Externý hydrocefalus mozgu u dospelých je patologické ochorenie, pri ktorom dochádza k nadmernej tvorbe mozgovomiešnenej tekutiny (CSF). U zdravého človeka tekutina cirkuluje a umýva mozgové tkanivo. Ona tiež vykonáva ochranné a výživné funkcie. Akonáhle je normálny odtok tekutiny narušený, začína sa vytvárať nadmerné množstvo. Takže existuje hydrocefalus, alebo kvapkanie mozgu. Výsledkom patologických zmien je atrofia a expanzia mozgového tkaniva. Liečba patológie vykonávajú lekári, neurológovia a neurochirurgovia.

Ako sa diferencuje mozgový hydrocefalus?

Choroba môže byť buď vrodená (infekcia plodu počas vývoja plodu) alebo získaná (trauma, nádory, infekčné ochorenia).

Hydrocefalus je rozdelený do niekoľkých typov:

 1. Vonkajšia alebo neokluzálna tekutina sa hromadí v subarachnoidnom priestore, avšak v mozgových komorách jej hladina zostáva normálna;
 2. Vnútorné - hladina cerebrospinálnej tekutiny stúpa v komorách mozgu;
 3. Zmiešané - všade sa zvyšuje množstvo alkoholu;
 4. hypertenzná;
 5. Normotenzný.

Podľa mechanizmu vzdelávania je patológia rozdelená do 3 foriem: otvorená, uzavretá a ex-vakuová. Ak dôjde k porušeniu procesov tvorby mozgovomiechovej tekutiny a jej ďalšej absorpcie, vzniká vonkajší hydrocefalus. Zároveň sa zachová normálny obeh medzi priestormi s obsahom alkoholu. Keď sú cesty medzi týmito medzerami zablokované a kvapalina už nemá výstup, dôjde k uzavretiu hydrocefalu. Ex-vákuová forma nastáva, keď mozgové tkanivá atrofujú a výrazne znižujú objem. Vyvíja sa tiež v dôsledku zmien súvisiacich s vekom alebo rôznych porúch centrálneho nervového systému.

V závislosti od intenzity výskytu ochorenia u dospelých existujú mierne a výrazné formy. Mierny hydrocefalus sa vyznačuje miernymi príznakmi, keďže akumulácia tekutín v mozgových tkanivách je zanedbateľná. Ťažká forma je vždy sprevádzaná akútnymi neurologickými záchvatmi. Pri tomto type choroby sa veľké množstvo cerebrospinálnej tekutiny hromadí v mozgovom tkanive.

Najčastejšie mierny vonkajší hydrocefál sa vyskytuje v otvorenej forme. Cerebrospinálna tekutina prestáva normálne cirkulovať, napriek tomu, že neexistujú žiadne nádory (cysty, nádory atď.), Ktoré by mohli zabrániť jej odtoku.

V závislosti od príčiny patológie môže byť hydrocefalus vrodený, získaný alebo atrofický. Lekári tiež vyberajú spôsoby liečby v závislosti od typu a formy hydrocefalusu u dospelých.

Príčiny choroby

Lekári identifikujú nasledujúce príčiny rozvoja mierneho vonkajšieho hydrocefalusu:

 1. Zranenie, traumatické poranenie mozgu;
 2. Zlomeniny a zranenia chrbtových kostí;
 3. Operácia mozgového tkaniva;
 4. Nádory v hlave rôznych etiológií;
 5. Zdvihy, rozsiahle hemorágie v mozgu, hematómy;
 6. Rôzne ochorenia vyvolané infekciou alebo zápalovými procesmi (tuberkulóza, meningitída, encefalitída atď.);
 7. Patologické poruchy stavcov v krčnej oblasti;
 8. Ochorenia krvných ciev v mozgu;
 9. Onkologické ochorenia kostného tkaniva v chrbtici;
 10. Zmeny súvisiace s vekom v mozgovom tkanive;
 11. Závažné odchýlky vo vývoji centrálneho nervového systému.

Jedným z dôvodov vzniku vonkajšieho hydrocefalusu môže byť dlhodobá intoxikácia tela. Preto pri nadmernom zneužívaní alkoholu začínajú nervové bunky mozgu intenzívne zomrieť. Výsledkom takéhoto porušenia je silné zhoršenie absorpcie, produkcie a obehu cerebrospinálnej tekutiny. Akumulovaná tekutina začína rozťahovať komory mozgu. To vedie k impregnácii medulie cerebrospinálnou tekutinou, čo výrazne znižuje jej hustotu a zužuje subarachnoidné priestory. V dôsledku toho človek vyvíja vonkajší hydrocefalus mozgu atrofickej povahy.

Najčastejšie starší ľudia trpia stredne ťažkým vonkajším hydrocefalom. Toto ochorenie nemôže zostať bez primeranej lekárskej liečby pod dohľadom lekára. Prax ukazuje, že je to také nebezpečné ochorenie a ak nie je liečené, môže to byť smrteľné.

Hlavné príznaky

Patológia sa prejavuje silnými útokmi bolesti hlavy a prudkým zvýšením krvného tlaku. Je to spôsobené znížením celkového objemu mozgu. Zostávajúci voľný priestor je naplnený kvapalinou. Bez výstupu a pokračujúceho hromadenia vytvára zvýšený intrakraniálny tlak. Človek začína pociťovať nevoľnosť, závrat, chronický pocit únavy a neustálu túžbu spať.

Ochorenie je obzvlášť nebezpečné, pretože počas dlhého obdobia (niekoľko mesiacov alebo dokonca rokov) nemusí mať žiadne prejavy. Už na pozadí aterosklerózy alebo vysokého krvného tlaku sa začínajú objavovať ďalšie príznaky vonkajšieho hydrocefalusu. Ale príde čas, keď sa stav pacienta prudko zhorší, pretože proces krvného obehu je narušený v mozgu. Potom sa objavia prvé nebezpečné príznaky.

Pokiaľ ide o miernu formu ochorenia, najčastejšie sa jeho vonkajšie príznaky prejavujú formou inkontinencie moču, nevoľnosti a vracania a silných migrénových záchvatov. Pacienti sa často stretávajú s očím, môžu sa ich nedobrovoľne prevrátiť. Zhoršená koordinácia a chôdza. Dlhodobá únava vedie k tomu, že takýto stav sa silne odráža v psychike obete. Začína zaznamenávať neustále podráždenie, depresiu.

Ak zistíte jeden alebo viac z týchto príznakov, mali by ste sa poradiť s neurológom o klinickom vyšetrení a diagnóze. Ak je diagnóza menšieho vonkajšieho hydrocefalusu potvrdená niekoľkými vyšetrovacími metódami, potom sa od pacienta vyžaduje, aby podstúpil úplný priebeh liečby drogami. V niektorých prípadoch je potrebná operácia na odstránenie tejto patológie. V žiadnom prípade sa nemôžete sama diagnostikovať, pretože mnohé z príznakov a známok vonkajšieho hydrocefalusu môžu byť charakteristické pre iné nebezpečné choroby.

Diagnostické metódy

Externý hydrocefalus mozgu u dospelých je diagnostikovaný pomocou nasledujúcich metód klinického výskumu:

 1. Úplné neuropsychologické vyšetrenie, počas ktorého sa pacient pohovorí o jeho stave. Zhromažďujú sa informácie o prítomnosti všetkých typov abnormalít a funkčných porúch mozgu Na základe získaných údajov lekár urobí históriu, rozhodne o diagnóze alebo ďalších metódach výskumu;
 2. CT (počítačová tomografia). Táto metóda je jednou z najpresnejších a najspoľahlivejších diagnostických metód. Pomocou CT sa určujú kontúry mozgu a lebky, umiestnenie komôr, ich tvar a veľkosť; zistenie abnormálnych nádorov (nádory, cysty, hematómy, krvné zrazeniny atď.);
 3. MRI (zobrazovanie pomocou magnetickej rezonancie). Obraz MRI umožňuje presne určiť tvar a závažnosť akéhokoľvek typu hydrocefalusu. Vďaka MRI je možná správna diagnóza edému mozgu;
 4. Angiografia (vyšetrenie krvných ciev mozgu pomocou röntgenového žiarenia). Štúdia sa vykonáva s použitím kontrastnej látky, ktorá umožňuje zistiť najmenšie porušenie krvných ciev v krvnom systéme v ľudskom mozgu;
 5. Cisternography. Röntgenové lúče nádrží na základni lebky pomáhajú prekonať typ hydrocefalusu. Tiež pomocou tejto metódy dokáže lekár určiť smer pohybu mozgovomiechovej tekutiny v mozgovom tkanive.

Liečebná terapia

Po prvé, liečba patológie je zameraná na obnovenie funkcie ciev mozgu a centrálneho nervového systému. Mierny vonkajší hydrocefalus mozgu dobre reaguje na liečbu liekom. Ošetrujúci lekár predpíše priebeh liekov s diuretikami, ktoré pomáhajú odstraňovať nadbytočnú tekutinu z tela. Používajú sa roztoky náhrady plazmy, saluretiká, lieky na posilnenie žilového tónu, glukokortikosteroidy, barbituráty. Na odstránenie syndrómu bolesti sú predpísané bolesti. Počas liečby sa pacientom predpíše špeciálna diéta s nízkym obsahom tukov. Kombinovaná terapia umožňuje pravidelné terapeutické gymnastické cvičenia.

Ak liečba liekom neposkytuje pozitívne výsledky počas určitého časového obdobia, rozhoduje sa o potrebe urgentnej chirurgickej intervencie.

Dnes je hydrocefalus akejkoľvek formy liečený minimálne invazívnymi chirurgickými technikami. Mnoho kliník má k dispozícii všetko potrebné vybavenie na vykonávanie neuroendoskopických operácií. Počas takejto intervencie neurochirurgár produkuje rôzne typy posunov v mozgových tkanivách, čo umožňuje drenáž cerebrospinálnej tekutiny do iných dutín. Všetky manipulácie sa vykonávajú pomocou malých rezov pomocou miniatúrnych chirurgických nástrojov a neuroendoskopu. Takéto manipulácie trvajú len niekoľko hodín a sú vykonávané v nemocnici pod všeobecnou anestézou. Postup je celkom bezpečný pre život pacienta.

Liečba hydrocefalusu je vždy individuálny proces, ktorý má vlastnú prognózu v závislosti od charakteristík pacienta. Vo väčšine prípadov však včasná diagnóza a liečba prinášajú pozitívne výsledky, ktoré v krátkom čase umožňujú pacientovi návrat do normálneho života.

Liečba vonkajšieho hydrocefalu mozgu u dospelých

U dospelých je zriedka diagnostikovaný vonkajší hydrocefalus mozgu, pretože sa stále považuje za ochorenie novorodenca. Vývoj choroby vedie k porušeniu absorpcie alebo odtoku mozgovomiechovej tekutiny. Ak sa nelieči, pacient bude mať ťažké bolesti hlavy, halucinácie a smrť sa môže vyskytnúť.

klasifikácia

Podľa všeobecnej klasifikácie je hydrocefalus vnútorný, vonkajší a zmiešaný. Externý hydrocefalus mozgu je akumulácia cerebrospinálnej tekutiny mimo mozgovej hemisféry, v subarachnoidných štrbinách. Keď k tomu dôjde, rozšírenie trhlín, prebytočná tekutina vytvára tlak na mozgovú kôru.

Je potrebné poznamenať zmiešanú formu kvapiek, ktorá je reprezentovaná dvomi typmi akumulácie tekutín - vnútornými a vonkajšími. Pri takejto patológii je výtok cerebrospinálnej tekutiny z veľkej nádrže ťažký a tekutina sa hromadí pod membránami mozgu.

Intenzita prejavu kvapkania vyžaruje:

 • Mierna - mierna akumulácia mozgovomiechovej tekutiny, choroba prebieha s nevyjasnenými príznakmi.
 • Vyjadrené - akumulácia veľkého množstva tekutiny, ktorá vyvoláva prejavy akútnych neurologických príznakov.

Podľa stupňa vplyvu na štruktúry mozgu je vonkajší hydrocefalus u dospelých:

 • Kompenzované - nadmerné uvoľňovanie mozgovomiechovej tekutiny neovplyvňuje mozog, ľudská pohoda sa nemení.
 • Dekompenzované - bez ohľadu na množstvo tekutiny, s touto formou patológie u ľudí, je mozog poškodený, funkčnosť nervovej aktivity sa znižuje.

Otvorený hydrocefalus je charakterizovaný otvoreným prietokom: keď dôjde k nadmernej akumulácii tekutín v dôsledku porušenia absorpcie CSF (neexistujú žiadne nádory alebo cysty, ktoré zabraňujú odtoku vody, ale cerebrospinálna tekutina nie je normálne cirkulovaná).

Zohľadnenie príčin vonkajšieho hydrocefalusu je rozdelené na:

 • Vrodené - prevažuje u detí.
 • Získané - vyvíja sa v posttraumatickom období alebo v dôsledku minulých infekčných ochorení.
 • Atrofická (náhrada) - najčastejšie sa vyskytuje u ľudí staršieho veku, sprevádzaných smrťou mozgových buniek.

Prirodzený tok je klasifikovaný:

 • Akútna forma. S rýchlym vývojom vážneho stavu pacienta.
 • Chronická forma. Neurologické poruchy sa postupne zvyšujú.
 • Podostrayagidrotsefaliya. Zvyčajne sa diagnostikuje u detí, môže sa vyvinúť do jedného mesiaca.

Príčiny vonkajšieho hydrocefalu

Čo je vonkajší hydrocefalus mozgu u dospelých? Ide o získanú alebo atrofickú kvapku, ktorá preteká v akútnej alebo chronickej forme. Pri tomto type patológie je absorpcia cerebrospinálnej tekutiny do žilového lôžka narušená.

Získaný hydrocefalus u dospelých sa môže vyvinúť v dôsledku patologických procesov, ktoré ovplyvňujú mozgové štruktúry, v dôsledku čoho vznikli špice na žilách, sú zničené oblasti arachnoidných vilí. Faktory spôsobujúce ochorenie:

 • Infekčné choroby postihujúce mozgové štruktúry - meningitída, encefalitída, tuberkulóza.
 • Sepsa.
 • Mŕtvica, často - hemoragická.
 • Rozsiahle krvácanie.
 • Zranenie hlavy, krku, čo vedie k otrasom mozgu.
 • Zlomenina kostí lebky.
 • Poranenie chrbtice: kontúzia, zlomenina.
 • Rakovinové nádory lokalizované v oblasti kmeňa.

Príčiny atrofického poklesu:

 • Zmeny súvisiace s vekom: starnutie mozgového tkaniva, krvné cievy.
 • Metabolické poruchy.
 • Diabetes mellitus.
 • Ateroskleróza.
 • Roztrúsená skleróza.
 • Encefalopatia (cievna, obehová, senilná, atď.).

Príčinou vzniku vonkajšieho hydrocefalusu môže byť konštantná intoxikácia. Napríklad u osoby, ktorá používa alkohol v neobmedzených množstvách, sú mozgové bunky pravidelne vystavené toxickým účinkom etanolu. Existuje organická lézia neurónov, smrť tkaniva. Výsledkom je vývin náhradného (atrofického) vonkajšieho hydrocefalusu.

Symptómy patológie u dospelých

Podľa klinických prejavov ochorenia je rozdelená na nasledujúce stupne:

S miernym stupňom kvapkania môže ľudské telo nezávisle obnoviť cirkuláciu alkoholu. Človek môže cítiť iba nepatrnú indispozíciu, ktorá sa prejavuje vo forme bolesti hlavy, závratov a tmavnutia očí na krátke časové obdobie.

V strednej fáze patológie sú symptómy a príznaky poškodenia mozgu intenzívnejšie. Pretože nárast objemu cerebrospinálnej tekutiny vyvoláva predovšetkým nárast intrakraniálneho tlaku, človek má nasledujúce príznaky:

 • Ťažká bolesť v hlave, zhoršená fyzickou aktivitou.
 • Pocit ťažkosti v lebke, ako keby mal na sebe liatinovú prilbu.
 • Stlačenie bolesti v očiach.
 • Ak zatvoríte oči, objavia sa farebné kruhy, bliká.
 • Nevoľnosť, ktorá nie je závislá od stravovania, zvracania, neprináša úľavu.
 • Opakujúce sa potenie.
 • Opuch nervového nervu, stanovený oftalmologickým vyšetrením.
 • Puffiness faciálnych tkanív.
 • Slabosť, letargia, zvýšená únava.
 • Pocit slabosti ráno.
 • Zvýšená nervozita, agresivita, roztrhnutie.
 • Depresie.
 • Nestabilita krvného tlaku.

Nepohodlie sa zhoršuje, keď osoba kýchne, kašľa, otočí alebo nakloní hlavu. Okrem toho je externý hydrocefalus mozgu u dospelého sprevádzaný neurologickými príznakmi:

 • Znížená zraková ostrosť.
 • Porušenie vizuálneho vnímania: rozmazanie obrázkov, dvojité videnie.
 • Škúlenie.
 • Paralýza alebo paréza paží alebo nôh.
 • Čiastočná alebo úplná paralýza tela.
 • Nepríjemnosť tváre.
 • zníženie citlivosti.
 • Strata koordinácie.
 • Poruchy reči: ťažkosti pri výslovnosti zvukov, vnímanie zvrátenej reči.

Keď osoba vyvinie silný stupeň vonkajšieho náhradného hydrocefalusu, môžu sa objaviť nasledovné príznaky patológie:

 • Epileptické, konvulzívne záchvaty.
 • Stav apatia.
 • Časté mdloby.
 • Kóma.

Pacient má úplnú stratu intelektuálnych schopností, obmedzené schopnosti sebaobsluhy, strata pamäti. Rýchlo progresívne kvapkanie hlavy môže viesť k smrti.

Ako sa robí diagnóza?

Ak sa pacient sťažuje na neustálu bolesť hlavy a nauzeu, mdloba a zmenu emočného zázemia, mali by ste sa obrátiť na neurológov o pomoc. Po prvé špecialista skúma pacienta: kontroluje motorické reflexy, reakcie kĺbov a svalov. Zhoršený žilový odtok krvi, opuch tváre, sťažnosti na únavu naznačujú diagnózu "vonkajšieho hydrocefalusu".

Na objasnenie diagnózy sa vykoná ďalšie vyšetrenie:

 • Ultrazvuk hlavy a krku na predbežné posúdenie stavu ciev: bazilárna artéria, karotidová, vertebrálna.
 • Počítačová tomografia. Pomáha určiť mieru poškodenia mozgového tkaniva, zhodnotiť, koľko sa subarachnoidné medzery rozširujú kvôli nadmernému CSF a ak sú v dutine lebečnej krabice nádory, ktoré bránia odtoku mozgovomiešnenej tekutiny.
 • Zobrazovanie pomocou magnetickej rezonancie. Štúdia, ktorá vám umožňuje vidieť zmeny v mäkkých tkanivách hlavy s maximálnou presnosťou. Pomáha presne diagnostikovať, klasifikovať hydrocefalus, zistiť, ako rýchlo sa vyvinie patológia a zvoliť optimálnu liečbu.
 • Rádiografia hlavy so zavedením kontrastného činidla. Pomáha zistiť porušenie odtoku žilovej krvi, poškodenie cievneho lôžka, tvorbu hematómov, ktoré sa stali dôvodom zhoršenia absorpcie CSF.
 • Oftalmologické vyšetrenie. Umožňuje zistiť prítomnosť stagnácie, opuchu zraku, atrofiu tkaniva očného aparátu, čo naznačuje patologické zvýšenie intrakraniálneho tlaku.
 • Lumbálna punkcia. Najčastejšie sa vyskytuje, ak existuje podozrenie, že meningitída alebo encefalitída vyvolala vývoj kvapkania. Pre stanovenie úrovne tlaku CSF v mieche sa vykonáva punkcia.

Ak je pacient diagnostikovaný s chronickým vonkajším hydrocefalom, dôkladné vyšetrenie by sa malo vykonať približne raz za šesť mesiacov. Frekvencia návštev lekára sa stanovuje individuálne v závislosti od priebehu ochorenia, typu patológie a charakteristík pacienta.

Taktika liečby mozgovej mŕtvice

V miernom štádiu ochorenia, prednostne liečba liekom.

 • Prijímanie liekov, ktoré zvyšujú močenie, urýchľujú vstrebávanie a odtok tekutiny z mozgu: osmotické a slučkové diuretiká (močovina, manitol, furosemid), orletiká (Diakarb).
 • Prijatie kortikosteroidov na rýchlu úľavu opuchy a zápalu (prednizolón, dexametazón).
 • Prijímanie liekov, ktoré posilňujú cievy, normalizujú činnosť kardiovaskulárneho systému: nootropické lieky (Vazotropil, Kavinton, Noofen), venotonikov (Actovegin, Glevenol).
 • Ak chcete kompenzovať nedostatok draslíka, vypláchnuť močom - Panangin, Asparkam.
 • S ťažkými bolesťami hlavy - nesteroidné protizápalové lieky, ktoré majú analgetický účinok (Nimesulid, Diclofenac, Ketorolac).

Ak používanie liekov nevylučuje vonkajší hydrocefalus mozgu u dospelých, liečba sa považuje za neúčinnú, odporúča sa použitie chirurgického zákroku.

 • Bypass. Inštalácia špeciálneho systému silikónových trubíc a ventilov, ktorými sa prebytočná cerebrospinálna tekutina z lebky prerozdeľuje do brušnej dutiny.
 • Endoskopická chirurgia - eliminácia krvných zrazenín, hematómov, žilových defektov, interferencia s normálnym obehom cerebrospinálnej tekutiny. Odstránenie prebytku mozgovomiešnenej tekutiny z subarachnoidnej medzery vo veľkej nádrži.

Výber chirurgického zákroku závisí od typu patológie a stavu pacienta. Samozrejme, endoskopická chirurgia je výhodnejšia, pretože tento typ zákroku prebieha s minimálnym poškodením pacienta a menším rizikom vzniku komplikácií. V každom prípade je pre odborníkov vhodnejšie odstrániť patológiu pomocou liekov bez toho, aby sa uchýlili k chirurgickým zásahom.

Niektorí pacienti sa začínajú panikať po tom, ako dostali diagnózu "poklesu mozgu" a odporúčania lekára, aby neprijali žiadne lieky, ale aby sa podrobili pravidelnej kontrole. Aby ste pochopili, prečo niektoré typy patológie nevyžadujú špeciálnu liečbu, musíte zobrať do úvahy, aký vonkajší hydrocefalus mozgu, čo to je. Ak je absorpcia cerebrospinálnej tekutiny zanedbateľne narušená, neexistujú žiadne provokujúce faktory, ktoré by spôsobovali atrofiu mozgového tkaniva, s plynutím času sa cirkulácia cerebrospinálnej tekutiny vráti do normálu.

Externý hydrocefalus mozgu u dospelých

Ivan Drozdov 30.10.2017 0 Komentáre

Externý hydrocefalus - akumulácia cerebrospinálnej tekutiny v subarachnoidnom priestore, spôsobená porušením jeho absorpcie do žilového lôžka. Ochorenie tejto formy je zriedkavo diagnostikované u dospelých, povaha jej príznakov závisí od typu patológie. Nedávno zistený vonkajší hydrocefalus mozgu u dospelého človeka a nedostatok jeho správneho liečenia ohrozujú pacienta komplikáciami - poruchou mozgovej aktivity, demenciou, Parkinsonovým syndrómom a úplnou disadaptáciou v každodennom a spoločenskom živote.

klasifikácia

V závislosti od foriem porušenia a dôvodov ich príčiny sa rozlišujú tieto typy vonkajších hydrocefálov:

 1. Otvorený hydrocefalus - produkcia cerebrospinálnej tekutiny sa vykonáva, ale poškodené mozgové bunky ju neabsorbujú.
 2. Uzavretý hydrocefalus - je charakterizovaný ťažkosťami alebo blokovaním pohybu cerebrospinálnej tekutiny a jej akumulácie v mozgových tkanivách. Ako prekážky blokujúce kanály CSF môžu pôsobiť nádory, krvné zrazeniny, hematómy, útvary, ktoré vznikajú v dôsledku pretrvávajúcich zápalových procesov.
 3. Substitučná (neokluzívna) hydrocefalus - tekutina vyplňuje priestory v štruktúrach mozgu, ktoré sa uvoľňujú v dôsledku poklesu šedej hmoty (atrofia mozgu). Nebezpečenstvo tejto formy patológie spočíva v absencii včasnej liečby, pretože jej charakteristické znaky sa objavujú v neskorom štádiu vývoja.
 4. Stredný vonkajší typ hydrocefalu - tekutina kvapaliny spôsobená porušením jeho cirkulácie sa hromadí priamo v subarachnoidnom priestore.
 5. Hypotrofický hydrocefalus - nastáva vtedy, keď dochádza k podvýžive mozgového tkaniva, sprevádzané takými akútnymi príznakmi ako nevoľnosť, vracanie, intenzívna bolesť hlavy, znížená vestibulárna funkcia.
 6. Hypersekrečný hydrocefalus - je výsledkom nadmernej produkcie mozgovomiechovej tekutiny, ktorej veľké množstvo mozgové tkanivo nie je schopné absorbovať. V takýchto prípadoch tekutina začína vyplňovať intrakraniálnu dutinu.

Podľa typu pôvodu môže byť vonkajší hydrocefalus vrodený a získaný. V prvom prípade je choroba výsledkom intrauterinných patológií alebo infekcií prenášaných tehotnou ženou a ťažkej pracovnej aktivity. V druhom prípade sa objavia komplikácie vo forme vonkajšieho hydrocefalusu mozgu po intrakraniálnych poraneniach, ochoreniach vaskulárneho a vertebrálneho systému, rastu nádorov, infekčných a zápalových procesoch postihujúcich mozog.

Symptómy a príznaky vonkajšieho hydrocefalusu

Charakter symptómov vonkajšieho hydrocefalusu závisí od jeho závažnosti.

V prvom (miernom) štádiu má pacient pocit mierneho nepohodlia vlastného väčšiny neurologických porúch:

 • slabé, ale pravidelné bolesti hlavy;
 • závraty;
 • slabosť;
 • tmavnutie očí.

V tejto fáze, kvôli miernym príznakom, mozgové kvapkanie nemožno vidieť vizuálne, tak často choroba ide do druhého, pokročilejšieho stupňa.

Druhý stupeň (mierny) je charakterizovaný výraznejšími znakmi naznačujúcimi zvýšenie intrakraniálneho tlaku:

 • silná bolesť v hlave, ktorá sa zintenzívňuje ráno po fyzickej námahe, kýchnutí a kašľaní, mení svoju pozíciu;
 • pocit tlaku a prasknutia v lebe;
 • tlak na očné objímky;
 • výskyt farebných škvŕn a zábleskov očí;
 • opuch tváre;
 • potenie, ktoré sa vyskytuje v čase útokov;
 • nevoľnosť a vracanie, ktoré neprinášajú úľavu a nezávisia od príjmu potravy;
 • depresia, nervozita, podráždenosť;
 • pocit únavy, únavu.

Neurologické príznaky, ktoré sa v tomto štádiu ochorenia vytrvalo prejavujú, zahŕňajú:

Popíšte svoj problém s nami alebo zdieľajte svoje životné skúsenosti s liečbou choroby, alebo požiadajte o radu! Povedzte nám o sebe priamo tu na stránke. Váš problém sa nebude ignorovať a vaša skúsenosť pomôže niekomu! Napíšte >>

 • zrakové poruchy - strabizmus, znížené videnie;
 • necitlivosť končatín;
 • znížená citlivosť;
 • paralýza častí tela - čiastočná alebo úplná;
 • nedostatok koordinácie;
 • porucha reči a ťažkosti s vnímaním.

Posledný stupeň (závažný) vonkajší hydrocefalus mozgu je najnebezpečnejší. Svojim vývojom je tlak tekutiny na mozgové bunky taký intenzívny, že pacient vyvíja ťažké príznaky:

 • epileptické záchvaty;
 • strata vedomia;
 • stav "stupor";
 • úplná strata inteligencie a myslenia;
 • amnézia;
 • mimovoľné močenie;
 • strata schopností sebaobrany;
 • stav kómy.

V poslednom štádiu vonkajšieho hydrocefalusu je pacient postihnutý, s rýchlym vývojom mozgového edému môže zomrieť.

Príčiny ochorenia

Jednou z hlavných príčin vzniku vonkajšieho hydrocefalu mozgu u dospelých je porušenie absorpcie mozgovomiechovej tekutiny v stenách žilového lôžka, ku ktorému dochádza na pozadí zápalových procesov ovplyvňujúcich mozgové štruktúry, vaskulárny systém a bunky arachnoidných vil. K tomu prispievajú tieto patológie:

 • infekčné choroby postihujúce mozgové tkanivo - tuberkulóza, meningitída, encefalitída;
 • mŕtvica, vo väčšine prípadov - hemoragická;
 • subarachnoidálne krvácanie;
 • poškodenie hlavy a krčka maternice - vnútorné hematómy pochádzajúce z traumatickej expozície zabraňujú normálnej absorpcii CSF v mozgovom tkanive;
 • poranenia chrbtice - narušenie odtoku tekutiny z mozgových štruktúr nastáva v dôsledku kompresie mozgovomiechových kanálikov edematóznymi tkanivami;
 • hnisavé infekcie v mozgovom tkanive;
 • nádory, ktoré sa vyvíjajú prevažne v kmeňovom mozgu;
 • dlhotrvajúca intoxikácia tela u ľudí, ktorí zneužívajú alkohol a užívajú nekvalitné alkoholické nápoje.

Externý náhradný hydrocefalus sa vyskytuje v dôsledku atrofie mozgového tkaniva, ktorá vznikla na pozadí progresívnych patologických procesov:

 • metabolická dysfunkcia;
 • ateroskleróza;
 • vaskulárna alebo senilná encefalopatia;
 • roztrúsená skleróza;
 • diabetes mellitus.

Ak má dospelý pacient ochorenie, ktoré môže viesť k vzniku vonkajšieho hydrocefalusu, musí absolvovať pravidelné profylaktické vyšetrenie neuropatologem. V prípade výskytu komplexu symptómov charakteristických pre mozgovú kŕč, lekár by mal byť okamžite kontaktovaný.

Diagnostické metódy

V prítomnosti komplexu symptómov charakteristických pre vonkajší hydrocefalus sa človek musí obrátiť na neuropatologa. Pred vymenovaním diagnostickej štúdie lekár počas počiatočného vyšetrenia určuje stupeň vývoja motorických reflexov, rýchlosť odozvy svalov a kĺbov, keď sú vystavené. Na potvrdenie diagnózy "vonkajšieho hydrocefalusu mozgu" sa pacient vyšetruje nasledujúcimi metódami:

 • oftalmologické vyšetrenie - zistiť opuch nervov a stagnáciu tekutiny v tkanivách zraku, charakteristický pre intrakraniálnu hypertenziu;
 • Ultrazvuk štruktúry mozgu a krku - na posúdenie cievneho systému;
 • röntgenové vyšetrenie hlavy s kontrastujúcim účinkom - identifikovať príčiny, ktoré prispeli k narušeniu odtoku tekutiny (hematómy, poškodenie žilovej lôžka);
 • počítačová tomografia - umožňuje posúdiť stupeň rozšírenia trhlín subarachnoidného priestoru spôsobeného zvýšeným tlakom mozgovomiechovej tekutiny, prítomnosťou intrakraniálnych útvarov a veľkosťou oblastí postihnutého mozgového tkaniva;
 • Lumbálna prepichnutie - príjem cerebrospinálnej tekutiny umožňuje určiť stupeň jej tlaku na mozgové tkanivo a taktiež klasifikovať infekciu, ktorá by mohla vyvolať vývoj vonkajšieho hydrocefalusu (napr. Encefalitídu, meningitídu);
 • MRI je najspoľahlivejšia metóda, ktorá vám umožňuje presne stanoviť diagnózu, pričom klasifikujete ochorenie a určíte rýchlosť jej vývoja.

Až po absolvovaní komplexnej vyšetrenia a určení typu cefalgie dokáže lekár predpísať liečbu.

Liečba vonkajšieho hydrocefalu mozgu u dospelých

Terapeutické opatrenia pre vonkajší hydrocefalus by mali byť zamerané na zmiernenie tlaku tekutiny mozgového moku na mozgové tkanivo, normalizáciu krvného obehu mozgu a fungovania centrálneho nervového systému. Za týmto účelom sa pacientovi v závislosti od stupňa tlaku tekutiny a závažnosti symptómov odporúča liečba alebo chirurgická liečba.

Liečba liekov zahŕňa užívanie nasledujúcich skupín liekov:

 • NSAID (Ketorolac, Nimesil, Nurofen) - na zmiernenie bolesti hlavy;
 • diuretiká (Diakarb, Furosemid) - na zvýšenie odtoku tekutiny z mozgových štruktúr a ich výstupu cez močový systém;
 • nootropické lieky (Cavinton, Noofen) - posilnenie a normalizácia práce cievneho systému;
 • kortikosteroidy (prednizolón) - predpísané pre závažný zápal a opuch mozgového tkaniva;
 • draselné prípravky (Asparkam, Panangin) - predpísané v kombinácii s diuretikami na doplnenie draslíka.

Liečebný režim určí lekár a zvolí dávkovanie jednotlivých indikátorov. Samoliečenie pre diagnostikovaný hydrocefalus nie je povolené, pretože môže významne poškodiť pohodu a zhoršiť stav.

Ak je liečba liekom neúčinná, potom sa pacientovi odporúča operácia. V súčasnosti sa na liečenie mozgového hydrocefalusu uskutočňujú chirurgické zákroky s použitím minimálne invazívnych metód, ktoré umožňujú uvoľniť tlak tekutiny na mozog a eliminovať hlavnú príčinu patológie s minimálnym rizikom komplikácií. Patria medzi ne:

 • endoskopická chirurgia - umožňuje eliminovať patológiu, ktorá zabraňuje odtoku mozgovomiechovej tekutiny (napríklad hematómy a krvné zrazeniny v cievach), ako aj odstránenie nadbytočnej tekutiny mimo subarachnoidného priestoru;
 • posunovanie - špeciálne inštalovaný drenážny systém zabezpečuje odtok akumulujúcej tekutiny do prázdnych dutín - brušnej alebo pravej predsieňovej oblasti.

Neváhajte a položte svoje otázky priamo tu na stránke. Budeme vám odpovedať! Spýtajte sa na otázku >>

Otvorená operácia s kraniotómii sa vykonáva vo výnimočných prípadoch, kedy došlo k akumulácii tekutín v dôsledku rozsiahleho krvácania alebo ťažkého intrakraniálneho poškodenia. Potreba takéhoto zásahu je určená na základe konzultácií s lekármi, pričom riziká pravdepodobných komplikácií sú zvážené proti následkom neúspešnosti operácie.

Externý hydrocefalus mozgu: diagnostika a liečba

Časté neurologické ochorenia obyvateľstva jasne odrážajú rytmus moderného života a ekologickú situáciu. Medzi nimi je vonkajší hydrocefalus mozgu - "pohroma" moderny, ktorá má populárny názov "dropsy".

Pozrime sa podrobnejšie na to, čo to je, aké sú jej príčiny, príznaky, ako aj možné možnosti liečby.

Koncepcia a druhy choroby

Hydrocefalus sa vyznačuje nadmerným obsahom cerebrospinálnej (cerebrospinálnej) tekutiny v priestore pod meningami - komorovým systémom mozgu v dôsledku porušenia obehu alebo produkcie.

Výsledkom týchto porúch je nárast komôr a "zmäkčenie" mozgovej látky.

Druhy hydrocefalov

Existuje niekoľko typov ochorení:

 1. vrodené - vzniká v dôsledku patológie vývoja, vnútromaternicových infekcií;
 2. - komplikácie po rôznych druhoch zranení, zápalových procesov, vaskulárnej patológie, porúch krčnej chrbtice a tak ďalej.

Tvar kurzu zdieľa niekoľko typov choroby:

 • Otvorený vonkajší hydrocefalus mozgu je porušením absorpcie mozgovomiechovej tekutiny, ale priestory s obsahom alkoholu, ktoré dodávajú mozgomie mozgu do mozgového systému, sa voľne uvádzajú.
 • Uzavreté - nie je tam žiadna správa o priestoroch s obsahom alkoholu.
 • Externý náhradný hydrocefalus mozgu je izolovaný v samostatnej forme, pretože v tomto prípade je objem šedej hmoty samotnej znížený a prázdny priestor je naplnený vyššie uvedenou tekutinou - dochádza k "nahradeniu".

Druhá forma choroby je najnebezpečnejšia - môže sa vyskytnúť úplne asymptomaticky po dlhú dobu kvôli kompenzácii mozgovej substancie obsahom chrbtice.

To znamená, že v lebkovej skrini nie sú žiadne tlakové kvapky a v dôsledku toho neexistujú symptómy charakteristické pre túto chorobu.

Tak ako každá iná choroba, hydrocefalus sa môže vyskytnúť v dvoch štádiách: akútna a chronická (stredná alebo závažná).

Liečba akútneho štádia sa má začať okamžite (je to výsledok vrodených patológií centrálneho nervového systému), zatiaľ čo mierna - nevyžaduje radikálnu činnosť a je často výsledkom zranení rôznych druhov.

Ale predtým, než začneme liečiť, poďme sa zaoberať svojimi príznakmi.

Symptómy a metódy diagnostiky

Mierny hydrocefalus

V prvej fáze sa ochorenie nemusí prejaviť. Ide o takzvaný mierny stupeň vonkajšieho hydrocefalusu. Ak je stupeň poškodenia mozgového systému nevýznamný - telo môže nezávisle obnoviť obeh tekutiny. Takže mierny vonkajší hydrocefál mozgu má najoptimistickejšie predpovede z hľadiska liečby a následkov.

Pre dospelého, ak nie je diagnostikovaná choroba, tlak na mozgový systém sa zvyšuje a existuje vážny vonkajší hydrocefalus mozgu, ktorý má určité príznaky:

 • bolesti hlavy a migrény;
 • nevoľnosť;
 • ospalosť;
 • porušenie vizuálnej funkcie (duchovanie);
 • slabosť;
 • zvýšená únava.

Ak máte podobné príznaky v dôsledku ochorenia alebo zranenia, mali by ste okamžite konzultovať s lekárom.

Substitučný hydrocefalus

Ak sa potrebná liečba neuskutoční včas, môže dôjsť k vzniku mozgovej náhrady hydrocefalu, ktorý má tragickejšie dôsledky:

 • príznaky demencie;
 • zhoršená koordinácia a chôdza;
 • svojvoľné močenie.

Často sa tieto príznaky pripisujú zmenám súvisiacim s vekom a komplikujú dôsledky tejto choroby.

Hydrocefalus u novorodencov

Ak príčiny vonkajšieho hydrocefalu mozgu sú spôsobené vrodenými chybami, potom sa prejavuje v detstve a má výraznú formu:

 • opuch žily;
 • rozdiely v miestach akrecie kostí;
 • zvýšenie objemu hlavy;
 • napínacie pružiny;
 • zlá chuť;
 • letargia.

diagnostika

Najúčinnejšou metódou diagnostiky náhradného hydrocefalu je MRI. Aj keď sa v lekárskej praxi široko používajú iné štúdie:

Možné možnosti liečby

Dôkladné lekárske vyšetrenie umožňuje zistiť príčiny ochorenia.

Konzervatívna liečba

Ak je stanovená diagnóza: malý vonkajší hydrocefalus mozgu, potom je postačujúce lekárske ošetrenie.

Jeho cieľom je obnoviť normálne fungovanie CNS a krvných ciev.

Musia sa vziať do úvahy údaje týkajúce sa veku pacienta, stupeň zanedbania choroby a základné príčiny.

Medzi hlavné metódy tradičnej liečby patria:

 • gymnastické cviky;
 • dodržiavanie osobitnej stravy;
 • protizápalové, vazodilatačné, diuretické a iné lieky.

Chirurgická liečba

Ak progresia ochorenia viedla k vzniku náhradného vonkajšieho hydrocefalusu, je možný operatívny endoskopický zásah, ktorý je zameraný na odstránenie nadbytočnej tekutiny z oblasti mozgu.

Takéto operácie nie sú nezvyčajné a majú vyššiu účinnosť, na rozdiel od postupu posunovania.

Otvorený vonkajší hydrocefalus mozgu trochu zjednodušuje proces liečby a následnú rehabilitáciu, na rozdiel od uzavretej formy.

Napriek tomu prax ukazuje, že primerané dodržiavanie všetkých pokynov lekára má približne rovnakú šancu na zotavenie pre akúkoľvek formu ochorenia.

Ako sme zistili, "dropsy" nie je tak neškodné, ako sa to môže zdať ako prvé. Má vážne následky, ktoré môžu spôsobiť nenapraviteľné poškodenie telesného a duševného zdravia človeka.

V pokročilých prípadoch, dokonca aj smrteľné. Hoci včasný prístup k odborníkom je pravdepodobnosť, že v budúcnosti bude mať normálny plný život, je veľmi vysoká.

Dobré zdravie je najcennejším darom prírody, nezanedbajte ho. Sledujte svoju pohodu a snažte sa zabrániť zraneniu. A v prípade alarmujúcich "zvonov" ihneď kontaktujte lekára. Ako sa hovorí: "Upozorňujeme, znamená to ozbrojené."

Liečba vonkajšieho charakteru mozgovej náhrady hydrocefalusu

Ľudia, ktorí sa prvýkrát stretli s hydrocefalom (edém mozgu), nevedia, čo to je a bojí sa smrti. Táto choroba sa však môže vyliečiť, ak sa zistí včas. Má veľa typov a foriem, takže sa môže vzťahovať nielen na deti, ale aj na dospelých. Z tohto dôvodu je vonkajší hydrocefalus rozdelený na vrodené, tj získané počas pôrodu alebo počas vývoja plodu a získané. Druhý typ sa týka dospelých a vzniká z mnohých dôvodov, napríklad zranenia, demencia (demencia), zhoršenie krvného obehu atď.

Charakteristiky tejto choroby

Hydrocefalus je charakterizovaný poruchami cirkulácie mozgovomiechovej tekutiny, čo sa v medicíne nazýva alkoholom. Kvôli jeho akumulácii sa zvyšujú mozgové dutiny, čo predstavuje mozgové žalúdky (ventrikulárny priestor). Postupne, atrofia mäkkých tkanív a so stredne výrazným vonkajším náhradným hydrocefalom, sa uvoľnený priestor naplní tekutinou. V tomto prípade človek vyvíja neurologické príznaky, napríklad špičky prstov sú znecitlivené, v očiach sa stávajú tmavé, je narušená koordinácia pohybov atď.

Problémom patológie je slabý odtok kvapaliny alebo jej nadmerná produkcia. Je možné pochopiť všetky znaky patológie so zameraním na jej formy:

 • Asymetrická kvapka. V tomto prípade dochádza k objemovej akumulácii CSF v jednej z komôr;
 • Obojstranné. Tekutina vyplní všetky mozgové dutiny;
 • Zmiešaná kvapka. Tento typ ochorenia sa považuje za najťažší, pretože existuje vnútorné a vonkajšie zvýšenie mozgovomiechovej tekutiny. Prognóza je negatívna a pacient trpí paralýzou určitých svalových skupín, epilepsia, kŕče atď.
 • Atrofia. Tento formulár sa začína prejavovať kvôli zraneniu. Môže byť vonkajší a vnútorný v závislosti od povahy a závažnosti zranení. V počiatočnom štádiu sa problém nevyjadruje a tvorba alkoholu začína v 2-3 týždňoch. Takáto reakcia je celkom prirodzená, pretože sa telo snaží nahradiť tkanivá mozgovou tekutinou, ktorá bola poškodená. Je potrebné ihneď liečiť atrofické kvapky, pretože je to ťažké v pokročilých štádiách;
 • Vikárska kvapka. Mozgové dutiny sa zvyšujú, ale nenastávajú abnormálne zmeny v štruktúre mozgu. Symptomatológia nie je vyjadrená a ak absolvujete liečbu včas, prognóza je väčšinou pozitívna;
 • Hypotrofických. Začiatok vývoja tejto formy patológie je spojený s nedostatočnou výživou mozgu. Manifestácia hypotrofického hydrocefalusu sa nelíši od známok iných typov ochorenia. Osoba má bolesť hlavy a práca vestibulárneho prístroja je narušená;
 • Kompenzačné kvapky. Tento typ patológie je reziduálnym účinkom po liečbe. Cirkulácia a produkcia mozgovomiechovej tekutiny sa normalizovali, avšak komorový priestor je stále mierne expandovaný;
 • Čiastočná. Rôzne ochorenie sa vyskytuje v dôsledku zvýšenia syntézy cerebrospinálnej tekutiny. Je charakterizovaná neurologickými poruchami, vrátane epileptických epizód;
 • Dyscyrculatory dropsy. Tento typ patológie sa môže stretnúť u ľudí s poruchou cerebrálnej cirkulácie a pozoruje sa atrofia mozgového tkaniva.
 • Externý hydrocefalus mozgu. V tomto prípade sa pozoruje zvýšenie objemu okolo mozgu a periférneho priestoru;
 • Vnútorný hydrocefalus mozgu. Forma je charakterizovaná nárastom mozgových komôr a stredných ciest, pozdĺž ktorých prechádza mozogagénna tekutina;
 • Vnútorný vonkajší hydrocefalus (okluzálny). Je charakterizovaná narušením obehu kvapaliny v dôsledku určitej prekážky. Obvykle ide o vrodenú anomáliu štruktúry, nádoru, hematómu atď.
 • Vonkajší vonkajší (neokluzívny). Charakterizovaná nadmernou syntézou CSF alebo jej nedostatočnou absorpciou. Cirkulácia nie je narušená;
 • Externý náhradný hydrocefalus mozgu. Je charakterizovaná atrofiou mozgového tkaniva, ktorej miesto je obsadené mozgovomiechovou tekutinou. Nahradené oblasti mozgu sú zodpovedné za dôležité procesy v tele, takže tento proces zvyčajne neprechádza bez stopy. Táto forma je rozdelená na niekoľko poddruhov:
  • Mierny vnútorný hydrocefalus;
  • Mierne vonkajšie.

Mierny vonkajší náhradný hydrocefalus je bežný. Atrofické zmeny v mozgových tkanivách sú charakteristické pre toto ochorenie, po ktorom nasleduje vyplnenie priestorov vytvorených s mozgovomiechovou tekutinou. Môžete to vyliečiť, ale kvôli tomu musíte zistiť príčinu vývoja kvapky a podstúpiť liečbu.

dôvody

Stredne ťažký vonkajší hydrocefalus sa vyvíja v dôsledku príčin:

 • Poruchy cerebrálneho obehu;
 • Narušenie nervového systému;
 • Psychoorganický syndróm;
 • demencie;
 • Zápal mozgového tkaniva;
 • Patológia krčnej chrbtice;
 • Poranenia hlavy;
 • Nesprávny priebeh liečby po mŕtvici;
 • Encefalopatia.

Získaný typ vonkajšieho hydrocefalusu u dospelého pacienta má rovnaké dôvody pre vývoj ako u dieťaťa.

Avšak u novorodencov môže byť ochorenie vrodené a musí byť ošetrené ihneď po detekcii. V opačnom prípade môže byť patológia smrteľná. Tento typ hydrocefalu sa vyskytuje v dôsledku poranenia po pôrode, cerebrálnych abnormalít alebo hypoxie plodu.

príznaky

V prípade mierne výrazného vonkajšieho hydrocefalusu u dospelých sa choroba nevykazuje osobitne. Najzákladnejšie príznaky takejto patológie možno rozlíšiť:

 • Zmätenosť vedomia;
 • Celková únava;
 • Emetic nalieha;
 • nespavosť;
 • Rozmazané videnie;
 • Bolesti hlavy.

Keď sa vonkajšie náhradné kongenitné deti stanú kňučaním a podráždením. Ak nechcete liečiť patologický proces, potom to často vedie k invalidite a smrti.

Mierny hydrocefalus u dospelých niekedy vstúpi do chronickej fázy. Priebeh patológie sa stáva pomalý a následky sú zvyčajne nezvratné. Preto sa demencia často vyvíja.

Po traume sa mozgový hydrocefalus u dospelých vyvíja po približne 2 - 3 týždňoch. Koordinácia pohybov pacienta oslabuje a rozvíjajú sa rôzne funkčné poruchy, ako napríklad inkontinencia moču a poruchy pamäti.

diagnostika

Vrodená kvapka mozgu u dojčiat je dostatočne ľahká na diagnostiku vonkajšími príznakmi (zväčšená hlava). Nie je však také ľahké zistiť, či má dospelý problém, a preto musíte použiť inštrumentálne metódy vyšetrenia:

 • Tomografia (počítačová a magnetická rezonancia);
 • röntgen;
 • Angiografia (cievne vyšetrenie).

Záver MRI môže povedať o forme mierneho vonkajšieho hydrocefalu mozgu. Pri určení typu ochorenia a závažnosti lekár urobí schému liečby.

Liečba liečiv

Mierna vonkajšia forma môže byť liečená v počiatočnom štádiu liečby. Lieky sa používajú na rozšírenie krvných ciev a odstránenie nadbytočnej tekutiny z tela, rovnako ako lieky na normalizáciu nervového systému.

Symptómy a liečba sú zvyčajne navzájom prepojené, preto symptomatická liečba je rovnako dôležitá. Zahŕňa lieky na zmiernenie vznikajúcich príznakov patológie. Ak po 2 mesiacoch prejavy ochorenia nezmiznú, lekár odporučí operáciu.

Operatívny zásah

V zásade sa vykonávajú operácie zamerané na odstránenie prebytočného množstva mozgomorfnej tekutiny, napríklad posunu mozgu CSF. Vo väčšine prípadov je mimoriadne účinná a výsledok terapie je viditeľný takmer okamžite. Operatívna intervencia sa vykonáva pomocou sady rúrok a ventilov na odvádzanie tekutiny v telesnej dutine, kde to nepoškodí a bude zlikvidované. Po operácii pacient očakáva dlhé obdobie na zotavenie (najmenej 7 mesiacov). Ak je systém narušený, je potrebné vykonať opakované chirurgické zákroky Tento postup je potrebný predovšetkým na výmenu spojky alebo na úpravu konštrukcie.

Vo všeobecnosti lekári radiujú endoskopickú operáciu, pretože nie je potrebné inštalovať zložitú štruktúru a výtok CSF nastane rýchlejšie. Takáto chirurgická intervencia znamená vytvorenie malej dierky vo ventrikulárnom priestore na stiahnutie cerebrospinálnej tekutiny. Tento postup je vhodný hlavne pre uzavretý hydrocefalus. Po ňom sa pacient zvyčajne úplne zotaví a necíti veľké nepríjemné pocity. Určuje sa však len v 10% prípadov a vo všetkých ostatných prípadoch je potrebné použiť posunutie CSF.

Stredný vonkajší hydrocefalus sa nevyjadruje osobitne a často sa mení na chronickú formu, ktorá sa vyznačuje vývojom demencie. Aby sme tomu zabránili, je potrebné okamžite preskúmať a prejsť liečbou zameranou na odstránenie príčiny ochorenia.

Mierny vonkajší hydrocefalus: Čo je za týmto menom?

Mierny vonkajší hydrocefalus: príčiny

 • mŕtvice
 • vysoký tlak
 • Onkologické ochorenia, nádory
 • meningitída
 • Infekčné choroby
 • Muskuloskeletálny systém (najmä odborníci poznajú oblasť krčnej chrbtice)
 • ateroskleróza

Príznaky a diagnóza

symptomatológie:

 • bolesti hlavy podobné migréne
 • únava
 • nevoľnosť a dokonca aj vracanie
 • mimovoľné močenie
 • ťažká ospalosť, letargia
 • bledá pokožka
 • dvojité videnie a čierne oči
 • problémy s vestibulárnym aparátom
 • ťažkosti s dýchaním
 • necitlivosť končatín

Medzi ďalšie diagnostické metódy:

 • craniography
 • Ultrazvuk (na určenie miery zvýšenia intrakraniálneho tlaku)
 • Röntgenové vyšetrenie (dodatočná metóda)
 • angiografia
 • Brain CT

Liečba a prevencia mierneho vonkajšieho hydrocefalusu

Liečba sa dá rozdeliť na dva typy:

 • konzervatívny
 • chirurgia

Konzervatívne metódy zahŕňajú:

 • terapeutická gymnastika (program musí určiť lekár!)
 • zníženie množstva spotrebovanej vody
 • jehličky soľný kúpeľ
 • protizápalové lieky
 • diéta

 • Stiahnuť originál "class =" imagefield imagefield-lightbox2 imagefield-lightbox2-240-180 imagefield-field_imgarticle imagecache imagecache-field_imgarticle imagecache-240-180 imagecache-field_imgarticle-240-180 ">

 • Stiahnuť originál "class =" imagefield imagefield-lightbox2 imagefield-lightbox2-240-180 imagefield-field_imgarticle imagecache imagecache-field_imgarticle imagecache-240-180 imagecache-field_imgarticle-240-180 ">
 • Prihláste sa alebo sa zaregistrujte, ak chcete pridať komentáre

Re: Mierny vonkajší hydrocefalus: čo je za tým.

Moja dcéra vyvinula hydrocefalus ako komplikáciu nie okamžite identifikovanej meningoencefalitídy. Liečba liekov nebola nákladná, vyžadovala si operáciu. Endoskopia je nepochybne moderný spôsob liečenia tejto choroby, ale u malých detí väčšina neurochirurgov znie príliš malým percentom účinnej endoskopickej chirurgie a vykonáva operáciu bypassu.

Okrem Toho Čítal O Plavidlách

Kompresia pod kŕčovými žilami: čo je lepšie kúpiť?

Kŕčové žily sa prejavujú ako pretrvávajúca dilatácia a predĺženie žíl dolných končatín, čo vedie k zriedeniu cievnych stien a tvorbe uzlín. Vývoj choroby tiež prispieva k slabosti venóznych chlopní, čo je vrodená patológia.

ROE - čo je táto analýza a akú je jej norma v krvi detí?

Rodičia často zaujímajú, aký je pomer niektorých ukazovateľov pri analýze krvi ich dieťaťa. Väčšina otázok vzniká v súvislosti so zložitými skratkami, napríklad ESR alebo jeho moderným ekvivalentom ESR.

Vaskulárna oprava: odporúčania, lieky, lieky, životný štýl

Obnova ciev je komplexný proces, ktorý je kombináciou terapeutických a preventívnych opatrení vrátane správnej výživy, fyzickej aktivity, vodných a fyzioterapeutických postupov, medicínskych účinkov, používania ľudových prostriedkov.

Prehľad základnej insuficiencie vertebra (VBI): príčiny a liečba

Z tohto článku sa dozviete: čo je vertebro basilar insuficiency: jeho príznaky a liečba a ktorý lekár sa má kontaktovať.Vertebro basilar insuficiency (skrátená VBN) je komplex symptómov ohniskových a mozgových zmien, ktoré sú reverzibilné.

Byliny, riedidlá krvi: zoznam najefektívnejších receptov

Hrubá krv je často príčinou kardiovaskulárnych ochorení. Pri zahustení sa zvyšuje riziko trombózy. Rôzne ochorenia, alkoholizmus alebo starnutie môžu viesť k takejto patológii.

Čo je pľúcna hypertenzia a ako ju liečiť

Pľúcna hypertenzia (LH) je ochorenie, ktoré zvyšuje tlak v pľúcnej tepne. Normálne by mal byť systolický tlak v pľúcnom obehu 18-25 mm Hg, diastolický - 6-10 mm Hg a priemerný špecifický tlak - v rozmedzí 12-16 mm Hg.