Z tohto článku sa dozviete: príčiny a symptómy mezenterickej trombózy, ako je to nebezpečné. Metódy prevencie a liečby.

Trombóza mezenterických ciev je blokádou ciev mezenteriou (mesenteriou) trombom. Mesentery sú súbor mezenterických kordov, s ktorými sú brušné orgány pripevnené k brušnej stene. Je to veľmi nebezpečný stav.

Tepny a žily prechádzajúce cez mezenériu sú zodpovedné za krvný obeh orgánov brucha, predovšetkým čriev. A ak krvná zrazenina upcháva mesenterickú tepnu alebo žilu, bude to viesť k vážnemu narušeniu čriev a, ak nebude ponechaná liečba, smrť.

Liečte mezenterickú trombózu pomocou chirurgických zákrokov. Liečba sa vykonáva chirurgom.

Choroba je sprevádzaná veľmi vysokou úmrtnosťou kvôli jej prechodnosti a ťažkostiam s diagnózou.

dôvody

Mesenterická trombóza, podobne ako ktorákoľvek iná, je priamo spojená s kardiovaskulárnymi a krvnými ochoreniami. Krvné zrazeniny sa tvoria pri srdcovom zlyhaní, zápalových procesoch v cievach po infarkte myokardu, arytmiách, kardioskleróze, aneuryzme srdcovej septa a krvných ciev, zápalu srdca.

Riziko trombózy sa zvyšuje s:

 • trombofilia (dedičná predispozícia na tvorbu krvných zrazenín);
 • operácie a zranenia;
 • dlhodobé užívanie liekov, ktoré zvyšujú "viskozitu" krvi (protirakovinové lieky, perorálne kontraceptíva);
 • dlhodobá imobilizácia tela (u pacientov na lôžku alebo osôb so zdravotným postihnutím na invalidnom vozíku pri ležaní v pooperačnom období);
 • tehotenstva a obdobia po pôrode;
 • diabetes;
 • obezita;
 • fajčenia.

Bez ohľadu na to, kde sa tvorí krvná zrazenina, môže zablokovať akúkoľvek tepnu alebo žilu, vrátane mezenterickej.

Riziko, že trombus ucpne mesenterickú cievu, sa zvyšuje so závažnými infekčnými ochoreniami čreva a jeho nádorov.

Nádoba je v úseku vo zväčšenej mierke. Tvorba krvných zrazenín pri ateroskleróze

Symptómy a štádia

Choroba prebieha v troch etapách:

 1. Ischémia. Keď sa lumen cievy zúžil o 70% alebo viac z dôvodu krvnej zrazeniny, vzniká nedostatok krvného obehu v čreve.
 2. Črevný infarkt - smrť črevnej oblasti, ktorú postihnutá loď dodala.
 3. Peritonitída je zápal peritonea, čo zvyšuje intoxikáciu tela. Táto fáza môže byť smrteľná.

Symptómy trombózy črevných mezenterických ciev:

Trombóza môže prebiehať veľmi rýchlo, preto keď sa objavia prvé symptómy, zavolajte sanitku, pretože pacient potrebuje núdzovú operáciu. Symptómy charakteristické pre štádium 1 môžu naznačovať apendicitídu, ako aj akútne gynekologické ochorenia. Vyžadujú tiež urgentné chirurgické zákroky.

diagnostika

Je veľmi dôležité rozlíšiť mezenterickú trombózu od iných ochorení čreva (apendicitída, perforovaný dvanástnikový vred), ako aj gynekologické ochorenia (napríklad mimomaternicové tehotenstvo, prasknutie cysty vaječníkov).

Ak sú príznaky opísané v predchádzajúcej časti článku prítomné, ambulancia privedie pacienta na chirurgické oddelenie.

Diagnózu vykoná chirurg. Zahŕňa zber anamnézy a súčasných symptómov, manuálne vyšetrenie pacienta. Ďalej predpísať krvný test, koagulogram (analýza zrážania krvi), analýza moču, ultrazvuk brušnej, núdzová angiografia ciev brušnej dutiny.

Ak nebolo možné stanoviť diagnózu, priťahujú sa k laparoskopii - invazívnej diagnostickej metóde. Abdominálne orgány sa vyšetrujú pomocou endoskopu vloženého cez rez do kože a prednej brušnej steny. Postup sa vykonáva v anestézii.

Angiografia brušných ciev. Šípka označuje miesto trombózy dolnej mezenterickej artérie

Liečba a prognóza

Mesenterická črevná trombóza sa lieči pohotovostnou operáciou.

Vykonáva sa v niekoľkých etapách:

 1. Najprv odstráňte krvnú zrazeninu, ktorá spôsobila porušenie krvného obehu.
 2. Potom rekonštruovať postihnuté plavidlo.
 3. Ak sa operácia uskutočňuje nie na 1, ale na 2 stupňoch ochorenia a zóna črevného infarktu je rozsiahla, potom je odstránená mŕtva časť orgánu. V 3. štádiu, ak ste vyvinuli silný zápalový proces, sa vykonáva brušná laváž.

Výsledok ochorenia závisí od štádia, v ktorom bola identifikovaná a začala sa liečiť, ako aj od správnosti diagnózy.

V štádiu 2 a 3 ochorenia s intestinálnym infarktom, aj pri úspešnom chirurgickom zákroku, zomrie približne 70% pacientov. To môže byť spôsobené intoxikáciou tela zo zápalového procesu, závažnosťou operácie, ako aj základnou chorobou, ktorá spôsobila trombózu. V 1. štádiu ochorenia, ak odstránite krvnú zrazeninu pred nekrózou črevnej časti, prežitie je oveľa vyššie.

Preto neťahajte liečbu lekárovi v prípade bolesti v bruchu.

Chirurgický zákrok na odstránenie nekróznej časti čreva. Anastamoz - špeciálne spojenie "časti reťaze"

prevencia

Je lepšie predchádzať trombóze mezenterických ciev ako liečiť. Pomocou preventívnych opatrení doslova zachránite svoj život.

Ak trpíte kardiovaskulárnymi ochoreniami alebo ak máte priame príbuzné náchylné na tvorbu krvných zrazenín, venujte osobitnú pozornosť prevencii trombózy.

 • Najskôr odstráňte všetky ostatné rizikové faktory (nadváha, fajčenie, sedavý životný štýl, užívanie perorálnej antikoncepcie). Čas na liečbu chorôb srdca a ciev. V prípade cukrovky dodržiavajte všetky odporúčania lekára týkajúce sa liečby.
 • Ak máte riziko vzniku krvných zrazenín (trpíte kardiovaskulárnymi ochoreniami, cukrovkou, vediete sedavý životný štýl zo zdravotných dôvodov, máte nadváhu kvôli metabolickým poruchám, ktoré sa momentálne nemôžete zbaviť), darujte krv každých šesť mesiacov na koagulograme. To je potrebné na zistenie porúch krvácania. Ak sa zvýši riziko vzniku krvných zrazenín, dostanete riedidlá krvi a zabráňte krvným zrazeninám.
 • Čas na liečbu ochorenia čriev. Ak máte nádor, nedotýkajte sa jeho odstránením. Ak ste v priebehu liekov proti rakovine, pravidelne robte krvný test na zrážanie krvi a užívajte antiagregačné lieky alebo antikoagulanciá predpísané lekárom.
 • Ak ste prekonali operáciu brušných orgánov, postupujte podľa odporúčaní lekára v pooperačnom období. Po vyšetrení krvi, ak existujú náznaky, ošetrujúci lekár vám môže predpísať lieky na prevenciu krvných zrazenín. Začnite sťahovať čo najskôr. Pokračujte, ak to Váš lekár povolí. Aktivita pomôže zabrániť nielen stasu krvi (čo zvyšuje riziko vzniku krvných zrazenín), ale aj tvorbu pooperačných adhézií, čo môže v budúcnosti viesť k komplikáciám.
 • Po akýchkoľvek operáciách na cievach (nielen na cievnej brušnej dutine) a na srdci, užívajte antikoagulanciá alebo antiagregačné lieky predpísané lekárom.

Ľudské lieky na prevenciu tvorby krvných zrazenín

Nepokúšajte sa nahradiť lieky ľudovými prostriedkami, pretože nedostatok lekárskeho ošetrenia predpísaného lekárom môže viesť k tvorbe krvných zrazenín a vážnym následkom. Aj ľudové prostriedky môžu mať kontraindikácie, takže predtým, ako začnete konzultovať s lekárom, kardiológa a gastroenterológom.

Črevná vaskulárna mezotrombóza: príčiny, formy, priebeh, diagnostika a terapia

Črevná vaskulárna trombóza nie je ochorením mladých ľudí, postihuje ľudí stredného a vysokého veku. To sa vysvetľuje skutočnosťou, že aterosklerotické zmeny v cievnych stenách sa rozvíjajú a postupujú v procese života. Črevný infarkt, akútna arteriálna alebo venózna insuficiencia - patologické stavy s rôznou etiológiou a vývojovým mechanizmom, ale vedúce k akútnym poruchám zásobovania krvi do črevného traktu. Dva hlavné typy porúch krvného zásobenia (arteriálna a venózna) môžu tvoriť zmiešanú formu, ktorá sa vyskytuje v obzvlášť pokročilých prípadoch.

Zlyhanie črevnej krvi

Schéma podávania krvi v bruchu

Keď je približne 90 mezenterické trombóza% lézie vystavený hornej mezenterické tepny, ktorá zásobuje veľkú časť čreva (celom tenkom čreve, slepý, vzostupného tračníka, priečny 2/3 hrubého čreva a pečene uhla), a preto sú veľmi závažné porušenie. Podiel lézií dolnej mezenterickej artérie, ktorý poskytuje 1/3 priečneho čreva krvou (vľavo), klesajúca hrubé črevo a sigmoid, predstavuje približne 10%.

Akútna mezenterická arteriálna insuficiencia (OMAN) môže byť organického pôvodu, čo vedie k prekrývaniu veľkých ciev alebo má funkčnú povahu, v ktorej nie sú žiadne zmeny v lúmene.

V prípadoch organických lézií sa lúmen mezenterických ciev prekrýva predovšetkým a príčinou sú zranenia a embólia. Sekundárne prekrývanie sa vyskytuje v dôsledku trombózy, ktorá bola následkom dlhotrvajúcej progresívnej zmeny v cievnej stene alebo mimo nej.

Najzávažnejšie formy obehové poruchy črevného traktu sú embólia a mezenterické cievne zranenia, kvôli nedostatku vyškolených skôr vyvinutého zástavy prietoku krvi a v dôsledku toho nedostatok náhrady za rozbité hlavného toku krvi.

Príčiny primárneho porušenia arteriálneho krvného toku

Príčiny embólie sú priamo spojené s ochorením srdca:

 • Stenóza mitrálnej chlopne;
 • Porucha srdcového rytmu;
 • Aneuryzma srdca;
 • Infarkt myokardu, v ktorom sa výrazne znižuje kontraktilita ľavej komory. Embólia (krvná zrazenina) sa v tomto prípade vytvára v dôsledku zvýšenej zrážanlivosti krvi v dôsledku porušenia rýchlosti toku krvi. Krvná zrazenina v mezenterických tepnách pochádza z aorty, ale niekedy sa môže tvoriť v mezenterickej cieve samotnej, aj keď veľmi zriedkavo.

Zranenia mezenterických artérií môžu viesť k ich úplnému pretrhnutiu (úder do žalúdka), čo vedie k intimnému odlupovaniu, čo môže úplne alebo kriticky blokovať lúmen.

Sekundárne prekrytie mezenterických artérií

Príčiny sekundárnej mezenterickej nedostatočnosti sú nasledujúce patologické stavy:

 1. Stenóza aterosklerotického pôvodu (najčastejšie) v ústach (miesto výtoku) tepien, pretože veľká cieva z aorty sa pohybuje pod ostrým uhlom a vytvára podmienky na výskyt turbulentných krvných prúdov. Pri prudkom znížení prietoku krvi, ku ktorému dochádza vtedy, keď sa artéria zužuje o viac ako 2/3 (považuje sa za kritický ukazovateľ), je možná trombóza mezenterických ciev. Podobné udalosti sa vyskytujú v prípade prasknutia alebo poškodenia aterosklerotického plaku s úplnou prekážkou (uzáverom) lúmenu cievy. To bude nevyhnutne znamenať nekrózu tkanív, ktoré táto nádoba poskytuje krvou, preto ateroskleróza mezenterických artérií predpokladá najväčšie percento prípadov vaskulárnych trombóz čreva;
 2. Nádory, základy membrány membrány a vlákna celiakálneho plexu, ktoré viedli k stlačeniu tepny;
 3. Pokles činnosti srdca s výrazným poklesom krvného tlaku;
 4. Operatívne (na účely rekonštrukcie) intervencie na aortu, ktorej príčinou bol syndróm zablokovania - lúpeže. Keď sa odstráni krvná zrazenina, krv sa začne rýchlo spúšťať do dolných končatín, čiastočne obchádza mezenterické tepny a súčasne nasáva krv do aorty. V súvislosti s rozvojom viac mezenterické trombóza obštrukcii s nekrózou čreva alebo hrubého čreva infarktu, nasledovaný perforáciou, hlavné kmene mezenterické tepny nemusí thrombosed.

Etiologické faktory akútnej mezenterickej trombózy čriev alebo skôr jej artérií môžu byť odlišné, ale mechanizmus vývoja patologických zmien je vždy rovnaký - intestinálna ischémia.

Formy črevnej ischémie

Klinika ischémie čriev sa líši v 3 stupňoch závažnosti, ktoré sú priamo závislé od priemeru lézie hlavných artérií a kolaterálneho krvného prietoku:

 • Dekompenzovaná ischémia je najzávažnejšou formou arteriálnej vaskulárnej lézie, pri ktorej sa môžu rýchlo vyskytnúť nezvratné účinky, ak dôjde k strate času na obnovenie prietoku krvi. Je charakterizovaná absolútnou ischémiou (dekompenzáciou poruchy zásobovania krvou) a prebieha v dvoch fázach. Doba trvania až 2 hodín sa považuje za fázu reverzibilných zmien. Čas trvania fázy 4-6 hodín nie je vždy reverzibilné, cez noc počasie môže byť nevýhodné, pretože po uplynutí tejto doby nevyhnutne je sneť čreva alebo jej časti, a potom sa prietok krvi obnovený nerieši problém;
 • Subkomenzované porušenie krvného zásobenia čreva zabezpečuje zabezpečenie prietoku krvi a v tomto prípade príznaky intestinálnej trombózy (jej cievy) pripomínajú chronickú formu mezenterickej arteriálnej nedostatočnosti;
 • Kompenzovanou formou je chronická črevná ischémia, keď sa kolaterály plne starajú o hlavný prietok krvi.

Klinické prejavy intestinálnej trombózy

Symptómy intestinálnej trombózy závisia od výšky prekrývajúcej sa mezenterickej artérie a formy ischémie:

 1. Zrazu sa objavil úplne intensivnayabol najpodivnejšie na subcompensated formy ischémie, hoci dekompenzácia obehové ochorenia sa vyskytuje tiež, ale čoskoro oslabila vzhľadom k odumieraniu nervových zakončení (v oblasti rakoviny porážky a vo väčšine okružie), ktoré už signalizujú problémy v tele (údajnej zlepšenie) ;
 2. Intoxikácia spôsobená gangrénom je obzvlášť charakteristická pre dekompenzovanú ischémiu a prejavuje sa vláknitým pulzom, nestabilným arteriálnym tlakom, významnou leukocytózou a vracaním;
 3. Javy peritonitída (vyjadrené brušná stena napätie pripomínajúce perforovaný vred) sú najviac charakteristické trombózy tenkého čreva (Superior mezenterické tepny) v prípade gangrény a vredy perforácii, ku ktorým často dochádza v pozadí a dekompenzované subcompensated ischémie;
 4. Zmiznutie intestinálnej motility (s črevnou nekrózou) je neodmysliteľnou súčasťou dekompenzovanej ischémie, zatiaľ čo pri subkompenzovaní má naopak vysokú aktivitu a jasnosť;
 5. Porucha pri prechode (časté uvoľnené stolice) a črevná kolika sprevádzajú kompenzovanú formu s prímesou krvnej subkompenzovanej ischémie. Vzhľadom na zastavenie peristaltiky v prípade dekompenzovanej poruchy krvného zásobenia je potrebná klyzma pre hodnotenie stolice (krv v stolici).

Treba poznamenať, že pred vznikom intestinálnej arteriálnej trombózy je možné stanoviť diagnózu akútnej mezenterickej arteriálnej nedostatočnosti. Nasledujúce príznaky môžu naznačovať "prípravu" trombózy mezenterických ciev:

 • Bolesť brucha, ktorá sa zhoršuje po jedle alebo chôdzi;
 • Nestabilné stolice (zápcha, hnačka, striedanie);
 • Strata hmotnosti (môže nepriamo indikovať začiatok stenózneho procesu v ústach mezenterickej tepny).

Embólia hornej mezenterickej tepny je naopak charakterizovaná absenciou tohto komplexu symptómov.

Diagnóza mesotrombózy

Pri správnom diagnostickom prístupe je nielen definícia poruchy zásobovania krvou, ale aj dôvody, ktoré to spôsobili. Z tohto hľadiska zohráva dôležitú úlohu zber anamnézy, pochybnosti pacienta o priebehu ochorenia. Stanovením času nástupu bolesti, intenzity a charakteru stolice môže významne pomôcť lekárovi pri výbere chirurgického zákroku, pretože v prípade mezotrombózy ešte neexistuje žiadna alternatíva.

Diagnostika OMAN zabezpečuje selektívnu angiografiu, ktorá vám umožní určiť úroveň a povahu presahu tepny, ktorá bude tiež dôležitá pre núdzovú starostlivosť, samozrejme vo forme chirurgickej intervencie.

Laparoskopická metóda zostáva rozhodujúca pre akýkoľvek typ akútnej chirurgickej patológie, kde mezotrombóza nie je výnimkou. Skôr, naopak, s dekompenzovanou poruchou obehu, má lekár iba 2 hodiny, takže je jasné, že nie je potrebné diagnostikovať. Pomocou laparoskopie je možné v krátkom čase objasniť povahu porážky črevného traktu.

Iba radikálnu metódu, ktorú nemožno odložiť.

Konzervatívna liečba intestinálnej trombózy, to znamená mesenterických artérií, ktoré jej poskytujú krv, je neprijateľná, ale môže sa náhle objaviť intersticiálna nedostatočnosť, ktorá sa vždy zhoršuje celkovým spazmom krvných ciev, ktoré sprevádzajú túto chorobu.

Pri aktívnom zavedení antispazmikík je možné nielen zmierniť utrpenie pacienta, ale aj preniesť výraznejší stupeň ischémie na menej závažné. Avšak progresia mezotrombózy vedie k prekrývaniu dôležitých kolaterálov, čo spôsobuje, že stav pacienta je oveľa ťažší, pretože už nekompenzujú prívod krvi. Pokiaľ postupujeme z tejto pozície, porušenie zásobovania krvou v každom prípade môže mať svoje vlastné "prekvapenia", ktoré veľmi významne ovplyvňujú výsledok chirurgickej intervencie.

Núdzová starostlivosť v podobe chirurgického zákroku mezenterickej trombózy je jediný spôsob, ako zachrániť ľudský život, ale všeobecný súbor opatrení zabezpečuje intenzívnu predoperačnú prípravu, ktorá koriguje poruchy centrálnej hemodynamiky.

Chirurgická liečba intestinálnej trombózy pozostáva z požadovaných zložiek:

 1. Vyšetrenie čreva a palpácia mezenterických ciev, začínajúc od úst;
 2. Určenie pulzácie v mezenterických artériách na hraniciach postihnutého čreva, kde je v prípade pochybností považovaná disekcia mezenterii za vhodnú (stanovenie arteriálneho krvácania).

V skutočnosti likvidácia OMAN môže zahŕňať nasledujúce spôsoby vykonania operácie:

 • Úplná obnova toku krvi v neprítomnosti črevnej nekrózy;
 • Zlepšenie zabezpečenia krvi na mieste subkompenzácie v prípade zmien čriev;
 • Rezanie modifikovaného čreva.

S cieľom zlepšiť alebo obnoviť zásobovanie krvou sa používa rekonštrukcia hlavných artérií alebo embolektómia, ktorá sa považuje za pomerne účinnú metódu. V tomto prípade môže chirurg "pochovať" embolus vlastnými prstami.

mezotrombózna emboloektómia

Rekonštrukčná chirurgia vo forme priamej intervencie v oblasti stenózy a trombózy alebo vytváranie skratov medzi mezenterickou artériou a aortou pod úrovňou stenózy a trombózy (menej traumatické) sa vykonáva v prípade upchatia arytmie a vykonáva sa podľa núdzových indikácií. Gangréno-zmenené črevo je odrezané zo zdravého tkaniva a je odstránené, avšak v takom prípade je obnovenie krvného obehu dôležité, lekár, ktorý sa obmedzuje len na resekciu, vždy riskuje, že stratí pacienta (táto situácia spôsobuje až 80% úmrtí).

Okrem toho v pooperačnom období sú okrem súboru všeobecne prijatých opatrení predpísané antikoagulanciá (heparín). Ak však krvný obeh nie je obnovený, je potrebné použiť vysoké dávky heparínu. Toto je plné takých dôsledkov ako zlyhanie anastomických stehov, čo je spôsobené tým, že hladina fibrínu prudko klesá, ktorej úlohou je lepiť peritoneum.

Video: mezenterická ischémia - diagnostika, vysvetlenie a chirurgia

Mesenterická žilová trombóza a zmiešaná forma akútnych porúch cirkulácie

Príčinou akútnej mezenterickej venóznej insuficiencie (OMVN) je najčastejšie trombóza žilových ciev, ktorá zachytáva celý segment mezenteru čreva. Toto je zvyčajne spôsobené nadmerným zvýšením koagulácie krvi a narušením periférnej a centrálnej hemodynamiky.

Klinika žilovej trombózy čriev má tieto znaky:

 1. Ťažká bolesť, lokalizovaná na konkrétnom mieste brucha;
 2. Časté uvoľnené stolice zmiešané s krvným alebo hlienom krvi;
 3. Javy peritonitídy, ktoré sa objavujú s vývojom nekrotických zmien čriev.

Diagnóza je založená na anamnéze, klinickom prejave a laparoskopickom vyšetrení.

Liečba má odstrániť postihnuté črevo v zdravom tkanive.

Prognóza venóznej trombózy je na rozdiel od porušenia arteriálnej krvi priaznivá. Črevné smyčky, aj keď sú stále zásobované arteriálnou krvou, sú úplne zriedkavé.

Zmiešaná forma, pri ktorej sa trombóza krvných ciev uskutočňuje súčasne v jednom úseku čreva a inej žily v druhom, sa považuje za extrémne zriedkavú vo svojej čistej forme, ktorá sa zvyčajne zistí počas operácie.

Mesenterická trombóza: príčiny, symptómy a liečba

Črevo je orgán trávenia umiestnený v brušnej dutine. Jeho celková dĺžka v stave tonického napätia sa rovná štyrom metrom. Črevné smyčky sú v pevnom stave, čo im neumožňuje krútiť. To je možné vďaka inému orgánu tráviaceho systému, ktorý má názov - mezenterium (mezenterium) alebo mesenterium.

Obsah článku

Tento orgán je dvojitý list peritonea, ktorý obklopuje nielen nervové zakončenia a lymfatické uzliny, ale krvné cievy čreva:

 • horné a dolné mezenterické tepny (zásobovanie krvou);
 • horné a dolné mezenterické žily (odtok krvi).

Existujú rôzne bolestivé stavy, ktoré spôsobujú narušenie prietoku krvi a následne jeho funkcie. Jednou z najnebezpečnejších a dokonca fatálnych patológií je mezenteriálna črevná trombóza. Čo je to choroba, aký je jej klinický obraz, je ťažké diagnostikovať a aké sú metódy liečby, neskôr v našom článku.

Mesenterická trombóza: príčiny

Ako už bolo spomenuté vyššie, trombóza mezenteriálnych ciev je poruchou obehu, ktorá má akútnu povahu. Príčinou jej výskytu je mechanická obštrukcia arteriálnych a žilových črevných lôžok. Pohyb krvi cez cievy čiastočne alebo úplne zabraňuje výslednému trombu (krvnej zrazenine), čo môže spôsobiť nezvratné účinky. V dôsledku nedostatku včasnej diagnózy a terapie sa ochorenie nepochybne rozvinie. Infarkt je takmer nevyhnutelný. To znamená, že časť tráviaceho orgánu bude odstránená, čo predstavuje skutočnú hrozbu pre život.

Mnohí z nich pravdepodobne ani nepočuli o takejto chorobe. Preto je dvojnásobné mať minimálne minimálne informácie o tejto chorobe. Čo môže spôsobiť?

Treba poznamenať, že taká diagnóza ako trombóza mezenterických ciev, spôsobila hlavne starším ľuďom. Pretože priamo súvisí s dlhodobými kardiovaskulárnymi ochoreniami. Najčastejšie, v pokročilých rokoch, ľudia s kardiosklerózou, srdcová aneuryzma a rôzne etiológie endokarditídy rozvinú trombózu črevných mezenterických ciev. Okrem toho infarkt myokardu môže byť tiež dôvodom zablokovania mezenterií v cievach. Koniec koncov, krvné zrazeniny vytvorené v oblastiach poškodenia srdcového svalu, v prípade ich oddelenia sa môžu pohybovať a usadiť sa v nádobách. A potom je zablokovaná tepna alebo žila zbavená potravy, čo určite vedie k závažným následkom.

Môže sa vyvinúť len trombóza mezenterických artérií a žíl u pacientov s fibriláciou predsiení a infarktom myokardu? Bohužiaľ, tieto chorobné stavy nie sú obmedzené na príčiny tvorby krvných zrazenín a embolov v črevných cievach. Každá choroba s rizikom vnútorného krvácania môže neskôr viesť k mezenterickej trombóze, a to:

 • závažné štádia akútnych črevných bakteriálnych infekcií;
 • zápal pankreasu (pankreatitída);
 • syndróm portálovej hypertenzie so zvýšeným indexom stagnácie v portálovej (portálovej) žile;
 • nádory malého alebo hrubého čreva, stláčajúce tepny;
 • zvýšené zrážanie krvi;
 • cirhózu a steatózu pečene.

Okrem vyššie uvedených ochorení môže byť arteriálna a venózna mezenterická trombóza vyvolaná abdominálnou traumou, chirurgickým zákrokom, hormonálnou terapiou, zneužívaním tabaku a dokonca aj nízkym aktívnym životným štýlom.

Mesenterická trombóza: formy, typy a štádia ochorenia

Podľa formy procesu sa izoluje chronická a akútna intestinálna mezenterická trombóza. Môže sa lokalizovať len v žilách, iba v tepnách alebo má zmiešaný typ, v ktorom je krvný prietok najskôr narušený v mezenterických tepnách a potom v cievnych cievach. Zdravotné štatistiky naznačujú, že horné časti plavidiel trpia blokovaním častejšie než dno.

Podľa stupňa porušenia vedľajších krvných tokov a hlavných tepien je zvyčajné rozlišovať 3 hlavné štádiá ochorenia:

Táto fáza sa považuje za chronickú črevnú ischémiu. Tok krvi, v ktorom sa vykonáva neovplyvnené plavidlá.

Čiastočná implementácia prívodu krvi do čreva;

Mimoriadne ťažká etapa, ktorá vo väčšine prípadov charakterizuje nezvratné dôsledky. Prívod krvi do čreva úplne chýba, čo spôsobuje infarkt. Jeho prvá fáza nie je dlhšia ako 120 minút. V tejto chvíli je ešte stále pravdepodobnosť reverzibility procesu. Po 4 hodinách začne druhá fáza, pri ktorej sa rýchlo vyvíja poškodenie gangrénového orgánu. Táto fáza vo väčšine prípadov je smrteľná.

Symptómy mezenterickej intestinálnej trombózy

Klinický obraz, že trombóza mezenterických artérií a žíl závisí od štádia lézie - formy ischémie a úrovne zablokovania krvného toku. V tomto ohľade sú príznaky rôzne a objavujú sa v jednotlivých etapách.

Existujú tri štádiá ochorenia: ischémia, srdcový záchvat a peritonitída. Aké sú príznaky trombózy mezenterických ciev v každom z týchto štádií? Budeme o tom ďalej informovať.

Prvou etapou je ischémia. Jeho charakteristickým rysom je, že je to jediný reverzibilný stav. Počas ischémie nie je v postihnutej časti čreva prietok krvi, steny krvných ciev sa čiastočne zbavia krvi, dochádza k zvýšeniu procesu všeobecnej otravy organizmu tkanivovými rozkladnými produktmi. Kvôli akútnej povahe ochorenia dochádza k nárastu symptómov pomerne rýchlo. Intoxikácia sa na začiatku prejavuje bledosťou kože a bolesťou v brušnej dutine. Navyše môžu mať odlišnú povahu, a to ako kŕčovú, tak aj nehygienickú.

Po bolesti sa vyskytne zvracanie. Emetické hmoty s prídavkom krvi alebo žlče. Okrem toho, pre vracanie v tejto fáze nie je vzácny zápach výkalov. Otvára sa hnačka. Vodná kvapalná stolica je vyvolaná násilnou peristaltikou a je sprevádzaná črevnou kolikou. Bohužiaľ, pacienti niekedy zamieňajú intestinálnu ischémiu s akútnou infekciou. Ktorý ako náhle začal, sa chystá náhle skončiť. Ale to sa nestane a drahocenný čas už stratil.

Druhým štádiom je intestinálny infarkt. Táto chirurgická patológia znamená úplné zastavenie prietoku krvi, čo vedie k črevnej nekróze. Zmeny sú nezvratné a úmrtnosť v tejto fáze je extrémne vysoká - prežilo 10 ľudí zo 100. Vyskytuje sa ťažká forma intoxikácie. Zvracanie sa nekončí. Z dôvodu deštruktívnych zmien je hnačka nahradená zápchou krvou. Bolesti v peritoneu sa zvyšujú a potom začínajú ustupovať. Zdanlivé zlepšenie znamená smrť nervových zakončení. Pulz je ťažký, krvný tlak je nestabilný. Keď je hmatnutie mierne opuchnutého brucha mäkké, iba malá tesnenie sa dá zistiť iba pod pupkom. Takýto stav môže byť sprevádzaný šokom.

Treťou etapou je peritonitída. Tento jav sa podobá perforovanému vredu. Výsledkom nekrózy črevnej steny je jeho perforácia so vstupom obsahu čreva do brušnej dutiny. Zápalový proces v peritoneu je charakterizovaný abdominálnou distenziou a jej napätím. V dôsledku črevnej parezy dochádza k plytvaniu.

Diagnóza mezenterickej trombózy a jej liečby

Trombóza mezenterických ciev má vysokú úmrtnosť, pretože diagnóza je ťažká. Klinický obraz tejto choroby sa nedá rýchlo odlíšiť od príznakov takých ochorení, ako je gastritída, pankreatitída, cholecystitída, obštrukcia čriev atď.

V prípade podozrenia na mezenteriálnu črevnú trombózu je dôležitá história. Veľmi bude závisieť od toho, ako jasne lekár opisuje príznaky a fázy priebehu ochorenia.

Diagnostické metódy na diferenciáciu mezenterickej trombózy a následne na liečbu zahŕňajú:

 • laboratórne krvné testy;
 • inštrumentálne štúdie.

Selektívna angiografia alebo laparoskopia sa používa na poskytnutie núdzovej starostlivosti a výber chirurgických metód v počiatočnom štádiu ochorenia. Röntgenová a ultrazvuková diagnostika sa používa v nasledujúcich ireverzibilných štádiách.

Liečba trombózy mezenterických ciev v počiatočnom štádiu nevylučuje konzervatívne metódy s predpisujúcimi liekmi. V oneskorenej operačnej terapii. Pred nástupom nekrózy je nevyhnutné odstrániť krvnú zrazeninu z cievy alebo postihnutej oblasti čreva. Platné prípady kombinovaných operácií.

Je možné vykonať akékoľvek preventívne opatrenia na minimalizáciu rizika trombózy mezenterických ciev? Prvým a najdôležitejším odporúčaním pri prevencii chorôb žíl je dodržiavanie pravidiel zdravého životného štýlu a vyváženej stravy. A samozrejme, včasná starostlivosť o stav kardiovaskulárneho systému má rozhodujúcu úlohu. Je potrebné zabrániť usadzovaniu cholesterolu a krvným zrazeninám.

Venózna mezenterická trombóza

V zriedkavých prípadoch dochádza k oklúzii venózneho krvného toku v čreve. Klinický obraz je úplne nešpecifický, bolesť brucha a rôzne príznaky gus-trointestinálneho traktu môžu trvať niekoľko dní, až kým nie sú jasné príznaky zlyhania čriev a symptómy peritoneálneho podráždenia.

Mesenterická venózna trombóza môže byť idiopatická (t.j. lekár pretrváva ignoruje základnú príčinu), ale častejšie kvôli hyperkoagulácii (kvôli skutočnej polycytémii) alebo spomaleniu portálneho krvného toku spôsobeného cirhózou pečene.

Typická situácia: mnoho takýchto pacientov najskôr ide do terapeutickej nemocnice, konzultácia lekára sa koná príliš neskoro av dôsledku toho je nevyhnutné pracovať na neživotaschopnom čreve.

Skoré CT vyšetrenie s kontrastom pomáha včas diagnostikovať mezenterickú venóznu trombózu, vyhnúť sa operácii a zlepšiť výsledky liečby.

Typické nálezy na CT sú reprezentované nasledujúcou triadou:
• nedostatočné naplnenie kmeňového kmeňa,
• súbežný intraperitoneálny výpotok,
• zahusťovanie segmentu tenkého čreva.

Pri týchto zisteniach a absencii peritoneálnych symptómov môže systémová antikoagulačná liečba heparínom viesť k spontánnemu vyriešeniu trombózy. Účinnosť systémovej trombolýzy je nejasná. Trvalé peritoneálne symptómy slúžia ako indikácia pre intervenciu. Zvyčajne sa v operácii vyskytuje určitý serózny hemoragický výpotok; tenké črevo je zahustené, opuchnuté, cyanotické, ale bez zjavných príznakov neživotaschopnosti a výrazného vymedzenia. Pulzácia mezenterických artérií je zreteľná, ale zároveň sú jasne viditeľné trombózne mesenterické žily.

Je potrebné resekovať postihnuté črevo a potom môžete anastomizovať črevo alebo zdržať sa anastomózy alebo zvážiť možnosť revízie laparotómie, t.j. ako sa diskutovalo pri zvažovaní arteriálnej embólie. Výhody dodatočnej žilovej trombektómie, ktorú obhajujú niektorí chirurgovia, ako aj intraoperačná trombolýza, sú veľmi kontroverzné.

Najdôležitejšie dôkazy mezenterickej ischémie

Treba uznať, že vysoká miera úmrtnosti na akútnu mezenterickú ischémiu vo väčšine civilizovaných krajín nie je odôvodnená. Prečo sa to deje? Pretože lekári nie sú ochotní urobiť nasledujúce. • Podozrenie na ischémiu pred vznikom črevnej gangrény. • Poskytnúť diagnostickú (terapeutickú) angiografiu.

• Zlepšite črevnú cirkuláciu počas operácie.
• Zostavte ľavé črevo vonku alebo vykonajte revíznu reparatóriu.

Ak chcete, aby pacienti prežili v týchto ťažkých situáciách - agresívni.

Je nemožné vyrovnať sa s ďalším zvýšením miery mortality a komplikácií pri akútnej mezenterickej ischémii!

klasifikácia

Okluzívne cievne lézie.

Embolizmus mezenterických artérií.

Trombóza mezenterických artérií.

Trombóza mezenterických žíl.

Choroby aorty (trombóza, aneuryzma, disekcia steny), sekundárne zahŕňajúce mezenterické tepny.

Konstrikcia (klíčenie) mezenterických ciev nádormi.

Ligácia mezenterických ciev.

Pri neúplnom oklúzii artérií.

Súvisí s centralizovanou hemodynamikou.

Stav mezenterického prietoku krvi

Ischémia (hemoragické namáčanie pri venóznej trombóze).

Najčastejšou príčinou uzavretia lúmenu mezenterických žíl je embólia. Zdroje embolizmu sú srdce a aortálno-parietálny trombus v srdcových chybách, infarkt myokardu; aneuryzma a ateroskleróza aorty.

Trombóza mezenterických artérií je dôsledkom poškodenia steny cievy (ateroskleróza, vaskulitída) na pozadí hyperkoagulovateľnej krvi a pomalého prietoku krvi.

Oklúzia žíl sa vyskytuje ako dôsledok flebotrombózy pri portálnej hypertenzii alebo tromboflebitíde pri zápalových ochoreniach brušných orgánov (apendicitída, abscesy, peritonitída).

Zmiešaný typ poruchy mezenterického kanála sa môže vyskytnúť, keď sú postihnuté tepny a žily a oklúzia jednej z ciev zvyčajne vyvíja sekundárnu alebo akútnu oklúziu jednej cievy, predchádza jej chronická oklúzia.

Neokluzívny pohľad na mezenterickú cirkulačnú poruchu nastáva na úrovni mikrovaskulatúry črevnej steny. Primárne miesto má súčasne angiospazmus, parezu krvných ciev a pokles perfúzneho tlaku. Tento typ mezenterálnej obehovej poruchy sa vyskytuje pri šoku, krvácaní, srdcových chybách, infarkte myokardu.

Obidva mechanizmy narušenia mezenterického krvného obehu sú zvyčajne kombinované. Takže embólia sprevádza angiospazmus arteriálnych kmeňov nad a pod úrovňou embólie.

V súvislosti so zvážením problému trombózy a embolov považujeme v tejto časti za potrebné pripomenúť si miesta pôvodu a cesty šírenia krvných zrazenín a embolov.

Keď už hovoríme o lokalizácii krvných zrazenín a embolov, nemôžeme preniesť otázku príčin vývoja a vývoja týchto procesov.

Trojica faktorov trombózy je dobre známa:

1) poškodenie endotelu alebo celej steny cievy

2) spomalenie prietoku krvi

V tomto ohľade prezentujeme schému koagulácie krvi (podľa Ya Oshatskyho), berúc do úvahy aktuálne informácie, ktoré sú nasledovné.

Štyri systémy sa zúčastňujú procesu krvného zrážania:

1. Systém prokoagulantov, ktorý spôsobuje zrážanie.

2. Systém antikoagulancií, inhibujúci koaguláciu krvi.

3. Systém inhibítorov antikoagulancií spôsobujúcich ich inaktiváciu.

4. Systém fibrinogén-fibrinolytických, rozpúšťajúcich intravaskulárne zrazeniny.

Keď tieto systémy interagujú, zachová sa kvapalný stav krvi v cievnom systéme. Mechanizmus koagulácie a protizrážavosti sa považuje za dve neoddeliteľne spojené časti bežného systému zrážania krvi. Antigonická interakcia týchto dvoch častí jedného systému udržuje cirkulujúcu krv v tekutom stave. V prípade porušenia tejto rovnováhy v prípade nedostatku alebo nedostatku krvi jedného alebo druhého z mnohých faktorov alebo v prípade oneskorenia jeho aktivácie v jednom prípade na zvýšenie krvácania je extrémne DIC (predĺžený intravaskulárny syndróm) a v iných - priamo opačný - zvýšená krvná zrazenina,

Faktory vedúce k trombóze sú zvyčajne rozdelené na interné a externé.

Vnútorné zahŕňajú vek (maximálne do 60 rokov), pohlavie (častejšie ako muži), makro a mikroštruktúry cievnej steny (slabosť žilovej steny, prítomnosť ventilov, existencia izolovaných bazénov, prítomnosť komunikačných žíl), fyzikálne a chemické vlastnosti krvi teplota, osmotické vlastnosti a chemické zloženie krvi), účinok určitých ochorení (rakovina, infekčné ochorenia, obezita, ochorenie pečene, reumatizmus, ateroskleróza, kŕčové žily).

Vonkajšie faktory zahŕňajú zmeny v barometrickom tlaku, výžive (rastlinné potraviny bohaté na vitamín K alebo mäso a mlieko, chudobné látky podobné heparínu), ochladzovanie, pozitívny syndróm, dlhodobé lieky (diuretiká, foxglove), zvýšené zrážanie krvi, spomaľovanie prietoku krvi.

Proces zrážania krvi (A.A. Schmidt, Moravitz) prebieha v dvoch fázach:

1. protrombín + trombkináza + ióny Sa-trombín.

2. trombín + fibrinogén-fibrín.

Ďalšie obidva tieto reakcie tvoria komplexný enzymatický proces.

Na stručnú analýzu schémy vidíme, že tvorba aktívneho tromboplastínu nastane v prvej fáze. Táto fáza je najdlhšia a závisí od času zrážania krvi. V druhej fáze sa protrombín konvertuje na trombín. V tretej fáze prechádza vytvorený fibrinogén do vláknitého fibrínu, ktorý je základom trombu. V štvrtej fáze dochádza k zrážaniu krvných zrazenín. Sérotonín vytvorený počas tohto procesu spôsobuje vazokonstrikciu a spomaľuje prietok krvi. Po tomto, a možno paralelne, začne hrať systém proti zrážaniu, piaty, fibrinolýza.

Počas tvorby arteriálneho infarktu čriev sa rozlišujú tri etapy nasledovne:

Spočiatku sa krvný tok úplne zastaví v črevnej stene, črevo je spazmodické, bledé. Toxické látky nevstupujú do krvného riečišťa, hoci do desiatich hodín sa objavia deštruktívne zmeny v črevnej stene. Potom sa čiastočne obnoví prietok krvi, t.j. expanzia kolaterálov nahrádza angiospazmus. Steny čreva sú nasiaknuté krvou a nadobúdajú červenú farbu - hemoragický infarkt. Vzniká výpotok v brušnej dutine.

Súčasne, vývoj deštrukcie črevnej steny. Po prvé, postihuje sliznicu (nekróza, vredy), potom sa objaví porucha tkaniva (perforácia). Počas tohto obdobia vyjadrila intoxikáciu. Ischémia črevnej steny, ktorá trvá 3 hodiny, nie je obnovená ani po objavení krvného obehu prostredníctvom rekonštrukčnej chirurgickej trombóznej cievy.

Tvorba venózneho infarktu je trochu iná. Proces potenia cez črevnú stenu začína okamžite od okluzie. Črevné steny a mezenéria sú opuchnuté, črevo je červeno-červené, anoxia črevnej steny je menej výrazná, preto intoxikácia v prvých hodinách a dokonca aj dni nie je vyslovene. V prípade intestinálneho infarktu prevažujú poruchy spojené s hypovolémiou a dehydratáciou. Lokalizácia a rozsah intestinálneho infarktu je spôsobený typom porušenia mezenterického krvného obehu a typu ciev, ktoré prechádzajú oklúziou. Najhmotnejšie črevné lézie sa vyvíjajú s oklúziou nadradenej mezenterickej tepny (embólia alebo trombóza). Takže s lokalizáciou v hornom segmente vzniká infarkt celej malej a pravej polovici hrubého čreva; s lokalizáciou v strednom alebo dolnom segmente infarktu zachytáva ileum a cékum. Keď embolus postihuje len tenké črevo, s trombózou, je tenký a hustý.

Pri oklúzii vetiev mezenterickej tepny dochádza k obmedzenému infarktu malého alebo hrubého čreva.

Trombóza portálu a hornej mezenterickej vetvy sprevádza nekróza tenkého čreva.

V klinickom zobrazení akútnych porúch mezenterického krvného obehu je zvyčajné rozlišovať tri stupne: ischémiu, srdcový infarkt a peritonitídu.

Stupeň ischémie (reverzibilný) s fenoménom intoxikácie a lokálnymi prejavmi brušnej dutiny až do štádia infarktu čreva. V štádiu peritonitídy spolu s výraznou intoxikáciou sa lokálne prejavy vyvíjajú z brušnej dutiny.

Choroba vo väčšine prípadov začína zrazu, prodromálne javy možno pozorovať len s arteriálnou trombózou. Za jeden alebo dva mesiace sa začína objavovať bolesť brucha, nauzea, vracanie, nestabilná stolica, nadúvanie. záchvaty bolesti spojené s jedlom, najmä prejedanie. Príčinou prodromálnych javov ("brušná ropucha") je zvyčajne zúženie úst tepien na základe aterosklerózy alebo trombózy.

Venózna trombóza sa vyvíja pomalšie v priebehu dvoch až piatich dní. Choroba začína vznikom neurčitých brušných bolestí. Mierne zvýšená telesná teplota.

Fáza ischémie sa vyznačuje záchvatom ostrých, často trvalých bolesti brucha, nevoľnosti a vracania; viac ako polovica pacientov má jednu alebo dve kvapalné stolice s krvou, iba u jednej štvrtiny pacientov dochádza k oneskoreniu stolice a plynu.

Chovanie pacientov je veľmi dôležité. Kvôli neznesiteľným bolestiam kričia, žiadajú o pomoc, nenajdú miesto pre seba, neťahajú svoje nohy do žalúdka a nechodia do kolena.

Pri vyšetrení pacientov, ktorí zaznamenali ostrú bledosť, cyanózu. S vysokou oklúziou sa zvyšuje krvný tlak o 60 - 80 mm. ortuť (symptóm Blinov), pulz je pomalý. Jazyk zostáva vlhký, žalúdok je mäkký a úplne bezbolestný! Leukocytóza dosahuje 10-12 tisíc.

V štádiu infarktu myokardu bolesť mierne klesá, správanie sa stáva pokojnejšie, dochádza k miernemu eufóriu, tlak sa znižuje, pulz sa urýchľuje, častejšie sa pozoruje zvracanie a viac ako polovica pacientov má hnačku s krvou. Jazyk sa vysuší. Žalúdok je opuchnutý, ale stále je mäkký! Leukocytóza zvyšuje, dosahujúci 20 - 25, niekedy 40 -. 50 tisíc Zároveň existuje lokálne mäkkosť zodpovedajúce infarktu zónu.

Vo fáze peritonitídy sa stav zhoršuje a dochádza k adynamii. Špecifickou črtou peritonitídy pri akútnych ochoreniach mezenterickej cirkulácie je oneskorený nástup príznakov svalového napätia a symptóm Shchetkin-Blumbergovho syndrómu. Peritonitída sa začína vyvíjať z dolnej časti brucha, niektorí pacienti pokračujú v hnačke krvou, dochádza k paréze a oneskorenej stolici a plyne. Koža je šedo-šedá, jazyk suchý, rýchly, filamentózny pulz, zníženie krvného tlaku, vysoká leukocytóza, bodka vľavo.

Priebeh intestinálneho infarktu arteriálnej povahy končí jeden alebo dva dni so smrťou pacientov z intoxikácie a peritonitídy.

Priebeh venóznej trombózy je dlhší ako päť až šesť dní. V prípade neokluzívnej formy pacientov často umierajú zo základnej choroby s často vyslovenou klinikou na peritonitídu.

Mesenterická trombóza mezenteriálnych ciev sa vyznačuje náhlym a rýchlym vývojom. V žalúdku sa vyskytujú ostrý, neustále bolestivé bolesti, ktoré často majú kŕče, zvyčajne bez konkrétnej polohy. Pacienti sú nepokojní, stonajúci, ponáhľajúci sa a snažia sa nájsť pozíciu, ktorá prináša úľavu. Charakteristickým, ale nie povinným príznakom tejto choroby je prítomnosť krvavej stolice alebo uvoľnenie krvi z rozvetveného konečníka (zaznamenané približne v polovici prípadov). Pozorovanie niekedy pripomína dysenterické stolice, čo je príčinou nesprávnej diagnózy. Tento príznak je spôsobený potenie hemoragického výpotku do lumen postihnutej črevnej oblasti.

Ostré bolesti a výrazné zníženie objemu cirkulujúcej krvi v dôsledku jej ukladania do čreva spôsobujú skoré porušenie hemodynamiky vo forme poklesu krvného tlaku až po šok. Rovnako rýchlo a náhle sa všeobecný stav pacientov stáva veľmi ťažkým. Zvyčajne sa zhoršuje vývoj paralytického ileusu s rovnomernou brušnou distenziou, prerušením črevnej peristaltiky a opakovaným zvracaním alebo regurgitáciou kongestívneho obsahu tenkého čreva, niekedy krvi. Objektívne vyšetrenie brucha zvyčajne odhaľuje miernu (napriek nesnesiteľným bolestiam, ktoré narúšajú pacientov) bolesť v epigastrickej alebo paraumbilickej oblasti. Brucha zostáva úplne mäkká, svalové napätie chýba. Iba s vývojom črevnej nekrózy (po 12 hodinách od nástupu ochorenia) sa prejavujú príznaky difúznej peritonitídy.

Mezenterických trombóza prednemocničnej diagnostikovaná je nesmierne ťažké, ale môžete si ju nainštalovať, ak ste si uvedomiť, že obvykle Ochorenie sa vyskytuje na pozadí závažným kardiovaskulárnym (kardio, srdcové aneuryzma, chyby srdcových chlopní, činného prúdu endokarditída), a to najmä v prípade, že je sprevádzaná fibriláciou predsiení. Výskyt týchto pacientov s ťažkou bolesťou brucha, poklesom krvného tlaku, paralytickým ileom a krvavou stolici by mal premýšľať o možnom zablokovaní mezenterických artérií. V takýchto prípadoch by sa nemal strácať čas snažiť sa o stanovenie presnej diagnózy, pretože oneskorenie pri poskytovaní núdzovej chirurgickej starostlivosti môže byť smrteľné pre pacienta.

Diagnózu ochorenia uľahčuje použitie špeciálnych metód - angiografia a laparoskopia. Aorto- a mezenterógia umožňujú diagnostikovať akýkoľvek typ mezenterických porúch obehového systému ihneď po nástupe choroby. Laparoskopia umožňuje diagnostiku len neskôr po 4-6 hodinách od nástupu ochorenia.

Röntgenové vyšetrenie má skromnejšie miesto, pretože diagnóza je stanovená ešte neskôr.

Hlavný typ liečby zostáva funkčný. Cievne operácie, ako je embolektómia, trombus a trombíntimimetómia, arteriálna plastika, reimplantácia do aorty, periarteriálna: sympatektómia; resekcia čriev a resekcia čreva v kombinácii s cievnymi operáciami. Operácie na cievach sú uvedené len v ischemickej fáze.

V štádiu infarktu a peritonitídy s oklúziami nadradenej mezenterickej artérie je možné vykonávať cievne operácie v spojení s resekciou čreva. Cievna chirurgia v týchto štádiách má za cieľ zachovať životaschopnosť zostávajúceho čreva.

Pri obmedzených intestinálnych léziách na základe trombózy a embolizácie malých ciev mezenterií je resekcia čreva radikálnou operáciou.

Neoddeliteľnou súčasťou operácií u štvrtiny pacientov s mezenterickou trombózou je relaparotómia, ktorá sa uskutočňuje 12 až 24 hodín po prvej operácii v pochybných životaschopných črevných úsekoch v bazéne s trombóznou tepnou.

Ako vzniká a lieči sa trombóza mezenterických ciev?

Trombóza mezenterických ciev je stav, pri ktorom je arteriálny alebo venózny kanál čriev blokovaný v dôsledku toho, že sa v ňom dostane alebo vznik krvnej zrazeniny. Čiastočná alebo úplná oklúzia trombu cievneho lúmenu narúša krvný obeh v tomto orgáne, vzniká takzvaná ischémia.

Ak nie je vyriešená blokáda žíl alebo artérií, vznikne patologický stav - intestinálny infarkt, ktorý si vyžaduje resekciu orgánu. Ale niekedy dokonca chirurgia nemôže vždy zachrániť život pacienta.

Prečítajte si v tomto článku.

Mesenterická (mesenterická) žilová trombóza

Venózna trombóza sa môže vyskytnúť akútne alebo má subakútny alebo chronický priebeh. Predtým bola táto patológia považovaná za hlavnú príčinu ischémie. Napriek tomu sa v posledných desaťročiach významne zvýšil podiel identifikovanej trombózy tlstého čreva. To súvisí s rozsiahlym zavedením nových, viac informatívnych výskumných metód, ktoré zlepšili diferenciálnu diagnostiku trombózy mezenterických ciev.

Tri žily (horné a dolné mezenterické a slezinové) obsahujú krv bohatú na živiny z rôznych častí čreva do pečene. Trombus vytvorený v ktorejkoľvek z týchto žíl blokuje tok krvi, čo môže viesť k poškodeniu tkaniva a smrti. Klinické prejavy v značnej miere závisia od miesta blokovania - v ktorej časti ischémie čriev došlo.

príznaky

Hlavné príznaky trombózy čriev sú obvykle bolesti brucha (najmä po jedle), nadúvanie a hnačka. Môžu sa vyskytnúť aj nasledujúce príznaky: vracanie, horúčka, krvavá stolica.

Akonáhle pacient začne mať podozrenie na trombózu mezenterických ciev, ktorých klinické zvyčajne je akútne, okamžite vyhľadajte lekársku pomoc. Oneskorenie liečby môže viesť k závažným komplikáciám, rozvoju peritonitídy, ktorá niekedy končí smrteľne.

dôvody

Mezenterický edém, ktorý sa môže vyskytnúť pri rôznych patologických stavoch gastrointestinálneho traktu, prispieva k tvorbe krvných zrazenín v žilách.
Mezentériou je duplikácia peritonea, pomocou ktorého je črevo pripevnené k zadnej stene brucha, kde sú umiestnené tepny a žily tohto orgánu. Najčastejšie sa mezenterický edém vyskytuje v nasledujúcich situáciách:

 • trauma brušnej dutiny;
 • infekčné ochorenia brušných orgánov, ako je apendicitída, kolitída, divertikulitída;
 • autoimunitné ochorenie čriev (ulcerózna kolitída a Crohnova choroba);
 • chronická a akútna pankreatitída - zápal pankreasu;
 • cirhóza pečene, tuková dystrofia tohto orgánu;
 • hormonálna substitučná liečba alebo antikoncepčné pilulky;
 • nadmerné fajčenie tabaku;
 • niektoré druhy rakoviny tráviacich orgánov.

diagnostika

Trombóza mezenterických ciev, ktorej diagnóza prebieha na základe akútnych príznakov z brucha a pomocou metód lekárskeho zobrazovania, nesie obrovské riziko pre ľudský život. Najčastejšie používané CT skenovanie (počítačová tomografia) a tiež používa sonografiu alebo MRI (magnetická rezonancia).

Mezenterická angiografia je röntgenová vyšetrenie, považuje sa za najinformatívnejšiu metódu, ktorá s vysokým percentom pravdepodobnosti umožňuje určiť lokalizáciu trombu.

liečba

Antikoagulanciá (riedidlá krvi) sú hlavnou liečbou pre túto patológiu. Ak má pacient problém s koaguláciou krvi, napríklad trombofíliou, bude musieť po celý čas užívať antikoagulanciu, aby sa znova objavila venózna trombóza mezenterických ciev.

Niekedy sa liek, ktorý "rozpúšťa" krvnú zrazeninu, môže dodávať priamo na miesto zablokovania krvných ciev. Na tento účel sa používa postup nazývaný trombolýza, keď sa liek aplikuje na krvnú zrazeninu pomocou ohybnej trubice (katétra) vloženej priamo do žily. Tiež sa krvná zrazenina chirurgicky odstráni.

Pozrite sa na video o mezenterickej trombóze:

Trombóza mezenterickej artérie

Krvná zrazenina vstupuje do črevných artérií ako výsledok embolusu. Oddelený fragment krvnej zrazeniny, ktorá bola pôvodne vytvorená buď v srdci, alebo v samotnej cieve, ktorá sa pohybuje krvným obehom, uviazne na úzkom mieste a upcháva lumen tepny.

Rizikové faktory

Podmienky, pri ktorých je zvýšená tendencia k tromboembolizmu v arteriálnom lôžku, sa považujú za rizikové faktory pre túto patológiu:

 • pokročilý vek;
 • fajčenie;
 • trombofílie: antifosfolipidové protilátky atď.;
 • chlopňové / srdcové poruchy: umelé chlopne, fibrilácia predsiení, ventrikulárna aneuryzma.

príznaky

Náhle oklúzie mezenterických artérií je spravidla sprevádzané objavením takzvanej akútnej brušnej kliniky. Nasledujúce príznaky sa obvykle vyskytujú:

 • ťažká bolesť brucha;
 • jeho nadúvanie a pocit pretečenia;
 • hnačka;
 • nevoľnosť;
 • vracanie;
 • vysoká horúčka

diagnostika

Ak lekár predpokladá, že cievy v čreve sú blokované krvnou zrazeninou, existuje podozrenie na trombózu mezenterických ciev, môže predpísať také výskumné metódy:

 • CT vyšetrenie brušných orgánov;
 • ultrazvukové vyšetrenie;
 • zobrazovanie pomocou magnetickej rezonancie;
 • MRA (magnetická rezonančná angiografia);
 • arteriografia brušných ciev.
angiografia

liečba

Trombóza mezenterických artérií je stav, ktorý si vyžaduje okamžitú lekársku starostlivosť, možno ju naliehavo porovnávať s infarktom myokardu alebo s mozgovou príhodou. Ak sa liečba začne v počiatočných štádiách patologického procesu v čreve, potom štatistika úmrtnosti nepresiahne 30%. V prípade začatia liečby 8 hodín po nástupe príznakov ochorenia sa každú hodinu oneskorenia zvyšuje úmrtnosť exponenciálne.

Každý pacient s podozrením na akútnu trombózu intestinálnych artérií je spravidla stále vo fáze prebiehajúcich diagnostických postupov liečený v súlade so zásadami intenzívnej liečby.

Na stabilizáciu hemodynamiky sa intravenózne injektuje veľké množstvo tekutiny (pacientka je stále pod kvapkaním), predpisujú sa antikoagulanciá (zvyčajne heparín) a antibakteriálna liečba (antibiotiká, napríklad cefalosparíny + metronidazol).

Ďalšia liečba trombózy mezenteriálnych ciev do značnej miery závisí od stavu pacienta a diagnostických nálezov. Po určení polohy oklúzie (tj v mieste, kde sa krvná zrazenina nachádza v tepne) sa môžu použiť nasledujúce techniky odstránenia:

  • Endovaskulárne postupy: transfemorálna intraluminálna trombektómia - veľká krvná zrazenina z mezenterickej tepny sa odstráni katétrom vloženým do femorálnej artérie;
   -intraarteriálne podávanie lieku (papaverín, heparín);
  • Chirurgická liečba: okamžité chirurgické zákroky sa vykonávajú, keď sa diagnostikuje hlavná oklúzia (veľká časť čreva je odpojená od krvného zásobovania), endoskopický postup zlyhal, objavila sa klinika peritonitídy (zápal peritonea).

Operáciu spravidla vykonávajú dva tímy chirurgov - cievne (odstraňuje krvnú zrazeninu) a brušné (resekuje postihnutú časť čreva a ukladá anastomózu).

Po prepustení z nemocnice sú zvyčajne predpisované antikoagulanciá na zabránenie vzniku ďalších krvných zrazenín.

Akútna trombóza mezenterických ciev žíl a ciev vedie k náhlej ischémii čreva, ktorá, ak nezačnete liečbu v čase, končí srdcovým záchvatom tohto orgánu. Úmrtnosť v tejto situácii môže dosiahnuť 40 - 70%. Včasná žiadosť o lekársku pomoc (niekoľko hodín po nástupe symptómov) významne zlepšuje nepriaznivú prognózu tejto choroby.

Krvácanie z konečníka vydesí aj tie najtichšie. Tromboflebitída hemoroidálnych žíl a uzlín je ochorenie, ktoré je len mladšie. Ako identifikovať a liečiť tromboflebitídu žíl v konečníku?

Črevný infarkt sa môže vyskytnúť u ľudí mladších ako 30 rokov a vo veku. Príznaky a príznaky sú nešpecifické, príčiny nie sú úplne pochopené. Existuje infarkt tenkého čreva?

Často hlboká žilová trombóza vážne ohrozuje život. Akútna trombóza si vyžaduje okamžitú liečbu. Príznaky na dolných končatinách, najmä nohy, nemožno okamžite diagnostikovať. Takisto nie je potrebná operácia.

V medicíne sú stále niektoré nevyriešené choroby a jedným z nich je tuková embólia. Môže sa vyskytnúť pri zlomeninách, amputáciách, ktoré sa prejavujú v pľúcach, obličkových kapilárach. Čo je to syndróm? Ako sa lieči? Aké preventívne opatrenia existujú?

Trombóza mozgových dutín alebo žíl meningov sa môže spontánne vyskytnúť. Príznaky pomôžu okamžite vyhľadať pomoc a liečbu.

Tvorba krvnej zrazeniny nie je nezvyčajná. Môže však vyvolať mozgovú trombózu alebo embolizáciu mozgových artérií. Aké príznaky existujú? Ako zistiť mozgovú trombózu, cerebrálnu embóliu?

Výrazne sa môže vyskytnúť ileofemorálna trombóza v dôsledku dlhodobej expozície v jednej polohe. Symptómy - cyanóza, rozšírené žily, necitlivosť na nohy atď. Diagnóza je založená na ultrazvuku, CT. Liečba akútnej venóznej trombózy začína inštaláciou filtrov cava a riedidiel.

Zmena žily v bruchu môže byť alarmujúcim signálom a úplne prirodzeným javom. Napríklad u športovcov môže byť rozšírenie alebo opuch v tréningu. Ak ste tehotná, mali by ste sa poradiť s lekárom. Dôvody pre ženy, mužov a deti sú odlišné, ak to bolí, potrebujú navštíviť lekára.

Infarkt brušného myokardu je podobný bežným gastrointestinálnym problémom. Je dôležité pochopiť príznaky a metódy diagnostiky, aby ste nepremeškali minúty.

Okrem Toho Čítal O Plavidlách

Hlavné príčiny zvýšených monocytov v krvi

Dokonca aj mierne zvýšenie monocytov v krvi naznačuje, že telo aktívne odoláva penetrovaným infekciám. V tomto prípade boj môže ísť obidve s banal cold a závažnejšie patológie, vrátane zápalu gastrointestinálneho traktu, sepsy, autoimunitných stavov a dokonca aj onkológie.

Ľudové prostriedky na čistenie nádob: recepty, pravidlá

Tvorba cholesterolových plakov v stenách krvných ciev je strašný proces, ktorý s vekom prebieha takmer v každej osobe. Zázračné prostriedky, ako sa ich zbaviť, neexistuje, ale môžete zlepšiť situáciu pomocou zdravého životného štýlu, špeciálnych diét a používania obľúbených receptov.

Ischemická choroba srdca

Koronárna choroba srdca (CHD) je organické a funkčné poškodenie myokardu spôsobené nedostatkom alebo zastavením prívodu krvi do srdcového svalu (ischémia). IHD sa môže prejaviť ako akútne (infarkt myokardu, zástava srdca) a chronické (angina pectoris, postinfrakčná kardiosekróza, srdcové zlyhanie).

Otvorený arteriálny kanál: príznaky, diagnostika, liečba

Otvorený arteriálny kanál, napriek hrozivému názvu, patrí k bielym chybám. Toto ochorenie je úplne úspešne eliminované liekom a chirurgickým zákrokom a vo veľmi mladom veku.

Kŕčové žily v stehne

Kŕčové žily dolných končatín trpia aspoň štvrtinou modernej populácie planéty. Choroba postihuje nielen starších ľudí, ale aj tých, ktorí sú v mladom aktívnom veku bez ohľadu na pohlavie a bohatstvo.

Trifurkácia ľavej vnútornej krčnej tepny, čo je to

Liečba a príčiny aterosklerotických plakov v karotických tepnáchAteroskleróza karotických artérií je príčinou 30% mŕtvice. Nebezpečenstvo tejto choroby spočíva v tom, že sa môže objaviť s klinickými príznakmi aj bez nich.