S nástupom tehotenstva má budúca matka veľa nových pocitov, podmienok a úzkostí. Koneckonců ani bežnú zimu nemožno liečiť rovnakými metódami. Keď ošetrujúci lekár zisťuje vážnejšie patologické ochorenia počas tehotenstva, tehotná žena sa ešte viac obáva. Medzi takéto problémy patrí prítomnosť lupusového antikoagulancia v krvi očakávanej matky. Aký je tento problém a ako to ohrozuje fyziologický priebeh tehotenstva?

Čo je lupus antikoagulant

Lupus antikoagulant (VA) sa vzťahuje na špecifickú protilátku v krvi proti fosfolipidom (krvné enzýmy). Dostal strašný názov, pretože bol prvýkrát nájdený v krvi ľudí, ktorí ochoreli lupus erythematosus.

Existujú určité štandardy pre prítomnosť tejto látky v krvi. Tento indikátor je v rozmedzí 0,8-1,2 konvenčných jednotiek. Ak je diagnostikovaný nárast tohto indexu, je plný ľudskej trombózy. Koniec koncov, zvýšenie počtu lupusových antikoagulancií v krvi je ich pripojenie na steny krvných ciev, vstup do krvnej koagulačnej reakcie a nástup trombózy.

Zvýšenie rýchlosti VA je charakteristickým znakom vývoja antifosfolipidového syndrómu (APS) v tele. Tento syndróm má rôzne prejavy v tele. Cievna sieť na koži, vredy na jej povrchu a dokonca aj smrť malých oblastí kože na prstoch môžu byť prejavmi antifosfolipidového syndrómu. Ak je vaskulárna lézia v APS malej, potom môže byť poškodenie zodpovedajúceho orgánu zanedbateľné. Ak je to významné, môže spôsobiť chronické ochorenia, napríklad Alzheimerovu chorobu alebo cirhózu pečene. Veľmi často je antifosfolipidový syndróm hlavnou príčinou infarktu myokardu u ľudí mladších ako štyridsať rokov.

Zvýšenie lupusového antikoagulancia v krvi môže byť komplikáciou lekárskej liečby a následkom použitia určitých liekov.

Lupus antikoagulant: kto sa nachádza, čo je nebezpečné, rýchlosť a abnormality, liečba

Mnoho z najzložitejších biochemických procesov, ktoré sa vyskytujú v našom tele, sa odráža v ukazovateľoch laboratórneho výskumu. Mnohé metabolity sú normálne a ich výkyvy naznačujú chorobu alebo proces hojenia, ale existujú látky, ktoré by nemali byť zdravé a ktorých výskyt je v malých množstvách aj znepokojujúci. Patrí sem lupus antikoagulant (VA).

Proces koagulácie krvi je extrémne zložitý, zahŕňa množstvo látok, ktoré sa vytvárajú postupne v rôznych štádiách trombózy. Krvné doštičky sú hlavné krvné bunky, ktoré zabezpečujú tvorbu krvnej zrazeniny, na povrchu sa nachádzajú špecifické molekuly fosfolipidov, ktoré aktivujú faktory zrážanlivosti, keď sú poškodené steny krvných ciev. Bez fosfolipidov nedochádza k správnej hemostáze.

Lupusové antikoagulanciá sa týkajú protilátok triedy G, to znamená molekúl proteínov, ktoré atakujú fosfolipidy doštičiek, poškodzujú ich a tým narušujú celú kaskádu trombóznych reakcií. Sú to autoprotilátky, tj proteíny vytvorené proti vlastným tkanivám tela.

Protilátky proti lupusu boli najprv identifikované u pacientov so systémovým lupus erythematosus, preto majú tento názov. Sú prítomné u pacientov s rôznymi autoimunitnými procesmi, objavujú sa pri zápalových procesoch, infekcia HIV v pokročilom štádiu je možné zistiť pri onkologických ochoreniach. Jednotlivé lieky môžu tiež prispieť k ich vzhľadu.

U klinicky zdravých žien dochádza k problémom s nástupom tehotenstva a jej plodnom, lupus protilátky môžu hovoriť o antifosfolipidové syndróm - ťažkú ​​patológiu, sprevádzané nadmerným trombózy.

Osobitnou kategóriou ľudí sú tehotné ženy, dokonca aj tie najmenšie abnormality v tele, ktoré sú predmetom starostlivého štúdia. Výskyt lupusového antikoagulancia počas tehotenstva je veľmi alarmujúci príznak, pretože patológia hemostázy môže viesť k narušeniu vývoja plodu a dokonca k jeho smrti. Ženy, ktoré majú zvýšenú VA v krvi, môžu mať problémy nielen s tehotenstvom, ale aj s veľmi nástupom tehotenstva, často majú potraty a neplodnosť.

Vzhľad BA je spojená so zvýšeným rizikom trombózy, ak dôjde k krvných zrazenín v žilách alebo tepnách, ovplyvňuje nohy cievy, koronárnych a mozgových tepien, kožnej mikrocirkulácie kanály a tak ďalej. D. Tento proces je veľmi nebezpečné, pretože predpovedať, kde a kedy sa zrazenina objaví nemožné, a dôsledky môžu byť vážne - infarkt myokardu, cievna mozgová príhoda, trombóza sietnice plavidiel so zrakovým postihnutím, pľúcna embólia, samovoľné potraty a fetálnej straty, a to najmä v neskorších štádiách tehotenstva.

Indikácie na stanovenie VA

Analýza lupus antikoagulans nie je súčasťou štandardných krvných testov, štúdie sprievodca na gynekológa, kardiológ, reumatológa, praktický lekár, a definície VA určené na podozrenie na abnormality hemostázy:

 • Určiť príčiny trombózy;
 • S potratmi nejasnej etiológie;
 • So zmenami v koagulograme (zvýšenie APTT);
 • Pri diagnostike antifosfolipidového syndrómu v kombinácii s inými testami;
 • Keď sa zistia protilátky proti kardiolipínu;
 • Pri srdcových záchvatoch mozgu, srdca, prechodných ischemických záchvatov u mladých ľudí (do 45 rokov);
 • Na diagnostiku autoimunitných procesov.

Ak je podozrenie na antifosfolipidový syndróm, definícia BA je vždy uvedená. Pri tejto chorobe ako takej nemusia byť príznaky trombózy vôbec, ale napriek tomu je tendencia k nadmernému zrážaniu veľmi vysoká. Zvýšený antikoagulant v krvi týchto pacientov sa považuje za riziko trombózy a prejavu autoimunizácie.

Pri autoimunitných ochoreniach sprevádzaných tvorbou proteínov, ktoré napadajú ich vlastné tkanivá, je vzhľad AA prírodný a odráža agresiu proti mnohým bunkám vrátane krvných doštičiek. Zvýšenie lupusového antikoagulancia u takýchto pacientov si vyžaduje včasnú prevenciu trombózy, ktorá môže viesť k zlyhaniu rôznych orgánov v dôsledku ischémie a nekrózy.

Ak existujú problémy s nástupom a graviditou tehotenstva, lupus antikoagulant naznačuje prítomnosť antifosfolipidového syndrómu. Určuje sa dvakrát v intervale od jedného a pol do dvoch mesiacov. Ak je v obidvoch štúdiách prítomný alebo zvýšený indikátor, antifosfolipidový syndróm je pravdepodobný. Ak žena má príznaky patologickej tvorby trombov (poruchy zraku, mozgový infarkt, alebo srdca, noha žilovej trombózy), nepriaznivého pôrodníckeho históriu (potraty), diagnóza nie je pochýb.

Ako sa pripraviť na analýzu?

Pri všetkých koagulologických testoch vrátane štúdií antikoagulancií lupusu sa užíva venózna krv. Indikátor je veľmi citlivý na vonkajšie podmienky, takže spoľahlivosť výsledku bude závisieť od toho, ako je pacient pripravený na darcovstvo krvi.

Pred analýzou by nemala jesť, posledné jedlo by malo byť najmenej osem hodín pred štúdiom. To je dôležité, pretože dokonca aj ľahké raňajky vedie k zintenzívneniu metabolických procesov, zvýšeniu koncentrácie mnohých enzýmov a biochemicky účinných látok, ktoré môžu skresľovať výsledok analýzy. Čaj a káva sú vylúčené, je dovolené piť iba pohár vody.

V deň pred štúdiou by nemali jesť mastné potraviny, ktoré prispievajú k zvýšeniu tukových zložiek a molekúl tukov a bielkovín v krvi. Alkohol by tiež mal byť vylúčený.

Fajčiari by mali byť upozornení, že by nemali fajčiť aspoň jednu hodinu pred štúdiou, keďže zložky tabakového dymu zvýšia agregáciu trombocytov, čo povedie k nespoľahlivým výsledkom.

Ak pacient užíva nejaké lieky, informujte o tom svojho lekára. Prostriedky ako aspirín, kyselina askorbová, protizápalové lieky je lepšie zrušiť alebo nepoužiť pred štúdiom.

Pol hodiny pred analýzou sa musíte uklidniť, nevykonávať fyzické cvičenie ani tvrdá práca, nevykonávať iné vyšetrenia - ultrazvuk, röntgenové snímky, fyzioterapia. Krv z žily sa užíva ráno na prázdny žalúdok a okamžite sa posiela do laboratória na vyšetrenie.

Interpretácia výsledkov

Lupus antikoagulant sa vzťahuje na krvné zložky, ktoré by zdravá osoba nemala mať, preto sa negatívny výsledok považuje za normu. Ak nebol identifikovaný BA, autoimunitná patológia a antifosfolipidový syndróm sú vylúčené.

Laboratóriá používajú na stanovenie BA rôzne metódy, preto sa môžu normy a jednotky merania líšiť. Za normálnych okolností môže byť indikátor 31-44 sekúnd alebo 0,8-1,2 konvenčných jednotiek. Ak chcete interpretovať výsledok, potrebujete vedieť, ktoré metódy bola krv testovaná a aké hodnoty sú v tomto prípade považované za normálne.

Ak je lupus antikoagulant detegovaný v stopových množstvách alebo sa zvyšuje, môžeme hovoriť o patológii hemostázy, ktorá je najcharakteristickejšia:

 1. Systémový lupus erythematosus, reumatoidná artritída;
 2. Antifosfolipidový syndróm spojený s pôrodníckou patológiou vrátane;
 3. Malígne nádory hematopoetického tkaniva (myelóm);
 4. Užívanie určitých liekov (fenotiazín).

Falošne pozitívne výsledky pre VA pri negatívnom exponentom v skutočnosti môžu byť získané v prípade liečebných prostriedkov, ktoré znižujú zrážanie krvi (heparín, hirudín), tak v ideálnom prípade musí byť vykonaná analýza pred takou terapiu.

Pri plánovaní tehotenstva sa stanovenie lupusového antikoagulancia vykonáva podľa indikácií - prítomnosť potratov alebo zmeškaných potratov v minulosti, smrť plodov počas dlhého obdobia. Pretrvávajúca migréna, zhoršenie zraku, necitlivosť a cyanóza špičiek prstov môže byť dôvodom na objavenie tehotnej ženy.

Zvýšená VA u žien v reprodukčnom veku hovorí spolu s inými indikátormi najčastejšie o antifosfolipidovom syndróme. Ak je diagnostikovaná a liečená včas, potom je možné graviditu. Už tehotné ženy, ktoré boli diagnostikované s touto chorobou po prvýkrát, tiež potrebujú liečbu heparínom na prevenciu trombotických komplikácií.

Tvorba trombu počas tehotenstva je nebezpečná nielen poškodením placenty, hypoxiou a smrťou vyvíjajúceho sa plodu. To môže viesť k tragickým udalostiam v tele budúcej matky, pretože počas tehotenstva, dokonca aj u zdravých žien, sa tendencia k zrážaniu krvi mierne zvyšuje.

Ženy môžu mať mozgovú príhodu, kardiovaskulárne príhody, akútne zlyhanie obličiek, pľúcny tromboembolizmus, ktorý ohrozuje nielen zdravie, ale aj život pacienta. Z tohto hľadiska môže byť včasná liečba považovaná za nevyhnutnú nevyhnutnosť.

Detekcia BA v krvi slúži ako základ pre iniciáciu antikoagulačnej terapie, pri ktorej:

 • Heparín, warfarín, aspirín (antifosfolipidový syndróm);
 • Glukokortikosteroidy - prednizón, dexametazón (v systémových autoimunitných procesoch, reumatická patológia);
 • Plasmaferéza je spôsob čistenia krvnej plazmy z prebytku protilátok a imunitných komplexov, ktoré v ňom cirkulujú.

Liečba je predpísaná po dobu najmenej troch mesiacov, po ktorej normalizácia krvných parametrov umožňuje zrušenie. Na odstránenie VA by sa mal zmeniť aj režim: nefajčiť, piť dostatok tekutín, nesmiete zneužívať mastné potraviny a lieky. Ak máte nadváhu, resetujte ju. Medzi produktmi je lepšie vylúčiť tie, ktoré sú bohaté na vitamín K a môžu zvýšiť trombózu - zelené, sušené slivky, sušené marhule, pečené zemiaky, brokolica, kapusta.

Cvičenie pomáha zlepšovať tok krvi a mierne znižuje viskozitu krvi. Užitočná chôdza, beh, telocvičňa, bazén.

Pacienti, ktorí majú lupus antikoagulant, majú byť pod prísnym dohľadom hematológov, hemostasiológov, kardiológov. Ženy, ktoré plánujú tehotenstvo, pravidelne sledujú ukazovatele koagulácie a astmy počas celej fázy prípravy na tehotenstvo a od okamihu ich výskytu po doručenie. V prípade potreby sa umiestnia do nemocnice, kde dostanú injekcie heparínu.

Lupus antikoagulant pri plánovaní gravidity: malo by sa skontrolovať?

Pred koncepciou sa všetkým rodičom odporúča absolvovať skúšku v plnom rozsahu, aby bolo možné včas identifikovať porušenia a vykonať opravy. Stáva sa, že v prieskume pri plánovaní tehotenstva sa v krvi nachádza lupus antikoagulant. Čo robiť a ako plánovať tehotenstvo v tomto prípade?

Čo je lupus antikoagulant?

Lupus antikoagulant (VA) je skupina protilátok, ktoré imunitný systém organizmu produkuje proti vlastným bunkám (autoimunitný proces), a to proti fosfolipidom, ktoré tvoria bunkové membrány vnútornej vrstvy krvných ciev a krvných doštičiek.

Preto APS, antifosfolipidový syndróm, dostal svoje meno, keď sa syntetizuje a cirkuluje mnoho protilátok v krvnom obehu - BA, protilátky proti kardiolipínu, protilátky proti beta-2-glykoproteínu a ďalšie.

VA sa objavuje nielen pri systémovom lupus erythematosus, keď sa prvý pojem objavil, ale aj v dôsledku autoimunitných procesov po infekčných ochoreniach, infekcii HIV a onkologických ochoreniach.

Výsledkom je nerovnováha medzi koagulačným a antikoagulačným systémom, ktorý prispieva k tvorbe krvných zrazenín, zvyčajne trombózy hlbokých žíl nohy. V tehotenstve to vedie k porušeniu krvného obehu v placenty ak odmietnutiu plodu.

Často dochádza k porušeniu cerebrálnej cirkulácie, zatiaľ čo mozgová príhoda u žien sa vyvíja častejšie ako u mužov, ktorí často vyvíjajú infarkt myokardu.

Analýza lupusového antikoagulancia: koho sa ukáže?

Najdôležitejšou vecou je prevencia. Preto sa odporúča ženám v riziku dokončiť vyšetrenie pred ďalším tehotenstvom. To vám umožní identifikovať príčinu a vykonať príslušnú liečbu a tým zabrániť následným komplikáciám.

Pri zhromažďovaní histórie venujte pozornosť nasledujúcim údajom:

 • starodávne staršie;
 • ak existovali tri alebo viac spontánnych potratov až do 10 týždňov tehotenstva, ale nespájali sa s inými príčinami potratu (genetickým, anatomickým alebo hormonálnym);
 • jedna alebo viac nevysvetliteľných úmrtí plodu po 10 týždňoch gravidity;
 • jeden alebo viac predčasných pôrodov morfologicky normálnym plodom pred 34 týždňami tehotenstva, keď bola príčinou ťažká fetoplacentárna insuficiencia a závažná preeklampsia;
 • v predchádzajúcich tehotenstvách bola zistená retardácia rastu a vývoj plodu;
 • ak má žena autoimunitnú patológiu;
 • ak došlo k jednej alebo viacerým epizódam trombózy v rôznych oblastiach tela, ale bez zápalového procesu, čo by malo byť potvrdené Dopplerom a histologickým vyšetrením.

Súčasne je možné odhaliť klinické príznaky antifosfolipidového syndrómu (APS):

 • cyanóza niektorých oblastí kože, chronické vredy nohy, petechiálna vyrážka;
 • môžu nastať javy z nervového systému (migréna, epilepsia, chorea);
 • zápal sliznice srdca (endokarditída, perikarditída);
 • renálna dysfunkcia s výskytom zvýšeného množstva bielkovín a valcov v moči.

Postup analýzy lupusového antikoagulancia

Aby sa odstránil chybný výsledok v dôsledku nesprávnej prípravy na analýzu, je potrebné dodržiavať odporúčania:

 • Pred samotnou analýzou vylúčte emocionálny a fyzický stres, fajčenie.
 • Nevykonávajte žiadne ďalšie vyšetrenia - ultrazvuk, röntgenové lúče, fyzioterapiu.
 • Krv je podávaná ráno na prázdny žalúdok, zatiaľ čo posledné jedlo by malo byť v predošlej noci, počas tohto obdobia môžete piť ne-sýtené vody.
 • V deň pred štúdiom nepijte alkoholické nápoje, mastné a korenené jedlá.

Je to dôležité! Ak užívate antikoagulanciá, musíte prestať užívať lieky (heparín trvá 2-3 dni, kumarínové deriváty sú lepšie 2 týždne pred štúdiou).

Lupus antikoagulant: norma pri plánovaní tehotenstva

Za normálnych okolností by sa VA, podobne ako iné protilátky, nemali zistiť v krvi. V nasledujúcej tabuľke sú uvedené indikátory lupusu antikoagulantu v normálnej a zvýšenej miere:

Prečo je lupus antikoagulant taký nebezpečný počas tehotenstva

Lupus antikoagulant je proteín v krvi, ktorého prítomnosť naznačuje vážne autoimunitné ochorenie, antifosfolipidový syndróm. Na stanovenie diagnózy je však potrebné identifikovať nielen bielkovinu, ale aj dodržať niekoľko ďalších kritérií. Lupusový antikoagulant inhibuje tvorbu protrombínu v trombíne, čo zvyšuje zrážanlivosť krvi a tendenciu k trombóze.

Detekcia v krvi ženy sa spája s potratom, takže štúdia je predpísaná každému pri plánovaní, ak sa v minulosti vyskytli zmrznuté spontánne potraty, placentárne prerušenie a iné abnormality.

Pri plánovaní analýzy pomôžete včas stanoviť autoimunitné ochorenia a predpísať liečbu, ktorá zabráni strate tehotenstva. Povinný výskum sa uskutočňuje u týchto žien:

 • ak má žena trombózu s rôznou lokalizáciou v mladom veku - 30-35 rokov;
 • ak bola zaznamenaná prenatálna smrť plodu (dokonca pred narodením) v treťom trimestri gravidity;
 • ak boli v počiatočnom štádiu (do 22 týždňov) dve alebo viac nevyvinutých tehotenstiev alebo potratov;
 • s nárastom indexu APTT v koagulograme a absenciou príznakov zvýšeného krvácania;
 • v prítomnosti iných autoimunitných ochorení;
 • ak žena užíva perorálnu antikoncepciu dlhšiu dobu (viac ako päť rokov).

Detekcia pozitívneho testu na lupus antikoagulant zvyšuje riziko straty tehotenstva v budúcnosti až na 70-80%. Príčiny úmrtia plodu v počiatočných fázach:

 • cievy placenty sú naplnené mikrotrombmi, čo vedie k akútnej hypoxii plodu;
 • žena sama môže tvoriť krvné zrazeniny v rôznych nádobách, čo ohrozí jej život a dieťa;
 • zvyšuje riziko vzniku ťažkých foriem preeklampsie u ženy už v ranných štádiách.

Zvýšené sadzby môžu byť:

 • s rakovinovými nádormi s rôznou lokalizáciou;
 • s infekčnými ochoreniami;
 • pri iných autoimunitných ochoreniach - lupus erythematosus, reumatoidnej artritíde, reumatizme, systémovej sklerodermii.
Systémový lupus erythematosus

Podmienky analýzy:

 • darovať krv iba na prázdny žalúdok;
 • akútne infekčné choroby;
 • prvýkrát by sa mali testovať pred tehotenstvom a až potom, ak je to potrebné, počas tehotenstva;
 • vyberte si dobré laboratórium;
 • pred diagnózou je potrebné vykonať analýzu niekoľkokrát;
 • Dva až tri týždne pred podaním je potrebné vylúčiť všetky lieky, ktoré ovplyvňujú zrážanlivosť krvi.

Normou v analýze krvi počas tehotenstva a mimo nej - 0,8-1,2 konvenčných jednotiek.

Ak je hodnota medzi 1,5 a 2,0, potom je lupus antikoagulant zvýšený, existuje riziko trombózy. Ak je viac ako 2 konvenčné jednotky, toto množstvo protilátok sa odhaduje ako mimoriadne vysoké, riziko trombózy je v tomto prípade veľmi vysoké.

Lupus antikoagulant sa považuje za slabo pozitívny s indikáciami 1,2-1,5 y. e.

Indikátory koagulogramu sú normálne pre tehotné a netehotné ženy

Pri zvýšených dávkach sa predpisuje špeciálna liečba s liekmi, ktoré ovplyvňujú koaguláciu krvi: Heparín - subkutánne injekcie, Fragmin, Fraxiparin, Nadroparin, Enoxaparin a iné lieky. Počas liečby je potrebné sledovať odčítanie koagulogramu. Všetky tri trimestre sa užívajú počas tehotenstva.

Viac si prečítajte v našom článku o lupusovom antikoagulante počas tehotenstva.

Prečítajte si v tomto článku.

Čo znamená lupus antikoagulant

Lupus antikoagulant je proteín v krvi, ktorého prítomnosť naznačuje vážne autoimunitné ochorenie, antifosfolipidový syndróm. Na stanovenie diagnózy je však potrebné identifikovať nielen bielkovinu, ale aj dodržať niekoľko ďalších kritérií.

Antikoagulancium Lupus patrí do imunoglobínov triedy G. Spolupracujú s fosfolipidmi ľudských bunkových membrán a zhoršujú ich funkcie. Konkrétne lupus antikoagulant inhibuje tvorbu protrombínu v trombíne, čo zvyšuje zrážanie krvi a tendenciu k trombóze.

V štúdii krvi osoby, ktorá má lupus antikoagulant v krvi, sa zistilo predĺženie času zrážania krvi. Ale v podmienkach fungovania tela je účinok priamo oproti: pravdepodobnosť vzniku krvných zrazenín vo všetkých orgánoch a tkanivách sa zvyšuje.

Detekcia antikoagulancie lupusu v krvi ženy je spojená s potratom, takže štúdia je predpísaná pre všetkých pri plánovaní, ak bola história ochorenia potrat, zmrazená, placentárna abrupcia kedykoľvek a niektoré iné odchýlky.

A tu viac o genetických testoch pri plánovaní tehotenstva.

Prečo darovať pri plánovaní

Účelom stanovenia lupusového antikoagulancia u žien s rizikom je potrebný ešte pred začiatkom tehotenstva. Preto je možné urýchlene stanoviť autoimunitné ochorenia a predpísať liečbu, ktorá zabraňuje strate tehotenstva. Povinný výskum sa uskutočňuje u týchto žien:

 • v prítomnosti trombózy ľubovoľnej lokalizácie - žily dolných končatín, pľúcnych ciev (PE) atď.
 • ak bola zaznamenaná prenatálna smrť plodu (dokonca pred narodením) v treťom trimestri gravidity;
 • ak boli v počiatočnom štádiu (do 22 týždňov) dve alebo viac nevyvinutých tehotenstiev alebo potratov;
 • v prípade, že žena užíva perorálnu antikoncepciu dlhšiu dobu (viac ako päť rokov).
PE

Detekcia pozitívneho testu na lupus antikoagulant zvyšuje riziko straty tehotenstva v budúcnosti až na 70-80%. Adekvátna liečba pomôže tomu zabrániť. Smrť plodu v rôznych obdobiach nastáva z nasledujúcich dôvodov:

 • cievy placenty sú naplnené mikrotrombami, čo vedie k akútnej hypoxii plodu - nedostáva dostatok kyslíka a živín, čo nevyhnutne vedie k oneskoreniu rastu a smrti;
 • žena sama môže tvoriť krvné zrazeniny v rôznych nádobách, čo ohrozí jej život a dieťa;
 • zvyšuje riziko vzniku ťažkých foriem preeklampsie u ženy už v ranných štádiách.

Pozrite si toto video o antifosfolipidovom syndróme ako príčine preeklampsie, eklampsie, potratu a iných patológií:

Indikácie a symptómy pre analýzu

Je potrebné vykonať analýzu antikoagulancie lupusu v prítomnosti nasledujúcich znakov histórie:

 • s komplikovanou pôrodnou anamnézou - s predčasnou smrťou plodu, dvoma alebo viacerými skorými stratami tehotenstva;
 • ak má žena trombózu s rôznou lokalizáciou v mladom veku - 30-35 rokov;
 • s nárastom indexu APTT v koagulograme a absenciou príznakov zvýšeného krvácania u ženy;
 • v prítomnosti iných autoimunitných ochorení.

Lupus antikoagulant nie je špecifickým ukazovateľom, môže sa zvýšiť v krvi av iných ochoreniach a ochoreniach, ktoré nesúvisia s tehotenstvom. Ide o:

 • s rakovinovými nádormi s rôznou lokalizáciou;
 • s infekčnými ochoreniami;
 • pri iných autoimunitných ochoreniach - lupus erythematosus, reumatoidnej artritíde, reumatizme, systémovej sklerodermii.

V tomto prípade sa často stanovuje diagnóza sekundárneho antifosfolipidového syndrómu (sekundárny APS).

Miera tehotenstva

Aby bolo možné spoľahlivo posúdiť výsledky testov, je potrebné dodržať podmienky darcovstva krvi. Odporúča sa:

 • darovať krv iba na prázdny žalúdok;
 • v čase štúdie by sa mali vylúčiť akútne infekčné choroby;
 • prvýkrát by sa mali testovať pred tehotenstvom a až potom, ak je to potrebné, počas tehotenstva;
 • krv by sa nemala brániť viac ako štyri hodiny po zbere, čo znamená, že laboratórium musí byť vybavené všetkým potrebným vybavením;
 • pred diagnózou je potrebné vykonať analýzu niekoľkokrát;
 • Dva až tri týždne pred podaním je potrebné vylúčiť všetky lieky, ktoré ovplyvňujú zrážanlivosť krvi.

Na objasnenie diagnózy môže byť ženám pridelené ďalšie testy. Napríklad:

 • detekcia protilátok proti protrombínu, kardiolipínu;
 • protilátky proti anexínu, beta-2-glykoproteínu;
 • protilátky proti antifosfolipidom;

norma

Analýza sa považuje za normálnu, ak hodnoty v štúdii antikoagulancií lupusu počas tehotenstva a mimo nej nepresahujú 0,8-1,2 konvenčných jednotiek.

povýšený

Ak je hodnota medzi 1,5 a 2,0, lupus antikoagulant je zvýšený a existuje riziko trombózy. Ak sú detegované hodnoty viac ako 2 ľubovoľné jednotky, potom sa množstvo protilátok odhaduje ako mimoriadne vysoké a riziko trombózy je veľmi vysoké.

Slabo pozitívne

Lupusový antikoagulant sa považuje za slabo pozitívny, ak sú testované hodnoty v rozmedzí 1,2-1,5 konvenčných jednotiek.

liečba

Aby sa zabránilo strate tehotenstiev, ako aj prevencii trombózy v iných orgánoch, je predpísaná špeciálna liečba s liekmi, ktoré ovplyvňujú koaguláciu krvi. Môžete použiť nasledujúce:

 • Heparín - subkutánne injekcie;
 • Fragmin, Fraciparin;
 • Nadroparín, Enoxaparín a iné lieky.

Všetky tieto látky sa podávajú denne subkutánne, aspoň intramuskulárne. Počas liečby je tiež potrebné sledovať odčítanie koagulogramu.

Ak má žena ASF so zvýšenou protilátkou proti lupusu, na úspešné otehotnenie potrebuje takéto lieky počas tehotenstva.

A tu je viac informácií o tom, prečo sa imunoglobulín podáva po pôrode.

Lupus antikoagulant je proteín, ktorý ukazuje, či žena má závažné autoimunitné ochorenia, ktoré, ak nie sú zistené, môžu viesť k smrti plodu počas tehotenstva v rôznych časoch. Včasná liečba môže znížiť riziko trombózy a urobiť tehotenstvo.

Užitočné video

Pozrite si toto video o diagnóze a liečbe antifosfolipidového syndrómu:

Čo je lupus antikoagulant a prečo je diagnostikovaný počas plánovania?

Mnoho moderných žien pristupuje k tehotenstvu, narodeniu dieťaťa s plnou zodpovednosťou, predtým vyšetrenej, vedieť, že neexistujú patológie. Pri plánovaní tehotenstva žena podstúpi nielen ultrazvukové vyšetrenie a vyšetrenie gynekológovho kresla, ale aj veľa testov. Jedným z testov, ktoré lekári môžu predpísať pri plánovaní tehotenstva, môže byť štúdia VA - lupus antikoagulant. Čo to je a aké nebezpečenstvo nesie počas tehotenstva?

Čo robí test na lupus antikoagulant

Je to jeden z enzýmov v krvi, ktoré bojujú s komplexnými tukami (fosfolipidy). Mnohí, ktorí počuli o takejto autoimunitnej chorobe, ako je lupus erythematosus, si môžu myslieť, že prítomnosť tohto enzýmu v krvi znamená, že ho tiež získavajú. Nie je to tak, takže sa nemusíte panikať. Tento enzým dostal svoje meno, pretože bol prvýkrát nájdený v krvi človeka, ktorý trpel systémovým lupus erythematosus. V skutočnosti sa BA nachádza v tele ľubovoľnej osoby, ale množstvo tohto enzýmu je zvyčajne minimálne.

Prečo testovať lupus antikoagulant počas tehotenstva? Parametre zrážania krvi závisia od toho. Nie je žiadnym tajomstvom, že počas tehotenstva sa riziko trombózy dramaticky zvyšuje.

Norma VA u žien

Miera antikoagulancie lupusu u žien je v rozmedzí 0,8-1,2 konvenčných jednotiek. Záver z laboratória naznačuje nasledovné: pozitívne alebo negatívne. Analýza je negatívna, ak sa v krvi nezistí prítomnosť BA. Ak je hladina v rozmedzí 1,2 - 1,5, je to slabý pozitívny výsledok a považuje sa za nie nebezpečnú, pretože aktivita BA je nízka. Úroveň ukazovateľov od 1,5 do 2,0 je už považovaná za zvýšená a existujú riziká vzniku krvných zrazenín. Od 2.0 a vyššie - je to vysoká úroveň a musíte zistiť dôvod, čo môže naznačovať prítomnosť určitých chorôb. Vysoká VA môže byť spôsobená nasledujúcimi problémami:

 • systémový lupus erythematosus;
 • myelóm;
 • opuch;
 • ulceratívna kolitída;
 • antifosfolipidový syndróm;
 • tromboembolické;
 • myelóm;
 • reumatoidná artritída;
 • dysfunkcia maternice;
 • AIDS;
 • cerebrálne ischemické ochorenie.

Náklady na analýzu

Na kontrolu úrovne VA sa od žily odoberá krv. Ako je to v prípade iných testov, je potrebné darovať krv ráno na prázdny žalúdok. Predtým nemôžete jesť mastné potraviny, piť alkohol, dym. Taktiež nemôžete brať drogy. To všetko naruší výsledky štúdie. Ak je pre ženu nevyhnutné užívať lieky, mala by o tom informovať lekára. V tomto prípade musíte povedať lekárovi, aké lieky sú užívané a v akom dávkovaní.

Náklady na analýzu sú odlišné, líšia sa v závislosti od mesta a kliniky, kde sa prenajíma. V priemere sa cena samotnej analýzy pohybuje od 950 do 1200 rubľov. Taktiež vo väčšine súkromných kliník a laboratórií musíte navyše platiť za službu odberu krvi. Stojí to medzi 200 a 300 rulami. Preto môže celková suma dosiahnuť až 1200-1500 rubľov za predpokladu, že je kontrolovaná len úroveň BA.

Ako skontrolovať, ako zdravý je človek: čo má byť spermie a čo hľadať?

Spôsob, akým liek Gynekol pomáha otehotnieť, sa bude diskutovať v ďalšom článku.

Ako liečiť lupus antikoagulant

Už bolo spomenuté vyššie, že zvýšenie hladiny BA v krvi je dôsledkom nejakého druhu ochorenia. Preto príslušný skúsený lekár poskytne poradenstvo žene, ktorá plánuje porodiť dieťa, pričom odloží tehotenstvo s cieľom odstrániť existujúci problém. V niektorých prípadoch môžete znížiť VA, žena môže otehotnieť a mať zdravé dieťa. Ale v niektorých prípadoch, ak sa ukáže, že VA je znakom nejakej autoimunitnej choroby, možno budete musieť zabudnúť na tehotenstvo, pretože to bude nemožné alebo riziká pre dieťa i matku budú príliš vysoké.

Áno, vysoká VA by mala byť znížená. Ale lekár musí najprv predpisovať lieky, ktoré znižujú jeho hladinu a ďalšie testy a vyšetrenia, aby zistili dôvod. Bol to problém, ktorý spôsobil zvýšenie hladiny VA a mal by sa odstrániť. Ak je hladina zvýšená, lekár predpíše rovnakú analýzu v niekoľkých týždňových intervaloch, aby sa zabezpečilo, že hladina BA bude vždy vysoká. Iba potom začne hľadať príčiny. Dodatočné analýzy a vyšetrenia sú predpísané terapeutom. V niektorých prípadoch odkazuje pacienta na reumatológov, lebo je to ten, kto sa zaoberá väčšinou autoimunitných ochorení.

Ak ide o autoimunitnú chorobu ovplyvňujúcu spojivové tkanivá, lekár predpisuje lieky, ktoré znižujú aktivitu imunitného systému. Je tiež potrebné predpisovať lieky, ktoré zmierňujú zápal. Spravidla ide o cytostatiká a glukokortikosteroidy. Ak chcete znížiť riziko trombózy, predpíšte hydroxychlorochín. Niekedy liečba zahŕňa plazmaferézu, ktorá je potrebná na zlepšenie celkového stavu pacienta.

Zvýšené lupus antikoagulanty počas tehotenstva je hrozbou. V najlepšom prípade môže dôjsť k preeklampsii, edému, zvýšeniu krvného tlaku a v najhoršom prípade k smrti plodu v maternici. Z tohto dôvodu je lepšie prejsť test pred tehotenstvom, aby sa eliminovali všetky riziká.

O liečbe koagulantu lupusu (antifosfolipidového syndrómu) na videu:

Lupus antikoagulant

Po ST som sa rozhodol zmeniť lekára, takže mi nedala žiadne testy po tom, čo božskí dvojčatá B bohužiaľ skončili. Obzvlášť som bol rozrušený, že spochybnila trombofíliu a uvoľnila ma s takouto diagnózou, aby som otehotnela bez toho, aby som potvrdila a vyvrátila túto diagnózu, aj keď som mal v prvom období jeden potrat.

V dôsledku toho som šiel na prvý med, doktor sa pozrel na všetky moje testy, za posledné 4 roky som neustále zvyšoval počet krvných doštičiek a zvýšil lupus antikoagulant. Určený na odovzdanie kompletného krvného obrazu na zobrazenie krvných doštičiek, rozšíreného koagulogramu a lupusu.

Všetko som prešiel. V dôsledku toho som v ten istý deň zavolal späť z laboratória a povedal, že by som mal prísť darovať viac krvi, pretože analýza bola zlá a musel som vykonať ďalšiu diagnostiku.

V pondelok bude výsledok.

Som veľmi znepokojený a bojím sa potvrdiť trombofíliu. Ako sa pripraviť na tehotenstvo s takouto diagnózou, a čo je najdôležitejšie, robí a porodí dieťa? Veľmi sa bojí opakovania. Obávam sa, že opäť lekár nebude môcť správne pripraviť ma.

Lupus antikoagulant pri plánovaní gravidity: miera, príčiny a liečba

Čo je lupus antikoagulant?

Lupus antikoagulant (BA) odborníci nazývajú konkrétnu protilátku v krvi, ktorá je zameraná na boj proti fosfolipids (enzýmy). Strašný názov tejto látky sa získal, keď sa prvýkrát našiel u pacientov s lupusom.

Lupus antikoagulant je prítomný v tele ľubovoľnej osoby, ale v minimálnych množstvách. Jedná sa o proteíny, ktoré, keď sa objavujú, sa pripevňujú k stenám krvných ciev a interagujú s krvnými doštičkami a spôsobujú tvorbu krvných zrazenín. Toto je obzvlášť náchylné na tehotné ženy, u ktorých vzniká trombóza (upchatie a poškodenie krvných ciev).

Kedy a ako sa testuje lupus antikoagulancia?

Tento antikoagulačný test proti lupusu je neštandardný. Je predpísané iba rozhodnutím ošetrujúceho lekára. Dôvody môžu byť:

 • rozvoj žilovej trombózy a artérií;
 • tehotná žena trpí autoimunitnými ochoreniami;
 • lekár sa rozhodol hrať v bezpečí.

Norma a abnormality lupusového antikoagulancia

Množstvo lupusového antikoagulancia v ľudskom tele by malo byť minimálne. Táto hodnota sa pohybuje od 0,8 do 1,2 konvenčných jednotiek.

Zvýšená hladina antikoagulancií lupusu: príznaky, príčiny a liečba tehotenstva

Zvýšené hladiny sa primárne prejavujú v cievach, ktoré sú viditeľné cez kožu. Tento jav sa najlepšie pozoruje pri nízkych teplotách a vyzerá ako mriežka kapilár na povrchu alebo sčervenanie. V najťažších prípadoch sa tvoria vredy a dokonca aj nekróza tkaniva na rukách a nohách.

Pri miernom zvýšení úrovne VA dochádza iba k miernemu dysfunkcii alebo poruche. Ak je hladina extrémne vysoká, potom táto krvná bielkovina spôsobuje chronickú cirhózu pečene a vývoj Alzheimerovej choroby. Okrem toho zablokovanie krvných ciev spôsobené trombózou zvyšuje riziko mozgovej príhody, to znamená prasknutie krvných ciev a vnútorné krvácanie, ktoré už život ohrozuje nielen plod, ale aj matku dieťaťa.

Dôvody pre vysokú hladinu lupusového antikoagulancia môžu byť:

 • lupus erythematosus (autoimunitné);
 • iné autoimunitné ochorenia (prenášané na genetickú úroveň z generácie na generáciu);
 • AIDS;
 • dysfunkcia maternice (neplodnosť);
 • tromboembolické;
 • cerebrálne ischemické ochorenie.

Úroveň VA sa môže líšiť rôznymi faktormi a nie je nezávislou chorobou. Dôvody sú odlišné a je potrebné predpísať ďalšie testy na ich zistenie. Treba pamätať na to, že vysoká hladina lupusového antikoagulancia je len dôsledkom niečoho iného, ​​možno iného ochorenia a skutočný lekár sa bude snažiť nájsť príčinu, než sa snažiť znížiť hladinu liekov.

Na druhej strane tehotné ženy majú pravidelne výbuchy určitých látok v krvi, takže je pravdepodobné, že ide o dočasný fenomén, ktorý bude prechádzať sám. V každom prípade je pre presný obraz niekoľko podobných analýz vykonaných za 2-4 týždne, na základe ktorých sa robia záverečné závery. Iba po zistení príčiny liečby je predpísané.

Čo je lupus antikoagulant a jeho diagnostická hodnota

Lupus antikoagulant je skupina protilátok, ktoré imunitný systém organizmu produkuje proti fosfolipidom (často negatívne nabité, menej často neutrálne) - komplexné tuky, ktoré sa nachádzajú v zložení bunkových membrán. BA sa vzťahuje na imunoglobulín G. Po prvýkrát sa zistil u pacienta so systémovým lupus erythematosus, a preto dostal tento názov.

Napriek predĺženému času zrážania prítomnosť VA v krvi naznačuje tendenciu k trombóze, ktorej mechanizmus nie je úplne pochopený. VA je dôležitým indikátorom, že existuje riziko trombózy, najmä u pacientov so systémovými autoimunitnými ochoreniami (lupus erythematosus, antifosfolipidový syndróm a ďalšie). Okrem toho, ak je BA v krvi tehotnej ženy zvýšená, znamená to pravdepodobnosť potratu. Test lupus koagulant je povinnou súčasťou diagnostiky antifosfolipidového syndrómu (APS).

Indikácie pre skríning výskumu na VA

 • Včasná arteriálna a venózna trombóza (najmä rekurentná), obehové ochorenia mozgu, ischemická mozgová príhoda, tromboembolizmus.
 • Trombocytopénia.
 • Zvyčajný potrat, narodenie mŕtveho dieťaťa, potraty, úmrtie plodu nenarodeného dieťaťa.
 • Mierna trombocytopénia v kombinácii s trombózou.
 • Koža z mramoru (livedo reticularis).
 • Predĺženie aPTT bez zjavného dôvodu.
 • Falošne pozitívna reakcia Wassermana.
 • Pri plánovaní tehotenstva.
 • Pred začiatkom liečby nepriamymi antikoagulanciami.

norma

Obsah lupusového antikoagulancia v normálnom rozmedzí od 0,8 do 1,2 konvenčných jednotiek.

Ako sa vykonáva analýza?

Definícia VA sa vykonáva počas krvného testu na zrážanie krvi, čo sa môže vykonať v akejkoľvek laboratóriu INVITRO. Lupusový antikoagulant je indikátor koagulogramu.

Nie je potrebný žiadny špeciálny výcvik. Krv sa má darovať ráno na prázdny žalúdok, nie skôr ako osem hodín po jedle.

Pred absolvovaním analýzy zrušte lieky, ktoré môžu poskytnúť falošné pozitívne výsledky:

 • dva týždne pred držaním - kumarínové prípravky;
 • dva dni - heparín.

Ako materiál na test sa vezme žilová krv. Vyšetrujte plazmu s antikoagulantom (citrát sodný 3,8%).

Výsledok a dekódovanie

Po vykonaní štúdie o hodnotení vplyvu sa dospelo k záveru:

 1. Pozitívny - ak sa v krvi nachádza lupus antikoagulant. Výsledok môže byť doplnený komentármi: slabý, mierny, významný.
 2. Negatívny - ak v krvi nie je zistená žiadna BA.

Výsledky analýzy sú hodnotené nasledovne:

 • Z 1,2 na 1,5 konvenčných jednotiek - slabo pozitívne, to znamená malé množstvo lupusového antikoagulancia a jeho nízka aktivita.
 • Z 1,5 na 2 - mierny obsah VA je riziko trombózy.
 • Od 2 konvenčných jednotiek - veľké množstvo VA, vysoké riziko trombózy.

Pozitívny výsledok je možný s nasledujúcimi diagnózami:

 • APS (antifosfolipidový syndróm);
 • SLE (systémový lupus erythematosus);
 • ulceratívna kolitída;
 • reumatoidná artritída;
 • myelóm;
 • nádor.

Lupusový antikoagulancium sa zistí v krvi približne u 40% pacientov s diagnostikovaným lupus erythematosus u 32% pacientov užívajúcich fenotiazín dlhší čas. Ľudia s pozitívnym VA často majú falošne pozitívne Wassermanove reakcie.

Lupusový antikoagulant v krvi, ktorý prekračuje normu, je charakteristickým znakom APS. Nie je možné diagnostikovať "antifosfolipidový syndróm" iba prítomnosťou zvýšenej VA. Je potrebné vykonať štúdiu na protilátky proti fosfolipidom IgM a IgG a kardiolipínu IgM a IgG.

U 70% ľudí s antifosfolipidovým syndrómom súčasne cirkulujú v krvi protilátky proti kardiolipínu a BA. Na diagnostiku APS sa krvné testy lupusu antikoagulantu vykonávajú u všetkých pacientov s trombózou, kožnou nekrózou a inými prejavmi hyperkoagulability, dokonca aj s nediferencovanou AHF.

Video prednáška o antifosfolipidovom syndróme - najčastejšou príčinou lupusu antikoagulantu v krvi:

APS sa v tele prejavuje odlišne. Môžu to byť pavúky a vredy na povrchu kože, mŕtva koža na koži prstov. Ak sú vaskulárne lézie významné, v príslušných orgánoch sa môžu vyvinúť závažné ochorenia, napríklad cirhóza pečene, Alzheimerova choroba, infarkt myokardu. Klinicky nemusia byť žiadne hemoragické prejavy s APS, ale existuje výrazná tendencia k tvorbe krvných zrazenín.

VA sa môže po liečbe liekmi zvýšiť.

Protilátky proti fosfolipidom môžu byť príčinou porúch ischemickej cirkulácie v mozgu u mladých ľudí. Počet mladých pacientov s ischemickými poruchami v cievach mozgu, ktoré majú protilátky proti fosfolipidom v krvi dosahuje 46%. U pacientov s protilátkami proti fosfolipidom má 75% lupus antikoagulant v krvi a 60% má protilátky proti kardiolipínu. Oba typy týchto protilátok sú detegované v 50-75%.

Cirkulačné poruchy v mozgu spojené s výskytom protilátok proti fosfolipidom v krvi majú znaky klinického prejavu:

 • častejšie u žien;
 • začínajú v mladom veku;
 • majú tendenciu opakovať sa.

Obzvlášť často sú recidivy pozorované u pacientov s ischemickou cievnou mozgovou príhodou - až 70%. Takýmto pacientom je predpísaná liečba nepriamymi antikoagulanciami a antiagregačnými činidlami, ako aj povinná kontrola úrovne protilátok proti fosfolipidom.

Ako sa liečiť

Ak sa BA nachádza v krvi, prvým krokom je nájsť príčinu jeho výskytu. Aby ste to urobili, mali by ste sa obrátiť na terapeuta, ktorý Vám buď predpíše diagnostiku a ďalšie ošetrenie, alebo vás odkáže na iného odborníka. Spravidla je to reumatológ, ktorý sa zaoberá väčšinou patológií spojených s autoimunitnými léziami spojivového tkaniva.

Hlavnými cieľmi ochorení tohto typu je zníženie aktivity imunitného systému a zníženie zápalu. Na tento účel predpisujte glukokortikoidy a v niektorých prípadoch aj cytostatiká. Prijímanie týchto liekov by malo prechádzať pod osobitnú schému a prísne pod dohľadom lekára. Nesprávne použitie kortikosteroidov môže viesť k závažným komplikáciám.

Na zníženie pravdepodobnosti trombózy sa často predpisuje hydroxychlorochín. Zlepšenie stavu pacienta pomocou plazmaferézy.

Lupus antikoagulant počas tehotenstva

Ak je žena tehotná, prejde veľa testov, vrátane zrážania krvi, ktoré sa spravidla zvyšujú počas tohto obdobia. Je to kvôli ochrane pred krvácaním počas pôrodu. Medzi štúdiami sa testuje lupus antikoagulant. Ak krv ženy, ktorá očakáva dieťa, má zvýšené VA, znamená to zdravotné problémy a môže nepriaznivo ovplyvniť graviditu a stav plodu.

V najlepšom prípade sa očakáva, že ženy budú mať preeklampsiu s opuchom nôh, proteínom v moči a vysokým krvným tlakom. V najhoršom prípade sa môže vyvinúť trombóza artérií placenty, čo vedie k predčasnému pôrodu alebo k úmrtiu plodu.

Tehotné a dojčiace ženy s astmou vyžadujú osobitnú pozornosť. Užívanie liekov v tejto dobe je kontraindikované. Môžu byť predpísané iba malé dávky heparínu.

záver

Analýza lupusového antikoagulancia poskytuje príležitosť na posúdenie stavu koagulačného systému. Ak je BA zistená v krvi v množstvách, ktoré presahujú prípustné hodnoty, znamená to, že došlo k prekročeniu zrážanlivosti krvi, ale pomocou tejto skúšky nie je možné určiť presnú príčinu. To si vyžaduje lekárske vyšetrenie potvrdzujúce predbežnú diagnózu. Skríning pomáha iba podozrievať chorobu a, ak je potvrdené, začať ju liečiť v počiatočnom štádiu.

Ako nebezpečná je prítomnosť lupusového antikoagulancia v krvi pri plánovaní tehotenstva

Lupus antikoagulant je reprezentantom imunoglobulínov triedy G, ktorých výskyt v plazme destabilizuje antikoagulačný systém, spôsobuje nevysvetliteľné trombotické komplikácie bez zmeny hlavných faktorov a parametrov hemostázy.

U zdravého človeka môže byť lupus antikoagulant detegovaný iba raz kvôli akútnemu zápalovému procesu, ktorý si po určitom čase vyžaduje opätovné vyšetrenie.

Ale vo väčšine prípadov je lupus antikoagulant markerom antifosfolipidového syndrómu spojeného s patologickou aktivitou hemostázy, čo môže výrazne zhoršiť kvalitu života u ľudí mladších ako 45 rokov a predstavovať významnú hrozbu pre graviditu tehotenstva u žien s protilátkami typu lupus.

Čo je to?

Lupusový antikoagulant (VA) je špecifický názov tohto inhibítora antikoagulačného systému (takéto prípravky ako koagulant proti luchanu, antigén lupusového typu, koagulant lupus možno nájsť u ľudí, čo v skutočnosti nie je správne). Princíp pôsobenia krvi VA je taký, že aktivuje sa skupina protilátok proti fosfolipidom telo nosiča, čo vedie k zhoršenému zrážaniu krvi, autoimunitnej aktivite a rozvoju zlyhania viacerých orgánov.

Môžete pochybovať o prítomnosti špecifického inhibítora v nasledujúcich prípadoch:

 • S nevysvetliteľnou trombózou rôznej lokalizácie vo veku 40-45 rokov;
 • Zvýšenie APTT pri absencii príznakov zvýšeného krvácania;
 • So zvyčajným potratom podľa typu úmrtia plodu v priebehu viac ako 6 týždňov tehotenstva;
 • S viacnásobným orgánovým zlyhaním a nepriamymi znakmi autoimunitnej patológie.

Pri kombinácii laboratórnych a klinických kritérií je stanovená diagnóza "primárneho antifosfolipidového syndrómu (APS)".

Je dôležité si uvedomiť, že BA bude zvýšená v krvi a za určitých podmienok, ktoré nesúvisia so skutočnou (primárnou) APS.

Antikoagulancia sa môže objaviť v plazme:

 • Pri akútnych a chronických ochoreniach infekčného pôvodu;
 • So zhubnými novotvarmi;
 • V autoimunitných ochoreniach, ako je systémový lupus erythematosus, systémová sklerodermia, reumatizmus.

V takých patologických stavoch pôsobí lupus antikoagulant nie ako skutočná príčina ochorenia, ale ako dôsledok toho. Preto počas choroby, u pacientov s rakovinou, ako aj u ľudí s ťažkou autoimunitnou patológiou, je stanovená diagnóza "sekundárneho ASF".

Diagnostické funkcie

Analýza na stanovenie lupusového antikoagulancia sa vykonáva v tých laboratóriách, ktoré majú licenciu a požadované činidlá na štúdium hemostázy (vo firme Invitro).

Existuje riziko, že výsledok bude falošne pozitívny alebo falošne negatívny, čo súvisí s chybami v predanalytickom štádiu.

Aby ste tomu zabránili, je dôležité darovať krv správne:

 • Na prázdny žalúdok, nie skôr ako 8-12 hodín od posledného jedla;
 • Mimo príznakov zápalového, infekčného procesu;
 • Počas tehotenstva sa primárna diagnóza hemostázy nevykonáva;
 • Vyhodnotenie hladiny antikoagulancia lupusu by sa malo vykonať iba v tých laboratóriách, ktoré spracujú a vyhodnocujú plazmu najneskôr 4 hodiny od času odberu krvi;
 • Definícia VA by sa mala vykonať štandardnou kvantitatívnou trojstupňovou metódou (skríningový test potvrdzujúci test a výpočet normalizovaného pomeru je zahrnutý v lupusovom teste). Najlepšie je, ak sa prvé dva stupne vykonávajú na koagulometri;
 • Odporúča sa opakovať štúdiu po 8 týždňoch pred konečnou diagnózou.

Vzhľadom na to, že tento antikoagulant stimuluje protilátky typu lupus, niektorým pacientom sa môže odporučiť ďalší výskum - ak sa samotná VA nezistila pomocou štandardnej trojstupňovej analýzy - na detekciu protilátok:

 • Na protrombín;
 • kardiolipin;
 • By annexinu;
 • Na glykoproteín beta-2;
 • Celkom pre antifosfolipidy.

Ak sa zistí antikoagulant, je prakticky nemožné ho znížiť, s výnimkou použitia glukokortikosteroidných hormónov pri liečbe systémových patologických stavov. Ale nie vo všetkých situáciách je tento prístup vhodný - hormonálne lieky sú počas tehotenstva nežiaduce.

Ako sa liečba konkrétneho pacienta určuje individuálne, berúc do úvahy veľa faktorov, ale vo väčšine prípadov u netarabovaných pacientov s primárnou ASF sa štandard predpisuje:

 • Warfarín, ak bol predtým zaznamenaný prípad trombotických komplikácií;
 • Nízka dávka kyseliny acetylsalicylovej v dávke 75 mg v neprítomnosti rezistencie na aspirín (s nedávnou mozgovou príhodou alebo infarktom, dávka v prvom mesiaci je 150 mg);
 • Dipyridamol (zvončeky) 25-50 mg trikrát denne v prípade rezistencie na aspirín.

Ak lupus-antikoagulancium cirkuluje v krvi ako reakcia na hlavnú patológiu (sekundárna APS v onkológii, chronická infekcia), potom je dôležitejšie liečiť provokačné ochorenie rutinným predpisovaním nízkej dávky aspirínu.

Diagnostika pri plánovaní tehotenstva

Osobitná pozornosť na antikoagulancium lupus sa má prejaviť u žien s obvyklým potratom.

Diagnóza sa uskutočňuje pri každom plánovaní a v anamnéze:

 • Trombóza rôznych lokalizácií;
 • Dlhodobé užívanie perorálnych kontraceptív;
 • 1 prednatálna smrť plodu v treťom trimestri;
 • 2 rozvíjajúce sa tehotenstvo v II. Trimestri;
 • 3 nevýrazné tehotenstvá v prvom trimestri (hlavne z hľadiska viac ako 6 pôrodných týždňov).

Vo všetkých prípadoch úmrtia plodu musí byť potvrdené jeho morfologické a genetické zdravie a infekčné procesy u ženy sú vylúčené.

Pozitívny lupus antikoagulant u gravidných žien s pôrodnou anamnézou znamená riziko ďalšej straty plodu v 70-90% prípadov bez farmakologickej pomoci.

Prítomnosť lupusového antikoagulancia prispieva k:

 • Mikrotrombóza ciev placenty, ktorá vedie k hypoxii plodu, retardáciu intrauterinného rastu;
 • Tvorba krvných zrazenín a mikroklúzií, ktoré predisponujú ako k trombóze tehotnej ženy, tak k úmrtiu plodu;
 • Zvýšený krvný tlak, rozvoj preeklampsie;
 • Zvýšenie rizika placenty srdca a väčšinou tehotná.

Ženy s APS by mali byť pozorované nielen pôrodníkom-gynekológom, ale aj hemostasiológom pre predpisovanie nasledujúcich liekov:

 • Subkutánne injekcie heparínu (profylaktické dávky s nízkou molekulovou hmotnosťou alebo nefrakcionované);
 • Kyselina acetylsalicylová 75-81 mg.

Obe lieky sú predpísané od okamihu zistenia tehotenstva a celého tehotenstva. Zrušenie heparínu sa uskutočňuje 12 hodín pred plánovaným dodaním, kyselina acetylsalicylová - 5-7 dní.

Heparín sa podáva štandardne v nasledujúcich profylaktických dávkach:

 • Nadroparín vápenatý 2850-5700 IU;
 • Enoxaparín sodný 4 000 IU;
 • Dalteparin Sodium 2500-5000 IU;
 • Sodná soľ bemiparínu 3500 ME;
 • Sodný heparín 10000 - 15000 ME v dvoch alebo troch dávkach.

Injekcie sa podávajú denne, subkutánne. Dávku je možné upraviť so zvyšujúcim sa hyperkoagulačným potenciálom, čím sa predlžuje dĺžka tehotenstva.

Nezdá sa vhodné ovplyvniť hladinu antikoagulancia lupusu počas tehotenstva; Použitie hormonálnych liekov na potlačenie hladiny antikoagulancia je možné len v prítomnosti systémového lupus erythematosus.

V ostatných prípadoch sú glukokortikosteroidy dokonca v minimálnom množstve nebezpečné s týmito vlastnosťami:

 • Zvýšte riziko malformácie u plodu.
 • Znižuje imunitu ženy, ktorá ju robí citlivá na rôzne infekcie;
 • Vyvolávajú prejavy chronických infekcií (herpetické);
 • Podporovať vývoj gestačného diabetu.

Dôležitým bodom je aj liečba warfarínom. Ak pacient užíval tento liek pred graviditou, je potrebné čo najskôr nahradiť heparínovými injekciami, pretože warfarín má teratogénne vlastnosti.

V zriedkavých prípadoch, keď liečba heparínovými injekciami a podávanie nízkej dávky aspirínu nepriniesli požadovaný výsledok, imunoglobulín sa podáva intravenózne mesačne v nasledujúcom tehotenstve.

Dekódová analýza a jej norma

Normy na hodnotenie lupusu antikoagulantu sú medzinárodné a nemôžu závisieť od laboratória, ktoré vykonalo analýzu:

 • 0,8-1,2 - negatívny výsledok, nezistil sa žiadny antikoagulant;
 • 1,2-1,5 - slabo pozitívny;
 • 1,5-2 - pozitívny;
 • > 2 - VA sa určuje vo veľkých množstvách.

Podľa všeobecne uznávaných štandardov je normou hodnoty od 0,8 do 1,2, vo všetkých ostatných prípadoch zvýšené miery indikujú prítomnosť antikoagulancií, čo si vyžaduje prijatie určitých opatrení a predpisovanie terapie. Liečba nezávisí od číselného indikátora, ale líši sa len od klinického obrazu. Znížená úroveň - až 0,8 - prakticky nedochádza, pretože v skutočnosti to naznačuje chybu v analytickej fáze.

Nedávno sa klinické diagnostické laboratóriá začali vybavovať koagulometrami na kvalitatívne stanovenie lupusového antikoagulancia.

V tomto prípade systém pozostáva z dvoch etáp:

 • Skríningové posúdenie času koalínu;
 • Potvrdzovací test pre VA.

Keďže množstvo cirkulujúceho antikoagulancia nie je v súčasnosti dôležité pre výpočet dávky liekov, kvalitatívna metóda môže byť pre pacienta celkom prijateľná. Mnohí odborníci však dodržiavajú konzervatívnejšiu metodiku. Cena lupusového testu zvyčajne nepresahuje 600 rubľov.

Pri diagnostike antifosfolipidového syndrómu je antikoagulancia lupusu veľmi dôležitá, jeho cirkulácia je spojená s mnohými vážnymi problémami, najčastejšie u žien v reprodukčnom období. Aby sa zabránilo nadmernej diagnóze a agresívnej liečbe, je dôležité presne pochopiť, prečo sa tento ukazovateľ skúma, pretože 1-5% (v závislosti od zdroja štatistických údajov) zdravých ľudí bude z jedného alebo iného dôvodu naďalej detegovať lupus-antikoagulant.

V prípadoch, keď bola podložená diagnóza a bol zistený inhibítor antikoagulačného systému, sa diagnostikuje dlhodobo, aj keď sa vykonáva profylaktická liečba na prevenciu vzniku trombotických komplikácií.

Okrem Toho Čítal O Plavidlách

Znížená hodnota ESR

Diagnóza patológie začína krvným testom. Definícia ESR je jej neoddeliteľnou súčasťou.Údaje o rýchlosti sedimentácie erytrocytov dávajú predstavu o tom, do akej miery ide ochorenie a pomáhajú mapovať spôsoby ďalšieho lekárskeho zákroku.

Nízky krvný tlak - príčiny a liečba

Krvný tlak je jedným z hlavných ukazovateľov stálosti vnútorného prostredia ľudského tela. Skladá sa z dvoch indikátorov: systolický a diastolický krvný tlak.Systolický krvný tlak sa pohybuje od 110 do 130 mm Hg.

Prečo sú monocyty zvýšené v krvi, čo to znamená?

Monocyty sú zrelé, veľké bielych krviniek obsahujúcich len jedno jadro. Tieto bunky patria medzi najaktívnejšie fagocyty v periférnej krvi. Ak krvný test ukázal, že monocyty sú zvýšené, máte monocytózu, znížená hladina sa nazýva monocytopénia.

Symptómy a liečba aterosklerózy

Ateroskleróza v medicíne sa týka ochorenia, pri ktorom dochádza k systemickému poškodeniu krvných ciev (tepien) veľkého a stredného priemeru v dôsledku ukladania lipidov na ich vnútorný povrch.

Akútna oklúzia PKA. Abnormálne vypúšťanie LCA z PKA.

07.05.07g. Pacient č. 21976. Pohlavie: Muž. Vek 41 rokov. Zapísal sa do PNCIC s diagnózou CHD. Q-formujúci zadný diafragmatický infarkt myokardu z 06/05/07 Stav po ventrikulárnej fibrilácii 06/05/07

Zrážanie krvi je normou

Viaceré laboratórne testy sa zvyčajne predpisujú na profylaktické účely alebo pri objasňovaní príčin akýchkoľvek symptómov ochorení. Súčasne sa často zistí zrážanie krvi - norma tohto indikátora indikuje normálne fungovanie pečene, cievnu priepustnosť a tok biologickej tekutiny v žilách.