Z tohto článku sa dozviete, čo sa deje v rehabilitácii po mŕtvici doma, ako by mala prebehnúť každá fáza obnovy. Čo musíte urobiť, aby ste sa zotavili čo najskôr.

Všetci pacienti, ktorí utrpeli mŕtvicu, majú poruchy nervového systému. Môže to byť zanedbateľné (napríklad dlhotrvajúca reč alebo mierna slabosť rúk a nôh) a závažné (úplný nedostatok pohybu, reč, slepota). V každom prípade by pacienti po mŕtvici po prepustení z nemocnice mali byť plne rehabilitovaní doma.

Hlavnou úlohou rehabilitácie je obnova poškodených nervových buniek alebo poskytnutie podmienok pre zdravé neuróny mozgu, aby prevzali svoju funkciu. V skutočnosti sa človek musí znovu naučiť sedieť, hovoriť, chodiť, vykonávať jemné manipulácie. Trvá mesiace, roky a niekedy desaťročia. Bez rehabilitácie nie je možné sa prispôsobiť celému životu. Keďže osoba je neustále v nemocnici alebo rehabilitačné centrum, nie je možné, hlavná rehabilitácia sa vykonáva doma.

Princípy v tomto článku sú relevantné pre pacientov s mozgovou príhodou akejkoľvek závažnosti ischemického alebo hemoragického typu.

Rehabilitácia pri hemoragickej mŕtvici trvá dlhšie ako pri ischemickej mozgovej príhode a vo všetkých ostatných ohľadoch je táto rehabilitácia rovnaká.

Päť oblastí rehabilitácie

 1. Všeobecné opatrenia pre starostlivosť o pacienta: správna výživa, hygiena, starostlivosť o pokožku a prevencia odleskov.
 2. Obnova pohybov.
 3. Obnova pamäte.
 4. Recover speech.
 5. Podporná farmakoterapia.

V tomto článku sa pozrieme na body 2, 3 a 4 - čo pacient v podstate robí doma. Prvý bod je dôležitejší pre tých, ktorí sa starajú o lôžkových pacientov a liek je plne predpísaný lekárom.

Štyri etapy rehabilitácie

 1. Udržiavanie najdôležitejších funkcií, od ktorých závisí život.
 2. Učiť sa o základných schopnostiach sebaobsluhy.
 3. Školenie vo všeobecnosti motorických, rečových a intelektuálnych zručností, vytváranie podmienok na ich zotavenie (schopnosť sedieť, pohybovať sa, chodiť).
 4. Tréning pri vykonávaní jemných pohybov končatín, zručností, plného prejavu a iných schopností.

Šesť všeobecných zásad rehabilitácie

Hlavné tipy a pravidlá obnovovacieho obdobia:

 1. Skorý štart. Začnite rehabilitáciu od prvých dní pobytu v nemocnici a pokračujte doma až do obnovenia stratených funkcií.
 2. Systematické - neustále a pravidelne vykonávajú komplexné opatrenia na obnovu. Tvrdá práca na sebe a túžba obnoviť sú kľúčom k efektívnej rehabilitácii.
 3. Postupnosť - každá fáza obnovy je určená pre špecifickú kategóriu pacientov (pri ťažkých mŕtviciach, pri začatí rehabilitácie z prvej fázy, u ľahších z jednej z nasledujúcich). Je dôležité postupovať krok za krokom a včas do novej fázy (po dosiahnutí stanovených cieľov).
 4. Multidirekcionálnosť - obnoví všetky stratené funkcie (pohyby, reč, pamäť) súčasne, súčasne v rehabilitačnej fáze.
 5. Použite rehabilitačné nástroje: trstinu, chodúľ, invalidný vozík, berle. Strojové rehabilitačné zariadenia
 6. Špecialista na kontrolu Bez ohľadu na správnu domácu rehabilitáciu musia pacienti po mozgovej príhode sledovať neurológ a zaobchádzať s rehabilitačným lekárom. Títo špecialisti vám pomôžu vybrať správny súbor rehabilitačných opatrení a budú sledovať ich účinnosť.

Zotavovacie pohyby

Prvým smerom rehabilitácie po údere je obnovenie pohybu. Vzhľadom na to, že 95% pacientov s mŕtvicou má parézu a paralýzu rôzneho stupňa, všetko závisí od toho. Ak je človek aktivovaný, zlepší sa krvný obeh v celom tele, hrozby výskytu vredov zmiznú, bude schopný samostatne zabezpečiť základné potreby - všetky ostatné stratené schopnosti sa tiež zotavia rýchlejšie.

Všeobecné pravidlá cvičebnej terapie na obnovenie pohybov po mŕtvici:

 • Komplex cvičení sa najlepšie dohodne so špecialistom (lekár pre cvičenie, rehabilitológ).
 • Zvýšte intenzitu zaťaženia hladko, berúc do úvahy skutočné možnosti.
 • Postupne sa komplikuje technika pohybových cvičení: od jednoduchého ohybového rozšírenia až po jemné cielené pohyby s použitím pomôcok (korálky, expandéry, gymnastická tyčinka, kruhová guma, cvičebná pomôcka, hudobné nástroje). Pomôcky na obnovenie pohybov rúk
 • Pohyb by nemal spôsobovať bolesť. Ak k tomu dôjde, znížte zaťaženie.
 • Pred vykonaním cvičení pripravte svaly masážou, trením alebo otepľovaním.
 • Hlavným zameraním cvičebnej terapie je relaxácia svalov, pretože po mŕtvici sú dramaticky napäté (sú v hypertonii).
 • Vyhnite sa prepracovaniu. Najlepšie je vykonávať gymnastiku dvakrát denne, trvajúcu približne jednu hodinu.
 • Pri vykonávaní cvičebnej terapie si dajte pozor na dýchanie, mali by byť plynulé, inhalovať a vydychovať synchrónne sprevádzať určitý cvičebný cyklus (napríklad pri ohýbaní vdychu, pri narovnaní výdychu).
 • Pri cvičení vo stojacej alebo sedacej polohe je žiaduce, aby niekto, kto bol blízko, pomohol pacientovi alebo ovládať jeho stav. Tým sa zabráni zraneniam z dôvodu možného pádu.
 • Prevencia kontraktúry - čím dlhšie je končatina v rovnakej polohe (ohnutá na kolene, kolene), tým silnejšie sú svaly v nesprávnej polohe. Položte mäkký vankúš medzi preložené segmenty (napríklad valejte do tkaniny v lakte alebo v poplitealnom kanáliku). Môžete taktiež upevniť nekrútenú končatinu na tvrdú plochu (dosku) s náplasťou alebo obväzom.
 • Počet cyklov každého cvičenia môže byť odlišný: od 2-3 do 10-15, čo závisí od fyzických možností pacienta. Keď ste zvládli jednoduchšiu gymnastiku, neprestaňte triedy. Urobte to pred novými cvičeniami.

Cvičenie pre pacientov v polohe na chrbte

Základná cvičebná terapia v rámci domácej rehabilitácie je indikovaná u pacientov, ktorí mali ťažkú ​​ischemickú alebo hemoragickú mŕtvicu. Všetci sú nútení ležať, mať hrubú jednostrannú paralýzu (zvýšený tón, ohyb paží a nôh).

Vhodná gymnastika môže byť:

 1. S každou rukou postupujte po ohybovej extenzii a po nej rotačné (kruhové) pohyby: s prstami (zvierajúc päsťou, oddeľujúc päsťou), s kefami v zápästí, predlaktia v lakte, s celou rukou v ramene. Vykonajte podobné pohyby s každým rozdelením a nožným kĺbom (prsty, členok, koleno, bedrový kĺb).
 2. Cvičenie s uterákom. Zaveste uterák nad posteľ, uchopte ju štetcom, vykonajte akékoľvek pohyby s touto rukou (s uterákom): ohýbajte lakeť na chrbte a posuňte ju na stranu z pozície na jeho boku.
 3. Ležať na chrbte, ohýbať nohy na kolená a kyčelné kĺby, položiť nohy na posteľ. Uchopte dolné končatiny rukami nad členkami. Keď pomáhate svojimi rukami, ohýbate a odviažte nohu na kolená, bez toho, aby ste si zobrali nohu z postele tak, aby sa cez ňu skĺzol.

Gymnastika v sede

Cieľom cvičení vykonávaných počas sedenia je rozšíriť rozsah ručných pohybov, posilniť chrbtové svaly a pripraviť ich na chôdzu:

 1. Posaďte sa na okraj postele, znížte nohy. Vytiahnite ruky, uchopte ich hranami štetcami. Zatvorte späť a zatiahnite trup dopredu, bez toho, aby ste pustili zbrane. Zároveň si dych. Relaxujte pri výdychu. Opakujte asi 10 krát.
 2. Posaďte sa na posteľ, neznižujte nohy. Alternatívne zdvihnite každú nohu. Odložte ruky na posteľ od chrbta, zdvihnite obe nohy dohromady.
 3. Keď sedíte, neznižujte nohy, položte ruky na posteľ a zatlačte ich za zády. Nasaďte lopatky dohromady a narovnáte ramená. Zároveň vráťte späť hlavu dozadu. Dávajte pozor na dýchanie: vedúce lopatky, vdychujte, relaxujte - vydychujte.

Tri cvičenie vykonávajú terapiu v postavení

Účelom cvičení zo stojaca pozície je rehabilitácia jemných pohybov a zručností:

 1. Zdvihnite malý predmet z podlahy zo stojacej polohy (napríklad mince, zápalky, zápas), stlačte klávesy nástroja alebo klávesnice, stlačte palec striedavo so všetkým ostatným.
 2. Vezmite do expandérov kefky. Stlačením ich do pästi, súčasne presuňte ruky na boky, oddeľte - vediete k trupu.
 3. Cvičenie "nožnice". Postavte sa na podlahu a roztiahnite nohy ramenom. Dajte si ruky pred seba. Vykonajte alternatívne krížové ramená a presuňte ich na opačnú stranu.

Obnova reči

Pacienti by mali byť pripravení na skutočnosť, že napriek dlhým reláciám reštaurovania reči (niekoľko mesiacov alebo dokonca rokov) nemusí byť pozitívny účinok. V 30 až 35% prípadov sa reč spontánne, skôr než postupne.

Odporúčania na obnovenie reči:

 1. Aby pacient mohol hovoriť, musí neustále počuť zvuky, slová, rozvinuté reči.
 2. Dodržujte zásadu postupných fáz rehabilitácie. Začnite s výslovnosťou jednotlivých zvukov, prejdite na slabiku, jednoduché a zložité slová, vety, riasy. Môžete pomôcť človeku tým, že vyslovíte prvú časť slova, ktorého koniec vyjadruje nezávisle.
 3. Počúvanie hudby a spevu. Stáva sa, že osoba po mŕtvici nemôže hovoriť normálne, ale schopnosť spievať je zachovaná. Nezabudnite sa pokúsiť spievať. To obnoví reč rýchlejšie.
 4. Pred zrkadlom vykonajte cvičenia na obnovenie tvárových svalov. Najmä taká rehabilitácia doma je dôležitá, ak sa mŕtvica prejavuje skrútenou tvárou:
 • uhryznúť zuby;
 • zložte a vytiahnite pery do rúrky;
 • otvorenie úst, tlačte jazýček dopredu pokiaľ možno;
 • uhryznutie horného a spodného pera striedavo;
 • olizujte svoje pery v kruhu, najprv v jednom smere, potom opačným smerom;
 • vytiahnite rohy úst, ako by sa usmieval.

Obnova pamäte a inteligencie

Je žiaduce začať rehabilitáciu intelektuálnych schopností, keď je stále v nemocnici po stabilizácii celkového stavu. Ale preťaženie mozgu nestojí za to.
Funkčné obnovenie pamäte by malo predchádzať podpora liekov postihnutých nervových buniek. Sú podávané intravenózne lieky (Actovegin, Thiocetam, Piracetam, Cavinton, Cortexin) alebo sú užívané vo forme tabliet. Ich terapeutické účinky sa dosahujú veľmi pomaly, čo si vyžaduje dlhý príjem (3-6 mesiacov). Kurzy takejto terapie sa musia opakovať za 2-3 mesiace.

Lieky, ktoré pomáhajú obnoviť pamäť

Okamžité rehabilitačné opatrenia na obnovenie pamäti:

 • Schopnosť zapamätať sa rýchlo obnoví, ak osoba môže hovoriť, vidieť, počuť dobre a je primeraná v správaní.
 • Tréningová schopnosť zapamätať si: počúvanie a opakovanie čísel, slov, básní. Po prvé, dosiahnite krátkodobú pamäť (opakovanie je možné ihneď po vypočutí informácií). Jeho termíny sa postupne predlžujú - na žiadosť o počítanie pacientov bude samostatne vyslovovať čísla. To naznačuje účinnosť rehabilitácie.
 • Prezrite si obrázky, videá, pamätajte a vyslovujte mená všetkého, čo je zobrazené.
 • Hrať stolové hry.
Rehabilitačné činnosti na obnovenie pamäti

Čo určuje načasovanie rehabilitácie a prognózy

Opatrenia zamerané na obnovu funkcií nervového systému po mŕtvici doma sú dôležitým prvkom rehabilitačného obdobia:

 • Približne 70% pacientov, ktorí ich plnia, dosahujú očakávané výsledky (vo všeobecnosti sa čo najviac obnovujú).
 • V 15-20% účinnosť rehabilitácie presahuje očakávané z hľadiska času a funkčnosti.
 • 10-15% pacientov nedosiahne očakávané zotavenie.
 • Nedostatok domácej rehabilitácie je príčinou hlbokej invalidity po 75% mŕtvici.

Predpoveď a podmienky obnovenia sú uvedené v tabuľke:

Rehabilitácia a regenerácia po mozgovej príhode doma

Liečba pacientov s mozgovou príhodou je veľmi dlhý a postupný proces, ktorý musí prejsť niekoľkými po sebe nasledujúcimi fázami. Po prvé, takíto pacienti sú liečení v jednotke intenzívnej starostlivosti, kde sa vedie boj o ich život, potom v neurologickej nemocnici, kde sa podieľajú na obnove postihnutých buniek.

Ale nie menej dôležitá je fáza obnovy po prepustení z nemocnice. Napokon neurologický deficit, ktorý má pacient, už nie je možné obnoviť medikáciou, pretože mozgové bunky sú zničené.

Ale je možné maximálne prispôsobiť človeka životu na úkor iných neurónov, ktoré zostali nepoškodené. Aby ste to dosiahli, musí prejsť veľa času. Prirodzene, je to možné len vtedy, ak sa po mŕtvici doma uzdraví sám, keď sa tento pacient aktívne zaujíma aj o jeho príbuzných.

Koľko času sa obnoví po mŕtvici?

Pri riešení otázky doby obnovy po období mozgovej príhody neexistuje jediný indikátor. Všetko závisí od veľkosti a polohy lézie v mozgu, typu mozgovej príhody, od nástupu choroby až po priame poskytovanie špecializovanej lekárskej starostlivosti. Čím väčší je rozsah týchto ukazovateľov, tým horšie sú predpovede pre úplné zotavenie pacienta. Musíme pracovať s takýmito ľuďmi veľmi dlho, takmer na celý život, aspoň preto, aby sme nezhoršili existujúci neurologický deficit. Približné dátumy a predpovede môžu byť reprezentované vo forme takejto tabuľky.

Typ zdvihu a jej dôsledky

Trvanie obdobia spätného získania

Ischemická mozgová príhoda s minimálnym neurologickým deficitom (mierna paralýza končatín a tváre, zhoršená koordinácia, vízia, závrat)

Čiastočné zotavenie 1-2 mesiace

Úplné zotavenie 2-3 mesiace

Akýkoľvek typ mozgovej príhody s ťažkým neurologickým deficitom (hrubá paralýza končatín a tváre, pretrvávajúce poruchy diskoordinácie)

Čiastočná obnova s ​​možnosťou samoobsluhy 6 mesiacov.

Úplné zotavenie je zriedkavé a trvá roky.

Závažné masívne ischemické a hemoragické mŕtvice s pretrvávajúcim neurologickým deficitom (postihnutie v dôsledku ochrnutia jednej strany a iných defektov)

Čiastočné zotavenie so schopnosťou sedieť sami - 1-2 roky;

Úplné zotavenie nie je možné.

Z vyššie uvedenej tabuľky je zrejmé, že čím závažnejšia je mŕtvica, tým dlhšia by mala byť opätovná liečba. Pacienti, ktorí podstúpili ischemickú mŕtvicu, sa zotavia o niečo rýchlejšie ako po hemoragickej.

Za prítomnosti hrubého neurologického deficitu na pozadí akejkoľvek mozgovej príhody nie je vždy možné, aby sa človek úplne zotavil, čo je podmienené oslabením tých dôležitých zhlukov mozgových neurónov, ktorých funkcia nie je schopná prijať na susedných zdravých bunkách. Preto obdobie regenerácie po akejkoľvek mŕtvici nikdy nekončí. Je potrebné zapojiť sa do celoživotných rehabilitačných postupov, ako sú krátkodobé kurzy alebo denne. To nielen pomôže obnoviť stratené schopnosti, ale aj zabrániť novým úderom mŕtvice.

Nikdy by ste nemali stratiť srdce, bez ohľadu na to, aký druh mŕtvice bol odložený a napriek očividným predpovediam. Koniec koncov, životné prostredie každého človeka je odlišné, najmä vo vzťahu k mozgu. Iba stála samoštúdium môže plne pomôcť a zotaviť sa čo najskôr po mŕtvici.

Cvičenia na obnovenie z mŕtvice

Jednou z hlavných úloh obnovovacieho obdobia po zdvihu je obnovenie motorickej funkcie končatín. Je na nich, že neurologický deficit v tejto chorobe je viac uzavretý. Je potrebné začať s obnovou pohybov prakticky od prvého dňa po nástupe cievnej mozgovej príhody.

Všeobecné charakteristiky cvičení sú charakterizované týmito momentami:

Znížený svalový tonus a napätie. Každá mŕtvica spôsobuje paralýzu charakterizovanú hypertonicitou svalov a zvýšenou excitabilitou;

Vylepšená mikrocirkulácia. Mŕtvica narúša inerváciu všetkých tkanív. V dôsledku toho - porušenie ich krvných zásob;

Prevencia kontraktúry. Na pozadí dlhotrvajúceho neurologického deficitu a spastickej paralýzy dochádza k ďalšiemu zmrazeniu svalov v stave konštantného napätia;

Ochrana pokožky končatín pred spaním. Platí to najmä pre nohy. V miestach s najväčším tlakom a kontaktom, ktoré sú oblasťou päty, sú najčastejšie ložiská;

Obnovenie jemných pohybov. Patria medzi najdôležitejšie funkcie končatín, ktoré v skutočnosti charakterizujú úplné obnovenie nervového systému. Toto je najdôležitejšie vo vzťahu k rukám a horným končatám všeobecne.

Pred začatím akéhokoľvek cvičenia po cievnej mozgovej príhode sa odporúča konzultovať so svojím lekárom a ešte lepšie so špecialistom - rehabilitológa. Pomôže nielen vybrať ten správny súbor cvičení, ale tiež povedať o všetkých jemnostiach a fázach ich realizácie. Vo všeobecnosti stojí za poukázanie na túto funkciu: všetky cvičenia by sa mali začať od jednoduchších s postupným rozširovaním ich objemu v závislosti od funkčných schopností pacienta.

Na pozadí fyzikálnej terapie sa dokonca pacienti s rovnakým problémom a závažnosťou mŕtvice môžu zotaviť rôznymi spôsobmi. Preto nestojí za to, aby človek preťažil veľa. To je rovnako škodlivé ako nedostatok terapeutických cvičení vo všeobecnosti. Pred vykonaním akéhokoľvek súboru cvičení je lepšie zahriať tkanivá, ktorým bude ich činnosť smerovaná. Ak je to možné, na tento účel budú vhodné postupy s teplou vodou. V prípade kontraindikácií alebo iných dôvodov, pre ktoré nie je možné uskutočniť túto akciu, stačí ľahká masáž 15 minút tesne pred cvičeniami. V extrémnych prípadoch môžu byť postihnuté končatiny ohrievané pomocou vykurovacej podložky.

Pre všetkých pacientov po závažných mŕtviciach s ťažkým neurologickým deficitom musí im pomôcť niekto blízko, pretože sa s touto úlohou nemôžu vyrovnať sami. Je lepšie, ak sa komplex cvičenia vykoná 2-3 krát denne v podobe krátkych kurzov, ktoré trvajú asi jednu hodinu. Nemali by spôsobovať u pacienta ťažkú ​​únavu a nadmerné práce. Ak je nejaký, naznačuje nezlučiteľnosť záťaže a skutočné schopnosti pacienta v konkrétnom štádiu rehabilitácie a obdobia obnovy.

Prísny individuálny prístup s prísnym dodržiavaním všeobecných pravidiel fyzioterapeutických cvičení možno považovať za jediný správny krok smerom k rýchlemu zotaveniu pacientov po mŕtvici.

Cvičenie v posteli

Samozrejme, v tomto prípade je mimoriadne ťažké robiť niečo vo veľkom objeme, pretože funkčné schopnosti pacientov sú veľmi obmedzené. Preto je potrebné pomáhať ostatným okolo týchto pacientov, ľudí. Tento súbor cvičení by mali vykonávať všetky osoby v akútnom období po akejkoľvek mŕtvici, rovnako ako tie, ktoré majú ťažkú ​​spastickú paralýzu končatín s výrazným zvýšením svalového tonusu. Takíto pacienti nie sú schopní narovnať končatiny, pretože sú pevne fixované v ohnutom stave. Cvičenia by mali smerovať k zníženiu tónu a postupnému zvyšovaniu amplitúdy pohybov.

Typická gymnastika vyzerá takto:

Jednoduché predĺženie a ohyb prstov a rúk, predlaktia a lakte, nohy a kolená, pohyb končatín v ramenách a bedrových kĺboch;

Rotačný pohyb špecifikovaných segmentov. Vykonávajú tí, ktorí sa starajú o chorých. Musia napodobňovať pohyby, ktoré môže zdravý človek vykonávať;

Cvičenie na obnovenie ruky. Napínanie spazmodických končatín pomocou dlhých a iných zariadení. Je indikovaná pre pretrvávajúcu paralýzu. Za týmto účelom sa ohnutá končatina postupne odlepí od prstov a upevní sa obväzom na pevnú plochú platňu alebo iné zariadenie. Postupne sa vykonávajú rovnaké akcie s prekrývajúcimi sa časťami ramena (ruky a predlaktia). V tejto polohe je končatina fixovaná pol hodinu, ale môže byť dlhšia, ak pacient nespôsobuje nepríjemné pocity;

Uterák je zavesený nad posteľ. Nasledujúce cvičenie môžu byť vykonané jednotlivcami s obnovenou funkciou ruky. K tomu uchopia uterák a produkujú všetky možné pohyby (únos a addukcia, zvedanie a spúšťanie ramena, ohyb v lakte). Postupne sa uterák zdvihne vyššie a cvičenie je obmedzené vlastnou hmotnosťou pacienta;

Z pásika gumy s priemernou hrúbkou a šírkou je potrebné vytvoriť krúžok s priemerom 40 cm, pomocou tohto zariadenia môžete vykonať veľké množstvo cvičení. Je umiestnená medzi rukami, predlaktia, ruku a nohu, ruku a akýkoľvek predmet. Zároveň roztiahnite gumu riedením svojich koncov od seba;

Na odstránenie svalového spazmu dolnej končatiny v popliteálnej oblasti sa položí tvrdý valček, ktorého hrúbka sa postupne zvyšuje. Týmto spôsobom sa dosiahne naťahovanie svalov a zvýšenie objemu pohybov;

Posúvanie nôh cez členkový kĺb s ďalším ohybom-rozšírenie nohy v kolenných kĺboch ​​posunutím nohy pozdĺž lôžka;

Ležať v posteli, musíte jemne zdvihnúť ruky nad hlavou a pokúsiť sa chytiť chrbát. Potom sa neúplné vytiahnutia uskutočňujú pri súčasnom natiahnutí nôh a prstov (ako keby bol ťah);

Cvičenie pre oči. Obnovte funkčnosť pohybu očných bulbov a prispôsobenie zraku. Pre to musíte niekoľkokrát pohybovať s očami v rôznych smeroch. Kruhový pohyb. Opakujte postup s uzavretými viečkami;

Upevnenie pohľadu na jednom mieste, po ktorom nasleduje rotačné, kývacie a kruhové pohyby hlavy bez odpojenia od tohto bodu fixácie;

Cvičenie v sede

Sú zamerané na obnovenie cielených pohybov s rukami, posilnenie chrbta a prípravu nohy na chôdzu. Ich technikou je:

Pacient je umiestnený v sediacej polohe, ruky popadávajúce okraje lôžka. Počas inhalácie sa vykonáva spätný pohyb pri súčasnom natiahnutí tela v stave napätia. Pri výdychu by ste mali relaxovať. Cyklus pozostáva z 8 - 10 opakovaní;

Počiatočná poloha sedí na posteli, nohy na úrovni tela (neklesajú). Striedavo zdvihnite a znížte ľavú a potom pravú nohu niekoľkokrát;

Počiatočná pozícia sedí v posteli. Ruky sú vytiahnuté späť. Pri inhalovaní sa maximálna aproximácia lopatkových lopatiek voči sebe navzájom uskutočňuje so súčasným uvoľnením hlavy zozadu. Po výdychu nasleduje relaxácia;

Stála cvičenie

Zobrazuje sa po rozšírení režimu motora a čiastočnom zotavení pacienta. Ich hlavným cieľom je obnovenie jemných pohybov na maximálnu elimináciu neurologických porúch. Typické príklady sú tieto:

Zdvihnutie zápalkového poľa od podlahy alebo stola. Spĺňa účelné jemné pohyby.

Počiatočná poloha stojaca s rukami nadol. Pri vdychovaní zdvihnite ruky nad hlavu a súčasne si popíjajte a stojte na prstoch. Pri výdychu relaxujte a ohýbajte telo dolu a dole. Opakujte niekoľkokrát;

Ohýbanie rozšírenia ruky do pästi pomocou expandéra so súčasným únosom ramien z tela;

V stojacej polohe nohy ramennej šírky od seba, ramená zložené na páse. Torzo trupu sa vytvára zľava doprava, dopredu a dozadu;

Z predchádzajúcej štartovacej pozície vykonajte nôžky na cvičenie (striedavo sa pohybujú, ruky prechádzajú pred sebou na opačnú stranu;

Squat z počiatočnej pozície, zatiaľ čo stojí so spojenými nohami. Počas cvičenia je potrebné udržať si chrbát čo najrovnomernejšiu a nepokračovať od podlahy;

Počas cvičení súvisiacich s fázou obnovy jemných pohybov môžete pokračovať v gymnastike z predchádzajúcich fáz, najmä ak posilňuje svaly a rozširuje rozsah pohybov vo všeobecnosti. Fyzikálna terapia je povolená pomocou ľahkých činiek a silových cvičení.

Aby fyzická liečba bola skutočne obnoviteľná, musí sa stať súčasťou životného štýlu pacienta.

Obnova reči po mŕtvici

Regeneračné procesy v mozgu vo vzťahu k funkcii reči sú oveľa pomalšie ako pri poruchách pohybu. Môžu trvať niekoľko rokov. Preto je potrebné neustále liečiť pacientov, počnúc prvým dňom obdobia zotavenia po stabilizácii celkového stavu. Hlavná úloha v tomto zložitom procese spočíva na samotných pacientoch a ich príbuzných. Iba pretrvávajúca túžba by ich mala viesť. Neprestaňte triedu napriek dlhej absencii výrazného účinku. Skôr alebo neskôr bude všetko úsilie odmenené postupným zlepšovaním reči.

Odporúčania pre cvičenia reštaurovania reči sú dosť jasné. Ich hlavným zameraním je pripojenie nervových buniek nachádzajúcich sa v oblasti postihnutého centra prejavu na výkon ich stratených funkcií. To možno dosiahnuť neustálym výcvikom rečovej funkcie a sluchu. Aby pacient znovu získal schopnosť hovoriť samostatne, musí počuť reč. Každý by mal s ním stále hovoriť. Týmto spôsobom bude môcť hrať zvuky.

Pokiaľ ide o priamu výslovnosť slov, v prípade úplnej straty schopností reči je potrebné začať výslovnosť jednotlivých zvukov a slabík. Preto je pacientovi povedané časť slova alebo frázy, bez toho, aby dokončil koncovky. Pacient sám sa musí vysloviť. Postupne by sa mal zvýšiť objem reprodukovaných slov. Poslednou etapou je opakovanie rýmov a zvratov jazyka.

Spievanie je prínosom pre rozvoj reči. Ak pacient počuje spievať a neskôr sa jeho príbuzní pokúsia spievať, potom sa mu podarí oveľa rýchlejšie ako obyčajná reč. Preto je potrebné zahrnúť túto metódu rehabilitácie pacientov po mŕtvici na obnovenie schopnosti reči.

Je veľmi dôležité obnoviť reč - obnoviť schopnosť vyslovovať zvuky. Koniec koncov, človek môže byť schopný hovoriť, ale kvôli dlhodobému narušeniu inervácie mimických a masticotvorných svalov dochádza k ich zvláštnemu tuhnutiu.

V takýchto prípadoch podliehajú aktívnemu rozvoju:

Skladanie rúk do rúrky;

Maximálny rozvoj jazykov;

Strihanie čeľustí striedavo medzi horným a spodným okrajom;

Olizovanie pier s jazykom v oboch smeroch (zľava doprava a naopak);

Obnova pamäte po zdvihu

Jednou z funkcií mozgu, ktorá je postihnutá mozgovou príhodou, je pamäť. Je veľmi dôležité pristupovať k procesom obnovy v tomto ohľade. Rovnako ako všetky ostatné schopnosti vyššej nervovej aktivity, musíte čo najskôr začať pracovať na nej. Toto zvyčajne zodpovedá obdobiu po odstránení priamej hrozby pre ľudský život a javov edému mozgu na pozadí poranenia mŕtvice.

Prvá vec, na ktorú lekári pracujú, je lekárska podpora postihnutých neurónov. Pacientom sú podávané intravenózne infúzie nootropík (lieky, ktoré zlepšujú metabolické procesy v mozgu a pamäti). Ich príjem musí pokračovať vo fáze ambulantnej liečby, ale vo forme tabliet. Medzi najčastejšie a najpodstatnejšie nootropické látky patrí piracetam, lucetam, nootropil, fezam, thiocetam. Všetky z nich sú dosť pomalé, takže je dôležité dodržiavať trvanie príjmu, ktoré by malo byť minimálne 3 mesiace. Po krátkej prestávke sa má liečba zopakovať.

Okrem korekcie liekov by sa mala vykonať funkčná rehabilitačná liečba. Zahŕňa nepretržitý tréning schopnosti mozgu zapamätať si. Tento proces je jedným z najdlhších zo všetkých typov rehabilitačnej liečby po cievnej mozgovej príhode a trvá mnoho mesiacov a dokonca rokov. Zahŕňa memorovanie a neustále opakovanie čísel, určitých slov, riek, najprv krátke a potom dlhšie. Tiež prospešné pre pamäť sú stolové hry a ďalšie aktivity s prvkami hry, keď je pacient súčasne odvedený od vonkajšieho sveta a je zameraný na konkrétnu činnosť.

Ako vytvoriť menu po mŕtvici?

Prípravky na regeneráciu po mŕtvici

Veľmi dôležité miesto v rehabilitačnej liečbe pacientov s mozgovou príhodou patrí do lekárskej liečby mozgovej dysfunkcie. Uistite sa, že dodržiavate svoj kurz s alternatívnymi obdobiami aktívnej liečby a prestávky medzi nimi. Je žiaduce injikovať intravenózne cerebroprotektory dvakrát ročne (lieky, ktoré zlepšujú zásobovanie krvou a mozgovú aktivitu).

Je dôležité mať na pamäti, že po krvácavých mŕtviciach by ste nemali užívať krvné látky. Nie je to len možné, ale je možné vyvolať recidívu mŕtvice. Všetky ostatné lieky sú predpísané bez rozdielu, bez ohľadu na typ mŕtvice.

Približná klasifikácia liekov na rehabilitáciu v období po mozgovej príhode je uvedená v tabuľke:

Môžem sa zotaviť z mŕtvice a ako to urobiť?

Viac ako polovica obyvateľov Ruska (53%) zomrie kvôli ochoreniam kardiovaskulárneho systému: je to viac ako zo všetkých ostatných príčin v kombinácii. Predpokladá sa, že hovoríme hlavne o infarkte myokardu, ale to nie je pravda: v 2 z 5 prípadov sa "vaskulárna katastrofa" mozgu stáva príčinou smrti. Podľa štatistiky každých 1,5 minúty v Rusku niekto má mozgovú príhodu.

Zákernosť mŕtvice - nielen v smrteľnosti. Až 80% pacientov, ktorí prežili akútnu blokáciu mozgovej artérie alebo mozgové krvácanie, sa stali zdravotne postihnutými a tretina z nich potrebuje stálu starostlivosť. Závažným problémom v Rusku je rehabilitácia pacientov po mŕtvici: iba jeden z piatich podstupuje rehabilitačné liečenie zamerané na návrat do úplného života.

Medzitým včasná psychologická rehabilitácia podľa programu vyvinutého v súlade s odporúčaniami odborníkov v oblasti rehabilitačnej terapie umožňuje dosiahnuť výrazné zlepšenie pohody pacienta a tiež jeho záchranu pred smrťou kvôli komplikáciám mŕtvice.

Výskumné údaje ukazujú, že každý druhý pacient, ktorý prežil útok, zomrie v priebehu jedného roka, ale liečba mimo domova v špecializovanom centre znižuje pravdepodobnosť tragického výsledku o polovicu.

Čo je to mŕtvica

Mozog je nepochybne najdôležitejším orgánom ľudského tela a potrebuje aktívnu diétu a zásobovanie krvou. Dokonca aj fenomén mdloby, "vynájdený" prírodou, aby zabezpečil tok kyslíka do hlavy - v horizontálnej polohe.

Nádory mozgu, rovnako ako cievy celého tela, sa opotrebujú s vekom: to môže byť spôsobené aterosklerózou - výskytom cholesterolových plátov, ktoré zúžia lumen tepien - alebo hypertenzia. Ak sa patologický proces rozvíja pomaly, potom vedie k postupnému zhoršovaniu nervového systému. Preto veľa starších ľudí rozvinie vaskulárnu demenciu, v ktorej dochádza k zhoršeniu pamäti, pozornosti, inteligencie, zmien v charaktere a tak ďalej.

Ak za určitých okolností dôjde k zablokovaniu, stlačeniu alebo zlomeniu cievy v mozgu, dôjde k akútnemu narušeniu cerebrálneho obehu. Tento stav vyžaduje naliehavú lekársku starostlivosť, ktorá je zameraná na odstránenie účinkov útoku a môže zachrániť život pacienta alebo znížiť stupeň poškodenia nervového systému.

Na pomoc doma osoba, ktorá utrpela mozgovú príhodu, je, žiaľ, nemožné. Preto je dôležité rozpoznať príznaky tejto choroby a čo najskôr prijať pacienta do špecializovanej nemocnice.

Druhy ťahov

V závislosti od mechanizmu obehových porúch existujú dva hlavné typy mŕtvice:

 • Ischemická mozgová príhoda. Rozvíja sa, keď je lúmen cievy zablokovaný aterosklerotickým plakom, trombom (krvná zrazenina), vzduchová bublina atď. Ďalšou možnou príčinou ischemickej mozgovej príhody je prudký pokles krvného tlaku, pri ktorom krv nepreteká do určitej oblasti mozgu. Tresky tohto typu sú diagnostikované u 80% pacientov.
 • Hemoragická mŕtvica. Zvyčajne sa vyvíja v dôsledku prudkého skoku krvného tlaku, čo vedie k pretrhnutiu mozgovej cievy a následnému krvácaniu do mäkkého tkaniva mozgu alebo priestoru medzi jeho vonkajšími plášťami. Podľa štatistík hemoragická mŕtvica často končí smrťou pacienta: vyžaduje okamžitú chirurgickú pomoc zameranú na odstránenie hematómu, ktorý stláča mozog.

Čo je to mikroskop?

V niektorých prípadoch majú poruchy obehu v mozgu krátkodobú povahu a samy o sebe zmiznú do 24 hodín po prvých príznakoch mŕtvice. Lekári nazývajú tento stav prechodným ischemickým záchvatom (TIA), ale pojem "mikroúder" je populárny medzi obyčajnými.

Napriek tomu, že neohrozuje život pacienta a vo väčšine prípadov nemá vážne zdravotné dôsledky, mikroskop vyžaduje povinné vyšetrenie neurológom, liečbou a rehabilitáciou: 10% pacientov vyvinie "úplnú" mozgovú príhodu v priebehu nasledujúcich 90 dní po TIA.

Spravidla sa útok mozgovej cirkulácie začína sťažnosťami osoby na akútnu bolesť v hlave. Je dôležité poznať hlavné príznaky mŕtvice, ktoré pre pohodlie lekárov skombinovali do skratky UDAR:

 • W (úsmev): opýtajte sa osoby, o ktorej máte podozrenie, že sa na mŕtvici usmieva. Ak súčasne zostane roh rtu na jednej strane znížený (alebo celá plocha je skrútená), potom je to znamenie mŕtvice.
 • D: pohyby pacienta sú asymetrické - nemôže zdvihnúť obe ruky ani ohýbať nohy v synchronizácii, jedna končica zaostáva alebo vôbec nerešpektuje. Tiež osoba s mŕtvicou často stráca rovnováhu a padá na zem.
 • Odpoveď: schopnosť vyslovovať slová u pacienta je ťažká, jazykové prepásanie je ako opilec, niekedy nie je schopný vysloviť najjednoduchšiu frázu, zamieňa slabiny, koktavky alebo mumlá.
 • R: rozhodnutie musí byť prijaté ihneď - ak existuje aspoň jedno z vyššie uvedených znakov, musíte zavolať sanitku a zavolať resuscitačnému tímu. Návrh zákona trvá niekoľko minút.

Účinky mŕtvice

Kvôli vážnemu poškodeniu mozgu alebo oneskorenému poskytovaniu lekárskej starostlivosti zomrie každá tretia osoba, ktorá utrpela mozgovú príhodu. Dôsledky odloženého útoku na tých, ktorí prežili, závisia od viacerých faktorov. Najvýznamnejší z nich je množstvo poškodenia nervového systému, časť mozgu, v ktorej došlo k mŕtvici, včasnosť a kvalita liečby.

Napríklad, ak centrum mozgového kmeňa zodpovedné za životné funkcie - dýchanie, srdcový tep, termoregulácia a ďalšie - zostalo bez kyslíka, potom život pacienta bude visieť v závitku.

V niektorých iných situáciách ostatné nervové centrá preberajú funkcie postihnutých zón, vďaka čomu je možné s časom kompenzovať všetky poruchy a vrátiť sa k plnohodnotnému životu.

Je možné dokončiť regeneráciu po mŕtvici

Napriek vedeckému pokroku posledných desaťročí v medicíne je stále veľa bielych škvŕn. A v prvom rade to platí pre neurofyziológiu. Skúsení lekári, ktorí liečia pacientov po mŕtviciach, sa vyhýbajú presným predpokladom: v praxi existuje veľa prípadov, keď pacienti s príznakmi vážneho poškodenia mozgu úplne získali svoje zdravie. Súčasne, bohužiaľ, opačné príbehy nie sú nezvyčajné - keď sa zdanlivo nevýznamné narušenie nervových funkcií zmenilo na postihnutie a dokonca drahé lieky a postupy nemali výrazný vplyv na stav pacienta.

Napriek tomu lekári poznamenávajú, že disciplína pacientov a ich príbuzných, ako aj optimistický postoj umožňujú dosiahnuť hmatateľné výsledky pri obnove po mŕtvici - bez ohľadu na diagnózu a štatistiky. Túžba získať autonómiu a obnoviť stratené funkcie, či už je to schopnosť hovoriť, silu a citlivosť na nohách a rukách, zrak, pevná chôdza bez berlíc a trstina niekedy pôsobí zázraky. Je však tiež veľmi žiaduce poskytnúť pacientovi potrebnú organizačnú a lekársku podporu zameranú na prevenciu opakujúcich sa záchvatov a prevenciu možných komplikácií a poranení. Takže je dôležité, aby sa rehabilitácia uskutočňovala v príjemnom a priaznivom prostredí a príbuzní alebo zdravotnícky personál monitoroval dodržiavanie lekárskych schôdzok, dochádzkové procedúry, monitoroval vykonávanie fyzických cvičení.

Lekári prisudzujú významnú úlohu pri zotavení po úprave psychickej podpore pacienta: často ľudia, ktorí zažili útok, sa cítia depresívni v dôsledku straty zvyčajných schopností.

Toto sa pozoruje u starších i mladých pacientov a príbuzní nie sú vždy schopní riadne podporiť osobu, vrátiť svoj záujem o život a motiváciu zvíťaziť nad touto chorobou. Skúsený psychológ nielenže dokáže nájsť správne slová, ale tiež navrhne účinné praktické spôsoby na prekonanie depresie.

Ako dlho trvá, kým sa zotaví z mŕtvice

Odborníci súhlasia s tým, že skorý začiatok rehabilitačných aktivít, ktorých trvanie by malo byť od niekoľkých týždňov do roka, je optimálne. Väčšina zvratne ušlých funkcií sa spravidla vráti k pacientovi počas prvých mesiacov po útoku, po prvej polovici roka sa oživenie výrazne spomalí, ale nekončí. Existujú prípady, kedy určité schopnosti - napríklad reč, sluch alebo citlivosť paralyzovaných končatín - sa pacientovi vrátili niekoľko rokov po mŕtvici. Aby sa zvýšila pravdepodobnosť podobného výsledku, je potrebné pokračovať v wellness procedúrach aj po ukončení rehabilitácie, ako aj z času na čas na absolvovanie kurzov udržiavacej liečby.

Rehabilitačné metódy

Rehabilitácia po mozgovej príhode je rozdelená do štyroch hlavných oblastí:

 • Obnova motorového systému. Obsahuje rôzne techniky zamerané na boj proti paralýze. Patria sem masáže, kinezioterapia, fyzikálna terapia, obnova chôdze, fyzikálna terapia a ergoterapia - obnova zručností potrebných v každodennom živote.
 • Obnova reči a pamäte. V tejto oblasti spolupracuje s pacientom, ktorý s pomocou špeciálnych cvičení vracia schopnosť pacienta jasne hovoriť, rečový terapeut (so špecializáciou na aphasiológiu).
 • Zotavenie panvových funkcií. Pretože u niektorých pacientov po mozgovej mŕtvici, pri inkontinencii moču a problémoch s stolicou sa pozoruje, rehabilitačný lekár predpisuje lieky a fyzioterapeutické postupy, ktoré umožňujú úplné alebo úplné zotavenie moču a čriev.
 • Psychologické zotavenie zahŕňa konzultáciu s psychológa, ako aj opatrenia zamerané na socializáciu pacienta. Pre ľudí, ktorí utrpeli mozgovú príhodu, najmä v starobe, je dôležité, aby neboli sami, aby komunikovali s ostatnými, aby mali záujem. Preto sa často v kurzoch liečby v rehabilitačných centrách nachádza kultúrny a rekreačný program.

Výhody prechodu psychologickej rehabilitácie v "Troch sestiere"

Obnova po mozgovej príhode v moderných rehabilitačných centrách je najpokrokovejšou metódou starostlivosti, ktorá je oveľa účinnejšia ako "domáca" liečba. Koniec koncov, príbuzní pacienta, dokonca aj úprimne mu chceli pomôcť, často nie sú odborníkmi na rehabilitačnú liečbu a často potrebujú byť vyškolení v starostlivosti o osoby so zdravotným postihnutím.

Tri sestry sú jedným z najlepších rehabilitačných centier v Rusku, kde priateľský tím kvalifikovaných lekárov pomáha desiatkam a stovkám pacientov zotaviť sa z úrazov, chirurgických zákrokov, mŕtvice a chronických ochorení. Klinika sa nachádza na ekologicky čistom mieste v borovicovom lese neďaleko Moskvy a je vybavená pre nepretržitý pobyt pacientov akéhokoľvek stupňa závažnosti. Lekári, ktorí pracujú v troch sestrách, sú autormi exkluzívnych metód rehabilitácie založených na dlhoročných skúsenostiach s prácou s pacientmi a tiež praktizujú najefektívnejšie prístupy k rehabilitačnej liečbe podľa svetovej lekárskej komunity, ako je Bobat terapia, Exarthova metóda, metóda PNF a ďalšie.

Pacienti z "troch sestier" môžu absolvovať psychologické rehabilitačné kurzy bez rozluky so svojimi príbuznými - centrum poskytuje podmienky pre spoločný pobyt. Do služieb pacientov: reštaurácia, telocvičňa, prístup na internet a upravenú oblasť pre pešiu turistiku.

"Tri sestiery" je rehabilitácia nielen s prínosom, ale aj s komfortom.

Obnova pamäti, videnia a reči po mŕtvici doma

Mŕtvica je vážna a komplexná choroba, v dôsledku ktorej môžu pacienti narušiť fungovanie muskuloskeletálneho systému, reči a pamäti. Úplné alebo čiastočné zotavenie po mŕtvici je možné aj u osoby s vekom a ďalších patológií.

Individuálna túžba, pomoc a podpora blízkych, ako aj prísne dodržiavanie pokynov lekárov umožňujú krátky čas na zotavenie sa a návrat do starého života.

Ako dlho je rehabilitačné obdobie

Proces môže byť dlhý a ťažký, takže človek musí byť na to vopred pripravený, ak chce obnoviť stratené funkcie. Úplná rehabilitácia mozgu je možná u 70% pacientov. Všetci ostatní môžu počítať iba čiastočne.

Ako dlho to bude trvať, závisí len od typu mŕtvice, ktorý sa objavil, celkového zdravotného stavu a jeho túžby vrátiť sa k plnej aktivite.

Po ischemickej mŕtvici

Rehabilitácia po ischemickej forme cievnej mozgovej príhody sa uskutočňuje podľa individuálneho programu. Je zostavená na základe pozorovaní pacienta, jeho stavu, prítomnosti klinických indikácií, syndrómov a ďalších faktorov (vek). Existujú 4 etapy:

 1. Rehabilitácia v akútnom období (v prvom mesiaci po mozgovej príhode).
 2. Štádium skorého zotavenia (2-6 mesiacov).
 3. Fáza neskorého zotavenia (6-12 mesiacov).
 4. Rehabilitácia v období zostatku (po 1 roku).

Po hemoragickej mŕtvici

Trvanie rehabilitácie s hemoragickou formou mŕtvice závisí len od závažnosti ochorenia.

Pri rozsiahlych formách ochorenia môže obdobie úplného alebo čiastočného zotavenia trvať niekoľko rokov. 95% pacientov zostáva jednoduchými alebo komplexnými poruchami pohybového aparátu.

Včasná rehabilitácia nastane v prvom roku po postihnutí a je hlavnou fázou, počas ktorej sa uskutočňujú aktívne terapeutické opatrenia. Neskôr sa to stane oveľa pomalšie.

Obnova reči

Mŕtvica často vedie k stratám reči. Afázia - je ťažké pochopiť niekoho iného reč a prezentáciu vlastných myšlienok. Dysarthria - nemožnosť alebo nesprávna výslovnosť zvukov. Ak chcete vrátiť aktivitu reči k osobe, môže to trvať od 1 do 3 rokov.

Preto odporúčajú aktívnu domácu komunikáciu a interakciu s pacientom. Na rehabilitáciu reči po mŕtvici sa odporúča:

 • klásť jednoduché otázky, ktoré vyžadujú jednozložkovú odpoveď (áno alebo nie);
 • hovorí slová pomaly a jasne;
 • aktívne triedy s osobou o výslovnosti zvukov;
 • nedostatok strachu zo žiadosti o nepochopiteľnú reč.

Účinné cvičenia

Ak chcete obnoviť reč doma, pacientovi sa odporúča vykonať súbor jednoduchých, ale účinných cvičení:

 1. Časté zvraty jazyka.
 2. Sklopenie jazyka do rúrky a niekoľko sekúnd vytiahnutie.
 3. Maximálne naťahovanie jazyka s oneskorením 3-5 sekúnd a následným odpočinkom.
 4. Jednoduché lízanie horných a spodných pier s pohybom jazyka z pravej strany na ľavú stranu a naopak.
 5. Brúsenie chrupu.
 6. Mäkké kousanie horných a spodných pier.

Obnova pamäte

Čím skôr začne obnovenie pamäte, tým väčšie výsledky sa dosiahnu. Aktívne akcie sa začínajú ihneď po tom, čo lekári odstránia akékoľvek ohrozenia života.

Prvou etapou je príjem liekov na rehabilitáciu pamäti a podporu mozgových buniek. Určený iba lekárom. Sú akceptované ako v nemocnici, tak v domácnosti. Najčastejšie to je:

 • prípravky na rozšírenie krvných ciev (Vasobral);
 • alfablokátory;
 • blokátory;
 • sedatíva;
 • nootropika (urýchľovače metabolických procesov).

Tieto lieky majú pomalý účinok, preto by ste mali vždy dodržiavať plán a trvanie liečby (v priemere 2-3 mesiace).

Uistite sa, že ste sledovali zdravotný stav a stav tak, aby sa kritická situácia mŕtvice nestala znovu. Rovnako dôležitá je funkcionálno-restaurátorská liečba. Toto je výcvik mozgovej aktivity zameraný na zapamätanie udalostí, čísel, faktorov a ďalších informácií.

Psychologická príprava

Mŕtvica je utrpenie a záťaž pre každého človeka, ktorý je následne prenasledovaný apatiou a depresiou. Pre mnohých existuje agresia, nálada a dokonca strata kontroly nad emocionálnym stavom.

Pacient nemusí ani takýto prejav vidieť vo vzťahu k príbuzným a blízkym priateľom. Preto je potrebné vynaložiť na trpezlivosť a porozumenie. Teplo, náklonnosť a podpora rýchlo prekonajú krízu, ktorá môže dlho trvať. Tiež stojí za to chvíľu prijať skutočnosť, že človek sa môže objaviť bludy a halucinácie.

Pri najmenšom podozrení na výskyt depresie sa odporúča začať liečbu.

Špeciálne lieky sa môžu užívať tak, ako to predpisuje ošetrujúci lekár. Prípadne môžete poslať osobu do sanatória alebo do nemocnice, ktorá zahŕňa rehabilitačné procedúry a komplexnú terapiu.

Zoznam liekov

Pozývame vás, aby ste sa oboznámili so zoznamom základných liekov, ktoré sa odporúčajú pacientom po mŕtvici:

 • Actovegin - liek na intravenózny spôsob podávania. Normalizuje a zlepšuje proces krvného obehu v mozgu a pomáha obnoviť hlasový prístroj.
 • Cerebrolyzín je liek podobný predchádzajúcemu lieku.
 • Piracetam - pomáha aktivovať pamäť a proces myslenia, vedie k urýchleniu procesu obnovy mozgových buniek.
 • Pantogam - aktivuje metabolické procesy v bunkách.
 • Vinpocetín - pilulky, ktoré pomáhajú stabilizovať proces prenosu nervových impulzov.

Pamätajte, že užívanie liekov bez lekárskeho predpisu a sledovanie lekárom môže viesť k negatívnym následkom! Nižšie je tabuľka s kompletným zoznamom liekov.

Čistý vestibulárny prístroj

Neschopnosť osoby zachovať rovnováhu je vážna odchýlka a vedľajší účinok mŕtvice, ktorá komplikuje život. Títo pacienti majú časté závraty, únavu. Vo verejnej doprave sa rýchlo ovládli. A toto je len malý zlomok negatívnych prejavov, ktorým musia čeliť denne.

Ako prvý krok pri rehabilitácii a reštaurovaní vestibulárneho aparátu sa musí pacient naučiť udržiavať rovnováhu pri sedení na kresle.

Ideálny spôsob, ako to urobiť, je vykonať jednoduché cvičenie: pri sedení na stoličke sa pomaly otáčať z ľavej strany doprava a naopak. Na zjednodušenie tréningu môžete nakloniť ruky na tvrdý povrch s dôrazom na ruky. Konštantný tréning metódou premiestnenia ťažiska vedie k pozitívnym zmenám v regenerácii porúch vestibulárneho aparátu.

Proces rehabilitácie doma

Obnova doma je dôležitá a rozhodujúca etapa, ak sa človek snaží vrátiť do svojho bývalého života. Niekto dokáže dostať na nohy dostatočne rýchlo, zatiaľ čo pre niektorých môže byť tento proces odložený na neurčito. Ako sa rýchlo vrátiť k normálu?

Cvičenie a cvičenie

Cvičenie je bežná a cenovo dostupná metóda rehabilitácie po mŕtvici. Hlavnou úlohou je:

 • obnoviť svalový tonus;
 • naučiť sa udržiavať rovnováhu;
 • chodiť správne;
 • plniť úlohy v domácnosti;
 • starajte sa o seba.

Odporúčame vám venovať pozornosť niekoľkým populárnym receptom:

 • 2 citróny a 2 pomaranče sú starostlivo rozdrvené (s kožou), 2 lyžice medu sa pridajú do nádoby s výslednou hmotou a dôkladne sa premiešajú. Výsledná šťava by sa mala opiť 1 čajovú lyžičku 2-3 krát denne počas jedného týždňa.
 • Vetvy a kôra horského popola sa pridajú do vriacej vody a infúzia 2 hodiny. Bude sa užívať 1 krát denne, 20 ml po dobu 3 týždňov.

Napriek širokej distribúcii ľudových metód a špeciálnych simulátorov môže pacient bez nich, hlavne ak potrebujete vyvinúť ľavú alebo pravú ruku. Ak to chcete vykonať, vykonajte fyzické cvičenia:

 1. Ohnúť a unbend prsty, nohy, kolená a ruky. Urobte dopredu pohyby bedrového kĺbu.
 2. Strečte sa pomocou langetu horných alebo dolných končatín po dobu 20-30 minút.
 3. Všetky možné trajektórie pohybu ruky so zadržaním predmetov.
 4. Postupne spúšťanie a zdvíhanie nohy v sedacej polohe na posteli.

Dôležitosť správnej výživy

Správna výživa po mŕtvici je dôležitým odtieňom. Neexistujú žiadne obmedzenia len pre tých pacientov, ktorí nemajú zodpovedajúce patológie. Ak chcete odstrániť problémy s črevom, odporúčame vyhnúť sa pikantným, slaným jedlám.

Lekári neodporúčajú konzumovať vyprážané a mastné potraviny po ischemickej mozgovej príhode, pretože obsahujú veľké množstvo škodlivých sacharidov.

záver

Dôsledky mŕtvice dnes môžu byť opravené! Každý by si to mal pamätať. Možnosti medicíny dávajú pacientom príležitosť doplniť si rad zdravých ľudí v krátkom čase: obnoviť chôdzu, reč a myšlienkový proces. Je to vo vašich rukách príležitosť vrátiť sa do šťastného a plného života a otázka, koľko času je potrebné na to všetko.

Okrem Toho Čítal O Plavidlách

Revízia aterosklerózy obliterans v nohách: príčiny, štádia, liečba

Z tohto článku sa dozviete: čo je obťažujúca ateroskleróza ciev dolných končatín, aké sú jej štádiá. Aké sú dôsledky tejto choroby, metódy diagnostiky a liečby.

Duplexné cievy hlavy a krku: aký je postup, klady a zápory

Duplexné vyšetrenie ciev hlavy a krku je jednou z najmodernejších metód výskumných plavidiel. Z tohto článku sa dozviete podstatu postupu, indikácie jeho účelu a informačného obsahu.

Akútna a chronická žilová insuficiencia (AOM a CVI)

Z tohto článku sa dozviete o žilovej nedostatočnosti (skrátenej VN), o nebezpečnosti tejto patológie. Ako sa vyvíja, rozdiely medzi akútnymi a chronickými formami venóznej insuficiencie.

Čo robiť s hematómom na špičke prsta?

Pred troma dňami si prst polepil. Koža sa nalepila na podložku. Pod jej krvou sa zrazila. Prvý deň bol otec opuchnutý, nie ohnutý. Stlačenie na podložku bolo bolestivé, pokožka bola stiahnutá.

Venózna kongescia v panve

Keď sa diskutuje o stagnácii v malej panve, znamená to porušenie odtoku krvi z rôznych orgánov nachádzajúcich sa v tejto časti. Každý z nich vykonáva svoje funkcie, ale všetky majú spoločný obehový systém.

Určenie ESR v krvi metódou Westergren

Rýchlosť sedimentácie erytrocytov (ESR) je veľmi dôležitý laboratórny parameter krvných testov. Pacienti sa často zaujímajú o to, čo to je. Ukazuje čas, po ktorom zostávajú zbavené schopnosti zrážať krv pod pôsobením sily gravitácie.