V našom tele sa krv nepretržite pohybuje pozdĺž uzavretého systému ciev v striktne definovanom smere. Tento nepretržitý pohyb krvi sa nazýva krvný obeh. Ľudský obehový systém je uzavretý a má 2 kruhy krvného obehu: veľký a malý. Hlavným orgánom poskytujúcim tok krvi je srdce.

Obehový systém pozostáva zo srdca a krvných ciev. Tieto cievy sú tri typy: tepny, žily, kapiláry.

Srdce je dutý svalový orgán (váha približne 300 gramov) o veľkosti pästi, ktorá sa nachádza v hrudnej dutine vľavo. Srdce je obklopené perikardiálnym vreckom, tvoreným spojivovým tkanivom. Medzi srdcom a perikardom je tekutina, ktorá znižuje trenie. Človek má štvorkomorové srdce. Priečna septa ho rozdelí na ľavú a pravú polovicu, z ktorých každá je rozdelená ventilmi alebo predsieňom a komorou. Steny predsiení sú tenšie ako steny komôr. Steny ľavej komory sú hrubšie ako steny vpravo, pretože robí skvelú prácu v tlačení krvi do veľkého obehu. Na hranici medzi predsieňami a komorami sú klapky, ktoré zabraňujú spätnému toku krvi.

Srdce je obklopené perikardom (perikardom). Ľavá predsieň je oddelená od ľavej komory dvojsložkovým ventilom a pravou predsieňou z pravej komory trojlíkovým ventilom.

Na ventily komôr sú pripojené silné vlákna šľachy. Tento dizajn nedovoľuje, aby sa krv pohybovala z komôr do predsiene a súčasne znižovala komoru. Na základni pľúcnej tepny a aorty sú semilunárne ventily, ktoré nedovoľujú, aby krv pretekala z tepien späť do komôr.

V pravom predsieni vstupuje venózna krv zo systémovej cirkulácie, v ľavej arteriálnej krvi z pľúc. Keďže ľavá komora dodáva krv všetkým orgánom systémovej cirkulácie, vľavo je arteriál pľúc. Vzhľadom na to, že ľavá komora dodáva krv všetkým orgánom pľúcneho obehu, jej steny sú približne trikrát hrubšie ako steny pravej komory. Srdcový sval je špeciálny typ strižného svalu, v ktorom sa svalové vlákna navzájom spájajú a vytvárajú komplexnú sieť. Takáto svalová štruktúra zvyšuje svoju silu a urýchľuje prechod nervového impulzu (všetky svaly reagujú súčasne). Srdcový sval sa odlišuje od kostrových svalov v jeho schopnosti rytmicky kontrastovať, reagujúc na impulzy, ktoré sa vyskytujú v samotnom srdci. Tento jav sa nazýva automatický.

Tepny sú cievy, ktorými sa krv pohybuje zo srdca. Tepny sú hrubostenné cievy, ktorých stredná vrstva je reprezentovaná elastickými vláknami a hladkými svalmi, preto sú tepny schopné odolať značnému krvnému tlaku a neroztrhnúť, ale len sa rozťahovať.

Hladké svalstvo tepien má nielen štrukturálnu úlohu, ale jeho zníženie prispieva k rýchlejšiemu prietoku krvi, pretože moc jedného srdca by nestačila na normálny krvný obeh. Vnútri tepien nie sú žiadne ventily, krv rýchlo prúdi.

Žily sú cievy, ktoré prenášajú krv do srdca. V stenách žíl majú tiež ventily, ktoré zabraňujú spätnému toku krvi.

Žily sú tenšie ako tepny a v strednej vrstve sú menej elastické vlákna a svalové elementy.

Krv cez žily nepreteká úplne pasívne, svaly okolo žily vykonávajú pulzujúce pohyby a poháňajú krv cez cievy do srdca. Kapiláry sú najmenšie krvné cievy, ktorými sa krvná plazma vymieňa s živinami v tkanivovej tekutine. Kapilárna stena pozostáva z jednej vrstvy plochých buniek. V membránach týchto buniek sa nachádzajú polynomické drobné otvory, ktoré uľahčujú prechod cez stenu kapilár látok, ktoré sa podieľajú na výmene.

Pohyb krvi sa vyskytuje v dvoch kruhoch krvného obehu.

Systémová cirkulácia je cesta krvi z ľavej komory na pravú predsieň: ľavú komoru aorty a hrudnej aorty.

Cirkulačný krvný obeh - cesta z pravej komory do ľavej predsiene: pravá komora pľúcnej tepny vpravo (vľavo) pľúcna tepna kapilára v pľúcach výmena pľúc pľúcne žily ľavej predsiene

V pľúcnom obehu prechádza žilová krv cez pľúcne tepny a arteriálna krv preteká pľúcnymi žilami po výmene pľúc.

Aký je rozdiel medzi venóznou a arteriálnou krvou?

Cévní systém udržuje konzistenciu v našom tele, alebo homeostázu. Pomáha mu v procese adaptácie, s pomocou ktorej dokážeme vydržať značné fyzické námahy. Významní vedci z dávnych čias zaujímali otázku štruktúry a fungovania tohto systému.

Ak je obehový systém zastúpený ako uzavretý systém, potom jeho hlavnými zložkami budú dva typy ciev: tepny a žily. Každý z nich vykonáva špecifickú sadu úloh a nesie rôzne typy krvi. Čo rozlišuje žilovú krv od arteriálnej krvi, analyzujeme v článku.

Arteriálna krv

Úlohou tohto typu je dodávanie kyslíka a živín do orgánov a tkanív. To prúdi zo srdca, bohatý na hemoglobín.

Farba arteriálnej a venóznej krvi je iná. Farba arteriálnej krvi je jasne červená.

Najväčšou nádobou, v ktorej sa pohybuje, je aorta. Je charakterizovaná vysokou rýchlosťou.

Ak dôjde k krvácaniu, zastavenie vyžaduje úsilie v dôsledku pulzujúcej povahy vysokého tlaku. pH je vyššie ako žilové. Na nádobách, na ktorých sa tento typ pohybuje, lekári merajú pulz (na karotidoch alebo žiarení).

Venózna krv

Venózna krv je tá, ktorá tečie z orgánov, aby vrátila oxid uhličitý. Neexistujú v ňom žiadne užitočné stopové prvky, ktoré nesú veľmi nízku koncentráciu O2. Ale je bohatá na konečné produkty metabolizmu, má veľa cukru. Má vyššiu teplotu, teda výraz "teplá krv". Na laboratórne diagnostické činnosti ju používajte. Všetky lieky sestry sú injikované cez žily.

Ľudská venózna krv má na rozdiel od arteriálnej tmavočervenej farby. Tlak v žilovom lôžku je nízky, krvácanie, ktoré sa vyvíja, keď sú poškodené žily, nie je intenzívne, krv sa pomaly vypúšťa, zvyčajne sa zastaví pomocou tlakového obväzu.

Aby sa zabránilo jeho spätnému pohybu, majú žily špeciálne ventily, ktoré zabraňujú spätnému toku, pH je nízke. Počet žíl v ľudskom tele je väčší ako tepny. Sú umiestnené bližšie k povrchu pokožky, ľudia s typom svetlej farby sú vizuálne viditeľne viditeľné.

Naučte sa z tohto článku ako riešiť preťaženie žíl.

Opäť o rozdieloch

Tabuľka obsahuje porovnávací popis toho, čo je arteriálna a venózna krv.

Varovanie! Najčastejšou otázkou je, ktorá krv je tmavšia: žilová alebo arteriálna? Pamätajte - žil. V prípade núdze je dôležité nezamieňať. Pri krvácaní tepien je riziko straty veľkého množstva v krátkom časovom období veľmi vysoké, existuje hrozba smrteľného výsledku a je potrebné prijať naliehavé opatrenia.

Kruhy krvného obehu

Na začiatku článku bolo zistené, že krv sa pohybuje v systéme krvných ciev. Zo školského učebného plánu väčšina ľudí vie, že pohyb je kruhový a existujú dva hlavné kruhy:

Cicavce, vrátane človeka, majú v srdci štyri komory. A ak pridáte dĺžku všetkých plavidiel, potom sa uvoľní obrovská postava - 7 tisíc metrov štvorcových.

Je to práve taká oblasť, ktorá umožňuje telu dodávať s O2 v správnej koncentrácii a nespôsobuje hypoxiu, to znamená kyslíkové hladovanie.

BKK začína v ľavej komore, z ktorej vystupuje aorta. Je veľmi silný, s hrubými stenami so silnou svalovou vrstvou a jeho priemer u dospelého dosahuje tri centimetre.

Skončí v pravom predsieni, do ktorého prúdi 2 vena cava. ICC pochádza z pravej komory z pľúcneho kmeňa a uzatvára sa v ľavej predsieni pľúcnymi tepnami.

Arteriálna krv bohatá na kyslík tečie vo veľkom kruhu a smeruje do každého orgánu. Vo svojom priebehu sa priemer nádob postupne znižuje na veľmi malé kapiláry, ktoré dávajú všetko užitočné. A späť, cez žily, postupne zvyšuje svoj priemer na veľké cievy, ako sú horné a dolné duté žily, tečie vyčerpanú žilu.

Raz v pravom predsieni, prostredníctvom špeciálneho otvoru, je zasunutá do pravej komory, z ktorej začína malý kruh, pulmonárne. Krv dosahuje alveoly, ktoré ju obohacujú kyslíkom. Teda žilová krv sa stáva arteriálnou!

Niečo veľmi úžasné sa deje: arteriálna krv neprechádza cez tepny, ale cez žily - pľúc, ktorý prúdi do ľavej predsiene. Nasýtená novým podielom kyslíka, krv prechádza do ľavej komory a kruhy sa znova opakujú. Preto tvrdenie, že žilová krv prechádza žilami, je nesprávna, všetko tu funguje naopak.

Fakt! V roku 2006 bola vykonaná štúdia o fungovaní BPC a ICC u ľudí so zlým držaním tela, a to so skoliózou. Pritiahol 210 ľudí do 38 rokov. Ukázalo sa, že v prítomnosti scoliotických ochorení dochádza k porušeniu ich práce, najmä u dospievajúcich. V niektorých prípadoch vyžaduje chirurgickú liečbu.

Pri niektorých patologických stavoch môže dôjsť k narušeniu prietoku krvi, a to:

 • organické defekty srdca;
 • funkčné;
 • patologické stavy žílového systému: flebitída, kŕčové žily;
 • ateroskleróza, autoimunitné procesy.

Za normálnych okolností by nemalo dochádzať k zámene. V novorodeneckom období existujú funkčné poruchy: otvorené oválne okno, otvorený kanál Batalov.

Po určitom čase sa uzavrú, nevyžadujú liečbu a nie sú život ohrozujúce.

Hrubé chyby ventilov, zmena hlavných ciev na miestach alebo transpozícia, absencia ventilu, slabosť papilárnych svalov, absencia srdcovej komory, kombinované poruchy sú život ohrozujúce podmienky.

Preto je dôležité, aby očakávaná matka podstúpila skríningové ultrazvukové vyšetrenia plodu počas tehotenstva.

záver

Funkcie obidvoch typov krvi, arteriálne a žilové, sú nesporne dôležité. Zachovávajú rovnováhu v tele, zabezpečujú jej plnú prevádzku. A akékoľvek porušenia prispievajú k zníženiu vytrvalosti a sily, zhoršujú kvalitu života.

Aby ste udržali rovnováhu, je potrebné pomôcť Vášmu telu: jesť správne, piť veľa čistej vody, pravidelne cvičiť a tráviť čas na čerstvom vzduchu.

Aký je rozdiel medzi arteriálnou a venóznou krvou?

Krv v medicíne môže byť rozdelená na arteriálne a žilové. Bolo by logické si myslieť, že prvá tečie v tepnách a druhá v žilách, ale to nie je úplne pravda. Faktom je, že vo veľkom obehu krvi cez tepny skutočne tečie arteriálna krv (a.C) a cez žily - venózna (C.C), ale v malom kruhu, opak sa deje: c. Pochádza zo srdca do pľúc cez pľúcne tepny, dáva oxidu uhličitého vonku, obohacuje sa o kyslík, stáva sa arteriálnou a vracia sa z pľúc cez pľúcne žily.

Aký je rozdiel medzi žilovou krvou a arteriálnou krvou? A. k. Nasýtené s O2 a živiny, pochádza zo srdca do orgánov a tkanív. V. k. - "strávil", dáva bunky O2 a jedlo, z nich zoberie CO2 a metabolických produktov a návrat z periférie späť do srdca.

Ľudská venózna krv sa líši od arteriálnej krvi vo farbe, zložení a funkcii.

Podľa farby

A. k Má jasný červený alebo šarlátový odtieň. Táto farba mu dáva hemoglobín pripojený k O2 a stali sa oxyhemoglobínom. V. k. Obsahuje CO2, preto je jeho farba tmavo červená s modrastým nádychom.

Zloženie

Okrem plynov, kyslíka a oxidu uhličitého sú v krvi obsiahnuté aj ďalšie prvky. V a. na množstvo živín a vo v. K. - hlavne metabolické produkty, ktoré sú potom spracované pečeňou a obličkami a odstránené z tela. Úroveň pH je odlišná: a. pretože je vyššia (7.4) než c. do (7.35).

Pohybom

Krvný obeh v arteriálnom a venóznom systéme je výrazne odlišný. A. k. Prechádza zo srdca k okraju a c. do - v opačnom smere. Pri kontrakcii srdca sa z nej vytiahne krv pod tlakom približne 120 mm Hg. stĺpec. Keď prechádza cez kapilárny systém, jeho tlak výrazne klesá a je približne 10 mm Hg. stĺpec. Takto a. pohybuje sa pod tlakom pri vysokej rýchlosti a c. pretože prúdi pomaly pod nízkym tlakom, čím prekonáva silu gravitácie a ventily zabraňujú tomu, aby tečie dozadu.

Ako sa môže transformácia žilovej krvi do arteriálnej a naopak pochopiť, ak zvážime pohyb v malom a veľkom kruhu krvného obehu.

CO nasýtený2 krv cez pľúcnu tepnu vstúpi do pľúc, kde CO2 zobrazené vonku. Potom sýtosť O2, a už obohatená krv cez pľúcne žily vstupuje do srdca. Takže existuje pohyb v malom kruhu krvného obehu. Potom krv robí veľký kruh: a. cez tepny prenáša kyslík a potravu do buniek tela. Dávať o2 a živiny, je nasýtený oxidom uhličitým a metabolickými produktmi, stáva sa žilou a vráti sa cez žily do srdca. Tak končí veľký okruh krvného obehu.

Podľa funkcie

Prostredníctvom žíl je odtok krvi, ktorý odoberal odpadové produkty buniek a CO2. Okrem toho obsahuje živiny, ktoré sú absorbované tráviacimi orgánmi, a hormóny produkované endokrinnými žľazami.

Pre krvácanie

Kvôli charakteru pohybu krvácanie bude tiež iné. V prípade arteriálnej krvi je krv v plnom prúde, také krvácanie je nebezpečné a vyžaduje rýchlu lekársku pomoc a liečbu. Keď je žila, ticho vyteká a môže sa zastaviť.

Ostatné rozdiely

 • A. k. Nachádza sa na ľavej strane srdca, c. - vpravo sa miešanie krvi nevyskytuje.
 • Venózna krv, na rozdiel od arteriálnej krvi, je teplejšia.
 • Približuje sa k povrchu kože.
 • A. k. V niektorých miestach sa blíži k povrchu a dá sa tu merať impulz.
 • Žily, cez ktoré prúdi. na., oveľa viac ako tepny a ich steny sú tenšie.
 • Pohyb ak poskytnutá ostrým uvoľnením pri znižovaní srdca, odtekanie. pomáha systému ventilov.
 • Použitie žíl a ciev v medicíne je tiež odlišné - do žily sa vstrekujú lieky, z čoho sa odoberá biologická tekutina na analýzu.

Namiesto záveru

Hlavné rozdiely a. do a c. pretože prvá je jasne červená, druhá je vínová, prvá je nasýtená kyslíkom, druhá je oxid uhličitý, prvá sa pohybuje od srdca k orgánom, druhá od orgánov až po srdce.

Aké sú krvné cievy v srdci?

Srdce je základným orgánom obehového systému tela. Krv sa presúva do srdca cez krvné cievy (elastické rúrkové útvary). Toto je základ výživy tela a jeho okysličovania.

Zloženie a funkčné charakteristiky srdca

Srdce je vláknito-svalnatý dutý orgán, ktorého neprerušované kontrakcie prepravujú krv do buniek a orgánov. Nachádza sa v hrudnej dutine obklopenej perikardiálnym vakom, ktorého vylučované tajomstvo znižuje trenie počas kontrakcie. Ľudské srdce je štvorkomorové. Dutina je rozdelená na dve komory a dve predsiene.

Steny srdca sú trojvrstvové:

 • epicard - vonkajšia vrstva vytvorená z spojivového tkaniva;
 • myokard - stredná svalová vrstva;
 • endokard - vrstva umiestnená vo vnútri, pozostávajúca z epiteliálnych buniek.

Hrúbka steny svalov nie je rovnomerná: najtenšia (v predsieni) je asi 3 mm. Svalová vrstva pravej komory je 2,5 krát tenšia než ľavá.

Svalová vrstva srdca (myokard) má bunkovú štruktúru. V ňom sú izolované bunky pracovného myokardu a bunky vodivého systému, ktoré sú následne rozdelené na prechodné bunky, P-bunky a Purkinje bunky. Štruktúra srdcového svalu je podobná štruktúre pruhovaných svalov, zatiaľ čo má hlavný znak automatického kontrakcie srdca s impulzmi generovanými v srdci, ktoré nie sú ovplyvnené vonkajšími faktormi. Je to spôsobené bunkami nervového systému umiestnenými v srdcovom svale, v ktorých dochádza k pravidelnému podráždeniu.

Krvné "čerpadlo" tela

Nepretržitý krvný obeh je základnou súčasťou správneho metabolizmu medzi tkanivami a vonkajším prostredím. Je tiež dôležité udržiavať homeostázu - schopnosť udržiavať vnútornú rovnováhu prostredníctvom viacerých reakcií.

Existujú tri stupne srdca:

 1. Systol - obdobie kontrakcie obidvoch komôr, takže krv je zasunutá do aorty, ktorá nesie krv zo srdca. U zdravého človeka sa jeden systol čerpá z 50 ml krvi.
 2. Diastol - relaxácia svalov, pri ktorej dochádza k prietoku krvi. V tomto bode dochádza k poklesu tlaku v komorách, k uzavretiu polovodičových ventilov a k otvoreniu atrioventrikulárnych chlopní. Krv vstupuje do komôr.
 3. Predsieňová systóla je posledný stupeň, v ktorom krv úplne vyplní komory, pretože po diastole sa náplň nemusí dokončiť.

Skúmanie práce srdcového svalu sa uskutočňuje pomocou elektrokardiogramu a zaznamená sa krivka získaná v dôsledku štúdie elektrickej aktivity srdca. Takáto aktivita sa prejavuje, keď sa na bunkovom povrchu po bunkovej excitácii myokardu objaví záporný náboj.

Vplyv nervového a hormonálneho systému na činnosť obehového systému

Nervový systém má významný vplyv na činnosť srdca, keď je priamo ovplyvnený vnútornými a vonkajšími faktormi. Pri vzrušení sympatických vlákien dochádza k výraznému nárastu srdcového tepu. Pokiaľ ide o putujúce vlákna, potom sa srdcová slabosť oslabí.

Humorálna regulácia, ktorá je zodpovedná za životne dôležité procesy prechádzajúce cez tekutiny hlavného tela pomocou hormónov, ovplyvňuje. Odrážajú prácu srdca, podobne ako vplyv nervového systému. Napríklad vysoký obsah draslíka v krvi vykazuje inhibičný účinok a produkcia adrenalínu - stimulant.

Primárne a menšie obehové kruhy

Pohyb krvi cez telo sa nazýva krvný obeh. Krvné cievy, ktoré prechádzajú od seba, vytvárajú cirkuláciu krvného obehu v oblasti srdca: veľké a malé. V ľavej komore vzniká veľký kruh. Pri kontrakcii srdcového svalu z komory vstupuje krv zo srdca do aorty, najväčšej tepny a potom sa šíri cez arterioly a kapiláry. Na druhej strane začína malá kružnica v pravej komore. Žilová krv z pravej komory vstupuje do pľúcneho kmeňa, ktorý je najväčším plameňom.

V prípade potreby je možné prideliť ďalšie kruhy krvného obehu:

 • placentová - okysličená krv zmiešaná s venóznou krvou prúdi z matky do plodu cez placentu a kapiláry pupočnej žily;
 • Willis - arteriálny kruh umiestnený v spodnej časti mozgu, zabezpečujúci jeho neprerušovanú saturáciu krvi;
 • srdce - kruh vychádzajúci z aorty a cirkulujúci v srdci.

Obehový systém má svoje vlastné charakteristiky:

 1. Vplyv elasticity stien krvných ciev. Je známe, že elasticita tepny je vyššia ako v žilách, ale kapacita žíl je väčšia ako kapacita tepien.
 2. Cévny systém tela je uzavretý, zatiaľ čo existuje obrovské rozvetvenie ciev.
 3. Viskozita krvi pohybujúca sa cez cievy je niekoľkonásobne vyššia ako viskozita vody.
 4. Priemery ciev sa pohybujú od 1,5 cm od kapilár aorty po 8 μm.

Krvné cievy

Existuje 5 druhov krvných ciev srdca, ktoré sú hlavnými orgánmi celého systému:

 1. Tepny sú najviac pevné cievy v tele, cez ktoré krv tečie zo srdca. Steny tepny sú tvorené svalmi, kolagénom a elastickými vláknami. Vzhľadom na túto kompozíciu sa priemer tepny môže meniť a prispôsobiť množstvu krvi prechádzajúcej cez ňu. V tomto prípade tepny obsahujú iba približne 15% cirkulujúceho objemu krvi.
 2. Arterioly sú menšie ako tepny, cievy, ktoré prechádzajú do kapilár.
 3. Kapiláry - najtenšie a najkratšie plavidlá. Zároveň je súčet dĺžky všetkých kapilár v ľudskom tele viac ako 100 000 km. Pozostáva z monovrstvového epitelu.
 4. Venule sú malé cievy zodpovedné za odtok vo veľkom obehu s vysokým obsahom oxidu uhličitého.
 5. Žily sú cievy s priemernou hrúbkou steny, ktoré presúvajú krv do srdca, na rozdiel od arteriálnych ciev, ktoré nesú krv zo srdca. Obsahuje viac ako 70% krvi.

Krv sa pohybuje cez krvné cievy v dôsledku práce srdca a rozdielu tlaku v cievach. Kolísanie priemeru krvných ciev sa nazýva pulz.

Tlak prietoku krvi na stenách krvných ciev a srdca sa nazýva krvný tlak, ktorý je základným parametrom celého obehového systému. Tento parameter ovplyvňuje správny metabolizmus tkanív a buniek a tvorbu moču. Existuje niekoľko typov krvného tlaku:

 1. Arteriálna - objavuje sa v období kontrakcie komôr a z nich prietok krvi.
 2. Venózna - tvorená energiou prietoku krvi z kapilár.
 3. Kapilár - priamo závisí od krvného tlaku.
 4. Intrakardiálny - vznikol v období relaxácie myokardu.

Číselné hodnoty krvného tlaku okrem iného závisia od množstva a konzistencie cirkulujúcej krvi. Čím ďalej od srdca, tým menší tlak. Okrem toho, čím silnejšia je konzistencia krvi, tým vyšší je tlak.

U dospelého zdravého človeka, ktorý je v kľude, pri meraní krvného tlaku v brachiálnej tepne by maximálna hodnota mala byť 120 mm Hg a minimálna hodnota by mala byť 70-80. Mali by ste starostlivo sledovať krvný tlak, aby ste predišli závažným ochoreniam.

Ochorenia obehového systému

Kardiovaskulárny systém je jedným z najdôležitejších systémov životného procesu ľudského tela. V tomto prípade je srdcová choroba na prvom mieste medzi príčinami smrti pre ľudí rôzneho veku v rozvinutých krajinách sveta. Dôvody vzniku takýchto chorôb zahŕňajú:

 • hypertenzia, vyvíjajúca sa na pozadí stresu, ako aj s genetickou predispozíciou;
 • vývoj aterosklerózy (ukladanie cholesterolu a zníženie priechodnosti a elasticity cievnych stien);
 • infekcie, ktoré môžu spôsobiť reumatizmus, septickú endokarditídu, perikarditídu;
 • zhoršený vývoj plodu, čo vedie k vrodenej chorobe srdca;
 • poranenia.

S moderným rytmom života sa zvýšil počet nepriamych faktorov ovplyvňujúcich vývoj ochorení kardiovaskulárneho systému. To môže zahŕňať vedenie nesprávneho životného štýlu, prítomnosť zlých návykov, ako je zneužívanie alkoholu a fajčenie, stres a únava. Obrovskú úlohu v prevencii ochorenia zohráva správna výživa. Je potrebné znížiť spotrebu veľkého množstva živočíšnych tukov a soli. Uprednostňovať by ste mali riadu v pare alebo v rúre bez pridania oleja.

Malo by sa pamätať na prítomnosť liekov, ktorých pôsobenie je zamerané na čistenie ciev a udržanie ich elasticity a tónu.

V každom prípade, keď prvé príznaky nevoľnosti spojené s kardiovaskulárnym systémom, mali by ste okamžite kontaktovať nemocnicu na diagnostiku a účel komplexnej liečby.

Ľudská venózna krv, na rozdiel od arteriálnej

Venózna cirkulácia nastáva v dôsledku rotácie krvi do srdca a vo všeobecnosti cez žily. Je zbavený kyslíka, pretože je úplne závislý od oxidu uhličitého, čo je nevyhnutné pre výmenu tkanivového plynu.

Pokiaľ ide o ľudskú venóznu krv, na rozdiel od arteriálnej krvi je niekoľkonásobne teplejšia a má nižšie pH. Vo svojom zložení lekári poznamenávajú nízky obsah väčšiny živín vrátane glukózy. Je charakterizovaná prítomnosťou koncových produktov metabolizmu.

Aby ste dostali venóznu krv, musíte podstúpiť postup zvaný venopunktúra! V zásade všetok lekársky výskum v laboratóriu zaberá žilovú krv ako základ. Na rozdiel od arteriálnej má charakteristickú farbu s červeno-modravým, hlbokým odtieňom.

Asi pred 300 rokmi výskumník Van Horn urobil senzačný objav: ukáže sa, že celé ľudské telo je prepichnuté kapiláriami! Medic začne s rôznymi experimentmi s medikáciami, v dôsledku čoho pozoruje správanie kapilár plnených červenou kvapalinou. Moderní lekári vedia, že kapiláry hrajú kľúčovú úlohu v ľudskom tele. S ich pomocou sa krvný obeh postupne poskytuje. Vďaka nim je kyslík dodávaný do všetkých orgánov a tkanív.

Ľudská arteriálna a venózna krv, rozdiel

Čas od času sa každý pýta na otázku: je krvná žila odlišná od arteriálnej krvi? Celé ľudské telo je rozdelené do mnohých žíl, tepien, veľkých a malých ciev. Tepny prispievajú k takzvanému odtoku krvi zo srdca. Vyčistená krv sa pohybuje v celom ľudskom tele a poskytuje tak včasnú výživu.

V tomto systéme je srdce istým druhom pumpy, ktoré postupne destiluje krv v celom tele. Tepny môžu byť umiestnené hlboko a tesne pod kožou. Môžete cítiť pulz nielen na zápästí, ale aj na krku! Arteriálna krv má charakteristický jasne červený odtieň, ktorý sa pri krvácaní stáva trochu jedovatým.

Ľudská venózna krv, na rozdiel od arteriálnej krvi, sa nachádza veľmi blízko k povrchu kože. Po celej ploche jeho úseku je venózna krv sprevádzaná špeciálnymi ventilmi, ktoré podporujú pokojný a rovnomerný prechod krvi. Tmavo modrá krv podáva tkanivá a postupne prechádza do žíl.

V ľudskom tele sú žily niekoľkonásobne väčšie ako tepny, v prípade akéhokoľvek poškodenia sa venózna krv pomaly vypúšťa a veľmi rýchlo sa zastaví. Venózna krv je veľmi odlišná od arteriálnej krvi a to všetko kvôli štruktúre jednotlivých žíl a tepien.

Steny žíl sú na rozdiel od artérií neobvykle tenké. Môžu vydržať vysoký krvný tlak, pretože pri výstrele krvi zo srdca sa môžu pozorovať silné šoky.

Okrem toho zohráva kľúčovú úlohu pružnosť, vďaka ktorému môže krv rýchlo prejsť plavidlami. Žily a tepny zabezpečujú normálny krvný obeh, ktorý sa v ľudskom tele neprestane minúť. Dokonca aj keď nie ste lekár, je veľmi dôležité vedieť o žilovej a arteriálnej krvi minimálne informácie, ktoré vám pomôžu rýchlo poskytnúť prvú pomoc v prípade otvoreného krvácania. World Wide Web pomôže doplniť zásoby poznatkov týkajúcich sa venózneho a arteriálneho obehu. Je potrebné zadať slovo záujmu do vyhľadávacieho poľa a za pár minút dostanete odpovede na všetky vaše otázky.

Toto video zobrazuje proces premeny arteriálnej krvi na venóznu krv:

Venózna krv

V čase, keď si všimnete nejaké abnormality v tele, je potrebné aspoň základné znalosti o anatómii ľudského tela. V tejto otázke nie je potrebné hlboko zakoreniť, ale zaujímať si predstavu o najjednoduchších procesoch je veľmi dôležitá. Dnes zistíme, ako sa venózna krv líši od arteriálnej krvi, ako sa pohybuje a na ktorých cievach.

Hlavnou funkciou krvi je transport živín do orgánov a tkanív, predovšetkým dodávanie kyslíka z pľúc a spätný pohyb oxidu uhličitého k nim. Tento proces možno nazvať výmenou plynu.

Krvný obeh sa vykonáva v uzavretom systéme krvných ciev (tepny, žily a kapiláry) a je rozdelený na dve kruhy krvného obehu: malé a veľké. Táto funkcia umožňuje jej rozdeliť na venóznu a arteriálnu. Výsledkom je výrazné zníženie zaťaženia srdca.

Venózna krv

Poďme sa pozrieť na to, čo sa nazýva krv a ako sa líši od arteriálnej. Tento typ krvi má predovšetkým tmavo červenú farbu, niekedy sa tiež hovorí, že má modrastý nádych. Táto funkcia je vysvetlená skutočnosťou, že prenáša oxid uhličitý a ďalšie metabolické produkty.

Kyslosť žilovej krvi, na rozdiel od arteriálnej krvi, je o niečo nižšia a je tiež teplejšia. Preteká cez cievy pomaly a pomerne blízko k povrchu kože. To je spôsobené zvláštnosťami štruktúry žíl, v ktorých sú ventily, ktoré znižujú rýchlosť toku krvi. Uvádza tiež extrémne nízku úroveň obsahu živín vrátane poklesu cukru.

V prevažnej väčšine prípadov sa tento typ krvi používa na testovanie pomocou akýchkoľvek lekárskych vyšetrení.

Venózna krv prechádza do srdca cez žily, má tmavo červenú farbu, nesie metabolické produkty

Pri venóznom krvácaní je zvládnutie problému oveľa jednoduchšie ako pri podobnom procese od tepien.

Počet žíl v ľudskom tele je niekoľkonásobný počet tepien, tieto cievy zabezpečujú tok krvi z periférie do hlavného orgánu - srdca.

Arteriálna krv

Na základe vyššie uvedeného uvádzame opis arteriálneho krvného typu. Poskytuje odtok krvi zo srdca a prenáša ju do všetkých systémov a orgánov. Jej farba je jasne červená.

Arteriálna krv je nasýtená mnohými živinami a dodáva kyslík do tkanív. V porovnaní s venózou má najvyššiu hladinu glukózy, kyselinu. Preteká cez cievy typu pulzácie, dá sa určiť na tepnách, ktoré sa nachádzajú blízko povrchu (zápästia, krku).

Keď krvácanie tepovej tepny na zvládnutie tohto problému je oveľa ťažšie, pretože krv prúdi veľmi rýchlo, čo predstavuje hrozbu pre život pacienta. Tieto cievy sa nachádzajú hlboko v tkanivách a blízko k povrchu kože.

Teraz poďme hovoriť o tom, ako sa pohybuje arteriálna a venózna krv.

Cirkulačný systém

Táto cesta sa vyznačuje prietokom krvi zo srdca do pľúc, ako aj v opačnom smere. Biologická tekutina z pravej komory pľúcnymi tepnami sa pohybuje do pľúc. V tomto čase uvoľňuje oxid uhličitý a absorbuje kyslík. V tomto štádiu sa venózna prechádza do arteriálnej a cez štyri pľúcne žily prúdi do ľavej strany srdca, a to do predsiene. Po týchto procesoch, ide o orgány a systémy, môžeme hovoriť o začiatku veľkého kruhu krvného obehu.

Veľký okruh krvného obehu

Oxygenovaná krv z pľúc vstúpi do ľavej predsiene a potom do ľavej komory, z ktorej sa vtiahne do aorty. Táto nádoba je zasa rozdelená na dve ramená: zostupné a vzostupné. Prvý dodáva krv do dolných končatín, orgánov brucha a panvy, spodnej časti hrudníka. Ten druhý vyživuje ruky, orgány krku, hornej časti hrudníka, mozog.

Porušenie toku krvi

V niektorých prípadoch dochádza k slabému odtoku venóznej krvi. Takýto proces môže byť lokalizovaný v akomkoľvek orgáne alebo časti tela, čo vedie k porušeniu jeho funkcií a vývoju zodpovedajúcich symptómov.

Aby sa zabránilo takému patologickému stavu, je potrebné jesť správne, poskytnúť telo aspoň minimálnu fyzickú námahu. A pri výskyte akýchkoľvek porúch ihneď vyhľadajte lekára.

Stanovenie hladiny glukózy

V niektorých prípadoch lekári predpisujú krvný test na cukor, ale nie kapilárny (z prsta), ale žilový. V tomto prípade je biologický materiál pre výskum získaný venipunktúrou. Pravidlá prípravy sa nelíšia.

Avšak rýchlosť glukózy v žilovej krvi sa mierne líši od kapiláry a nemala by presiahnuť 6,1 mmol / l. Spravidla je takáto analýza predpísaná na účely včasného zistenia cukrovky.

Žilová a arteriálna krv má dramatické rozdiely. Teraz je nepravdepodobné, že by ste ich mohli zameniť, ale s pomocou vyššie uvedeného materiálu bude ľahké identifikovať niektoré poruchy.

Pohyb krvi v ľudskom tele

Ľudské telo je preniknuté nádobami, cez ktoré krv nepretržite cirkuluje. To je dôležitá podmienka pre život tkanív, orgánov. Pohyb krvi cez cievy závisí od nervovej regulácie a je zabezpečený srdcom, ktorý pôsobí ako pumpa.

Štruktúra obehového systému

Obehový systém zahŕňa:

Tekutina neustále cirkuluje v dvoch uzavretých kruhoch. Malé zásoby cievnych trubíc mozgu, krku, horného trupu. Veľké cievy spodného tela, nohy. Okrem toho sa odlišuje placentárny (dostupný počas vývoja plodu) a koronárny obeh.

Štruktúra srdca

Srdce je dutý kužeľ pozostávajúci zo svalového tkaniva. Vo všetkých ľuďoch má orgán mierne odlišný tvar, niekedy v štruktúre. Má 4 časti - pravú komoru (RV), ľavú komoru (LV), pravú predsiene (PP) a ľavú predsieň (LP), ktoré navzájom komunikujú cez otvory.

Otvory prekrývajú ventily. Medzi ľavými časťami - mitrálnou chlopňou, medzi pravou - trikuspidálnou.

Pankreas presúva tekutinu do pľúcneho obehu cez pľúcny ventil do pľúcneho kmeňa. LV má hustšie steny, pretože tlačí krv do veľkého okruhu krvného obehu cez aortálnu chlopňu, to znamená, že musí vytvoriť dostatočný tlak.

Po odkvapkávaní časti tekutiny z oddelenia sa ventil zatvára, čím sa zabezpečí pohyb tekutiny v jednom smere.

Funkcia tepny

Krv zásobujúca tepny je okysličená. Týmto sa prepravuje do všetkých tkanív a vnútorných orgánov. Steny krvných ciev sú hrubé a majú vysokú elasticitu. Tekutina sa uvoľňuje do tepny pod vysokým tlakom - 110 mm Hg. Art a elasticita je životne dôležitá kvalita, ktorá udržuje cievne rúrky neporušené.

Arterie má tri membrány, ktoré zabezpečujú jej schopnosť vykonávať svoje funkcie. Stredná škrupina pozostáva z tkaniva hladkého svalstva, ktoré umožňuje stenu meniť lumen v závislosti od telesnej teploty, potreby jednotlivých tkanív alebo pod vysokým tlakom. Prenikajúc do tkaniva, tepny sa zužujú a prechádzajú do kapilár.

Kapilárne funkcie

Kapiláry prenikajú do všetkých tkanív tela, okrem rohovky a epidermis, prenášajú k nim kyslík a živiny. Výmena je možná kvôli veľmi tenkej stene krvných ciev. Ich priemer nepresahuje hrúbku vlasov. Postupne sa arteriálne kapiláry stanú žilou.

Funkcia žíl

Žily nesú krv do srdca. Sú väčšie ako tepny a obsahujú približne 70% celkového objemu krvi. V priebehu žilového systému sú ventily, ktoré fungujú na princípe srdca. Otekajú krv a za sebou za sebou zabraňujú jej odtoku. Žily sú rozdelené na povrchové, umiestnené priamo pod kožou a hlboko prechádzajúce cez svaly.

Hlavnou úlohou žíl je transport krvi do srdca, v ktorom nie je kyslík a sú prítomné produkty rozkladu. Iba pľúcne žily prenášajú krv do srdca kyslíkom. Je pohyb hore. Ak ventily nefungujú normálne, krv stagnuje v cievach, preťahuje ich a deformuje steny.

Aké sú dôvody pre pohyb krvi v nádobách:

 • kontrakcia myokardu;
 • kontrakcia vrstvy hladkého svalstva ciev;
 • rozdiel v krvnom tlaku v tepnách a žilách.

Pohyb krvi cez cievy

Krv sa nepretržite pohybuje cez cievy. Niekde rýchlejšie, niekde pomalšie, závisí od priemeru nádoby a tlaku, pod ktorým sa z krvi uvoľňuje krv. Rýchlosť pohybu cez kapiláry je veľmi nízka, čo spôsobuje výmenné procesy.

Krv sa pohybuje vo víchrici a prináša kyslík cez celý priemer steny cievy. Kvôli takýmto pohybom sa zdá, že bubliny kyslíka sú tlačené za hranice cievnej trubice.

Krv zdravého človeka prúdi jedným smerom, objem odtoku sa vždy rovná objemu prítoku. Dôvod pre nepretržitý pohyb je spôsobený elasticitou cievnych trubíc a odporom, ktorý má tekutina prekonať. Keď krv vstupuje do aorty a artérie, potom sa zužuje a postupne prechádza tekutinou. Preto sa nepohybuje v trúchliach, keď srdce kontrahuje.

Cirkulačný systém

Malý kruhový diagram je uvedený nižšie. Kde je pankreas pravá komora, LS je pľúcny kmeň, PLA je správna pľúcna tepna, LLA je ľavá pľúcna tepna, PH je pľúcna žila, LP je ľavé predsiene.

Pod kruhom pľúcnej cirkulácie prechádza kvapalina do pľúcnych kapilár, kde dostávajú kyslíkové bubliny. Tekutina bohatá na kyslík sa nazýva arteriálna tekutina. Z LP ide do LV, kde vzniká telesná cirkulácia.

Veľký okruh krvného obehu

Cirkulácia kruhu obehového telesa, kde: 1. LJ - ľavá komora.

3. Art - artérie trupu a končatín.

5. PV - duté žily (pravé a ľavé).

6. PP - pravé predsieň.

Cieľom kruhu je šíriť tekutinu plnú kyslíkových bublín v celom tele. Ona nesie2, živiny do tkanív pozdĺž cesty zber produktov rozpadu a CO2. Potom sa pohybuje po trase: PZh - PL. A potom sa znova začne pľúcnym obehom.

Osobný krvný obeh srdca

Srdce je "autonómna republika" organizmu. Má vlastný systém inervácie, ktorý poháňa svaly orgánu. A vlastný okruh krvného obehu, ktorý tvorí koronárne cievy s žilami. Koronárne artérie nezávisle regulujú prívod krvi do srdcových tkanív, čo je dôležité pre nepretržitú činnosť orgánu.

Štruktúra cievnych trubíc nie je identická. Väčšina ľudí má dve koronárne artérie, ale niekedy je tretia. Srdce sa môže podávať z pravostrannej alebo ľavej koronárnej artérie. Z tohto dôvodu je ťažké stanoviť normy obehu srdca. Intenzita prietoku krvi závisí od zaťaženia, fyzickej kondície, veku osoby.

Placentárny obeh

Placentárny obeh je vlastný každému človeku vo fáze vývoja plodu. Plod dostal krv z matky cez placentu, ktorá vzniká po počatí. Z placenty sa presúva do pupočnej žily dieťaťa, odkiaľ ide do pečene. To vysvetľuje jeho veľkú veľkosť.

Arteriálna tekutina vstupuje do žily, kde sa mieša s venózou, potom ide do ľavej predsiene. Z neho preteká krv do ľavej komory prostredníctvom špeciálneho otvoru, po ktorom - ihneď do aorty.

Pohyb krvi v ľudskom tele v malom kruhu začína až po narodení. Prvým dychom dochádza k dilatácii ciev pľúc a vyvíjajú sa niekoľko dní. Oválna diera v srdci môže pretrvávať rok.

Cirkulačná patológia

Obeh sa uskutočňuje v uzavretom systéme. Zmeny a patológie kapilár môžu nepriaznivo ovplyvniť fungovanie srdca. Postupne sa problém zhorší a rozvinie sa do vážnej choroby. Faktory ovplyvňujúce pohyb krvi:

 1. Patológie srdca a veľkých ciev vedú k tomu, že krv prúdi do periférie v nedostatočnom objeme. Toxíny stagnujú v tkanivách, nedostávajú primerané množstvo kyslíka a postupne sa začínajú rozkladať.
 2. Krvné patologické stavy, ako je trombóza, stáza, embólia, vedú k zablokovaniu krvných ciev. Pohyb tepien a žíl sa stáva ťažkým, čo deformuje steny ciev a spomaľuje tok krvi.
 3. Deformácia krvných ciev. Steny môžu byť tenké, roztiahnuté, zmeniť ich priepustnosť a stratiť elasticitu.
 4. Hormonálna patológia. Hormóny sú schopné zvýšiť tok krvi, čo vedie k silnej náplni krvných ciev.
 5. Stláčanie plavidiel. Keď sú krvné cievy stlačené, prestane sa zásobovať tkanivami krvou, čo vedie k bunkovej smrti.
 6. Porušenie inervácie orgánov a zranenia môže viesť k zničeniu arteriálnych stien a vyvolanie krvácania. Tiež porušenie normálnej inervácie vedie k poruche celého obehového systému.
 7. Infekčná choroba srdca. Napríklad endokarditída, ktorá postihuje srdcové chlopne. Ventily sa tesne neuzatvárajú, čo prispieva k spätnému toku krvi.
 8. Poškodenie mozgových ciev.
 9. Choroby žíl, ktoré trpia chlopňami.

Aj pohyb krvi ovplyvňuje životný štýl osoby. Športovci majú stabilnejší obehový systém, preto sú trvalejší a dokonca aj rýchly bežiaci nehmelo okamžite srdcový rytmus.

Bežná osoba môže prejsť zmeny v krvnom obehu aj z údenej cigarety. Pri poranení a pretrhnutí krvných ciev je obehový systém schopný vytvoriť nové anastomózy, aby poskytol "stratenú" oblasť krvi.

Regulácia krvného obehu

Každý proces v tele je riadený. Existuje tiež regulácia krvného obehu. Aktivita srdca je aktivovaná dvoma pármi nervov - sympatikom a putovaním. Prvý vzrušuje srdce, druhá bráni, ako keby sa kontrolovali navzájom. Závažné podráždenie nervu vagus môže zastaviť srdce.

Zmena priemeru ciev tiež nastáva v dôsledku nervových impulzov z medulla oblongata. Rýchlosť srdca sa zvyšuje alebo klesá v závislosti od signálov pochádzajúcich z vonkajšej stimulácie, ako je bolesť, zmeny teploty atď.

Navyše regulácia srdcovej práce sa vyskytuje v dôsledku látok obsiahnutých v krvi. Napríklad adrenalín zvyšuje frekvenciu kontrakcií myokardu a súčasne zužuje cievy. Acetylcholín vedie k opačnému účinku.

Všetky tieto mechanizmy sú potrebné na udržanie nepretržitej neprerušenej práce v tele bez ohľadu na zmeny vo vonkajšom prostredí.

Kardiovaskulárny systém

Vyššie uvedené je len stručný opis ľudského obehového systému. Telo obsahuje obrovské množstvo plavidiel. Pohyb krvi vo veľkom kruhu prebieha po celom tele a poskytuje krv všetkým orgánom.

Kardiovaskulárny systém zahŕňa aj orgány lymfatického systému. Tento mechanizmus funguje spoločne pod kontrolou neuroreflexnej regulácie. Typ pohybu v cievach môže byť priamy, čo vylučuje možnosť metabolických procesov alebo vortexu.

Pohyb krvi závisí od fungovania každého systému v ľudskom tele a nemôže byť opísaný ako konštanta. To sa líši v závislosti od mnohých externých a interných faktorov. Rôzne organizmy, ktoré existujú v rôznych podmienkach, majú vlastné normy krvného obehu, pri ktorých normálna životná aktivita nebude ohrozená.

Čo rozlišuje arteriálnu krv od žily

Krv vykonáva hlavnú funkciu v tele - poskytuje orgánom tkanivá s kyslíkom a ďalšími živinami.

Z buniek je potrebný oxid uhličitý a ďalšie produkty rozkladu, kvôli čomu dochádza k výmene plynu a ľudské telo funguje normálne.

Existujú tri typy krvi, ktoré neustále cirkulujú v tele. Sú to arteriálne (AK), žilové (VK) a kapilárne tekutiny.

Čo je arteriálna krv?

Väčšina ľudí verí, že arteriálna forma tečie cez tepny a žilový typ sa pohybuje cez žily. Toto je nesprávny rozsudok. Je založený na skutočnosti, že názov krvi je spojený s názvom plavidiel.

Systém, cez ktorý cirkuluje tekutina, je v prírode uzavretý: žily, tepny, kapiláry. Pozostáva z dvoch kruhov: veľkých a malých. To prispieva k rozdeleniu na žilové a arteriálne kategórie.

Arteriálna krv obohacuje bunky kyslíkom (O.2). Tiež sa nazývajú okysličené. Táto krvná maska ​​z ľavej komory srdca je zasunutá do aorty a prechádza cez tepny veľkého kruhu.

Výživné bunky a tkanivá O2, stane sa žilou a padá do žíl veľkého kruhu. V malom kruhu krvného obehu prechádza arteriálna hmotnosť žilami.

Časť tepien je hlboko v ľudskom tele, nemožno ich zvážiť. Druhá časť je umiestnená blízko povrchu kože: radiálne alebo karotické tepny. V týchto miestach môžete cítiť pulz.

Arteriálna a venózna krv na obsah ↑

Čo je venózna krv odlišná od arteriálnej?

Pohyb tejto krvnej hmoty je úplne iný. Z pravej komory srdca sa začína malý okruh krvného obehu. Odtiaľ preteká žilová krv cez tepny do pľúc.

Tam sa uvoľňuje oxid uhličitý a je nasýtený kyslíkom a stáva sa arteriálnym typom. V pľúcnej žile sa krvná hmotnosť vráti do srdca.

Arteriálna krv preteká tepnami vo veľkom obehovom obvode. Potom sa zmení na VK a už cez žily vstúpi do pravého srdca srdca.

Systém žíl je rozsiahlejší ako systém tepny. Cievy, cez ktoré sa krvné toky tiež líšia. Žila má tenšie steny a krvná hmotnosť v nich je o niečo teplejšia.

Krv v srdci sa nemieša. Arteriálna tekutina je vždy v ľavej komore a venózna - v pravej časti.

Rozdiely medzi dvoma typmi krvi

Venózna krv sa líši od arteriálnej. Rozdiel spočíva v chemickom zložení krvi, odtieňov, funkcií atď.

 1. Arteriálna hmotnosť je jasne červená. Je to spôsobené tým, že je nasýtený hemoglobínom, ktorý je pripojený k O2. Pre VK charakteristická žltohnedá farba, niekedy so modrastým odtieňom. To naznačuje, že obsahuje vysoké percento oxidu uhličitého.
 2. Podľa štúdií biológie chemické zloženie AK. bohatý na kyslík. Priemerné percento O2 u zdravého človeka - nad 80 mmhg. Vo V.K. rýchlosť klesne prudko na 38 - 41 mmhg. Skóre oxidu uhličitého je iné. V A.K. má 35 - 45 jednotiek a vo VK Podiel CO2 sa pohybuje od 50 do 55 mmhg.
Arteriálna a venózna krv

Z tepien vstupuje do buniek nielen kyslík, ale aj užitočné stopové prvky. V žilách - veľké percento produktov rozkladu a metabolizmu.

 1. Hlavnou funkciou A.K. - poskytovať ľudským orgánom kyslík a priaznivé látky. VK potrebné na dodanie oxidu uhličitého do pľúc na ďalšie odstránenie z tela a na odstránenie iných produktov rozkladu.

Vo venóznej krvi okrem CO2 a prvky metabolizmu obsahujú a prospešné látky, ktoré absorbujú tráviace orgány. Aj v zložení krvnej kvapaliny sa nachádzajú hormóny vylučované endokrinnými žľazami.

 1. Krv cez tepny krúžku veľkého krvného obehu a malý krúžok sa pohybuje pri rôznych rýchlostiach. AK vytiahol z ľavej komory do aorty. Rozširuje sa do tepien a menších ciev. Potom krvná hmota vstúpi do kapilár, pričom napája celý okraj O2. VK pohybuje sa od okraja k srdcovému svalu. Rozdiely sú v tlaku. Takže krv sa uvoľňuje z ľavej komory pod tlakom 120 milimetrov ortuti. Potom sa tlak znižuje av kapilárach je asi 10 jednotiek.

Krvná tekutina sa tiež pohybuje pomaly cez žily veľkého kruhu, pretože tam, kde tok, musí prekonať silu gravitácie a vyrovnať sa s prekážkou ventilov.

 1. V lekárstve sa vzorky krvi pre podrobnú analýzu vždy odoberajú z žily. Niekedy z kapilár. Biologický materiál odobraný z žily pomáha určiť stav ľudského tela.
na obsah ↑

Rozdiel žilového krvácania z arteriálnej

Je ľahké rozlišovať medzi typmi krvácania, môže to dokonca robiť aj ľudia ďaleko od lekárstva. Ak je tepna poškodená, krv je jasne červená.

Bojuje pulzujúcim prúdom a veľmi rýchlo vyteká. Krvácanie je ťažké zastaviť. Toto je hlavné nebezpečenstvo poškodenia tepien.

Arteriálne krvácanie Venózne krvácanie

Neprestane bez prvej pomoci:

 • Mala by sa zvýšiť postihnutá končatina.
 • Poškodené plavidlo, mierne nad zraneným, držte prstom, aplikujte lekárske krúžky. Nemožno ho však nosiť dlhšie ako jednu hodinu. Pred aplikovaním postroja obalte pleť s gázou alebo nejakou látkou.
 • Pacient je naliehavo odvezený do nemocnice.

Arteriálne krvácanie môže byť interné. Toto sa nazýva uzavretá forma. V tomto prípade sa nádoba vo vnútri tela poškodí a krvná hmotnosť vstúpi do brušnej dutiny alebo sa rozšíri medzi orgánmi. Pacient sa ostro zle, koža bledne.

Po chvíľach sa stáva veľmi závraty a stráca vedomie. Znamená to nedostatok O2. Pomoc pri vnútornom krvácaní môžu len lekári v nemocnici.

Pri krvácaní z žily kvapalina tečie pomaly. Farba - čierna. Krvácanie z žily sa môže zastaviť samostatne. Odporúča sa však obväzovať ranu sterilným obväzom.

V tele je arteriálna, venózna a kapilárna krv.

Prvý sa pohybuje cez tepny veľkého krúžku a žily malého obehového systému.

Žilová krv preteká žilami veľkého krúžku a pľúcnych tepien malého kruhu. AK napĺňa bunky a orgány kyslíkom.

Vzhľadom na to, že oxid uhličitý a rozkladné prvky z nich, krv sa mení na venóznu. Dodáva metabolické produkty do pľúc na ďalšie vylúčenie z tela.

Okrem Toho Čítal O Plavidlách

Zvýšené ESR v bežnej chlade a nachladnutí

Často od lekára môžete počuť frázu "V analýze zvýšenej krvi ESR." Čo to znamená?Skratka ESR znamená "rýchlosť sedimentácie erytrocytov". Niekedy na formulároch nájdete ďalšie zníženie - ROE (sedimentačná reakcia erytrocytov).

Ruptúra ​​aneuryzmy mozgu

Čo je mozgová aneuryzma? Táto definícia predpokladá takú zmenu v stene cievy, ktorá z určitých dôvodov stráca svoje elastické vlastnosti a nedokáže vydržať tlak, ktorý na ňu pôsobí krvný prietok.

Ako rozpoznať kongenitálnu chorobu srdca u dieťaťa? Praktické rady pediatrického kardiológa

Ochorenie srdca u dieťaťa je najsložitou nosologickou jednotkou v medicíne. Každoročne predstavuje 1 000 až 1 000 novorodencov s 10 až 17 deťmi s týmto problémom.

Lieky na liečbu mozgových ciev: 8 liekov v tabletách a kapsulách

V tomto článku sa dozviete, aké prípravky pre mozgové cievy sa používajú v klinickej praxi. Indikácie použitia tejto skupiny liekov, mechanizmy účinku a pravidlá správy.

Čo je laserová flebektómia: všetko o laserovej liečbe kŕčových žíl

Kŕčové žily sú pomerne závažné ochorenia, ktoré spôsobujú opuch, bolesť v nohách, trofické vredy a akútnu trombózu.S rozvojom tejto choroby u pacientov veľmi často dochádza k kŕčom v oblasti svalov gastrocnemia, ťažkosti v nohách, rozšírenie žíl.

Cvičenie na paži po mŕtvici

Porušenie pohyblivosti končatín s rôznym stupňom intenzity sa vyvinie po mŕtvici. Hemoragická mŕtvica nesie v tomto ohľade najväčšie nebezpečenstvo, najčastejšie spôsobuje hlbokú a rozsiahlu paralýzu, ale ani s ischemickou cievnou mozgovou príhodou nie je vylúčená hrozba parézy a paralýzy.