Zápal mozgov a mozgu sa môže vytvoriť pod vplyvom takých faktorov, ako sú baktérie (meningokoky, pneumokoky), vírusy a protozoá. V závislosti od faktora, ktorý spôsobuje vývoj ochorenia, môže byť neočakávaný a veľmi násilný (meningokokov) alebo pomaly progresívny a skrytý (tuberkulóza).

Zápal mozgu môže byť tiež spôsobený neinfekčnými faktormi, medzi ktoré patria: nádory mozgu, leukémia, otrava olovom alebo užívanie lieku, napríklad metotrexát.

Príčiny zápalu meningí a mozgu

Zápal mozgu a meningov môže byť spôsobený mnohými baktériami, vírusmi alebo plesňami. Najbežnejšie vírusy meningitídy zahŕňajú enterovírusy, artroponické vírusy, ECHO, HSV-2, Coxsackie, vírus polio, vírus chrípky A a B alebo vírus osýpok.

Medzi baktériami boli zaznamenané väčšiny prípadov zápalu mozgu ako dôsledok infekcie Neisseria meningitidis (diplokoks), Streptococcus pneumoniae (pneumokoky), Haemophilus influenzae typu B a medzi hubami Cryptococcus neoformans a Coccidioides immitis.

Hlavnou príčinou etiologickej encefalitídy sú neurotropné vírusy. Najčastejšie - vezikulárny zápal mozgu - spôsobuje herpes vírus. Zápal mozgu môže byť spôsobený aj niektorými prvokmi.

Medzi neinfekčné príčiny zápalu meningí a mozgu patria nádory (leukémia, rakovina lymfatického tkaniva, mozgové nádory, mozgové metastázy), sarkoidóza, otravy olovom a použitie určitých liekov, ako je metotrexát.

Symptómy zápalu meningí a mozgu

Choroba sa rozvíja veľmi rýchlo a jej prvým príznakom je bolesť hlavy. V typických prípadoch sa okrem ťažkej bolesti hlavy, nevoľnosti a vracania vyskytujú horúčka a zimnica. Pacientovi sa nachádza stuhnutý krk a tzv. Brudzinsky príznaky.

 • cervikálne príznaky - pasívna flexia hlavy do hrudníka;
 • zygomatické príznaky - pri stlačení tváre pod zygomatickým oblúkom u pacienta sa ramená v lakeťových kĺboch ​​reflexne ohýbajú a ramená stúpajú;
 • verejné príznaky - pri tlaku na pubisu sa nohy ohýbajú na kolenách a kyčelných kĺboch.

U niektorých pacientov sa prejavuje precitlivenosť na podnety, agitovanosť, frustráciu a dokonca aj stratu vedomia. Keď príde na poškodenie mozgu, objavia sa kŕče.

Diagnostika a liečba zápalu meningídy

Zápal mozgov a mozgu je diagnostikovaný len vtedy, keď sa vyšetrí vzorka mozgovomiechovej tekutiny - to znamená, že sa zistí zvýšené množstvo bielkovín a počet bielych krviniek.

Použila sa kauzálna liečba, ktorá spočíva v odstránení patogénu, ktorý chorobu spôsobil. Preto sa používajú antimikrobiálne liečivá (antibiotiká, ako je penicilín, aminoglykozidy, cefalosporíny 3. generácie), anti-tuberkulóza a antifungálne lieky. V prípade vírusovej infekcie nie je možné vylúčiť príčinu, preto je predpísaná symptomatická liečba av extrémne závažných prípadoch antivírusové lieky a interferón.

Očkovacie látky proti niektorým patogénom, ktoré spôsobujú zápal meningídy, sú tiež dostupné na trhu. Sú to lieky proti meningokokom, Haemophilus influenzae typu B a vírusu meningitídy prenášanej kliešťom. Encefalitída a meningitída sa považujú za vážnu hrozbu pre život pacienta, pretože aj pri miernom priebehu môže dôjsť k závažným komplikáciám.

Zápal meningí: liečba a symptómy Ako liečiť zápaly mozgu

Zápal meningov je ochorenie, ktoré sa prejavuje častejšie ako zápal mozgu, avšak zvyčajne sa zriedka vyskytuje sama. Príznaky ochorenia sú spôsobené rôznymi baktériami, vírusmi, hubami. Liečba zápalu meningí sa má kombinovať.

Symptómy zápalu meningí

Zápal meningov sa náhle objaví a najskôr mu predchádza ďalšie príznaky: ťažkosť, tlak a teplo v hlave, precitlivenosť, nedostatok spánku, tinitus, zlý nálada, neschopnosť myslieť atď. Na začiatku zápalu sa impulz urýchľuje, ale potom sa spomaľuje.

Následne sa objavujú ďalšie príznaky zápalu meningídy:

neznesiteľné bolesti hlavy,

hlava sa zahreje

je pre pacienta ťažké ju udržať

tvár sa zväčšuje a jej farba sa mení.

Oči sa zmenia na červenú, vyčnievajú.

Pacient sa začína báť svetla, zvyšuje sa citlivosť na zvuky, dochádza k odporu voči vôňam, búchajú a napínajú sa žily, existuje silná kontinuálna horúčka.

Okrem toho vracanie, zápcha alebo hnačka, retencia moču alebo mimovoľné močenie, nespavosť a delírium sa spájajú s vyššie uvedenými symptómami. Tiež pacienti vždy chcú spojku v hlave, niekedy je škrípanie zubov. Neskôr príde veľká ospalosť. Zápal meningov sa môže vyskytnúť v akútnych alebo chronických formách. Zápal môže byť malý alebo veľmi ťažký, čo končí smrťou.

S chronickým priebehom choroby sú možné duševné poruchy, ako aj úplné šialenstvo a smrť.

Aby ste rozpoznali príznaky zápalu, preskúmajte mozgovomiechovú tekutinu, ktorá určuje nárast počtu leukocytov a koncentrácie proteínov, ak je zápal purulentný, alebo lymfocyty - s vírusovým zápalom.

Symptómy zápalu meningí

Existujú tri typy ochorení:

 • leptomeningitída - keď je zapálená mäkká pavúk a pavúk;
 • arachnoiditída - iba zapálené arachnoidné membrány;
 • pachymeningitída - dochádza k zápalu dura mater.

Avšak v praxi je taká diagnóza takmer vždy znamenaná leptomeningitída. Zápal meningov sa vyskytuje v absolútne všetkých vekových kategóriách, ale častejšie u malých detí. Pri otravách jedovatými látkami dráždia, čo nie je spôsobené týmito zápalovými zmenami. Táto podmienka sa nazýva meningizmus.

Všetky typy ochorenia majú charakteristické príznaky zápalu meningí, ktoré sa spájajú v skořápkovom a meningeálnom syndróme, ktorý sa prejavuje čiastočne a úplne. Meningeálny syndróm má také príznaky - vracanie, bolesť hlavy, zvýšená citlivosť na kožu, stuhnutý krk, špecifická meningeálna pozícia, príznaky Brudzinského, Kerniga atď. Kernigove znaky sú najčastejšie príznaky zápalu meningí. Môžu byť určené tým, že nemožno unbovať kolená v kĺbe, ktorý bol ohnutý v pravom uhle v bedrovom a kolennom kĺbe.

Brudzinskyho príznak je podmienený nedobrovoľným ohnutím nohy v kolenách, keď sa pokúsil nakloniť hlavu na hrudník v pozícii na chrbte. Preskúmajte tieto príznaky súčasne: odviažte nohu v kolennom kĺbe, keď sa v tomto okamihu druhá noha ohne takisto a vytiahne až k žalúdku. Osoba, ktorá utrpela zápal meningí, môže mať tieto komplikácie: konvulzívne záchvaty, hluchota, zhoršený duševný vývoj detí atď.

Liečba zápalu meningov s tradičnými metódami

Zápal meningov sa považuje za pomerne závažné ochorenie, ktoré je život ohrozujúce, aj keď sa pri jeho liečbe dosiahne určitý úspech. Aj keď je ochorenie relatívne mierne, v počiatočnom štádiu môžu vzniknúť komplikácie, ako je napríklad konvulzívny stav alebo opuch mozgu, čo výrazne komplikuje liečbu.

Zoznámime sa s tým, ako sa fyzioterapeutická liečba meningov uskutočňuje. Momentálne sú:

Vazodilatačná liečba zápalu meningídy: galvanizácia, elektroforéza vazodilatancií na lieky.

Hypokoakulačná liečba zápalu meningídy: nízkofrekvenčná magnetická terapia, LOK.

Enzýmom stimulujúca liečba zápalu meningídy: liečivá elektroforéza metabolických stimulantov, transcerebrálna UHF terapia, vzduchové kúpele, talasoterapia, peloidoterapia.

Diuretická fyzioterapeutická liečba zápalu meningídy: terapia UHF s nízkou intenzitou, kúpele s chloridom sodným, čerstvé kúpele.

Metóda korekcie iónov: pitná minerálna voda.

Metódy tónovania: perličkové kúpele, sprchy, talasoterapia, celodenná aeroterapia, vzduchové kúpele, terapeutická masáž, liečivá elektroforéza neurostimulátorov, aerofytoterapia, neselektívna chromoterapia.

Sedatívna liečba zápalu meningídy: elektroliečba, franklinizácia, liečivá elektroforéza sedatív, jód-brómu a dusíka, aerofytoterapia a ihličnaté kúpele.

Imunostimulačná liečba zápalu meningí: ožarovanie SUF, medicinálna elektroforéza imunomodulátorov, helioterapia, radónové kúpele, ožarovanie SUF v erytémových dávkach, vysokofrekvenčná magnetická terapia.

Enzýmom stimulujúca liečba zápalu

Peloidotherapy. Chemické zlúčeniny stimulujú sympatický nervový systém a produkciu glukokortikoidov a katecholamínov nadobličkami, rovnako ako sekréciu supratropických hormónov, zvyšujú metabolizmus lipoidov a uhľohydrátov a adaptačno-trofickú funkciu autonómneho nervového systému. Pacienti so symptómami zápalu meningov aplikujú aplikácie bahna na segmentové zóny a postihnuté končatiny. Teplota bahnitého koláča zo sulfidového bahna je 37-38 ° C, trvanie postupov je 20-30 minút a zo sapropelu a rašelinového bahna - 40-42 ° C po dobu 25-30 minút, každý druhý deň; liečba 10-12 procedúr. Na zvýšenie účinku sa používa peloelektroforéza, pelofonoforéza, amplipulzová peloidoterapia.

Thalassoterapia pri diagnostike zápalu meningídy. Chemikálie rozpustené vo vode (vápnik, horčík, draslík, bróm, jód, prchavé morské riasy) prechádzajú kanálkami mazových a potných žliaz do dermis a potom do krvného obehu, aktivujú funkciu hypotalamo-hypofyzárneho systému, glukokortikoidnú funkciu nadobličkovej kôry. Zvyšuje sa regionálny krvný obeh, mikrocirkulácia v tkanivách a hemodynamika, trofizmus a metabolizmus tkaniva. Thalasoterapia sa vykonáva v režime slabého za studena, denne; na liečbu zápalu meningídy je potrebný priebeh 20 procedúr.

Čerstvé kúpele na diagnostiku zápalu meningí. Teplé vodného kúpeľa zvyšuje rýchlosť toku tepla do tela, ktorého veľkosť sa zvyšuje so zvyšujúcou sa teplotou vody na 34,9 kJ / m (pri 40 ° C). Vyskytuje sa vazodilatáciu "shell", a to nielen zvýšenie prietoku krvi v koži (od 0,2-0,5 do 4,8 l / min), ale aj vo vnútorných orgánoch, vrátane obličiek, kde zvýšil prietok krvi, glomerulárnej filtrácie a diuréza. Okrem toho, že sa zvyšuje telesnú odvod tepla vyparovaním z povrchu tváre, krku a hornej tretine hrudníka. Postupy uskutočňované na čerstvej teplota vody 38-39 ° C (zóna a spoločnú kúpele) po dobu 10-15 minút denne alebo každý druhý deň; na liečbu zápalu je potrebný 10-15 kúpeľ.

Ion-korekčná liečba zápalového mozgového ochorenia

Symptómy zápalu pomáhajú znížiť minerálnu vodu pomocou stopových prvkov. sú obsiahnuté v minerálnej vode ióny stopových prvkov (zinok, molybdén, fluór, bróm, meď, bór), kofaktory väčšina enzýmov aktivovať rôzne typy metabolizmu v tele.

ióny železa tvorí feritín v čreve, sa dopravuje v krvnej globulíny depa - kostnej drene, pečene, sleziny. Tvorba chelátových komplexov s hemové železo zvyšuje kyslík väzby na červené krvinky, čo zvyšuje dýchacie funkcie krvi a stimuluje krvotvorbu. Iónov železa spoločne s horčíkom a iónmi medi sú súčasťou metaloproteíny Flavin dehydrogenázy a katalázy, cytochrómami, peroxidázu, ktoré sa aktívne podieľajú na oxidatívny fosforylácie, a peroxidácie lipidov. mangánu v diagnostike zápalu mozgových blán zvyšujú syntézu hondratnyh sulfanes. Kremíka a zlúčeniny podieľajúce sa na syntéze bielkovín politík haridnyh komplexov a aktivácii regenerácie spojivového tkaniva kolagénu. Ióny hliníka, kobaltu, niklu, medi, zvyšujú aktivitu metaloenzýmov (aldolázy dehydrogenázy) a stimulujú syntézu hexos a aminokyselín.

Minerálna voda pije nalačno po dobu 30-60 minút pred jedlom, pri teplote 38-45 ° C, pomaly, malých dúškoch, 3 krát denne, v množstve od 100 do 200 ml (postupne sa zvyšujúcich množstvo vody, je prijatá), každý deň; na liečbu zápalu meningov, potrebujete kurz 3-4 týždňov.

Tónové metódy zastavenia zápalu

Drogová elektroforéza zníži príznaky zápalu. Aplikovaná psihostmulyatory 1% roztoku kofeínu (z katódy), 0,5% kyseliny glutámovej (katóde). Pre zavádzanie liekov používaných transcerebral segmentar but-reflexné techniky - oculi-tylový, na nosovú sliznicu. Preniká cez kožu viečka a sliznice nosa psychostimulanty látky v kombinácii s konštantným prúdom excitáciu spracováva zvýšenie mozgovej kôre, aktivovať autonómna staniciam vyššia temporálnej laloky, a spolu s nimi, a spracováva homeostázy. Postupy sú vykonávané pri prúde 3,2 mA, 15-20 minút denne alebo každý druhý deň; liečba na diagnostiku zápalu meningídy 10-15 procedúr.

aerophytotherapy - terapeutické použitie vzduchu, nasýteného na esenciálne oleje z rastlín (klinček, jazmín, ríbezle, šalvie, levandule, dúhovky, a ďalšie.), ktoré majú posilňujúci účinok. Éterické oleje inhalácia dráždiť hornej nosnej dutiny, čuchové receptory sú aktivované periférne a centrálne a subkortikálne štruktúry, vrátane limbického systému, čo sa prejavuje vo funkčnom amplifikácie sympatoadrenálního systému, pevnosť a mobility kortikálnych procesov. Fyzioterapeutická liečba meningitídy sa vykonáva 10-15 minút denne; liečiť zápal mozgových blán, kurz treba 10 až 15 ošetrení.

Neselektívna chromoterapia pre pacientov so symptómami zápalu. - liečba zápalu s integrovaným viditeľným žiarením (v umelých zdrojoch je to 15%). Tým, jeho účinok sa vyskytuje okohybné moduláciu neuroendokrinné sústavy (hypotalamus - hypofýza - epifýzy), limbického kmeňové retikulárne štruktúry, výbežok a časové lalôčiky mozgu. Je stimulácia excitácia procesy v mozgovej kôre, psycho-emocionálne, intelektuálne a motorické činnosti. Neselektívny chromoterapeutické správanie osvetlenie bielym svetlom, kedy čelnú plochu 5000 luxov po dobu 60 minút pri osvetlení 10000 lux pri teplote - 30 minút denne alebo každý druhý deň; na liečbu zápalu je potrebný 10 liečebných postupov.

Helioterapia a zápal meningí. Po stimulácii hypofýzy a ďalších podkôrových centier zvyšuje vyššej nervovej aktivity - excitačné procesy v mozgovej kôre, rovnako ako hemodynamiky a metabolizmu v určitých mozgových buniek, aktiváciu sympatického-nadobličky systému. helioterapiu zákrok vykonávaný v režime nízkeho zaťaženia (pozri doplnok 4) denne. priebeh liečby zápalu 20 procedúr.

Sedatívna liečba zápalu mozgu

Elektroliečba a zápal meningí. Impulzné prúdy inhibovať neurónové impulz aktivity aminergních coeruleus, retikulárne formácie a aktivovať neuróny skie serotoninergiche chrbtovej jadro, hromadenie serotonínu v podkôrnych štruktúrach mozgu vedie k zníženiu podmieneného reflexu aktivity a emocionálne aktivity, zníženie vzostupne aktivačný vplyvmi a zvýšenej inhibíciu v mozgovej kôre. Vykonáva pri frekvencii 5-10 pulzov / s na začiatku kurzu, a potom sa postupne zvýši na 40 pulzov / sec, aktuálne maximálne 8 mA (na subjektívnych pocitov slabé vibrácie), 30-40 minút každý druhý deň; liečiť zápal mozgových blán, treba kurz 10-15 postupov.

Franklinizácia a zápal meningí. Pod vplyvom konštantného elektrického poľa o vysokej intenzite, ktorá má slabé vodivosti prúdy, ktoré znižujú dráždivosť a vodivosť bez nervu kožné zakončenia a sliznice, čo znižuje aferentné impulzy na vlákna Somatosensory systéme obmedzuje prúdenie nahor v prekrývajúcich častiach centrálneho nervového systému a vedie k zvýšeniu inhibičné procesy v mozgovej kôre mozgové, subkortikálne a kmeňové štruktúry vrátane limbiko-retikulárnej; znižuje príznaky sympatikotónie. Liečba zápalu mozgových blán vykonáva pri napätí 30-40 kV po dobu 10-15 minút denne; na liečbu zápalu je potrebný 10-15 postupov.

Drogová elektroforéza a zápal meningí. Applied sedatíva:. 5% roztoku glukonátu vápenatého (anóda), 3% roztokom síranu horúčkovitého, 3,1% sodného (draselný) bromid (z katódy), atď Tento liečebný postup je kombinovaný reflexná účinok galvanický prúd a sedatívne na hypotalamus-hypofyzárnej a limbická mozog retikulárne štruktúra znižuje sim patikotoniyu a kôry mozgovej excitability, zosilňuje brzdenie. Tieto postupy vykonávané za golier a glazozatylochnoy EndoH-pletacie techniky v priebehu galvanického prúdu pevnosti až do 2 mA pri transcerebral riadení a až 16 mA pri metóde s vencom. Postup čas - 10-15 minút pri teplote 15-20, a postup transcerebral min na golier procedúra denne; na liečbu zápalu je potrebný 10-15 postupov.

Príčiny zápalu membrán v mozgu

Zápal meningov je rozdelený na serózne a purulentné stavy, rovnako ako na primárnu a sekundárnu, fulminantnú, akútnu, subakútnu a chronickú meningitídu. Kauzálnymi činidlami meningitídy sú rôzne patogény, baktérie, vírusy a protozoá.

Príčiny zápalu môžu byť:

serózna vírusová meningitída spôsobená enterovírusmi, mumpsom, chrípkou, herpes vírusmi;

serózna a purulentná meningitída spôsobená prvokmi a hubami;

bakteriálna meningitída - stafylokoková, meningokoková, streptokoková, tuberkulóza, syfilitika atď.

Prokurujúce faktory choroby sú:

 • poškodenie lebky a mozgu,
 • zápal stredného ucha,
 • Okrem toho môže byť ochorenie spojené s inými ochoreniami - tyfus, osýpky, pyémia, reumatizmus, tuberkulóza atď.

Ako sa prejavuje arachnoiditída: príznaky a liečba ochorenia

Arachnoiditída sa týka kategórie serózneho zápalu, sprevádzaného pomalším prietokom krvi a zvýšením priepustnosti kapilárnych stien. V dôsledku tohto zápalu kvapalná časť krvi preniká cez steny do okolitých mäkkých tkanív a stagnuje v nich.

Edém spôsobuje miernu bolesť a mierne zvýšenie teploty, mierne ovplyvňuje funkcie zapáleného orgánu.

Najväčším nebezpečenstvom je pretrvávajúce výrazné rozšírenie spojivového tkaniva, pričom sa ignoruje choroba alebo nedostatok liečby. Druhý je príčinou vážneho narušenia orgánov.

Mechanizmus chorôb

Arachnoiditída mozgu alebo miechy je serózny zápal konkrétnej štruktúry umiestnenej medzi tvrdou hornou vrstvou a hlbokou mäkkou. Vyzerá ako tenká tkanina, pre ktorú dostala názov arachnoidnej membrány. Štruktúra je tvorená spojivovým tkanivom a tvorí také úzke spojenie s mäkkou membránou mozgu, ktoré sa považujú za spoločné.

Arachnoidná membrána je oddelená od mäkkého subarachnoidálneho priestoru obsahujúceho mozgomorfínovú tekutinu. Tu sú umiestnené krvné cievy, ktoré kŕmia štruktúru.

Vzhľadom na túto štruktúru nie je zápal arachnoidnej membrány nikdy lokálny a rozšíri sa na celý systém. Infekcia sa dostáva cez tvrdú alebo mäkkú škrupinu.

Zápal s arachnoiditídou vyzerá ako zhrubnutie a zakalenie škrupiny. Vznikajú adhézie medzi cievami a arachnoidnou štruktúrou, ktorá zasahuje do obehu cerebrospinálnej tekutiny. Po čase sa tvoria arachnoidné cysty.

Arachnoiditída spôsobuje zvýšenie intrakraniálneho tlaku, ktorý vyvoláva tvorbu hydrocefalusu dvomi mechanizmami:

 • nedostatočný odtok tekutiny z komôr mozgu;
 • problémy s absorpciou mozgovomiechovej tekutiny cez vonkajšie puzdro.

Príznaky ochorenia

Ide o kombináciu príznakov mozgovej poruchy s niektorými príznakmi, ktoré naznačujú hlavné miesto poškodenia.

Pre akýkoľvek typ arachnoiditídy sú prítomné nasledujúce ochorenia:

 • bolesti hlavy - zvyčajne najintenzívnejšie ráno, môžu byť sprevádzané vracaním a nevoľnosťou. Môže byť lokálna v prírode a objavuje sa v priebehu úsilia - napätie, snaha skákať, neúspešný pohyb, v ktorom je pevná podpora pod patami;
 • závraty;
 • poruchy spánku sú často pozorované;
 • podráždenosť, poruchy pamäti, všeobecná slabosť, úzkosť atď.

Keďže arachnoidná membrána je zapálená všetko, nemožno hovoriť o lokalizácii tejto choroby. Omezená arachnoiditída spôsobuje výrazné hrubé porušenia v niektorých oblastiach na pozadí všeobecného zápalu.

Umiestnenie ohniska ochorenia určuje nasledujúce príznaky:

 • konvexitálna arachnoiditída poskytuje prevahu známok podráždenia mozgu nad porušením funkčnosti. Toto sa prejavuje pri konvulzívnych záchvatoch, podobne ako epileptické;
 • keď sa edém nachádza hlavne v okcipitálnej časti, videní a sluchu. Vyskytla sa strata zorného poľa, zatiaľ čo stav fundusu naznačuje optickú neuritídu;
 • Existuje nadmernú citlivosť na zmeny počasia sprevádzané mrazom alebo nadmerným potennom. Niekedy dochádza k nárastu hmotnosti, niekedy aj smäd;
 • arachnoiditída mozočkového uhla je sprevádzaná paroxysmálnou bolesťou v zadnej časti hlavy, chmúrne tinitus a vertigo. V tomto prípade je zostatok výrazne narušený;
 • s arachnoiditovou occipitálnou nádržou sa objavujú príznaky poškodenia nervových obličiek. Tento typ ochorenia sa rozvíja akútne a je sprevádzaný výrazným zvýšením teploty.

Liečba ochorenia sa vykonáva iba po stanovení zamerania zápalu a hodnotenia poškodenia.

Príčiny ochorenia

Zápal a ďalšia tvorba arachnoidných cyst sú spojené s primárnym poškodením, mechanickými vlastnosťami alebo majú infekčnú povahu. Avšak v mnohých prípadoch je hlavnou príčinou zápalu a teraz je neznámy.

Hlavnými faktormi sú:

 • akútna alebo chronická infekcia - zápal pľúc, zápal dolných dutín, bolesť hrdla, meningitída atď.
 • chronická intoxikácia - otravy alkoholom, otravy olovom atď.;
 • poranenia - posttraumatická mozgová arachnoiditída je často dôsledkom poranení chrbtice a poranenia hlavy, dokonca aj uzavretých;
 • príležitostne sa narúša endokrinný systém.

Druhy ochorení

Pri diagnostike ochorenia s použitím niekoľkých metód klasifikácie spojených s lokalizáciou a priebehom ochorenia.

Priebeh zápalu

Vo väčšine prípadov porucha nevedie k vzniku ostrých bolesti alebo zvýšeniu teploty, čo sťažuje diagnózu a ukáže sa ako príčina predčasnej návštevy lekára. Ale existujú výnimky.

 • Akútny priebeh sa pozoruje napríklad pri arachnoiditíde veľkého tanku, sprevádzaného zvracaním, zvýšením teploty a silným bolesťami hlavy. Takýto zápal sa môže vyliečiť bez následkov.
 • Subakútny - najčastejšie pozorovaný. Toto spája mierne symptómy všeobecnej poruchy - závrat, nespavosť, slabosť a príznaky potlačenia funkčnosti určitých oblastí mozgu - poškodenie sluchu, vízie, rovnováhy atď.
 • Chronická - pri ignorovaní choroby sa zápal rýchlo mení na chronickú fázu. Zároveň sa príznaky mozgovej poruchy stávajú čoraz stabilnejšie a symptómy spojené s ohniskom ochorenia sa postupne zvyšujú.

Lokalizácia arachnoiditídy

Všetky choroby tohto druhu sú rozdelené do dvoch hlavných skupín: cerebrálna arachnoiditída, tj zápal arachnoidnej membrány mozgu a zápal miechy - zápal membrány miechy. Podľa lokalizácie choroby mozgu je rozdelená na konvexitálne a bazálne.

Keďže liečba zahŕňa vplyv predovšetkým na najviac postihnuté oblasti, klasifikácia spojená s oblasťou najväčších škôd je podrobnejšia.

 • Cerebrálna arachnoiditída je lokalizovaná na báze, na konvexnom povrchu, aj v zadnej lebečnej kosti. Symptómy spájajú príznaky všeobecnej poruchy a zápalu spojené s nidusom.
 • Keď konvexitálna arachnoiditída postihuje povrch veľkých hemisfér a gyrus. Vzhľadom na to, že tieto oblasti súvisia s motorickými a senzorickými funkciami, tlak vytvorenej cysty vedie k narušeniu citlivosti na kožu: buď prehĺbenie alebo silné exacerbácie a bolestivá reakcia na účinky nachladnutia a tepla. Podráždenie v týchto oblastiach vedie k epileptickým záchvatom.
 • Adhezívna mozgová arachnoiditída je veľmi ťažká. Kvôli nedostatočnej lokalizácii sa pozorujú len bežné symptómy a sú spojené s mnohými ochoreniami.
 • Optická chiasmatická arachnoiditída sa týka zápalu bázy. Jeho najcharakteristickejším znakom na pozadí mozgových príznakov je zníženie videnia. Choroba sa rozvíja pomaly, charakterizuje sa alternatívne poškodenie oka: videnie kvapky v dôsledku stláčania zrakového nervu počas tvorby zrastov. Pri diagnostike tejto formy ochorenia je veľmi dôležité preskúmanie fundusu a zorného poľa. Existuje závislosť stupňa porušenia od etáp štádia choroby.
 • Zápal pavučiny membrány zadnej kraniálnej fosí - druh šírenia choroby. Jeho akútna forma sa vyznačuje zvýšeným intrakraniálnym tlakom, to znamená bolesť hlavy, vracanie a nevoľnosť. V subakútnom priebehu sa tieto príznaky vyhladzujú a na prvom mieste sa uvádzajú poruchy vestibulárneho aparátu a synchronicita pohybov. Pacient stráca rovnováhu, napríklad keď zvrhol hlavu. Pri chôdzi sa pohyby nôh nesynchronizujú s pohybom a uhlom trupu, ktorý vytvára špecifickú nerovnomernú chôdzu.

Cystická arachnoiditída v tejto oblasti má rôzne príznaky, v závislosti od povahy adhézie. Ak sa tlak nezvýši, choroba môže trvať niekoľko rokov, prejavujúca sa ako dočasná strata synchronizácie alebo postupne sa zhoršujúca rovnováha.

Najhorším dôsledkom arachnoiditídy je trombóza alebo náhle obštrukcia v poškodenej oblasti, čo môže viesť k rozsiahlemu poškodeniu obehu a cerebrálnej ischémii.

Ischémia mozgu.

Spinálna arachnoiditída je klasifikovaná podľa typu cystického, adhezívneho a lepidlo-cystického typu.

 • Lepidlo často prebieha bez trvalých znakov. Môžu byť zaznamenané medzičasové neuralgie, ischias a podobne.
 • Cystická arachnoiditída spôsobuje silnú bolesť chrbta, zvyčajne na jednej strane, ktorá potom uchopí druhú stranu. Pohyb je ťažký.
 • Cystická adhezívna arachnoiditída sa prejavuje ako strata citlivosti na kožu a ťažkosti s pohybom. Priebeh choroby je veľmi rôznorodý a vyžaduje starostlivú diagnózu.

Diagnóza ochorenia

Dokonca aj najvýraznejšie príznaky arachnoiditídy - závraty, bolesti hlavy, sprevádzané nevoľnosťou a vracaním často nevyvolávajú dostatočnú úzkosť u pacientov. Útoky sa vyskytujú 1 až 4 krát mesačne a iba tie najťažšie z nich trvajú dosť dlho, aby konečne dostali chorého, aby si dbal na seba.

Keďže príznaky ochorenia sa zhodujú s veľkým množstvom iných mozgových porúch, aby sa urobila správna diagnóza, je potrebné uchýliť sa k mnohým výskumným metódam. Vymenujte ich neurologovi.

 • Vyšetrenie oftalmológom - opticko-chiamatická arachnoiditída sa týka najčastejších typov ochorenia. U 50% pacientov so zápalom zadnej kraniálnej fosízy sa zaznamená stagnácia v oblasti optického nervu.
 • MRI - presnosť metódy dosahuje 99%. MRI vám umožňuje určiť stupeň zmeny arachnoidnej membrány, fixovať polohu cysty a tiež vylúčiť iné ochorenia, ktoré majú podobné príznaky - nádory, abscesy.
 • Rádiografia - používa ju na detekciu intrakraniálnej hypertenzie.
 • Krvný test sa vykonáva nevyhnutne na zistenie absencie alebo prítomnosti infekcií, stavov imunodeficiencie a iných vecí. Tak určte hlavnú príčinu arachnoiditídy.

Iba po vyšetrení môže odborník a možno aj viac osôb predpísať príslušné ošetrenie. Kurz zvyčajne vyžaduje opakovanie za 4-5 mesiacov.

liečba

Liečba zápalu dura mater sa vykonáva v niekoľkých štádiách.

 • Po prvé, je potrebné odstrániť primárne ochorenie - sinusitída, meningitída. Na tento účel sa používajú napríklad antibiotiká, antihistaminiká a desenzibilizátory - difenhydramín alebo diazolín.
 • V druhom stupni sú predpísané absorpčné činidlá, ktoré pomáhajú normalizovať intrakraniálny tlak a zlepšujú metabolizmus mozgu. Môžu to byť biologické stimulátory a jódové prípravky - jodid draselný. Vo forme injekcií aplikujte lizzu a pyrogénne.
 • Používajú sa dekongestanty a diuretiká - furasemid, glycerín, ktorý zabraňuje akumulácii tekutín.
 • Ak sa vyskytnú kŕčovité záchvaty, predpisujú sa antiepileptiká.

Pri cystickej adhezívnej arachnoiditíde, ak je cirkulácia cerebrospinálnej tekutiny veľmi ťažká a konzervatívna liečba nedáva výsledky, neurochirurgické operácie sú vykonávané na odstránenie adhézií a cyst.

Arachnoiditída je pomerne úspešne liečená a ak ju včas navštívi lekár, najmä v štádiu akútneho zápalu, zmizne bez následkov. Vo vzťahu k životu je prognóza takmer vždy priaznivá. Keď choroba prechádza do chronického stavu s častými recidivami, pracovná kapacita sa zhoršuje, čo si vyžaduje posun k ľahšej práci.

Formy prejavu a typy zápalu mozgu

Zápal mozgu je veľmi vážna patológia, ktorá je charakterizovaná smrťou nervových buniek a poškodením nervového systému.

Ochorenie môže byť infekčné alebo alergické. Vo väčšine prípadov sa vyvíja ako nezávislé ochorenie, ale môže byť výsledkom predtým prenesenej patológie.

Chorobu je možné poraziť s včasnou diagnózou a rýchlou a okamžitou liečbou.

Typy zápalov mozgu

V závislosti od polohy lézie existujú dva typy zápalu mozgu - encefalitída a meningitída.

Zápal mozgovej kôry sa môže prejaviť v akútnej, subakútnej a chronickej forme.

Každá z nich má svoje vlastné špecifické prejavy, a preto aj odlišnú taktickú liečbu.

meningitída

Keď toto ochorenie vyvíja zápal mozgovej obrvy, môže byť vyvolaný:

Je veľmi dôležité mať čas rozpoznať prvé príznaky meningitídy u detí - to môže zachrániť život dieťaťa!

encefalitída

S touto patológiou je zápal mozgu. Ochorenie vo forme úniku môže byť ťažké a smrteľné alebo mierne.

Podľa lekárskych štatistík je ochorenie bežnejšie u detí.

Existuje primárna a sekundárna encefalitída. V prvom prípade sa ochorenie môže vyvinúť po uštipnutí kliešťa, chrípke a herpesu.

Sekundárna forma sa vyvíja ako komplikácia niektorých ochorení, a to:

Aj sekundárna forma encefalitídy môže byť komplikáciou po očkovaní.

Príčiny zápalu mozgu

So zápalom mozgu môže človek čeliť v každom veku. Podľa lekárskej štatistiky sú deti a muži stredného veku pravdepodobnejšie trpia zápalovými ochoreniami mozgu. Vývoj tejto choroby môže byť spôsobený mnohými faktormi - od poranenia chrbta a hlavy až po určité typy infekcií.

Medzi hlavné dôvody patrí:

 • ťažká hypotermia;
 • infekčné choroby, vrátane vírusu encefalitídy na kliešťoch.

Sekundárna forma zápalu mozgu môže nastať z nasledujúcich dôvodov:

 • chronické ochorenia ENT - sínusitída, sinusitída, čelná sínusitída;
 • ťažká pneumónia;
 • zápal spojiviek;
 • kurací kiahní prevedené v dospelosti;
 • predtým prenesená meningitída alebo encefalitída, ktoré neboli vyliečené až do konca.

Spravidla sa zápalový proces rozvíja ako dôsledok vnikania rôznych patogénov do mozgového tkaniva cez obehový systém.

Patogén môže preniknúť vzduchom, tráviacim systémom pri kontakte s chorým človekom. Hmyznatý zhryz je tiež nebezpečný (napr. Kliešte), ktorý nesie encefalitídu kliešťov.

Hlavné príznaky

Príznaky, ktoré naznačujú zápal mozgu, celkom rôznorodé. Znaky zápalu mozgu závisia od typu patológie, od štádia ochorenia a lokalizácie zápalového zamerania. Väčšina príznakov je rovnaká pri meningitíde a vírusovej encefalitíde.

Medzi vonkajšie viditeľné prvé znaky:

 • všeobecná slabosť a pretrvávajúca indispozícia;
 • pravidelné a dlhotrvajúce záchvaty silného bolesti hlavy;
 • vracanie záchvatmi, vysoká telesná teplota a halucinácie;
 • bolesť svalov a kĺbov, kŕče.

Výskyt neurologických symptómov je nasledujúci:

 • tuhosť v kĺboch ​​a slabá koordinácia pohybu;
 • zmena vedomia;
 • porušenie procesu prehĺtania;
 • problémy s artikuláciou;
 • narušený pohyb očí.

Zjavenie symptómov v duševnej sfére je vyjadrené nasledovne:

 • zvýšená úzkosť;
 • výskyt nespavosti;
 • časté výkyvy nálady;
 • výskyt halucinácií.

Duševné poruchy sa objavujú náhle a prejavujú sa ako bludný stav a psychóza. Pacient môže mať psychomotorický rozrušený stav, v ktorom sa správa neprimerane, nemôže nezávisle kontrolovať svoje činy.

V prípade sekundárneho typu patológie a vývoja komplikácií dochádza k rýchlemu vývoju ochorenia a príznaky sú oveľa výraznejšie. V tomto prípade má pacient nasledujúce príznaky:

 • bolesť sa stáva silnejšou, takmer neznesiteľnou pre pacienta;
 • zvyšuje intrakraniálny tlak;
 • pleť dostane temný odtieň;
 • akútna citlivosť na jasné svetlo a pachy;
 • na koži sa objavujú malé vyrážky a červené škvrny;
 • potenie sa zvyšuje.

Takéto príznaky sa môžu objaviť v priebehu jedného dňa, pacientovi sa pozoruje bludný stav a kŕče.

diagnostika

Vyhľadajte lekársku pomoc a podrobte sa potrebnému diagnostickému vyšetreniu ihneď po prvých príznakoch a nepríjemných príznakoch.

Diagnóza ochorenia zahŕňa predovšetkým lekárske vyšetrenie a štúdium pacientovej anamnézy a symptómy ochorenia. Je potrebné vykonať ďalšie vyšetrenie, ktoré zahŕňa:

 • laboratórne testy. Nasledujúce indikátory indikujú zápalový proces v tele: zvýšenie počtu leukocytov, lymfocytov, zvýšenie rýchlosti sedimentácie erytrocytov, zvýšenie obsahu fibrinogénu a C-reaktívneho proteínu;
 • štúdium mozgovomiechovej tekutiny. Punkcia sa uskutočňuje punkciou chrbtice v bedrovej oblasti. S ochorením sa znižuje nárast počtu imunitných buniek, proteínov
 • množstvo glukózy. Vo vzhľade počas zápalového procesu je kvapalina zakalená a nažltlá;
 • MR. Postup pomáha presne určiť lokalizáciu zápalu.

Okrem toho je potrebné poznamenať, že MRI dokáže odhaliť niekoľko nebezpečných patológií, ako je napríklad rakovinový nádor na mozgu v počiatočnom štádiu.

liečba

Keď sa objavia prvé príznaky ochorenia mozgu, mali by ste sa obrátiť na ambulanciu, ktorej lekár by mal pacienta priviesť na hospitalizáciu a zaviesť vhodné lieky, ktoré pomôžu dočasne znížiť opuch mozgu.

Kurz liečby závisí od výsledkov diagnózy a diagnózy. Symptómy zápalu mozgu môžu byť podobné prejavom iných ochorení, čo vedie k správnemu liečbe a začína oveľa neskôr.

Postup liečby zahŕňa nasledujúce metódy liečenia zápalu:

 • etiotropická liečba - určená na odstránenie príčin zápalového procesu;
 • patogenetický smer - používanie liekov, ktoré zastavujú procesy, ktoré vedú k poškodeniu mozgového tkaniva;
 • symptomatická terapia môže znížiť prejavy ochorenia.

Môže byť predpísaná nasledujúca lieková terapia:

 • antibakteriálne lieky sú predpísané na boj proti infekcii patogénov. Kurz spravidla trvá najmenej 10 dní a liek sa podáva ako injekcia;
 • v prípade vírusového pôvodu choroby sa majú užívať antivirotiká;
 • antibiotiká budú neúčinné v prípade hubovej choroby. V tomto prípade sa odporúča užívať antimykotiká;
 • diuretiká môžu byť predpísané na zmiernenie opuchu;
 • v prípade konvulzívnych záchvatov sú predpísané antikonvulzívne lieky;
 • s horúčkou a horúčkou, sú predpísané antipyretiká.

Pacientovi sa odporúča hospitalizácia v špecializovanej lekárskej inštitúcii, aby sa zabezpečilo nepretržité monitorovanie dýchania a kardiovaskulárneho systému. V žiadnom prípade nemôže samoliečiť.

Je veľmi dôležité začať správne liečenie včas a čo najskôr sa počíta každú minútu, pretože účinky zápalu mozgu sú vážne. Nesprávna liečba môže situáciu zhoršiť a byť smrteľná.

U detí je ochorenie ťažšie ako u dospelých, ich telo ešte nie je dostatočne silné na to, aby bojovalo proti takejto strašnej patológii.

Liečba zápalu mozgu závisí od stavu pacienta, jeho symptómov a priebehu ochorenia. V každom prípade by liečba mala byť komplexná a pod neustálym lekárskym dohľadom.

Po ukončení liečby a zlepšení stavu pacient potrebuje opatrenia na obnovenie. Pomôže to znížiť účinky poškodenia mozgového tkaniva. V období obnovy sa odporúčajú doplnkové rehabilitačné opatrenia: triedy fyzikálnej terapie, masážny kurz, fyzioterapeutické procedúry.

Možné komplikácie

Zápal mozgu v akejkoľvek forme je veľmi nebezpečná choroba, najmä jej sekundárna forma, ktorá môže viesť k vážnym následkom a komplikáciám. Ak opuch mozgu môže mať nasledujúce možné účinky:

 • sluchová porucha;
 • problémy s videním a rozvoj strabizmu;
 • mentálne postihnutie;
 • porucha pamäti;
 • výskyt epileptických záchvatov;
 • problémy s koordináciou pohybov;
 • poruchy srdca;
 • kóma.

Hlavným nebezpečenstvom je smrť. Ak sa nelieči, pacient môže zomrieť do týždňa. Existuje tiež možnosť takéhoto výsledku s oneskorenou žiadosťou o lekársku starostlivosť.

Zápal mozgu sa môže vyskytnúť v miernom stave, ale stále existuje riziko komplikácií, takže je dôležité venovať pozornosť nástupu príznakov a konzultovať s lekárom včas.

prevencia

Ako profylaxia zápalu mozgu v akomkoľvek prejave boli vyvinuté špeciálne vakcíny, ktoré produkujú imunitu proti vírusom.

Treba mať na pamäti, že sa nemôžete úplne chrániť pred rozvojom zápalového procesu mozgu, ale môžete znížiť riziko ochorenia. Pre to potrebujete:

 • dodržiavanie zdravého životného štýlu - vzdanie sa zlých návykov, správne a úplné jedenie;
 • hrať šport;
 • nepovoliť chronické formy choroby - vyliečiť choroby v čase a do konca;
 • snažte sa vyhnúť prírodným výletom počas pravdepodobnosti výskytu encefalitídy a aktivity kliešťa.

Na záver

Napriek tomu, že zápalový proces v mozgu je považovaný za pomerne zriedkavú patológiu, bohužiaľ, môže prekonať každého.

Treba mať na pamäti, že s oslabenou imunitou sa zvyšuje pravdepodobnosť akejkoľvek choroby. Starajte sa o svoje zdravie a starajte sa o seba!

Zápal mozgu: príčiny, príznaky. Spôsoby liečenia zápalu mozgovej obrvy

Zápal ľudského mozgu je pomerne závažná a komplexná patológia, ktorá v dôsledku absencie včasnej liečby môže viesť k smrti pacienta.

V závislosti od konkrétnej postihnutej oblasti môže byť táto podmienka niekoľkých odrôd.

Pozrime sa podrobnejšie na príznaky zápalu mozgovej kôry a hlavné metódy liečby takéhoto ochorenia.

Mozgový zápal: príčiny

Zápal mozgu sa môže vyskytnúť z nasledujúcich dôvodov:

1. Meningitída je ochorenie, pri ktorom sa lúče mozgu zapálí. Jeho vývoj môže byť vyvolaný rôznymi vírusmi, bakteriálnymi léziami (salmonelami, stafylokokmi atď.), Ťažkou hypotermiou alebo plesňami.

Podľa ich klasifikácie môže byť meningitída serózna alebo purulentná.

Podľa formy patológie je akútna, subakútna a chronická.

Okrem hlavných dôvodov môžu nasledujúce ochorenia spôsobiť akútnu meningitídu:

• sinusitída, čelná sínusitída alebo sinusitída;

• závažná pneumónia;

• absces (môže byť v odlišnej lokalizácii);

• ovčie kiahne (zvyčajne je meningitída spôsobená ovčím kiahňam u dospelých, pretože je ťažšie prúdiť);

2. Encefalitída je veľmi závažná patológia, pri ktorej sa mozgová látka pacienta zapáli. Na základe štatistických údajov sa encefalitída vyznačuje ťažkým priebehom a vysokou mierou úmrtnosti.

Najčastejšie toto ochorenie postihuje deti (viac ako 75% všetkých prípadov).

Encefalitída môže byť primárna a sekundárna. V prvom prípade to môže spôsobiť ťažké vírusové lézie (chrípka, komáre a škvrny kliešťov, herpes).

Vedľajšia encefalitída sa môže vyskytnúť v dôsledku komplikácií nasledujúcich ochorení:

• vývoj komplikácií po podaní očkovacej látky;

Zápal mozgovej kôry: príznaky a príznaky

V závislosti od typu a typu ochorenia môže mať zápal mozgu nasledujúce príznaky:

1. Meningitída je sprevádzaná takými prejavmi:

• rýchle zvýšenie telesnej teploty;

• vysoký krvný tlak;

• výskyt šedého odtieňa kože;

• strach z jasného svetla;

• neznášanlivosť silných pachov;

• veľmi silné bolesti hlavy, ktoré sa nachádzajú v oblasti chrámov a čela;

• pretrvávajúce vracanie a nevoľnosť;

• neznášanlivosť na hmatový dotyk;

• zhoršenie svalového tonusu;

• zvýšená srdcová frekvencia.

S rýchlym vývojom ochorenia sa vyššie uvedené symptómy môžu vyvinúť počas jedného dňa. Nasleduje opuch mozgu. V tomto stave môže pacient trpieť zámenami, kŕčmi a kŕčmi.

2. Encefalitída je zvyčajne sprevádzaná takými prejavmi:

• bolesť kĺbov;

• veľmi silné bolesti hlavy;

• opuch dýchacích ciest;

• vysoká telesná teplota;

• halucinácie a iné duševné poruchy;

• zhoršenie všeobecného blahobytu;

• výskyt malých modrín po celom tele;

• porucha srdcového rytmu.

Spôsoby liečenia zápalu mozgovej obrvy

Keď sa objavia prvé príznaky zápalu mozgu, mali by ste ihneď zavolať sanitku. V tomto stave je osoba poslaná do jednotky intenzívnej starostlivosti v nemocnici.

Potvrďte, že diagnostika pomôže tieto postupy:

1. Skúšky krvi a moču.

4. Štúdium mozgovej tekutiny poskytne príležitosť študovať stupeň ochorenia, určiť jeho tvar a príčinu.

Liečba takéhoto zápalu sa vždy vyberá pre každého pacienta individuálne, v závislosti od typu patológie, jej príčiny a formy úniku.

Tradičná terapia poskytuje tieto:

1. Keď je mozog poškodený baktériami, sú predpísané silné antibiotiká. Prichyťte ich na desať dní. Typy antibiotík sa vyberú v závislosti od pôvodcu ochorenia.

2. Ak je vírus poškodený, liečba sa má vykonať na základe príznakov (bolesti hlavy, hnačka a iné príznaky sa odstránia).

3. Diuretiká sa používajú na zmiernenie opuchov mozgu.

4. Na zníženie intoxikácie sa môže použiť albumín alebo izotonický roztok.

5. Glukokortikosteroidy sa používajú na prevenciu progresie edému.

6. Ak je ochorenie spôsobené hubami, potom antibiotiká budú v tomto prípade neúčinné. V tomto stave musí byť pacientovi predpísané antimykotické lieky.

7. Protivírusové lieky sú predpísané na rýchle porážanie vírusov. Zvyčajne sa na tento účel používa liek cytosin arabinóza.

8. Gamaglobulín je centrálny a nepostrádateľný liek na zápal mozgu. Má výrazný terapeutický účinok a musí sa podávať intravenózne počas troch dní.

9. Pri pozorovaní záchvatov alebo epileptických záchvatov sa používajú antikonvulzíva.

10. Pri vysokých teplotách a horúčke sú predpísané antipyretiká.

Je dôležité vedieť, že meningitída a encefalitída sú tie kategórie chorôb, ktoré vyžadujú dôkladné monitorovanie počas liečby a rozumný výber liekov. Z tohto dôvodu je samošetrenie pri diagnostike takýchto patológií absolútne kontraindikované.

Charakteristiky liečby zápalu mozgovej obrvy

Okrem tradičnej farmakoterapie môže byť pacientovi so zápalom mozgu priradený nasledujúci postup:

1. Peloterapia alebo liečba bahnom. Tento postup je zameraný na stimuláciu nervového systému, produkciu hormónov, zvýšenie metabolizmu uhľohydrátov a obnovenie metabolizmu lipidov.

Trvanie postupu by malo byť dvadsať minút. Kurz liečby zahŕňa dvanásť sedení.

2. Thalassoterapia alebo kúpanie s prídavkom užitočných chemikálií (jódu, vápnika, draslíka atď.). Tieto stopové prvky preniknú do kože cez potné žľazy a vstupujú do krvi. Vďaka tomuto postupu je možné zlepšiť mikrocirkuláciu v tkanivách, obnoviť mozgovú dynamiku a znížiť zápal.

Priebeh takejto liečby zahŕňa dvadsať zasadnutí.

3. Ošetrenie minerálnymi vodami s mikroelementmi (fluór, meď, zinok). Táto liečba pomôže zlepšiť metabolizmus organizmu a obmedziť zápal. Priebeh liečby zahŕňa štyri týždne. Pijte minerálnu vodu, ktorú potrebujete každé ráno na prázdny žalúdok.

4. Drogová elektroforéza sa používa na zlepšenie práce mozgovej kôry a na zlepšenie procesov homeostázy. Trvanie kurzu - 15 procedúr počas dvadsiatich minút.

Pri absencii včasnej terapeutickej liečby môže pacient vyvinúť nasledujúce komplikácie:

2. Zhoršené videnie.

4. Zhoršená pamäť a sluch.

5. Vyvolanie epileptických záchvatov.

6. Vývoj akútneho alebo chronického zlyhania obličiek a pečene.

7. Porušenie funkcií motora.

8. Zhoršenie srdca.

Hlavná komplikácia meningitídy je smrteľná. Vyskytuje sa, ak sa pacient nezažíva počas 5 až 8 dní po nástupe choroby.

Je nemožné úplne zabrániť zápalu mozgu, ale riziko jeho vývoja môže byť znížené. Postupujte podľa odporúčaní lekára:

1. Odmietajte zlé návyky (fajčenie, pitie alkoholu).

2. Včas na liečbu tých chorôb, ktoré môžu spôsobiť komplikácie vo forme zápalu mozgu.

3. Vykonávať očkovanie proti parotitíde, ovčím kiahňam a iným chorobám.

4. Vyhnite sa na miestach, kde sa vyskytuje vírusová encefalitída.

5. Chráňte sa pred kousnutím komára a kliešťami. Preto je v prírode dôležité nosiť pevné nohavice a vrchné odevy. Mali by ste tiež nosiť klobúk na hlave.

Okrem toho, aby bolo ľahšie si všimnúť kliešte, oblečenie by malo byť ľahké.

6. Po návrate z lesa alebo poľa by ste mali starostlivo preskúmať svoje oblečenie a deti, ktoré boli s vami. Odporúča sa to rozrušiť a dobre sa umývať.

Nezabudnite tiež na domáce zvieratá. Na svojej vlne môžu tiež skrývať nebezpečný hmyz - nosiče choroby.

Okrem Toho Čítal O Plavidlách

Koľko ESR bolo v krvnom teste na onkológiu

Rakovina každý rok užíva milióny životov. Lekári sa už nemusia opakovať, že jediným spôsobom, ako sa vyhnúť smrti, je včasná diagnostika a pretrvávajúce liečenie pod vedením špecialistu v lekárskej inštitúcii.

Všetky fakty o extrasystole srdca: čo to je a ako sa má liečiť

Srdce je považované nielen za jeden z najdôležitejších orgánov ľudského tela, ale aj za jedno z najzraniteľnejších chorôb. To je dôvod, prečo musí byť jeho zdravie monitorované.

Farmakologická skupina - protidoštičkové látky

Prípravky podskupín sú vylúčené. umožniť popisAntiagregancia inhibuje agregáciu krvných doštičiek a červené krvinky, znižuje ich schopnosť prilepiť a adhézovať (adhéziu) endotelium krvných ciev.

Chronické a akútne ochorenia žíl dolnej končatiny

Štatistiky ukazujú, že ochorenia žíl dolnej končatiny sa čoraz rýchlejšie zhoršujú a každý desiaty školák je už diagnostikovaný už 13 rokov. Takýto nárast chorôb venózneho systému je spojený so sedavým životným štýlom, predĺženým statickým zaťažením, nadváhou.

Nestabilný sínusový rytmus u dieťaťa

Čo je sínusový rytmus na EKGĽudské srdce je akýmsi spúšťačom pre produktívnu prácu celého organizmu. Vďaka impulzom tohto orgánu, ktorý sa podáva pravidelne, môže krv cirkulovať v celom tele, nasýtiť telo životne dôležitými látkami.

Ako zlepšiť krvné cievy

Štvrtina úmrtí na svete je spôsobená problémami s plavidlami. Mnoho ľudí žije bez toho, aby vedeli, že ich obehový systém potrebuje pomoc. Preto sa nezaujímajú o spôsoby, ako napraviť situáciu.