V tomto článku sa naučíte zvláštnosti priebehu vegetatívne-vaskulárnej dystónie u detí, ako sa táto choroba prejavuje v detstve (3-12 rokov). Uvádzajú sa efektívne konzervatívne a tradičné spôsoby liečby, prognóza obnovy, preventívne opatrenia.

Vegetovaskulárna dystónia je patologický stav nervového systému, ktorý zahŕňa rozpad iných systémov hlavných orgánov: kardiovaskulárny, endokrinný, nervový, tráviaci. Podľa štatistík každé 4 dieťa vo veku 3 až 12 rokov trpí touto chorobou. Lekári sa však domnievajú, že viac ako polovica mladých školákov trpí príznakmi vegetatívne-vaskulárnej dystónie. Chytanie tejto patológie spočíva v najzložitejšom klinickom obrázku: rozmanitosť symptómov, ktoré nie sú spojené, na prvý pohľad komplikuje diagnostiku ochorenia.

Kliknite na fotografiu na zväčšenie

Nebezpečenstvo vegetatívnej dystónie v detstve je zvýšené riziko závažných komplikácií:

 • komplexné psychosomatické choroby (hypertenzia, vred, ochorenie žlčových ciest, pankreatitída, obezita, zhoršená srdcová aktivita);
 • psychologická a fyzická dezorientácia dieťaťa v spoločnosti a priestore;
 • periodické krízy - dočasné exacerbácie symptómov (prudké zhoršenie telesnej pohody a emočného stavu malého pacienta).

Táto choroba sa môže zaoberať detským pediatrom, neurológom, kardiológa.

Príčiny a príznaky výskytu VSD u detí rôzneho veku

Vek 3 roky

Prvé príznaky dystónie sa môžu prejaviť už vo veku 3 rokov. Je to psychologicky ťažký vek pre dieťa, keď začína navštevovať materskú školu a prvýkrát sa stretáva s cudzími ľuďmi bez neustálej pomoci a podpory od rodičov. Medzi príznaky IRR pre deti predškolského veku sú charakteristické:

 • bledosť a modrosť kože;
 • bolesti hlavy;
 • závraty;
 • únava, ospalosť, slzotvornosť;
 • bolesti brucha v bruchu;
 • zvýšenie telesnej teploty.

Situácia sa zhoršuje znížením ochranných funkcií imunitného systému v dôsledku častého prechladnutia a infekčných ochorení v prvom ročníku školskej dochádzky.

Vek 7-12 rokov

Ďalší prírastok výskytu je vo veku 7-12 rokov, mnohé deti netrpia prvými školskými rokmi a zvyšujú fyzické a duševné zaťaženie krehkej psychiky. Nesprávna strava, nedostatok spánku, psychologický tlak zo strany rodičov a učiteľov, veľké množstvo nových informácií, problémy pri komunikácii so spolužiakmi - to všetko vedie k rozvoju IRR u detí vo veku základnej školy.

V tomto veku je najčastejšia vaskulárna dystónia paroxysmálna, vrchol exacerbácií sa vyskytuje v období jeseň-zima (čas maximálneho šírenia vírusu a nachladnutia). Najčastejšie rodičia neberú vážne sťažnosti dieťaťa, odstránia všetky príznaky z únavy, stresu, nedostatku spánku, chladu atď. V tomto bode IRR postupuje a pri absencii liečby spôsobuje nenapraviteľné poškodenie života a zdravia dieťaťa. Je potrebné venovať pozornosť a okamžite konzultovať s lekárom, ak pozorujete nasledujúce príznaky dystónie u Vášho dieťaťa:

 • nespavosť, nepokojný spánok;
 • únava;
 • porucha pamäti;
 • závraty;
 • pohybová choroba na ceste;
 • bolesti hlavy;
 • kolísanie nálady, tendencia k depresii, úzkosť, neuróza, hystéria, depresia;
 • arytmie;
 • vysoký alebo nízky krvný tlak;
 • nedostatok vzduchu, dýchavičnosť, kašeľ;
 • problémy s termoreguláciou (triaška, intenzívne potenie);
 • nevoľnosť, vracanie, nedostatok chuti do jedla, bolesť brucha, zápcha alebo hnačka;
 • prudká zmena telesnej hmotnosti (dieťa rýchlo stráca váhu alebo sa zotavuje);
 • farba mramorovej kože, vyrážka, opuch, svrbenie.

Všetky vyššie uvedené príznaky môžu naznačovať úplne odlišné ochorenia, takže vzhľad jedného z nich neznamená povinnú prítomnosť vegetatívne-vaskulárnej dystónie, ale je dôvodom na konzultáciu s lekárom a na diagnostikovanie organizmu. Po zistení množstva sťažností z tohto zoznamu pediatr vyvodí záver o možnom vývoji IRR a objednáva množstvo diagnostických opatrení.

Je veľmi dôležité, aby rodičia počúvali svoje deti, sledovali ich fyzický a emocionálny stav, aby sa nestratili dôležité zvony počiatočného štádia vývoja patológie autonómneho nervového systému.

Metódy liečenia vegetatívnej dystónie

IRR je komplexná choroba, ktorá si vyžaduje integrovaný prístup k liečbe. Je veľmi dôležité znížiť zaťaženie nervového systému a zaviesť pravidlá zdravého životného štýlu. Správne zvolená individuálna liečba, ktorá sa začne včas, bude schopná zachrániť dieťa od patológií navždy. Neskoršia návšteva lekára zvyčajne vedie k tomu, že IRR sa stáva stálym spoločníkom dieťaťa a zostáva v dospelosti.

V prípade chronického priebehu dystónie sa môže dosiahnuť iba dočasná remisia ochorenia, ale keď je telo oslabené (nachladnutie, infekčné ochorenie, stres), objavia sa symptómy.

Nežiaduce liečenie

Lekári uprednostňujú liečbu vaskulárnej dystónie u detí s inými než liekmi. Pediatri odporúčajú rodičom, aby urobili všetko pre posilnenie autonómneho nervového systému:

 • Maximálne chráňte dieťa pred stresovými situáciami. Ak to chcete urobiť, mali by ste vytvoriť v domácnosti príjemnú a príjemnú atmosféru, v ktorej bude pohodlný.
 • Znížte intenzitu školy čo najviac. Môžete sa rozhodnúť pre voľbu voliteľných predmetov a ďalšie triedy, organizovať prestávky počas domácich úloh.
 • Vytvárajte a udržiavajte svoju každodennú rutinu. Dajte si do postele a prebúdzajte sa každý deň v rovnakom čase, spánok by mal byť aspoň 8 hodín. Je potrebné vytvoriť rovnováhu v pomere fyzickej práce - duševne - zábavné - odpočinok. Odmietajte používať televízor, tablet, počítač, mobilný telefón.
 • Pokúste sa čo najlepšie dať svojmu dieťaťu pozitívne emócie, ich teplo a lásku. Častejšie mu povedzte, že milujete, smiať sa, chváliť za úspechy, chodiť spolu, navštíviť zaujímavé miesta. Pozitívny psycho-emocionálny stav malého pacienta je kľúčom k úplnému zotaveniu.
 • Správna a pravidelná výživa pomôže rýchlo obnoviť silu a ochranné funkcie tela. Pridajte do svojej diéty prírodné zdroje vitamínov a minerálov - ovocie, zeleninu, obilniny, strukoviny. Je potrebné opustiť príliš slané, korenené, údené, vyprážané a mastné jedlá, rýchle občerstvenie, nápoje sýtené oxidom uhličitým, cukrovinky.
 • Ako predpísal lekár, podstúpi sa fyzioterapeutické postupy - elektroforéza, elektroliečba, vodné procedúry, masáže, liečba magnetickým laserom, akupunktúra, fyto- a aromaterapia.
Životné štýlové odporúčania pre deti s vegetatívno-vaskulárnou dystóniou Typy fyzioterapie u detí s vegetatívno-vaskulárnou dystóniou

Oslobodenie od stavu pacienta sa zvyčajne vyskytuje počas týždňa takejto liečby, emocionálne pozadie dieťaťa sa zlepšuje, nálada stúpa, spánok sa stáva zdravým a pracovná kapacita je obnovená.

Postupne, v priebehu nasledujúcich mesiacov, všetky ostatné príznaky IRD u detí zmiznú. Je veľmi dôležité, aby sa nezastavilo liečba pri prvých príznakoch zotavenia, relaps ochorenia môže spôsobiť oveľa väčšie poškodenie zdravia.

Liečba prípravkami VSD

V závažných prípadoch, ak bola diagnostikovaná vegetatívna dystónia v neskorých štádiách, je ťažké liečiť a príznaky zasahujú do bežného života - lekári predpisujú lieky. Pediatr si vyberá lieky a dávky individuálne, berúc do úvahy vek, telesnú hmotnosť, charakteristiky tela, prítomnosť sprievodných ochorení, závažnosť symptómov. Najčastejšie predpisované lieky zo série:

 1. trankvilizéry (sedatíva);
 2. antidepresíva (na zvýšenie nálady, úľavu od úzkosti a hysterickej nálady);
 3. nootropika (stimulujúca duševná výkonnosť, vynaliezavosť, pamäť);
 4. stimulanty krvného obehu;
 5. neuroprotektívne činidlá.

Liečba drogami sa nemôže uplatňovať samostatne, mala by byť súčasťou komplexných opatrení na odstránenie vaskulárnej dystónie u detí. Bude účinné len s komplexným vplyvom na autonómny nervový systém.

Predpoveď a ďalšia prevencia

Včasná diagnostika, účinná a kompletná liečba umožňuje normalizovať dôležité systémy orgánov: autonómne, nervové, endokrinné, kardiovaskulárne a dýchacie, eliminovať všetky nepríjemné symptómy, úplne a natrvalo sa zbaviť IRR. Je potrebné vynaložiť veľa úsilia na vytvorenie pohodlných psychologických a fyzických podmienok pre dieťa, potom dystonia nezanechá negatívne dôsledky.

Po ukončení liečby lekári odporúčajú pokračovať v používaní nefarmakologických liečebných metód ako profylaxiu:

IRR u detí - príznaky a liečba

Vegetatívno-vaskulárna dystónia u detí je celý komplex funkčných porúch rôznych orgánov v dôsledku dysregulácie autonómneho systému ich aktivitou. V lekárskej terminológii sa tento stav nazýva aj neurocirkulačná dystonia. V závislosti od funkcie orgánu, ktorý je poškodený, patológia sa prejavuje nasledujúcimi problémami:

 • dýchacie;
 • neurotická;
 • symptómy srdca;
 • cievne krízy;
 • porušenie termoregulácie.

Príčiny porušenia

Vegetatívno-vaskulárna dystónia je sekundárny syndróm, ktorý pediatri nepovažujú za nezávislé ochorenie. Podľa doktora Komarovského je diagnostikovaná len IRR. Do jej prejavu by mali byť zapojení úzke špecialisti, aby zistili skutočnú príčinu indispozície.

V závislosti od znakov sa vyšetruje dieťa: neurológ, kardiológ, endokrinológ. Ignorovať stav spôsobený IRR je nemožné. Vegetatívna dysfunkcia môže podnietiť vývoj nasledujúcich nebezpečných chorôb: hypertenzia, žalúdočné vredy, bronchiálna astma.

Preto je pri prvých príznakoch nepríjemnosti u dieťaťa nevyhnutné kontaktovať lekársku inštitúciu. Pediatr bude predpisovať dôkladné vyšetrenie, ktorého výsledky určia príčinu patologického stavu.

Často v pediatrii je dedičná rôznorodosť IRR. Zvyčajne sa pravdepodobnosť vzniku ochorenia prenáša cez materskú líniu. Aj výskyt vegetatívno-vaskulárnej dystónie u dieťaťa môže byť podporovaný problémami so zdravím matky počas tehotenstva a pôrodu. Toxikóza, hypoxia, pôrodné traumy, intrauterinné infekcie - to všetko v budúcnosti môže viesť k novorodencom s cievnymi problémami.

Okrem dedičného faktora môžu rôzne psycho-traumatické stavy spôsobiť neurochirurgickú dysfunkciu. Konflikty v školskom tíme, rodina, nadmerný fyzický alebo duševný stres, pravidelný stres - to všetko môže viesť k vzniku abnormalít na cievnej úrovni. Medzi dôvody IRR patria aj:

 • nepriaznivé počasie;
 • nebezpečných environmentálnych podmienok v regióne bydliska;
 • nízka telesná aktivita;
 • porušovanie dňa a zásady zdravého stravovania;
 • infekčné a endokrinné ochorenia;
 • alergie;
 • hormonálna úprava tela v dospievaní.

Najčastejšie sú diagnostikované autonómne poruchy počas obdobia aktívneho rastu dieťaťa (5-8 rokov, adolescencia). Je to spôsobené vysokým zaťažením tela a labilitou nervového systému.

Symptómy IRR

Keďže ochorenie postihuje mnohé systémy ľudského tela, manifestuje sa u detí s rôznymi príznakmi vegetačné vaskulárne dystónie. V modernej lekárskej literatúre sú opísané asi 30 rôznych syndrómov a asi 150 príznakov ochorenia. Nasledujúce prejavy by mali upozorniť rodičov v tejto situácii:

 • časté zmeny nálady, hystéria, úzkosť;
 • zníženie motorickej aktivity dieťaťa;
 • zvýšená únava;
 • problémy so spánkom v podobe nespavosti alebo nadmernej ospalosti;
 • narušenie mazových žliaz, akné v dospievaní;
 • dyspeptické príznaky (nevoľnosť, hnačka), bolesť brucha, strata chuti do jedla;
 • dýchavičnosť, ťažkosti s dýchaním;
 • bolesti hlavy, závraty;
 • problémy s pamäťou;
 • syndróm mramorovej kože.

Je obzvlášť dôležité venovať pozornosť uvedeným príznakom vegetatívno-vaskulárnej dystónie u malých detí. Nie vždy dokážu popísať existujúce nepohodlie, obzvlášť nepríjemné pocity. Keď navštívite lekára, mali by ste sa snažiť spoľahlivo prezentovať existujúce problémy, aby odborník mohol rozlišovať IRR od iných chorôb.

Druhy vegetatívne-vaskulárnej dystónie

Neurocirkulačný syndróm nemá špeciálnu klasifikáciu. Lekári sa však rozhodli rozdeliť patológiu na niekoľko typov:

 1. Cievne. V závislosti od charakteristík krvného tlaku sa odlišujú hypotonické a hypertonické typy.
 2. Srdcové. VSD je sprevádzaná zmenou srdcovej frekvencie.
 3. Zmiešané. Určené poruchy mnohých systémov tela.

Vzhľadom na povahu ochorenia sa vyskytujú nasledujúce typy IRD:

 • konštantný - má chronický priebeh, chýbajú náhle zmeny štátu;
 • paroxysmálny - zjavne sa prejavuje v obdobiach exacerbácií;
 • zmiešaná - v závislosti od vonkajších faktorov, postupuje pomaly alebo prudko;
 • latentné - vzniká iba pod pôsobením konkrétneho stimulu.

V závislosti od prevalencie sa izoluje lokálna, systémová a generalizovaná neurocirkulačná dystónia. Podľa závažnosti IRR je rozdelená na svetlo, ťažké a stredné.

Diagnóza VSD

Diagnóza vegetatívne-vaskulárnej dystónie u detí je pomerne zložitá. Batoľatá sú zvyčajne veľmi mobilné a vyznačujú sa častými zmenami nálady. Môže sa stať rýchly pulz, narušenie chuti do jedla. Všetky tieto faktory sťažujú diagnostiku patológie. Len pozorný postoj k dieťaťu a neustále sledovanie jeho stavu pomôže podozrievať odchýlky a čo najskôr navštíviť lekára.

Dieťaťu bude pridelené špeciálne vyšetrenie vrátane identifikácie patológií mnohých systémov tela. Aby ste to urobili, musíte sa poradiť s neurológom, kardiológa, oftalmológom, endokrinológom. Okrem toho budú vymenovaní:

 • elektrokardiogram - štúdium správnosti srdca;
 • reovasografia - určenie intenzity a objemu prietoku krvi v cievach končatín;
 • reoencefalografia - štúdium vaskulárneho systému mozgu;
 • Holter monitoring - denné sledovanie srdca.

Na základe sťažností, ako aj po preskúmaní získaných výsledkov, lekár dokáže odlíšiť IRR od iných patologických stavov sprevádzaných podobnými symptómami: endokarditída, arteriálna hypertenzia, reumatizmus, bronchiálna astma.

Liečba IRR u detí

Integrovaný prístup, vrátane profylaktických, liekových a iných liečivých prostriedkov, prispieva k rýchlej eliminácii symptómov a zotaveniu pacienta. U detí závisí výsledok liečby vegetatívno-vaskulárnej dystónie na zvolenom spôsobe liečby.

Počas liečby, ako odporúčajú lekári, by malo byť dieťa chránené pred možnými stresovými situáciami. Je potrebné sledovať fyzický a duševný stres, ako aj naplánovať správny režim odpočinku. Dobrá pomoc na čerstvom vzduchu, vyvážená výživa, hodiny hudby, vodné ošetrenie. Pozitívne emócie dieťaťa - kľúč k úspechu terapie.

Liečba

Lieky sú predpísané len navyše k liečbe bez liekov. V závislosti od odhalených odchýlok môžu byť pridelené prostriedky:

 • stimulujúci cerebrálny a všeobecný krvný obeh;
 • antioxidanty;
 • komplexy vitamínov;
 • neuroprotektívne činidlá;
 • sedatíva;
 • v závažných prípadoch antidepresíva.

Univerzálny kurz terapie IRR neexistuje. Všetky lieky sú vybrané individuálne a len lekár. Samočinné ochorenie by nemalo byť. Nesprávne zvolené lieky môžu len zhoršiť situáciu a viesť k nepredvídateľným komplikáciám.

fyzioterapia

Fyzioterapeutické postupy sa používajú na obnovenie funkcií nervového systému a vaskulárneho tónu. Tiež pomáhajú zlepšiť krvný obeh orgánov a tkanív, aktivujú metabolizmus. Najčastejšie predpisované:

 • elektroforéza na krku s aminofylínom alebo papaverínom;
 • aplikácie parafínu na oblasť goliera;
 • magnetická terapia a laser;
 • akupunktúra.

Dobre sa vysporiadať s príznakmi postupov ochorenia vody. Najefektívnejšie:

 • výplachy;
 • plávanie;
 • terpentínové, radónové, jód-brómové kúpele;
 • terapeutická sprcha (Charcot, kruhová, ventilátor).

Ďalšou účinnou liečbou VSD je masáž. Pomáha znižovať nervové napätie, normalizovať spánok, zmierňovať bolesti hlavy. Ak je ochorenie hypertonického typu, masáž krčnej oblasti a dolných končatín je účinná. S vývojom patológie hypotonického typu sa aplikuje všeobecná alebo akupresúra.

fytoterapie

Nemenej účinná v liečivých rastlinách IRR. V tomto prípade sa uprednostňujú rastlinné prípravky so sedatívnym účinkom. Najefektívnejšie sú tinktúry:

Zmierňujú nervové napätie, pomáhajú normalizovať spánok, čo samo o sebe prispieva k oživeniu. Možno použitie ľudových liekov - sedatívny bylinný, ale ešte predtým, čo potrebujete konzultovať so svojím lekárom.

Psychoterapeutické tréningy

V niektorých prípadoch konzultácie s psychoterapeutom pomáhajú vyrovnať sa s patológiou oveľa účinnejšie ako liečba drogami. Malým pacientom je potrebné vysvetliť, že príznaky vegetatívne-vaskulárnej dystónie nie sú také hrozné. Všetky ťažké momenty sa raz dajú cestu dobrej a pozitívnej. Pri úzkosti a úzkosti musíte dieťa naučiť prejsť na pozitívne spomienky.

Niekedy v stresovej situácii pomáha dychové cvičenia. Malí pacienti vo veku 7-8 rokov sú schopní nezávisle vykonávať dychové cvičenia, ktoré prispejú k normalizácii psycho-emocionálneho stavu. V ťažkých prípadoch je potrebné použiť hypnózu a iné psychoterapeutické techniky alebo dokonca rodinnú terapiu.

prevencia

Ak chcete zabrániť VSD malým deťom, musíte najskôr monitorovať situáciu v dome. Mala by byť pokojná, priateľská, bez denného zaťaženia. Dieťa alebo teenager by sa mal cítiť bezpečne a pohodlne doma. Aby sa dieťa mohlo samostatne vyrovnať s nervovým a duševným stresom, je nevyhnutné vniesť do neho sebavedomie a sebavedomie. Je veľmi dobré, ak sa dieťa sám učí vyrovnať sa s jeho emóciami.

Veľmi dôležitá je každodenná rutina. Správne vyvážené obdobia odpočinku, štúdia pomôže rozvíjať sebadisciplínu a prispeje k rozvoju sebaregúzie. Na to, aby sa drobky mohli menej rozptýliť svojimi vlastnými negatívnymi emóciami, je potrebné naplniť čas strávený mimo školy a odpočinúť si ďalšími triedami, ako napríklad, kde môže dieťa preukázať svoj talent. Úspechy v tvorivosti pomáhajú rozvíjať sebavedomie, získať zásadný postoj k pozitívnemu.

výhľad

Vo väčšine prípadov má neurochirurgická dystónia u detí priaznivú prognózu. Táto choroba nevedie k vážnym patologickým stavom srdca. Príznaky IRR u detí však môžu výrazne komplikovať ich život. Nízka pohoda, únava, slabosť - to všetko vedie k zníženiu aktivity, zníženiu akademického výkonu, zlej chuti do jedla.

Zdravý životný štýl pomôže vášmu dieťaťu zvládnuť problémy, ktoré sa objavili. V tomto prípade je farmakoterapia dobrovoľná. Pri dodržaní všetkých vyššie uvedených odporúčaní sa môžete rýchlo zaoberať príznakmi vegetatívne-vaskulárnej dystónie.

Vegetatívna dystónia u detí

Vegetatívna vaskulárna dystónia u detí je príznakom komplexu funkčných porúch rôznych systémov spôsobených dysreguláciou ich aktivity vegetatívnym nervovým systémom. Vegetatívno-vaskulárna dystónia u detí môže vyvolať srdcové, respiračné, neurotické syndrómy, vegetatívne-vaskulárne krízy, syndróm dysregulácie termoregulácie. Diagnostika vegetatívne-vaskulárnej dystónie u detí zahŕňa funkčné vyšetrenie kardiovaskulárnych, nervových, endokrinných systémov (EKG, EEG, EchoCG, EchoEG, REG, reovasografia atď.). Pri liečbe vegetatívne-vaskulárnej dystónie u detí sa používajú lieky, fyzioterapia a psychologické účinky.

Vegetatívna dystónia u detí

Rasto-vaskulárna dystónia u detí je sekundárny syndróm postihujúci rôzne somato-viscerálne systémy a vývoj na pozadí abnormalít vo vegetatívnej regulácii funkčného stavu tela. Podľa rôznych zdrojov je u 25-80% detí diagnostikovaných jeden alebo dva príznaky vegetatívne-vaskulárnej dystónie. Najčastejšie sa tento syndróm vyskytuje u detí vo veku 6-8 rokov a u dospievajúcich, väčšinou u žien.

V pediatrii sa cievne dystónia nie sú považované za nezávislé nozologických forme, takže štúdium jej prejavov sú zapojené do rôznych úzkych predmetov: detskej neurológie, detská kardiológia, detská endokrinológie, detská gastroenterológia a iné vegetatívne poruchy u detí môže dať podnet k rozvoju vážnych patologických stavov -. hypertenzia, astma, žalúdočné vredy atď. Na druhej strane somatické a infekčné ochorenia môžu zhoršiť autonómne Pohybu.

Príčiny vaskulárnej dystónie u detí

Príčiny vzniku vegetatívne-vaskulárnej dystónie u detí sú častejšie dedičné a sú spôsobené odchýlkami v štruktúre a fungovaní rôznych častí autonómneho nervového systému pozdĺž materskej línie. Vývoj vegetatívny-cievne dystónia dieťaťa prispieva ku komplikovaným priebehom tehotenstva a pôrod: toxémie tehotenstva, hypoxia plodu, intrauterinnou infekcie, rýchly alebo predĺženie priebehu pôrodu, pôrodné poranenia, encefalopatia, a tak ďalej.

Osobitná úloha vo vývoji vegetatívne-vaskulárnej dystónie u detí patrí medzi rôzne psycho-traumatické vplyvy - konflikty v rodine a škole, pedagogické zanedbávanie dieťaťa, nadmerná starostlivosť, chronický alebo akútny stres, zvýšený stres v škole. Prispievajúce faktory cievnej dystónie u detí môže pôsobiť somatické, infekčné, endokrinné ochorenia, CNS, alergie, fokálnej infekcie (Chronický zápal mandlí, kazu, faryngitída, zápal prínosových dutín), anomálie zranenia ústava, anémia, hlavy.

Priame spúšťače vegetatívnej dysfunkcie vo väčšine prípadov sú nepriaznivé poveternostné podmienky, klimatické podmienky, zlé podmienky prostredia, fyzická nečinnosť, nerovnováha mikroelementov, nadmerné cvičenie, zlá výživa, narušený denný režim, nedostatočný spánok, hormonálne zmeny v pubertovom období. Manifestácia vegetatívne-vaskulárnej dystónie u detí sa prejavuje počas obdobia aktívneho rastu dieťaťa, keď je funkčné zaťaženie na tele mimoriadne veľké a nervový systém je labilný.

Autonómne poruchy s rôznymi reakciami sympatického a parasympatického systému spôsobených porúch generovanie kortikosteroidy, neurotransmiterov (acetylcholín, noradrenalín), biologicky aktívne látky (prostaglandíny a polypeptidy a kol.), Porušovanie Citlivosť vaskulárne receptory.

Klasifikácia vegetatívne-vaskulárnej dystónie u detí

Pri diagnostike vegetatívne-vaskulárnej dystónie u detí sa berú do úvahy viaceré kritériá, ktoré sú rozhodujúce pre rozlíšenie foriem syndrómu. Podľa prevládajúcich etiologických príznakov môže mať vegetačná vaskulárna dystónia u detí psychogénnu (neurotickú), infekčno-toxickú, dyshormonálnu, esenciálnu (ústavne-dedičnú), zmiešanú povahu.

V závislosti od povahy vegetatívnych porúch sú u detí sympaticko-tonické, vagonické a zmiešané varianty vegetatívne-vaskulárnej dystónie. Vzhľadom na prevalenciu vegetatívnych reakcií môže mať vegetačná vaskulárna dystónia u detí všeobecnú, systémovú alebo lokálnu podobu.

Podľa syndromological prístup pre vegetatívny-cievne dystónia u detí rozlíšiť srdcový, respiračné, neurotické syndrómy, poruchy termoregulácie syndrómu, vegetovascular krízou, atď. Podľa závažnosti cievnej dystónie u detí môžu byť mierne, stredne ťažkú ​​alebo ťažkú.; podľa typu toku - latentný, trvalý a paroxysmálny.

Symptómy vegetatívne-vaskulárnej dystónie u detí

Klinický obraz vegetatívno-vaskulárnej dystónie u dieťaťa je z veľkej časti určený smerom vegetatívnych porúch - prevahou vagotónie alebo sympatikotónie. Bolo opísaných asi 30 syndrómov a viac ako 150 sťažností sprevádzajúcich priebeh vegetatívne-vaskulárnej dystónie u detí.

Vývoj paroxysmálnej kardialyzy, arytmie (sínusová tachykardia, bradykardia, nepravidelný extrasystol), arteriálna hypotenzia alebo hypertenzia je charakteristická pre srdcovo-syndróm vegetatívne-vaskulárnej dystónie u detí. V prípade prevalencie kardiovaskulárnych porúch v štruktúre vegetatívne-vaskulárnej dystónie naznačujú prítomnosť neurocirkulačnej dystónie u detí.

Neurotický syndróm u vegetatívne-vaskulárnej dystónie u detí je najviac konštantný. Dieťa sa zvyčajne sťažuje na únavu, poruchu spánku, chabú pamäť, závrat, bolesti hlavy, vestibulárne poruchy. U detí s vegetatívno-vaskulárnou dystóniou je zaznamenaná nízka nálada, úzkosť, podozrenie, fóbie, emočná labilita a niekedy aj hysterická reakcia alebo depresia.

Pri hlavnom respiračnom syndróme dochádza k dýchavičnosti v pokoji a počas fyzickej námahy, dochádza pravidelne k hlbokým dychom, pocit nedostatku vzduchu. Porušenie termoregulácie vo vegetatívno-vaskulárnej dystónii u detí sa prejavuje vo výskyte nestabilného podsvietenia, zimnica, chlad, chudobná tolerancia chladu, vyčerpanosti a tepla.

Reakcie tráviaceho systému môžu byť charakterizované nevoľnosťou, zvýšenou alebo zníženou chuťou do jedla, nemotivovanou bolesťou brucha, spastickou zápchou. Na strane močového systému existuje typická tendencia k retencii tekutín, opuchu pod očami a častému močeniu. Deti s vegetatívno-vaskulárnou dystóniou majú často mramorové sfarbenie a zvýšenú kožnú mastnosť, červenú dermografizmus a potenie.

Rastlinno-vaskulárne krízy sa môžu vyskytnúť v sympatoreadrenálnych, vaginálnych a zmiešaných typoch, ale u detí sú menej časté ako u dospelých. V detstve majú krízy zvyčajne vagotonickú orientáciu, sprevádzané pocitmi srdcového zlyhania, nedostatku vzduchu, potenia, bradykardie, miernej hypotenzie, postkrisickej asténie.

Diagnóza vaskulárnej dystónie u detí

Počiatočný autonómny tonus a autonómna reaktivita sa odhadujú analýzou subjektívnych sťažností a objektívnych indikátorov - EKG, Holterovho monitorovania, ortostatických, farmakologických testov atď.

Na hodnotenie funkčného stavu centrálneho nervového systému u detí s vegetatívno-vaskulárnou dystóniou sa uskutočňujú EEG, REG, Echo EEG a reovasografia.

V priebehu diagnostiky je vylúčená ďalšia patológia, ktorá má podobné klinické prejavy: reumatizmus, infekčnú endokarditídu, juvenilnú arteriálnu hypertenziu, bronchiálnu astmu, duševné poruchy atď.

Liečba vegetatívno-vaskulárnej dystónie u detí

Pri výbere metód liečby vegetatívno-vaskulárnej dystónie u detí sa berie do úvahy etiológia a povaha autonómnych porúch. Preferovaná je neliečba. Medzi všeobecné odporúčania patrí normalizácia režimu dňa, odpočinku a spánku; meraná fyzická aktivita; obmedziť dramatické účinky, obráťte sa na rodinu a detský psychológ, a tak ďalej. Keď vegetatívny-cievne dystónia u detí pozitívny vplyv majú všeobecnú masáže a masérske kurzy krčnej oblasť, IRT, fyzioterapia (elektroforéza na golieri zóne endonazální elektroforézy, Galvanizácia, electro-spánok), fyzikálnej terapie, Užitočné vodné procedúry: plávanie, liečivá sprcha (kruhová, ventilátor, sprcha Charcot), spoločné kúpele (terpentín, radón, borovica, oxid uhličitý).

Dôležitú úlohu v komplexnej terapii vegetatívno-vaskulárnej dystónie u detí je určená na liečbu ohniskových infekcií, somatických, endokrinných a iných ochorení. Ak je to potrebné, spojenie farmakoterapie používajúce sedatívne, nootropické lieky, multivitamínové komplexy, podľa svedectva detského neuropsychiatra - antidepresíva alebo trankvilizéry.

Prognóza a prevencia vegetatívno-vaskulárnej dystónie u detí

Sekvenčná prevencia, včasná diagnostika a liečba autonómnych porúch môže významne znížiť alebo eliminovať prejavy vegetatívno-vaskulárnej dystónie u detí. V prípade progresívneho priebehu syndrómu môžu deti v budúcnosti vyvinúť rôzne psychosomatické patológie, ktoré spôsobujú psychické a fyzické nesprávne prispôsobenie sa dieťaťu.

Prevencia vegetatívne-vaskulárnej dystónie u detí zahŕňa prevenciu pôsobenia potenciálnych rizikových faktorov, vystužovacích opatrení a harmonizáciu vývoja detí. Deti s vegetatívno-vaskulárnou dystóniou by mali byť na dispenzarizačnom odbore so špecialistami a mali by byť systematicky preventívne liečené.

Vegetatívna dystónia u detí: symptómy, diagnóza a liečba

Mnoho ľudí, ktorí majú záujem o moderné medicíny, tak či onak, počuli termín "vegetatívno-vaskulárna dystónia". Niektorí z nich nepovažujú túto chorobu za chorobu a niektorí - najmä lekári - ju berú vážne, ako sa to vyskytuje u dospelých a detí.

Vegetatívna vaskulárna dystónia (ďalej len "IRR") - moderná medicína sa zaoberá ako hranica medzi chorobou a zdravím. IRR sa často pozoruje u dospievajúcich, ale môže sa rozvíjať aj v ranom detstve.

V modernej medicíne sa podstata IRR považuje za zlyhanie kontrolnej alebo regulačnej funkcie autonómneho nervového systému vo vzťahu k práci orgánov a systémov v tele, čo vedie k porušeniu vaskulárneho tónu. Je veľmi dôležité identifikovať symptómy včas s pomocou špecialistov na diagnostiku a predpisovanie liečby tohto ťažkého stavu, najmä ak sa u detí vyskytuje vegetačná vaskulárna dystónia.

V lekárskej literatúre sa používajú obe mená: vegetatívna vaskulárna dystónia (VVD) a syndróm vegetatívnej dystónie (SVD). Označujú rovnaký stav.

Príčiny IRR u detí

Existujú nasledujúce príčiny tejto podmienky:

 • psycho-emocionálne faktory: zložitosť učebných osnov, stresové situácie v rodine alebo škole, nedodržanie denného režimu, nadmerné práce, tendencia k depresii, strach, neustála úzkosť;
 • hormonálne zmeny v tele (najmä v dospievaní);
 • traumatické alebo toxické účinky na nervový systém;
 • genetická predispozícia nielen k rozvoju IRR, ale aj k závažnosti, závažnosti prejavov;
 • znížená telesná aktivita dieťaťa (dlhá zábava na počítači, sledovanie televízie).

príznaky

Klinické prejavy IRR sú veľmi rôznorodé. Neexistujú žiadne špecifické symptómy tohto stavu, ktoré niekedy vedú k bludom rodičov: prejavy syndrómu sú vnímané ako príznaky patológie rôznych orgánov a systémov.

Zabezpečenie rodičov v súvislosti s neurocirkulačnou dystóniou, ako sa niekedy nazýva aj tento syndróm, by malo byť prejavom takýchto nepriamych príznakov u dieťaťa:

 • časté zmeny nálady, roztrhnutie, strach a úzkosť alebo apatia, strata záujmu o obľúbené hry, neprimeraná úzkosť v správaní dieťaťa;
 • znížená aktivita a mobilita dieťaťa;
 • poruchy spánku vo forme ospalosti alebo nespavosti;
 • suchá koža a zhoršená sekrécia mazových a potných žliaz, hojné akné;
 • náhle pravidelné zvýšenie teploty;
 • dyspeptické prejavy (nevoľnosť, hnačka, vracanie), zvýšená alebo znížená saliva, strata chuti do jedla, bolesť brucha;
 • dýchavičnosť, časté vzdychy.

Obzvlášť dôležité je pozorný postoj rodičov k malým deťom, ktoré nie sú vždy schopné popísať nepohodlie a nepohodlie, ktoré vznikli.

IRR môže byť primárne (rozvíjať samostatne) alebo sekundárne, to znamená jeden z prejavov ochorení vnútorných orgánov - cukrovka, zlyhanie obličiek alebo nervový systém (traumatické poškodenie mozgu alebo miechy). Závažnosť VSD závisí od počtu a závažnosti príznakov.

Existujú také typy VSD vo forme kardioverúrie, ktorá sa u detí javí častejšie:

 • hypertenzný typ - hlavným príznakom je vysoký krvný tlak;
 • hypotonický typ - prevažuje nízky krvný tlak;
 • srdcový typ - na klinike prevláda porucha srdcového rytmu;
 • zmiešaný typ - symptómy všetkých vyššie uvedených foriem možno pozorovať v rôznych kombináciách.

V prípade prevalencie symptómov dýchacieho systému (s respiračnou neurózou) u detí je pocit nedostatku vzduchu, ťažkosti s dýchaním, časté vzdychanie, náhle dýchavičnosť.

Na strane tráviaceho systému sú znepokojené kŕče bolesti brucha, dyspeptické príznaky, štikútanie. Kŕč z pažeráka sa môže prejaviť bolesť na hrudníku, ktorá sa zhoršuje prehĺtaním. Často u detí je výtok žlče narušený (biliárna dyskinéza).

Ďalšie možnosti klinických prejavov IRR môžu byť:

 • poruchy termoregulácie: v deň rastie teplota dieťaťa (ale nie nad 37,5 ° C) a normalizuje v noci; v pravom a ľavom podklade môžu byť rôzne teploty; deti cítia zimnicu a neustály pocit chladu;
 • porušenie močenia: močový mechúr je zriedkavo vyprázdňovaný, vo veľkých dávkach, s napätím alebo naopak s častým močením v malých častiach;
 • neurotické prejavy (v rôznej miere): bezpodmienečná úzkosť a bezdôvodné obavy, hystéria, zlá nálada, letargia a stratu záujmu o udalosti, tendencia k depresii, zvýšená únava, hypochondria (neustále vyhľadávanie prejavov ochorenia).

V depresívnom stave deti sťažujú na nepohodlie v tele, ktoré nazývajú bolesťou. Takéto pocity, odlišné v lokalizácii, intenzite a prírode - senestopatiách - sa môžu objaviť príležitostne, ale častejšie sa opakujú. Deti niekedy opisujú ako pocit pálenia, pocit chladu, mravčenie a roztrhnutie; jeden deň sú bodne, ostatné bojí. Tieto subjektívne pocity nie sú spojené s ochorením, hoci ich rodičia môžu považovať za takéto.

Vegetatívna kríza je charakteristická pre IRR (v prípade mierneho kurzu sa nemusí objaviť). Takýto útok (záchvaty paniky) sa náhle objaví a veľmi rýchlo sa vyvíja v priebehu niekoľkých minút. Vyznačuje sa nepríjemnými pocitmi a reakciami: "dusenie", palpitácie, trasenie v tele, potenie, slabosť končatín, necitlivosť.

Možné porušenie chôdze, sluchu, reči, vízie. Veľmi charakteristická je strach zo smrti, strach z zdravia, pocit beznádeje. Fyzické a duševné preťaženie, hormonálne zmeny môžu vyvolať vznik krízy. U niektorých pacientov sa zaznamenáva asociácia kríz s meteorologickými (meteorologickými) zmenami.

Deti môžu vyvinúť neurózu kvôli obavám z opakovaného útoku. To mení správanie dieťaťa a zhoršuje jeho sociálne prispôsobenie. Niektoré deti môžu nedobrovoľne vydierať svojich rodičov so zlým zdravotným stavom.

Diagnóza VSD

Diagnóza vaskulárnej dystónie je veľmi zložitá, pretože je potrebné vylúčiť množstvo rôznych chorôb, pri ktorých sú podobné prejavy možné. Rodičia sú nútení:

 • vykonať dieťa sériou laboratórnych a inštrumentálnych vyšetrení;
 • získajte rady od lekárov rôznych špecialít (kardiológ, neurológ, pediatr, psychológ a dokonca aj psychiatra).

Liečba IRR

Používajú sa dve metódy liečby: liečivo a iné lieky, pričom hlavnou metódou je liečba bez liekov. V niektorých prípadoch liečia a monitorujú dieťa nielen pediatr, ale aj kardiológ, neurológ alebo neuropsychiatr.

Nežiaduce liečenie
Hlavné zložky liečby bez liekov:

 1. Konštantné dodržiavanie denného režimu: dostatočný nočný spánok (najmenej 8 hodín), striedanie práce a odpočinku, chôdza vo vzduchu (minimálne 2 hodiny), časový limit (nie viac ako 30-60 minút, v závislosti od veku) a TV.
 2. Triedy sú pohyblivé športy (plávanie, korčuľovanie, lyžovanie, tenis, volejbal, cyklistika atď.).
 3. Masáž, vytvrdzovanie tela.
 4. Vyvážené, racionálne, obohatené jedlo.
 5. Bylinné lieky (bylinné čaje).
 6. Psychoterapia (auto-tréning), počúvanie hudby (okrem rockovej hudby), hypnóza v ťažkých prípadoch.
 7. Akupunktúra, elektroforéza na krku.

Liečba

Lieky sa používajú v prípade závažnej vegetatívnej dystónie. Úlohou liečebnej liečby je obnoviť normálnu funkciu nervového systému. Na tento účel sa používajú nootropické látky: Pantogam, Cavinton, Cerebrolysin, Piracetam. Tieto lieky zlepšujú metabolické procesy v nervových bunkách a mikrocirkuláciu v mozgu.

Používajú sa aj vitamínové a minerálne komplexy, vitamíny skupiny B sú obzvlášť dôležité a pri bolestivých pocitoch sú pre deti predpísané antispazmodiká (Papaverine, No-Spa).

V závislosti od závažnosti psychosomatických reakcií sa môžu použiť trankvilizéry alebo psychostimulanty, antidepresíva, neuroleptiká: Bellatamininal, Reksitin, Amitriptyline atď. Tieto lieky sú predpísané len psychoneurológom.

Bylinné lekárstvo - odvarovanie alebo infúzie bylín: kalamus, ženšen, citrónka, Eleutherococcus, sladké drievko, zlatý koreň, zamanihi atď. Sa používa pri liečbe detí, úspešne sa používa liek "Kratal pre deti". aminokyselina). Liek má nielen utišujúci účinok, ale aj mäkký kardiotonický účinok.

Drogové kurzy by nemali byť dlhé, aby vylúčili vývoj závislosti dieťaťa od drog.

Prevencia IRD u detí je zabezpečiť pre dieťa normálne sociálne, psycho-emocionálne životné podmienky a vylúčenie všetkých faktorov, ktoré prispievajú k rozvoju IRR.

Pokračujte pre rodičov

Vegetatívna vaskulárna dystónia má mimoriadne rozmanité príznaky, ktoré simulujú patológiu rôznych orgánov. Nie všetky vyššie uvedené príznaky ochorenia sa vyskytujú u každého dieťaťa. Rodičia by sa nemali pokúšať sami diagnostikovať a ešte viac liečiť vegetatívne-vaskulárne u detí. Aby sa normalizoval stav dieťaťa s IRR, malo by sa striktne dodržiavať všetky odporúčania lekára.

Ktorý lekár sa má kontaktovať

Rodičia detí s príznakmi IRR sa zvyčajne odvolávajú na pediatra. Potom je dieťa vyšetrené špecializovanými odborníkmi - neurológom, kardiológa, gastroenterológom, psychológa.

Venózna dystónia u detí

Podľa štatistík je vaskulárna dystónia u detí a dospievajúcich diagnostikovaná často ako u dospelých. Napriek skutočnosti, že niektorí odborníci nepovažujú narušenie autonómneho nervového systému za ochorenie, symptómy tejto choroby nepriaznivo ovplyvňujú detské telo, vyčerpávajú ho a znižujú kvalitu života. Preto aj pri výskyte zanedbateľných a izolovaných symptómov je dôležité okamžite kontaktovať špecialistu na komplexnú diagnózu a určenie vhodnej liečby.

Symptómy vegetatívnej dystónie u detí vo veku 3 rokov

Príčiny IRR u detí a dospievajúcich

Prípady diagnostiky ochorenia, ako je vegetatívna dystónia u detí, sú celkom bežné. Patológia vyžaduje komplexnú liečbu a maximálnu účasť rodičov. Na vyvolanie vývoja ochorenia môžu takéto faktory:

 • infekčné choroby;
 • dedičnosť;
 • časté stresové situácie;
 • negatívny vplyv chemických a fyzikálnych dráždivých látok v životnom prostredí;
 • patológia počas tehotenstva;
 • závislosť rodičov na alkohole a fajčenie;
 • nadmerné cvičenie;
 • zlá kvalita, nedostatočný spánok. Nedostatok času na odpočinok počas dňa;
 • skolióza, osteochondróza a iné patologické stavy chrbtice;
 • diabetes mellitus;
 • slabá výživa, nedostatok vitamínov;
 • znížená aktivita motora;
 • hormonálna úprava v dospievaní;
 • nadmerný psychický stres.

Príznaky vegetatívnej dystónie a liečba u detí

Vyčerpávajúci zoznam faktorov vývoja patológie nie je medicínsky stanovený dodnes. Osobitná pozornosť by sa však mala venovať psychologickému klimatickému prostrediu v rodine, pretože deti sú obzvlášť náchylné na zmeny emočného stresu medzi rodičmi.

Klasifikácia patológie

S cieľom zostaviť najkomplexnejší a adekvátnejší liečebný režim pre VSD u adolescentov a detí, lekár vykoná dôkladnú diagnostiku, počas ktorej určuje etiológiu, povahu porúch, typ dystónie a vlastnosti kurzu.

Podľa dôvodov vývoja patológie sa tieto formy odlišujú:

 1. Dishormonálna, spôsobená zmenami hormonálnych hladín v dospievaní.
 2. Základné v dôsledku dedičnosti.
 3. Infekčné toxické, vyvolané infekčnými chorobami, negatívny vplyv ekológie a iných vonkajších faktorov.
 4. Neurologické, vyvolané poruchami centrálneho nervového systému v dôsledku únavy alebo stresu.
 5. Zmiešaný, kombinuje niekoľko faktorov.

Vegetatívna vaskulárna dystónia u detí a jej liečba

Z povahy poruchy rozlišujú tieto typy:

 1. Prevažnosť sympatického rozdelenia slnka (sympatikotónne).
 2. Prevažnosť parasympatického rozdelenia ozbrojených síl (vagotonických).
 3. Zmiešané.

Podľa týchto príznakov je IRR rozdelená do nasledujúcich typov:

 1. Kardiológie. Bolesť, nepríjemné pocity v srdci.
 2. Arytmické. Poruchy srdcového rytmu.
 3. Hyperkinetická. Preťaženie ľavej komory zvyšovaním objemu krvi, zvyšovaním tlaku.
 4. Nestabilita HELL.
 5. Asthenoneurotic. Zvýšená únava, únava, úzkosť.
 6. Respiračné. Nedostatok vzduchu, ktorý sa vyskytuje aj v pokoji.
 7. Meteodependent.

Podľa charakteru priebehu ochorenia môžu byť príznaky skryté, paroxyzmálne alebo trvalé (trvalé).

Vlastnosti patológie u detí do 5 rokov

Príčiny vaskulárnej dystónie u detí sú rôznorodé

Primárne prejavy vegetatívne-vaskulárnej dystónie u detí sú možné už v prvom roku života. Príčinou patológie môže byť porušenie vnútromaternicového vývoja, priebeh tehotenstva v matke, negatívny vplyv vonkajších faktorov po narodení. Príznaky IRR u detí do jedného roka môžu byť:

 • bolesť brucha;
 • prerušované stolice;
 • slabá chuť do jedla;
 • častá regurgitácia;
 • slabý spánok (časté prebudenie).

Ďalšia fáza, ktorá sa vyznačuje vysokým rizikom vzniku patológie, je obdobie, keď dieťa začína chodiť do materskej školy, kontaktovať deti a dospelých bez rodičovskej pomoci. Pri VSD u dieťaťa po 2-3 rokoch sú charakteristické tieto príznaky:

 • horúčka;
 • bolesť brucha;
 • plačlivosť;
 • únava, slabosť;
 • závrat, bolesť hlavy;
 • bledosť alebo cyanózu kože.

Vegetatívna vaskulárna dystónia (VVD) u detí

Prítomnosť IRR u dieťaťa vo veku 4-5 rokov môže naznačovať výskyt takých symptómov, ako sú:

 • časté a náhle zmeny nálady;
 • kategorické odmietnutie navštevovať materskú alebo športovú sekciu;
 • pomočovanie;
 • časté prechladnutie, bez ohľadu na to, či dieťa navštevuje materskú škôlku alebo nie;
 • apatia;
 • dýchavičnosť, únava.

Bez ohľadu na počet a závažnosť symptómov je dokonca aj mierna odchýlka od bežného správania a blaha dieťaťa indikáciou pre vyhľadanie lekárskej starostlivosti.

Príznaky ochorenia u detí mladších ako 10 rokov

Výskyt vegetatívne-vaskulárnej dystónie u detí vo veku 6-8 rokov je spojený so začiatkom nového, vážneho a zodpovedného obdobia, a to výučby. Nezvyčajná každodenná rutina, noví známi s rovesníkmi, učiteľmi, nadmerným duševným zaťažením a inými faktormi spôsobujú dlhotrvajúcu únavu, ktorá vedie k narušeniu orgánov. IRR sa môže prejaviť prítomnosťou takýchto symptómov:

 • únava;
 • výkyvy nálady, záchvaty;
 • nevoľnosť, bolesť brucha;
 • bolesť hlavy;
 • nedostatok vzduchu, dýchavičnosť;
 • bledá pokožka;
 • poruchy termoregulácie.

Ako liečiť IRR u dieťaťa

Deti vo veku 9 až 10 rokov sú náchylné na vývoj IRR v dôsledku nesúladu mentálneho, fyzického, psychického stresu a schopností, potenciálu tela dieťaťa. Ochorenie je charakterizované takými prejavmi:

 • rýchla zmena telesnej hmotnosti;
 • zvýšenie alebo zníženie krvného tlaku;
 • porucha pamäti;
 • nepokojný spánok;
 • vyrážka, svrbenie;
 • depresívny stav;
 • bolesť hlavy.

Je dôležité pochopiť, že pri rozvoji IRR zohrávajú hlavnú úlohu vzťahy v rámci rodiny. Komunikácia rodičov s dieťaťom a medzi sebou vzájomné porozumenie a dôvera sú dôležitými zložkami zdravého a harmonického vývoja dieťaťa v rodinnom kruhu.

VSD u dospievajúcich: znaky priebehu ochorenia u dievčat a chlapcov

Adolescentná vaskulárna dystónia

Hlavnou príčinou vegetatívno-vaskulárnej dystónie u adolescentov je hormonálna zmena na pozadí nekonzistencie psycho-emocionálneho a fyzického vývoja. Na vyvolanie patológie môže prítomnosť takýchto faktorov:

 1. Posilnenie školskej záťaže. Ťažká a rozsiahla domáca úloha vás núti stráviť veľké množstvo času a úsilia, čo vedie k únave a nedostatku spánku.
 2. Fyzická nečinnosť. Voľný čas strávený pred počítačom alebo s mobilným telefónom.
 3. Spotreba informácií, ktoré nepriaznivo ovplyvňujú krehkú psychiku (krutosť, násilie).
 4. Majú ťažkosti vo vzťahoch s rovesníkmi, učiteľmi alebo rodičmi.

Priebeh ochorenia u chlapcov a dievčat sa môže značne líšiť. Mužské subjekty sú náchylnejšie na patológiu. Je to spôsobené nadmernou fyzickou námahou alebo naopak závislosťou od fajčenia, drog, alkoholu. Ochorenie sa môže prejaviť nasledujúcimi príznakmi:

 • úzkosť;
 • zvýšená únava;
 • porucha pamäti;
 • bolesť hlavy.

U žien sa choroba prejavuje pocitom strachu, hystérie, podráždenosti, zvýšenej únavy, roztrhnutia a výkyvov nálady.

Diagnostické opatrenia. Ktorí špecialisti sa majú kontaktovať?

Rizikové faktory pre vegetatívnu dystóniu u adolescentov

Prvá vec, ktorú rodičia potrebujú robiť, keď má nejaké príznaky, je vidieť lekára, v tomto prípade pediatra. Na základe anamnézy, vyšetrenia a vyhodnotenia výsledkov hlavných štúdií (elektrokardiogram, všeobecné vyšetrenie moču a krvných testov) odborník odošle pacienta na ďalšie vyšetrenia s cieľom objasniť diagnostiku IRR a predpísať primeranú liečbu. V diagnostike a liečbe choroby sa môžu zúčastniť takíto lekári:

 • endokrinológ;
 • neurológ;
 • optometristu;
 • kardiológ;
 • otolaryngologist;
 • gastroenterológia;
 • urológ;
 • psychoterapeut.

Komplexná diagnostika ochorenia môže zahŕňať nasledujúce metódy:

 • krvný test hormónov;
 • ultrazvukové vyšetrenie štítnej žľazy;
 • monitorovanie krvného tlaku;
 • elektrokardiogram;
 • ultrazvukové vyšetrenie ciev umiestnených v mozgu;
 • zobrazovanie pomocou magnetickej rezonancie;
 • vegetatívne testy.

Príznaky IRR u detí vo veku 7 až 12 rokov

Úplná diagnostika vám umožňuje vybrať najvhodnejšiu liečbu, ktorá účinne eliminuje ochorenie.

Terapeutické metódy

Liečba vegetatívno-vaskulárnej dystónie u detí je v prvom rade nefarmakologická. Správna výživa, adekvátna fyzická aktivita, prechádzky na čerstvom vzduchu, odstránenie stresových situácií, prevencia nadmernej práce, psychoemotionálne zdravé životné prostredie v rodine je základom liečby.

Jednou z metód nefarmakologickej liečby je fyzioterapia a jej zloženie:

 • masáže;
 • akupunktúra;
 • spracovanie magnetickým laserom;
 • electrosleep;
 • úprava vody;
 • elektroforéza;
 • bylinný liek;
 • aromaterapia.

Terapeutické ošetrenie vegetatívne-vaskulárnej dystónie u adolescentov

V situácii, keď liečba bez drog neprináša dostatočné výsledky a kvalita života dieťaťa sa naďalej znižuje, lekár môže rozhodnúť o predpisovaní liekov, a to:

 1. Cereboprotektory, ktoré normalizujú metabolické procesy v mozgu.
 2. Lieky, ktoré stimulujú krvný obeh.
 3. Prijatie antioxidantov je relevantné, ak je ochorenie spôsobené negatívnym vplyvom rôznych environmentálnych stimulov.
 4. Beta-blokátory sa odporúčajú pri diagnostikovaní hyperkinetického typu ochorenia.
 5. Nootropické, aktivujúce inteligenciu, pamäť, duševné výkony.
 6. Antidepresíva, zmierňujú úzkosť, hystériu, podporujú eleváciu nálady.
 7. Sedatíva.

Dokonca aj pri vymenovaní farmakoterapie je dôležité, aby sa nezastavilo vykonávanie odporúčaní pre iné než drogy. Keďže odstránenie tejto choroby si vyžaduje komplexný a komplexný vplyv.

Prevencia. Odporúčania pre rodičov

Dystónia je jednou z chorôb, ktoré možno raz a navždy ľahko poraziť okamžitým vyhľadaním lekárskej pomoci a dodržaním všetkých lekárskych predpisov.

Symptómy vaskulárnej dystónie u dospievajúcich

Úlohou rodičov je vykonávať obe odporúčania s terapeutickým aj profylaktickým cieľom:

 1. Racionálna výživa. Menu pre dieťa by malo obsahovať potraviny bohaté na vitamíny a minerály. Je dôležité vyňať z potravy nezdravé, mastné potraviny, nápoje sýtené oxidom uhličitým, údené mäso, sladkosti, rýchle občerstvenie. Jedlá by mali byť kompletné, obsahovať ovocie, zeleninu, bobule, orechy, sušené ovocie, obilniny, mäso, ryby, cestoviny z tvrdej pšenice, čerstvé šťavy, dostatočné množstvo čistej vody.
 2. Úplný spánok. Počas pokoja sa telo dieťaťa obnoví a udržuje silu. Je dôležité vytvoriť priaznivé a pohodlné podmienky pre spánok a denný odpočinok. Čas spánku a čas prebudenia by mali byť rovnaké zo dňa na deň.
 3. Dôležité je zabezpečiť, aby dieťa nepracovalo. Intenzívne učebné osnovy, obrovské množstvo ďalších tried, voliteľné predmety spôsobujú väčšiu pravdepodobnosť poškodenia dieťaťa, než pomôžu v dospelosti.
 4. Nenúťte, ale stimulujte dieťa, aby sa zapojil do športu alebo iných foriem telesnej aktivity. Treba pamätať na to, že nedostatok záťaže má rovnaký negatívny účinok na telo ako jeho nadmerné množstvo. Osobitná pozornosť by sa mala venovať vytvrdzovaniu.

Žiadne z vyššie uvedených odporúčaní, liekov a metód fyzioterapie nepomôže dieťaťu, ktoré je v neustálom strese. Nezdravá situácia v rodine, nedostatok vzájomného porozumenia v tíme, psycho-emocionálne preťaženie sú hlavnými príčinami IRR. Liečba choroby musí začínať normalizáciou emocionálnej situácie. Je dôležité učiť dieťaťu primeranú odpoveď na stresové situácie, pomôcť zvládnuť sebaovládanie a zvyšovať sebavedomie. Zdravie dieťaťa je vo vašich rukách!

Okrem Toho Čítal O Plavidlách

Terapeutická chôdza pri ateroskleróze dolných končatín

Ako cvičit na stacionárnom bicykli s hypertenziouMnohí ľudia sú toho názoru, že je lepšie, aby sa pacienti s kardiovaskulárnymi ochoreniami vzdali športu.

Prečo sú monocyty zvýšené v krvi, čo to znamená?

Monocyty sú zrelé, veľké bielych krviniek obsahujúcich len jedno jadro. Tieto bunky patria medzi najaktívnejšie fagocyty v periférnej krvi. Ak krvný test ukázal, že monocyty sú zvýšené, máte monocytózu, znížená hladina sa nazýva monocytopénia.

Vertebro-bazilárna nedostatočnosť: výskyt, príznaky, diagnóza, komplexná liečba

Vertebro-bazilárna nedostatočnosť (VBN) - poškodenie funkcie mozgu v dôsledku zhoršeného prietoku krvi v bazilárnych a vertebrálnych artériách.

Liečba porúch cerebrálnej cirkulácie

Podmienka nazývaná akútne porušenie cerebrálneho obehu je jednou z hlavných príčin smrti v rozvinutých krajinách. Podľa štatistík trpí každoročne viac ako 6 miliónov ľudí, z ktorých jedna tretina zomrie v dôsledku choroby.

Konsolidácia aorty srdca: čo je to a čo s tým robiť?

Z tohto článku sa dozviete: čo je aortálna indurácia, je to nebezpečné. Je možné tento problém zbaviť a čo treba urobiť.Ak dôjde k zhutneniu aortálnej zhrubnutie, zvýšenie hustoty, zníženie elasticity stien veľkých krvných ciev v ľudskom tele (aorta).

Basofily v krvnom teste

Napriek malému počtu bazofilov, v porovnaní s inými krvinkami, povedať, že sú pre telo menej dôležité, v každom prípade nemožné. Rovnako ako všetky leukocyty, bazofily vykonávajú ochrannú funkciu, prvá reaguje na alergén alebo infekciu.