Ivan Drozdov 10/02/2017 3 Komentáre

Hydrocefalus (edém mozgu) je ochorenie, pri ktorom sa v častiach mozgu nahromadia veľké množstvá cerebrospinálnej tekutiny. Príčinou tohto ochorenia je dysfunkcia produkcie alebo odtoku mozgovomiechovej tekutiny z mozgových štruktúr. Dieťa náchylné na deti a dospelých. Hydrocefalus mozgu u dospelých je ťažší ako u dieťaťa, lebo kraničné kosti v oblasti fontanely sa nepohybujú od seba a tekutina začne tlačiť na okolité mozgové tkanivo. Hydrocefalus sa často vyskytuje ako komplikácia iných patologických stavov ovplyvňujúcich nervový a cievny systém, štruktúry mozgu. Podľa ICD 10 hydrocefalus v časti "Iné poruchy nervového systému" je zvýraznený samostatným kódom G91, v ktorom sú typy ochorenia opísané v odsekoch 0-9.

Symptómy hydrocefalusu

Znaky mozgového edému sa značne líšia v závislosti od formy, v ktorej sa ochorenie vyvíja. Akútna forma patológie sa vyznačuje rýchlym zvýšením ICP a výskytom nasledujúcich príznakov:

 • Bolesť hlavy - vyklenutie a stlačenie pocitov, ktoré prechádzajú do orbitálnej oblasti, narúšajú hlavne ráno hneď po prebudení. Po krátkej dobe bdelosti sa ich intenzita znižuje.
 • Nauzea - ​​sa objavuje spolu s bolesťami hlavy hlavne ráno.
 • Zvracanie - nie je spojené s jedlom, po jej útoku na pacienta sa stáva jednoduchšie.
 • Vizuálne poruchy - pocit pálenia v oči, vzhľad zakaleného závoja.
 • Ospalosť je znakom veľkej akumulácie tekutín, rýchlym vývojom intrakraniálnej hypertenzie a pravdepodobnosťou ostrého výskytu mnohých neurologických príznakov.
 • Znaky premiestnenia mozgových štruktúr vzhľadom k osi mozgového kmeňa - poruchy okulomotorických funkcií, neprirodzená poloha hlavy, zhoršenie dýchania, depresia vedomia až po vznik kómy.
 • Epilepsie.

Pri chronickom vývoji hydrocefalusu u dospelých sa príznaky objavujú postupne av menej výraznej forme. Najčastejšie má pacient:

 1. Príznaky demencie - zmätenosť, poruchy spánku, strata pamäti a procesy myslenia, znížená schopnosť samoobsluhy v každodennom živote.
 2. Apraxia chôdza - porušenie chôdze pri chôdzi (trasenie, neistota, neprirodzené veľké kroky), zatiaľ čo v polohe na chrbte, pacient dôverne demonštruje motorické funkcie simulujúce jazdu na bicykli alebo chôdzu.
 3. Porušenie močenia a akt defekácie - prejavujúce sa v pokročilých prípadoch vo forme inkontinencie moču a stolice.
 4. Pretrvávajúca svalová slabosť, letargia.
 5. Nerovnováha - v neskoršom štádiu sa prejavuje v neschopnosti pacienta pohybovať sa alebo sedieť nezávisle.

Je dôležité včas rozlíšiť mozgový hydrocefalus u dospelého podľa opísaných symptómov z iných patológií a poraďte sa s lekárom.

Príčiny hydrocefalusu

Tekutá kvapalina, ktorá sa vytvára cievnymi plexusmi mozgu, vyplachuje jej štruktúru a vstrebáva sa do žilovej tkaniva. Obvykle sa tento proces uskutočňuje kontinuálne a množstvo vyrobenej a nasávanej kvapaliny je rovnaké. Ak je niektorá z opísaných funkcií porušená, v mozgových štruktúrach dochádza k nadmernej akumulácii cerebrospinálnej tekutiny, ktorá je hlavnou príčinou hydrocefalusu.

Hydrocefalus mozgu u dospelých sa môže vyskytnúť na pozadí nasledujúcich patologických stavov:

 • Akútne abnormality v systéme krvného zásobenia mozgu spôsobené trombózou, hemoragickými alebo ischemickými mŕtvicami, prasknutie aneuryzmy, subarachnoidálne alebo intraventrikulárne krvácanie.
 • Vývoj infekcií a zápalových procesov ovplyvňujúcich centrálny nervový systém, štruktúru a výstelku mozgu - meningitídu, ventrikulitídu, encefalitídu, tuberkulózu.
 • Encefalopatia je toxická, posttraumatická, alkoholická a iné, spôsobuje chronickú hypoxiu mozgu a jej následnú atrofiu.
 • Nádory rôznych etiológií, ktoré rastú v bunkách komôr, mozgových kmeňov a tkanív s blízkymi stonkami.
 • Intrakraniálne poranenia, ktoré spôsobujú opuch mozgových štruktúr a prasknutie krvných ciev, ako aj posttraumatické komplikácie.
 • Komplikácie po chirurgickom zákroku vo forme mozgového edému a stlačenia mozgovomiechovej tekutiny a krvných zásobných kanálov.
 • Vzácne genetické anomálie a defekty centrálneho nervového systému - Bickers-Adams, Dandy-Walker syndrómy.

Ak je prítomná aspoň jedna z opísaných ochorení, pacient by mal brať do úvahy riziko vzniku hydrocefalusu ako komplikácie av prípade výskytu charakteristických symptómov okamžite nahlásiť ošetrujúcemu lekárovi.

Druhy hydrocefalov

Dospelý hydrocefalus sa takmer vždy pripisuje získaným ochoreniam. V závislosti od charakteristík, povahy pôvodu a vývoja je rozdelený na tieto typy:

Popíšte svoj problém s nami alebo zdieľajte svoje životné skúsenosti s liečbou choroby, alebo požiadajte o radu! Povedzte nám o sebe priamo tu na stránke. Váš problém sa nebude ignorovať a vaša skúsenosť pomôže niekomu! Napíšte >>

 1. Podľa povahy pôvodu:
 • Otvorená (vonkajšia) - kvôli zlému vstrebávaniu tekutiny do steny žilových ciev, prebytok sa hromadí v subarachnoidnom priestore, zatiaľ čo v častiach komôr mozgu sa nedodržiavajú porušenia. Tento typ poklesu sa vyskytuje zriedkavo, jeho postup vedie k postupnému poklesu objemu mozgu a atrofii mozgového tkaniva.
 • Uzavretá (vnútorná) - kvapalná tekutina sa nahromadzuje v častiach komôr. Príčinou tohto procesu je narušenie jeho odtoku cez kanály na vedenie lúhu spôsobené zápalovým procesom, trombózou a rastom nádoru.
 • Hypersekrétoria - vyskytuje sa pri nadmernom produkovaní mozgovomiechovej tekutiny.
 • Zmiešané - až donedávna bol tento typ hydrocefalusu diagnostikovaný s akumuláciou tekutín súčasne v komorách mozgu a subarachnoidného priestoru. Dnes je primárnou príčinou tohto ochorenia mozgová atrofia a akumulácia tekutín je dôsledkom, takže tento typ patológie sa nevzťahuje na hydrocefalus.
 1. Pokiaľ ide o intrakraniálny tlak:
 • Hypotenzívny tlak je znížený.
 • Hypertenzívne - indikátory tlaku CSF sa zvýšili.
 • Normotenzný - intrakraniálny tlak je normálny.
 1. Podľa tempa vývoja:
 • Akútny - rýchly vývoj patológie, obdobie od prvých symptómov až po hlboké poškodenie mozgových štruktúr je 3-4 dni.
 • Subakútna - ochorenie sa rozvíja v priebehu jedného mesiaca.
 • Chronické - charakterizované miernymi príznakmi, obdobie vývoja je 6 mesiacov alebo viac.

Každá forma hydrocefalusu sa prejavuje vo forme určitých symptómov, ktorých prítomnosť pomáha lekárom v procese ďalšej diagnostiky pri správnej diagnóze.

diagnostika

Nie je možné diagnostikovať mozgový hydrocefalus u dospelých výhradne vizuálnymi príznakmi alebo symptómami, keďže ochorenie sa neobjavuje zvonku a zlé zdravie môže byť spôsobené inými patologickými stavmi.

Pred diagnózou hydrocefalusu lekár predpíše súbor štúdií pozostávajúcich z nasledujúcich metód:

 1. Skúmanie odborníkmi - zahŕňa zhromažďovanie informácií o príznakoch a chorobách, ktoré spôsobujú výskyt odtoku mozgov; vykonanie testov na posúdenie miery poškodenia mozgových štruktúr a zníženie ich funkčnosti.
 2. Počítačová tomografia - študovať veľkosť a tvar komôr, mozgu, subarachnoidného priestoru a kostí lebky, určiť ich veľkosť a tvar, prítomnosť nádorov.
 3. Zobrazovanie magnetickou rezonanciou - identifikácia tekutiny v štruktúrach mozgu, určuje formu a závažnosť hydrocefalusu, čo umožní predbežný záver o príčine vývoja patológie.
 4. Rádiografia alebo angiografia s použitím kontrastnej látky - určenie stavu ciev, stupeň ztenčenia ich stien.
 5. Cystografia sa vykonáva na identifikáciu formy hydrocefalu a na objasnenie smeru pohybu mozgovomiechovej tekutiny.
 6. Echoencefalografia je ultrazvukové vyšetrenie mozgových štruktúr na prítomnosť patologických zmien, ktoré sa v nich vyskytujú.
 7. Lumbálna punkcia - prívod kvapalnej tekutiny sa uskutočňuje na stanovenie intrakraniálneho tlaku, na štúdium jeho zloženia podľa stupňa zahustenia a prítomnosti zápalových procesov.
 8. Oftalmoskopia - sa vykonáva ako sprievodná štúdia na zistenie zrakových porúch a ich príčin.

Ak výsledky skúmaného vyšetrenia potvrdia prítomnosť tekutiny v štruktúrach mozgu, lekár diagnostikuje hydrocefalus a predpisuje liečbu v závislosti od jeho tvaru.

Liečba hydrocefalusom

Pri malom a strednom nahromadení tekutiny v mozgu sa pacientovi odporúčajú lieky.

Ak cerebrospinálna tekutina vytvára príliš vysoký tlak a život pacienta je v nebezpečenstve, musí naliehavo vykonať operáciu.

Keď je hydrocefalus dôležitý na zníženie tlaku cerebrospinálnej tekutiny na mozog. K tomu sa v priebehu liečby predpisuje lekár nasledujúce lieky:

 • Diuretiká (Diakarb, Glimarit) - na odstránenie nadbytočnej tekutiny z tela.
 • Vasoaktívne lieky (Glevenol, síran horečnatý) - zlepšiť krvný obeh a obnoviť cievny tonus.
 • Liečivá proti bolesti (Ketoprofen, Nimesil), tablety proti migréne (Sumatriptan, Immren) - na zmiernenie bolestivých záchvatov a množstvo neurologických príznakov.
 • Glukokortikosteroidy (prednizolón, betametazón) - v ťažkom stave ako imunosupresívum a prostriedky na neutralizáciu toxínov.
 • Barbituráty (fenobarbital) - sedatíva, ktoré inhibujú centrálny nervový systém.

Liečba môže znížiť množstvo tekutiny v štruktúrach mozgu a zmierniť príznaky, ale úplná liečba s jej pomocou je nemožná. V akútnych a pokročilých prípadoch, ak existuje vysoké riziko kómy alebo smrti, pacient prechádza neurochirurgickou intervenciou. V závislosti od indikácií a stavu pacienta s hydrocefalom mozgu u dospelých sa vykonávajú tieto typy operácií:

 1. Posunovanie je odstránenie cerebrospinálnej tekutiny špeciálnym nástrojom zo štruktúr mozgu v dutine tela, ktoré prirodzene absorbujú tekutinu bez obštrukcie. Existujú typy obtokov:
 • ventrikulo-peritoneálny - výtok tekutiny do brušnej dutiny;
 • ventrikulárna atria - na oddelení pravého predsiene;
 • ventriculo-cisternia - v zadnej časti hlavy, časť veľkej nádrže.
 1. Endoskopia - tekutina je vyvedená cez špeciálny katéter zasunutý do otvoru v lebke.
 2. Ventrikulárna drenáž je otvorená chirurgia zahŕňajúca inštaláciu vonkajšieho drenážneho systému. Tento typ zásahu je indikovaný v prípadoch, keď nie je možné vykonať iné typy operácií. Pri jeho vykonávaní existuje vysoké riziko komplikácií.

Dôsledky hydrocefalusu

Prognóza lekárov pri diagnostike dospelého mozgového hydrocefalu závisí od formy a zanedbávania choroby. Detekcia patológie v počiatočnom štádiu zvyšuje pravdepodobnosť udržania zdravia, ako aj vlastnú orientáciu pacienta v každodennom živote a spoločnosti. Aby ste to urobili, pri prvých príznakoch ochorenia sa musíte poradiť s lekárom, pravidelne vyšetrovať a podstupovať odporúčané kurzy liečby a rehabilitácie.

Hydrocefalus v pokročilom štádiu ohrozuje pacienta so závažnými komplikáciami a neuspokojivou prognózou lekárov. Dôvodom sú nezvratné procesy v mozgovom tkanive, ktoré sa vyskytujú pri predĺženom tlaku CSF na jeho štruktúru. Dôsledky spustenia hydrocefalu zahŕňajú:

 • znížený svalový tonus končatín;
 • poškodenie sluchu a zraku;
 • duševné poruchy, prejavujúce sa znížením myslenia, pamäti, koncentrácie;
 • poruchy dýchacích a srdcových systémov;
 • nerovnováha vody a soli;
 • nedostatok koordinácie;
 • výskyt epileptických záchvatov;
 • príznaky demencie.

Za prítomnosti popísaných komplikácií a ich vážnej závažnosti je pacientovi priradené postihnutie, ktorého skupina závisí od toho, ako dobre sa orientuje v spoločnosti a živote.

Neváhajte a položte svoje otázky priamo tu na stránke. Budeme vám odpovedať! Spýtajte sa na otázku >>

Ak choroba postupuje rýchlo alebo mozog má takmer úplne stratenú funkčnosť v dôsledku atrofie jej tkanív, potom je vysoká pravdepodobnosť kómy a smrti.

hydrocefalus

Hydrocefalus - zvýšená akumulácia cerebrospinálnej tekutiny v systéme cerebrospinálnej tekutiny v mozgu. Hydrocefalus sprevádza mnohé vrodené a získané neurologické ochorenia. Klinicky sa prejavujú príznaky zvýšeného intrakraniálneho tlaku (bolesť hlavy, nevoľnosť, tlak na oči), symptómy kompresie mozgových štruktúr (vestibulárna ataxia, poruchy zraku, duševné poruchy, epizódy epizódy) a príznaky charakteristické pre chorobu, ktorá ju spôsobila. Diagnóza hydrocefalusu zahŕňa radiografiu lebky, oftalmologické vyšetrenia, Echo-EG (u detí - neurosonografia), MRI alebo CT mozgu. Chirurgická liečba hydrocefalusu umožňuje opraviť kongenitálne anomálie systému mozgovomiechovej tekutiny, odstrániť intrakraniálne lézie, ktoré porušujú obeh cerebrospinálnej tekutiny a upraviť odtok mozgomorfnej tekutiny z lebečnej dutiny.

hydrocefalus

Hydrocefalus doslova znamená "kvapkanie hlavy". V modernej neurológii je to bežný klinický syndróm, ktorý sa môže vyskytnúť pri mnohých ochoreniach, vrodených anomáliách alebo posttraumatických stavoch mozgu. Výskyt hydrocefalusu je spojený s určitými porušeniami v systéme cerebrospinálnej tekutiny v mozgu. Výskyt hydrocefalusu podlieha ľuďom akéhokoľvek veku. Hydrocefalus sa môže vyskytnúť u novorodencov, má vrodený charakter, vyvíja sa u detí a dospelých, sprevádza atrofické procesy, ktoré sa vyskytujú v mozgu u starších ľudí. Najčastejšie sa však vyskytuje v pediatrickej praxi.

Anatómia systému kvapalín

Normálne je cerebrospinálna tekutina (cerebrospinálna tekutina) produkovaná cievnymi plexusmi vzájomne prepojených komôr mozgu. Jeho najväčšie množstvo sa tvorí v laterálnych komorách, odkiaľ vstúpi cerebrospinálna tekutina do III. Komory a z neho sa zavádza systolický systém dodávania vody do IV komory. Potom sa kvapalina vstupuje do subarachnoidálneho (subarachnoidálne) priestor, ktorý sa rozprestiera po celom povrchu mozgu a v chvostovej smere prebieha kraj kraniovertebrální ísť ďalej obklopuje miecha po celej svojej dĺžke. Cerebrospinálna tekutina v subarachnoidnom priestore je neustále absorbovaná arachnoidnou (arachnoidnou) membránou miechy a mozgu a vstupuje do krvi.

Príčiny hydrocefalusu

Hromadiť nadmerné množstvo alkoholu v likéri systéme mozgu vedie 3 patologické mechanizmy: výrobu väčšieho množstva mozgovomiechového moku, alebo porušenie jeho saciu likéru cirkulačné poruchy. Hydrocefalus môže byť založený na jednom z uvedených mechanizmov alebo ich kombinácii. Príčiny porúch vo fungovaní systému mozgovomiechovej tekutiny môžu pôsobiť počas vývoja plodu a spôsobiť vrodený hydrocefál alebo postihnúť mozog po pôrode a spôsobiť vznik takzvaného získaného hydrocefalu.

Dôvody pre vrodeného hydrocefalu zahŕňajú malformácie alkohol systém (atrézia otvory magendie a Luschka, vád v štruktúre subarachnoidálnom priestore, aortálnu akvadukt syndróm Dandy-Walker, atď), kraniovertebrální anomálie (Chiari abnormalít, kongenitálna bazilárnej zobrazenie), intrauterinnou infekcie (toxoplazmóza, vrodená syfilis, cytomegália, rubeola), poranenie narodenia.

Získané hydrocefalus môžu byť dôsledkom zápalových procesov v mozgu a jeho škrupiny (encefalitída, arachnoiditída, meningitída), traumatické poškodenie mozgu, cievne poruchy (hemoragických do komôr, hemoragickej mŕtvice alebo mozgového hematómu sa krv vstupuje do komory). Hydrocefalus je často vyvíja v koloidnej cysty III komory a intracerebrálneho nádorov (astrocytóm, germinomas, ganglioneuroma, et al.), Ktoré klíči v mozgových komorách alebo kompresné mozgovomiechového dráhu tekutiny, a tým porušenie normálne cirkuláciu lúhu a jeho odtok z dutiny lebečnej.

Samostatne sa izoluje atrofická (nahradzujúca) forma hydrocefalusu, ku ktorému dochádza v dôsledku post-traumatickej smrti alebo vekom súvisiacej atrofie mozgového tkaniva. Zároveň mozgomie mozgu vyplní priestor, ktorý sa vytvorí vo vnútri lebky v dôsledku zníženia objemu mozgu. Atrofický hydrocefál v starobe sa môže vyvinúť na pozadí poruchy prívodu krvi do mozgu pri ateroskleróze mozgových ciev, hypertenzii, diabetickej makroangiopatii.

Klasifikácia hydrocefalusu

Podľa etiologického princípu sa rozlišuje kongenitálny a získaný hydrocefalus.

Podľa mechanizmu výskytu je hydrocefalus klasifikovaný do otvorených a uzavretých foriem. Otvorený hydrocefalus je spojený s hyperprodukciou mozgovomiechovej tekutiny alebo porušením jeho absorpcie počas normálnej mozgovomiechovej tekutiny. Uzavretý hydrocefalus je spôsobený porušením výtoku mozgovomiechovej kvapaliny v dôsledku kompresie, čiastočnej alebo úplnej obštrukcie akejkoľvek časti mozgového mozgového systému mozgu.

V závislosti od toho, kde dochádza k nadmernému nahromadeniu kvapaliny, sa rozlišuje vnútorný a vonkajší hydrocefál. Vnútorný hydrocefalus je sprevádzaný akumuláciou CSF v komorách mozgu. Externý hydrocefalus je charakterizovaný prebytkom cerebrospinálnej tekutiny v subarachnoidnom a subdurálnom priestore.

Podľa charakteristík kurzu je hydrocefalus klasifikovaný ako akútny, subakutný a chronický. Akútny hydrocefalus je charakterizovaný rýchlym vývojom, v ktorom niekoľko dní po nástupe prvých príznakov ochorenia dochádza k dekompenzácii. Subakútny hydrocefalus sa vyvíja do jedného mesiaca a chronický - viac ako šesť mesiacov.

Veľkým klinickým významom je oddelenie hydrocefalu stabilizovaným (kompenzovaným) a progresívnym (zvyšujúcim sa). Stabilizovaný hydrocefalus sa nestáva a zvyčajne pokračuje normálnym tlakom kvapaliny. Progresívny hydrocefalus je charakterizovaný zhoršením príznakov, je sprevádzaný zvýšeným tlakom v liekovej tekutine, zle podlieha konzervatívnej terapii a vedie k atrofii mozgového tkaniva.

Známky hydrocefalu u dospelých

Akumulácia nadmerného množstva cerebrospinálnej tekutiny v obmedzenom priestore lebky vedie k zvýšeniu intrakraniálneho tlaku, čo spôsobuje najtypickejšie symptómy hydrocefalusu. U dospelých a starších detí to zahŕňa: nie je uvoľnené analgetikami, intenzívnou bolesťou hlavy, nevoľnosťou, vracaním a pocitom tlaku na očné bulvy. Tieto príznaky sa môžu vyskytnúť akútne alebo rastú postupne, majú prechodnú povahu na začiatku ochorenia. Atrofický hydrocefalus sa často vyskytuje bez príznakov zvýšeného intrakraniálneho tlaku a je zistený iba pri ďalšom vyšetrení pacienta.

Vo väčšine prípadov je hydrocefalus doprevádzaný neurologickými príznakmi, ktoré sú spôsobené stlačením mozgových štruktúr zväčšenými priestormi kvapaliny a hlavným ochorením, ktoré spôsobuje rozvoj hydrocefalusu. Najčastejšie je hydrocefalus charakterizovaný vestibulárnym a zrakovým postihnutím. Prvým je vestibulárna ataxia, prejavujúca sa závratmi, nestabilitou chôdze, hlukom v ušiach a hlave, nystagmom. Z tohto hľadiska je možné pozorovať výrazné zníženie ostrosti zraku, stratu určitých oblastí zorného poľa, stagnujúce disky optických nervov s predĺženým priebehom hydrocefalusu sa môže vyvinúť atrofia optických nervov.

Hydrocefalus sa môže vyskytnúť s poruchami motora a citlivými oblasťami: paréza a paralýza, zvýšené reflexie šľachy a svalový tonus, pokles alebo úplná strata všetkých typov citlivosti, tvorba spastických kontraktúr končatín. Okluzívny hydrocefalus v dôsledku zhoršenej cirkulácie cerebrospinálnej tekutiny v zadnej lebečnej fosfii je charakterizovaný príznakmi mozgovej ataxie: zhoršená koordinácia a chôdza, veľké disproporcionálne pohyby, zmeny v rukopise atď.

V niektorých prípadoch, hydrocefalus je sprevádzaná duševných porúch, ktoré sa vyskytujú častejšie u dospelých porúch emocionálne a voľní: emočná nestability, neurasténie, bezpríčinné eufória s rýchlym prechodom do stavu ľahostajnosti a apatie. Pri prudkom zvýšení intrakraniálneho tlaku je možné agresívne správanie.

Známky hydrocefalu u detí

U detí v dôsledku veľkej ohybnosti kostí lebky nie je pozorovaný nárast intrakraniálneho tlaku, hydrocefalus v nich je sprevádzaný nárastom veľkosti lebky. U novorodencov a dojčiat, hydrocefalus sa vyznačuje príliš veľkou hlavou, vypuklé žily z pokožky hlavy, stresu a nedostatku pulzáciou veľké fontanely, papily. Často existuje príznak "zapadajúceho slnka" - obmedzenie pohybu očných bulbov hore. Môže sa vyskytnúť divergencia švov lebky. Klepanie na lebku sprevádza charakteristický zvuk (príznak "prasknutého hrnca"). U detí prvého roka života hydrocefalus vedie k oneskoreniu vo vývoji. Oni neskôr začnú držať hlavy, prevrátiť, sedieť a chodiť.

Deti, ktoré majú závažný hydrocefalus, sa líšia v sférickom tvare hlavy, jeho príliš veľká veľkosť, hlboké oči, vyčnievajúce uši, zriedenie pokožky hlavy. Môže dôjsť k zníženiu videnia, zvýšeniu svalového tonusu v dolných končatinách a poruchám kraniálnych nervov. Na rozdiel od dospelých, hydrocefalus v detstve často nie je sprevádzaný emocionálno-volebnými poruchami, ale intelektuálnou nedostatočnosťou. Deti s hydrocefalom sú zvyčajne sedavé a obézne. Sú apatitívni, inertní, nemajú lásku k príbuzným príbuzným svojim rovesníkom. Zníženie stupňa hydrocefalu často vedie k zvýšeniu intelektuálnych schopností a aktivít dieťaťa.

V dospievaní sa hydrocefalus často vyskytuje akútne na pozadí infekčnej choroby, mentálnej alebo fyzickej traumy. Súčasne to sprevádza intenzívna bolesť hlavy, opakované zvracanie a bradykardia. Sú záchvaty straty vedomia, niekedy konvulzívne záchvaty. V niektorých prípadoch sa pozoruje epizodická psychóza s halucinogénnym alebo bludným syndrómom.

Diagnóza hydrocefalusu

Klinické symptómy hydrocefalusu sú zvyčajne také charakteristické, že umožňujú neurológovi podozrenie na jeho prítomnosť pri prvom vyšetrení pacienta. Na stanovenie stupňa a formy hydrocefalusu, ako aj na identifikáciu základnej choroby sa vykonávajú ďalšie vyšetrenia: röntgenové, ultrazvukové, počítačové alebo magnetické rezonančné zobrazovanie.

Keď radiografia lebky v prípade hydrocefalusu odhalila zriedenie kostí lebky a divergenciu švov medzi nimi; na vnútornom povrchu kraniálnej klenby sa pozoruje príznak "odtlačkov prstov". Hydrocefalus spôsobený stenózou mozgového akvaduktu je sprevádzaný poklesom objemu zadnej lebečnej kosti na rádiografoch lebky. Hydrocefalus u Dandy-Walkerovho syndrómu je naopak charakterizovaný nárastom objemu zadnej lebečnej kosti na kraniograme. Hydrocefalus počas uzatvárania jedného z medzikomorových správ sa prejavuje kraniálnou asymetriou viditeľnou na kraniograme. V modernej klinickej praxi však za prítomnosti viac informatívnych metód výskumu, ako sú MRI, MSCT a CT mozgu, má röntgenový lúč len pomocnú hodnotu pri diagnostike hydrocefalusu.

Z metód ultrazvukovej diagnostiky pre hydrocefalus sa na stanovenie stupňa nárastu intrakraniálneho tlaku používa echoencefalografia. U detí prvého roka života je možné pomocou ultrazvuku použiť ultrazvukové vyšetrenie mozgu otvoreným fontanelom.

Hodnotenie poškodenia zraku a stav optických nervov sa uskutočňuje oftalmológom. Zoznam oftalmologických vyšetrení hydrocefalu spravidla zahŕňa spravidla oftalmoskopiu, stanovenie zrakovej ostrosti a perimetrie.

Tomografické diagnostické metódy umožňujú určiť povahu hydrocefalusu, identifikovať miesto oklúzie cerebrospinálnej tekutiny alebo existujúcu vrodenú anomáliu, diagnostikovať kauzálne ochorenie (nádor, cysty, hematóm atď.). Keď je hydrocefalus najviac informatívny, používa sa MRI mozgu.

Pri absencii kontraindikácií na detekciu príčinnej choroby je možná lumbálna punkcia, po ktorej nasleduje štúdia cerebrospinálnej tekutiny. Pri podozrení na vaskulárne poruchy sa uvádza MPA ciev mozgu. Vrodená infekčná etiológia hydrocefalusu vyžaduje diagnostiku PCR na určenie typu infekcie, ktorá ju spôsobila.

Liečba hydrocefalusom

Voľba liečby hydrocefalu závisí od jeho etiológie. Konzervatívna terapia sa často uskutočňuje so získaným hydrocefalom spôsobeným zápalovými ochoreniami, traumatickým poranením mozgu a komorovým krvácaním. Hlavné ochorenie sa lieči a predpísané sú diuretické lieky (acetazolamid, furosemid) na zníženie stupňa hydrocefalusu a zvýšenie intrakraniálneho tlaku.

Vrodený hydrocefalus zvyčajne vyžaduje operáciu na korekciu základných malformácií. Ak je hydrocefalus spôsobený prítomnosťou volumetrického procesu v mozgu, potom sa tiež lieči chirurgicky. Podľa svedectva sa odstráni intrakraniálny hematóm, operácia na odstránenie nádorov, pitva alebo úplné vyrezanie mozgového abscesu, oddelenie adhézií pri arachnoiditíde atď.

V prípadoch, kde nie je možné odstrániť príčinu hydrocefalusu, sa používajú posunovacie operácie: cystoperitoneálna posun, endoskopická ventrikulocytómia dna tretej komory, ventrikuloperitoneálne posunovanie, lumboperitoneálny bypass, vonkajšia komorová drenáž. Sú zamerané na vytvorenie ďalších ciest pre odtok mozgovomiechovej tekutiny z lebečnej dutiny. Posunovacie operácie môžu byť vykonávané ako doplnok k chirurgickej liečbe základnej choroby, ak počas operácie nie je možné obnoviť normálnu cirkuláciu CSF.

Brain hydrocephalus - čo potrebujete vedieť o tejto chorobe

Mozgový hydrocefalus je závažné ochorenie nervového systému, ktoré vedie k neurologickým poruchám a môže ohroziť život pacienta. Tento stav je vrodený alebo sa vyvíja v dospelosti. Najefektívnejšia liečba sa považuje za operáciu.

Príčiny a typy

Existuje niekoľko typov mŕtveho mozgu, z ktorých každý má svoje vlastné príčiny, znaky prejavu a stupeň rizika pre život pacienta. Všeobecný mechanizmus vývoja patológie je spojený so zhoršeným odtokom cerebrospinálnej tekutiny z komôr mozgu. U detí vytvára charakteristický vzhľad, u dospelých vedie k zvýšeniu intrakraniálneho tlaku (ICP).

Príčiny vrodeného hydrocefalu:

 • hlavné vývojové patológie;
 • trauma pri pôrode;
 • dedičné choroby;
 • intrauterinná infekcia;
 • vedľajšie účinky liekov užívaných matkou;
 • nezdravý životný štýl rodičov (alkohol, fajčenie, drogy).

Vrodená kvapka má výraznejší účinok na vývoj nervového systému, takmer vždy sprevádzaný atrofickými procesmi v mozgu. Príčiny získaného hydrocefalusu:

 • prenosná meningitída, encefalitída;
 • účinky úderov;
 • mozgové nádory;
 • poranenia hlavy;
 • komplikácie chronických ochorení (diabetes mellitus, tuberkulóza, vaskulárne patológie).

Poškodenie lebky je obzvlášť nebezpečné, pretože ich účinky môžu byť po dlhú dobu nepochybné ani o samotnej obete, ani o jej príbuzných. Po údere alebo páde môže trvať dlho, kým si človek všimne, že sa pre ňu stáva ťažké sústrediť sa a jeho hlava príliš často ubližuje.

V závislosti od príčin, symptómov a závažnosti ochorenia existuje niekoľko klasifikácií choroby. Podľa pôvodu sa izoluje kongenitálny a získaný hydrocefalus. Podľa zvláštností kurzu sa to stáva:

 • uzavretý (okluzívny) - existuje prekážka v uvoľňovaní mozgovomiechovej tekutiny;
 • otvorená (neokluzívna) - normálna komunikácia medzi komorami mozgu a krvného obehu;
 • hypersekrécia - vzniká v dôsledku nadmernej produkcie alkoholu.

Taktiež sa rozdelenie na vnútorné (tekutina hromadí v komorách) a vonkajšie (v subarachnoidnom priestore) hydrocefalus. Podľa klinických príznakov možno rozlíšiť akútnu (až 3 dni), subakútnu (až mesačnú) a chronickú (viac ako 30 dní) formu. Podľa dynamiky vývoja patológie:

 • progresívny - najnebezpečnejší druh, charakterizovaný postupným nárastom symptómov;
 • regresívny - jednoduchý typ, využitie je možné;
 • stabilný - nevznikajú žiadne významné zmeny v stave.

Ak sú komory ovplyvnené, monoventrikulárna forma je izolovaná, keď iba jeden z nich je zapojený do patologického procesu. Zriedkavejšie varianty prietoku sú biventrikulárne a triventikulárne kvapky. V tomto prípade je ovplyvnených niekoľko komôr a odtok tekutiny z nich nie je možný. Takéto patológie sú ťažšie a nebezpečnejšie, horšie sa liečia.

Symptómy ochorenia

Klinika môže byť rozdelená na zhoršenie celkového stavu, mozgových symptómov a fokálnych javov. V každom prípade sú hlavnými škodlivými faktormi akumulácia tekutín a zvýšený intrakraniálny tlak, hypotrofné a atrofické zmeny v susednom nervovom tkanive.

Zhoršenie celkového stavu je pomerne neobvyklým a nevyjadreným symptómom, ktorý neumožňuje jednoznačnú diagnózu. To sa prejavuje miernymi bolesťami hlavy, nevoľnosťou a menej častým nepríjemným pocitom v očiach, ktorý je paroxysmálny. Tieto príznaky sú najvýraznejšie s vnútorným hydrocefalom a s vonkajšími znakmi nie sú významné.

Cerebrálne symptómy spojené s podvýživou mozgu, v počiatočných štádiách sú sprevádzané bežnými príznakmi, pretože diagnóza veľkej hodnoty nie je. Medzi takéto prejavy patrí konvulzívny syndróm, fotofóbia, tinitus, zhoršená pamäť, pozornosť, koordinácia pohybov.

Ohniskové príhody, ktoré sú spojené s rozšírením mozgových komôr, majú vyššiu hodnotu pre diagnózu. Presne označujú postihnutú oblasť. Najčastejšie sa prejavuje formou zhoršenej citlivosti končatín, paralýzy, čiastočných konvulzívnych záchvatov (keď je ovplyvnená jedna oblasť, napríklad rameno alebo noha), môžu byť asymetrické aj symetrické.

U detí prvého roka života sa tvorí hydrocefalický syndróm - zvýšenie objemu hlavy, oneskorenie vo fyzickom a intelektuálnom vývoji až po závažnú mentálnu retardáciu. Pri miernom ochorení je možné čiastočné obnovenie funkcie a pri včasnom chirurgickom zákroku sa hydrocefalus stáva liečiteľným. Ak je vznik ochorenia spôsobený fetálnymi príčinami, smrť malého hydrocefalu je možná počas pôrodu alebo počas prvého roka života.

Charakteristické znaky patológie u detí sú neúmerne veľké hlavy, sťahovanie očných svalov. Prameň nie pulzuje, stojí nad povrchom lebky (kýla prameňa). Dieťa neustále kričí, alebo naopak, je pomalé a nevykazuje žiadne emócie.

Mali by sme tiež spomenúť jednu ďalšiu formu choroby, vikarnoy. Jeho iným názvom je striedanie. Vyvíja sa hlavne u starších ľudí. Podstatou tejto choroby je, že primárne sú atrofické procesy v nervovom tkanive, čo zvyšuje množstvo vzdelania, v ktorom sa zhromažďuje cerebrospinálna tekutina. ICP sa nezvyšuje, preto sa tento typ ochorenia nazýva normotenzívny. Je prakticky nevyliečiteľný sám osebe, pretože je dôsledkom, nie je príčinou.

diagnostika

Prítomnosť hydrocefalusu u dospelých určuje neurológ alebo neurochirurg, u detí pediatrický neurológ a keď sú jasné príznaky zmeny tvaru lebky, pediatra. Lekár začne diagnostikovať vyšetrenie, ktoré odhaľuje určité porušenia, patológie vnímania (zrak, sluch), nafúknuté žily na hlave, u malých detí - zvýšenie veľkosti lebky, stiahnutie očných svalov. V prípadoch podozrenia na získaný hydrocefalus u dospelých sa stáva dôležitá história zranení, zápalových ochorení atď.

Ale prvé miesto v diagnostike dropsy patrí medzi inštrumentálne metódy. Najinformatívnejšia je MSCT (multispirálna počítačová tomografia). Umožňuje vám vidieť rozšírené komory alebo subarachnoidné nádrže, rovnako ako nádory, ak sú príčinou tejto choroby. Rovnaká metóda umožňuje rozlíšiť medzi uzavretými a otvorenými formami patológie.

Echoencefalografia (ultrazvuk mozgu) objasňuje stav krvných ciev, možné riziko komplikácií z ich strany. Metóda je veľmi dôležitá, ak lekár predpokladá, že hemoragická mŕtvica sa stala príčinou poklesu. U novorodencov sa používa podobné vyšetrenie - ultrasonografia, ktorá umožňuje odhaliť hydrocefalus z dôvodu genetických príčin alebo traumy počas pôrodu.

Oftalmoskopia (zvýšená hodnota ICP môže spôsobiť glaukóm), lumbálna punkcia (ukazujúca zloženie a tlak mozgovomiechovej tekutiny), stanovenie neurologického stavu pacienta a identifikácia prípadných duševných porúch sa používa na určenie účinkov ochorenia.

Diferenciálna diagnostika u dospelých sa uskutočňuje s inými patologickými stavmi nervového systému, ktoré spôsobujú degeneratívne procesy v mozgu - demenciou, Alzheimerovou chorobou, nádormi, ktoré neporušujú odtok mozgovomiechovej tekutiny.

Skorou metódou na detekciu vrodených porúch je intrauterinné stanovenie veľkosti a tvaru priehľadnej septa mozgu. Táto štruktúra pozostáva z dvoch dosiek mozgového tkaniva a malej dutiny medzi nimi. Zvyčajne obsahuje alkohol. Zhrubnutie a tvorba cysty priehľadnej septa je pomerne častým fenoménom, ktorý ľahko prechádza po narodení. Oveľa nebezpečnejším príznakom je čiastočný alebo úplný nedostatok štruktúry, čo vedie k významným patologickým stavom mozgu.

Chirurgická liečba

Chirurgia je najefektívnejší spôsob, ako sa zbaviť kvapiek. Na liečbu sa používa niekoľko typov intervencií:

 • odstránenie príčiny ochorenia v uzavretej forme (trombus, nádory, delenie);
 • posun s komunikujúcou (otvorenou) alebo hypersekrétnou formou, ak nie je možné odstrániť príčinu patológie;
 • kombinované operácie so zmiešaným typom.

Vo väčšine prípadov sa lekár rozhodne posunúť postihnutú komoru mozgu. Podstata operácie spočíva v tom, že pacientovi sa implantuje rúrka (skrat), ktorá odstraňuje nadbytočnú tekutinu z dutiny nákazy. Voľný koniec implantátu sa posiela do brušnej dutiny aspoň v predsieni. Umelá správa vám umožňuje zbaviť sa zbytočného alkoholu a priniesť ho tam, kde nie je narušená absorpcia do krvi. Výsledkom je obnovenie normálneho obehu cerebrospinálnej tekutiny, ukončenie jeho akumulácie v lebečnej dutine. Ak je operácia vykonaná u dieťaťa, bočný posun sa nastaví "na rast" a každých niekoľko rokov sa nahradí. Takže kvôli tlakovému rozdielu nie je žiadny spätný tok kvapaliny, je vybavený ventilom, ktorého okruh umožňuje pohyb výluhu len v správnom smere.

Ak sa ochorenie môže vyliečiť, odstráňte kauzálne faktory: krvné zrazeniny a krvné zrazeniny, nádory, adhézie. Takéto operácie môžu predĺžiť život pacienta. Ak sú prijaté opatrenia nedostatočné a tekutina sa naďalej hromadí, môže sa dodatočne vykonať posun.

Existuje niekoľko kontraindikácií pre operáciu:

 • aktívny zápalový proces v nervovom tkanive - encefalitída, meningitída, ventrikulitída;
 • stabilná alebo regresívna forma kvapky;
 • nezvratné účinky ochorenia - slepota, neurologické poruchy, atrofia mozgových hemisfér;
 • vyčerpanie, ťažké patologické stavy srdca, krvné cievy, dýchací systém.

Endoskopické operácie sa široko používajú na zníženie rizika: inštalácia a revízia skratov, odstránenie hematómov a malých nádorov, zničenie adhézií a priečok. Platí to pre monoventrikulárnu patológiu, v závažnejších prípadoch sa používajú metódy s kraniotómii.

Rehabilitácia a liečba drog

Lieky sú predpísané na stabilnú alebo regresívnu formu ochorenia, kontraindikácie na operáciu alebo v období obnovy po nej. Výber liekov závisí od stavu pacienta a závažnosti ochorenia.

Na zlepšenie odtoku kvapaliny pomocou Mannitolu alebo Diacarb sa dostávajú do krvného obehu. Okrem liekov sa užívajú aj diuretiká tiazidovej skupiny, napríklad furosemid. Zabraňuje zvýšeniu krvného tlaku pri užívaní draslík šetriacich diuretík.

Detralex, Glycine a Piracetam sú predpísané na zlepšenie výživy nervového tkaniva a jeho krvného zásobovania. Ako symptomatické činidlá sa môžu používať antikonvulzívne, protizápalové a sedatívne lieky. Včasná liečba je možná doma, ale ak choroba postupuje, je potrebné ísť do nemocnice. Lekár rozhodne: dostatočný liečebný postup alebo potrebná operácia.

Opatrenia na rehabilitáciu pomáhajú pacientovi žiť s účinkami ochorenia alebo skratom po operácii. Musí obmedziť fyzickú aktivitu, dodržiavať stravu s prísnou kontrolou kvapaliny a soli. Pravidelne by ste sa mali podrobiť vyšetreniu neurológom a zúčastniť sa lekárskych procedúr.

Komplikácie a prognóza

Čo je nebezpečný hydrocefalus? Prognóza ochorenia sa má zvážiť osobitne u detí a dospelých. Vrodené formy spôsobené patologickou prenatálnou vývojovou chorobou sa považujú za najťažšie. Najčastejšie sa malí pacienti narodia s nezvratnými léziami nervového tkaniva, ktoré vedú k smrti alebo ťažkej duševnej poruche.

Deti, ktoré sú poranené pri pôrode alebo v prvom roku života, sú oveľa pravdepodobnejšie, že situáciu napravia, ak sa liečba začne včas. Ak nie, riziko invalidity je vysoké. Za prítomnosti skratu sa dieťa rozvíja normálne, kvôli plasticite nervového systému sa mozgové funkcie rýchlo obnovia, ale pravidelné kontroly a výmena implantátu sa vyžadujú pri raste dieťaťa.

U dospelých prognóza závisí od formy ochorenia. Akútny hydrocefalus môže prechádzať bez následkov, ak je liečený včas. Chronická forma je vhodná na odstránenie lekárskeho alebo chirurgického zákroku, vyžaduje dlhodobú rehabilitáciu. Najťažšie je s náhradným typom, keď hydrocefalus je iba dôsledkom základnej choroby, takže je zbytočné ho bojovať.

Najnebezpečnejšie komplikácie mozgového edému:

 • oligofréniu u detí;
 • paralýza, paréza končatín;
 • epileptické záchvaty;
 • duševné poruchy;
 • glaukómu a slepoty.

Prognóza pracovnej kapacity závisí od výsledku lekárskej manipulácie. Po úspešnej liečbe sa môžu dospelí pacienti vrátiť do práce a deti do školy a hrať. Jediným obmedzením je fyzická aktivita: pacienti by mali cvičiť s opatrnosťou a prestať pracovať, keď sa objavia nepríjemné pocity.

Neočakávaná alebo neúčinná liečba vedie k postihnutiu. Náklady na rehabilitačné opatrenia sú súčasne pomerne vysoké napriek výhodám. V najvážnejších prípadoch je možná smrť. Mladí muži vo vojenskom veku, ktorí majú nainštalovaný šunku, sa nepovažujú za oprávnených na vojenskú službu.

záver

Dropsy mozgu - vážna choroba, ktorá si vyžaduje skoré chirurgické zákroky. Operácia je najspoľahlivejší spôsob liečby a prevencie komplikácií, lekárskych prípravkov a najmä ľudových liekov, môžu byť použité len ako dodatočné a podporné opatrenia.

Náklady na rehabilitáciu, lieky a chirurgický zákrok môžu byť vysoké, ale je plne opodstatnené tým, že umožňuje pacientovi udržať si kvalitu života v blízkosti prvého. Časové opatrenia môžu zachrániť svoje zdravie.

Príznaky a liečba poklesu mozgu

Dropsy mozgu alebo hydrocefalusu sú dôsledkom prebytku cerebrospinálnej tekutiny v komorách mozgu a priestorov medzi meningami. Patológia sa môže vyvinúť po utrpení zranení a niektorých ochorení. Mozgové dutiny sa rozširujú, vyvíjajú tlak na okolité tkanivo a spôsobujú neurologické poruchy.

S hydrocefalom je narušená rovnováha medzi tvorbou CSF a jeho opačným nasávaním do krvného obehu. V dôsledku toho objem cerebrospinálnej tekutiny výrazne presahuje rezervnú kapacitu mozgových dutín (cisterny, komory, subarachnoidné medzery). Bežná aktualizácia cerebrospinálnej tekutiny zvyčajne umožňuje zbaviť sa toxických metabolických produktov.

Likér je zodpovedný za oslabenie mozgu počas úderov do hlavy a náhlych pohybov, jeho cirkulácia poskytuje výživu bunkám mozgovej kôry. Keď nastane nerovnováha medzi prichádzajúcou a inhalačnou cerebrálnou tekutinou, tlačí sa na steny vnútorných dutín mozgu, v niektorých prípadoch spôsobí jej nevratné poškodenie.

Príčinou hydrocefalusu môžu byť všetky druhy lézií mozgu a meningov. Vo väčšine prípadov sa vyskytuje ako komplikácia infekčných ochorení (meningitída, meningoencefalitída) alebo traumatické poranenie mozgu. Dropsy môžu byť spojené s obštrukciou spätného toku krvi z dutín lebky, takéto porušenie je zvyčajne spôsobené patológiou žilových ciev, tvorbou krvných zrazenín v dutinách, cikcitím a adhezívnym procesom v dutine brušných žíl. Nádory, vysoký krvný tlak, ochorenie obličiek, mozgové parazity môžu tiež spôsobiť odvodnenie mozgov. V niektorých prípadoch je hydrocefalus spojený s nedostatočným rozvinutím mozgu, s rastom mozgu alebo s chrbticou.

Obsah článku:

Klasifikácia hydrocefalusu

Rozdelenie edému mozgu do kategórií sa vykonáva z niekoľkých dôvodov.

V závislosti od etiológie ochorenia:

Uzavretý alebo neohlásený - výtok kvapaliny je narušený v dôsledku skutočnosti, že spôsoby jeho transportu do krvného obehu sú blokované kvôli vzniku nádoru, cystu, upchatiu otvorov Magendie a Lushka, zúženiu vodného systému mozgu alebo výskytu krvnej zrazeniny. Zvýšenie tlaku mozgu vedie k porušovaniu a stláčaniu mozgových štruktúr.

Otvorená alebo komunikujúca - zhoršená fyziológia vstrebávania mozgovej tekutiny do systémovej cirkulácie, tento proces sa vyskytuje veľmi pomaly v dôsledku zápalu meningídy, cysticerkózy, sarkoidózy, cerebrálneho krvácania, metastázy. Trvalý vysoký tlak mozgu postupne ničí mozgovú látku.

Hypersekrétorná forma - vzniká nadbytok mozgovomiechovej tekutiny.

Klasifikácia edému mozgu etiológiou:

Vrodený hydrocefalus - vzniká počas obdobia vnútromaternicového vývoja kvôli infekcii plodu, genetickým chorobám, pôrodným traumám, hemorágii v mozgu plodu. Tento typ patológie nie je kompenzovaný u všetkých pacientov v detstve a niekedy sa stáva dospelým.

Získaný hydrocefalus - vyskytuje sa na pozadí mozgových infekcií, mozgových poranení, cyst a nádorov.

Substitučný hydrocefalus - vyskytuje sa na pozadí atrofie mozgu v dôsledku zmien súvisiacich s vekom, encefalopatie.

Druhy kvapiek, v závislosti od povahy ochorenia:

Akútna forma - vyvíja sa počas niekoľkých dní, stav pacienta sa rýchlo stáva veľmi ťažkým;

Chronická forma - sa rozvíja v priebehu niekoľkých mesiacov alebo šiestich mesiacov s postupným nárastom intrakraniálneho tlaku a zhoršením symptómov.

Klasifikácia ochorenia v závislosti od lokalizácie prebytočnej tekutiny:

Vonkajšia forma - mozgová tekutina sa hromadí v subarachnoidnom priestore pod meningami bez ventrikulárnej expanzie, sa nachádza v atrofii mozgu;

Vnútorná forma - cerebrospinálna tekutina sa hromadí v cisternách a komorách mozgu;

Zmiešaná forma - mozgová tekutina sa hromadí vo všetkých dutinách mozgu.

Klasifikácia edému mozgu v závislosti od závažnosti porušenia jeho štruktúr:

Kompenzovaný - nadbytok mozgomie mozgu nevytlačí mozgové štruktúry, neexprimované symptómy chýbajú, pacient je normálny;

Dekompenzované - v dôsledku kompresie mozgového tkaniva sú diagnostikované rôzne neurologické príznaky a poruchy centrálneho nervového systému.

Príčiny edému mozgu

Ak vylúčime vrodenú formu dospelého hydrocefalusu, ktorý sa objavil v ranom detstve kvôli vnútromaternicovej infekcii, pôrodnému traumu alebo vrodeným abnormalitám, možno identifikovať nasledujúce príčiny vývoja kvapky:

Krvácanie z ruptúry aortálnej aneuryzmy, prietok hematómu pod meningami alebo do komôr;

Zápal mozgových štruktúr v dôsledku komplikácií neuroinfekcií a systémových patologických stavov (meningitída, neurosyfilída, sarkoidóza, encefalitída);

Benígne a malígne nádory mozgu;

Mozgové metastázy;

Vaskulárna encefalopatia ako dôsledok cukrovky, aterosklerózy, hypertenzie;

Toxická encefalopatia ako výsledok otravy látkami toxickými pre centrálny nervový systém.

Príznaky kvapkania mozgu

Symptómy akútneho hydrocefalusu:

Ťažké bolesti hlavy bez určitej lokalizácie, najvýraznejšie ráno;

Nauzea a vracanie, väčšina z nich cítila ráno;

Slabosť, konštantná únava;

Tachykardia (viac ako 120 úderov za minútu) alebo bradykardiu (menej často 50 úderov za minútu);

Letargia indikujúca zvýšenie tlaku v lebe.

Porušenie okulomotorických pohybov, zachovanie nútenej držania hlavy.

Symptómy chronického mozgového edému:

Letargia, pasivita, ľahostajnosť k tomu, čo sa deje;

Zhoršené kognitívne funkcie, pamäť, schopnosť účtovať;

Poruchy spánku a odpočinku;

Útlak funkcie reči a intelektuálne schopnosti;

Porušenie procesu chôdze, keď pacient v polohe sklonu napodobňuje pohyby nohy pri chôdzi, ale vo stojacej polohe nie je schopný harmonických pohybov;

Úzkosť, nervozita, neschopnosť koncentrácie;

Neúmyselné močenie - objaví sa v neskorších štádiách ochorenia.

Keď dôjde k stlačeniu mozgu, objavia sa poruchy videnia, ako je dvojité videnie, strata viditeľných polí, rozšírená žiak bez odozvy na svetlo, atrofia optického nervu vrátane slepoty, znížená ostrosť zraku, šklbanie.

Deti trpiace vrodeným hydrocefalom alebo chorými v ranom detstve zaostávajú a sedia. Majú porušenie hlavných metabolických procesov: voda, uhľohydráty a tuky. Zmeny metabolizmu tukov môžu spôsobiť všeobecnú obezitu. Na pozadí choroby sa môže vyskytnúť aj vyčerpanie, vzniká charakteristický tvar hlavy: rozširuje sa a stáva sa ako guľa, čelo je veľké a zavesené, obe hlboké oči sú hlboko zakalené, oči sú polozatvorené.

Koža na hlave pacienta je zriedená, s priesvitnou sieťou žilových ciev. Pružiny počas ochorenia sa zväčšujú, zväčšujú a stuhujú, kosti sa stávajú tenšie, švy spájajúce kosti lebky sa môžu rozchádzať. Choroba je sprevádzaná neurologickými príznakmi - paralýza, paréza jednotlivých končatín, oslabenie reflexov a svalového tónu, zhoršená koordinácia pohybov, statika, zmeny chôdze. Medzi príznaky poklesu mozgu dochádza aj k zníženiu zrakovej ostrosti, v niektorých prípadoch môže dôjsť k úplnej slepote.

Cerebrálny edém sa často prejavuje duševnými poruchami, ktoré sa bežne delí na stavy spojené s nedostatočnou intelektuálnou aktivitou a poruchami osobnosti. Intelektuálne postihnutie sa môže prejaviť vo forme reverzibilnej miernej formy mentálnej retardácie a môže sa zhoršiť oligofréniou, ktorá je charakterizovaná rôznymi stupňami mentálnej retardácie. Vo väčšine prípadov prevažujúca eufória, ktorá rýchlo uvoľňuje cestu k apatii. Medzi klinickými prejavmi sa zaznamenajú symptómy charakteristické pre vysoký intrakraniálny tlak: bolesť hlavy, vracanie, nevoľnosť.

Okrem zberu anamnézy sa pri stanovení diagnózy používajú ďalšie metódy vyšetrenia na určenie formy, fázy, etiológie a závažnosti príznakov ochorenia. Na tieto účely používajte oscilografiu, echoencefalografiu, ventrikulografiu, angiografiu.

Diagnóza hydrocefalusu

Lekár určí diagnózu "hydrocefalusu" na základe zozbieranej histórie a existujúceho klinického obrazu patológie.

Inštrumentálne diagnostické metódy:

Zobrazovanie pomocou magnetickej rezonancie - s vysokým stupňom pravdepodobnosti diagnostikuje chorobu, určuje jej príčiny, odhaľuje poškodenie mozgovej štruktúry. Kritériom pre kvapkanie je periventrikulárny edém, hodnota medzikomorového indexu je viac ako 0,5.

Rádiografia základových nádrží lebky - určuje resorpciu mozgovomiechovej tekutiny, pomáha zistiť formu hydrocefalusu.

Počítačová tomografia - určuje kontúry mozgu a jeho dutín, diagnostikuje nádory v mozgových štruktúrach.

Vyšetrenie opuchu oka - opuch diskov z optického nervu naznačuje zvýšenie tlaku mozgu.

Liečba mŕtveho mozgu

Liečba mŕtveho mozgu môže byť konzervatívna, v niektorých prípadoch chirurgická. Cieľom terapie je zníženie intrakraniálneho tlaku (Lasix, Furosemid, Fonurit, Mannitol, Diacarb, iné diuretiká) a stabilizáciu indikátorov. V rámci konzervatívnej liečby sa vykonávajú všeobecné posilňovacie postupy, napríklad kúpele soľno-ihličnaté, prípravky na zníženie telesnej teploty a protizápalové lieky, dehydratácia a desenzibilizujúca liečba.

Duševné poruchy sa liečia v spojení s vyššie uvedenými konzervatívnymi metódami. Pri ťažkých afektívne-volebných poruchách av jednotlivých epizódach psychóz sú predpísané psychotropné lieky. Ak sú konzervatívne metódy liečby neúčinné, je indikovaná chirurgická intervencia.

Operácia vykonaná u pacientov s hydrocefalom, spôsobená poranením alebo zápalom, môže pomôcť pacientovi úplne zbaviť sa všetkých symptómov ochorenia.

Bypass. Kremičité katétre vybavené špeciálnymi ventilmi sa vkladajú do dutiny mozgu. Prispievajú k odstráneniu nadmerného CSF ​​v brušnej dutine. Kontraindikácie k posunu - patológia oka, chronická forma hydrocefalusu.

Operácia pomáha obnoviť kvalitu života, udržať tlak mozgovomiechovej tekutiny na optimálnej úrovni. Komplikáciou posunu môže byť infekcia rúrky, potreba jej naliehavej náhrady v dôsledku straty vlastností. Posunutie trvá 1,5 hodiny a je vykonávané v celkovej anestézii.

Druhy posunu na odstránenie mozgovej tekutiny:

Ventrikuloperitoneálny skrat - medzi mozgom a peritoneom;

Ventrikuloatriálny skrat - medzi mozgom a srdcom;

Ventrikulovózny skrat - medzi mozgom a žilami;

Ventrikulopleurálny skrat - medzi mozgom a pľúcami;

Ventrikuloretrálny skrat - medzi mozgom a močovou rúrou.

Endoskopia. Táto metóda liečenia poklesu mozgu vyžaduje prítomnosť špeciálnych zariadení a vysokú klasifikáciu neurochirurgov na klinike. Endoskopia je moderný a bezpečný spôsob, ako odstrániť prebytok mozgovej tekutiny zavedením neuroendoskopu do kanálov mozgových štruktúr.

Pod kontrolou miniatúrnej videokamery doktor urobí dieru cez špeciálny katéter na odstránenie CSF pozdĺž predurčenej cesty. Účinnosť metódy vám umožňuje uspieť v jednom postupe. Endoskopická intervencia nie je vždy možná, má kontraindikácie.

Pacientom, ktorí podstúpili operáciu na liečbu hydrocefalusu, musí chirurg a neurológ dlhodobo sledovať, včas nahradiť skrat, aby užívali antibakteriálne lieky na prevenciu infekcie.

Predpoveď hydrocefalu nie je jednoduché. Pri včasnej liečbe existuje šanca vyhnúť sa postihnutiu a intelektuálnemu postihnutiu. Ak sa celý komplex liečebných opatrení neuskutoční včas, pravdepodobnosť nástupu symptómov patológie CNS, psycho-emocionálnej a kognitívnej poruchy je vysoká.

Vývoj mozgového kŕča, najmä v prípade, že choroba je vrodená, sa môže zastaviť v ľubovoľnom štádiu, ale úplné hojenie sa nikdy nevyskytuje. Prognóza je priaznivá len vtedy, ak sa liečba začne včas. Ak sa liečba oneskorí, nahromadenie tekutiny v mozgu spôsobí začatie nezvratných zmien a niektoré funkcie mozgu budú narušené. Úspech chirurgického zákroku závisí od času jeho zavedenia, závažnosti ochorenia, ako aj od príslušného popisu všetkých indikácií a kontraindikácií chirurgickej intervencie.

Okrem Toho Čítal O Plavidlách

Prečo sú neutrofily zvýšené u dospelých, čo to znamená?

Neutrofily sú najpočetnejšou súčasťou bielych krviniek, ktorých úlohou je chrániť ľudské telo pred rôznymi infekciami. Vznikajú v kostnej dreni.Akonáhle nepriateľské patogénne mikroorganizmy vstúpia do tela, neutrofily s nimi okamžite interagujú: pohlcujú a trávia, v dôsledku čoho aj oni zomrú (táto schopnosť sa nazýva fagocytóza).

Kŕčové žily maternice

Chronický syndróm bolesti maternice je tiež známy ako panvové kŕčové žily alebo kŕčové žily v maternici. Táto choroba je bežnejšia u žien v plodnom veku, ťažko sa diagnostikuje a môže byť takmer bez symptómov, ale mali by ste vedieť, aké sú jej príznaky, aby sa zabránilo nesprávnemu diagnostikovaniu chorôb u žien.

Zmiešaný náhradný mozgový hydrocefalus u dospelých

Hydrocefalus u dospelých môže byť nezávislou chorobou alebo prejavom patológie iných orgánov a systémov. U pacientov s hydrocefalom sa aktívne postupuje v procese nadmernej akumulácie cerebrospinálnej tekutiny v priestoroch mozgovomiešnenej tekutiny v dôsledku zhoršenej produkcie, obehu alebo absorpcie.

Prečo sa na tele objavujú pomliaždeniny bez toho, čo majú robiť

Z tohto článku sa dozviete: prečo sa na tele objavujú modriny bez príčiny, aké ochorenia môžu spôsobiť tento problém. Čo s tým robiť.Príčiny modrín na tele (obsah článku):

Fyzická aktivita s arytmiami

Športové aktivity vytvrdzujú a posilňujú ľudské telo, zvyšujú vytrvalosť, predchádzajú chorobám, predovšetkým kardiovaskulárnym. Čo robiť, ak už začali srdcové problémy, je možné športovať s arytmiami?

Fallo Tetrada Charakteristika: čo to je, príčiny a liečba

Z tohto článku sa dozviete: čo sa nazýva notebook Fallot, ktoré vady spájajú s touto vrodenou chybou. Čo spôsobuje vzhľad tetradov, charakteristické symptómy patológie.