Varikokéla je jednou z bežných odrôd kŕčových žíl, ktorá ovplyvňuje spermatické šnúry. Príznaky tejto choroby sa vyskytujú u 10-15% mužskej populácie vo veku 12 až 25 rokov. Bez ohrozenia života taká varikozita priamo ovplyvňuje schopnosť človeka mať deti. Štatistické údaje ukazujú, že lekár zistil neplodnosť u 40% pacientov s varikokélou. Včasné odhalenie a liečba pomôže zachovať reprodukčné funkcie a zbaviť sa bolestivých pocitov spojených s ochorením, ktoré neustále pokračuje.

Príčiny varikokély

Štúdium príčin ochorenia spôsobuje kontroverzné názory lekárov. Zistili sa faktory, ktoré prispievajú k rozvoju ochorenia. Tak ako pri všetkých kŕčových žilách, výskyt varikokély vyvoláva neschopnosť venóznych chlopní zabrániť tomu, aby krv prúdila nadol. Ventily nemusia fungovať alebo úplne prestali zvládnuť úlohu. Medzi faktory ovplyvňujúce tieto faktory patria:

 • Varikokéla môže byť spustená anatomickými znakmi umiestnenia ciev (renálna žila a mezenterická artéria). Krvné cievy tvoria takzvané "pinzety", čo spôsobuje porušenie ľavej obličkovej žily. Zvýšený krvný tlak na stenách renálnej žily je kompenzovaný odtokom krvi odtiaľ cez semenník a odstránenie krvi cez semennú žilu do spoločného iliaca.
 • Získaná alebo vrodená slabosť žilových stien a defektných chlopní prispieva k rozvoju krvných stáz. Podľa štúdií sú ventily častejšie chýbajúce v žilách ľavej semenníka.
 • Nadmerné stlačenie žíl hrubým črevom v dôsledku preplnenia, napäté svaly prednej časti brušnej dutiny, prítomnosť nádoru a poškodenie pohlavných orgánov často vedú k zvýšenému tlaku na cievy. Prepadnutý reflux vedie k rozšíreniu inguinálneho kanála, zvýšeniu tlaku na žilové cievy semenníkov a stagnácii krvi v miešku. Dlhodobé a dlhé cyklovanie zvyšuje riziko mužov s varikokélou.

Najčastejšie ochorenie postihuje ľavú stranu, čo sa vysvetľuje anatomickou štruktúrou obehového systému a sútokom žíl v semenníku. Renálna žila je dlhšia ako pravostranná cieva a ľavá varikokéla sa nachádza u 50% pacientov. Dvojstranná dilatácia spermatickej šnúry je diagnostikovaná u 20% mužov a lézia na pravej strane sa vyskytuje iba v 2%.

Je choroba vážna?

Kŕčové žily spermatickej šnúry nie sú život ohrozujúce a môžete s ňou žiť celý život. Muži, ktorí sa venujú fyzickej práci a športovcom, často patria do kategórie rizika.

Hlavnou komplikáciou tejto choroby môže byť problém - mužská neplodnosť a symptómy bolesti. Vplyv varikokély na vývoj neplodnosti je spôsobený takými faktormi, ako je lokálny nárast teploty, hypoxické zmeny v semenníku, penetrácia aktívnych látok do semenníkov z obličiek a akumulácia voľných radikálov v tejto zóne. Varikokéla môže negatívne ovplyvniť spermatogenézu a narušiť motilitu spermií.

Symptómy varikokély

V dospievaní sa môžu objaviť prvé príznaky varikokély v dôsledku vrodenej slabosti cievnych stien, pretože počas tohto obdobia dochádza k nárastu množstva testikulárnych ciev. Kým sa zistí lekárske vyšetrenie, choroba sa zvyčajne nevykazuje a odíde bez akýchkoľvek príznakov. U mužov starších ako 50 rokov sa miera detekcie varikokély zvyšuje z dôvodu veku, keď sa v tele objavujú fyziologické a anatomické zmeny v cievach vnútorných orgánov.

Vznik bolestivých pocitov a nepríjemností naznačuje, že tlak krvi na stenách krvných ciev sa zvýšil, pretože osoba dlhodobo stála alebo intenzívne vykonávala fyzickú prácu. Bolesť zvyčajne zmizne po tom, čo telo dosiahne horizontálnu polohu. Hematóm v miešku, zmenšenie veľkosti semenníka (podvýživa), bolesť v miešku, vyžarujúca sa na chrbte malého rozsahu, ako aj všeobecná slabosť a nízka pracovná kapacita sa môžu stať symptómami, ktoré naznačujú krvnú stasu.

Vývoj mužskej neplodnosti v dôsledku varikokély súvisí s výskytom hustého radu žilových ciev, ktoré doslova obklopujú semenník a prehrievajú ho. Zvýšená teplota vedie k potlačeniu produkcie spermií.

Varicocele stupne a diagnóza

Na stanovenie diagnózy sa použije štandardná skúška v tomto prípade s použitím metódy palpácie, testovania a použitia ďalších štúdií. Na základe údajov stanoví lekár rozsah ochorenia. Varikokéla prechádza niekoľkými fázami vývoja:

varicocele

Varikokéla je dilatácia spermatickej šnúry. Vyskytuje sa počas puberty a najväčšej sexuálnej potencie, t.j. počas obdobia najväčšieho krvného spánku na pohlavné orgány. Lokalizovaná v 95% prípadov na ľavej strane, kde sú podmienky na odtok krvi z miešku horšie ako vpravo. Je to spôsobené zvláštnosťami vnútornej spermatickej žily, ktorá prúdi vpravo do dolnej vene cava v ostrom uhle a doľava do renálnej žily v pravom uhle. Dlhodobé postavenie, dlhotrvajúca sexuálna vzrušenie, vzpieranie, cyklistika atď. Prispievajú k výskytu varikokély. Diagnóza sa robí po vyšetrení pacienta v stojacej polohe. Šourka na strane porážky visí nadol; pozdĺž šnúry sú spletité, rozšírené, ľahko stlačené žily. V polohe ležiaceho pacienta je prietok krvi uľahčený a varikokéla zmizne. Zriedkavo je varikokéla príznakom retroperitoneálneho nádoru, ktorý stláča žilu. V tomto prípade v polohe pacienta ležícího varikokéla nezmizne.

Pacienti majú obavy z bolesti v miešku alebo slabinách, najmä večer.

Často s vekom je choroba spontánne kompenzovaná. V prípade progresie sa môže vyskytnúť atrofia semenníkov. Neplodnosť je možná.

Prevencia a liečba: obmedzenie fyzickej aktivity, zjednodušenie sexuálneho života, chladenie stieraním, plávanie atď. Nepretržité zavesenie suspenzie nie je znázornené, pretože zvyšuje teplotu škriatka viac ako je prijateľné pre normálnu funkciu semenníkov. Indikácie na operáciu: bolesť, progresia ochorenia, neplodnosť. Prevádzka: vytvorenie takzvaného vnútorného zavesenia, keď sa závesné semenníky sprísnia, a spermatická šnúra s žilami je obalená odrezanými semenníkmi (operácia Paron) alebo spermatickými šnúrami (operácia Makar). S tým istým účelom sa používajú aloplastické materiály (lavsan) - spermatická šnúra je uzavretá v mäkkom obale, ktorý vám umožňuje odstrániť stázu krvi v žilách a nechať tkanivá vlastného tkaniva neporušené. Pozri tiež Kŕčové žily.

Kŕčové žily (varikokély)

Varikokély znamenajú nielen rozširovanie, ale aj predlžovanie a nadmerné pretrhnutie 4-5 žilových kmeňov, ktoré tvoria plexus pampiniformis a tvoria súčasť spermatickej šnúry. Po prechode cez inguinálny kanál sa žily spájajú do spoločného trupu v. spermaticae internae.

Rozšírené žily spermatickej šnúry sú typické pre ľudí vo veku 17 až 30 rokov a sú pomerne bežné; Preto je medzi varšavkou zaznamenaná v 1-2% prípadov. Po 40 rokoch je varikokéla zriedkavá.

Časté krvácanie krvi do genitálií počas obdobia najintenzívnejšej sexuálnej funkcie zohráva známu úlohu v patogenéze varikokély. Hlavným dôvodom je však slabosť korunných stien, nízka poloha šourka, úzky lumen žíl, malý počet venóznych chlopní.

V 90% prípadov sa varikokéla nachádza vľavo. Dôvodom sú menej priaznivé podmienky venózneho odtoku vľavo ako vpravo: 1) ľavá spermatická žila prúdi do renálnej žily pod pravým uhlom a pravá žila do dolnej dutej vagíny pod ostrým uhlom; 2) vľavo v. spermatica prechádza v úzkej medzere medzi aortou a a. mesenterica superior; 3) vľavo od v. spermatica prináša tlak na sigmoid hrubého čreva, najmä pri zápche.

Pre idiopatickú formu varikokély je charakteristické, že sa pozoruje iba pri vertikálnej polohe tela s dlhou chôdzou. V polohe náchylnosti klesá alebo sa prudko zhoršuje varikokéla. Varikokéla, ktorá nezmizne, keď je pacient v horizontálnej polohe, je podozrenie na klíčenie alebo stlačenie obličkovej žily malígnym nádorom pochádzajúcim z obličiek.

U idiopatickej varikokély visí zodpovedajúca polovica miešku, jej koža je natiahnutá, chrumkavá. Pri palpácii je určená spleť mäkkých roztiahnutých vysoko prekrvených žíl umiestnených pozdĺž spermatickej šnúry.

Často je varikokéla asymptomatická. Niekedy sa pacienti sťažujú na hnusné bolesti, pocit pálenia v semenníku alebo pozdĺž spermatického kábla pri chôdzi, zatiaľ čo stojí a fyzické napätie.

Liečba varikokéli je konzervatívna a symptomatická; je potrebné vychádzať z toho, že vo veku 40 rokov choroba prechádza väčšinou a chirurgické metódy liečby nemôžu eliminovať jej príčiny. Dobre nasadené zavesenie, studené utieranie šourka, odstránenie zápchy zmierňujú bolesť a pocit ťažkosti v miešku. Pacientom sa odporúča vyhnúť sa dlhej chôdzi a stoji.

Len v zriedkavých prípadoch sa môžete uchýliť k jednej z mnohých operačných pomôcok navrhnutých na liečbu varikokély. Hlavné ciele týchto operácií sú nasledovné: 1) vytvoriť priaznivejšie podmienky pre venózny odtok zo semenníka pohybom nahor; 2) vytvorenie okolo rozšírených žíl podporného spojivového tkaniva alebo svalového puzdra. Na tieto účely sa použije resekcia spodnej časti zodpovedajúcej polovice šurku, fixácia semenníka do inguinálneho kruhu alebo pubickej kosti, vyrezanie kŕčových uzlín, obalenie spermatického korda s chlopňou z membrán semenníka alebo cremastera. Tieto operácie poskytujú vysoké percento relapsov, čo spôsobuje komplikácie ako je trombóza, hnisavosť a niekedy aj atrofia semenníkov v dôsledku poškodenia a. spermaticae interne alebo testikulárne nervy.

Kŕčové žily spermatickej šnúry

Kŕčové žily spermatickej šnúry sa nazývajú varikokély. Ide o dosť bežnú patológiu mužského reprodukčného systému. Hlavnou kategóriou, ktorá je najviac postihnutá touto patológiou, sú muži vo veku od 20 do 35 rokov. Táto veková medzera je však relatívna, na základe štatistiky. V skutočnosti sa choroba môže vyvinúť až 15 rokov a po 40 rokoch.

Ľavostranné rozšírenie testikulárnej žily

Najčastejšia ľavostranná varikokéla. Rozšírenie žíl spermatickej šnúry na ľavej strane sa vyskytuje približne v 85% prípadov. Je to spôsobené určitými vlastnosťami odtoku krvi z ľavého semenníka. Faktom je, že jeho žila prúdi do ľavej obličkovej žily takým spôsobom, že vzniká pravý uhol. A toto sa často stáva príčinou flebopatie, čo často vedie k stagnácii a postupnému rozvoju rozšírenia kiahní.

Existuje niekoľko konkrétnych dôvodov, prečo sa môžu v ľavej časti objaviť kŕčové žily. Patria medzi ne:

 • novotvar v ľavej obličke;
 • zvýšený tlak v panvových cievach;
 • prítomnosť hernie;
 • akúkoľvek patológiu, ktorá môže viesť k porušeniu odtoku krvi z testikulárnych žíl.

Veľmi často sa choroba vyvíja na pozadí dlhotrvajúcej fyzickej námahy. Môže ísť o šport, ako aj o prácu súvisiacu s posilňovaním. Najmä ľudia s genetickou predispozíciou sú náchylní na vývoj ochorenia.

Príčiny kŕčových žíl

Existujú primárne a sekundárne žily, ktoré sú spôsobené rôznymi patologickými faktormi.

Odporúčame našim čitateľom

Náš pravidelný čitateľ zbavil PROSTATITIS účinnej metódy. Skontroloval to na seba - výsledok je 100% - úplné odstránenie prostatitídy. Je to prírodný liek založený na mede. Skontrolovali sme metódu a rozhodli sme sa ju odporučiť. Výsledok je rýchly. EFEKTÍVNA METÓDA.

Vývoj primárnych kŕčových žíl predchádza:

 • slabá žilová stena spôsobená dedičnou nedostatočnosťou svalových vlákien a dysplaziou spojivového tkaniva. Tieto faktory vedú k rozvoju venóznej nedostatočnosti;
 • kongenitálna vaskulárna patológia, v ktorej nie je cievny ventil v žilách semenníka.

Sekundárna kŕčová dilatácia sa vyskytuje na pozadí porušenia venózneho odtoku testikulárnou žilou v dôsledku patologických procesov. Patria medzi ne:

 • vrodená malformácia dolnej dutej žily;
 • poruchy obličkových žíl;
 • benígnych a malígnych novotvarov obličiek a panvových orgánov;
 • zvýšené hladiny testosterónu, čo vedie k dramatickým hormonálnym nerovnováham;
 • predchádzajúce zranenia šourka;
 • skorý štart športových aktivít;
 • komplikácie spôsobené chirurgickým zákrokom, napríklad po utrpení odstránenia inguinálnej hernie alebo testikulárneho edému;
 • chronická dysfunkcia čreva.

Stage varicocele

Choroba je rozdelená do štyroch fáz, z ktorých každá závisí od toho, ako silne sú dilatované spermatické cievne žily, alebo inými slovami určujú závažnosť ochorenia.

 1. Žily nemôžu byť palpované, diagnózu je možné vykonať len na základe ultrazvuku.
 2. Keď pacient stoja, môžu byť žily jasne palpované. Keď sa predpokladá horizontálna poloha, žily sa stanú nepostrehnuteľnými.
 3. Rozšírenie žíl sa môže určiť pomocou palpácie, ako stojaceho, tak i ležiaceho.
 4. Zjavenie ochorenia je viditeľné voľným okom. Táto fáza sa vyznačuje vývojom dystrofie semenníka na postihnutej strane.

Symptómy varikokély

Symptómy kŕčových žíl spermickej šnúry závisia od toho, v akom štádiu je choroba:

 1. V prvej fáze nie sú žiadne konkrétne príznaky, choroba sa môže zistiť len počas lekárskej prehliadky.
 2. V druhom štádiu sa pacient sťažuje na bolesť v miešku, ktorého intenzita môže byť odlišná, navyše v chôdzi dochádza k nepohode v oblasti slabín.
 3. V tretej fáze ochorenia sa bolesť zosilňuje a prestáva závisieť od fyzickej námahy, dochádza dokonca aj v pokojnom stave. Bolestné pocity sú trvalé, v noci sa zhoršujú. Pri vykonávaní vizuálnej kontroly môžete vidieť vytvorenie viacerých uzlov charakteristických pre kŕčové žily spermatickej šnúry, ktoré sa podobajú partitu. Navyše, šrot sa výrazne zväčšuje s prejavom asymetrie.

Sprievodné príznaky sú zvýšené potenie a pocit pálenia v miešku, ako aj zhoršená erektilná funkcia.

Diagnóza kŕčových žíl spermickej šnúry

Diagnóza je založená na externom vyšetrení, palpácii a ďalších výskumných metódach. Vyšetrenie a palpácia sa vykonáva v pozícii pacienta. Ak chcete vykonať presnejšiu diagnózu, vykonajte manéver Valsalvy. Spočíva v tom, že pacient je požiadaný, aby sa namáhal. To zvyšuje tlak v cievach brušnej dutiny a testikulárne žily sú naplnené krvou. Takýto test je celkom vhodný v počiatočných štádiách ochorenia, keď je ťažké určiť varikóznu dilatáciu palpáciou.

Najbežnejšou diagnostickou metódou je ultrazvuk

V počiatočnom štádiu ochorenia sú na diagnostiku potrebné ďalšie vyšetrovacie metódy. Najbežnejšou diagnostickou metódou je ultrazvuk. Postup sa vykonáva v stojacej a ležiacej polohe, takto budú najpresnejšie údaje. Po postupe je možné získať fotografiu výsledku na mojich rukách, na základe čoho bude neskôr možné posúdiť ďalší vývoj ochorenia.

Ďalej sa vykonáva aj ďalšia štúdia panvových orgánov a obličky sa vyšetria bez zbytočného odkladu. Je to nevyhnutné, ak sú kŕčové žily spermiálnej šnúry sprievodnou chorobou.

Ultrazvuk a tomogram vnútorných orgánov sa vykonáva, ak nie je určená príčina vývoja venóznej patológie.

Okrem toho na diagnostické účely vykonajte spermogram. Potreba postupu vzniká v prípade, že existuje podozrenie z poškodenia reprodukčnej funkcie. Na prevenciu týchto porúch sa môže tiež vykonať spermogram.

Varicocelej neplodnosti

Bolo preukázané, že dilatácia spermatickej šnúry má škodlivý účinok na reprodukčnú funkciu. Poruchy sa postupne rozvíjajú, keď sa zvyšuje patologický proces. Hlavnou príčinou mužskej neplodnosti pri tejto chorobe je významné zvýšenie teploty v semenníkoch. To negatívne ovplyvňuje stav spermií, ktoré nie sú v takýchto podmienkach schopné normálne fungovať.

Existuje porušenie termoregulácie v dôsledku skutočnosti, že kvôli rozšíreniu žily, vaskulárny ventil nemôže úplne naplniť svoju priamu funkciu. To vedie k tomu, že je narušený spätný tok krvi a doslova preplňuje choroidný plexus umiestnený okolo semenníka. Čím je proces náročnejší, tým silnejší je semen zahltený nádobami a zastavuje chladenie. Akonáhle teplota stúpne, proces spermatogenézy sa úplne zastaví.

Pri komplexnom vyšetrení pacientov v reprodukčnom veku sa od nich vyžaduje, aby predpisovali takýto diagnostický postup ako spermogram. Na základe výsledkov lekára môže posúdiť, či sa človek môže stať otcom pomocou oplodnenia in vitro. Ak nehovoríme o prípadoch ireverzibilnej neplodnosti, keď nie je možné izolovať životaschopné spermie v ejakuláte, potom sa IVF stane odbytom pre bezdetné páry.

Indikácie pre povinný chirurgický zákrok sú pretrvávajúce bolesti v miešku.

liečba

Predpokladá sa, že najefektívnejšou liečbou kŕčových žíl spermií je chirurgia. Ale v niektorých prípadoch sa operácia nemôže uchýliť. Indikácie pre povinný chirurgický zákrok sú:

 • pretrvávajúca bolesť v miešku, ktorá je spôsobená touto chorobou;
 • potvrdená diagnóza mužskej neplodnosti na pozadí kŕčových žíl;
 • zjavná asymetria semenníkov spôsobená atrofiou.

Vedúci lekári majú tendenciu verí, že patológia by mala byť prevádzkovaná ihneď po stanovení diagnózy. Tým sa minimalizuje vývoj porúch spermatogenézy.

Existuje niekoľko hlavných typov chirurgických zákrokov, ktoré sa používajú na liečbu kŕčových žíl varápiek a spermatických šnúr:

 1. Metóda prevádzky Ivanissevych. Je to tradičný spôsob riešenia žilových problémov, ktoré spočívajú v viazaní žily na semenník. Pre túto operáciu nezáleží na tom, v akom štádiu je patologický proces. Nevýhodou tohto postupu je, že je potrebné urobiť incíziu pre ňu, po ktorej nasleduje šitie. To znamená prítomnosť špecifického pooperačného obdobia s povinnou prítomnosťou pacienta v nemocnici.
  Ďalším nepríjemným momentom je vývoj recidívy choroby. Dôvodom je zlý pohľad na testikulárnu žilu počas operácie a jej neobjasnené vetvy.
 2. Laparoskopia. Táto metóda liečby sa používa niekoľko desaťročí. Jeho výhodou je minimálna tkanivová trauma a minimálne množstvo komplikácií. Operatívna intervencia sa vykonáva pomocou špeciálneho zariadenia vybaveného miniatúrnou videokamerou. Obraz je zobrazený na monitore a lekár má možnosť vykonať dôkladnú štúdiu v celej žilke spermatického kábla bez toho, aby chýbala iba jedna vetva.
  Táto operácia je dobre tolerovaná, pobyt pacienta v nemocnici zvyčajne nepresahuje dva dni. Rehabilitačné obdobie trvá asi dva týždne.
 3. Laserová liečba. Dnes je najobľúbenejšou metódou riešenia problému kŕčových žíl. Má niekoľko výhod.

Výhody laserovej terapie:

 • vykonávané v miestnej anestézii;
 • pacient je v nemocnici po operácii nie dlhšie ako štyri hodiny;
 • postup je úplne bez krvi, pretože laserový lúč produkuje hemostázu priamo počas operácie;
 • dochádza len k menšiemu poškodeniu okolitých tkanív av niektorých prípadoch vo všeobecnosti chýba;
 • v porovnaní s inými chirurgickými intervenciami má laserová liečba najkratšie obdobie na zotavenie;
 • zjazvenie je veľmi zriedkavé.

Voľba metódy liečby závisí viac od názoru lekára. Práve on, ktorý na základe všetkých vyšetrení pacienta zvolí optimálny spôsob riešenia problému. Ale výber je vždy na úrovni poradenstva. Pacientovi sa hovorí o výhodách a nevýhodách rôznych typov operácií, môže zobraziť fotografiu priebehu operácie a zdôrazniť účinnosť každej metódy.

prevencia

K dnešnému dňu neboli stanovené žiadne špeciálne metódy prevencie. Po prvé, toto je spôsobené tým, že ochorenie je vo väčšine prípadov spôsobené anatomickými znakmi. To však neznamená, že sa nemôžeme vyhnúť patológii. Najdôležitejším preventívnym bodom je pravidelné absolvovanie plánovanej skúšky. Pomôže to najskôr identifikovať chorobu a vyriešiť problém, kým neprejde do ďalšej fázy.

Navyše jednotlivci, ktorí majú dedičnú predispozíciu k rozšíreniu varixov, alebo tí, ktorí majú problémy s panvovými orgánmi, by sa mali vyhnúť fyzickej námahe. Je veľmi dôležité venovať osobitnú pozornosť práci čriev. Častá zápcha môže spôsobiť problémy s venóznym odtokom v dôsledku zvýšeného intraabdominálneho tlaku.

Máte vážne problémy s potenciálom?

Už sa veľa nástrojov pokúsilo a nič nepomohlo? Tieto príznaky sú vám známe z prvej ruky:

 • pomalá erekcia;
 • nedostatok túžby;
 • sexuálnej dysfunkcie.

Jedinou cestou je chirurgia? Počkajte a nekonajte radikálne. Zvýšenie výkonu MOŽNÉ! Sledujte odkaz a zistite, ako odborníci odporúčajú liečbu.

Symptómy a liečba kŕčových žíl spermickej šnúry

Zástupcovia silnejšieho pohlavia často čelia ochoreniam, ako sú kŕčové žily spermickej šnúry. Táto patológia sa inak nazýva varikokéla. Ide o čisto mužskú chorobu. V inguinálnom kanáli je spermatická šnúra, ktorá zahŕňa venózny plexus, tepny, deferens, nervy a lymfatické cievy. Kŕčovými žilami sa rozšíri žilový plexus a vytvorí sa uzol.

Vývoj varikokély u mužov

Varikokéla je chronické neinfekčné ochorenie charakterizované patologickou dilatáciou žíl v oblasti neviditeľného plexu. Často sa táto patológia kombinuje s hemoroidmi a kŕčovými žilami v nohách. Plavidlá sa rozširujú hlavne z ľavej strany. Je to spôsobené anatomickými znakmi ľavej semenníka. Možná bilaterálna porážka.

Varikokéla je primárna a sekundárna. V druhom prípade žily expandujú na pozadí inej patológie (poškodenie obličiek počas nádoru). Varikokéla v neprítomnosti chirurgického zákroku a dlhodobého priebehu môže viesť k neplodnosti. Je to spôsobené tým, že hustá žilová sieť narušuje tvorbu spermií. Spermatogenéza sa vyskytuje pri určitej teplote. Keď stúpa, tento proces sa zastaví.

Približne každý druhý muž v štúdii semennej tekutiny odhalil porušenia. V reprodukčnom veku je táto vaskulárna patológia diagnostikovaná u 35% mužov. Najvyššia miera výskytu je zaznamenaná u adolescentov 14-16 rokov. V tomto veku trpí každý piaty mládenec. Bilaterálna lézia je zistená iba v 3-8% prípadov.

Etiologické faktory

V srdci vývoja choroby je nedostatočnosť ventilu. Tieto sú umiestnené v oblasti žíl a zabezpečujú pohyb krvi jedným smerom. Keď sa ventily úplne nezatvoria, venózna krv sa prepláchne späť. To vedie k pretečeniu a stagnácii krvi. Postupne strácajú žily svoju predchádzajúcu elasticitu a elasticitu, natiahnutie sa stávajú zvlnené. Varikokéla je viditeľná voľným okom.

Stupeň rozťahovania je iný. Zväčšené žily obklopujú semenníky, čo vedie k porušeniu ich ochladzovania. Rovnako dôležitý je pri rozvoji ochorenia nárast tlaku v obličkovej žile. Podporuje spätný pohyb krvi z obličkových ciev do žíl v semenníkoch. Nasledujúce predisponujúce faktory zohrávajú dôležitú úlohu pri rozvoji ochorenia:

 • fyzické preťaženie;
 • zdvíhanie;
 • chronická zápcha;
 • dlhé statické zaťaženie.

Často sa varikcele rozvíjajú u tých mužov a mladých ľudí, ktorí sú dlhodobo v horizontálnej polohe. Tieto faktory zvyšujú tlak v brušnej dutine, čo negatívne ovplyvňuje žily.

Ako sa prejavujú kŕčové žily

Najčastejšie sa choroba vyvíja počas puberty. Vlastnosť varikokély spočíva v tom, že ochorenie sa vyvinie na určitú úroveň a potom nedosiahne pokrok. Jeden stupeň ochorenia takmer nikdy neprechádza do iného. Kŕčové žily možno náhodne zistiť. Často sa to deje počas lekárskej prehliadky, keď je vypracovaná.

Príznaky môžu chýbať. Bolesť nastáva iba pri silných kŕčových žilách. Existujú 4 stupne tejto choroby. Stupeň 0 je charakterizovaný absenciou akýchkoľvek zmien počas externého vyšetrenia semenníka a palpácie. Zväčšené žily sa nachádzajú iba v procese inštrumentálneho vyšetrenia. Najinformatívnejší ultrazvuk a Doppler.

Keď sú v stojacej polohe detekované 1 stupeň uzlín varikóznych žíl. Ležiace nie sú určené. Subjektívne sťažnosti chýbajú. Identifikovať ochorenie môže byť počas testu Valsalva. Počas neho pacienta napína abs a zadržiava dych v rôznych pozíciách (ležanie a státie). Toto sa vykonáva striedavo.

V oblasti šrotu, zatiaľ čo lekár rozpozná uzly. Stupeň 2 sa vyznačuje skutočnosťou, že dilatačné žily sú detekované v stojacej a ležiacej polohe. Takíto pacienti sa často sťažujú na vytiahnutie bolesti, pálenie a poruchu sexuálnej funkcie.

Tento nepríjemný pocit sa zhoršuje pohybom a ustúpi v polohe na chrbte. Niektorí muži pocítia nepríjemné pocity pri chôdzi. Pri vyšetrení sa stanoví prolaps testikulácie na postihnutej strane. Scrot sa stáva asymetrickým. Najnebezpečnejšími sú kŕčové žily 3 stupne. Zisťuje sa externým vyšetrením.

Vyskytujú sa nasledujúce príznaky:

 • zníženie objemu semenníkov;
 • prehĺbenie šourka na jednej strane;
 • pocit pálenia;
 • neustále bolesti v kľude, pri pohybe av noci.

Možné zvýšenie objemu šourku. Ak je varikokéla stupňa 3 zistená vo výpise, potom je prepustený z vojenskej služby.

Plán posudzovania pacienta

Liečba týchto pacientov sa uskutočňuje až po dôkladnom vyšetrení. Potrebné sú nasledujúce štúdie:

 • palpácia šourka;
 • Ultrazvuk krvných ciev;
 • zber spermy, po ktorom nasleduje vyšetrovanie;
 • flebografia (röntgenové vyšetrenie);
 • termografia (stanovenie teploty v oblasti slabín).

Navyše je možné vykonať počítačové alebo magnetické rezonančné zobrazovanie. Tieto štúdie odhaľujú obštrukciu žilového trombu a iné ochorenia, ktoré môžu spôsobiť varikokélu. Na vylúčenie prítomnosti nádorov sa uskutočňuje ultrazvuk obličiek. Dospelí muži vykonali štúdiu semennej tekutiny.

To určuje podiel aktívnych spermií a celkový počet samčích zárodočných buniek. Často pred operáciou sa vykonáva venografia. Rovnako dôležité sú údaje o histórii ochorenia. Bude určený vek výskytu tejto patológie, prítomnosť detí u človeka. Ak sa varikokéla mnoho rokov neobťažuje a človek neplánuje mať deti v budúcnosti, operácia sa nemusí vykonať.

Ako uzdravovať chorých

Hlavným spôsobom liečenia týchto pacientov je chirurgický zákrok. Operácia sa vykonáva na žiadosť samotného pacienta, aby sa zabránilo neplodnosti alebo ak sú k dispozícii nasledujúce indikácie:

 • silná bolesť;
 • deformácia miešku;
 • ukončenie rastu semenníkov v pubertálnom období;
 • zníženie kvality spermií.

V detstve musí byť operácia nevyhnutne vykonaná. Používajú sa rôzne typy chirurgických zákrokov. Najčastejšie používané operácie sú:

 • outdoor;
 • s mini-prístupom;
 • endoskopická;
 • testikulárna revaskularizácia.

V procese chirurgického zákroku možno vykonať nasledujúce manipulácie:

 • zvyšovanie semenníka;
 • excízia rozšírenej žily;
 • oklúzie (embolizácia) plavidla.

Najslávnejšia otvorená operácia Ivanisevič. Počas tejto intervencie sa dilatované žily ligujú a pretínajú. Je potrebná celková anestézia.

Nevýhody radikálnej chirurgie zahŕňajú potrebu používať anestéziu, prítomnosť pooperačnej jazvy, možnosť relapsu.

Minimálna invazívna liečba je široko používaná. To zahŕňa embolizáciu plavidla. Táto manipulácia sa vykonáva pri lokálnej anestézii. Špeciálna sklerotizujúca látka alebo špirála sa vloží do žily. To vedie k priľnavosti stien dilatačnej žily, k zastaveniu prietoku krvi a k ​​vypnutiu cievy z krvného obehu.

Takáto liečba trvá nie viac ako 1 hodinu. Embolizácia sa často uskutočňuje pri relapsu po otvorenej operácii. V tejto situácii sa nevykonávajú žiadne rezy, ale je inštalovaný iba katéter. Veľmi často, keď je detekovaná varikokéla, vykoná sa mikrochirurgická operácia. Má malý rez.

Dĺžka rezu je len 2 cm. Komplikácie a relapsy sú menej časté. Počas operácie sa spermatická šnúra s rozšírenými žilami odstráni von a potom sa postihnuté cievy vyrezú. Nedávno sa laparoskopická liečba stala čoraz bežnejšou. Keď sa to robí v peritoneu, nie je to rez, ale prepichnutie.

Prevencia varikokély zahŕňa prevenciu vzniku zápchy, aktívny životný štýl, odmeňovanie fyzickej aktivity, udržiavanie pravidelného sexuálneho života. Takže varikokéla sa nachádza takmer v každom treťom mužovi a často sa stáva príčinou neplodnosti. Volajte lekára čo najskôr.

Ako diagnostikovať a liečiť varikokélu

Existuje jeden, čisto mužský problém, s ktorým ľudia neponáhľajú vidieť lekára a cítia sa nepríjemne. A márne: postupujúc, táto choroba môže spôsobiť mnohé z najnepriaznivejších následkov, vrátane neplodnosti.

Hovoríme o kŕčových žilách spermickej šnúry, ktorá sa tiež nazýva varikokéla: príčiny, symptómy a metódy liečby budú predmetom úvah v článku.

Anatómia problému

Varíšky - spárovaný orgán, bohatý na krv. Prívod krvi sa uskutočňuje prostredníctvom rozsiahlej siete ciev, z ktorej je časť loziformného plexu spermatickej šnúry.

Cirkulačné poruchy v tejto časti vedú k deformácii žíl v dôsledku nadmerného krvného tlaku na stenách: krv v miešku stagnuje a žily bobtnajú a vytvárajú uzly.

Na porovnanie: krvný tlak v žilách semenníkov u zdravých mužov je približne 85 mm Hg. Art., A pre tých, ktorí trpia varikokéli, tlak stúpa na 200-240 mm Hg. Art.

Porovnanie zdravých a náchylných semenníkov

Prevažne kŕčové žily spermatického šnúry sa rozvíjajú vľavo: je to preto, lebo spermatické žily sa môžu dostať do renálnych svalov v pravom uhle. Má väčšiu dĺžku ako iné podobné cievy, preto je v ňom vyšší krvný tlak. Preto je spermatická žila citlivejšia a je častejšie postihnutá varikokéliou.

Nadradená mezenterická tepna a kmeň aorty tvoria aorto-mezenterické "pinzety", ktoré štiepia ľavú obličkovú žilu, čo vedie k žilovému refluxu - reverznej injekcii krvi do ľavej semennej žily. Creepy plex v spermatickej šnúre je naplnená krvou.

Vyskytujú sa aj pravostranné a dokonca aj bilaterálne varikokély, ale oveľa menej často.

Príčiny

Takže na vyšetrení človeka bola odhalená varikokéla: čo je a prečo sa vyskytuje, čo môže viesť a ako sa dá liečiť?

Odborníci identifikujú dve formy tejto venóznej patológie - idiopatickej a symptomatickej. Idiopatické kŕčové žily vychádzajú bez zjavného dôvodu a vývoj jeho symptomatickej formy je ovplyvnený mnohými faktormi, ktoré možno považovať za príčiny varikokély.

Príčiny varikokély spočívajú v chlopňovej nedostatočnosti testikulárnych žíl a slabosti žilových stien. Táto slabosť môže byť buď vrodená, alebo získaná počas života, ak človek nesie ťažkú ​​fyzickú námahu, pri ktorej dochádza k nadmernému napätiu brušných svalov.

Zvyčajná zápcha hrá tiež úlohu vo vývoji varikokély. Mechanizmus ich negatívneho účinku na steny cév cievneho plexu je podobný účinku ťažkej fyzickej práce: ventilový systém spermatickej šnúry oslabuje konštantné napätie, rovnako ako steny ciev, čo vedie k vzniku symptómov kŕčových žíl.

Klasifikácia chorôb

V medicíne sa berú do úvahy štyri klasifikácie patológie spermatickej šnúry. Všetky z nich určujú priebeh ochorenia podľa stupňa vizuálnych alebo palpatorických prejavov varikokély:

Podľa Lopatkina

 • I stupeň - sa prejavuje iba pri palpácii v stojacej polohe pri napínaní;
 • Stupeň II - rozšírené žily sú jasne viditeľné, zatiaľ čo konzistencia a veľkosť semenníkov sú normálne;
 • Trieda III - semenník sa znižuje, konzistencia sa mení, žily vnútroiformného plexu sú veľmi roztiahnuté.

Podľa Isakov

Táto klasifikácia sa používa v pediatrickej chirurgii na určenie štádia vývoja varikokély:

 • I stupeň - varikózne uzliny nie sú viditeľné, ich určenie je možné iba s palpáciou po miernom svalovom napätí;
 • Stupeň II - uzly sú viditeľné, ale veľkosť a konzistencia semenníka sa nezmení;
 • Trieda III - varikózne žily sú vyslovované, semenník je znížený a má testovatuyu konzistenciu.

Podľa B.L. Coolsaet:

Táto klasifikácia je založená na hemodynamike varikokély:

 • I stupeň - reverzné uvoľnenie (reflux) krvi z ľavej obličkovej žily do semenníka;
 • II. Stupeň - opačná ejekcia krvi z iliacovej žily do semenníka;
 • Stupeň III - kombinovaný typ refluxu.

Podľa WHO:

 • Stupeň I - kŕčové žily nie sú určené ani vizuálne ani palpatoricky, avšak manéver Valsalvy (test, pri ktorom je pacient požiadaný, aby napolohol brušnú stenu a držal dych na chvíľu), je pozitívny: kŕčové žily sú viditeľné len v stojacej polohe, ale v prchavej polohe padajú;
 • II. Stupeň - šľachovité žily nie sú viditeľné, ale sú hmatateľné;
 • Stupeň III - rozšírené žily sú vizualizované a jasne hmatateľné.

Ako sa choroba prejavuje?

Dilácia žíl kordu - zákerná choroba: približne polovica mužov sa dozvie, že majú varikokélu, na odborných vyšetreniach. Inými slovami, majú kŕčové žily bez akýchkoľvek príznakov alebo s nevýznamnými a rýchlo prechádzajúcimi nepríjemnými pocitmi:

 • Vytrháva bolesť v miešku
 • Pocit ťažkosti a napätia v ňom

Preto sa varikokéla často prejavuje: príznaky porušenia venózneho obehu sa pozorujú až po značnej fyzickej námahe a úplne zmiznú po ich zastavení a krátkom odpočinku.

Silné nepríjemné pocity, pri ktorých je bolesť takmer konštantná a nezávisí od charakteru záťaže, pacientka zaznamenáva iba v tretej alebo štvrtej fáze varikokély. Súčasne sa stávajú viditeľné zmeny vo veľkosti a konzistencii semenníkov: zmenšujú, strácajú trofizmus, zmierňujú.

Účinnosť kŕčových žíl nie je zvlášť ovplyvnená, ale niektorí muži majú ďalší príznak varikokély - neplodnosť, o ktorej sa dozvedia po niekoľkých rokoch pravidelného sexuálneho života a neúspešných pokusoch o počatie dieťaťa.

Varikokéla a neplodnosť

Semenníky (semenníky) produkujú spermie, ktorých kvalita je určená predovšetkým počtom zrejúcich a pohyblivých spermií. Najdôležitejšou podmienkou ich produkcie je udržiavanie špeciálnej teploty v semenníkoch. Normálne nepresahuje 32 stupňov, avšak s progresiou varikokély sa teplota v miešku stáva oveľa vyššou, preto je inhibovaná spermatogenéza, spermie strácajú viskozitu a počet spermií vhodných na oplodnenie klesá.

Vediac to, reprodukčné lekári vždy odkazujú na mužov, ktorí k nim prichádzajú na konzultáciu s chirurgom, aby vylúčili negatívny účinok zúženia spermatického šnúry na produkciu zdravých spermií.

diagnostika

Rozšírenie žilovej žily je diagnostikované na základe typických ťažkostí alebo náhodne - počas lekárskeho vyšetrenia z akéhokoľvek iného dôvodu.

Okrem objasnenia povahy nepohodlia v oblasti semenníkov, vyšetrenia a palpácie vedie ich špecialista aj objasňujúcu diagnostiku pomocou ultrazvukového zariadenia.

V priebehu štúdie u pacientov s varikokéli u mužov sa zvyčajne prejavujú charakteristické zmeny v žilách spermatických šnúr - anechoických, spletitých alebo nodulárnych častí. Priemer žíl súčasne do určitej miery prekračuje normu tri milimetre.

Ultrazvuk je potrebný nielen pre presnú diagnostiku kŕčových žíl, ale aj v prípravnej fáze pred operáciou: varikokéla je kategória ochorení, ktoré sú liečené len chirurgicky.

Hardvérová diagnostika poskytuje špecialistovi presné informácie o stave tkanív a stupni prietoku krvi v nich.

liečba

Jediným efektívnym spôsobom, ako úplne vyliečiť varikokélu, je chirurgický zákrok. Súčasné možnosti medicíny umožňujú vykonať chirurgický zákrok čo najmenšie.

Muži s kŕčovými žilami sú operovaní jednou z dvoch metód liečby: okluzívna a neokluzívna s venóznou anastomózou. Voľba metodiky vykonáva odborník na základe údajov získaných ultrazvukovým vyšetrením pacienta.

Operácia je vždy potrebná?

Je tiež potrebné povedať, že navrhovaná transakcia nie je vo všetkých prípadoch bola diagnostikovaná varikokéla: sa obvykle odporúča len mužom, ktorí vyjadrili syndróm bolesti, rovnako ako v prípadoch, keď choroba žily môžu mať vplyv na schopnosť otehotnieť. V ostatných prípadoch sa každoročne monitoruje a monitoruje vývoj varixu - zhodnotenie celkového stavu pacientov, zmeny veľkosti a konzistencie semenníkov.

Operácia nie je indikovaná pre mužov staršieho a senilného veku, ako aj pre pacientov trpiacich dekompenzovanými formami mnohých chronických ochorení:

 • cukrovka
 • Peptický vred žalúdka a čriev
 • Koagulopatia (poruchy krvácania rôznej etiológie)

Chirurgický zákrok by sa mal odložiť počas liečby akútnych respiračných vírusových infekcií a iných infekčných ochorení, ako aj počas prvých šiestich mesiacov po mozgovej príhode alebo infarkte.

Ako sa vykonáva varikokéla? Hlavnou technikou, ktorou sú prevádzkované kŕčové žily kábla, je Ivaníševičova operácia.

 • Metóda Marmara;
 • Ligácia testikulárnej žily z inguinálneho prístupu (mikrochirurgická technika);
 • Video endoskopická alebo laparoskopická metóda varikokelektómie;
 • Retroperinepsická varicelektómia.

Operácia Ivanisevič patrí do kategórie otvorenej chirurgie. Jej podstatou je ligácia (ligácia) a excízia ľavej spermatickej žily. Za týmto účelom sa zavádza intravenózna anestézia, po ktorej sa v tkanivách vytvárajú rezy vrstvou po vrstve, čím sa otvára prístup do kŕčovej oblasti cievy.

Napriek rastúcej popularite špičkových metód liečby varikokély sa operácia Ivaníševiča stále považuje za nielen technicky jednoduchú, ale aj bezpečnú.

Metóda Marmara je považovaná za menej invazívnu - operáciu, počas ktorej sa vykoná malý rez (približne 2 cm). Prostredníctvom neho sa odoberie spermatický kord a opuchnuté žily sa ligujú a oddeľujú oddelene.

Ako alternatíva k vyššie uvedeným zásahom sa často používajú techniky, ktoré umožňujú chirurgovi presne vizualizovať oblasti, ktoré majú byť ligované a vyrezané. Faktom je, že nedostatok dobrej optiky v niektorých prípadoch znemožňuje jasne rozlíšiť tepny, žily a lymfatické cievy, čo vedie k zvýšenému riziku ligácie nie spermatickej žily, ale tepien a lymfatických ciev.

Optický nárast ovládaného miesta eliminuje pravdepodobnosť zdravotných chýb. Hlavnou nevýhodou tejto techniky je potreba používať špeciálne zariadenie a vysoké náklady na samotnú prevádzku.

Retroperineoskopická varicelektómia je ešte účinnejšou metódou liečby varikokély, pretože intervencia vykonaná prostredníctvom mini-prístupu netrvá dlho, vyžaduje minimálnu anestéziu a nedáva závažné komplikácie. Nepochybnými výhodami tejto techniky je významné zníženie času pobytu pacientov v nemocnici, ako aj ľahšie obdobie rehabilitácie.

Okrem toho po operácii zostáva len jedna malá (1,5 - 2 cm) steha, zatiaľ čo po bežných zákrokoch zostávajú až tri dlhé jazvy bez minimálneho prístupu.

Prevencia varikokély

Každá operácia je vážnym zaťažením tela, s výnimkou odstránenia varikokély: liečba kŕčových žíl spermickej šnúry je spojená s určitými rizikami.

Aby ste tomu zabránili, musíte sa starať o zdravie krvných ciev po celý život. Pomôže to prísne dávkovanie fyzickej aktivity, povinné striedanie ich odpočinku.

Je potrebné sledovať včasné a úplné vyprázdnenie čriev, aby sa eliminovala zápcha. Zdravé jedlo s množstvom vlákniny, dostatočným množstvom vody a inými zdravými nápojmi, pohyblivosťou a aktivitou pomôže udržať normálnu črevnú pohyblivosť.

Pravidelný príjem vitamínov, kontrola krvného tlaku s použitím antihypertenzívnych liečiv má dobrý účinok na tón cievnej steny, čím zabraňuje tomu, aby sa stali tenšou a slabšou.

Prevedenie sit-down úradnícku prácu alebo stráviť niekoľko hodín za volantom, muži potrebujú čas od času vstávať od počítača, alebo booster, aby sa zahrial, robiť nejaké jednoduché cvičenia na "rozptýliť" krv a zabrániť jeho stagnáciu v panvových orgánov a nôh.

Varikokéla: príčiny, znaky, stupne, odstránenie

Kým sa neobjaví kŕčové žily spermatického šnúra, pacient nemusí vedieť o ňom, pretože príznaky varikokély môžu byť sotva viditeľné nielen na začiatku vývoja. Tu, ako niekto šťastie - choroba po puberte, spravidla, nepostupuje. Často sa zistí patológia počas vyšetrenia alebo v súvislosti s prechodom lekárskej komisie zo strany lekára. Niekedy vyvíjajú udalosti nútiť človeka, aby sa obával a hľadal pomoc od lekárstva. Koniec koncov, zdá sa, aj keď príležitostne, priťahujú bolesti a pocit ťažkosti na takomto intímnom mieste, naznačujú myšlienku na nejakú patológiu.

Vzhľadom na vek takého "šťastia" je otázka následkov varikokély (vplyv na funkčné schopnosti celého orgánu) vždy na prvom mieste. Nemá choroba vplyv na plnohodnotný rodinný život a bude mať vplyv na reprodukčnú funkciu?

Rozsah a príčiny varikokély

Podľa rôznych klasifikácií sú kŕčové žily spermatickej šnúry rozdelené na 3 alebo 4 stupne (najmä Wikipedia označuje 3 typy alebo stupne). V závislosti od toho, či autor zohľadňuje nulový stupeň, keď patológia vzniká a je detekovaná len ultrazvukom, ale nie je určená palpáciou.

Avšak nie všetci bežia na ultrazvuku, preto je najlepšie začať klasifikáciu s varikokéliou stupňa 1, keď dilačné žilky môžu byť detegované dotykom, ale iba v stojacej polohe a pri strese brušnej steny. Ak patologický proces ide ďalej, ďalšia diagnóza nevyžaduje ani ďalšie prístroje a určuje nasledujúce "úspechy" kŕčových žíl:

 • Varikotése stupeň 2 sa môže zistiť vizuálne, kde sú rozšírené žily dobre viditeľné, ale samotná semennica sa nezmenila.
 • Varikokéla 3. stupňa je charakterizovaná výraznými kŕčovými žilami a znížením semenníka, čo môže zmeniť jeho konzistenciu.

Samozrejme, mnohí mladí ľudia majú záujem o to, prečo sa mu tento "útok" stalo, čo môže spôsobiť, že sa "ocitnú pod chirurgickým nožom", ale príčiny varikokély sa nelíšia od príčin iných kŕčových žíl:

 1. Anatomická štruktúra ciev v semenníku, geneticky naprogramovaná;
 2. Dedičná predispozícia k kŕčové žily, ktoré prejavujú buď otcom alebo matkou, dokonca aj na dolných končatinách, aspoň na inom mieste;
 3. Nadmerná fyzická aktivita (záťaže spojené so silovými športmi, cykloturistikou a jazdeckými športmi);
 4. Trombóza obličkových ciev.
 5. Práca spojená s dlhodobým pobytom vo vzpriamenej polohe.

Mechanizmus varikokély u mužov je typický aj pre iné typy tejto patológie a je to zlyhanie venóznych chlopní, čo vedie k stasu krvi v testikulárnych žilách, ktoré sa hromadia a rozširujú cievu, čo prispieva k rozvoju testikulárnej varikokély.

"Nebezpečný" vek a nadchádzajúca operácia

Patologický proces zvyčajne uprednostňuje ľavú stranu, ale je to bilaterálne alebo si vyberie miesto pravého. Choroba začína skoro alebo môže byť všeobecne vrodená kvôli zvláštnostiam anatomickej štruktúry testikulárnych ciev, ale u detí sa to zvyčajne nezhasne, s výnimkou toho, že modrá farba ľavej šourky môže naznačovať jej prítomnosť (vďaka charakteristikám venózneho odtokového zariadenia viac ako 95% prípadov na ľavej strane).

Asymetria obehového systému vysvetľuje, prečo sa varikokéli objavuje častejšie vľavo. (Žila pravého semenníka priamo prúdi do dolnej dutej žily, žila ľavého semenníka do ľavej obličkovej žily)

S nástupom rýchleho rastu a puberty sa frekvencia varikokély zvyšuje a dospievajúci sa môžu nielen vyjadriť, ale aj do určitej miery diagnostikovať. Patológia vyskytujúca sa v akejkoľvek štúdii často vedie k šoku nielen o jej prítomnosti, ale aj kvôli neschopnosti liečiť varikokélu akoukoľvek inou metódou, ako je operácia. Hoci je potrebné poznamenať, že operácia nie je vždy povinná.

Mnoho mladých mužov žije dlho s onemocnením, ktoré je bez symptómov, majú deti a nič sa o nič nerobí a vo veku 40 rokov sa niekedy stane. Vo väčšine prípadov je táto možnosť typická pre varikokélu.

Táto choroba však nie je pre všetkých rovnaká a nie vždy má len priaznivú prognózu z hľadiska zachovania reprodukčnej funkcie. Je známe, že kŕčové žily v semenníkov môžu viesť k jeho atrofii v dôsledku sklerotických zmien a ischémie, ktoré nevyhnutne vedú k porušeniu spermatogenézy so smutným výsledkom nazývaným mužská neplodnosť. Varikokéla môže viesť k skutočnosti, že semenník, v ktorom prebieha vývoj spermií, sa ukáže byť v nepriaznivom prostredí pre seba, čo má podmienky, ktoré sú úplne nevhodné pre úplný vývoj zárodočných buniek.

V prípadoch, keď patológia vyžaduje chirurgický zákrok, nebudú pomáhať žiadne pilulky a pleťové vody. V takejto situácii by ste nemali dúfať, že v takejto situácii budete mať šťastie, ale po zvážení všetkých výhod a nevýhod zvolíte najvhodnejšiu metódu chirurgického zákroku, pretože v súčasnosti je operácia s varikokéli zriedkavá a má niekoľko odrôd.

Právo pacienta na výber

Okrem výberu chirurgickej metódy sa otázka priemernej ceny chirurgického zákroku na varikokéli často obáva tak pacienta, ako aj jeho rodičov, ak ešte nedosiahol vek na to, aby urobil nezávislé rozhodnutia. Chcete ísť na štátnu zdravotnícku inštitúciu na dva týždne a dostať sa s nízkymi nákladmi na materiál? Alebo choďte na komerčnú kliniku, strávite v pohodlných podmienkach s jedlom po dobu piatich dní a vráťte sa domov bez varikokély, platia za všetko o všetkých tisícoch 100 ruských rubľov?

Je to však priemerná cena, pri ktorej každá metóda má svoje vlastné náklady, takže si môžete myslieť a rozhodnúť a najprv sa oboznámiť s hlavnými charakteristikami navrhovaných chirurgických zákrokov.

Operácia Ivanissevič

Prevádzka Ivanissevič je "najstarší", mnohonásobne dokázaný, hovorí, že nemá 100% efektívnosť, ale za cenu približne 30 tisíc rubľov je to najdostupnejšie. Podstatou zásahu je obväz a odstránenie poškodených žíl a zastavenie opačného toku krvi, ktoré sa vykonáva pri lokálnej anestézii alebo v celkovej anestézii. Operatívny zásah je vykonávaný otvoreným prístupom.

Operácia Ivansevich - ligácia spermatických žíl nad úrovňou semenníkov

Mínus operácie sa považuje za pravdepodobnosť recidívy a zachovanie rizika náhodného ligácie semennej tepny, čo následne povedie k porušeniu spermatogenézy. Je zrejmé, že v skutočnosti tu nie je žiadna zvláštna šanca, v dôsledku toho je len nedostatok profesionality lekára a nedostatočná kvalita, preto by sa nemalo obávať obzvlášť, hlavnou vecou je vybrať správneho lekára a kliniky;

Metóda Marmara

Mikrochirurgická chirurgia podľa metódy Marmara je v súčasnosti jednou z najpopulárnejších a najvýhodnejších, pretože nepotrebuje penetráciu do brušnej dutiny, je menej traumatická, prakticky nedáva kozmetické chyby, komplikácie a relapsy. Jeho náklady začínajú od 35-40 tisíc rubľov, ak je intervencia jednostranná, ale pri vykonávaní operácií na oboch stranách sa považujú za nezávislé od seba a odhadujú sa na 70 až 120 tisíc rubľov;

Laparoskopická varikokelektómia

Laparoskopická varicocelektómia sa považuje za najúčinnejšiu a jedinej metódu v prípade bilaterálnych varixov. Nasledujúci deň po operácii sa pacient môže vrátiť domov a začať s obvyklými aktivitami a obavami, rehabilitačné obdobie je rýchle a jednoduché, nedochádza k žiadnej kozmetickej defekte.

Operácia sa vykonáva prepichnutím prednej brušnej steny pod celkovou anestézou a chirurg kontroluje priebeh operácie pomocou optických zariadení v reálnom čase na monitore. Laparoskopická metóda prakticky nedáva relapsy a znižuje riziko ligácie semennej tepny na nulu. Indikáciou pre endoskopickú intervenciu je prítomnosť silnej bolesti v miešku, prejavy relapsu, neplodnosti, odstránenie kozmetického defektu, kombinácia niekoľkých klinických príznakov varikokély. Priemerná cena takejto operácie je približne 50 tisíc rubľov.

alternatívy

Embolizácia, skleroterapia, koagulácia kŕčových žíl spermickej šnúry sú endovaskulárne manipulácie a sú považované za takmer neinvazívne metódy, ktoré nezahŕňajú rezy, stehy a celkovú anestéziu, pacient po ukončení procedúry ani v noci v nemocnici, ale ide domov, kde si ušetrí niekoľko dní, vyhnúť sa fyzickej námahe. Cena takejto "ľahkej" intervencie je však rovnaká ako pri bežnej prevádzke a závisí od kliniky, oblasti a kvalifikácie lekára.

Foto: embolizácia varikokély. Embolizačná cievka zastavuje prietok krvi postihnutou žilou.

Berúc do úvahy názory lekára

Mám ísť na operáciu, ak príznaky varikokély nie sú dostatočne výrazné, alebo môžeme počkať? Ako dlho bude čakať naposledy? Aké komplikácie sa mám obávať po operácii?

Hoci sa pacient zaoberá riešením problému chirurgie, posledné slovo musí byť vždy ponechané na špecialistu. Lekár môže zvyčajne objektívne zvážiť všetky klady a zápory nadchádzajúcej operácie, keď prvá prichádza do úvahy účelnosť jej implementácie, berúc do úvahy všetky klady a zápory.

K chirurgickým metódam liečby sa používajú tieto indikácie:

 1. Pocity nepohodlia a bolesti akejkoľvek intenzity, pretože aj mierna bolesť môže naznačovať vznik mikrotrombu a zápalu v dilatačných cievach pleurálnej dutiny;
 2. Neplodnosť v dôsledku zhoršenej spermatogenézy spôsobenej kŕčovými žilami spermiálnej šnúry;
 3. Kozmetická chyba, ktorá neustále zhoršuje psychiku človeka a v dôsledku toho vedie k porušeniu sexuálnych vzťahov;
 4. Na prevenciu neplodnosti v detstve a dospievaní, hoci v tejto otázke neexistuje konsenzus.

Mnohí experti sa držia svojho pohľadu a tvrdia, že varikokéla nemôže spôsobiť neplodnosť a ospravedlňovať chirurgickú liečbu len v prípadoch zhoršenia spermogramov. Avšak v niektorých ohľadoch sú klinickí lekári všetci rovnakí: v prítomnosti neplodnosti a kŕčových žíl viformálneho plexu je jednoznačne vykonaná liečba varikokély chirurgickou metódou. A potom sa môžete pozrieť na ďalší dôvod, ak sa situácia nezlepší.

Čo iné ohrozuje varikokélu?

Okrem toho by ste mali mať vždy na pamäti možné komplikácie a dôsledky varikokély, ktoré zahŕňajú:

 • Edém semenníka (hydrocele) v dôsledku nahromadenia tekutiny v miešku v dôsledku zhoršeného toku lymfy. Táto komplikácia je najčastejšia po operácii Ivanisseviča a je spojená s ligáciou lymfatických ciev súčasne s testikulárnou žilou. Pri príznakoch hydrocele je pacientovi predpísaná punkcia alebo druhá operácia;
 • Relatívna choroba je pravdepodobnejšia s otvoreným prístupom a vyskytuje sa v dôsledku pokračujúceho prietoku krvi cez vnútornú spermatickú žilu (neúplné zastavenie). Pri liečbe relapsov sa zvyčajne používa skleroterapia;
 • Testikulárna atrofia je tak zriedkavá, ako je vážna, to znamená, že táto patológia je charakterizovaná skutočnosťou, že v konečnom dôsledku semenník zmenšujúci sa veľkosť stráca svoju základnú funkciu, čo ťažko robí mladého muža šťastným, že má deti;
 • Postoperačné ochorenie, keď epididymis pretečie krvou. Podobné problémy sa častejšie vyskytujú po laparoskopickej intervencii;
 • Tromboflebitída spermatických žíl alebo perforácia cievnej steny;
 • Alergické reakcie na kontrastné látky charakteristické pre embolizáciu.

Je zrejmé, že fungovanie Marmaru je najbezpečnejším a najmenej traumatickým, čo sa navyše môže uskutočniť pri lokálnej anestézii a možno vylúčiť negatívne účinky všeobecnej anestézie.

Video: Stanovisko k špecialistovi na varikokéli

Posledná fáza prípravy na operáciu

Pri výbere chirurgického zákroku, veku pacienta je prítomnosť sprievodných ochorení povinná, najmä pri operáciách vyžadujúcich celkovú anestéziu, ktorá sama o sebe má kontraindikácie a samozrejme aj závažnosť patologického procesu. Prítomnosť hnisavých a zápalových ohnisiek, bez ohľadu na to, kde sa nachádzajú, je priamou kontraindikáciou každého chirurgického zákroku! Choroby gastrointestinálneho traktu tiež patria do kategórie primárnych kontraindikácií pre chirurgickú liečbu varikokély.

Pred chirurgickým zákrokom sa pacient podrobuje povinnému vyšetreniu v takýchto prípadoch, ktoré zahŕňajú:

 • Všeobecná analýza krvi a moču;
 • Biochemické štúdie krvného séra (glukóza, močovina, kreatinín, enzýmy, bilirubín);
 • EIA-HIV a syfilis;
 • Protrombínový index, zrážanie a trvanie krvácania;
 • Členstvo v skupinách v systémoch AB0 a Rhesus;
 • elektrokardiogram;
 • Fluorografická.

Čo a kedy môžete jesť a piť, ako čistiť črevá a psychologicky sa pripravovať - ​​tieto otázky sa na prvý pohľad zdajú zanedbateľné. Pri chirurgickom zákroku je každá malá vec dôležitá a preto pacient, kedysi na chirurgickom oddelení, musí byť pod "ostražitým okom" a pod stálym dohľadom zdravotníckych pracovníkov a verí, že všetko bude v poriadku.

Video: Prezentácia o liečbe varikokély

Prevencia relapsu

Chirurgická liečba na odstránenie kŕčových žíl z celulárneho plexu nepatrí do kategórie komplexných a ťažkých, preto je pobyt v nemocnici krátky a obdobie zotavenia po chirurgickom zákroku zvyčajne trvá nie viac ako dva až tri mesiace, počas ktorého sa pacient uvoľní z fyzickej námahy. Okrem toho sa dôrazne odporúča zdržať sa sexu po dobu 3 týždňov, pretože pacient, počujúc dosť neopodstatnených obvinení z obmedzenia erekcie, dychtivo rýchlo uvidí opak. Pred prepustením sa lekár zvyčajne zameriava na takéto problémy a trpezlivo vysvetľuje pacientovi, že chirurgická liečba varikokély v semenníkovi neovplyvňuje "mužské schopnosti". Ale potom, po období abstinencie, pravidelný sex môže byť najlepšou prevenciou varikokély u mužov.

Je známe, že činnosť tráviaceho traktu výrazne ovplyvňuje cievy semenníka, kde zápcha je najhorším nepriateľom žíl, čo spôsobuje stagnáciu v nich, a preto je potrebné venovať osobitnú pozornosť regulácii týchto procesov. Navyše, extra libier bude zasahovať len, čo znamená, že plnohodnotná strava s prevahou ovocia a zeleniny bude len taká.

Až do príchodu k aktívnemu športu by pacient nemal zabúdať na pozitívny účinok dobrého zdravého spánku, ktorý spravidla prichádza po večerných prechádzkach. A je možné nielen športovať, ale samozrejme aj po troch-mesačnej prestávke, ale uprednostňovať by sa mali plávanie a atletika, ale odporúčame skryť horský bicykel preč. Áno, a kôň je lepšie posadiť sa.

Najdôležitejším bodom preventívnych opatrení, ktoré sa uvádzajú pri každej návšteve lekára: zlé návyky sa musia raz a navždy vymazať! Každú minútu je pacientovi predpísané, aby si spomenul, že nikotín je obzvlášť škodlivý pre kardiovaskulárny systém vo všeobecnosti a najmä pre žilové cievy vo forme plexusového plexu.

Pre tých, ktorí nepoznajú operáciu

Liečba varikokély bez chirurgického zákroku je použitie liečivých vlastností rastlín, ktoré daná príroda a predkov študovali. Koniec koncov, tam boli časy, keď súčasné množstvo farmaceutických liekov nebolo a operácia nebola v takej výške. Varikokéla je výsadou nielen moderného človeka, choroba pravdepodobne vznikla človekom, preto liečba ľudovými prostriedkami takejto patológie sa určite odrážala v receptoch herbalistov.

Infúzie zmesi harmančekových kvetov, gaštanu, ruže, kôry z vrbovej kôry, koreňa malinového a listnatého ryže sú nielen opité 150 g ráno a večer, ale sú tiež aplikované ako kompresia na boľavé miesto.

Predpokladá sa, že s varikokéli Antonov pomáhajú jablká dobre.

Obzvlášť populárne pri liečbe varikóznych žíl semenníkov sú metódy kombinovaného použitia infúzií alebo odvarov vetví, duba a gaštanu.

Ako liečiť varikokélu a ako to trpí pacient, je však nežiaduce začať ochorenie, ak existuje. Ďalšou otázkou je, ak príznaky varikokély chýbajú, potom, ako sa hovorí, "nemôžete sa obťažovať zvlášť", pretože táto choroba sa má liečiť len vtedy, keď sa prejavuje a potom väčšinou operatívna. Avšak prevencia neubližuje mužom s dedičnými predispozíciami a ľudské lieky pomôžu vyriešiť tento problém.

Okrem Toho Čítal O Plavidlách

Protrombínový index, odchýlky

Krvný koagulačný test je pomerne dôležitá štúdia, ktorá pomáha určiť príčinu mnohých závažných ochorení. Pomáha včas predchádzať krvným zrazeninám alebo krvácaniu.PTI (protrombínový index) - čo je to?

Prečo a prečo sú diuretiká nebezpečné

Pri niektorých ochoreniach srdca, obličiek, pečene alebo kvôli príjmu niektorých liekov dochádza k zadržiavaniu vody v tele. Aby ste sa zbavili nadbytočnej tekutiny, je potrebné užívať diuretiká.

Trofické vredy dolných končatín

Trofický vred je ochorenie charakterizované tvorbou defektov v koži alebo sliznici, ku ktorému dochádza po odmietnutí nekrotického tkaniva a vyznačuje sa pomalým priebehom, malou tendenciou k hojeniu a tendenciou k recidíve.

Ako odstrániť červené cievy na tvári - zbaviť sa rosacey

Kuperoz nemôže byť pokrytý práškom alebo základom, je potrebné ho odstrániť. Preto článok popisuje, ako odstrániť červené cievy na tvári doma.Ale všimnite si, že nie je nezvyčajné, aby sa červené siete zamieňali s ochoreniami lupus erythematosus (postihuje celé telo), hemangiómami (benígnymi novotvarmi).

Zväčšenie ľavej komory srdca

Patológia kardiovaskulárneho systému - zvýšenie ľavej srdcovej komory srdca, prejavujúce sa rozťahovaním a zhrubnutím steny komory. Výsledkom je, že srdce sa zvyšuje vo veľkosti, tlak v srdci sa zvyšuje, krvné cievy sa zužujú a elasticita a schopnosť srdcového svalu pumpovať krv sa znižuje.

Posilnenie mozgových ciev: gymnastika, prípravky, vytvrdzovanie

Z tohto článku sa dozviete: je možné posilniť cievy mozgu a predchádzať chorobám súvisiacim s ich krehkosťou? Ako posilniť krvné cievy mozgu?