V tomto článku sa dozviete o výskyte krvnej zrazeniny v nohe: príznaky, prečo sa vyskytuje a aké liečby sa používajú. Komplikácie ochorenia a prognóza na celý život.

Pojem "trombus v nohe" zahŕňa niekoľko typov chorôb, ich základ - tvorba zrazeniny v cievach. K dispozícii sú:

 1. Venózna forma patológie: je to tromboflebitída (lézie saphenóznych žíl) a flebotrombóza (alebo hlboká žilová trombóza).
 2. Arteriálna trombóza.

Pre venóznu trombózu je charakteristická tvorba zrazeniny "na mieste": pod vplyvom kauzálnych faktorov sa tvorí krvná zrazenina na stene cievy, ktorá sa môže rozpadnúť na fragmenty a migrovať cez cievy.

Arteriálna trombóza charakterizuje migráciu zrazeniny z veľkých ciev do malých, kde úplne blokujú prietok krvi.

Princípy trombózy sú rovnaké pre celý cievny systém bez ohľadu na lokalizáciu zrazeniny (končatiny, srdcové cievy atď.).

Tromby v nohách v závislosti od typu postihnutej cievy majú rôzne klinické prejavy:

 • Tromboflebitída sa vyskytuje na pozadí zápalových zmien v kŕčových žilách. Posilnenie syndrómu bolesti, výskyt sčervenania kože na zväčšených cievach - hlavné príznaky ochorenia.
 • Jednorazové krvné zrazeniny v hlbokých žilách pod kolenom sú poprvýkrát asymptomatické. Celkové prekrytie lúmenu žíl spôsobuje bolesť, opuch a cyanózu kože.
 • V prvých minútach sa arteriálny blok prejavuje ako silná bolesť pod léziou, koža bledá a pohybová funkcia je narušená.

Nebezpečenstvom sú zrazeniny v tepnách a hlbokých žilách. Porušenie toku krvi pri vypnutí tepny vedie k strate končatiny, ak krvný prietok nie je obnovený v priebehu 1 - 1,5 hodiny (v závislosti od sezóny). Asymptomatické a pohyblivé zrazeniny v žilových cievach spôsobujú blok pľúcnych artérií. Prerušenie prietoku krvi v malých vetvách vedie k zápalu pľúcneho tkaniva a úplnému odstaveniu veľkých kmeňov - príčine náhlej smrti.

Cievni chirurgovia (angiológ, flebológ) sa zaoberajú liečbou patológie v regionálnych centrách - všeobecných lekároch.

Kompletná liečba je možná s krvnými zrazeninami v tepnách a hlbokých žilách nohy, tromboflebitída na pozadí kŕčových žíl je náchylná k častým recidívam. Príčiny, symptómy a liečba všetkých typov krvných zrazenín v nohách sú uvedené nižšie.

dôvody

Vzhľadom na mechanizmy tvorby sú príčiny tvorby zrazeniny v arteriálnych a žilných kanáloch rôzne.

Venózna trombóza

Skupinové dôvody a podrobnejší popis:

Porušenie vývoja venóznych ventilov v prenatálnom období

Kompresia veľkých žilových kmeňov zvonku (tehotenstvo, objemové procesy v malej panve, lymfadenopatia)

Ťažké formy dehydratácie (infekčné procesy, zneužívanie alkoholu);

Onkologické ochorenia (charakteristické pre nádory pankreasu, žalúdka)

Prijatie predformovaných antikoncepčných prostriedkov

Infekčné-zápalové procesy v štruktúrach okolo nádoby

Tvorba zrazenín v žilovom systéme dolných končatín sa zriedka vyskytuje v jedinej, izolovanej príčine, často faktory pôsobia spoločne.

Arteriálna trombóza

Skupinové dôvody a podrobnejší popis:

Infekčné a zápalové lézie vnútorného obloženia srdca (endokarditída)

Poruchy ventilu, najmä po chirurgickej korekcii

prejavy

Znaky krvnej zrazeniny v nohe závisia od typu cievy a stupňa bloku lúmenu. V prípade neúplného prerušenia krvného obehu v žilách nie sú žiadne klinické prejavy, iba vzniknuté komplikácie choroby umožňujú podozrenie a diagnostiku patológie. Arteriálna trombóza je vždy sprevádzaná špecifickými príznakmi.

S vylúčením asymptomatického priebehu prítomnosť zrazeniny v cieve má niekoľko charakteristických znakov.

 • necitlivosť a zníženie lokálnej teploty pod úroveň lézie;
 • bolestivý syndróm (trvalý, rastúci).
 • strata pocitu;
 • porušenie a úplnú stratu pohybu v končatine;

3 stupeň: výrazný opuch tkanív, ich nekróza.

Veľká bolesť pri dotyku

Sčervenanie kože cez žilu a okolité tkanivá

 • mierne opuchy;
 • modré zafarbenie kože;
 • pocit ťažkosti v končatinách (bolesť chýba alebo nie je vyslovená).

Lesion iliofemorálneho regiónu:

 1. Náhla silná bolesť.
 2. Pallor a potom modrofialové sfarbenie kože.
 3. Zvyšujúci sa opuch končatín s prechodom do oblasti panvy.
 4. Rozsiahle oddelenie povrchovej vrstvy pokožky tvorbou tekutých bublín.
 5. Syndróm celkovej intoxikácie s dysfunkciou vnútorných orgánov.

Pri aterosklerotických léziách dolných končatín u 70% pacientov klinické prejavy chýbajú dlho. 20% zaznamená progresívnu povahu patológie s postupným porušovaním bežnej kvality života. Pri 10% arteriálnej trombóze končí amputáciou končatín.

U 90% tromboflebitídy - komplikácie kŕčových žíl, zostávajúcich 10% sa vyskytuje na pozadí tvorby zrazenín v hlbokých žilách a je posttraumatické. Celkové zdravie netrpí. Tromboflebitída spojená s chronickou nedostatočnosťou žilovej cirkulácie sa často opakuje a je komplikovaná prechodom tvorby trombu do hlbokých žíl.

Tvorba krvných zrazenín v hlbokých žilách, spojená s krátkodobým účinkom príčinného faktora (operácia, tehotenstvo atď.), Podliehajúca včasnej liečbe, môže byť vyliečená. Dedičinové a chronické príčiny (trombofília, onkoproces) vedú k relapsu choroby, vysokému riziku masívneho poškodenia ciev v pľúcnom tkanive. Pri trombóze ciev nohy zostáva celkový zdravotný stav uspokojivý. Tvorba zrazenín vo veľkých žilách oblasti femuru a panvy od prvých hodín dopĺňa závažný stav. Každý rok zomrie 1 osoba na 1000 obyvateľov sveta z krvných zrazenín v pľúcnych cievach.

Ako obvykle krvná zrazenina na nohe vyzerá ako: jeho zloženie je zmesou krvných doštičiek, fibrínových vlákien, bielych a červených krviniek. Voľná ​​hmotnosť tvarovaných prvkov je náchylná k dezintegrácii počas prvých 10 dní tvorby (maximálne riziko migrácie zrazeniny cez cievne lôžko), v trombu sa vyvinú vlákna spojivového tkaniva a husto sa prilepia na stenu cievy.

Vonkajší (vonkajší) trombus nie je vôbec viditeľný, pretože je vnútri cievy.

diagnostika

Diagnostický štandard pre podozrenie na trombus v nohách zahŕňa:

Ak máte podozrenie na poškodenie hlbokých žilových ciev spodnej časti nohy, vykoná sa séria testov, pri ktorých sa zistí bolesť (maximálne ohnutie nohy dozadu, kruhový tlak v spodnej časti dolnej končatiny atď.),

Coagulogram: zvýšenie hladiny fibrinogénu, posun ukazovateľov smerom k zvýšeniu zrážanlivosti

Stanovenie zvýšenia D-diméru: špecifický marker trombózy

Rozhodnutie o možnosti endovaskulárnej liečby

liečba

Liečba akejkoľvek trombózy je potrebná v chirurgickej (vaskulárnej) nemocnici. Časom a úplne vedie terapia k resorpcii krvných zrazenín. Úplné vyliečenie je možné bez prvej poruchy obehu a dobrú odpoveď na liečbu. Pri chronickej nedostatočnosti cievnej funkcie (arteriálnej alebo venóznej) existuje vysoké riziko recidívy choroby.

Arteriálna trombóza

 • Odstránenie chirurgickej zrazeniny (trombektómia) je primárna metóda. Vykonávajte otvorené a endovaskulárne zákroky.
 • Liečte kauzálne ochorenie.
 • Lieková terapia je zameraná na zlepšenie zásobovania tkanivami krvou (liekmi, ktoré dilatujú cievy, ktoré zabraňujú priľnutiu krvných doštičiek) a zabraňujú tvorbe nových zrazenín (heparín a jeho deriváty, warfarín).

tromboflebitída

 1. Lieky sa používajú na zníženie zápalu v stenu žily, zníženie viskozity krvi (Detralex, Troxevasin, masť heparínu) - topické a tablety.
 2. Používajú sa protizápalové lieky (Nimesulid, Ketorolac).
 3. Vykonajte kompresiu dolných končatín pomocou špecializovaných úpletov.
 4. Urobte polovicu alkoholických náplní na noc.
 5. Liečiť príčiny choroby.

Trombóza hlbokých žíl

Čo robia pre terapiu:

 • lieky sa používajú na rozpustenie zrazeniny a zabránenie tvorbe nových (skupina s heparínom, warfarín);
 • vedie liečivú korekciu podvýživy tkaniva kvôli zlepšenému prívodu krvi (Trental, Reopoliglyukin atď.);
 • robiť intravenózne tekutiny na zriedenie krvi;
 • je nainštalovaný filter - zachytávač zrazeniny - do dolnej dutej žily, keď sú zistené motilné krvné zrazeniny alebo epizódy migrácie zrazeniny do pľúcnych tepien;
 • vykonávajú operáciu na odstránenie trombózy - trombektómie - z veľkých žilových kmeňov, ak je to technicky možné.

výhľad

Pri absencii chronického poškodenia prietoku krvi v cievach nohy dosahuje 70-80% chorých úplné vyliečenie a zvyšok v prvom roku po zotavení sa rozvinie po trombotickom ochorení, čo si vyžaduje ďalšiu liečbu.

Blok pľúcnej artérie sa vyskytuje v 20% prípadov, v prípade 3-5% je smrteľný.

Trombóza ako komplikácia chronickej vaskulárnej insuficiencie sa často opakuje a úplné vyliečenie je nemožné. Liečba zahŕňa pokračujúcu prevenciu tvorby krvných zrazenín.

Tromboflebitída dolných končatín

Tromboflebitída dolných končatín je zápal žily s tvorbou krvnej zrazeniny, ktorá spomaľuje prietok krvi. Choroba má veľmi vážne dôsledky, niekedy vedie k smrti.

Tromboflebitída sa ticho a nepozorovane prelína, zväčšuje ako malý problém s nohami (mierna bolesť, mierne opuch, sčervenanie). V mnohých prípadoch nástup choroby zostáva bez náležitej pozornosti, je to frivolný postoj k vlastnému zdraviu, ktorý vedie k smutným výsledkom.

V tomto materiáli sa dozvieme o tromboflebitíde dolných končatín (pozri foto), jej prvých symptómoch a súčasných liečebných režimoch.

dôvody

Prečo sa vyskytuje tromboflebitída dolných končatín a čo je to? Jednou z najčastejších príčin tromboflebitídy sú účinky kŕčových žíl (to je ďalší jasný dôkaz potreby včasnej liečby kŕčových žíl).

Okrem kŕčových žíl môže mnoho ochorení vyvolávať trombózu - to je bežná chrípka, tuberkulóza, erysipela, tonzilitída, zápal pľúc, zubný kaz, šarlach, choroby, ktoré spôsobujú zníženie imunity a zápalové procesy akejkoľvek lokalizácie. Tiež hrozí predĺženie lôžka v posteli a srdcová patológia.

Pravdepodobnosť tromboflebitídy sa zvyšuje po operácii, traume, tehotenstve, pôrode. Rád by som venoval osobitnú pozornosť poškodeniu krvných ciev spôsobenú nastavením kvapiek - to je významný rizikový faktor.

Rizikové faktory

Existujú tri hlavné faktory, ktoré spúšťajú tvorbu krvnej zrazeniny v cievach:

 • zvýšené zrážanie krvi;
 • pomalý prietok krvi;
 • priebeh zápalových procesov v cievnej stene.

Prítomnosť aspoň jedného z týchto faktorov vážne zvyšuje riziko tromboflebitídy.

Symptómy tromboflebitídy

Choroba začína náhle, na pozadí blahobytu. Zvýšenie príznakov tromboflebitídy dolných končatín sa rýchlo vyskytuje:

 1. Konštantná bolesť nudného charakteru s námahou na nohe.
 2. Otokové končatiny.
 3. Zožltnutie kože pri tvorbe krvnej zrazeniny.
 4. Zvýšenie telesnej teploty na 37,5 - 38 stupňov.
 5. Oblasti tvorby krvných zrazenín sa stávajú vizuálne viditeľné - koža sa zmení na farbu (buď sa zmení na červenú, alebo sa mení na hnedú v závislosti od umiestnenia cievy pod kožou alebo hlboko v nohe).
 6. Bolí to stať a chodiť.

Stav pacienta je najprv uspokojivý. Keď sa však zápal rozšíri, príznaky tromboflebitídy sa zvyšujú: proces sa presúva do podkožného tkaniva, koža sa zožltne, zahustí a je nasávaná zapálenými cievami. Jej teplota stúpa.

Ďalšie zvýšenie zápalového procesu vedie k vzniku bolesti hlavy, zimnica, potenie a zvýšeniu telesnej teploty nad + 39 ° C. Oblasť zapálenej žily sa stáva horúcou, prudko bolestivá, lymfatické uzliny v svaloch rastú tak veľké, že spôsobujú bolesť pri chôdzi. Ak sa v tomto štádiu ochorenia nevracia k lekárovi, je možné ďalšie zhoršenie stavu pacienta vrátane smrti.

Tromboflebitída dolných končatín: foto

Ako vyzerá tromboflebitída dolných končatín, ponúkame prehliadanie detailných fotografií klinických prejavov.

Ako sa diagnostikuje?

Diagnóza tromboflebitídy dolných končatín sa vykonáva pomocou inštrumentálnej minimálne invazívnej alebo neinvazívnej metódy, medzi ktorou je vedúca pozícia v ultrasonografickom štúdiu a konkrétne - duplexná angioskoping dolných končatín s farebným mapovaním prietoku krvi.

Použitie tejto metódy vám umožňuje vidieť jasný obraz o stave venózneho lumenu, pozri krvnú zrazeninu v žilách dolných končatín (ak existuje), jeho poloha a môžete jasne vidieť smer prietoku krvi a jej rýchlosť.

Liečba tromboflebitídy dolných končatín

Keď sa zistí príznaky tromboflebitídy dolných končatín, je dôležité zabrániť šíreniu ochorenia na hlboko usadené žily, aby sa vylúčila tromboembolizácia LA, znížili sa zápalové prejavy a zabránilo sa relapsu.

S existujúcou patológiou rozšírených žíl bez ovplyvnenia hlbokého sedenia môže byť liečba dokonca aj ambulantne. Ak však existuje hrozba tvorby pľúcnej embólie a prejavu zápalového procesu, liečba sa musí vykonať v nemocnici pod dohľadom špecialistov.

Hlavná liečba je zameraná na elimináciu lokálnych a zápalových trombotických procesov. V prvých dňoch, keď sa uskutočňuje liečba tromboflebitídy dolných končatín a zápal je najvýraznejší, je žiaduce vytvoriť obväz pomocou elastických obväzov. Keď sa prejavia prejavy, môžete prejsť na lekárske úplety - pančuchy, pančuchy alebo ponožky 2. triedy kompresie.

Liečebný režim zahŕňa aj užívanie určitých liekov:

 1. Nesteroidné protizápalové lieky - vo forme diklofenaku, ketoprofénu atď.
 2. Venonizujúce látky - Troxerutin, Detraralix atď.
 3. Lieky na zníženie trombózy - Aspirín, Plavix, Trentala atď.
 4. Účelom systémovej enzýmovej terapie je Wobenzym alebo Flogenzyme.
 5. Spazmolitída vo forme no-shpy, Papaverina atď.
 6. Tenzidy - Tavegila, Suprastin a ďalšie.
 7. Hirudoterapia, ktorá znižuje viskozitu a zrážanie krvi.
 8. Antikoagulanciá, ktoré blokujú trombózu.
 9. Antibiotiká s purulentnými procesmi.

Najdôležitejšou vecou, ​​ktorú potrebujete vedieť o liečbe tromboflebitídy, nie je snažiť sa o zotavenie alebo akosi zlepšiť svoj stav doma. Iba špecialista je schopný vykonať plnohodnotnú diagnózu a na základe toho vybrať lieky, postupy alebo označiť operáciu.

gymnastika

Terapeutické cvičenia vykonávané doma z jednoduchých cvičení pomôžu znížiť riziko ďalšieho vývoja ochorenia:

 1. Jednoduché cvičenie "bicykel". Ležiace na chrbte otočte nohami na 5-6 minút.
 2. Stojaci na podlahe vykonáva bočné swing nohy 6-10 krát s každou nohou.
 3. Keď ležíte na chrbte, zdvihnite nohy vertikálne na 1 minútu, aby ste držali pozíciu, jemne nižšiu.
 4. Ak chcete vykonať zdvíhanie nohy v ohnutých a narovnaných polohách 5-6 krát.
 5. Striedajte výbežky nohy dopredu a bočne 5 krát.

Ľudové opravné prostriedky

Prevencia tromboflebitídy a prevencia komplikácií je možné riešiť na základe odporúčania tradičnej medicíny.

 • Dobré výsledky pri liečbe tromboflebitídy poskytujú tinktúru Adamovho koreňa alebo tamusu obyčajného. Adamov koreň - 10 g Kipyatok - 50 g. Trvať na pol hodinu, napätie, vezmite 1 polievkovú lyžičku trikrát denne počas 15 minút. pred jedlom. Najlepšie výsledky dosiahnete tým, že použijete Adamov koreň v kombinácii s japonským Sophora a gaštanom.
 • Tinktura včiel Podmor. Život včiel je krátky. A na jar starí ľudia, ktorí pracovali v lete zomrieť. Mladé včely ich vložili do letu. Toto sa nazýva vznešené. Musia byť zozbierané a naliate vodkou (hrst podmorky na 0,5 l vodky) Trvajte na dva týždne, napätie. Používajte ako kompresiu, ktorá je na vrchu na vrchu 1,5-2 hodín.
 • Ľudová náprava na tromboflebitídu: 1 pohár cibuľovej šťavy, 1 pohár medu a zmes sa udržiava 3 dni pri izbovej teplote a potom sa vloží do chladničky po dobu 10 dní. Píšte tento nástroj na 1 polievkovú lyžičku. lyžička 3 krát denne 30 minút pred jedlom. Tento recept skutočne pomohol, po 2 mesiacoch sa pacient mohol nielen pohybovať slobodne, ale aj bežať. Odvtedy sa jej trombóza už neobťažuje, hoci je už 61 rokov. Kompozícia stále trvá na prevenciu - 1 krát za 3 roky.
 • Infúzia citróna a cesnaku môže rozpustiť krvné zrazeniny v žilách, rovnako ako čisté krvné cievy z cholesterolu, táto infúzia liečí kĺby a črevá, zvyšuje imunity. Ak chcete pripraviť, musíte si vziať 4 veľké hlavy cesnaku, 4 veľké citróny a 3 litre vody. Mlynčete cesnak a citróny pomocou mlynčeka na mäso, zložte výslednú kávu do trojlitrovej nádoby a nalejte studenú vodu na vrchol. Trvať na tmavom mieste po dobu 5 dní, trúsiť denne. Kmeň by mal dostať asi 2,5 litra infúzie. Vezmite si ráno prázdny žalúdok. 30 minút pred podaním infúzie piť 1 šálku horúcej vody. Potom po pol hodine pite 50 - 100 g infúzie. Je to veľmi užitočný nástroj, môže sa opiť celý rok bez odpočinku s veľkým prínosom pre telo.
 • Na liečenie tromboflebitídy sa ako liečivá používajú éterické oleje zo sliviek sv. Jána, santalového dreva, rozmarínu a horskej arniky. Ich použitie je vhodné v počiatočných štádiách ochorenia. Na zvýšenie účinku akéhokoľvek oleja zmiešaného s 0,5 lyžičky. jablkový mušt ocot. Zmes je rozomletá masážnymi pohybmi v oblasti žilových tesnení.
 • Medový kompres. Na tento účel sa med vo svojej čistej forme aplikuje na plátenú bielizeň a aplikuje sa na oblasť s postihnutou žilou. Pre kompresiu, med môže byť zmiešaný s rozdrveným kalanchoe list, alebo aplikovaný na kapusta list. Tieto dve rastliny len zvyšujú silu medu.

Samošetrenie akútnej venóznej trombózy dolných končatín s ľudskými prostriedkami je neprijateľné bez toho, aby sa stalo lekárovi, môže takáto liečba viesť k invalidite pacienta a dokonca k smrti.

prevencia

Ak už pacient trpí tromboflebitídou, potom je lekárom úlohou zabrániť jeho relapsu. Okrem elastickej kompresie a fleboprotektorov sa odporúča zahrnúť fyzioterapeutické opatrenia do komplexu liečby - alternatívne magnetické polia, sínusové modulované prúdy.

Základným princípom prevencie tromboflebitídy je včasné a adekvátne liečenie chronických žilových ochorení. Ide predovšetkým o chirurgickú liečbu skorých (nekomplikovaných) štádií kŕčových žíl.

Tromboflebitída hlbokých a povrchných žíl: akútna a chronická. Diagnóza, liečba, prevencia

Medzi cievnymi ochoreniami existuje ten, ktorý považujú lekári za najzákladnejší, s ťažko predvídateľnými dôsledkami. Ide o tromboflebitídu dolných končatín. Toto je názov zápalového procesu žilových stien, ktorý vedie k tvorbe trombu vo venóznom lumen. Choroba, ktorá sa vyvíja v cievach nohy, je najbežnejšou formou. Ale niekedy (aj keď oveľa menej často) sa vyskytujú iné formy - tromboflebitída horných končatín, ako aj krčné a hrudné oblasti.

Každý človek má sieť žíl umiestnených na povrchu (pod kožou) a skrytých v hlbších vrstvách. V závislosti od toho existujú dva typy ochorení:

 1. Tromboflebitída hlbokých žíl dolných končatín (lekárske označenie je flebotrombóza);
 2. Tromboflebitída subkutánnych, povrchových žíl.

Niekedy sa zapália steny žilových ciev a nevytvára sa krvná zrazenina. V tomto prípade sa choroba nazýva flebitída.

Príčiny choroby

Príčiny tromboflebitídy - veľa. Ale nasledujúce sú považované za základné:

 • Genetická (dedičná) predispozícia na koagulopatiu (tvorba trombu) a stav trombofílie.
 • Často je príčinou zápalu poškodenie žilovej steny.
 • Bežnou príčinou je ochorenie kŕčových žíl, ktoré spôsobuje zníženie rýchlosti toku krvi cez žily, čo vedie k stagnácii krvi v cievach.

Okrem toho sa po infekcii z vonkajšej strany môže vyskytnúť tromboflebitída. Príklad takéhoto prípadu je popísaný vo videu nižšie:

Závažnosť ochorenia

Charakteristickým rysom ochorenia je, že príznaky tromboflebitídy sa najčastejšie prejavujú, keď sa ochorenie už rozšírilo do veľkých oblastí. V počiatočnom štádiu väčšina pacientov ani neočakáva, že ich telo je v nebezpečenstve, čo spočíva v tom, že trombus je príliš vysoký. To značne zvyšuje pravdepodobnosť jej oddelenia, po ktorom sa vysiela na "voľné plávanie" cez cievny systém. Nie je možné predvídať jeho pohyb. Najnebezpečnejším je vstup oddeleného trombu do krvných ciev v pľúcach, čo vedie k embolizácii (prekrývaniu) tepny dýchacieho systému. Môže to spôsobiť okamžitú (náhlu) smrť.

Rozšírenie trombu ovplyvňuje (a neskôr môže viesť k zablokovaniu) hlavné žily. Aká je príčina chronickej venóznej nedostatočnosti? V tomto prípade je liečba tromboflebitídy značne komplikovaná.

Symptómy tromboflebitídy

Začiatok zápalu v žilových cievach je naznačený nasledujúcimi znakmi, ktoré väčšina ľudí nevenuje vždy pozornosť:

 1. Mierny opuch nohy;
 2. Bolesť v tele,
 3. Pocit horúčavy a ťažkosti v nohách.
 4. Sčervenanie kože.

Pacienti vo väčšine prípadov vyhľadávajú lekársku pomoc pri progresii ochorenia. To zvyšuje opuch nôh, v oblasti tvorby krvnej zrazeniny kože sa stáva modrastý odtieň. Pri zanedbaní sa končatina môže stať čierna. Krvná zrazenina je zvyčajne lokalizovaná v žilách stehna, dolnej končatiny alebo členku.

Tromboflebitída povrchových žíl (vľavo) a hlboké žily (vpravo)

Rizikové skupiny

Existujú určité kategórie ľudí, ktorých sa lekári odvolávajú na takzvanú rizikovú skupinu. Majú najvyššiu pravdepodobnosť tromboflebitídy. Patria medzi ne:

 • Ľudia, ktorí trávia veľa času v posedení (stacionárne), cestujú lietadlom alebo riadia auto.
 • Ten, ktorý podstúpil operáciu a je nútený dlhodobo sledovať pevnú posteľ.
 • Utrpenie z kŕčových žíl.
 • Pacienti s antifosfolipidovým syndrómom, hyperhomocystoinémia (zrýchlené zrážanie krvi).
 • Tehotné ženy. Riziko tromboflebitídy sa zvyšuje počas pôrodu.
 • Tromboflebitída je častým spoločníkom obéznych obéznych ľudí.
 • Ľudia v starobe, ktorí vedú sedavý životný štýl.

Video: povrchová a hlboká tromboflebitída

Existuje niekoľko poddruhov tromboflebitídy:

Akútna tromboflebitída

Príznaky tromboflebitídy sa najzreteľnejšie prejavujú v akútnom priebehu ochorenia, ktorý začína výskytom silnej bolesti pozdĺž smeru prietoku krvi do postihnutej žily. Súčasne je viditeľná zmena farby kože. Stane cyanotickou s rozšírenou mriežkou krvných ciev na povrchu. Na pozadí zvýšenej telesnej teploty zostáva chorá noha chladná. Bolesť, akoby ju praskla. Pacient sa inštinktívne snaží udržať ju vo zvýšenej kondícii a snaží sa znížiť bolesť.

Pri prvých príznakoch akútnej tromboflebitídy musíte ihneď zavolať lekára a dať pacienta do postele. V takomto prípade je pred príchodom lekárov prísne zakázané vykonávať akékoľvek ošetrenie (trenie v mastiach, masážne procedúry, použitie obkladov atď.). To môže vyvolať oddelenie časti krvnej zrazeniny a jej vstup do pľúc alebo iných vnútorných orgánov.

Oddelenie krvnej zrazeniny počas exacerbácie tromboflebitídy

Okrem toho sa akútna forma tromboflebitídy veľmi rýchlo mení na komplikácie - gangrénovú alebo ischemickú tromboflebitídu, biele alebo modré flegmy. Sú sprevádzané zvýšenou bolesťou a zvyšujú, doslova každú minútu, opuch. Koža najprv bledá a potom získa fialový odtieň. Preto je poskytnutá rýchlejšia lekárska pomoc, tým je pravdepodobnejšie, že sa vyhnete vážnym následkom.

liečba

Liečba akútnej formy ochorenia sa vyberá na základe stavu ciev, povahy priebehu ochorenia, polohy trombu. Zvyčajne sa na tento účel používa konzervatívna liečba, ktorá zahŕňa lokálne a všeobecné liečenie. Pacienti s diagnózou akútnej tromboflebitídy predlaktia a dolnej končatiny sa môžu liečiť ambulantne. Pre všetky ostatné typy sú pacienti poslaní do nemocnice. Sú priradené k posteli, noha pacienta je vo zvýšenej polohe.

Miestna terapia zahŕňa nasledujúce postupy:

 1. Uloženie jednej z masti: Višnevský, butadín alebo heparín.
 2. Semi-alkoholické kompresie alebo ošetrenie za studena, s povinným elastickým obväzom.
 3. Na orálne podanie sa odporúčajú lieky na zlepšenie mikrocirkulácie, ako je flexitálna, teónická, trentálna, atď.
 4. Indometacin, zvončeky, aspirín atď. Sú predpísané ako inhibítory.
 5. Na korekciu narušenia prietoku krvi v žilách sa môže použiť escuzane, troxevasin, venarouton, detralex.
 6. Prípravky na anestéziu, redukciu zápalového procesu a zníženie teploty - analgén, reopirín, butadión atď.
 7. Pre desenzibilizáciu - Suprastin, Dimedrol atď.

Po odstránení akútneho zápalového procesu sa odporúča fyzioterapeutická liečba Soluxovou lampou, diametrálnymi prúdmi, UHF, aby sa zvýšila účinnosť resorpcie trombu. Iontoforéza s heparínom, proteolytickými enzýmami (chymotrypsínom, trypsínom atď.), Ako aj jodidom draselným poskytuje dobré výsledky. Elastická kompresia by mala pokračovať ďalšie dva mesiace po dokončení hlavného liečebného cyklu pri užívaní farmaceutických prípravkov.

Chirurgické zákroky sa vykonávajú v núdzových prípadoch s nasledujúcimi indikáciami:

 • Vzostupná tromboflebitída veľkej alebo malej subkutánnej povrchovej žily v akútnej forme s polohou v hornej alebo strednej časti stehna.
 • Hrozba pľúcnej embólie.
 • Tavenie krvnej zrazeniny hnisavý výlučok.

Pri liečbe stúpajúcej tromboflebitídy sa používa aj laserová obliterácia, ktorej podstatou je zahriatie steny žily hneď nad trombom. To vám umožní odstrániť abnormálne venózne uzliny z veľkých ciev, zastaviť rast krvnej zrazeniny so zápalovým procesom. Odstránenie pravdepodobnosti vyvinutia krvnej zrazeniny vo vnútri ciev uľahčuje alternatívna metóda vedenia laserového lúča, ktorá je namierená proti pohybu krvného toku. V súčasnosti je jedinečná.

Pri tromboflebitíde je vzostupná efektívna metóda, ktorá neumožňuje vyvinúť trombus a preniknúť do hlboko umiestnených ciev, operáciu spojenú s ligáciou miesta, kde sa povrchová žila hlbí. Nazýva sa to krížová sektómia. Manipulácia sa vykonáva s využitím lokálnej anestézie na ambulantnej báze.

Post-injekčná tromboflebitída

Počas sklerotizácie krvných ciev ovplyvnených kŕčovými žilami niekedy dochádza k porušeniu techniky kompresnej skleroterapie. Súčasne znížená kompresia žily v mieste injekcie (injekcie) sklerotizanta často vedie k zápalu. V lúme žíl sa začne tvoriť trombus s hrozbou prechodu na následnú pľúcnu embóliu. Táto komplikácia sa nazýva postinjekčná tromboflebitída. Aby sa tomu zabránilo, odporúča sa posilniť kompresiu pomocou penovej gumy a latexových vankúšov, ako aj lepiacich bandáží na špeciálne účely.

Post-injekčná forma na príklade ramena, vďaka zavedeniu katétra

Najmä nedostatočná kompresia vedie k nástupu intravenóznych hematómov, ktoré vyzerajú ako žilové časti s krvnými zrazeninami. Vo svojom lúmeni je viditeľný hromadný, deštný typ, ktorého súčasťou sú sklerotizujúce a krvné zrazeniny. Ide o intravenózne hematómy, ktoré vedú k akútnej tromboflebitíde.

Liečba tromboflebitídy po injekcii je aplikácia obväzov s lekárskou masťou, použitie elastickej kompresie a vhodných liekov (ako v akútnej forme). Niekedy sa v žilách urobí špeciálna incision-punkcia na odstránenie krvnej sklerotizujúcej hmoty.

Chronická tromboflebitída

Chronická tromboflebitída, na rozdiel od akútnej formy, nemá žiadne výrazné znaky a symptómy. V tejto forme ochorenia sú bolesti periodické, väčšinou narušené po zaťažení nohy (dlhá chôdza atď.). V pokoji, prakticky chýba. Otok je tiež nevýznamný. Preto osoba nie je v zhone vyhľadať lekársku pomoc.

Pri liečbe chronickej formy sa používa masť na tromboflebitídu, odporúča sa konštantná elastická kompresia pomocou špeciálnych obväzov alebo pančúch, fyzioterapeutické cvičenia, fyzioterapeutické postupy a liečba v balneologických strediskách a bahenných kúpeľoch.

Tromboflebitída povrchových žíl postihnutých kŕčovými žilami

Jednou z najčastejších akútnych foriem ochorenia je kŕčový typ tromboflebitídy, ktorý je sprevádzaný intenzívnou bolesťou, sčervenaním v smere žily a dosiahnutím oblasti svalov. V tejto forme ochorenia obklopuje žila s krvnými zrazeninami výrazný edém a sám sa stáva napätý. Keď sa trombus vyvíja, edém sa premiestňuje do hlbších žíl, čo je veľmi nebezpečný príznak. Hlavným príznakom tejto formy tromboflebitídy je silná bolesť pri chôdzi, rovnako ako akýkoľvek dotyk kŕčovej žily. Choroba je sprevádzaná horúčkou a slabosťou, ktorá pripomína príznaky bežnej chladu.

Kŕčové žily a tromboflebitída sú vzájomne súvisiace ochorenia. Časté kŕčové žily spôsobujú tvorbu krvných zrazenín v povrchových a hlbších žilách, pretože sa vyznačujú pomalým prietokom krvi v hlavných uzloch. V tomto prípade je tromboflebitída najzávažnejšou komplikáciou kŕčových žíl. Je to oveľa bežnejší v pľúcnej artériovej tromboembolizme a stáva sa príčinou posttrombotického syndrómu.

Pri liečbe tromboflebitídy spôsobenej kŕčovými žilami sa používa protizápalová terapia na zmiernenie bolesti a zníženie zápalového procesu. Zahŕňa hormonálne masti, kompresie na 50% alkoholu, ako aj sviečky s diklofenakom alebo butydiónom.

Prekážkou prechodu tromboflebitídy do žíl, ktorá sa nachádza v hlbších vrstvách, je pružná kompresia so špeciálnym pleteným spodným prádlom (pančuchy, pančuchové hadice) alebo obväzy. Na zníženie opuchu a zápalu sú predpísané lieky na zlepšenie krvného obehu - anistax, detralex atď.

Tromboflebitída počas tehotenstva

Tehotenstvo je obdobie, v ktorom je žena najčastejšie vystavená takým ochoreniam, ako sú kŕčové žily dolných končatín a tromboflebitída. Je to spôsobené zvýšeným intrauterinným tlakom a fyziologickými zmenami v zložení krvi. Tromboflebitída je najnebezpečnejšia v prvých dňoch po pôrode. Pretože väčšina komplikácií vo forme tromboembolizmu nastáva práve po pôrode. Pôrod je obrovské preťaženie v práci cievneho systému.

 • Najprv sa tlak v brušnej dutine zvýši dvakrát až trikrát.
 • Po druhé, dieťa, ktoré prechádza cez pôrodný kanál, niekoľko okamihov so svojou hlavou upína žily panvy.
 • Zároveň sa tón stien žíl umiestnených na nohách prudko znižuje a dochádza k ich rozšíreniu.

To všetko vedie k narušeniu prirodzeného prietoku krvi v dolných končatinách a tvorbe krvných zrazenín.

Prvé príznaky kŕčových žíl sa zvyčajne zaznamenávajú v druhom trimestri tehotenstva, keď očakávaná matka začne výrazne stúpať. Spočiatku to je vzhľad pavúkov žily na koži dolnej končatiny, stehien alebo členkov, potom sa žily zväčšujú a dochádza k bolesti. Nohy vo večerných hodinách začínajú viac a viac sa zväčšovať, niekedy sú kŕče.

Akonáhle sa objavia tieto príznaky, mali by ste okamžite konzultovať s flebologom. Vedie duplexné farebné skenovanie s cieľom preskúmať stav obehového systému a poskytnúť odporúčania, ako zabrániť vzniku vážnejšej formy ochorenia a vyhnúť sa zložitým liečebným postupom.

Počas tohto obdobia je veľmi dôležitá prevencia tromboflebitídy, ktorá zahŕňa:

 1. Od momentu prvých príznakov až po narodenie je potrebné nosiť elastické kompresné odevy (pančuchy, pančuchy). Flebológ by mal vyzdvihnúť. Keďže nesprávny tlak (kompresia) môže nepriaznivo ovplyvniť stav pacienta, spôsobiť nepohodlie pri nosení atď.
 2. Je užitočné robiť terapeutické cvičenia pre tehotné ženy vrátane cvičení na zlepšenie prietoku krvi v žilách dolných končatín. Motorická aktivita nielen chráni pred stagnáciou krvi v nohách, ale prispieva aj k dodatočnému zásobovaniu plodu kyslíkom.
 3. Každý deň, v každom počasí, pred spaním si potrebujete ísť na krátku prechádzku (30 minút).
 4. Je potrebné zabezpečiť, aby potraviny obsahovali viac produktov rastlinného pôvodu. Musia byť surové. Obzvlášť užitočné sú vodové melóny, melóny, ananásy. Prispievajú k zriedeniu krvi a sú biostimulantmi aktívnej hemodilúcie.
 5. Obmedziť príjem tekutín, ako v období nosenia dieťaťa, je oneskorenie v tele. A toto je riziko trvalého, ťažko odstrániteľného edému.

Tromboflebitída povrchových žíl počas tehotenstva je často sprevádzaná silnou bolesťou. Treba si uvedomiť, že počas tohto obdobia sa liek neodporúča. Venocentéza môže rýchlo uvoľniť pacienta z nepohodlia a zabrániť tomu, aby sa zrazenina infiltrovala žilami nachádzajúcimi sa v hlbších vrstvách. Ide o prepichnutie postihnutého uzla s cieľom odstrániť krvnú zrazeninu. Táto metóda je bezpečná pre plod, pretože manipulácia sa uskutočňuje pri lokálnej tumenzentnej anestézii (anestetický liek sa vstrekuje pod kožu a vytvára ochranný vankúš okolo operovanej cievy).

Detralex s tromboflebitídou: pomôže to?

V niektorých prípadoch môže flebológ rozhodnúť o vymenovaní lieku Detralex na liečbu kŕčových žíl. Existuje však obmedzenie: môže ho použiť budúce matky len v druhej polovici tehotenstva. Je účinným liekom na liečbu kŕčových žíl v ľubovoľnom štádiu a iných ochorení obehového systému, ktoré sa považujú za celkom bezpečné. Vo svojom zložení - zložky rastlinného pôvodu. Nemení zloženie krvi, ale len zvyšuje tón stien krvných ciev. Nemá žiadne vedľajšie účinky, ale existuje možnosť alergickej reakcie.

Ale pri liečbe tromboflebitídy prináša pozitívne výsledky v kombinácii s antiagregačnými činidlami a trombolytikami. Ako nezávislý terapeutický prostriedok na trombózu sa zriedkavo používa hlavne na úľavu na chronické žilové insuficiencie. Často sa však predpisuje po chirurgickej liečbe tromboflebitídy ako podpornej dlhodobej liečby.

Tradičná medicína na liečbu trombózy

Liečba tromboflebitídy s ľudskými liekmi pomôže zmierniť priebeh ochorenia, znížiť bolesť a opuch nôh a zmierniť ďalšie príznaky. Nie sú to metódy testované jednou generáciou. Niektoré z nich sú omnoho účinnejšie ako drogy syntetického pôvodu. Najúčinnejším z tohto ochorenia sú včeliny: med, propolis a submorský včel. Ponúkame niekoľko receptov z týchto produktov.

Včelárske výrobky

 • Tinktura včiel Podmor. Život včiel je krátky. A na jar starí ľudia, ktorí pracovali v lete zomrieť. Mladé včely ich vložili do letu. Toto sa nazýva vznešené. Musia byť zozbierané a naliate vodkou (hrst podmorky na 0,5 l vodky) Trvajte na dva týždne, napätie. Používajte ako kompresiu, ktorá je na vrchu na vrchu 1,5-2 hodín.
 • Medový kompres. Na tento účel sa med vo svojej čistej forme aplikuje na plátenú bielizeň a aplikuje sa na oblasť s postihnutou žilou. Pre kompresiu, med môže byť zmiešaný s rozdrveným kalanchoe list, alebo aplikovaný na kapusta list. Tieto dve rastliny len zvyšujú silu medu.

Telo včiel obsahuje látky, ktoré sú súčasťou rôznych liekov. Jedná sa o jed, nektár a peľ rastlín, propolisové a voskové mikročastice. Je to v podstate hotový liek, iba v mikroskopických dávkach.

 • Z propolisu môžete pripraviť liečivú masť na tromboflebitídu. Ak to chcete urobiť, rozmiešajte ho a pomiešajte s vyhrievaným maslom v pomere 3:10 a trochu ho zohrejte (nie viac ako 15 minút). Aplikujte ako kompresiu alebo jednoducho dotierajte ju do postihnutých oblastí.

Jablkový ocet

 • Jedným z najúčinnejších prostriedkov pre túto ťažkú ​​žilovú chorobu je domáci jablkový jačmeň. Používa sa vo forme odierania, predtým zriedenej vodou (lyžica octu v pohári vody).

Husený tuk

 • Väčšina mestských ľudí nevie, že v obci boli liečené husi tukmi mnohé choroby nohy a rúk (popáleniny, omrzliny), ako aj vredy rôzneho pôvodu a tromboflebitídy. Dnes sa považuje za jeden z najefektívnejších prostriedkov, ktorý sa používa v čistej forme, ako aj pri príprave masťov s prídavkom rôznych bylín, ako je nechtík alebo ľubovník bodkovaný. Úplné zotavenie sa dá dosiahnuť použitím 30% masti s prídavkom koreňových kôrovcov (chowberry) rozdrvených do kašľa. Na to, sto gramov husacieho tuku pridajte 30 gramov koreňových kôrovcov. Ohrievajte 15 minút, vyfiltrujte. Masť je pripravená na použitie.

Bylinné infúzie na orálne podanie

Niektoré externé prostriedky niekedy nestačia na to, aby sa zbavili tejto choroby. Tradičná medicína tiež odporúča, aby sa vo vnútri odobrali liečivé byliny, ktoré zlepšujú krvný obeh a zvyšujú elasticitu stien žilových ciev.

 1. Najefektívnejšia je infúzia žihľavy. Má nielen priaznivý účinok na obehový systém, ale aj vylieči a posilňujú celé telo. Je obzvlášť užitočné na jar, keď nie je dostatok vitamínov.
  ** Z mladšej žihľavy môžete variť kvas, ktorý má liečivé vlastnosti a silné náboje. Pri príprave na vyberanie čerstvej žihľavy. Opláchnite dobre, môžete sa topiť vriacou vodou. Vložte ho do trojlitrovej nádoby, pridajte tri polievkové lyžice cukru a nalejte vriacú vodu. Tie krk s gázou a dať na teplé miesto na tri až štyri dni kvasiť. Po kvas ferment, napíšte a môžete začať liečbu jesením pol šálky trikrát denne 20 minút pred jedlom.
 2. Je tiež užitočné vziať kačice escuzane - konské gaštany infúzie alkoholu.
 3. Pomáha pri liečbe tromboflebitídového čaju zo sušených hláv ďateliny (1 lyžica na pohár).

Všetky navrhnuté spôsoby liečby ľudových liekov pred použitím musia byť nevyhnutne koordinované so svojím lekárom. Je lepšie ich používať v komplexe s liečivou terapiou.

Gymnastika s tromboflebitídou

Zdravotné svietidlá už mnoho rokov argumentujú o potrebe fyzického cvičenia pri chorobách žíl dolnej končatiny. Niektorí tvrdia, že potrebujete úplný mier, iní sú horlivými zástancami fyzickej aktivity. Obaja majú pravdu.

V období exacerbácie, keď je riziko odlúčenia krvnej zrazeniny a výskyt závažných komplikácií dostatočne vysoké, je potrebné dodržiavať odpočinok v posteli bez toho, aby boli bolesti vystavené stresu. Počas tohto obdobia sú termálne kúpele a všetky typy masáže prísne zakázané.

Ale po dokončení liečby, počas obdobia rehabilitácie a tiež ako prevencia chorôb, sú veľmi užitočné cvičenia, ktoré pomáhajú zvýšiť elasticitu žilových stien a zlepšiť krvný obeh. Jedinou podmienkou nie je to preháňať. Komplex terapeutickej gymnastiky zahŕňa nasledujúce cvičenia:

V ležiacej polohe:

 • Cvičenie "ryby". Po uvoľnení tela ho vibrujte a napodobňuje pohyb rýb vo vode. Pokračujte jednu až dve minúty.
 • Nohy sa pomaly zdvíhajú a spúšťajú do východiskovej polohy. Opakujte maximálne 8-10 krát.
 • "Nožnice". Zdvihnúť nohy smerom nahor, aby ste sa odtrhli a potom sa pohybovali. Počet opakovaní - 10 krát.

V pozícii "stáť" alebo "sedieť":

 • Kruhový pohyb s nohami na pravej alebo ľavej strane (päť až desaťkrát).

V stojacej polohe:

 • 1. Zdvíhanie na ponožkách a mäkké spúšťanie na päty (až 15-krát).
 • 2. Ohnite pravú nohu a zdvihnite ju. Potom sa narovnať a spustiť na podlahu. Vykonajte tento pohyb ľavou nohou. Toto cvičenie môžete vykonať striedavo, vždy zakaždým meniť nohu. Druhá možnosť zahŕňa najprv vykonanie jednej nohy (12 krát), potom rovnakej - druhej nohy.

Všetky tieto cvičenia účinne masírujú žily a zabraňujú stagnácii krvi v žilách. Pri sledovaní všetkých misií lekára a pri vykonávaní preventívnych opatrení sa môžete zbaviť nepríjemných symptómov, ktoré sprevádzajú chorobu, a vyhýbať sa komplikáciám, ktoré si vyžadujú dlhodobú liečbu.

Video: sada cvičení pre nohy s kŕčovými žilami a neakútna tromboflebitída

Ako jesť s tromboflebitídou?

Jednou z príčin opísaných ochorení je obezita. Každý, kto je náchylný k akejkoľvek chorobe venózneho systému, sa preto musí obmedziť na používanie určitých produktov.

Napríklad, diéta na tromboflebitídu (počas trvania liečby) odporúča vyradiť vyprážané, pikantné, príliš slané a korenené jedlá. Odporúča sa zdržať sa mastných odrôd rýb a mäsa, zahrnúť do stravy diétne odrody: kuracie prsia, králik, morčacie. Na stole by mala byť vždy čerstvá zelenina a ovocie, okrem banánov, hrachu a fazule.

V zime si vezmite multivitamín. Urobte to pravidlo jesť cesnakové klinček denne, určite jesť cibuľu.

Všeobecné odporúčania

Ľudia, ktorým hrozí riziko tromboflebitídy, musia byť veľmi opatrní na stav svojich rúk a nôh. Dodržujte odporúčania, ktoré poskytol phlebolog. Mal by viesť aktívny životný štýl. Pokúste sa chodiť viac, učiť sa špeciálne cvičenia, ktoré bránia rozvoju choroby. Pekné plávanie, jazda na bicykli. Doma si môžete udržať tón krvných ciev s vitamínovými čajmi, častejšie pijete brusnicový ovocný nápoj, tinktúru Hypericum.

Zároveň sa vyhýbajte statickému namáhaniu, ku ktorému dochádza, keď je človek dlhší čas sediaci alebo stojí na nohách (napríklad pri práci na stroji). Kontraindikované tromboflebitídou parný kúpeľ, dehydratácia. Topánky by mali byť čo najpohodlnejšie, s optimálnou výškou päty a ortopedickými vložkami. Odporúča sa odpočívať v ľahu, mierne zdvihnúť nohy a položiť malý vankúš pod nimi. Nosné kompresné spodné prádlo by malo tiež ležať na zdvihnutých nohách.

Tromboflebitída dolných končatín

Tromboflebitídou dolných končatín je ochorenie žíl dolných končatín zápalovej povahy sprevádzané tvorbou krvných zrazenín v ich lúmeni. Vo všeobecnej štruktúre výskytu tromboflebitídy zodpovedá podiel tejto lokalizácie patológie približne 80-90%, t. J. Veľkú väčšinu prípadov.

Príčiny a rizikové faktory

Patogenéza tromboflebitídy dolných končatín je dosť komplikovaná. Súčasne sa na ňom zúčastňuje niekoľko faktorov:

 • zvýšená viskozita a koagulácia krvi;
 • spomalenie venózneho krvného toku;
 • poškodenie chlopňového aparátu alebo steny žíl;
 • prístupovej infekcie.

Tromboflebitída hlbokých žíl dolných končatín je najnebezpečnejšia. Je to spôsobené zvláštnosťami tvorby krvných zrazenín. Prudké spomalenie prietoku krvi v systéme postihnutej žily v kombinácii so zvýšeným zrážaním krvi spôsobuje tvorbu červeného trombu tvoreného červenými krvinkami, malým počtom krvných doštičiek a fibrínových vlákien. Trombus je pripojený na žilovú stenu jednou stranou, zatiaľ čo jej druhý koniec voľne pláva v lúmeni cievy. S progresiou patologického procesu môže trombus dosiahnuť značnú dĺžku (20 - 25 cm). Vo väčšine prípadov je jeho hlava upevnená v blízkosti žilovej chlopne a chvost prakticky vyplní celú vetvu žily. Takýto trombus sa nazýva plávajúci, t.j. plávajúci.

V prvých dňoch od začiatku tvorby krvnej zrazeniny má jeho hlava slabú fixáciu na stenu žily, takže existuje vysoké riziko jej oddelenia, čo môže viesť k rozvoju pľúcnej embólie alebo jej veľkých vetví.

Po 5-6 dňoch od začiatku tvorby trombu začína zápalový proces v postihnutej žile, čo podporuje lepšiu adhéziu krvnej zrazeniny na venóznu stenu a znižuje riziko tromboembolických komplikácií (spôsobených oddelením trombu).

Predisponujúce faktory vývoja tromboflebitídy dolných končatín sú:

 • kŕčové žily dolných končatín;
 • žilové stazy, v dôsledku predĺženého opotrebenia lôžka, panvových nádorov, tehotenstva, nadváhy;
 • lokálna alebo systémová bakteriálna infekcia;
 • popôrodné obdobie;
 • užívanie perorálnych kontraceptív (v tomto prípade najmä zvýšenie rizika u žien, ktoré fajčia);
 • zhubné nádory (pankreatické, žalúdočné, rakovina pľúc);
 • diseminovaný syndróm intravaskulárnej koagulácie (DIC);
 • posttrombotická choroba;
 • trauma;
 • chronické ochorenia kardiovaskulárneho systému;
 • stav po potrate alebo inej chirurgickej intervencii;
 • dlhá žilová katetrizácia;
 • systémové choroby.

Formy choroby

Tromboflebitída dolných končatín je v závislosti od aktivity zápalového procesu rozdelená na akútne, subakutné a chronické. Chronická forma ochorenia sa vyskytuje s prechodne sa meniacimi štádiami remisie a exacerbácie, preto sa zvyčajne nazýva chronická rekurentná tromboflebitída dolných končatín.

V závislosti od lokalizácie patologického procesu je izolovaná tromboflebitída povrchových a hlbokých žíl dolných končatín.

Známky tromboflebitídy dolných končatín

Klinický obraz tromboflebitídy dolných končatín je do značnej miery určený formou ochorenia.

Akútna tromboflebitída povrchových žíl dolných končatín nastane náhle. Teplota pacienta sa prudko zvýši na 38-39 ° C, čo je sprevádzané silnými zimcami (triaška). Pri palpácii sa postihnutá žila cíti ako bolestivá šnúra. Koža nad ním je často hyperemická. Podkožné tkanivo môže byť zhutnené kvôli tvorbe infiltrácie. Inguinálne lymfatické uzliny na postihnutej strane sú zväčšené.

Symptómy tromboflebitídy dolných končatín v subakútnej forme sú menej výrazné. Ochorenie sa zvyčajne vyskytuje pri normálnej telesnej teplote (u niektorých pacientov sa môžu vyskytnúť malé horúčky až do 38 ° C v prvých dňoch). Všeobecný stav trpí málo. Pri chôdzi sa vyskytujú mierne vyjadrené bolestivé pocity, ale nie sú lokálne príznaky aktívneho zápalového procesu.

Recidivujúce chronická forma povrchovej tromboflebitídy dolných končatín je charakterizovaný zhoršenie už existujúcej zápalového procesu alebo zaťahovanie v ňom nových oblastiach venóznej, t. E. má podobné príznaky akútnej alebo subakútnej. V remisi symptómy chýbajú.

Pri chronickej rekurentnej trombóze dolných končatín je potrebné vykonať štvrťročné preventívne ošetrenie ochorenia s cieľom zabrániť výskytu exacerbácií.

Tromboflebitída hlbokých žíl dolných končatín u polovice pacientov je asymptomatická. Ochorenie sa diagnostikuje spravidla retrospektívne po vzniku tromboembolických komplikácií, najčastejšie pľúcnej embólie.

Zvyšných 50% pacientov má príznaky ochorenia:

 • pocit ťažkosti v nohách;
 • pretrvávajúci opuch dolnej končatiny alebo celej postihnutej dolnej končatiny;
 • vyklenutie bolesti v svalovom tele;
 • zvýšenie telesnej teploty na 39-40 ° C (v akútnej forme tromboflebitídy dolných končatín);
 • Prattov príznak (lesklá koža nad léziou, na ktorej je zreteľne viditeľný vzor subkutánnej žilovej siete);
 • symptóm Payra (bolesť sa šíri po vnútornom povrchu stehna, spodnej nohy a chodidla);
 • Homans symptóm (dorzálna flexia nohy je sprevádzaná bolesťou v svale gastrocnemius);
 • Leuvenbergov príznak (kompresia spodnej časti nohy s manžetou z tonometra pri vytváraní tlaku 80-100 mm Hg spôsobuje bolesť, i keď normálne by sa mala objaviť pri tlaku nad 150-180 mm Hg);
 • postihnutá končatina je na dotyk chladnejšia než zdravá.
Pozri tiež:

diagnostika

Diagnóza trombophlebitis povrchové žily dolných končatín nie je zložitá a uskutočňuje sa na základe charakteristického klinického obrazu ochorenia, fyzikálneho vyšetrenia a laboratórne vyšetrenia pacienta (krv výrazný nárast indexu protrombínového, leukocytóza posunu leukocytov doľava, čím sa zvyšuje ESR).

Tromboflebitída povrchových žíl dolných končatín je diferencovaná s lymfangitídou a erysipelami.

Najpresnejšou diagnostickou metódou pre hlbokú žilovú tromboflebitídu dolných končatín je vzdialene vzostupná flebografia. Rentgenkontrastní materiál vstrekovanie olovo do jedného z saphenous žilách nôh pod úrovňou škrtidlo, stláčanie členok, ktorý vám umožní presmerovať do hlbokého žilového systému, nasledovanou röntgeny.

Aj pri diagnostike tejto formy ochorenia sa používajú nasledujúce metódy inštrumentálnej diagnostiky:

 • Dopplerov ultrazvuk;
 • impedančná plethysmografia;
 • jód-značené fibrinogénové skeny 125.
V celkovej štruktúre výskytu tromboflebitídy predstavuje podiel dolných končatín asi 80-90%, t. J. Veľkú väčšinu prípadov.

Tromboflebitída hlboká žilová treba rozlišovať s radom ďalších ochorení a predovšetkým, celulitídu (zápal podkožného tuku), prasknutie synoviálnych cýst (Baker cysty), lymfatického edému (lymfedém), stlačenie žil zväčšených externe lymfatických uzlín alebo prasknutie nádoru alebo svalové napätie.

Liečba tromboflebitídy dolných končatín

Liečba tromboflebitídy dolných končatín môže byť chirurgická alebo konzervatívna.

Konzervatívna terapia začína tak, že pacientovi poskytuje odpočinok na posteľ počas 7 až 10 dní. Ovplyvnená končatina je previazaná elastickými obväzami, čo znižuje riziko tvorby krvných zrazenín a vývin tromboembolických komplikácií a dáva jej zvýšenú pozíciu. Dlhodobé uchovávanie zadržiavacieho zariadenia je neprimerané. Len čo zápal začne ustupovať, pacientov motorický režim by sa mal postupne rozširovať. Fyzická aktivita a kontrakcia svalov zlepšuje tok krvi cez hlboké žily, čím sa znižuje riziko vzniku nových krvných zrazenín.

Lokálne používané kompresie s masťou Višnevskim, pololalkoholovými alebo olejovými kompresmi, rovnako ako masťami a gélmi s heparínom.

Na protizápalové účely sú predpísané nesteroidné protizápalové lieky. Pri vysokej telesnej teplote alebo pri vzniku hnisavého tromboflebitídy dolných končatín sa používajú širokospektrálne antibiotiká.

Fibrinolytické liečivá sa môžu používať iba v najskorších štádiách ochorenia, ktoré zvyčajne nie sú diagnostikované. Ďalšie pokusy o trombolýzu môžu viesť k fragmentácii krvnej zrazeniny a vzniku pľúcnej embólie. Preto je kontraindikácia udržiavania trombolytickej liečby u pacientov bez zavedených filtrov cava.

V schéme konzervatívnej liečby tromboflebitídy dolných končatín značnú úlohu antikoagulačných liekov, ktoré znižujú čas zrážania krvi, a tým znižujú riziko vzniku krvných zrazenín. Ak má pacient kontraindikácie antikoagulačný (otvorené formy tuberkulózy, žalúdočný vred a dvanástnikové vredy, čerstvé rany, hemoragická diatéza), v tomto prípade je potrebné držať hirudotherapy (liečbu pijavíc).

Na zlepšenie stavu venóznej steny u pacientov s tromboflebitídou dolných končatín sa používajú venotonické látky.

Pri tvorbe plávajúce trombu, sprevádzaný vysokým rizikom tromboembolických komplikácií, znázornené chirurgického zákroku, ktorého cieľom je stanoviť cava filter do dolnej dutej žily v úrovni pod renálnej žily.

Keď hnisavá tromboflebitída povrchových žíl dolných končatín vykonáva operáciu Troyanova - Trendelenburg.

Po zmiernení akútnych zápalových javov pacientov s tromboflebitídou dolných končatín sa dostávajú do liečby sanatória (fyzioterapia aparatúry, kúpele radónu alebo sirovodíka).

Diéta pre tromboflebitídu dolných končatín

Správne organizované jedlo vytvára nevyhnutné predpoklady na zlepšenie stavu pacientov, znižuje čas na rehabilitáciu, znižuje riziko relapsov. Diéta pre tromboflebitídu dolných končatín by mala poskytnúť:

 • posilnenie žilovej steny;
 • zlepšenie reologických vlastností krvi;
 • normalizácia telesnej hmotnosti pacienta.

Pacienti musia pozorne sledovať vodný režim. Počas dňa by ste mali vypiť najmenej dva litre tekutiny. Je obzvlášť dôležité kontrolovať množstvo tekutiny spotrebovanej v horúcom počasí, pretože nadmerné potenie môže spôsobiť zhrubnutie krvi.

V strave pacientov s tromboflebitídou dolných končatín by mali byť v dostatočnom množstve zahrnuté čerstvá zelenina a ovocie, ktoré dodávajú telu vitamíny a stopové prvky, ktoré sú potrebné na zlepšenie tónu žilovej steny.

Strava pre tromboflebitídu s dolnými končatinami zahŕňa tieto potraviny:

 • rastlinné oleje lisované za studena (výhodne sa ľanový olej používa denne na šalátové dresingy);
 • melóny a tekvice (melón, melón, tekvica);
 • zázvor, škorica;
 • cibuľa, cesnak, listová zelenina;
 • kakao, čokoláda;
 • všetky druhy ovocia, bobule;
 • mastných odrôd morských rýb.

Zvlášť vhodné pre tromboflebitídu dolných končatín čerešňa a malina. Obsahujú prirodzenú protizápalovú látku - kyselinu salicylovú, ktorá nielen znižuje aktivitu zápalového procesu, ale má aj určitý antikoagulačný účinok.

Možné dôsledky a komplikácie

Komplikácie tromboflebitídy dolných končatín môžu byť:

 • pľúcna embólia;
 • streptokoková lymfangitída;
 • biela bolestivá flegmia (spojená s kŕčom tepny, ktorá vedie vedľa trombóznej žily);
 • modrá bolestivá flegmia (vyvíja sa v postihnutej končatine s takmer úplným blokovaním venózneho odtoku krvi);
 • hnisavá fúzia krvnej zrazeniny, ktorá môže viesť k vzniku abscesu, celulitídy av závažných prípadoch spôsobiť sepsu.

výhľad

Prognóza tromboflebitídy dolných končatín je vážna. Ak chýba primeraná liečba v 20% prípadov, ochorenie sa končí vývojom pľúcnej embólie, čo spôsobuje fatálny výsledok u 15-20% pacientov. Zároveň môže včasné vymenovanie antikoagulačnej liečby znížiť úmrtnosť o viac ako 10 krát.

Čerešina a malina sú užitočné pri tromboflebitíde dolných končatín. Obsahujú prirodzenú protizápalovú látku - kyselinu salicylovú, ktorá znižuje aktivitu zápalového procesu a má niektoré antikoagulačné účinky.

prevencia

Prevencia tromboflebitídy dolných končatín by mala zahŕňať tieto činnosti:

 • včasná detekcia a aktívna liečba ochorení dolných končatín;
 • rehabilitácia ohniskov chronickej infekcie u pacienta;
 • včasná aktivácia pacientov v pooperačnom období;
 • aktívny životný štýl;
 • správna výživa;
 • dodržiavanie vodného režimu;
 • povinné nosenie kompresného úpletu pre kŕčové žily dolných končatín.

Pri chronickej rekurentnej trombóze dolných končatín je potrebné vykonať štvrťročné preventívne ošetrenie ochorenia s cieľom zabrániť výskytu exacerbácií. Mala by zahŕňať vymenovanie fleboprotektorov a fyzioterapeutických postupov (laser, magnetická terapia).

Okrem Toho Čítal O Plavidlách

Vlastnosti ne-starostlivosti arterioskleróza

Nestenosívna ateroskleróza svalových a svalovo-elastických artérií nie je diagnózou, ale je variantom asymptomatického priebehu alebo počiatočného (latentného, ​​subklinického) štádia patológie.

Najlepšie kvapky pre mozgové cievy

Problémy s krvným obehom v mozgu nie sú len závraty a poruchy pamäti, ale aj blížiaca sa ateroskleróza, VVD, cievne kŕče a mŕtvica. Preto ciele mozgu potrebujú včasnú liečbu.

Červené krvinky a ich rýchlosť. Norma po pôrode.

Krvný test je jedným z dôležitých prvkov pri diagnostike ochorenia. V tomto prípade vie len málo ľudí o tých indikátoroch, ktoré sú napísané na liste laboratórnych meraní.

Ako znížiť ESR v krvi?

Rýchlosť sedimentácie erytrocytov, alebo skrátená hodnota ESR, je jedným z ukazovateľov krvi, ktorý je zahrnutý v celkovej analýze. ESR je nešpecifický parameter, pretože sa môže meniť pod vplyvom rôznych faktorov a nie je možné určiť konkrétny dôvod jeho zmeny bez ďalšieho výskumu.

Cievne malformácie: typy, príčiny, diagnóza a liečba

Z tohto článku sa dozviete: čo je vaskulárna malformácia, prečo existuje patológia, jej hlavné typy. Ako sa prejavuje choroba, moderné možnosti jej diagnostiky a liečby.

ESR 60 v krvi žien - čo by mohlo byť?

obsah

ESR 60 - zvýšený ukazovateľ sedimentácie erytrocytov v krvi žien. Ak sa takáto odchýlka zistí v krvnom teste, nemožno hovoriť absolútnou istotou o vývoji patológií v tele.