových vlákien žilovej steny a k smrti nervov zapojených do regulácie žilového tónu.

Rizikové faktory pre kŕčové žily

Kŕčové žily - polyéziologické ochorenie. Existuje niekoľko faktorov, ktoré zvyšujú riziko vzniku kŕčových žíl:

 1. Genetická predispozícia kvôli slabosti cievnej steny v dôsledku nedostatočného spojivového tkaniva.
 2. Tehotenstvo. Predpokladá sa, že počas tehotenstva sa vyvinú kŕčové žily kvôli zvýšeniu objemu cirkulujúcej krvi a kompresii retroperitoneálnych žíl tehotnej maternice.
 3. Obezita je preukázateľným rizikovým faktorom pre kŕčové žily. Ak sa index telesnej hmotnosti zvýši na 27 kg / m2, riziko vzniku ochorenia sa zvýši o 33%.
 4. Spôsob života Riziko rozvinutia kŕčových žíl sa zvyšuje pri dlhšom pobyte v sediacej alebo stojacej polohe, pri konštantných statických zaťaženiach, najmä pri zdvíhaní. Nežiaduce účinky na priebeh ochorenia majú korzety, čo prispieva k zvýšeniu intraabdominálneho tlaku a tesného oblečenia, stláčaním hlavných žíl v oblasti inguinálnych záhybov.
 5. Potravinové funkcie. Pravdepodobnosť vzniku kŕčových žíl sa zvyšuje s nízkym obsahom ovocia a surovej zeleniny. Nedostatok hrubého vlákna vedie k chronickej zápche a nedostatku niektorých užitočných látok - k porušeniu obnovenia štruktúry žilovej steny.
 6. Hormonálna nerovnováha. Určitý vplyv na prevalenciu ochorenia má široké rozloženie hormonálnych kontraceptív a hormonálnych liekov, ktoré sa používajú pri liečbe osteoporózy a menopauzálneho syndrómu.

Klasifikácia kŕčových žíl

Existuje niekoľko klasifikácií kŕčových žíl. Táto rozmanitosť je spôsobená etiológiou ochorenia a mnohými možnosťami pre priebeh kŕčových žíl.

Postupná klasifikácia

Ruská flébológia široko využíva stupňovitú klasifikáciu kŕčových žíl, ktorej variantom je klasifikácia V.S. Savelíva:

 • Fáza kompenzácie (podľa Saveliev - kompenzácia A). Neexistujú žiadne sťažnosti. Pri vyšetrení sa pozorujú kŕčové žily na jednej alebo dvoch nohách.
 • Fáza subkompenzácie (podľa Saveliev - kompenzácia B). Pri pohľade na nohy viditeľné výrazné kŕčové žily. Pacienti sa sťažujú na pocit plnosti, parestézie ("husacie kosti") v oblasti nohy, nočné kŕče. V noci sa mierne opúchajú nohy, členky a nohy. Ráno zmizne opuch.
 • Fáza dekompenzácie. Dermatitída a ekzém sú spojené s uvedenými príznakmi. Pacienti majú obavy zo svrbenia kože. Koža sa stáva suchá, lesklá, pevne zvarená na podkožnom tkanive. Menšie krvácanie a následné ukladanie hemosiderínu spôsobujú hyperpigmentáciu.

Moderná ruská klasifikácia navrhnutá v roku 2000 odráža stupeň chronickej žilovej nedostatočnosti, forma kŕčových žíl a komplikácie spôsobené kŕčovými žilami.

Klasifikácia podľa formulárov

Vyznačujú sa tieto formy kŕčových žíl:

 • Segmentová lézia subkutánnych a intrakutánnych ciev bez refluxu.
 • Segmentová lézia žíl s patologickým výbojom cez povrchové alebo komunikačné žily.
 • Bežná lézia žíl s patologickým výbojom cez povrchové alebo komunikačné žily.
 • Bežné lézie žíl s patologickým výbojom v hlbokých žilách.
Medzinárodné triedenie

Existuje uznávaná medzinárodná klasifikácia kŕčových žíl používaných lekármi z mnohých krajín po celom svete:

 • Trieda 0. Známky kŕčových žíl chýbajú. Pacienti sa sťažujú na ťažkosti v nohách.
 • Trieda 1. Vizuálne určené žilové žily a pavúkové žily (telangiektázia). Niektorí pacienti majú svalové kŕče v noci.
 • Trieda 2. Pri prehliadke pacienta sú viditeľné rozšírené žily.
 • Trieda 3. Zdá sa edém chodidiel, členkov a nôh, ktoré po krátkom odpočinku nezmiznú.
 • Trieda 4. Pri vyšetrení sa zistia príznaky lipodermatosklerózy (dermatitída, hyperpigmentácia končatín).
 • Trieda 5. Formovaná.
 • Trieda 6. Pretrvávajú trvalé trofické vredy.

Symptómy kŕčových žíl

Klinické prejavy ochorenia závisia od štádia kŕčových žíl. Niektorí pacienti ešte pred objavením sa vizuálnych príznakov ochorenia sťažujú na ťažkosti v nohách, zvýšenú únavu, lokálnu bolesť v dolných končatinách. Možno vzhľad telangiektázie. Zaznamenané poškodenie venózneho odtoku chýba. Často je choroba v štádiu kompenzácie asymptomatická a pacienti nehľadajú lekára. Počas fyzického vyšetrenia možno lokalizovať lokálne kŕčové žily, najčastejšie v hornej tretine nohy. Zväčšené žily sú mäkké, spadajú dobre, koža nad nimi sa nezmení.

Pacienti s kŕčovými žilami v štádiu subkompenzácie sa sťažujú na prechodnú bolesť, opuch, ktorý sa vyskytuje počas dlhého pobytu vo vzpriamenej polohe a zmizne v polohe sklonu. Fyzicky (najmä v popoludňajších hodinách) môže byť zistená pastoznost alebo mierny opuch v oblasti členku.

Pacienti s kŕčovými žilami v štádiu dekompenzácie sa sťažujú na neustálu ťažkosť v nohách, tupú bolesť, únavu, nočné kŕče. Pruritus, výraznejší večer, je predchodcom trofických porúch. Počas externého vyšetrenia sa zistila výrazná dilatácia žíl a globálne porušenie žilovej hemodynamiky. Ukladanie veľkého objemu krvi do postihnutých končatín môže v niektorých prípadoch viesť k závratom a mdlob v dôsledku poklesu krvného tlaku.

Palpácia je určená rozšírenými, napätými žilami elastickej konzistencie. Steny postihnutých žíl sú spájané kožou. Miestne prehĺbenia v oblasti adhezií hovoria o odloženej peritlebitíde. Vizuálne odhalilo hyperpigmentáciu kože, ohniská cyanózy. Podkožné tkanivo v oblasti hyperpigmentácie kondenzované. Koža je drsná, suchá, nemožno ju zložiť. Dyshidróza je zaznamenaná (častejšie - anhidróza, menej často - nadmerná hnačka). Trofické poruchy sa často objavujú na prednej vnútornej ploche holennej kosti v dolnej tretine. Ekzém sa vyvíja v zmenených oblastiach, proti ktorým sa následne vytvárajú trofické vredy.

Diagnóza kŕčových žíl

Diagnóza nie je ťažká. Na posúdenie závažnosti hemodynamických porúch sa používa duplex angioscanning, USDG dolných končatín. Môžu sa použiť röntgenové, rádionuklidové štúdie a reovasografia dolných končatín.

Liečba kŕčových žíl

Pri liečbe pacientov s kŕčovými žilami sa používajú tri hlavné metódy:

 • Konzervatívna liečba kŕčových žíl

Konzervatívna terapia zahŕňa všeobecné odporúčania (normalizácia motorickej aktivity, zníženie statického zaťaženia), fyzikálna terapia, použitie elastického stlačenia (kompresný úplet, elastické bandáže), liečba flebotonikou (diosmín + hesperidín, extrakt z konského gaštanu). Konzervatívna terapia nemôže viesť k úplnému vyliečeniu a obnoveniu už dilatovaných žíl. Používa sa ako profylaktický prostriedok pri príprave na operáciu av prípade nemožnosti chirurgickej liečby kŕčových žíl.

 • Kompresná skleroterapia kŕčových žíl

Pri tomto spôsobe liečenia sa do rozšírenej žily zavádza špeciálny prípravok. Lekár zavádza do žily elastickú penu striekačkou, ktorá vyplní postihnuté cievy a spôsobí kŕč. Potom je pacient umiestnený na stláčacej kompresii, ktorá udržuje žilu v zrútenom stave. Po 3 dňoch sú steny žily spojené. Pacient nosí pleť po dobu 1 až 1,5 mesiaca, kým sa nevytvoria priľnavé adhézie. Indikácie kompresnej skleroterapie - kŕčové žily, ktoré nie sú komplikované refluxom z hlbokých ciev na povrch cez komunikačné žily. V prítomnosti takéhoto patologického výboja sa účinnosť kompresnej skleroterapie prudko znižuje.

 • Chirurgická liečba kŕčových žíl

Hlavnou metódou liečby komplikovanou refluxom cez komunikačné žily kŕčových žíl je chirurgia. Na liečbu kŕčových žíl sa používajú mnohé operačné techniky vrátane tých, ktoré používajú mikrochirurgické techniky, rádiofrekvenčné a laserové koagulácie postihnutých žíl.

V počiatočnom štádiu kŕčových žíl sa vytvárajú fotokoagulačné alebo pavúkové žily laserom. Pri výraznej rozšírení kŕčových žíl je zobrazená flebektómia - odstránenie zmenených žíl. V súčasnosti sa táto operácia čoraz viac vykonáva pomocou menej invazívnej techniky - miniflebektómie. V prípadoch, keď sú kŕčové žily komplikované trombózou žily po celej dĺžke a pridanie infekcie, je indikovaná činnosť Troyanova-Trendelenburg.

Prevencia kŕčových žíl

Vytváranie správnych behaviorálnych stereotypov zohráva dôležitú preventívnu úlohu (ležať lepšie než sedieť a chôdza lepšie ako stáť). Ak musíte byť v dlhej dobe stáť alebo sedieť, je potrebné pravidelne napínať svaly nohy, zvýšiť nohy v hornej alebo horizontálnej polohe. Je užitočné zapojiť sa do určitých športov (plávanie, jazda na bicykli). Počas tehotenstva a počas náročnej práce sa odporúča použiť prostriedky pružnej kompresie. Keď sa objavia prvé príznaky kŕčových žíl, obráťte sa na phlebologistu.

Kŕčové žily dolných končatín: pôvod a riešenie problému

Cievne choroby, obehový systém a hemostáza sú zložité a nebezpečné. Na to, aby sa s nimi zaobchádzalo, nie je ani ľahké, napríklad, koľko úsilia a trpezlivosti je potrebné na liečbu kŕčových žíl. A teraz život je taký, že má len kŕčové žily dolných končatín. Napriek tomu, že stojíte pri pulte, aj keď sedíte pri počítači, dokonca aj nepohodlné topánky, v ktorých musíte tiež rýchlo pospájať, všetko sťažuje odvodnenie, spôsobuje stagnáciu v žilách nohy a ak je takáto strata rodičov sledovaná, potom nebezpečenstvo je dvojnásobne nebezpečné.

Mladé dievčatá si myslia, že nie sú v nebezpečenstve, nohy budú vždy štíhle a ľahké, a preto podľa módy vyberajú vysoké podpätky a bežia na nich niekoľko dní. Hlavná vec je krása a nepríjemnosti môžu trpieť, pretože krása, ako viete, sa chce obetovať. A obete môžu byť veľmi veľké...

Čo sú kŕčové žily a prečo sú dilatované žily?

Keď je štrukturálna štruktúra cievnej steny narušená a cievny tonus klesá, hlboké žily dolných končatín sa nerovnomerne rozširujú. Tento proces je veľmi dobre podporovaný nadmerným zaťažením nohy. Krv, ktorá vstupuje do arteriálneho systému veľkého obehu krvi z ľavej komory, ktorá obohatila dolné končatiny kyslíkom a živinami a odobrala z nich oxid uhličitý a metabolické produkty, by musel stúpať žily cez pravú komoru do pľúc, aby sa zbytočne uvoľnili a vzali ďalšiu dávku nevyhnutných dolných končatín látok.

Žily dolných končatín sú vybavené ventilmi, takže rastúca krv sa nevráti späť, pretože prekonáva príťažlivosť Zeme a stúpa nahor. V dilatačných žilách sa ventily nedajú pevne zavrieť, a preto všetka krv nezmizne, ale začína klesať a stagnovať. Potom k nej prichádza nová časť a krvný obeh je narušený.

Zo stagnácie krvi v cievnych cievach sa začnú pomaly tvoriť krvné zrazeniny (zrazeniny), ktoré sa nazývajú červené, pretože pozostávajú hlavne z červených krviniek. Trombus tvorí hlavu a chvost, hlavu je pripevnená k stene cievy a voľné chvostové listy na prilepenie krvných doštičiek. Vytvorené krvné zrazeniny sú trvalo pripojené na steny rozšírených žíl a stávajú sa časovou bombou, pretože zrazenina, ktorá sa dostala a vstúpila do krvného obehu, je veľmi nebezpečná, pretože môže zablokovať životne dôležitú tepnu. Krvné zrazeniny sa zvyčajne vypínajú cez chvostovú časť a vystupujú na krátku cestu. Po bezpečnom prechode pravou predsieňou môže krvná zrazenina prilepiť priamo do pľúcneho kmeňa, ak je veľká, alebo sa presunie do pľúcnej tepny, ktorú nedokáže úspešne prekonať. Mnohí počuli o náhlej smrti, že krvná zrazenina sa dostala do arteriálnych krvných ciev v pľúcach, lekári nazývajú tento fenomén PEAL (pľúcna embólia).

Kde je dôvod?

Povedať, že kŕčové žily dolných končatín sú bežným javom - nemám na mysli nič. Ale existujú ľudia, ktorí žijú vo veľkom veku, a dokonca ani netuší o kŕčových žilách. Prečo? Možno, že pôvodne vedeli nejaké tajomstvo alebo ležali na gauči so zdvihnutými nohami?

Na to, aby sa štruktúrna štruktúra steny žilovej nádoby mohla zlomiť, nie je to zvlášť potrebné, len niektoré vrodené charakteristiky jedinca alebo podmienky vytvorené v priebehu života môžu spôsobiť nástup patologického procesu:

 1. Dedičná predispozícia, to znamená, že človek dostáva od svojich rodičov nie chorobu, ale štruktúru cievy, ktorá predurčuje kŕčové žily a chorobu;
 2. Ženské pohlavie kvôli prirodzenému cieľu.
 3. Strata elasticity a tonusu cievnej steny nastáva v dôsledku:
  • Profesionálne funkcie (práca spojená s dlhodobým pobytom vo vzpriamenej polohe);
  • Nadmerné zaťaženie počas tehotenstva, obezity a športu;
  • Hormonálne pozadie, kde vedúce miesto patrí k hormonálnej reštrukturalizácii pri nosení dieťaťa, ako aj v menopauzálnom období;
  • Trvalé poruchy príjmu potravy a potravinové preferencie pre výrobky postihujúce cievnu stenu;
  • Výmena chorôb;
  • Ochorenie pečene (hepatitída a cirhóza);
  • hypertenzia;
  • fajčenie;
  • Venózne arteriálne fistuly, ktoré môžu spôsobiť kŕčové žily v nohách, dokonca aj u dospievajúcich.

Ako vyzerajú skutočné kŕčové žily?

Okrem týchto opísaných hrozných udalostí je kŕčové ochorenie dolných končatín jednoducho neatraktívne. Na začiatku ochorenia, keď sa rozšírili 2-3 vence, človek často nevenuje pozornosť, ale choroba postupuje a problémy začínajú. Uzly vyšli, koža na vnútornej ploche bradavky sa trblietkovala a zmenila farbu a tieto miesta sa začali svrbieť. Koža je zranená a vredy. A ak máte plus na diabetes? Rozšírenie žíl v nohách nie je nezávislé ochorenie končatín, celé telo sa tu podieľa, pretože ide o obehový systém.

Preto prejavy kŕčových žíl dolných končatín môžu byť reprezentované nasledovne:

 1. Unavené nohy, ťažkosti a opuch končatín;
 2. Zľahčené a spletité oblasti žilových ciev, ktoré vyčnievajú nad povrchom kože tmavomodrých uzlín dolnej časti nohy;
 3. Kondenzovaná, tmavá, stratená elasticita v miestach porážky, koža;
 4. Kŕče v nohách;
 5. Vypadávanie vlasov a pálenie v oblastiach kŕčových žíl;
 6. Svrbenie v miestach s kŕčovými žilami.

Ako choroba postupuje, príznaky kŕčových žíl sa stávajú jasnejšími a vedú k ďalším udalostiam:

 • Zvýšená bolesť;
 • V dôsledku stagnácie - dermatitída, ekzém a ulcerácia poškodených oblastí;
 • Bubliny a praskliny sa objavujú na svrbivých miestach, ktoré spôsobujú krvácanie pri najmenšom zranení. A kde je krvácanie, je vždy prítomná trombóza. Takéto prejavy môžu byť zase komplikované tromboflebitídou, ktorá je charakterizovaná nasledujúcimi príznakmi:
  • Dýchavičnosť, nedostatok vzduchu, slabosť;
  • Zvýšenie teploty chorých končatín, pokožka je horúca a hustá;
  • Bolesť pozdĺž plavidla;
  • Sčervenanie končatiny pozdĺž postihnutej žily.

Treba poznamenať, že tromboflebitída je veľmi nebezpečná a vyžaduje okamžitú lekársku pomoc!

Špeciálne typy kŕčových žíl

Ženské kŕčové žily

Samozrejme, kŕčové žily sú najdôležitejšie v žilách dolných končatín, avšak panvové kŕčové žily sú tiež častým výskytom a môžete si predstaviť, aké orgány sa tam môžu dostať, pretože oko nevidí, čo sa deje v žilách vnútorných orgánov. Najmä v tomto ohľade ženské telo "uspeje", ženy dokonca majú samostatnú skupinu "svojich" varixov.

Fyziologické charakteristiky predstaviteľov krásnej polovice ľudstva predisponujú k tejto chorobe viac, pretože príroda im udelila funkciu pôrodu a poskytla im špeciálne orgány, kde krvný obeh je veľmi intenzívny, vyžadujúci veľké množstvo žíl a tepien. Keď sa žena pripravuje stať sa matkou, telo musí reorganizovať a zabezpečiť normálnu gestáciu. Samozrejme, má obrovský stres na tele a stagnácia panvy a dolných končatín.

Kŕčové žily počas tehotenstva budú východiskom pre vznik ochorenia v budúcnosti, kde panvové žily, rovnako ako nohy, môžu mať "slušné" miesto a v priebehu času budú predstavovať hrozbu nielen pre zdravie, ale aj pre ľudský život.

Problémom je, že panvová dilatácia panvy jednoducho nevidí, potrebujete špeciálne vybavenie, pretože panvové žilové cievy nie sú tak prístupné ako nohy. Avšak tiež vytvárajú uzly, podobne ako žily nohy môžu obsahovať krvné zrazeniny, ktoré sú schopné roztrhnúť sa a "voľne plávať", bohužiaľ, nie dlho... Kŕčové žily panvy môžu spôsobiť vnútorné krvácanie. Operácie na panvových orgánoch, najmä v gynekológii, vyžadujú použitie kompresných punčoch (elastické pančuchy a punčochy) na prevenciu život ohrozujúcich komplikácií spojených s oddelením krvnej zrazeniny.

Prečítajte si viac o kŕčových žilách panvy a maternice v linke.

Mužské kŕčové žily

Kŕčové žily u mužov sú menej ako u žien, ale v prípade lézií nohy je to podobné. Preto všetko, čo je uvedené vyššie a nižšie, je plne uplatniteľné na silnejší sex.

Stojí za to dodať, že sa muži môžu chváliť špeciálnymi kŕčovými kiahňami - kŕčovými žilami spermiálnej šnúry (varikokély). Našťastie tento typ samčích kŕčových žíl dobre funguje a nie je pre život obzvlášť nebezpečný, ale stále je lepšie to bez neho urobiť.

Video: Mužské kŕčové žily

Retikulárne (kozmetické) kŕčové žily

Stáva sa, že cez pokožku holene alebo stehna sa náhle začne objavovať oko malých krvných ciev. Zvlášť citlivé môžu byť okamžite upokojené - to sú takzvané retikulárne kŕčové žily alebo kŕčové žily. Je to benígne a nie celkom reálne. Progresia a vážne komplikácie nie sú v ňom inherentné, on vo všeobecnosti, s výnimkou malej kozmetickej chyby, neohrozuje. Preto sa retikulárne kŕčové žily dolných končatín nazývajú aj kozmetické.

Nemalo by sa však pamätať na veľmi citlivé, ako kŕčové žily na nohách je nebezpečné a začať boj proti nemu v počiatočných fázach, ktoré jednoducho ignoruje a chýba samotný pacient. Avšak zistenie o tejto chorobe sa budúci pacienti vaskulárneho chirurga stále snažia robiť bez ďalšej operácie, zaujímajú sa o receptúry tradičnej medicíny a často sa celkom úspešne vyrovnávajú s progresiou choroby doma.

Lieky na ľudskú liečbu pred liečbou

Spočiatku sa pacient pokúša liečiť kŕčové žily na nohách, konzultovať s skúsenými príbuznými, priateľmi a známymi. A oni pomáhajú, pretože choroba je bežná a ľudia o tom veľa vedia. Sympatizujúci so svojím spoločníkom v nešťasti, všetci sa snažia zúčastniť svojho osudu a ponúknuť jeho osvedčený recept.

Niektorí ponúkajú stravu, schudnúť a vyčistiť nádoby, iní odporúčajú špeciálne elastické pančuchy a pančuchy, ktoré nosia, niektoré dokonca ponúkajú pijavice...

Potrava pre kŕčové žily

Nepochybne hrá výživa pre kŕčové žily. A značné. Ak chcete schudnúť s kŕčovými žilami, je to naozaj veľmi "prospešné", takže by ste mali začať s tým, samozrejme, bez toho, aby ste sa uchýlili k mnohým reklamným produktom, ktoré môžu byť dobré pre jednoduché uvoľnenie hmotnosti, ale sú kontraindikované pri liečbe kŕčových žíl.

V prípade varikóznej choroby dolných končatín je potrebné najprv zabudnúť:

 1. Pri alkohole (úplne);
 2. Silná káva;
 3. Konzervované, korenené a údené produkty;
 4. Sladkosti a soľ nemajú radi kŕčové žily - zadržiavajú vodu v tele;
 5. Je veľmi dobré nahradiť vyprážané zemiaky "zemiakom v uniforme" a počúvať to, čo vedia ľudia z vedy. A odborné poradenstvo:
  • vložte do potravín bohatých na vitamíny A a E, hoci B a C nebudú prekážkou;
  • zrná pšenice, raže a ovsa, kapusta všetkých odrôd a sójových bôbov, najmä mrkva, egreše a šípky - budú mať priaznivý vplyv na žilové steny;
  • neobmedzený počet zeleniny, čerstvo stlačené citrusové šťavy, čučoriedky, brusnice a čerstvé jahody;
  • kopřivu, kôpru a petržlenu v šalátoch pomôže nielen s kŕčovými žilami, ale tiež výrazne znižuje hmotnosť.

Jablkový muštový ocot proti kŕčové žily

Jablkový jačmeň sa predáva všade v obchode a nie je absolútne drahý. Chutí dobre. Na liečbu užívame:

2 čajové lyžičky octu, pridajte lyžicu medu, nalejte 200-250 ml čistej vody a pijte ráno na prázdny žalúdok. S jablčným octom zriedeným 1:10 večer je dobré trieť nohy večer, ráno to bude cítiť nádoby.

Recept na recept na gaštanovú tortu

Na ošetrovanie kŕčových žíl sa používajú rôzne infúzie a odvary, kde sa recept na tinktúru z gaštanu považuje za veľmi účinný, ktorý sa pripravuje nasledovne:

 1. čerstvé nádherné ovocie gaštanu, ktoré sa nachádzajú priamo pod nohami, ležiace na jeseň, sú zozbierané;
 2. nakrájame na 4-5 kusov a posielame na mlynček na mäso;
 3. zvážte 50 gramov a pridajte 500 gramov vodky (fľaše) na hmotu potiahnutú;
 4. budúca tinktúra sa umiestni na tmavé miesto po dobu 10-14 dní a zvyšok mletej hmoty gaštanu je usporiadaný tak, aby bol vysušený (užitočný ďalší čas);
 5. po uplynutí určeného obdobia sa tinktúra (môžete napínať a môžete ju použiť) sa naleje do fľaše na pitie denne, zvyšok sa ochladí;

Vzhľadom na to, že gaštan ovplyvňuje krvný tlak, odporúča sa užívať liek podľa krvného tlaku. 30-40 kvapiek v lyžici vriacej vody 3-4 krát denne pred jedlom - pri normálnom tlaku a 1-2 krát denne pri zníženom množstve. Priebeh liečby je 1 mesiac, potom prestávka a po 2 týždňoch, ak je to potrebné, možno opakovať.

Okrem toho, na liečbu kŕčových žíl na nohách, môžete použiť tinkru gaštanov na trieť nohy. Podľa recenzií ľudí táto metóda výrazne pomáha, niektorí dokonca dokázali vyliečiť kŕčové žily v počiatočných fázach. No tí, ktorí nemajú šťastie pri liečbe diétou a tinktúrami, ale nechcú ísť k lekárovi, tradičná medicína odporúča "dobré staré", ale nezabudnuté pijavice.

Pijavice! Scary? Pomáha však...

Pred začatím liečby pijavicami na kŕčové žily sa mnohí pacienti snažia získať informácie - čo je to, čo je úplne prirodzené. Pijavice vyzerajú strašidelne a odpudzujúco. Mnoho ľudí si spomína, ako v detstve, plávanie v rybníkoch, odvrátil od nich. Pekelka bola hlavne hlavným nepriateľom, hoci babičky povedali, že v dávnych dobách bola pijavica držaná lekármi Zemstvi v špeciálnych pohároch a používala sa takmer vo všetkých prípadoch, ktoré zabezpečovali krvotvorbu (jedna z mála metód liečby mnohých chorôb).

Liečba pijavicami sa nazýva hirudoterapia. Tento názov pochádza zo slova hirudin - špeciálny enzým, ktorý je v slinách pijavíc, čo zabraňuje zrážaniu krvi. Po uviaznutí pijavica spadne iba vtedy, keď sa opití a krv bude po určitý čas vytekať do tenkého potoka... Prirodzene nie je ťažké odhadnúť, že ak je stagnácia v žilách, pijavica pomôže extrahovať "prebytočnú" krv a možno aj s jej slinami a krvnými zrazeninami riešenie. A ukáže sa, že nikto nezabudol na pijavicu, pretože pre niektorých ľudí sa kultivácia medicínskych pijavíc stala dobrou činnosťou, pretože nie každá pijavica má také liečivé vlastnosti, sú tu špeciálne pijavice. Zvieratá vypestované na takýchto farmách sú odosielané do zdravotníckych zariadení, ktoré sa špecializujú na hirudoterapiu.

Je čas navštíviť lekára!

Konzervatívna liečba

Stáva sa, že liečba začala včas zastaviť patologický proces a ľudia žijú bez lekára, podporujúc sa ľudovými prostriedkami, režimom a stravou. A stane sa to vtedy, keď choroba začne a nemôže už pomôcť:

 • Infúzia a odvar;
 • Kompresné úplety;
 • Masti a krémy propagované v médiách;
 • Masáže a gymnastika;
 • Aj hirudoterapia nepomôže.

Tak je čas navštíviť lekára. Pri príchode každej kliniky vysvetlia, že špeciálny plavecký chirurg, flebológ, sa zapája do rozšírenia žíl dolných končatín.

Samozrejme, liek sa vždy snaží robiť bez radikálnych opatrení, to znamená, bez operácie, až kým sa naposledy nepokúsi konzervatívna liečba. Akákoľvek operácia, dokonca aj najjednoduchšia, je spojená s porušením integrity krvných ciev a teda s trombózou, ktorá sa už vyskytuje počas kŕčových žíl. Okrem toho akýkoľvek chirurgický zákrok vyžaduje poskytnutie anestézie. Mal by sa vziať do úvahy vek pacienta, pretože je známe, že varikózne žily sú v starobe často sprevádzané chronickými ochoreniami dýchacích a kardiovaskulárnych systémov a táto skutočnosť značne komplikuje výber a zvládanie anestézie. Preto vaskulárny chirurg ošetruje varikózne žily najprv konzervatívne.

Konzervatívny metódy liečby, s výnimkou pre masti, krémy a tablety z kŕčové žily, niesť, a tieto typy minimálne invazívnej chirurgii ako kompresný skleroterapii (skleroterapii) a Endovenózní ošetrenie laserom (z ktorých nižšie), pretože takéto ošetrenie nevyžaduje hospitalizáciu, trochu traumatické a takmer bezbolestné.

Na liečbu kŕčových žíl dolných končatín sú predpísané lieky, ktoré zlepšujú prietok krvi žilami, chránia stenu a zriedia krv. Patria medzi ne:

 1. Phlebotonika (venotonika): antistax a venola (rastlinný pôvod), flebodia 600, detralex;
 2. Disaggregant, ktorý rozpúšťa zrazeniny: zvončeky, trental;
 3. Lieky proti zrážaniu (antikoagulanciá) - heparín a jeho deriváty;
 4. Kŕčové klince, gély a krémy miestneho určenia, ktoré majú terapeutický účinok podľa vyššie uvedených kritérií - lyotonový gél, curiosin;
 5. Nesteroidné protizápalové lieky: reopirín, diklofenak, nimesulid.

Infiltrovať žilovú cievu

Skleroterapia môže nezávisle liečiť kŕčové žily v počiatočných štádiách ochorenia, keď ešte nie je poškodená funkcia ventilov, a táto metóda funguje pozoruhodne aj pri retikulárnej varikóze, pričom vôbec nezanechá stopu choroby. Liečba kŕčových žíl s vytvrdzovaním sa vykonáva flébológa, ktorý injektuje roztok chloridu železitého v špecifickej koncentrácii do žily.

Pravdepodobne bol chirurgický zákrok vždy, je a bude hlavným spôsobom, ako vyliečiť kŕčové žily, preto metódy, ako je laserová liečba, budú vždy medzi lekármi a medzi pacientmi obľúbené. Nepochybne, keď pacient vidí a počuje všetko počas operácie, vopred sa nebojí, že sa nebude prebúdzať (väčšina pacientov sa panika pred intervenciou v tomto ohľade) - to znamená veľa.

Liečba kŕčových žíl pomocou laseru je u pacientov dobre znášaná, aj keď je tu aj pooperačné obdobie a niektoré nepríjemnosti spojené s aspoň troškou zásahu. Miechanie a bolestivosť sa môže objaviť pozdĺž koagulovanej žily, niekedy po niekoľkých dňoch sa telesná teplota zvýši na subfebril. Tieto javy rýchlo prechádzajú, ak užívate nesteroidné protizápalové lieky (diklofenak, nimesulid). Bezprostredne po operácii sa pacientovi nielen povoľuje vstať, ale tiež odporúča chodiť, ale nosí (bez zbytočného!) Kompresný úplet.

Laserová liečba sa uskutočňuje intravaskulárnou expozíciou tepelnej laserovej energie priamo na žilovej stene a krvných zrazenín, ktoré sú na ňu pripojené, ktoré je potrebné nahradiť spojivovým tkanivom. A samotná žila s časom (približne jeden rok) sa zmení na spojivový tkanivový kábel.

Laserová koagulácia kŕčových žíl je pomerne účinná metóda, ktorá má minimálny počet kontraindikácií, nemá negatívne vedľajšie účinky, nespôsobuje alergické reakcie. Liečba laserom je dobre znášaná pacientmi a môže byť použitá u starších pacientov. A berúc do úvahy kontraindikácie, výber správneho dávkovania, profesionálne vykonávanie procedúry a bez tejto operácie je záležitosťou špecialistov, pretože skutočná operácia pre kŕčové žily dolných končatín je dosť vážna vec s množstvom kontraindikácií a komplikácií.

Radikálna chirurgia pre kŕčové žily nie je ľahká, je bohatá na "prekvapenie" a vzťahuje sa na extrémne opatrenia, je to stále otázka systému hemostázy, ktorý určite reaguje na akékoľvek zákroky. Bohužiaľ, nie vždy primerané. Preto úlohou lekára je vysvetliť pacientovi, ako sa nedostať na operatívny stôl, ale predchádzanie takejto perspektíve by malo byť cieľom celého života pacienta, pretože jeho zdravie je v jeho rukách.

Môžete to urobiť bez kŕčových žíl: 12 vecí, ktoré musíte urobiť práve teraz!

Pri pohľade na dilatačné žily rodičov by bolo dobré včas premýšľať, že táto patológia má dedičnú predispozíciu a prijať všetky opatrenia, aby sa zabránilo takýmto problémom. A stane sa, že kŕčové žily už prešli laserovou liečbou, ale ani v tomto prípade nie je dôvod na uklidnenie. Kŕčové žily dolných končatín sú opakujúce sa ochorenia, a ak niekto myslí, že je možné úplne vyliečiť kŕčové žily, je hlboko mylný. Môže sa mu zabrániť alebo zastaviť, ale nedovolí vám to zabudnúť.

Prevencia, profylaxia a opäť prevencia je to, čo je potrebné na boj proti rozšíreniu žíl v nohách. Kde začať?

Ani od pondelka, ani od prvého dňa, ani od nasledujúceho mesiaca ani od nového roka, ale momentálne zavádzame 12 pravidiel:

Moment číslo 1: Výživa a nadváha

Samozrejme, mali by ste začať s diétou, výživa pre kŕčové žily by mala byť prevažne rastlinného pôvodu, bohatá na vitamíny a svetlo.

Nadváha, ak je prítomná, musí byť zlikvidovaná akýmkoľvek spôsobom, pretože pod jej hmotnosťou je nepravdepodobné, že žily, ktoré už začali expandovať, sa zastavia, dokonca aj keď zdravé nereagujú na takéto zaťaženie.

Moment číslo 2: Život v pohybe

Práca by mala byť zvolená pohyblivo a nie fyzicky veľmi napätá, aj keď chcete podľa svojho talentu a schopností, nemali by ste zabudnúť na varikóznosť skrytú niekde v nádobách. No a napriek všetkému bola zvolená sediaca alebo stojaca profesia, potom sa pravidelne vstávajú, chodia a je lepšie vybehnúť po schodoch, robiť jednoduché cvičenia na nohách, stojace na prstoch alebo na drepy, môžete vždy nájsť čas.

Moment číslo 3: Lepšie zdravé nohy na priemernom päte než pacienti na vysokej úrovni

Pätky neuveriteľnej dĺžky sú najlepšie ponechané v obchode a môžete si kúpiť peknú a pohodlnú topánku na päte 5-6 cm (málo, že priateľky už majú 15 cm podpätky, a tak nechajte ich odísť). Topánky by mali byť vyrobené z prírodných materiálov, vhodné a nebránia krvnému obehu.

Moment číslo 4: Kompresný pletený tovar

Kompresný úplet pre kŕčové žily bude skvelým doplnkom vybraných topánok. V elastických pančuchách a pančuchách veľkými písmenami nie je napísané, že sú určené na liečbu kŕčových žíl, ale čo pohodlie pre nohy.

Moment číslo 5: Aktívne športy

Nie je možné vylúčiť športy, ale mnohí ľudia si myslia, že akýkoľvek vplyv na žily ovplyvňuje, začnú sa chrániť a prichádzajú k hypodynamii a žily sa vôbec nebude páčiť. Ďalšou otázkou je, ktoré športy sú preferované pre kŕčové žily. Plávanie "v koryte, vo vani, v rieke, v potoku, v oceáne" - obrazne povedal, ale má zmysel: plávanie je najlepším pomocníkom v boji proti kŕčové žily v nohách. A tiež... cyklistika. Tieto športy sú nielen telesnou výchovou a prevenciou kŕčových žíl, ale aj veľkým potešením.

Je to dôležité! Vzpieranie a dokonca atletika, zdvíhanie hmotnosti a iné typy, ktoré vyžadujú nadmerné úsilie, nebudú vyhovovať ani dievčatám, ani chlapcom. A musíte to prijať.

Moment číslo 6: Terapeutická gymnastika párkrát denne

Foto: Príklad jednoduchých cvičení na boj s kŕčovými žilami

Terapeutická gymnastika pre kŕčové žily dolných končatín je neoddeliteľnou súčasťou preventívnych opatrení, vôbec nie je komplikovaná, nevytvára, preto je potrebné vybrať si niekoľko minút ráno a / alebo večer. A ak robíte každý deň, ležíte na podlahe, cvičíte "bicykel" (každý ho pozná), potom sa žiadne prebublávne žily neprebudia. A žily budú vďačné.

Video: súbor cvičení pre nohy

Moment číslo 7: Masáž nôh

Masáž nôh pre kŕčové žily je veľmi účinná a príjemná. Môžete to urobiť sami, ale je lepšie, aby sa pravidelne zaoberali odborníkmi, ktorí poznajú anatomickú štruktúru a fyziologické vlastnosti žilových ciev. Samozrejme, že celý rok masáže špecialistovi na chodenie je ťažké fyzicky a materiálovo drahé, takže každodenná samo-masáž s vlastnými rukami a niekoľkokrát za rok od masérskeho terapeuta bude v poriadku.

Moment číslo 9: Nechajte sedieť na nohe!

Zvyk hádzať nohy potrebujú zbaviť raz a navždy, a na oplátku si môžete kúpiť "Američan", nad ktorými sme často posmieval sarkasticky, keď vidíme, ako sa americký filmový hrdinovia ľahko zaplniť nohy na stole, nie je to zlá forma zvažuje. Myslia na seba a pri každom kroku sa zaoberajú prevenciou kŕčových žíl. A my? Aj my.

Moment číslo 10: Hygiena a starostlivosť o nohy

Možno by ste už nemali pripomenúť, že nohy musia byť udržiavané čisté, postarať sa o ich pokožku, vyhnúť sa odreninám, poškriabaniu a prasknutiu, ktoré prispievajú k prenikaniu infekcie. A chráňte, vyzdvihnite hubu, musíte to bezohľadne bojovať. Každý večer sa odporúča, aby nohy zariaďovali vodné procedúry vo forme upokojujúcej vane s extraktom z borovice, po ktorom bude dobré namazať nohy zmäkčujúcim tonickým krémom. A nohy pekné a spánok sa zlepší. Špeciálny krém alebo masť pre kŕčové žily po cvičení a masáži upokojuje a uvoľňuje žily dolných končatín.

Momentové číslo 11: Ľudové recepty majú právo na život a používanie

Nezabúdajte na tradičné lieky, infúzie, odvarky, pleťové vody - všetko sa dá uvariť doma a liečiť kŕčové žily s ľudovými prostriedkami;

Moment číslo 12: Odstráňte zlé návyky!

Je lepšie nedokončiť poslednú cigaretu, ale vyradiť ju s obalom, aby ste ju nikdy nekupovali a nevkladali do rúk.

A napriek tomu, že poslali svoje sily na vykonanie preventívnych opatrení, je stále niekedy nevyhnutné spomenúť si na vaskulárneho chirurga a ak len vyzerá a svedčí o tom, že nemá čo robiť, potom je všetko v poriadku, to znamená, že diela neboli márne.

Okrem Toho Čítal O Plavidlách

Stenóza aortálnej chlopne: ako a prečo sa vyskytuje, príznaky, ako sa liečiť

Z tohto článku sa dozviete: čo je aortálna stenóza, aké sú mechanizmy jej vývoja a príčiny jeho výskytu. Symptómy a liečba choroby.

Konsolidácia aorty srdca: čo je to a čo s tým robiť?

Z tohto článku sa dozviete: čo je aortálna indurácia, je to nebezpečné. Je možné tento problém zbaviť a čo treba urobiť.Ak dôjde k zhutneniu aortálnej zhrubnutie, zvýšenie hustoty, zníženie elasticity stien veľkých krvných ciev v ľudskom tele (aorta).

Silná krv. Známky, rizikové faktory

Ospalosť, únava, závraty, bolesti hlavy, podráždenosť, strata pamäti, zrak - to sú len niektoré príznaky hrubšej krvi. Viskózna krv je vážnym signálom pre telo o probléme so zdravím.

Bradykardia srdca u detí

Podľa lekárov sa začína rozvíjať bradykardia dieťaťa, ak jeho srdce robí menej ako 100 úderov za minútu. Zhoršený pulz vedie k tomu, že telo dieťaťa v dôsledku pomalého čerpania krvi myokardom nedostane požadované množstvo kyslíka, čo určite ovplyvní jeho vývoj a zdravie.

Kompletná revízia bypassu koronárnych artérií: ako to ide, výsledky liečby

Z tohto článku sa dozviete, čo je chirurgia bypassu koronárnej artérie, úplné informácie o tom, čo bude človek musieť čeliť takým zásahom, ako aj ako dosiahnuť maximálny pozitívny výsledok takejto terapie.

Čo zvyšuje ESR v krvi?

Rýchlosť sedimentácie erytrocytov (ESR) je ukazovateľ, ktorý je stále dôležitý pre diagnózu organizmu. Definícia ESR sa aktívne používa na diagnostiku dospelých a detí. Takáto analýza sa odporúča užívať raz ročne a vo veku - raz za šesť mesiacov.