Mŕtvica sa vyskytuje v rozpore s krvným obehom mozgu, čo vedie k smrti niektorých nervových buniek.

Výsledkom je, že ľudské telo stráca jednu alebo viac funkcií, za ktoré boli zodpovedné mŕtve bunky: paralýza, strata sluchu, zrak, poruchy reči.

Index rôznych fyzických porúch počas mŕtvice závisí od toho, kde sa vytvorilo zameranie už mŕtvych mozgových nervových buniek na ich veľkosť a polohu.

Každá oblasť mozgu je zodpovedná za rôzne funkcie tela, takže dochádza k ochrnutiu končatín v závislosti od toho, kde došlo k bunkovej smrti.

Dôsledky mozgovej príhody postihujú chorých aj všetkých členov rodiny. Po všetkom, čo sa stalo, po všetkých skúsenostiach a obavách o jeho život ako pacienta, príde čas na dočasný pokoj.

Rodná osoba je nažive - to je hlavná vec. A čo? Bude mať nepriaznivé účinky mozgovej príhody navždy?

Aby sa človek mohol zotaviť z cievnej mozgovej príhody, používajú sa lieky a rehabilitačné cvičenia.

Presunúť viac - žiť dlhšie

"Budete sa venovať fyzickej kultúre - zabudnete na choroby" - a ďalšiu masu ľudovej múdrosti, ktorá mimochodom odráža priaznivý účinok terapeutickej gymnastiky.

Koniec koncov, hlavnou úlohou po mŕtvici je obnovenie citlivosti a schopnosť pohybu končatín.

K tomu je potrebné vrátiť aktivitu tých mozgových buniek, ktoré sa nachádzajú v blízkosti lézie. A mali by ste tiež "nútiť" predtým neaktívne bunky na vykonávanie funkcií mŕtvych.

Všetky tieto akcie sa vykonávajú iba prostredníctvom rôznych fyzických cvičení a terapeutických cvičení.

Presne cvičebná terapia je základom rehabilitácie po mŕtvici.

Obnova stratených funkcií tela - na to sú zamerané všetky prostriedky a sily. Ak neexistujú žiadne kontraindikácie, prvé cvičenie sa môže začať už 5 dní po mŕtvici.

Gymnastické cvičenia a cvičebná terapia patria medzi najdostupnejšie a najúčinnejšie spôsoby, ako sa zotaviť.

Sada cvičení

V rekreačnej gymnastike nie je nič nadprirodzené. Môžeme povedať, že je to normálne nabíjanie. Ale aj tie najjednoduchšie cvičenia budú mať pozitívny účinok, pretože všetko dômyselné je jednoduché.

Priliehavá pozícia

Toto je prvý a najjednoduchší súbor cvikov vykonaných v akútnom období po ochorení, keď sú svaly fixované v ohnutom stave a pacienti nie sú schopní ich odbúrať.

Cieľom je znížiť tón a zvýšiť amplitúdu pohybu končatín po zdvihu:

 1. Cvičenie na ruky. Nie je to tak cvičenie, ako nútené narovnávanie končatín na zníženie kŕčov. Ohnite ohnutú končatinu z prstov na ruku a predlaktie a naneste obväz na tvrdý povrch (doska). Ruku nechajte v tejto polohe najmenej 30 minút.
 2. Očné svaly. Posúvajte oči hore a dole, vľavo a vpravo. Zatvorte oči a urobte kruhové pohyby v jednom a druhom smere. Ako odpočinok, blikajte oči po dobu 5-7 sekúnd. Urobte kruhové pohyby s otvorenými očami aj na každej strane. Uvoľnite svaly blikajúcimi oči.
 3. Svaly na krku. Opatrne otočte hlavu doľava a doprava, zatiaľ čo upevňujete oči pred sebou.
 4. Prsty. V ľubovoľnej komfortnej polohe 10-krát odbočte a odblokujte prsty. Cvičenie môžete vykonávať striedavo na každom ramene a súčasne s oboma rukami. Nad posteľou visí uterák vo forme slučky. Umiestnite pevnú ruku (alebo nohu) do slučky a jednoducho ju pohnite rôznou amplitúdou. Vytvorte slučku s priemerom približne 40 cm od nie príliš hrubého kaučuku s priemernou šírkou, zakryte ruku alebo nohu a akýkoľvek iný predmet (druhá ruka / noha, čelo, stolička atď.) A roztiahnite ďasno s boľavou končatinou.
 5. Kĺbové kĺby Celé telo je napnuté, paže ležia pozdĺž tela. Ohnite pravú ruku v lakte, položte ju na posteľ a ohnite ľavú ruku. Vykonajte cvičenie s každou rukou 10 krát. Zaveste stacionárnu ruku / nohu na robustnú handričku (plienku, uterák) a potom vykonajte všetky druhy cvičení: ohýbanie, unbend, pohyb do strany, otáčanie. Toto cvičenie sa vykonáva od 10 do 30 minút, pričom trvá 3 prestávky. Doba odpočinku - 2-4 minúty.
 6. Zložte kolená. Ležať na chrbte striedavo ohýbať kolená. Pokúste sa tak urobiť, aby ste úplne odtrhli nohy z postele, akoby ich posúvali. Vykonajte 10-krát každú nohu.
 7. "Vytiahnite ups". Ležať na chrbte, uchopte zadnú časť posteľu rukami. Urobiť "utiahnutie" narovnávanie ramien a narovnávanie nohy s natiahnutými prstami. Cvičenie pomaly šesťkrát.

Cvičenie v cvičení: súbor cvičení na obrázkoch

Ak pacient môže sedieť sám

Nasledujúce cvičenia sú navrhnuté tak, aby obnovili pohyb paží a nôh, posilnili chrbát a pripravili sa na chôdzu po mŕtvici. Všetky úlohy sa vykonávajú na 4 alebo 2 účtoch:

 1. Deflekčné číslo 1. I.p. - nakláňať sa späť na vankúš, je vhodné držať lôžko na oboch stranách rukami. Nohy vyťahovať dopredu. 1.2 - pomaly krčte, odmietajte hlavu a zhlboka sa nadýchnite. 3, 4 - pomaly sa vráťte k IP Vykonajte cvičenie 6 krát.
 2. Deformácia číslo 2. I.p. - sadnite si, nohy narovnáte, ruky spúšťané. Pomaly odoberte ruky, odhodte si hlavu a narovnajte chrbát a snažte sa znížiť lopatky. Upevnite polohu na 1-2 sekundy. Návrat k IP a opakujte ešte 4 krát.
 3. Otočte si nohy. ip - nohy natiahnuté, ruky držať na okraji lôžka. Cvičenie, ktoré treba robiť pomaly. 1 - mierne nadvihnite pravú nohu, 2 - pomaly ju spustite. 3 - zdvihnite ľavú nohu, 4 - vráťte sa do SP Opakujte mahi 4 krát pre každú nohu bez dýchania.
 4. ip - oprieť sa o vankúš, ruky vztýčené, nohy natiahnuté. 1.2 - ohýbať nohu na kolená a zapnúť ju rukami, pokúšať sa dotýkať kolena na hrudi. V tejto polohe zamknite, nakláňajte hlavu dopredu a vydychujte. 3.4 - zdvihnite hlavu, vyberte ruky a pomaly sa vráťte späť do SP Urobte to isté pre druhú nohu. Vykonajte cvičenia 4 krát.
 5. Motility ruky. V hlbokej miske položte položky rôznych tvarov a materiálov. Veľkosť by mala byť od malých po veľké, ale aby ste ju mohli držať v ruke. Ako "materiál" môžu byť: gombíky, kužele, vlašské orechy, fazuľa, ceruzky, cievky, plastové uzávery fliaš atď. Premiestniť všetky tieto položky z jednej misy do druhej s boľavou rukou a prenášať ich jeden po druhom.

Čo je cerebelárna ataxia a aké prejavy v správaní a činnostiach osoby, ktorú prináša. Podrobnejšie v materiáli.

Mnohí počuli o výhodách borovicových šištiek v mozgovej príhode. Ako variť borovicové kužele infúzie po mŕtvici - odporúčania a tipy?

Stála pozícia

Sada cvičení v stojacej polohe sa vykonáva, keď pacient cíti už istý a predchádzajúce cvičenie sediace a ľahké sú pre neho ľahké.

Dokonca aj táto gymnastika má svoje obmedzenia a je rozdelená na 2 komplexy: jednoduché a zvýšené zaťaženie.

Jednoduché fyzické cvičenia sa používajú, ak sa osoba po mŕtvici úplne neodstúpila:

 1. Popíjanie. ip - ruky dolu, nohy šírka ramena od seba. 1 - ruky zdvihnúť dlaňou, aby sa udierali. 2 - natiahnite v tejto polohe a vezmite si dych. 3 - položte ruky nadol snažiac sa opísať kruh, vydychovať. 4 - vráťte sa na ip Opakujte pomaly 6 krát.
 2. Otočí. ip - nohy odložili šírku ramien, ruky na opasku. 1 - otočte telo doprava, 2 - rozložte ruky na stranu a dajte si dych. 3.4 - návrat do SP a vydychovať. Podobne urobte cvičenie s otočením doľava. Vykonávajte cvičenia päťkrát v každom smere.
 3. Squats číslo 1. Ip. - ruky nadol, nohy oddelené. 1.2 - robiť drepy, snažiť sa odtrhnúť pätky od podlahy, skloniť telo mierne dopredu, otočiť ruky dozadu. Dej sa. 3.4 - pomaly sa vráťte do SP a vydychovať. Postupujte pomaly 6 krát.
 4. Squats číslo 2. Ip. - ruky sú spustené, nohy by mali byť nastavené na šírku ramena. Squat urobiť na 2 účtov. Hlboký dych. 1 - krčiť, ruky v bokoch, vydychovať. 2 - vráťte sa do SP Sedte sedemkrát.
 5. Svahy. ip - nohy oddelené, ruky položené na opasok. 1 - urobte stúpanie doľava a zdvihnite pravú ruku, vdychujte. 2 - vráťte sa na ip a vydychovať. Vytvorte svahy doprava a opakujte ich 4 krát v každom smere.
 6. Otočte si nohy. ip - ruky na páse. 1 - natiahnite jednu nohu dopredu, 2,7 - urobte kruhové zametanie s nohou. 8 - návrat k ip Štyrikrát sa posuňte na každú nohu.
 7. Výpady. ip - upevnite nohy na šírku ramien, položte ruky na pás. 1 - roztiahnite ľavú ruku dopredu. 2 - urobte správny nahý krok dopredu. 3 - zatvorte päste a položte ruky na ramená. 4 - vstať v ip Opakujte pravú a ľavú nohu. Cvičte pomaly 4 krát.
 8. Chôdza na mieste. Asi 20 sekúnd. chodíte na mieste, potom urobte nejaké cvičenia na obnovenie dýchania.

Komplex so zvýšeným zaťažením:

 1. Popíjanie. ip - nohy vo vzdialenosti 20-25 cm od seba, ramená sa znižujú. 1 - pripojte ruky k "zámku" a zdvihnite pred seba. 2 - zdvihnite pripojené ruky hore, oslovte ich. 3.4 - návrat do SP Opakujte piť 5 krát.
 2. "Mlyn". Noha spolu, jedna ruka hore a druhá dolu. Pre každý účet zmeniť pozíciu rúk až 10-krát.
 3. Mahi. ip - nohy 25 cm široké, jedna ruka držiaca stoličku, naspäť rovno. Pravá ruka drží stoličku vľavo v páse. Ľavá noha sa otočí sem a tam päťkrát. Urobte to isté pre pravú nohu a držte kreslo ľavou rukou.
 4. Svahy. ip - položte ruky na opasok, položte nohy na šírku ramien. Dych. 1.2 - vytvorte plytý dopredný ohyb a vydychujte. 3.4 - návrat do SP a zhlboka. Opakujte 10 naklonení.
 5. Jerking ruky Nohy nastavené na úrovni ramien, ramená ohnuté pred hrudníkom. 1.2 - trhanie s paží ohnutými na lakte. 3,4 - k trhaniu v smere rovných ramien. Vykonajte cvičenia 10 krát.
 6. Svahy. ip - nohy spolu, ramená ohnuté za hlavou. 1 - sklopte pravú nohu doprava v rovnakom smere. 2 - vráťte sa na ip Zopakujte svah s výpadom doľava. Vytvorte v každom smere 5 svahov.
 7. Drepy. Robte drepy v akomkoľvek tempe. V čase squatting by mala byť jedna ruka na páse a druhá za hlavou. Vykonajte 10 squatov, ktoré sa striedavo menia.
 8. Rotácia. Nohy sú od seba vzdialené na ramená. Ruky sú na páse. Urobte kruhové pohyby panvy v smere hodinových ručičiek. Potom v opačnom smere. Vykonajte 5-krát v každom smere.
 9. Otočí. Nohy mierne rozvedené, ruky položené na opasok. 1.2 - rozložte ruky do strán a odbočte vpravo, vdychujte. 3.4 - návrat do SP a dýchať. Otáčajte v každom smere 4 krát.
 10. Skákanie. Noha spolu, ruky na opasku. Vykonajte ľubovoľné skoky: môžete skákať bez oddelenia nohy, môžete od seba oddeliť nohy, striedavo môžete dať nohy dopredu. Skoky do 40 sekúnd.
 11. Svahy. Aby sa vyvinuli cielené, jemné pohyby, je potrebné od podlahy vyzdvihnúť rozptýlené predmety (zápasové pole).
 12. Jogging na mieste alebo okolo apartmánu asi 6 minút.
 13. Chôdza na mieste. Kľudné pešie a dýchacie cvičenia 6 minút.

Cvičenie, ktoré sa odporúča pacientom po mŕtvici doma, je jasne zobrazené na videu.

Dobre

Hoci fyzioterapia je pomerne jednoduchá, ale pre pacienta, ktorý sa po mŕtvici začne znovu učiť (učí nové bunky), môže sa táto záťaž zdať ťažká.

Aby bola fyzická kultúra prospešná a viedla k rýchlemu zotaveniu tela, je potrebné dodržať niekoľko pravidiel:

 1. Dodržujte odporúčania lekára. Len lekár môže predpisovať správny súbor cvičení, v závislosti od toho, ktoré časti mozgu boli ovplyvnené. Len lekár vám povie, aké zaťaženie sa môže použiť počas obdobia zotavenia.
 2. Nepreťažujte. pretože fyzická kultúra má čisto terapeutickú povahu, nemôžeme dovoliť únavu a preťaženie. Začnite najjednoduchšími cvičeniami, postupne zvyšujte prístupy a spájajte nové, zložitejšie. Cieľom tréningu nie je pumpovať svaly, ale robiť nové mozgové bunky správnym smerom.
 3. Zahrejte pokožku. Obzvlášť sa to týka pred spaním, neaktívnych pacientov. Počas tohto obdobia by prvé cvičenia mali pomáhať príbuzní. K tomu musíte mať aspoň nejaký druh masáže. Mala by byť pohladená, masírovať ruky a nohy v smere od nohy k bokom a od prstov k ramenám. To všetko je potrebné na zahriatie pokožky a prietok krvi.
 4. Dodržujte náladu pacienta. pretože Mnoho ľudí po mŕtvici dostane depresiu, cíti sa ako "bremeno" a nechce robiť žiadne cvičenia. Mala by jemne, ale vytrvalo požadovať a nasledovať, že všetko sa deje správne, neustále chváliť znovuzískanie a zaznamenávať jeho úspech.
 5. Pamätajte na konzistenciu. Terapeutická gymnastika by mala byť denne na 40-60 minút denne na sedenie. V prvej fáze by to malo byť 2 krát a potom 3 krát denne.
 6. Buďte trpezliví. Čas je najlepší liek. A v tomto prípade je toto tvrdenie 100% pravdivé. Koniec koncov, iba denný tréning počas niekoľkých týždňov prinesie pozitívny trend.

Tréneri na pomoc

Po zlepšení stavu pacienta môžete začať cvičiť na simulátoroch.

Umožňujú vám obnoviť rôzne skupiny svalov, posilniť oslabené tkanivá, obnoviť funkcie pohybu, zmierniť napätie vo svaloch.

Ovplyvňujú svaly s nastaviteľným zaťažením:

 1. Cvičiace bicykle (Manuped) sa používajú na urýchlenie procesu rehabilitácie po úderoch, potom je zotavenie rýchlejšie. Podstata simulátora - obnovenie činnosti niektorých končatín na úkor druhých s individuálnym prístupom ku každému pacientovi.
 2. Vertikalizátor - pre ľudí s pohybovými poruchami. Umožňuje vám vertikálnu polohu tela tých, ktorí sa nemôžu postaviť na vlastnú päsť. Takéto zariadenie podporuje človeka, vytiahne ho a pripravuje ho na "vzpriamené" miesto.
 3. Simulátor Lokomat je exoskeleton pre rehabilitáciu tých, ktorí stratili schopnosť pohybu. Toto zariadenie učí správne prechádzať.
 4. Simulátory aktívneho pasu sú navrhnuté tak, aby vyvíjali horné a dolné končatiny, koleno a bedrový kĺb.
 5. Mini-simulátory pre končatiny. Napríklad "Leg" je zariadenie na tréning nohy a "Bud" je zariadenie na cviku prstov.

Integrovaný prístup k liečbe

Napriek tomu, že terapia cvičením prináša najpozitívnejšie výsledky, bude účinnejšia pri masáži, ktorá zohráva dôležitú úlohu pri prevencii komplikácií.

Pre úplné zotavenie pacientov sa uplatnil integrovaný prístup k liečbe.

Preto sa uchýlia k pomoci rečovým terapeutom, obnovujú reč, okulistu - pomáhajú pri obnove videnia a ORL - na regeneráciu sluchu.

Ako sa obnovuje reč po mŕtvici a aké metódy a cvičenia sa používajú na to.

Na obnovenie psychologickej rehabilitácie v nemocniciach sa zúčastňuje psychológ, a doma - blízka osoba. Všetky tieto opatrenia pomôžu obnoviť obvyklý životný štýl.

Bez ohľadu na to, ako hrozná je choroba, mŕtvica nie je veta. Túžba po rýchlom zotavení, pomoc milovaným, denné školenie a sebavedomie dávajú príležitosť dokončiť zotavenie tela.

Následné cvičenie: pre trup, zbrane a koordináciu

Z tohto článku sa dozviete, ako dôležitá je gymnastika po cievnej mozgovej príhode obnoviť stratené funkcie mozgu, ktoré cvičenie prispieva k obnoveniu pohybov v ochrnutých častiach tela.

Proces obnovy po mŕtvici môže byť dosť dlhý. Cvičenie je neoddeliteľnou súčasťou účinného rehabilitačného programu pre pacientov, ktorí trpia akútnymi poruchami mozgového obehu.

Lekári a vedci tvrdia, že najaktívnejšie zotavenie sa objaví v prvých šiestich mesiacoch po mŕtvici. Bohužiaľ, nie je možné, aby každý jednotlivec predpovedal, koľko obnoví jeho poškodené funkcie mozgu. V niektorých prípadoch sú nervové bunky dočasne poškodené, po chvíli môžu obnoviť funkčnosť. U ostatných pacientov sa mozog podarí reorganizovať svoju prácu a zmeniť svoje stratené funkcie na neporušené oblasti.

Podľa štatistík s riadne vykonanou rehabilitáciou po mŕtvici sa pozorujú nasledovné výsledky obnovenia poškodených funkcií:

 1. 10% ľudí, ktorí utrpeli mozgovú príhodu, sa úplne zotavilo.
 2. Pri 25% - zotavenie s malými porušeniami.
 3. 40% má stredne ťažké a závažné dysfunkcie, ktoré si vyžadujú osobitnú starostlivosť.
 4. Pri 10% - je potrebná stála starostlivosť.
 5. 15% pacientov zomrie krátko po mŕtvici.

Pri odmietaní vykonávania rehabilitačných aktivít, vrátane špeciálnych cvičení po mŕtvici, sa tieto ukazovatele značne zhoršujú.

Rehabilitácia by sa mala začať počas pobytu v nemocnici bezprostredne po tom, čo pacient môže vykonávať svoju činnosť. Po prepustení z nemocnice sa cvičenia zamerané na obnovu stratených funkcií vykonávajú v podmienkach špeciálnych rehabilitačných centier alebo doma.

Program tried sa zvyčajne skladá z rehabilitačných terapeutov, fyzioterapeutov, fyzioterapeutov alebo neurológov.

Aeróbne cvičenie

Aerobic cvičenie núti telo použiť kyslík na energiu. Sú veľmi užitočné pre udržanie zdravia u všetkých ľudí, vrátane pacientov, ktorí mali mŕtvicu.

Aeróbne cvičenia majú priaznivý účinok na srdce a pľúca, pomáhajú kontrolovať obsah tuku v tele, znižujú krvný tlak, zvyšujú výdrž a zlepšujú náladu.

Napriek tomu, že pacienti po mŕtvici majú často ťažkosti s pohybom končatín, je veľmi dôležité, aby boli aj naďalej fyzicky aktívni, najmä doma. Príklady aeróbnych cvičení sú:

 • chôdzu;
 • plávanie;
 • jazda na bicykli;
 • tanec;
 • záhradná starostlivosť alebo záhrada.

Každý pacient po mŕtvici by sa mal čo najlepšie pokúsiť udržať aeróbnu fyzickú aktivitu.

Gymnastika pre lepšiu koordináciu a rovnováhu

Tieto cvičenia fyzikálnej terapie pomáhajú znížiť riziko pádu, obnoviť rovnováhu a koordináciu pohybov.

Cvičenie pre koordináciu a rovnováhu:

Gymnastika pre telo

Fyzikálna liečba po cievnej mozgovej príhode zahŕňa gymnastiku pre telo, ktorá je nevyhnutná na zníženie rizika pádu, udržiavanie rovnováhy a udržanie stabilnej polohy tela.

Gymnastika pre nohy

Cvičenie na strečing

Tieto cvičenia pomáhajú predchádzať zraneniam, rozširujú rozsah pohybu, zlepšujú krvný obeh vo svaloch. Ak sedíte príliš dlho, máte viacero zdravotných problémov.

Gymnastika na rozťahovanie svalov nôh:

 1. Stojte na stenu a položte naň rovnané ruky na úrovni hrudníka. Potom ohnite lakte, opierajte celé telo dopredu a nechajte nohy zatlačené na podlahu. V tejto dobe musíte cítiť, ako sa svaly na zadnej časti dolnej časti nohy natiahnu. Potom zarovnajte ramená do lakťových kĺbov, začínajúc od povrchu steny a zoberte vertikálnu polohu.
 2. Ležať na chrbte. Potom použite svoju ruku na posun ľavej nohy vpravo na druhú stranu tela. Držte ho v tejto polohe na chvíľu a potom sa vráťte do východiskovej polohy. Opakujte tento pohyb s druhou nohou. Táto gymnastika uľahčuje stuhnutosť svalov dolnej časti chrbta.

Cvičenie na zlepšenie mobility

Cieľom týchto cvičení fyzioterapie je zlepšiť mobilitu postihnutej nohy v bedrových a kolenných kĺboch. príklady:

 • Ležať na chrbte, ohýbať kolená tak, že podošva je na podlahe. Držte nohy dohromady, nakláňajte ich jedným smerom, potom druhým. Tieto pohyby pomáhajú znížiť tuhosť kĺbov.
 • Ležiace na chrbte vytiahnite ľavé koleno k hrudi a jemne ho zatlačte rukami. Opakujte tento pohyb pravou končatinou. Táto gymnastika zlepšuje mobilitu v bedrových a kolenných kĺboch.

Cvičenie na obnovenie svalovej sily

Nasledujúce cvičenia sú užitočné pre obnovenie sily svalov postihnutej nohy:

 1. Chôdza je najjednoduchšia forma fyzickej aktivity, ktorá sa musí vykonať po mŕtvici. Ak nemôžete chodiť sami, skúste použiť walker alebo trstinu.
 2. Stláčanie nohy je alternatívou chôdze. Na toto cvičenie potrebujete špeciálny simulátor, v ktorom vďaka sile svalov dolných končatín zdvihnite určitú váhu.

Cvičenie nôh

Cvičenie na cvičenie pomáha pohodlne zotaviť sa po mŕtvici.

Princípy rehabilitácie po mŕtvici doma

Rehabilitácia po mozgovej príhode doma je dôležitou súčasťou komplexnej liečby choroby. Po záchvate musí pacient dodržiavať všetky odporúčania lekára.

Lekárske indikácie

Mŕtvica je komplexné a nebezpečné ochorenie, ktoré sa vyskytuje počas blokovania (plak, trombus - ischemická mozgová príhoda) alebo prasknutia (hemoragickej mŕtvice) krvných ciev mozgu.

Zaznamenáva sa akútne poškodenie prietoku krvi v orgáne, čo spôsobuje poškodenie a zmierňuje bunky nervového radu.

Liečba takejto choroby je dlhý proces pozostávajúci z mnohých po sebe idúcich etáp. Primárne terapeutické opatrenia musia byť vykonané v resuscitácii, potom v terapeutických oddeleniach, kde je dôraz kladený na oživenie. Po ukončení hospitalizácie je rehabilitačné obdobie nevyhnutné. Minimalizuje deficit, ktorý zostal z nemocnice.

Takáto liečba mŕtvice pomáha telu zvyknúť si žiť na úkor zostávajúcich nedotknutých neurónov. Všetky otázky týkajúce sa obnovy po mozgovej príhode sa riešia individuálne u každého pacienta, pretože neexistujú žiadne jednotné údaje o takomto stave. V tomto prípade lekár berie do úvahy:

 • oblasť zmeny;
 • lokalizácia ochorenia;
 • druh choroby;
 • včasnosť lekárskej starostlivosti.

Odhadovaný čas prežitia:

 1. Pri minimálnych neurologických zmenách dochádza k čiastočnému zotaveniu po niekoľkých mesiacoch, dokončenie - do 2 až 3 mesiacov.
 2. Pri výraznom neurologickom deficite dochádza k čiastočnej obnove po šiestich mesiacoch, úplné zotavenie sa vyskytuje zriedkavo, trvá niekoľko rokov.
 3. V prípade závažného porušenia dochádza k čiastočnému zotaveniu za jeden rok.

Zotavenie z ischemickej choroby prichádza rýchlejšie.

Odborné poradenstvo

Zriedkavo po mŕtvici sa pacient úplne a čo najskôr zotaví. Preto rehabilitácia po mozgovej príhode zvyčajne trvá celý život. Často používajte techniky krátkych alebo denných cvičení po mŕtvici doma. Bolo preukázané, že takéto štúdie nielen obnovujú stratené funkcie, ale tiež zabraňujú vývoju nových mozgových príhod.

Počas rehabilitácie sú cvičenia na regeneráciu po cievnej mozgovej ciele zamerané na opätovné spustenie funkcie končatín.

Odporúča sa začať takú gymnastiku ihneď po vytiahnutí pacienta. Vyvinuté odporúčania týkajúce sa cvičebnej terapie pri mŕtvici. Cvičenia majú tieto ciele:

 • zníženie telesného tónu (mŕtvica spôsobuje paralýzu s hypertoniou);
 • účinok na mikrocirkuláciu (ochorenie prerušuje krvný obeh);
 • upozornenie na kontrakcie - spoplatnenie by malo bojovať proti preťaženiu svalov;
 • ochrana pokožky, nabíjanie (rehabilitačný komplex by mal chrániť oblasti s najväčším tlakom);
 • obnovenie jemných pohybov (sú to dôležité funkcie tela a nervových štruktúr).
procedúry

Je lepšie liečiť cievnu mozgovú príhodu po porade s lekárom. S tým môžete vyzdvihnúť súbor cvičení a naučiť sa ich správne, efektívne. Zvláštnosť takýchto komplexov: začínajú jednoduchými pohybmi a postupne sa stávajú komplikovanějšími.
Pred vykonaním je potrebné zohriať tkaninu. Pre túto vhodnú úpravu vody. Ak existujú kontraindikácie alebo iné dôvody, masáž sa používa až štvrťhodinu namiesto kúpeľov. Pri rehabilitácii po údere závažných pacientov s ťažkými léziami je pomoc dôležitá, nie je možné, aby tieto úlohy vykonávali samostatne. Každá trieda by mala byť jednoduchá, nespôsobovať únavu a nadmerné práce.

V prípade takejto kliniky je dôležité pozastaviť triedy alebo znížiť pracovnú záťaž, pretože medzi záťažami a schopnosťami pacienta je v určitom štádiu rehabilitácie a obdobia zotavenia nesúlad.

Cvičenie cvičenie

Pre rýchle zotavenie by mala byť fyzická liečba po mŕtvici vykonaná prísne podľa určitých pravidiel.

Pri odpočinku je dosť ťažké vykonať veľké množstvo cvičenia. V tomto stave je funkcia oslabeného organizmu veľmi obmedzená. Cvičenie sa vykonáva s pomocou.

Terapeutická gymnastika sa začína vykonávať v akútnom období ochorenia za prítomnosti spastického ochrnutia, zvýšeného svalového tonusu. Súčasne pacienti nie sú schopní narovnať svoje končatiny, pretože sú pevne pripevnené v ohnutom stave. Cvičenie znižuje tón a zvyšuje amplitúdu pohybov. Príklad gymnastiky na rehabilitáciu:

 1. Rozšírenie, flexia prstov a rúk, predlaktia a lakte, nohy a kolená.
 2. Rotačný pohyb poškodených segmentov, vykonávaný s pomocou. Existuje imitácia pohybov, ktoré môžu byť vykonávané zdravými tvárami.
 3. Cvičenie na obnovenie ruky. Vykonajte napínanie kŕčovitých končatín pomocou dlhého alebo iného zariadenia. Podobné cvičenia sú znázornené v perzistentných formách paralýzy. Ohýbané končatiny sa postupne odblokujú, fixujú sa na špeciálne zariadenia najmenej pol hodiny.
 4. Často sa používa na cvičenie s cievkou s uterákom. Je pripevnená nad posteľ, zachytená postihnutou rukou a vytvára rôzne pohyby.
 5. Cvičenie s gumovým krúžkom. Je vyrobená s priemerom 40 cm, hodená medzi rukami, predlaktia a pretiahnutá zriedením rúk.
 6. Cvičenie po útoku na minimalizáciu svalového kŕče nôh. Pod kolenom sa položí tvrdý valec, ktorého hrúbka sa postupne zvyšuje. Tak dosiahnite pretiahnutie svalov.
 7. Ak došlo k mŕtvici, rehabilitácia doma zahŕňa uchopenie nohy cez kĺb, ohnutie a rozšírenie nohy na kolená posunutím nožičiek pozdĺž lôžka.
 8. Ležať v posteli, mali by ste sa jej pokúšať chytiť chrbát rukami. Je potrebné vykonať sériu neúplného uťahovania so súčasným natiahnutím nôh.
 9. Obnova po cievnej mozgovej príhode doma nevyhnutne zahŕňa výcvik očí. V tomto prípade je dôraz kladený na obnovu mobility očných bulbov, na prispôsobenie videnia. Často vykonávajte pohyb očí v rôznych smeroch, kruhové pohyby. Cvičenie sa vykonáva s uzavretými a otvorenými viečkami.
 10. Liečba cievnej mozgovej príhody často zahŕňa očná gymnastika s fixáciou pohľadu a následnými rôznymi pohybmi hlavy bez odtrhnutia od daného fixačného bodu.

Cvičenie v rôznych pozíciách

Cvičenie v sede pre neurologických pacientov je zamerané na obnovenie presných pohybov ramien, posilnenie chrbta a nohy. Cvičenia sa zvyčajne vykonávajú po mŕtvici doma. Príklad takejto techniky:

 1. V sedacej polohe pacient vdychuje ohyb v chrbte a vytiahne telo. Na výdych príde relaxácia. Cvičenie sa vykonáva až desaťkrát.
 2. V sediacej polohe zdvihnite a spúšťajte nohy striedavo.
 3. Liečba po mŕtvici zahŕňa takéto cvičenie. Počiatočná pozícia sedí v posteli. Pri vdychovaní sa lopatky priblížia k sebe a sklopia hlavu dozadu. Po vydychovaní musíte relaxovať.

Ako liečiť cievnu mozgovú príhodu? Takáto gymnastika sa prejavuje po rozšírení motorického režimu pacienta. Zvyčajne sa môže vykonať po čiastočnom oživení. Účel tried - obnovenie pohybov, odstránenie patológie neurologického plánu.

Podobná liečebná gymnastika:

 1. Zdvíhanie malého predmetu z podlahy alebo stola. Terapeutické cvičenie takéhoto plánu po cievnej mozgovej príhode pomáha vyriešiť jemné pohyby.
 2. Pri vdychovaní zdvihnite ruky a postavte sa na prsty. Pri výdychu, musíte relaxovať, ohýbať trup a umyť. Cvičenie sa opakuje až päťkrát.
 3. Použitie expandéra na ohýbanie rúk do pästi, rozloženie ramien na boky.
 4. Torzo trupu po stranách.
 5. Výkon cvičenia "nožnice" ruky.
 6. Pomaly sa páčte. Je potrebné, aby ste udržali zadnú úroveň.

Dlhodobo sa uplatňuje metóda kombinovaného školenia. Pri vykonávaní nových gymnastických techník môžete pokračovať v gymnastiach predchádzajúcich fáz. Povolené používať fyzikálnu terapiu s prvkami silových cvičení. Odporúčame, aby ste počas tréningu používali svetelné činky.

Porušenie rečovej aktivity pacienta

Často ochorenie postihuje centrum reči mozgu. Ich zotavenie je oveľa pomalšie ako motorické oblasti mozgu. Zvyčajne to trvá niekoľko rokov. Zotavenie pacientov sa preto musí vždy uskutočňovať neustále od prvého dňa stability. Je prísne zakázané zastaviť hodiny. Postupom času sa zlepší funkcia reči.

Vypracovali jasné odporúčania pre cvičenia reštaurovania reči. Všetky snahy sú zamerané na obnovenie štruktúry a funkcií poškodených buniek. Ak to chcete urobiť, pravidelne trénujte reč, vypočutie. Dôležitým prvkom liečenia je počúvanie reči. Potrebujete hovoriť viac s chorými, popísať miestnosť, prírodu, vzhľad ľudí a objektov. To umožní pacientovi začať prehrávať zvuky rýchlejšie.

Pacienti sa najprv naučia opakovať jednotlivé zvuky, slabiky. Postupne zvyšujte počet reprodukovaných slov. V poslednej fáze sa pacient naučí opakovať básne, zvesenie jazyka. Dokázalo sa, že spev má pozitívny vplyv na schopnosti reči pacientov s mozgovou príhodou. Časté počúvanie piesní podporuje najrýchlejšie hojenie.

Na aktívny vývoj tvárových svalov sa vzťahujú:

 • tlačenie jazyka;
 • mierne kousanie pier;
 • lízanie pier s jazykom v rôznych smeroch.

Pamäť po útoku

Pamäť je najskôr ovplyvnená zdvihom. Lekári zvyčajne používajú lekársky spôsob podpory štruktúr, aby ich obnovili.

Často používajte nootropické lieky, ktoré zlepšujú metabolické procesy (pamäť, pozornosť, reč). Populárne nootropiky sú:

 • piracetam;
 • Lutset;
 • Nootropil.
Obnova pamäte

Funkcia ich činností sa považuje za pomerne pomalý účinok ich použitia. Preto sa takéto lieky používajú aspoň 3 mesiace. Potom nasleduje mierna prestávka v terapii a liečba sa opakuje.

Na pozadí liekov sa vykonáva funkčná rehabilitačná liečba. Skladá sa v zapamätávaní slov a riek. Pacienti profitujú z hrania stolových hier, s ktorými sa môžete znovu naučiť zaostriť.

Liečba

Nezastupiteľným prvkom rehabilitačnej liečby u pacientov s mozgovou príhodou je liečebná liečba dysfunkcie mozgu. Lieky absolvujú kurzy. Odporúča sa dvakrát ročne užívať parenterálne mozgové lieky, ktoré zlepšujú prietok krvi a funkciu mozgu. Po hemoragickej mŕtvici nemožno konzumovať lieky na zmierňovanie krvi.

Hlavné skupiny liekov používaných na rehabilitáciu pacientov s mozgovou príhodou:

 1. Zlepšuje tok krvi (Cerebrolysin, výrobky obsahujúce aspirín).
 2. Zvyšovanie metabolizmu (Cerakson, Actovegil, Solcoseryl).
 3. Iné lieky (Glycín, Sirdalud, Gidazepam, Adaptol, liečivé byliny, bylinné čaje).

Liečba obvykle má postupnú taktiku. Zahŕňa krok za krokom liečbu (najskôr parenterálne a potom tabletované). Malo by byť zrejmé, že predpisovanie, zrušenie alebo výmena liekov vykonáva výlučne ošetrujúci lekár, ktorý neustále sleduje stav svojho pacienta.

Prežitie, stupeň obnovy mozgu závisí od:

 • rozsah poškodenia orgánu;
 • kvalita primárnej starostlivosti;
 • rýchlosť doručenia pacienta do nemocnice;
 • včasnosti a primeranosti terapeutických opatrení.

Keďže takáto choroba je oveľa jednoduchšia na prevenciu, musíte sa postarať o svoje zdravie, mať správny životný štýl a pravidelne vyšetrovať lekára, ak existujú priťažujúce faktory (rizikové faktory).

Príbuzní a blízki ľudia po zdvihnutí pacienta sú povinní preukázať maximálnu trpezlivosť, vytrvalosť, porozumenie a starostlivosť. To bude pacientovi poskytovať náležitú starostlivosť po celú dobu rehabilitácie a urýchliť jeho liečenie.

Cvičenie po mŕtvici. rehabilitácia

Ivan Drozdov 04/03/2018 0 Komentáre

Mŕtvica je jednou z viacerých ochorení, ktoré vo viac ako 90% prípadov vedú k postihnutiu osoby. Obnova mozgovej aktivity po útoku si vyžaduje dlhé a trvalé úsilie obete a jeho rodiny. Hlavnou úlohou v rehabilitácii po mozgovej príhode je podpora drogovej závislosti, ako aj liečba v špecializovaných centrách a sanatóriách, ktorých náklady sú pomerne vysoké. Z finančného hľadiska služby kvalifikovaných rehabilitačných terapeutov zďaleka nie sú prístupné všetkým, a preto po odstránení hrozby pre život obete, mnohí začnú obnovovať doma.

Rehabilitácia doma: hlavné úlohy

Rehabilitácia doma po mŕtvici hraje veľkú úlohu pri obnove stratených telesných funkcií. Jej organizácia by mala byť zodpovedne riešená a poskytnutá obeti:

 • neustály dohľad zo strany špecialistov;
 • dostupnosť nástrojov a nástrojov potrebných na odstránenie nepohodlia spôsobeného obmedzeniami akýchkoľvek funkcií;
 • pomoc pri vykonávaní cvičení gymnastiky.

Osobitná pozornosť sa venuje realizácii cvičení fyzikálnej terapie, ktorej činnosť v závislosti od formy porušenia je zameraná na:

 • posilnenie svalov postihnutých častí tela;
 • zlepšenie koordinácie a rovnováhy tela;
 • odstránenie svalového kŕče;
 • obnovenie citlivosti paralyzovaných častí tela;
 • obnovenie funkcií reči a myslenia;
 • prispôsobenie obete mŕtvice súčasnému stavu.

Počas rehabilitácie domu vykonávajú aktivity samotná obeť a s pomocou blízkych ľudí, ktorých psychická a fyzická účasť je nevyhnutná pri obnovení strateného zdravia.

Cvičenie po úderu za ruky

Obnovenie motorických funkcií ruky zahŕňa výkon pasívnych a aktívnych cvičení.

Účinok pasívnych cvičení je zabrániť stuhnutosti ramena a svalového kŕče. Triedy začínajú bezprostredne po odstránení hrozby pre život, ktorú vykonal samotný obeť so zdravou rukou, zdravotnou sestrou alebo príbuzným.

 1. Pohybové lakeť. Ruka zdvihnutá vzpriamene je ohnutá v lakte tak, aby sa kefka dotkla čela. Potom sa lakeť pomaly odblokuje a vráti sa do pôvodnej polohy.
 2. Pracujte s ramenným pásom. Pacient je umiestnený na chrbte tak, že lopatky sú stlačené na tvrdý povrch. Potom zdvihnite obe ruky do zvislej polohy, až kým sa lopatky nezvýšia nad povrch. V tejto pozícii by ste mali držať niekoľko sekúnd, potom položte ruky do počiatočnej polohy.
 3. Práca s ramenom. Pacient je umiestnený na chrbte, ruky by mali byť pripojené k hrudníku. Pomocou zdravých rúk musí byť postihnutá končatina zvýšená kolmo na telo, udržiavaná v tejto polohe a pomaly spúšťaná.

Aktívne cvičenia sa vykonávajú na zlepšenie kontroly svalov. Na to môžu používať improvizované prostriedky, špeciálne prístroje a činky, ak má pacient možnosť držať ich v ruke. V domácnosti môže pacient samostatne vykonávať tieto cvičenia:

 1. Ohyb ramena Keď sedíte na stoličke a držíte činky v rukách, je potrebné ich ohýbať v lakte na úrovni hrudníka, zatiaľ čo chrbát by mal byť rovný a ramená by sa nemali pohybovať.
 2. Ručné držanie. Keď je pacient v rovnakej polohe, pacient stiahne ruky s činkami na boky a zdvihne ich na úroveň ramien, drží ich 1-2 sekundy a pomaly ich znižuje.
 3. Cvičenie na lavičke. Kaučuková elastická guľa je umiestnená v postihnutom ramene a stlačená čo najviac 10-15 krát.
 4. Cvičenie s pomocou každodenných objektov. Pacientka stlačí spínač, otvára a zatvára kľučku dverí, usporiada misky, vytlačí zubnú pastu z tuby.

Komplex cvičení na obnovenie funkcií rúk môže byť výrazne rozšírený ošetrujúcim lekárom.

Popíšte svoj problém s nami alebo zdieľajte svoje životné skúsenosti s liečbou choroby, alebo požiadajte o radu! Povedzte nám o sebe priamo tu na stránke. Váš problém sa nebude ignorovať a vaša skúsenosť pomôže niekomu! Napíšte >>

Gymnastika po cvičení na nohy

Pasívna gymnastika s cieľom obnoviť mobilitu nôh zahŕňa nasledujúce cvičenia:

 1. Ohýbanie nohy na kolenách pri ležaní. Kolená sú striedavo utiahnuté rukami na hrudi, držané na chvíľu a spustené.
 2. Pohybujte nohami pri ležaní. Pravá noha sa pohybuje zdravou rukou cez ľavú nohu na opačnú stranu tela, drží sa v tejto polohe 30 sekúnd a opatrne sa vráti na svoje miesto.
 3. Cvičenie ležiace na jeho boku. Ležať na kolená by sa malo ohýbať. Horná noha stúpa v kolene, oneskoruje o 2-3 sekundy a znižuje.

Aktivne cviky po cvičení na nohách prispievajú k obnoveniu svalovej sily. Bežné sú:

 1. Cvičenie pre členku. V sediacej polohe je noha zdvihnutá, po ktorej členka vykoná 20 kruhových otáčok v oboch smeroch.
 2. Práca s vnútornými svalmi stehna. Keď sedíte na stoličke, musíte medzi stehnami položiť päste oboch rúk, potom ich skrátiť, vytlačiť ich na 8-10 sekúnd a rozpustiť.
 3. Stlačením stlačte simulátor. Cvičenie, alternatíva k chôdzi. Keď sa nachádza na simulátore, nohy pacienta vytiahnu určitú hmotnosť, zaťaženie určuje špecialista, pod ktorým je pod dohľadom.
 4. Choďte dole. Alternatívne sa nohy posúvajú pod uhlom 90 ° a zostupujú. Cvičenie môže byť doplnené tlieskovaním za ruky pod zdvihnutou nohou.

Nezastupiteľným spôsobom obnovenia motorickej aktivity nohy je chôdza - nezávislý, s pomocou chodítka alebo trstiny.

Cvičenie na zlepšenie koordinácie

Koordinačná porucha je častým dôsledkom mŕtvice. Človek sa pri chôdzi zhoršuje, cíti sa neistý pri ostrých pohyboch a často klesá. Ak chcete obnoviť nerovnováhu, doma by ste mali denne vykonávať tieto cvičenia:

 1. Stojte na ponožkách. Spoliehajúc sa na stabilný stĺp a udržiavať si chrbát rovno, mali by ste na svojich ponožkách maximalizovať, stáť niekoľko sekúnd a potom pomaly padnúť na vaše podpätky.
 2. Stojte na jednej nohe. Cvičenie by malo byť spustené z stánku po dobu 30 sekúnd, noha pod pažou a opierajúc sa o ruku na stoličku. V budúcnosti sa cvičenie vykonáva bez podpory a čas sa zvyšuje na 2 minúty.
 3. Únos nôh na boku. Držte si chrbát rovno a opierajte ruku o stôl alebo skrinku, jednu nohu odložte pod uhlom 45 ° a držte ju v tejto polohe po dobu 10 sekúnd. Potom pomaly spustite nohu. Musíte vykonať cvičenie až 10 krát pre každú nohu. Následne sa stáva komplikovaným vykonávaním so zatvorenými očami a kývaním na jednej nohe vo forme kyvadla.
 4. Chôdza po trati. Na rovnom povrchu je priamka, na ktorej je päta ľavej nohy pripevnená k prstovej pravici. Potom je pravá noha zoradená rovnakým spôsobom pred ľavou a tak ďalej.
 5. Foot stroke. Opierajúc sa o stĺpik s pravou rukou, ľavá noha sa stiahne čo najďalej, upevnená v tejto polohe 8-10 sekúnd a potom sa pomaly vráti na svoje miesto. Cvičenie sa opakuje až 10-krát, striedavo sa mení noha.

Pravidelná gymnastika vám umožňuje získať sebavedomie a znížiť riziko zranenia pri páde. Sada cvičení môže byť doplnená alebo znížená ošetrujúcim lekárom, berúc do úvahy kontraindikácie a vlastnosti tela.

Cvičenie po mŕtvici očí

Pri vizuálnych poruchách spôsobených paréziou okulomotorických nervov sa obeť mŕtvice ukáže na nasledujúce očné cvičenia:

 1. Blink. Po dobu 30 sekúnd musíte často blikať, potom otvorte oči a pozrite sa na jeden bod v rovnakom čase bez blikania.
 2. Hnutie žiakov. Striedavo žiaci vykonávajú pravé ľavé, hore-dole pohyby, diagonálne od ľavého horného rohu do pravého dolného rohu az pravého horného rohu doľava.
 3. Osem. Žiaci vizuálne "kreslia" osem, najprv vertikálne, potom horizontálne a diagonálne.
 4. Kruhy. Kruhové pohyby žiakov robia najprv v smere hodinových ručičiek, potom proti.
 5. Stlačenie storočia. Spočiatku sú oči pevne stlačené po dobu 10-15 sekúnd, po ktorej sa otvárajú a uvoľňujú v rovnakom čase.

Cvičenie pre oči by sa malo vykonávať hladko, bez náhlych a prchavých pohybov.

Gymnastika na obnovenie artikulácie

Aby sa obnovila správna artikulácia a výslovnosť, je potrebná nielen pomoc hovoriaceho terapeuta, ale aj pravidelná samostudia doma. Pre každý typ poruchy reči je vybraná individuálna sada cvičení odborníkom, zatiaľ čo existuje zoznam všeobecných manipulácií, ktorých denná realizácia pomáha výrazne zlepšiť výslovnosť slov:

 1. Prilepte jazyk k brade a potom k špičke nosa.
 2. Zrýchlenie jazyka do slamy.
 3. Hlasné pukanie vzdušného bozku;
 4. Výčnelok spodnej čeľuste dopredu, zachytenie dolného okraja hornej čeľuste, oneskorenie v tejto polohe počas 7-10 sekúnd a návrat do východiskovej polohy. Podobná manipulácia sa uskutočňuje aj pri zadržaní spodného retu.
 5. Vytiahnutím pier s slabou, oneskorením 5-7 sekúnd, po ktorom nasleduje relaxácia. S krátkou prestávkou sa cvičenie vykonáva až desaťkrát.
 6. Široký úsmev s úsmevom všetkých zubov. Po návrate do pôvodnej pozície zopakujte cvičenie iba so zatvorenými perami.
 7. Vytiahnite jazyk do mäkkého podnebia a potiahnite.
 8. Lepenie jazyka z úst, ako je to možné, a syčanie ako had.
 9. Olizovanie pier - zo strany na stranu, v kruhovom pohybe.
 10. Jazyk vyčnieva čo najďalej, zatiaľ čo krk musí byť predĺžený. Po oneskorení v tomto stave na 3-5 sekúnd na návrat do východiskovej pozície opakujte cvičenie 7-10 krát.

Popísané cvičenia sú len časťou programu obnovy reči. Sú spolu so spoznávaním fráz, básní a jazykov vykonávané 2-3 krát denne.

Duševná gymnastika po mŕtvici

Ak chcete obnoviť prácu receptorov zodpovedných za pamäť a myslenie, vyžadujú sa dlhé tréningy. Po absolvovaní farmakoterapie v nemocnici je potrebné vykonávať každodenné duševné cvičenia po mŕtvici doma. Bežné sú:

 1. Pozorovací tréning. Pacient je požiadaný, aby zvážil objekt alebo cudzinca, a potom ho popísať podrobne.
 2. Vyhľadajte písmená alebo slová. Ak chcete obnoviť vizuálne združenia, používa sa kniha, v ktorej je pacient vyzvaný, aby označil písmená alebo slová. Aby ich našiel, musí si prečítať a zabudnúť na zabudnutú abecedu.
 3. Test pamäti. Pred objektívom sa nachádzajú predmety (napríklad riad, papiernictvo, knihy alebo hračky) a vyzývajú sa, aby ich pozorne pozreli a zavolali na 30 sekúnd. Školenie začína 3 položkami a postupne sa zvyšuje ich počet. Ak chcete stimulovať koncentráciu a vizuálnu pamäť, človek musí tiež spomenúť na poradie objektov.
 4. Tréningové dotykové prístroje. S pomocou vôní a chutí spojených s bývalým životom pacienta môžete spomenúť na dôležité udalosti a pocity.
 5. Tréningy myšlienok. Od prvých dní po záchvate mŕtvice musí pacient psychicky podávať príkazy časti tela, ktoré sú obmedzené pohybom, napríklad zovretím pästiek, pohybom prstov. Aj v myšlienkach je potrebné prechádzať cvičeniami terapeutickej gymnastiky, začínajúc na podvedomej úrovni práca nervových zakončení zodpovedných za fyzickú aktivitu.

Neváhajte a položte svoje otázky priamo tu na stránke. Budeme vám odpovedať! Spýtajte sa na otázku >>

Efektívne cvičenia pre zachovanie duševných funkcií sú riešenie hádaniek a krížov, fascinácia logických hier, čítanie a riešenie jednoduchých matematických problémov.

Cvičenie po mozgovej príhode doma - súbor cvičení pre zbrane, nohy, oči a lepšiu koordináciu

Asi 90% pacientov s mŕtvicou je postihnutých. Ak chcete obnoviť normálnu mozgovú aktivitu, vyžaduje veľa úsilia. Rehabilitácia trvá dlho. Vykonáva sa nielen v nemocnici, ale aj doma. Cvičenie po zdvihu je zamerané na obnovenie stratených funkcií.

Prečo cvičenie po mŕtvici doma

Výsledkom mŕtvice je akútne porušenie cerebrálnej cirkulácie. Bunky v ložisku zameriavajú na lézie a už nemôžu vykonávať svoje funkcie. Mŕtvica je jednou z bežných príčin smrti po koronárnej chorobe srdca. Ak bol ONMK zaznamenaný a vyliečený v čase, potom človek má šancu na život, ale mŕtve mozgové bunky už nie sú obnovené.

V závislosti od lokalizácie lézie trpí pacient poruchy pamäti, ospalosť, strata orientácie v priestore, problémy s rečou. Zlepšovanie kvality života pomáha špeciálnej zotavovacej gymnastike po mŕtvici. Má nasledujúce účinky na telo:

 • zabraňuje stagnácii krvi v paralyzovaných tkanivách;
 • obnovuje pamäť svalov;
 • mobilizuje aktivitu intaktných neurónov, ktoré preberajú časť funkcií mŕtvych buniek;
 • obnovuje schopnosť mozgu vysielať motorické impulzy do nervových zakončení;
 • stimuluje tok krvi, čím sa zlepšuje prívod krvi do mozgu;
 • zabraňuje rozvoj zdvihu.

Účinnosť rehabilitačných činností

Nabíjanie po mŕtvici doma má pozitívny vplyv nielen na mozog. Je potrebné, aby osoba zvládla stratené funkcie, prispôsobila sa samoobsluhe. Nemenej dôležitá je gymnastika na prevenciu komplikácií, ktorých nebezpečenstvo je vysoké kvôli tomu, že dlhodobo je pacient dlhodobo nehybný. Cvičenia po zdvihu majú niekoľko funkcií:

 • zlepšiť mikrocirkuláciu a metabolizmus krvi;
 • zmierniť svalové kŕče;
 • obnoviť funkcie reči, myslenia, pamäti;
 • zlepšiť rovnováhu tela a koordináciu pohybov;
 • zabezpečenie prevencie zápalového zápalu pľúc, zlyhania srdca, krvných zrazenín s následnou embolizáciou (trombóza životne dôležitých orgánov);
 • pomôcť pacientovi prispôsobiť sa súčasnej situácii;
 • obnoviť citlivosť postihnutých častí tela;
 • zabrániť vzniku kontraktúr - svalová stuhnutosť;
 • zabrániť tvorbe vredov v oblasti chrbta, chodidiel, päty a iných miestach, ktoré majú vysoký tlak v polohe na chrbte;
 • obnoviť tenké pohyby rúk a horných končatín.

svedectvo

Vykonávanie gymnastiky po mŕtvici má jednu indikáciu - prítomnosť porúch motora, citlivé funkcie tela a iné. Patria medzi ne:

 • problémy s pamäťou;
 • sluchová porucha;
 • poruchy reči;
 • spastická paralýza, zvýšený svalový tonus;
 • paralýza polovice alebo celého tela;
 • jemné motorické poruchy;
 • zvýšená únava;
 • náhle zmeny nálady;
 • opuch nôh;
 • neschopnosť vykonávať každodenné aktivity a samoobslužné služby;
 • demencia (znížená intelektuálna schopnosť);
 • slabá koordinácia pohybov.

kontraindikácie

Cvičenie po mŕtvici nie je povolené pre všetkých pacientov. Pri opakovaní tejto patológie u starších pacientov nemôže rehabilitácia zahŕňať gymnastiku. Je kontraindikovaný v prípadoch:

 • ak je pacient v kóme;
 • prítomnosť duševných porúch;
 • prítomnosť príznakov epilepsie, záchvaty;
 • anamnéza tuberkulózy, cukrovky, rakoviny.

Obnova po mŕtvici doma

Akútne obdobie mŕtvice je prvých šesť mesiacov po napadnutí. Počas tohto obdobia niektoré mozgové bunky umierajú nezvratne, zatiaľ čo iné si zachovajú svoje schopnosti, ale potrebujú pomoc pri úplnom obnovení svojich funkcií. Na to je potrebné cvičenie. Keď je pacient vedomý, gymnastika začína hrať tretí deň po útoku. Aby nedošlo k poškodeniu tela, rehabilitácia sa uskutočňuje postupne a metodicky. Schéma zavedenia určitých cvičení v režime dňa pacienta

 1. V počiatočnom štádiu starostlivosť o lôžkových pacientov vykonáva celý tím lekárov v lôžkovej starostlivosti. V prvej etape sa používajú iba pasívne typy zaťažení. Prakticky od prvého dňa špecialisti dávajú masáž, otočiť pacienta každé 2-3 hodiny, aby sa zabránilo tvorbe tlakových vredov.
 2. Pasívna gymnastika ďalej vykonávajú tretie strany, ktoré sú blízko doma. Pomocou masáže sa pokožka pacienta ohreje, aby sa zabezpečil prietok krvi do tkanív. Vplyv by nemal byť príliš silný. Postup by mal byť jednoduchý a príjemný. Pokiaľ ide o cvičenia s pasívnym zaťažením, sú povolené ohybové / predĺženie končatín - ramená a nohy. Pacient je umiestnený na chrbte, po ktorom je rameno alebo noha zdvihnutá a ohnutá. Takéto akcie sa vykonávajú 2-krát počas dňa počas 40 minút v prvom týždni a potom trikrát denne. Navyše je dovolené vykonávať cvičenia na obnovenie reči, pamäte, artikulácie.
 3. Po pasívnom zaťažení sa pridávajú dychové cvičenia na normalizáciu výmeny plynov, nasýtenie tkanív kyslíkom a zlepšenie svalovej funkcie. Okrem toho zlepšuje náladu a zvyšuje vytrvalosť, ktorá pripravuje osobu na ďalšie aktívne zaťaženie.
 4. Fyzická terapia (cvičebná terapia) je určená, keď má pacient prvé pozitívne výsledky a už má dôveru vo svoje vlastné schopnosti. Toto obdobie sa často zhoduje s vypustením z nemocnice. Zmena situácie má pozitívny vplyv na náladu a následnú rehabilitáciu. Po prvé, cvičenie sa vykonáva v posteli, potom v sede a potom - v stoji.

Komplexné cvičenie po mŕtvici

Počas regenerácie po mozgovej príhode doma nie je dôležitá iba fyzikálna liečba. Príbuzní pacienta, ktorí sa venujú rehabilitácii, musia dodržiavať niekoľko pravidiel:

 • začať rehabilitáciu od prvých dní v nemocnici a pokračovať doma až do obnovenia stratených funkcií;
 • vykonávať cvičenia pravidelne, pretože iba systematické pomôžu dosiahnuť dobré výsledky;
 • uskutočňovať krok za krokom obnovu bez toho, aby sa zmenila fáza rehabilitácie na miestach;
 • obnova stratených funkcií paralelne, vrátane reči, pamäte, pohybu;
 • zabezpečiť, aby bol pacient neustále monitorovaný neurológom a rehabilitológiou, pretože len oni môžu sledovať účinnosť rehabilitácie.

Pre trup

Hlavným cieľom vykonávania týchto cvičení doma je zníženie rizika pádu. To sa dosiahne zlepšením rovnováhy a stability polohy tela. predpisy:

 1. Cvičenie tejto skupiny je vhodné na vykonávanie vo fáze, kedy sú povolené fyzioterapeutické cvičenia.
 2. V tomto štádiu by mal pacient už urobiť akékoľvek pohyby sám.
 3. Prvých pár dní je lepšie vykonať každé cvičenie na 1-2 prístupy. Potom je možné zvýšiť ich počet na 3-4.

Nasledujúce cvičenia sa považujú za účinné:

 • Trup sa otočí. Vykonávané sedí na stoličke. Pravá ruka by mala byť umiestnená na vonkajšom povrchu ľavého stehna. Chrbát by mal byť rovný. Na pravej strane musíte otočiť doľava, akoby ste sa pozerali späť a potom sa vrátili do východiskovej pozície. Pohyb sa uskutočňuje 15 krát v jednom a v druhom smere.
 • Torzo trupu po stranách. Štartovacia pozícia - sedí na stoličke. Z tejto polohy je potrebné ísť dole, snaží sa dosiahnuť s ľavým ramenom na ľavé stehno, zatiaľ čo sa ohýba na stranu. Potom opakujte to isté s pravou polovicou. Pre každú potrebu vykonať 15 opakovaní.
 • Torzo dopredu. Štartovacia pozícia - sedí na okraji kresla. Ruky musia byť prepojené, vyrovnané pred ním a nesmú ich ohýbať. V tejto polohe sa chcete nakloniť dopredu a pokúšať sa dosiahnuť horné končatiny prstov. Ďalej musíte túto pozíciu držať 10 sekúnd a potom sa vrátiť do východiskovej pozície. Počet opakovaní - 10.

Okrem Toho Čítal O Plavidlách

Krvný test PTI: čo to je, norma, prepis

Krv v ľudskom tele môže byť v tekutom a hustom stave. Kvapalná konzistencia krvi vám umožňuje vykonávať niekoľko funkcií vrátane ochrany tela pred vystavením infekčnému prostrediu, výmenu vitamínov a minerálov, prepravu kyslíka do všetkých orgánov a systémov a udržiavanie normálnej telesnej teploty.

Posttromboflebitický syndróm: príčiny, symptómy a liečba

Post-tromboflebitický syndróm (PTFS) je chronická a ťažko liečiteľná venózna patológia, ktorá je spôsobená hlbokou venóznou trombózou dolných končatín.

Prečo sa na tele objavujú pomliaždeniny bez toho, čo majú robiť

Z tohto článku sa dozviete: prečo sa na tele objavujú modriny bez príčiny, aké ochorenia môžu spôsobiť tento problém. Čo s tým robiť.Príčiny modrín na tele (obsah článku):

Liečba srdcových liečiv sínusovej tachykardie

Symptómy a liečba sínusovej tachykardieNa liečbu hypertenzie naši čitatelia úspešne používajú ReCardio. Keď sme videli popularitu tohto nástroja, rozhodli sme sa ho ponúknuť.

Čo zvyšuje ESR v krvi?

Rýchlosť sedimentácie erytrocytov (ESR) je ukazovateľ, ktorý je stále dôležitý pre diagnózu organizmu. Definícia ESR sa aktívne používa na diagnostiku dospelých a detí. Takáto analýza sa odporúča užívať raz ročne a vo veku - raz za šesť mesiacov.

Prečo sa na tele objavujú pomliaždeniny bez toho, čo majú robiť

Z tohto článku sa dozviete: prečo sa na tele objavujú modriny bez príčiny, aké ochorenia môžu spôsobiť tento problém. Čo s tým robiť.Príčiny modrín na tele (obsah článku):