Z tohto článku sa dozviete: prečo s chirurgickým zákrokom na varikokéli je jedinou metódou liečby, typy chirurgických zákrokov na túto chorobu. Indikácie a kontraindikácie pre ne, ich výhody a nevýhody.

Varikokéla je patológia, v ktorej sa žily varlat dilatujú vo forme uzlov, krútia a preliatia sa krvou. Dôvodom je nárast tlaku v systémoch semenníkov v dôsledku spätného refluxu krvi (refluxu) z väčších žíl (renálna, dolná dutina), do ktorých spadajú.

Kliknite na fotografiu na zväčšenie

Operácia vám umožňuje prerušiť tento reflux spájaním, prekrížením alebo odstránením rozšírených žíl. Takýto zásah úplne eliminuje problémy a dôsledky spojené s varikokéli a vracia človeka do plného zdravotného stavu. Liečba nie je komplikovaná a je vykonávaná urológmi alebo chirurgmi vo všetkých urologických a chirurgických nemocniciach.

Prečo je jedinou cestou von

Príčiny a mechanizmy vývoja varikokély majú čisto mechanickú povahu - postihnutá semenná (spermatická) žila nie je schopná zabezpečiť odtok žilovej krvi zo semenu v dôsledku:

 • poškodenia ventilov nachádzajúcich sa v lúmene a zodpovedných za zabezpečenie toho, aby sa krv pohybovala len v jednom smere - od semenníka až po väčšie žily;
 • prítomnosť obštrukcie alebo zvýšenie tlaku (venózna hypertenzia) v tých veľkých žilách, do ktorých spadajú spermatické rúrky, čo v nich brzdí prietok krvi a spôsobuje žilovú stagnáciu;
 • slabosť a chabosť stien cievy.

To všetko vedie k tomu, že krv nie len netečie zo semenníka, ale sa nahromadí vo venóznych plexoch spôsobených spätným refluxom (refluxom) z veľkých cievnych kmeňov. V podmienkach venózneho nadbytku stráca citlivá tkanivá pohlavných orgánov normálnu štruktúru, schopnosť produkovať vysokokvalitnú semennú tekutinu a hormóny.

Mechanizmus krvného obehu v zdravých a kŕčových žilách. Kliknite na fotografiu na zväčšenie

Vzhľadom na to, že kŕčové žily varlata nie sú cievami, ktoré prepravujú krv, ale patologickým úložným priestorom, jediným riešením je prelomiť ich zlomyseľné spojenie, ktoré odstráni reflux a krvnú stasu. Toto je účel operácie varikokély. Zahŕňa izoláciu, ligáciu, priesečník alebo úplné odstránenie hlavnej stonky spermatických žíl nad úrovňou ich rozvetvenia do malých vetiev, ktoré medzi sebou vytvárajú prepojenia.

Preto sa eliminuje patologická stagnácia krvi v cievach a testikulárnych tkanivách bez toho, aby to malo vplyv na krvný obeh. Venózny odtok z miešku sa vyskytne v systéme iných ciev, pretože spermatická žila je hlavná, ale nie jediná cesta k prietoku krvi. Navyše, v podmienkach stagnácie a zvýšeného tlaku v semennej žilke, sú ďal- šie odtokové cesty v čase operácie už dobre vytvorené a budú pokračovať v tvorbe v pooperačnom období.

Chirurgická liečba v prípade 80-85% sa vykonáva pre ľavostrannú varikokélu. Je to spôsobené tým, že ľavá semenná žila prúdi do obličiek a do pravej do dolnej dutej žily. Vzhľadom na anatomickú polohu, uhol vetvenia a ďalšie vlastnosti ľavej obličkovej cievy sa zvyšuje tlak v nich. Preto pravostranná lokalizácia varikokély prevažuje nad ľavou stranou.

Porovnávacia schéma štruktúry zdravých testikulárnych žíl a postihnutej varikokély

Typy operácií, indikácie a kontraindikácie

Existujú dva hlavné typy chirurgickej liečby varikokély:

 1. Classic - prostredníctvom rezu (operácia Ivanisavic). Prevádzka Ivanisevič. Kliknite na fotografiu na zväčšenie
 2. Minimálne invazívne - cez prerazenie (endoskopické, mikrochirurgické a endovaskulárne).

Endovaskulárna chirurgia na odstránenie varikokély. Kliknite na fotografiu na zväčšenie

Cieľ všetkých metód je rovnaký - odstrániť výtok cez testikulárnu žilu a zablokovať jej lúmen. Existujú rôzne spôsoby, ako dosiahnuť tento cieľ.

Tabuľka popisuje vlastnosti klasických a miniinvazívnych (šetriacich) operácií:

Aké operácie sa vykonávajú na odstránenie varikokély, prehľad možností a metód

Varikokéla je čisto mužské ochorenie spojené s degradáciou venózneho plexu v miešku, ktorým sa zachováva normálny krvný obeh v semenníkoch.

Môže byť jednostranný alebo bilaterálny, v závislosti od etiológie ochorenia a všeobecného klinického obrazu pacienta. Liečia sa konzervatívnymi a chirurgickými metódami.

Ako sa vykonáva varikokéla? Prečo lekári odporúčajú operáciu a ako sa môže vykonávať operácia varikokély? Zvážte v našom materiáli.

Prevádzka je najlepším riešením

Čo je to varikokéla? Toto je porušenie priechodnosti venózneho uzla.

Jednoduchšie slová - testikulárne kŕčové žily. To znamená deformáciu žíl a zhoršenú prepravu mikroživín v šourku.

V ťažkom štádiu (3-4) môže vyvolať neplodnosť a tiež spôsobuje fyzickú a psychickú nepohodu muža v procese sexuálneho kontaktu.

Potrebujem ovládať varikokélu? Toto ochorenie možno liečiť konzervatívnymi metódami, ale po nich, ako ukazuje prax, pravdepodobnosť relapsu zostáva vysoká, pretože poškodené a deformované cievy už nebudú schopné zotaviť sa do pôvodného stavu. To znamená, že prietok krvi do miešku a kŕmenie semenníka bude trvale narušený.

Na liečbu varikokélových chirurgických zákrokov sú tieto metódy:

Treba poznamenať, že operácia sa môže vykonať rôznymi spôsobmi. V jednom prípade sa jednoducho uskutoční hrotenie spermatickej šnúry, v iných sa odstráni celá vaskulárna štruktúra bez jej možného následného zotavenia.

Modernejšími variáciami sú mikrochirurgia, ako aj obnovenie krvného prietoku spojením s epigastrickou žilou (vaječník je úplne odstránený). Ide o najmodernejšiu a najpodporovanejšiu metódu liečby varikokély, ale takéto operácie sa nevykonávajú na každej klinike.

Aké operácie sú povolené s varikokélou?

Už od existencie ZSSR sa operácie na odstránenie varikokély uskutočňovali podľa Ivanisevičovej metódy na štátnych klinikách.

V súčasnosti je takáto operácia považovaná za jednu z najhorších možností liečby, pretože pravdepodobnosť relapsu je takmer 40%. A môžu existovať rôzne komplikácie až po neplodnosť (s bilaterálnou varikokéliou).

Ako je takáto operácia? V iliačnej oblasti sa urobí dostatočne veľký rez, po ktorom sú všetky poškodené vaječníkové žily ligované. Toto je hlavná nevýhoda operácie.

Pri takom rezaní av takejto oblasti nemá chirurg úplný prístup k venóznemu väzu, preto je takmer nemožné zviazať všetky deformované a poškodené žily (ich procesy).

Z tohto dôvodu pretrváva tendencia k relapsu. Výsledok závisí priamo od štádia ochorenia, pri ktorom pacient hľadal kvalifikovanú lekársku pomoc.

Operácia Palomo sa uskutočňuje podobným spôsobom, iba podrezanie je vykonané už nad čelnou plochou pod peritoneom. Súčasne nie je potrebné ligovať každý proces ovariálnej žily - celé väzivo je blokované jednou utyazhkou.

Pravdepodobnosť opakovania sa zachováva (pretože svorky pre nádoby sa môžu časom rozťahovať), ale výrazne nižšie ako vtedy, keď sa používa Ivanisovičova metóda. Dnes je Palomo chirurgia vykonaná pomerne zriedka kvôli zložitosti jeho vykonávania.

Chirurgická intervencia podľa metódy Marmara sa považuje za najprogresívnejšiu variáciu v liečbe varikokély, na ktorej je založená operácia Ivanisevič.

To znamená, že sa vykoná podobná ligácia ovariálnych žíl, ale už je to v oblasti pubiky, a to práve zo šourka. V tomto prípade lekár dostane prístup k celému vaskulárnemu väzivu (preto je postup vykonávaný vaskulárnym chirurgom alebo pod jeho priamou kontrolou).

Po vykonaní všetkých manipulácií je koža šitá kozmetickým stehom, a preto zostáva len nenápadná jazva.

Môžete sa zoznámiť s priebehom postupov popísaných vyššie v nasledujúcich videách:

Priebeh Marmarovej operácie na varikokéle:

Operácia Ivanisevič pre ľavostranné ortostatické varikokély:

Endoskopia a laparoskopia

Operácia s ligáciou vaječníkových žíl cez rez, hoci najčastejšie vykonávaná, neumožňuje vyliečenie bilaterálnej varikokély v jednom postupe.

To znamená, že ak kŕčové žily naraz ovplyvňujú dva semenníky naraz, potom budete musieť vykonať dve operácie (na ľavej a pravej strane). Lekári odporúčajú, aby boli vykonávané s prestávkou niekoľkých mesiacov (až do konca predpísanej rehabilitácie).

Mala by sa však spomenúť endoskopická chirurgia pre varikokélu. Pri tomto spôsobe liečenia choroby nie je potrebný rez. V peritoneu sa uskutočňuje niekoľko prepichnutí, pomocou ktorých sa vloží endoskop a všetky potrebné nástroje. Prostredníctvom nej dostane lekár snímku na vonkajšom monitore a môže vykonávať žilovú podložku s titánovými zátvorkami a následne odrezať, prakticky bez poškodenia pacienta.

Zotavenie z takejto operácie trvá len niekoľko týždňov, po ktorých je pacientovi dovolené dokonca aj cvičenie. A mimochodom, endoskopická mikrochirurgia je jedinou metódou, ktorou je povolené súčasné oddelenie dvoch žíl, to znamená liečba bilaterálnej varikokély.

Mikrochirurgia so zošívaním

Najmodernejšou a najpodporovanejšou metódou liečby varikóznych ovariálnych žíl je odstránenie celej deformovanej cievy a lemovanie na mieste epigastrickej žily.

Telo rýchlo po tom, čo obnoví nominálny prietok krvi v oblasti semenníkov a miešku, takže funkcia plodnosti nie je nijako narušená. Takéto operácie však vykonávajú len najskúsenejší chirurgovia ciev.

Samozrejme, že to bude stáť oveľa viac ako iné radikálnejšie postupy. Ale pravdepodobnosť relapsu je nulová.

A hlavnou výhodou tejto metódy liečby varikokély je, že rehabilitácia trvá len 3 týždne (s ohľadom na lekársku kontrolu). Funkcia semenníkov a produkcie spermií sa obnoví do 1-2 dní po operácii.

Varikokéla: fotografie pred a po operácii

Indikácie pre priradenie metódy

Hlavnou indikáciou operácie varikokély na výber spôsobu chirurgickej intervencie je vek pacienta, ako aj stupeň jeho choroby.

Pri bilaterálnej varikokéli vedie úplné naviazanie venózneho a spermatického kanála na testikulárnu degradáciu. V dôsledku toho sa človek stáva neplodným.

Hormonálne pozadie je tiež čiastočne narušené, produkcia testosterónu klesá. To všetko v sume znižuje jeho príťažlivosť voči ženám. A dokonca aj niektorí muži na pozadí tohto všetkého vznikajú komplexy.

Kto rozhoduje o tom, akú operáciu vykoná pacient? Samozrejme, rozhodnutie je pre samotného pacienta, ale malo by sa chápať, že v štátnych klinikách sa vykonáva len Ivanisavičova chirurgia bezplatne.

Pre modernejšie a optimálne spôsoby liečby bude musieť platiť určitú sumu peňazí. Ešte lepšie - bez straty času chodiť do súkromných kliník. Bude to stáť viac, ale reprodukčná funkcia človeka po operácii nebude nijako narušená.

Je možné vykonať operáciu v rámci politiky OMS?

Politika OMS zahŕňa širokú škálu voľných operácií, ale len podľa Ivanisovičovej metódy a laparoskopie (prepichnutie v peritoneu).

To znamená, že povinné zdravotné poistenie sa vzťahuje iba na najradikálnejšie metódy liečby varikokély. To je vhodné iba v prípadoch, keď pacient už v budúcnosti neplánuje mať deti, alebo ak sú kŕčové žily jednostranné.

V ostatných prípadoch sa odporúča konzultovať s privátnymi klinikami alebo vykonávať mikrochirurgiu.

Zaznamenáva pacient bolesť počas postupu?

Operácie na odstránenie varikokély sa vykonávajú v miestnej anestézii, pretože potreba všeobecnej anestézie nie je. Áno, lekár musí počas postupu sledovať stav pacienta. Cíti niečo v operácii?

Najväčšou bolesťou je primárny rez alebo punkcia. Operácia sa však vykonáva dostatočne rýchlo, takže po nej nedôjde k žiadnym komplikáciám. Najdôležitejšie je dodržiavať pravidlá liečby stehov s cieľom zabrániť spojeniu infekcie, inak budete musieť opäť otvoriť rez.

Ale ublížiť na miesto, kde bola operácia vykonaná, bude po ukončení anestézie. A potom - ďalší deň môže byť pacient prepustený z nemocnice.

Dlhšia rehabilitácia a hospitalizácia sa bude vyžadovať iba vtedy, ak sa vykoná chirurgický zákrok podľa Ivanisevič, alebo má pacient tieto komplikácie:

 • zvýšená telesná teplota;
 • príznaky infekcie švu;
 • znížený hemoglobín;
 • recidivujúca varikokéla.

Ako zvládnuť šev?

Liečba pooperačných švov zahrňuje vykonanie povinnej ligácie 2 krát denne.

Najprv sa ošetrí roztokom furasilínu na dezinfekciu a potom sa naň aplikuje masť Levomekol. Zhora je všetko pokryté bavlnou a obalené obväzom.

Po 3 až 5 dňoch namiesto lieku Levomekol sa predpísala akákoľvek rana hojivá masť, ktorá tiež podporuje zjazvenie tkaniva.

Priemerné ošetrenie sutúry trvá približne 7-10 dní po operácii, po ktorých sa odstránia stehy alebo sponky (v závislosti od použitého spôsobu liečby).

Na 5. - 6. deň sa uskutoční druhé vyšetrenie u ošetrujúceho lekára (lekára). Ak je to potrebné, lekár predpíše ďalšie postupy na ošetrenie šitia.

Obdobie rehabilitácie

Úplná rehabilitácia trvá 3 týždne (21 dní) od okamihu operácie. Ak sa človek angažuje v športových aktivitách, môžete formulár obnoviť až po 30 dňoch, pričom začína s minimálnymi záťažami.

Treba poznamenať, že liečenie krvných ciev je omnoho rýchlejšie ako epitelium. To znamená, že po zmiznutí šitia - žilám sa zaručí obnovenie nominálneho prietoku krvi. Po tom všetkom sa odporúča odovzdať krvné testy na určenie koncentrácie hormónov - takto sa regulujú semenníky a prostata.

Najkratšia doba rehabilitácie sa zavádza endoskopicky alebo mikrochirurgicky. Tam a ošetrenie stehov sa nevyžaduje (po operácii sa aplikuje len ľadová bublina, aby sa zabránilo opuchu a krvácaniu mäkkých tkanív).

Fyzická aktivita je povolená od 12. dňa, ale mali by ste sa sústrediť na uistenie ošetrujúceho lekára.

Takže varikokéla je najlepšie liečená chirurgickým zákrokom. Čo by malo operáciu vykonávať v počiatočných štádiách zistenia choroby. Najlepšou metódou je mikrochirurgia, po ktorej nasleduje šitie žily. Po takejto operácii sa plne obnoví funkcia semenníkov, rovnako ako mužská reprodukčná funkcia (ale iba vtedy, ak predtým nebola žiadna atrofia). Ale operácia podľa Ivanisevič by mala byť opustená. Už vo väčšine krajín sveta sa už dlho nevykonáva kvôli vysokej traume a pravdepodobnosti relapsu.

Porovnanie rôznych typov operácií varikokély: klady a zápory

Kŕčové žily sú ochorenie, ktoré sa postupne rozvíja a ak nie je liečené, môže priniesť veľa problémov.

Bohužiaľ, je poistenie proti tejto chorobe problematické.

S vekom sa môže objaviť v:

 • tých, ktorí sedia veľa;
 • tí, ktorí stojí veľa (napríklad - na stroji);
 • ktorý má nadváhu a tak ďalej.

Zväčšené žily v nohách sú veľmi zlé, ale existujú kŕčové žily, a to nielen v nohách. A názov tejto "inej" varixity je "varikokéla". Je to v skutočnosti aj dilatácia žíl, ale už tvorí uterinný plexus semenníka.

Choroba sa lieči chirurgickým zákrokom, z ktorého je niekoľko typov.

Varicocele: typy operácií

 • Ivanisavičova operácia s varikokélou;
 • Palomo;
 • Marmara;
 • operácia laserom varikokéla;
 • endovaskulárne;
 • endoskopická (laparoskopická);
 • mikrochirurgie.

Ivanissevicha

Táto operácia sa uskutočňuje na akýkoľvek stupeň vývinu ochorenia a vykonáva sa pri lokálnej anestézii. Je považovaná za jednu z prvých operácií pri liečbe varikokély, je neúčinná a traumatická.

Je založená na otvorenom prístupe do brušnej dutiny s cieľom identifikovať a obviazať žily, ktoré smerujú k semenníkovi na úrovni brušnej oblasti.

Pred operáciou sa pacient vyšetruje. Vykonajú sa krvné a močové testy a urobí sa kardiogram.

Po vyšetrení sa lokálna anestézia a brušný rez v ľavej iliačnej oblasti uskutočňujú na úrovni prednej nadradenej hornej iliacovej chrbtice paralelne s priebehom inguinálneho kanála. Rez nie je väčší ako 5 cm.

V brušnom priestore je testikulárna žila izolovaná, ktorá je na malej ploche mobilizovaná, zviazaná a prerezaná medzi dvoma ligatúrami. To isté sa musí robiť so všetkými vetvami semennej žily.

Rana je pevne ušitá a je aplikovaný sterilný obväz.

Po chirurgickom zákroku je možná bolesť, na úľavu ktorej sú predpísané lieky proti bolesti. S cieľom odstrániť vývoj infekčných chorôb sa predpisujú antibiotiká.

Niekoľko dní po manipulácii na pažerákovom mieste je potrebné nosiť opornú obväz, aby sa znížilo napätie spermatickej šnúry a nepríjemné pocity.

Po 8-9 dňoch sa stehy odstránia. V prvých dňoch je potrebné obmedziť činnosť motora. V nasledujúcich šiestich mesiacoch nie je žiadna fyzická aktivita neprijateľná.

Zriedkavo sa objavujú komplikácie vo forme kvapiek, krvácanie.

Palomo

Vykonáva sa takmer rovnakým spôsobom ako operácia Ivanissevič. Palomo navrhol mierne zvýšenie miesta rezu a urobil ho nad inguinálnym kanálom na výstupe z plexu testikulárnej žily a ligáciou žily spolu s testikulárnou tepnou. Postup je rovnaký ako operácia na Ivanissevych.

Podľa metódy varicocele Paloma je riziko recidívy nižšie ako riziko Ivanisoviča - 25% oproti 40%, ale ani táto metóda neumožňuje izolovať všetky možné vetvy patologického venózneho odtoku, čo vedie k možným relapsom.

Významnou nevýhodou tejto metódy je cieľ minimalizovať riziko recidívy, pri ktorom tiež spájajú vnútornú semenníkovú tepnu, čím sa znižuje tok krvi do semenníka. Vzhľadom na to, že priemer takejto tepny je iba 0,5-1 mm, jeho poškodenie vedie k atrofii semenníkov.

Marmara

Táto operácia nevyžaduje penetráciu do brušnej dutiny, resp. Je oveľa účinnejšia ako metóda Ivanissevič a Palomo. Má niekoľko pooperačných relapsov a komplikácií. Absolútne bezbolestné a menej traumatické. Úspešne o viac ako 90% a úplne vyrieši problém s ochorením. Dokončenie trvá najmenej 40 minút.

Pred operáciou sa pacientovi podá EKG a vyšetria sa krv a moč. Potom sa v mäkkých tkanivách vytvorí malý rez - nie viac ako 3 cm v oblasti výstupu spermatického šnúry s odstupom od základne falca 1 cm.

Pomocou mikrochirurgických nástrojov chirurg nájde spermatickú šnúru a pomocou mikroskopu liguje žily.

Optické zväčšenie všetkých štruktúr spermiovej šnúry pomáha pri presnom vykonávaní postupu ligácie žily bez poškodenia nervov, lymfatických ciev a tepny.

Po dokončení sú nástroje odstránené a dierka je šitá. Švy zostávajú neviditeľné. Pacient sa rýchlo zotaví a nepotrebuje hospitalizáciu, ale je potrebné pozorovať lekára niekoľko hodín. Rehabilitácia pacienta trvá 2 dni.

Niekoľko dní po operácii sa bude musieť zdržať zdvíhania závažia, športu a intenzívnej fyzickej aktivity.

Video operácie:

Varicocele laserové ošetrenie

Najnovší typ chirurgie pre varikokélu v súčasnosti. Laser pôsobí presne a bez krvi na tkanivá a vyžaduje sa len lokálna anestézia. Laser podporuje zrážanie krvi.

Okolité tkanivo prakticky nie je poškodené. Postup trvá 20 minút. Po operácii môžete do nemocnice opustiť do 20 minút. Obnova pacienta prechádza bez komplikácií.

Endovaskulárna chirurgia

Ide o relatívne novú metódu na liečbu varikokély - endovaskulárneho (intravaskulárneho) blokovania ľavej spermatickej žily. Táto metóda je podobná chirurgickej z hľadiska účinnosti - lekár zväzuje vonkajšiu žilu a endovaskulárny chirurg ju trombuje zvnútra. Výsledok operácie je rovnaký.

Pri tejto operácii sa urobí prepichnutie vo veľkej femorálnej žile alebo krku. Prostredníctvom tejto žily sa injikuje sklerotizujúci liek alebo špeciálna zátka katétrom (najprv cez obličkovú a potom spermatickú žilu) a testikulárna žila je zablokovaná. Podávanie liekov sprevádza mierna bolesť v oblasti slabín.

V prípade výrazných zmien v žilách je nainštalovaná kovová špirála, ktorá upcháva žilu zvnútra.

Po chirurgickom zákroku potrebuje pacient odpočinok 2-3 hodiny. Potom môže opustiť nemocnicu.

Aby sa zabránilo erózii čerstvého trombu v semennej žilke, je potrebné obmedziť fyzickú aktivitu počas 1 mesiaca.

S rovnakým koncovým výsledkom má endovaskulárna intervencia niekoľko výhod oproti konvenčnej chirurgii:

 • celková anestézia sa nevyžaduje, na koži nie sú ponechané jazvy;
 • hospitalizácia sa nevyžaduje, vo väčšine prípadov sa vykonáva ambulantne;
 • V dôsledku predbežnej kontrastnej štúdie sa odhalili ďalšie žilové vetvy, ktoré im umožňujú trombizovať a tým zabrániť recidívam varikokély;
 • kontrastná štúdia odhaľuje patológiu obličkovej žily - v tomto prípade je táto intervencia kontraindikovaná, je potrebná celkom iná operácia;
 • je vylúčené poškodenie spermatickej šnúry prechádzajúcej v blízkosti žily;
 • účinnosť metódy je podobná účinnosti otvorenej manipulácie s polovicou percenta relapsov.

nevýhody:

 • počas operácie je priebeh katétra monitorovaný röntgenovými lúčmi, takže genitálna oblasť dostáva určitú dávku žiarenia;
 • časté recidivy sú možné.

Endoskopický (laparoskopický) postup

Účel operácie je rovnaký ako v metódach Marmara, Ivanissevič a Palomo - ligácia a priesečník testikulárnej žily. Postup je však už vykonávaný pomocou endoskopických techník, ktoré umožňujú vyhnúť sa strate krvi, komplikáciám a znížiť tkanivové traumy.

Operáciu vykonajte v celkovej anestézii. Na základe úplného zablokovania testikulárnej žily, po ktorej nie je možné prenikanie krvi cez žilu.

Po prvé, cez jedno prerazenie je vložená trubica insuflátora na naplnenie retroperitoneálnych a preperitoneálnych oblastí plynom.

Videokamera prenáša zväčšený obraz osvetlenej operačnej oblasti na monitor, ktorý môže chirurg navigovať, zvýrazniť tepnu a žily v semenníkovi pod peritoneom a potom uložiť titánové zátvorky na žily alebo ich spájať s chirurgickým závitom a rezať nádoby medzi popruhmi.

Po operácii môže pacient opustiť nemocnicu tretí deň.

Endoskopický postup umožňuje súčasnú liečbu bilaterálnej varikokély. Všetky ostatné operácie sa vykonávajú samostatne pre každú stranu.

Je to dosť efektívne, nízky dopad. Vykonáva sa vo všeobecnej anestézii. Relapse po operácii je veľmi zriedkavé. Vyrába sa so silnou bolesťou v šourku alebo asymptomatickým priebehom ochorenia.

Proces manipulácie s nahrávkami:

mikrochirurgické

Operácia nie je traumatická, má rýchle obdobie zotavenia. Je indikovaný na silnú bolesť v miešku alebo na ostrú zmenu v čítaní spermií. Môže sa vykonávať s varikokéliou akéhokoľvek stupňa.

Pred podaním sa pacient podrobí štandardnému vyšetreniu (krv, moč, kardiogram).

Význam operácie je obnovenie prietoku krvi cez semenníkovú semenu zo semenníka. V tomto procese sa testikulárna žila transplantuje do epigastria.

V spodnej časti brucha sa urobí 5 až 6 cm rez. Inguinálny kanál sa otvorí vo vrstvách a postihnutá semenná žila sa odstráni do rany pozdĺž celej svojej dĺžky. Súčasne je časť epigastrickej žily extrahovaná z venózneho plexu a prešitá do semenníka. Rana je šitá.

Nevýhody operácie sú možnosť krvácania, infekčné komplikácie, poškodenie nervov tkaniva.

Aký je najlepší výkon pre mužov s varikokélou?

Existujú nové metódy chirurgickej liečby varikokély, ktoré umožňujú liečbu s minimálnym rizikom komplikácií a recidívy choroby. Hlavnou úlohou liečby je však nielen samotná metóda, ale aj zodpovedný a skúsený chirurg, inak liečba aj najmodernejšou metódou neprinesie konkrétne výsledky.

Jednou z najlepších a najnovších metód liečby varikokély dnes je laserová a chirurgická liečba Marmara, pretože majú nízky vplyv a minimalizujú riziko komplikácií a relapsov.

Operácia varikokély: metódy, indikácie, liečba, rehabilitácia

Varikokéla je rozšírenie žíl v šourku alebo spermatickej šnúre u mužov. Toto ochorenie sa často vyskytuje u dospievajúcich a nemusí sa prejavovať v žiadnom prípade počas celého života. V niektorých prípadoch má pacient príznaky ako bolesť v semenníkovi, neplodnosť a výskyt hrboľatosti na miešku.

Jediným spôsobom, ako liečiť varikokélu, je chirurgia. Otázka jeho nevyhnutnosti pri absencii klinických prejavov je diskutabilná. Operácia varikokély sa zvyčajne ľahko toleruje a zriedka spôsobuje komplikácie.

Etapy ochorenia a indikácie na operáciu

Existuje 4 stupne rozvoja varikokély:

 • Kardiálna dilatácia je určená len ultrazvukom.
 • Žily pterygia sú palpované v stojacej polohe.
 • Pri palpácii v akejkoľvek polohe môže lekár diagnostikovať túto chorobu.
 • Žily sú viditeľné voľným okom.

Zníženie spermatogénnej funkcie, ktoré môže nakoniec viesť k neplodnosti, zvyčajne začína iba v neskorších štádiách ochorenia.

Operáciu je možné vykonať v nasledujúcich prípadoch:

 1. Identifikované porušenia tvorby spermií. V priebehu štúdie sa zistilo, že počet spermií bol znížený, ich pohyblivosť bola znížená a bola prítomná krv alebo hnis.
 2. Pacient má bolesť. Začnú sa prejavovať v štádiu 2-3 ochorenia, najprv zanedbateľné. Nepríjemné pocity sa zvyšujú pri chôdzi po fyzickej námahe. Poznámka. Vo väčšine prípadov sa vyvíja varikokéla ľavej semenníka, takže bolesť má najčastejšie rovnakú lokalizáciu.
 3. Pacient nie je spokojný s výskytom miešku.
 4. Sekretka začína klesať vo veľkosti.

Pri absencii príznakov sa môže odporučiť aj operácia. Niektorí lekári veria, že operácia vykonaná včas zabráni sterilite. Iní sa domnievajú, že ide o neodôvodnené riziko a odporučili obmedzenie pozorovania prostredníctvom pravidelných vyšetrení a ultrazvuku.

Je to dôležité! Operácia do 18 rokov sa zvyčajne nevykonáva. Podľa štatistík je recidíva po operácii omnoho menej bežná v dospelosti - opätovný vývoj varikokély. Preto je lepšie ju implementovať po puberte.

Kompresia žíl môže viesť k vývoju takzvanej "sekundárnej varikokély". Vyskytuje sa v dôsledku nádoru, cysty alebo inej formy. V tomto prípade sa pacient obáva horúčky, krvi v moči, nudné alebo bodavé bolesti v bedrovej oblasti. Pri sekundárnej varikokéle je potrebné odstrániť príčinu ochorenia, operácia na skrátenie žíl sa nevyžaduje, kým sa neukáže výsledky liečby základnej patológie.

kontraindikácie

Rôzne spôsoby činnosti môžu mať rôzne kontraindikácie. Otvorená operácia sa nevykonáva pre:

 • Prítomnosť ochorení v štádiu dekompenzácie (dysfunkcia orgánu, ktorú nemožno obnoviť bez liečby) - diabetes mellitus, cirhóza pečene atď.
 • Zápal v aktívnom štádiu.

Endoskopické operácie iné ako popísané kontraindikácie sa nevykonávajú s chirurgickými zákrokmi v minulosti. Dôvodom je porušenie klinického obrazu a zvýšená pravdepodobnosť zdravotných chýb.

Sklerotizácia sa nevykonáva s nasledujúcimi kontraindikáciami:

 1. Veľké anastomózy (preklady) medzi cévami, ktoré môžu viesť k požití lieku používaného na lepenie do zdravých žíl alebo tepien;
 2. Zvýšený tlak v okolitých žilách (napr. Obličiek);
 3. Štruktúra ciev neumožňuje zavedenie sondy (drobná povaha žíl).

Príprava na operáciu

10 dní pred navrhovaným postupom musia pacienti podrobiť určitému výskumu:

 • Krvný test (celkový, na skupinu a Rh faktor, zrážanie, obsah cukru).
 • Rozbor moču.
 • X-ray pľúc.
 • Elektrokardiogram (môže byť podávaný všetkým pacientom alebo iba mužom starším ako 30 rokov).
 • Analýza vírusov hepatitídy B a C, HIV.

Okrem toho lekár zvyčajne predpisuje ultrazvukový miech alebo ultrazvuk pomocou metódy Dopplera (s použitím kontrastnej látky), aby získal úplnejší klinický obraz. Ďalšie štúdie sú možné v závislosti od stavu pacienta.

Ráno pred operáciou sa musíte vzdať jedla a vody a vziať si hygienickú sprchu. Pubis a brucho musia byť čisté. Prijímanie liekov na chronické ochorenia (diabetes, hypertenzia, bronchitída atď.) By sa malo koordinovať s lekárom.

Spôsoby operácie

Klasifikácia metód chirurgickej liečby môže byť založená na spôsobe prístupu a technológii. Na základe druhej funkcie existujú dve veľké skupiny operácií:

 1. So zachovaním kovalnej anastomózy;
 2. S excíziou.

Poznámka. Reno-kavalový šunt (anastamóza) je prepojka medzi dvoma žilami semenníka. Vyskytuje sa ako patológia v dôsledku varikokély a prispieva k stagnácii krvi.

Druhá metóda je v súčasnosti uznávaná ako najúčinnejšia a najčastejšie sa používa.

Podľa technológie je bežné rozlíšiť tri hlavné typy operácií:

 • Laparoskopia (minimálne invazívna metóda);
 • Endovaskulárna skleroterapia;
 • Otvorená prevádzka (môže byť vykonaná v rôznych úpravách - podľa Marmar, Ivanissevych, Palomo).

Je to dôležité! Operácie na odstránenie varikokély sa nevykonávajú. Všetky plavidlá zostávajú v tele, sú buď zlepené (sklerotizované) alebo zviazané.

sklerotizácia

Táto operácia je najmenej invazívna. Klesá k vytvrdzovaniu (lepenie) varikóznych ciev. Veľkou výhodou skleroterapie je, že nevyžaduje hospitalizáciu. Prebieha v angiografickej miestnosti pod lokálnou anestézou. Po začiatku anestézie chirurg chirurgicky prepichne stenu pravého femorálneho žily perkutánne. Do nej sa zavedie sonda, pomocou ktorej sa hodnotí stav problémových ciev a podáva sa terapeutická látka.

Ako sklerotizujúca zlúčenina sa používa 3% roztok trombovaru. Kontrastná látka sa vstrekuje do nádob a tým sa určí úspešnosť operácie. Ak sa varikózna žila nezobrazí, znamená to, že farebná zlúčenina sa do nej nedostane a operácia bola účinná. V tomto prípade sa sonda odstráni, na miesto vpichu sa aplikuje obväz. V ten istý deň sa môže pacient vrátiť domov.

Predpokladá sa, že pri skleroterapii je riziko recidívy vyššie ako u klasickej chirurgie, ale lekári hovoria iba o mierne zvýšenej pravdepodobnosti. Avšak kvôli zníženej účinnosti sú takéto chirurgické zákroky pomerne zriedkavé. Zvyčajne sa odporúčajú v počiatočných štádiách ochorenia, keď pacientovi ešte nie sú žiadne sťažnosti.

Laparoskopická chirurgia

Používa sa všeobecná alebo lokálna (častejšia) anestézia. Epidurálna anestézia sa niekedy používa (do chrbtice sa vkladá prostriedok na zmiernenie bolesti). Po začiatku anestézie chirurg prepichne pupok o priemere asi 5 mm. Zavádza trokar - trojuholníkovú ihlu pripojenú na tubu. Plyn sa vstrekuje do brušnej dutiny, aby sa vytvoril priestor pre chirurgické zákroky.

Do otvoru sa vloží laparoskop - trubica pripojená na svietidlo a kameru. Umožňuje lekárovi sledovať priebeh operácie. Pod kontrolou laparoskopu sa uskutočnia ďalšie dve päťmiliometrové prerazenie - v oblasti iliakálneho a nad maternicou a zavedenie trokarov do nich. Pre lepšiu vizualizáciu je pacient naklonený doprava o 15-20 °. Doktor prerezáva peritoneum pomocou špicatých nožníc.

Nasleduje sekrécia artérií a lymfatických ciev. To je potrebné, aby počas operácie netrpeli. Rozšírené žily sú ligované. Peritoneum je šiť. Na prerazenie sa aplikuje aseptický obväz. Termín hospitalizácie závisí od zvolenej anestézie. Po lokálnej anestézii môžete ísť domov v deň operácie alebo v ďalšom. Po celkovej anestézii sa výtok vyskytne 3-7 dní po zákroku. Účinnosť operácie sa hodnotí pomocou ultrazvuku alebo Dopplera.

Prevádzka Marmara

Tento typ intervencie zahŕňa mikroprístup a nízky stupeň invazívnosti. Vykonáva sa pod kontrolou mikroskopu. Výber anestézie je do značnej miery závislý od želania pacienta, vo väčšine prípadov je dostatočná lokálna anestézia, pri ktorej sú možné malé bolestivé pocity alebo mravčenie, teplo.

Chirurg urobí rez v pubite, čo najbližšie k ilium, čo spôsobí, že steh po operácii neviditeľný (bude umiestnený pod horným okrajom bielizne). Lekár vyčistí celistvé a subkutánne tkanivá, vylučuje semenný kanál a liguje žilu. Tkaniny sú šité. Stehy sa odstránia v deň 7. Marmarská chirurgia je vysoko presná, čo znižuje riziko poškodenia tepien alebo lymfatických ciev.

Prevádzka na Ivanisevičovi

Prevádzka na Ivanisevičovi

Všeobecná anestézia sa bežnejšie používa pri tomto type zákroku, ale je možná aj lokálna alebo epidurálna anestézia. Podstatou operácie je ligácia kŕčových žíl pri zachovaní lymfatických ciev.

Chirurg vykoná rez v oblasti verejnosti s dĺžkou až 10 cm, zvyčajne je jeho veľkosť menšia ako 5-6 cm, skalpelom a háčiky rozreže a rozširuje všetky spodné svaly na vaskulárny plexus semenníka. Tu je potrebné oddeliť lymfatické cievy. Potom pomocou zberača (tupé zakrivené nožnice) sú žily zachytené a zviazané. Svaly a tkanivá sú šité.

Operácia Palomo

Tento typ zásahu sa podobá predchádzajúcemu. Incifikácia je však vyššia, čo poskytuje lepší prehľad pre chirurga. Pri tomto prístupe je riziko recidívy nižšie, ale pravdepodobnosť rezania tepny dodávajúcej krv do semenného kanálu je vyššia.

Je to malá nádoba, ktorá sa blíži k pleteniu pterygiu, a preto je počas chirurgického zákroku často poškodená. Existuje tiež riziko zasiahnutia lymfatických kanálov, najmä u detí. To môže viesť k vážnym komplikáciám.

Prehľad prevádzky

Prognóza je zvyčajne priaznivá. Pri použití minimálne invazívnych metód je pravdepodobnosť relapsu blízka 2%, pričom operácia podľa Ivanisevič - asi 9%. V niektorých zdrojoch sú uvedené ďalšie údaje, súkromné ​​kliniky uvádzajú údaje o opakovanom výskyte varikokély s otvorenými intervenciami o 30%.

V 45% prípadov pacient po operácii určuje normálny spermogram, v 90% prípadov dochádza k štatisticky významnému zlepšeniu výkonnosti. V staršej vekovej skupine, keď je varikokéla zanedbávaná, sú všetky hodnoty horšie ako u mladých pacientov.

Obdobie zotavenia

Pacientovi môžu byť predpísané nasledujúce lieky na obnovenie spermatogenézy:

 1. Komplexy vitamínov.
 2. Biologicky aktívne prísady so selenom a zinkom.
 3. Hormóny. Dôležité je, že ich príjem je vykonávaný výlučne v kurzoch pod dohľadom lekára a v spojení s trvalými laboratórnymi testami.
 4. Masť obsahujúca antibiotikum. Je nevyhnutná na prevenciu infekcie rany.
 5. Lieky proti bolesti. U niektorých pacientov môže nepríjemné pocity v operovanom semeni pretrvávať už dlho. Zvyčajne lekár predpisuje ketónové alebo podobné lieky.

Počas prvých 1-2 dní po operácii musíte:

 • Udržujte ranu suchú. Možno použitie ľadu na zmiernenie bolesti. Vhodná plastová fľaša zmrznutej vody, zabalená v uteráku.
 • Minimalizujte akúkoľvek aktivitu, snažte sa viac relaxovať.
 • Odporúča sa používať obväz, ktorý podporuje semenníky.

Počas 1-2 týždňov po operácii sa neodporúča:

 1. Cvičenie, ktoré vyžaduje zvýšené úsilie.
 2. Vezmite si kúpeľ.
 3. Mať sex.

Po uplynutí určeného obdobia je sexuálny život možný, ak počas procesu alebo po akcii pacient necíti bolesť, nepríjemné pocity alebo nepríjemné pocity ťahu. Erektilná funkcia po operácii netrpí. Obdobie rehabilitácie závisí od typu operácie, anestézie a celkového stavu pacienta.

Mnohí pacienti sa bojí, že žila zostane po operácii. Zdá sa im, že toto je znakom neúspešnej chirurgickej intervencie.

Je to dôležité! Musí sa chápať, že nádoby nie sú odstránené zo šourka, ale prestávajú byť zásobované krvou. Viedeň môže byť hmatateľná alebo viditeľná až do šiestich mesiacov.

Komplikácie po operácii

Nasledujúce syndrómy a ochorenia sa môžu objaviť po operácii:

 • Zápal. Je určená zodpovedajúcimi príznakmi a výsledkami ultrazvuku, je úspešne zastavená liečbou.
 • Neuralgická bolesť. Vyskytuje sa v dôsledku poškodenia nervových zakončení a je ťažké liečiť (zvyčajne ukazuje akupunktúru a fyzioterapiu).
 • Lymfatický opuch. Vyvíja sa v dôsledku poškodenia lymfatických ciev počas operácie, môže prechádzať samostatne alebo v dôsledku nosenia bandáže podporujúceho šourku, špeciálnych nohavíc.
 • Dropsy semenníka (hydrocele). Dôvodom sú lymfatické cievy ovplyvnené nedbanlivosťou, liečba je rovnaká.
 • Zníženie veľkosti semenníka je nebezpečná komplikácia vyplývajúca z poškodenia semennej tepny. Toto je jeden z najnepriaznivejších dôsledkov operácie, pretože je dosť ťažké zastaviť.
 • Relaps - opätovný vývoj varikokély. Liečba je iba chirurgická.
 • Poškodenie čreva alebo močovodu. Tieto komplikácie po operácii sa vyskytujú počas laparoskopie, častejšie u nezkušených mladých chirurgov.
 • Trombóza (zablokovanie) hlbokých žíl. Vyskytuje sa ako reakcia na zavedenie kontrastného činidla do ciev, čo vedie k hematómu (vnútorné krvácanie) v mieste vpichu.

Prevádzková cena

Operácia varikokély nie je zahrnutá do zoznamu asistenčných služieb high-tech, pre ktoré sú pridelené finančné prostriedky. Na webových stránkach niektorých kliník je uvedené, že spolupracujú s CHI a VHI, avšak v prvom prípade je len zľava, že klient, ktorý o ne požiadal, môže dostať alebo vrátiť časť vynaložených peňazí.

Náklady na operáciu závisia od zvolenej metodiky a regiónu. V provinčných mestách centrálneho Ruska sa cena za otvorenú chirurgiu začína od 5 000 rubľov, v Moskve - od 8 000 do 10 000 rubľov. Približne to bude stáť tvrdnutie. Mikrochirurgická intervencia (Marmara) bude stáť najmenej 20 000 - 30 000 rubľov. Laparoskopická chirurgia bude o niečo lacnejšia - 15 000 - 25 000 rubľov. Ceny sú založené na miestnej anestézii, ak pacient preferuje celkovú anestéziu, budete musieť zaplatiť za ne samostatne - 7 000 - 10 000 rubľov.

Recenzie pacientov

Väčšina pacientov je celkom chirurgická, najmä ak sa týmto spôsobom môžete zbaviť neplodnosti. Keď človek zistí, že teraz môže mať deti, výrazne to zvyšuje jeho sebavedomie, aj keď v blízkej budúcnosti nemal takéto plány.

Operácia je dobre tolerovaná. Mnohí preferujú celkovú anestéziu. Obdobie zotavenia pre všetky prechádza rôznymi spôsobmi. Niekto sa okamžite vráti k bežným aktivitám, zatiaľ čo iní, dokonca s minimálne invazívnymi intervenciami, cítia silnú bolesť a majú problémy s pohybom po dome niekoľko dní.

Ako vyplýva z recenzií, zlý úder pre rodiny je slabý výkon spermogramov a ťažkosti s počatím dieťaťa aj po chirurgickom zákroku a farmakoterapii. Niekedy sa spočiatku vyskytuje výrazne pozitívny trend, ktorý sa časom zhoršuje. V tejto záležitosti môže pomôcť len odborník na vysokej úrovni. Niektorí pacienti zmenia 5 alebo viac urológov pred nájdením dobrého diagnostika. Samotná technika operácie, ako ukazuje prax, má sekundárny význam.

Chirurgická liečba varikokély pomáha zbaviť sa choroby a jej príznakov. Výrazne zvyšuje pravdepodobnosť koncepcie a zlepšuje kvalitu života pacientov.

Aké typy operácií na odstránenie varikokélu existujú?

V posledných štádiách varikokély je operácia jediným účinným liečebným postupom. Operácia s varikokéli je však tolerovaná pomerne ľahko, bez toho, aby spôsobovala komplikácie vo väčšine klinických prípadov.

V neskorších štádiách kŕčových žíl v šurku a spermatickom šnúre je potrebná chirurgická intervencia.

svedectvo

Chirurgické zákroky sú v niektorých prípadoch preukázané:

 • Znížená spermatogénna funkcia, ktorá bola identifikovaná počas laboratórnych testov.
 • Výskyt bolesti, ktorá sa po cvičení stáva intenzívnejšou. Podobné symptómy sú charakteristické u pacientov s varikokéliou stupňa 3.
 • Pokles veľkosti semenníkov.
 • Ak pacient nie je spokojný s estetickým vzhľadom šrotu.
 • S bilaterálnou varikokéliou u detí.

Najčastejšia varikokéla 2 stupne, ak je postihnuté ľavé semenník.

Pri absencii symptomatických príznakov ochorenia lekári neodporúčajú odstrániť, pretože táto radikálna liečba sa považuje za neodôvodnenú. Niektorí z nich sa však domnievajú, že na to, aby sa zabránilo progresii patologického procesu, je potrebná chirurgická intervencia už pri varikcele 1 stupňa.

Pri absencii symptomatických príznakov ochorenia lekári neodporúčajú odstránenie varikokély.

Chirurgická liečba zahŕňa lepenie alebo viazanie nádob, ale ich odstránenie nie je zabezpečené.

Metódy chirurgického zákroku sú klasifikované podľa technológie:

 • So zachovaním sprievodných odkazov (Reno-kavalový šunt) medzi žilami semenníkov.
 • S jeho odstránením. Nájdené efektívnejšie.

Chirurgická liečba zahŕňa lepenie alebo viazanie nádob, ale ich odstránenie nie je zabezpečené.

K dispozícii je aj klasifikácia podľa spôsobu prístupu do postihnutej oblasti.

Prevádzka Marmara

Táto metóda má nízky stupeň invazívnosti. Mikrochirurgická sublingválna varikokelektómia (Marmarova operácia) sa môže uskutočňovať pri lokálnej anestézii, pri ktorej majú muži malé bolestivé pocity.

Po chirurgickom zákroku sa znižuje riziko vývoja testikulárneho edému. Nevýhody sú však dlhodobé a vysoké náklady na procedúru, riziko poškodenia semenníkov.

Mikrochirurgická sublingválna varikokelektómia sa môže uskutočňovať pri lokálnej anestézii, pri ktorej sa u mužov vyskytujú malé bolestivé pocity.

Operácia Ivanissevič

Počas chirurgického zákroku na varikokéli sú dilatované žily šrotu zviazané, zatiaľ čo lymfatické cievy v inguinálnej svalovine sú zachované.

Miestna anestézia je povolená. Chirurgická liečba touto metódou je účinná v 90% prípadov.

Operácia Palomo

Podstata operácie je podobná vyššie uvedenej metóde eliminácie. Aby sa zabránilo opakovaným exacerbáciám, vnútorná spermatická tepna je ligovaná, čo môže spôsobiť narušenie toku krvi v testikulárnom parenchýme.

Aby sa znížilo riziko poškodenia lymfatických ciev, ktoré dodávajú krv do semenného kanálu, sú zafarbené: zvláštnou látkou sa injekčne injektuje do semenu ihlou.

laparoskopia

Názov operácie laparoskopie pochádza z gréckych slov laparos - brucho a scopo - myslím.

Na odstránenie varikokély v semenníkoch sa používa lokálna anestézia alebo epidurálna anestézia (anestetikum sa podáva do chrbtice).

Chirurg urobí punkciu (asi 5 mm) v oblasti pupka, iliakálnej oblasti a nad maternicou, kde sú potom zavedené trojuholníkové ihly pripojené k trubici.

Na vnútornej spermatickej žily sa používajú klipy.

Počas operácie môže dôjsť k poškodeniu panvových orgánov.

Chirurg urobí punkciu (asi 5 mm) v oblasti pupka, iliakálnej oblasti a nad maternicou, kde sú potom zavedené trojuholníkové ihly pripojené k trubici.

endoskopia

Technika postupu neznamená zníženie oblasti slabín. Metóda je účinná pre bilaterálnu varikokélu.

V peritoneu sa vykoná prepichnutie, cez ktoré je vložený endoskop (vďaka tomu doktor dostane obraz na monitore) a potrebné nástroje. Vykonávacie záťahové žily s titánovými závorami a následným rezaním.

Rehabilitácia trvá niekoľko týždňov.

V peritoneu sa vykoná prepichnutie, cez ktoré je vložený endoskop (vďaka tomu doktor dostane obraz na monitore) a potrebné nástroje.

sklerotizácia

Metóda spočíva v zavedení sklerotizujúcej zlúčeniny (trombóvej) do vnútornej spermatickej žily bez použitia skalpelu, čo spôsobuje priľnavosť cievnych stien.

Hospitalizácia sa nevyžaduje. V deň chirurgického zákroku sa pacient môže vrátiť domov.

Táto metóda chirurgického zákroku sa odporúča iba v začiatočnej fáze varikokély. V iných prípadoch sú možné relapsy.

Metóda spočíva v zavedení sklerotizujúcej zlúčeniny (trombóvej) do vnútornej spermatickej žily bez použitia skalpelu, čo spôsobuje priľnavosť cievnych stien.

embolizácie

Endovaskulárna operácia pozostáva z prepichnutia stehna, kde je katéter vložený cez obličkovú žilu do spermatickej šnúry. Potom sa injikuje látka, ktorá podporuje rozšírenie krvnej zrazeniny v dilatačnej žile. V tomto štádiu môže pacient pocítiť bolestivé pocity.

Hlavnou výhodou metódy je zníženie počtu recidív po chirurgickom zákroku v dôsledku predbežného vyšetrenia žíl a trombózy ďalších konárov.

Príprava na operáciu

Urológ môže predpísať laboratórne vyšetrenie vrátane niekoľkých postupov:

 • Biochemická analýza krvi. Chirurg sa zaujíma o skupinu a Rh faktor, cukr a koagulačnú rýchlosť.
 • Analýza moču
 • Elektrokardiogram (30 rokov a starší).
 • Detekcia vírusov hepatitídy B a C.
 • Ultrazvuk šourka.

Vzhľadom na fyziologické charakteristiky pacienta a povahu toku varikokély môže lekár považovať za vhodné vykonať ďalšie vyšetrenia pred operáciou.

Vzhľadom na fyziologické charakteristiky pacienta a povahu toku varikokély môže lekár považovať za vhodné vykonať ďalšie vyšetrenia pred operáciou.

Pred začiatkom chirurgického zákroku je zakázané konzumovať vodu a jedlo. Vyžadujú sa úpravy vody. Intimná zóna a žalúdok musia byť oholené.

Ako to operácia

Technika závisí od typu chirurgickej liečby varikokély:

  • Chirurgickým zákrokom podľa Marmara je, že v oblasti zubov sa vykonáva incít. Chirurg potom obviaže žilu a stehy. Postup je vykonávaný pomocou zväčšujúcich šošoviek, ktoré sú pred lekárom. Tým sa znižuje (ale nie úplne eliminuje) riziko náhodného poškodenia nervov alebo tepien. Navyše sa používa Dopplerov senzor, ktorý umožňuje presne určiť typ ciev a ligáciu žíl len.
  • Operácia podľa Ivanisevičovej zahŕňa takéto manipulácie: rez má dĺžku asi 5 cm a potom pomocou tupých zakrivených nožníc doktor zachytáva choroidné plexusy a obväzuje ich. Rana sa šití vo vrstvách. Obdobie zotavenia je dlhé.
  • Operácia Yakovenko sa vykonáva podobne ako metóda Ivanisseviča, ale ligácia žily sa uskutočňuje na projekte na úrovni šourka.
  • Bernardiho chirurgia má obväz dilatačné žily na úrovni vnútorného kruhu inguinálneho kanála. Tepna nie je poškodená.
  • Posunovanie (vytvorenie ďalšej cesty pre pretečenie krvi zo semenníka, obchádzanie obličkovej žily) zahŕňa vloženie spermatické žily do femorálnej žily. Vo väčšine klinických prípadov sa však pozoruje trombóza šumu.

Pred začiatkom chirurgického zákroku je zakázané konzumovať vodu a jedlo.

Ako dlho to trvá

Čas operácie pre varikokélu závisí od použitých metód liečby:

  1. Pri otvorených chirurgických zákrokoch - asi hodinu.
  2. S laparoskopiou alebo endoskopiou - asi pol hodiny.

Je však dôležité brať do úvahy závažnosť priebehu ochorenia.

Doba pôsobenia varikokély závisí od použitých metód liečby.

Funkcie operácie u detí

Chirurgická liečba varikokély u chlapcov je nežiaduca z niekoľkých dôvodov:

 • Frekvencia opakovaných exacerbácií je väčšia ako v dospelosti.
 • Funkcia semenníkov je narušená.
 • Dôsledky môžu byť nezvratné.

Pacientovi je predpísaná podporná farmakoterapia. Frekvencia, časový interval a dávkovanie liekov predpísaných lekárom.

Chirurgická liečba varikokély sa odporúča po puberte.

Iba pri bilaterálnej varikokéli chirurg môže odporučiť, aby nečakalo na začiatok tvorby spermií. V tomto prípade sa lekár rozhodne k endoskopickej metóde eliminácie poruchy.

Okrem Toho Čítal O Plavidlách

Čo je ROE v krvnom teste

ROE v krvi je reakcia alebo rýchlosť sedimentácie erytrocytov.
Normálna ROI pre ženy viac ako pre mužov.Je to spôsobené fyziologickými procesmi ženského tela.
Zvýšenie rýchlosti je často spojené so zápalovým procesom a je jeho prvým znakom.

Príčiny, symptómy a liečba paroxyzmálnej tachykardie, dôsledky

Z tohto článku sa dozviete, čo je paroxysmatická tachykardia, čo ju môže vyvolať, ako sa prejavuje. Ako nebezpečné a liečiteľné.Pri paroxyzmálnej tachykardii dochádza k krátkodobému narušeniu paroxyzmálneho srdcového rytmu trvajúcom niekoľko sekúnd až niekoľko minút alebo hodín v podobe rytmického zrýchlenia srdcového tepu v rozsahu 140 až 250 úderov za minútu.

Čo robiť, ak dýchate silne alergiami

Alergia - reakcia imunitného systému na účinky akýchkoľvek dráždivých látok, ktoré pochádzajú z vonkajšej strany alebo sa tvoria vo vnútri tela.Táto látka môže byť: vírusy; baktérie; chemikálie; potravinárske výrobky; peľ rastlín alebo stromov.<

Prírodné statíny na zníženie cholesterolu

Statíny sú skupina organických zlúčenín, ktoré patria do činidiel znižujúcich hladinu lipidov. Znamená to, že statíny sú navrhnuté tak, aby zabraňovali rozvoju alebo inhibícii ateromatózneho procesu, ktorý sa prejavuje v dôsledku vysokého obsahu cholesterolu v krvi.

Hydrocefalus mozgu u dospelých

Mozgový hydrocefalus je vážna patológia charakterizovaná akumuláciou cerebrospinálnej tekutiny v hlave. Najčastejšie sa rozvíja u malých detí, ale dospelí nie sú výnimkou.

Zlé krvné zrazeniny: príčiny, symptómy, liečba

Problém, pri ktorom krv koaguluje zle, sa nazýva porucha krvácania. Spôsobuje to skutočnosť, že nedochádza k normálnej oklúzii plavidiel, ak sú poškodené.