Z tohto článku sa dozviete: aký je názov lekára pre žily, tepny a ich ochorenia. Aké problémy riešia vaskulári a všeobecní lekári? ktorý lekár lieči vaskulárne ochorenia mozgu a srdca.

Názov lekára, ktorý sa zúčastňuje cievnych ochorení, je vaskulárny chirurg. Pri niektorých ochoreniach krvných ciev však môžu pomôcť kardiológovia, intervenční kardiológovia, všeobecní lekári a neurochirurgovia.

Presne povedané, lekári a iné špecializácie sa podieľajú na patológii spojenej s cievnymi ochoreniami. Príkladom by bol neurológ, ktorý liečil cerebrovaskulárne ochorenia, ktorých vývoj nastáva v dôsledku zhoršeného prietoku krvi cez cievy mozgu. Kardiológ, ktorý liečí koronárne ochorenie srdca, ktorý vznikol v dôsledku zúženia srdcových ciev, môže hrať rovnakú úlohu.

Lekári, ktorí liečia cievne

Vaskulárni a všeobecní chirurgovia

Cievny chirurg je vysokokvalifikovaný špecialista, ktorý sa zaoberá chorobami cievneho systému. Doktor tejto špecializácie sa zaoberá všetkými plavidlami okrem mozgu a srdca.

Cévny systém pozostáva z tepien a žíl, cez ktoré sa krv prepravuje po celom tele. Bez normálneho prívodu krvi ľudské telo nemôže normálne fungovať.

Pre mnohých ľudí je slovo "chirurg" spojené iba s operáciami. Avšak mnohí pacienti cievnych chirurgov nepotrebujú chirurgické zákroky, potrebujú konzervatívnu terapiu, pomocou ktorej je často možné zlepšiť stav krvného obehu. Navyše pred operáciou je potrebné správne stanoviť diagnózu. K tomu cievny chirurg nájde klinický obraz choroby, spýta sa pacienta na vývoj symptómov, vykoná vyšetrenie a pridelí ďalšie vyšetrenia. Na základe získaných údajov stanovuje diagnózu a určuje taktiku liečby.

Cievny chirurg vyšetruje pacienta.

Liečivá na liečbu cievnych chirurgov sú predpísané pre počiatočné štádiá aterosklerózy a obštrukcie endarteritídy v nohách, hlboká žilová trombóza, posttromboflexitický syndróm, nešportové kŕčové žily dolných končatín. Lekári sa snažia zabrániť progresii choroby, takže pacient nemusí podstúpiť operáciu.

Kvalifikovaní cévní chirurgovia vykonávajú rôzne cievne operácie vrátane:

 • Endovaskulárne (operácie vykonávané minimálne invazívnou metódou pod röntgenovou kontrolou) alebo otvorené chirurgické zákroky na aneuryzmu brušnej a hrudnej aorty.
 • Otvorené a minimálne invazívne operácie na patológiu všetkých ciev okrem mozgu a srdca.
 • Odstránenie aterosklerotických plakov v karotidových artériách, stentovanie krčných tepien.
 • Posun tepien v ateroskleróze alebo obštrukcii endarteritídy v nohách.
 • Endovaskulárna liečba aterosklerózy alebo obličiek endarteritis.
 • Skleroterapia, rádiofrekvenčná alebo laserová ablácia pre kŕčové žily.
 • Tradičné odstránenie kŕčových žíl.
 • Endovaskulárna alebo otvorená chirurgia pre hlbokú žilovú trombózu.
Operácie na kŕčové žily

Nie všetky tieto operácie môžu byť vykonané akýmkoľvek vaskulárnym chirurgom. Rovnako ako v akejkoľvek lekárskej špecialite sa získavajú vedomosti a zručnosti so skúsenosťami. Úzka špecializácia je možná v cievnej chirurgii: napríklad, jeden lekár sa môže špecializovať na vykonávanie endovaskulárnych operácií a druhý pri vykonávaní otvorenej chirurgie, ale obaja sa nazývajú vaskulárni chirurgovia.

Títo špecialisti pracujú vo väčšine prípadov vo veľkých zdravotníckych zariadeniach, ktoré sa nachádzajú hlavne vo veľkých mestách. Avšak nie všetci ľudia s cievnymi ochoreniami žijú v týchto mestách alebo v ich blízkosti. V takýchto prípadoch sa všeobecní lekári zaoberajú liečbou miernych prípadov. Nemôžu vykonávať endovaskulárne operácie a komplexné chirurgické zákroky na aortálnu aneuryzmu, avšak konzervatívna liečba aterosklerózy a obštrukcie endarteritídy dolných končatín, ochorenia kiahní a hlbokej žilovej trombózy je v ich silách.

Okrem toho, všeobecní chirurgovia často vykonávajú operácie na kŕčové žily v nohách, gangréna dolných končatín spôsobená zlým obehom. Často musia amputovať dolné končatiny na rôznych úrovniach, hoci s poskytnutím vysoko špecializovanej starostlivosti, vrátane endovaskulárnych zákrokov a operácií na vynechanie postihnutých tepien, u niektorých pacientov mohli byť nohy zachránené.

Všeobecní chirurgovia so všetkou profesionalitou nemôžu úplne nahradiť vaskulárnych lekárov v ťažkých prípadoch, na to nemajú vedomosti, zručnosti a vybavenie.

Kardiochirurgov a intervenčných kardiológov

Heartoví chirurgovia a intervenční kardiológovia sú lekári, ktorí liečia srdcové cievne ochorenia. Ide o dve rôzne špecializácie, ktorých úlohy sa často prelínajú. Intervenční kardiológovia vykonávajú len minimálne invazívnu operáciu na cievach srdca, ku ktorým patria:

 1. Koronárna angiografia je vyšetrenie koronárnych artérií dodávajúcich srdce. Toto vyšetrenie sa uskutočňuje zavedením kontrastu do lumen srdcových ciev prostredníctvom dlhého katétra a ďalšieho röntgenového vyšetrenia. Pomocou koronárnej angiografie je možné zistiť miesta konstrikcie srdcových ciev, ktoré môžu viesť k infarktu myokardu.
 2. Angioplastika a stenting - endovaskulárna chirurgia na obnovenie priechodnosti koronárnej artérie. Tieto intervencie sa používajú v prítomnosti infarktu myokardu alebo ischemickej choroby srdca.

Srdci chirurgovia vykonávajú celý rad operácií na srdci a jeho cievach vrátane minimálne invazívnej a otvorenej chirurgie. Okrem koronárnej angiografie, angioplastiky a stentovania vykonávajú doktori tejto špecializácie bypass koronárnych artérií. Pri tejto operácii na cievach srdca sa vytvorí obtoková cesta (kríž) pre krv, čím sa vynechá miesto konstrikcie v koronárnej artérii.

Tiež srdeční chirurgovia vykonávajú chirurgickú liečbu aneuryzmy aorty. Toto je počiatočná časť aorty, ktorá je v priamom kontakte so srdcom a od ktorej sa cievy pohybujú k ramenám, hlave, krku a mozgu. V niektorých lekárskych inštitúciách pôsobia srdcová chirurgia aj na aneuryzmy hrudnej aorty.

neurosurgeons

Neurochirurgovia sa zaoberajú problémami s cievami mozgu a miechy. Cievna neurochirurgia sa považuje za jednu z najťažších oblastí tejto lekárskej špecializácie. Neurochirurgovia vykonávajú endovaskulárnu a otvorenú operáciu cievnej patológie centrálneho nervového systému. Kvalifikovaní lekári tejto špeciálnej práce pracujú len vo veľkých zdravotníckych zariadeniach.

Ako si vybrať dobrého lekára

Výber dobrého lekára môže byť náročný bez ohľadu na lekársku špecialitu, ktorú pacient potrebuje. Lekár na plavidlách - nie je výnimkou.

Odporúčania na výber správneho špecialistu:

 • Vyberte lekára, ktorému dôverujete a s kým sa cítite dobre.
 • Nebojte sa ho položiť otázky, aby ste sa uistili, že ich môže zrozumiteľne odpovedať.
 • Porozprávajte sa s ostatnými pacientmi tohto lekára a spýtajte sa ich, či sú spokojní s výsledkami liečby.
 • Ak potrebujete chirurgickú liečbu, požiadajte svojho lekára o svoje skúsenosti s takýmito operáciami.
 • Ak bude operácia vykonaná všeobecným lekárom, opýtajte sa, či má pokročilé kurzy vaskulárnej chirurgie.
 • Dôverujte svojej intuícii, zvyčajne to nezabráni.

Kritériá vysokej odbornosti lekára môžu byť adekvátne hodnotené len inými lekármi. Názory jednotlivých pacientov môžu byť nesprávne a kvôli ich ľuďom alebo ľudu. Napríklad lekár môže byť vynikajúcim vaskulárnym chirurgom, ale jednoducho nevie, ako komunikovať s pacientmi a ich príbuznými.

Ak existuje veľa negatívnych recenzií, je to dôvod na premýšľanie o kvalifikácii ktoréhokoľvek lekára.

Ktorý lekár lieči žily a krvné cievy

Zrážka moderného života, neustály stres, zlá ekológia a nezdravé jedlo nepriaznivo ovplyvňujú stav plavidiel, zhoršujú ich prácu. V tejto situácii je potrebné konzultovať lekára, ktorý naplánuje diagnostiku.

Nezávisle nie je vždy ľahké rozhodnúť, ktorý lekár sa má obrátiť, aby ste mohli najskôr navštíviť terapeuta, ktorý vás prevedie na potrebného odborníka, ktorý pomôže pri riešení problémov.

Čo sa zaoberajú lekármi v liečbe cievneho systému

Pri návrate do zdravotníckeho zariadenia chce pacient vedieť meno lekára, ktorému potrebuje ísť. Liečbu cievnych ochorení vykonávajú špecializovaní lekári.

V prípade porušenia funkcií koronárnych žíl sa vyžaduje konzultácia s kardiológom. Problémy s mozgovými cievami pomôžu riešiť neurológov. Flebológ pracuje s ochorením žíl, angiológ pracuje s tepnami.

Okrem toho vám lekár môže odkázať na dermatológa, imunologa, alergologa, chirurga alebo iného odborníka.

Stáva sa, že potrebujete pomoc vaskulárneho lekára alebo reumatológa (na zápaly steny ciev).

Špecialista na hlavu a krk

Patológie mozgu zahŕňali terapeuta. Pacient sa môže s ním stretnúť so sťažnosťami na bolesti hlavy, tinitus, závrat, mdloby.

Ale ak sa vyskytli problémy s mozgovými cievami, pacient je poslaný na liečbu neurológom. Tento lekár pomáha normalizovať prietok krvi a vyrovnávať sa s následkami.

Na koho sa má kontaktovať s aterosklerózou

Často sa u pacientov diagnostikuje ateroskleróza, v takýchto prípadoch sa vyskytujú tieto problémy:

Takéto príznaky sa prejavujú ako dôsledok vysokého cholesterolu a tvorby plakov na cievnych stenách, v dôsledku čoho dochádza k narušeniu prietoku krvi. Pri absencii potrebnej liečby sa môže objaviť komplikácia, ako je encefalopatia. Ochorenie sa vyznačuje narušením práce a zmenami v štruktúrach mozgu.

Ak lekár predpokladá vývin aterosklerózy, potom by mal pacient okrem konzultácie s neurológom podstúpiť ultrazvukové vyšetrenie krvných ciev, počítačovú tomografiu a krvný test cholesterolu.

Keď nastane mozgová mŕtvica, pacient má nasledovné príznaky:

 • Nevoľnosť.
 • Mdloby.
 • Rušenie orientácie vo vesmíre.

Pomoc človeku by mala byť poskytnutá okamžite, potom by mal byť pozorovaný neurológom, pretože kedykoľvek po mozgovej príhode môže vzniknúť vaskulárna demencia - duševná porucha na pozadí poruchy mozgu.

Kde ísť s IRR

Vegetatívna dystónia sa vyznačuje viacerými príznakmi:

 • Zlyhanie tlaku.
 • Dyspnoe aj pri malej fyzickej námahe.
 • Nevoľnosť, zvracanie.
 • Vertigo až do mdloby.
 • Pálenie záhy.

Neurológ tiež pomáha vyrovnať sa s takými poruchami, často sa pacientka navyše odvoláva na konzultáciu s endokrinológiou.

Lekár pre choroby nôh a paží

Mnoho ľudí trpí podobnými príznakmi:

 • Tažnosť v dolných končatinách.
 • Vzhľad cievneho vzoru na ramenách, nohách.

Najčastejšie tieto príznaky naznačujú kŕčové žily. V tomto prípade môže každý lekár pomôcť v žilách a v plavidlách:

Angiológ sa zaoberá liečbou ciev dolných končatín. Choroby sa môžu spájať s obehovými a lymfatickými systémami.

Predovšetkým lekár predpísal množstvo diagnostických postupov:

 • Ultrazvukové obojstranné skenovanie.
 • US.
 • Angiografia.

Po preštudovaní výsledkov je predpísaná potrebná liečba.

Kto má ísť s kŕčovými žilami

Vedúcou chorobou krvných ciev sú kŕčové žily na nohách. Najčastejšie tento problém vyvolávajú tieto faktory:

 • Slabý tón žilových stien.
 • Dlho státie bez pohybu.
 • Porušenie funkcií ventilov žíl.
 • Patológia štítnej žľazy.
 • Genetická predispozícia.

Existuje množstvo príznakov naznačujúcich tvorbu kŕčových žíl:

 • Zdurené žily.
 • Pain.
 • Opuch.
 • Vaskulárny vzor.
 • Poškodenia, ktoré sa najčastejšie objavujú na nohách.

Venózna krv stagnuje, čo je dôsledok tromboflebitídy - uzatvorenie cievy s krvnou zrazeninou a následný zápalový proces.

Phlebologist určí niekoľko štúdií:

 • Dopplerovej žily, ktorá sa používa na hodnotenie toku krvi v cievach.
 • CT vyšetrenie krvných zrazenín.
 • Krvný test na zrážanie.
 • Phlebomanometria (meranie tlaku v žilách).

Choroba je spojená s tlakom v cievach. V počiatočných štádiách vývoja je predpísaná farmakoterapia, s pokročilými formami môže pomôcť iba chirurgická intervencia.

Vaskulárny chirurg

Práca vaskulárneho chirurga je chirurgická liečba, ktorá sa vykonáva na cievach riadených zobrazovaním pomocou žiarenia pomocou špeciálnych nástrojov. Patrí sem posun koronárnych ciev, operácia na čistenie aterosklerotického plaku z vnútornej časti cievy.

Špecializované žily sú v oblasti pozornosti špecialistu, liečba tromboflebitídy - zníženie lumenu artérií so súvisiacim zápalom častí cievneho systému.

Endovaskulárna chirurgia má niekoľko výhod. Keďže postup je minimálne invazívny, rehabilitácia je rýchlejšia as minimálnym prejavom bolesti a komplikácií.

Keď sú žily zablokované, vykoná sa posun, to znamená, že sa začala ďalšia protéza, ktorá obišla blokovanú cievu. Zároveň sa našla zistená krvná zrazenina. Takéto opatrenie umožňuje obnoviť tok krvi. Ak sa pacientova žila vynechá, postup sa nazýva "autovousný posun".

Zvýšenie priemeru stien umožňuje dilatáciu. Operácia je charakterizovaná zavedením valca pod nízkym tlakom. Zachovanie zvýšeného priemeru je zabezpečený špeciálnou kovovou pružinou.

Kam ísť o problémy s nádobami na tvári

Niekedy sa lekárska inštitúcia sťažuje na výskyt červených vyrážok v oblasti tváre.

Najčastejšie je takýto prejav charakterizovaný lupus erythematosus. Patológia je spojená so zlyhaním imunitného systému, je určená produkciou protilátok proti vlastným spojivovým tkanivám. Imunita vedie k boju s bunkami tela, problémy začínajú s cievami.

Lupus erythematosus sa prejavuje množstvom znakov:

 • Zvýšte teplotu.
 • Všeobecná nevoľnosť, slabosť.
 • Strata a vyblednutie vlasov, krehké nechty.
 • Bolestivé symptómy vo svaloch, kĺboch.
 • Červené formácie na tvári - dôsledok zničenia kapilár.
 • Myokarditída je zápalové poškodenie srdcového svalu.
 • Perikarditída je zápal srdečnej membrány srdca.

Patológia sa vyznačuje vážnymi komplikáciami:

 • Zápal pľúc.
 • Raynaudova choroba - poškodenie artérií a artérií končatín.
 • Skleróza.
 • Glomerulárna nefritída - zápalový proces v obličkových glomerulách.
 • Zhoršenie toku krvi v mozgu.
 • Chudokrvnosť.

Ak sa objavia vyššie uvedené príznaky, mali by ste sa poradiť s imunológom.

Na potvrdenie diagnózy je priradených niekoľko opatrení:

 • Krvný test
 • Rozbor moču.
 • Ultrazvukové vyšetrenie.
 • Elektrokardiogram.
 • CT skenovanie mozgu.

Heart Specialist

Srdcová patológia je terapia kardiológa. Pacienti prichádzajú s ním so sťažnosťami na:

 • Bolesť na hrudníku.
 • Dýchavičnosť.
 • Posilnená práca potných žliaz.
 • Poruchy srdcových kontrakcií.
 • Ochorenie srdca.
 • Útok srdca.
 • Angina pectoris

Okrem toho sa kardiológ zaoberá plavidlami, ktoré zásobujú srdcový sval.

V niektorých prípadoch sa odporúča návšteva kardiologa:

 • Vek po 35 rokoch.
 • Plánované tehotenstvo.
 • Genetická predispozícia k patologickým ochoreniam srdca.
 • Nadváha, obezita.

Ak sa osoba riadi týmito pravidlami, riziko vážnych ochorení kardiovaskulárneho systému sa výrazne zníži. Po zistení konkrétneho problému pacient dostane včasnú liečbu bez rizika vzniku komplikácií.

Samotná osoba je zodpovedná za plavidlá, ich zdravie a doktor len pomáha riešiť vzniknuté problémy.

Prečo je dôležité včas kontaktovať špecialistu?

Ak máte zdravotné problémy, človek niekedy potrebuje navštíviť lekára, ktorý liečí krvné cievy. To umožní objasniť diagnózu po komplexnom vyšetrení a predpísať potrebné terapeutické opatrenia.

Je dôležité si uvedomiť, že vaskulárne patológie zaujímajú popredné miesto medzi najbežnejšími anomáliami nášho storočia. Často zbavujú človeka príležitosť pohybovať sa, komunikovať s ľuďmi.

Je dôležité opraviť všetky faktory, ktoré môžu viesť k porušeniu, a pamätať na to, že nikotín a sedavý životný štýl majú najväčší deštruktívny účinok.

Komu sa má kontaktovať s aterosklerózou mozgových ciev a dolných končatín

Ateroskleróza je dnes jednou z najčastejších cievnych ochorení, čo je častá príčina smrti. Fajčenie, konzumácia alkoholu, ťažké ťažké jedlá, sedavý životný štýl, stres a nadmerné zaťaženie nervov pomaly zničia zdravie a spôsobujú viaceré ochorenia vrátane aterosklerózy.

Pri ateroskleróze dochádza k ukladaniu "škodlivého" cholesterolu na vnútorný povrch cievnych stien, čo vedie k zúženiu lumen ciev, čo ďalej vedie k hypertenzii a dokonca k mŕtvici.

Aj na cievnych stenách sa vytvárajú pláty - navzájom prilepené, zvarené bunkami "zlého" cholesterolu. Zablokujú krvné cievy, vyvolávajú vývoj trombózy, tromboflebitídy, tromboembolizmu. Normálny krvný obeh je narušený, vnútorné orgány a tkanivá zažívajú neustále hladovanie kyslíkom a nedostatok živín. To má deprimujúci vplyv na ich prácu a regeneráciu.

Najčastejšie sa u mužov vo veku 45 až 50 rokov diagnostikuje ateroskleróza. Nedávno sa však táto diagnóza potvrdila u žien. Okrem toho je choroba "mladšia" a už postihuje pacientov starších ako 30 rokov. Pacienti s diabetom sú v rizikovej zóne.

Čo je ateroskleróza

Pri ateroskleróze koronárnych artérií vzniká angína - poškodenie srdca spôsobené hypoxiou srdcových tkanív. Choroba môže byť dlhodobo asymptomatická a potom sa prejavuje ťažkými horiacimi bolesťami, ktoré sa šíria do ramien, brucha, chrbta, postupne sa zvyšujú. Jednou z komplikácií aterosklerózy je infarkt myokardu.

Pri ateroskleróze mozgových ciev sa vyvíja ťažká komplikovaná hypertenzia. Výrazne znížená inteligencia, zhoršujúca sa pamäť, pozornosť, koncentrácia. Pacient trpí bolesťami hlavy, závratmi, rýchlo a bez rozumu podráždený, rozhorčený, pocit depresie, depresie, časté zmeny nálady. Pri zmene duševného správania sa prejavuje nepríjemnosť, lákavosť, lstivosť.

Ateroskleróza končatín (zvyčajne nohy) spôsobuje únavu s minimálnou fyzickou aktivitou, chladom, necitlivosťou a zníženou citlivosťou končatín. Chôdza a práca s vašimi rukami je stále ťažšia.

Čo doktor liečí aterosklerózu

Ak spozorujete príznaky ochorenia, musíte sa obrátiť na terapeuta. Vykoná prvú skúšku a predpíše potrebné testy. Podľa výsledkov analýz, po analýze klinického obrazu, terapeut odkáže pacienta na špecialistu.

Žily sú obsadené flebologom a cievami angiologem. Zvyčajne odkazujú pacienta na biochemický krvný test, elektrokardiogram, dopplerovskú sonografiu (ultrazvukové vyšetrenie vaskulárnych ciev) a počítačovú tomografiu. Potom je predpísaný stupeň ochorenia, závažnosť stavu pacienta a liečba.

Pri ateroskleróze koronárnych artérií sa k liečbe podieľa kardiológ.

Čo doktor ošetruje cerebrálnu artériosklerózu

Vzhľadom na to, že táto forma aterosklerózy ovplyvňuje podstatný prvok nervového systému, liečia ju spoločne angiológ a neurológ. Ak ateroskleróza vyvolala krvácanie v mozgu, potom v ťažkých prípadoch môžete potrebovať pomoc vaskulárneho chirurga, neurochirurga.

Aby sa zabránilo vážnym následkom aterosklerózy, lieky sú predpísané na zníženie krvných lipidov, zlepšenie výživy tkanív, normalizáciu krvného tlaku a reológiu (viskozitu a tekutosť) krvi, posilnenie krvných ciev a zvýšenie ich elasticity.

Pacientovi sa dôrazne odporúča diéta s hypocholesterolom (vo všeobecnosti sa prejavuje v ateroskleróze), zvýšenie pokojovej doby, zníženie stresu na nervovom systéme a psychiky, špeciálna gymnastika.

Ktorý lekár lieči aterosklerózu dolných končatín

Ak je problém lokalizovaný v žilách, potom flebológ sa zaoberá aterosklerózou, ak je v cievach, potom angiológ. V kombinovanej forme aterosklerózy nohy sa obaja špecialisti zaoberajú pacientom.

Lekári vykonávajú nasledujúce diagnostické opatrenia: palpácia, auskultácia krvných ciev, perkutánne zmeny v napätí kyslíka, duplexné vyšetrenie krvných ciev, angiografia (RTG vyšetrenie celej cievnej vrstvy).

Konzervatívna liečba je zameraná na obnovenie prietoku krvi, zníženie hladiny cholesterolu v krvi, zmiernenie zápalu a opuchu (ak existuje). Ak je pacient bolesťou, predpísané sú analgetiká.

Pri závažných porušeniach toku krvi je predpísaná operácia na obnovenie priechodnosti žíl a krvných ciev. Pri absencii adekvátnej liečby môže dôjsť k úplnému zablokovaniu krvných ciev, zastaveniu dodávky a prívodu kyslíka do končatín a nekróze tkaniva. Toto sú indikácie na amputáciu končatín.

Prevencia aterosklerózy

Na prevenciu aterosklerózy je potrebné dodržiavať zásady zdravej výživy, zaviesť stredné cvičenie, znížiť na minimum alebo prestať fajčiť a piť alkohol, sledovať krvný tlak, cholesterol v krvi a cukor, postupujte podľa spánkového vzoru.

Lekár, ktorý liečí mozgové cievy

Ateroskleróza môže byť rôzneho druhu, čo komplikuje voľbu špecialistu, pretože je ťažké pre bežného človeka pochopiť, ktorý doktor môže liečiť obe cievy (či už tepny alebo žily) a aterosklerózu mozgu alebo myokardu.

Ateroskleróza je depozícia "zlého cholesterolu" na stenách krvných ciev, ich priestor sa znižuje, čo môže neskôr viesť k zvýšeniu krvného tlaku a jednou z komplikovaných variantov ochorenia je mozgová príhoda.

Pri ateroskleróze dochádza k narušeniu normálneho krvného toku, vnútorným orgánom stále chýbajú živiny, čo negatívne ovplyvňuje regeneráciu buniek. Tromboembolizmus, tromboflebitída, ateroskleróza a trombóza môžu byť dôsledkom ukladania "zlého" cholesterolu.

V závislosti od miesta ukladania "zlého cholesterolu" existuje niekoľko typov aterosklerózy:

 • ateroskleróza koronárnych artérií (myokard) - je liečená kardiológom;
 • ovplyvňuje končatiny (nižšie) - chirurg ošetruje;
 • ateroskleróza mezenterických artérií (cievy dodávajúce črevá) - chirurg sa zaoberá touto chorobou;
 • postihujúce aortu (hrudník alebo brucho) - v takejto situácii by ste sa mali poradiť s kardiológom;
 • ateroskleróza mozgových ciev - vyšetrenie neurológom;
 • ktorá postihuje tepny obličiek - zaobchádza s úzko zameraným lekárom (nefrologom), ak na klinike neexistuje takýto lekár, pacientovi sa odporúča kardiológ.

Vo všetkých prípadoch sa bude vyžadovať angiológ alebo flebológ. Výber lekára závisí od toho, ktoré plavidlá sú ovplyvnené. Ak ide o tepny, je potrebné navštíviť angiológov, ak sú žily flebologom. Taktiež, aby ste pochopili, ktorý lekár by ste mali kontaktovať, musíte preskúmať príznaky. Pri ateroskleróze dochádza k porušeniu v mozgových cievach, ktorého jedným z príznakov je zvýšený tlak, jeho ťažká forma. Inteligent je výrazne znížený, dochádza k zhoršeniu pamäte a koncentrácii. Existujú bolesti hlavy a závraty, podráždenie, hnev, depresia a depresia. Často sa mení nálada.

Jednou z najnebezpečnejších komplikácií cerebrálnej aterosklerózy je mozgová príhoda (cerebrálne krvácanie). Choroba sa "začína mladšie", postihuje aj osoby staršie ako 20 rokov, aj keď v minulosti bola diagnostikovaná patológia u mužov vo veku 45 až 50 rokov. Ak čas neposkytuje pomoc, potom budú mať nezvratné dôsledky. Deti majú túto chorobu, ale výrazne menej.

Proces tvorby trombu

Rizikové faktory pre cerebrálnu aterosklerózu u dospelých:

 • fajčenie;
 • zneužívanie alkoholu;
 • sedavý životný štýl;
 • Jedenie "zlého" cholesterolu je potraviny s vysokým obsahom umelých trans-tukov (spojenie medzi nimi a ochorenia krvných ciev bolo preukázané).

Na ktorý lekár sa lieči cievne problémy

Smutné, ale rozšírené žilové cievy v nohách, neschopnosť prejsť bez bolesti a sto metrov, ateroskleróza vedúca k infarktu a mŕtvica a iné vaskulárne patológie sú zďaleka nezvyčajné. Negatívne faktory, ktoré obklopujú našich súčasníkov na všetkých stranách, neustály stres, nedostatok času aj pre spánok, každoročne výrazne zvyšujú už miliónov dolárovú armádu tých, ktorí trpia podobnými chorobami.

Okrem toho existuje ďalší problém, kvôli ktorému lekári po celom svete znejú. Ak v nedávnej minulosti boli ochorenia kŕčových žíl a ateroskleróza považované za dávku starších osôb, dnes sa tieto príznaky vyskytujú u ľudí mladších ako tridsať rokov. V týchto prípadoch sa k hlavným príčinám patológie môže pridať nedodržanie denného režimu, častá konzumácia alkoholických nápojov, fajčenie, závislosť na rýchlom jedle a iné potraviny bohaté na cholesterol a iné "škodlivé" lipidy.

Keď sa človek nakoniec rozhodne konzultovať o svojich problémoch so špecialistom, prirodzenou otázkou je: ktorý lekár zaobchádza s plavidlami a kto by mal kontaktovať s jeho sťažnosťami? Lokálny terapeut len ​​ťažko dokáže zistiť zdroj porušenia, presne stanoviť diagnózu a predpísať účinnú liečbu, takže by ste sa mali obrátiť na úzkeho špecialistu: neurológ, vaskulárny chirurg, angiológ alebo flebológ. Ktorý z týchto lekárov pomáha v akých situáciách, budeme hovoriť ďalej.

Kto je zapojený do mozgových ciev?

Pri sťažnostiach na bolesti hlavy, závraty, neustálu únavu, slabosť a mdloby, ktoré sa často vyskytujú u ľudí rôzneho veku, musíte sa poradiť s neurológom. Lekári tohto profilu sa zaoberajú takýmito ochoreniami:

 • Migréna, nervový tik, zápal trojklaného nervu a ďalšie poruchy, z ktorých jeden z hlavných príznakov je bolesť v rôznych častiach hlavy.
 • Kŕče.
 • Epilepsia.
 • Ischemické a hemoragické mŕtvice.
 • Osteochondróza.
 • Traumatické a vertebrálne poranenia.
 • Ischias.
 • Alzheimerovej choroby a Parkinsonovej choroby.

V závislosti od typu postihnutej cievy, povahy patologických zmien a štádia ochorenia sa lekári rôznych typov zaoberajú liečbou vaskulárnych porúch. Ak chcete čo najskôr urobiť správnu diagnózu a vypracovať správny liečebný režim, mali by ste sa najskôr spojiť s neurológom, ktorý vás v prípade potreby odkáže na správneho špecialistu.

Počas príjmu lekár zhromažďuje maximálne informácie na určenie príčiny zhoršenia zdravia. Aby to urobil, požiada pacienta, aby sa podrobnejšie rozprával o svojich sťažnostiach, zaujímal sa o pracovné zaťaženie, prítomnosť chronických ochorení, kladie niekoľko ďalších otázok. Neurológ vyšetruje pacienta, posiela ho na diagnostické vyšetrenia a následne sa oboznámi s výsledkami, diagnostikuje a predpisuje priebeh liečby.

Takže neurológ by sa mal riešiť, ak sa tieto príznaky pozorujú:

 • Časté a dlhotrvajúce bolesti hlavy podobné migrénam.
 • Pocit ťažkosti v hlave.
 • Vzhľad tinitu.
 • Nevoľnosť s retching.
 • Poruchy koordinácie.
 • Nepríjemnosť rúk a nôh.
 • Problémy s krátkodobou pamäťou.
 • Rozmazané vedomie až po úplnú stratu.
 • Bolesť chrbta.

Kto má liečiť s kŕčovými žilami?

V takmer každej staršej osobe sú nohy zahalené žilovou sieťou a na stenách a stehnách sú jasne viditeľné rozšírené a zhutnené oblasti žíl. To sú všetky prejavy bežných kŕčových lézií, flebitídy, trombózy a tromboflebitídy. Patológiu žilových ciev vykonáva patologický lekár, ktorý sa zaoberá nasledujúcimi sťažnosťami:

 • Vyčnievajúce oblasti rozšírených a zhutnených žíl.
 • Opuch nôh.
 • Bolesť pri chôdzi a v pokoji.
 • Vzhľad subkutánnej cievnej siete fialovej farby.
 • Tieňové kŕče, ktoré sa vyskytujú najmä počas nočného spánku.
 • Únava nohy počas fyzickej námahy.

Ak máte takéto príznaky, nemali by ste odložiť návštevu lekára, lebo patológia sa vyznačuje rýchlou progresiou a výskytom závažných komplikácií. V dôsledku kŕčových žíl sa žilové steny zapália, v ich vnútornej vrstve tvoria mikrotrhlinky, ktoré prispievajú k tvorbe krvných zrazenín. Okrem toho, čím omnoho zanedbávaná choroba, tým tvrdšia, dlhšia a drahšia je jej liečba.

Okrem ciev nohy sú kŕčové žily náchylné na rektálne žily (hemoroidy), močové orgány, pažerák. Obzvlášť ťažké je diagnostikovať kŕčové lézie panvových žíl, ktoré sú častejšie u žien mladších ako štyridsaťpäť rokov. Pacienti sa sťažujú na také bolestivé prejavy:

 • Bolesti dolnej časti brucha.
 • Menštruačná bolesť.
 • Vaginálny výtok.
 • Poruchy močenia.
 • Choroba počas gynekologického vyšetrenia.
 • Rozšírenie žíl nachádzajúcich sa v oblasti hýždi, stehien a perinea.

Takmer všetky tieto príznaky sú podobné prejavom gynekologických ochorení, takže možnosť varikóznych lézií žilových ciev nie je vždy pripustená ani skúseným vaskulárnym lekárom.

Na recepcii by mal lekár podrobne požiadať pacienta o povahu jeho činnosti, pracovné zaťaženie, rodinné vzťahy a dedičnú predispozíciu k akýmkoľvek patologickým stavom. Potom špecialista vykoná úvodnú skúšku, skúma históriu pacienta a posiela ho na ďalšie vyšetrenia.

Ktorý z lekárov sa zaoberá problémami aterosklerózy?

Aterosklerotické zmeny v krvných cievach sa vyskytujú u takmer každej osoby staršej ako päťdesiat rokov. Počiatočné štádiá tejto poruchy sú spravidla asymptomatické a patológia sa zistí iba po výskyte závažných komplikácií, ako je infarkt myokardu, rôzne typy mŕtvice, srdcové zlyhanie. Čím skôr pacient hľadá lekársku pomoc, tým väčšia je šanca na zastavenie progresie poruchy, vyhýbanie sa vážnym následkom a udržanie zdravia po mnoho rokov.

Aterosklerózu a iné patológie arteriálnych a lymfatických ciev sa zaoberá angiológ alebo vaskulárny chirurg. Pri takýchto sťažnostiach sa vyžaduje konzultácia s týmto špecialistom:

 • Nepríjemnosť rúk a nôh.
 • Brnenie v končatinách.
 • Trvalé zmrazenie končatín, aj keď je vonku teplé.
 • Bolestivosť a opuchnuté lymfatické uzliny.

Lekári tohto profilu nielen vedú liečbu arteriálnych patológií. Sú tiež zapojené do obnovy funkcií vnútorných orgánov, ktoré sú narušené v dôsledku porúch obehu, mikrochirurgie a cievnej transplantácie.

Aké ďalšie lekári robia plavidlá?

Vzhľadom na to, že všetky vnútorné orgány a systémy závisia od obehového systému, lekári nasledujúcich oblastí sú konfrontovaní s vaskulárnymi patológiami:

 • Kardiológ je špecialista na kardiopatológiu. Tento lekár sa má liečiť, ak máte bolesť srdca, dýchavičnosť a dýchavičnosť, triaš, pocenie.
 • Reumatológ - špecializuje sa na systémové choroby, jedným z príznakov je vaskulitída (priebeh zápalového procesu v cievnej stene).
 • Imunológ - veľa cievnych ochorení a krvných ochorení má autoimunitný charakter, keď imunitné bunky začnú reagovať na tkanivá svojho vlastného organizmu ako cudzie.
 • Infekčné - existuje množstvo cievnych ochorení spôsobených patogénnymi mikroorganizmami a vírusmi.

Ktorý lekár sa zaoberá liečbou krvných ciev

Pre špecialistu vaskulárne patológie je potrebné kontaktovať každú druhú osobu. Zlé podmienky prostredia, zlá výživa, škodlivé návyky a vysoké zaťaženie nervového systému vedú k vysokej pravdepodobnosti komplikácií z obehového systému. Ale ako zistiť, ktoré lekári liečia nádoby?

Ľudský cievny systém je považovaný za jeden z najzložitejších systémov v tele a jeho liečba si vyžaduje špecializovanú špecializáciu.

neurológ

Lekár, ktorý liečí aterosklerózu a iné ochorenia mozgu, sa nazýva neurológ. Títo lekári liečia cievy mozgu a zaoberajú sa prevenciou týchto patologických stavov.

Prítomnosť patológie mozgu je obvykle diagnostikovaná terapeutom pri vyšetrovaní pacienta na charakteristické syndrómy - bolesť hlavy a krku, hluk a tinitus, chronická únava, dočasná strata orientácie a krátkodobá strata vedomia. Ale obehový systém skúma a zaobchádza s neurológom, jeho hlavnou úlohou je odstrániť obehové poruchy, zbaviť sa následkov a začať prevenciu v čase.

Liečba mozgových ciev zahŕňala lekára neurológ

Najbežnejšie sú nasledujúce cievne ochorenia mozgu:

 • Ateroskleróza. Okrem bolesti hlavy sa ochorenie vyznačuje narušeným všeobecným prietokom krvi, zhoršením produkcie normálneho cholesterolu a zahusťovaním cievnych stien, čo vedie k zhoršeniu pamäti. Pri neskoršej liečbe existuje riziko encefalopatie - degeneratívna zmena štruktúry tkanív jednotlivých sekcií mozgu a narušenie jej normálneho fungovania. Pre diagnostiku je predpísané obojstranné skenovanie, vypočítaná tomografia mozgu, vykoná sa lipidogram a vykoná sa kompletný krvný obraz.
 • Mŕtvica. Akútne poruchy obehu v obmedzenom priestore mozgu. Symptómy: nevoľnosť, pravidelné mdloby, závrat. Lekárska starostlivosť je poskytovaná vo forme resuscitácie, potom neurológ podľa MRI. Je charakterizovaná vysokou pravdepodobnosťou výskytu komplikácií, ako je napríklad vaskulárna demencia. Stav demencie spôsobený poruchou činnosti mozgu. Pacient s diagnózou mozgovej mŕtvice má preto pozorovať neurológ.
 • Vegetatívna dysfunkcia. Prerušenie normálnej aktivity autonómneho nervového systému. Symptómy sú: - vysoký krvný tlak, poruchy rytmu a dýchania, nevoľnosť, pálenie záhy, dočasná strata orientácie. Odvolanie sa na špecializovaný úzky profil sa vyskytuje vtedy, keď sa príznaky stanú systematicky Na účely liečby sa môžu vyžadovať ďalšie konzultácie endokrinológa a terapeuta.

phlebologist

Najčastejším ochorením ciev dolných končatín sú kŕčové žily. Ak chcete vyliečiť túto chorobu, potrebujete lekára na žilu (phlebologist).

Mechanizmus výskytu kŕčových žíl nie je úplne definovaný, ale lekári sú presvedčení, že existuje množstvo nepriaznivých faktorov, ktoré môžu vyvolať jeho výskyt:

 • nadmerné zaťaženie nohy;
 • slabosť alebo poškodenie žilovej steny;
 • patológia venóznych chlopní;
 • poruchy endokrinnej žľazy;
 • génová predispozícia

Symptomatológia kŕčových žíl sa prejavuje vo forme:

 • vyčnievajúce žily v nohách;
 • opuch, bolesť v nohách;
 • pavúkové žily;
 • venózna stáza.

Na pozadí týchto príznakov existuje riziko venóznej tromboflebitídy, zápalu žilovej steny pri tvorbe krvnej zrazeniny.

Phlebologist ošetruje cievy dolných končatín

Ak pozorujete manifestáciu týchto symptómov v sebe, musíte sa poradiť s odborníkom, že lekár v liečbe kŕčových žíl je flebológ. Najprv sa uskutoční ultrazvuk ciev nohy, výpočtová tomografia a koagulogram.

kardiológ

Lekár pre liečbu srdca a krvných ciev je kardiológ, a ak je bolesť v oblasti srdca, porušenie frekvencie a rytmu dýchania, potenie, je potrebné obrátiť sa na neho na diagnostiku a elektrokardiografiu.

Často sa vyskytujúce ochorenia - porušenie srdcového rytmu, poruchy chlopňového aparátu srdca alebo jeho steny, hypertenzia, ischemická choroba, bolesť v strede hrudníka. Kardiológ tiež vykonáva rehabilitačné rehabilitačné opatrenia.

Odporúča sa navštíviť kardiológa aj osobám:

 • dosiahli vek 30 rokov;
 • plánovanie tehotenstva;
 • s genetickou predispozíciou;
 • nadváhou.

Predpokladá sa, že vyšetrenie kardiológa je potrebné každý rok. Takže môžete znížiť riziko ochorení obehového systému niekoľkokrát.

Kardiológ sa zaoberá liečbou srdcových ciev

Angiológia

Angiológ - lekár pre choroby tepien a lymfatického systému - sa zaoberá liečbou krvných tepien. Tento lekár sa lieči s poklesom citlivosti na kožu, brnenie v končatinách, bolesť a poruchy pohyblivosti v kĺboch ​​ramien alebo nôh.

Zápal lymfy sa zvyčajne vyskytuje v dôsledku infekčných ochorení prenášaných vzdušnými kvapôčkami a sexuálne. špecifické príčiny zápalu lymfatického systému môžu byť myokarditída, endokarditída.

Preto ak nie je stanovená neinfekčná povaha ochorenia, vykonajte ďalšie kardiologické vyšetrenia kardiológa.

Sekundárne choroby

Liebman-Sachsovej choroby

Ide o systémové autoimunitné ochorenie, ktoré sa prejavuje vo výrobe protilátok, ktoré poškodzujú DNA zdravých buniek.

Liebman-Sachsova choroba má nasledovné príznaky:

 • nárast teploty;
 • anémia;
 • bolesť malých kĺbov rúk a zápästia;
 • zápalové poškodenie myokardu a sliznice srdca;
 • poškodenie kože na tvári vo forme motýľa - makulopapulárna vyrážka.

Možné komplikácie:

 • angiotrofneuróza - lézie malých koncových artérií a artérií;
 • infekčné choroby pľúc;
 • roztrúsená skleróza;
 • zápal obličiek;
 • dyscirkulatívna encefalopatia;
 • pokles hemoglobínu.

Diagnostikované na základe krvných a močových testov, ultrazvuku, MRI a EKG. Liečbu má vykonať imunológ.

Streptokoková infekcia mäkkých tkanív

Medzi vírusovými ochoreniami vaskulárnej lokalizácie patrí erysipelas jedna z najbežnejších.

Streptokoková infekcia mäkkých tkanív je charakterizovaná náhlym nástupom:

 • teplota stúpne na 39;
 • objavia sa príznaky všeobecnej intoxikácie tela, na koži v mieste zápalu sa objavia sčervenanie a opuch;
 • môžu sa vyskytnúť bublinky - bubliny obsahujúce číru a transparentnú kvapalinu. Príčinou výskytu je beta-hemolytická streptokoková skupina A.

Ak je podozrenie na erysipelas, pacient je okrem konzultácie s cévnym špecialistom povinný vyšetriť špecialista na infekčné ochorenia alebo dermatológ. V prípade kŕčových žíl je vysoká pravdepodobnosť opakovanej infekcie, preto sa odporúča konzultovať s lekárnikom (lekár na liečbu ciev dolných končatín). Ďalšie patológie môžu tiež viesť k reinfekcii, preto je potrebná návšteva alergikov, dermatológov a chirurgov.

Liečba pozostáva z antibiotík a ultrafialového žiarenia, v niektorých prípadoch môže byť potrebná operácia.

hemangiom

Benígny cievny nádor sa objavuje hlavne u novorodencov a veľmi zriedkavo v dospelosti. Má vzhľad červenej, fialovej alebo modrej škvrny nepravidelného tvaru.

Hemangiómy sú nebezpečné, pretože spôsobujú narušenie hemostatického systému a prispievajú k penetrácii mikróbov do tela. V detstve zmiznú do veku 12 rokov a nepotrebujú špeciálnu liečbu. S vzdelaním v dospelosti musíte kontaktovať onkológa alebo chirurga.

Nie je možné jednoznačne odpovedať na otázku, ktorú lekári zaobchádzajú s plavidlami. Ako je vidieť, rôzne patológie obehového systému sa zaoberajú pomerne širokým spektrom špecialistov s rôznymi špecializáciami. Ak chcete odkázať na konkrétneho špecialistu, musíte navštíviť terapeuta, ktorý napíše odporúčanie na užšieho špecialistu.

Ktorý lekár má kontakt s cievnymi problémami: prehľad špecialistov

Lekár v člne skôr alebo neskôr vyžaduje takmer každú osobu. Faktom je, že zlá ekológia, narušenie výživy a najmä stresy a zlé návyky priamo ovplyvňujú výskyt problémov s cievnym systémom tela. Kardiovaskulárny systém je však najkomplikovanejším mechanizmom, takže nie je prekvapujúce, že v tomto smere pracujú lekári špeciálnych "úzkych špecialít".

Neurológ - špecialista na liečbu mozgových ciev

Zvyčajne je prítomnosť akejkoľvek choroby mozgu diagnostikovaná terapeutom, ktorému sa pacient otočí, sťažujúc sa na bolesti hlavy, tinitus, únavu, závraty a mdloby. Ale cievy mozgu sú vyšetrované a liečené neurológom, ktorého hlavnou úlohou je obnoviť zhoršený krvný obeh a eliminovať následky tejto choroby.

Ateroskleróza mozgových ciev sa najčastejšie vyskytuje medzi ochoreniami tohto plánu. Spolu s bolesťou hlavy človek má vážne problémy s pamäťou, ktoré sú následne spôsobené vysokými hladinami cholesterolu a plaku na stenách krvných ciev a v dôsledku toho aj poruchami krvného toku. Ak nevenujete pozornosť týmto príznakom, môže sa vyvinúť encefalopatia - narušenie fungovania oblastí mozgu v dôsledku zmien v štruktúre tkanív v ňom. V prípade podozrenia na aterosklerózu by ste mali kontaktovať nielen neurológov, ale podstúpiť aj ultrazvukové vyšetrenie intrakraniálnych ciev, počítačovú tomografiu mozgu a darovať krv na stanovenie hladiny cholesterolu a jeho frakcií (lipidové spektrum).

Mŕtvica sa vyznačuje akútnym poškodením prietoku krvi v určitej oblasti mozgu. Človek má pocit nevoľnosti, často stráca vedomie, má problémy s orientáciou vo vesmíre. V takomto prípade by mala byť okamžite poskytnutá lekárska starostlivosť, najprv resuscitačným tímom a následne neurológom založeným na výsledkoch zobrazovania magnetickou rezonanciou. Pacient, ktorý utrpel mŕtvicu, musí navštíviť neurologa, pretože je veľmi pravdepodobné, že bude mať vaskulárnu demenciu po mozgovej príhode. Ide o duševnú a duševnú poruchu spôsobenú porušením činnosti mozgu. Ale spravidla, keď bol prepustený domov, pacient je v nemocnici s neurológom.

VVD - vegetatívny-cievne, cardiopsychoneurosis, alebo porucha autonómneho nervového systému, - ochorenie, ktoré sa vyznačuje zhoršenou tlaku, dýchavičnosť, nevoľnosť, pálenie záhy, závraty a iné nežiaduce prejavy všetkých živých systémov. Zvyčajne človek ide neurologovi, ak sú tieto prejavy konštantné a narúšajú normálnu životnú aktivitu. Môžu sa vyžadovať ďalšie konzultácie s endokrinológa a terapeutom.

Phlebologist - doktor pre venózne poruchy

Prvým z chorôb žíl sú kŕčové žily dolných končatín. Skutočný dôvod na to nebol úplne objasnený, ale lekári sú presvedčení, že negatívne faktory, ktoré vyvolávajú chorobu, sú:

 1. Dlhodobý pobyt na nohách;
 2. Vrodená slabosť stien žíl;
 3. Porušenia chlopne žíl;
 4. Endokrinné choroby;
 5. Nasledstvennot.

Symptómy kŕčových žíl sú opuchnuté žily na nohách, opuch, bolesť, pavúk a dokonca aj malé rany, hlavne na nohách. Stagnácia žilovej krvi začína postupne "roztrhnúť" žily, spôsobiť ďalšiu chorobu - tromboflebitídu, - upchatie žily s krvnou zrazeninou a následné zápal.

Ak ste si všimli tieto príznaky v sebe, mali by ste vedieť, že úzkoprofilový lekár, flebológ, liečí kŕčové žily. Na začiatok doktor žíl vykonáva Dopplerov ciev na nohách na meranie prietoku krvi v cievach, CT vyšetrenie na detekciu krvných zrazenín a tiež kontroluje zrážanie krvi.

Kardiológ - špecialista na choroby srdcového systému

Mnoho ľudí vie, že srdce je liečené kardiológa, takže ak máte bolesť srdca, dýchavičnosť, potenie, má zmysel sa obrátiť na neho za EKG a komplexné vyšetrenie. Najčastejšie problémy, ktoré tento špecialista rieši, sú arytmia, srdcové chyby, hypertenzia, infarkt myokardu, angína pectoris. Zaoberá sa obnovou a rehabilitáciou normálneho fungovania kardiovaskulárneho systému.

Odporúča sa aj kardiológovi, ak:

 • Osoba nad 35 rokov;
 • Tehotenstvo je plánované;
 • V rode človeka niekto trpel kardiovaskulárnymi ochoreniami;
 • Existuje veľa extra váhy.
 • Predpokladá sa, že ročné vyšetrenie kardiológa niekoľkokrát znižuje pravdepodobnosť kardiovaskulárnych ochorení.

Angiológ - lekár pre choroby tepien a lymfatického systému

Tepny sú liečené lekárom, ktorý sa nazýva angiológ, aj keď na ruských klinikách je tá istá osoba často špecialistom na žily a tepny. Ak máte pocit necitlivosti, brnenie v končatinách, konzultujte s angiológom. Prítomnosť problémov s krvnými cievami môže naznačovať konštantný pocit chladu v nohách a ramenách.

Angiológovia tiež liečia zápal lymfatických uzlín (lymfadenitída). Spravidla sú lymfatické uzliny zapálené kvôli infekčným chorobám - chrípke, tuberkulóze, ako aj pohlavne prenosným chorobám. Ale s myokarditídou, endokarditídou sa tiež pozoruje poškodenie lymfatického systému, preto ak nie sú potvrdené infekčné ochorenia, má zmysel kontrolovať prácu srdca a navštíviť kardiologickú kanceláriu.

Kto sa má kontaktovať, ak je cievna choroba sekundárnou chorobou?

Lupus erythematosus, vaskulitída

Systémový lupus erythematosus je ochorenie spojené s poškodením funkcie imunitného systému a prejavuje sa vo výrobe protilátok proti vlastným spojivovým tkanivám. Telo vníma svoje bunky ako cudzie a začína bojovať s nimi. Ochorenie sa prejavuje nasledujúcimi príznakmi:

 1. Zvýšenie telesnej teploty;
 2. Apatia, slabosť;
 3. Zvýšená strata vlasov, krehké nechty;
 4. Bolesť kĺbov, svalov;
 5. Ochorenie myokarditídy, perikarditída;
 6. Červené erupcie na tvári - prasknuté kapiláry ("lupus motýľ").

Lupus je veľmi nebezpečný pre komplikácie a súvisiace patologické stavy:

Ak máte podozrenie na lupus erythematosus alebo vaskulitídu, stojí za to navštíviť imunologa. Pacient musí darovať krv na všeobecné a biochemické analýzy, na antinukleárny faktor a tiež na močenie. Vzhľadom na možné komplikácie sa odporúča urobiť ultrazvuk vnútorných orgánov, EGC, počítačovú tomografiu mozgu.

infekčné ochorenie kože

Medzi vírusovými ochoreniami vaskulárnej lokalizácie patrí erysipelas jedna z najbežnejších. Začína akútne s rastom teploty až o 40 stupňov, zvracanie a potom sa na tvári objavili červené bolestivé lézie. Niekedy sa v mieste sčervenania objavia tekuté pľuzgiere alebo malé vredy. Pretože pôvodcom ochorenia sú streptokoky, pacient s erysipelami potrebuje počiatočnú konzultáciu s lekárom infekčnej choroby alebo dermatológa, ktorý sa priamo nezaobchádza s cievami.

Ak má pacient varikózne žily, potom môže vyvolať recidívu choroby, preto pacient musí navštíviť phlebologistu. Ak nie sú kŕčové žily, ale choroba postupuje, stojí za to navštíviť alergikov, dermatológov, chirurgov. Liečba je obmedzená na použitie antibiotík, ultrafialového žiarenia, chirurgie.

hemangiom

Relatívne často sa pozoruje u novorodencov a zriedkavo u dospelých hemangióm - benígny nádor alebo vaskulárna proliferácia. Ak sa na krku objaví malý načervenalý výbežok - ide o kapiláry, ktoré sa rozmnožili do nádoru. Hemangiómy nie sú samy osebe nebezpečné, ale prostredníctvom nich infekcia môže ľahko vstúpiť do tela a zrážanie krvi sa znižuje. Pri hemangiómoch sa odporúča kontaktovať onkológa a chirurga. U detí sa hemangióm spravidla prechádza o desať rokov a nevyžaduje špeciálne ošetrenie.

Teda, nádoby sú ošetrené rozsiahlym okruhom lekárov rôznych špecialít, od flébologa až po imunológov. Ak si nie ste istí, ktorý lekár navštívte, obráťte sa na svojho praktického lekára, ktorý vám napíše správny smer. To môže vyžadovať vykonanie mnohých testov, na základe ktorých možno posudzovať určitú chorobu.

Okrem Toho Čítal O Plavidlách

Čo spôsobuje modriny na telách žien bez dôvodu

Každý človek padol a dostal modriny a na jeho tele sa objavili modriny. Ale niekedy nemôžu byť spojené so zranením. Pozrime sa, prečo existujú modriny na tele bez príčiny u žien, na ktorých častiach tela sa objavujú a spôsoby ich liečby.

Prečo sú bazofily zvýšené v krvi, čo to znamená?

Najmenšou skupinou leukocytov sú bazofily, ktoré v ľudskom tele vykonávajú mnoho funkcií.Obzvlášť nielen udržujú prietok krvi v malých cievach a poskytujú migračnú cestu k iným leukocytom v tkanive, ale tiež účinne ovplyvňujú rast nových kapilár.

Lieky na liečbu mozgových ciev: 8 liekov v tabletách a kapsulách

V tomto článku sa dozviete, aké prípravky pre mozgové cievy sa používajú v klinickej praxi. Indikácie použitia tejto skupiny liekov, mechanizmy účinku a pravidlá správy.

Arachnoiditída: príčiny, formy, znaky, liečba, prognóza

Arachnoiditída je zápal v arachnoidnej membráne mozgu alebo miechy v prítomnosti vírusovej, bakteriálnej infekcie, autoimunitného alebo alergického procesu, ktorý je bežnejší u mladých ľudí.

Kedy, prečo a ako sa vykonáva cerebrálna angiografia?

obsahNa štúdium stavu ciev mozgu a lebky sa používa moderná metóda - mozgová angiografia. Toto je röntgenová inštrumentálna metóda vyšetrenia, ktorej podstatou je zavedenie kontrastného činidla do cievneho kanála mozgu s následnou rôntgenovou difrakciou.

Cievne čistenie aterosklerotických plátov a krvných zrazenín

Ateroskleróza krvných ciev sa stala skutočným "pandemickým" problémom v krajinách s nízkou kvalitou lekárskej starostlivosti a ignorovaním obyvateľstva, že dodržiava pravidlá zdravého životného štýlu.