Vnútorné kŕčové žily sú patologické zmeny žíl, ktoré vedú k abnormalitám prietoku krvi v dolných končatinách a oblasti panvy. Vnútorná rôznorodosť kŕčových žíl je veľmi nebezpečná a nepríjemná choroba, sprevádzaná bolestivými pocitmi av komplexných formách je hrozbou pre telo. Našťastie bola patológia študovaná dosť vážne a dnes existujú účinné metódy liečby, pomocou ktorých je možné eliminovať nežiaduce dôsledky bez veľkých nákladov.

Príčiny choroby

Štatistika naznačuje, že vnútorná varixnosť nohy je známa viac ako 70% celkovej populácie planéty, len pre mnohých je takmer neviditeľná alebo má len vonkajšie prejavy. Ženy sú najčastejšie postihnuté chorobou.

Nasledujúce faktory spôsobujú odchýlky krvného toku:

 1. Genetická predispozícia. S najväčšou pravdepodobnosťou nie je v cievnom systéme dostatok ventilov, steny nie sú elastické alebo zriedené;
 2. Zmena veku. V priebehu času telo stráca hemodynamiku, tkanivá sú slabšie, a preto sú zraniteľné;
 3. Nedostatok aktívneho životného štýlu, často a dlhodobého pobytu v stojacej alebo sediacej polohe;
 4. Pevné, nepríjemné oblečenie alebo topánky, ktoré zhoršujú krvný obeh;
 5. Tehotenstvo v dôsledku niekoľkých zmien v tele výrazne zvyšuje riziko kŕčových žíl;
 6. Pacient s nadváhou;
 7. Časté výskyt zápchy a pravdepodobne hemoroidov, ktoré vytvárajú vysoký tlak v panvovej oblasti, rovnako ako nohy;
 8. Rôzne abnormálne štrukturálne zmeny v štruktúre pohlavných orgánov.

Všetky tieto a iné dôvody môžu slúžiť ako spúšť pre vnútorné zmeny v žilách dolných končatín. Nádoby sú natiahnuté kvôli silnému tlaku na nich zvnútra, ktorý sa zväčšuje. V dôsledku vytvorenej dutiny krv stagnuje a spôsobuje rôzne nežiaduce dôsledky.

Vnútorné kŕčové žily: príznaky

Symptómy sú charakteristické a známe mnohým ženám, ale ako kŕčové žily sa môžu vyskytovať v rôznych častiach tela, obraz prejavov sa môže trochu zmeniť.

Vnútorné príznaky kŕčových žíl:

 1. Bolesť, nepríjemné pocity alebo kŕče v lýtkových svaloch;
 2. Pocit ťažkosti v nohách;
 3. Nastáva opuch končatín;
 4. Cievne mriežka sa stáva viditeľnou;
 5. Koža sa stáva suchou kvôli nedostatku živín, môže tiež zmeniť farbu a štruktúru.

Vnútorné varikózne príznaky panvy:

 1. Bolesť z dolnej časti brucha, panvy môže dokonca ovplyvniť boky;
 2. Vylučovanie sa stáva silným;
 3. Pri koncipovaní dieťaťa môžu byť ťažkosti.

Varikokély - kŕčové žily mužských symptómov reprodukčného systému:

 1. Nepohodlie alebo bolesť v semenníkov, možné ožarovanie do dolnej časti chrbta;
 2. Žily sú silne viditeľné, najmä pri napätí;
 3. Môže spôsobiť neplodnosť;
 4. Hmatovanie semenníkov môže zmeniť jeho elasticitu.

S kŕčovými dilatáciami v konečníku (hemoroidy) príznaky:

 1. Bolesť rezného charakteru, ako aj svrbenie v oblasti zvierača;
 2. S výkalmi krvavé zrazeniny, zvyčajne málo;
 3. Cíti sa, akoby bolo črevo plné, ale nie je možné úplne vyliečiť;
 4. Vzhľad hemoroidných uhlov v blízkosti rektálneho kruhu je charakteristický.

Klinický obraz

Vnútorné kŕčové žily vyvolávajú príznaky, ale prejavujú sa postupne, pretože rozsah sa zvyšuje, stupeň ochorenia sa zhoršuje. V počiatočných štádiách sa deformácia vo vnútorných nádobách stáva viditeľnou, potom v hlbokých žilách, ale posledné zmeny nie sú zvonka viditeľné a nie sú žiadne nepríjemné pocity.

Kŕčové žily v nohách už začali, a to napriek nedostatku viditeľných prejavov a je to prvá fáza ochorenia. V tejto forme nastáva abnormálny odtok krvi a poruchy v žilách ešte nie sú významné, pretože ventily sú stále schopné zvládnuť záťaž na nich.

Pokračujúc v ďalšom štádiu sú primárne vonkajšie znaky, najmä edém nohy, už znateľné. Kŕčové žily vedú k pocitu ťažkosti v nohách, takže po príliš dlhom čase existuje túžba po odpočinku. Vo večerných alebo v noci sa často vyskytujú záchvaty, vyskytujú sa s mnohými nepravidelnými pohybmi končatín.

Príznaky tejto choroby sú zosilnené nielen z hľadiska nepríjemnosti, ale zvyšuje sa počet alebo veľkosť zväčšených, viditeľných ciev. Pre kŕčové žily sa vyznačuje pocit zmrazenia v nohách. Pri takomto prejave je potrebné premýšľať o možných nežiaducich ochoreniach končatín.

Pri vykonávaní palpácie, ak existuje takáto príležitosť, sa nezjaví bolesť. V druhom štádiu nie sú pozorované významné, viditeľné zmeny v hustote tkanív. Ak sa nájdu určité tesnenia, je pravdepodobné, že zápal sa spojil s ochorením alebo sa objavil trombus.

Ďalej, ak sa liečba nesleduje, príznaky sa zvyšujú a choroba postupuje do tretej fázy. Teraz už cievny systém nie je schopný pumpovať krv smerom hore normálne, možno reverzné pohyby a stagnáciu. Mikrocirkulácia v kapilárach je tiež zhoršená.

Modré škvrny sa začínajú objavovať na koži a stráca sa vlhkosťou, stane sa suchá a odlupuje. Snáď tvorba rán, ktoré sa dlho nezdravujú. Edém horšie prejde, nočný spánok už vám nedovoľuje úplne odstrániť tieto prejavy. Bolesti sa zhoršujú. Je možné zvýšiť objem nohy, ak sa kŕčové žily objavia iba na jednom. Koža na bolestivej nohe sa stáva napnutá, trblietavá a vzhľad sa podobá hlaveňu.

Štvrtý záverečný stupeň je charakterizovaný vznikom akýchkoľvek komplikácií. Po preštudovaní symptómov a liečbe sa stane dostupnejším:

 1. Tromboflebitída - tvorba krvných zrazenín a vaskulárneho zápalu;
 2. Akútna trombóza - žily sa upchávajú krvnými zrazeninami;
 3. Plavidlá sú krehké, môžu často krvácať, dokonca aj s malým mechanickým poškodením končatín;
 4. Trofické vredy;
 5. Venózna nedostatočnosť, s tým, čo je chronická.

Kŕčové zmeny panvy

Symptómy charakteristické pre lokalizáciu patológie v panve sú trochu iné. V tomto prípade môže byť početné alebo dokonca všetky hlboké cievy vo vnútri tela, najmä malá panva, vystavené kŕčové žily. Kŕčové žily sú najviac náchylné na ženy vo veku 30 rokov a staršie.

Hlavnou ťažkosťou je, ako liečiť a diagnostikovať chorobu, pretože na začiatku nemá žiadne vonkajšie prejavy. Symptómy sa objavujú postupne so zhoršením choroby. Najčastejšie sú kŕčové žily diagnostikované nasledovnými sťažnosťami:

 1. Odchýlky v menštruačnom cykle;
 2. Vagina sa stáva veľmi citlivou;
 3. Vylučovanie zvyšuje objem;
 4. Výskyt bolesti zo spodnej časti brucha je často prirodzený tupý a vyžaruje sa do dolnej časti chrbta alebo sakrálneho úseku;
 5. Zdá sa, že rektum je komprimovaný, podobný pocit sa môže objaviť v perineu;
 6. Bolesť pri močení.

Diagnóza ochorenia je pomerne komplikovaná, pretože symptómy nie sú vždy charakteristické, môžu byť vnímané ako cystitída, osteochondróza atď.

komplikácie

V počiatočných štádiách priebehu ochorenia pacienti často nedávajú náležitú dôležitosť tejto chorobe, obviňujú ju z únavy. Symptómy sa postupne zvyšujú a je ťažké ich ignorovať, ale mnohí stále nehľadajú pomoc kvôli tvrdohlavosti.

V záverečnej fáze je možný vznik takýchto prejavov:

 1. Trombóza. V lúmenoch zväčšenej žily sa objavujú krvné zrazeniny, ktoré v ňom blokujú prietok krvi. Situácia sa vyznačuje bolesťou, začervenaním kože v oblasti blokovania prietoku krvi a opuchu. Ak sa ochorenie ďalej ignoruje, je možný pľúcny tromboembolizmus, ktorý môže ohroziť smrť;
 2. Tromboflebitída. Tiež charakterizuje výskyt krvných zrazenín, ale je sprevádzaný zápalom. Okrem charakteristických symptómov trombózy zaznamenáva aj zvýšenie teploty, zvyčajne až 37-37,5 °;
 3. Trofické vredy. V dôsledku stagnácie v tele sa vyvolá odchýlka metabolizmu. Pretože dostávajú menej živín a nedokážu odstrániť odpadové produkty životne dôležitých aktivít, napätie pokožky je vyvolané. Zmení farbu, štruktúru dermy a svrbenie je vážna. Keď sa vklady zvyšujú, objavujú sa rany, najčastejšie majú hnisavý charakter.

Diagnóza patológie

Liečbu a diagnostiku vykonáva ošetrujúci lekár, zvyčajne flebológ. Po prieskume, vyšetrení a palpácii je potrebné vykonať diagnostické postupy:

 1. Uskutoční sa ultrazvukové vyšetrenie, ktoré často používa kontrastné činidlo;
 2. Röntgenové lúče;
 3. Vzorky moču a krvi sa odoberajú na analýzu;
 4. Ďalšie testy sú možné pomocou metódy Pratt alebo Barrow-Jeynis.

Bohužiaľ, ale dnes panvové kŕčové žily sú stále slabo diagnostikované, pretože lekári považujú ochorenie za veľmi zriedkavé. Často predpísané lieky proti zápalu. Ultrazvuk ukáže, že žily sú zvlnené a opuchnuté, čo je charakteristické pre kŕčové žily.

liečba

Vnútorná liečba varixovou žilou sa najskôr najskôr uskutočňuje najjednoduchšou metódou - konzervatívnou terapiou. Možno ju doplniť o obľúbené recepty, až teraz je nemožné úplne nahradiť lieky. V extrémnych prípadoch môže byť vydaná operácia.

Kompresný úplet

Stresová terapia kompresie je predpísaná v rôznych štádiách ochorenia. Podstata je jednoduchá - budete musieť nosiť špeciálne pančuchy alebo pančuchové hadice, ktoré vyvíjajú tlak na vaše nohy a odoberajú časť bremena z povrchových žíl.

Kontraindikácie: nemožno použiť, ak je alergický na materiál alebo ochorenie periférnych artérií. Ak sa nepoužíva pletenina na tromboflebitídu.

Predpísaná je v počiatočných štádiách kŕčových žíl, ako aj po operácii počas fázy obnovy. Je tiež dôležité používať na prevenciu, napríklad počas tehotenstva.

Liečba

Často je liečba založená na tabletkách a krémoch, ktoré sa používajú perorálne a lokálne. Pozitívne hodnotenia boli finančné prostriedky, ktoré boli realizované pomocou:

 • Diosmina -, Phlebodia, Vazoktet;
 • Escina - tieto zahŕňajú Aescin, Venitan;
 • Troxerutín - Troxevasin, ako aj samotný Troxerutin;
 • Extrakt z Ginkgo Biloba - Ginkor Fort;
 • Kombinácia diosmínu a hesperidínu - Normoven a Detralex.

Liečba kŕčových žíl

Najnovší vývoj ruských špecialistov má najrýchlejší možný vplyv - po 1-2 kurzoch sa výrazné zlepšenia vyskytujú aj v pokročilom štádiu kŕčových žíl. Vzorec je založený na prírodných rastlinných výťažkoch a preto je dostupný bez lekárskeho predpisu. Zvyčajne nie je možné dostať liek s takým silným účinkom bez predpisu.

Produkt môžete zakúpiť so zľavou na oficiálnej webovej stránke >>>

Stanovisko lekárov k lieku Prečítajte si >>>

Plesňová skleroterapia

Jediný možný prístup k úplnému odstráneniu žíl a nie k vykonaniu operácie je skleroterapia. Princípom je zavedenie špeciálneho lepidla do postihnutej žily. Pomáha blokovať žilu tým, že ju spojí, a nakoniec sa úplne odstráni.

Pena sa vstrekuje do cievy, čo blokuje tok krvi, ale existuje riziko, že látka vstúpi do srdca. Pre zdravé telo to nie je nebezpečné, ale komplikácie sú možné s patológiami. Takže predtým, ako sa postup bude musieť podrobiť ultrazvukovému a duplexnému vyšetreniu krvných ciev.

Ak chcete konsolidovať výsledok a zabrániť tomu, aby plavidlo bolo vybavené, je potrebné najskôr nosiť kompresné spodné prádlo. Trvanie liečby závisí vo veľkej miere od formy a stupňa šírenia choroby, najčastejšie je to 5-6 procedúr. Rozdiel medzi nimi je 1 týždeň.

Laserová koagulácia

Laserová koagulácia je moderná metóda odstránenia žíl, ktorá je založená na tvorbe umelých krvných zrazenín. Krv je vytlačená a koža žily sa spája dohromady.

Metóda je charakterizovaná nízkou invazívnosťou, pre vstup do vlákna je potrebná len malá punkcia. Dosť na použitie lokálnej anestézie. Doba rehabilitácie je minimálna a pacient po 20 minútach môže ísť do práce.

Hlavnou nevýhodou sú vysoké náklady na postup a potrebu používať kompresný úplet, ale je to len prvýkrát.

Operatívny zásah

Ak sa nepodarilo preukázať, že iné minimálne invazívne metódy sú účinné alebo sú kontraindikované kvôli prítomnosti vredov alebo trombov, použije sa flebektómia. Metóda je pomerne radikálna, ale umožňuje úplne odstrániť problém. Časť nádoby sa odstráni a orezané konce sú zviazané. Postup vyžaduje použitie celkovej anestézie. Existuje uľahčená metóda - mikroflebektómia, odstránenie žily sa vykonáva po 3 rezoch.

Liečba ľudových liečiv

Tradičné metódy účinnosti nemôžu konkurovať tradičnej medicíne, ale z dôvodu vysokého stupňa bezpečnosti sú pacienti často uprednostňovaní. Najobľúbenejšie spôsoby:

 1. Hirudotherapy. Pijavice odstránia stagnujúcu krv a zriedia ju;
 2. Použitie odvarov, tinktúr a kompresí z aloe, žihľavy, gaštanov, kalanče;
 3. Používanie solných obväzov;
 4. Clay zábaly.

Metódy majú svoje vlastné charakteristiky, ale mali by byť dohodnuté s lekárom.

Ďalšie body ošetrenia

Základom doplnku je kompresný úplet, ako aj gymnastika. V prípade nadmernej hmotnosti bude musieť nasledovať diétu, na zvyšok, je tiež odporúča. Udržanie zdravého životného štýlu vám umožňuje normalizovať krvný obeh.

prevencia

 1. Plávanie - účinná liečba kŕčových žíl;
 2. Mliečne soli sú prospešné, ale v neprítomnosti suchých kože a vredov;
 3. Z kúpeľa a sauny sa bude musieť vzdať;
 4. Chôdza, beh, jazda na bicykli;
 5. Aby ste prestali zvyk vrhnúť nohy;
 6. Podpätky by nemali presiahnuť 4 cm;
 7. Keď stojíte alebo sedíte, pravidelne zahrejte, choďte;
 8. Zbavte sa zlého zvyku - fajčenie;
 9. Vylúčte zdvíhanie.

Pri dodržiavaní základných princípov zdravého života je možné zabrániť ďalšiemu rozvoju kŕčových žíl, v prípade potreby je liečba doplnená o lieky. Oneskorenie terapie nestojí za to, inak sa môžu vyskytnúť komplikácie.

Stále si myslíte, že zbavenie sa kŕčových žíl je ťažké?

Pokročilý štádiu ochorenia môže spôsobiť nezvratné účinky, ako je gangréna, otrava krvi. Často môže byť život človeka s bežnou fázou zachránený len amputaciou končatiny.

V žiadnom prípade nemôžete spustiť chorobu!

Odporúčame čítať článok vedúcim Ústavu flébológie Ministerstva zdravotníctva Ruskej federácie, lekára lekárskych vied Ruska Viktora Mikhailoviča Semenova.

Symptómy vnútorných varixov a zvláštnosti liečby

obsah

Vnútorné kŕčové žily v nohách: symptómy a znaky liečby. Aké znaky charakterizuje patológia v každej fáze vývoja? Liečba a fyzioterapia.

Keď sa objavia vnútorné kŕčové žily, príznaky sa nezobrazia okamžite. Porušenie funkčnosti nádob sa vyskytuje postupne. Charakteristiky venózneho systému sa prejavujú tým, že hlboké kŕčové žily sa prakticky nedajú vizuálne vidieť. Vo svete trpí taká choroba takmer každá tretia osoba, ktorá dosiahla vek 40 rokov. Dilatácia žily sa môže liečiť pomerne rýchlo, ale terapia by mala začať hneď, ako sa objavia prvé príznaky.

Hlavné príznaky

Vnútorné kŕčové žily na nohách, ak sa liečba nezačne včas, sa ďalej rozvíjajú. Ak sú najprv manifesty nevýznamné, potom pocity sa stanú neznesiteľné. Mechanizmus jeho vývoja je rovnaký ako pri porážke povrchových ciev, ale v tomto prípade žilové steny nevyčnievajú nad kožu.

Ochorenie má tieto hlavné príznaky:

 • po dlhšej prestávke sa nohy začnú veľmi unavovať;
 • edém rôznej závažnosti, ktorý sa objavuje po chôdze (tento príznak vnútorných kŕčových žíl v nohách nie je špecifický);
 • pocit ťažkosti po cvičení;
 • bolesť, ktorá je horšia v noci;
 • s kŕčovými žilami, môžu sa objaviť kŕče na nohách (ak sú na začiatku zriedkavé, pocity sa stávajú neznesiteľnými a trvalými);
 • žilové "hviezdy" (s vývojom choroby sa rozšíria na veľkú oblasť končatiny);
 • pocit tuhých svalov;
 • pigmentácia a suchosť kože;
 • rozvoj ekzému alebo dermatitídy;
 • výskyt trofických vredov, ktoré sa dlho nezdravujú.

Ak máte problémy s nádobami, mali by ste sa obrátiť na phlebologistu. Iba tento špecialista môže predpísať adekvátnu liečbu.

Ako sa patológia prejavuje v závislosti od štádia vývoja

Symptómy kŕčových žíl nemôžu byť pripisované tejto chorobe žiadnym pacientom. Preto diagnóza vykonáva ošetrujúci lekár. Kŕčové žily sa postupne rozvíjajú a prechádzajú z jedného stupňa do druhého. V každom štádiu sa symptómy a liečba choroby líšia.

Znázornené prejavy patológie sú nasledovné:

 1. Prvá fáza. Kŕčové žily v tomto prípade nie sú vizuálne viditeľné, avšak krvný odtok je narušený, aj keď cievne ventily fungujú normálne. Drobné stagnujúce procesy vyvolávajú malý edém a kŕče, ktoré sa objavujú len pri ťažkej fyzickej námahe. Bolesť stále chýba.
 2. Druhá fáza. V tomto prípade sú pre kŕčové žily dolných končatín príznaky nasledovné: opuch je výraznejší a vo večerných hodinách sa v nohách objavuje ťažkosť. Pri malých pohyboch sa cítia silné bolestivé kŕče. Pacienti majú nepríjemný pocit chladu v nohách, ale s palpáciou bolesti a únava v končatinách nie je
 3. Tretia etapa. Tu plavidlá už nie sú schopné zvládnuť svoje funkcie. Ventily už nemôžu fungovať normálne, takže mikrocirkulácia krvi je porušená. Koža sa stáva suchá, na ňom sa objavia modré škvrny, odlupuje sa. Možno miestne zvýšenie teploty postihnutej končatiny. V tomto štádiu sú tesnenia už hmatateľné a cievna sieť sa zväčšuje. Na nohách, ktoré sa dlho nezdravujú, sa objavia erózie. Bolestivý syndróm má vysokú intenzitu.
 4. Štvrtá etapa. Pri kŕčových žilách sa považuje za najnebezpečnejšie. K zápalovému procesu sa pridá infekcia končatín, v dôsledku čoho sa vyvinie trombóza, tromboflebitída, akútna venózna insuficiencia, trofické vredy a gangréna.

Terapeutické opatrenia je lepšie začať v počiatočných štádiách vývoja patológie. Ale ak to nebolo možné, terapia sa uskutoční ihneď po identifikácii prvých príznakov a diagnózu urobí flebológ.

Charakteristiky liečby choroby

Pri prítomnosti vnútorných varixov by liečba mala byť komplexná. Zahŕňa nielen užívanie liekov, ale aj fyzioterapiu, cvičebnú terapiu, terapeutickú masáž.

Takže na boj proti tejto chorobe možno použiť takéto metódy:

 1. Liečba. Pacient potrebuje lieky na riedenie krvi (Trental), zníženie priepustnosti cievnych stien, udržanie normálneho tónu žíl (Phlebodia). Takisto musíte užívať protizápalové lieky (indometacín). Na odstránenie bolesti sa používajú antispazmodiká a analgetiká. Ak je nepohodlie príliš silné a oblasť poškodenia je rozsiahla, potom budete musieť urobiť novokainovú blokádu. Obidve lokálne masti a všeobecné lieky sú vhodné na použitie.
 2. Chirurgická intervencia. Nie je vždy účinné liečiť vnútorné kŕčové žily tabletami a masťami. Ak sa ochorenie zanedbá, vykoná sa odstránenie postihnutej oblasti cievy a potom protetika. Postup sklerózy žíl je veľmi populárny. Do jeho dutiny sa zavedie špeciálne činidlo, ktoré vedie k priľnavosti cievnych stien. Táto metóda sa používa v neskorších štádiách vývoja patológie.
 3. Kompresná terapia. Na tento účel sa používajú špeciálne pančuchy alebo ponožky.
 4. Laserová terapia. Je bezbolestný a bezpečný. Procedúra sa vykonáva v miestnej anestézii. Zároveň si na druhý deň osoba môže plniť svoje pracovné povinnosti.

Je už jasné, ako liečiť prezentovanú chorobu, hoci je lepšie nedovoliť, aby sa vôbec vyvinula. Aby ste to dosiahli, musíte len viesť zdravý životný štýl a pravidelne absolvovať preventívne vyšetrenia.

Skryté kŕčové žily: liečba kŕčových žíl nôh

Existujú dva typy tepien. Povrch beží priamo pod pokožkou. Hlboké tepny prechádzajú vnútri svalového tkaniva. Na nich do srdca prichádza väčšina toku krvi. Vystavenie rôznym faktorom narúša tento proces, ktorý spôsobuje kŕčové žily.

Stručne o kŕčových žilách

Kŕčové žily sú patológia, pri ktorej sa pod kožou napučia periférne žily. Priebeh choroby je sprevádzaný tvorbou uzlov pod povrchom kože, čo má za následok deštrukciu ventilového zariadenia.

Pri kŕčových žilách vnútorné žily v nohách na fotografii vyzerajú ako opuchnuté nádory, ktoré sa tiahnu pozdĺž končatín. Prítomnosť bariér spôsobených výskytom uzlín a deštrukciou ventilov spôsobuje zvýšenie krvného tlaku, v dôsledku čoho sa steny ciev postupne rozťahujú.

dôvody

Na pochopenie vlastností vnútorných kŕčových žíl, symptómov, liečby patológie je potrebné porozumieť mechanizmu vývoja ochorenia.

V zdravom organizme krv prechádza cez žily od dolných končatín až po srdce. Proces sa riadi:

 • tlak arteriálnej krvi (má nepriamy účinok);
 • kontrakcia svalových vlákien, ktoré prechádzajú cez dolné končatiny;
 • ventily, ktoré zabraňujú spätnému toku krvi.

V normálnom stave fungujú ventily vďaka rovnováhe medzi:

 • svalové vlákna;
 • kolagén;
 • stenóznych tkanív.

Predpokladá sa, že vnútorné kŕčové žily sú spôsobené dysfunkciou ventilov. To vedie k rozvoju krvného refluxu, ktorý je často spôsobený dedičnou predispozíciou.

Je dôležité. Valvulárna dysfunkcia vedie k zhoršenému obehu dolných končatín.

Patologický proces spôsobuje vznik stagnujúcich zón, v ktorých sa zvyšuje tlak na steny krvných ciev. Vzhľadom na zaťaženie sa žily časom rozširujú. V dôsledku toho patológia vedie k zriedeniu stien. Stav ochorenia žíl s príslušnou chorobou sa zhoršuje v prípade dlhodobej polohy.

Okrem genetickej predispozície sú tieto faktory schopné vyvolať vnútorné kŕčové žily:

 • sedavý životný štýl;
 • arteriálna hypertenzia;
 • ochorenia endokrinného systému;
 • zablokovanie krvných ciev (trombóza atď.);
 • alergická reakcia;
 • autoimunitné patológie a imunodeficienciu;
 • age;
 • patológiu, ktorá je sprevádzaná porušením hemodynamiky;
 • tehotenstva;
 • dlhodobé užívanie hormonálnych liekov;
 • časté prehriatie alebo prechladnutie.

Symptómy kŕčových žíl vnútorných žíl dolných končatín sú často pozorované u ľudí, ktorí po dlhú dobu zastávajú stálu pozíciu.

Ľudia s rizikom rozvoja patológie majú nadváhu. Je tiež možné výskyt ochorenia u osôb trpiacich dermatitídou alebo celulitídou.

Symptómy a prejavy vnútorných kŕčových žíl

Je dosť ťažké diagnostikovať patológiu v počiatočnom štádiu vývoja. Súčasne bez toho, aby ste vedeli o vlastnostiach latentných kŕčových žíl, symptómov a liečby, môžete ochorenie začať. Za takýchto okolností sa používajú metódy chirurgickej liečby.

Aby ste sa vyhli operácii na nohách, je možné, ak rozpoznáte chorobu v počiatočnej fáze. Nasledujúce príznaky naznačujú poškodenie vnútorných žíl dolných končatín:

 • opuch mäkkého tkaniva večer;
 • pocit ťažkosti v svale gastrocnemia, ktorý vzniká po dlhom chôdze.

Rada. Krátka prechádzka alebo pretekanie odstraňuje opuch dolných končatín a eliminuje bolesť.

V počiatočnej fáze vývoja hlbokých kŕčových žíl tieto príznaky zmiznú po dlhom odpočinku. Pri absencii liečby sa zvyšuje intenzita prejavov patológie. Pacient má nasledovné príznaky:

 • intenzívna bolesť bolesti, lokalizovaná v svale gastrocnemia;
 • pálení a / alebo ťažkosti v nohách;
 • suchá koža;
 • výskyt vekových škvŕn;
 • konsolidácia dermis na dolných končatinách;
 • kŕče v lýtkových svaloch v noci;
 • výskyt vredov.

Charakteristickým znakom kŕčových žíl sa považujú cievne "hviezdy". Pri vývoji patológie sú žily dilatované až po plný výčnelok (podobne ako hroznové zväzky).

Je dôležité. Dlhý priebeh choroby vedie k nezvratným dôsledkom.

V pokročilých prípadoch v dôsledku krvného refluxu dochádza:

 • deformácia svalového tkaniva;
 • zmeny štruktúry kože;
 • kostné lézie;
 • krvné zrazeniny v krvných cievach, ktoré vznikli na pozadí stagnácie krvi.

Bez ohľadu na to, aké príznaky sa objavili pri porážke vnútorných žíl na nohách, liečba by sa mala vykonať okamžite. Nedostatok terapie vedie k závažným a nezvratným dôsledkom.

Zásady liečby

Taktika liečby sa vyvíja s ohľadom na zanedbanie prípadu. Cieľom liečby kŕčových žíl je obnoviť tok krvi a odstrániť stagnáciu v cievach.

Liečba sa má vykonať po diagnostikovaní pacienta pomocou ultrazvuku.

V počiatočnom štádiu vývoja patológie je predpísaná kompresná terapia v kombinácii s použitím liekov. Prvý prístup zahŕňa nosenie špecializovaného spodného prádla:

Kompresné spodné prádlo zabraňuje progresii patológie. Na posilnenie stien krvných ciev ukázali venotonické lieky:

Ak kŕčové žily vyvolajú výskyt krvných zrazenín v cievach dolných končatín, zloženie liečebnej terapie zahŕňa:

 • antikoagulanciá na zriedenie krvi;
 • protidoštičkové činidlá, ktoré zabraňujú vzniku nových krvných zrazenín.

V pokročilých prípadoch sa liečba vnútorných kŕčových žíl uskutočňuje chirurgickým zákrokom. Operácia sa nevykonáva, ak je identifikovaná:

 • ischemická choroba srdca;
 • závažné infekčné choroby;
 • tehotenstvo.

Pri hlbokých kŕčových žilách sa vykonávajú tieto typy operácií:

 1. Zničenie rádiovej frekvencie. Metóda sa považuje za minimálne invazívnu a bezbolestnú. Počas zničenia sa žiareniu dodáva do problémovej oblasti, pod akciou ktorej sú žily spojené. Takáto operácia je predpísaná pre drobné porušenia.
 2. Flebektomie. Postup zahŕňa odstránenie problematických žíl.
 3. Laserová intravaskulárna koagulácia. Tento postup je podobný rádiofrekvenčnej obliteracii povahou nárazu.
 4. Sclerotherapy. Počas liečby touto metódou sa do problémovej žily vstrekuje špeciálna látka, ktorá navzájom spája nádobu. V dôsledku toho zmizne a spojovacie tkanivo nahradí jeho miesto.

Chirurgický zákrok sa vykonáva v miestnej anestézii. Doba rehabilitácie závisí od zvoleného spôsobu liečby.

prevencia

Prevencia kŕčových žíl umožňuje eliminovať provokujúce faktory.

Aby sa zabránilo rozvoju patológie, ľudia (najmä tí, ktorí sú vystavení riziku) musia dodržiavať aktívny životný štýl a vyhýbať sa preťaženiu dolných končatín. Na tento účel zapadajú bežný beh a jazda na bicykli.

Počas zvyšku by mali byť položené nohy tak, aby boli umiestnené nad hlavou. Odporúča sa tiež používať kompresné spodné prádlo.

Pre prevenciu ochorenia je dôležité dodržiavať správnu výživu. Zo stravy by mali byť vylúčené potraviny bohaté na tuky a sacharidy.

Súčasne je potrebné sledovať vlastnú hmotnosť a piť približne dva litre tekutiny denne.

záver

Kŕčové žily sú pomerne zriedkavé. Vývoj choroby sprevádza intenzívna bolesť v dolných končatinách. Dlhý priebeh patológie vyvoláva nezvratné zmeny štruktúry krvných ciev a tkanív.

Potenciálne (v prípade krvných zrazenín) môžu kŕčové žily spôsobiť smrť osoby.

Známky a liečba vnútorných kŕčových žíl v nohách

Kŕčové žily môžu mať vplyv nielen na povrch, ale aj na hlboké žily. Patologický proces tohto typu sa nazýva vnútorné kŕčové žily. Charakteristiky vývoja a liečby tejto choroby budú diskutované v tomto článku.

príznaky

Čo sa týka jeho príznakov, vnútorná kŕčová dilatácia má takmer rovnaké znaky ako bežné kŕčové žily. Mechanizmy vývoja ochorení, ako aj ich príčiny, sú rovnaké. Jediným významným rozdielom medzi vnútornými kŕčovými žilami je absencia viditeľných zmien v žilových vzorkách. Práve táto skutočnosť predstavuje hlavný problém, pretože vzhľadom na vizuálnu nepríjemnosť zmien v žilách sa ochorenie často objavuje až v neskorších štádiách. Niektorí pacienti až do určitej fázy nemôžu ani predpokladať, že sa ich vnútorná varikozita rýchlo rozvíja.

Typické príznaky ochorenia:

 1. Syndróm bolesti Povaha bolesti je pulzujúca, sprevádzaná pocitom horúcich žíl.
 2. Bolesti horšie večer a v noci.
 3. Pri zvýšených zaťaženiach sa povrchové žily mierne rozširujú, pretože dostávajú príliš veľa krvi.
 4. Pocit ťažkosti v dolných končatinách.
 5. Pocit plnosti a kŕče v nohách.
 6. Počas fyzickej námahy, ako aj v noci sú kŕče.
 7. Končatiny sa rýchlo unavia a zväčšujú, najmä v dôsledku dlhej chôdze.
 1. Veľké bolesti.
 2. Studené nohy.
 3. Akékoľvek zranenia na nohách sa dlho vyliečia.
 4. Suchosť kože, ktorá sa mení na ekzém, dermatitídu alebo trofické vredy.
 5. Odfarbenie, pigmentácia s hnedými škvrnami.
 6. Možno vznik krvných zrazenín.
 7. V neskorších štádiách začínajú hlboké žily.

Venujte pozornosť! Niektoré príznaky sa objavujú iba vtedy, keď choroba postupuje. Preto sa tieto príznaky nemajú pripísať hlavným prejavom ochorenia, ale komplikáciám vnútorných kŕčových žíl.

Klinický obraz

Symptómy vnútorných kŕčových žíl v nohách sa postupne rozvíjajú v závislosti od štádia ochorenia. Po prvé, deformácie sa vyskytujú na vnútorných cievnych stenách, ako aj na hlbokých žilách. Tieto zmeny nie je možné pozorovať, pretože nie sú žiadne klinické príznaky. Akékoľvek vonkajšie zmeny na dolných končatinách tiež chýbajú.

V hlbokých vrstvách patologického procesu sa však už začalo, a preto už hovoríme o prvej fáze vnútorných kŕčových žíl. Patológia v tejto fáze sa prejavuje ako porušenie venózneho odtoku, zatiaľ čo mierna stagnácia v žilách, hlboké žilové ventily sa môžu ešte vyrovnať s dodatočným zaťažením.

Druhý stupeň ochorenia sa prejavuje už aj vonkajšími príznakmi - opuchom nohy. Pacienti cítia ťažkosti v dolných končatinách. Po dlhej prechádzke je túžba sedieť na odpočinok. V noci a vo večerných hodinách, akýkoľvek nepríjemný pohyb vedie k kŕčom.

Symptomatológia ochorenia sa postupne zvyšuje kvantitatívne aj z hľadiska nepohodlia, ktoré spôsobuje. Veľmi charakteristickým znakom vnútorných kŕčových žíl je pocit chladu v nohách. Tento príznak by mal človek premýšľať o vývoji jeho vnútorných kŕčových žíl.

Počas palpácie oblastí ovplyvnených kŕčovými žilami sa pacienti nesťažujú na bolesť. V druhom štádiu ochorenia nie sú kožné tesnenia. Ak dôjde k zmenám v koži, lekár môže mať podozrenie na súvisiaci zápal alebo prítomnosť krvných zrazenín v hlbokých žilách.

Vnútorné kŕčové žily, ktorých príznaky pokračujú v postupovaní, sa postupne dostávajú do tretej fázy. V tomto štádiu sa vaskulárny systém už nedokáže vyrovnať s čerpaním krvi, venózne ventily nefungujú správne a mikrocirkulácia sa stáva pomalým.

Na koži sa objavia modré škvrny a koža na týchto miestach sa začína odlupovať. Je možné aj vznik erózií, ktoré sú náchylné na dlhodobé uzdravenie. Edémy sú dlhé a intenzívne. Bolestivosť sa stáva čoraz hmatateľnejšou. Ak sa patológia vyvíja iba v jednej nohe, jej rozmery sa začínajú prudko líšiť od veľkosti zdravých končatín. Choré nohy sa stávajú v tvare suda a koža na nich je natiahnutá a lesklá.

Najhoršie štádium ochorenia - štvrtý. Má nasledujúce charakteristiky:

 • tromboflebitída;
 • akútna trombóza;
 • cievna krehkosť a krvácanie;
 • trofické vredy;
 • chronická žilová insuficiencia.

Kŕčové zmeny panvy

Symptómy vnútorných kŕčových žíl sú určené lokalizáciou patológie. Choroba môže postihnúť všetky hlboké žily nachádzajúce sa v tele chorého, vrátane tých, ktoré sú v panve.

Venujte pozornosť! Kŕčové žily v panvovej oblasti sú najčastejšie u žien po 30 rokoch života.

Zistiť, akékoľvek vonkajšie príznaky, že sa vyvinú vnútorné kŕčové žily, je nemožné. Symptómy sa objavujú v priebehu progresie ochorenia.

Pacienti chodia na lekárov so sťažnosťami na takéto problémy:

 • porušenie menštruačného cyklu;
 • zvýšená citlivosť vagíny;
 • zvýšená sekrécia;
 • bolesť v dolnej časti brucha (tupá bolesť vyžarujúca do bedrovej a sakrálnej časti);
 • pocity kompresie konečníka a perinea;
 • bolesť pri močení.

Diferenciálna diagnostika kŕčových žíl v panve je spojená so značnými ťažkosťami. Faktom je, že príznaky vnútorných kŕčových žíl sú podobné prejavom ochorení, ako je cystitída, endometrióza, osteochondróza, enterokolitída a tiež množstvo patológií.

Príčiny kŕčových žíl

Nasledovné okolnosti môžu viesť ku kŕčové žily:

 1. Dlhý pobyt na nohách. Pod vplyvom krvného stĺpca (jeho výška sa rovná vzdialenosti od srdca), steny sú v napätí, pretože gravitácia pôsobí.
 2. Genetický faktor. Nie je to samotná choroba, ktorá je zdedená, ale vrodená slabosť ventilov žíl a podradnosť spojivového tkaniva stien. Ak je predispozícia, ventily sú nedostatočne vyvinuté a môžu mať neštandardný počet listov. Ak ventily nepracujú správne, je venózny odtok narušený a dochádza k preťaženiu.
 3. Endokrinné poruchy a hormonálne účinky. Ženy majú takmer trikrát väčšiu pravdepodobnosť, že majú v porovnaní s mužmi kŕčové žily. Hormonálny faktor zohráva významnú úlohu v tomto procese. Veľmi často sa kŕčové žily začnú počas puberty, počas tehotenstva a v popôrodnom období. Iné časové riziko - nástup menopauzy.
 1. Choroby nervového systému. Tón žíl je riadený ich nervovými zakončeniami. Pod vplyvom vonkajších faktorov (nikotín, alkohol, drogy, lieky) je narušená práca nervových zakončení a v dôsledku toho sa stráca elasticita žilových stien.
 2. Sedavý životný štýl. Sedavá práca, absencia mierneho cvičenia vedie k stagnácii a vyvoláva kŕčové žily.
 3. Súčasné ochorenia. Ďalšie ochorenia môžu tiež ovplyvniť výskyt kŕčových žíl. Napríklad kŕčové žily sa môžu vyskytnúť v dôsledku stláčania žíl nádormi alebo jazvami, ktoré vznikli po zápalových procesoch alebo zraneniach.

Vlastnosti liečby

Úspešnosť liečby rozšírenia varixov závisí od štádia ochorenia. Po prvé, je potrebné odstrániť príčinu, ktorá viedla ku kŕčové žily. A ak nie je možné zbaviť sa genetického faktora, potom je zvyčajne celkom možné strata hmotnosti alebo odmietnuť užívať hormonálne lieky. Aj v liečbe nebude mať zmysel pri zachovaní zlých návykov a zlej stravy.

Na liečbu vnútorných kŕčových žíl sa používajú:

 • kompresné spodné prádlo;
 • liečebná terapia;
 • tradičná medicína;
 • plesňová skleroterapia;
 • laserová koagulácia;
 • klasická flebektómia.

Venujte pozornosť! Liečba kŕčových žíl je úplne riešiteľným problémom, ak sa ochorenie začne včas.

Kompresný úplet

Špeciálne hubené spodné prádlo z pleteniny sa používa pri liečbe kŕčových žíl. Spodná bielizeň udržuje žily v dobrom stave a nedovoľuje ich vykĺznuť. Stupeň kompresného úpletu určuje ošetrujúci lekár. Efektívne kompresívne spodné prádlo v počiatočných štádiách kŕčových žíl.

Zahusťovanie spodného prádla je jediná liečba pre tehotné ženy, pretože lieky môžu ovplyvniť plod. Kompresný pletený výrobok je kontraindikovaný v prípade individuálnej neznášanlivosti materiálu, ako aj v patológii periférnych artérií nohy.

Liečba

Lieky nemôžu vyliečiť chorobu - len zmierňujú príznaky. V terapeutickej praxi sa používajú nasledujúce skupiny liečiv:

 1. Protidoštičkové látky. Ich úlohou je zriediť krvný obeh a zabrániť trombóze.
 2. Flebotoniki. Potrebné na normalizáciu krvného obehu. Odstráňte stagnáciu, opuch. Zlepšite tón žilových stien.
 3. Dusičnany. Zameriava sa na odstránenie bolesti spôsobenej kŕčmi.
 4. Angioprotectors. Znížte žilovú priepustnosť.
 5. Nesteroidné protizápalové lieky. Zmiernite opuch a bolesť. Protilepte lepenie trombocytov.

Ľudová medicína

Tradičná medicína uľahčuje priebeh ochorenia, najmä v počiatočnej fáze. Medzi najobľúbenejšie nástroje patrí:

 • drvenie a lisovanie na jablkový ocot;
 • kompresie a pleťové vody z bielej, modrej, zelenej hliny;
 • utieranie a umývanie kvetov akácie;
 • cesnakové oleje;
 • Kompresia založená na alkohole a šťave Kalanchoe.

Plesňová skleroterapia

Táto technika je jediná, v ktorej sú žily odstránené bez operácie. Podstatou skleroterapie je, že do žíl sa vstrekuje špeciálna droga, ktorá spočiatku prilepí postihnutú žilu a úplne ju rozpustí.

Táto technika má nevýhodu. Pena napustená do žily sa tiež môže dostať do srdca. Nie je nebezpečné, ak je srdce zdravé, ale ak existujú problémy (napríklad neobvykle otvorené okno), skleroterapia môže byť nebezpečná.

Pred podaním sa pacienti podrobujú ultrazvukovému a duplexnému farebnému skenovaniu krvných ciev. Môže sa tiež použiť ultrazvuk srdca.

Venujte pozornosť! Po skleroterapii sa pacientovi odporúča nosiť kompresné spodné prádlo.

Trvanie liečby závisí od štádia ochorenia, ale zvyčajne sa terapia uskutočňuje pre 5-6 procedúr, medzi ktoré sa robia týždenné intervaly. Spolu celkovo liečba trvá až jeden a pol mesiaca.

Laserová koagulácia

Laserová terapia je založená na vložení špeciálneho vlákna do žily, ktorá vytláča krv z žily a utesňuje nádobu. V dôsledku toho je chorá žila vylúčená z krvného riečišťa.

Inovatívna metóda ošetrenia laserom sa vyznačuje nízkou úrovňou poranenia, miestnou anestéziou namiesto celkovej anestézie, vynikajúcim kozmetickým účinkom a rýchlou rehabilitačnou dobou.

Medzi nedostatky techniky by sa malo poukázať na vysoké náklady na procedúru, potrebu nosiť kompresívne spodné prádlo v pooperačnom období. Okrem toho je laserová terapia účinná iba v počiatočnom štádiu kŕčových žíl.

chirurgia

Ak zostávajúce metódy sú neúčinné, používa sa klasická flebektómia. Toto je najradikálnejší spôsob riešenia kŕčových žíl. Podstatou operácie je odstrániť z oblasti patologických oblastí žily. Operácia sa vykonáva v celkovej anestézii.

prevencia

Aby ste sa vyhli nástupu a progresii kŕčových žíl, musíte starostlivo preskúmať príčiny ochorenia, ktoré sme spomínali vyššie, a urobiť všetky možné kroky na zmenu vášho životného štýlu.

Prevencia kŕčových žíl by mala zahŕňať tieto činnosti:

 1. Aktivácia motorickej činnosti. V tomto cvičení by nemal byť príliš vyčerpávajúci, čo by viedlo k preťaženiu. Nemali by ste sa zapojiť do zdvíhania závažia. Ak je práca spojená s dlhým sedením, odporúča sa vykonávať jednoduché gymnastické cvičenia čo najčastejšie počas pracovného dňa. Veľmi užitočné pri prevencii kŕčových kĺbov.
 2. Odmietanie hádzať nohy pri sedení.
 3. Zbaviť sa zlých návykov.
 4. Liečba endokrinných a iných ochorení, ktoré môžu viesť ku kŕčové žily.
 5. Interakcia so slanou vodou je veľmi užitočná. Pri užívaní morských kúpeľov by sa však nemalo zabúdať, že s tendenciou na kŕčové žily sa nemôže prehrievať na slnku. Nielen slnko, ale aj akékoľvek zdroje nadmerného tepla sú škodlivé pre kŕčové žily.
 6. Nosiť len pohodlné a voľné topánky s nízkymi podpätkami alebo bez podpätkov vôbec. Maximálna povolená výška päty - 4 centimetre.

Ak zistíte prvé príznaky ochorenia, mali by ste okamžite kontaktovať špecialistu na diagnostiku a liečbu flebológie. Treba pamätať: čím skôr sa objavia príznaky kŕčových žíl, tým väčšia je šanca na úspešné vyliečenie choroby.

Symptomatológia a liečba latentných kŕčových žíl dolných končatín

Keď počujeme diagnózu "kŕčových žíl dolných končatín", zvyčajne si predstavujeme, že nohy sa prepletajú s modrými žilami vyčnievajúcimi pod kožou. Ale tieto znaky sú charakteristické pre pokročilé kŕčové žily. Pri porážke hlbokých ciev trvá kŕčové rozšírenie dlhý čas v latentnej forme. Vnútorné kŕčové žily v prvých štádiách ochorenia sa nezobrazujú vizuálne, hoci podľa štatistiky trpí každý tretí človek, ktorý žije vo vyspelých krajinách sveta, vrátane Ruska vo veku 40 rokov a viac.

Príčiny a symptómy

Hlavnou príčinou kŕčových žíl v nohách je zaťaženie vnútorných ciev spôsobené vzpriamenou polohou. Preto zo všetkých vyšších cicavcov trpí iba človek vnútorné kŕčové žily. Pri snahe prispôsobiť "homo sapiens" vertikálnemu držaniu tela a zvýšenom pôsobení gravitačných síl na nohy, evolúcia priniesla žilám špeciálne ventily regulujúce proces prítoku a odtoku krvi v dolných končatinách. Avšak pod vplyvom preťaženia sa ventily vnútorných žíl postupne zlyhávajú a strácajú schopnosť regulovať prietok krvi, čo vedie k stagnácii intravaskulárnej tekutiny, deformácii ciev a preťahovaniu ich stien pod tlakom zrazenej krvi - vyvíjajú sa kŕčové žily vnútorných končatín.

Kŕčové žily dolných končatín majú rovnaké dôvody ako povrchné:

 1. Dlhé alebo zdvíhacie záťaže - kŕčové žily sú chorobou pracovníkov, kaderníčky, obchodníci, chirurgovia, učitelia a zubári, ako aj športovci a pohyblivíri.
 2. Nadváha - môže to byť spôsobené obezitou aj tehotenstvom.
 3. Hormonálne prerušenia - dôvodom na to sú hormonálne skoky pod účinkom "kritických dní", tehotenstva a menopauzy - preto kŕčové žily dolných končatín sa u žien vyskytujú častejšie ako u mužov.
 4. Dedičná predispozícia v dôsledku vrodenej slabosti vnútorných žíl.

Niekedy vnútorné kŕčové žily nohy sprevádzajú choroby, ako je diabetes a ochorenie štítnej žľazy. V tomto prípade je tiež nevyhnutné vyhnúť sa hormonálnym prerušeniam, a preto pri jeho diagnostikovaní je potrebná komplexná skúška s cieľom ich možného odhalenia. Liečba hlavnej choroby pomôže napraviť situáciu s kŕčovými žilami.

Napriek pôvodne skrytej forme vnútorných kŕčových žíl, telo odošle signály o poruchách v venóznom systéme nohy hneď, ako začne proces dysfunkcie. Ak človek dlhodobo nevenuje pozornosť charakteristickým znakom ochorenia a neprijme opatrenia na jeho včasnú liečbu, kŕčové žily môžu spôsobiť postihnutie a dokonca aj smrť.

Symptómy vnútorných kŕčových žíl v nohách zahŕňajú:

 • Bolesť a ťažkosť v nohách po namáhaní, najmä na konci dňa;
 • Pocit nôh prasknutých zvnútra;
 • Kŕče v nohách v noci;
 • Opuch a bolesť pri stlačení nohy;
 • Zvýšená suchosť kože chodidiel;
 • Tendencia trhlín a vredov;
 • Dlhodobé liečenie.

Následne sa môže na koži nohy objaviť žilová sieť, ktorej rozloženie rýchlo rastie - táto funkcia je viditeľná na fotografii vnútorných kŕčových žíl. Po zistení aspoň jedného z týchto príznakov by ste nemali odkladať odkaz na flébologa, špecialistu na vaskulárnu patológiu.

Diagnóza a liečba

Na diagnostikovanie latentných kŕčových žíl vnútorných žíl bude odborníkom pomáhať moderné vyšetrovacie techniky:

 1. Angiografia je rôntgenové vyšetrenie krvných ciev so zavedením kontrastnej látky do krvného obehu, čo umožňuje sledovať tok krvi cez žily.
 2. Lymfografia - pomáha zistiť zhoršený tok lymfy, čo spôsobuje opuch nôh.
 3. Počítačová tomografia, ktorá poskytuje dvojrozmerný obraz nádob a umožňuje vizuálne sledovať ich chyby.
 4. Ultrazvuková vyšetrenie (ultrazvuk) - určuje stav stien žíl a stupeň účinnosti ventilov v cievach.

Tiež je potrebné robiť krvné testy. Všeobecná analýza (UAC) ukáže hladinu hemoglobínu, krvných doštičiek a červených krviniek, čo vám umožní určiť prítomnosť zápalového procesu. Hemostáza pomôže určiť riziko vzniku krvných zrazenín.

Po diagnostických postupoch, na základe výsledkov vyšetrenia, lekár vypracuje terapeutickú stratégiu, rozhoduje o tom, čo a ako sa má liečiť vnútorné kŕčové žily. Patrí sem rad liečebných opatrení vrátane:

 • Nosenie kompresného spodného prádla - je zakúpené v lekárňach na základe odporúčaní lekárnika. Môžu to byť ponožky, pančuchy alebo pančuchy - to všetko závisí od umiestnenia postihnutej oblasti. Lekár tiež určuje potrebný stupeň kompresného účinku na žily, ktorý sa pohybuje od 20 do 100% (indikátor je indikovaný v čase predaja);
 • Skleroterapia je minimálne invazívny postup, ktorý zahŕňa zavedenie špeciálnej látky (sklerotizujúcej látky), ktorá upcháva choré vnútorné cievy. Výsledkom je, že sú vylúčení z krvného obehu a ich funkcia je prenesená do tzv. Zabezpečenia - malých krvných ciev v blízkosti, ktoré následne zväčšujú na požadovanú veľkosť a stávajú sa plnohodnotnými žilami;
 • Liečba kŕčových žíl vnútorných žilových ciev s použitím antikoagulačných účinkov liekov, znižovanie stupňa krvnej hustoty, ako aj venotonikov, posilnenie steny vnútorných ciev.

Vďaka včasným opatreniam tieto postupy umožňujú zastaviť vývoj kŕčových žíl vnútorných žíl a odstrániť negatívne symptómy. Aby sa udržal stabilný terapeutický účinok, mali by byť pravidelné a pozorovanie flebológa by malo byť systematické, bez ohľadu na subjektívny pocit pacienta.

Liečba ľudovými metódami

Po konzultácii so svojím lekárom môže byť lekárska liečba latentných kŕčových žíl dolných končatín doplnená použitím domácich liekov. Na tento účel sa miestne liečivá používajú v tradičnej medicíne: trenie, kompresie, pleťové vody a kúpele. Na ich prípravu môžete použiť:

 1. Jablkový jadrový ocot Nočné kúpele s teplotou vody tesne pod izbovou teplotou (18-20 stupňov) pomáhajú zmierniť únavu, bolesť a opuch. Do panvy je potrebné naliať 10 litrov vody, rozpustiť v ňom polovicu octu a nohy sa do roztoku nasypať 7 až 10 minút. Takéto kúpele sú užitočné vziať každú noc. Dĺžka kurzu je neobmedzená. Môžete tiež vyrobiť kompresiu z octu jablčného muštu, zriedením vodou v pomere 1 k 4. Navlhčite gázu v roztoku, mierne vytlačte ju a vložte ho do boľavej žily, pokrčte nohu plastovým obalom. Kompresie vložte do jedného, ​​dvoch alebo dvoch týždňov.

Všetky tieto postupy sa vykonávajú iba v prípade, že nedošlo k žiadnym zraneniam na koži - praskliny, odreniny, škrabance a vredy. Za prítomnosti poškodenia dermis je zakázané podať žiadosť. V ťažkom štádiu choroby s hrozbou tromboflebitídy je tiež vylúčené použitie ľudových prostriedkov.

Hlavné nebezpečenstvo kŕčových žíl - husté krvné zrazeniny (krvné zrazeniny), nesené krvou v celom tele. Zanesia krvné cievy a spôsobia akútne poruchy obehu, čo vedie k takým závažným ochoreniam ako mŕtvica, infarkt, gangréna. Včasná diagnostika a správna liečba pomôžu predchádzať vzniku vážnych komplikácií.

Okrem Toho Čítal O Plavidlách

Aterosklerotické zmeny v aorte - príčiny a príznaky, diagnóza a štádiá ochorenia

Závažná choroba postihujúca tepny srdca sa nazýva aortálna ateroskleróza. Nesprávna výživa, dedičnosť a prítomnosť iných patologických stavov môžu slúžiť ako spúšť pre rozvoj ochorenia.

Preskúmanie liekov na posilnenie krvných ciev a kapilár

Z tohto článku sa dozviete, ako sú lieky na posilnenie krvných ciev, v ktorých môžu pomôcť choroby a patológie.Prípravky, ktoré posilňujú krvné cievy, patria do skupiny liekov určených na liečbu kardiovaskulárneho systému.

Vyčerpávajúca kontrola stresovej mozgovej príhody: príčiny, symptómy a liečba

Z tohto článku sa dozviete: priebeh cievnej mozgovej príhody, jej príznaky. Možné komplikácie, prognóza, ako liečiť patológiu.

Ľudové prostriedky na čistenie nádob: recepty, pravidlá

Tvorba cholesterolových plakov v stenách krvných ciev je strašný proces, ktorý s vekom prebieha takmer v každej osobe. Zázračné prostriedky, ako sa ich zbaviť, neexistuje, ale môžete zlepšiť situáciu pomocou zdravého životného štýlu, špeciálnych diét a používania obľúbených receptov.

Terapeutická gymnastika - potrebná sada cvičení po mŕtvici

Mŕtvica sa vyskytuje v rozpore s krvným obehom mozgu, čo vedie k smrti niektorých nervových buniek.Výsledkom je, že ľudské telo stráca jednu alebo viac funkcií, za ktoré boli zodpovedné mŕtve bunky: paralýza, strata sluchu, zrak, poruchy reči.