Z tohto článku sa dozviete: prečo sa na tele objavujú modriny bez príčiny, aké ochorenia môžu spôsobiť tento problém. Čo s tým robiť.

Príčiny modrín na tele (obsah článku):

Rôzne veľkosti modrín, ktoré sa vyskytujú bez zrejmých zranení a štrajkov, môžu byť prejavom závažných ochorení krvi, metabolických porúch, rakovinovej patológie.

Na určenie presnej príčiny takýchto modrín, ako aj na to, ako s nimi zaobchádzať, bude s nimi schopný liečiť kvalifikovaný odborník (hematológ, endokrinológ alebo rodinný lekár).

Jediný hematóm (modrina), dokonca aj značnej veľkosti, nie je dôvodom na obavy. Je to možné, ublíženie bolo malé, a preto sa nespomína. Závažná úzkosť by mala spôsobiť systematický výskyt modrín akejkoľvek veľkosti. Čo je dôležité v takejto situácii nie je tak veľkosť a umiestnenie ako nedostatok viditeľnej príčiny.

Liečba bude zameraná na zabránenie výskytu modrín na tele, a nie na odstránenie existujúcich. Prognóza môže byť buď priaznivá alebo nie (napríklad v prípade amyloidózy), v závislosti od ochorenia.

Príčiny modrín na tele bez príčiny u žien a mužov sú zvyčajne rovnaké.

Tento problém rieši hematológ.

Patológia cievnej steny

Ochorenia Randyu-Oslera

Ide o dedičné ochorenie, ktoré sa vyznačuje systémovým narušením cievnej steny - nádoba nemá svalovú a vonkajšiu membránu, a preto je ľahko poškodená. Po progresii ochorenia sa cievy rozširujú a tvoria dilatáciu kožných ciev vo forme malého miesta.

Hlavným príznakom ochorenia sú pavučiny a modriny rôznych veľkostí, ktoré sa môžu objaviť kdekoľvek na tele. Najväčší počet je vyznačený na tvári, slizniciach dýchacích ciest a zažívacieho traktu.

Pri akomkoľvek fyzickom napätí sa zvyšuje počet modrín, môže dôjsť k krvácaniu. 90% pacientov má opakované epizódy nazálneho krvácania.

Terapia je zameraná na zastavenie krvácania, potom predpisuje miestne lieky, ktoré podporujú hojenie kože a resorpciu modrín. Prognóza je priaznivá, pretože sa zriedkavo vyskytuje masívne, život ohrozujúce krvácanie pacientov. Úplná liečba nie je možná.

Vrodené choroby spojivového tkaniva

Ide o veľkú skupinu dedičných ochorení, ktoré sú založené na porušení syntézy kolagénu - hlavného proteínu, ktorý tvorí cievnu stenu. Medzi ne patrí Marfan a Ehlers-Danlos syndróm, elastický pseudoxantóm, osteogenesis imperfecta.

Príznaky sa môžu u novorodenca objaviť a postupovať ako dieťa starne. Okrem modrín na koži sa vyskytujú defekty tvorby kostí a kĺbov, napríklad príliš dlhé kosti končatín v mužskej a ženskej časti populácie s Marfanovým syndrómom.

Kardinálna liečba ktorejkoľvek z vyššie uvedených kongenitálnych malformácií nie je možná. Liečba spočíva v možnej eliminácii alebo znížení intenzity symptómov prítomných u pacienta. Napríklad liečivá, ktoré zlepšujú cievny prietok krvi, môžu byť použité na zníženie závažnosti modrín.

Prognóza môže byť priaznivá aj nepriaznivá. Všetko závisí od závažnosti iných malformácií, pretože samotné zvýšené krvácanie nepredstavuje hrozbu pre život pacienta.

Získané poškodenie spojivového tkaniva

skorbut

Tento termín sa vzťahuje na výrazný nedostatok vitamínu C (kyselina askorbová). Táto látka nie je syntetizovaná v ľudskom tele, preto jej príjem v zložení stravy alebo jej nedostatok vedie k závažným zmenám metabolizmu. Predovšetkým sa týka porušenia syntézy kolagénu - proteínu, ktorý tvorí cievnu stenu a spojivové tkanivo.

 • výskyt modrín na tele (od malých až po veľké niekoľko centimetrov);
 • uvoľňovanie ďasien a ich krvácanie;
 • uvoľnenie a vypadávanie zubov;
 • svalová bolesť v dôsledku masívnych podliatin;
 • 75% pacientov má ťažkú ​​anémiu.

Liečba skorbutu je pomerne jednoduchá: predpísať syntetický vitamín C a výživu obohatenú kyselinou askorbovou. Pri začatí liečby je prognóza priaznivá. V pokročilých prípadoch a pri absencii potrebnej liečby môže masívne krvácanie viesť k smrti pacienta.

Purpura, ktorá spôsobila dlhodobé užívanie steroidov

Niektorí pacienti sú predpísaní glukokortikosteroidmi, napríklad v autoimunitných procesoch. Medzi možné vedľajšie účinky - zvýšená krehkosť ciev a výskyt modrín.

Neexistuje žiadna vážna hrozba pre život, pretože masívne krvácanie sa zvyčajne nedodáva.

Prognóza je priaznivá pre úspešné liečenie základnej choroby a zníženie dávky kortikosteroidov.

vaskulitída

Ide o skupinu ochorení, pri ktorých sa cievna stena zapáli a ďalej sa zrúti (nekróza). Systémová vaskulitída sa najčastejšie zaznamenáva (nazýva sa to aj Schönlein-Genochova choroba).

Prvé známky ochorenia sa vyskytujú v základnej škole alebo v dospievaní. Na vyvolanie ich výskytu môžu byť infekčné choroby, autoimunitné procesy, užívanie mnohých antibiotík.

Nasledujúce príznaky vaskulitídy Schönlein-Henoch sú známe:

 • modriny a iné prvky vyrážky, ktoré sa náhle vyskytnú;
 • po nich sa na tele objavujú očné pigmenty;
 • vyrážky sú hojnejšie na nohách než na rukách;
 • celkový stav sa zhoršuje (slabosť, mierne zvýšená teplota);
 • opuchnuté a bolestivé kĺby (zvyčajne členok a koleno);
 • môže sa vyskytnúť hnačka a katarálne príznaky.

Dapsone, sulfasalazín, plazmaferéza, glukokortikosteroidy sú predpísané na liečbu.

Prognóza je priaznivá, ak príznaky úplne nezmiznú, ale opakované epizódy zhoršenia sú možné.

Patológia krvných doštičiek

Táto skupina ochorení zahŕňa trombocytopatiu (porušenie funkčných schopností krvných doštičiek - bunky zodpovedné za zrážanie krvi - v normálnom množstve) a trombocytopénia (zníženie počtu počas normálnej funkcie). Ženy a muži sú rovnako postihnutí. Kvôli týmto chorobám sa objavujú aj modriny bez akéhokoľvek dôvodu.

Zlomeniny na tele bez dôvodu

Kríže z modrín alebo "zarobené" na jeseň prekvapujú nikto. Stane sa vám to, že je tu modrina - tu je, fialová a bolestivá - a nie je tam žiadna spomienka na to, odkiaľ pochádza, nie? Zostáva a nezmizne celé týždne a mesiace za sebou. A čo je dôležitejšie, takéto modriny odnikiaľ sa stávajú trvalým javom. Iste, mnohí sa stretli s niečím podobným a dokonca začali pochybovať o svojej vlastnej pamäti. Väčšina ľudí v takýchto prípadoch neúmyselne odmieta: premýšľať, viac pohmoždiť, menej pohmoždiť. V skutočnosti však "bezproblémové" modriny majú dôvody na objavenie a často veľmi závažné. Akonáhle si prečítate tento článok, zrejme je na čase zistiť príčiny takých modrín na vašom tele.

Prečo existujú modriny na tele?

Akákoľvek modrina alebo hematóm je krvácanie v mäkkých tkanivách, najčastejšie v dôsledku mechanickej deštrukcie cievnych stien. Krv z týchto poškodených tkanív vstupuje do okolitých tkanív, čo spôsobuje modrinu. Čím väčšia loď utrpela, tým väčší bude hematóm a čím dlhšie sa bude liečiť. Toto je odpoveď na zranenie.

Fialovo-červené, fialové modriny sú spôsobené hemoglobínom obsiahnutým v krvi. Pri rozpadu hemoglobínu sa uvoľňujú medziprodukty a hematómy "kvitnú" zelenými a žltými kvetmi. Postupom času by miesto modrín nemalo zostať stopou.

Zlomeniny sa môžu objaviť z rôznych dôvodov, od jednoduchej kontúzie, starnutia až po výživové nedostatky, prítomnosti určitých chorôb, ako je hemofília alebo rakovina.

Príčiny modrín na tele bez modrín

Nebudeme sa zaoberať mechanickými zraneniami, pretože tu a tak je všetko zrejmé. Hovorme o dôvodoch, ktoré spôsobujú výskyt "nevysvetlených" modrín. Bohužiaľ, najčastejšie to znamená zdravotné problémy. Tu sú najčastejšie príčiny tvorby modrín bez modrín.

Jednotlivé funkcie kože

Tento dôvod je viac "ženská". Tenká koža zle chráni subkutánne krvné cievy a dokonca aj malý tlak spôsobuje tvorbu modrín.

Hormonálne zmeny

Nedostatok estrogénu, ktorý sa často vyskytuje u žien počas menopauzy alebo pri užívaní antikoncepčných piluliek, má vplyv na steny krvných ciev.

Pri prebytku glukokortikosteroidov sa vyskytuje takzvaná purpura - početné hemorágie v koži, pod kožou alebo v slizniciach. Tento stav môže nastať napríklad v priebehu autoimunitných ochorení. Typicky tento príznak zmizne na konci liečby alebo pri zmene dávkovania liekov.

Prijatie niektorých liekov

V niektorých prípadoch môžu byť neprimerané modriny spôsobené dlhodobým používaním analgetík, antidepresív, protizápalových a antiastmatických liekov.

Vzhľad modrín na tele bez zjavného dôvodu môže byť signálom nedostatku vitamínu.

Vitamín R. Jeho nedostatok porušuje produkciu kolagénu, steny krvných ciev sú tenké, kvôli čomu sa ľahko zničia. Okrem modrín sa zvyčajne objavujú aj iné príznaky: gastrointestinálne poruchy (hnačka, pálenie záhy, plynatosť), podráždenosť a zvýšená citlivosť na kožu (kozmetika, chemikálie pre domácnosť, vystavenie slnku).

Vitamín K. V tomto prípade dochádza k narušeniu zrážanlivosti krvi, čo je dôvod, prečo sa tvorba častíc stáva častým výskytom. Nedostatok vitamínu K môže sprevádzať nazálne krvácanie, zlé hojenie rán, krvácanie ďasien.

Vitamín C. Keď jeho nedostatok zvyšuje krehkosť ciev, kvôli tomu, čo sa najčastejšie objavuje na nohách a ramenách. Existujú ďalšie príznaky nedostatku kyseliny askorbovej: systematická únava, časté prechladnutie, apatia, ospalosť, odlupovanie kože, vypadávanie vlasov.

Zinok a železo. Obidva tieto minerály sú dôležité pre zdravie a pomáhajú pri hojení rán. Okrem toho nedostatok železa vedie k anémii, ktorá je jednou zo známych príčin vzniku modrín.

Bioflavonoidy. Citrín, rutín, katechín a kvercetín sú niektoré bioflavonoidy, ktoré sú mimoriadne cenné na to, aby sa zbavili neustáleho sklonu k tvorbe podliatin.

Každá z týchto podmienok sa zvyčajne upravuje zahrnutím potravín do stravy - prírodnými zdrojmi potrebného vitamínu.

Choroby spojivového tkaniva

Niekoľko závažných ochorení môže byť príčinou porušenia výroby kolagénu, ktorý zabezpečuje silu cievnych stien:

Nedokonalá osteogenéza (ochorenie kryštálov);

Elastické pseudoksantómy a niektoré ďalšie.

Tieto ochorenia sú vrodené a, bohužiaľ, nie sú pripravené na úplné vyliečenie. Zvyčajne sa prihlásia už v ranom veku.

Ochorenia obehového systému

Jeho fungovanie je zabezpečené mnohými faktormi a poruchy v aspoň jednom z nich môžu spôsobiť modriny na tele.

Krvné doštičky sú zvyčajne zodpovedné za blokovanie poškodených ciev a zastavenie krvácania. Ak sa krvné doštičky nedokážu vyrovnať s ich funkciami, na koži sa môžu objaviť modriny a akékoľvek krvácanie bude mať vážne dôsledky.

Nedostatok koagulačných faktorov

V tomto prípade je každé poškodenie plavidla plné dlhotrvajúceho krvácania a výskytu hematómov. Jedným príkladom podobnej patológie je hemofília. "Bezproblémový" vzhľad modrín na tele je prvý zvonček a dôvod, prečo ísť na lekára.

Kŕčové žily

Výskyt modrín iba na nohách je dôkazom stagnácie krvi v cievach a prvých štádiách vývoja ochorenia.

Hemoragická vaskulitída je zápal steny krvných ciev, čo vedie k ich zničeniu. Táto podmienka vzniká v dôsledku zlyhania imunitného systému, keď telo začne napadnúť svoje bunky.

V niektorých prípadoch môže byť výskyt modrín dôkazom vývoja nádorových procesov. Ak sa objaví hematóm na pozadí ostrého úbytku hmotnosti, zvýšenie lymfatických uzlín, bledá pokožka, časté krvácanie z nosa, potom je to dôvod okamžitej liečby lekárovi.

Existuje niekoľko dôvodov, prečo sa modriny môžu objaviť na tele bez zjavného dôvodu. Sú zvyčajne spôsobené chorobami sprevádzanými ďalšími príznakmi a príležitostné nevysvetliteľné podliatiny sa môžu vyskytnúť v neskorších štádiách ochorenia.

Závažné ochorenie pečene môže spôsobiť ľahké modriny, pretože pečeň nemôže produkovať dostatok krvných zrážacích faktorov. Okrem toho také ochorenia môžu sprevádzať žltá koža, spôsobiť svrbenie celého tela, opuch končatín a črevné krvácanie.

Ľahké modriny sú niekedy symptómy neskorých štádií chronického ochorenia obličiek. Takíto ľudia môžu mať ospalosť, necitlivosť na ruky a nohy, vracanie ráno, stolica s krvou.

Dlhodobé modriny môžu byť zaznamenané ľuďmi s cukrovkou. Je to spôsobené komplikáciami ochorenia krvných ciev. Najčastejšie sa na nohách nachádzajú modriny a sú znakom progresívneho cukrovky.

Nemôžete zriecť veku. U starších ľudí sa zvyšuje priepustnosť krvných ciev, kapiláry sú krehké a koža stráca pružnosť, stáva sa tenšou, a preto sa tvoria modriny často.

Ženy sú navyše náchylnejšie k tvorbe podliatin ako muži a ich podliatiny sa často objavujú z drobných zranení ramien, bokov a hýždí.

Všetky príčiny modrín sú ťažké na zozname. Aby sa nevystavovali neprimeranému riziku, je potrebné sa poradiť s lekárom. Podrobný krvný test a koagulogram pomôžu určiť príčinu "bezproblémových" modrín a zvoliť liečbu.

Kedy navštíviť lekára

Spravidla modriny zmiznú do dvoch týždňov. Ak sa objavia neprimerané modriny spolu s inými príznakmi, poraďte sa so svojím lekárom, napríklad:

Nie sú žiadne modriny dlhšie ako dva týždne;

Zlomeniny na nohách a iných častiach tela sú často pozorované bez zjavného dôvodu.

Neexistujú žiadne modriny bez dôvodu. Ak ste sa neublížili a neboli zranení, nemôžete vysvetliť dôvod jeho vzhľadu, znamená to, že je skrytý hlbšie a len vyšetrenia pomôžu odhaliť jeho dôvod.

Ako sa zbaviť modrín na tele

Najskôr sa musíte pokúsiť minimalizovať možnosť hematómu po úraze:

 1. Pripojte niečo studené. Nízka teplota vedie k zúženiu krvných ciev, prietok krvi do pomliaždeného priestoru sa zníži. Je rozumné aplikovať chlad v prvých hodinách (čím skôr, tým lepšie). Po 4-5 hodinách je to zbytočné.
 2. Použite tesnú obväzovú bandáž. Môžete ho nosiť dlhšie ako 2 hodiny po poranení, aby nedošlo k poškodeniu krvného obehu.
 3. Použite na mieste poškodenia špeciálny gél a masť (troxevasín, indovazín, voltaren, dexpanthenol). Toto sa môže vykonať skôr ako 6-8 hodín po poranení. Ak použijete liek skôr, opuch sa zintenzívni a modriny budú výraznejšie.

Tradičná medicína odporúča aplikovať listy kapusty alebo plátky zemiakov na hematómy (rozrezané na modrinu). Musia byť namontované a opotrebované niekoľko hodín.

Existuje mnoho ďalších domácich a ľudových liekov, ktoré možno použiť na zmiernenie bolesti, zápalu a urýchlenia vymiznutia modrín.

Existuje mnoho prírodných domácich liekov, ktoré môžete použiť na zníženie zápalu, zníženie bolesti a pomôcť pri tvorbe modrín rýchlejšie sa liečiť. Môžete mať mnoho z týchto liekov, ako sú čajové vrecká a aloe vera priamo na dosah ruky. Už som spomenul tieto prirodzené metódy liečby modrín, ktoré sú podporované vedeckými dôkazmi.

Tri hlavné príčiny modrín na tele, ktoré choroby ponechajú takéto známky

Čo spôsobuje modriny na telách žien bez dôvodu

Každý človek padol a dostal modriny a na jeho tele sa objavili modriny. Ale niekedy nemôžu byť spojené so zranením. Pozrime sa, prečo existujú modriny na tele bez príčiny u žien, na ktorých častiach tela sa objavujú a spôsoby ich liečby.

Príčiny modrín na ženskom tele

Pred liečbou choroby musíte poznať príčiny jej výskytu. Zvratky, vo vedeckej terminológii nazývané hematómy, sú kolekcia krvi pod kožou, ktorá sa tvorí, keď sa kapiláry a väčšie cievy zlomia. To isté sa deje pri rezaní - až potom sa pokožka poškodí. A pri hematómoch dochádza k vnútornému pretrhnutiu krvných ciev bez otvorenej rany. Zvyčajne sú spôsobené mechanickým poškodením (zranenie), takéto modriny na tele prechádzajú rýchlo.

Hematómy na rôznych miestach tela (na nohách a rukách, dlani, chrbte) sú niekedy znaky vážneho narušenia tela. To znamená, že krvné cievy sú poškodené v dôsledku vnútorných ochorení.

Je to dôležité! U starších žien je častým výskytom nežiaduce cievne poškodenie ciev, pretože sú staršie.

Na nohách

Príčinou hematómov je zvýšená alebo dlhotrvajúca fyzická námaha - napríklad pre predajcov, ktorí stáli na jednom mieste dlhú dobu. Krv v žilách stagnuje, môže dôjsť k poškodeniu krvných ciev (obvykle vo večerných hodinách alebo po spánku). Bojovať s týmto je jednoduchý - mali by ste chodiť viac a cvičiť, pravidelne udržiavať nohy vo vyvýšenom postavení.

Ďalšou možnosťou, prečo sa hematómy objavili len na nohách - kŕčové žily. Toto ochorenie sa môže objaviť po pôrode. Je tiež sprevádzané silným rozšírením ciev v nohách a opuchom vo večerných hodinách. Jeho príznaky sú rozmanité, takže ak máte podozrenie na ochorenie kiahne, potrebujete kontaktovať špecialistu.

Je to dôležité! Kŕčové žily - bežná choroba, je diagnostikovaná u 70-80% žien. Táto choroba nie je život ohrozujúca, ale je sprevádzaná nepríjemnými pocitmi, môže viesť k tvorbe trofických vredov. Liečte to je potrebné.

Na rukách

Patológie krvi a cievnych systémov vedú k vzniku modrín na rukách. Ide o nebezpečnú skupinu príčin hematómu - množstvo ochorení je sprevádzaných takýmto symptómom (difúzne choroby spojivového tkaniva, rakovina krvi, rôzne vaskulitídy). Pri reumatoidnej artritíde sú modriny na rukách kvôli zvýšenej krehkosti ciev iba nepriamym znakom základnej patológie.

Hemoragická vaskulitída spôsobuje hematómy v dôsledku poškodenia steny mikroskopov, čo vedie k krvácaniu pod kožou a farebným škvrnám na ramene. Okrem toho môžu byť k tejto skupine prisudzované ochorenia kardiovaskulárneho systému, zlé zrážanie krvi (hemofília), anémia s nedostatkom železa a leukémia. Nezávisle určiť presnú príčinu modrín na jeho rukách je nemožné - potrebujú odbornú radu.

Na storočie

Je to zriedkavý typ modriny, ale ak sa na viečkach objavujú hematómy, je to dôvod na obavy. Môžu to byť príznakom rakoviny, rozvoja rakoviny krvi. Pod týmto názvom sa ukrýva celá skupina orgánových nádorov spojených s hematopoetickým systémom (kostná dreň, lymfatické uzliny).

Pri malígnom novotvaru sú hematómy na očné viečka sprevádzané inými príznakmi - zvracanie, závrat, zvýšené potenie, slabosť a strata hmotnosti. Akonáhle žena má podozrenie na nádor, je potrebné ju vyšetriť v lekárskej inštitúcii. Poranenia očných viečok sú prvými príznakmi, v tomto štádiu je rakovina stále liečiteľná.

Taktiež sa objavujú modriny na očných viečkach so zvýšenou krehkosťou kapilár, ochorením obličiek, nedostatkom vitamínov.

Zlomeniny na kolenách a žalúdku

Zlomeniny na týchto častiach tela sú zvyčajne spôsobené menej závažnými príčinami, ako je hypovitaminóza - nedostatok vitamínu C (kyselina askorbová) a rutínu v tele, v dôsledku čoho sa nádoby stanú krehkými a krehkými. Na prevenciu výskytu hematómov potrebujete piť askorutín, potom pomliaždenia zmiznú.

Ak táto liečba nepomôže - problém je v hormonálnej poruche. Toto sa pozoruje počas menopauzy, keď je narušený normálny metabolizmus. Vaječné vaječky nevyvolávajú dôležitý hormonálny estrogén, cievy stratia svoju elasticitu a stanú sa krehkými. Takéto porušenia môžu byť jednorazové a trvalé. V druhom prípade musíte konzultovať s lekárom - trvalé modriny môžu indikovať dysfunkciu štítnej žľazy alebo pečene, ochorenia krvného systému.

Všeobecné odporúčania pre manifestáciu

Aby sa zabránilo tvorbe podliatin bez udania dôvodu, žena by mala dodržiavať tieto pravidlá:

 • Nepokúšajte sa liečiť pravidelné modriny s krémami alebo masťami;
 • choďte na kliniku a vyšetrite ho hematológ;
 • nezabudnite pred časom - zmeny súvisiace s vekom, nedostatok vitamínov alebo nadmerné cvičenie;
 • postupujte podľa stravy.

Po kontaktovaní špecialistu musíte prísne dodržiavať jeho odporúčania, aby ste predišli opätovnému objaveniu sa hematómov na tele.

Liečebné metódy

Liečba hematómov závisí výlučne od príčiny ich výskytu. Príznaky môžu byť eliminované rôznymi ľudovými prostriedkami (fyziologická kompozícia, adekvátna výživa, fyzická aktivita) a lieky (Bruise off, krémy s badagiou). Ale to problém nerieši ako celok. Len preto, že sa objavujú modriny - ak sú nádoby poškodené bez vonkajšieho vplyvu, telo potrebuje liečbu.

Keď hypovitaminóza vyžaduje pridávanie do potravy vitamín C (divoká ruža, čierny ríbezľ, korenie). Hormonálne poruchy sa liečia špeciálnymi liekmi, ktoré predpisujú endokrinológ alebo gynekológ. Ak je podozrenie na onkologickú chorobu, je potrebné odvolať sa na odborníka - samošetrenie je neprijateľné.

V tejto chvíli môže nastať otázka: ktorý lekár sa má obrátiť, ak modriny majú také rôzne príčiny. Pri silných modrinách, ktoré sú zvyčajne príčinou farebných škvŕn na tele, sú napísané chirurgovi alebo traumatológovi. V iných prípadoch je potrebné navštíviť hematológov - špecialista na ochorenia krvi a kostnej drene. Po vykonaní primárneho vyšetrenia bude poslaný onkológovi (ak existuje podozrenie na rakovinu), endokrinológovi (ak je to hormonálna príčina) alebo reumatológovi (s vaskulitídou). V prípade patológie krvného systému, sám hematológ predpíše liečbu. Ak na klinike nie je takýto špecialista, môžete kontaktovať lekára.

Hematómy a modriny v rôznych častiach tela môžu byť symptómom vážnych ochorení krvi, hormonálneho systému alebo celého tela. Preto sa pravidelne objavujú modriny na miestach, ktoré neboli vystavené mechanickému poškodeniu - mali by ste sa určite obrátiť na špecialistu.

Prečo sa na koži nevyskytujú modriny?

Zvratky na tele človeka sú zvyčajne výsledkom modriny alebo rany. V lekárskej praxi je hematóm zbierkou krvi v určitej oblasti kvôli otvoreným alebo uzavretým poraneniam. Vzhľad modrozelených škvŕn na tele v dôsledku mechanického vplyvu fenoménu každodenného a zrozumiteľného, ​​v tomto článku sa dozviete, prečo sa modriny objavujú na koži ľudí bez dôvodu.

Hematómy na koži a faktory, ktoré ich tvoria

Podkožné podliatiny sa tvoria bezprostredne po fyzickom kontakte s predmetom, v dôsledku čoho dochádza k prasknutiu kapilár. Odtoková krv vyplní okolité tkanivo modrínom a začne sa objavovať modrina. V prvých minútach má karmínovo-červený odtieň, pretože obsahuje nespracovaný hemoglobín. Pri procese deštrukcie hemoglobínu modrina modifikuje trikrát svoju farbu a až potom, keď sa hemoglobín úplne "odparí" od okolitej kapiláry tkanív, zmizne.

Mnohí veria, že vzhľad modrín bez akéhokoľvek dôvodu by nemal spôsobiť veľký poplach. Avšak, či neprimerané modriny na pokožke sú tak neškodné, ako si väčšina myslia, alebo existuje dobrý dôvod na vyhľadanie lekárskej pomoci. Väčšinou je ženské telo náchylné na modriny kvôli nedostatku estrogénu v tele.

Hlavnou príčinou bezproblémovej modriny je krehkosť ciev, a preto nádoby stratili svoju elasticitu a je potrebné ju nainštalovať.

Ak sa na tele objavia modriny, príčiny tohto javu majú korene v nasledujúcich ochoreniach:

 • krehkosť ciev. Kapiláry strácajú svoju elasticitu kvôli nedostatku kyseliny askorbovej a rutínu v tele. Nedostatok týchto vitamínov vedie k narušeniu produkcie kolagénu a v dôsledku toho vzniká podkožná tvorba modrín;
 • patologické procesy v pečeni. Dysfunkcia tohto životne dôležitého orgánu vedie k zlyhaniu tvorby špeciálnych prvkov v krvi zodpovedných za jeho zrážanie. Zvratky pri ochorení pečene sa objavujú pri najmenšom vplyve na pokožku a neprejdú dlhú dobu;
 • užívanie niektorých liekov na zriedenie krvi. Najdôležitejšie v zozname takýchto liekov sú Aspirín, Plavix (latinský názov Plavix) a Curantil 25 a 75;
 • kŕčové žily. Zväčšené žily strácajú svoju počiatočnú elasticitu a stávajú sa krehkou, preto sa v dôsledku čo i najmenšieho mechanického vplyvu na pokožku rozpadnú a modrina sa objavuje tak, ako to vyzerá zo strany takejto strany;
 • vaskulitída. Táto autoimunitná choroba prispieva k rozvoju krehkosti ciev. Ľudský imunitný systém začína vyrábať imunoglobulíny zamerané na boj proti plavidlám a zaobchádzať s nimi ako s cudzími. V dôsledku konfrontácie sa zdá, že modriny sa objavujú bez dôvodu. Hemoragická vaskulitída je hrozbou pre život pacienta a je najnebezpečnejšou príčinou tvorby modrín na tele;
 • nedostatok železa, anémia. Zníženie intenzity hemoglobínu v krvi spôsobené nedostatkom železa je ďalším faktorom, prečo sa modriny objavujú bez zjavného dôvodu;
 • choroby srdca, mozgu a pľúc môžu tiež spôsobiť neprimerané podliatiny;
 • trombocytopénia. Brusy, ktoré sa objavia, keď intenzita krvných doštičiek v krvi klesá, čo signalizuje patologickú zmenu v zložení biologickej tekutiny. Disseminovaný intravaskulárny koagulačný syndróm, hemangióm, hemoragická diatéza prispievajú k tvorbe tohto procesu;
 • koagulopatie. Genetické patológie vedúce k poruchám zrážanlivosti krvi. Charakterizovaná silnejším pohlavím. Jeho prítomnosť v tele sa prejavuje rozsiahlymi hematómami, ktoré sa šíria po celom ľudskom tele. Významným predstaviteľom tejto choroby je hemofília;
 • rakoviny prsníka. V tomto prípade sú subkutánne modriny bez zjavného dôvodu lokalizované v oblasti hrudníka.

Často sa u starších ľudí vyskytuje hematóm bez príčiny. Aká je prirodzená reakcia ciev, ktoré strácajú elasticitu v priebehu času? Ak sa už v mladom veku tvoria modriny, na pokožke by sa nemali vytvárať modriny, osobitná pozornosť by sa mala venovať potravine, ktorá sa požíva. Na prevenciu a liečbu neprimeraných hematómov vznikajúcich na pozadí deficitu vitamínu C a P je potrebné zvýšiť spotrebu potravín s ich obsahom.

Klasifikácia hematómov na koži

Bezproblémový vzhľad modrín na tele sa považuje za individuálny príznak mnohých patológií. V závislosti od typu a umiestnenia hematómu lekár vyvodzuje závery o dôvodoch, pre ktoré boli vytvorené.

V lekárskej praxi sa rozlišujú tieto druhy neprimeraných modrín:

 1. Gematomny. Tento typ sa vyznačuje rozsiahlou tvorbou modrín, a to ako v podkožnej vrstve, tak v svalovom tkanive a kĺboch. Spôsobuje patologické zlomeniny kostí, nekrózu svalov, ako aj zmeny v kĺbovej chrupavke.
 2. Mikrokruhové cievy. Môže sa objaviť na dolných a horných končatinách a dokonca aj na sliznici nosa a ďasien a spôsobiť krvácanie z nich.
 3. Zmiešaný typ. Je charakterizovaný prejavmi hematómu a mikrocirkulačných druhov. Nie je veľa modrín s ním, ale sú veľkolepé. Ich formovanie je podporované DIC, predávkovaním antikoagulanciami a klasickou hemofíliou. Aby sa zabránilo objaveniu podliatin bez dôvodu, je potrebné podrobiť sa vyšetreniu a plnému priebehu liečby.
 4. Vazelitový fialový vzhľad sa prejavuje zapálenými hematómami so svrbivou vyrážkou.

Ak sa objaví subkutánny hematóm, masť heparínu pomôže problém vyriešiť. Tento nástroj sa už dlho považuje za najúčinnejší v boji proti modrínam inej povahy. Aplikujte masť, aby ste ukazovali hematóm.

Troxevasinový gél pomôže posilniť krehké cievy a znížiť pravdepodobnosť hematómov bez dôvodu.

Je to dôležité! V prípade nekonzistencie kože a hlbokej žilovej trombózy je použitie masti prísne zakázané. Pamätajte si, že akákoľvek samošetrenie sa môže zmeniť na nenapraviteľnú tragédiu. Miestny lekár, flebológ alebo hematológ sa podieľa na liečbe bezpodmienečne sa objavujúcej modriny na koži.

Zhrnutie

Zvratky na tele človeka bez akéhokoľvek dôvodu sa môžu objaviť v každom veku. Najdôležitejšie je včas pochopiť, čo vyvolalo ich výskyt. A za to nemôžete robiť bez dôkladnej lekárskej prehliadky. Po zistení príčin, ktoré vyvolávajú výskyt hematómov, ošetrujúci lekár predpíše terapeutické opatrenia na vyriešenie problému. Starostlivý postoj k vášmu telu pomôže zabrániť katastrofálnym následkom. Buďte zdraví.

Dôležité vedieť: cholesterol

Mnoho ľudí môže mať vysoký cholesterol, od mladých po staré. Cholesterol nikoho nestojí, preto buďte pozorní na vaše telo, ak si všimnete aspoň jedno znamenie, potom je čas zvoniť alarm.

Medzi príznakmi vysokého cholesterolu sa vyznačujú nasledovné príznaky: v blízkosti rohovky sa objaví svetlošedý okraj, žlté uzliny sa tvoria pod viečkami, bolesť v srdci, slabosť v nohách a plaketa v cievach.

Prečítajte si o najjednoduchšom spôsobe zníženia hladiny cholesterolu v ďalšom článku.

Zlomeniny na tele bez dôvodov u žien

Pri modrinách dochádza k nanášaniu úderov na povrch tela, koža prenáša tlak, tvoria krvácanie z hematómov, všeobecnejšie známe ako modriny. V mieste poranenia, prasknutie cievy, krv tečie pod kožu s ďalším rozšírením okolo mäkkých tkanív obklopujúcich poškodenú oblasť. Látka nazývaná hemoglobín, ktorý je súčasťou krvi, ovplyvňuje farbu modrín. Spočiatku sa všetci stávajú tmavo červenými, meniacimi sa odtieňmi v priebehu času. Farbivo je ovplyvnené rozkladnými produktmi hemoglobínu. Hovor o biliverdíne a bilirubíne. Predpokladá sa, že tlak na cievy závisí od umiestnenia modrín, ak sa nachádza v dolnej časti tela, hematóm bude trvať dlhšie, než sa bude liečiť. Uvedené skutočnosti potvrdzujú, že hematómy pochádzajúce z poranení sú úplne prirodzený jav. Ale modriny na tele bez príčiny u žien je pomerne nebezpečný jav, čo signalizuje, že telo nie je v poriadku a má byť zaznamenané kvalifikovaným lekárom na konzultáciu.

Možné príčiny modrín na ženskom tele

Nie je popreté, že vážne choroby spôsobujú tvorbu podliatin. Konkrétne môžeme hovoriť o:

 • Vaskulitída.
 • Kardiostimulácia.
 • Poruchy krvného toku.
 • Zníženie úrovne elasticity cievnych stien.
 • Zhoršené zrážanie krvi.
 • Nedostatočný počet krvných doštičiek.

Vyvolávajú zníženie viskozity krvi, vyvíja sa krvácanie, ktorého výsledkom je výskyt hematómov.
Takéto negatívne reakcie sa často vyskytujú u pacientov užívajúcich Aspirín alebo Cavinton. Keď si všimnete, že modriny sa neustále objavujú, ale nie sú žiadne modriny, znamená to, že sa musíte vzdať týchto liekov, inak môže dôjsť k vážnemu vnútornému krvácaniu.
Aj výskyt neprimeraných modrín na tele môže byť ovplyvnený nedostatkom vitamínov. Ak telo nemá dostatok vitamínov C, K, P, má negatívny vplyv na cievy, stáva sa krehkejšími.
Ak sa tvoria modriny, mali by ste navštíviť profesionálneho hematológa, ktorý môže určiť príčinu patológie a predpísať potrebnú liečbu.

Zlomeniny na nohách žien

Takéto nešťastie sa môže vyskytnúť u žien rôzneho veku. Mladé dievčatá sa najviac obávajú, pretože strácajú možnosť nosiť punčochy a nosiť krátke sukne. Riešenie je vo vnútri tela. Bruises môžu signalizovať vývoj nebezpečných chorôb, nemožno ich ignorovať. Môžeme hovoriť o nedostatku vitamínov - hypovitaminóze, ktorá sa rozvíja po zime, keď je telo veľmi oslabené. Ak má človek genetické krvné choroby, hematómy sa môžu objaviť aj nečakane, a to bez zjavného dôvodu. ale tieto ochorenia sú diagnostikované už v ranom veku a ľudia sú viac pozorní voči svojmu stavu.
Keď je v krvi nedostatočné množstvo kobaltu, selénu alebo vápnika, vyvoláva problémy s nádobami, strácajú svoju elasticitu a silu.

Zlomeniny na rukách žien

Vo väčšine prípadov sa objavia modriny na rukách po zranení kože. Ak však nie sú viditeľné dôvody, je to dôvod na obavy, pretože signalizujú, že sa v tele vyvíjajú vážne patologické stavy. Ak nedošlo k žiadnym zraneniam, možno príčiny tvorby modrín sú:

 1. Hemoragická vaskulitída. Toto ochorenie sa vyznačuje vývojom zápalu postihujúceho najmenšie cievy pod kožou. Vyskytujú sa kapilárne slzy, krv vstupuje do zóny podkožného tkaniva a na ramenách sa objavujú modriny.
 2. Nedostatok vitamínu C. Tento vitamín je jedným z hlavných látok v tele, ktorý sa zúčastňuje aj procesov krvného obehu. Závisí od neho, ako priepustné kapiláry. Ak je telo príliš malé, vedie k vnútornému krvácaniu, čo vedie k tvorbe modrín. Venujte pozornosť vašim ďasnám - ak krvácajú, znamená to, že telo cíti nedostatok vitamínu C.

Zvratky na očných viečkach u žien

Ak sa v zóne očných viečok objavia neprimerané hematómy, je to nebezpečný signál upozorňujúci na prítomnosť zložitých ochorení. Prečo sa môžu objaviť modriny na očných viečkach?

 • Tkaniny stratili svoju elasticitu. S vekom sa koža stáva menej pružnou a pružnou. Plavidlá sú tiež slabšie. V niektorých prípadoch môžu modriny vzniknúť aj z vášho vlastného dotyku (ak si veľmi opatrne utierate tvár s uterákom alebo ostrým očím oko).
 • Z dôvodu hormonálnych porúch. To je dôvod, ktorý sa považuje za najčastejšie, ak sa nezaznamenajú hematómy v dôsledku zranení alebo zranení. Zmeny hormonálnych hladín prevažne ovplyvňujú ženy. Krvácanie sa objaví, ak je v tele príliš málo estrogénu. Jeho nedostatok sa pozoruje počas menopauzy, vyvoláva nedostatok a niektoré hormonálne lieky.
 • Vývoj chorôb rakoviny. Rakovina krvi patrí k možným príčinám hematómov na očných viečkach, pretože zloženie krvi sa výrazne mení, malé množstvo krvných doštičiek robí krvnú kvapalinu, môžu sa objaviť modriny.
 • Z dôvodu užívania určitých liekov. Často sa objavujú na očné viečka, pretože koža je jemná a citlivá. Hovoríme o antidepresívach, analgetikách, riedidlách krvi, liekoch s vysokým obsahom železa. S najväčšou pravdepodobnosťou bude potrebné ich ďalšie použitie opustiť, pretože tu hrozí nielen vonkajšie krvácanie, ale aj vnútorné krvácanie, ktoré je nebezpečné pre život.

Brusy na bruchu u žien

Tvorba hematómov na bruchu nie je príjemným javom, mala by sa bez problémov liečiť.

Hematómy - krvné útvary v mäkkom tkanive alebo pod kožou, čo vedie k pretrhnutiu najmenších ciev. Krv nemôže opustiť vnútorný priestor a hromadiť sa v brušnej dutine, v blízkosti orgánov alebo vnútri. Keď sú poškodené niektoré kapiláry - modriny sú malé a s arteriálnymi a venóznymi poraneniami existuje významná hrozba pre život, pretože človek môže stratiť významné množstvo krvi. V tomto prípade sa môžu objaviť mnohé modriny. Okrem toho, ak si nepožiadate o pomoc, začne krv stlačovať vnútornosti, čo im neumožňuje plne vykonávať svoje funkcie.

Zlomeniny na kolenách žien

Ak spozorujete neprimerané modriny v oblasti kolena, prehodnoťte svoju stravu, vydajte tvrdé diéty. Spomeňte si, či ste nedávno prekonali závažné chirurgické zákroky a aké lieky užívate. Veľké hematómy veľkosti sa môžu objaviť v dôsledku abnormálnych funkcií pečene. Hepatitídy rôznej povahy, prenesené zranenia vnútorných orgánov, akútne otravy vedú k narušeniu jej práce.
Nezabudnite na bežnú chorobu nohy - kŕčové žily. Brušovanie sa nevyskytuje vždy, ale je potrebné poradiť sa s lekárom.
Nezabudnite kontaktovať svojho lekára na primárnu diagnózu. Bude im pridelený krvný test, koagulogram, po ktorom bude prijaté rozhodnutie poslať špecialistovi užší profil.

Portálová správa kategoricky neodporúča samošetrenie a odporúča lekárovi pri prvých príznakoch ochorenia. Na našom portáli nájdete najlepších lekárov, ktorým sa môžete zaregistrovať online alebo telefonicky. Môžete si vybrať ten správny lekár sami alebo si ho vyzdvihneme úplne zadarmo. Aj pri nahrávaní cez nás bude cena konzultácie nižšia ako v samotnej klinike. Toto je náš malý darček pre našich návštevníkov. Ťa žehnaj!

Príčiny modrín na nohách, tvári, hrudníku a pod kožou. Ako liečiť lieky a tradičnú medicínu?

Ľudia nie sú poistení pred náhlymi zraneniami, pádmi a tiež údermi. Čo je modriny takmer každý vie.

V medicíne je dokázané, že čím je nižšia modrina v tele, tým dlhšie sa liečia. Aj o rýchlosti liečenia odráža pohlavie osoby.

U mužov pomliaždenia zmiznú rýchlejšie ako v ženskom tele.

Vzhľadom na skutočnosť, že hemoglobín je prítomný v krvi ľudského tela, miesto poškodenia sa okamžite stáva tmavo hnedým z hemoglobínu. Keďže rozkladá bunky hemoglobínových molekúl v hematóme, preberá inú farbu.

Modrina sa stáva fialovou, potom začne modrá a niekedy sa stáva takmer čierna a potom sa stáva zelenožltou.

Nazelenalá alebo žltá farba poskytuje hematómové pigmenty žlčníka (biliverdin), ako aj červeno-žltý pigment (bilirubín).

Bilirubín je produkt rozkladu molekuly hemoglobínu. Hojivosť závisí priamo od polohy modrín a od intenzity poranenia.

Čo spôsobuje modriny a prečo?

Hematómy na tele pri náhlom údere sú bežnou vecou a ak je hematóm spojený so silným úderom, potom dochádza k poškodeniu mäkkých tkanív, ako aj ciev obehového systému. V tomto prípade sú modriny kapilár v koži.

Ak sa modriny objavia sami o sebe, je to príčina vzrušenia.

Pretože nerozumné modriny majú v skutočnosti svoju etiológiu, čo znamená slabosť a krehkosť stien cév, za prítomnosti modrín.

Čo znamenajú modriny na ženskom tele?

Zvratky sa na ženskom tele objavujú častejšie ako na mužskom tele. Je spojená s ženskými hormónmi a najčastejšie s nedostatkom hormónu estrogénu v tele. V ženskom tele sa vyskytujú hormonálne rázy a vibrácie.

V menopauze, keď sa hormóny znižujú, sa na tele objavujú modriny bez príčiny u žien. Takéto hematómy sa najčastejšie objavujú v dolnej časti ženského tela a hlavne na nohách.

Práve v obehovom systéme dochádza k narušeniu s vekom a dôležitú úlohu v tomto zohráva zníženie hormonálnych hladín. Áno, a nedostatočný príjem vitamínov môže spôsobiť prítomnosť hematómov.

Nedostatok kyseliny askorbovej v tele (vitamín C) vedie k dlhšiemu liečebnému procesu svalového tkaniva poškodeného hematómom, nedostatok vitamínu P v ženskom tele, kapilárna krehkosť a krehkosť krvných ciev s malým priemerom.

V modernej medicíne vyvinul liek, ktorý môže rýchlo obnoviť poškodené tkanivo. Táto droga sa nazýva Ascorutin.

Táto droga je vhodná pre ľudí, ktorí majú len modriny, ale príčinou hematómov je nedostatok týchto vitamínov.

Tvorba príčinných hematómov u dospelých sa objavuje aj po dlhodobom užívaní antikoagulancií a protidoštičkových liekov. Hoci sú lieky týchto farmakologických skupín hlavnou príčinou porúch v podkožnom podaní.

Tieto lieky zmierňujú krv a dlhé obdobie ich používania vedie k tvorbe modrín v tele, ktoré sa menia na modriny v rôznych častiach tela.

"Životný cyklus" modriny spôsobenej poranením na obsah ↑

Aké ochorenie spôsobuje problémy pod kožou?

Krčka sa môže objaviť na tele z dôvodov vývoja patológie v tele, ktoré spolu spájajú mnohé ochorenia a vedú skupinu hemoragických diastáz.

Patológie, pri ktorých sa na jednom mieste alebo na inom mieste stále objavujú modriny, sú:

 • Vasopatínová choroba. Toto ochorenie cievneho systému, pri ktorom dochádza k poškodeniu arteriálnej membrány, ktorá je vyvolaná vystavením činiteľom toxickej povahy, infekčným typom činidiel a alergickej etiológii so zníženou funkčnosťou imunitného systému. Toto ochorenie zahŕňa patológiu typu hemoragickej vaskulitídy;
 • Vrodená patológia alebo jej získaná forma je koagulopatia. S touto chorobou je nedostatočný počet koagulačných faktorov v tele, alebo dochádza k poklesu ich syntézy, čo je dôvod, prečo v krvnej plazme nie je dostatočné množstvo týchto faktorov zrážanlivosti. Tento typ krvnej poruchy je hemofília;
 • Ochorenie krvných doštičiek - trombocytopénia. Táto patológia je dôsledkom zhoršeného metabolizmu v krvi a nedostatočnej syntézy krvných buniek. Stáva sa to so zvýšenou konzumáciou krvných doštičiek orgánom, s patológiou, ktoré vyvolávajú ich útlak. Tento stav krvného zloženia sa vyskytuje v hemangiómoch, patológii trombocytopenickej purpury, ako aj v prípade ochorenia krvného zloženia DIC;
 • Ochorenie krvi - trombocytopatia. V tomto type patológie dochádza k narušeniu a deštrukcii väzby doštičiek, čo spôsobuje zlé koagulovanie krvnej plazmy. Tento stav trombocytov sa vyvíja v prípadoch myelómu, ako aj erytémia (patológia pri tvorbe červených krviniek), systémový lupus erythematosus.
Pred liečbou modriny je potrebné objasniť jej etiológiu. Ak je príčina tvorby modrín mechanická, od rany je všetko jasné.

Ak sa zrazu objaví modrina a nie je dôvod na to, musíte sa porozprávať s lekárom, aby ste zistili, aký druh ochorenia môžu byť časté hematómy a preskúmať telo pre možnú prítomnosť odchýlok v hemostáze v ňom.

Pohľady na ľudské telo

Existujú modriny spôsobené mechanickými účinkami na pokožku - modrínový hematóm. Tieto modriny majú individuálny pôvod, ale hlavný dôvod pre zranenie.

Ak sa na tele objaví modrina v dôsledku ochorenia, potom je jej prejav zvláštny, rovnako ako spôsob jeho liečby.

Typy modrín, ktoré sa v dôsledku ochorenia stali na tele:

Ak človek ľahko dostane hematómy na kožu a často celé telo je pomliaždené, potom jediným riešením tohto problému je odkaz na vaskulárneho lekára.

Bruise na ženské prsia

Modrina na ženskom prsníku vyvoláva úzkosť vo svojom majiteľovi. Koniec koncov, prsné žľazy sa nachádzajú na hrudi, ktoré sú len zriedka, ale stále sú vystavené zraneniu. Môžete jednoducho spadnúť a potom sa na hrudi objaví hematóm.

Ženy by mali vždy chrániť prsia pred zraneniami, pretože hematómy na prsných žľazách veľkej oblasti sa často stávajú cysty. Vývoj polycystických v hrudníku vedie k silnej bolesti.

Ak sa modrina na hrudi nezobrazila z dôvodu zranenia a nie z užívania antikoagulancií, ale jej výskyt je náhly, potom je to dosť vážny dôvod navštíviť gynekológa, ako aj odborníka na prsníky.

Príčinou modriny na prsníku môže byť malígny nádor v prsníku a ochorenie zápalového karcinómu prsníka.

U mužov sa na hrudi vyskytujú aj hematómy, ale majú len mechanickú povahu - od rany alebo modriny.

Bruza v venóznej patológii

Zvratky žíl sa objavujú pomerne často, ak existuje patológia žilových ciev - kŕčové žily. Sami uzly kŕčové žily vytvárajú v zóne porážky vzhľad modriny. Hematómy sa tiež vyskytujú vo venóznej oblasti s počiatočným rozvojom kŕčovej dilatácie.

Tam sú tiež viditeľné hematómy na hviezdičky ciev a na uzliny, ktoré sú náchylné k prasknutiu. Zvratky na nohách v oblasti postihnutých žíl tvoria malé poškodenie ciev alebo slabosť membrán krvných ciev, ktoré sú náchylné na krvácanie.

V mieste konvulzívneho svalového kŕče sa často vyskytujú hematómy kvôli poškodeniu kapilár.

Zlomeniny na nohách

Hematómy v nohách sa objavujú v dôsledku vážnych porušení v cievnom systéme, ako aj pri odchýlkach v zložení krvnej plazmy:

 • Odchýlka v hemostáze tela, ktorá vedie k porušeniu trombofilnej povahy. Hemostáza sa zaoberá udržaním zloženia krvi v skvapalnenom stave s cieľom vyhnúť sa arteriálnej trombóze a systém hemostázy funguje na včasné zastavenie krvácania, ktoré môže byť vyvolané roztrhnutím krvných ciev, resorpciou krvných zrazenín (trombov) a ich odstránením z krvného riečišťa. Patológia v systéme hemostázy je často genetická dedičná, ale veľmi často sa jedná o získané porušenie hematopoetického systému. Mnoho žien si počas tehotenstva všimne modriny na nohách a často sa to deje po narodení. Počas obdobia reštrukturalizácie tela počas tehotenstva dochádza k zlyhaniu hematopoetického systému a hemostáze. Takéto porušenia vedú k umelému ukončeniu tehotenstva orgánom v rôznych obdobiach vývoja dieťaťa, skorému zrodeniu dieťaťa a hojnému krvácaniu v čase dodania a po tomto procese. Trombofília je často príčinou neplodnosti u žien vo fertilnom veku;
 • Príčinou rozsiahlych modrín na rôznych častiach nohy, ako aj v celom tele môžu byť patologické hemoragické typy, ktoré vedú k pretrhnutiu kapilárnych puzdier a puzdier. Výsledkom je rozsiahle hematómy na všetkých častiach nohy: na nohách, v poplitealnom záreze, najčastejšie na stehne, a to sa stáva po celú dobu. Aj nízky obsah krvných doštičiek môže byť spôsobený infekčným alebo vírusovým ochorením. V tejto skupine chorôb a hemofílie. Táto patológia je najčastejšia u mužov;
 • Kŕčové žily sú skôr ochorením žien, hoci muži trpia aj kŕčovými žilkami a to sa stáva oveľa menej často. Príčinou kŕčových žíl môže byť: dlhá doba na nohách, preťaženie tela tvrdou prácou, ako aj fyzická nečinnosť. U žien sa pridá ďalšie obdobie tehotenstva, pri ktorom sa zvyšuje zaťaženie žíl a končatín. Varikozita spôsobuje silné bolesti a modriny na nohách postihnutých žíl. Kŕčové žily možno zastaviť v počiatočnom štádiu vývoja, ak vopred diagnostikujete systém žíl a začnete liečbu predpísanú lekárom-flebológom;
 • Choroby pečeňových buniek, ktoré vedú k intoxikácii systému krvného zásobovania a celého tela, spôsobujú veľké modriny na dolných končatinách. Tiež v dôsledku ochorení pečene dochádza k poruche v orgánoch endokrinného systému, čo znižuje produkciu hormónov, čo zhoršuje fungovanie hematopoetického systému, ako aj cievneho systému;
 • Avitaminóza často vedie k tvorbe modrín na rôznych miestach kože na nohách. Pri nedostatočnom množstve vitamínu C zráža krvná plazma zle a nedostatok vitamínu P vedie k krehkosti kapilárnych membrán. Pri nedostatku vitamínov sa modriny objavujú nielen na nohách, ale sú pozorované na všetkých kožných plochách, ale v rôznych objemoch.
Príčiny hematómu na ramenách sú rovnaké ako na nohách.

Priebeh patológie je rovnaký, s jedným rozdielom, že modriny na ramenách prechádzajú rýchlejšie ako na nohách.

Zlomeniny na tvári

Mechanické modriny na tvári sa objavujú hlavne z rany a nachádzajú sa v oblasti ústnej dutiny (na perách), rovnako ako v oblasti ľudského oka (na očných viečkach).

To sa vysvetľuje tým, že na týchto miestach na tvári sú kapiláry najbližšie k pokožke. Dokonca aj menšia modrina môže viesť k veľkej modriny.

Zlomeniny nemechanickej, traumatické povahy môžu byť na tvári v dôsledku:

 • Nedostatky vitamínov, ktoré poskytujú maximálnu výživu pre systém krvného obehu (avitaminóza v ťažkom štádiu);
 • Alergické reakcie tela;
 • Ochorenia pečene, ktoré vedú k intoxikácii celého organizmu. Obzvlášť výrazná cyanóza pri hepatitíde, ako aj pri cirhótickej deštrukcii pečeňových buniek;
 • Nedostatok ženských gomónov v tele. Pokles produkcie hormónov začína po 35 rokoch života. K vrcholu tohto procesu dochádza počas menopauzy a v čase menopauzy. V tomto čase sa na ženskom tele objavia bezpodstatné modriny (najmä na dolných končatinách a v blízkosti tváre);
 • Po utrpení infekčných ochorení alebo prítomnosti vírusov v tele, ktoré vyvolali zápalový proces vo vnútri tela, a tiež spôsobili poruchy v systéme krvného obehu a narušenia integrity membrán cievy;
 • Po ťažkom kašľovom ataku, keď dôjde k prudkému nárastu indexu krvného tlaku, sa na tvári môžu vytvoriť malé bodové hematómy.
Zlomeniny na tvári k obsahu ↑

Liečba poškodenia

Aby sa čo najrýchlejšie zbavili modriny, používajú sa lieky, ktoré nie sú pre telo vždy bezpečné.

Pri liečbe neprimeraných modrín je potrebné poradiť sa s lekárom s cieľom nájsť maximálnu liečbu patológie, pri ktorej je tvorba modrín ako sekundárne ochorenie.

Na liečbu netraumatických hematómov sa používajú:

 • Masť heparínu je liek, ktorý dobre absorbuje hematóm. Musí sa však pamätať na to, že tento liek má kontraindikácie a nie je vhodný pre ľudí, ktorí majú patológiu zrážania krvnej plazmy;
 • Masťový záchranca - tento lekársky nástroj na rozpustenie modrín na tele. Existuje kontraindikácia tohto lieku - nebezpečný záchvat na perách a navždy;
 • Gél Troxevasin - toto lekárske liečivo nielenže rieši hematóm, ale tiež posilňuje membrány krvných ciev, zabraňuje krehkosti kapilár. Existujú kontraindikácie gélu s troxevazínom - nevzťahujú sa na citlivé miesta na koži a v oblasti slizníc;
 • Liečivá morská špongia (bodyaga) je lacná, ale účinná liečba podliatin. Prášok sa musí aplikovať na modrinu v pastovitom stave (predtým zriedený vodou). Najväčší účinok prášku bodyagi - táto aplikácia v prvých minútach výskytu modriny.
Gél Troxevasin na obsah ↑

Liečba receptami z tradičnej medicíny

Keď sa objaví modrina, môžete aplikovať kompresie z liečivých rastlín:

 • Prilepte list lopúcha k hematómu;
 • Vytvorte kompresiu cibule, ku ktorej sa pridáva cukor;
 • Rozdrviť čerstvú petržlenovú vňať a pripevniť sa na modrinu, obaliť obväzom na vrchu;
 • Na štvrtej časti čajovej lyžičky kurkuma a zázvoru pridajte niekoľko kvapiek vody a aplikujte na hematóm;
 • Aplikujte listy kapusty alebo listy listov na modrinu;
 • 50,0 mililitrov vody a lyžice octu rozpustiť. Namočte obväz a aplikujte tento kompres na modrinu a omotajte;
 • Slaný kompresný roztok pomôže rozpúšťať modrinu - 100,0 mililitrov vody a jednu lyžicu soli. Osušte obväz a aplikujte na boľavé miesto.
Čerstvý petržlen komprimovať na obsah содерж

prevencia

Aby sa zabránilo objaveniu modrín vo veľkých množstvách na tele, mali by sa dodržiavať preventívne opatrenia:

 • Zabráňte poškodeniu kože a modrín;
 • Je potrebné kontrolovať hmotnosť (obezita nie je povolená)
 • Stráviť veľa času na ulici pomôže naplniť krvný obeh kyslíkom, čo posilní steny ciev;
 • Potravinová kultúra s maximálnym množstvom čerstvej zeleniny a ovocia;
 • Monitorujte doplňovanie vitamínov v tele;
 • Pravidelne používajte masáž alebo samo-masáž nohy;
 • Topánky musia byť čo najstabilnejšie;
 • Pre kŕčové žily nosiť kompresné pančuchy;
 • Je to veľa pohybu, ktoré neumožňuje stagnáciu žilovej aj arteriálnej krvi;
 • Vyhnite sa látkam a produktom, ktoré vyvolávajú alergie.
 • Pozorované u lekára na profylaktické účely 2 krát ročne.

Ak chcete maximálne vytvrdnúť kožu a kapiláry pod nimi, je potrebné používať kontrastnú sprchu každý deň, najmä pre dolné končatiny. Väčšina modrín trpí nohami, tak u dieťaťa, ako aj u dospelých.

Najlepší čas na kontrastnú sprchu sú hodiny pred spaním. Nohy odpočívajú čo najviac, únava sa odstráni z dolných končatín.

záver

A nezabudnite, že nie každá modrina môže byť liečená samostatne. Ak dieťa spadne z bicykla alebo dospelý narazí na roh stola, je to jasná príčina vzniku hematómov a je jasné, ako s ním zaobchádzať.

Ak však nedošlo k žiadnemu mechanickému poškodeniu kože, ale z času na čas sa objavia modriny, najmä veľké, potom je nevyhnutná naliehavá potreba navštíviť hematológa alebo flebologa, aby sa po diagnostickej štúdii zistila pôvodná príčina vzniku modrín.

Lekár predpíše liečbu, ktorá liečí hlavnú príčinu hematómu, a nie samotnú modrinu, ako pri mechanickom poškodení kože.

Okrem Toho Čítal O Plavidlách

2. Hlavné diagnostické znaky ac.

- záchvat intenzívnych bolestivých pocitov v hrudníku (za hrudnou kosťou), ktorý trvá dlhšie ako 15 minút a nekončí po opakovanom podaní nitroglycerínu;- emočné farbenie napadnutia, vegetatívne reakcie (nauzea, vracanie), možné komplikácie (CSH, pľúcny edém, tachyderické alebo bradyarytmie, VS);

Vysoký cholesterol: o čom to hovorí a čo treba urobiť?

Cholesterol je organická látka, prírodný alkohol rozpustný v tukoch. V tele všetkých živých bytostí je súčasťou bunkovej steny, tvorí jej štruktúru a zúčastňuje sa na preprave látok do bunky a späť.

Prečo je hematokrit zvýšený v krvi, čo to znamená?

Počty erytrocytov, leukocytov a krvných doštičiek pre celkový objem krvi v tele sa nazývajú hematokrit.Tento ukazovateľ je obyčajne zobrazený ako percento, menej často - ako zlomkové číslo.

Prečo sa krvné zrazeniny rýchlo

Zrážanie krvi je dôležitým ukazovateľom ľudského zdravia. Ak stupeň zrážanlivosti spĺňa normy, krv rovnomerne cirkuluje v tele, dodáva orgánom kyslík a živiny a akékoľvek otvorené poškodenie malého rozsahu alebo poškodenie pokožky sa rýchlo uzdravuje.

Supraventrikulárna tachykardia na znakoch ekg

Supraventrikulárna paroxysmálna tachykardiaSupraventrikulárna paroxysmálna tachykardiaSupraventrikulárna paroxyzmálna tachykardia je formou arytmie. Má náhly nárast srdcovej frekvencie v krátkom alebo dlhšom časovom období a presahuje 140 úderov za minútu pri zachovaní správnej srdcovej frekvencie.

Doba krvácania

Doba krvácania je čas od okamihu aplikácie štandardnej rany kože do okamihu zastavenia krvného toku. Charakterizuje funkčnú aktivitu krvných doštičiek a interakciu krvných doštičiek s cievnou stenou.