Presná diagnóza IRR je otázka, ktorej odpoveď nie je len lekár hľadá, ale aj pacient sa teší. V 21. storočí je všadeprítomnosť šírenia tohto syndrómu taká veľká, že postihuje nielen dospelých, ale aj deti v primárnej školskej vekovej skupine.

Aké závažné je liečiť prejavy vegetovaskulárnej dystónie? A prečo je tak "mladšia"?

IRR vychádza z funkčnej povahy

Nedávno bola takáto diagnóza najprv vykonaná u dospievajúceho dieťaťa. Stalo sa to pri oslovení pediatra so sťažnosťami na časté bolesti hlavy, nadmerné práce, únavu. Špeciálna liečba v takýchto prípadoch nebola predpísaná, zameriavajúc sa na celkové zlepšenie organizmu, užívanie rastlinných prípravkov. Okrem toho sa podobné vegetatívne nárazy začali prejavovať aj v prvých školských rokoch.

Prečo takýto trend?

Niektorí lekári hovoria v prospech priameho spojenia IRR s neurológii: klinické prejavy sú vyjadrené počas hormonálnych výbuchov u dospievajúcich, v dôsledku prepracovania u detí a pod vplyvom kombinácie negatívnych vonkajších faktorov u dospelých. Z nejakého dôvodu nie je nikto spěchal, aby urobil analógiu rozšírenia syndrómu s moderným životným štýlom. Ale diagnostické metódy potvrdenia, ktoré odpovedajú na hlavnú otázku - stačí určiť IRR. Ako diagnostikovať IRR?

Algoritmus vylúčenia somatických chorôb

Na rozlíšenie IRR od iných ochorení s podobnými príznakmi vykoná kvalifikovaný lekár diferenciálnu diagnózu:

 1. Odchýlky v činnosti štítnej žľazy vyvolávajú pocity potenie, strata hmotnosti, rýchly srdcový tep a iné príznaky. Srdcová dystónia má podobné príznaky, preto je ultrazvuk orgánu a krv predpísaný pre hormóny.
 2. Ďalším krokom bude elektrokardiogram. Pacienti sa môžu sťažovať na bolesť v srdci, dýchavičnosť a rovnomerné vyžarovanie ľavej lopatky. Brnenie je často náhle, silné, niekedy je každý dych dávaný s ťažkosťami. Toto je skutočná prehnaná kardiónária, bez lekárskej výchovy nie je možné ju odlíšiť od srdcových patológií. V rovnakej dobe, lekárom s voľným okom je často znateľná psychosomatika pacienta s neurózou. V prípade potreby môže byť monitorovanie priradené k Holter, Echo-KG (echokardiografia). Okrem vegetovaskulárnej dystónie je známe, že osteochondrózna choroba napodobňuje bolesť srdca.
 3. Štúdium očného fundusu očného lekára umožňuje posúdiť stav mozgových ciev. Neprimerateľnou zmenou doktora potvrdzuje hypertenziu, diabetes mellitus.
 4. Okrem toho je potrebné vylúčiť spôsob, ako navštíviť lekárov v závislosti od sťažností a prítomnosti chronických somatických ochorení.

Faktor genetickej predispozície je tiež nepriamo braný do úvahy: ak niekto v rodine už zažil IRR, pravdepodobnosť jeho opakovania sa dramaticky zvyšuje.

V percentuálnom vyjadrení ženy častejšie ako muži čelia porušovaniu cievneho tónu.

VSD a osteochondróza

S najväčšou pravdepodobnosťou klinické prejavy osteochondrózy vyvolávajú dystóniu, pretože je zriedka primárnou chorobou. Osteochondróza, pretože nie je smutná, sa nedá vyliečiť, na rozdiel od prejavov dystónie. Ako rozlíšiť IRR od prejavov oteochondrózy?

Existujú choroby cervikálneho, hrudného, ​​lumbosakrálneho. V závislosti od miesta vertebrálnej lézie sa príznaky menia. Znižovaním výšky diskov sa zníži vôľa medzi nimi a kompresia ciev a nervov. V pokročilom štádiu zriedené okraje stavcov a výrastky na nich dodatočne spôsobujú bolesť.

Osteochondróza krčnej oblasti sa prejavuje bolesťami hlavy, závratmi a tinitusom. Zmeny v hrudnej chrbtici spôsobujú bolesť srdca. Ako choroba postupuje, postihuje všetky časti chrbtice. Liečba v tomto prípade je zameraná na odstránenie akútnej fázy zápalového procesu, zmierňujúcu symptómy bolesti. Niekedy môžete potrebovať sedatíva. Vzhľadom na to, že sa paralelne vedie k interkostálnej neuralgii, terapia je doplnená o vitamíny skupiny B, nikotínovej kyseliny.

Osteochondróza môže napodobňovať ochorenia srdca a iné orgány.

Sťažnosti pacientov odrážajú IRR a osteochondrózu. Na správnu diagnózu je potrebné urobiť röntgenové vyšetrenie chrbtice, zobrazovanie magnetickou rezonanciou (MRI), ultrazvukové vyšetrenie mozgových ciev.

Preskúmanie krčných a hlavových ciev

Cievková doplerografia je optimálna diagnostická metóda na rozpoznanie IRR. Postup nevyžaduje veľa času a nie je odlišný od bežného ultrazvukového vyšetrenia, avšak s pomocou lekára hodnotí niekoľko parametrov:

 • stupeň krvných ciev;
 • vývojové abnormality (napríklad vrodená krvotvornosť);
 • vlastnosti plavidla;
 • miera obehu.

Indikácie ultrazvuku ciev krku a hlavy sú nasledovné sťažnosti pacientov:

 • časté bolesti hlavy intenzívnej prírody;
 • závraty;
 • slabosť;
 • hučanie v ušiach;
 • náhle zmeny tlaku.

USDG krku plavidiel

Môžete vykonať prieskum vo všetkých diagnostických zdravotníckych strediskách. Jeho náklady sa budú líšiť v závislosti od úrovne kvalifikácie lekára, použitého zariadenia a jeho funkcií.

Zobrazovanie pomocou magnetickej rezonancie

MRI poskytuje informácie o funkčnom stave obehového systému mozgu. S jeho pomocou obdržíte nasledujúce informácie potrebné na vyjadrenie diagnózy:

 • údaje o anatómii a fyziologických vlastnostiach plavidiel;
 • presný obraz plavidiel v študijnej oblasti;
 • včasná diagnostika cievnych zmien a určenie terapie.

Po vylúčení somatickej patológie a na základe vyšetrovacích údajov lekár rozpozná IRR.

Iné spôsoby diagnostiky choroby

Určovanie prítomnosti ochorení dýchacieho systému je možné nielen pomocou röntgenového žiarenia, ale aj pomocou počítačovej tomografie pľúc, vykonaním testov dýchania.

Ak má pacient súčasne chronické ochorenia gastrointestinálnych orgánov, ako aj sťažnosti na bolesť neznámej etiológie, predpísaná gastroskopia a ultrazvuk. Po stanovení biochemickej analýzy sa stanoví stav pečene a žlčových ciest. Zápalový proces je potvrdený všeobecnou analýzou krvi, moču.

Ultrazvuk brušných orgánov

Diagnóza a prognóza

Na identifikáciu a identifikáciu ochorenia je tiež potrebné starostlivo preštudovať anamnézu pacienta. Vegeta-cievna dystónia sa vyskytuje na pozadí hlavných ochorení: neuróza v dôsledku poranení chrbtice a po traumatickom poškodení mozgu (traumatické poškodenie mozgu) na pozadí alergií, chronických ložísk infekcie. Bez odstránenia príčiny je zbytočné zastaviť príznaky, prinesie len dočasnú úľavu.

V závažných prípadoch s ťažkými neurologickými poruchami sa pacient odvoláva na psychoterapeuta, predpisuje sedatíva v kombinácii s určením príčiny neurózy a pomáha pacientovi pochopiť skutočnú príčinu ochorenia.

Závažnosť patológie určuje závažnosť symptómov, frekvenciu výskytu vegetatívnych kríz, stupeň odolnosti proti stresu. Vo všeobecnosti je prognóza vegetatívnej dystónie priaznivá a nepredstavuje riziko pre život. Počas obdobia exacerbácie sa však výrazne znižuje pracovná schopnosť osôb, ktoré trpia prejavmi.

Prvé tri dni po vegetatívnom náraze sú dôvodom na práceneschopnosť s prudkým zhoršením celkového stavu. A to aj napriek neprítomnosti choroby IRR v medzinárodnej klasifikácii ochorení.

Len lekár dokáže správne diagnostikovať.

Ak sa zaujímate o to, ako zistiť IRR, začnite návštevou terapeuta. Hlavným kľúčom k úspešnej liečbe je prijatie a uvedomenie si problému. Po odstránení somatických odchýlok ostáva jedna vec, aby sa dosiahla rovnováha mysle. Niekedy stačí len milovať seba, naučiť sa odpustiť chyby. Pridajte pozitívne emócie do svojho života a ochorenie sa ustupuje. V lekárskom jazyku dosiahnete rebalancovanie medzi sympatickými a parasympatickými časťami nervového systému.

Vegetatívna dystónia

Vegetatívna vaskulárna dystónia je komplex funkčných porúch založených na dysregulácii cievneho tonusu autonómneho nervového systému. Vykazuje paroxysmálny alebo konštantný tep srdca, zvýšené potenie, bolesť hlavy, mravčenie v srdci, sčervenanie alebo bledosť tváre, chilliness, mdloby. Môže viesť k vzniku neurózy, pretrvávajúcej hypertenzie, výrazne zhoršuje kvalitu života.

Vegetatívna dystónia

Vegetatívna vaskulárna dystónia je komplex funkčných porúch založených na dysregulácii cievneho tonusu autonómneho nervového systému. Vykazuje paroxysmálny alebo konštantný tep srdca, zvýšené potenie, bolesť hlavy, mravčenie v srdci, sčervenanie alebo bledosť tváre, chilliness, mdloby. Môže viesť k vzniku neurózy, pretrvávajúcej hypertenzie, výrazne zhoršuje kvalitu života.

V modernej medicíne sa vegetatívno-vaskulárna dystónia nepovažuje za nezávislé ochorenie, pretože je to kombinácia symptómov vyvíjajúcich sa na pozadí priebehu akejkoľvek organickej patológie. Vegetatívna vaskulárna dystónia sa často označuje ako vegetatívna dysfunkcia, angioneuroza, psycho-vegetatívna neuróza, vazomotorická dystónia, syndróm vegetatívnej dystónie atď.

Termín vaskulárne dystónia znamená autonómne nerovnováhy vnútornej homeostázy organizmu (krvný tlak, tepovú frekvenciu, prenos tepla, šírku zrenice, bronchiálna, zažívacie a vylučovacie funkcie, syntézu inzulínu a adrenalínu), sprevádzané zmenami v cievny tonus a prekrvenie tkanív a orgánov.

Vegetatívna vaskulárna dystónia je veľmi častou poruchou a vyskytuje sa u 80% populácie, jedna tretina z týchto prípadov si vyžaduje terapeutickú a neurologickú pomoc. Výskyt prvých prejavov vegetatívne-vaskulárnej dystónie sa spravidla týka detstva alebo dospievania; výrazné porušenia sa prihlásia do veku 20-40 rokov. Ženy sú náchylné k rozvoju autonómnej dysfunkcie trikrát viac ako muži.

Morfologické a funkčné charakteristiky autonómneho nervového systému

Funkcie vykonávané autonómnym nervovým systémom (ANS) v tele sú mimoriadne dôležité: riadia a regulujú činnosť vnútorných orgánov a zabezpečujú udržanie homeostázy - konštantnú rovnováhu vnútorného prostredia. Vo svojom fungovaní je ANS autonómny, to znamená, že nie je predmetom vedomého, voličského ovládania a iných častí nervového systému. Vegetatívny nervový systém zabezpečuje reguláciu rôznych fyziologických a biochemických procesov: udržiavanie termoregulácie, optimálna hladina krvného tlaku, metabolické procesy, tvorba a trávenie moču, endokrinné, kardiovaskulárne, imunitné reakcie atď.

ANS pozostáva zo sympatického a parasympatického rozdelenia, ktoré majú opačné účinky na reguláciu rôznych funkcií. Medzi sympatické účinky ANS patrí dilatácia žiakov, zvýšené metabolické procesy, zvýšený krvný tlak, znížený tón hladkého svalstva, zvýšená srdcová frekvencia a zvýšené dýchanie. Na parasympatiku - zúženie žiaka, zníženie krvného tlaku, zlepšenie tónu hladkých svalov, zníženie srdcovej frekvencie, spomalenie dýchania, zvýšenie sekrečnej funkcie tráviacich žliaz atď.

Normálna činnosť ANS je zabezpečená konzistentnosťou fungovania sympatikom a parasympatickým rozdelením a ich primeranou reakciou na zmeny vnútorných a vonkajších faktorov. Nerovnováha medzi sympatickým a parasympatickým účinkom ANS spôsobuje vývoj vegetatívne-vaskulárnej dystónie.

Príčiny a vývoj vegetatívne-vaskulárnej dystónie

Vývoj vegetatívne-vaskulárnej dystónie u malých detí môže byť spôsobený patológiou perinatálneho obdobia (fetálna hypoxia), pôrodná trauma, ochorenia neonatálneho obdobia. Tieto faktory nepriaznivo ovplyvňujú tvorbu somatického a vegetatívneho nervového systému, užitočnosť ich funkcií. Autonómne dysfunkcie u týchto detí sa prejavujú tráviacimi poruchami (časté vracanie, nadúvanie, nestabilné stolicu, znížená chuť do jedla), citová nevyrovnanosť (zvýšeného konfliktu, náladovosť), náchylný k prechladnutiu.

V priebehu puberty vývoj vnútorných orgánov a rast organizmu ako celku predchádza tvorbe neuroendokrinnej regulácie, ktorá vedie k zhoršeniu vegetatívnej dysfunkcie. V tomto veku, cievne dystónia prejavujú bolesťou v srdci a srdcový tep chaoticky, labilný krvný tlak, neuropsychiatrické poruchy (únava, zníženie pamäti a pozornosti, vznetlivý, vysoko úzkosť, podráždenosť). Vegetatívna vaskulárna dystónia sa vyskytuje u 12 až 29% detí a dospievajúcich.

U dospelých pacientov, výskyt cievne dystónia môže byť vyprovokovaný a zhoršuje v dôsledku vplyvu chronických ochorení, depresie, stres, neuróza, poranenie hlavy a poranenie miechy, endokrinné ochorenia, gastrointestinálne abnormality, hormonálnymi zmenami (tehotenstvo, menopauza). V každom veku je ústavná dedičnosť rizikovým faktorom pre vegetatívne-vaskulárnu dystóniu.

Klasifikácia vegetatívne-vaskulárnej dystónie

K dnešnému dňu nebola vyvinutá jedna klasifikácia vegetatívne-vaskulárnej dystónie. Podľa rôznych autorov sa autonómna dysfunkcia líši podľa niekoľkých nasledujúcich kritérií:

 • Podľa prevahe sympatických alebo parasympatických účinkov: sympathicotonic, parasimpatikotonichesky (vagotonické) a zmiešané (sympatický-parasympatiku) typ cievna dystónia;
 • Podľa prevalencie autonómnych porúch: generalizované (so záujmom niekoľkých orgánových systémov súčasne), systémové (so záujmom jedného orgánového systému) a miestne (miestne) formy vegetatívne-vaskulárnej dystónie;
 • Podľa závažnosti kurzu: latentné (skryté), paroxysmálne (paroxysmálne) a permanentné (trvalé) varianty vegetatívne-vaskulárnej dystónie;
 • Závažnosťou prejavov: mierny, stredný a ťažký priebeh;
 • Podľa etiológie: primárne (konštitučne podmienené) a sekundárne (v dôsledku rôznych patologických stavov) vegetatívno-vaskulárna dystónia.

Podľa povahy útokov, ktoré komplikujú priebeh vegetatívne-vaskulárnej dystónie, vyžarujú sympatomadrénovú, vaginálnu a zmiešanú krízu. Ľahké krízy sú charakterizované monosymptomatickými prejavmi, vyskytujú sa s výraznými autonómnymi posunmi, trvajúcimi 10-15 minút. Krízy strednej závažnosti majú polysymptomatické prejavy, výrazné vegetatívne posuny a trvanie 15 až 20 minút. Závažné krízy sa prejavujú polysymptómami, ťažkými autonómnymi poruchami, hyperkineziou, záchvaty, trvajúcim zásahom dlhším ako jedna hodina a postkrízovou astenizáciou niekoľko dní.

Symptómy vegetatívne-vaskulárnej dystónie

Zjavenie vegetatívno-vaskulárnej dystónie je rôznorodé, čo je dôsledkom mnohovrstevného účinku na telo ANS, ktorý reguluje hlavné vegetačné funkcie - dýchanie, zásobovanie krvou, potenie, močenie, trávenie atď. iné paroxysmálne stavy).

Existuje niekoľko skupín príznakov vegetatívne-vaskulárnej dystónie v dôsledku prevažne narušenej aktivity rôznych telesných systémov. Tieto poruchy sa môžu vyskytnúť izolovane alebo sa môžu navzájom kombinovať. Kardiálne prejavy vegetatívne-vaskulárnej dystónie zahŕňajú bolesť v oblasti srdca, tachykardiu, pocit prerušenia a vyblednutiu v srdcovej činnosti.

Keď porušovanie respiračné regulácia cievne dystónia prejavujúce dýchacích ťažkostiach: zrýchlené dýchanie (tachypnoe), neschopnosť hlbokého nádychu a výdychu plné, pocity dýchavičnosti, hmotnosť, hrudníka kongescia, ťažkú ​​paroxyzmálna dýchavičnosťou, pripomínajúce astmatických záchvatov. Vegetatívna vaskulárna dystónia sa môže prejaviť rôznymi dysdynamickými poruchami: kolísaním žilového a arteriálneho tlaku, narušením krvného obehu a lymfatického obehu v tkanivách.

Vegetatívne poruchy termoregulácie zahŕňajú labilitu telesnej teploty (zvýšenie na 37-38 ° C alebo zníženie na 35 ° C), pocit chladu alebo pocit tepla, potenie. Výskyt termoregulačných porúch môže byť krátkodobý, dlhodobý alebo trvalý. Porucha vegetatívnej regulácie tráviacej funkcie je prejavená dyspeptickými poruchami: bolesť a kŕče v žalúdku, nevoľnosť, pichanie, zvracanie, zápcha alebo hnačka.

Rasto-vaskulárna dystónia môže spôsobiť výskyt rôznych typov urogenitálnych porúch: anorgasmiu so zachovanou sexuálnou túžbou; bolestivé, časté močenie, v neprítomnosti organických patológie močového ústrojenstva a podobne. g. psycho-neurologické prejavy vaskulárne dystónia letargia, slabosť, únavu pri nízkom zaťažení, zníženú účinnosť, zvýšenú dráždivosť a plač. Pacienti trpia bolesťami hlavy, meteozavisimosti, poruchami spánku (nespavosť, povrchný a nepokojný spánok).

Komplikácie vegetatívne-vaskulárnej dystónie

Priebeh vegetatívne-vaskulárnej dystónie môže byť komplikovaný vegetatívnymi krízami, ktoré sa vyskytujú u viac ako polovice pacientov. V závislosti od výskytu porúch v jednej alebo druhej časti vegetatívneho systému sa líšia sympatadrenálne, vaginálne a zmiešané krízy.

Vývoj sympatadrenálnej krízy alebo "záchvat paniky" nastáva pod vplyvom ostrého uvoľňovania adrenalínu do krvi, ku ktorému dochádza pri ovládaní vegetatívneho systému. Priebeh krízy začína náhlymi bolesťami hlavy, zrýchlením srdca, kardialgiou, blednutím alebo začervenaním tváre. Zaznamená sa arteriálna hypertenzia, pulz sa urýchľuje, dochádza k subfebrilným stavom, triaška trepká, necitlivosť končatín, pocit silnej úzkosti a strachu. Koniec krízy je taký náhly ako začiatok; po ukončení - asténia, polyúria, s uvoľnením moču s nízkou špecifickou hmotnosťou.

Krivka vaginózy sa prejavuje symptómami, ktoré sú do značnej miery protikladné k sympatickým účinkom. Jeho vývoj je sprevádzaný uvoľňovaním inzulínu do krvného obehu, prudkým poklesom hladiny glukózy a zvýšením aktivity tráviaceho systému. Vaginálne a ostrovné krízy sú charakterizované pocitom srdcového zlyhania, závratmi, arytmiami, ťažkosťami s dýchaním a pocitom nedostatku vzduchu. Zníženie pulzu a pokles krvného tlaku, potenie, návaly kože, slabosť a tmavnutie očí.

Počas krízy sa zvyšuje črevná motilita, objavuje sa meteorizmus, rušivé pohyby, nutkanie na výtok a voľné stolice sú možné. Na konci útoku nastáva stav výraznej únavy po kríze. Často sa vyskytujú zmiešané sympato-parasympatické krízy charakterizované aktiváciou obidvoch častí autonómneho nervového systému.

Diagnóza vaskulárnej dystónie

Diagnóza vegetatívne-vaskulárnej dystónie je zložitá kvôli rôznorodosti symptómov a nedostatku jasných objektívnych parametrov. V prípade vegetatívne-vaskulárnej dystonie môžeme hovoriť skôr o diferenciálnej diagnóze a vylúčení organickej patológie určitého systému. K tomu pacientovi konzultuje neurológ, endokrinológ a vyšetrenie kardiológom.

Pri objasňovaní histórie je potrebné vytvoriť rodinnú záťaž spôsobenú vegetatívnou dysfunkciou. U pacientov s vagotóniou v rodine je výskyt žalúdočných vredov, bronchiálnej astmy, neurodermatitídy častejšie; so sympatikotóniou - hypertenzia, koronárna choroba srdca, hypertyreóza, diabetes mellitus. U detí s vegetatívno-vaskulárnou dystóniou sa história často zhoršuje nepriaznivým priebehom perinatálneho obdobia, rekurentnými akútnymi a chronickými fokálnymi infekciami.

Pri diagnostike vegetatívne-vaskulárnej dystónie je potrebné posúdiť počiatočné indikátory vegetatívneho tonusu a vegetatívnej reaktivity. Počiatočný stav ANS sa vyhodnocuje v pokoji, a to analýzou sťažností, EEG mozgu a EKG. Autonómne reakcie nervového systému sú determinované rôznymi funkčnými testami (ortostatickými, farmakologickými).

Liečba vegetatívne-vaskulárnej dystónie

Pacienti s vegetatívno-vaskulárnou dystóniou sú liečení pod dohľadom praktického lekára, neurológ, endokrinológ alebo psychiatra, v závislosti od prevládajúcich prejavov syndrómu. V prípade vegetatívne-vaskulárnej dystónie sa uskutočňuje komplexná, dlhodobá, individuálna liečba, berúc do úvahy povahu vegetatívnej dysfunkcie a jej etiológiu.

Prednosť pri výbere metód liečby je daná bezdrogovému prístupu: normalizácia práce a odpočinku, eliminácia fyzickej nečinnosti, odmerané cvičenie, obmedzenie emočných účinkov (stresy, počítačové hry, sledovanie televízie), individuálna a rodinná psychologická korekcia, racionálna a pravidelná výživa.

Pozitívny výsledok pri liečbe vegetatívno-vaskulárnej dystónie sa pozoruje pri terapeutickej masáži, reflexológii, vodných procedúrach. Použitý fyzioterapeutický účinok závisí od typu vegetatívnej dysfunkcie: pre vagotóniu je elektroforéza zobrazená s vápnikom, mezatónom, kofeínom; so sympatikotóniou - s papaverínom, aminofylínom, brómom, horčíkom).

V prípade nedostatku všeobecných posilňujúcich a fyzioterapeutických opatrení je predpísaná individuálna liečba. Na zníženie aktivity vegetatívnych reakcií boli predpísané sedatíva (valerián, matka, ľubovník bodkovaný, Melissa atď.), Antidepresíva, trankvilizéry, nootropné lieky. Glycín, kyselina hopantenová, kyselina glutámová, komplexné vitamín-minerálne prípravky majú často prospešný terapeutický účinok.

Na zníženie prejavov sympatikotónie sa používajú β-adrenergné blokátory (propranolol, anaprilín), vagotonické účinky - rastlinné psychostimulanty (Schizandra, eleutherococcus, atď.). V prípade vegetatívne-vaskulárnej dystónie sa vykonáva liečba chronických ložísk infekcie sprevádzaných endokrinnou, somatickou alebo inou patológiou.

Vývoj vážnych vegetatívnych kríz môže v niektorých prípadoch vyžadovať parenterálne podávanie neuroleptík, trankvilizérov, β-blokátorov, atropínu (v závislosti od formy krízy). Pacienti s vegetatívno-vaskulárnou dystóniou majú byť pravidelne sledovaní (raz za 3 až 6 mesiacov), najmä v jesennom jarnom období, keď je potrebné opakovanie komplexu terapeutických opatrení.

Predpoveď a prevencia vegetatívno-vaskulárnej dystónie

Včasná detekcia a liečba vegetatívne-vaskulárnej dystónie a jej konzistentná profylaxia v 80-90% prípadov vedie k zániku alebo významnému zníženiu mnohých prejavov a k obnoveniu adaptačných schopností organizmu. Nekorigovaný priebeh vegetatívne-vaskulárnej dystónie prispieva k tvorbe rôznych psychosomatických porúch, psychologickej a fyzickej nesprávnej úprave pacientov, nepriaznivo ovplyvňuje kvalitu ich života.

Komplex opatrení na prevenciu vegetatívne-vaskulárnej dystónie by mal byť zameraný na posilnenie mechanizmov samoregulácie nervového systému a zvyšovania adaptačných schopností organizmu. To sa dosahuje pomocou zdravého životného štýlu, optimalizácie pokoja, práce a telesnej aktivity. Prevencia exacerbácií vegetatívne-vaskulárnej dystónie sa uskutočňuje pomocou racionálnej liečby.

Vegetatívno-vaskulárna dystónia: koncept, klasifikácia, symptómy, diagnostika, liečba

Vegetovaskulárna dystónia (VVD) a neurocirkulačná dystónia (NDC) sú synonymá, ktoré sa vzťahujú na rovnaký súbor porúch regulácie kardiovaskulárnych, respiračných a menej často iných systémov.

V súčasnosti prevláda názor v medicíne: vaskulárna dystónia nie je nezávislá choroba. Ako špecifický súbor symptómov (komplex príznakov) môže byť súčasťou veľkého počtu somatických a duševných ochorení.

V tomto prípade, ak je detekovaná dystónia (symptómy), ale podrobné skúmanie nedokáže odhaliť vnútorné ochorenia, pri ktorých môže nastať, tento stav je interpretovaný ako somatoformné dysfunkcia autonómneho nervového sistemy.V súlade so súčasnou medzinárodnej klasifikácie chorôb (MKN 10), v tomto prípade sa IRR vzťahuje na duševné poruchy a vyžaduje komplexnú liečbu v spojení s psychiatrom / psychoterapeutom.

Čo sa stane pri vegetatívnej dystónii

Základom tejto poruchy je nerovnováha sympatického a parasympatického autonómneho nervového systému. V tele je práca vnútorných orgánov regulovaná práve s ich pomocou. Sympatický nervový systém mobilizuje telo počas stresu: vďaka tomu sa prostredníctvom uvolňovania hormónov, ako je adrenalín, norepinefrín, dopamín, produkujú viaceré účinky:

- nádoby na okraji sú zúžené a v mozgu sa rozširujú;
- frekvencia a intenzita sťahovania srdca, stúpanie krvného tlaku;
- zlepšuje sa ventilácia pľúc, dilatačné prieduchy a bronchioly;
- potlačenie intestinálnej peristaltiky a syntézy zažívacích enzýmov;
- zníženie tónu močového mechúra.
- žiaci sa stávajú širšími;

Na zjednodušenie pochopenia účinkov sympatického systému stačí povedať, že tento systém je najstarším mechanizmom, ktorý pomáha zvieratám uniknúť počas život ohrozujúcich situácií: saturácia životne dôležitých orgánov s kyslíkom sa zvyšuje av prípade zranení je strata krvi minimálna kvôli zúženiu periférnych ciev končatín a kože; rozšírenie žiakov pomáha vidieť lepšie; posilnenie kardiovaskulárnych a pľúcnych systémov vám umožňuje hromadiť všetky sily, aby ste dosiahli maximálnu fyzickú aktivitu v krátkom časovom období (napríklad na útek).

Parasympatický systém prostredníctvom produkcie acetylcholínu má opačné účinky:

- zvyšuje intestinálnu motilitu a tvorbu tráviacich enzýmov;
- dilatačné periférne cievy;
- spomaľuje rytmus kontrakcií srdca a znižuje ich silu;
- znižuje ventiláciu pľúc;
- stimuluje kontrakciu močového mechúra;
- obmedzuje žiakov.

Znalosť účinkov sympatického a parasympatického autonómneho nervového systému nám umožňuje pochopiť príčiny takýchto rôznych symptómov v cievnej dystónii.

Normálne tieto dve časti autonómneho nervového systému pracujú spoločne. Keď je IRR pozorovaná disociácia, nezhoda. Ak prevažujú účinky sympatického nervového systému, vyskytujú sa arytmie, krvný tlak "skoky", rýchly tep srdca (90 úderov za minútu alebo viac), úzkosť, strach a bolesť srdca. Koža sa stáva bledá a studená na dotyk, vyvíja sa zápcha, žiaci sa rozširujú. Rovnaký účinok možno pozorovať aj v prípade potlačenia parasympatického systému - v tomto prípade prevažujú aj sympatické účinky.

Dystónia s nadmernou aktiváciou parasympatického systému, alebo na potlačenie sympatického systému, má opačný účinok: krvný tlak klesá, srdcová frekvencia sa zníži (až na 40-50 tepov za minútu), ťažké dýchanie, kožné horúce, spotené dlane a v podpazuší, na koži sa môžu objaviť červené škvrny (rozšírenie povrchových ciev), časté stolice a hojné močenie.

Príčiny vaskulárnej dystónie

Základom abnormalít v práci orgánov v IRR môže byť štrukturálna patológia, t.j. choroby, ktoré spôsobujú zmeny v normálnej štruktúre a funkcii orgánov. V týchto situáciách je IRR len zložitým súborom symptómov, čo naznačuje prítomnosť inej vážnejšej choroby. Ako príklad chorôb, ktoré sa vyskytujú, vrátane tých, ktoré majú príznaky IRR, môžeme citovať žalúdočné vredy, chronickú pankreatitídu, difúzny toxický roh a kraniocerebrálne poranenia. Je dôležité poznamenať, že IRR sa často vyskytuje u ľudí s duševnými ochoreniami a neurotickými poruchami (hysterická, úzkostlivá, hypochondriálna, schizofrenická atď.),

V ďalšom uskutočnení základom vegetovaskulárnej dystónie nie je poškodenie organickými orgánmi, ale iba regulačné poruchy. Najčastejšie sa "vinníkom" IRR stáva nerovnováha hormónov hypofýzy. Menej často príznaky VSD vyplývajú zo zvýšenej citlivosti sympatických a parasympatických receptorov na normálnu hladinu hormónov hypofýzy.

Bez ohľadu na to, čo sa stalo príčinou - prebytok hormónov hypofýzy alebo precitlivenosti receptorov rozdelenie autonómneho systému pre nich, existuje nerovnováha v dvoch oddielov autonómneho nervového systému, čo vedie k vzniku príznakov IRR.

Prognóza IRR prvého typu závisí od toho, koľko liečby je možné pre ochorenie, ktoré tvorilo základ pre vývoj IRR,

Cardiopsychoneurosis, ktorý je založený na porušení predpisov, priaznivú prognózu: napriek množstvo rôznych nepríjemných príznakov zvyčajne sereznyhizmeneny dotknutými nie je vyyavlyaetsya.Bolshinstvo klinických štúdií orgány naznačujú, že tento typ cievna dystónia nie je nebezpečný z hľadiska rozvoja ochorenia srdca a krvných ciev v budúcnosti nezvyšuje riziko vzniku hypertenzie napriek tomu, že krátkodobé epizódy sa môžu pozorovať pri IRR vysoký krvný tlak (trvajúci zvyčajne minút).

Kto môže vyvinúť vegetatívnu dystóniu

Porucha najčastejšie začína u mladých žien vo veku 18 až 40 rokov, ale často sa to vyskytuje u mužov. Detekcia ochorenia v neskoršom veku je s najväčšou pravdepodobnosťou spôsobená jeho neskorou diagnózou: s opatrným prieskumom pacientov "súvisiacich s vekom" sa zvyčajne objaví dôkaz o začatí ochorenia v mladšom veku.

Mnohí autori považujú túto patológiu na jednej strane za geneticky dedičnú a na druhej strane ústavne určenú. To znamená, že pravdepodobnosť získania VSD je vyššia u tých pacientov, ktorých krvný príbuzní trpia vaskulárnou dystóniou.

Najčastejšie zhoršenie alebo prejav symptómov IRR je vyvolaný psycho-emocionálnym alebo fyzickým stresom alebo infekčným ochorením.

Symptómy neurochirurgickej dystónie

Príznaky IRR sú rozmanité.

Zo strany srdca sa pacienti najčastejšie sťažujú na výskyt bolesti veľmi odlišnej povahy: bodnutie, vyklenutie, pálenie, streľba. Bolesť môže byť lokalizovaná takmer v ktorejkoľvek časti hrudníka: v ľavej polovici, za hrudnou kosťou, tesne pod ľavou kĺbovou kosťou. Pacientka často poukazuje na vzájomnú súvislosť bolesti so skúsenosťami so stresom, únavou a dokonca aj s meniacim sa počasím. Súčasne neexistuje jasné spojenie medzi bolesťou a fyzickou námahou, ako u pacientov s koronárnou chorobou srdca. Bolesť sa môže objaviť len niekoľko sekúnd alebo minút a môže trvať niekoľko hodín. Na rozdiel od ischemickej bolesti je bolesť v vegetatívno-vaskulárnej dystónii dobre uvoľnená valeriánom, valocorídom, ale po užití nitroglycerínu nezmizne.

Ďalším príznakom srdca je palpitácie. "Srdce búchate ako zajac", "vyskočí z hrudníka", zatiaľ čo pocit môže byť sprevádzaný pulzáciou v oblasti ciev krku alebo v oblasti chrámov. Najčastejšie dochádza k tlkotu srdca v čase psycho-emocionálneho stresu.

Príznaky dýchacieho systému sú plytké dýchanie, neschopnosť zhlboka sa nadýchnuť, pocit, že nie je schopný vdychovať vzduch plným hrudníkom ("depresívny vzdych"). Niekedy sa môže objaviť pocit, umelecky popísaný pacientmi ako "hrudka uviaznutá v hrdle". Pacienti s cievnou dystóniou často zistia, že je veľmi ťažké, aby boli vo vyčerpaných miestnostiach - je tu pocit nedostatku vzduchu, slabosti, strachu. Ľudia trpiaci IRR často otvárajú okná, zatiaľ čo iní ľudia nenachádzajú vnútorný vzduch.

Pacienti s neurocirkulačnou dystóniou často zaznamenávajú výskyt bolesti hlavy, výskyt "muchov" pred očami. Závraty sú ďalším častým príznakom. Pacienti s VSD sa často sťažujú, že ich ruky alebo nohy sú chladné, ktoré sú chladné na dotyk a môžu byť bledé alebo dokonca majú modrastý nádych.

Pri vegetatívno-vaskulárnej dystónii je vo väčšine prípadov javy asténie: pacient sa rýchlo unaví, aj keď robí pomerne malú prácu, netoleruje fyzickú námahu (nedokáže vykonať fyzickú námahu, ktorú môžu presunúť jeho rovesníci), cíti slabosť, letargiu.

Cieľovými príznakmi IRR je zvýšenie telesnej teploty na 37-37,6 ° C, rovnako ako pokles na 110 / 70-80 / 50 mm Hg. alebo krátkodobé zvýšenie krvného tlaku až do 170/90 mm Hg.

Vegetatívne krízy

Vegetatívna dystónia sa môže prejaviť ako vegetatívna kríza - akútne stavy, keď sú všetky príznaky ochorenia vyjadrené zvlášť jasne. Počas krízy sa prejavuje výrazná slabosť, potenie, nevoľnosť, chladenie. Dizzy je pocit nedostatku vzduchu. Často sú tieto príznaky sprevádzané nezodpovedaným strachom.

Gradácia vegetatívne-vaskulárnej dystónie podľa stupňov gravitácie

Existujú tri stupne závažnosti NDC:

- ľahké - krízy sa nevyskytujú, príznaky sú zriedkavé, mierne vyjadrené;
- stredné - príznaky sú vyjadrené pomerne jasne, môžu interferovať s odbornou činnosťou. Pri štúdiu EKG počas fyzickej aktivity (pri behu na bežiacom páse - velmometriu) sa zistilo výrazné zníženie výkonnosti - najmenej 50%. VSD mierne vyžaduje určenie liečby, často situačného (tj počas nástupu príznakov, ale nie vždy).
- závažné - všetky prejavy sa vyslovujú, pozorujú sa vegetatívne-vaskulárne krízy, stráca sa pracovná kapacita. Keď je schopnosť alergometrií vykonávať vek primerané zaťaženie je znížené ešte viac ako v miernej forme (ľudia s NDC dodávkou kyslíka do tkaniva je narušený, kvôli tomu, čo človek zvládne s malými záťažami v bežnom živote, ale nie je schopný znášať zvýšenú fyzickú aktivitu), Liečba sa predpisuje bez zbytočného odkladu.

diagnostika

Vegetatívno-vaskulárna dystónia je pomerne zložitá diagnóza, pretože porucha má obrovský počet veľmi odlišných symptómov. Vo väčšine prípadov, aby sa správne diagnostikovala, okrem dôkladného prieskumu a vyšetrenia je potrebný dodatočný výskum, hlavne inštrumentálny.

Pri vyšetrení pacienta s neurocirkulačnou dystóniou sa signifikantné (o 100 - 300%) zmeny v pulse zistia pri najmenšom miešaní, prechodom z horizontálnej na vertikálnu polohu. Toto ochorenie je často spojené s výskytom "krídla" arteriálneho tlaku, keď tlak človeka môže "skákať" z nízkych (90 / 60-110 / 70) na vysoký (až 170/90 mm Hg). Medzi ďalšie príznaky patrí zvýšené potenie dlane a axily, výskyt červených škvŕn na koži tváre a hrudníka. Ruky a nohy takýchto pacientov sú často chladné, môžu mať mierne namodralý odtieň.

Diagnóza vaskulárnej dystónie na klinickom základe

V roku 1996 navrhli autori Makolkin a Abbakumov schému diagnostiky VSD z klinických dôvodov.

Na diagnostiku IRR u pacienta by sa mali zistiť dva "veľké" znaky a dva "ďalšie" znaky. U 45% pacientov sa okamžite zistia všetky príznaky.

Hlavné príznaky (viac informácií o príznakoch nájdete v časti "Príznaky"):

- bolesť v srdci;
- respiračné poruchy;
- veľká variabilita pulzu a krvného tlaku, stanovená pomocou stresových testov (veltergometrie) a ortostatických testov (keď sa meria krvný tlak a pulz v polohe ležiacej a tesne po vertikálnej polohe tela). Rovnaké zmeny pulzu a tlaku sa vyskytujú počas hyperventilácie (časté hlboké dýchanie).
- EKG príznaky IRR: zmeny vlny T a urýchlená repolarizácia. Pri vegetatívno-vaskulárnej dystónii po skúšaní liekov zo skupiny b-adrenoblokátorov zmiznú zmeny v vlnách T (zvrátenie T-vlny);
- ťažká nestabilita pulzu a krvného tlaku počas cvičenia, hlboké dýchanie, prechod z ležiacej polohy do sediacej polohy.

- zo strany srdca: zvýšenie srdcovej frekvencie nad 90 úderov za minútu alebo spomalenie menej ako 60 úderov za minútu; výskyt extrasystolov (mimoriadne kontrakcie srdca - môžu sa určiť subjektívne ako náhle silný srdcový rytmus, po ktorom nasleduje pauza, rovnako ako extrasystoly sú diagnostikované pomocou EKG);
- vegetatívne-vaskulárne symptómy: zvýšenie telesnej teploty, rozdiely v telesnej teplote merané v ľavom a pravom axilári, vegetatívne krízy, bolesť svalov a iné druhy bolesti, ktoré nie sú spôsobené skutočne existujúcou organickou patológiou;
- poruchy psycho-emocionálnej sféry;
- slabý fyzický výkon (spôsobený poruchou kyslíka pri fyzickej aktivite u pacientov s VVD);
- absencia vážnej patológie zo strany vnútorných orgánov, ako aj závažné zmeny v duševnom stave (ťažké duševné ochorenie).

Inštrumentálna diagnostika

* Opakované informácie: somatoformná dysfunkcia nervového systému je porušením regulácie autonómneho nervového systému, alebo skôr jeho sympatikom a / alebo parasympatickým rozdelením.

Echokardiografia je ultrazvuková metóda výskumu, ktorej cieľom je identifikovať štrukturálnu patológiu srdca. Keď IRR pri somatoformnej dysfunkcii nie sú pozorované významné zmeny: hrúbka steny srdca je normálna, v komorách a chlopňových léziách sa nenachádzajú žiadne ďalšie akordy. V niektorých prípadoch (hlavne v ťažkej forme IRR) môžu byť zistené dystrofické zmeny srdca. Napriek tomu sa kardiovaskulárna nedostatočnosť nevyvinula klinická (tj ktorá môže byť zistená počas vyšetrenia alebo pohovoru s pacientom). Dokonca aj myokardiálna dystrofia má priaznivý priebeh.

Röntgenové vyšetrenie hrudníka pomáha eliminovať organické poškodenie srdca a jeho ciev, ako aj pľúc. Pri vegetatívno-vaskulárnej dystónii v rámci somatoformnej dysfunkcie autonómneho nervového systému je röntgenový vzor normálny.

Pri identifikácii štrukturálnych zmien v kardiovaskulárnom alebo dýchacom systéme môže byť NTSDne považovaný za symptóm somatoformnej dysfunkcie a všetky jeho príznaky by sa mali posudzovať len ako symptómový komplex v inej závažnejšej chorobe.

Diferenciálna diagnostika

Po prvé, somatoformná dysfunkcia je odlišná od koronárnej choroby srdca, reumatických defektov a nereumatickej myokarditídy.

liečba

Liečba VSD sa uskutočňuje postupne.

Pacienti s miernymi prúdmi:

- normalizácia práce a odpočinku. Je potrebné vylúčiť interakciu s toxickými látkami alebo stresovými faktormi (silné emocionálne zážitky, nadmerná fyzická námaha, zrážka s infekčnými pacientmi);
- dôkladná liečba ohniskov chronickej infekcie;
- odporučiť užívanie multivitamínov;
- odporučiť užívanie liekov, ktoré zvyšujú odolnosť tela pred stresom (napríklad tinktúra aralia, ženšen, eleutherococcus);
- Ženy môžu potrebovať konzultáciu s gynekológom a vymenovaním hormonálnych liekov.

Pacienti s diagnostikovanou neurochirurgickou dystóniou v strednom kurze okrem opatrení opísaných vyššie pridať:

- sedatíva - infúzia valeriánov alebo matky;
- predpisovať fyzickú terapiu;
- v prípade potreby - antidepresíva (iba po konzultácii s psychoterapeutom);
- podľa indikácií - liekov zo skupiny beta-blokátorov v malých dávkach a na krátke obdobie (od týždňa do mesiaca);
- všetkým pacientom je priradená reflexológia.

Pacienti s vegetatívno-vaskulárnou dystóniou ťažkého priebehu sú predpísaní rovnako ako v ľahších fázach, ale tiež:

- blokátory kalciového kanála (verapamil) môžu byť predpísané na odstránenie bolesti srdca;
- b-blokátory sú priradené dlhšie;
- sú predpísané trankvilizéry (fenozepam a spol.);
- ak je to potrebné, liečba sa vykonáva v spolupráci s psychoterapeutom alebo psychiatrom.

výhľad

Prognóza života je priaznivá: vaskulárna dystónia ako komplex symptómov v rámci somatoformnej dysfunkcie nervového systému neovplyvňuje očakávanú dĺžku života. Kvalita života môže značne trpieť. V týchto prípadoch je na dlhšiu dobu potrebná závažná liečba, aby sa zlepšilo blaho pacienta a jeho všeobecné prispôsobenie.

Ako zistiť IRR: príznaky a diagnóza

Táto mnohostranná choroba má niekoľko mien, ale dve z nich sú najznámejšie - vegetatívna vaskulárna dystónia a neurocirkulačná dystónia. V posledných desaťročiach lekári odmietli považovať IRR za chorobu a hovorili o komplexe porúch spôsobených narušením činnosti autonómneho nervového systému. Tento systém reguluje mnoho funkcií tela, preto keď sa pri jeho harmonickej práci vyskytujú rôzne príznaky podobné ochoreniam orgánov, začína sa objavovať. Hoci v samotných orgánoch sa patológia zvyčajne nenájde. Či má alebo nemá pacient vegetatívno-vaskulárnu dystóniu, ako určiť? Lekárovi pomáha porovnávať jasný obraz klinických symptómov s nedostatočnými údajmi z objektívnych výskumov.

Vegetatívna vaskulárna dystónia: ako identifikovať symptómy

Podozrenie, že prítomnosť vegetatívne-vaskulárnej dystónie môže pacient sám a pozorný doktor takmer akejkoľvek špecializácie. Obzvlášť keď sa pacienti sťažujú "naraz":

 • srdce - nepríjemné pocity, kompresia, bolesť v oblasti srdca, nesúvisiaca s cvičením alebo zmenou polohy tela, brnenie, "blednutie", nepravidelná činnosť srdca, pomalý alebo rýchly tep srdca;
 • tendencia k hypertenzii alebo hypotenzii, nestabilita krvného tlaku, pravidelné chladenie rúk a nôh, ich cyanóza alebo záchvaty nevysvetliteľného tepla so sčervenaním kože;
 • respiračné poruchy - dýchavičnosť, astma, pocit, že nie je dostatok vzduchu, nespokojnosť s dýchaním, pocit kómy uviaznutý v krku;
 • bolesť inej povahy v brušnej dutine, časté alebo zriedkavé stolice, zvýšená plynatosť v črevách, nevoľnosť, časté močenie;
 • bolesť hlavy, závrat, rozmazané videnie, hluk v hlave, tinitus, ospalosť alebo nespavosť, citlivosť na počasie, mdloby;
 • zmena citlivosti - parestézia v rôznych častiach tela - "husacie hrbole"; necitlivosť, mravčenie;
 • zvýšený alebo slabý pot, zmeny telesnej teploty bez zjavného dôvodu;
 • časté a niekedy bolestivé močenie, znížené libido, sexuálna slabosť u mužov, u žien - strata schopnosti orgazmu a menštruačných porúch;
 • konštantný pocit úzkosti, podráždenia, únavy, strachu z prechodu do metra, iných fóbií, zníženého výkonu a neschopnosti sústrediť sa.

Všetky tieto príznaky sa objavujú v dôsledku nesúladu sympatického nervového systému, ktorý je zodpovedný za aktiváciu a vzrušenie a parasympatiku, čo naopak znižuje závažnosť reakcií.

Priebeh IRR sa môže zhoršiť, keď sa aktivuje príliš sympatická alebo parasympatická časť autonómneho nervového systému. Sympathoadrenal alebo vagoinsular krízu, respektíve, sa vyvíja. Prvý pokračuje s nárastom celkovej teploty, krvného tlaku, rýchleho pulzu, s chladnými rukami a nohami, neklidnými pohybmi a strachom zo smrti. Po takomto záchvate pacientka močenie hojne.

Druhý typ krízy, nazývaný vaginálny inzulín, je charakterizovaný pomalým pulzom, klesajúcim krvným tlakom, slinovaním, nevoľnosťou, brušným rozpadom a častým nutkaním na výtok. Koža rúk a nôh sa zhoršuje a zahrieva.

Zmiešané krízy sú najčastejšie zaznamenané - keď napríklad na pozadí živého obrazu vaginálnej inzulínovej krízy je možné zaznamenať prejavy aktivácie sympatického systému.

Panický útok sa spomína, keď kríza sprevádza nekontrolovateľný strach zo smrti.

Ako sa VVD prejavuje v rizikových skupinách

Kaviarne deti môžu mať IRR

Vegetatívna vaskulárna dystónia sa prejavuje nielen u dospelých. Často korene problému vyrastajú z detstva. Navyše život detí môže byť zatienený dedičnou predispozíciou k IRR. Dospelí často takéto funkcie a sťažnosti dieťaťa podceňujú:

 • bolesti hlavy
 • nedostatok chuti do jedla
 • zvýšenie telesnej teploty,
 • rozmar, konflikt,
 • zlá tolerancia voči rôznym zaťaženiam.

Medzitým to môže byť prejav vegetatívno-vaskulárnej dystónie, a ak mu nebudete venovať dostatočnú pozornosť, určite vás uvedomíte stále viac a viac.

Zvlášť trpezliví tínedžermi IRR. Na pozadí hormonálnej úpravy tela, nesúlad autonómneho nervového systému prináša citlivým deťom veľa problémov:

 • potenie,
 • sčervenanie kože
 • srdcové palpitácie
 • bolesti hlavy
 • bolesť brucha
 • závraty,
 • zvonenie v ušiach.

Vegetatívna dystónia počas tehotenstva

Po dospievaní sa veľa žien opäť stretáva s IRR počas tehotenstva. Zmeny v hormonálnych hladinách, zvýšenie cirkulujúceho objemu krvi a zvýšené zaťaženie všetkých orgánov samozrejme spôsobujú napätie v vegetatívnom nervovom systéme. Ak je slabá, objavia sa príznaky jej deregulácie.

Oddelenie príznakov abnormalít od normálnych ochorení počas tehotenstva je dosť ťažké, ale výraznejšie potenie, palpitácie, bolesti hlavy, únava, závrat, nerovnováha krvného tlaku pomáhajú podozrievať problémy vo vegetatívnej regulácii a začať liečbu v čase.

Climax a VSD idú ruka v ruke

Klimakterické obdobie je zvyčajne ťažkým štádiom života každej ženy, každý počul o bolestivých prejavoch spojených so zmenami v hladine pohlavných hormónov. Na tomto pozadí a autonómny nervový systém zažíva značný stres, čo vedie k jeho pravidelnému rozpadu.

Manifestácie VSD sú podobné príznakom spojeným s menopauzou, je však možné ich rozlíšiť, pretože nie sú priamo spojené s hladinou hormónov. Napríklad bolesť v oblasti srdca, časté močenie v IRR, sa vyskytujú dokonca aj v premenopauzálnom období, keď nie sú žiadne hormonálne závislé lézie srdca a neexistuje žiadna sprievodná menopauza z prolapsu maternice, ktorá tlačí na močový mechúr.

Mali by ste byť podozriví z prejavov nepohodlia v brušnej dutine, nestabilnej stoličky, výkyvov krvného tlaku a vážnej úzkosti, na pokraji paniky - tieto príznaky sú charakteristické pre IRD.

Ako diagnostikovať IRR

V začiatočnej fáze diagnostiky sa má pacient vyšetriť niekoľkými odborníkmi, podrobiť sa prieskumu, ktorý zodpovedá ich profilu (EKG, ultrazvukové vyšetrenie srdca, reovazóza, MRI atď.), Aby sa vylúčilo organické poškodenie orgánov a systémov súvisiacich so sťažnosťami pacienta.

Pri absencii významnej patológie neuvádzajú neurologisti špecifické štúdie o vegetatívnom systéme - určujú jeho tón, schopnosť reagovať na zmeny pracovných podmienok - reaktivitu a v skutočnosti, ako dobre vegetačný systém reguluje činnosť orgánov.

 1. Tón. Určuje sa napríklad indexom Cerdo: kladné hodnoty vykazujú výraznejší účinok na srdce sympatického nervového systému a záporné hodnoty - parasympatiku. Použite aj tabuľkový dotazník s výpočtom celkového počtu bodov. Ak je prijímaná marginálna suma, diagnóza IRR sa stáva pravdepodobnejšou.
 2. Reaktivita. Vykonajte rôzne testy - zmerajte zmeny v pulzoch a krvnom tlaku pri spustení ruky v studenej alebo teplej vode, vypočítajte impulz po stlačení očí (reflexe oka-srdce) pri napnutí (test Valsalvy). Podľa súladu týchto testov s normami posúďte možnosť IRR.
 3. Vegetatívna regulácia funkcie orgánov. Vyšetruje sa pomocou fyzikálnych testov (bicyklová ergometria, niekoľko drepusov), emocionálne (zobrazovanie obrázkov alebo videí, ktoré spôsobujú emócie) alebo psychické (riešenie hádaniek a krížoviek). Zmerajú sa krvný tlak, srdcová frekvencia, rýchlosť dýchania a percento určitých hormónov a neuroaktívnych látok v krvi v pokoji a počas cvičenia, výsledky sa spracujú podľa vzorca a interpretujú ich lekár.

V prospech diagnostiky vegetatívne-vaskulárnej dystónie naznačuje absenciu akýchkoľvek zmien v inštrumentálnom vyšetrení orgánov v prítomnosti zmien v testovaní vegetatívnych funkcií.

Tento spôsob stanovenia diagnózy IRR je jasný a logický. Ale v skutočnosti pacient v očakávaní primeranej pomoci odovzdá viac ako jeden neúspešný kruh odborníkom a vyšetreniam, až kým nie je opatrný lekár, ktorý analyzuje situáciu a pridáva smer štúdia vegetatívnych funkcií a podozrieva IRR.

Informácie o základných princípoch výživy v IRR nájdete tu.

Ako určiť IRR, podrobné informácie o chorobe a jej liečbe

Vegetatívna vaskulárna dystonia je funkčná porucha vaskulárneho tónu, ktorá je sprevádzaná heterogénnymi reakciami z autonómneho nervového systému tela. Choroba sa klasifikuje podľa typu v závislosti od výskytu a závažnosti príznakov. Ak sa chcete dozvedieť, ako určiť IRR, musíte sa oboznámiť so základnými informáciami o možných príznakoch a príčinách tejto patológie.

Typy a symptómy choroby

Pri IRR sa môžu vyskytnúť náhle tlakové rázy a rýchly impulz.

V závislosti od toho, ktoré oddelenie autonómneho nervového systému (sympatiku alebo parasympatiku) sa prejavuje aktívnejšie, IRR sa delí na typy:

 • srdcového typu
 • hypotenzívny typ
 • na hypertenznom type
 • zmiešaný typ

Ochorenie sa vyznačuje viacerými znakmi. Existuje niekoľko skupín jeho symptomatických prejavov v závislosti od poruchy vo fungovaní konkrétneho systému orgánov. Medzi ne patria:

 • srdce - charakterizované pocitom bolesti v oblasti srdca, účinok blednutia na niekoľko sekúnd, rýchly pulz, atriálna fibrilácia
 • termoregulácia - nepredvídateľné zvýšenie alebo zníženie telesnej teploty, ktoré nie je spôsobené žiadnym iným chorobným stavom, chladnými končatinami, pocitom zimy alebo tepla
 • disdynamic - náhly nárast tlaku s nárastom alebo poklesom normálnych hodnôt
 • respiračné - ostrý vzhľad dýchavičnosti, zvýšenie frekvencie dýchacích ciest sprevádzané pocitmi nedostatku vzduchu, ťažkosťou v hrudi, neschopnosťou úplne inhalovať, vznikajúcimi z rozrušenia, ranným prebudením, nočným spánkom
 • neuropsychiatria - pravidelný pocit slabosti, slabosť, strata fyzickej sily, rýchla únava s nízkou fyzickou námahou, túžba plakať, podráždenosť bez špeciálnych dôvodov, časté bolesti hlavy, závraty, poruchy spánku, zvýšená citlivosť na zmeny počasia, mdloby a záchvaty paniky s častou depresiou spánku a nedostatok chuti do jedla
 • dyspeptický - nie je spojený s ničím nežiaducim nauzeu, vracaním, bolesťou v brušnej dutine, hnačkou, zápchou, plynatosťou, pálením vzduchu
 • kožná - suchá koža alebo nadmerné potenie, vyrážka, svrbenie na rôznych vonkajších miestach tela
 • sexuálne - porucha funkcií, vrátane absencie sexuálnej túžby, časté, bolestivé močenie

Výskyt rôznych symptómov a klinických prejavov sa môže vyskytnúť v rôznych kombináciách, a to tak individuálne, ako aj v kombinácii, keď to všetko bolí v rovnakom čase.

Zjavenie IRR v rizikových kategóriách

Tehotné ženy sú ohrozené rozvojom IRR

Riziková skupina možného vývoja vegetatívne-vaskulárnej dystónie zahŕňa:

 1. Kapriózne deti s dedičnou predispozíciou k ochoreniu s rôznymi ťažkosťami s bolesťou hlavy, zlá chuť do jedla, zvýšená telesná teplota, náchylnosť na náhlu zmenu nálady, zhoršenie zdravia pri rôznych typoch stresu.
 2. Adolescenti v období aktívneho hormonálneho prispôsobenia rastúceho organizmu s klinickými prejavmi vo forme zvýšeného potenia, zápalu kože, tachykardie, bolesti hlavy, krku, brucha, závraty, zvonenia v ušiach.
 3. Tehotné ženy, u ktorých je ochorenie spojené so zmenami v hormonálnych hladinách, zvýšený objem krvi, zvýšený stres na všetkých orgánoch, charakterizovaný toxikózou, zvýšeným krvným tlakom, slzotvornosťou, všeobecnou slabosťou a niekedy mdlobou.
 4. Obdobie menopauzy so závažnosťou príznakov spojených s hormonálnymi poruchami, vo forme nepohodlia v brušnej dutine, nestability stolice, krvného tlaku a vysokého úzkosti s možnými záchvaty paniky.

Príčiny vývoja

IRR sa môže vyvinúť kvôli problémom v krčnej chrbtici

Porušovateľ pre výskyt vegetatívne-vaskulárnej dystónie môže byť rôznymi provokujúcimi faktormi. V prvom rade je dedičným ústavným dôvodom pre vznik ochorenia spojený so štrukturálnymi znakmi nervového a cievneho systému tela.

Ďalšie zdroje IRR sú:

 • intrauterinná hypoxia plodu z dôvodu srdcového zlyhania matky, toxikóza, zvýšený psycho-emocionálny stres počas tehotenstva a pôrodu
 • negatívna psychologická atmosféra pri výchove dieťaťa
 • hormonálne zmeny
 • fyzického a nervového napätia
 • organické poškodenie mozgu, vrátane zranení, nádorov, cerebrovaskulárnej príhody, neuroinfekcie
 • problémy v krčnej chrbtici
 • otravy, intoxikácie
 • nedostatok pohybu

Včasná identifikácia príčin VSD prispieva k účinnej liečbe, ako aj k prevencii ďalšieho vývoja ochorenia.

diagnostika

Jednou z metód diagnostiky VVD je reovasografia

Na potvrdenie IRR je potrebné vykonať komplexné vyšetrenie vrátane návštev rôznych druhov odborníkov v oblasti medicíny. Je povinné navštíviť:

 • terapeutovi
 • neurológovi
 • kardiológ
 • endokrinológ
 • gatroenterologu
 • oftalmológ

Nasledujúce diagnostické metódy sa používajú na zistenie choroby:

 • laboratórne testy (všeobecný a klinický krvný test, hormóny, test moču)
 • ECG
 • reovazógrafia (grafická registrácia pulzných oscilácií krvných náplní krvných ciev v orgánoch a tkanivách)
 • gastroskopia
 • electroencephalography
 • počítačová tomografia
 • MRI mozgu
 • Ultrazvuk rôznych orgánov podľa závažných symptómov
 • jadrovej magnetickej rezonancie

Na základe získaných výsledkov celého priebehu diagnostických štúdií, berúc do úvahy klinické prejavy, je možné potvrdiť, že pacient má IRR ochorenie.

Diagnóza a prognóza

Ak nie je liečený IRR, môže to dokonca viesť k mŕtvici.

Pre presné stanovenie vegetatívne-vaskulárnej dystónie je potrebné detailné vyšetrenie pacienta na základe histórie pacienta. Choroba sa môže vyvinúť na pozadí iných existujúcich ochorení, ako sú:

 • neuróza
 • poranenia chrbtice
 • alergie
 • chronických infekcií

Bez odstránenia príčiny IRR sa pokus o zbavenie negatívnych znakov na určitý čas prejaví len malou úľavou. Pri závažne zanedbanom priebehu ochorenia s výraznými poruchami nervového systému sa liečba psychoterapeutom používa na určenie faktorov spôsobujúcich prejavy neurózy.

S včasnou detekciou a liečbou je prognóza ochorenia pomerne priaznivá. Môžete dosiahnuť trvalú prevenciu útokov až po ich úplné vylúčenie.

Ak však dôjde k ignorovaniu príznakov IRR bez toho, aby sme vykonali potrebné terapeutické úkony, je možné, že sa môže vyvinúť patologický proces, ktorý môže viesť k rôznym závažným následkom pre telo:

 • nedostatočnosť mozgového krvného obehu vrátane mŕtvice
 • vysoký tlak
 • poruchy tráviaceho systému
 • diabetes mellitus

Navyše, prípady dystónie, ktoré sa zvyšujú s časom, sú nebezpečné.

liečba

Kontrastná sprcha je užitočná pre IRR

Základným princípom odstránenia IRR je odstrániť problémy, ktoré spôsobili vývoj ochorenia alebo posilnili jeho priebeh.

Pri konzervatívnom používaní metód liečby sa používajú určité účinné odporúčania. Patria medzi ne:

 • dodržiavanie denného režimu vrátane plného zvuku spánku vo vetranej miestnosti na ortopedických matracoch a vankúšoch, striedanie duševnej a miernej fyzickej námahy, dostatočné vystavenie čerstvému ​​vzduchu
 • zavedenie špeciálnej výživovej stravy s obmedzením konzumácie soli, tučného mäsa, sladkostí, výrobkov z múky a zvýšenie príjmu potravín s vysokým obsahom draslíka a horčíka
 • športovanie vo voľnom režime (cyklistika, kolotoč, korčuľovanie, plávanie, pomalé prechádzky, ľahká aerobik, telesná výchova)
 • využitie vodných a fyzioterapeutických procedúr (slnečné a vzduchové kúpele, elektroforéza, sprcha, hydromasáž, elektroslep)
 • fytotreatment (rastlinné stimulátory, rôzne diuretické a upokojujúce rastlinné prípravky)
 • psychologická korekcia (autotréning, relaxačné metódy, dýchacie cvičenia, samo-masáž)

Liečba

Mexidol sa môže použiť na normalizáciu cerebrálneho obehu v IRR

Terapeutické akcie s užívaním liekov, zamerané predovšetkým na liečbu závažných ochorení, by sa mali vykonávať výlučne na lekársky predpis.

Keď VSD používa nasledujúce skupiny drog:

 • sedatíva - Novopassit, Glycín, Motherwort, Centrum, Persen
 • anticholinergiká - atropín, hyoscyamín
 • adrenoreceptorové blokátory - Inderal, Phentolamine, Tropafen
 • symptomatické - antihypertenzívne, antiarytmické a iné
 • komplexov vitamínov
 • trankvilizéry - Grandaxín, Adaptol, Seduxen, Gidazepam, Afobazol (určený len po konzultácii s pseuoneurológom, odporúčaný pre pacientov s ťažkými poruchami nervového systému, zmiernenie syndrómov bezprirodzeného strachu, paniky, úzkosti)
 • Neuroleptiká - Neuryspin, Thioridazín, Sonapaky (používajú sa na dosiahnutie normálnej hodnoty srdcovej frekvencie, indikátory krvného tlaku, zníženie podráždenia, agresia)
 • hypnotické lieky - Trivalum, Zolpidem, Sanval, Donormil (prispievajú k obnoveniu hlbokého upokojujúceho spánku, zmierňujú bolesti hlavy počas záchvatov dystónie)
 • antidepresíva - Amitriptylín, Depralin, Oropram, Sertralin (účinné proti prejavom apatia, depresívnemu stavu, zníženej životnej aktivite)
 • Nootropické lieky - Glycín, Piracetam, Pantogam, Noofen (majú priaznivý účinok na zlepšenie pamäti, procesy myslenia, koncentrácia, pomáhajú zbaviť sa závratov, bolesti hlavy a tiež zvyšujú celkový tonus tela)

Navyše pre normalizáciu krvného obehu v mozgu a odstránenie migrény sú účinné lieky:

 • neurometabolity - Cerebrolysin, Actovegin
 • mozgové angiokorektory - Halidor, Cavinton, Mexidol, Oksibral

Odstránenie kríz

Aby sme neboli v bezproblémovej situácii bezmocní, mali by sme mať predstavu o potrebe uplatňovania opatrení v prípade dystónie:

 1. Vezmite pacientovi 25-30 vazodilatujúcich kvapiek (môžete použiť Valocordin, Corvalol)
 2. S nárastom počtu srdcových úderov a prudkým nárastom tlaku použite propranolol v množstve 1 tabletu v dávke 40 mg.
 3. Na zmiernenie syndrómu nadmernej stimulácie nervového systému sa môže absorbovať 1 tableta Diazepamu alebo Relanium.
 4. V prípade rýchleho dýchania je potrebné použiť papierový vak na vdychovanie a vydychovanie vzduchu nasýteného oxidom uhličitým, čím sa zabezpečí normalizácia respiračného procesu.

Preventívne opatrenia

Keď VSD odporúča pravidelné prechádzky na čerstvom vzduchu.

Pri častých pravidelných záchvatoch vegetatívne-vaskulárnej dystónie je potrebné vedieť, ako ich rýchlo a účinne odstrániť pomocou účinných liečebných režimov.

Aby sa však zabránilo vzniku kríz s chorobou, je potrebné dodržiavať určité preventívne odporúčania, ktoré znamenajú splnenie nasledujúcich podmienok:

 • dobrá výživa pri realizácii terapeutickej stravy
 • dostatok vonkajšieho života
 • vyhýbanie sa úzkosti a stresu, včasné užívanie sedatív
 • vyvážený harmonogram práce a odpočinku
 • pozitívne myslenie, optimistické
 • systematické lekárske vyšetrenie

Ak máte podozrenie na vegetatívne-vaskulárnu dystóniu, mali by ste urobiť naliehavé opatrenia na stanovenie diagnózy a včas rozhodnúť o otázke účinnej liečby.

Pozrite si video o vaskulárnej dystónii:

Keď sa obrátime na lekársku inštitúciu so skúsenými odborníkmi a zvolíme si správnu schému liečebných postupov, je dôležité nezabúdať, že hlavným princípom v tomto prípade by malo zostať povedomie o probléme, viere v seba a túžba vyrovnať sa s touto situáciou.

Pozitívne emócie pomôžu zbaviť sa nepríjemných symptómov, zabrániť ďalšiemu vývoju choroby, pomôcť vyhnúť sa vážnym zdravotným následkom.

Okrem Toho Čítal O Plavidlách

Aké sú dôsledky a príčiny krvácania z mozgu?

Jeden deň (najčastejšie počas dňa) človek zažíva náhle a prudké zhoršenie zdravia: silné bolesti hlavy, závraty, necitlivosť končatín, tvár. Okolie označuje porušenie alebo stratu vedomia u pacienta.

Dopplerov ultrazvuk dolných končatín: prehľad postupu

Z tohto článku sa dozviete, ako vykonať USDG ciev dolných končatín, ktorým je predpisovaný postup. Čo možno diagnostikovať s USDG.Dopplerov ultrazvuk je ultrazvukom Doppler.

Príčinou modrín na tele pri absencii modrín alebo zranení.

Vo väčšine prípadov, modriny, a ak použijete správnu terminológiu, hematóm, ekchymóza a modriny (obaja často označovaný ako modriny), sú kvôli niektorým či iných traumatických takýchto prejavov vozdeystviy.Odnako možno pozorovať na pomerne veľkom počte ochorení, z ktorých niektoré vyžaduje čo najskorší začiatok liečby, najmä pri modrinách, dokonca aj vtedy, ak sú malé, podobne veľké ako vyrážky, bez modrín a iných zranení.

Príčiny dyspnoe: Poradenstvo praktického lekára

Jednou z hlavných sťažností, ktoré pacienti najčastejšie vyjadrujú, je dýchavičnosť. Tento subjektívny pocit núti pacienta ísť na kliniku, zavolať na ambulanciu a môže dokonca byť indikáciou pre pohotovostnú hospitalizáciu.

Muž s tlakom 60 až 40

Ak má osoba tlak od 60 do 40, znamená to, že potrebuje núdzovú lekársku starostlivosť. Preto s objavením slabosti, zimnica, bledosť pokožky a mdloby pacienta nie je potrebné oddialiť volanie záchrannej služby.

Periventrikulárna leukoráióza mozgu

Periventrikulárna leukoréza je zníženie hustoty bielej hmoty mozgu. Ochorenie je veľmi zriedkavé, sprevádzané ischémiou a poruchou krvného obehu. Vykazoval Alzheimerovu chorobu, encefalopatiu, mŕtvicu, diabetes.