Vasodilatačné činidlá sa nazývajú lieky, ktoré prispievajú k rozšíreniu lúmenu krvných ciev. Spazmus krvných ciev vedie k rôznym poruchám, zhoršenému prietoku krvi, zvýšeniu krvného tlaku.

Prípravky s vazodilatačným účinkom uvoľňujú steny krvných ciev a normalizujú prietok krvi. Existuje niekoľko skupín týchto liekov. Ich činnosť je podobná, ale mechanizmus je iný a týka sa aj rôznych skupín plavidiel.

Čo je vazodilatačné činidlo: klasifikácia

Vasodilatačné liečivá znižujú tón cievnej steny

Vasodilatačné liečivá sú nevyhnutné pre rôzne kardiovaskulárne ochorenia. Žiadny takýto prostriedok nemožno považovať za univerzálny. Ide o pomerne veľkú skupinu liekov, kde každý typ postihuje určité cievy a orgány. Napríklad je potrebné oddelene vybrať lieky na dilatáciu lumenu oka, srdca a končatín tak, aby pôsobili priamo bez ovplyvnenia iných ciev a tepien.

Vazodilatačné činidlo môže pôsobiť tromi spôsobmi: liek ovplyvňuje svalové tkanivo ciev, uvoľňuje ho, liek znižuje tón krvných ciev, keď je vystavený nervom vo svojich stenách, ako aj humorálny účinok, to znamená prostredníctvom látok, ktoré cirkulujú v krvi.

Prípravky na rozširovanie krvných ciev sa používajú na zlepšenie toku krvi, jeho prerozdeľovanie, zlepšenie výživy určitých orgánov a tkanív, ktoré trpia hladom kyslíkom, na zníženie zaťaženia stien krvných ciev a zníženie krvného tlaku.

Existujú 4 skupiny vazodilatujúcich liekov:

 1. Prvá skupina má priamy účinok na svaly krvných ciev. Tieto lieky sa objavili ako prvé v skupine vazodilatačných činidiel. Medzi ne patrí známe no-spa a papaverine. Tieto lieky uvoľňujú hladké svaly vnútorných orgánov a samotné cievy, majú anestetický účinok.
 2. Druhá skupina liekov ovplyvňuje nervové impulzy, ktoré idú do ciev, prerušujú ich a v dôsledku toho expandujú cievy. Tieto fondy väčšinou postihujú arteriálne cievy, pretože v nich je viac nervových zakončení než v žilových stenách.
 3. Tretia skupina zahŕňa takzvané periférne vazodilatátory. Majú vplyv na malé cievy a pomáhajú normalizovať krvný tlak.
 4. Štvrtá skupina pôsobí na základe chemického činidla, ktorý vyvoláva tvorbu kŕčov pri stenách krvných ciev. To znamená, že akcia je prirodzená. Pred liečbou však tieto lieky prechádzajú sériou reakcií v pečeni, to znamená, že ich použitie pri liečbe pacientov s ochoreniami pečene je nepraktické.

Indikácie na použitie

Vasodilatátory - rýchlo a účinne znižujú krvný tlak

Spektrum chorôb, pre ktoré sú odporúčané vazodilatanciá, je pomerne široká. Každé jednotlivé ochorenie si však vyžaduje výber individuálneho lieku, a preto bez konzultácie s lekárom je nežiaduce začať liečbu.

Proces rozširovania krvných ciev je normálny fyziologický proces, reakcia na fyzickú námahu alebo iný vonkajší vplyv. Ale pre niektorých ľudí je tento proces narušený, čo sa často stáva s vekom. To vedie k rôznym ochoreniam a patologickým stavom. Stáva sa to a naopak - niektoré choroby vedú k spazmu a zúženiu stien krvných ciev.

Indikácie pre vazodilatačné lieky:

 • Hypertenzia. Toto zvýšenie krvného tlaku, ktorého príčina v 90% prípadov zostáva neznáma. Zlé návyky, stres, genetická predispozícia, rôzne chronické ochorenia môžu viesť k tomuto stavu. Hypertenzia je často sprevádzaná spazmom krvných ciev, zaťaženie ich stenami sa výrazne zvyšuje. Príznaky môžu chýbať dlho.
 • Srdcové zlyhanie. Pri tejto chorobe sú čiastočne porušené funkcie srdcového svalu. Nemôže pumpovať dostatok krvi a poskytnúť všetkým orgánom a tkanivám kyslík. V dôsledku toho dochádza k hladovaniu kyslíkom, čo vedie k rôznym komplikáciám. Arteriálna hypertenzia môže viesť k zlyhaniu srdca.
 • Cerebrálna ateroskleróza. Ťažká choroba, ktorá je sprevádzaná poškodením krvných ciev mozgu. V závislosti od postihnutých ciev sa vyskytujú rôzne príznaky: poruchy pamäti, epilepsia, emočná nestabilita, nekontrolovaná svalová práca.
 • Pľúcna hypertenzia. Choroba je sprevádzaná zvýšeným krvným tlakom v pľúcnej tepne, čo vedie k pľúcnej insuficiencii. Pľúcna hypertenzia je vo väčšine prípadov smrteľná počas šiestich mesiacov.
 • Trombóza a tromboembolizmus. Počas trombózy tvoria krvné zrazeniny v lúmene ciev a artérií, tromboembolizmus je zablokovanie lumen cievy s krvnou zrazeninou. Choroba je nebezpečná, pretože krvná zrazenina sa môže prerušiť a zastaviť dôležitú tepnu.

Revízia liekov

Každá droga má svoje vlastné farmakologické účinky!

Akékoľvek liečivo by sa malo zvoliť s prihliadnutím na jednotlivé charakteristiky organizmu, diagnózu a stav pacienta. Každá liečba má určité vedľajšie účinky a ovplyvňuje rôzne typy ciev a artérií, takže doktor sám vyberie liek a až po diagnóze.

Často sa liečba vykonáva v komplexe, môže sa podať naraz niekoľko vazodilatancií toho istého alebo iného typu účinku:

 • Žiadne shpa. Liečivo patrí do antispazmikík, pomáha relaxovať hladké svaly. Obsahuje drotaverín. Je predpísaný pre rôzne gastrointestinálne kŕče, cholecystitídu, bolesti hlavy a určité gynekologické ochorenia.
 • Gliofen. Táto látka má vazodilatačný účinok a je predpísaná pre kardiovaskulárne ochorenia. V dôsledku antispazmického účinku rozširuje lumen ciev a stimuluje prácu miechy. Medzi indikácie patrí hypertenzia, peptický vred.
 • Pentamin. Liečivo ovplyvňuje periférny nervový systém a zmierňuje cievny kŕč. Je predpísaný pre hypertenziu, renálnu koliku, bronchiálnu astmu, eklampsiu, opuch mozgu a pľúc. Najčastejšie sa produkuje vo forme roztoku na injekciu. Avšak liek nie je predpísaný na zlyhanie obličiek a pečene, tromboflebitídu, podozrenie na infarkt myokardu.
 • Vazobral. Kombinovaná droga, ktorá rozširuje lúmen krvných ciev a zlepšuje prietok krvi do mozgu. Je predpísaný pre chronické migrény, závrat, problémy s pamäťou a koncentráciu. Kontraindikácie sú tehotenstvo a laktácia.
 • Dibazol. Liečivo s vazodilatačným účinkom je predpísané pre hypertenznú krízu, črevnú koliku, cievny spazmus gastrointestinálneho traktu, ochorenia nervového systému. Liečivo sa často predpisuje vo forme injekcií. V mieste vpichu môžu byť bolestivé pocity.
 • Chimes. Liečivo je určené na liečbu porúch cerebrálnej cirkulácie, na prevenciu trombózy a tromboembolizmu. Nie je predpísaný pre podozrenie na infarkt myokardu a nízky krvný tlak.

Vazodilatátory pre deti a tehotné ženy

Vazodilatátory sú zvyčajne predpísané deťom na zlepšenie mozgovej cirkulácie a stimuláciu aktivity mozgu. Niektoré lieky sú predpísané novorodencom ihneď po narodení. Je to spôsobené poranením pôrodov a ťažkosťami po cisárskom úseku. V prípade hladovania kyslíka a ťažkého pôrodu sa dieťa pozoruje neurológom počas prvých 3 rokov života a užíva vazodilatačné činidlá ako liečbu alebo profylaxiu. Zvyčajne boli Piracetam a Pantogam vo forme tabliet, štvrť alebo pol. Tableta sa musí rozdrviť, rozpustiť vo vode a potom podať dieťaťu.

V školskom veku môžu byť Glycín a Vinpocetín predpísané na zlepšenie výkonnosti mozgu, zlepšenie koncentrácie, pozornosti a pamäti.

Cievne kŕče v dospievaní môžu byť spojené s hormonálnymi zmenami.

Počas tehotenstva sa väčšina liekov neodporúča. To platí najmä pre prvý trimestr. Vasodilatátory sú predpísané v 2. a 3. trimestri s placentárnou nedostatočnosťou. Toto je nebezpečný stav, keď sa prietok krvi v placenty zhoršuje, nezhrieva dostatočne rýchlo a dieťa trpí nedostatkom kyslíka. Tento stav sa môže vyskytnúť v dôsledku chronických ochorení, infekcií. Ak dôjde k zvýšeniu krvného tlaku, hrozba potratu.

Ďalšie informácie o hypertenzii nájdete vo videu:

Placentálna insuficiencia vyžaduje komplexnú liečbu, zvyšok sa odporúča pre tehotné ženy, správnu výživu, multivitamíny. Dôležitou súčasťou liečby sú vazodilatanciá. Počas tehotenstva sa vymenúva no-spa, Trental, ktorý okrem vasodilatačného účinku zlepšuje mikrocirkuláciu krvi v kapilárach.

Všetky lieky sú predpísané lekárom v prísnych dávkach, ktoré sa neodporúčajú prekročiť. Počas liečby je stav ženy neustále monitorovaný. Často sa takéto ošetrenie vykonáva v nemocnici.

Všimol si si chybu? Vyberte ho a stlačte klávesy Ctrl + Enter, aby ste nám to povedali.

14.7.1. Venodilatátory

Venodilatam patrí:

1. darcovia NO (dusičnany, molsidomín)

2. α-adrenergné blokátory (prazosín, doxazosín)

3. Sympatolitika (Octadine)

Vazodilatačný účinok liekov je zvyčajne zameraný tak na tepny, ako aj na žily. Pomer arteriodilatujúcich a venodilujúcich účinkov v rôznych liekoch však nie je rovnaký. Niektoré postihujú prevažne žily, iné postihujú tepny. Pre značnú časť látok dochádza k približne rovnakému rozšíreniu tepien a žíl (tabuľka 14.14). Tieto rozdiely by sa mali brať do úvahy pri používaní liekov na klinike.

Ako viete, drogy, ktoré rozširujú kapacitné cievy, znižujú predpätie na srdci (pozri tabuľku 14.14). Posledný z nich je veľmi zaujímavý, pretože v mnohých patologických podmienkach používanie takýchto liekov vytvára priaznivejšie podmienky pre fungovanie srdca. Preto sa ukázalo, že rozšírenie kapacitných ciev a následne zníženie predbežného zaťaženia srdca je hlavným mechanizmom antianginálneho pôsobenia nitrátov (nitroglycerín atď.). Antigénové činidlo zo skupiny derivátov sydnonimínu molsidomínu má podobný mechanizmus účinku. Pri liečbe akútneho a chronického srdcového zlyhania (inhibítory enzýmu konvertujúceho angiotenzín, nitroprusid sodný, milrinón atď.) Sa používajú prípravky s dostatočne výraznou venodilatujúcou zložkou účinku.

Tabuľka 14.14. Vasodilatačné lieky

Existuje dôkaz venotropného účinku slučkového diuretika furosemidu. To dokazuje skutočnosť, že keď sa podáva intravenózne pacientom s akútnym srdcovým zlyhaním, dochádza k prvej expanzii žíl a až potom príde diuretický účinok.

Väčšina liekov uvedených v tabuľke. 14,14, ktoré sa používajú ako antihypertenzíva. Ich výber v závislosti od stavu pacienta by sa mal vykonať s prihliadnutím na vplyv na tón žíl.

14.7.2. Venoconstriktor (venotonický) a venoprotektanty

Venoconstrikčné (venotonické) lieky zvyšujú tón hladkých svalov žíl.

Venózny ochranný účinok zahŕňa schopnosť liekov znižovať (prevenciu) poškodenie žíl, znižovať priepustnosť venulov, zabraňovať vzniku opuchy, zápalu, poškodenej mikrocirkulácie a následnému poškodeniu okolitých tkanív.

Dostupné liečivá tejto skupiny môžu byť reprezentované nasledovne: 1. Prípravky s veno-konstrikčným (venotonickým) účinkom. 2. Prípravky s venoprotektívnym účinkom. 3. Zmiešané liečivá (veno-tonický + venoprotektívny účinok).

Zástupcovia každej skupiny sú uvedení v tabuľke. 14.15.

Tabuľka 14.15. Prípravky s veno-konstrikčným (venotonickým) a venoprotektantným účinkom

14.7.3. Použitie veno-konstrikčných (venotonických) a venoprotektantných liečiv

Jednou z praktických aplikácií veno konstriktorov je terapia ortostatickej hypotenzie.

Liečba ortostatickej hypotenzie v ideálnom prípade vyžaduje látky, ktoré selektívne zvyšujú žilové tóny. Neexistujú však takéto lieky. Preto sa v súčasnosti používajú najmä α-adrenomimetiká a dihydrogenované alkaloidy námelí, v ktorých je dostatočne vyjadrená venokonštrikčná zložka účinku.

a-adrenomimetiká sú syntetické drogy.

Fetanol (etylefrín), ktorý je agonistom a-adrenoreceptorov, tónuje krvné cievy. Zvyšuje krvný tlak. Koná dlho. Priradenie vo vnútri a parenterálne za hypotonických podmienok vrátane ortostatickej hypotenzie.

Midodrin (gutron) ovplyvňuje prevažne a-adrenoreceptory. Stimuluje ich, zužuje arterioly a venuly. Zvyšuje krvný tlak. Akcia sa postupne rozvíja a trvá dlho. V organizme sa tvorí aktívny metabolit (desglimidodrín) z midodrinu, ktorý je lepší ako pôvodná látka v aktivite. To znamená,

midodrin je proliečivo. Používa sa v hypotonických podmienkach vrátane ortostatickej hypotenzie. Zadajte do vnútra a intravenózne.

Dihydrogénové námelové alkaloidy (dihydroergotamín atď.) Majú výrazný účinok na krvné cievy. Sú čiastočné agonisty antagonisty a-adrenoreceptorov. Zablokovaním a-adrenoreceptorov tepien spôsobuje hypotenziu. Čiastočný agonizmus týchto liekov sa prejavuje vo vzťahu k žilám, ktoré tónujú. Vďaka nim sa dihydroergotamín mesilát a iné dihydrogenované námelové alkaloidy široko používajú na prevenciu ortostatickej hypotenzie. Zadajte lieky perorálne a parenterálne.

Niekedy, keď sú predpísané ortostatická hypotenzia, gaštan konský, pichľavá ihla a tribenozid (pozri nižšie), ale sú menej účinné ako látky uvedené vyššie.

Zvlášť častou patológiou žíl je chronická žilová nedostatočnosť dolných končatín. Kŕčové žily pozorované u 10-40% pracujúcej populácie rozvinutých krajín. Jeden z najsilnejších prejavov tejto patológie - trofické vredy kože - je zaznamenaný v 1-2%.

Základom vývoja chronickej venóznej insuficiencie dolných končatín je zníženie kontraktility hladkých svalov žilovej steny, abnormálna expanzia (rozťahovanie) žíl a nedostatočnosť venóznych chlopní (obrázok 14.8). Vyskytujú sa žilové stavy a zvýšený venózny tlak. Na tomto pozadí sa aktivujú leukocyty a endotelové bunky. Na ich povrchu sa objavuje veľké množstvo adhéznych molekúl, ktoré podporujú interakciu leukocytov s endotelom. Tento proces je obzvlášť účinný v kapilárach a venulách. Potom dochádza k extravazácii leukocytov do okolitých tkanív. V dôsledku degranulácie aktivovaných leukocytov sa z nich uvoľňujú proteolytické enzýmy, cytokíny, voľné kyslíkové radikály a ďalšie biologicky účinné látky, ktoré poškodzujú štrukturálne, kontraktilné a transportné proteíny, receptory a ďalšie zložky tkanív. Priepustnosť mikrovaskulárnych nádob tiež rastie.

V dôsledku venóznej hypertenzie a leukocytárneho poškodenia žíl a okolitých tkanív dochádza k výraznému poškodeniu mikrocirkulácie. To vedie k vzniku opuchy, zápalu a zničenia tkanív až do vzniku trofických vredov kože.

Pri liečbe tejto patológie sú hlavné chirurgické a kompresné metódy. V poslednej dobe však farmakoterapia prilákala rastúcu pozornosť kvôli vzniku niekoľkých nových účinných venotropných liekov.

Na liečbu chronickej venóznej insuficiencie dolných končatín 1 použite:

A. Prípravky s venotonickým a venoprotektívnym účinkom

a) rastlinného pôvodu (bioflavonoidy, prípravky z ovocia a iných častí gaštanu konského, prípravky perličkovitého orla, extrakt z hroznových semien)

b) Syntetické liečivá (tribenoid)

1 Zásady systémovej a lokálnej farmakoterapie hemoroidov sú v mnohých ohľadoch podobné tým, ktoré sa zaznamenali pri chronickej venóznej insuficiencii dolných končatín. Má však svoje vlastné špecifiká. Takže pri liečbe hemoroidov, neopioidných (narkotických) analgetík, antispazmikík, nesteroidných protizápalových liečiv, hemostatických látok má veľký význam. Samozrejme, normalizácia funkcie hrubého čreva (prevencia zápchy) je tiež dôležitou súčasťou komplexnej liečby hemoroidov.

Schéma 14.8. Mechanizmy vývoja chronickej venóznej insuficiencie dolných končatín

B. Prípravky s venoprotektívnym účinkom

a) Rastlinný pôvod (prípravky rutínu a jeho derivátov, prípravky z listov stromu Ginkgo biloba)

b) Syntetické liečivá (kalcium-dobesilát)

A. PRÍPRAVKY S VENOTONIZUJÚCIM A VENOPROTECÍVNOU ČINNOSŤOU

Najúčinnejším liekom v tejto skupine je detralex (Daflon 500). Obsahuje bioflavonoidy diosmín (90%) a hesperidín 1 (10%). V čreve sa pod vplyvom mikroorganizmov diosmín rýchlo mení na aglykon

1 Sú izolované z nezrelých plodov čínskej oranžovej (Citrus sinensis), rutaceae (Rutaceae), diosmín sa získava synteticky z hesperidínu.

Diosmetin, ktorý je absorbovaný. Takto je hlavnou aktívnou látkou detralexu, keď sa užíva perorálne.

Liečivo má rôznorodý účinok, čo prispieva k účinnej liečbe chronickej venóznej insuficiencie dolných končatín. Zvyšuje tak žilový tonus, znižuje kapilárnu priepustnosť, zlepšuje mikrocirkuláciu. Navyše liečivo znižuje tvorbu adhéznych molekúl, inhibuje aktiváciu a adhéziu leukocytov, znižuje zápalový proces, inhibuje produkciu zápalových mediátorov a voľných radikálov kyslíka; tiež zlepšila lymfodrenáž. To všetko má priaznivý vplyv na tok žily, mikrocirkuláciu a tkanivový trofizmus.

Zadajte drogu dovnútra. Vzhľadom k tomu, že detralex je produkovaný v mikronizovanej forme, t.j. s veľmi malou veľkosťou častíc (1, reparil, escuzane, atď.) Všetky majú venotonický, protiedémový a protizápalový účinok, používajú sa vo vnútri pokožky a na pokožke a pri použití sú niekedy pozorované dyspeptické príznaky. alergické kožné reakcie.

Účinky venotonického (α-adrenomimetického) a anti-edémového účinku sa nachádzajú aj pri príprave ihličnatého ihličnatého (Ruscus aculeatus) 2. Obsahujú saponíny a flavonoidy. Presné zloženie nie je známe. Obvykle používajte kombinované lieky. Jedným z nich je cyklo-3 fort (ihlový extrakt + hesperidin metyl chalkón + kyselina askorbová). Požíva sa. Vedľajšie účinky - bolesť brucha, nevoľnosť.

Bylinná medicína je tiež endothelon. Je to purifikované semeno hrozna so štandardným obsahom prokyanidolových oligomérov. Existuje dôkaz, že tento spôsob, ktorý sa viaže na mukopolysacharidy žilovej steny, aktivuje syntézu kolagénu. Endothelón má venózny a venoprotektívny účinok. Znižuje krehkosť a priepustnosť kapilár. Vezmi to dovnútra. Je rýchlo absorbovaný z čriev. T1/2

5-10 hodín, vylučuje sa obličkami a žlčou. Nežiaduce účinky zahŕňajú bolesť brucha, nevoľnosť, bolesť hlavy a niekedy aj kožné alergie.

Tribenozid (glivenol) je syntetická zlúčenina odvodená od glukofuranosidu. Má venotonický účinok. Tiež charakterizované vlastnosťami chrániacimi zuby a kapilárou, zlepšuje mikrocirkuláciu a potláča zápal. Naneste vnútorne, topicky a rektálne 3. Dobre vstrebáva z čriev; T1/2

24 hodín. Metabolity sa vylučujú obličkami. Často vedie k vedľajším účinkom (kožná vyrážka, dyspeptické príznaky atď.), Čo je často dôvod na prerušenie liečby.

B. PRÍPRAVKY S VENOPROTECÍVNOU ČINNOSŤOU

Najznámejšie látky s P-vitamínovou aktivitou. Ide o skupinu rastlinných bioflavonoidov. Referenčným liekom je rutín (rutozid) 4. Znižuje priepustnosť a krehkosť kapilár. zlepšil

1 Escin - zmes triterpénových saponínov (β-escínu, kryptescínu, barringtogenolu atď.).

2 Iglitsa - myší, Ruscus (Ruscus). Rod rodu evergreens (kríky) z rodiny špargle.

3 Pre hemoroidy použite liek Procto-Glevenol v sviečkach a mastiach.

4 Obsiahnuté v listoch rue voňavé, pohánka, púčikov kvetov Sophora japonských a ďalších rastlín.

Ušetrí mikrocirkuláciu, znižuje opuch. Má pozitívny účinok na chronickú venóznu insuficienciu dolných končatín.

Podobne ako v prípade rutiny je jej polosyntetický derivát troxerutín (troxevasín, venorutón). Aplikuje sa vo vnútri, parenterálne a topicky (vo forme gélu). So zavedením vnútra t1/2

24 h Vylučuje sa hlavne žlčou. Vedľajšie účinky: v niektorých prípadoch erozívne lézie zažívacieho traktu, kožné vyrážky alergickej povahy, bolesti hlavy.

Pozornosť sa venuje prípravám z listov stromu Ginkgo biloba (Ginkgo biloba 1). Účinnou látkou sú flavonglykozidy a terpenlaktóny (ginkolid, bilobalid). V praktickej medicíne s použitím štandardizovaného extraktu listov Ginkgo biloba. Vyrába sa pod obchodnými názvami bilobil, ginkio, memoplants. Má antioxidačný, protiedémový a protidoštičkový účinok. Požíva sa. Dobre sa vysype. T1/2

4,5 hodiny. Niekedy existujú dyspeptické príznaky, alergické reakcie na kožu, bolesti hlavy.

Syntetický vápenatý prípravok dobesilat (doxyum) zvyšuje odolnosť kapilár, znižuje ich priepustnosť, zlepšuje mikrocirkuláciu a reologické vlastnosti krvi a tiež mierne znižuje agregáciu krvných doštičiek. Prijímaný pre systémové opatrenia. Je dobre absorbovaný z čriev. Platí krátko. T1/2

1 hodina nezmenená vylučovaná močom. Možné vedľajšie účinky vo forme dyspeptických symptómov, alergických reakcií na kožu. Títo užívatelia sú niekedy nútení prestať užívať drogu.

Liečivo je absorbované aplikáciou kože.

Venodilatujúca činnosť, ktorá

Výrobca: Liek sa vyrába v mnohých krajinách. Často nájdené vo farmaceutických reťazcoch tablety atenolol:

Atenolol vyrábaný rôznymi výrobcami

štruktúra

Účinná látka: atenolol.

Pomocné zložky: mikrokryštalická celulóza, magnéziumstearát, karbonát horečnatý, laurylsulfát sodný, kukuričný škrob, želatína, glycerín, oxid titaničitý, hypromelóza.

Formulár uvoľnenia

Liečivo Atenolol je k dispozícii vo forme bielych konvexných okrúhlych tabliet. Jedna strana je rozdelená na polovicu pomlčkou a druhá je hladká. Dávkovanie znamená: 25 mg, 50 mg a 100 mg.

Liečivo je v škatuli s pokynmi. V jednom balení môže byť od 14 do 100 tabliet. Všetky tablety sú umiestnené v blistroch.

Terapeutický účinok

Mechanizmus pôsobenia lieku je založený na schopnosti účinnej látky blokovať ß-adrenoreceptory srdca na zníženie stimulácie cyklického adenozínmonofosfátu (cATP) s katecholaminami. Liečivo znižuje silu kontrakcie srdca, inhibuje excitabilitu a vodivosť srdcových štruktúr, znižuje frekvenciu rytmických kontrakcií srdca. Toto je antianginálny a antiarytmický účinok.

Hypotenzívny účinok v dôsledku zníženia srdcového výdaja. Znižuje aktivitu RAAS, čo vedie k regulovanému krvnému tlaku. Systolický aj diastolický tlak sa znižujú.

svedectvo

Priame indikácie na užívanie lieku sú liečba a prevencia ochorení kardiovaskulárneho systému. Liek má účinný účinok a má účinok akumulácie.

Aký náznak používania:

 1. arteriálna hypertenzia a hypertenzná kríza;
 2. ischemická choroba srdca;
 3. angína pektoris (iná ako Prinzmetal stenocardia);
 4. neurocirkulačná dystónia hypertonického typu;
 5. hyperkinetický srdcový syndróm;
 6. prolaps mitrálnej chlopne.

Ako profylaktické liečivo sa používa:

 1. s paroxyzmálnou tachykardiou;
 2. so sínusovou tachykardiou;
 3. v prípade infarktu myokardu (a ako sekundárna profylaxia);
 4. s poruchami rytmu;
 5. so supraventrikulárnymi a ventrikulárnymi predčasnými údermi;
 6. s predsieňovou tachyartmiou;
 7. predsieňový flutter.

Pri niektorých ochoreniach sa Atenolol používa ako prostriedok kombinovanej terapie:

 1. migréna (liečba a prevencia);
 2. hypertyreóza;
 3. feochromocytóm (hormonálny nádor);
 4. hypertrofická kardiomyopatia.

Je to dôležité! Pri kombinovanej liečbe feochromocytómu sa má liek používať opatrne až po konzultácii so špecialistom. Súčasne je potrebné nástroj kombinovať s α-blokátormi.

Návod na použitie

Užívajte atenolol podľa návodu na použitie pred jedlom, bez žuvania, pite veľa tekutín. Môžete piť tento liek kedykoľvek počas dňa, ale je lepšie, ak ho budete užívať v rovnakú hodinu.

Je to dôležité! Dávkovacie prostriedky predpísané jednotlivo ošetrujúcim lekárom. Dávky lieku sú prísne predpisované odborníkom v závislosti od existujúcej choroby.

Tabuľka "Dávkovanie Atenololu v liečbe kardiovaskulárnych ochorení".

Je to dôležité! Maximálna denná dávka látky je 100 mg.

Pacienti, ktorí podstupujú hemodialýzu (očistenie krvi toxických produktov rozkladu pri ochorení obličiek), musíte po každom postupe užívať Atenolol 50 mg. Toto sa vykonáva len v zdravotníckych zariadeniach, pretože existuje riziko prudkého poklesu tlaku a zhoršenia zdravia. V prípade zníženia klírensu kreatinínu sa tiež zníži dávka lieku.

Použitie počas tehotenstva a laktácie

Očakávaným matkám sa dôrazne odporúča, aby neužívali antihypertenzívne lieky. Liek má vplyv na RAAS, čo môže spôsobiť nezvratné účinky na detské telo. Atenolol počas tehotenstva môže spôsobiť problémy s krvným tlakom dieťaťa a kardiovaskulárnym systémom ako celkom. Užívanie piluliek je odôvodnené, ak odhadnuté prínosy tehotnej ženy pre zdravie prevyšujú možné poškodenie tela dieťaťa.

Počas laktácie odborníci neodporúčajú užívať lieky. Účinná zložka preniká do materského mlieka a prechádza do dieťaťa. Ak sa vyžaduje bezproblémová terapia β-adrenergnej blokády, zvyšuje sa otázka prerušenia dojčenia počas celej liečby.

Aplikácia pre deti

Liek Atenolol by nemali užívať osoby mladšie ako 18 rokov.

Použitie v starobe

Starší pacienti majú znížiť počiatočnú dávku Atenololu (25 mg). Dáva maximálny účinok za 2 týždne. Ak terapeutický účinok nestačí, dávka sa zvýši na 50 mg.

kontraindikácie

Liečivo Atenolol má kontraindikácie:

 1. Precitlivenosť na zložky alebo individuálna intolerancia zložiek.
 2. Obdobie tehotenstva a laktácie.
 3. Vek detí.
 4. Kardiogénny šok.
 5. Akútne srdcové zlyhanie.
 6. Sinoatrálny blok a atrioventrikulárny blok 2. a 3. stupňa.
 7. Arteriálna hypotenzia (so systolickým tlakom menším ako 90 mm, Hg.
 8. Porucha periférnej cirkulácie v neskorých štádiách.
 9. Metabolická acidóza.
 10. Neošetrený feochromocytóm.
 11. Bronchiálna astma.
 12. Užívanie inhibítorov MAO (Iproniazid, Tranylcypromine, Harmalin, Pyrazidol) okrem inhibítorov MAO-B (Selegilin, Pargilin).

Buďte opatrní pri užívaní lieku:

 1. v prípade zlyhania obličiek;
 2. s poškodením pečene;
 3. diabetici;
 4. hypoglykémia;
 5. pacienti s psoriázou;
 6. v stave depresie;
 7. u pacientov s obliterujúcimi periférnymi vaskulárnymi ochoreniami (Raynaudova choroba).

Vedľajšie účinky

Pokyny pre zoznam možných vedľajších účinkov Atenololu:

 1. Zo strany kardiovaskulárneho systému: bradykardia, hypotenzia (vrátane ortostatického), príznaky srdcového zlyhania sa objavujú, končatiny sú bledé.
 2. Na strane dychu: príznaky bronchiálnej obštrukcie, bronchospazmus.
 3. Na strane gastrointestinálneho traktu: nevoľnosť, vracanie, hnačka, zápcha, flatulencia, znížená hladina transamináz, hepatotoxicita.
 4. Z nervového systému: závrat, bolesti hlavy, strata vedomia, depresívne poruchy, zmeny nálady, halucinácie, psychóza.
 5. Zo strany tvorby krvi: trombocytopénia.
 6. Na strane muskuloskeletálneho systému: svalová slabosť.
 7. Na strane zmyslov: rozmazané videnie, suchosť v očiach a v ústach.
 8. Na strane urogenitálneho systému: znížená potencia, znížené libido, nepohodlie počas močenia.
 9. Alergické reakcie: začervenanie, svrbenie, žihľavka, anafylaktický šok, angioedém, fotosenzibilizácia.
 10. Iné: exacerbácia psoriázy, kožné erupcie, ako je psoriáza, alopécia (alopécia).

Je to dôležité! Počas liečby sa neodporúča dostať za volant alebo kontrolné mechanizmy. Liek má aktívny účinok na nervový systém a môže spôsobiť stratu vedomia, závrat. Je to nebezpečné pre život pacienta a pre zdravie iných.

Príznaky predávkovania

Príznaky: prudký pokles krvného tlaku, pomalý srdcový tep, zlyhanie srdca. V závažných prípadoch: kardiogénny šok, generalizované kŕče, bronchospazmus.

Pomoc pri núdzových situáciách: vypláchnuť žalúdok, zavolať sanitku. Pred príchodom lekárskeho tímu na monitorovanie vitálnych znakov.

Liečba: Atropín intravenózne, kardiostimulátory. Zavedenie intravenóznych náhrad plazmy (ak nie je pľúcny edém). Diazepam intravenózne na kŕče. Pri bronchospazme: β2-adrenomulácia (salbutamol, hexoprenalín) alebo teofilín.

Lieková interakcia

V anotáciách k lieku sa ukázala jeho schopnosť interagovať s inými liekmi a látkami:

 • Užívanie lieku antidiabetikami a inzulínom zvyšuje ich účinok.
 • Pri podávaní s barbiturátmi, vazodilatanciami, diuretikami, fenotiazidmi a tricyklickými antidepresívami sa zvyšuje hypotenzívny účinok.
 • Zavedenie lidokaínu zvyšuje riziko toxicity tohto druhu.
 • Sympatomimetiká (β-adrenomulácia) môžu znižovať aktivitu atenololu.
 • Prijatie spolu s periférnymi svalovými relaxanciami môže vyvolať neuromuskulárnu blokádu.
 • Keď sa užíva spolu s blokátormi kalciových kanálov, môže sa vyvinúť srdcové zlyhanie.
 • Srdcové glykozidy spolu s Atenololom spomaľujú srdcovú frekvenciu.
 • Lieky a antiseptiká zvyšujú hypotenzný účinok lieku.
 • Indometacín znižuje hypotenzívny účinok lieku.

Je to dôležité! Príjem akýchkoľvek liekov v kombinácii s Atenololom sa musí koordinovať so svojím lekárom.

Špeciálne pokyny

Je rozumné prestať užívať liek u pacientov s arteriálnou hypertenziou a koronárnym ochorením srdca. Náhle vysadenie lieku z tlaku môže vyvolať "abstinenčný syndróm". Tento syndróm sa prejavuje zhoršením celkového stavu pacienta. Príznaky, ktoré sa liečili, sa vrátia. Zvýšené palpitácie, arytmie, hypertenzia nastane. Aby ste zabránili vzniku tohto syndrómu, je potrebné dávku postupne znižovať.

Niekedy liek Atenolol mení svedectvo laboratórnych testov. Zvyšuje hladinu draslíka a cholesterolu v krvnom sére, zvyšuje koncentráciu lipoproteínov. Úroveň katecholamínov a ich metabolitov v krvi a moči sa mení.

Pacienti s určitými ochoreniami by mali starostlivo prečítať pokyny na používanie Atenololu. Liek spôsobuje zhoršenie vyrážky s psoriázou, maskuje tachykardiu s hypotyreoidizmom. Pri periférnych cievnych ochoreniach je liek nebezpečný tým, že spôsobuje zhoršený krvný obeh a zhoršenie stavu.

Osoby s ochorením obličiek a pečene, ktoré užívali Atenolol, majú znížiť dávku lieku na polovicu. V opačnom prípade môže zvýšiť hepatotoxicitu a znížiť krvný obeh v obličkách.

Ak je pacientovi predpísaný chirurgický zákrok s použitím éteru alebo chloroformu, je potrebné prestať užívať liek niekoľko dní predtým. Aktívne užívanie antihypertenzív v pred a po operácii môže spôsobiť zhoršenie.

Pacientom, ktorí nosia kontaktné šošovky, treba zvážiť, že atenolol v akejkoľvek dávke znižuje tvorbu slznej tekutiny. Počas celého trvania liečby stojí za to starostlivosť o dodatočné spracovanie kontaktných šošoviek a zvýšenie objemu slznej tekutiny.

Venodilatujúca činnosť, ktorá

Medzinárodný názov: nitroglycerín (nitroglycerín)

Dávkovacia forma: sublingválne podávané aerosóly, sublingválne kvapky, sublingválne kapsuly, kapsuly s predĺženým účinkom, koncentrát na prípravu infúzneho roztoku, film na prilepenie ďasien, sublingválne postrekové spreje, sublingválne tablety, t

Farmakologický účinok: Venodilatačné činidlo zo skupiny dusičnanov. Dusičnany sú schopné uvoľňovať oxid dusnatý z molekuly, ktorá je prirodzene endotelová.

Indikácie: IHD: angina (liečba, prevencia), infarkt myokardu (rehabilitácia). Pri iv injekcii sa akútny infarkt myokardu (vrátane akútnej komplikácie).

Síran horečnatý - Darnitsa

Medzinárodný názov: síran horečnatý

Dávková forma: roztok na intravenózne a intramuskulárne podanie

Farmakologický účinok: Pri podávaní parenterálne má sedatívnu, diuretickú, arteriodilatujúcu, antikonvulzívnu, antiarytmickú, hypotenzívnu, antispastickú látku.

Indikácie: Hrozba predčasného pôrodu, kŕče pri preeklampsii, hypomagnezémia (vrátane zvýšenej potreby Mg2 + a akútnej hypomagnezémie - tetany, porušenie.

Síran horečnatý -N.S.

Medzinárodný názov: síran horečnatý

Dávková forma: roztok na intravenózne a intramuskulárne podanie

Farmakologický účinok: Pri podávaní parenterálne má sedatívnu, diuretickú, arteriodilatujúcu, antikonvulzívnu, antiarytmickú, hypotenzívnu, antispastickú látku.

Indikácie: Hrozba predčasného pôrodu, kŕče pri preeklampsii, hypomagnezémia (vrátane zvýšenej potreby Mg2 + a akútnej hypomagnezémie - tetany, porušenie.

Horčík-diasporálny Forte

Medzinárodný názov: síran horečnatý

Dávková forma: roztok na intravenózne a intramuskulárne podanie

Farmakologický účinok: Pri podávaní parenterálne má sedatívnu, diuretickú, arteriodilatujúcu, antikonvulzívnu, antiarytmickú, hypotenzívnu, antispastickú látku.

Indikácie: Hrozba predčasného pôrodu, kŕče pri preeklampsii, hypomagnezémia (vrátane zvýšenej potreby Mg2 + a akútnej hypomagnezémie - tetany, porušenie.

Mellinorm

Medzinárodný názov: pentoxifylín (pentoxifylín)

Dávkovacia forma: pilulky, kapsuly, koncentrát na prípravu roztoku na intravenózne a intraarteriálne podanie, koncentrát na prípravu roztoku na infúzie, roztok na intravaskulárne podanie, tablety, entericky potiahnuté tablety

Farmakologický účinok: Antispazmodik zo skupiny purínov. Zlepšuje mikrocirkuláciu a reologické vlastnosti krvi, inhibuje PDE, zvyšuje koncentráciu cAMP.

Indikácie: Porušovanie periférneho krvného obehu ("prerušovaná" krvácavosť na pozadí diabetickej angiopatie, zmiernenie endarteritídy), Raynaudova choroba.

Minitran 10

Medzinárodný názov: nitroglycerín (nitroglycerín)

Dávkovacia forma: sublingválne podávané aerosóly, sublingválne kvapky, sublingválne kapsuly, kapsuly s predĺženým účinkom, koncentrát na prípravu infúzneho roztoku, film na prilepenie ďasien, sublingválne postrekové spreje, sublingválne tablety, t

Farmakologický účinok: Venodilatačné činidlo zo skupiny dusičnanov. Dusičnany sú schopné uvoľňovať oxid dusnatý z molekuly, ktorá je prirodzene endotelová.

Indikácie: IHD: angina (liečba, prevencia), infarkt myokardu (rehabilitácia). Pri iv injekcii sa akútny infarkt myokardu (vrátane akútnej komplikácie).

Minitran 5

Medzinárodný názov: nitroglycerín (nitroglycerín)

Dávkovacia forma: sublingválne podávané aerosóly, sublingválne kvapky, sublingválne kapsuly, kapsuly s predĺženým účinkom, koncentrát na prípravu infúzneho roztoku, film na prilepenie ďasien, sublingválne postrekové spreje, sublingválne tablety, t

Farmakologický účinok: Venodilatačné činidlo zo skupiny dusičnanov. Dusičnany sú schopné uvoľňovať oxid dusnatý z molekuly, ktorá je prirodzene endotelová.

Indikácie: IHD: angina (liečba, prevencia), infarkt myokardu (rehabilitácia). Pri iv injekcii sa akútny infarkt myokardu (vrátane akútnej komplikácie).

molzidomínu

Medzinárodný názov: Molsidomín (Molsidomín)

Dávkovacia forma: tablety, tablety s predĺženým účinkom

Farmakologický účinok: Má účinok na zvlhčenie, protidoštičkové, analgetické a antianginózne účinky. Venodilatačná aktivita v dôsledku vylučovania po.

Indikácie: Stabilná angína, nestabilná angína (prevencia a zmiernenie záchvatov), ​​akútne zlyhanie LV, akútny infarkt myokardu (po.

Monizid

Medzinárodný názov: Isosorbid mononitrát (Isosorbide mononitrát)

Dávková forma: kapsuly s predĺženým účinkom, tablety, tablety s predĺženým účinkom

Farmakologický účinok: Periférny vazodilatátor s prevažujúcim účinkom na žilové cievy. Stimuluje tvorbu oxidu dusnatého (relaxácia endotelu.

Indikácie: Angina pectoris (prevencia). CHF, hypertenzia v "malom" kruhu krvného obehu, "pľúcne" srdce (liečba ako súčasť kombinovanej terapie). Periférne arteriálne kŕče (vylučujúca endarteritída, angiospastická retinitída).

Typy vazodilatačných činidiel pre cievy mozgu a dolných končatín - zoznam najúčinnejších

V modernej medicíne, lieky na zníženie hypertenzných kríz, chronických ochorení kardiovaskulárneho systému sa používajú lieky, ktoré znižujú krvný tlak. Medzi takéto lieky patria vazodilatanciá - vazodilatanciá, ktoré rozširujú lumen krvných ciev, čím znižujú krvný tlak. Tieto lieky sú užívané na bolesti hlavy, závraty a všeobecné slabosti.

Čo sú vazodilatátory?

Vasodilatačné činidlá - lieky, ktoré spôsobujú uvoľnenie svalovej štruktúry cievy a rozširujú jej lúmen. Znižuje arteriálny a venózny tlak v tele. Tablety na expanziu krvných ciev zahŕňajú rozsiahlu skupinu liečiv, ktoré sa navzájom líšia mechanizmom pôsobenia na svalový prvok cievnej steny. Do tejto skupiny patria aj lieky na rozšírenie mozgových ciev počas úderov a ischémie.

vazodilatanciá

Účel vazodilatátora je indikovaný u pacientov v liečbe porúch celkovej a cerebrálnej cirkulácie, hypertenzie a iných ochorení srdca a krvných ciev (angína, ateroskleróza). Niektoré vazodilatančné lieky by sa mali užívať nepretržite na udržanie normálneho krvného tlaku, napríklad Timolol, zatiaľ čo iné sú predpísané iba na prípravu kurzu alebo na použitie pri prvej pomoci pacientovi (Stugeron).

Antagonisti vápnika

Lieky (ako je Cinnarizine) zo skupiny antagonistov vápnika sú látky, ktoré blokujú vápnikové kanály typu L a pomalé blokátory kalciových kanálov. Jedná sa o skupinu farmakologických liekov, ktoré majú rovnaký mechanizmus účinku, ale líšia sa niektorými vlastnosťami, najmä vo farmakokinetike, farmakodynamike. Indikácia na príjem antagonistov vápnika, s výnimkou ischémie, je porucha srdcového rytmu.

Rastlinné prípravky

Na obnovenie cievnej steny a krvného tlaku sa používajú prírodné liečivá na báze rastlín. Na farmakologickom trhu sú široko zastúpené liečivá na báze extraktov z vinca, hlohu, materského moru a iných rastlinných zložiek. Rovnako efektívne je používať niektoré homeopatické lieky vyrobené z prírodných surovín na spazmy tepien. Tablety a bylinné infúzie majú nasledujúce vlastnosti:

 • rozšíriť lúmen krvných ciev;
 • znížiť tón cievnej steny;
 • zvýšiť priepustnosť cievneho endometria;
 • majú antioxidačné vlastnosti.

Prípravky na rozšírenie krvných ciev

Vazodilatačné lieky ovplyvňujú rýchlosť toku krvi a silu, ktorou krv prechádza cez tepny a žily do tkanív a orgánov. Prípravy tejto farmakologickej skupiny sa široko používajú na liečbu hypertenzných kríz, chronického zlyhania srdca, aterosklerózy. Tablety na rozšírenie krvných ciev sa používajú aj na nedostatočné zásobovanie krvou, zásobovanie orgánmi krvou.

S hypertenziou

V súčasnej dobe s chronickou hypertenziou s epizódami prudkého zvýšenia krvného tlaku z rôznych dôvodov sa na liečbu liekov používajú nasledujúce lieky:

 1. Dimekolin. Liek zo zoznamu ganglioblokatorov sa používa na kŕče periférnych ciev, vaskulárna dystónia, ulceratívne lézie gastrointestinálneho traktu. Liečivo sa odporúča použiť na úľavu od záchvatov prudkého nárastu tlaku, má kontraindikácie na použitie (hypotenzia). Náklady na drogu sa líšia od 80 do 145 rubľov.
 2. Kamfony. Liečivo, biostimulátor srdcovej aktivity. Používa sa na liečbu pretrvávajúcej hypertenzie u starších pacientov. Hlavnou výhodou lieku je malé množstvo vedľajších účinkov s dlhodobým používaním. Cena drogy zo 110 rubľov.

Pre dolné končatiny

Vazodilatačné lieky pre dolné končatiny sa používajú pri chronických ochoreniach periférnych ciev, ktoré spôsobujú zhoršený trofizmus buniek a tkanív dolných končatín, ako je endarteritída, Raynaudov syndróm, diabetická angiopatia, trofické vredy a ateroskleróza. V súčasnosti sa používajú nasledujúce liečivá v komplexnom farmakologickom ošetrovaní porúch výživy tkanív spôsobených zúžením cievneho lumenu:

 1. Dipyridamol. Liek sa používa na prevenciu hlbokej žilovej trombózy, kapilár a artérií. Účinná liečba ischémie dolných končatín. Je to jedna z najsilnejších liekov, ktoré postihujú cievnu stenu. Náklady na drogy začínajú od 80 rubľov.
 2. Chimes. Liečivo sa používa na prevenciu a liečbu porúch cerebrálnej cirkulácie, tvorby krvných zrazenín v dolných končatinách. U detí sa s pomocou Curantily uskutočňuje liečba ťažkých foriem DIC. Cena lieku sa pohybuje od 130 do 350 rubľov, v závislosti od výrobcu.

Pri osteochondróze

Na liečbu nedostatku krvného obehu pri osteochondróze sa používajú nasledujúce tablety vazodilatátora:

 1. Amlodipín. Liečivo je zmes 80% teofylínu a 20% etyléndiamínu. Bronchodilatačný, antispastický. Používa sa na zmiernenie bronchospazmu, kŕčov mozgových ciev a porúch obehu pri osteochondróze krčnej chrbtice. Cena lieku je asi 240 rubľov za balenie.
 2. Pentoxifylín. Nástroj zlepšuje mikrocirkuláciu, angioprotektor. Mechanizmus účinku je inhibovať fosfodiesterázu a usadzovanie (akumuláciu) cyklického adenozín-monofosforečnej kyseliny v bunkách. V tomto bode dochádza k zníženiu koncentrácie molekúl vápnika v svalovom prvku cievnej steny a jej uvoľneniu. Liečivo sa používa na liečbu migrén, chronických bolesti hlavy spôsobených prítomnosťou osteochondrózy. Náklady na drogu sú od 200 do 450 rubľov.
 3. CAVINTON. Liečivo na expanziu ciev, zo skupiny selektívnych adrenoblokátorov. Aplikované s neurologickými ochoreniami mozgu, mentálne stavy spojené s patológiou krčnej chrbtice. Liek je účinný pri závratoch, počiatočných štádiách glaukómu. Priemerná cena liekov v lekárňach je 217 rubľov.

Pre oči

Vasodilatačné liečivá pre kapiláry a očné tepny sa používajú pri ochoreniach, ako je glaukóm, pretrvávajúci zvýšený vnútroočný tlak, narušený krvný obeh v sietnici. Na liečbu zvýšeného vnútroočného tlaku a glaukómu sa používajú nasledujúce vazodilatanciá:

 1. Mirtilene Forte. Liečivo vo forme kvapiek alebo tabliet sa používa na liečbu vnútroočného tlaku. Obsahuje vysokú koncentráciu účinných látok, ktoré pomáhajú zlepšiť funkčný stav očnej gule. Výber formy lieku na použitie by mal byť na odporúčanie lekára. Cena lieku v tabletách je asi 320 rubľov, v kvapkách asi 400 rubľov.
 2. Lucentis (iný názov Vizudin). Liečivo na prevenciu a liečbu chorôb, ako je makulárna degenerácia sietnice u starších pacientov. Liečivo zlepšuje krvný obeh v mikrovýčiach oka, výrazne zlepšuje trofizmus tkanív a zabraňuje ich vyčerpaniu. Cena liečiva sa pohybuje od 350 do 850 rubľov.

Pre srdce

V prípade ochorení srdca sa v súčasnosti používajú tieto lieky:

 1. Nitroglycerín. Lieky, ktoré dilatujú koronárne cievy srdca. Aplikoval sa s koronárnou chorobou srdca, infarktom myokardu, aterosklerózou. Nitroglycerín navyše významne znižuje množstvo venóznej krvi, ktorá sa vracia do srdca. Účinná s Raynaudovou chorobou, chronickou endarteriídou, artrózou. Cena drog je od 70 do 110 rubľov.
 2. Adalat. Vzťahuje sa na antihypertenzívne lieky s antianginóznou aktivitou. Hlavná zložka lieku Adalat patrí do blokátorov kalciových kanálov, spôsobuje zníženie intracelulárnej koncentrácie molekúl vápnika v bunkách hladkého svalstva vaskulárneho endotelu a kardiomyocytoch. Adalat navyše pomáha znižovať krvný tlak v pľúcnej tepne, zlepšuje cerebrálnu cirkuláciu. Dlhodobé lieky poskytujú anti-aterogénny účinok, zabraňujú tvorbe krvných zrazenín. Cena drogy v priemere je 270 rubľov.

S cukrovkou

Osoba s ochorením, akým je diabetes mellitus, trpí zablokovaním kapilár krvnými bunkami, ktoré boli deformované a stratili schopnosť prechádzať cez malé cievy. Navyše glukóza, ktorá je obsiahnutá v krvi vo vysokej koncentrácii, reaguje s látkami, ktoré sa nachádzajú na stenách krvných ciev a vytvárajú plaky, a preto je narušená mikrocirkulácia. Medzi širokou škálou vazodilatančných liekov na diabetes používajte nasledujúce:

 1. Norvaks. Tento liek patrí do pomalých blokátorov vápnikových kanálov. Blokovanie kanálov nastáva v dôsledku väzby vápenatých iónov na dihydropyridínové receptory. Pri znížení vstupu vápnikových iónov do bunky sa pozoruje uvoľnenie tkanív hladkého svalstva cievnej steny a vyvinutie antihypertenzného účinku. Náklady na drogu sa pohybujú od 270 do 560 rubľov.
 2. Nifedipín. Vazodilatačné činidlo rozširuje koronárne a periférne cievy, významne znižuje potrebu kyslíka v myokarde. Na rozdiel od verapamilu neinhibuje systém srdcového vedenia a má slabý antiarytmický účinok. Výrazne znižuje vaskulárnu rezistenciu, vďaka ktorej sa krvný tlak výrazne a rýchlo znižuje. Priemerná cena lieku je 340 rubľov.

Počas tehotenstva

Počas tehotenstva je zakázané používať mnoho vazodilatátorov, pretože majú negatívny vplyv na vývoj plodu. Na liečbu preeklampsie u gravidných žien, antifosfolipidového príznaku, lekári v malých dávkach predpisujú nasledujúce lieky:

 1. Nadololom. Liečivo má antiischemickú aktivitu a používa sa na liečbu koronárnych ochorení srdca. Okrem toho je účinná pri hypertenzných krízach v počiatočných fázach svojho vývoja. Nadolol je predpísaný na liečbu srdcových arytmií, záchvatov migrény a na zmiernenie príznakov ochorenia štítnej žľazy. Liek sa používa na zmiernenie eklampsie tehotných žien v neskorých obdobiach a pri pôrode. Náklady na Nadolol sú asi 1500 rubľov.
 2. Pindolol. Liek zo skupiny neselektívnych beta-blokátorov sa používa na antianginózne a antiarytmické účinky u gravidných žien s chronickým ochorením srdca. Náklady na drogu je asi 350 rubľov balíček.

video

Informácie uvedené v článku sú len informačné. Materiály výrobku nevyžadujú samošetrenie. Iba kvalifikovaný lekár môže diagnostikovať a poradiť o liečbe na základe individuálnych charakteristík konkrétneho pacienta.

Okrem Toho Čítal O Plavidlách

Očistené potraviny na zahusťovanie krvi

Aby krv nemala podozrenie, musíte sa postarať o jej stav. Ako viete, výrobky, ktoré človek spotrebuje po celý deň, prechádza cez hrtan, do pažeráka, žalúdka, je trávený a až potom sa rozširuje o "poštárov" do krvi.

Čo naznačujú ukazovatele ESR pre ženy

Dlhodobo v oblasti medicíny pre klinické skúšky používajte veľmi efektívnu a lacnú analýzu s názvom ROE. Pri dešifrovaní táto skratka znamená "reakciu na sedimentáciu erytrocytov".

Zvýšená ESR u dieťaťa

Moderná medicína otvára nové hranice pre dôkladnú a najspoľahlivejšiu diagnostiku chorôb. Stojí za zmienku, že všeobecný krvný test je základný, ale súčasne jedným z najviac informatívnych spôsobov, ako sa dozvedieť o prítomnosti chorôb.

ESR 30 u ženy - čo to znamená?

Krvný test je najbežnejšou a najjednoduchšou metódou výskumu, vďaka čomu je možné posúdiť celkový stav tela ženy, ako aj prítomnosť porúch inej povahy a zápalových procesov.

Porušenie arteriálneho krvného obehu mozgu: formy, znaky, liečba

V posledných rokoch sa percento mortality z patologických lézií mozgových ciev, ktoré boli predtým spojené so starnutím tela a ktoré boli diagnostikované iba u starších ľudí (po 60 rokoch), výrazne vzrástlo.

Dishormonálna kardiomyopatia a jej liečba

Nezávislé poškodenie myokardu v dôsledku hormonálneho narušenia sa nazýva v dishormonálnej kardiomyopatii v medicíne. Súčasne je narušený metabolizmus srdcového svalu, jeho mechanická a elektrofyziologická aktivita sa zhoršuje.